Rondom het R..K. Werkgevers congres. Aan de ingezetenen van Haarlem en Omstreken! De watervoorziening v. Haarlemmermeer. Donderdag 1 October 1925 50ste Jaargang No. 16160 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Draverijen te Lisse. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN ONTPLOFFING. Koolzuurcylinders gesprongn. Vijf personen gewond. Ónder groote belangstelling werden gisteren te Lisse harddraverijen gqhouden. Een kiek tijdens de races. Ciemence en Maria V. in de baan. Nieuwe melkoorlog in A'dam. Broodprijsverlaging in de Hoofdstad. 2 October Agenda Nog slechts eenige dagen en dan zal over het lot van de H.O.V. zijn beslist. Haar voor te staan op haar onherroepelijke ontbinding Aan U de beslissing. f 10.000.— moeten vóór Maandag 5 Oct. des middags 12 uur aan haar toegezegd zijn. Dit bedrag is er nog lang niet. Toont echter als één man, dat. Gij de H. O. V. wilt behouden. GIJ, die betere concerten kunt bijwonen dan die de H.O.V. U biedt, steunt ons uit een cultureel en groot stadsbelang. Gij, die als lid van de H. O. V. voor een bescheiden contributie geniet van een groot aantal concerten steunt ons in Uw eigen belang. Gij, die 's zomers belangeloos geniet van de concerten in den Hout en des winters voor een bescheiden bedrag de volksconcerten kunt bijwonen, tast ook eens in Uw portemonnaie. Gij allen ZENDT NOG HEDEN Uw bijdragen aan de plaatselijke bladen. Ieder bedrag is hartelijk welkom. Zendt vooral nog HEDEN, want Maandag is het te laatw Aanbesteding. Het werk in 1927 gereed. De kosten bedragen 1.5 millioen. GROOTE BRAND IN DE HAARLEMMERMEER. Ketel teer in brand. De vacaturé van gemeente secretaris te Wijdenes. Vacature Mr. Dorhout Mees. Biljartclub „Vriendenkring." J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Kantongerecht. Een paard te water. Gevonden dieren en voorwerpen. Een Hengelconcours. Oe abonnementsprijs bedraagt ronr Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij aoofitbataüng 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE AdverfenfUn 35 cent* per r*t*« Sij contract belangrijke kortimjfc Advertentiën lusscben den tekd als ingezonden mededeeling. 60 ct< per regel op de 1« Pagina» 75 eti per regeL Vraag- en aaabod-adver* tentiën 1—4 regel* 60 et. per p'»*** sing: elke regel meer 15 ct., bf rooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden, f Onnfl Levenslange gcheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeyai niet f «GO bij veriies van een band, f \t)C pij verlies van een f Cfl bij een hrr„t tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 OÜUU. verlies van beide armen- beide beenen of beide oogen dU" doodelijken afloop .1 MM. een voet of een oog 1 I ZD." duim of wijsvinger I DÜ.' beenófarm; f40". an verlies van een andere vineer In het besef van de groote beteekenis van het tweede Lustrum-Congres der Alge- meene R. K. Werkgevers-Vereeniging, zijn in ons blad, naar aanleiding van de prae- adviezen door Mr. B. J. M. van Spaendonck an Dr. L. G. Kortenhorst uitgebracht, een viertal artikelen verschenen, waarin het groote belang voor handel en industrie is uituitgezet. Op het ocgenfelik, dat wij dit schrijven, behoort het Congres reeds weer tot het verleden. Op Maandag j.L waren de congressisten uit alle deelen van het land opgegaan naar Den Haag. Zelfs het buitenland was ver tegenwoordigd: een deputatie van het Alge meen Christelijk Verbond van Werkgevers was aanwezig en de Handels- und Industrie Beirate der Deutschen Zentrumspartei zond een afgevaardigde. Een keur van vooraanstaande figuren uit le handels- en industriewereld was bijeen gekomen in de groote keurige zaal van het otel „De Twee Steden". Mannen uit de iractijk dus, mannen, die van nabij de moei- ijkheden kennen, aan den lijve hebben ge roeid dor de valuta-concurrentie, waardoor n de na-oorlogsche jaren onze industrie :ulk een overlast heeft ondervonden. Geen camergeleerdheid dus, geen theoretiseeren, maar eischen en klachten, direct uit het be drijfsleven, werden Kier naar voren gebracht. Ecne tirade uit het prae-advies van Dr. Xortenhorst frappeerde ons bijzonder. Name- ijk daar, waar hij zegt, dat het eindeloos ge- edeneer over boe het was vóór den oorlog, n het kader van de huidige tijdsomstandig- eden nutteloos en doelloos is. Wij citeeren: „Het gaat er thans niet meer om, de ma- aise en de crisis te verzachten of tegen te |aan. De woorden malaise en crisis passen niet meer op de huidige situatie. Wij zulWn ons moeten leeren wennen aan de gedachte, fat de conjunctuur weliswaar slechter is dan die van 1914, doch dat zij desniettemin „gewoon" is. „De menschelijke gedragingen zoowel als de gedragingen der Overheid, zullen zich der halve moéten aansluiten bij deze bestaande ongunstige werkelijkheid en daarbij tevens leiding ontvangen van deze andere werkelijk heid, dat afgescheiden van de bestaande werkloosheid, er in ieder geval het een en ander gebeuren moet om in de toekomst, de ieder jaar met 125.000 zielen toenemende oevolking een bestaan te geven." Zie deze uitspraak is ons uit het hart ge- 'repen, We hebben geen rekening meer te .ouden met watfwas, maar alleen met wat Ihans is. En waar de overheidsbemoeiing te kort schoot, daar wordt gewezen op de leemten in onze handelspolitiek en den weg aange wezen, hoe we tot gezonde toestanden kun nen geraken. Sympathiek doet hier het woord „over- heids-bemoeiing" aan; Het ademt een geheel anderen geest, dan het „laisser aller" van de vroegère liberale vrijhandelspolitiek. In christelijke eensgezindheid de moeilijkheden overwinnen en ze gezamenlijk dragen, zoo dat voor beide partijen producent en con sument de overlast het minst voelbaar wordt. Blijven we even bij de veelbesproken valuta-concurrentie. Op het Congres hebben we 'aarvoor heel wat te hooren gekregen. Een zelfde wetje, dat eertijds de schoen-industrie gezond maakte, zou menige industrie uitmun tend te stade komen. De aardewerk-industrie, waar, volgens mededeelingen van den heer Regout in 1913 33.000 man emplooi vonden, tegenover 24.000 in 1924, wat een achteruit gang van 25 pet. beteekent. Percentsgewijze werd heel toevallig in Maastricht dezelfde achteruitgang aconstateerd: 6500 en 4800. Daar staat tegenover, dat de export naar Nederland geheel vrij is! Is het dan te ver wonderen," dat in 1924 de import 4 millioen bedroeg en voor de eerste 8 maanden van 925 dit bedrag reeds met 1 millioen werd overschreden? De aardewerk-industrie staat niet alleen in de valuta-concurrentie. De steenen industrie lijdt aan denzelfden ongezonden toestand. De heer Van der Loo be^ft er op het congres een boekje van opengedaan. Dit voor zoover betreft de bescherming onzer eigen industrie tegen buitenlandsche concurrentie. Een bijzonder krachtig woord werd ge sproken door Mr. Niemoller, namens den land- en tuinbouw. Duitschland alleen nam voor 42 millioen van onzen export af, oftewel 2/3 van wat totaal werd uitgevoerd in 1924 aan landbouw producten. Om i t het schoenwetje terug te kecren, dat zulk een verrassende uitwerking heeft gehad, ten spijt van de vele pessimistische voorspellingen. De industrie werd er door gered, werkloosheid Voor duizenden arbei ders voorkomen, zonder dat het product een merkbare stijging onderging. En in dezen maatregel, 't mag hier dan een noodwetje gelden, komt de christelijke gedachte van overheidsbemoeiing al bijzonder gunstig tot uiting. Een noodtoestand in een bepaaalde industrie wordt opgeheven. De werkloosheid wordt geweerd'en de onaangename gevolgen een nauwelijks merkbare prijsstijging •orden gedragen door 't algemeen. Wat baat het ons, of we een lankmoedige houding tegenover het buitenland aannemen, als het buitenland ons den hak op de keel zet? Kan de klausule van meestbegunstigde natie in onze handelstractaten ons redden, als die op de meest geraffineerde Mr. Niemoller souligneerde extra bet woord „geraffineerde" wijze wordt ontdoken? Om te zwijgen van de tijdsbepalingen, waar door onze export wordt gehandicapt, die vrijen invoer toestaan tot den datum, waar op het Hollandsche product voor uitvoer rijp is? Mgr. Nolens, die niet sprak namens een bepaalde industrie, namens den handel, maar als objectief beoordeelaar de kwesties be keek, bezonken en bezadigd, hield een korte rede, die bij het bestuur in goede aarde viel. Het groote gevaar school voor Mgr. in het feit, dat onze nationale belangen over verschillende departementen loopen en warm pleitte hij voor centralisatie: één krachtige hand, die leiding en richting moei geven. Mgr. ..-aarschuwde er tegen, dat vooral de begrippen retorsie en represaille niet zouden worden verward. Hij meende een onge- wenscht dooreenhaspelen dezer termen tij dens het congres te hebben geconstateerd. Retorsie-maatregelen hebben een zuiver de- f nsief karakter, represaille doet denken aan haat. De retorsie-maatregelen, aldus Mgr. Nolens, kunnen naar tijdsomstandigheden gewijzigd worden. Een bepaald tarief voor een be paald land kan in een bepaalde periode verdubbeld worden; maximum- cn minimum tarieven kunnen te zijner tijd worden toe gepast. De voorzitter dankte Mgr. Nolens voor zijne rede en beloofde zijn opmerkingen in overweging te zullen nemen. De conclusies der beide prae-adviseurs werden aangenomen. De toekomst zal leeren, welke uitwerking het Congres zal hebbèn voor onzen handel en industrie. Maar dat er „iets gebeuren zal om in de toekomst de ieder jaar met 125.000 zielen toenemende bevolking een bestaan te geven," is wel aan geen twijfel onderhevig. de B. Gisterenavond te kwart voor achten ont* stond brand in de tooneelzaal van de „Rus tende Jager" te Bergen-Binnen. Hei houten gebouw ging in een minimum van tijd in de vlammen op. Vermoedelijk door het ontploffen van koolzuurcylinders werd het gedeelte, waarin de buffetten waren, en dat van steen was opgetrokken, uit elkander geslagen, met het noodlottig gevolg, dat vijf menschen verwon dingen bekwamen. Vier hunner werden in de keuken -van de „Rustende Jager" gebracht, waar de doktoren Blok en Poot, geassisteerd door mevrouw Blok, de eerste hulp verleen den. De 16-jarige Simon Met bleek er zeer ern stig aan toe le wezen. Zijn hersenpan was ingedrukt. De 18-jarige Wyerd Prins bekwam een ernstige hoofdwonde, evenals de heer Zaadnoordijk. De brandstoffenhandelaar Den Das kreeg een beenwond. De chirurg van 't „St. Elisa- jS?: V bethgesticht," die onmiddellijk werd opge beld, oordeelde opnemen van de patiënten in het St Elisabetbgesticht te Alkmaar nood zakelijk. Het publiek was zeer onder den indruk van hét gebeurde. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Door de veehouders wordt de aanvoer stil gezet. In een Woensdag gehouden vergadering van vertegenwoordigers van den Bond van Melkveehouders en den Melkhandel waarin verhooging van den melkprijs besproken is, werd geen overeenstemfning bereikt. Verleden week was een vergadering ge houden, waarin door de veehouders 2 cent verhooging was gevraagd en door den melk handel één cent verhooging toegezegd. Thans heeft de melkhandel echter óók de verhooging van een cent ingetrokken, waar mee de vertegenwoordigers van de bonden van Melkveehouders geen genoegen hebben genomen. Dientengevolge hebben de bestu ren van de bonden van Melkveehouders be sloten met ingang van heden, 1 October, den aanvoer zooveel mogelijk stil te zetten en voor een groot gedeelte de melk zelf te doen uitventen. In Amsterdam hebben de bakkers besloten met ingang van heden, 1 October, om den broodprijs met 2 cent per 860 gram te Ver- lagqn. Sinds korten tijd zijn de meelprijzen da lende. Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koof 8 uur Knipcursus Casano —- 8 uur Mandolineclub „Santa Lucia R. K. Volksuniversiteit '8 uur Propagandaclub Volksbond 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur. Stadsschouwburg Het Nieuwe Neder- landsch Tooneel „De Baas zoekt een vrouw 8 uur. Brongebouw „Haja". „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uiir. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Pran- cisens Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag' van 8—9'A uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen cn jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Yi en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. HL--12 uur. des middags van 24 uur, en 'i avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters j (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen fdr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcck Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be- halve des Maandagsocbtenas en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloem,:oistr Zon. dag? en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K.' Bevolkingsburcau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 bui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstra.it Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan- dags van 23 uur Donderdag van .12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen R K. Kraamverzorging van de Derde Ordr Si Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11 lit en verder bij de leden, tc kennen aan het zwart schild met wit^ kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 en verder bij do leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. AMSTERDAMSCHE KEGELBOND. De wedstrijden van den Amsterdanjschen Kegelbond, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan die op 19 September een aanvang namen, zijn gisteravond geëindigd. De einduitslag is als volgt Zevenprijs Je hebt ze niet aan een touw tje, Apeldoorn, 11 zevens. ZesSenpriis „Treffen wint", R'dam, 9 Zessen (35)4)- Twee Duifjesprijs „Ende desespereeit niet", A'dam, 4x2 duifjes. Eereprijs lid van den A.K.B. H. Schli- che, 61. Hoogste korps werpers 1. W. Beelen, Haarlem, 61 2. N. Bruseker, A'dam, 60 3. J.A. Bekink, id., 60 ;-4. L. Heideman, id., 59 5. P. Windmeyer, Delft, 58 (9—9). 2 Vijftallen 1. S.S.S. H'lem, 442 2. Niet winnen toch lol", A'dam, 441 3. Houdt Plank, Bussum, 434 4. Smalle Pad, Den Haag, 433. Dameskorps 1. Diama, A'dam, 193 2. E.B.D.K., Bussum, 183 3. A.K., Amers foort, 171. Eereprijs mej. Bosselaar, Amersfoort, 55. Serie Personeel T. Towpoel, A'dam, 105 2. Coppens, Beverwijk, 105 3. H. v. Woer den, A'dam, 101. Vrije baan met Hamburgertelling. 1. Ch. Clifford, A'dam, 114, 110 2. W.C. Muller, Jr., Bussum, 114, 100; 3. Goossen, Apel doorn, 114 4. W. Berrier 6. J.A. Bekink, id., 102 J.S. Menist, id. 100, 90 8- Wee- nink, Zandvoort, 100, 82 9. J. Wirtjes, A' dam, 100 10. P. Kousen, Heerlen, 99 11. J. Schragen, A'dam, 98, 91 12. L. Bohlan- der, id., 98, 88. Vrije baan Dames. 1. Mevrouw Meddens, Hilversum, 42 2. mevr. Hagen, Amsterdam 41 3. mevr. Wirtjes, id., 40 4. mevr. Enden- burg, Den Haag, 2 x 39 5. mevr. Meijer- Heida, 39, 2 X 35, 2 x 34 6. Mej. Gloeimans, Bussum, 39, 2 X 35, 2 x 33 8. mevr. Noltha, id., 39, 3 x 34 9. mej. v.d. Wensch, Amster dam, 2x38 10. mevr. Otto, id., 38, 35 11. mevr. W.C. Logjes, Arnhem, 39, 2x34 12. mevr. Cos, Amsterdam, 38, 34. Vrije baan seniores. 1. Ch. Clifford, A'dam 2x 45 2. P. Kousen, Heerlen, 45, 44, 3 x 43; 3. G. Nieman, A'dam, 45, 44, 43 4. J. Wirt jes, id. 3 x 44 5. A.J. Houtman, 2 x 44, 43 6. N. v. Ameron R'dam, 2 x 44, 42 J.W. Berrie, A'dam, 44, 6 43 8. H.C. Kkn'n- schmidt, Zwolle, 44, 42 9. H.J. Gordijn, Dordrecht, 3x43; 10. W.C. Muller Jr., Bussum, 43, 3x42 11. J.A. Bekink, A'dam, 43,2x41. Juniores. 1. A. Koekoek, Heemstede, 43, 41 en 2 x 40 2. S. Ketellapper, A'dam, 43, 41, 2x36 3. P. Roukema, id. 43, 2 40 4. A.J. Houtman, id. 42, 2x41 5. W.C. Muller Jr., id. 42, 41 6. A. Kamsteeg, id. 42, 39 7. v. Straten, Heemstede, 42, 2x38 8. A.J. Grupping, A'dam, 42, 37 9. N. v. Zuijlen, id. 41, 40 10. K. Hoppe, id. 41, 38 11. D. v.d. Meulen id. 41, 37 12. Huisman 41, 36. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aanbesteed: het opruimen van zeven ducdalven aan de Oostelijke binnen zijde (Spaarnezijde) van de groote sluis, te Spaarndam en tot het daarvoor maken van zeven nieuwe ducdalven. Aantal inschrijvin gen 17 n.l. van W. Heersroa, Haarl.liedè, 10.219; H. A. de Graaff, Halfweg, 9592; firma W. van Splunder. Ridderkerk 18996; W. A. Verbruggen, Gouda, ƒ8990; Th. Smeu- lers, Dordrecht, 8713; J. Kruyt, Leiden, 8175; J. P. Nelissen, Haarlem, 8074; P. van den Wijngaard, Dordrecht, 7980; N.V. Aannemerswerken v.h. W. J. Nederhoed, Gouda 7945; Firma Corn. Kastelein en Zn., Dordrecht, 7890; S. W. de Jong, De Lem mer (Fr.), J 7800; J. Huiberls, Alkmaar, 7676; N.V. W. Uitslagers' Aannemersbe drijf, Amsterdam, 7547; Adr. Kefkens, Dordrecht, 7500; N.V. Aannemers-Maat schappij v.h. Zanen en Versloep, Gouda, 7110; N. V. Aannemersbedrijf Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht, 7040 en J, Pa rel, Sliedrecht, 6853. Naar aanleiding van ons van verschillen de zijden ter oore gekomen geruchten om trent de aanstaande aansluiting van de ge meenten Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn aan het net van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, hebben wij ons in ver binding gesteld met den directeur, den heer J. van Oldenborgh, die zoo bereidwillig was om ons de volgende inlichtingen te ver strekken. Tusschen de provincie Noordholland en de gemeente Amsterdam is thans overeen stemming bereikt omtrent de waterlevering ten behoeve van de hierboven genoemde gemeenten. Het water zal door de gemeen te Ajnsterdam beschikbaar worden gesteld aan het aanjaagstation, d»t gebouwd zal worden op den hoek van den IJweg en den Spaarnwouderdwarsweg en van daaruit zal het door het net der provincie naar de kom men en langs de voornaamste buitenwegen der genoemde gemeenten worden geleid. Zoodra de overeenstemming tusschen de provincie en Amsterdam verkregen was, is onmiddellijk met 'de voorbereiding vaij dit groote werk begonnen en werden de buizen gekocht, welke thans geleidelijk reeds aan gevoerd worden. Het werk kan uit den aard der zaak niet ineens worden uitgevoerd. De aanleg zal in vijf gedeelten geschieden. De aanbesteding van de beide eerste ge deelten, waardoor het water van het aan jaagstation zal worden gebracht naar Hoofd dorp en tot Aalsmeer, heeft reeds plaats gehad en de gunning wacht slechts op de binnen enkele dagen te verwachten goed keuring van Gedeputeerde Staten. Ook al wordt door de directie met alle kracht naar eer. snelle uitvoering gestreefd, zoo zal toch de aanleg van dit in totaal ruim 140 K.M. lange buizennet 'it geruimen tijd vorderen. De directeur verwacht daar om, dat, eer het gereed zal zijn gekomen, het jaar 1926 geheel zal zijn verstreken. Echter zullen de voornaamste kommen, Hoofddorp, Aalsmeer en Uithoorn, indien het eenigszins mogelijk is, nog vóór den zo mer van 1926, althans gedeeltelijk, aange sloten zijn. Tot den aanleg-behoort ook de bouw vén een tweetal watertorens. De eerste daar van zal, indien de goedkeuring van de be trokken autoriteiten daarop verkregen wordt, verrijzen nabij Aalsmeer, aan den oever van den Westeinderplas. Het water zal daar in dien toren tot ongeveer 40 M. A.P. kunnen worden opgevoerd. Aan den bouw van dezen toren zal binnen enkele maanden worden begonnen,doch ook de voltooiing van dit werk zal minstens een jaar vorderen. Dc tweede watertoren zal eerst na enkele jaren, indien het waterge bruik dit noodig maakt, behoeven te wor den gebouwd. De kosten van den geheelen aanleg wor den op rond anderhalf millioen gulden ge schat. Hedenmorgen vroeg is brand uitgebroken op de groote boerderij van den landbouwer G. Weststeijn te Nieuw-Vepnep. He' vuur greep zóó snel om zich heen, dat aan red ding niet meer te denken viel. De auto brandspuit van Heemstede was spoedig ter plaatse en slaagde er in, een berg erwten, een hooiberg en een nieuw te behouden. De bewoners, die zich ternau wernood konden redden, wisten de in den stal aanwezige paarden cn eenige landbouw werktuigen te redden. De inboedel ging ge heel verloren. Alleen konden behouden blij ven een hoeveelheid graan, een dorschma- chine, een persmachine en een bietensnijder. De oorzaak van den brand is vermoedelijk in kortsluiting gelegen. Maandagmiddag te circa 3 uur, vloog op de werf Conrad, waarschijnlijk door te hard stoken, een ketel met teer in brand, inhou dende ongeveer een ton. De vlammen vlo gen 6 meter hoog. Geweldig was de rook- massa welke zich van deze plaats optrok over het Spaarne. De brand werd door eigen personeelge- bluscht met een slang op de «waterleiding. Onlangs besloot de gemeenteraad van Wijdenes, in de vacature van gemeente-se cretaris aldaar, geen nieuwe functionaris aan te stellen. De Bond van Gemeente- ambt"narcn ging tegen ciit besluit in beroep bij Ged. Staten. Deze hebben thans beslist, dat zfj geen termen aanwezig achten, om bedoeld raadsbesluit ter vernietiging voor te dragen bij de Kroon. Naar wij vernemen komen op de aanbeve lingslijst voor Rechter aan de Rechtbank te Haarlem in de vacature-mr. Dorhout Mees, voor in alphabetiscbe volgorde: mrs. H. Hage, Th. Maassen en ihr. E. J. Strick van Linschoten, allen rechter, respectievelijk in de rechtbanken tc Rotterdam, Alkmaar en Groningen. Men schrijft ons; Vrijdag 2 October a.s., half 9 uur, zal bo vengenoemde vereeniging haar nieuwe club lokaal bij den heer Dieben, Gz. Houtstraat 183 officieel openen. Dit belooft een zeer mooien avond te worden, daar op dezen avond een wedstrijd gespeeld wordt 300 cadre tusschen den be kenden Haavlemschen spelr W. Kobus, lid van „Vriendenkring" en den heer Ph. Schmidt, lid der B. C. „Amsterdam" cn kam pioen kl. biljart voor Amsterdam. run""iif. Barometerstand 9 uur v.m.; 775. Vooruit OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 1 October 1925. Hoogste Barometerstand 744.6 jn-M. te Valentia. Laagste Barometerstand 725.7 m.M. te Janmayen. Verwachting van den morgen van 1 tot den avond van 2 October: Zwakke tot matigen, noordoostelijke tot oostelijken wind, nevelig tot helder of licht- bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. De heer Dieben heelt zijn 2 „Wilhelmina"- biljarts geheel laten herzien. Dit zal zeer zeker bijdragen tot een pracht wedstrijd op het groene laken. Door een biljart-liefhebber is voor dezen wedstrijd een mooie medaille beschikbaar gesteld. EEN GULDEN BOETE. Vervolgens hadden zich verschillende men schen te verantwoorden. d;e niet behoorlijk afgedekte vuilnisbakken buiten hadden neer gezet. Het eerst had zich te verantwoorden juff F. Deze verklaarde, dat niet zij, doch haar man den bak buiten had gezet. Wegens ge brek aan bewijs werd zij vrijgesproken. Juffr. P. was minder gelukkig. Zij beriep er zich op, dat zij niets van de bepaling afwist. De eisch was 2 boete of 2 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde haar tot 1 boete of 1 dag hechtenis: een bedrag, wat haar tamelijk hoog voorkwam. Onbeheerd laten staan van rijwielen. Zekere E., uit 'Schoten, had zich le ver entwoorden, omdat hij zijn rijwiel onbeheerd aan den openbaren weg had laten staan. Het vonnis luidde 2 boete of 2 dagen hechtenis. Nachtrumoer. H. en K. waren blijkbaar vroolijk geweest en hadden 's nachts om kwart voor drie in de Groote Houtstraat daaraan uiting gege ven^ Met deze kwalificeering waren zii het echter in 't geheel niet eens. Zij hadden gezongen, d.w. z. de één had gezongen, ter wijl de ander geen mond had opengedaan Het O. M. eischte drie gulden boete of drie dagen hechtenis. De kantonrechter: Heeft U nog iets te zeggen. „Dat behoef ik niet te nemen", zei de onschuldigde. De Kantonrechter: „Heeft U totaal niets gedaan?" Dan veroordeel ik U tot een geldboet* van 3.subs. 3 dagen hechtenis. Gistermiddag kwart over één was men aan den Koudenhorn bezig met het lossen van een schuit met Portland-cement, Een paard, gespannen voor een wagen van de vrachtrij dersfirma Nijssen, schrok en liep achteruit met wagen en al het Spaarne in. Oogen- blikkelijk werdén de strengen losgesneden en werd het paard naar den overkant ge voerd, waar het nabij de molen „De Adriaan" op het droge werd gebracht. De redding werd zeer bemoeilijkt door hef feil dat juist op dat moment een Rijnaak pas seerde. Na de redding van het paard werd begonnen met te trachten den wagen op den kant te brengen. Van de reeds geladen ce ment bleef niet veel bruikbaars meer over. Terug te bekomen bij: G. oopen, Binnen weg 24. Heemstede, beursje met inhoud; A. v. Soest, Bisschop Ottostraat 11, bal; Mol- linger, Kleverlaan 143, foxhond, Fauna; Bannink, Laan v. Rozenburg 29, gestr hond, Fauna; Koks, Hotel -, t Raadhuis Over veen, herdershond, Fauna; G. J. Schutte, Kamperstraat 34, na 5 uur n.m., dames handschoen; H. v. Deutekom, Z.B. Spaarne 66, witte handschoen; D. H. Heykoop, Te- ding v. Berkhoutstraat 11, kokertje met talismannen; C. Anthonisse, Merkmanstraat 11, portemonnaie met inhoud; Politiebureau Smedestraat, potlooden; J. Nobels, Jobs. de Brcukstraat 49, portemonnaie m. i.; Politie bureau, Smedestraat, heerenrijwiel; E. van Voolen, Spaarne 25, rozenkrans in étui; G. v. Lourenburg, Generaal Bóthastraat 74, re genjas; P. Busé, Wilsonsplein 73rd„ dames- ringetje; Zomer, Schotersingel 157. rijwiel- belastingmerk; J. Ebertsen, Paul Krugerstr. 8rd„ heerenrjng; Postkantoor. Plein, vul penhouder. Welke hengelaar kent Vischbach uil Heemstede niet. Haast iedereen. Nu heeft de heer Vischbach zijn zaken overgedaan aan den heer v. d. Heuvel. Ter gelegenheid hiervan wordt aan den Bond van Hengel- Sportliefhebbers van Haarlem en Omstreken a.S. Zondag 4 October een hengelconcours aangeboden. Er zal gevischt worden op baars in de Ringvaart tusschen Hillegom en Bennebroek. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld 2 zilveren kransen, 2 zilveren tak ken en 3 medailles. Deze prijzen zijp te be zichtigen in het café van den heer Visch bach te Heemstede. Ongetwijfeld zullen vele beoefenaars van de hengelsport aan dit concours deelnemen, al was het alleen maar uit belangstelling jegens den, in hengelsportkringen, zoo ge- zu»ne heer Vischbach. --

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1