WELVAARTCONGRES. Mor gena'vond Dinsdag 2Sincpen Pi£ GEZ. AMSTERD- KERKZANGERS Maandag 28 September 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16157 7 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De Boerenstand voorheen en thans. i^TABSNI! Agenda 29 September De gezamenlijke Atnsterdamsche R.-K. Kerkzangers. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koniiigstraal 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Opbrengst collecte. 1Ü De officiecle overdracht van de Planten-en Vogeltuin in het Bloeinendaal- sehe bosch. Dr. Jac. P. Thijsse voert het woord. De abomaementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij too'— ftbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. IIEUWE HAARLEMSCHE COURflHT Advertenticn 35 ceofi pef rtitJ Bij contract belangrijke üortiajSn Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct» per regel op de 1« Pagina 8 75 et per regel. Vraag- en aaabod-adver* te^tiën 1—4 regels 60 ct. peT plaat> sing: elke regel meei 15 ct.» bf rooruitbetaling. Aüe abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f QOfSn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door j 7K0 bi) een ongeval met OKfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JuÜu. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen uoode.ijken afloop «JU. bi) verlies van'een band, f een voet of een oog.; bij verlies van een f Kfl bij een breuk van f h n bij verlies van een duim of wijsvinger 1 wu. been of arm i 'ru". and andere vinger Eenvoud kenmerkte steeds onze boeren! Eenvoudig waren zijn voedsel en zijn buisvesting, zijn kleeding, zijn levenswijze en zijn vermaken; Kon het ook wel anders? Bijna alles wat hij voor zijn levensonder houd noodig had, leverden hem akker en tuin, boomgaard en stal in kwistigen over vloed. Slechts enkele artikelen moest hij van den winkelier betrekken. En al zou een Lucullus den neus opge haald hebben voor wat zijn tafel bood, de boer smulde er heerlijk van en voer er wel bij. Ook zijn huis vertoonde niet de weelde, waarop iedere wederhelft van een werk man uit de stad prat gaat Daar zijn heele doen en laten, van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, door de week en 's Zondags, ten nauwste samen hangt met de uitoefening van zijn bedrijf, werd bij den bouw en de inrichting van zijn woning, dikwijls meer gelet op de huisves ting van 't vee en de bergruimte der pro ducten, dan op eigen gemak. Echter, de boer was met die indeeling 'evreden, en dat was Joch bet voornaamste, dij en z'n vrouw waren even trotsch op run naar den eisch gebouwden Engelschtyi stal, op hun gemetselden cconomischen gierput, als 'n dame uit de groote wereld op haar smaakvol ingericht boudoir. Bij de keuze zijner kleeren lette hij meer op degelijkheid dan op smuk. Hij betaalde graag goed, maar 't moest solide waar zijn wat hij kreeg voor zijn geld. Een zwart la- kensch pak was vaak 'n erfstuk in de fami lie en kleeren, die na een seizoen moes ten worden afgelegd, vielen volstrekt niet in zijn smaak. Zoo zagen onze boeren en boerinnen er steeds keurig netjes uit, al was de snit van 't pak der eersten wel eens enkele modes ten achter en al lieten de laatsten haar rokken nog over den grond sleepen, toen haar stadschc zusters ze reeds „voetvrij" gemaakt hadden, tot bijna boven de knieën. Ook in z'n vermaken was de 'boer een voudig; ook hier stelde hij geen hooge eischen. 't Grootste deel van den Zondag sleet hij thuis bij moeder de vrouw, of in 't huis des Heeren. 'n Kaartje leggen, 'n vrienden- of familiebezoek brengen in de buurt, vulden den vrijen tijd aan. Bij feestelijke gelegenheden, die zich nog al gemakkelijk voordeden, bij kermissen of vastenavonddagen, was hij natuurlijk op z'n post, en als maar 'n muziekinstrument te bekomen was al was, t slechts een harmonica dan werd er een dansje ge maakt, zelfs op een alles behalve gladden vloer. Zoo leefde de boer voort onder de zijnen; een beetje afgezonderd. Hij maakte geen verre reizen, stoorde er zich weinig aan, wat in de wereld omging en voelde zich het gelukkigst in eigen omgeving. Maar dat alles is anders geworden. Ook beter? De geest des tijds heeft ook den boer aangegrepen. Wel niét, en gelukkig! in die mate als de bewoners der steden en van de iabrieks-centra, maar toch, ook hij onder vindt den invloed eener veranderde samen leving. Zijn keuken is veranderd. Vele zaken, die vroeger nooit in zijn huis kwamen, waarvan hij den naam niet eens kende, zijn nu ge regeld voorhanden Zijn dochters volgen kool^- en huishoudschoollessen, gaan zelfs naar een boerinnen-pensionaat. Z n woning wordt meer en meer naar de eischen des tijds ingericht, d. w. z. er wor den gemakken ingebracht, meer ruime, luchtige slaapkamers gemaakt, planken vloeren gelegd, zelfs t papier op de vroe ger als sneeuw zoo blank gewitte muren, ontbreekt dikwijls niet. Ook de mode deed bij hem haar intrede. Al bcstudeeren onze boerinnen nog niet het Modeblad en al maken haar echtgenooten geen onderscheid tusschen Fransche coupe en Engelsche fashion, de pet of klak heeft vaak moeten plaats maken voor 'n hoed, de gemakkelijke das heeft soms het veld moe ten ruimen voor 'n stijf boord, ja, zelfs ko men er al manchetten uit een boerenmou» kijken. De ouderwetsche maar typische, onze boerinnetjes zoo echt en schilderachtig kleedende mutsen, verdwijnen meer en meer; 't jongere geslacht draagt witte rok jes en broekjes, japonnetjes met kant en loshangende haren met strikjes en we gaan zoo zachtjes aan den tijd te gemoet, dat onze boerinnen op en top „dames" gewor den zullen zijn. Ook zoekt de boer vooral de jongere zijn vermaken dikwijls daar, waar hij ze vroeger niet nagejaagd zou hebben Nage jaagd is het echte woord, want de fiets en de motor, die voor velen hunner, meer nog dan voor den stedeling, een nutsartikel wa ren, omdat zij vaak van kerk en dorp ver verwijderd wonen, zijn ook een weelde-arti- kel geworden. Ze brengen hem, vooral Zondags naar de plaatsen in de naaste ol verre omgeving, waar feesten, wedstrijden, vergaderingen en tentoonstellingen gehouden worden. En hun zusjes en kennisjes vergezellen hen daarbij maar al te graag. Verdient dit alles nu afkeuring? In geenen deele! De eenvoud van den boer behoeft nu juist geen achterlijkheid te worden; de so berheid, die hij in vele opzichten betrachtte, vormde langzamerhand een al te groote tegenstelling bij de weelde, die 't overige menschdom ten toon spreidt. Laat de boer zich gerust wat meer toe leggen op de bereiding van zijn voedsel er- wat meer afwisseling brengen in zijn menu. Laat hij zich kleeden, dat hij'in de stad niet meer wordt aangegaapt als ware hij een vóór-wereldlijk dier. Laat hij zijn woning maken tot een gezellig, geriefclijk en gezond verblijf; laat hij in eer en deugd genieten van 't goede en schoone, dat de wereld ook hem biedt, Maar de boer blijve bij dit alles boer.^ Al maakt z'n spreekwoordelijk geworden eenvoud plaats voor een betrekkelijk weelderiger levenswijze, hij blijve in den grond van zijn hart, in 't diepst van zijn ziel, in 't heiligdom van zijn geloof en zijn zede lijke beginselen, de eenvoudige boer van voorheen! Den Haag, 28 September. Heden is onder groote belangstelling in den Haag het Welvaartcongres der R. K. werkgevers gehouden bij de herdenking van het Tweede Lustrum der A. R. K. W. V. Rede prof. van Aken. Nadat' de voorzitter, de heer J. P. J. Asselbergs het congres op de gebruikelijke wijze had geopend sprak de geestelijk advi seur, prol. van Aken, een herdenkingsrede uit. Geen leestrede, want daartoe zijn de omstandigheden er niet naar, maar een her denkingsrede, aldus spr. Spr. ging vervolgens zijn eerste pogingen tot oprichting eener R. K. werkgeversver- eeniging na. Ik schatte aldus zei hij in dien tijd, met een wel wat tendentieus optimisme het aantal katholiek georgani seerde, en dan nog meestal kleine, werk gevers op 250. Hieruit bleek, dat aan zich sociaal orga- niseerend Katholiek Nederland de vierde pijler, ontbrak, die der werkgevers- en kon nooit het gebouw opwelven tot één groote slanke constructie, waarbij, over de ruimte van belangenverschillen heen, de lijnen elkander vinden zouden in een alzijdige toenadering eener hoogere eenheid, te zamen schragend den grooten koepel van maatschappelijke rust en vrede. 'integendeel; die vrede, die eenheid kwa men steeds meer in het gedrang, ook bij de Katholieken, die zooveel redenen hebben, om dien vrede als een kostbaar goed te bewaren. De verhoudingen tusschen de pro- duceerende groepen van werkgevers en ar beiders worden met den dag scherper. Aan den ééncn kant een krachtig-jonge bewe ging, draagster van nieuwe eischen, aan het leven te stellen, voortstuwend naar be tere arbeidscondities; aan de andere zijde de zucht naar behoud der aloude overmacht, gehechtheid aan het onbetwiste gezag en oude vormen Scherpe conflicten, uitge vochten vaak met overmoed en hartstocht hier, met den voorsprong van het geid, de traditie daar. Bij beide partijen veel misverstand, veel wrok en groeiende afkeer. die de eene dreigt te voeren in de armen der Sociaal-Democratie, de anderen in die der neutrale werkgeversvëreemgitig, waar de katholieke beginselen al evenmin richtsnoer en leidraad konden wezen, wie oogen had, zag de klove breeder worden. Van de katholieke sociale beginselen, waaruit toch de sociale activiteit leven mdet. wist het meerend"°! der katholieke werkgevers niet veel. Bij de arbeiders, voor wie 'de prikkel trouwens veel scherper en meer voelbaar was, zagen de best aangeleg- den en zij, die op den voorgrond wilden komen, spoedig in, dat kennis ook voor hen zelf en voor hunne beweging macht betee- kende. En men trachtte door lectuur en siudie door cursussen en lezingen, kennis te verwerven. Een*des te zwaarder onder nemen, naarmate aan hunne algemeene ontwikkeling en de genoten voorbereiding méér ontbrak De werkgevers echter lieten zich aan d^ kennis van de sociale beginse len veel minder gelegen liggen dan thans. Veel méér dan nu waren zij aangewezen op de weinige 'bestudeerde mannen, op wie zij toevallig beslag konc'en leggen. En wanneer op conierenties over arbeidsvoorwaarden bij het uitbreken van slakingen en de pogingen, om daaraan een einde te maken, de partijen aan de groene tafel plaats nanien, bleeK herhaaldelijk desuperioriteit der arbeids- afgevaardigden in kennis van taktiek en be- ginselen. Het was zelis nog erger, niet slechts de kennis ontbrak; men was er schuw voor bo vendien. Want als katholieke sociale begin selen beschouwde men maar al te vaak dc beweringen van vrijgestelden en adviseurs, die deze, zoo beweerde men, gebruikten voor een mooie vlag op een verdekte la ding. De vrijgestelden noemde men socia listen, die nog wel een kruis maakten, om dat het in hun kraam te pas kwam, maar die zelf de grootste kruisen waren. En du adviseurs beschouwde men als de incarnatie van onwetendheid omtrent de eischen der praktük. het summum van vooroordeel en onverbeterlijk •optimisme. En waar nu door die beide groeren zoo vaak een beroep werd gedaan op, al of niet waarachtige, katho lieke beginselen, daar stonden de werkge vers daar sceptisch en schuw tegenover. En het viel nitft te ontkennen dat som migen wat haastig waren bij het proclamee- ren van katholieke beginselen van wat eigen lijk niet veel meer waren dan wenschen of eischen van het oogenblik, onder vaak on voldoende controle groeiend en levend in de mentaliteit en het gemoed der groot-massa. Er bestond gevaar en niettegenstaande de studies van het Kath. Soc. Weekblad en de- lessen der sociale Werken, zijn we er niet geheel aan ontnomen, dat tot beginsel werd verheven wat geen beginsel was. Maar wat de R. K. Werkgevers in de R.K. Sociale Aclie verkeerd zagen, daar mopper den zij slechts bir"'>nskamers over. Zoo zeilde men op een woelige zee, op een onzeker kompas. Men voelde zich on prettig en prikkelbaar, vaak verongelijkt en onbegrepen. En des te meer klemde men zich vast aan de neutraliteit, waarbij men met echte of vermeende beginselen niet werd lastig gevallen. En intusschen vermocht het katholieke hart, gewend aan tucht en eer bied voor het gezag, zich met alle drogre denen en voorwendselen en sofismen niet te pantseren tegen de herhaalde aanmaningen der Kerkelijke Overheid die aandrong op Katholieke organisatie. Wie htl verzie aan zag, voelde daaronder schuilen het stille ver langen om te gehoorzairien. Zoo stonden de zaken ongeveer 12 a 15 jaren geleden. Zoo werd de toestand door ons gezien, klimmende verbittering, toene mende onzekerheid en neiging tot neutrali teit ontevredenheid en wantrouwen in wat men zelf verkondigde of liet verkondigen, groeiende actie en reactie in de harten en hoofden der katholieke werkgevers Het ge voel van eigen onbeduidendheid, van on macht, van noodzakelijkheid van organisatie. Het psychologische moment was er. Er kon worden ingegrepen, en er werd ingegrepen. Sp'r. gaat dan nog eens de oprichting van- de A. R K. W V. na, zooals/zij nog onlangs in ons land is vermeld en vervolgde dan: Het nieuw gekozen bestuur ging aanstonds aan hel werk, er. een zijner eerste daden was, te zoeken naar een geschikt Jurist- Secretaris. De daarop volgende 25 Novem ber was voor de vereeniging een dag vaii groote beteekenis. Toen verschenen voor het Bestuur, uit een aanta! van 15 sollici tanten, die op een advertentie waren inge komen, een zestal ter nadere kennismaking, Fn het zal u niet meer verwonderen, dat Mr. Kortenhorst, hoe moeilijk d? keuze- overigens ook was de uitverkorene werd. Al had het bestuur van dien tijd niets an ders voor de vereeniging gedaan dan dez voortreffelijke keuze, dan hadde het daar door alléén reeds den dank verdiend van geheel de Vereeniging en van velen daar buiten. Reeds 10 dagen later verscheen in Het Patroonsblad" het eerste artikel van de hand van Mr. Kortenhorst over „Schade vergoeding en Hinderwet" En: als ik-ooit geprofiteerd heb, dan was dat in hetzelfde nummer van hetzelfde blad, waar ik schreei: Mr. K. is ,een van die mannen, wier kracht onuitputtelijk schijnt, cn die steeds meer tijd schijnen ,te hebben, naarmate hunne, werkzaamheden toenemen. En wat wist ik toen nog weinig, vergeleken bij wat ik nu weet! (Applaus). Spr. schetste dan den verderen groei der vereeniging en gaf een opsomming van al wat door de A. R. K. W. V. in tien jaren tijds is bereikt en tot stand gebracht. Spr. dankt uitvoerig allen, die aan dezen bloei en groei hebben meegewerkt, in het bijzonder de heeren Asselbergs en Korten horst. En boven die allen uit, dank aan God. Die het Werk zichtbaar zegende, aan God, van Wien immers geschreven staat, dat alle, bouwlieden vergeefs arbeiden, indjen de Heer het huis niet bouwt, dat alle wach ters vergeefs waken, indien Hij de stad niet; bewaart. Heeren leden der Kath Werkgeversvers eeniging, op een dag als dezen mogen wij ook wel eens treden in ons binnenste, en beseffen, dat wij, als katholieke werkgevers eene roeping hebben te vervullen. Eene roeping jegens onze huisgenooten des geloois, die van ons verwachten mogen, dat wij als kath mannen zullen leven en handelen, dat onze Vereeniging gedragen worde door en werke overeenkomstig de hooge beginselen, waarin onze kath. levens opvatting geankerd ligt. Dat wij ons deel bijdragen tot versterking van het katholiek leven in Nederland, dooi onzen persoon, door onzen invloed, door onze ontwikkeling en ons fortuin. Eene roeping jegens onze niet-katholieke landgenooten, die van ons voorbeeld mogen kunnen leeren, dat de katholieke werkge ver inderdaad een levensbeginsel bezit en belijdt, hetwelk alleen in staat is, de maat schappij in goede banen te leiden en te redden van den ondergang, die in ons moe ten kunnen aanschouwen het levend bewijs, dat de katholieke beginselen de beste waar borgen zijn voor recht en menscherJiefde. Eene roeping ten slotte jegens de katho lieke werkgevers buiten onze enge grenzen, die, geprikkeld door ons voorbeeld en onze ervaring benuttend, eindelijk eens mogen navolgen, wat yvij deden, bereiken, wat wij bereikten, opdat de sociale vrede moge te- rugkeeren, de glans der waarheid de oogen mogen openen, opdat in Christus' Rijk heer- schen mag de vrede van Christus. Inleiding van den Congres voorzitter. 't Is nu welhaast 'n tweetal jaren geleden dat de Algemeene R. K. Werkgeversver- j eeniging in deze zelfde stad en in deze zelfde zaal een congres hield, dat uitgroeide tot een machtigen roep om reconstructie in het bedrijfsleven. Wel was het een weinig bemqgdigende toon dien ik liet hooren, toen ik op dat congres in mijn inleiding bij het geven van een overzicht van den economischen toe stand, dezen schetste door er op te wijzen, dat na het sluiten van den wapenstilstand in 19Ï8 een ongemotiveerd optimisme zich van ons volk had meester gemaakt, totdat half 1920 door de' ineenstorting van de groot- handelsprijzen en het valutawee,' met al de ellende daaraan voor onze industrie ver bonden, aan dat optimisme eerst bij enke len, later bij allen een einde gemaakt werd. De onhoudbaarheid van meerdere sociale maatregelen, het sluiten 4°°r bet buiten land van zijn grenzen voor den Ncdcrland- schen export, de nog steeds dalende va-l luta, de vermeerdering met schier eiker, dag van het getal ryerkloozen, dat alles maakte, dat men wanhoopte aan een be vredigende oplossing. Ook de stijging der staatsschulden en het inflatiegevaar, de ondragelijk geworden belastingen, en de steeds ongunstiger gewor den handelsbalans, al deze factoren werk ten er toe mede, dat handel en industrie in een inderdaad deplorabelen toestand ver keerden. Door drie ptae-adviseurs, de heeren Slu- lemeyer, Blomjous en Kortenhorst, werden drie groepen van middelen om de geschokte welvaart wederom terug te vinden, in on derling verband met elkaar besproken. Deze waren: f le. Maatregelen lot verlaging van den kostprijs. 2e. Maatregelen van financietlen en hnndelspolitieken aard, onder meer tot sluitend making van hel staatsbudget en tot belastingverlaging. 3e. Verdere maatregelen tot verrui ming van werkgelegenheid. Na het congres nam het Federatiebestuur de uitwerking ter hand van de aangenomen conclusies en met kracht werd gearbeid aan de zoozeer noodige reconstructie van het Nederlandsche bedrijfsleven. En als we nu - bijna 2 jaren later de balans opmaken van hetgeen sedert het Reconstructiecon- gres is bereikt dan mogen wij constaleeren, le dat in het dienstjaar 1925 de slaats- begrooting sluitend zal zijn; 2e. dat het tarief van invoerrechten is verhoogd van 5 op 8 pet.; 3c. aan de stijging der directe belastingen is een einde gekomen; zelis werden reeds wetsvoorstellen ingediend,- ten doel hebben de deze te verminderen; 4e. Aan de werkverruiming werd bijzon dere aandacht besteed; i.z. het geven van j een zekere voorkeur aan de eigen industiie zijn we nog wel niet geheel voldaan; we zijn echter op den goeden weg; 5e. Meer en meer dringt het besef do.» dal de. industrie een zekere mate van vrij heid noodig heeft, ook al is men nog njet altijd in alle deelen eens in welk opzicht dit vrijheid moet worden toegepast en hoe ver ze moet gaan. Het zou natuurlijk dwaas zijr. te willen beweren dal het reconstructic-congres en de daarop, gevolgde actie der A. R. K. W. V. dc eenigste oorzaak zoude zijn geweest van deze resultaten Het moge ons niettemintot voldoening strekken dat ons werken daartoe heeft bij gedragen. Er is dus reden tot zekere hoogte om tevreden te zijn, hetgeen ech ter allerminst zeggen wil dat er aanleiding zoude bestaan tot overdreven optimisme. De economische crisis is nog steeds niet voorbij, en eene groote activiteit wordt nog altijd door van ons gevergd. Nog altijd heb ben we ten aanzien der welvaartspoütiek meerdere onvervulde wenschen als daar zijn: le. de invoering van retorsiemaalregelen in onze handelspolitiek. 2e. meerdere zekerheid in zake de rege ling van arbeidstijd. 3e. verlaging der kosten van de overheids- heidsdienkten. 4e. het in vlugger tempo en meer toepas- .seii van verlaging der gemeentebelastingen. Aanvankelijk lag het in onze bedoeling om op dit Congres nogmaals te behandelen den materieelen inhoud van de welvaart- politiek in zijn vollen omvang. Wij hebben het echter beter geoordeeld op dit Congres ons een beperking op te leg gen. Het'leek ons n.l. veel doeltreffender om het geheele welvaartproblecm te- doen be handelen n den Ned. Werkloosheidsraad. Dat college toch, samengesteld uit afgevaar digden van alle organisaties die met de wel- vaartpolitiek in aanraking komen, onder presidium bovendien van Mgr. Nolens, geeft alle waarborgen, dat een uitgebracht advies meer kans heeft -op verwezenlijking, dan wanneer het alleen van ons uit zou gaan. Wij stelden daarom voor, dat de N. W. R. een Commissie zou benoemen ter voorberei ding van een advies over deze vraag; „Welke maatregelen dienen, met name van overheidswege genomen te worden, om b'ijvende ve-ruiming van werkgelegenheid ir de toekomst te bevorderen?" Het dort ons uit den aard der .taak bui tengewoon veel genoegen, dal de N. W. R. ens voorstel aannam niet alleen, maar bo vendien een advies uitbracht, dat alle stem men in dien Raad on zich vereenigdc. Dit advies is eenige dagen geleden gepu bliceerd. Onze leden kunnen een afschrift er van vinden in het Lustrum-nummer van ons. orgaan. Het zal u niet zijn ontgaan, dat de een stemmigheid van dit advies in belangrijke mate is bevorderd, doordat wij de -kwestie van den arbeidstijd en van de loonoolitiek uitdrukkelijk buiten debat hebben gelaten. Besprekingen over die onderwerpen zou den in een gemengd gezelschap toch slechts academische waarde hebben gehad, terwijl colleges als de NW R alleen dan nuttig werk kunnen doen, als de leden meer zoeken naar onderwerpen die hen vcreenigen, dan die hen scheiden Intusschen kwam het ons ongewenscht voor om de loon- en werktijd-kwestie op nieuw op ons Congres aan een bespreking te onderwerpen Wat de heer Stulemeyer op ons Reconstruceic-Congres daarover heeft gezegd, blijft ook thans nog in volle waarde. Tk stel er prijs op dit uitdrukkelijk vocrop te stellen. De reden, waarom ons Bestuur besloot deze hoogst belangrijke kwestie o i c r bui ten beschouwing te laten was ook, dat de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek de loonpolitiek in hare ver gadering van October behandelt Onze Al gemeene. Secretaris treedt daar als Prne- adviseur op, Het één in verband met het ander deed ons besluiten dc ioonkwestie op d i t Congres niet te bespreken. Het zou zeer zeker niet moeilijk geweest zijn, gezien de nog heerschende crisis, een Drogram samen tc stelten, dat u eenige da gen aan dc vergaderzaal zou kunnen kluis teren. Wij meenden ons echter te moeten ben- 'ken, omdat wij weten dat in dezen tijd dc leider van de onderneming maar 't liefst in zün fabriek en kantoor blijft en zich moeilijk voor langen tijd uit zijn zaken kan losmaken. Hel viel ons niel moeilijk, ons eenige be perking op te leggen, omdat het hoofddoel van ons Reconstructie-congres toch reeds is bereikt, n.l het mobilisceren der publieke opinie in dc door ons gewenschte richting. Wij konden daaróm ons reeds toeleggen op een specialiseering cn zoo kozen wii twee onderwerpen, die ongetwijfeld als de meest aetueele van het welvaartprobleem kunnen gelden. Het eerste onderwerp is de beantwoording der vraag, welke voor ons land de meest gewenschte handelspolitiek is, willen wij be reiken dat de Nederlandsche industrie een behoorlijke kans en meer zekerheid wordt rtebodcn op den afzet harer producten. Ruim baan te maken voor onze inziehten te dien opzichte, zie daar het eerste van doel van dit congres Ons tweede doel is nicl minder belangrijk dan het eerste. Wij willen aantoonen, dat goede wil alleen niet voldoende is om het gestelde doel te bereiken. M. a. w. ook al mochten wij er in slagen de vegeering vol ledig voor onze handelspolitieke inzichten te winnen, dsn nog zijn we daarmede niet ge haat, indien vaststaat dal de uitvoerende en organiseerende lichamen niet Zoodanig fonc- tioT-neeren als dat tfewenscht en noodig is Evenals na de Napoleontische oorlogen zien wi' ook na den groolen oorlog van I'M41918 de volkeren terugkeeren tot de gesloten volkshuishouding, evenals toen zien wii een beweging naar meerdere vervolma king van de outillage der eigen Regeering. En daaraan mede te werken, ziedaar het 'woede doel van ons congres. Door aldus de keuze der onderwerpen voor dit congres te bepalen, is hel verband gelegd In de Concertzaal, *s avonds acht uur. Plaalsbewijzen ix f 1. f 1.50, 12 (alles inbegr Verkrijgbaar Concert Bureau Alphenaar, Kruisweg 49, Geoouw „St. Bevo", Smedestraai 23. De baten worden afgedr. aan „Herw. Levenskr tusschen het congres van 1923 en dat van heden. Sociëteit ,,St. Bavo" Propaganda-verga- dering Esperanto 8 uur - St. Radboud- Stichting 8 uur Collectanten college 8 uur Tooneelclub Vrouwenbond kwart over 8 uur Rechtskundig- Bureau half 9 uur Slagers 8 uur Tooneelclub Spoor- en Tram 8 uur Afdracht Grafische Bond 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Het Schouwloo- neel „De Nar" 8 uur. Gëm. Concertgebouw Concert De Am- sterdamsche Gez. R. K. Kerkzangers „Voci et Amicitiae" 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. Bovenzaal Erinkmann Algemeene leden vergadering H. O. V. 8 uur. Lion d'Or Algemeene ledenvergadering Reddingsbrigade voor Drenkelingen halt 9 uur. Statenzaal Prinsenhof Buitengewone zitting van de Provinciale Stalen van Noordhotland half 12 uur. Brongebouw „Haja". „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 89 V-i uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Societeil St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 halt 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van hall 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloera- hofstraat 1 Alle werkdagen van v ra. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 3 avonds van 8 —9 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen cn aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI weg 309 Overveen Idr C Bosch) R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 cd van 710 uur. be halve des Maandagsochtenns <m op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 urn en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marsbavereeniging. Bloemeofstr Zon- dags en Woensdags van 8—10 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen 'tehuis hebben Tel. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen on: versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag vac 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergli, Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pasiorie iederen Dinsdagavond Eerste "Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan hel groen-wit schild aan den huisgevel „Voci et Amicitiae het koor der geza menlijke Amsterdamschc R.-K. Kerkzangers, zingt morgenavond in de gemeentelijke con certzaal. „Voci et Amicitiae" heeft zijn sporen op 't gebied van den koorzang reeds ruimschoots verdiend en tal van jaren heeft het forsche mannenkoor in Amsterdam cn oo vele con coursen lauweren behaald. Op het laatstgehouden concours van „Po lyhymnia" kwam het in de hoogste eero- afdeeling uit en schitterend kwam het uit den strijd met den eeisten prijs. Slechts een enkele maal komt „Voci et Barometerstand 9 uur v.m OPGAVE: 770. Stilstand. 'Naar waarnemingen in den morgen va* 28 September. Hoogste barometerstand 772.2 mM, te Rennes Laagste barometerstand 733.0 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 September: Zwakke tot matigen noordelijke tot weste lijken wind half tot zwaarbewolkt weinig of geen regen iets warmer. Amicitiae' weer in Haariem. Tijdens bet mu ziekconcours hadden slechts weinigen de ge legenheid zijn prestaties te hooren en het groote succes, toen behaald, zal ongetwijfeld bij velen de ged.achte hebben opgewekt, dat het weer eens mocht gebeuren, dat „Voci" in Haarlem kwam. En nu komt 1 Voci -t Amicitiae", onder leiding van zijn krachtigen directeur Anton ter Steege. Jarenlange gestadige arbeid heeft het koor op een hoog muzikaal peil gebracht, waarvan de vele succesvolle uilvoeringen en de talrijke bekroningen op wedstrijden sprekende getuigen zijn. Het behoeft dus geenszins te verwonde ren. wanneer voor dit concert van Dinsdag avond groote belangstelling bestaat én de concertzaal zal dien avond een talrijk en aandachtig auditorium bevatten. Het uitgebreid programma bevat natuurlijk ook de concoursnummers: „Gloria" van Otto de Nobel en „Gebed voor den Tempel" van Roeske. Werken van Loots en Alpbons Vranken zullen wtorden uitgevoerd en Vincent van Bers en mej. Truus ter Steege zullen zich solistisch doen hooren. A.lles bijeengenomen zal het een concert van groote muzikale waarde worden en iedci die „Voci et Amicitiae" Dinsdagavond za. hooren, zal er bij zichzelf van overtuigd zijn. dat zijn gang naar de conccitzaal ru;m be. loond is geworden. ADVIES-COMMISSIE VOOR BOUW' ONTWERPEN EN UITBREIDINGS PLANNEN IN NOORD-HOLLAND. Men schrijft ons De Advies-Commissie voor Bouwontwer pen en uitbreidingsplannen in Noordholland mocht dezer dagen het 10CC-ste bij haar ingediende plah in behandeling nemen, hetgeen wijst op een gestadige toeneming van het aantal bij haar ingediende plannen sinds de instelling van haar bureau en de aanstelling van een architect voor de dage- lijksche leiding. Vele huizen en andere gebouwen als scholen, vergaderlokalen en dergelijke in Noordholland, dragen dan ook door de zorgen der Commissie het kenmerk van een verbeterde architectonische verhouding; zij blijft er naar streven, nog veel in het belang van de stedelijke en landelijke schoonheid der provincie tot stand te brengen. Vele ingediende plannen toonen reeds goede sporen van de resultaten van verstrekte adviezen, terwijl met erkentelijkheid ver meld kan worden, dat vele gemeentebe sturen meer en meer van de diensten dei Commissie gebruik maken. De le Gouda in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart gehouden collecte ten behoeve ve van de St. Ludwina-kerk te Schoten, waarvan zoo men w*>t>\ Zcereerw. heer P. v. d. Pavoordt pastoor is, heeft de mooie som van 1010 opgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1