Derde Retraitenhuis in het Bisdom Haarlem. KIEKJES UIT CANADA. De Zesde Algemeene Vergadering van den Volkenbond. Ovrwr.u km wak «tiicus mi NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 29 September 1925 SPORT EN WEDSTRIJDEN. BILJARTEN. Concours Amsterdamsche Kegelbond. UIT ONZE OOST. De moord te Garoet. Het gebouw, zooals het verrijzen zal. Door Geo Huijzer. ■ae^wwrt/ IV. Genève 20 September.. De vierde der commissiën, waarin de Assemblee zich jaarlijks splitst, is de commissie van de begrooting. Zij heeft' dus tot taak om de begrooting over het ko mende en tevens de rekening over het af- geloopen jaar aan een nauwkeurig en hoezeer nauwkeurig onderzoek te on derwerpen en alle voorstellen te behande len, die daarmede direcf of indirect in in verband staan. Een schijnbaar onderge schikte, zelfs deels formeele taak, doch welke deze commissie van den aanvang af, dank zij het initiatief van onzen landgenoot prof. van Eysinga op hooger peil heeft weten le houden. Zooveel is zeker, de vierde commissie wordt al lang niet meer als eene ondergeschikte beschouwd en hare werkzaamheden hebben in den regel de volledige belangstelling van den se cretaris-generaal sir Eric Drummond in eigen persoon. Ditmaal was het de Bra- ziliaansche gedelegeerde, die wat erg vit terig optrad en fouten trachtte te ontdek ken waar zij niet zijn. Want aan het werk van deze vierde commissie gaat altijd nog vooraf dat van de speciale begrotings commissie, waarin dr. J. A. Nederbragt van ons Ministerie van Buitenlandsche Za ken eene overwegende rol speelt. Dat is eene permanente bezuinigingscommissie en aan haar juist door de permanentie ge scherpt oog ontgaat niet zoo heel veel. Wat niet wegneemt, dat principieele sa- larisposten, die inderdaad niet gering is, wel altijd zullen blijven bestaan. Het Hof in Den Haag, dat onder de algemeene Volkenbonds-begrooting ressorteert. is voor velen eene niet onbegrijpelijke reden tot critick De Raad formeel en de secretaris-gene raal practisch benoemen het zeer uitge breid Volkenbonds-personeel. Bij die be noemingen komt hier deze speciale moei lijkheid om den hoek kijken, dat èn de posten, gemeten naar belangrijkheid, èn het aantal der uit ieder aangesloten land benoemde personen zekere evenredigheid moeten vertoonen. Wie de lijst der Vol kenbondsfunctionaris er nauwkeurig na gaat, begrijpt, dat er op dit punt wel eens klachten worden gehoord. Maar wat wil men? Fransch en Engelsch zijn de officL eele talen, waarin men in het Paleis des Nations arbeidt,, en die worden nu een maal het best gesproken en geschreven door Engelschen en Franschen en nauw verwante volken. Dies vindt men onder het lagere personeel een niet te bestrijden overwicht van beide nationaliteiten, dat an derzijds moeilijk te compenseeren is. De discussie over dit uiteraard doornige punt nam ditmaal een groot'en omvang en zelfs de anders zorgzame Eric Drummond nam er levendig aan deel. Het betreft toch ook in de eerste plaats zijn beleid en zijne onpartijdigheid. Juist wijl men deze niet in twijfel trekt en wilde trekken, bleef de discussie geheel binnen de perken der zeer geoorloofde critiek, al heeft de tenslotte aangenomen resolutie duidelijk doen uit komen, dat men in verschillende landen op dit stuk nauwlettender toeziet dan de buitenstaander zou meenen Treedt men de vijfde commissie bin nen, dan weet men onmiddellijk, dat in den Volkenbond man en vrouw formeel ge heel en practisch ook op vele punten ge lijk zijn. De vijfde is de commissie der sociale en sociaal-ethische, der philanthro- pishe problemen. Hier verdedigt de wel sprekende directeur van het Arbeidsbureau Albert Thomas jaarlijks zijne begrooting, die onderdeel van de algemeene begrooting uitmaakt, en dan is er zelden of nooit een plaats te krijgen. Aanvankelijk tooude deze vijfde commissie wat al te veel ijve; en werd wat al te veel geliefhebberd op al lerlei terrein Dat is spoedig verbeterd en de mannen van beteekenis, dit hier aan den Volkenbondsarbeid hunne beste krach ten geven, verrichten er nuttig werk. De vraag tot hoever de Volkenbond zich met' den arbeid der kinderbescherming zal in laten, deed ditmaal een langdurigen strijd ontbranden. Er is daarvoor eene interna tionale vereeniging van parc.culieren aard, cie door den Voiker.b-nd wordt gesteund en ook onder zijne bescherming is ge plaatst. Het ging nu minder om de vraag of men 50.000 goudfrancs lor beschikking van dezen arbeid zal stellen; daarin wa ren allen het eens, maar meer of men zich qua Volkenbond zal bepalen tot een alge meen onderzoek en verzamelen van gege vens, dan wel 'n gepaald program terzake aan de hygiënische organisatie en de betref fende vereeniging zal voorschrijven, 't Laat ste brengt uiteraard verantwoordelijkheid van den Volkenbond tot op het terrein der details mede. De hertogin van Atholl uil naam van Engeland, gesteund door de Zweedsche mevrouw BuggeWicknell, staat het meer onafhankelijk standpunt voor; mej. Forchhamer uit Denemarken daarentegen, gesteund door Polen en Noor wegen, stond het' meer bindend standpunt voor. Tusschen haar in stonc'. de Nederland- sche delegatie, die bij monde van prof. Franqois het o.i. zeer verstandig voorstel deed om aan de hygiënische organisatie specialisten toe te voegen op het gebied der kinderbescherming, welke er fotnutoe ontbreken. Een directe beslissing is niet genomen, maar op de gebruikelijke, gun stig werkende wijze wordt door ondeHinge bespreking naar een convenant gezocht. De zesde commissie is die der politieke vraagstukken. Dat klinkt belangrijk en is het ook in een jaar als dat van het Corfu- incident; ditmaal bepaalt het zich tot de bespreking van mandaten dank zij het jaarlijks ferugkeerend voorstel van Nansen en de minderheden, nadat daaraan een vrij uitVoerig slavernij-debat was vooraf gegaan. Het minderhedenvraagstuk is, vooral door de Balkan- en de Baltische landen wel eens wat al te veel vooropge zet, maar belang kan "en mag daaraan niet worden ontkend. Het is na den oorlog van karakter veranderd, maar zeker niet van gevaar onfdaan. De Lithauensche delegatie heeft ter Assemblée het voorstel gedaan eene commissie te benoemen, die lot taak zal hebben een soort van code van de rechten der minderheden en van de ver plichtingen van de Staten, waar minder heden voorkomen, op te stellen. Materiaal daarvoor is te over te vinden in de be staande tractaten, b.v. die, waarbij de ge allieerde Mogendheden de nieuwe of uit gebreide Staten als Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Yoego-Slavië, Hongarije hebben er kend. Maar het is iets anders het diént erkend zulke rechten in bijzondere trac taten vast te leggen of ze als algemeene on derdeden van het volkenrecht te erken nen. Er ontstond dan ook heel wat debat, waaraan bijna alle Oostelijke Staten van Europa deelnamen. Polen. Roemenië, Tsje- cho-Slowakije steunden het voorstel vdn Lithauen, waartegen lord Robert Cecil en de Belgische oud-minister Hijmans waar schuwende woorden deden hooren. Want, zoo betoogde Cecil, als men op den Volken bond de zware last van geheel het minder hedenvraagstuk legt, zou hij daaronder kun nen bezwijken. Terwijl Hijmans tegen nieuwe instellingen op minderhedengebied, die vooral Hongarije in het leven wilde roepen, dit bezwaar gevoelde, dat daardoor eerder de verschillen werden geaccentueerd dan verhinderd I Nadat de Chincesche gedelegeerde met kostelijke ironie bescherming had gevraagd van meerderheden, zelfs groote, die ge lijk in zijn land door minderheden wor den overheerscht. trok de Lithauensche de legatie ten lange leste, op raad vooral van den invloedrijken Benesj, haar voorstel in. Maar zij kreeg daartegenover deze voldoe ning, dat, terwijl de Commissie het jaar - lijksch rapport van den Raad wat de min derheden betreft, goedkeurde, de in deze Commissie gevoerde besprekingen ook aan de aandacht van den Raad worden onder worpen .Het vraagstuk van codificatie van minderhedenrecht en van eene raadgevende Minderheden-commissie blijft dus aan de orde. De heer van Lijnden van Sandenburg, die wijselijk aan de debatten niet deelnam, is rapporteur erover; nu niet in alle opzich ten een benijdenswaardige taak! Terwijl de Commissiën vergaderen, wordt er door sub-commissiën mede hard gewerkt. Ook door die, welke de ontwerpen voor het nieuwe gebouw van den Volkenbond ter hand neemt. Het schijnt nu, dat niet slechts tot den bouw van een vergader zaal met annexen zal worden besloten, maartof een gebouw, waarin levens hel Secretariaat zal worden ondergebracht. Het oude Hotel National, waarin het nu is gevestigd, wordt dan weer hotel, wat' abso luut noodig is ter voorziening in het be staand tekort. En de Volkenbond krijgt dan, vooral voor de vergaderingen der Commissiën, de beschikking over lokalen, waarin publiek kan worden toegelaten zonder als nu geschiedt de debatten te hinderen. Wat voor lichamen, die we reldvraagstukken behandelen, geen over bodige luxe kan heeten. MoonsDommering. De Belgi sche biljart- spelerMoons heeft den winnaar van de wedstrij den om het wereldkam pioenschap, Dommering, uitgedaagd zijn titel te verdedigen. Dommering heeft ditge- accepteerd. De partij Moons. zal worden gespeeld te Arnhem op een nader te bepalen datum. De stand van Zondagavond van het kegel concours van den A. K. B. in Bellevue luidt a's volgt Korpswedstrijden 1. T. O.G. I. D. O., Heereier, 247 2. D. O. K. .,Bloemendaal, 240 3. Koekoek I, Alkmaar, 237 4. Alle Negen, Oss, 236 5. Allen Present I, Am sterdam, 231 Persoonlijk kampioenschap van den N. K. B. 1. C. Booy, Haarlem, 133 2. W. Berrier, Amsterdam 133 3. B. v.d. Brink, Barneveld, 129 4. W. C. Muller Jr., Bus- sem, 129 5. A. Prins Jr., Den Haag, 128. Jubileumwedstrijd 1. J. Stok, Rotterdam, Dommering. 71 2. Logjes, Arnhem, 71 4. W. van Door- neveld, Amsterdam, 71 4. Maczander, Til burg, 69 5. Th. Grupping, Amsterdam, 69. Clubkampioenschap van den N.K.B. 1. D. O. K., Bloemendaal, 298 2. T. O. G. I. D. O., Heerlen, 295 3. Allen Present I, Amsterdam, 292 4. G. G. P., Wageningen, 290. Vrije baan juniores 1. A. J. Houtman- Amsterdam, 42 2. W. C. Muller Jr., Bus; sem, 42 3. A. J. Grupping, Amsterdam, 42 4. D. v. Meulen, Amsterdam, 41 5. A, Koekoek, Amsterdam, 40. Vrije baan Seniores 1. Ch. Clifford, Amsterdam, 2 x 45.; 2. G. Nieman, Amster dam, 45 3. Wirtjes, 4445 4. N. v. Ame- rom, Rotterdam, 4442 5. H. C. Klein- schmit, Zwolle, 4441 Vrije baan Hamb. telling 1. Goosens, Apeldoorn, 114 2. W. Berrier, Amsterdam, 110 3. M. H. Ris, Amsterdam, 104 4, W. C. Muller Jr., Bussum, 200 5. Weenink. Zandvoort, 100. Dameskorps 1. Diana, Amsterdam, 193 2. A. K., Amesfoort, 171 3. Emergo, Hil versum, 167. Dames 1. Mevr. Meddens, Hilversum, 42 2. mevr. Endenburg, Den Haag, 2 X 39 3. mevr. Cornet, Amsterdam, 39 4. mevr. Haga, Amsterdam, 38 5. mevr. Logjes, Arnhem, 3834 Eereprijs mej. Bosselaar, Amersfoort, 55. Personeel 1. J. P. Voordouw, Haarlem. 44 2. Duissens, Heerlen, 41 3. J. Broek man, Zwolle, 41 4. H. Harmsen, Amster dam, 41 5. Meinderink, Lochem, 40 Serie Personeel 1. Toepoel, Amsterdam 105 2. H. v. Weerden, Amsterdam, 101 3. D. B. Kelder, Den Haag, 101. Gecomb. twee vijftallen 1. Het Smalle Pad, Den Haag, 433 2. Houtkeppers, Maastricht, 430 3. O. D. I., Zwolle, 427 4. De Eendracht, Haarlem, 422. Eereprijzen hoogste werper clubkampt- oenschap K. J. Smidt, Amsterdam, 70. Hoog ste korpswerper, lid van den A. K. B. H. Schliche 61. Treffersprijs T. O.<3. I. D. O. Heerlen, 40. Negenprijs Aanhouden Wint, Amsterdam, 11x9. Achtenprijs Val Um, Heerlen, 7x8. Zevenprijs Alle Negen. Oss, 11x7. Zessenprijs Treffen Winti Rotterdam, 9x6. Twee Duifjesprijs End. desespereert Niet, Amsterdam, 4 2 duifjes, Hoogste korpswerpers 1. N. Buiseker Amsterdam, 60 2. J. v.d. Broek, Enschede, 57 3. Duysens, Heerlen, 56 4. J. Metz, Alkmaar, 55 5. B. v. Thijn, Amsterdam, 55. EEN EUROPEAAN DOOR DE POLITIE GEZOCHT. De politie te Batavia zoekt in zake den moord te Garpoet een Europeaan, wiens ini tialen overeenkomen met die, waarmede een brief geteekend was op dezelfde wijze was ook een gedicht geteekend, waarin een zins speling op den moord voorkwam, en dat ge vonden werd in de kamer, waarin de moord was gepleegd. De moord verwekt in Austra lië sensatie, daar de echtgenoot van mevrouw Campbel Malvie een bekende figuur in Syd ney is. Mocht Bergen het vorige jaar een mooi bouwwerk rijker zijn geworden door de nieu we R. K. Kerk, thans zal binnenkort te Ber gen wederom een groot bouwwerk worden aanbesteed n.l. het bouwen van een derde retraitenhuis in het Bisdom Haarlem. Deze plannen zijn evenals die van boven- genoemden kerkbouw naar het ontwerp van den architect J. C. Leijen, te Bergen. Bij de inzage der teekeningen trof ons direct de eigenaardige vorm van den plat tegrond. In de middenpartij is op het zuiden ge projecteerd een veranda groot 7 maal 36 M2, in het noorden daar aansluitend en ook van daaruit toegankelijk is een eetzaal van 8 maal 14 M2, leeszaal 8 maal 10 M2 en een biljartzaal van 8 maal 614 M2. Aan de westzijde dezer partij komt men in een groote hal met trappenhuis, dat tot ruim 17 M. hoogte is opgebouwd en als uit zichttoren en klokkentoren dienst kan doen. Aan de noordzijde der hal is de hoofdin gang met tochtportaal, terwijl zich aan de zuidzijde de garderobe bevindt met toe gang naar den tuin. Hier bevindt zich ook tevens een ruime inrichting voor toilet, met W.C.'s en uri noirs. Schuin in zuidwestelijke en noordweste lijke richting loopen gangen met aan weers zijden 20 slaapkamers, groot 3 bij 3 M. Hierop wordt één verdieping geplaatst met een even groot aantal slaapkamers, zoo dat in totaal 80 slaapkamers aanwezig zul len zijp. Op deze verdieping boven de hal zijn de zit-, studeer- en slaapkamers van den Rec tor, die daardoor gemakkelijk controle op de gangen kan uitoefenen, hetgeen wel eens noodig kan zijn, voor hen, die voor het eerst een retraite mede maken. Onder de ha! zal een fietsenbergplaats worden gemaakt, die van buitenaf toegan kelijk is door een ingang onder de hoofd trap. Ten oosten van de genoemde middenpartij bevindt zich wederom schuin aangebouwd ten noord-oosten de keukenafdeeling, waar onder sousterrain met kelders voor de cen trale verwarming. Op de verdieping zijn de mangel-, naai- en linnenkamers met chambrettes voor de zus ters. Naar het zuidoosten is de pastorie of pa- tershuis, met beneden eetzaal en woon- en spreekkamers, op de verdiepingen zijn de studeer- en slaapkamers der paters gepro jecteerd. Ten oosten van de veranda bevindt zich een achthoekige hal met een middellijn van 8 M. Van hieruit komt men ten N. O. in het patershuis. en ten oosten voert een gang van 14 M. lengte naar de kapel, die met het priesterkoor naar 't oosten is georiënteerd. De kapel biedt voor ruim 100 personen zitplaats. De afmeting van het middenschip is 8 maal 16 M., terwijl ook over de rond uitge bouwde transeptgevels dc breedte 16 M. be draagt, hierdoor is een groote ruimte ver kregen voor het plaatsen van twee biecht stoelen. Het priesterkoor is half rond 5 'A maal 5 M2. De sacristie loopt rond het pries terkoor en is aan beide zijden door gangen te bereiken. Het geheel zal door de schuin geprojec teerde vleugels een grootschen en voorna men indruk maken. Wanneer onder leiding van den architect van het gebouw in samenwerking met een vakman de tuin ook naar diens plannen mei paden, vijvers en verhoogingen wordt uit gevoerd, zal het een heerlijke plek worden, waar men voor ziel en lichaam verkwik king zal vinden. Roodhuiden! Voor de meesten van ons is dit woord,-sinds de dagen van onze school jeugd, vereenigd met ideeën van avontuur en romantiek. Onwillekeurig komen ons too- neelen voor den geest van een naakte troep „wilden", het gelaat besmeerd met bloed, Graan elevator te Mac Leod (Alberta). hoofden versierd met veeren, terwijl ze ®en gillenden triumph-dans uitvoeren om "et aan een paal gebonden slachtoffer, dat straks half geroosterd zal verslonden wor den. Doch de ruim vier eeuwen die gepas seerd zijn tusschen den dag waarop Columbus de nieuwe wereld ontdekte en thans; deze vier eeuwen hebben hun werk van beschaving gedaan en de tegenwoordige India nen-stammen zijn niet al leen goede Britsche on derdanen, die in den we reld-oorlog hun plicht hebben weten te doen, doch en wat even goed telt velen van hun zijn goede farmers. Een zeker gedeelte van de Indianen ieidt echter nog een vrij buiters leventje, we kun nen hen gevoegelijk „de zigeuners van Canada" noemen. De verschillende mis sies, die ook hier werliX zaam zijn, zullen hier r.a verloop van tijd gelukkig ook wel verandering in vi eten te brengen. De eerste drie dagen van Juli hebben de India nen-stammen van Canada eri Noordelijk Ver. Staten hun congres gehouden te Mac Leod, een plaatsje in het Zuid-Westen van de provincie Alberta, waar de Reserve is van de Bloed-Indianen. Verschillende Canadee- sche autoriteiten voerden het woord met de Op perhoofden, terwijl eenige tolken druk bezig waren om het „ge-wouw-Wouw' der Indianen te verklaren. ter gelegenheid van de congresdagen ge houden werden. Een drietal trommelslagers in kleurige de kens gaven hun eentonige Indiaansche dans muziek" ten beste. Wij allen Indianen en blanken stond er in grooten kring omheen. Plots sprong er een kat achtige gestalte, versierd met koralen en veeren in diverse kleur-schakeerin- gen, te voorschijn. Zijn zang was een krijschend geluid, vermengd met korte gillen en terwijl hij in den kring rondsprong, wees hij de paren aan, die moesten dansen. Een blanke boy met een Indiangirl en omgekeerd, 't Was een leuk gezicht als je zoon geverfde roodhuid zag dansen met e enEngelsche lady. Voor de eerste dans waren er slechts een tiental paren, doch al heel gauw moest de kring worden uitge breid, vooral toen we den „slag te pakken" kregen. Den tweeden en derden avond moesten er op ver schillende plaatsen Indi aansche dansuilvoeringen gegeven worden, zoo groot was de liefhebberij er voor. 't Was een al gemeene verbroedering. De vredessigaret (vredes pijp is antiek) werd overal gerookt en de strijdbijl is voor goed begraven. De feestelijkheden be stonden hoofdzakelijk uit het rijden van „bokken de" wilde paarden, het lassoën en binden van; kalveren en koeien en verder uit wedrennen, waarin voornamelijk Indiaansche Prinses. De Indianen hebben een groot vertrouwen de Indianen de baas waren. in hun blanke broeders, terwijl er bij de Canadeezen en voornamelijk bij de Mac- Leodenaars een warme sympathie bestaat voor de „reds'h Dit bleek voornamelijk 's avonds na afloop der feestelijkheden, die Een schermgevecbt tusschen Crees en Blackfoots, gehouden op het rivier-plateau juist buiten Max Leod, heeft menigen blanke nog even een rilling gegeven, vooral, toen eenige overwonnen black-foots gescalpeerd werden, ('t Was inmiddels te laat geworden I ze niet bevreesd zijn om „gekiekt" te wor- om een photografische opname le doen). De I den, zooals bijv. de Volendammers, als het Een squow met het gereedmaken van het middagmaal. Een stuk rauw vleesch dat bo ven een vuurtje wordt gaar „gebrand". Een Indiaansch bivak. bijgaande kiekjes laten zien dat de Indianen hun historische, schilderachtige kleedij heb ben weten in eere te houden en verder dat bericht, dat eenigen tijd geleden in een Amerikaansch blad stond, waarheid bevat. Indiaansche Priester.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5