R.K. Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken. Woensdag 30 September 1925 50ste Jaargang No. 16159 tiaé- 1 hli". Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Volksontwikkeling*. Agenda 1 October Universiteit-avond. De zang'wedstrijd van ,f Polyhymnia." Faillissementen. be oude klachten. Qife J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Programma De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooi—itbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cent» per reffc Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekd als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagina» 75 ct per regel. Vraag, en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct per plaat* elke regel meeT 15 ct, bë rooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekernigsveorwaarden j tegen ongevallen verzekerd voer een der volgende uitkeenngen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bi) een or.gevai met f OCH bij verlies van een hand. f IOC verlies van beide armen, beide beer,en of beide oegen doodelijken afloop 6uU. een voet of een oog 1 l&w." bij verlies van een f Cjl duim of wijsvinger 1 oil." bij een breuk van f f) bij verlies van een been of arm andere vinger. Zondag j.l. werd te Rotterdam een nieuw clubhuis voor de openbare Volksuniversi teit ingewijd. Bij die gelegenheid trof ons, dat er melding werd gemaakt van een po lemiek tusschen een lid der vereeniging Rott. Volksuniversiteit en het bestuur in het speciale orgaan hetwelk de Rottcrdam- sche instelling blijkt te bezitten. Het lid was nog eens met het bezwaar gekomen, dat de volksuniversiteit leidt tot vervlak king van het geestesleven door het aan- kweeken van halfslachtige wetenschap. Het bezwaar is niet nieuw. Het is van den aanvaHg af, dat de instelling van de volks universiteit begon op te komen, gehoord en waarlijk niet uit den mond van volksvij anden alleen. Het bezwaar is er, maar het geldt niet meer dan iedere andere keerzijde van alle zaken. Moet men de boekdruk kunst verfoeien, omdat zij aanleiding is ge worden tot veel verderfelijke geestespro ducten? Moet men de sluiting van de Ford fabrieken eischen, omdat er dagelijks auto mobiel-ongelukken gebeuren? Neen: men moet een zaak alleen tegen gaan, wanneer zij in zich verkeerd is. En de Volksuniver siteiten hebben, ondanks haar schaduw zijden, bewezen, dat zij geen kwaad, maar een goed zijn. Het kwaad kan slechts van verkeerde leiding of ondoelmatig gebruik komen. Aan den naam alleen toch stoot niemand zich meer. Wij kennen nu langza merhand wel dc bedoeling: kennis bijbren gen aan diegenen die er om vragen. En dat getal is grooter, dan men wel eens denkt. Van dezelfde Rotterdamsche instelling lazen wij: dat ze 12000 leden telt; dat er het vorig winterseizoen 94 cursussen met 1078 voordrachten werden gehouden, terwijl net aantal cursisten ver over de vijfduizend liep. Dat wil dus nog al wat zeggen voor ééne stad. Alleen deze drang naar meer ontwikke ling zou ons, katholieken, al moeten doen besluiten, om niet werkloos te blijven op dit terrein. Maar er is meer. De moderne uitvindingen op het gebied der communica tie openen onbegrensde mogelijkheden. Wanneer men leest, hoe in Amerika en En geland het gebruik van de draadlooze tele fooninstallaties toeneemt, dan weet men, dat ook hier te lande, binnen korter of lan ger tijd „dc draadlooze" in algemeen ge bruik zal komen. Er liggen hier nog vele problemen op te lossen, moeilijke vraag stukken; maar vooreerst moeten wij er re kening mede houden, dat het aantal luiste raars met den dag groeit, en dat deze aan hun toestel op één avond de meest ver schillende theorieën, de meest tegenstrijdi ge uiteenzettingen te hooren krijgen, 't Is een Volksuniversiteit in de lucht, die er is, of wij willen of niet. Willen wij ook hier straks leiding geven, ofschoon wij momen teel nog niet juist weten hoe, laten wij dan alvast beginnen daar, waar wij wel de macht hebben. Strijd tegen het kwade is goed, maar de beste strijd is nog altijd er liet positief goede tegenover te stellen In. de R.K. Volksuniversiteit hebben wij daar toe een mooie gelegenheid. Gemakkelijk is dit werk niet. Het heeft heel wat moeite gekost om voor Haarlem en omgeving zulk een instituut in het leven te roepen. Een lichaam te scheppen dat gelijkwaardig zou zijn aan een neutrale instelling van dien naam. bleek onbereikbaar. Men is op de idee gekomen, om de gezamenlijke R. K. vcreenigingen, welke de ontwikkeling van bun leden op het program hebben, zaraen de R. K. Volksuniversiteit te laten vormen. Dit is een gelukkige vondst geble ken. Er mogen nog bezwaren kleven aan zulk een coöperatie, waarbij iedere vereeni ging haar zelfstandigheid binnen bepaalde grenzen moet houden; in ieder geval heeft zij mogelijk gemaakt, wat anders zeker on bestaanbaar zou zijn geweest. Zóó heeft Groot-Haarlem het vorig jaar zijn R. K. Volksuniversiteit gehad, beschei den zeker, maar ruimschoots voldoende aan bestaande behoeften en hoop wekkend voor de toekomst. Zoo organiseerde de A.R.K.A. binnen het verband der R.K. Volksuniversi teit, een cursus van zes avonden, waar pa ter dr. Makaay over „de natuur des men- schen" sprak. Wanneer een cursus als deze een zeventig-tal bezoekers trok zooals wij in het verslag vermeld vinden dan mag dit zeer bevredigend worden genoemd. Hetzelfde geldt voor de voordrachten van Poélhekke, door den R.K. Vrouwenbond ge organiseerd; van Ellen Russe over Dante en pater Ermann over apologie en wel in het bijzonder de muzikale voordrachten van Hendrik Andriessen, door Geloof - en We tenschap op touw gezet. Maar voldaan zal toch het bestuur der instelling bij lange na nog niet zijn. De belangstelling moet veel grooter worden; de organisaties geven den stoot aan een be paalden cursus, goed, maar zij moeten buiten haar leden veel meer anderen trekken. En vooral de groote groep der R.K, werklieden moet toestroomen. De grootste belangstel ling zien we nu bij ambtenaren, jonge mid denstanders, meer ontwikkelden, leden van Geloof en Wetenschap en leden van den R.K. Vrouwenbond. En dan is het vooral een bekend spreker of een aangenaam on derwerp (voordrachten over en met mu ziek) die trekken. Dat is echter niet de voor naamste bedoeling van de Volksuniversiteit. Zij moet ontwikkeling brengen aan de bree- de scharen en wel die ontwikkeling, welke bet hardst noodig is. Een krachtdadige me dewerking van het bestuur van den R.K, Volksbond lijkt ons dan ook dringend noo dig om de R.K. Volksuniversiteit aan haar doel te doen beantwoorden.- Wat gemeenlijk ontbreekt, moreele steun van intelectueelen, daarover heeft de Haarl. R.K. Volksuniversiteit niet te klagen. Ver schillende vooraanstaande personen geven er belangeloos hun tijd en krachten aan. Voor het nieuwe seizoen is met veel zorg een uitgelezen program samengesteld, dat men elders in dit blad vindt afgedrukt. Dringend noodig is echter meerdere finan- cieele steun en grootere belangstelling. De R. K. Volksuniversiteit is een instelling voor ons Roomsche volk. Zij, die er de lei ding van hebben, een wakker bestuur met pater Vlaar, den rector van het R.K. Ly ceum en een uitgebreid curatorium met re gent Ebbinkhuyzen aan het hoofd, verrich ten hun taak allesbehalve uit persoonlijke liefhebberij, of welke minder waardige re den ook. 't Zijn allen menschen, die van hun reeds al te druk bezette uren met groote moeite nog tijd afnemen, om een stichting in stand te houden en zoo mogelijk tot bloei te brengen, welke nuttig en noodzakelijk wordt geacht in onzen lijd. Maar eerste eisch is dan ook, dat degenen, voor wie de in stelling op de eerste plaats bestemd is, blijk geven er prijs op te stellen; blijk ge ver,, dat verkorte arbeidstijd en vrije uren met graagte worden aangewend voor ver dieping van godsdienstkennis en vermeer dering van algemeene ontwikkeling, om te komen op een hooger geestelijk levenspeil Ons blad heeft zich gaarne beschikbaar gesteld, om tot dat beschavingswerk het zijne bij te dragen, door in een wekelijksche rubriek docenten en bestuursleden der R.K. Volksuniversiteit aan het woord te laten ter inleiding van hun voordrachten, tot be spreking van allerlei cultureele vraagstuk ken oti populaire wijze. Daardoor zal te vens gelegenheid zijn om het beschavings werk van onze R.K. Openbare Leeszaal meer tot zijn nut te doen komen, om be langrijke gebeurtenissen op tooneel- of mu ziekgebied in te leiden, enz. Door deze samenwerking van krachten willer, wij beproeven dezen winter de volksontwikkeling van onze Roomsche krin gen vooruit te helpen. Moge een drukke op komst op de openingsvergadering der R. R. Volksuniversiteit op Vrijdag a.s., waar een gevierd spreker van den naam vati pater Molkenboer, zal optreden, hoopvolle ver wachtingen wekken voor het welslagen van dit nobel streven! Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Mida'enstandsvereeniging half 9 uur R. K. Jongevrouwenbond 8 uur Be stuur „Arka" 8 uur Esperanto 8 uur Ledenvergadering Vrouwenbond 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Vervolgonderwijs 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur. Stadsschouwburg Jubileumvoorstelling ter herdenking van den 40-jarigen tooneelar- beid van mevrouw Gusta dc Vos Poolman ,,Om het Kind" 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. Bloemendaal Gemeenteraadsvergadering 2 uur. Brongebouw „Haja „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26A en 's avonds van halt 8— half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.ra. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau Bl.weg 309 Overveen Idr C Bosch), R. K. Leeszaal en uitleenbibliotboek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7 10 uur. be halve des Maandagsochtenas en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging. Bloemi oistr ion. dagf en Woensdags van 8—10 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R, K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8 10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag- avond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 1 2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde -. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr. Coebergh. Ged Oude Gracnt 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel- 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. De bijeenkomst gisterenavond in het ge bouw St. Bavo waar prof. De Langen Wen de', s een rede zou houden, mocht zich in een matige opkomst verheugen. De heer Heerkens Thijsse opende de bijeenkomst met een inleidend woord en den christelijkèn groet. De spreker van den avond begon met enkele feiten van blijvende waarde te memoreeren. Hij zet uiteen de groote be- 'eekenis van den H. Petrus Canisius, den Nijmegcnaar, den rector-magnificus van Ingclstadt, den voorvechter voor de Uni versiteit. Als bewijs voor ae eenheid van Katholiek Nederland, werd de grootsche daad; de stichting van de Universiteit, werkelijkheid. De Paus en het Katholieke volk, deze beide grootmachten zijn een waarborg, dat de Universiteit haar hoogte punt zal bereiken. Spr.wijst op dc dm groote mijlpalen; de geloofsprediking, het herstel der bisschoppelijke hierarchic en de stichting van de Universiteit. Er zijn voer de Universiteit nog moeilijk heden uit den weg te ruimen. Daartoe wordt contact gezocht met Roomsch Nederland. Als eerste moeilijkheid behandelt spr. de onwetendheid, om daarna uitvoerig te be spreken, wat een Universiteit is cn wat een kathol eke Universiteit is; sche'st den strijd dien vroeger de jonge doctoren kenden ge durende de periode, dat zii de Universiteit bezochten. Onze Universiteit is een levende apologie, een weerlegging van de fanatieke leugen, die de 19e eeuw behcerScht heeft, nl. de tegenstelling tusschen geloof en wetenschap, die aan de Kath Universiteit werden samengesmolten. De Universi'eit is ons heilig erfrecht, een stichting bij uitstek voor 't vclk. F.n daarom zal dc offervaardigheid van t volk de Universiteit in stand houden, niet ui. dwang, maar uit behoefte, in l besef van de groote belangen -welke aan het bezit van dc Universiteit zijn verbonden. Het stellen van vragen, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt, dijde uit tot een vruchtbare en interessante ge- dachtcn-wff'd'og. Op dezelfde wiize als ze was geopend, sloot de heer Heerkens Thijsse de bijeen komst, onder dank aan den spreker van den avond. Een klacht van het Rotterdamsch Zangersverbond. In „Euphonia", het tijdschrift gewijd aan den zang en het vereenigingsleven (no. van 17 dezer) publiceert het Rotterdamsch Zan gersverbond eenklacht, met name onder teekend door zijnen voorzitter en secreta ris, naar aanleiding van de hier ter stede gehouden zangwedsirijden door „Polyhym nia" ter gelegenheid van het 25-jarig be staan dezer vereeniging. Uit het artikel nemen wij o.m. de vol gende klacht over: „Verschillende der bij ons Verbond (het Rotterd. Zangersverbond i aangesloten ver eenigingen hadden voor deelname aan de zen wedstrijd ingeschreven, hun inleggeld benevens de kosten van het verplichte koor voldaan, doch werden op het laatste oo- genblik uitgesloten, waarvoor als gronden het niet aangesloten zijn van deze vereeni- gingen bij een der Bonden van de z.g. Koor- Unie werd aangevoerd. Hoewel er op dit motief stellig nog wel wat aan te merken zou zijn, omdat in het feitelijk reglement (dat dus als zoodanig alleen regelend is voor den wedstrijd) geen bepaling voorkomt, dat deze wedstrijd alleen was opengesteld voor de bij de Koor-Unie aangesloten koren, moet „Polyhymnia ten slotte zelf weten, of zij koren wil uitslui ten. Edoch, dan had men met reden mogen verwachten, dat „Polyhymnia" de betaalde inleggelden e.d. aan de door haar uitge sloten vereenigingen zou hebben geresti tueerd. Niets daarvan echter. Na eerst deze ver eenigingen tot de loting te hebben toege laten, hun inleggeld te hebben geaccepteerd en hen de verplichte koren te hebben uit gereikt en daarvoor betaling te hebben aan genomen, toen wel reeds wetende dat geen dezer koren bij een der Bonden van de Koor-Unie was aangesloten, en dat daar van ook geen sprake zou zijn in de naaste toekomst, heeft men ze niet alleen op het allerlaatste oogenblik, toen velen reeds kos ten voor het instudeeren van het verplichte koor hadden gemaakt, uitgesloten, doch wenscht blijkbaar ook niet te voldoen aan den plicht, di^ koren dan hun gestorte gei- den terug te betalen. Op herhaalde vragen j van de gedupeerde vereenigingen is men zelfs zoo beleefd geen antwoord te geven, en evenmin beantwoordt men de betoogen van recht en billijkheid onzerzijds. Zoo handelt „Polyhymnia" met de veree nigingen die haar vertrouwen schonken, voor den wedstrijd inschreven en aan hun verplichtingen voldeden. Met de vereeni gingen die vertrouwen stelden in de woor- den van den voorzitter van „Polyhymnia op de bekende vergadering van 7 Maart 1.1. te Rotterdam gehouden! Een schandaallZoo noemde zelfs een der leden van de Koor-Unie de handeling van „Polyhymnia" tegenover de vereeni gingen die te goeder trouw hun inleggelden, verplichte koor etc. stortten. En dit is het inderdaad! De eenvoudige burgerlijke beleefdheid eischt stellig, dat men toch behoorlijk ant woord geeft op een behoorlijk schrijven. Maar zelfs daarvan schijnen de heeren van „Polyhymnia" te zijn gespeend. Het spreekt vanzelf, dat wij het er niet bij zullen laten en deze vereeniging ir. rech ten zullen noodzaken zich dezer dagen te verweren. De heer Jac. Bos, secretaris van „Poly hymnia", deelde omtrent dit geval het vol gende mede: De internationale wedstrijden die „Poly hymnia" eenigen tijd geleden hield, waren onder de auspiciën van de Linie van Zan gersbonden en den Bond van Koordirigenten gesteld. Voor eenigen tijd was echter in Rotterdam 'een plaatselijk hondje opge richt, dat zich niel bij „De Unie" aansloot. Alle moeiten, aangewend om dit Zangers verbond over te halen zich aan te sluiten bij de Unie, leden schipbreuk. De voorzitter van dien Bond was daar, volgens den heer Bos, debet aan. In Rotter dam werd een vergadering belegd, waar de Rotterdamsche Zangvereenigingen bijeen kwamen, maar daar wilden de voorstanders van het Rotterdamsch Zangersverbond niets hooren over aansluiting bij dc Unie. leder voorstel in dien zin werd reeds bij voorbaat buiten beschouwing gelaten. De indruk, op die vergadering opgedaan, omtrent het Rotterdamsch Zangersverbond, noopte het bestuur van „Polyhymnia om zoo weinig mogelijk meer met dat verbond te onderhandelen. Niettegenstaande al die onaangenaamheden en ofschoon het bekend was, dal niet aangeslotenen bij de Unie, niet op de wedstrijden mochten uitkomen, schreven toch 6 Rotterdamsche vereenigin gen in en betaalden daarvoor, zooals iede re andere vereeniging, het verschuldigde inleggeld. De 6 vereenigingen werden echter nog maals in dc gelegenheid gesteld om tot de Unie toe te treden en 6 a 7 weken vóór het zangersfeest, toen de loting plaats vond, besioten de afgevaardigden van de Rotter damsche vereenigingen dan toch maar lid te worden; ze zouden echter ook leden van het Rotterdamsch Zangersverbond blijven. Daarvoor werd nota bene eerst nog een ver gadering belegd. Na afloop vroegen de hee ren of ze het verplichte koor mee konden krijgen zonder te betalen, dat kwam wel te recht. Het bestuur van Polyhymnia had toen bewerkstelligd dat de Rotterdammers die nummers kregen. Dit zou Polyhymnia betaald hebben gekregen, aldus het bestuur van het Rotterdamsch Zangersverbond. Nu wist men in Polyhymnia niet «beter of alles was in 't reine en de Rotterdamsche koren zouden mededingen. Ze hadden hun feestwijzers, hun zangerskaarten en bewij zen van toegang voor het bestuur. kort om alle voordeelen geaccepteerd. Onze zegsman vertrouwde dat het aan de beïn vloeding van den voorzitter van het Rot terdamsch Zangersverbond, den heer Jos. Huyser, te wijten viel, dat op het laatste oogenblik, zelfs sommigen te laat mededeel den niet mee te zullen doen aan de wed strijden. De Rotterdamsche vereenigingen waren niet toegetreden tot den Bond en mochten dus ook niet meezinger- Aangezien'het wedstrijdreglement een ar tikel beval waarin het restituecren van in leggelden tot de onmogelijkheden behoort en het Rotterdamsch Zangersverbond daar van ook wel degelijk op de hoogte was, is er niet aan gedacht om het inleggeld terug te geven. De heer Jac. Bos achtte het dan ook het verstandigst van het Rotter damsch Zangersverbond om niet in kranten of tijdschriften te dreigen, maar eenvoudig een rechtsvordering in te stellen. „Polyhym nia" zou volkomen verantwoord zijn. Het Programma. A.s. Vrijdagavond wordt de tweede jaar gang geopend van de R.K. Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken. Het programma van den cursus 1925'26 luidt als volgt; Vrijdag' 2 October, 8 uur, gebouw St Bavo,; Openingsavond. Rede van paler magister B. H. Molkenboer, O.P. lector aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Onder werp: „Adel verplicht." Toegangskaarten gratis verkrijgbaar aan St. Bavo, doch plaatsbespreken is verplichtend. Indië. Onder leiding van Geloof en Wetenschap. Leeraar: Ir. L. J. M. Feber te 's-Graven- hage. Onderwerp: Indië Verleden Heden Toekomst 3 Lessen. Vrijdag 9 Oct.: Cultuurgeschiedenis van Indië; Vrij dag 16 Oct.: De ontwikkeling van Indië in den modernen tijd; Vrijdag 23 Oct.: Indië en het Katholicisme. De Missie. Lokali teit: Gebouw St. Bavo, Smedestraat. Toe gangsprijs: A. Voor leden van Geloof en Wetenschap 20 pCt. korting. B. Leden van andere vereenigingen in het programma boekje genoemd, ontvangen op vertoon van hun lidmaatschapskaart 1925, een reductie van 20 pCt, C. Voor alle andere bezoekers (sters) van dezen cursus 2.50 voor de drie avonden. Wijsbegeerte. Onder leiding van de A.R.K.A., afd. Haar lem. Leeraar: Pater Dr. Th. Makaay O.E. S. A. te Eindhoven. Onderwerp: Verklaring en Verdediging van de Definitie der Tho mistische Wijsbegeerte 4 lessen, op Dinsdag 20 Oct.: De Philosophic is een wa re wetenschap; Dinsdag 27 Oct.: De onder scheiding der wetenschappen: Dinsdag 3 Nov.: Het ontstaan der verstandelijke ken nis; Dinsdag 10 Nov.; Verhouding van na tuurlijke kennis en openbaring. Localiteit: Bovenzaal Café Brinkmann, Groote Markt. Toegangsprijs: A. Voor leden van de A. R. K. A. één gulden. B. I,eden van andere Ver eenigingen, in het Programmaboekje ge noemd. onivangen op vertoon van hun lid maatschapskaart 1925 een reductie van 20 procent. C. Voor alle andere bezoekers(sters) van dezen cursus drie gulden voor dc vier avonden. Kerkgeschiedenis. Onder leiding van Geloof en Wetenschap Leeraar: Prof. W. Nolet, te Warmond. On derwerp: De Opkomst van het Protestantis me in Nederland. 3 Lessen. Donderdag 12 November Hoe de Hervorming mo gelijk was. Donderdag 19 Nov. Hoe men poogde de Hervorming te keeren. Donder dag 26 Nov. Hoe dc Hervorming over won. Localiteit: Gebouw „Sint Bavo Smedestraat 23. Toegangsprijs: A. Leden van Geloof en Wetenschap: 20 procent korting. B. Leden van andere Vereenigin gen, in het Programmaboekje genoemd, ont vangen op vertoon van hun Lidmaatschaps kaart 1925, een reductie van 20 procent. C. Voor alle andere Bezoekers(sters) van dezen Cursus 2.50 voor de drie avonden. De Brieven van Sint Paulus. Onder leiding van den R.-K. Vrouwen bond. Leeraar: Pastoor Willenborg te Bloe mendaal. Onderwerp: Inleiding .tot de Brie ven van den H. Paulus aan /ae R imeinen en de Ephesitrs. 4 Lessen op Dinsdag 17 November Dinsdag 24 November - Woensdag 9 Dec, Woensdag 16 Dec. Lo caliteit: Gebouw „Sint Bavo Smedcstr. 23. Toegangsprijs: A. Leden van den Vrou wenbond, gratis toegang. B. Leden van an dere Vereenigingen in het Programmaboekje genoemd, ontvangen op vertoon van hun Lidmaatschapskaart 1925. een reductie van 20 procent. C. Voor alle andere Bezoe kersisters) van dezen Cursus twee gulden voor de vier avonden. Letterkunde. Onder leiding van de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Leeraar: Prof. Dr. W. Mulder, S J. Bibliothecaris R.-K. Uni versiteit te Nijmegen. Onderwerp: De be- leekenis van het Boek 1 Les, op Zater dag 12 December. Localiteit: Gebouw „R.K. Leeszaal" Jansstraat 49. Toegangsprijs A. Voor Leden van de R.K. Leeszaal: 20 proc. korting. B. Leden van andere Vereenigingen, in dit Programma boekje genoemd, ontvangen op vertoon van hun Lidmaatschapskaart 1925, een reductie van 20 procent. C. Voor alle andere be- zoekers(sters) van dezen Cursus één gul den. Sociologie. Onder leiding van R.-K. Werklieden-Ver bond. Leeraar: Prof. Mr. J. A. Veraart, te 's-Gravcnhage. Onderwerp: Wettelijke Re geling der Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. 4 Lessen op Woensdag 6 Jan. Gezonken welvaart en Pub!. Bedr. Org. Woensdag 13 Jan. De emancipatie van den Arbeidsstand en Publ. Bedr. Org. Woensdag 20 Jan. De Wettelijke Grondslag voor P. B. O. Woensdag 27 Jan. Internationale Uitbouw der P. B. O. Lo caliteit: Gebouw „Sint Bavo" Smede straat 23. Toegangsprijs: A. Voor Leden van het Werklieden-Verbond een gulden. B. Leden van andere Vereenigingen, in dit Programmaboekje genoemd, ontvangen op vertoon van hun Lidmaatschapskaart 1925, een reductie van 20 procent. C. Voor alle andere bezoekersfsters) van dezen Cursus 1.50 voor de vier avonden. Verschillende Onderwerpen, Onder leiding van den R.-K. Vrouwenbond. Praafavond. Donderdag 7 Januari Prof. I. D. J. Aengenent, over „Democratie". Donderdag 14 Januari Een avond over en godsdienstig onderwerp. Donderdag 21 Januari Een avond over en natuurkundig onderwerp. Donderdag 28 Januari Mr. F. Vorstman, ver „Het Bolsjewisme" Localiteit: Gebouw „Sint Bavo". Smede straat 23. Toegangsprijs: Tien cents per avond aan den ingang van het Lokaal te voldoen. Ge- wenscht is het. iets vóór tijd te komen, Keikelijke Kunstgeschiedenis. Onder leiding van het Genootschap van R.-K. Kunstenaars voor Haarlem en Om streken. Leeraren; Leden van het Genootschap. Onderwerp: Over de devotie tot het H. Hart Hare geschiedkundige Ontwikkeling. Hare erspreiding in de kunst. Alle avonden met lichtbeelden 3 lessen, Lesdagen: Vrijdag 15 Vrijdag 22 Vrij dag 29 Januari; Toegangsprijs: A. Voor Leden en Bescher mende Leden van het Genootschap gratis op invitatie. B. Leden van andere Vereenigingen, in dit Programmaboekje genoemd, ontvangen op vertoon van Lidmaatschapskaart 1925, een reductie van 20 procen!. C. Voor alle andere Bezoekers(sters) van dezen Cursus drie gulden voor de drie avonden. Sterrekunde. Onder leiding van Geloof en Wetenschap. Leeraar: Ir. J. Chr. Deuss, te Arnhem. Onderwerp: Sterrekunde. Alle lessen met lichtbeelden. 4 lessen op Woensdag 3 Fcbr. Vorm en Aswenteling der Aarde. Woensdag 10 Februari Beweging van de Aarde om de Zon. Woensdag 17 Februari Planeten, Kometen en Vallende Sterren Woensdag 24 Februari De Vaste-sterren- hemel. Localiteit: Gebouw „Sint Bavo". Smedeslr. Toegangsprijs: A. Leden van Geloof en Wetenschap: 20 procent korting. B. Leden van andere Vereenigingen, in dit Piogrammaboekje genoemd, ontvangen op vertoon van Lidmaatschapskaart 1925, een reductie van 20 procent. C. Voor alle andere Bezoekers(stersl van dezen cursus 3.voor de vier avonden. De Paus. Onder leiding van den R.-K. Kring. Leeraar: Piet Kasteel te Amsterdam. Onderwerp: Dc Paus in onzen tijd 4 ic:sen op Donderdag 4 Fcbr. De moderne Pausen en de VredesaCtie. Donderdag 11 Febr, Idem Donderdag 18 Febr De hedendaagsche opvatting over de wereldsche macht van den Paus. Donderdag 25 Febr. De beteekenis van het Pausschap in onzen tijd. Localiteit: Bovenzaal van den Kring, Jans straat 49. Toegangsprijs: A. Voor leden van den Kring gratis toegankelijk B. Leden van andere Vereenigingen. in dit Programmaboekje genoemd, ontvangen op vertoon vs.n Lidmaatschapskaart 1925, een reductie van 20 procent. C, Voor alle andere Bezoekers(sters) van dezen Cursus 2.50 voor de vier avonden. Litteratuur. Onder leiding van de R.-K. Leeszaal en Bibliotheek Lecrares: Mevrouw Ellen Russe, te Bloe mendaal. Onderwerp: Vlaainsche Schrijvers in ver band met de Westersche Beschaving 4 lessen. Lesdagen: Maandag 22 Februari Albrecbu Rodenbach. Maandag 1 Maart Karei van dc Woestijnc. Guido Gezelle. Maandag 8 Maart Stijn Strcuvels. Felix Timmer mans, Maandag 15 Maart Alois Wal- drave Cyricl Verschave Wies Moens. Karei van den Oever. t Localiteit'. Gebouw ,R.-K, Leeszaal Jansstraat 49 Toegangsprijs: A. Voor leden van de Lees zaal: 20 procent korting. B. Leden van andere Vereenigingen, in dit Programmaboekje genoemd, ontvangen op vertoon van Lidmaatschapskaart 1925, een reductie van 20 procent. C Voor alle andere Bezoekers(sters) van dezen Cursus f 4— voor dc vier avonden. 29 September 1925 werden in staal van faillissement verklaard: Walther Engelhard, ingenieur, wonende te Heemstede, Jan van Goyenstraat 12; cu rator Mr. J. W. van Rees, alhier; A J. van Beek, bakker te Volendam, Zeilstraat; curator Mr H. H. Riepma te G. W. Need, muziekhandel te Velseroord, Trompstraat 14; curator Mr. K. Westerling te IJmuiden. S. P. Springveld, koopman in asphalt en teerproducten te Haarlem, Schoterweg r. J. Smit, metselaar te Heemstede, Java- laan 59; curator Mr. H. Muiier Brands, al hier; Rechter-commissaris Jhr. Mr. K. Marees van Swinderen. Vernietigd werd hei failbssement van Cornelis Stad, winkelier te Zaandl']ti sproken 1 September j.l. Curator Mr. F. A. Bijvoet, alhier. Oogeheven werden de faillissementen van: H H Poelman, meubelfabrikant en win kelier te Beverwijk, uitgesproken 3 October 1922; curator Mr. F. van der Goot, alhier; J. Scbuddeboom, bakker te Wijk aan /.ee en Duin. uitgesproken 21 Juni j.l. Curator Mr. F. van der Goot, alhier; Een onzer lezers schrijft ons: Hoeveel ongelukken moeten er nog gebeu ren. eer dat wilde rijden met die auto's zal ophouden? 't Is werkelijk erg, met hoeveel levensgevaar men op den publieken weg loopt, 't Is een provocatie om wonderen! Ik heb dezer dagen op de Dreef zien rijden met een snelheid, welke meer dan onverant woordelijk is en op de Groote Markt dito dito. Ik spreek niet van de Kruisstraat (over de firma Gussenhoven) en op 't Verwulft en N. Gracht dat wordt eenvoudig nooit beter. Zou hieraan nu absoluut niets te doen zijn, dan stuur ik mijn kaartje p.f. aan de diverse ziekenhuizen en begrafenisonder nemingen. Een andere klacht, die wij ontvingen, be treft de administratie van den gemeentelij ken ophaaldienst en de administratie van de Rijksbelastingen. Het gebeurt herhaalde lijk dat personen, die aangesloten zijn bij den ophaaldienst en door middel van dezen dienst hun belastingen betalen,, toch waar schuwingen van den Belasting-ontvanger krij gen om hun aanslag te voldoen. Zelfs zijn er dit een dwangbevel ontvangen. De directeur van den ophaaldienst deelde ons zeer terecht mede, dat men het best doet al deze waar schuwingen en het dwangbevel aan den loo- per van den ophaaldienst mede tb geven, i De administratie van den Ophaaldienst stelt zich dan in verbinding met de belasting administratie en de zaak komt vanzelf en zonder kosten voor deD betrokkene in orde. Dat is zeer goed, maar toch vraagt men zich af of dergelijke waarschuwingen en het zen den van een dwangbevel niet achttewegc kin blijven. De Ophaaldienst doet mede deeling toch aan de Belastingadministratie van hen die door middel van dezen dienst hun belasting betalen. De namen zijn dus bekend. Het moet dan toch wel een geringe administratieve moeite zijn voor den Belas ting-ontvanger om, wanneer iemand in aan merking komt een waarschuwing of dwang bevel te ontvangen, even bij den Ophaal dienst te informeeren of daarvoor termen aanwezigzijn. Met andere woorden of dc be trokkene met zijn betalingen ten achter is. Dt thans bestaande regeling, dat de waar schuwingen zonder meer verzonden worden, is administratief wel in orde, maar voor den goeden naam der betrokken administraties is het beter dat de zaken binnenskamers behandeld worden en dat van cenige fout of achterstand bij de een of andere admini stratie niets naar buiten blijkt. De goede naam der betrokken diensten wordt er, dik wijls zonder reden, onnoodig door aange tast. Intusschen weten wij ook wel, dat de Ophaaldienst nog een nieuw instituut is en de tijd allicht deze onvolkomenheden ver helpen zal. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. ooruit. OPGAVE: OPTICIENS FABRIKANTEN Konhigstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen van 30 September. Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. tc Danzig. Laagste Barometerstand 731.1 m.M. tc Isafjord. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 1 October: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht of halfbewolkt, droog weer, kans op nachtvorst, zelfde temperatuur. G. Groen, restaurateur te Zandvoort, Ka- naalweg 7; uitgesproken 18 Augustus j.l.; curator Mr. A. F. H. Schreurs, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: E. A. ter Braake te Zandvoort; curator Mr. W. P- Vis te Haarlem; G. Daalhuizen Sr., slager te Wijk aan Zee en Duin, vroeger te IJmuiden; curator Mr. W. de Rijke te Haarlem; A. van Putten, metselaar te Schoten; cu rator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier; Hendrik Vogelzang, koopman in mode artikelen, wonende te Haarlem, Aolberts- bergstraat no. 45; curator Mr. J. C. Y. Nieu- wenhuys, alhier. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Donderdag 1 October 1925, des namiddags van 23 uur, door den Heer George Robert. 1. Praeludium et Fuga D. gr. t. J. S. Bach. 2. Pastorale-Offertoire F. de la Tombelle. 3 Choral II César Franck. (op verzoek) 4. a. Légende) b. Lied L. Vierne c. Postlude)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1