llifif:!'! BRONGEBOUW Een sieraad in elk vertrek Ei m H. O. V. S a n m w\ m 1 WOENSDAGMIDDAG POSTZEGELBEURS Agenda 30 September Valsche bankbiljetten DE TOEPASSING DER LANDARBEI- DERSWET. VÏJFHUÏZEN. HEEMSTEDE. HEEMSKERK BLOEMENDAAL COLPORTEURS a o a a a a a n n n a n a a UITDRAAIBAAR m m fpl» n a BAARDEN en KACHELS S z^aar/em SS GrJftöutstraa? 2 en H uur. D g FRANCO LEVERING. g □□□DGODDGDDG □□□ODOGDDG Reuzen-Attracties. Demonstraties Snelv^rband E. H. B. O. Woensdagavond is de avond vol verrassingen voor de bezoekers. Euphonia zingt dan ook weer. Iedere 25e bezoeker een cadeau. De toegangsprijs is dan weer een kwartje Om zich den toegang te verzekeren» wordt aangeraden tijdig te komen. Sociëteit St. Bavo. Haarlemsche Jnkoop- combinatic half 9 uur Knipcursus „Kasano" 8 uur Hoofdbestuur Volksbond half 8 uur Eerbied in Gods huis 8 uur; Willen is kunnen uur. Zandvoort Gemeenteraadsvergadering half acht uur. Brocgebouw „Haia „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Eran- ciscos Liefdewerk. Zoetestraat tl Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2614 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309. Overvcen (dr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothoek Jansstraat. 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemcofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandschc meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bcvolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen R. K. Kraamverzorging van de Derde Ordt St Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale, post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan 4en huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij do leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. De precureur-generaal heeft gisteren ge concludeerd tot verwerping van de cassa tieberoepen vanC. S. te Zaandam, die door het Hof te Amsterdam in hooger beroep van een vonnis van de rechtbank te Haar lem, is veroordeeld tot 114 jaar gevange nisstraf wegens poging tot het ervaardigen van valsche bankbiljetten van 10. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 26 October a.s. Gisterenavond had in café Brinkmann de vergadering plaats voor de leden der H.O.V. Door de in de vorige vergadering ingestelde commissie ter beraming van plannen voor het behoud der Orkestvereeniging werd ver slag uitgebracht over het bevind van zaken Aanwezig was een zeventigtal leden. De heer M. C. van Zanten opende de ver gadering en gaf het woord aan den voorzitter der commissie, den heer J. C. Tadema. Deze gaf in een beknopt rapport de toe stand waarin de H.O.V. thans verkeert, weer. Dit rapport luidt als volgt In de ledenvergadering van de H.O.V op 15 September is door het bestuur een voorstel aan de orde gesteld om de Vereeni ging te ontbinden. Dit voorstel werd in den breede toegelicht, waarbij een zeer uitvoerige uiteenzetting werd gegeven van het ontstaan en den groei van een ernstig conflict, gerezen tusschen het bestuur en den dirigent eener- zijds en de orkestleden, gerugsteund door den Nederl. Toonkunstenaarsbond ander zijds. Bedoeld conflict beïnvloedde de deugde lijke samenwerking tusschen partijen zoo danig, dat deze verder onmogelijk was ge worden. Het bestuur achtte zich niet in staat een oplossing te- brengen, te minder, waar de N.T.B. een collectieve overeenkomst wensch- te aan te gaan, welke volgens een ingekomen concept onaannemelijk werd geacht. Het zag zich derhalve genoodzaakt een voorstel tot ontbinding der Vereeniging in te dienen en gaf zijn voornemen te kennen, evenals de dirigent, om zijn functie neer te leggen. Ten slotte wees het de vergadering nog op den slechten toestand der geldmiddelen, welke door het hangende conflict, wegens het be danken van vele leden cn het te loor gaan van concert-engagementen nog verergerd was. Na uitvoerige discussie werd het voorstel met ongeveer 2/3 der uitgebrachte stemmen verworpen en de vergadering nam daarop een voorstel aan tot benoeming eener com missie van vijf onpartijdige leden, die zou trachten, de gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen. De voorsteller wees er echter met nadruk op te moeten aannemen, dat de vergadering met haar besluit tot verwerping van het bestuursvoorstel alléén had bedoeld om een mogelijkheid tot redding der ver eeniging te scheppen, doch geenszins daar mede had wenschen uit te spreken dat zij de mogelijkheid eener bestendiging aan vaardde. Na benoeming der commissie ver klaarde bestuur en dirigent zich bereid om hun ontslagname nog aan te houden totdat de commissie haren arbeid zou hebben beëin digd, doch wezen verder alle verantwoor delijkheid van zich af. De commissie, overwegende, dat door het bestuur vóór alles het conflict als een belem mering tot voortbestaan der vereeniging was aangeduid, meende nu allereerst een poging te moeten aanwenden om dit uit den weg te ruimen en noodigde onverwijld het bestuur van den N.T.B. tot een samenkomst, aan welke uitnoodiging terstond bereidwillig werd gevolg gegeven. Tevoren was zij na kennismaking van het concept-contract tot de eenparige meening gekomen dat dit in derdaad voor de vereeniging onaannemelijk zou zijn. Na langdurige besprekingen mocht men er echter in slagen een overeenkomst te ontwerpen, welke de goedkeuring 'van bei de partijen kon erlangen. Daarop heeft de commissie het bestuur der H.O.V. en den dirigent uitgenoodigd tot een samenspreking, waarin mededeeling van het nieuwe ontwerp «ener overeenkomst werd gedaan, en het i bleek toen, dat zoowel bestuur als dirigentt behoudens enkele gegronde bemerkingen' waaraan zeker zou kunnen worden tegemoe, gekomen, zich daarmede volkomen konden vereenigen. Het conflict - kon daarmede als geëindigd worden beschouwd. Vervolgens werd de vraag gesteld of be stuur en dirigent nu aanleiding kor.den vin den om hun plan tot neerlegging hur.ner functiën op te geven. Zij bleken daartoe niet ongeneigd. Ten slotte gaf het bestuur een uiteenzet ting van den geldelijke rood der vereeniging en het bleek toen aan de commissie, dat dit bezwaar tegen bestendiging der H.O.V. een even 'klemmend, zoo niet een r.ög klemmen der motief was geweest tot de indiening van het voorstel tot ontbinding dan het ter ver gadering vooropgestelde en zoo breedvoerig uiteengezette conflict. Zij was echter van oordeel dat de haar gegeven opdracht nim mer had ingehouden om een uit-den-weg- ruiming ook van dit bezwaar te beproeven, ter wijl zij vooral wegens den zeer korten tijd, waarin pogingen daartoe zouden moeten worden aangewend, zich daartoe, tot haar groot leedwezen, cok niet in staat achtte. Intusschen heeft de heer Van de Kamp nog een poging aangewend om den gemeen teraad tot steunverleening te bewegen, doch deze poging heeft gefaald. In de raadsver gadering van 23 dezer is zijn vcorstel ver worpen. Tenslotte hebben sommige onze zich tot verscheidene personen hier ter stede gewend, teneinde een oproep tot steun in de plaat selijke bladen te doen opnemen ten einde het direct benoodigde bedrag van f 10.000 te verkrijgen, aan welker oproep de directies met de grootste welwillendheid hebben vol daan. Het resultaat van dezen oproep is, dat tot heden f 4900 is toegezegd. De commissie meent hiermede aan de haar gegeven opdracht naar haar beste vermogen te hebben voldaan. Na dit rapport, dankte de heer van Zanten de leden der commissie voor hun werken ten goede der H.O.V. Vervolgens stelde spr. weer voor de ont binding der H.O.V., daar het ingekomen be drag ad f 4703.43 niet voldoende is, om de vereeniging in stand te houden. De heer Buis het woord vragende, wees op de kleine opkomst, wat spr. weet aan de kleine oproepingsannonces in de kranten. De slechte inschrijving was volgens spr. te wijten aan de minder aangename stukken van den voorzitter in de'couranten, alsmede aan den korten termijn, waarin alles moest plaats hebben. Willen wij nu niet langer wachten, dan is de ontbinding een feit, doch kunnen wij nog iets langer wachten, dan zou er mis schien een mouw aan te passen zijn. Als er in een groote zaal een flinke vergadering wordt gehouden, dan zal misschien het be drag nog bijeen komen. Misschien zal echter het ingezonden stuk van den heer Gerharz van minder goeden invloed zijn. De heer van Zanten wees op de noodzake lijkheid van 't oogenblikkelijk noodig hebben van geld, voor uitbetaling van salaris. Over 14 dagen zijn er weer f 2500 noodig. De heer Bitter merkte op, hoe mooi ook het ingekomen bedrag is, de bewoners van Haarlem weinig voor de H.O.V. over hebben. De rede van Mr. Bruch in den gemeente raad vond spr. „Holland op z'n smalst" terwijl de heer Groenendaal zich volgens spr. moet schamen in de commissie te hebben plaats genomen. Wat de concerten door harmonieën betreft, dit vond spr. treurig om de menschen hier mede tevreden te stellen. De heer Buis dacht de verantwoordelijk heid niet zoo enorm groot. Of vandaag of volgende week geliquideerd wordt, blijft voor de orkestleden hetzelfde. De heer van Zanten vroeg de commissie, of zij de verantwoordelijkheid wilde aan vaarden. De heer Tadema wees op de verschillende moeilijkheden, waarin de vereeniging ver keerde. Het is niet alleen de finantieele kwestie doch ook het afsluiten van con tracten. De heer van Zanten zeide, dat verschillende contracten zullen afketsen. De heer Tadema wees er op, dat het bestuur door voorloopig aan te blijven, geen verantwoordelijkheid behoefde te aan vaarden, Spr. deelde het optimisme van den heer Stinis niet. Doch komt de 10.000 binnen, zijn wij er dan? Komen wij na een half jaar weer voor een verlies te staan, dan zitten wij er mee. Dan is maar beter om thans te eindigen, dan is er geen heil meer in. De heer van Zanten kon niet met zeker heid zeggen, hoe de toestand thans is, dat kan niemand. De heer van Daalen wees op andere moeilijkheden, n.l. dat de heer Gerharz niet wil aanblijven zonder den heer van Zanten en op voorwaarde, dat drie leden uit de H.O.V. zullen verdwijnen. Is het bestuur er mee eens en het verwijderen der drie orkestleden, is dat met mede weten van den N.T.B. De heer Kaaiman noemde vooral deze laatste voorwaarde onoverkomelijk, 't Stukje van den heer Gerharz hoe goed deze als musicus ook is, is niet in den haak. Het is geen manier, om een dergelijke voorwaarde te stejlen. Spr. kon verklaren, dat het orkest volkomen achter de drie bedoelde leden stond. Als er dus iets gedaan moet worden in dezen geest, dan zal het moeten komen van het bestuur of den heer Gerharz. Vervolgens vroeg spr. hoe het stond met de oude contracten der orkest leden. Velen hebben een contract, waarin vermeld staat, dat drie maanden- vooruit moet worden opgezegd. Als spr. het wel wist, bestaat er geen eigenlijke vereeniging, doch bestaat deze slechts uit een groepje menschen. Dan zullen de orkestleden de onderteekenaars van de contracten aan spreken. Spr. besloot met aan te dringen op onder handeling met de orkestleden, daar deze op de eerste .plaats belanghebbenden zijn. De heer van Zanten vroeg spr. de zaal; op te knappen. De heer Stinis voelde zich diep teleurgesteld door't relaas van de heer Kaaiman. Deze gaf blijk van absoluut geen kijk op de zaken te hebben. De commissie heeft haar uiterste best gedaan, om de zaak in het reine te brengen. Eerst is gedacht aan de belangen van de orkestleden. Wat het stuk van den heer Gerharz betreft, dit heeft weinig te beteekenen, waar de commissie alle strubbe lingen uit den weg heeft geruimd. Het speet spr. dat de heer Kaaiman op 'n dergelijk wijze argumenteerde. Spr. kwam dan ook tot de conclusie dat de orkestleden ontbin ding wilden, (applaus). Toch wil spr. zich nog niet terugtrekken, waar de heer Kaai man misschien slechts voor een klein deel van het orkest spreekt. De heer de Clercq vond geen der voor stdien gemakkelijk te beoordeelen. Het beste op de hoogte is het bestuur. Toch moet er straks een beslissing worden genomen. Het is misschien nog niet duidelijk door het be stuur gezegd. Al de bezwaren moeten nog niet duidelijk genoeg zijn, daar het heel ver keerd gezien zou zijn van de vergadering het bestuur haar meening op te dringen. Wat is het bezwaar, dat het bestuur, beslist niet langer wil aanblijven. De heer Stinis wees op dep te korten mijn, waarin de f 10.000 bij elkaar moesten worden gebracht. De Commissie was den gevers dankbaar voor hun giften, doch spr. had meer van de Haarlemsche middenstand en het volk ver wacht. Een paar duizend inschrijvingen, al waren zij dan maar van een kwartje, hadden moed gegeven. Deze belangstelling voor de H. O. V., een zoo schitterende instellii^g, zou gewenscht geweest zijn. Het is evenwel te begrijpen, waar velen de couranten maar half lezen. Daarom zou spr. een klein amendement willen indienen, waar hij tcé i nog moed heeft, c!at de H.O.V. nog kan blij ven bestaan. >rf Het voorstel luidde Indien Maandag 5 October voor 12 uur 's middags het bedrag van f 10.000 niet bijeen is, dan kan de H.O.V. als ontbonden wór den beschouwd. lot dien tijd kan er nog veel gewerkt wor den. Door eenige dames is b.v. het voorstel gedaan om een bazar te- houden ten bate der H. O. V. terwijl de harmonie Crescendo heeft aangeboden met Polyhymnia in dc volksbuurten te musiceeren waarbij pad vinders dan zullen collecteeren. De heer Kaaiman vroeg of er voldoende contact was gehouden met de orkSsleden, waar deze menschen, 45 in getal toch hun brood door de H.O.V. moeten verdienen. De heer Ruinen uitte bewondering voor de activiteit van de commissie en stelde'vóór in de steden waar dc H.O.V. zooveel succes heeft gehad, zooals Alkmaar en Leiden even eens een poging te doen om iets te verkrijger.. De heer Kroon vroeg of men met f 10.0C0 geholpen was. De heer van Zanten zeide, uitgerekend te hebben dat men met 10.000 gulden dit jaar kon toekomen. Gehoopt werd de leden weer terug te krijgen, die bedankt hebben. Verder stelde spr. voor dc leiding van hem over te nemen, daar hij de zaak niet langer kon enta- mceren. Dc heer v. d. Kamp kon niet zoo opti mistisch zijn ten ópzichte van concerten in de Volksbuurten. Misschien worden, f 500 opgehaald. Wat geeft dat. De middenstand heeft zich in deze laten kennen als Holland op z'n smalst. Als er 1000 giften van 1 gulden waren ingekomen, dan gaf dat blijk van be langstelling. Zoo weinig als er thans voor gedaan is, voelt spr. er niets voor om nog ver der te gaan met het werk. Een der aanwezigen wil een verloting laten houden doch de heer v. d. Kamp zeide dat ook dit aanvankelijk door de commissie was gewild. Hiervoor is echter minstens drie maanden noodig. En elke week is f 1250. noodig voor salarissen. De heer Stinis wees er nogmaals op hoe kort de termijn was geweest om te slagen, doch als er nog 8 dagen tijd is, dan is er nog een kans, vooral als de pers krachtdadig meehelpt. Zijn voorstel is, de H.O.V. ent bonden te verklaren als het geld Maandaga.s. niet bijeen is. Desnoods kan thans reeds een liquidatiecommissie worden ingesteld. Wat het Woensdag a.s. benoodigde geld betreft, laat men dan niet betalen. Spr. wilde behalve uit cultureel oogpunt ook in het be lang van de orkestleden strijden. De heer Buis drong aan op aanblijven van het tegenwoordige bestuur. Het instellen van allerlei commissies wekt geen ver trouwen. De heer vani Zanten antwoordde dat de verantwoordelijkheid te groot was. De heer van Zanten wees op het gespro kene in de vorige vergadering. De vorige keer is het verzoek gedaan om nog voor loopig aan te blijven. Als ook thans weer hetzelfde spel begint, schieten we niet op. Waren de f 10.000 thans aanwezig, dan had men kunnen werken, oogenblikkelijk, doch nu weer een uitstel dat gaat niet. De heer Kooper wees op de belangrijke factor of afsluiten van contracten öf annu- leeren. Dit brengt verliezen. De heer Groenendaal was het met het voorstel Stinis eens, doch dan is het noodig dat het bestuur voorloopig aanblijft. Evenwel zal het bestuur zich moeten uitspreken tegen het stuk van den heer Gerharz, daar men anders weer een brandende kwestie heeft ge schapen. Als men weer dadelijk met ruzie begint, is de toestand weer hetzelfde. Doch wat is er thans tegen, dat een uitstel van S dagen wordt verleend. Dan krijgen de orkest leden hun salaris wat later. Als thans geliqui deerd wordt, dan is men er trouwens toch nog niet. De heer Tadema was het met den heer de Clercq eens. Het is de vergadering nog niet duidelijk,. Spr. wilde ook gaarne nog ver nemen, hoeveel thans nog van het gemeente voorschot over is. De heer Schouw zeide, dat nog f 5000. te goed was. De heer Tadema stelde dan voor dat be drag aan de gemeente te vragen om de mu sici alsnog uit te betalen. De heer van Zanten wees er op, dat uit ook een der vrrgen was, die de liquidatie commissie zou moeten i behandelen. De heer v. d. Kamp merkte op, dat zoo gauw hier de hamer viel, dat de vereeniging liquideerde, de gemeente geen geld meer zou geven. Verder sprak spr. zijn misnoegen uit over de hoqding van de heeren v. Daalen en Kaaiman die weer de persoonlijke kwestie naar voren brachten. Alleen de vereeniging, daarom gaat het. De heer Stinis drong aan op antwoord op de vragen van de heeren de Clercq en Tadema. Is er nog een bezwaar? De heer van Zanten wees weer op de fi- nentieele kwestie. De heer Bitter stelde voor, dan, indien de benoodigde middelen niet aanwezig zijn, den 30en te liquideeren. De heer Stinis vroeg dan 8 dagen uitstel om de salarissen voor elkaar te krijgen. „Uw voorstel, mijnheer Stinis" antwoord de de heer Schouw. (Applaus). Hierna werd de vergadering 10 minuten geschorst. Vervolgens stelde de heer de Clercq voor het voorstel van den heer Stinis te aanvaar den, doch slechts op voorwaarde dat het bestuur zoolang aanblijft. De heer Sy'orantji zeide dat het bestuur hiermee wel accoord kon gaan als tevens een liquidatiecommissie wordt benoemd. Een der leden merkte op, dat dit niet mogelijk was, daar eerst een besluit moet worden genomen en dan pas kan een der gelijke commissie worden ingesteld. Spr. wees nog eens op de moreele verantwoorde lijkheid van het bestuur. Deze is niet zoo groot, als het bestuur doet voorkomen. De heer de Clercq vond het zeer wel mo gelijk een liquidatievoorstel in te stellen. Vervolgens werd de liquidatiecommissie benoemd en bestaat uit de heeren v. Daalen, Bitter en de Clercq. (Luid applaus). Hiermede werd dus besloten, dat het be- Het eerste plaatsje. Men meldt ons uit Haarlem'mermeer. Het eerste huisje met geidelijken steun van rijk en gemeente, krachtens de bepa lingen der landarbeiderswet is in dezen groo- terv'-polder gereed gekomen. Het ziet er aller gezelligst uit en verhoogt het echt landelijk karakter van de omgeving van het dorp Nieuw-Vennep. De gelukkige eigenaar heeft nu een flinke woning met schuurtje en een perceel teel- grodd ter grootte van ruim een derde hec tare. Het geheele plaatsje kost hem f 4000. waarvoor hem f 3600.rijksgeld door de gemeente is verstrekt tegen zoodanige voor waarden dat hij gedurende de eerste 4 jaren f 144.per jaar en daarna f 208.80 m'oet betalen, terwijl hij dan bij geregelde en promp te betaling na 30 jaren alles in vrijen en onbe- zwaarden eigendom zal hebben verkregen. Wanneer deze arbeider in Nieuw-Vennep van een particulier een soortgelijk huisje stel al dat hij het krijgen kon zou willen Huren, zou dit minstens f 180.per jaar kosten, terwijl de pacht van den door hem nu gekochten grond zeker wel f 60.zou bedragen. Rekent men nu mee wat hij zelf straks aar. grondlasten, polderlasten cn onderhoud zal hebben te betalen, dan zit hij op een last, welke neerkomt op een huur van f 4.per week in de eerste jaren en f 5.per week in de volgende jaren. Deze cijfers toonen aan op welk een voor treffelijke en gemakkelijke manier een ar beider, die werken wil en energie heeft, zich in de toekomst een eigen huisje in eigendom verwerven kan. In drukke dagen kan hij als tot heden de gewoonte is gaan werken op een boer derij of in de bollenstreek; [bij werkloos heid of in de weken, dat er weinig drukte is op het veld en in de lange zomeravonden kan hij zijn eigen grond verzorgen alle verbeteringen welke hij aanbrengt in de structuur van den grond, komen hem zelf ten goede en geven goede winst. Naar wij hoorden, zijn nog twee dergelijke plaatsjes te Hoofddorp in aanbouw en een paar nieuwe verzoeken bij het gemeente bestuur ingekomen. Velen zal 't verwonderen dat niet meer liefhebbers komen opdagen vooral nu het gevaar dreigt dat de voorwaarden waarop het rijk deze gelden ter leen verstrekt, weldra zullen worden verzwaard. KUNSTHANDEL BOSKAMP. Tentoonstelling van beeldhouwwerk cn houtsneden. In de, met smaak ingerichte, toonkamers der firma Boskamp te Ovcrveen exposeeren de beeldhouwer Jansen van Galen en de houtsnijder Jan Th. Giesen een aantal hun ner werken. De kleinkunst van Van Galen doet 't in deze omgeving uitstekend, terwijl hier ook blijkt, dat een goede houtsnede zich bij de moderne intérieur kunst wel aanpast. Van Galen is een beeldhouwer van mo derne allure, die het principe van vereen voudiging huldigt en daarbij het karakteri stieke'der dingen naar voren tracht te bren gen. Hij zoekt steeds den gesloten vorm, de vloeiende lijn en weet daarbij van de eigen schappen van het materiaal te profiteeren. Vooral de in aardewerk uitgevoerde figuur tjes zijn goede resultaten van zijn streven. Ook het grootere bronzen beeld „Rood kapje" heeft mooie eigenschappen, die echter in dezelfde figuur, in beton gegoten, grooten- deels te loor gaan. Dit materiaal is voor een dergelijk beeldje te dood en te kleurloos en het doet dan ook koud aan. Misschien zou het als tuinbeeldje, wanneer het door dena- tuurinvloeden wat kleur krijgt, een beteren indruk maken. Dit „Roodkapje" lijkt ons ech ter geschapen voor brons, 't gladde materiaal, evenclig door z'n kleur en glans. Jansen van Galen is vaak gelukkig in de typeering, we noemen bijv. het geestige aapje, dat ook qua vormgeving uitstekend geslaagd is. De „Docent" treft ons door dezelfde hoedanig heden, terwijl hierbij daarenboven de kleur een belangrijken en verdienstelijken rol speelt. Zijn werken in hout uitgevoerd, ge tuigen wel van technische bekwaamheid, doch kunnen ons, uit aesthetisch oogpunt bezien, niet zoo bekoren. Hoe verdienstelijk bijv. het jongensmasker in ebbenhout ook is, zoo balanceerend op een voetstukje doet het niet prettig aan. Jan Giesen maakte een houtsnede, die ons als uitnoodigingskaart voor de tentoonstelling werd toegezonden. Afgaande daarop waren onze verwachtingen- niet hoog gespannen, want dit slecht verzorgde stukje grafisch werk is allesbehalve een goede introductie. Ter tentoonstelling blijkt echter, dat deze houtsnijder tot heel wat betere dingen in staat is en vooral onder de kleinere werken vinden we verdienstelijke proeven van prentkunst in zwart en wit. Noemen we o.a. „Boschje in sneeuw," waar in het geboomte zoo mooi silhouetteert tegen het blanke sneeuwkleed nen niet te langen tijd pogingen aangewend moeten worden, terwijl aankoop op dit ocgen- blik het voorceel heeft, dat daardoor voor komen wordt de betaling van vergoedingen wegens schadesnijding, waartoe, bij onteige ning van het daartoe bestemde deel der eigen dommen, de gemeente zeker verplicht zou worden. Aangezien de gevraagde prijs ken aan nemelijk voorkomt, meenen zij dat er alle aanleiding bestaat over te gaan tot aankoop van alle vorenomschreven eigendommen. Het dagelijksch bestuur van de hoofdstad stelt den raad cier gemeente dan ook voor, aldus te besluiten. 40-JARIG JUBILEUM. Men meldt ons uit Nijmegen 9 October a.s. hoopt de heer Piet v. d. Werken bij de Z.-Hollandsche Tramweg maatschappij zijn 40-jarig dienst-jubileum te herdenken. Wie is Piet v. d. Werken Vraagt het groot- en klein, die op de dorpen wonen tusschen Haarlem en Leiden, en ze zullen uit één mond zeggen „de Conducteur En met recht r-Piet is nog precies dezelfde van vóór veertig jaren, de vroolijke, droog-komische, kwinkslaande conducteur van de maatschap pij, die dag in dag uit opgewekt zijn dagtaak volbrengt. Alleen zijn haren zijn wat met de peper- en zoutbus in aanraking geweest, dit is alles. Toen ik hem onlangs sprak, zei hij, dat zijn knietjes wat begonnen te knikken, maar dat maakt hij zichzelf wijs, omdat het bij zoo'n leeftijd zoo een beetje hoort, maar als een jonge kerel loopt hij nog langs de lijn. Als Piet je je tramkaartje geeft, doet hij dat, alsof hij een plaatje uitreikt, dat je goed bewaren moet, tenminste zoo een gevoel had ik als jongen, als ik met mijn moeder naar de stad ging. Piet houdt met een leelijk gezicht en een kwinkslag kinderen zoet, die huilen en drei nen willen gaan. Als Piet lacht, lach je mee, omdat zijn lach aanstekelijk is. Een stijve ambtenaar, ge plooid naar reglementen is hij niet, kan hij niet zijn. Het ligt niet in zijn lijn hij is vrij buiter in zijn vak, en overgebleven uit den fossielentijd, toen het puffende, stinkende trammetje, de kinderwagen genoemd, nog door de dorpen kroop, en alle dienstmeisjes langs de lijn grootsch waren als ze een groet of zwaai van Plet kregen. Telkens als de tram doorreed, een telkens terugkeerende gebeurtenis in de vroeger stille dorpen, hin gen ze uit de bovenramen en moesten toe vallig stofdoeken uitkloppen, of de bel poet sen. Piet kende ze allen, en zij kenden Piet. Piet v. d. Werken is dezelfde gebleven. Laten we hem niet vergeten op 9 October a.s., vooral niet de oud-trammende schooljongens, die hem geplaagd en getreiterd hebben die zijn kaartjes gestolen of zijn wagens los gehaakt hebben. Lang leve nog Piet DR. JAC. P. THIJSSE OVER THIJSSE'S HOF. In de „Groene Amsterdammer" heeft Dr. Jac. P. Thijsse, ter gelegenheid der opening van den tuin, een artikel geschreven, waar uit wij o.m. overnemen „Heden is in het Bloemendaalsche Bosch de Planten- en Vogeltuin geopend. Eigen lijk is het meer een overdracht dan een ope ning, want wij zijn pas te kort bezig, om nu reeds aan de bezoekers te geven wat wij wen schen een duidelijken indruk van al de mooie en helaas voor 't meerendeel reeds zeldzame planten, die ons duinlandschap kunnen maken tot een der mooiste ter we reld." Achtereenvolgens wordt de aandacht ge vraagd voor de verschillende duinplanten die vooral den laatsten tijd in de verdrukking zijn gekomen. ,Jn onzen Planten- en Vogeltuin moeten we ook onze bloemen in liefst groote groepen hebben, uitgezonderd dan die Bokkenorchis waarvan dan ook nu reeds één exemplaar aanwezig is. Het zal niet gemakkelijk zijn, om in een klein bestek aan al de planten van duin en duinzoom gelegenheid te geven om hun natuurlijk bestaan te leiden. Het duin landschap toch vertoont een zeer groote af wisseling. Daar zijn bergen en dalen, noord hellingen en zuidhellingen, kalkrijk zand en kalkarm zand, grof van korrel en fijn van kor rel, ondergrond, die het water gemakkelijk -doorlaat, veenbanken en oerbanken elk met met hun eigen stelsel van grondwater. Boven dien hebben wij nog rekening te houden met de aanwezigheid van bacteriën en andere Zwammen, die niet gemist kunnen worden voor den groei aan sommige planten en mis schien ook nog wel met het voorkomen van minieme hoeveelheden van sommige elemen ten, die niet voorkomen in het lijstje van Liebig. Wij staan nu voor het probleem, om op een verlaten aardappelveld en in een oud uitgemergeld boschje .van eiken hakhout de schatten van de duinflora te vertoonen, al de planten, die Van Eeden in zijn Onkruid heeft genoemd en nog eenige er bij duinmeer, studietje gedaan en aan een zonnig werkje als „Boer derij te Ritthem." De groote werken geven vaak een indruk van leegte en missen ook veelal de frischheid en de mooie verdee ling van het zwart en wit, waardoor de klei nere werken zich zoo gunstig onderscheiden. De zeer groote afmetingen lijken ons dan ook niet geëigend voor Giesens's werk, zij vragen o.i. een andere opvatting. Wanneer deze grafiker zich bepaalt tot het kleinere, zal zeker r.og menig verdienstelijk werk uit zijne handen komen. De bezoekers der tentoonstelling zullen ongetwijfeld ook de voortbrengselen van mo derne meubelkunst en kunstnijverheid, welke de firma Boskamp permanent ten toonstelt, met belangstelling bezien. We vinden er meubelen, tapijten, glaswerk en' kunstaardewerk, batikwerken enz. van be kende kunstnijveraars, waaronder de ont werper C. de Jong, die aan de zaak verbonden is, zeker niet de minste plaats inneemt. We stellen ons voor ter gelegener tijd op het hier gememoreerde wat uitvoeriger terug te komen M. v. d. W. DE SLUISBOUW IN DE NIEUWE MEER. De eigenares van een aantal perceelen, gelegen tusschen den Amstelveenschenweg en het Nieuwe Meer, waarvan'verschillende begrepen zijn in het onteigeningsplan Schut sluizen in het Nieuwe Meer, biedt haar ge- wat meer bekendheid te geven aan al die planten en te laten zien, hoe mooi het duin kan zijn op allerlei manieren duinmeertje, bont van bloemen, oeverland met Parnassia en Orchideeën, Pirola en Anagallis, hellingen met thijm en duinroosjes, bosch met allerlei gebloemt en de boschrand ia Mei in bloesem pracht, in September kleurig van allerlei bes vruchten. Bovendien in een uithoek aller lei vreemdsoortig gewas, dat in het duin te recht is gekomen door jacht en cultuur en dat er op menige plaats burgerrecht hebben verkregen. Met al die planten en met 't water komen vanzelf allerlei vogels, maar de planten blij ven toch de hoofdzaak. En het belangrijkste is wel, dat de tuin de ingang moet worden tot het duin zelve, en dat hij helpen zal, om ve len bereid te maken tot de groote inspanning en de vele offers, die wij ons binnenkort zullen moeten getroosten, om het Hn"»"'4"!. duin te behouden." Een mooi geschenk. Door den kweeker J. L. Goossens, wonende aan den Kruisweg, is ten geschenke aangeboden aan de Dorps- vereeniging „Dorp Vijfhuizen" een zeer mooie partij tulpenbollen, welke geplaatst zullen worden bij den Wilhelminaboom, te Vijfhuizen. Begrijpelijkerwijze wordt deze milde daad zeer op prijs gesteld door genoemde ver eeniging. Te water. Zaterdagavond reed de 12- jarige A- G., aan den Kruisweg, terwijl hij thuis de werf wilde opdraaien, in de weg sloot, Hij schoot meteen kopje onder. Juist toen er redding kwam opdagen, kroop de jeugdige drenkeling geheel onder de modder tegen den kant op. Diefstal. Door A. B„ wonende alhier werd aangifte gedaan van de vermissing van een gouden ring en eenige andere voor werpen. Als verdacht van dien diefstal is door de politie alhier te Haarlem opgespoord huishoudster van B„ die bekende, den ring en ook nog andere goederen bij haar vertrek bij B. te hebben medegenomen. Het bleek dat zij den ring reeds had verkocht, welke echter in beslag is genomen. Ladelichter. Door de politie is aangehou den een 12-jarige jongen uit een woonwagen, die kans had gezien op twee verschillende dagen de lade te lichten bij een caféhouder alhier. Regenjas gestolen. Na een tooneeluit- voering bleek uit een café alhier een regenjas te zijn verdwenen. Aangifte volgde en het gelukte de politie de jas op te sporen, als mede den persoon, die de Jas had medege nomen. DROEVIG ONGEVAL. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur miste w vrouw van G. v. E. een 2-jarig kind. Zij ging aan het zoeken en vond haar kleine in een slootje in den tuin. Hoewel er nog eén weinig leven in het kind was toen zij het uit het water haalde, kon de spoedig ontboden geneesheer Dr. v. d. Bergh toch slechts den dood con stateeren. AANVULLINGSAGENDA voor de raadsvergadering van 1 October 25 Punt la. Aankoop der perceelen Bloe mendaalscheweg nos. 220 en 222. gevraagd voor een groot geïllustreerd weekblad. Bij gebleken geschiktheid, ijver en betrouwbaarheid, gelegenheid om op hooger, vast salaris aangesteld te worden als hoofdcolporteur. Brie ven onder No. 19125 aan het bur. v. d. blad. OD stuur nog deze week zal aanblijven. De heer Stinis wees er op dat thans een heele bezit, ter grootte van 36 H.A., 7 A. en beroep moet worden gedaan op de Haar- 49 c.A„ aan de gemeente Amsterdam te koop lemsche inwoners en tevens op de pers. Spr wilde verschillende lijsten laten circuleeren om iedereen in staat te stellen in te schrijven. Voor dit doel vroeg spr. verschillende dames en heeren, die zich hiervoor beschikbaar wilden stelden. De heer Bitter dankte het bestuur der H.O.V. dat zooveel voor de vereeniging heeft gedaan, wat ook gebeurt, diepen dank is aan dit bestuur verschuldigd. De heer Tadema resumeerde, dat thans het ontbindingsbesluit is genomen met in gang van 5 October, tenzij op dien datum om 12 uur ten minste 10.000 gulden bijeen is. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna had sluiting plaats. aan voor de som van f 492.655 Hoewel van de aangeboden perceelen slechts een gedeelte onmiddellijk noodig is voor den bouw van de schutsluizen in het Nieuwe Meer en voor de uitvoering van de daarmede samenhangende werken, op grond waarvan alleen dat gedeelte in het bovenbe doelde onteigeningsplan opgenomen kon worden, is het bezit van de buiten dat plan vallende perceelen en perceelsgedeelteri voor de gemeente van belang voor andere doel einden, zoo zeggen B. en W.van Amsterdam in verband staande met de verdere ontwikke lingen uitbreiding der stad naar de zijde van den Amstelveenschen weg en den Schinkel. Tot aankoop van die laatstbedoelde per ceelen et) perceelsgedeelten zouden toch bin- door het uitgraven van een vijver, diep onder den zomer-grondwaterspiegel. Daarna is het zand bedekt met een laagje „zwarte aarde" tegen het verstuiven en daar is voorloopig gras op gezaaid, ook al tegen het verstuiven en als mantel der liefde. En nu worden gaan deweg met hulp en bijstand van vele belang stellenden de gewenschte planten er in ge bracht volgens een bepaald plan. Natuurlijk is de grond nog lang niet zooals hij wezen moest. Met den zwarten grond zijn zaden meegekomen van allerlei onkruiden, die al heel licht onze kweekelingen zouden^ verstik ken, maar een tuinman is dag aan dag bezig om de ongewenschte gasten te verdrijven en te onderdrukken. De meeste planten kunnen groeien in eiken tuingrond, maar de eene be ter dan de andere en het komt er nu maar op aan, om de plant, die wij willen kweeken, te bevrijden van concurrentie. Alleen met som mige fijnproevers zullen wij moeite hebben en zooals ge weet hebben heesters en boomen eenige jaren noodig eer zij bloeien en vrucht dragen. Het zal dan ook wel een jaar of vijf duren, er de tuin werkelijk in alle jaargetij den een duidelijk bééld kan geven van de schoone plantenwereld van duin en duin zoom. Dat is maar net op het nippertje. Onze duinen toch worden bedreigd door groote gevaren. Men wil ze over „exploiteeren", d.w.z. onttrekken aan hun natuurlijke be stemming van Park van Nederland, om het zand te verkoopen, bouwterrein te maken enz. Nu kan er gerust heel wat zand van som mige duinen voor nuttige doeleinden be schikbaar worden gesteld en er zijn ook plaatsen genoeg in en langs het duin, waar zonder schade huizen mogen worden ge bouwd en tuinen of kinderspeelplaatsen aan gelegd. Maar dat alles moet gebeuren met overleg en volgens wei-overwogen geweste lijke plannen. Tot nu toe is dat niet gebeurd en terecht heeft nog onla ngs de burgemeester van Noordwijk de aandacht gevestigd op de schandelijke zandafgraverij in zijn gemeente. Die schande treft eigenlijk niemand, want de ambtenaren in den Haag (aan Financiën nogal) hebben ook al niet zoo heel veel ge legenheid, om in geestdrift te geraken over maanvarentjes en hun kornuiten. Nu hopen wij echter door onzen tuin juist D Ld Q O D F- ïli'J "in j III 1 iiiiii NIEUW, ZUINIG DOELMATIG. Prijzen vanaf 87.50 D D D O a D Q O n G G n Uitgedraaid, ook geschikt voor koken. Vrije bezichtiging onzer Q 10 verschillende modellen. p HEEFT U onze Collectie H REEDS BEZICHTIGD? 0 (180 verschillende modellen. De p grootste sorteering in G Haarlem en verren Omtrek.) f-J □□□oocKraaaxEOQQQcaaaoai G G n n Seder/ Saren óefiend adrej, n n H DOOGÜÜODQQOOOOQDQODOOÜüS O I I Q Mag. geopend van 8—11 p U/a—8 Zaterdags tot 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6