EVENTJES LACHEN. Ie geheimzinnige bende Binnenlandsch Nieuws. Jb Amerikaansche concessies ten opzichte van Frankrijk. Tsjitsjerin legt een verklaring af omtrent de Poolsch—Russische verhouding. De pogingen om de S 51 te lichten gestaakt. Onder de radio-berichte^ Duitschland weigert te voldoen aan Briand's verzoek, om de verklaringen der Duitsche Ambassadeurs betreffende schuld aan den oorlog, niet te publiceeren. Vier duizend exportarbei ders te Berlijn leggen het werk neer. ORDE EN ARBEID. Geheime Duitsche Kabinetszitting. Het proces tegen denin Baden gedaalden Franschen aviateur. De loonstrijd in Duitschland. Léon Bourgeois, t De ontslag-aanvraag van Lyautey. De Fransch-Amerikaansche onderhandelingen. Overeenstemming bereikt in de lersche grensregeling. De Mosoel-kwestie. De ramp met de duikboot. J. A. A. Gerritzen f Een vliegveld ter hoogte van Delft? Een optocht van de Dageraad te Utrecht. De winterdienstregeling der spoorwegen. De Stormramp. Een zilveren Jubileum. Een aanwinst voor het Rijksmuseum. «I- f:! flMj •/- SK De Hollandsche molens. Ned. Bond van Gemeente- ambtenaren. «De „IJselstroom" in nood De school zonder leeraren. De Duitsche herstelkolen over Rotterdam. FEUILLETON. si De onderhandelingen vai» Frankrijk met Amerika. De berichten van gisteren uit Washington zijn minder optimistisch. Niettemin wordt er melding in gemaakt van eenige nieuwe Amerikaansche concessies, waarbij een eerste vermindering wordt toegestaan yan de niet- betaalde rente, een vermindering der annuï teiten, de unificatie van de politieke schul den met die, welke een handels-karakr ter dragen en.de aanvaarding in beginsel van de mogelijkheid eener herziening de- regeling als de toestand in Frankrijk zich wijzigt. De „Matin" seint, dat Caillaux den Amerikanen vroeg, of zij minder edelmoedig jegens Frankrijk zouden zijn dan de Engel- schen. Hij bracht hun eveneens in herinne ring, dat er in Amerika een gebruik be staat, om in ieder contract een voorbe houd voor „onvoorzien" op te nemen, een voorbehoud, -hetwelk „act of God" genoemd wordt. Dit zou veel indruk op de Ameri kanen hebben gemaakt. Gemeld wordt, dat zoodra Caillaux terug is, hij een onderhoud zal hebben met Chur chill, die naar Parijs zou komen, om de regeling voor de Fransche schuld te be ëindigen en aan Frankrijk nieuwe financieele faciliteiten toe te staan. Het bestuur van Elzas- Lotharingen. Tot directeur-generaal der diensten van Elzas en Lotharingen is benoemd de heer Paul Palot, die laatstelijk intergeallieerd gedelegeerde in de Palts was als opvolger van den befaamden generaal De Metz. Het Duitsche antwoord. De „Petit Parisien" meent te weten, dat van Hösch evenals de Duitsche ambassadeurs in de andere geallieerde hoofdsteden aan Briand een „note verbale" ter hand stelde, bevattende zekere Duitsche desiderata no pens de ontruiming van Keulen en de mili taire controle. Na zijn conferentie met Briand zond von Hösch een lang telegram naar de Wilhelmstrasse, na ontvangst van hetwelk de Duitsche ministerraad in spoedvergade ring werd bijeengeroepen. De vergadering begon te 10 uur 's avonds fn duurde,te mid dernacht nog voort. Jit Parijs wordt bevestigd, dat de voorbe reidende besprekingen van den Duitschen gezant von Hösch met Berthelot, directeur aan het. departement van buitenlandsche zaken, uitgebreider waren dan zijn onderhoud van gisteren met Briand. Deze aanvaardde een memorie, welke het officieele Duitsche antwoord begeleidde, maar sneed iedere mogelijkheid af om er mondelinge beschou wingen aan toe te voegen over de Duitsche reserves of denkbeelden. Briand sprak alleen over de procedure der aanstaande conferen tie en wees er op, dat de ministers van Polen en Tsjechoslowakije te Locarno zullen zijn en met Stresemann besprekingen zullen aan- knoopen over de oostelijke pacten. Men zmerkt op, dat Stresemann zich er niet aan c»l kunnen onttrekken de ministers van Po- 1 n en Tsjechoslowakije te ontvangen en al dus de eerste besprekingen te ontwijken. Briand zou als tusschenpersoon dienen en ten behoeve van Polen iedere pauze der bij eenkomsten voor het westelijk pact bezigen. Aldus zal de wensch worden verwezenlijkt dat de beide onderhandelingen, waarbij Frankrijk en Polen belang hebben, schier ge lijktijdig zullen plaats vinden. Het congres der Arbei derspartij. Cramp, de voorzitter van het congres der Arbeiderspartij, heeft in een toespraak de po litiek van wereldrevolutie en gewapende dic tatuur veroordeeld. De bekwaamste leiders der Arbeiderspartij waren kwaadwillig aan gevallen, haar politiek vervalscht door listige, sluwe intriges van menschen, die de bedoe ling hadden, de arbeidersbeweging uiteen te doen vallen. De Arbeiderspartij zou haar idealen te schande maken, indien zij in ge breke bleef, haar opbouwende democratische beginselen te bevestigen en de onvruchtbare, destructieve politiek af te wijzen, die een ge ringe minderheid wilde doorzetten. Een samenwerkend gemeenebest kon alleen door parlementaire middelen worden verkregen. Het Veiligheidspact^. Uit Berlijn wordt gemeld De Duitsche kabinetsraad is tot ver na middernacht bijeen geweest. Naar verluidt zullen nieuwe instructies gezonden worden aan den Duitschen gezant te Parijs vonHösch. Deze zal een nieuwe conferentie hebben met Briand. De inkrimping van de Poolsche legerbegrooting. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat volgens berichten uit Warschau de chef van den Poolschen generalen staf Stanislaus Halier is afgetreden; omdathij zich niet vereenigen kan met de vermindering van de oorlogsbegrooting, zooals het departement van oorlog die voorstelt. Vliegongeluk bij de ma noeuvres in Italië. Aan de „Mundo" wordt uit Turijn ge- taire Unie te Washington hadden wederom relletjes, ofschoon van geringeren omvang, plaats. Een troep van 200 communisten hield met vaandels een betooging ten gunste van het communistische lagerhuislid Saklatvala, wien door de regeering der V.S. een pasvisum is geweigerd. De politie kon de demonstra tie gemakkelijk verhinderen en de gedele geerden^ konden zonder overlast te ondervin den hun hotel bereiken. UIT DE BOUWVAKKEN. Naar „Het Volk" verneemt heeft de gis teren gehouden bondsraadsvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Bouw- vakarbeidersbctid besloten het voorstel der patroonsorganisaties om het contract te doen voortduren tot 1 Maart 1927 te aan vaarden. C. A. BERKHOUT, f In het St. Antonius Gasthuis te Utrecht is gisteren, na een operatie te hebben ondergaan, in den ouderdom van 37 jaar overleden, de heer C. A. Berkhout, penning meester van het R. K, Werkliedenverbond in Nederland, tevens directeur der R. K. Arbeidersspaarbank, meld :Op het terrein der groote manouevres in het vliegkamp van Massazza is een vlieg tuig neergestort, tengevolge waarvan twee boeren en de bestuurder gedood werden. Arrestaties van vreemde lingen in Portugal. Daar de regeering vernomen had, dat een zeker aantal vreemdelingen, onlangs in Portugal aangekomen, gevaarlijke agitators waren, ging de politie tot verschillende arrestaties over. Polen en Rusland. Naar een telegram uit Warschau meldt, heeft de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Tsjitsjerin, aan pers vertegenwoordigers verzekerd, dat zijn doel is, de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen te ontwikkelen en alle misverstanden met Polen uit den weg te ruimen. Deze overeenstemming is tegen niemand gericht, maar vormt een belangrijk element in dit van conflicten zwangere tijds gewricht en ten opzichte van Polen's bij zondere positie in midden Europa. Tsjitsjerin zeide ook nog, dat Rusland zich niet bemoeit met de Poolsch-Duitsche grensquaestie. Betreffende het te sluiten Rijnpact verklaarde hij, dat hij niet de nood zakelijkheid inzag nog een pact te sluiten na de bepalingen van het verdrag van Versailles en andere verdragen. De oorlog in Marokko. Lyautey heeft zijn ontslag ingediend om gezondheidsredenen en wegens zijn ver moeidheid, een gevolg van de 30 jaren ko loniale werkzaamheid. Tot dusver is er nog geenerlei bevestiging gekomen van het bericht van „Central News" omtrent de inneming van Ajdir. Mis schien had het zijn ontstaan te danken aan een intetvieuw, dat het blad „Debate" voor diens vertrek uit Tetoean met generaal Pri mo de Rivera had en waarin deze verklaar de, dat de Spanjaarden binnenkort in Ajdir zouden zijn. De generaal voegde er zelfs aan toe, dat Ajdir binnenkort een aardige stad zou zijn en een haven met een gemak kelijker en korter toegangsweg dan de hui dige hoofdstad van Marokko. Blijkens uitvoerige mededeelingen in de Fransche bladen is het gebied van den sec tor van het front, door maarschalk Pétain uitgekozen om slag te leveren minder ruw en blootgesteld aan weer en wind dan het gebied ten Noorden van Wezzan (in het Westen) en den sector van de Werga (in het midden), waar de troepen pas gevochten heb ben. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat Péaïnt het meer in het Oosten zoekt. Vandaar kan men het gemakkelijkst naar Ajdir komen blijkbaar één althans der begeerde doelein den van de Fransch-Spaansche militaire sa- I menwerking. Ingekomen berichten wijzen erop, dat het gekozen gebied toch nog vrij groote terrein moeilijkheden oplevert, terwijl het ontbre ken van verbindingswegen aan gene zijde van het front het noodig maakt de ravitaif leering met muilezels of pakpaarden te doen geschieden, hetgeen den opnarsch der troe pen bemoeilijkt en vertraagt. Volgens een draadloos N.T.A.-bericht deelt de Spaansche ambassade te Parijs me de, dat de berichten nopens een inneming van Ajdir onjuist zijn. De emigratie naar Aus tralië. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de imi- gratieautoriteiten niet instemmen met de plan nen, die de Engelsche regeering onlangs heeft ontwikkeld inzake de opleiding van immi granten in-spé uit het Vereenigd Koninkrijk, en wel wegens het yerschil van machinerie en landbouwmethoden der Australische boe ren. Intusschen zijn de scholen voor werk- loozen, die landarbeiders wenschen te worden in de overzeesche gewesten, reeds geopend De ramp van de duikboot S. 51. De toestand der zee is zoo slecht, dat de twee booten met hijschkranen order hebben gekregen naar de haven terug te keeren. Op advies van schout-bi'j-nacht Christie, die bélast is met het reddingswerk in ver band met het verongelukken van duikboot S 51, heeft het departement van marine alle beschikbare vliegtuigen te Newport gelast de zee af te zoeken naar lijken van de slacht offers van de S 51. Draadloos wordt gemeld dat volgens een telegram van generaal Christie duikers zoo ver mogelijk in de batterij-kamer van de duik boot S 51 zijn doorgedrongen. Een spoorwegramp in de Vereenigde Staten. Bij eenfbotsing van twee passagierstreinen op zes mijl afstand van Thomasville werden vier personen gedood en 35 gewond. Actie van Communisten in New-York. Bij de aankomst der 40 Britsche gedelegeer den naar de conferentie der Interparlemen- Onmiddellijk nadat Maandagavond het rapport van den Doitschen ambassadeur te Parijs von Hösch, over zijn onderhandelin gen met Briand, te Berlijn was aangekomen, hebben de te Berlijn aanwezige ministers in het rijkskabinet onder presidium van dr, Luther eeq vertrouwelijke bespreking ge houden, die van des avonds 9 tot des nachts 1 uur duurde. Wat er in deze zitting werd besloten wordt streng geheim gehouden, en men is dus aangewezen op de veelal tegen strijdige mededeelingen van de Berlijnsche bladen. Briand heeft er Dinsdagmiddag bij von Hösch op aangedrongen, dat de Duitsche regeering de verklaringen, die de Duitsche ambassadeurs te Londen en Parijs inzake de quaestie van de schuld aan den oorlog, hebben afgelegd, niet zou publiceeren. Briand wees er op, dat hij evenzeer als dr. Stresemann rekening had te houden met de publieke opinie in zijn land. Mag men het „Berliner Tageblatt" geloo- ven, dan zou de Duitsche regeering van nacht hebben besloten, niet het minst op grond van overwegingen in verband met de buitenlandsche politiek aan dezen wensch van Briand geen gehoor te geven. Met de Duitsche antwoordnota zullen dan ook de daaraan toegevoegde verklaringen worden gepubliceerd. Het staat nog niet vast, of deze publica tie reeds heden zal plaats hebben, daar de Duitsche regeering niet op eigen gelegen heid, maar in overeenstemming met de ge allieerde regeeringen wil handelen. De onlangs te Freiburg (Breisgau) gedaal de Fransche aviateur Coste heeft terechtge staan en is veroordeeld tot 5000 M. boete of voor elke 200 M. een dag gevangenis straf, terwijl een bedrag van 2600 mark in verband met de preventieve hechtenis als betaald zal worden beschouwd. De overblijf selen van het vliegtuig worden in beslag genomen. Coste verklaarde de uitspraak te aan vaarden, doch verzocht om gratie en vrij lating. Hieromtrent zal de rechtbank nog een beslissing nemen. Gisteren hebben 4000 exportarbcidcrs in Berlijn het werk neergelegd. Léon Bourgeois, de bekende Fransche Staatsman is te Oger bij Epernay overleden. De ministerraad heeft het ontslag van Ly autey, resident-generaal van Marokko, aan vaard. Zijn opvolger zal dater benoemd worden. De deskundigen zetten hun arbeid in ver band met het nieuwe Amerikaansche voor stel voort. Volgens een mededeeling uit gezagheb bende bron zou' Amerika het maximum der annuïteiten van 157 tot 130 milliocn hebben verlaagd. Zij zouden een eerste annuïteit van 40 millioen vragen in plaats van 25, zooals de Franschen aanvankelijk voorstel den, met een progressie der betalingen. Naar wordt gemeld zijn de leden van de commissie voor de lersche grensregeling tot overeenstemming gekomen. Hun arbeid is feitelijk gereed, doch de bijzonderheden om trent de grenslinies en de douane-kantoren moeten nog worden' geregeld. Het rapport der commissie is een wette lijk bindende uitspraak, welke slechts door een parlementaire wet kan worden te niet gedaan. Volgens den Britschcn, draadloozen dienst heeft Amery nog verklaard op de vraag wat er gebeuren zal als Turkije weigert de uitspraak van het Hof te aanvaarden: „Mo- soel is een deel van Irak en wij zouden blijven waar wij zijn". Turkije heelt volgens hem niet méér recht op Mosoel dan het op Bagdad of Basra heeft. Mosoel is voor geen 5 pet. Turksch. Engeland bevindt zich in Irak krachtens het Vredesverdrag, dat be paalt dat alvorens het ten einde loopt over zijn vervanging moet worden onderhandeld. De Britsche regeering heeft het duidelijk ge maakt dat zij niet denkt dat er 25 jaar noo dig zijn om de stabiliteit in Irak te verze keren. Engeland is bereid zijn bondgenoot schap met Irak voort te zetten tot het tijd stip. waarop de Volkenbond overtuigd is, dat de voorwaarden van stabiliteit en goed bestuur ten volle zijn verwezenlijkt. Uit Ncw-London wordt geseind: Het lijk van den machinist van de S 51 is gevonden. Te Zeist is Zaterdagavond, juist op gijn 85en geboortedag plotseling overleden de heer Joannus Albertus Adolf Gerritzen, op richter van de N.V. Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken Gerritzen en van Kempen te Zeist. De heer J.A.A. Gerritzen vestigde zich in het jaar 1866 te Amsterdam als juwelier en wist hij spoedig, mede door zijn groote vak kennis, veler vertrouwer te winnen. De zaak van den heer J.A.A. Gerritzen genoot ook spoedig in Amsterdam bij alle rangen en stan den een gunstige reputatie. Bij jubilea van vele groote instellingen werd door de bekwame hand van den heer J.A.A. Gerritzen menige blijvende herinne ring van groote waarde in zilver vervaardigd. Een zijner meest bekende werken is o.a. het model van het stoomschip „Koning der Ne derlanden", der Stoomvaart My. Nederland hetwelk in zilver op een schaal van 1/650 in de jaren 1880-1883 door hem persoonlijk werd vervaardigd. Algemeen werd dit werk in binnen- en buitenland' door deskundigen als een groot kunstwerk aangemerkt. De heer Tegelenberg, directeur van de stoom vaart my. Nederland, die bedoeld model op de Internationale Tentoonstelling, welke in het jaar 1883 te Amsterdam.werd gehou den, bezichtigde, schreef hieromtrent, dat het model tot in de kleinste bijzonderheden het stoomschip weergaf. Hij beschouwde het als een meesterstuk, waarvan zijn gelijk niet op die tentoonstelling gevonden werd en dat blijk gaf van een zeldzame bekwaamheid. Vanaf de omzetting der zaak in een N.V. in 1902 heeft de heer J.A.A. Gerritzen als gede legeerd commissaris tot zijn verscheiden zijn krachten aan de zaak gewijd, die trots zijn hoogen leeftijd steeds zijn volle belangstel- ing had. In 1904 werd de fabriek van Amsterdam verplaatst naar Zeist en behoort deze thans tot de meest bekende in den lande. Ook bij het personeel der fabriek stond de overledene in hoog aanzien. Een afwijzend advies van de Rotter- damsche Kamer van Koophandel. De K. v. K. te Rotterdam heeft advies uitgebracht aan B. en W. dier gemeente over de kwestie van een eventueele stichting van een vliegterrein ter hoogte van Delft, dat zoowel voor Den Haag als voor Rotter dam dienen zou, en waartegenover het vliegveld aan de Waalhaven zou worden opgeheven. In het advies zegt de Kamer o.m. het volgende Allereerst zij gezegd, dat zij voor een groote handelsstad de aanwezigheid van internationale luchtvaartverbindingen zoowel voor passagiers, post als goederen, van het hoogste belang acht. Wel is waar is dit ver keer tot nu toe van weinig beteekenis, indien men het vergelijkt met het stoomvaart en spoorwegverkeer, doch de mogelijkheden die dit verkeer in zich sluit, spreken sterk genoeg. In de gegeven omstandigheden zijn verschillende overwegingen, die er toe leiden, om het prijsgeven van het vliegveld Waal haven voor een vliegveld ter hoogte van Delft, met alle klem te ontrade n. De geheele verandering zou zeer hooge kosten medebrengen, welke niet gemotiveerd zijn, indien de mogelijkheid, bestaat, de nadeelen, die thans aan het bestaande vliegveld kleven e neutraliseeren. Een vliegveld, zoo vervolgt het adres, wordt aangelegd voor een tijdperk van langen duur en men mag zich niet laten afschrikken door een moeilijkheid, die zeker na korten tijd niet meer zal bestaan. Daarbij komt nog, dat de toestand ook voor het tegen woordige, de mogelijkheid inhoudt, om voorloopig reeds een voldoende verbinding te scheppen. Indien men den autobusdienst voorloopig laat aansluiten op de electrischen trein van Den Haag, dan zal bij de goede verbinding, welke deze trein tusschen de beide steden vormt, en die weldra in duur zeer verkort zal worden, die door de gemeente in bescherming te nemen auto-verbinding tusschen het Hofplein en het vliegveld Waalhaven voor den overgangstijd een alles zins voldoende oplossing bieden. In het adres geeft men ten slotte het college sterk in overweging, het vliegveld Waalhaven te behouden. Vragen van het raadslid Bekker, Het lid van den Utrechtschen Gemeente raad, de heer Bekker (R.K.) heeft tot B. en W. dier gemeente de volgende vragen ge richt Is het B. en W. bekend, dat de Zondag 20 September gehouden optocht vanwege „De Dageraad" is opgesteld geworden en ont bonden op de Mariaplaats vóór het zieken huis „St. Joan de Deo" Dat het ontbinden van dien optocht, vlak vóór dat ziekenhuis gepaard ging met mu ziek, zang en toespraken, hetwelk zeer veel last veroorzaakte aan de verpleegden in voornoemd ziekenhuis Dat in die ziekeninrichting op dat oogen- blik zeer ernstige patiënten vertoefden van wie inmiddels één 's Maandags en één Dins dags is overleden Dat zelfs door een spreker gebruik werd gemaakt van de trap voor den ingang van genoemde inrichting om vandaar het pu bliek toe te spreken Dat dit laatste feit mede een zeer ernstige ontstemming bij een deel van het publiek opwekte, hetwelk zich, m.i. terecht, daar door beleedigd gevoelde en wat tot ongere geldheden aanleiding had kunnen geven Dat de politie niets heeft gedaan om dit alles in andere banen te leiden en zelfs op een tweemaal herhaald verzoek, vanwege de Broeder-Overste van St. Joan de Deo, daar toe geen termen aanwezig scheen te achten? Indien dit alles aan B. en W. bekend is, hebben zij dan het hoofd der Politie daar mee in kennis gesteld en ligt 't dan niet op hun weg het betrokken hoofd der Politie te verzoeken een ernstig onderzoek in te stellen naar het gebeurde. Zijn B. en W. niet van meening dat een straat of plein, waaraan een ziekeninrich ting is gelegen allerminst de geschikste plaats is voor het opstellen en ontbinden van optochten Het.verkeer met het buitenland. Naar vernomen wordt, zal de a.s. winter dienstregeling der Ned. Spoorwegen slechts weinig verschillen met den huidigen zomer dienst. De wijzigingen betreffen in hoofdzaak de internationale treinen naar en van Duitsch land over de routes Oldenzaal-Bentheim, Zevenaar—Emmerik, Nijmegen—Kleef en Venlo—Kaldenkirchen, welke in verband met den terugkeer naar den wintertijd, in de richting naar Duitschland ongeveer een uur vroeger van de Nederlandsche stations ver trekken en in de richting van Duitschland een uur vroeger aan de Nederlandsche sta tions aankomen. Bovendien zijn in verkeer met Zuid-Duitschland de dagsneltreinen naar en van München en de nachttreinen naar en van Basel, welke via Zevenaar Emmerik liepen en alleen voor het zomer seizoen waren ingelegd, vervallen. Uit Soerakarta wordt gemeld, dal de Soenan een bedrag van 1000 schonk ten behoeve van de slachtoffers der cycloon ramp. Maandag herdacht de heer J. F. A. Ak kerman, te Deventer, zijn zilveren jubileum als secretaris van het schoolbestuur der St. Bernardusscholen, aldaar. Bij deze gelegenheid werd de jubilaris be giftigd met het gouden eerekruis „Pro Ec clesia et Pontifice," welke onderscheiding voor de eerste maal thans te Deventer ver leend werd. De heer R. Heilbronner, te Genève, heeft aan het Rijk ter plaatsing in den tuin van het Rijksmuseum te Amsterdam ten ge schenke aangeboden, vier meer dan levens- groote stecnen tuinbeelden, voorstellende „Vier van dc daden van Hercules," ge beeldhouwd door Peter van Brugge om streeks 1700, De minister van Onderwijs, K. en W. heelt deze zeer welkome schenking gaarne aan vaard en aan den heer Heilbronner voor zijn gewaardeerd blijk van belangstelling in 's Rijks verzamelingen zijn dank doen over brengen. KLANTEN HEBBEN ALTIJD GELIJK. Eigenaar van het le klas modehuis: „Hoe kom je er toe om met die dame te gaan staan kibbelen? Denk er om, je geelt een klant altij*d gelijk!" Winkeljuffrouw: „Ja, maar die dame zei, dat we afzetters zijn." OP HET EXAMEN. Professor in de medicijnen examineert: „Om nu eens met een historisch medische beschouwing te beginnen, geachte examinan dus: wat is de geesel der menschheid waar tegen de geneesheeren van alle tijden en alle volkeren te kampen hebben?" Examinandus zwijgt. Professor (hem helpend): „Nu, dat zijn natuurlijk de ziek Examinandus (hem in de rede vallend;] „O ja, natuurlijk! de ziekenbussen!" VLEIENDE APPRECIATIE. „Zeg, zou die Gerritsen te vertrouwen zijn?" „Te vertrouwen? Zeker! Ik zou hem mijn leven toevertrouwen," „Jawel, maar ik bedoel iets van waardel" RAAK, „Als ik een zoon had die idioot was, zou ik hem journalist laten worden," zei iemand, die in een tweegesprek met een journalist het onderspit had moeten delven. „Nu," antwoordde de journalist kalm, „ik zie dat uw vader er indertijd anders over heeft gedacht." Openbare behandeling door Gedeputeerde Staten. Reeds in Januari' van dit jaar besloot het polderbestuur van de Schermer om dc windmolens in den polder geleidelijk te vervangen doof electrische bemaling, om dat deze meer bedrijfszekerheid biedt. Vooral bij den grooten regenval in de laatste weken is het bezwaar van windbe- maling weder sterk aan het licht getreden. Het polderbestuur heeft daarom telegrafisch aan Ged. Staten gevraagd, thans spoedig aan het polderbesluit goedkeuring te ver- leenen. Naar de „Tel." verneemt, zullen Gedep, Staten nu spoedig de tegen het verdwijnen der molens door de vereeniging de .Hollandsche Molen" ingebrachte be zwaren in openbare behandeling brengen es een beslissing nemen. In de jongste algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren, te Vlissingen gehouden, werd in beginsel besloten tot de instelling van een ziekenfonds, Aan het hoofdbestuur werd de opdracht verstrekt een commissie te be noemen, die deze zaak zal voorbereiden zoo mogelijk in samenwerking met ander/ vereenigingen, Het Nederlandsche stoomschip de „IJsel stroom" van de Holland-West-Afrika Lijn, bevindt zich ter hoogte van de Westkust van Afrika op 4 gr, 45 min, N.B. en 8 gr. 44 min. Westerlengte in nood. Het schip is 27 September van Accra naar Liberia ver trokken en bevond zich op de thuisreis. Het Gemeentebestuur van Enschedé heeft officieel bericht uit Den Haag ontvangen, dat Minister Rutgers het Gemeentebestuur vrijheid geelt om een bijslag te geven op de salarissen der leeraren aan de Textielavond- school aldaar. Het Gemeentebestuur heeft de leeraren van deze officieele mededeeling in kennis gsfeld en om antwoord vrzocht. De leeraren zullen spoedig hun beslissing laten weten. Uit de statistieken is reeds gebleken, dat de aanvoer van voor Italië besemde her stelkolen over Rotterdam aanmerkelijk is toegenomen. Naar de „Tel." verneemt, is het bureau te Antwerpen gesloten en zullen voortaan alle uit Duitschland aangevoerde en voor Italië bestemde kolen over Rotter dam vervoerd worden. Voor September wordt 160,000 ton verwacht, Slechts een klein gedeelte gaat per spoor, doch deze hoeveelheden zijn zoo gering dat zij op dc totaal-tonnage zoo goed als geen rol spelen. De geroepene stormde naar boven, maar pas was hij op den gang, toen hij ineen- zonk. Op den grond lag hij en zag ver wonderd naar de drie mannen, die daar zoo ineens stonden om hem te verdedigen, „Vlucht," riep hij, „zij zullen u zonder genade dooden. Ik ben gewend, laat mij hier, maar redt mijn zusters." Men had geen tijd hem antwoord te geven. Eenige van de schurken waren tot boven aan de trap gekomen, er klonken schoten en onder vreeselijke vervloekingen rolde een gewende naar beneden, terwijl de andere zich bliksemsnel de trap liet af glijden. „Ta, ta, riep lord Nibblington, „zij zijn neg niet boven, wij kunnen hen wel van de de trap afhouden." Licet," schreeuwde de kapitein, iaat dan één van u de gaskraan weder open draaien, die is natuurlijk dichtgedraaid." „Ja, markies di Cava, laat de lichten op steken," scheeuwde Linar' van boven, gij geeft ons dan betere mikpunten voor onze kogels." „Ha, het zijn die vervloekte Engelschman me', zijn vrienden. God, zij zullen ons niet ontkomen, thans zijn zij in den val." „Groote God," mompelde de lord, als de Signora maar in veiligheid is. Zij heeft de hoofdkraan dichtgedraaid. Als men haar beneden vindt, wordt zij ongetwijfeld ver moord.' „Kunt gij met u beiden de trap verdedi gen," vroeg de Tournel, De graal verwijderde zich. Hij zag even nSar Gianni, deze was op zijn knieën ge kropen en had een pisiool in de band Hij had alles gehoord. „Ik tel ook nog mee," zeide hij kroop naar dc trap. De Linar zag hem aan, bij het zwakke schijnsel van den lantaarn, die op den grend stond. „Goed," zeide hij en vervolgde tot den lord: „gij kunt met de Tournel medegaan, Gianni en wij zullen ons hier wel verdedi gen de trap wel vrijhouden." Lord Nibblington ging en volgde zijn vriend De Tournel, die den weg terugging welke zij gekomen waren. Over den zolder ging het naar het huis er naast en daar liepen de beide edellieden snel de trappen af en kwamen zoo op straat. Het was henzelf echter niet recht duidelijk, wat zij wilden, maar ze moesten in ieder geval trachten signora Chjarina te helpen, als ze in gevaar mocht zijn. En ze wilden desnoods het huis beneden bin nen dringen om haar te hulp te komen. „Hoe komen wij er in," vroeg de Tour nel, „natuurlijk is alles gesloten." „En als wij aanbellen of den ingang for- ceeren, wachten ons eenige kogelszeide lord Nibblington. „Wat dan te doen," hernam de Tournel. „De politie halen. Als zij nu dit huis kan omsingelen, voor de lui ontvluchten, is in eens de heele bende gevangen," „Maar wij ziin hier niet bekend, waar is de naaste politiepost, misschien hier een heel eind vandaan. En wij kunnen niet gaan cp gevaar af rond te dooien, terwijl onze vriend alleen nog in, dit huis is. Zij kunnen in dien tijd juist nog ontvluchten." „Ja juist," antwoordde lord Nibblington, wij moeten hier blijven, doch wacht slechts een oogenblik er zal spoedig politie zijn. Hij haalde de haan van, zijn revolver over en schoot dien tweemaaal achtereen in de iucht af. Door de stille nachtelijke straat knalden vreemd de twee schoten, maar de knal was nauwelijks verloren gegaan of cr klonk in de verte een politiefluitje en eenige oogenblikken later kwamen twee agenten aanloopen, die een moordaanslag of iets dergelijks vermoedden. Zoo de schoten in de huizen al gehoord waren, dan toonden de bewoners .zich wei nig nieuwsgierig ai erg bang, want zij ver toonden. zich niet. Trouwens in deze stille buurt achtte men zich zoo laat minder veilig op straat. „Ziet ge wel, riep de lord, daar is al politie. Inderdaad de twee agenten waren naderbij gekomen, de hand aan hunne wapenen. v „Wat is dat hier," vroeg de een wan trouwend, „is door u geschoten?" „Jawel," antwoordde de lord kalm, „ik wilde politie en daarom trok ik op die wijze uw opmerkzaamheid. In dit huis hier ver toeven een tiental of neg meer samen zweerders en deze moet het ontsnappen belet worden." „Maar wie zijt gij?" „Wat doet dat er tce. In dit huis ver gadert een misdadigersbende „De Broeders des Verderfs" en ik zeg u het huis moet omsingeld worden." „Maar dat kunnen wij toch niet doen." „Neen, dat begrijp ik, doch wij willen meer politie. Laat een uwer hulp gaan halen of blaas op uw alarmfluit." „Dat zal ik doen," luidde het antwoord en snerpend gilde het fluitje nog eens door de lucht. Niet te vergeefs, Goddank, want in de verte klonk het antwoord en nu kwam een man in burgerkleeding nader, op een rij wiel gezeten. „Onze inspecteur," zeide een der agen ten. Dc Tournel liep op hem toe. .Mijnheer, zeide hij snel, ik ben de graaf de Tournel met mijn vriend lord Nibblington. Wij zijn er achter gekomen, dat hier een samenkomst plaats heeft van de „Broeders des Verderfs", Dit huis moet omsingeld worden, opdat niemand er uit ontsnau- De inspecteur zag wat ongeloovig op, maar op 't zelfde oogenblik was het als daarbinnen schoten klonken. „Goed, klonk het vastbesloten blijft gij dan hier, laat er niemand uit, binnen vijl minuten ben ik terug." Weg vloog hij op zijn rijwiel. „Mijn God, wat gebeurt er intusschen daar binnen wel. zeide de Tournel onge duldig, moeten wij onzen vriend niet ter hulp snellen." „De Linar zal zich wel eenigen tijd we ten te verdedigen. Hij houdt de Broeders bezig, Natuurlijk vermoeden zij niet, dat wij naar buiten konden komen en meenen ze, dat wij ook nog boven zijn," „Ja, dat moet wel zoo wezen, anders zouden er zich al wel eenigen buiten ver toond hebben." In angstige spanning stonden de vier mannen buiten den lichtschijn van den lantaarn met de revolver in de vuist naar het huis te zien, maar geen der personen daarin aanwezig scheen aan vluchten te denken, „Misschien kunnen de kerels door de achterdeur ontsnappen," zeide de Tournel „Niet zeer waarschijnlijk, dat zij dit doen. Zij weten niet, dat het huis omsin geld wordt en dat er ook van de straat zijde gevaar dreigt. En zij zijn de menschen niet om spoedig op den loop te gaan," „En als zij aan de andere zijde ontsnap pen willen, zullen zij het spoedig moeten doen, zei een der agenten, want de inspec teur zal er wel aan denken hen dien uit weg af te snijden." Lang duurde hen het wachten, tod was de inspecteur er binnen tien minuten terug. „Zie zoo, zeide hij, mijn maatregelen zijn genomen, terstond volgen er nog een viertal agenten en het achterhuis wordt eveneens bewaakt." „Dus hierdoor zullen zij niet meer ont snappen," vroeg de Tournel. „Zeker niet." „Welaan dan gaan wij weer naar onzen vriend." Hij vertelde den politieambtenaar in weinig woorden, hoe door het naastgelegen huis men op den vloer, en de bovenverdie pingen van de belegerde woning komen kon, „Goedzeide de inspecteur, „als hiet straks de commissaris komt, die ook ge waarschuwd is, zal ik u volgen." De beide edellieden gingen bet huis weer binnen, de trappen weder' op en kwamen zonder ongelukken boven, waar zij schoten hoorden lallen. „Het wordt tijd, dat we er zijn, geloof ik, riep Nibblington en ongelijk had hij niet. Gianni was weder in onmacht gevallen en de Linar alleen verdedigde de trap. Hij was echter in den arm gewond, door een revolverkogel en blij zijn vrienden teru te zien. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6