Am/atiQ, Reclame Peignoirs j— l bet laatste iaar werden de volge nde i uifkec ïring en gedaan Totaal VIER DUIZEND ACHTHONDERD EN VIJFTIG GULDEN WILLEM VAN LIEMT Oplage 25000 Exemplaren. WELVAARTCONGRES. Wallen Ratiné ft qo HEDEsMAVOND Wed. v. V. 750.- Wed. de H. 750.- R. T. 50.- P. T. 50.- Wed. G. 100.- Wed. J, deL. B. v. D. 50.- Th. K. 250.- J. P. 50.- J. J. 50.- C. R. 20.- 750.» G. B. .50.- A. K. 50.- C. v. d. V. 50.- J. K. 50.- C. V. 40.- A. R. 50.- M. M. 50.- A. V. 100.- J. B. 50.- K. L. 50.- Wed.A.v. P.750.- Wed. J. V. 250.- P. S. 50.- L. C. i^O.- P. v. d. B. 200.- H. D. 50.- P. de W. 40.- G. v. Z. 50.- De verzekeringsvoorwaarden zijn voor iedereen bindend en voor ieder gratis verkrijgbaar aan ons bureau Nassaulaan 49, Haarlem 0.25 Dinsdag 29 September 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16158 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Wintercampagne. CONCERT Twee besluiten. Verschillende kleuren Meer elegante genres: 4.50 - 6 90 - 8.90 ANEGANG, hoek Warmoesstraat Demping Haarlemsche trekvaart. Het tarief der E.S.M. Aanvang bietencampagne J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Öc «bomne ment spr ijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per week Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Toor-itbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Teletoon Nó» 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverfentiên 35 cents per r«feb Bij contract belangrijke tortin gi Advertentiën tusscben den teksl als ingezouden mededecling, 60 ct, per regel op de le Pagina s 75 ct, per regeL Vraag- en aaabod-advers tentiën 14 regels 60 ct. per plaats ring: elke regel meei 15 ct.. bv rooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden, f - -Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Gjl bij een ongeval met f OGfS bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «iUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide-oogen doodelijken afloop 1 een voet of een oog 1 duim of wijsvinger i wü.' bij een breuk van f A n bij verlies van een anc been of arm andere vinger. Nu de herfstregens bij stroomen neder- plasfen en de bladeren geel aan de boomen hangen of verbruind en verdord onder'onze voeten ritselen, nu beginnen wij weer aan den winter fe denken. Winter, dat betee- kent lange avonden, met weinig gelegenheid tot vtrpoozing buitensbuis, hetzij dan, dat wij ons van or.ze huiskamer naar de ver gaderzaal, naar leerrijke voordrachten of nuttige lessen begeven. Waf dit laatste be treft, wij schrijven er morgen over met het oog op de R.K. Volksuniversiteit, welke Vrijdagavond te Haarlem weer geopend wordt. Vandaag willen wij een enkel woord zeg gen over onze eigen wintercampagne, wel ke wij met het nummer van heden begon nen zijn. Het dagblad is een stuk levensbehoefte van den modernen mensch geworden. Wan neer „de krant" een enkelen keer te laat of heelemaal niet komt, bemerkt hij pas hoezeer hij er aan gewoon is. Men klaagt er wel eens over, dat de dagbladen tegen woordig veel te uitgebreid worden: „ik kan dat allemaal toch niet bijhouden; daar heb ik geen tijd voor; bovendien staat er veel in, waf mij in het geheel niet interesseert." Aldus hoort men wel eens op onze moderne couranten afgeven; en de een doelt dan op de sport, een ander op politiek; een vierde op een vrouwenrubriek enz. Maar toonen de bladen juist door hun uitvoerigheid niet hun onmisbaarheid? Een ieder vindt er wat van zijn gading: ieder nummer van een couranf moet een wereldje in het klein zijn. Onze dagbladen zijn onmisbaar; daar zijn we het over eens. Zij dringen zelfs in de gevangenissen door; men verstrekt ze gra tis aan werkloozen en bedeelden. En te recht. Zij vormen nu eenmaal het tegen woordige communicatiemiddel onder de menschen. Wie geen couranten leest, loopf rond als een verre vreemdeling, die de landstaal niet verstaat. Over die onmisbaarheid zijn we het dus eens. Maar blijkbaar nog niet geheel hier over, dat een dagblad geen onverschillige zaak is. Het bevat heel waf meer en moet ook heel wat meer dan enkel maar nieuw tjes over ongelukken en marktberichten be vatten. De couranten worden door men schen geschreven, samengesteld; al wat Sr in sfaat is te voren geschift en in een be paalden vorm gegoten. Dus is het begrij pelijk, dat wij in de dagbladen de richtin gen, de geestelijke stroomingen vertegen woordigd zien, welke wij ook in de maat schappij waarnemen. En nu zijn er maar heel weinig menschen, die Zondagsmorgens de deur uitgaan met de gedachte: ,,'f is Zondag, dus ga ik naar de kerk. Maar, wel ke kerk ik binnen loop, dat is mij onver schillig." Nu zijn er maar weinig menschen, die, wanneer hun kinderen den leerplichtigen leeftijd hebben bereikt, deze naar de dichtst nabijzijnde school zenden, zonder vooraf te kijken of dit een zoogenaamd neu- frale, een Roomsche of een „School met den Bijbel" is. Maar er zijn nog al te veel menschen, die bij de keuze van hun dag blad onverschillig staan tegenover den gees telijken kost, welke zij dagelijks in huis halen, in de huiskamer laten slingeren, on nadenkend kindeten en dienstboden in handen spelen. Dezer dagen het werd in ons blad meegedeeld is er weer eens een brochure verschenen, dit maal van kapelaan Sicking, over de verderfelijke strekking van „Tele graaf" en „Courant". En nauwelijks was deze brochure van de pers, of een onzer Roomsche bladen kon de* lectuur van den kapelaan met al weer versche voorbeelden aanvullen. Daar is de zaak Muylwijk, waar over in die bladen zielkundige beschouwin gen worden geleverd en waarin men zich niet ontziet den moordenaar, die nu klaagt en kermt over zijn kinderen en de schande, die over hun hoofd komt, toe te voegen: waarom heeft hij hun de eenige weldaad, die zij behoefden, niet gegeven mef een „naamzuiverend schot door zijn kop?" Een advies dus om zelfmoord te plegen, ten einde zijn naam te zuiveren. Of wel deze fraaiigheid: in een advertentie in de Cou rant worden meisjes opgeroepen om mee te zingen in een stuk getifeld: „Kamertjes zonde", met den slotzin er bij: „meisjes, die bleu zijn, komen niet in aanmerking." En zulke bladen, die wegens hun zooge naamde neutraliteit dergelijke annonces niet kunnen weigeren, haalt men in huis, sfeunt de onderneming met zijn geld, met zijn an nonces, waarin men bekend maakt, dat zijn dierbaren, voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, overleden zijn, zonder dat ernstige redenen daartoe nopen, een voudig uit sleur en onnadenkendheid. Men zief er R.K. mevrouwen, nette, degelijke R.K. dienstboden vragen: „Een nette R.K. weduwnaar", een „degelijke jonge man, R.K." zoekt er kennismaking met een „nefte R.K. jongedochter of weduwe" enz. Waar uit blijkt, dat nog maar alfijd niet in onze kringen is doorgedrongen, dat wij voor ons nieuwsblad op onze eigen Rootusche pers zijn aangewezen, die ons alles geeft, wat we noodig hebben, die ons uitdrukkelijk door onze geestelijke overheden wordt aanbe volen als onze dagbladlectuur, met uitslui ting van alle andere. NX*ij zullen hieraan niet veel toevoegen; het onderwerp is al zoo vaak en van alle kouten bekeken. Het blijkt echter noodig van tijd tot lijd degenen, die nog vast zitten m een ouden sleur, in onvergeeflijke voor- oordeelen, in kleine grieven ,in verouderde opvattingen los te ruklceo. Daartoe dient onze geregeld terugkeerendpropaganda, welke wij vandaag met de verspreiding var. eenige duizenden exemplaren meer, nog eens herhalen. Onze oude en nieuwe vrien den, die tot nog toe en vaak met groot succes deze propaganda steunden, we ten, dat er weer werk aan den winkel is. En welke goede kafholiek zal weigeren mee te werken aan het ideaal: in ieder Roomsch gezin een Roomsch dagblad en geen an der? Vervolg, Vóór de pauze krijgt Mr. B. J. M. van Spaendonck gelegenheid zijn prea-advics toe te lichten. De korte zin hiervan komt hierop neer: Een uitbouw onzer handelspolitiek is noodzakelijk in de navolgende richting; I. Retorsie-mogelijkheid ter behartiging onzer export-belangen en ter verdediging tegen willekeurige uitsluiting onz*r pro ducten van vreemde markten. II. „Safeguarding" der Nederlandsche In dustrie tegen abnormale concurrentie op de binnenlandsche markt, tegen valuta-invloe den en dumping-politiek. Als eerste spreker betrad het gestoelte dc heer Louis Regout, die betoogde, dat invoerbelemmerende bepalingen remmend werken voor het internationale ruilverkeer consumenten bij de ontwikkeling der na- lionaje industrie. Na de pauze worden de debatten over het prae-advies van Mr. Van Spaendonck voortgezet, nadat Excellentie Kooien door den voorzitter is begroet en deze, benevens de chef van het Depart, van Handel, den heer N. Heringa, op hun zetels hebben plaats genomen. De secretaris leest hierop de ingekomen telegrammen voor: o. a. van Z. D. H. Mgr. Van de Wetering, H. M de Koningin, Mgr. Diepen, Baron van Wijnbergen, en den heer Sterk, voorzitter der Ned. Werkgevers- vereeniging. Daarna komt als eerste van de vele sprekers, die het word hebben gevraagd, de heer W. Heslenfeld aan de beurt. Spr. is en den nadruk legde op het belang der van meening, dat retorsie door den protec- in de Gem. Concertzaal, door de Gez. Amsterd. R. K. Kerkzan gers. Plaatsbewijzen (beperkt aantal) ver krijgbaar aan de Zaal. ticnist en den vrijhandelaar zal worden ge accepteerd, mits eerlijk toegepast. Daarvan moeten evenwel zijn uitgesloten, die grond stoffen, welke hier of in de koloniën niet of in niet voldoende mate kunnen worden ver kregen. Thans meent de heer v. d. Loo (Sittard) het woord, die zich beklaagt over de felle concurrentie der Belgische steenfabriekanten tegenover dc Nederlandsche industrie, dit uit hoofde der valuta. Mr. Van Steenberghe (Goirle) vraagt de aandacht voor het feit, dat na den oorlog verschillende straten zijn ontstaan, die zon der onze meerderen te zijn, ons met allerlei maatregelen last aandoen. De heer J. F. E. Regout (Maastricht) be spreekt de toestanden in. de Maastrichtsche porcelein-, glas- en aardewerk-industrie. Dc geldschaarschte in Duitschlaod is oorzaak, dat goederen tegen eiken prijs naar de Nederlandsche markt worden gezonden. Ver hooging van invoerrechten heeft dus niet noodzakelijk prijsverhooging ten gevolge. De heer v. d. Botgh brengt in het midden, dat in deze vergadering uitsluitend over industrie wordt gesproken. Over den handel wordt geen woord gerept. Spr. dringt er op aan, dat de organisaties de Regeering bc- hooren voor te lichten. De heeren Huygen en Spoorenberg bespre ken de kwestie der safe-guarding. De heep Rademaker waarschuwt, dat pro tectie kan leiden tot vorming van econo mische eenbfden. De heer Van DRzhuyzen spreekt over de crisis in de Email-industrie. De heer P. Jansen (Schiedam! toont het verband aan tusschen handelspolitiek en sociale wetgeving. De beer Kleijberg (Waalwijk) bepleit, dat onder, de gewijzigde tijdsomstandighede». de schoenfabrikant, die van huis vrijhandelaar is, is gaan overhellen naar proteciionisme. Spr. hoopt, dat de Regeering spoedig moge ingrijpend aan anderen overlatend, welke maatregelen dienen genomen te worden in verband met de industrie. Een warm woord werd gesproken door don secretaris van het Centraal Bureau van Tuinbouwvereenigingen. Mr. Ludwig Nie- muller, over den Nederlandschen Tuinbouw- export. Op de meest ergerlijke wijze worden der export beletselen'in den weg gelegd Thans gaat ook Duitschland, dat vorig jaar 2/3 van den totalen tuinbouw-export voor een waarde van 42 millioen gulden afnam, eveneens verdragen afsluiten, met belemme ring van invoer. Een en ander wekt ongerustheid in tuin- +'bouw-kringen en met verlangen wordt uit gezien naar wijziging der oude handelspoli tiek en het inzicht veld wint, dat retorsie- maatregelen niet gemist kunnen worden. Spr. toont met voorbeelden aan. dat in grijpende wijziging onzer handelspolitiek noodzakelijk is. Wanneer, zoo zegt spr., zich tot den voorzitter wendend, door u samen werking ten deze wordt gezocht, zult u die ook vinden. In verband met de thans beer- schende welvaart in den Nederlandschen land- en tuinbouw juicht spr. de eerste con clusie van den prae-adviseur toe en spreekt den wensch uit, dat de Regëering ze spoedig to* werkelijkheid moge maken. De heer Regout deelt mede, dat de ce- ramische industrie zich sterk uitbreidt. Spr. verzuimde dit aan zijn ochtendrede toe te voegen. Thans komt Mgr. Nolens aan het woord. Mar. zal spreken als iemand, die niet be trokken is bij een of andere industrie, of bij den handel. Toen spr. nog staathuishoud kunde doceerde, begon hij bij de handels politiek met het uiteenzetten van het stand- punt, waarop men zich kan stellen, dat der nfzonderlüke industrie of van digenen, die de zorg hebben voor de welvaart in een bepaald land, of van hen. die meenen het welzijn van het geheele menschdom tot hun bemoeiingssfeer te moeten rekenen. Het eerste standpunt is het gemakkelijkst. Dat van, de Regeering is veel moeilijker en nog moeilijker wordt het, wanneer men zich be geeft op internationaal terrein. Spr. geeft den geachten prae-adviseur in overweging het begrip retorsie meer te preciseeren. Hij constateert op deze ver gadering een lichte vermenging van retorsie en represaille. Spr. zet den tweeledigen zin van retorsie uiteen (dubbel tarief en het incindenteel optreden tegen bepaalde maatregelen). Het incidenteel optreden kan eigenaardige moei lijkheden met zich brengen. Hoe die opge lost worden, gaat ons niet aan. Wat ons in teresseert is, dat de ministers het zoo re gelen, dat alles goed terechtkomt. (Gelach). De voorzitter dankt Mgr. Nolens en geeft daarna het woord aan Mr. van Spaendonck, die er zich over verheugt, dat de vele spre kers onderling afwijken, doch goeddeels toch hierin overeenkomen, dat de noodza kelijkheid tot 't nemen van retorsie-maat regelen wordt ingezien en aanvaard. Spre ker zal zich beperken tot de safe-guarding ('t Schoenenwetje) is er, om ons te bewij zen, dat we ons niet moeten laten afschrik ken. Spreker geeft de voorkeur aan dubbel tarief. Het groote getal, spreker, die het woord hebben gevraagd naar aanleiding van het prae-advies van Mr. van Spaendonck, heb ben een groot gedeelte van den beschikba- ren tijd gevraagd, zoodat Dr. Kortenhorst genoodzaakt is een uiterst korte toelichting op ziin prae-advies te geven, dat in 't kort aldus kan worden samengevat: I. Aan het Departement van Financiën worde een economische afdeeling toegevoegd, die in nauwe samenwerking met het gereor ganiseerde Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid, de financieele politiek aan het wclvaartprobleem zal kunnen toetsen. II. Het Departement van Waterstaat worde_ als zoodanig opgeheven en als technische Dienst aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid toegevoegd. III. Alle bemoeienissen met de Welvaarl- politick worden aan één Minister, n.l. dien van Arbeid. Handel en Nijverheid toever trouwd. IV. De Directie van den Landbouw ver- krijge een grootere zelfstandigheid, zoo mo gelijk onder een eigen Minister, of zoo dit niet wenschelijk voorkomt, onder het De partement van Arbeid, Handel en Nijverheid als afzonderlijke Dienst. V. Er worde één zelfstandig Rijksbureau voor Welvaartpolitiek ingesteld onder één directeur, ter beschikking van het Hoofd van het gereorganiseerde Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid. Dit Rijksbureau worde terzijde gestaan door een Commissie, ongeveer van gelijke samenstelling als de huidige Commissie-Nolens. Dé taak van dit Rijksbureau zal zijn het voorbereiden van besluiten of het /nemen van initiatief tot besluiten, waarvan de voor bereiding en de uitvoering bij anderen be rust; het uit den weg ruimen van admini- slraücve belemmeringen en, indien het hier voor noodig is, het adviseeren tot wetswij zigingen. het adviseeren tot toepassing van wettelijke voorschriften ter bevordering der werkgelegenheid, enz. Dit Rijksbureau zal als regel de uitvoering van dc maatregelen hierboven bedoeld moe ten overlaten aan anderen b.v. aan de daar toe aangewezen afdeelingen der Departe menten. VI. Zoolang het sub I tot en met IV ge stelde zijn beslag niet beeff verkregen, worde het sub V bedoelde Rijksbureau ter beschikking gesteld van den Minister-Pre sident, het Hoofd van het Departement van Financiën. VII. Infusschen stelle de Regeering een kleine Commissie in, om de reorganisatie van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid in sludij te nemen. De heeren Nijst en v. d. Borgh, benevens den heer van der Putt, die de fouten be spreekt, welke de Kamers van Koophandel aankleven, vragen nog even het woord, waarna Dr. Korfenhorst de sprekers beant woordt. Dc debatten worden gesloten. De voorzitter heet het congres geslaagd. Het bestuur dankt prae-adviseurs en de baters, wier aangevoerde opmerkingen in de vereeniging nader zullen overwogen worden. Na afloop van het congres had een re ceptie plaats in het eigen gebouw der ju- bileerende vereeniging aan de Lange Voor hout. Te half zeven vereenigden zich de Con gressisten aan het feestdiner in Hotel „De Witte Brug". Er zijn gisteren in Haarlem twee voor onze stad belangrijke besluiten genomen. Hef eerste is dat van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur betreffen de de stichting van een centraal gebouw voor Bloembollencultuur; het andere is het besluit om de H. O, V. te liquideeren, zoo nicf vóór 5 October 10.000 aan vrijwillige steunbijdragen binnen zijn. De discussies over het centraal gebouw in de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur hebben een ietwat eigenaardig en voor den voorzitter, den heer Krelage, pijnlijk verloop gehad. Er waren twee voorstellen, die vooral op den voorgrond traden. Dat, om het centraal gebouw te Hillegom te vestigen en het hoofdbestuurs voorstel om het centraal gebouw in „Spaar en Hout" op de grens van Haarlem-Heem stede, te huisvesfen. Na langdurige discus sie werd het voorstel-Hillegom verworpen met een vrij onbelangrijk stemmenverschil, maar daarna werd het voorstel van het hoofdbestuur eveneens verworpen mef een nog geringer sfemmenverschil. Voor den voorzitter, die zeer geijverd heeft om den zetel in Haarlem te houden, was dit een teleurstelling, en hef gemeentebestuur van Heemstede zag zijn genereus aanbod betref fende grond op het Valkenburgerpleinen' zijn tegemoetkomende houding inzake „Spaar en Houf" van de hand gewezen. Wij zijn dus met het centraal gebouw voor Bollencultuur nu even ver alsof er nog niets ia deze zaak gedaan was en toch heeft het Hoofdbestuur reeds heel wat werk voor de totstandkoming der „Krelage-stichting" verzet en heel wat onderhandelingen ge voerd. Wat er nu gebeuren zal is niet dui delijk. Zal het hoofdbestuur naar een nieu we plaats zoeken voor het centraal ge bouw? Zal het mef het oude voorstel om zich in „Spaar en Hout" te nestelen terug komen? Zal Hillegom wederom een poging doen om zijn voorstel er door te krijgen? Het is alles onzeker. De tijd zal hier wel raad brengen. In den regel is het verloop van een vergadering zóó, daf, wanneer een voorstel verworpen wordt, de voorstanders van dit denkbeeld zich verklaren vóór het voorstel, dat daarna aangeboden wordt. De voorstanders van het Hillegomsche voorsfel deden gisteren niet aldus. Zij verzetten zich ook tegen het voorstel van het hoofdbestuur en werden versterkt door hen, die niet te gen Haarlem als standplaats bezwaar had den, maar speciaal tegen „Spaar en Hout" gekant waren. Uit deze hardnekkige hou ding der pro-Hillegommers blijkt wel dat de oppositie tegen Haarlem als centrum van Bollencultuur fel is. Dat belooft wei- nig goeds voor een gemoedelijke oplossing. Toch zal er overeenstemming dienen te komen, tenzij men met het waschwater ook de baby wegwerpt en er als resulfaat van de kibbelarij, in het geheel geen centraal gebouw komt. Dat zal het geval zijn als de Alg. Vereen, van BI. C„ geen besluit tot stichting neemt. Wanf zelfs al zou het voorstel van den Bond van Bloembollen handelaren, om voor dezen bond een eigen gebouw te stichten worden aangenomen, dan zou dit kwalijk kunnen worden aan gemerkt, dunkt ons als „hel Centraal Ge bouw van hef Bloembollenbedrijf". Af« wachten is nu de boodschap. Een ander voor Haarlem belangrijk be sluit is, dat der ledenvergadering van de H. O. V. Elders in dit blad kan men de discussie lezen, waaruit blijkt, dat de aan wezige leden nogal optimist zijn betreffen de de bestaansmogelijkheid van de H. O. V. Men zal nog een poging doen om 10.000 aan vrijwillige steunbijdragen vóór 5 October bijeen te brengen. Lukt dat, dan blijft de H. O. V. bestaan en is er allicht een bestuur te vinden, daf de leiding weer in handen neemt. Lukt dat niet, dan begint de H. O. V. automatisch haar liqiudat'ie op 5 October a.s. Wij zul len er hier niet op wijzen, dat met deze oogenblikkelijke hulp uit de huidige finan cieele moeilijkheden de H. O. V. niet voof- goed en voor altijd uit de misère is. Moeilijkheden zullen zich in de volgende jaren nog wel eens voordoen. Wij vertrou wen ook, dat als de financiën worden ge redderd, ook de heer Gërharz zijn per soonlijke gevoelens, ten behoeve van de kunsf en de hem zoo lieve H. O. V., op zij zal zetten en er een weg zal gevonden worden hem voor de H. O. V. als dirigent te behouden. Wij willen hier nu enkel met een krachtige aansporing er op wijzen,.»dat thans de burgerij van Haarlem, vooral de vriendinnen en vrienden der H. O. V., heeft te foonen in een daadwerkelijke hulp dat zij op het behoud der H. O. V. prijs stelt. Als de H. O. V. verdwijnt, is er zoo spoedig geen nieuwe. En in dit geval is 'f zoo juist dat de tijd 'n goede eelmees- ter is. Mocht de H. O. V. er in slagen van de geslagen wonden te genezen, dan is er in een jaar, allicht tijd er weer geheel bo venop te komen. En daarom willen wij, op dit oogenblik, alle pessimisme laten varen om alleenlijk aan te sporen een vrijwillige bijdrage te zenden of toe te zeggen tot steun der H. O. V. aan een der leden der commissie, die zich daarmede belast heeft, den heer H. Stillis, Kruisweg, Haarlem. Onomstoofelijk vast staat dat een gezonde H. O. V. een groot goed voor Haarlem is. Wanneer zij te behouden is, moet zij gered worden. Iedereen is daarvan overtuigd. Al leen zijn er velen, die wanhopen aan haar langdurig leven en haar daarom nu maar willen opheffen. De Haarlemsche burgerij kan toonen dat deze pessimisten ongelijk hebben en alle onrust over de H. O. V, ook voor de toekomst, wegvagen. De heer Streijland, aannemer te Uit hoorn, aan wien door het Rijk het dempen van een gêdeelfe van de Haarlemsche trekvaart is opgedragen, is heden met het noodige materiaal gearriveerd, zoodat nog deze week met de werkzaamheden kan wor den aangevangen. Een actie van belanghebbenden. Door de Vereeniging tot bevordering der belangen van het dorp Zwanenburg, is de medewerking ingeroepen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken, teneinde te trachten aan de onbillijke farief- en dienstregeling toegepast door de directie der E. S. M. op de trajecten Amsterdam-IIalfweg en Half- weg-Haarlem een einde te maken, al thans fe verbeteren. Zooals men weet, is de E. S. M. mo menteel de eenige verbinding tusschen Halfweg, Haarlem en Amsterdam en wordt deze omstandigheid door de E. S. M. blijk baar benut, om kilometersgewijze berekend, belangrijk meer abonnementsgeld te hef fen dan op andere frajecten, terwijl men bovendien geheel ongemotiveerd de Half- weggers c.a. verbiedt van verschillende voorbij rijdende diensten gebruik te ma ken, zeer ten ongerieve en niet in 't be lang der bewoners. Maandag zijn de eerste suikerbieten in de Meer geladen. Met het rooien en laden wordf thans veel spoed betracht, omdat \oor de bieten die vóór 1 October a.s. ge laden zijn een premie wordt uitgekeerd van 3 per 1000 K.G. Naar wij vernemen zal de suikerfabriek te Halfweg op 5 October a.s. in werking worden gesteld. Barometerstand: 772 vooruit, OPGAVE: OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Naar waarnemingen in den morgen van 29 September. Hoogste Barometerstand 771.8 m.M. te Parijs. Laagste Barometerstand 734.4 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 29 tot 30 September: Zwakke tot matige zuidelij ke tot westelijken wind, toenemende be wolking, wellicht mef eenige regen, der ochtends warmer. Onze Gratis Ongelukken-Verzekering —1waggmmw.Miwiw-juwitffiT/ZfeT/?' i rwimrrrii n r m n 111 -i-t—nnrmiiiii i iiiiini m n,«niiiiiini nuimii limn i iii iiiiiiiiibm—nnTTT»—mmrawnimi—rTTnTTT¥n—wr aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1