EJTTÈPt De geheimzinnige bende EVENTJES LACHEN. w 5/3 Binnenlandsch Nieuws. Het communistische voorstel om den Rijksdag deze week reeds te doen bijeenkomen verworpen. De Duiische spoorwegtarieven voor levens- middelenvervoer met 10 pet. verlaagd. De Amerikaansche onderzeeër S 51 met 37 opvarenden gezonken. Onder de RadioberichtenGroote overstroomingen in China. Twee der Berlijnsche brandstichters gearresteerd. Bevredigende verklaring inzake Mosoel. Amundsen gaat in het voorjaar opnieuw naar de Noord pool. FEUILLETON. Geweldige overstrooming in China. De geheimzinnige brandstich tingen ie Berlijn. De Mosoel-kwesiie. EEN BEVREDIGENDE VERKLARING. De a.s. Veiligheidspacta- conferentie. Het a.s. congres der Labour- parlij ie Liverpool. De nieuwe Noordpooltocht van Amundsen. Fokker Amerikaansch burger. Of er nog geld „zit" De gemalin van den ex-Keizer. Het gemeentebestuur van Amsterdam naar Parijs. Koninklijk bezoek aan Overijsel. De Bioscoopwet. DE REGELING VOOR PERSONEN ONDER 18 JAAR. UIT ONZE OOST. De moord op mevrouw Campbell Malvie. De financiëele toestand van Indië. LUCHTVERKEER. 14 doodelijke vliegongelukken in vijf weken. HANDEL EN NIJVERHEID. Een nationale kruideniers- beurs te Utrecht. Internationale Textiel Beurs Amsterdam. »;r:. 'ü'Mtf;, KUNST EN KENNIS. Bouwmeesters Gedenkteehen. Het faillissement der Bossche Hanzebank. •(Wordt vervolgd). s Duitschland en de veilig- heidsconferentie. Nadat vandaag de commissie voor buiten- andsche aangelegenheden gebleken is, dat ook in dit college geen bezwaren tegen de politiek van de regeering inzake de veilig- heidsquaestie besta'an, zelfs dé Duitscii- nationale afgevaardigde maakte geen moei lijkheden en sprak uiterst rustig en zakelijk, heeft Zaterdagmiddag de Duitsche ambas sadeur te Parijs, Von Hoesch, het antwoord van de rijksregeering op de uitnoodiging tot deelneming aap de conferentie aan den vertegenwoordiger van den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken overhandigd. Het antwoord zal waarschijnlijk Maandag gepubliceerd worden. Zaterdag heeft men in de Wilhelmstrasse berichten ontvangen, volgens welke dp ge allieerde regeeringen toch aan Locarno als plaats van bijeenkomst der conferentie wil len vasthouden. Mocht Locarno niet geschikt blijken te zijn, dan zou de conferentie te Lu- zern plaats vinden. In ieder geval zal ze op 5 October beginnen. Het seniorenconvent van den Rijkscfag heeft vanmiddag het communistische voor stel, om den Rijksdag reeds in den loop van de volgende week bijeen te roepen ter be spreking van de veiiigheidsquaestie, in den breede besproken. Behalve de communisten bleken alle partijen van meening te zijn, dat er niet de minste reden bestond, om den Rijksdag vroeger bijeen te roepen dan aan vankelijk bepaald was. Het blijft er ^us bij, dat het parlement eerst 19 Nevember her opend wordt. De Duitsche ambassadeur heeft aan Cham berlain het Duitsche antwoord op de uit noodiging voor de conferentie inzake de veiligheid overhandigd. De Duitsche spoorweg tarieven voor 't vervoer van levensmiddelen ver laagd met 10 'De directie van de rijksspoorwegen heeft besloten, met ingang van 1 October de spoor wegtarieven voor het vervoer van levens middelen met 10 te verlagen. De onderhandelingen tus- schen Frankrijk en Ame rika. Men krijgt den indruk, dat de onderhan delingen te Washington normaal verloopen. Natuurlijk is Caillaux niet zoo dwaas ge weest, zooals hem aangeraden was, terstond het maximum op te geven van hetgeen Frankrijk op zich nemen kan. Hij heeft een voorstel gedaan, waarvan hij wist, dat het niet zou worden aangenomen om daarna :oncessies te kunnen doen. De Amerikanen hebben het voorstel onaannemelijk ver klaard en eischen gesteld, die waarschijnlijk evenzeer als maximum-concessies gelden, zonder het te zijn. Dit alles is volkomen regelmatig en geeft geen aanleiding tot optimisme of pessimisme. Niettemin is het nog steeds vooral optimisme, dat in Frankrijk tot uiting komt en verwacht men, dat er overeenstemming zal worden bereikt. Churchill te Parijs. De heer en mevrouw Winston Churchill Zijn, naar de Parijsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, Woensdag avond te Parijs aangekomen en zouden Don derjlagavond verder reizen, naar Italië voor een particulier bezoek aan vrienden. Don derdag hebben zij bij den heer Painlevé ge luncht de eenige andere gast was de heer Briand. Volgens den correspondent hebben zij natuurlijk, zij het dan- particulier en in formeel, over politieke quaesties gepraat. De zilveren bruiloft van het Belgische Konings paar. De burgemeester van Brussel heeft de volgende proclamatie op de muren der hoofd stad latgn aanplakken Medeburgers Op 2 October zal het vijf-en twintig jaar geleden zijn dat het huwelijk van den koning en de koningin werd ingezegend De wenschen, die deze gelukkige gebeurtenis begroetten, zijn verhoord geworden. België verheugt zich in het innige geluk zijner vor sten. Het bewondert hun waardige levens wijze. Het is zich de diensten, welke zij aan het land bewezen, bewust. Met een dankbaar aandenken aan hun zelfverloochening in de zwaarste beproevingen van den oorlog, voplt het zich meer dan ooit gehecht aan een vor stenhuis welks lot onafscheidelijk is van het vaderland. 1 Laten wij, doordrongen van deze gevoelens de zilveren bruiloft van onzen Koning en onze Koningin vieren, met op 2 October de nationale vlag aan de gevels onzer huizen te doen wapperen. Het communistisch com- plot in Hongarije. Het verhoor van Rakosi door de politie, heeft het onmiskenbaar bewijs opgeleverd, dat Bela Kun zelf te Weenen de agitatie georganiseerd heeft en de communisten zelfs tot aan de grens van het Burgenland begeleid heeft, alleen om te controleeren of zij inder- 29 Men bevond zich in het hol van den leeuw en zou zich bovendien er niet toe kunnen bepalen slechts te luisteren. Neen, zij hadden signora Chiarina beloofd den- man te zullen redden, die door de Broeders be dreigd werd en ze waren voornemens deze belofte, hoe gevaarlijk de vervulling daar van oor hen ook wezen kon, te houden. Maar ee tijd om er dit alles na fe denken, werd de drie onverschrokken mannen niet gelaten, door hetgeen beneden hen in de zaal voorviel weldra hun volle opmerkzam- heid trok. Daar kwamen achtereenvolgens een tien tal personen bijeen en tot ljun verbazing bemerkten de drie vrienden dat onder de zen de persoon was, dien zij voor eenige weken gewond te Sens hadden achtergela ten. Hij moest alzoo genezen zijn, tenminste in zooverre, dat hij zich weef zelf behelpen kon. Zij zagen toch, dat hij nog moeiiijk zich bewoog en er werd terstond een zetel bij de tafel geschoven, waarin hij plats nam. Er had een gemampe) plaats, waarvan de luisteraars echter niets -verstonden, doch nu tikte de hoofdman van de Broeders op ad den Hongaarschen grond zouden be- i treden. Op alle gearresteerde communisten, wier aantal tot 65 gestegen is, vond men geldsom men in dollars, marken en Engelsche pon den, welke bedragen hun via de Russische handelsdelegatie te Weenen zouden zijn ver strekt bovendien waren velen in het bezit van allerlei communistische propagandalec- tuur. Rakosi verklaarde, dat het hem spijt, dat de Putsch geen succes heeft gehad. Hij Seide voorts te weten, dat hij weinig te ver wachten heeft, daar zijn geval vcor een bij zondere rechtbank zal komen en hij niet aan Sovjet-Rusland kan worden" uitgeleverd, daar men aldaar geen Hongaarsche gevange nen meer heeft, die voor uitwisseling in aan merking komen. Het groote plan werd te Weenen in de Blockengasse no. 12 uitgewerkt en in twee weken tijds werden alle thans gearresteerde personen door Bela Kun tot agitatoren op gevoed. De aanslag op den ko ninklijken Spaanschen trein. Uit Madrid wordt gemeld, dat in het pro ces te Barcelona tegen degenen die verdacht worden in Mei j.l. een aanslag op den ko ninklijken trein te hebben gepleegd, de doodstraf werd geëischt tegen vijf beklaag den, gevangenisstraf tegen vier en voor waardelijke veroordeeling van een der ge arresteerden. De oorlog in Marokko. De verliezen der Spanjaarden gedurende de operatie van 23 Sept. bedragen aan doe- den zes officieren en 70 soldaten, onder wie verschillende inlanders, en aan gewonden 16 officieren en 500 soldaten, van wie 200 licht, voor het meerendeel inlanders. De zeeliedenstaking. Uit Kaapstad wordt geseind De schepen „Edinburhg Castle" en „Guild ford Castle" zijn, niettegenstaande de staking weder vertrokken, de eerste bemand met de oorspronkelijke bemanning; de tweede ge deeltelijk. De strijd in Syrië. Generaal Gamelin is thans de held van den dag. Nauwelijks is hij in Syrië aangeko men en heeft hij het bevel der troepen op zich genomen of het Fransche garnizoen, dat sedert Juli in Soeëida was opgesloten, is be vrijd. De positie voor de belegerden begon in de laatste dagen hachelijk te worden, of schoon zij dagelijks door middel van vlieg tuigen van voedsel en water werden voor zien. Het garnizoen leed echter onder het ge- schutsvuur der opstandige Droezen. Een onderzeeer gezonken. De onderzeeër S 51 is Zaterdagavond om half acht 20 mijlen ten O. van Rock Island gezonken ten gevolge van een aanvaring met het s.s. „City of Rome". Zeven en dertig personen aan boord van den onderzeeër zijn verdronken. Het stoomschip redde drie op varenden. Nader wordt gemeld, dat van het stoom schip „City of Rome" draadloos bericht is ontvangen 'dat de drie geredden van de Ame rikaansche onderzeeër S. 51, die na een aan varing met 37 man is gezonken, gewond zijn en dat een hunner onmiddellijk moest wor den geopereerd. Het stoorhschip, dat op weg was naar Boston, is zelf ook beschadigd. Nadat van de „City of Rome" draadloos bericht over het ongeval was ontvangen, zonden alle kuststations een oproep naar de schepen die zich in de nabijheid bevonden, om zich naar de plaats te begeven waar de onderzeeër was. Marinepersoneel werd van de basis der onderzeeërs bij New-Londen gezonden met stalen netten, om te trachten de onderzeeër te lichten. Duikers zullen trachten de haken, welke zich aan, deze netten bevinden, zoodanig aan de gezon ken boot te bevestigen dat dit mogelijk zal worden. De torpedojager „P.utnam", die ter plaatse is aangekomen, rapporteert, dat de duik boot op een diepte van 130 voet ligt. Men weet niet of op het oogenblik dat de boot zon^r alle schotten gesloten waren, doch* ook indien dit het geval was zou de bemanning slechts 12 uur in leven kunnen blijven. Ge-- vreesd wordt echter, wegens de vele benzine, welke aan de oppervlakte drijft, dat de boot gebroken is en de marine-autoriteiten ge- looven niet, dat er nog overlevenden zullen worden gered. De onderhandelingen tus- schen Frankrijk en Ame rika*^ De Fransche en Amerikaansche delegatie kwamen Vrijdag ieder afzonderlijk bijeen. De adviseurs spraken met beide partijen en deden herhaaldelijk voorstellen en tegen voorstellen. Er werd Zaterdag nog een ge zamenlijke zitting gehouden worden, indien de Franschen dat wenschten. Vrijdag is men weinig opgeschoten. De Amerikanen wachten het gewijzigde Fran sche voorste' 'f. Mellon is van meening, c at c'e mee lij keken niet on overkomelijk zullen zijn. Hij hoopt, dat de verschillende wenken, die op niet-formeele wijze aan de Franschen zijn overgebracht, van nut zullen Zijn. Staking in een Japan che Katoenfabriek. Beambten van een Japansche katoen- fabriek, die het werk neerlegden,weigerden de fabriek te verlaten. De directie verzocht aan Chineesche soldaten, de fabriek te ontruimen. De stakers boden weerstand, waarop de soldaten schoten en zes mannen doodden en drie wondden. Een Sovjetdelegatie te Tokio. Tijdens de aanwezigheid van een uit slechts vier personen bestaande sovjetdelegatie te Tokio werden aldaar niet minder dan 1000 man politie gerequireerd. Het Imperial Hotel waar de delegatie haar intrek had genomen werd door een poliue-cordon afge zet. Een'aantal Japanners die de delegatie wenschten te bezoeken werden onmiddellijk gearresteerd. Journalisten konden geen toe stemming krijgen de Russen te interviewen. Ongeveer 190 arbeiders werden gevangen ge nomen onder verdenking van communisti sche gezi.pdheid. De Sovjetgezant te Tokio heeft tegen dit optreden geprotesteerd. Daarna heeft men het pclitie-eskorte dat de Russen op al hun tochten dcor de stad ver gezelde wat verminderd, doch het cordon bij het hotel bleef gehandhaafd. Thans zijn de gedelegeerden onder een sterke politiebewaking naar Osaka vertrok ken. Op het station te Tokio trachten nog vier Japanners met lien' te spieken, doch ook dezen werden aangehouden. De zeeliedenstaking in Australië. De eerste-minister van het gemeenebest Bruce verklaarde heden, dat Australië werd dreigd door een grooter gevaar dan het Prussianisme, nl. de vernietiging van wet en orde. De bondsregeering had een botte weige ring ontvangen op haar beroep op de labour- regeering van Nieuw-Zuid-Wales inzake de uitvoering der deportatiewetten van het Gemeenebest, hetgeen beteekende, dat N.-Z,- Wales zich het gezag aanmatigde om voor te schrijven, welke wetten de federale regee- ring moet aannemen. PEKING, 27 Sept. Volgens mededeelin- gen van Mullory, leider van de internat, steuncommissie voor de hongerlijdenden in China, die heden van een inspectie-reis te rugkeerde, veroorzaakte de twee dijkbreu ken der Gele Rivier in het Shantoeng dis trict, de ernstigste overstrooming sinds 1887. De overstrooming naar 't Z. duurt voort. 2000 steden en dorpen zijn met ongeveer 2 millioen' inwoner,s door de overstrooming getroffen. Vele honderden personen zijn verdronken. De heele oogst is verwoest. TWEE ARRESTATIES. BERLIJN, 27 Sept. Door de Politie zijn 2 personen gearresteerd, die verdacht worden te behooren fot de aanstichters der geheimzinnige branden, die gedurende de laatste weken zijn voorgekomen. LONDEN, 27 Sept. De minister van Ko loniën Amery, is te Londen uit Genève teruggekeerd. Aan een vertegenwoordiger van Reuter deelde hij mede, dat er geen reden denkbaar is, waarom iemand zou spreken van oorlog mcf Turkije in verband met de Mosoel-affaire of van de mogelijk heid er van. Minister Amery sprak voorts de hoop uit, dat alle gevaar voor verdere grensinciden ten vermeden zal worden door de aancve- zighcid der Volkenbondsvertegenwoordigers. Het zoogenaamde aanbod van Turkije was in werkelijkheid een verzoek om vrij wel geheel Noord-Irak af te staan, waarbij Irak dan een niet noemenswaardige con cessie op de boven-Diala zou krijgen. Te gen een dergelijk onmogelijk voorsdel woog het Turksche aanbod van een veiligheids pact niet on. LONDEN, 27 Sept. Chamberlain is giste ren uit de provincie naar Londen terugge keerd om Stfiamer, den Duitschen Gezant te Londen fe ontvangen en van hem het Duitsche antwoord op de uitnoodiging voor de a.s, Veiligheidspacts-codferentie in ont vangst te nemen. Dit document, daf uiterst kort van inhoud is, zal Dinsdag a.s, in alle betrokken landen gelijktijdig gepubliceerd worden. Onmiddellijk daarna ontving Chamberlain den Franschen gezant. Naar verluidt is 5 October waarschijnlijk voor alle deelnemende sfaatslieden Tde meest geschikte1 datum. De betrekkingen tot de Communisten een onderwerp van bespreking. LONDEN, 27 Sept. De Laborr-Conferen- tie zal Dinsdag a.s, te Liverpool geopend worden, op welken dag de betrekkingen fuschen de Labourpartij en de Communis tische Partij ter sprake zullen .worden ge bracht. Op het verleden jaar gehouden Con gres werd, gelijk bekend, het verzoek der Communisten inzake een samengaan met Labeur, met overweldigende meerderheid van stemmen verworpen. In een onderhoud met een redacteur van de „Sunday Times", heeft C. T, Cramp, die Dinsdag het Congres zal openen, als zijn meening te kennen gegeven, dat het Ton gres het wederom een ieder duidelijk zal weten te maken, dat de Labour Partij de idéé van een omwenteling door geweld ver werpt en niets te doen wil hebben met de voorstanders van dergelijke methoden. LONDEN, 27 Sept. Roald Amundsen, die thans te Londen vertoeft, heeft aan de dagbladcorrespondenten verklaard inder daad voornemens te zijn het volgend voor jaar wederom een tocht naar de Noord pool te ondernemen. Het luchtschip, dat hiervoor noodig zal zijn, is reeds aange kocht. Niet zonder groote verrassing zal men kennis nemen van de plannen van den vlieg tuigbouwer A. H. G. Fokker om zich bin nenkort vcor goed in Amerika te vestigen en daar als directeur op te treden van een nieuwe vliegtuigfabriek; Het bekende Amerikaansche luchtvaart blad Aviation brengt in zijn nummer van 31 Augustus j.l. daarover tal van bijzonder heden onder de mededeeling dat het de wensch van den heer Fokker is, om zoo spoe dig mogelijk Amerikaansch burger te wor den. Omtrent de plannen van den heer Fokker deelt h«t blad o. a. het volgende mede Met zijn medewerkers en compagnons de heeren Frank R. Ford, George Davies en Lorillard Spencer is de heer Fokker eige naar geworden van de Atlantic Aircrfqt Cor poration in New Jersey, welke tot nu toe vliegtuigen e. d. voor den Amerikaanschen luchtdienst fabriceerde. Genoemde heeren echter zijn van meening dat het handels- luchtverkeer grootere vooruitzichten biedt, waarom zij besloten hebben een geheel nieuwe fabriek te bouwen in het Centrum van de Vereenigde Staten en v/el te Kansas City, waartoe een geheel nieuwe maatschappij is opgericht n.l. de Fokker Aircraft Com pany, welke haar zetel te Kansas City heeft. De leiding van de organisatie zal in handen komen van de heeren Fokker c. s. de maat schappij zal in 't bezit komen van alle Fokker patenten en verder als agente optreden van de producten welke in de Hollandsche Fok ker-fabriek worden vervaardigd. Het voor naamste plan van den heer Fokker is om tevens de totstandkoming van luchtlijnen te bevorderen, maatschappijen daarvoor op te richten, kortom de burger luchtvaart in Amerika tot volle ontwikkeling te brengen Daarnaast zou de fabriek ook nog regee- ringsopdrachten kunnen uitvoeren voor zoo ver de maatschappij daarvan voordeel zou kunnen ondervinden. De heer Fokker is van meening dat bin nen twee of drie jaar de beide fabrieken, die te Kansas City en New Yersey, 1000 vlieg tuigen per jaar kunnen fabriceeren. Het artikel wijst er tenslotte op dat de heer Fokker in zijn werk in Holland zeer be perkt wordt door 'de geographische en poli tieke toestanden van Nederland en Europa in 'tjjalgemeen en tijdens zijn verblijf in Amerika tot de overtuiging is gekomen, dat de ont wikkelingsmogelijkheden van het Vliegtuig in de Vereenigde Staten onbegrensd zijn. Vandaar dat hij zich thans voor goed in Amerika wil vestigen en zich als Ameri kaansch burger wil naturaliseeren. Naar gemeld wordt is bij de hier te; lan de gehouden inschrijving op de 3 millioen dollar leening der Deutsche Rentebankcre- ditanstalt, het aangeboden bedrag zeer aan zienlijk overtcekend, zoodat op inschrijvin gen 'beneden 10.000 dollar niets en van 10.000 dollar en daarboven 5 pet. zal wor den toegewezen. De echtgenoote van den ex-keizer van Duitschland is met haar kinderen voor de herfstyacantie weder van Doorn naar haar bezitting Saabor in Silecië argereisd. De Tel. verneemt, dat het gemeentebe stuur van de hoofdstad een bijzondere ver tegenwoordiging zal afzenden naar het In ternationale Congres van de „Union des Villes", dat dezer dagen te Parijs gehouden wordt. Dc burgemeester, de heer W. de Vlugt en de wethouder voor de Openbare Ge zondheid, dr. I. IJ. J. "Vos, hebben zich Zon dag naar Parijs begeven, terwijl de wet houder voor de Financiën, de heer F. M. Wibaut reeds Zaterdagavond derwaarts zal vertrekken. Donderdag a.s. denken de leden van het gemeentebestuur teriig te zijn. Naar de Standaard meldt, zal II. M. de Koningin in den loop -.van het volgend jaar een bezoek aan Overijsel brengen. H. M. zal o.a, de Kon. Nederl, Zoutin- dustrie te Boekclo bezoeken. Ingediend is een nota van wijzigingen, be treffende het ontwerp tbt bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. Hierop wordt teruggenomen de nota van wijzigingen van 20 September 1923, aange zien het, in het eerste ontwerp bij amende ment gebracht stelsel van eenvormige re geling voor personen beneden 18 jaar dient te worden gehandhaafd. Voorgesteld wordt artikel 4 te lezen als volgt Bij verordening kan de gemeenteraad, on der onze goedkeuring, bepalen, dat vergun ningen, zooals bedoeld in artikel 1 slechts met inachtneming van de, in de verordening gestelde voorschriften zullen worden ver leend. Aan artikel 9 wordt een tweede lid toege' voegd, volgens hetwelk een bezitter van een vergunning bij het later opleggen van nieuwe voorwaarden binnen één maand bij Ged. Sta ten binnen twee maanden na den dag, waarop de voorziening is gevraagd, een beslissing nemen. Voorts wordt nog een aantal redactiewijzi gingen voorgesteld. De Australiër onschuldig? De Australiër Kirton, die verdacht wordt mevrouw Campbell Malvie in een hotel fe Garoet vermoord te hebben, en aan boord van het stoomschip „Tasman", e Soerabaja werd gearresteerd, is, naar Aneta uit Soera baja verneemt, Donderdagmiddag op last van den procureus-generaal uit de preventieve hechtenis ontslagen en onder politietoezicht gesteld. Hij gaat vrijwillig via Bandoeng naar Batavia, om den procureur-generaal een be wijs te leveren, dat hij onschuldig is aan. den moord. De te verwachten overschotten. Verwacht wordt, naar uit Batavia wordt gemeld, een begrootingsoverschot voor de Landsbedrijven, samengesteld als vblgt: 14 ton mijnaccijns, 14 millioen Bankatin, 3 ton P. T. T,-dienst en TA millioen Staatsspoor, Een droevige serie in Engeland, Vliegongevallen, meerendeels met militaire vliegtuigen hebben in Engeland in den loop van 5 weken het leven gekost aan 14 vlie gers. Vijf daarvan zijn in de laatste drie da gen gedood. Vrijdag zijn boven het militaire kamp te Elmdon in het graafschap Essex, twee Grebe-gevechtsmachines in de lucht mei elkaar in botsing gekomen. Een der ma chines viel neer, met het gevolg, dal de luitenant- en de sergeant-vliegenier gedood zijn. LANDELIJKE VERRASSING. Naar de Tel. verneemt, zal van 18—25 Januari 1926 in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een Nationale Kruideniersbeurs worden gehouden, uitgaande van den R.-K. Bond van Kruideniersvereenigingen. Tot heden hebben de diverse Vak-Beur zen en in het bizonder de Jaarbeurs te Utrecht niet voldoende rekening gehouden met de verschillende belangen der Expo santen doordat men bij de indeeling der Stands niet genoeg de belangen in het oog hield van de firma's, die alleen met siers, fabrikanten, exporteurs cn iirpia s, die daarmee op één lijn gesteld kunnen worden, (Warenhiiiszen enz.) zaken wenschen ie doen. Het Bestuur heeft dan ook in overleg met eenige Groot-industriëelen een bepaling in dc algemeene voorwaarden tot deelname opgenomen, waarin is bepaald, dat een ge deelte der expositie-zalen alleen beschik baar wordt gesteld voor expositie van fir ma's, welke niet in contact wenschen t^ komen met winkeliers. Op deze wijze zullen vele bezwaren voor deelname aan Beurzen ondervangen wor den, waardoor het Nederlandsche Beurs- wezen epn stap in de goede richting gaat. Een angstig ontwaken. WAT NIET BLUSCHT. Mtvrouw (weemoedig starende op een groot' brandgat in het nieuwe kleed). „Maar Kee, waarom heb je er het water uit den ketel niet dadelijk over hëen gegooid toen de stoof omviel? Kee (verontwaardigd). „Kokend heet wa ter? Nou nog mooier!" VERZOEK. Boerin (die een telegram heef' opgegeven, voor haar dochter, tot den telegrafist): „Ge mot as"t oe blieft 'n bietje hard tel-; i'ograofeere, mien Anneke is 'n bietje deufl DE WETENSCHAPPELIJKE TERM. „Dokter, als iR iets mankeer, moet n me niet verschrikken door een weten- schappelijken term te noemen, zegt u 'tmij in gewoon Hollandsch. f „Welnu, eigenlijk mankeert u niets, u is een beet'je, ja, hoe zal ik zeggen, vadsig. „Goed, dokter, zegt u mij nu eens dgnj wetenschappelijker! term daarvoor, opdat ik« 't aan mijn vrouw kan zeggen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de September aflevering van het tijd schrift der Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" treffen wij allereerst aan het ver slag der Algemeene Vergadering, gehouden op 8 September j.l., waaruit blijkt, dat onder groote belangstelling plaats had. De Voorzitter, de Heer J. van Dusseldorp, heeft uitvoerig uiteengezet de beweegredenen,! welke bestaan voor de toepassing van oe be-, ginselen, door de Vereeniging voorgestaan,! terwijl uit het overzicht omtrent alles waar-1 mede de Vereeniging zich bezig houdt en in de afgeloopen 10 jaren sinds de oprichting der Vereeniging tot stand gebracht, bleek hoeveel nuttig werk door de vereeniging geschiedt* e In deze aflevering is nog afgedrukt de Af-j beelding van den tegel, welke in verband met. de de herdenking van het tienjarig bestaan der Vereeniging in den handel is gebracht door de Koninklijke Delftsch Aardewerfa- briek „De Porceleyne Fles". De vervaardi ging van dezen tegel zal slechts gedurende beperkten tijd geschieden. ;,De Nederlandsche handel njet het bui-j tenland in de eerste helft van 1925", bevat een uitvoerige uiteenzetting omtrent den injf voer en uitvoer van Nederland in dit tijdvak.^ Ook zij nog gewezen op de mededeeling; omtrent het houden van industrieele film voorstellingen door de Vereeniging. De Exportrubriék, ten doel heboende: Nederlandsche exporteerende fabrikanten, in verbinding te brengen met buitenlandsche handelaren. Dat deze afdeeling een zeer uit-, gebreid gebied bestrijkt, blijkt wel, wanneer; men kennis neemt van de aanvragen van buitenlandsche handelaren, in deze rubriek opgenomen. "De rubriek Arbeidsbemiddeling ten doel, hebbende, op te treden ter zake van die be-1 trekkingen, waarvoor men zich met tot Ar beidsbeurzen kan wenden, dat is dus voor leidende posities. En de lijst van die fabrikanten, welke ge-, rechtigd zijn tot het voeren van het controle-; merk ten bewijze, dat de door hen vervaar-, digde artikelen Nederlandsch fabrikaat ZW de i'afel cn terstond werd het stil, waarna hij het word nam en zeide: „Vrienden, wij zijn hier bijou voltallig bijeen, wat voor ons altijd min of meer ge vaarlijk is en dan ook zelden plaats vindt. Dit is te meer gewaagd nu wij door drie personen sinds1 eenigen tijd onophoudelijk achtervolgd worden. De drie zijn ooze doodsvijanden en wel is waar hebben zij tot heden geen onzer in handen gekregen of althans kunnen houden maar het moet erkend worden, dat zij het ons^ niettemin zeer lastig maken. Een van ons is1 te Sens reeds als een os geveld, lk zelf ontving een kogel en een derde werd half gewurgd, ter wijl gij weet, dat ik mij in hun macht be vonden heb. Laten wij erkennen, dat deze drie vijanden ens het vuur nader aan de schenen gelegd hebben, dan het der politie ooit gelukt is en zij zijn gevaarlijker voor ons1 dan de geheel Parijsche geheime en gewone politie bij elkaar. Dit is reden ge noeg voor ons, cm op onze tellen te pas sen en bet wordt tijd, zonder genade tegen over hen te werk te gaan. over hen te werk te gaan. Zij moeten ge dood worden." Een gemompel van instemming rees op. „Ik herhaal, zij moeten gedood worden en wel zoo spoedig mogelijk, omdat zij van vele onzer geheimen op de hoogte zijn, om dat zij onze wraak verdiend hebben en vooral, omdat ieder uur, "dat zij nog leven, voor ons gevaarlijk is. Evenwel wij hebben ondervonden tot heden, dat zij niet gemakkelijk zich laten dooden. Tot heden hebben zij zelfs on gelooflijk veel geluk gehad en zijn aan al onze aanslagen, hoe goed deze ook be raamd waren en hoe degelijk voorbereid, ontkemen. Dit is al begonnen toen de Graaf de Touro.êl gedood zou worden, Door een toeval werd een zijner vrienden lord Nib- bhngton gelroffen en desondanks genas deze. Dit zou onmogelijk het geval geweest zijn, ware hier geen verraad in het spel ge weest, verraad ia onzen eigen kring, ver raad van een onzer." Er kwam een onrustige beweging in de vergadering. „Wie is de vrader," vroeg een stem. „Ik heb u hier bijeengeroepen om dat te onderzoeken," luidde het antwoord, „en als wij den persoon ontdekken, dan dient hij gestraft, Die straf zal gegeven worden, niet waar, zonder aanzien des persoons en die straf, dat zult ge allen met mij eens zijn, kan niets anders wezen dan, de dood". „Dood aan den verrader," klonk het uit verschillende monden, „hij moet sterven". „Welnu, ik stel in staat van beschuldi ging, geloof het, ik doe het mét bloedend, harte, de man, die altijd was mijn rechter hand, 'de man, die ik meende, dat door persoonlijke vriendschapsbanden verbonden was met mij, het hoofd van de Broeders des Verderfs. Ik beschuldig van verraad Gianni, den luitenant van ons eedgenootschap." Met ontzet gelaat keerden allen zich nu tot een jongen man, die tot dan zwijgend geluisterd had. Ongetwijfeld moest hij de aangeduide persoon zijn, want de drie luiste raars boven konden zijn gelaat niet zien, daar hij met den rug naar hen was toege keerd. „Bah," zeide hij, „ik geloof, dat enze ka pitein neg niet geheel van zijne wonde her steld is, hij moet nog koorts lijden, anders zou hij deze onzinnige beschuldiging niet uitgesproken hebben, „In hoeverre mijn bschuldiging onzinnig is, zullen de broeders te onderzoeken heb ben. Ik werp mij op als uw aanklager, laat onze broeders hooren. Gij kunt u verdedigen en dan zullen zij oordeeien. „Wij hechten veel waarde aan uw woor den, kapitein,zeide een der mannen, die naast zijn stoel stond, andersx zouden wij ze onmogelijk ernstig kunnen nemen. Maar zeg ons daa op welken grond, gij Gianni beschuldigt." „Luister," klonk het ten antwoord, „ik zal het u zeggen. Waarom werd den graaf De Tourncl het doodvonnis' bekend? Gij weet, omdat hij zich met onze zaken bemoeid had en de jongste zuster van Giartni ontvoerde." „Bij God," riep Gianni, „ik zegen hem daarvoor en dat steek ik niet onder stoelen en banken. Ik ben een schurk, zoo goed als wij allen dat zijn en ik ben tot iedere mis daad bereid. Maar mijn zuster is rein en onschuldig. Zij wilde niet den weg van het verderf op en er was geen reden om haar bij ons eedgenootschap in te lijven. De mar kies èvenwcl.... „Ik ben hier slechts de kapitem.dat weet ge," viel de ander hem koel in rede. „De kapitein dan wilde, nu niiyn beide ouders dood zijn, haar te Parijs, hebben. Lij had haar voor zijn plannen noodig, zeide hij, zonder dat hij die plannen verder ontvouw de. Ondanks mijn tegenstand, zonder mi,o medeweten, werd mijn zuster naar Parijs ontvoerd, zijtrachtte 'te ontvluchten, maar haar poging zou vergeefsch geweest ziy-i, indien die graaf niet te rechter tijde haat- zijn hulp geboden had. Ik ben hem daar voor zeer dankbaar." „Gij hoort het mannen," sprak nil de ka pitein, „hij zelf erkent, dat het hem vreugde doet, onze plannen te zien mislukken. Na tuurlijk heeft hij onze vijanden geholpfen om aan die mislukking mede te werken, „Dat heb ik niet," klonk het driftig terug. „Zeker, ik erken, dat ik blij ben, dat mijn zuster gered werd, maar ik heb geen ver raad gepleegd jegens onze zaak, „Hoe was het dan mogelijk aat de lord, nadat hij door een pijl getroffen werd, niet stierf. Hoe verklaart gij dan, dat dc graaf de Tournel gewaarschuwd was cn claarom zijn vrienden bij zich had dieti nacht om zijn leven te helpen verdedigen." „Ik weet het niet. hoe ik dat verklaren moet, maar ik was het niet, die hem waar schuwde." „Gij liegt." „Ik lieg niet." Het Comité deelt ons mede, dat er ver^ schillende sub. comité's thans in wording' zijn en wel te: Amersfoort, Alkmaar, Delft,! Harling, Arnhem, Bussum, Enschede, Leiden, Haarlem, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen, Groningen, Zutphen, Zeist. Het comité verzoekt tevens Bouwmeester s vereerders, in plaatsen waar nog geen com-' missie is gevormd, hiervoor stappen te doen,] Inlichtingen verstrekt gaarne de secretares,j se Mevr. E. F. Pos-van Amerongen. Wees*: perzijde 3, Amsterdam. De uitdeelingslijst in het faillissement der Hanzebank te °'s Hertogenbosch, zal binnen 14 dagen ter griffie van de rechtbank wor- den gedeponeerd. Midden October zal de eerste uitkeering plaats heboen .Deze zal 25 pCt. bedragen. Aan de crediteuren wordt medegedeeld wanneer het hun beurt is, daar de uitbetaling aan de 24.000 crediteu- ,,Ik zal u bewijzen, dat gij enze vijanden hebt willen helpen. i „Dat zal u moeilijk vallen. De drie man nen, wier leven gij eischt, zijn mij per slot van rekening onverschillig. Ik wilde slechts mijn zuster beschermen, „Welnu loochent gij dan ook, dat gij het geweest' zijt, die hen gewaarschuwd hebt, toen zij vanuit Parijs naar Sens reisden om niet uit te stappen. Gij hebt bij het opont houd te Fonlaincbleau 'n briefje in hun ccupé gegooid, Onlken dat,- als gij durft, Dc ccgen van allen richtten zich op den beschuldigde, die een oogenblik bleef zwijgen. Er heerschte een pijnlijke stilte. „Dat heb ik gedaan," klonk het ten slotte, maar dat was niet om enze vijanden te redden, dat ik dit deed. Op deze bekentenis ontstond er rumoer. „Gij zijt dan toch een verrader," voegde een der mannen Gianni toe. „Dat is hij," riep een ander, „hij erkent het zelf." „Stilte gebood de markies, „laat hij.zich verdedigen." „Ha," lachte Giartoi zenuwachtig," het zal weinig balen, want de schijn is tegen mij. Ik herhaal u echter, verraden heb ik enze zaak nooit, lk heb de drie edellieden slechts eenmaal gewaarschuwd, dat durf ik te zweren en het was ter wille mijner zus ter niet om onze vijanden te redden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7