UIT DEN OMTREK. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Maandag 28 September 1925 HILLEGOM. ZANDVOORT. ZILK. BEVERWUK. SPAARNDAM. HEEMSTEDE VELSEROORD HALFWEG BLOEMENDAAL. OVERVEEN. Doodelijk ongeval. Verdronken. Overreden. ZANDVOORT. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. STADSNIEUWS. IJMUIDEN. MOOIE AANHOUDING. OVERVEEN. De officiëele overdracht van den Planten- en Vogeltuin in het BiQeniendaalsche bosch. Personalia. Gewestelijke uitbreidingsplannen. 1 De zetel van Bloembollencultuur. Don derdagmiddag te 2 uur werd een buitengewo ne vergadering in Hotel Sistermans gehouden van den Bond van Bloembollehhandelaren, in verband met de brandende kwestie. Ofschoon deze niet toegankelijk was voor de pers, ver namen we het volgende: de vergadering was schitterend bezocht. Nd breedvoerige be schouwingen werd met bijna algemeene stem men een motie aangenomen, gericht tot de Algemeene Vergadering, waarbij ontraden werd Spaar en Hout tot zetel te kiezen en ten zeerste werd aangedrongen het voorstel der gemeente Hillegom aan te nemen. De Bond verklaarde zich gaarne tot samenwer king bereid, doch acht Spaar en Hout voor het begeerde doel niet geschikt. Veiling, Donderdagavond werd ten over staan van Notaris A. Goldenberg te Hille gom in Hotel Sistermans een veiling bij opbod gehouden van: I. Een zeer gunstig gelegen en naar de eischen der tifds ingericht Winkelhuis en Woning aan de Hoofdstraat, Sigarenfiliaal van de Firma Eugene Goumly en Baar. Hoog ste bieder de heer C. J. F. Dolk te Hillegom 9750. II. Een perceel uitmuntend Bloembollen land met water aan den Loosterweg III, gr. 1. H. A. 26 A 10 c.A., eigendom van Mevr. de Wed, GroustraSchuring, nl hoogste bod gebracht door den heer C. J. F. Dolkvoor 19600.—. Toeslag over een week. Burgel. Stand. Getrouwd W.S. Warmenhoven en A.E. Elfring. Geboren z. van W. van den Berg- Kruijt, z. van B. Aangeenbrug-Krosschell d. van C.A. Coenen-Warmerdam J.M. v.d. Wolf-Jansen, (z) z. van B.M.E.' Pijpers van den Berg d. van M. van Mieghem- Meijerz. van M.W.L. van Zanten-van Dooren d. van A.V. van de Loo-Walraven. Vakbelang. Nu de avonden weer lang zijn en binnen enkele dagen in zekeren zin nog met een uur zullen worden verlengd, nu is de tijd voor de jongelui o.i. ook aangebro ken, om zich met nieuwe kennis te verrijken het hoofdvak in onze gemeente betreffend/: het Bloembollenvak en alles wat daarmee annex is. Al blijft het in algemeenen zin al toos waar, dat kennis macht is, voor 't bloem bollenvak geldt dit zeker niet het minst Daarom komt het ons om veler belang nut tig voor de belangstelling te vragen voor den 2-jarigen Tuinbouwwintercursus, die wel dra aanvangt. De zoons van bloemisten en kweekers, die de Tuinbouwschool te Lisse niet kunnen bezoeken, om welke redenen dan ook, vinden in de avonduren een prach tige gelegenheid om hun vakkennis te .ver ruimen, aan te vullen en te vervolmaken. Op eenvoudige en aanschouwelijke wijze wordt theoretisch en praktisch onderwijs ge geven in de talrijke, mooie geheimen van het Bloembollenvak. Uitvoerig en niet droog wordt daar behandeld het voortkweeken der bollen, de plantenziekten en hare bestrij ding, de besmettingsleer enz. Het werkprogram, of wil men liever de leergang en lesroosters zijn zoo, dat het eerste jaar naast scheikunde, natuurkunde en plant kunde een begin wordt gemaakt met de be handeling der Bloembollencultuur. Het 2de winterhalfjaar is daar, om voort te bouwen op de verkregen kennis, waarbij mede aan de beurt komen de zié kten der bolgewassen (een zeer belangrijk onderwerp van dezen tijd kennis van den grond en de besmet tingsleer, waarbij het gebruik van kunstmest stoffen mede breedvoerig wordt behandeld Met des te meer klem durven we dezen vak cursus aan te bevelen, omdat hij gegeven wordt door- een hoofd der school, dat niet alleen bekend staat als volijverig en paeda gogisch leeraar, doch die bovendien in het bezit is Zoowel van de akte landbouw als van die der plantkunde en die bovendien bizon- dere voorliefde heeft voor het vak, dat het hoofdbestaan der plaats mag heeten. Maar naast onze opwekking aan de zoons van bloemisten en kweekers, bevelen wij het bijwonen der te geven lessen ook met warm te aan bij allen, die „in den tuin" werken, zoo als de gelijke term luidt. Het komt ons voor, dat jongelui, die trouw deze. lessen hebben bijgewoond bij de patroons de voorkeur Zullen hebben en dat ook waard zijn. Deze zullen als meer deskundig onderlegd met meer ambitie en ijver werkzaam zijn in het mooie en loonende bloembollenvak en ze zullen zeker ook voor voorman, leider, cul tuurchef als anderszins het eerst in aanmer king komen, zoodat ook hun loon grooter zal zijn dan dat van hen, diedeze kennis niet bezitten. En de kosten Voor één rijksdaalder maakt men het geheele half jaar de lessen mee, een bedrag zóó gering, dat werden aan den cur sus geen belangrijke subsidies gegeven en waren we niet zoo overtuigd van het prima onderwijs we zouden durven zeggen Voor zulk een gering bedrag kan niets goeds geboden worden: Nu het tegendeel waar is, twijfelen we niet, of veel meer jongelui dan tot heden zullen Zich opgeven. Gevraagd wordt alleen voor toelating een leeftijd van 15 jaar en het vol doende genoten hebben van gewoon lager schoolonderwijs. Spoedig hopen we dan ook te kunnen be richten, daV een zeer groot aantal leerlingen dezen zoo noodigen en nuttigen cursus volgt 1 Met goud bekroond. Op de groote Dahlia-Tentoonstelling te Rotterdam uitge schreven door de Maatschappij van' Tuin bouw en Plantkunde werd door de firma K. van Bourgondien Zonen alhier een inzen ding geexposeerd van 10 soorten reuzen- bloemige Amerikaansche Dahlia's. De firma werd voor deze inzending bekroond met een gouden medaille. De grootste en schitterendste cactus dahlia Ambassador trok de algemeene aan dacht der talrijke binnen- en buitenlandsche bezoekers en vakkundigen door hare spre kende gelijkenis op een groote chrysanthium. Ook de cerisekleurige Rosa Nell en Robert Freat waren het onderwerp der besprekingen en evenzeer de lila-rose I. De Ver Warner, de' zalmrose Halvalla, de witte Gladys Shu- wood en de oranjekleurige Mr. Growley en de Earle Williams. Het is voorzeker een prachtig succes, waarmede we de firma gaarne 'gelukwenschen. Op de wekelijksche bloemenkeuringen der Alg. Ver. mocht de firma mede reeds vele getuigschriften van verdienste erlangen. Particuliere woninghouw. B. en W. stellen den raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van L. ten Broeke, om hem behulpzaam te zijn van rijkswege een rente dragend voorschot te verkrijgen onder waar borg van 2e hypotheek voor den bouw van 16 arbeiderswoningen aan de Olympiastraat, daar het niet gewenscht is dat daar ter plaatse arbeiderswoningen worden gebouwd en dat, in verband met de gewijzigde tijdsomstandig heden, geen steun meer verleend moet wor den van overheidswege in den vorm van 2e hypotheek aan woningbouw exploitanten. Indien de gemeente de gevraagde mede werking zou verleenen, dan Zou de gemeente tegenover het rijk aansprakelijk zijn voor de betaling van de verschuldigde rente en af lossing, met dien verstande, dat bij een eventueel verlies op het bedrag der verleende hypotheek het rijk en de gemeente ieder de helft zou dragen. Verbouw school C. In verband met de voorgenomen reorganisatie van school C, door de U.L.O. school afzonderlijk te maken van de lagere school, stellen B. en W. den raad voor aan die school nog twee leslokalen te bouwen en een leslokaal te vergrooten. Bijzonder onderwijs. Door het be stuur van de Christelijke school aan de Brede- rodestraat is gevraagd de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van nieuwe leer- en hulpmiddelen voor de uitbreiding dier school in een U.L.O.-school. B. en W. ^stellen voor beschikbaar te stellen f 7714.voor aanschaffing van de noodige leer- en hulpmiddelen, voor schoolmeubelen en voor natuurkundige instrumenten. Gemeenteraad. De Burgemeester heeft eene openba're vergadering van den Raad der Gemeente Zandvoort belegd op Woensdag, 30 September 1925 des namid dags half 8 ten Raadhuize, ter behandeling van de navolgende agenda 1". Ingekomen stukken. 2. Voorstel'lot aankoop van perceel Spoor straat 10. 3. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1925. 4. Vaststelling le suppletoir kohier der Hondenbelasting. 5. Voorstel tot opzegging van het lidmaat schap van de Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging en tot toetreding als lid van den Provincialen Brandweerbond. 6. Voorstel tot het uitgeven van een stuk je jjgrond in erfpacht. 7. Benoeming van personeel voor het Vervolgonderwijs voor den cursus 1925 26. 8. Voorstel tot bouw van eed gashouder van 2000 M3 inhoud. 9. Voorstel tot bouw van 33 arbeiders woningen en een winkelhuis voor de Wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt Macht". 10. Voorstel tot het bouwen van, Z.g. huurkoopwoningen. 11. Voorstel tot het bouwen van een win kelhuis voor P. v. d. Veld. 12. Voorstel tot afwijzende beschikking op het verzoek van L. ten Broeke, om garant te zijn voor de 2e hypotheek op te stichten woningen. 13. Voorstel tot uitbreiding der riolee- ring in de Brederodestraat, Boulevard Pau- lus Loot, Mauritsstraat enz. 14. Voorstel tot het bouwen van 2 leslo kalen, het vergrooten van een leslokaal aan School C. 15. Voorstel tot het beschikbaar stellen van f 7714.- voor nieuwe leer- en hulpmid delen aan het Bestuur der Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Chr. Scho len voor V.L.O., L.O. en U.L.O. 16.. Voorstel tot verhuring van woningen aan de Van Speykstraat en Haltestraat. 17. Voorstel tot verbreeding Haltestraat hoek Schoolstraat. 18. Voorstel tot aanleg van een weg door „Plan Noord." Rioleering Brederodestraat. Reeds lang is er over geklaagd dat er op het einde van de Brederodestraat en van den Boule vard Paulus Loot geen rioleering lag. De N. V. Villabouw Zandvoort, die deze straten in eigendom heeft, is reeds verschillende malen aangeschreven de rioleering te doen leggen. Krachtens raadsbesluit van 22 Fe bruari 1907 no. 6 kan echter de gemeente Zandvoort zelf, de rioleering daar doen leg gen op kosten van de maatschappij. Meer dan f 8 per meter zal echter niet verhaald mogen worden, Nu stellen B. en W. den Raad voor in dat gedeelte van de Brederode straat en van den Boulevard Paulus Loots, waarin nog geen rioleering is, in de Maurits straat en in de drie tusschen gelegen straten van gemeentewege rioleering aan te brengen overeenkomstig opgemaakt bestek en voor waarden en de kosten daarvan zoover dat mogelijk is, te verhalen op de N. V. Maat schappij Vilkbouw' Zandvoort. Winkelbouw. De heer P. van der Veld heeft verzocht hem denzelfden steun te ver leenen voor den bouw van een winkelhuis op „Plan Noord", als aan andere gegadigden wordt verleend voor den bouw van woon huizen. B. en W. stellen den raad voor hem dien steun te verleenen daar het van belang is voor de verdere ontwikkeling van „Plan Noord" dat in dat gedeelte winkels komen, die in de dagelijksche levensbehoeften voor zien. Het verkrijgen van hypotheek voor de ondernemers is moeilijk. De arbeidende stand heeft de volle medewerking, van rijk en gemeente en nu wordt het billijk gevon den dat winkelhouders 'eerst geholpen wor den. Vervolg onderwijs. De raad wordt voor gesteld den cursus 19251926 van het ver volgonderwijs te doen doorgaan, daar zich een 40 a 50 leerlingen voon dat onderwijs hebben aangegeven. In verband met het eervol ontslag van den he'er II. van Aspe- ren als Hoofd van het vervolgonderwijs, wordt voorgesteld den heer H. Poots als zoodanig te benoemen voor de cursus 19)25- 1926. Tot onderwijzer voor die cursus wordt aanbevolen de heer G. van Beek en lot onderwijzeressen worden aanbevolen de dames P. J. Hollenberg en M. C. Teekman. Kinder- en Volksfeesten. (Vervolg), Don derdag werden de feesten voortgezel. Om 9 uur optocht met muziek van alle Zilkers. Daarna hardloopen met hindernissen voor jongens van 13-15 jaar. Uitslag 1ste prijs: L. v. d. Linden; 2de prijs R. v. d. Ploeg, 3de prijs P. van der Linden. Muiltje loopen: 1ste prijs Lena Berkhout; 2de prijs Ida Schilder; 3de prijs Nel van Haas ter. Sprietloopen voor jongens: 1ste prijs Tinus Pompe; 2de prijs Engel Ruigrok; 3de prijs Theo Nederstigt. Tonnetje steken voor jongens en mannen boven 18 jaar. lste prijs: P. Koomen; 2de prijs A. Vreeburg; 3de prijs B, van Kampen. Ringrijden op de fiets voor dame en heer: lste prijs dames: Mej. Annie Meskers; 2de prijs Mej. Annie Rusman; 3de Christien Dek- kers.Tste prijs Heeren: S. Verdegaal; 2de pr. E. Hulsebosch; 3de pr. A. Beelen. In den namiddag werd de Ringrijderij met paard en tilbury gehouden. Hieraan werd deelgenomen door 16 paren, lste prijs Corry Maïland en Iviart-ien v. d. Burg; 2de prijs J. Remmerswaal en echtgenoote; 3de prijs Mar- tien Mailand en Dirkje Romijn; 4de prijs J. van Haaster en Marie Meskers; 5de prijs: P. H. Rusnian en Too Rusman; 6e prijs Nic. Heemskerk en Marie van Haasfer. Hiermede waren de Volksspelen afgeloo- pen en konden allen genieten van molens, luchtschommedl, enz. Te circa 6 uur had een ballonwedstrijd plaats voor de schoolkinderen, uitgeschreven door de firma Harren, handelaar in koloniale waren te Zilk. Begrijpelijkerwijze wi^g de be- schrijfelijk was de pret bij het tegelijk Seen f gisteravond met zooveel succes gedebuteerd opgaan der ruim 200 ballons. Op het terrein zat er de, geeststenmung best in en werd zichtbaar volop genoten. Het Zilk er feest is wederom schitterend geslaagd. Een woord van hulde komt zeker toe aan den ZeerEerw. Heer Pastoor en dc feest- en schoolcommissie, doch niet het minst aan den volijverigen secretaris, den welEdl. heer Remmerswaal, aan wien in hoofdzaak de keu_ rige regeling te danken was. Vervolgens een woerd van dank aan het feestvierend publiek voor de betoonde medewerking en offervaar digheid. Op deze wijze zal het mogelijk ziin, jaarlijks te blijven feestén. a^üe langstelling hiervoor bizonder groot eïVonbe- R.K. Volksbond. Vanwege de R.K. Volks bond wordt morgen, Dinsdagaavond, een propaganda-avond belegd voor de'heer Jos. de Lobel uit Haarlem als spreker zal op treden. Het dubbelmar.nenkwartet onder leidingvan den heer Langendijk zal zijn welwillende medewerking verleenen. Gevecht in den Polder. M. J„ wonende aan den Polderweg, was Zondagmiddag met eenige andere personen uit rijden geweest. Hij noddigde hen uit' nog even bij hem bin nen fe komen en toen de visite was geze ten pakte hij %ijn geweer»of buks en riep; „Als jelui d'r met uitgaan schiet ik je door je dZij verwijderden zich daarop. J. legde aan en trof J. C. in het been. Een agent van pplitie had het gezelschap gevolgd,, omdat zij onder dén invloed wa ren. Flij maande de beide personen aan mee naar hef bureau te gaan. foen legde J. op den agent aan. Deze trok zijn revol ver, waarop J. in huis ging. De ander. H. S.. had een schot in den wang gekregen. Door Dr. Muys v. d. Moes werden eenige kogeltjes uit S.' wang ver wijderd. J. werd later gearresteerd. Vervolgonderwijs. Bij genoegzame deelname zal tegen half October een cursus worden gehouden in het vervolgonderwijs. Aangifte kan geschieden bij het hoofd der school. De Westkolk. Men is thans bezig, met de schoeïing van de Westkolk te repa- reeren. IJsclub „Nova Zembla".Donderdag avond vergaderde de IJsclub „Nova Zembla" in het café van den heer Th. J. van der Putte, onder voorzitterschap van den lieer J. H. van Wageningen. De voorzitter opende de vergadering en zeide dat, hij een grootere opkomst had verwacht. Demotulen van de vorige vergadering werden on veranderd vastgesteld. Eveneens bracht de secretaris verslag uit van het aanwezige materiaal. De secretaris deelde voorts mede, dat - de vereeniging 68 leden telt. Staande de vergadering werd een nieuw lid aange nomen. HeUbestuurslid Th. Lukes werd bij accla matie merkozen. In de plaats van den hëerj. Lucas, die wegens drukke werkzaamheden niet meer voor eene benoeming in aanmerking wensch- te te komen, werd gekozen de heer A. Kiphandt, welke de benoeming aannam. De voorzitter bracht dank aan den heer Lucas voor al hetgeen hij als bestuurslid in het belang der vereeniging had gedaan. De penningmeester deed verslag van zijn ge houden financieel beheer. De ontvangsten bedroegen f 166.05, de uitgaven f 48.60%, zoodat de kas sloot met een batig saldo van f 117.44%. De uitgaven van de vereeniging Hollands Noorder Kwartier waren f 8.01, waartegenover geen ontvangsten waren te boeken. De heer J. K. de Vries vroeg in ver- band daarmde, of van de leden van K. N. K. geen contributie was geheven, waarop de voorzitter ontkennend ontvangen, omdat dat zoo moeilijk ging. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren J. K. de Vries én A. J. Oud. De begrooting van 19251926 werd na eenige opmerkingen van de heeren K. Meijers en Kiphardt vastgesteld. Tot le den van de feestcommissies werden dezelfde heeren aangewezen als het vorig jaar. Bij de rondvraag had de Lucas het over het in nen van de contributie. De heer J. de Mol vroeg of misschien ook een wedstrijd kon worden gehouden uitslui tend voor de leden der vereeniging, aange zien het dikwijls voorkwam, dat vreemden met de prijzen gingen strijken. Wellicht was dit ook nog een aansporing om leden te win nen. De heer Beijersbergen gaf het bestuur in overweging een feestavond te geven indien er dit jaar wederom geen ijs kwam, terwijl de heer Kiphardt zich eveneens in dien geest uitsprak, mede in verband met het 45-jarig bestaan der vereeniging. Hierna sluiting. Lieidadigbeidsuitvoering. Het. comité, dat zich gevormd heeft uit den R. K. Volks bond en dat belast is met de voorbereiding van het St. Nicolaasfeest; heeft een iiefda- digheidsuityoering georganiseerd, welke gis teravond in het R. K. Vereenigingsgebouw ehouden is. De opkomst was niet slecht hoewel ze nóg beter had kunnen zijn, want er waren nog stoelen onbezet gebleven. Niettemin is rede om te verwachten dal de financieele resultaten, welke bestemd zijn voor het a.s. Sf. Nicolaasfeest, bevre digend zullen zijn. Het comité had zich de medewerking ver zekerd van de harmonie „St. Michael", di recteur de heer H. W. Hofmeester, van de taoneelvereehiging „Door Eendracht Sterk", onder regi evan den heer G. Boerboom en van de mandolineclub „Koning David", di recteur dc heer W. Wageman. Hèt gedeelte van het programma vóór de pauze was aan de muziek gewijd. De harmo nie verscheen het eerst ten tooneelc, in haar volledige bezetting, en zij had dadelijk de aandacht van het publiek veroverd. Onder de uitstekende leiding van den heer Hof meester, genoten de „Marche des Pierrots" van Sam Vleséing, de „Luslspiel", ouverture van M. J. H. Kèssels e.a., een goede uit voering en de aandachtige stilte, waaronder .de aanwezigen luisterden, was wel de beste waardeering van diepe voortreffelijke mu ziek. Na het laatste ontving den directeur een fraaie krans, welke huldiging de aanwezigen toejuichten en waaraan de leden der har monie met schetterende fanfares kracht bij zetten! Na deze huldiging namen de muzi kanten hun instrumenten nog eens op, om- hun programma met de ,,Alte Kamaradia" te besluiten. Vervolgens kwam cfe mandolineclub ten tooneelc met een zorgvuldig gekozen en mooi uitgevoerd programma uit en deze mu sici de aanwezigen een uurtje muzikaal ge not te schenken, dat zeer gewaardeerd werd. Ook hier een mooie krans en veel ap plaus. zoodat de directeur nog "een extra nummer aan zijnp rogram moest toevoegen. Tijdens de pauze zorgde de heeren Kui pers en Van Tongeren voor muzikale .af wisseling. Daarna kwam de tooneelvereeniging voor het voetlicht met het blijspel „Loontje komt om zijn boontje", dat veel succes had en een dankbftar applaus uitlokte. Ten slotte was er een verloting om mooie prijzen. De avond had een uitstekend verloop en daarom dient een woord van hulde gebracht aan de organisatoren, maar vooral ook aan de musici en tooneellisten, die hun talenten in dienst stelden van |iet goede doel en die hebben. Gunnin;/, Door den architect J. Nij- man is opgedragen aan de firma W. Thu-l nissen en A. van Sombeek, de verbouwing van twee winkelhuizen aan den Binnenweg te Heemstede. Missie-actie. De Missie-actie is een goed succes geworden. De tentoonstelling werd druk bezocht, 's Avonds was de zaal stampvol. De meisjes hebben met hun mooie Missiestuk „De blinde van Kinkiar" groot succes gehad. De rollen zaten er goed in. op één uitzondering na, en het publiek leefde i geheel mee met het mooie stuk. Als de zaal vanavond weer zoo goed bezet is, kunnen de Eerew. Pater tevreden zijn. Srijkje en Mannenkwarlet verdienen even eens een pluim. Verg. Prop.-club „Onvermoeid Vooruit. J, 1. Vrijdag vergaderde de Pol. Prop.-club „Ofjvermoeid Vooruit" in het St. Josefs- gebouw alhier. De vergadering was'flink bezet. De voorzitter wees er op hoe door ver schillende omstandigheden deze bijeenkomst de eerste na de verkiezing, was verdaagd. Besloten werd een voorstel tot oprichting eener ontwikkelingscursus, aan te houden tot een der volgende vergaderingen en den feestavond plaats te doen hebben, behoudens bijzondere omstandigheden op Donderdag 8 Oct. a.s. Door het bedanken van den heer Duivelshoff als 2e secretaris werd voorloopig in de vacature door een der leden voorzien, terwijl de voorzitter, den heer Duivelshoff eenige woorden toesprak voor diens bewezen ijver ten bate der prop.-club. Atletiekwedstrijden B.G.V. Zaterdagmiddag werden op het veld aan de Arnodislaan door de leden van de BI. Gymn. Vereeniging onderlinge athletiek- wedstrijden gehouden. Dat de weersomstan digheden de deelnemers gunstig gezind wa ren, kan niet beweerd worden. Herhaaldelijk moesten de wedstrijden dan ook onderbro-, ken worden. Door de vele regens verkeerde het veld ook niet in te beste conditie, waar door de deelnemers bij het starten nogal eens gehandicapt werden. Maar in weerwil de zer minder prettige omstandigheden, was de geest onder de deelnemers uitstekend. Publiek was er begrijpelijkerwijs niet veel. Hieronder volgen de uitslagen. Dames hoogspringen G. v. d. Voorden 75 c.M.; F. Minet 85 c.M. H. ter Schiphorst 1.05 M.; M. v. Noggeren I.20 M.; L. van Beem 1.35 M. Hardloopen dames (60 M.) L. v. Beem, 10.2 sec.; M. v. Noggeren, 10.3 sec.; H. ter Schiphorst 10.8 sec.; G. v. d. Voorden, 12.2 sec.; F. Minet 12.4 sec. Grensbalworp dames F. Menet 6.06 M.; G. v. d. Voorden 9.09 M.; H. ter Schiphorst 11.46 M.; L, v. Beem 13.48 M.;'1 M. v. Noggeren 15.61 M. Verspringen dames G. v. d. Voorden 2.38 M.; F. Menet 2.64 M.; L. v. Beem 3.03 M.; H. ter Schiphorst 3.04 M.; M. v. Noggeren 3.31 M. Speerwerpen dames G. v. d. Voorden 4.19 M.; F. Menet 5.28 M.; H. ter Schiphorst 9'.35 M.; L. v. Beem 10.64 M,.; M. v. Noggeren 12.59 M. Speerwerpen heeren A. v. Zadel 15.88 M.; W. v. Zadel 17.14 M. J. Parsop 18.96 M.; J. Frijser 23.32 M.; W. Pronk 27.03 M. Verspringen heeren J. Parson 4.29 M.; W. Pronk 4.53 M.; W. v. Zadel 4.71 M.; J. Frijser 4.79 M.; A. v. Zadel 4.85 M. Hardloopen heeren (60 M.) W. v. Zadel 8 sec.; J. Frijser 8 sec.; J. Parson 8.1 sec.; A. v. Zadel 8.2 sec.; W. Pronk 8.7 sec. Hoogspringen heeren J. Frijser 1.35 M.; W. Pronk 1.45 M.; J. Parson 1.45 M.; W. v. Zadel 1.50 M.; A. v. Zadel 1.50 M. Kogelstooten heeren J. Parson 8.05 M.; J. Frijser 8.59 M.; A. v. Zadel 9.04 M.; W. Pronk 9.33 M.; W. v. Zadel 9.86 M. Discuswerpen heeran J. Parson 19.73 M.; J. Frijser 20.62 M.; A. v. Zadel 25.55 M.; W. v. Zadel 26-20 M.; W. Pronk 26.78 M. Deze gehouden wedstrijden moeten be schouwd worden als een onderdeel van een gansche serie. Het gymnastische gedeelte dezer serie zal in de volgende wintermaanden in de zaal worden gehouden. Uitvoering R. K. Gymnastickvereeni- ging Hercules. Deze nog zeer jonge ver eeniging welke in Januari 1924 opgericht is gaf Zondagmiddag een gymnastiek-uit- voering in de zaal van 't R. K. Lyceum aan den Zijlweg te Overveen. Hoewel 't plan was om dit in de open lucht te doen, moest dit door de weersgesteldheid in de zaal geschie den. Nadat de heer G. Twegers, voorzitter der Vereeniging, 't openingswoord gespro ken had, werd met de oefeningen begonnen, en we kunnen er direct aan toevoegen deze oefeningen zijn uitstekend tot haar recht ge komen. Ze zijn een succes geweest voor de vereeniging en in 't bijzonder voor haar kranigen directeur den heer Vreeswijk, die zijn menschen in zoo'n korten tijd zoover heeft weten te brengen. Er waren zoo nu en dan wel eens enkele afwijkingen, doch dat neemt toch niet weg dat er in de vereeni ging een uitstekende geest is en dat er serieus geoefend wordt. De vrije ordeoefeningen der adspiranten werden heel aardig uitgevoerd, en daar bleek werkelijk uit dat ook onder de jongeren goede krachten schuilden. De oefe ningen aan de werktuigen werden netjes uitgevoerd, speciaal 't nummer hoogrek heeren oogstte een flink applaus. Zoo tus schen de nummers door liet de R. K. Mu ziekvereniging Euphonia zich hooren 't geen de gezelligheid verhoogde, en met een keuri- gen Pyramide-stand van alle leerlingen werd deze genoeglijke sportmiddag -gesloten. Zondagmiddag om 1 uur viel de 8-jarige W. uit de Breeroopstraat van de Tongbrug bij de Vischhai. De kleine werd bij van Rutter binnengedragen, doch de val was zoo ernstig, dat zij daar onmiddellijk overleed, tengevolge van een schedelfractuur. 't Ware te wenschen, dat deze brug werd afgezet. Het- is niet de eerste keer, dat een dergelijk ongeval plaats heeft. Zaterdagavond is bij de nieuwe sluis een polderjongen verdronken. Na ongeveer 1 'A uur dreggen, mocht het de politie gelukken zijn Hjk op te halen. De ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer is genaamd G. W. en onge huwd. Op het terrein van den sluisbouw had Zaterdagavond nog een tweede ernstig onge luk plaats. Een polderjongen, die te veel aan Bachus had geofferd liep tegen den storm in, recht op een zandtrein af. Hij werd totaal vermorzeld. Zijn lijk is naar de be graafplaats overgebracht. 't Was de 36- jarige weduwnaar A. Ch., vader van 4 kin deren. Brieven Binnenland. De Graaf froukje Wesistellicgwerf; Hup- pertz, Zutphen; de Lange, Huizen N.H.; Raad van Arbeid, Alkmaar; Riedeman A„ IJmuiden; Slager, Velsen; Singel 36r., Am sterdam; Briefkaarten Binnenland. v. Duin B., Goossen M. J., Amster dam; Herben A„ IJmuiden; de Jong, M.. den Haag; Rexwinkel, Rotterdam. Brieven Buitenland. Bengts'san, Hilsingborg; Birger, Lnd„ Paris; Gill A., Liverpool; Kunstenaar, Auxern; Muider E. W„ Kandersteg. Briefkaarten Buitenland, v. Driel, Curaeau. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten Van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in dc Je helft der maand September 1925. Eigen bouw. B. en W. hebben aan den raad medegedeeld, dat de bouw van huizen, die in huurkoop zullen worden uitgegeven, nog andere gefinancieerd kunnen worden. Het voorstel dat is ingediend berust er op, dat eerst meer betaald zal worden en gelei delijk minder wordt. Hierdoor duurt het 50 jaar voor de woning eigendom wordt. Op een andere manier kan het ook en dan wordt de woning in 31 jaar eigendom. Kost een woning 330, dan moet elke week 5 betaald worden, zoodat 5 van het geld besteed, dan is de rente over een jaar 165. Er is betaal 5 X 52 260, dus is er afgelost 95. Hel kapitaal is dan ge worden 3205, 5 hiervan is 160.25, zoo dat er dus is afgelost 99.75 en het kapi taal is dan geworden /•3105.25. Zoo zal na 20 jaar het kapitaal nog maar groot zijn 157.45. De bedoeling is belanghebbende te laten kiezen welk systeem verhoogd wordt. Vaststelling pensioensgrondslagen. B. en 'W. stellen den raad voor, in verband met spoedige afhandeling van zaken, hen te machtigen de pensioensgrondslagen van het gemcentepersoneel vast te stellen, die door den raad moet enworden vastgesteld. Begrooting. Daar den raad besloten heeft aan de beide bijzondere bewaarscho len een subsidie te verleenen van 500, "is het noodig, dat de begrooting 1925 wordt gewijzigd. Deze 1000 kunnen gevonden worden uit de meerdere opbrengst van de denbelasting. 28 SEPTEMBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS Wc meldden eenige dagen geleden van een viertal inbraken in de gemeente Velsen ge pleegd. Dank zij de'ijverige nasporingen van de politie is men er in geslaagd de daders te pakken te krijgen. In samenwerking met de politie te Velser- oord en IJmuidan werd te Purmerend ge arresteerd zekere J. O. De tweede dader J. G. werd in den Haag angehouden. Boven dien werden bij O. de goederen in beslag ge nomen van de diefstallen afkomstig. De gearresteerden bleken ook schuldig te zijn aan de rijwieldiefstallen van den laat- sten tijd. Een mooi vangst dus, want hiermede zijn alle diefstallen, waarvan we kort achter el kaar melding maakten, opgehelderd. BERLIJN 59.30 PARIJS 11.85 BRUSSEL 10.95 WEENEN i i 36.— LONDEN i 12.05 V STOCKHOLM 66.95 KOPENHAGFN, 60.30 OSLO ilium 90.95 BAZEL f i i 48.10 NEW-YORK 2.49 ROME i i 10.10 1 VEILING. Vrijdagmiddag had in Hotel van Ouds het Raadhuis te Overveen ten overstaan van den candidaat-notaris-plaatsvervangers H. M. van Weel, waarnemende het kantoor van notaris J. H. Wildervanck de Blécourt te Bloemendaal, bij diens verleend verlof, de openbare verkooping plaats bij inzet' van de villa Djanber met naast, achter en tegenover gelegen perceelen, tezamen groot 1 Hectare 49 Aren 57 Centiaren. Tuin een grond, geschikt voor bouwterrein van vil la's, benevens fwee afzonderlijke woningen en dubbele garage, gelegen aan den Bloo- mendaalsche, Juliana en Ter Hoffsleede- weg te Overveen, nabij deri Zeeweg, in 14 perceelen, No, 1. A. J. Stoel 27100; 2. Joh. Nagrijn 1910; 3, H. Smolenaars 1000; 4. Jac. Balm 1900; 5. C. F. Ver- kooij 9100; 6. G. Henkers 7010; 7. Th. Joosten J 7300; 8. C. F. Verkooij 6100; 9. A. Hoogeveen 13025; 10. A. Hoogevecn 10.500; 11. H. Bolsenbroek 10.800; 12. H. Smolenaars 10.100; 13. A. J. Overakker 10.300; 14. P. F. Bulters 13.700. De toeslag is bepaald op Vrijdag 2 Oc tober in hetzelfde lokaal. I, Een huis met erf, voor- en achtertuin Cc Overveen aan den Bloemendaalscheweg no. 222, groot 264 M2. Ingezet op 13.700, afgemijnd op 300. S. P. Rijnierse. II. Een huis met erf, voor- en achtertuin te Overveen aan den Bloemendaalscheweg no. 220, groot 179 M2. Ingezet op 9000,Beide perceelen ston den te zamen op 23.000 en waarvan de toeslag dadelijk plaats had, werden gecom bineerd en afgemijnd op J 200, totaal 23.200. S. P. Rijnierse. Bloemendaal-Commando. De cshietwed- strijd om den Posthumus-beker zal plaats hebben op Zondag 27 September van 10 12 uur v.m. op de schietbanen te Overveen. De winteroefening op buks vangen weder aan op Zondag 11 en Maandag 12 Ocfober e.k. op de schietbaan in Hotel Vreeburg te Bloemendaal. Reeds Zaterdag meldden wij, dat des mor gens de officiëele overdracht plaats vond van den Planten- en Vogeltuin in het Bloe- mendaalsche bosch aan de stichting Plan ten- en Vogeltuin te Bloemendaal. Ondanks den hevigen regen was de belangstelling bi) deze officiëele plechtigheid groot. Behalve de burgemeester Jhr. A. Bas Backer waren tegenwoordig wethouder E. W. A. van Nederhasselt, de gemeente-secretaris Mr. Dr. W. F. Veeren, Dr. J. J, v. Burkom, voorzitter van het hoofdbestuur van de Ned. Historische vereeniging, Dr. W. G. N. v. d. Sleen, voorzitter der Haarlemsche Natuur historische vereeniging, Dr. Lioni. voorzitter der vereeniging Bloemendaals Bloei, Dr. Thijsscn met zijn echtgenoote; vertegen woordigers der vereeniging tot bescherming van vogels, verder leerlingen van de twee hoogste klassen der scholen te Bloemen daal. Na de rede van den burgemeester, welke wij reeds publiceerden, deelde de burge meester nog mede, dat de planten- en vo geltuin voortaan den naam zou dragen van „Thijssen s Hof", welke mededeeling van een luid applaus van alli^ aanwezigen aan het. adres van Dr. Thijssen vergezeld ging. Dan bood een dochter van den burgemees- Ier aan Dr. Thijssen den sleutel van den tuin aan op een kussen, prijkend met het Bloemendaalsch Wapen. Hierna nam Dr. J. J. v. Burkom namens de Ned. Natuurhistorische vereeniging het woord. Spr. roemde de goede gedachte, die bij den aanleg van dezen tuin had voorgezeten, n.l. om de planten en bloemen van het zoo langzamerhand verdwijnend mooi Kenne- merland hier samen te brengen en hier te beschermen. - Spr. roemde Kennemerland om zijn his torische waarde niet alleen, -maar ook om de botanische waarde, die bewaard dient te blijven. Zeer te betreuren zou het zijn, wanneer zulk een landschap ten gronde ging en toch dreigt dit te gebeuren, want de vermeerdering der bevolking maakt uitbrei- ding der steden noodzakelijk en daarom juist is dit werk, dat thans tot stand kwam van zoo groote waarde. Spr. prijst het als Dr. Thijssens werk, waarvoor de Ned. Na tuurhistorische vereeniging Dr. Thijssen ujterst dankbaar is. Spr. biedt ten slotte aan de stichting het moeras aan met het uitspreken van den wensch dat de .planten zich in dezen hof krachtig mogen ontwik kelen en vele vogels den tuin ate verblijf plaats mogen kiezen. Zij zullen dan een stille hulde zijn en een stille uiting van dankbaarheid voor het werk van Dr. Thijs sen. Dan kwam Dr. v. d. Sleen aan het woord. Spr. noemde dezen dag voor de Haarlem sche Natuurhistorische vereeniging een dag van groote beteekenis omdat zij meer dan ooit thans kan genieten van hetgeen Dr. Thijssen voor de natuur deed. Spr. weet dat dr. Thijssen een groot vriend der Haarlemsche Nat. Hist, vereeni ging is en hij hoopt, dat hij nog lang voor zijn werk gespaard moge blijven. Spr. bood dan aan de stichting de duinbeplanting aan. Dr. Thijssen sloot de rij der sprekers om te danken voor de groote eer die hem nu te beurt viel en vooral ook om de mooie geschenken. Het gebeurt maar zoo niet iederen dag, aldus spr., dat iemand een moeras of een duinlandschap cadeau krijgt. Dat dit gebeu ren kon,- is alleen mogelijk geworden dooi de vriendschappelijke medewerking der autoriteiten en van zoovele anderen. Dank brengt spreker aan den burgemees ter, die altijd bereid werd gevonden indien het mogelijk was, aan spr.'s verzoeken te gemoet te komen. Spr. hoopt dat in dezen tuin een groote natuurschoonheid zal op bloeien, dat zal in het belang van jong en oud zijn. Doch daarvoor moet spr. een of twee jaartjes geduld vragen, want niet alles kan in eens jrijn. Laat men dus nog wach ten en wil men critiek oefenen, laat ze wel willend zijn en spr. zal alle wenschen, in dien het hem mogelijk is, vervullen. Dank brengt spr. tenslotte aan zoovele personen, die niet genoemd willen worden. Spr. besluit met den wensch, dat Bloemen daals jeugd hier veel zal kunnen genieten van de riaiuur en dat Kenhemerland het prachtig land van weleer weer zal worden. Het een „Lang zal hij leven" voor Dr.' Thijssen werd de officiëele plechtigheid be sloten. Tevoren had een huldiging plaats in het Kenncmer Lyceum waar medegedeeld werd dat Dr. J. P. Thijssen benoemd was tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau Tot leeraar in de Werktuigbouwkundt c.a. aan de Middelbare Technische School te Haarlem is benoemd de heer Ir. J. E. de Vries w. i. te Heemstede. Tot assistent bij het werktuigbouwkun dig teekenen c. a. aan'dezelfde inrichting van onderwijs is benoemd de heer A. W. Wes- selius, constructeur bij de Machinefabriek „Jaffa", Louis Smulders en Co. te Utrecht. „Het Volk" schrijf!: Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan verschillende lichamen en personen, die zich op het gebied van stedebouw, volks-» huisvesting, enz. bewegen, een uitnoodiging gezonden om de kwestie der gewestelijke uitbreidingsplannen op eene met hua Kollege te houden vergadering op 12 Okto» ber a.s., te bespreken. Naar ons ter oore kwam zijn ook de re geering en de afdeeling Noord-Holland van de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten uitgenoodigd een vertegenwoordiger te zenden. Naar men zich herinnert brachten onze partijgenooten van dér Waerden en de Mi randa deze zaak in de begrootingszitting der Staten van verleden jaar, ter sprake en deed de voorzitter toen nogmaals bevredigende toe zeggingen, die hiermede schijnen te worden vervuld. COOP. VEREENIGING „HOLLAND" TE HALFWEG. Bovenstaande vereeniging vergaderde Vrijdagmiddag in gebouw „St. Bava" onder voorzil terschap van den heer Joh. Verkuijl. De notulen, door den secretaris, den heer A. de Nijs, gelezen, werdén onveranderd vastgesteld. Tot lid der financiëele Commissie werd herkozen de heer A. Troost. Aangehouden werden dc voorstellen tot statutenwijziging volgens de nieuwe Coöp. wet en tot vaststelling der rekening en ver antwoording. Medegedeeld werd door den voorzitter, dat men in bespreking is getreden met.an dere Coöp. fabrieken om gunstige resulta ten te verkrijgen. De campagne 1923 heeft een batig saldo opgeleverd, terwijl die voor het a.s. seizoen besproken werd. Goedgekeurd werd een bestuursvoorstel betreffende uittreding van leden. Na de rondvraag volgde sluiting. Heb het uitstekendste aan te bieden daf iemand wenschen kan. hoe zal de wereld het wete&v indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9