&ERK ÉN SCHOOE. 1 RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. INGEZONDEN. ORDE EN ARBEID. S.P.L. en de heilige Theresia van Lisieux. Mgr. Szeptycki. De moord op den aannemer Busch in 1915. Onrechtmatig vervolgd. Algemeene R. K. Werkgevers- vereeniging. Loonsverlaging. Nieuwe wijzigingen in de loonvoorstellen. VISSCHERIJ. LUCHTVERKEER De non-stop-vlucht San FranciscoH awai. De Koolhoven F K 33 vliegt weer. De Tokio-Parijs vlucht Onlangs heeft onze Heilige Vader de Paus de „kleine" heiligen van Lisieux plechtig uit geroepen tot bijzondere beschermster van Sint Petrus' Liefdewerk voor de opleiding van inlandsche priesters in de missiegebie den. De Paus motiveert dit besluit door een beroep te doen op de duidelijk gebleken missie-liefde der heilige, die immers missio naris had willen zijn over heel de wereld en voor alle tijden. Dat dit woord geen grootspraak maar de uiting van een hevig verlangen is geweest, toont ze na haar zaligen dood overvloedig. Brengt zij blijkbaar haar hemel door met goed te doen op aarde, S.P.L. ondervindt er tast baar bijzonder-vele bewijzen van dit Werk is zóó onvoorzien gegroeid, dat het nu reeds, na enkele jaren, werkelijk over heel de wereld zijn arbeid is kunnen beginnen. Zoo is Tere- sia, door de gunsten, die S.P.L. (dikwijls zeer duidelijk) aan haar dankt, missionaris over heel de wereld. De Nederlandsche afdeeling deelt in die bescherming overvloedig. Hier vooral zijn de resultaten ongedacht-groot. „Dat het S.P.L. (St. Petrus Liefdewerk tot vorming van inlandsche geestelijken) zoo schreef de Msb. 22 Sept. bij de bespreking van den „stand" van dit Liefdewerk op de R'damsche Missietentoonstelling, waar de portretten onzer 375 beschermelingen zijn ten toon gesteld met zulk belangrijk ma teriaal voor den dag kan komen, wijst op de belangstelling, waarin dit Pauselijk Liefde werk (van zoo eminente beteekenis voor den blijvenden bloei der missiën) zich reeds hier te lande mag verheugen." Ons past dus niet alleen vertrouwen maar ook dank 1 Daarom heeft de Nationale Raad alle plaat selijke directeuren, wier afdeeling minstens 50 leden telt, verzocht, op den feestdag der Heilige, den 3en October (niet meer, als vroeger, 30 September) een H. Mis op te dragen ter eere der H. Teresia „voor S.P.L. en zijn beschermelingen." Door een goed gunstige beschikking des Pausen mogen die directeuren daarvoor gebruiken de eigen Mis der Heilige, welke aan de Carmel-Orde is toegestaan. Door dit H. Misoffer willen wij God dan ken voor de zegeningen aan ons Liefdewerk door de tusschenkomst der „kleine" Heilige geschonken, en hopen wij ook, op die zelfde voorspraak, te verkrijgen een nog grooteren bloei en vooral een deugdelijke priester vorming van onze talrijke beschermelingen. Op den 18en Januari, Sint Pieters-Stoel te Rome, Titelfeest van dit Werk, laat S.P.L. de H. Mis opdragen voor zijn overleden en levende leden en weldoeners mogen wij nu diezelfde leden en weldoeners vragen met ons op den 3en October onze bijzondere beschermster te bidden voor onze bescher melingen. Om vele en goede priesters aan de missiën te geven, neemt gij deel aan ons Werk laat die hulp niet louter een stoffelijke zijn Bidt God om de genade, die onze beschermelingen voor het bereiken van hun verheven doel, nog meer noodig hebben dan stoffelijke hulp. Wij vertrouwen, dat gij dagelijks om hen denkt door een kort schiet gebed te bidden gebruikt den 3en October om hen krachtig aan te bevelen aan haar, die hier op aarde zooveel voor de priesters bad, Voorschoten, O.L.V., Verlossing der Slaven, 24 Sept. 1925. TH. M. P. BEKKERS, Nation. Dir. van S.P.L. ONZE UNIVERSITEIT. De Universiteitsdag, waartoe prof. de Langen Wendels het initiatief nam en waar van de St. Radboud-comité's de orga nisatie verzorgden, is nu voor geheel Neder land geregeld. Bedoeling is tusschen het katholieke volk en zijn Universiteit een nauweren band te leggen, haar beteekenis, taak en doel beter bekend te maken. Als hoogste werkplaats der wetenschap uiter aard aristokratisch, wil onze Universiteit zich toch allerminst van de gemeenschap afzonderen. Zij wil demoratisch zijn in den- gezonden zin uit het geheele volk voort gekomen ,door het geheele volk gedragen en voor het geheele volk werkend, wenscht zij een voortdurend levend contact met ons Roomsche volk te onderhouden. Dieper in zicht in de katholieke Universiteitsidee zal van zelf warmer liefde en levendiger be langstelling wekken, noodzakelijke voor waarden weer voor den noodigen moreele- en finantieelen steun. Talrijke hoogleerai n hebben zich beschikbaar gesteld om op treden. Reeds spraken Prof. Brom en Mol- kenboer op den West-Friesche Landdag, die op voorstel van Mevr. BronsveldVi- tringa geheel gewijd werd aan propagan da voor de Universiteit. In de nu volgende weken zullen nog optreden Prof. de Langen Wendels te Amsterdam (28 Sept.), te Haarlem (29 S.), te Beverwijk 30 (S.), te Alkmaar (1 Oct.), te Helder (2 Oct.). en verder nog te Gouda en te Schie dam. Prof. van Ginneken in Arnhem (29 S.) en in Enschedé (30 S.). Prof. Mulder te 's Hertogenbosch, Hel mond en Roosendaal. Prof. Brandsma in Sneek (23 S.) en Gro ningen (24 S.). Prof. Brom: in Almelo (30 S.), Venlo (1 Oct.) en Tilburg (7 Oct.) Verder nog in Den Haag, Leiden, Dordrecht en Eindhoven. Prof. Molkenboer: in Roermond (24 S.) Amersfoort (28 S.), Heerlen (29 S.), Maas tricht (1 Oct.), Utrecht (5 Oct.). Verder nog in Delft en Bergen-op-Zoom. Prof. Kors in Doetinchem (29 S.) en Breda (30 S.). Prof. Pompe in Deventer (9 Oct.) en Hulst (27 S.). Voor Nijmegen wordt nog een Universi teitsavond voorbereid, waaraan meerdere professoren zullen deelnemen. Voor de plaatselijke comité's is beschik baar de populaire brochure van Henri Her mans, getiteld „De Kroon op het Werk." Bestellingen daarvoor geschieden bij Ber nard Verhoeven, Dijkstraat 15 te Arnhem. Tot nog toe liepen bestellingen voor 30.000 exemplaren binnen, maar een veel breeder verspreiding is gewenscht en blijft aan de comité's aanbevolen. Einde dezer week komt ook het tweede Jaarboek der 'Sint Radboudstichting van de pers. Evenals verleden jaar zullen, behalve aan autoriteiten, bizondere weldoeners, Pers enz., aan ieder der 1300 parochiale co mité's een drietal exemplaren worden toe gezonden. Het geïllustreerd Jaarboek, dat naast artikelen, volledige inlichtingen geeft over bestuur, inrichting, docenten, beamb ten, studenten, studiebeurzen, universiteits- comité's enz. zal ook voor zeer geringen prijs in den boekhandel verkrijgbaar zijn. Moge Gods zegen rusten op de komende .actie voor onze Katholieke Universiteit i. D. H. Mgr. Szeptycki, Aartsbisschop f.van Lemberg, een der voornaamste figuren [van het hereenigingswerk der kerken te Brussel, is te Rotterdam aangekomen en heeft zijn intrek genomen bij den heer P-4r- ridoa aldaar. (Vervolg.) Het verhoor der psychiaters. Zaterdag heeft de Amsterdamsche recht bank het onderzoek voortgezet in de zaak tegen Marcelis Muylwijk in verband met den moord in October 1915 gepleegd op den koopman Busch. Het eerst worden als getuigen-deskun- digen gehoord Prof. L. Bouman en Dr. H. J. Overbeek, die een psychiatrisch rapport hebben uitgebracht, na een onderzoek naar de geestvermogens van Muylwijk ingesteld te hebben. welk verzoek de president in overweging zal nemen. Het getuigenis van den gevangenis-predikant Vervolgens wordt gehoord de heer Hoorn berg, die zich voor Busch' verdwijning bij beklaagde had vervoegd, als controleur der Rijksverzekeringsbank, om Ce loonlijsten na te zien of buscn daarop voorkwam. Bekl. had hem toen verklaard, dat Busch wel 10.000 had verdiend, en 31.000 bij hem bekl. had gedeponeerd. Beklaagde zegt dat dit laatste op een misverstand moet berusten. De volgende getuige is de gevangenis-pre dikant, ds. J. P. Ie ivoy, die bekl. m de ge vangenis bezocht. Bekl. was onrustig. ik vroeg hem: kerel waarom zit jij hier? v/oest antwoordde hij, dat hij verdacht was van moord. Heb je het dan niet gedaan? vroeg ik. Neen, was het antwoord. ïoen heb ik al de vertrouwelijke verhouding tusschen den rechter-commissaris en den verdediger. Verschillende andere vragen, door den verdediger gesteld, acht de president over bodig. De zitting is geschorscht tot Vrijdag 2 October. Wegens niet betalen van kwijtgescholden belasting. Voor de rechtbank te Breda stond Vrijdag terecht J. G. A., chemicus te Dongen, oud 61 jaar, wien ten laste werd gelegd, dat hij na op 7 Febr. 1924 een beschrijvingsbiljet der personeele belasting te hebben ontvangen, dit biljet niet binnen den vastgestelden ter mijn van twintig .dagen had teruggezonden Beklaagde niet erfelijk belast. In hun rapport zeggen ze o.a.: Uit de voorgeschiedenis van bekl. blijkt, dat deze niet erfelijk belast is. Uit de jeugd wordt vermeld, dat hij aan toevallen zou geleden hebben, welkt niet nader worden beschreven, doch welke op jeugdigen leeftijd weer waren verdwenen, zoodat wij meenen daaraan geen groote beteekenis te mogen hechten, evenmin als aan het hoofdtrauma het welk werd aangegeven. Van meer belang is, dat bekl. op jeugdi gen leeftijd thuis reeds kleine diefstallen pleegde en naast een goed intellect de nei ging vertoonde zich te onttrekken aan het stabiele Christelijke dorpsmilieu. Toen hij daaraan gevolg gegeven had, door zich te vestigen in het groote stadsmilieu, geraakte hij al spoedig aan den zelfkant van het leven, de financiën raakten in de war, en om de tekorten te dekken, pleegde hij brandstichting en speelde op de pier te Scheveningen. Om de consequenties van zijn handelingen te ontgaan, vluchtte hij naar Amsterdam, "waar hij zich door zijn goede vakkennis weer spoedig een behoorlijk bestaan wist te verwerven. Een volgens beklaagde valsche verdenking van diefstal, deed hem besluiten naar Londen te gaan, waar hij zich spoedig van uit de onderste lagen der maatschappij dóór Christelijke hulp wist op te werken tot een behoorlijke maatschappelijke positie; uit de verschillende gegevens blijkt wel, dat hij zich in deze periode, gesteund door den Godsdienst, maatschappelijk goed ge droeg. In Holland teruggekeerd, huwde hij een vrouw uit een maatschappelijk goed milieu, doch door het nastreven van voor zijn middelen te hooge doelen, kwam hij in voort durende financiede moeilijkheden, verder den steun missend van den godsdienst, kwam bekl. mede onder invloed van maatschappe lijk en moreel niet hoogstaande vrienden, tot verhoudingen en handelingen welke wel is waar wellicht nog niet misdadig kunnen ge noemd worden, doch waaruit geen hoog mo reel peil blijkt. Een tn ander voerde tot het delict, waar voor bekl. vervolgd wordt. mijn menschelijkheid in mijn ziel gelegd. Ik en evenmin na waarschuwing, op 10 Maart heb bekl. bij ue hand genomen en meegenomen d.a.v. aan dien eisch had voldaan, onder hei kleine gevangenisraampje. Ik zei De Rijksadvocaat, mr. Zinnicq Bergman, hem: hom onder dat raampje staan onder uit 's-Hertogenbosch, eischte tegen den bekl. dat stukje van Goa s mooien hemel en zeg dan nog dat je onschuldig bent. Hij hield zijn onschuld opnieuw vol. Maar toen ik hem ernstig aanzag, zag ik een schemer van be rouw in zijn oogen. Muyiwijk begint hevig te snikken. Ds. Le Roy verhaalt vervolgens hoe hij daarop in de gevangenis een dienst leidde, waaronder de stadszending zong. Dat schoo- ne lied, dat zelfs een gemoed, dat een kei steen draagt, moet ontroeren, tk heb bekl. daaronder voortdurend geooserveerd en ik zag dezen man, wiens oogenwildheid mij wel eens bang voor hem had gemaakt, bre ken en in snikken uitbarsten. Ik heb toen gepredikt over Een bij wien steeds verge ving is. Het verwonderde mij niet, dat Muyi- wija mij na den dienst bij zich liet roepen. 1 oen ik zijn cel binnenkwam, vroeg hij mij, mag ik U nog de hand geven? Natuurlijk, antwoordde ik hem; was ook mijn meester niet toegankelijk voor de zondaars? ïoen weende nij opnieuw, hij brak opnieuw en viel neer op oen steenen vloer. Daar stort te hij toen een gebed tot God om vergeving, dat mij diep ontroerde en dat voor mij zal blijven spreaen van zijn berouw, welke za ken tegen hem ook nog hier zullen blijken. Daarop heed hij precies verteld hoe het drama zich heeft toegedragen gelijk hij het ook uitvoerig heeft te boek gesteld en in dat verhaal ben ik getroffen door de woes te kracht waarvan heel zijn wezen getuigde, toen hij verhaalde hoe hij Busch vastgreep en tegen den grond wierp. Beklaagde, die gedurende deze verklaring onbedaarlijk zat te snikken, vroeg daarna het woord. Eerst een geldboete van f 100 De Ambtenaar van het O. M., mr. Couvée, vroeg f 100 boete subs. 2 maanden. Hierna was het woord aan den verdediger van bekl. mr. Rassers uit Breda. Deze begon met critiek uit te oefenen op de dagvaarding, waaruit noch hij, noch de zoon van bekl. hadden kunnen opmaken welke be lasting bedoeld werd personeele- of inkom stenbelasting. Verder zeide spr., dat bekl. nooit op deze dagvaarding veroordeeld zal kunnen worden, daar bekl. iets wordt ten laste gelegd, waar aan hij zich onmogelijk kan hebben schul dig gemaakt. Bekl. wordt nl. beschuldigd reeds op 27 Febr. in overtreding te zijn ge weest, maar men verliest, zeide pleiter, uit het oog, dat door den ontvanger gebruik is gemaakt van zijn recht tot uitstel, door bekl. op 10 Maart nog te sommeeren het biljet alsnog in te zenden. Onmogelijk kan bekl. dus reeds op 27 Febr. '24 in overtreding zijn geweest. Veder trachtte spr. aan te toonen, dat het feit reeds verjaard is en hij ging dan na wat wel de reden kan zijn geweest voor beklaag- de's houding. Bekl'. zeide, dat hij oneenig- heid heeft gehad met den Staat der Neder landen. Hij is nl. uitvinder van een metaal scheidingsproces, dat voor het hoogoven- bedrijf van groot belang zou zijn. In 1918 had hij hierover met den toenmaligen mi nister van Financiën, mr. Treub, reeds een schen de directie der Nederlandsche Spoor wegen en de vertegenwoordigers der er kende vakbonden zijn, na langdurige be sprekingen over de deze week gepubliceer de loonvoorstellen der directie alsnog de volgende wijzigingen aangebracht. Het maximum van de loonschalen 3 ac 1800, 7 ad 2250 en 10 ad. 3300, wordt verhoogd met 25 en dat van schaal 13 ad 4000 met 10Ö. De bestaande stand- plaatsaftrek blijft gehandhaafd. Vooits werd overeengekomen, dat de nieuwe loon regeling voor niemand van hef in dienst zijnde personeel achteruitgang van loon zal beteekenen. De beslissing der organisaties over deze voorstellen wordt vóór 20 October a.s. bij de directie ingewacht. Het Welvaartcongres. Naar wij vernemen, zal aan het door de algemeene R.-K. Werkgeversvereeniging op 28 dezer belegd Welvaartcongres o.m. wor den deelgenomen door een deputatie van het Alg. Christ. Verbond van Werkgevers in Bel gië, van de Handels-und-Industrie-Beirate der Deutschen Zentrumspartei. Zooals reeds ge meld, zal de Regëering vertegenwoordigd zijn door Minister Kooien, de R.-K. Kamerfractie o.a. door Mgr. Dr. Nolens. Gen psychische stoornissen. Bij ons onderzoek blijken psychische stoor nissen ten eenenmale afwezig. Uit de ge gevens, welke ons ten dienste staan uit den tijd, dat het misdrijf plaats vond,blijkt even min iets. waaruit wij zouden concludeeren, dat toen psychische stoornissen zouden hebben bestaan. Wanneer het juist zou zijn, wat bekl. aangeeft, namelijk dat hij het slachtoffer in drift gedood zou hebben, dan bestaat er voor ons evenmin aanleiding om een ziekelijken drifttoestand aan te nemen. De wijze waarop verder met geraffineerd overleg gehandeld 'wordt om ontdekking van dt misdaad te voorkomen, wijst op een volkomen psychische beheersching van de feiten." Op grond van bovenstaande concludeeren de beide deskundigen, dat er ten tijde van het begaan van het ten laste gelegde delict, geen psychische stoornissen bij bekl. be stonden, waardoor dit feit, indien bewezen, hem ziet zou kunnen worden aangerekend. Prof. Boilman bevestigt het uitgebreid rapport. President: In zijn dagboek maakt hij den indruk dat hij een geheel ander mensch is geworden. Wat is uw meening over zijn berouw? Prof. Bouman: Mijn ervaring heeft mij wel eenigszins sceptisch gemaakt te dezen aan zien. Ik durf uw vraag niet beantwoorden. President: Ik heb den beklaagde er reeds op gewezen dat zijn haat tegen wie hij zijn verraders noemt zijn berouw schijnt te verdringen. Prof. Bouman: Dat lijkt mij wel verklaar baar. Na tien jaar is zijn schuldgevoel niet meer zoo sterk; dan is het verklaarbaar dat na tien jaar straffeloosheid zijn haat gevoel tegen degenen die hem toch aan het gerecht hebben overgeleverd, sterk is geworden. President: Bij zijn verhoor, onmiddellijk na de verdwijning van Busch, heeft be klaagde aan de politie medegedeeld dat op den avond van Busch' verdwijning bij hem thuis is opgebeld en gevraagd of Claassen daar ook was. Dit heeft beklaagde ook nog voor den rechter-commissaris gezegd. Bij zijn verhoor voor de rechtbank heeft be klaagde verklaard dat er in dit telefonisch gesprek gevraagd werd naar Busch en niet naar Claassen. Acht u, aldus vraagt de pre sident nu aan den deskundige, het moge lijk, dat beklaagde hier de waarheid spreekt. Prof. Bouman antwoordt dat het heel moei lijk is hierop een antwoord te geven. Sterke emoties wisschen andere indrukken wel uit, maar als hij den volgenden dag nog wist, dat er naar Claassen gevraagd is, moet hij het m.i. zich ook later kunnen herinneren. De president zegt dat voor de rechtbank is komen vast te staan, dat er inderdaad den avond na Busch' verdwijning telefonisch bij M. is gevraagd naar Claassen en dat die vraag gesteld moet zijn na het feit. Beklaagde zegt, gelijk de president hem heeft verzocht, goed te hebben nagedacht over het gebeurde na het voorgevallene met Busch. Hij herinnert zich thans dat hij niet één- maar tweemaal is opgebeld. Den inhoud van het eerste telefoongesprek kon hij zich niet herinneren, de tweede maal werd ge vraagd of Busch bij hem was. Daarna wordt weder voorgeroepen, de heer Keyzer, de inspecteur van politie, die in 1915 den verdachte het eerste verhoor heeft afgenomen. De president vraagt hem hoe de toen afgelegde verklaring van bekl. dat kort na het weggaan van Busch telefo nisch bij hem, verdachte, naar Claassen ge vraagd is, in het procesverbaal is gekomen. Heeft get. hem daarnaar gevraagd? Keyzer: Ik zal vermoedelijk gevraagd heb ben: is er nog iets voorgevallen nadat Busch weg was gegaan? Daarop moet M. toen ge zegd hebben dat telefonisch gevraagd is of Claassen ook bij hem was. Ik kende toen den naam Claassen nog niet. M. moet hem dus volkomen uit eigen beweging genoemd hebben. De verdediger wijst op het z. i. belang rijk conflict in de door bekl. in zijn dagboek neergeschreven verklaringen omtrent' 't ont nemen van het geld en sieraden aan het lijk. Hij verzoekt thans der rechtbank prof. Bouwman de opdracht te willen verstrekken tot het geven van een psychiatrisch oordeel over het dagboek van Muylwijk. Na overleg met de rechters deelt de pre sident mede, dat de rechtbank dit verzoek van den verdediger afwijst, aangezien zij een nieuw psychiatrisch onderzoek niet noodig acht. De verdediger vraagt een gemotiveerde beslissing hieromtrent te mogen ontvangen, zeide hij bezwaar te hebben tegen de vér- onderhoud gehad en inderdaad was een con- klaring van prol. Bouman dat hij tijdens zijn J~ jeugd meermalen diefstallen heeft gepleegd. Slechts eenmaal heeft hij als kind van 7 jaar een gulden gestolen, omdat hij met knikkeren had verloren. Dit heeft hij echter uit zichzelf erkend. Ik ben, zoo vervoigde hij, als brandstichter, als dief, als moorde naar, als huichelaar, ja zelfs als' gods hui chelaar in de gevangenis gekomen en zoo sta ik hier nu, maar voor dit alles heb ik boete gedaan en als ik in den beginne ook domine gehaat heb omdat deze mij ge bracht had tot bekentenis, dan zie ik net thans toch beter in en dank hem daarvoor. Muylwijk krijgt vervolgens toestemming tot het voorlezen van een groot gedeelte uit zijn dagboek, waarin hij poogt zijn emoties in het huis van bewaring te analyseeren. Met groot geduld hoort de rechtbank de voorlezing aan, die met pathetische voor dracht geschiedt, maar eindelijk verzocht de president den verdediger zijn cliënt een wenk te geven om de voorlezing te staken. Het woord is aan de getuigen a décharge. Als eerste getuige a décharge en tevens als deskundige wordt gehoord, dr. J J. oorhoeve, de huisarts van beklaagde Ihj deelt mede, dat Muylwijk 24 en 26 October 1915 onder zijn behandeling was voor een zwelling van de hand. Naar hij zich her innert, heeft hij Muylwijk gevraagd wat er was, waarop deze antwoordde, dat hij de hand gekneld had. Verdediger: Wat is uw indruk van Muyl wijk? Dr. Voorhoeve: Mijn indruk van Muyl wijk was gunstig. Hij had een goedaardig karakter, maar kon wel eens uit zijn sloi schieten. T oen ik het verhaal omtrent het gebeurde in de kranten las, dacht ik on middellijk, dat de daad door Muylwijk was geschied, onder den druk der omstandig heden. Verdediger: U meent dus, dat Muylwijk de daad, in een opwelling van drift gedaan kan hebben? Dr. Voorhoeve: Dat is zeer goed mogelijk. De tweede getuige a décharge dr. F. Meursing, prosector-bacterioloog in het Binnengasthuis, geeft ais zijn meening te kennen, dat Busch niet door worging er, waarschijnlijk ook nic door imbiio. ,- ge storven is. Het is trouwens zeer moeilijk iemand van gelijke kracht te worgen. Z. i. is de val op den grond vermoedelijk niet de oorzaak van den dood geweest. Busch was niet gezond. Of het verhaal van Muylwijk is onjuist, of als 't waar is, was Busch niet gezond. Wanneer men aanneemt, dat Busch lijden de was aan een hartspierontsteking, een hartvergrooting of een ziekelijke afwijking van den hartslagader, ziekten, die voor zijn omgeving onopgemerkt kunnen zijn geble ven, en ontstaan kunnen zijn door een ver keerde levenswijze, dan is het mogelijk, dat Busch, tengevolge van het lawaai der deur, ontstaan door het er tegen aanvallen van Muylwijk en het aangrijpen door Muylwijk bij hals en keel, zóó is geschrikt, dat hij na nog met zwakke stem iets gezegd te hebben, is gestorven. De verdediger zegt in staat te zijn ge steld, de rechtbank mededcelingen te doen omtrent de ziekten van Busch. De direc teur van het Binnengasthuis, dr. Stumpf, heeft hem n.l. inzage verstrekt van de his- toria morbi (geschiedenis der ziekten) van Busch. Hij leest de van dr. Stumpf ontvan gen gegevens voor, waaruit blijkt, dat Busch een geheime ziekte had en in Maart 1908 in de kliniek van prof. Rotgans is ge opereerd. Mr. Levy verzoekt en krijgt aanteekening van de verklaring van getuige dr. Meur- sing, dat syphilis een ziekte is, die aanlei ding tot plotseling sterven kan zijn. Na dit verhoor van de beide deskundigen dat bi-na twee uur heeft geduurd, wordt op verzoek van den verdediger, de rechter commissaris mr. Dons, gehoord. De verdediger vraagt welken indruk mr. Dons heeft gekregen, van de bekentenis van Muylwijk. Mr. Dons: lk kan daarop antwoorden, dal ik den indruk heb gekregen, dat de beken tenis van Muylwijk met de werkelijkheid overeenstemde, en dat Muylwijk alles heeft gezegd, wat hem op het hart lag. Ook de andere menschen, die hebben deelgenomen aan het onderzoek, hebben niet aan de waarheid getwijfeld. Wel zijn mij later een paar dingen opgevallen, die mij vreemd wa ren. Hoe het ook zij, Muylwijk heeft me steeds bezworen, dat hij de waarheid sprak. President tot getuige: Is uw oordeel nog zoo gebleven na al hetgeen ter terechtzit ting is voorgevallen? Mr. Dons: Mijn kijk op Muylwijk is nu wel iets verslechterd,, terwijl ten opzichte van de bekentenis mijn oordeel hetzelfde gebleven is. De verdediger stelt nog eenige vragen, omtrent hetgeen in het kabinet van den rechter-commissaris is voorgevallen, waar na de president opmerkt, dat dit mede met het oog op de inwerkingtreding van het nieuwe W. v. S. niet bevorderlijk is voor tract geteekend waarbij de Staat voor een bedrag van vijftien millioen deel zou ne men in de exploitatiekosten. Doordat mi nister Treub aftrad en minister De Vries het contract niet ter bekrachtiging aan de Kamer voorlegden was van de zaak verder niets gekomen. Bekl. heeft hierdoor een schade geleden van pl.m. f 100.000. Minister Colijn gaf weer toe, dat de bekl. door den Staat benadeeld was'en kende hem een schadevergoeding toe van f 15.000 met kwijtschelding van belasting over de jaren 1920 tot en met 1924. Onmogelijk kan beklaagde, zeide pleiter, strafbaar zijn wegens niet voldoen aan voor schriften betreffende een belasting, die hij niet schuldig was. Spr. komt tot de conclusie, dat vrijspraak zal moeten volgen met in 't uiterste geval een boete van 50 cent. Mr. Zinnicq Bergman gaf toe, dat in de dagvaarding de gewraakte fout was geslopen en er op wijzende, dat 't hem in 17-jarige practijk als Rijksadvocaat nog nooit was overkomen, dat een dagvaarding zoodanig werd weerlegd. Hij wijzigde zijn eisch en vroeg voor be klaagde ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. DEVENTER, 25 Sept. (Weekmarkt.) Boter le soort, 20 kg. f 5050.50, 2e soort f 48—49. Eieren per 100 stuks f 11.25 12. GELDERMALSEN, 25 Sept. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor goudreinet ten 9%16 ct., schijvers 9 10% ct., ster appelen 11%20 ct., Leopold 13% ct., cala- basse peren 27 st., tuinzoet 9 12 ct., maagdenperen 19—24 ct., kortstelen 10 11 ct., beurré clairgeau 44 ct., wijnzuur 5 6 ct., bellefleur 10—12 ct., citroenzuur 8 ct., courtpendu 6% ct., tulpappelen 5 ct., cam- pagnezoet 7—11 ct., koningsrood 10%—12 ct., kaneelzuur 11 ct., reine d'Or 5%—9 ct., dubbele benderzoet 11%—12 ct., jasappelen 11—12 ct., Gerrit Roelofs appelen 9%—10 ct.", benderzoet 10 ct., noten (ongebolsterd) 21—22 ct., damperen 21 ct., ijsbouten 18% ct., rouwelingen 7%—10 ct., wijnappelen 6 ct., zure reinetten 7 ct., boschappelen 8% ct., zoete bellefleur 9 ct., zure schijvers 5% ct., hondermarek 6 ct., Nouveau poiteau 23—26 ct., manks codling 27 ct., bender tuur 7% ct., princesse Nobeld 712 ct., notaris ap pelen 18%—25 ct., Fransche schijvers 14% ct., huismannen 5 ct., Jan Willems 9 ct., lensrood 16% ct., gribbelingen 12 ct., pond appelen 11 ct., zure bloem mee 9 ct., pron kers 14% ct., reinzoet 10% ct., Napoleons 24 ct., pondsperen 19 ct., peperappelen 16 ct., bergamotten 19 ct., hollemans c. st. bismarc.t 20 ct., princesse royal 12 ct., tuinappelen 12 —7.70, 3e idem 2.80—4.60 per 100 st Aanvoer resp. 38.100, 13.600, 35300 kg. Bie ten groote 11.50—15.70 per 1000 st. Aan voer 11100 suks. Slaboonen 1.303.15 per 15 kg Aanvoer 755 zak. BREUKELEN. 25 Sept. Kaas aan de markt waren aangevoerd: 151 wagens, met te zamen 5918 stuks kazen. Gewicht pl.m. 41426 kg. Prijs le soort 6064 2e soort f 55—59 Gestempelde f 56—69, zwaardere 70 oer 50 kg. MOORDRECHT, 25 September 1925. Aangevoerd: 2000 kipeieren, prijs 9.80 11.30; 232 eendeneieren, prijs 7.108.75; appelen 9 cents per K.G. BEEMSTER, 25 Sept. ,Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken Aard appelen 1.091.24 per zak v. 2o k.g., sla boonen f 0.203.70 per zak v. 15 k.g., snij- boonen 'f 1.05—9.15 per zak v. 15 k.g. kom kommers f 4.70—9.70 per 100, tomaten 20— 30 ct. per k.g., bloemkool 7.202C.8-0, roode kool 35.60, savoye kool 9.50, per 100; spruilkool 1.35—2.60 per 15 k.g., spinazie 0.90—1.60 per mand van 5 k.g., andijvie 1.40—3.60 per 100 krop, radijs 0.90—1.20 per 100 bos, selderij 5.50— 5.60 per 100 bos, bieten 6.50—11.50 per 1000, uien 80—95 ct. per 25 k.g., druiven 70—80 ct., noten 19—27 ct., per k.g.; appe len: Groninger Kroon 1115 ct., Present van Engeland 14—15 ct., Transparante de Consels 21—25 ct., peren: Beurré Clair geau 12 ct., boerengroen 1419 ct., Duchess Williams 27—32 ct., Herzogin Elsa 23 ct., St. Germain peer 20 ct., Louse Bonne 68 ct., maagdenpeer 22—28 ct., Nouveau Poiteau 1119 ct., Perzikpeer 1521 ct.f Soldat La- bourer 2028 ct., alles per k.g. MEDEMBLIK, 25 Sept. 1925. R.-K. Markt- vereeniging ,,St. Jozef Kool: Bloemkool 1.60 tot 16.90 p. 100 stuks.; Witte 55 tot 85; Roode 1.10 tot 3 per 100 stuks Uien: Groote gele 2.052,25 p. halve H. L.; Kleine gele 3.15—4.40 p. halve H.L.. Slaboonen: 0.50 tot 3 per zakje. ALPHEN a. d. RIJN. N.V. Tuinbouwvei ling „Alphen aan den Rijn" te Alphen aan den Rijn. Veiling van 25 Sept. Spinazie 1719; Heerenboonen 1530; Snijboo- nen 1527; Pronkboonen 1113; Pos telein 8—14; Tomaten 26—30; Peren 15—i9; Appelen 6—17; Spruitkool I 13—17; Uien 5.40—5.70, alles per 100 K. G.; Peen 712; Kroten 3.904.20; Andijvie? 2.803.30, alles per 100 bos; Kropsla ƒ2428; Bloemkool I 1425; ld. IJ 7—8; Savoyekool 7; Meloenen 15—53. 4025 eieren. 24 Sept. Kip- 9—10.70; Eend- 7.50—9.70; Calkoen 11, allen per 100 stuks. ALKMAAR, 26 Sept. Vee n er 25 paarden f 150370, 114 koeien 500, 54 nuchtere kalveren f 1432, 47y schapen f 4654, lammeren f 2638, 67 biggen f 18—24. Boter per kilo f 1.10—1.35. Eieren per 100 stuks f 9.50 11.25. ALKMAAR, 26 Sept. Eieren (N.V. Eier- veiling voor Hollands Noorderkwartier.) Aanvoer 63.000 kipeieren. Prijzen 56/60 kg. f 9.40—10.50, 60/64 kg. f 10.40—11, bruine f 11.10—11.60 per 100 stuks. Aanvoer 5700 eendeieren. Prijzen f 8.108.50 per 100 stuks. LEIDEN, 26 Sept. Boter. Prima fabrieks- ACTIE TEGEN DE DUITSCHE VA LORISATIE. In de dagbladen komt een mededeeling voor van het Duitsche Gezantschap over de Duitsche valorisatie. De Nederlandsche belegger wordt er aan herinnerd dat door deze wettelijke regeling de bezittèrs van hypotheken, renteschulden, zakelijke lasten en scheeps- en spoorwegpan den 75% van zijn vermogen verliest. De.be zitters van Inustrieele obligaties, verliezen circa 85%, terwijl van Rijks- staats- en ge meente leeningen 95% verloren gaat. jjjDe eenige kans om wijziging van deze wet te krijgen, ligt in aaneensluiting van alle be zitters van'Duitsche waardepapieren en dat deze vereenigd, trachten gedaan te krijgen, dat geen enkele nieuwe Duitsche leening, welke ook, op de Nederlandsche beurzen ter noteering wordt toegelaten, totdat een be hoorlijke regeling verkregen is. De vereeni- ging Effectenbescherming heeft zich dan ook reeds meer dan eens tot den Minister van Financiën gewend, met verzoek Duitsche leeningen voorloopig niet meer tot de beurs- noteering toe te laten. Dankbaar voor den steun die de vereeni- ging tot nu van den Minister mocht ontvan gen, is de vereeniging er van overtuigd, dat ook in de toekomst van Zijne Excellentie alle hulp zal zijn te verwachten. Het is echter niet voldoende dat nieuwe Duitsche leeningen voorloopig niet tot notee ring ter Nederlandsche beurzen worden tóe gelaten, doch is het ook noodzakelijk de Duitsche regeering te doen weten, hoe groot het bedrag der Duitsche vóór-oorlogsschul den is, dat zich in Nederlandsche handen be vindt. Teneinde dit mogelijk te maken, heeft de vereeniging Effectenbescherming zich tot de Nederlandsche Banken en Effectenkantoren gewend met verzoek hun Nederlandsche clientèle te doen weten, dat door tusschen- konist der banken en kantoren, aan de ver eeniging opgave kan worden gedaan, van hun vóór-oorlogs Duitsch-bezit. Het totaal van deze gespecificeerde opgaven van effecten, hypotheken enz., zal dan door de vereeniging ter kennis vanfde Duitsche regeering/worden gebracht en zal de vereeniging al het moge lijke doen om voor dit opgegeven bedrag een betere eregeling te verkrijgen. Dr. D. J. HULSHOFF POL, Voorzitter vereeniging Effectenbescherming. 20 ct., princesse royal 12 ct., tuinappelen 12 £245250 per 40 kg. prima boeren-f 2.60 ct., lemoenappelen 14% ct., ^beugelzoet 9 2 gQede boeren - f 2.40—2.50 per kg. Aanvoer middelmatig, vlugge handel. Turf. Geen aanvoer van lange prijs f 8 8.50 per 1000 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 26 Sept. Aardappelen Due f 1.60, blauwe f 1.90— 2.65, bonte f 2 aangevoerd 290 baal. Uien gröote gele f 2.25—2.75, drielingen f 2.85 3.20, nep. f 4—4.25 per baalaangevoerd 700 baal. le s. bloemkool f 7.1019.50, 2e s. f 4—7.90, 3e s. f 2.50—4.60 per 100 stuks aanvoer 169500 st. Roode kool f 1.10 3.20 per 100 kg aangevoerd 83800 kg. Gele kool f 1.40—2.60 per 100 kg.aange voerd 17500 kg. Witte kool f 0.50—1 per 100 kg.aangevoerd 28500 kg. Bieten groote f12.60—15.90, id. kleine f 3.80—4.40 per 1000 stuks aangevoerd 18900 stuks. Sla boonen f 1.40—2.95 per 15 kg; aangevoerd. 950 zak. ct., paradijs 8 ct., roodzoet 10 ct., grauwe benderzuur 7 ct., diverse zoet appelen 8— 10 ct., diverse zure appelen 10—15 ct., di verse handperen 19%24 ct., diverse stoof peren 16% ct., alles per kg. eerste soort. Noten 29—45 ct., per 100 stuks. Perziken 2 ct. per stuk. Fabrieken zuurkroet f 5.10 5.30 per 100 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 25 Sept. Boter (Bericht v/d. Coöp. Roomboterfabriek.) Aan gevoerd 22.350 kg., hoogste prijs f 244, laagste prijs f 228, middel prijs f 240. LEEUWARDEN, 25 Sept. Granen. Tar we, witte puike f 12—13, roode puike f 12— 12.75, haver witte puike f 10.7511.25 lijnzaad, witbloem f 21-22, Slagzaad f 19 21 kanariezaad, Friesche puik f 22 boonen, platte f 16—17, alles per 100 kg. Aardappelen. Borger f 22.30, Handel langzaam. TIEL, 25 Sept. Fruit. (Tielsche Veilings vereeniging.) Goudreinetten 12 20 c., ster- appelen 16—22 c., bloemé 14—20 c., rijnzoet 12%15 c., kaneelzuur 1113 c., pond appelen 1218 c., paradijs 912 c., belle fleur 10—15 c., jasappelen 10—15 c., pippe ling 13—18 c., holmans 8—10 c., present van Engeland 12—16 c., Fr. schijvelingen 12—14 c., noten 16 c., alles per kg. noten 3440 c. per 100 stuks. (Veiling Tiel en Omstreken.) Goudrei netten 10—16 c., bellefleur 8—12 c., maagde peren 2030 c., sterappelen 1622 c., wijn- zuur 7 8 c., paradijs 8—11 c., notarisap pelen 1614 c., binderzoet enk. 810% c., kaneelzuur 8—12% c., bloemé 1624 c., honderdmarken 1015 c., pondappelen 812 c., Fr. schijvelingen 1316% c., alles per kg AMSTERDAM, 26 Sept. Aardappelen. (Be richt van den makel. Jac. Knoop) Zeeuwsche Bonte 3,403.70; id. Blauwe 3.253.40; id. Eigenh. 2.40—2.60, Blauwe Eigenhei mers 2.70—2.90. Zeeuwsche blauwe Poters 2.102.20. Id. bont): poters 2.102.20. Anna Pauwlowna Zandaardappelen 4.506. Hillegommer Zandaardappelen 3.505.50. Drentsche Eigenheimers 2.803. Alles per H.L. ARNHEM, 25 Sept. Eieren. Aangevoerd 800.000 stuks. Prijzen: kippen- 10.30— 11.60; eenden- 8.108.50 per 100 stuks; ganzen- 14 ct.; kalkoenen 11 cent per stuk. ELST (Bet.), 25 September. Fruit. (Veiling V. V. O. BI) Maagperen le soort 19-28; Doye- nue de Commice 62-87; Leghipont 37-41; groene, juffers 21-25; Bonne Louise d'Avian- che 38-53, extra goudreinetten 20-28; Cox Orange Juppin 9-18; Groninger kroon 10-17; Transparant de Croncel 21-30; Meloenen 16- 42 ct. per stuk; druiven 46-57; Guldelings 8)4-10; Lane Prince Albert 11-23, Hollemans 6)4-8; zure roodjes 11-22; sterappels 17-27; princesse Nobles 13-19; goudpermain 8)4-14; Goudreinetten le soort 13-18, Notarisappels 10-13; Fransche schrijvers 14-15; Fransche bellefleur 10-11; Fransche paradijs 10-11; Bel lefleur 10-11; Citroen bellefleur 15-21; bloem zoet 8)4-11, zoete bellefleur 7)4-9; Beugel- zoet 9-13; Reinzoet 8-10; Pomme d'Orange 10-12; Eva's 11-15; dubbele benderzoet 9-12; zoete honderdmark 9)4-12; gev. zoet 6-7, gev. zuur 4 'K-8; gev. bellefleur 6-7; gev. goud reinetten 6-11; gev. sterappels 10-11; gev. roodjes 9-11 cent per K.G. Noten 15-56 ct. p. 100 stuks. ALKMAAR, 25 Sept. Granen, Aanvoer 5146 hl, waarvan 1238 hl. tarwe 1115, 205 hl rogge 1111.62)4, 1408 hl gerst chev. 1113, 1562 hl haver 11—12.25, 179 hl paardenboonen 12.7514, bruine Officianten en employé's in dienst van het Kon. Huis en Kroondomein, ontvingen de mededeeling, daf met ingang van 1 Ja nuari 1926, de loonen over de geheele linie met 10 pet. zullen worden verlaagd. (Msb.) In de Vrijdag gehouden conferentie tus- IJMUIDEN, 25 Sept. Heden waren aan de markt de vangsten van 5 stoomtreiiers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.80 1.40, tongen f 2.90—1.90 per kg. griet f 70—55 per 50 kg., gr. schol f 47, md. schol f 39, zet- schol f 35—28, kl. schol f 26—16, f 16—7, scharren f 20—6 per 50 kg roggen f 26—16 per hoop vleet f 2.601.10, makreel f 31 26.50 per stuk Pieterman en poon f 20— 4.40, gr. schelvisch f 36—28, md. schelvisch f 35—22.50, k. md. schelvisch f 17—13.50, kl. schelvisch f 1311.50, f 8.50 6 per 50 kg.kabeljauw f 7151 per 125 kg gr. gullen f 15—12, kl. gullen f 7—2, wijting f 4.50—2.70 per 50 kg. IJMUIDEN, 25 Sept. Heden kwamen vai de treilvisscherij aan den afslag de stoom treiiers IJM. 418 (Derika V) met f5195; IJM. 34 (Anna) met f 2744 IJM. 431 Am- steldijk) met f 2628 IM. 1 (Swift) met f2673 en IJM. 106 (Reiger) met f 1941 aan be somming. u J Van de haringvisscherij kwamen heden hierbinnen de zeillogger K.W. 63 (Prinses Juliana) met 14 last pekelharing en de Bnt- sche stoomdrifters LT. 1287 (Dixon) met 480 maanden LT. 214 (half Moon) met 560 manden LT. 64 (Roayal Friend) met 400 manden en YH. 479 (Young John) met 820 manden versche haring. Geveild werden de vangsten Van den zeillogger NW. *3 (Hugo) met f 1142 en van den BritschenstoomdrifterL.T. 90 (—1 met f 5417 aan opbrengst. Uit Washington wordt officieel gemeld, dat een nieuwe poging voor het maken van de onlangs mislukte non-stop vlucht van San Francisco naar Hawaï niet vóór Janu ari a.s. zal worden ondernomen. Of de vlucht dan gemaakt zal worden met het watervliegtuig P. B. L. staat nog niet vast, hoewel aan de motoren van dit toestel speciale voorzieningen zullen wor den getroffen, gebaseerd op de uitkomsten van daarmede gehouden proefnemingen met betrekking tot een nieuwe vlucht. De lichte averij, welke de drie-motorige ooihoven F. K. 33 Dinsdag j.l. heef geloopen, doordat het landingsgestel on klaar was geworden, is thans reeds weer onen J 12.75—14, bruine "e boonen 35-38, citroenboonen 45, dui-1 Koolhoven 33 pinsdag^j.l^ heeft op- venboonen 1717.25, witte boonen 55, 7 hl kanariezaad 47 hl rood mosterdzaad 56, geel mosterdzaad 33.50, 14 hl kar- wijzaad 6 hl blauw maanzaad.464 hl groene erwten (groote) 3238, idem (klei ne) 17.5018, grauwe erwten 4047, vale erwten f 35—40, alles per 100 kg. BOVENKARSPEL (Station), 25 Sept. Aardappelen; Due 1.501.80, Schotse 2, Blauwe 1.80—2.10, Bonte 1.90 per baal. Aangevoerd 220 baal. Uien. Groote gele 2.102.40, Drielingen 3.203.45, Nep 4.154.30, per baal. Aanvoer 540 baal. le Bloemkool 9.20—17.80, 2e idem 4,90 hiaat v> ab gtnuiuvui <-*••• O geheel hersteld, zoodat de groote verkeers- machine Vrijdag in staat was, om haar proefvluchten voort te zetten en de voor bereidende maatregelen tot het in dienst stellen hun normaal verloop kunnen heb ben. De beide Japansche vliegers zijn Zater dagmorgen om 10 uur met bestemming voor Straatsburg opgestegen. Nog Zaterdag zou den zij naar Parijs verder vliegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8