Verkeersongevallen. De H. O. V. DE SPAARNEBANK DE SPOORWEG-MIJ. HAARLEM—ZANDVOORT. Kapelaan A. J. Boks. Vereeniging „Het Mobllisatiekruis." WRIJFWAS voor vloeren en meubelen. De asphalteeringswerken. Ons station als vergaderlokaal. Op avontuur uit. Bekroond. Jubileum. De Haja. Nieuwe zaak. Aanrijding. Aanrijding. Opening van het Zanderinstituut. Van onze Rechtbank. Het werk der blinden.. 137 137 931/2 157% 376 121 VU De Oude Geveltjes in het Groot Heiligland. HET RESTAURATIEWERK BEGONNEN Een plechtigheid in onze Kathedraal. Aanbesteding. BURGERLIJKE STAND Een Triduum en een feestdag voor het St. Franciscus-Liefdewerk. R. K. Volksuniversiteit. SCHOTEN. t met 70. De „IJselstroom" vergaan. De doodelijke stroom. Een bedrag van 6500 bijeen. Naar men ons mededeelt, circuleeren thans 84 steunlijsten, waarvan 34 zijn ge controleerd. De gemiddelde opbrengst dezer 34 lijsten is 26 per stuk. Op het politiebureau zal ook met toe stemming varr-den commissaris een lijst cir culeeren. Alle scholen zullen aangezocht worden geldinzamelingen 'te houden in verband met de door de H. O. V. gegeven jeugdconcerten. Aan de algemeene beweging van Zaterdag a.s. zal deelgenomen worden door het Roode Kruis. Tot nu toe is, zooals wij gisteren meld den, ongeveer 6500 bijeengebracht. Zoo kwamen o.a. giften in van Horccaf 100, van de N. Z. H. T. M. 250, enz. Ook in Alkmaar wordt hard gewerkt om voor a.s. Zaterdag een flink bedrag bij el kaar te krijgen. Gehouden conferenties met de heeren Gerharz, van Zanten en de drie orkstleden, Bos, Wortel en Versteegh, heeft tot alge- heele opheldering van het geschil geleid. Indien het benóodlgde geld dus bijeen is, zal volgende week het eerste ledenconcert plaats hebben. In een advertentie in het nummer van gisteren worden dames en heeren, die deze week nog eenigen tijd ter beschikking heb ben en met de instandhouding der H. O. V. sympathiseeren, opgeroepen zich bij den heer Stines te vervoeg enom een steentje voor het goede doel bij te dragen in den vorm van eenige werkzaamheden te ver richten. Gaarne wekken wij op, hieraan zooveel mogelijk gevolg te geven. r Manifest aan alie Groot- Haarlemmers. Wij ondergeteekenden, allen werkzaam lan de Muziekschool van de afd. Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst wenschen, nu het voortbestaan der H. O. V. helaas in gevaar is, met nadruk en uit volle overtuiging te wijzen op de groote beteekenis van een orkest, zooals de H. O. V. de laatste jaren geworden is, voor de muziekcultuur in onze stad. Van een goed orkest, onder hoogstaande leiding, gaat een zeer groote opvoedende kracht uit, die een heilzaam en noodzake lijk tegenwicht vormt tegen den anti-artis- tieken invloed van strijkjes en jazzbands; die aan een paddestoelachtigen opkomst van een immtent dilettantisme paal en perk stellen. Goede orkestuitvoeringen zijn niet alleen voor de muziekstudeerenden een noodzake lijke aanyulling van hun onderwijs; zij zijn voor een breede schare leeken een bron van genot en geestelijke beschaving. Steden als Groningen en Arnhem, kleiner in zielental dan Groot-Haarlem, toonen dat te beseffen; bezitten en behouden hun or kesten. Ons dreigt het gevaar dat we ons orkest verliezen! Men sprak van vervanging door het Con certgebouw-orkest. Naar wij meenen te we ten is aan dit orkest door contract met de Bachvereeniging verboden te Haarlem con certen buiten die der B. V. te geven of daar aan mede te werken. De B, V. geeft 8 con certen jaarlijks, onze groote zangverenigin gen alle twee of drie, de H, O. V. vast meer dan vijftig in Haarlem alleen. De H. O. V. is voor onze stad een cultuur factor van beteekenis, die behouden dient te blijven. Verzekert daarom het voortbestaan van ons orkest, vóórdat het te laat is. B. BEKKERS. JOS. DE CLERCK. KAREt DE JONG. JOS. DE KLERK. M. J.KORTEWEG. MARTIN J. LURSÈN. 4 TH. C. DE MAARE. LOUIS RENY. ANKE SCHIERBEEK. M. SYBRANDI—HALBERSTADT. PIKT VINCENT, A. DE-VOGEL. JAC. ZWAAN- Het verslag over 1924. In het verslag der 'HaarlemZandvoort Spoorweg-Maatschappij te Amsterdam over 1924 wordt q. a. het volgende gezegd; De gewone vergadering van 11 Augustus 1924 heeft besloten den spoorweg der maat schappij voor den aangeboden prijs van 1.000.000 aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te verkoopen. Deze verkoop heaft in 1925 plaats gehad. De op brengsten der exploitatie door de H.IJ.S.M. hebben in het vorige jaar 168.408 of 19.237 per K.M. bedragen, tegen 164.414 resp. 18.781 in het jaar 1923. Van deze f 168.408 ontving de maatschappij volgens het exploitatie-contract van 20 Sptember 1898, als haar aandeel 56.872, De winst- en verliesrekening wijst een winstcijfer van 57.531 aan, Wordt deze winst volgens de statuten verdeeld, dan komt daarvan aan aandeelhouders 41.660, aan de in art. 19 der statuten bepaalde uit- keeringen 62S8 en aan oprichters 9612. Commissarissen zullen voorstellen de maat schappij te ontbinden. De balans vermeldt onaer activa: Haar lemZandvoort spoorweg 1.324.141 1.316.606), gedeponeerde gelden J 79.453 77.074), debiteuren 56.872 55.374), Éffecten-Rekening 6976 (onv.) en onder passiva o.a. aandeelen kapitaal j 480.000. H. IJ.S.M. voorsehottenrekening, volgens art. 7 der overeenkomst v 20 Sept. 1898 782.117 774.582), vernieuwingsfonds-rekening 75.000 (onv.), aflossing-rekening van kos ten voor den aanleg van het 2e spoor op de lijn HaarlemZandvoort 62.274 (onv.), reservefonds-rekening 8251 164871, winst en verliesrekening 57.431 56.907). De winst- en verliesrekening vermeldt aan baten 60.873 60.169), waarvan onver deelde overwinst 1923 65 1086,) ge kweekte rente 3899 3708), van de H.IJ. S.M. ontvangen aandeel in de opbrengst der exploitatie van 1924 56.872 55.374). In mindering komen hiervan administratiekos ten en diversen 398 418), betaalde rente 2906 2843), blijft een saldo van 57.531 56.907), aan te wenden als boven aan gegeven. Naar wij vernemen, heeft de weleerw. heer Kapelaan A. J. Boks, die gedurende eenigen tijd in de Mariastichting ter ver pleging was opgenomen, thans hersteld het ziekenhuis weder kunnen verlaten. Op Woensdag 19 September j.l, is te Utrecht opgericht de Nationale Bond van gerechtigden tot het dragen van het Mobi- lisatiekruis. Men verzoekt ons mede te deelen, dat zich te Haarlem een Voorloopig comité ge vormd heeft om te komen tot het oprichten van een afdeeling van dien Bond voor Haar lem en omstreken. Het comité zal Dinsdagavond 6 October om 8 uur daartoe vergaderen in een der lo kalen van de sociëteit „De Nijverheid" in de Jansstraat alhier, Allen, die gerechtigd zijn tot het dragen van het roófcilfsatiekruis, zullen op deze vergadering hartelijk welkom zijn. I Deheerlyhe zuivere teiv qentj/nwas van de Erdal fabriek te Amsterdam Breng! Zon neig lans en Dennengeur in Huis Zooals men weet, zijn eenigen tijd geleden aanbesteed de asphalteeringswerken in de KI. Houtstraat, Krocht en ónder de beide viaducten. Thans is men met de werkzaamheden in de KI. Houtstraat begonnen, welke werk zaamheden in de hierboven vermelde volg orde zullen worden uitgevoerd. Maandag a.s. zal in de KI. Houtstraat het eerste gedeelte van het werk gereed zijn, n.l. het leggen van de betonlaag. Deze laag wordt ter dikte van 15 c.M. gelegd, waarna 'n week gewacht wordt om de bitumenlaag te leggen. Een groote mengmachine-, opge steld in de KI. Houtstraat maakt het benoo- digde cement gereed. Het geheele werk is aangenomen door de N.V. Bitumenmaatschappen uit Utrecht. On der-aannemer van 'de betonconstructie is de heer J. J. Kollaard. Het gedeelte Ged. Oude Gracht, hetwelk de KI.' Houtstraat snijdt, wordt, naar wij vernemen, eveneens geasphalteerd. Verder vernamen wij, dat de tramrails tusschen Kruisstraat en Barteljorisstraat niet verlegd wordt. Het leggen van het beton zal ongeveer drie weken duren. Nadat elk gedeelte een week zal hebben gelegen, wordt begonnen met het leggen van de bitumenlaag ter dikte van 5 c.M. De bitume, 'n mengsel van zand en teer, wordt na verwarming, in dezen toestand met auto's van Amsterdam aangevoerd en over het beton verspreid. Oogenblikkelijk wordt het koud en hard. Dan zal het werk van den stoomwals beginnen. Thans zal niet, zooals bij de vorige werkzaamheden, de wals dan weer in Amsterdam en dan weer hier zijn, wat niet bevorderlijk is voor goeden gang van zaken, doch de machine zal hier blijven gedurende den geheelen duur van de werkzaamheden. Door den stationschef is de afdeeling Haarlem van de vereeniging van geheelont houders van het spoorwegpersoneel in de gelegenheid gesteld in een lokaal van het Stationsgebouw op het perron een vergade ring te houden op Donderdag 1 October a.s., meld de ,.0. H. C." Op deze vergadering zal naast voorstel len inzake propaganda e.d. ook het houden van een St. Nicolaasfeest besproken worden. Twee jongens van 18 jaar uit Haarlem, die door Roosendaal dwaalden, werden daar door de marechaussees aangehouden. Zij waren de ouderlijke woning ontvlucht om op avontuur te gaan. Op verzoek der Haarlem sche politie bracht men de bengels, die geen cent meer op zak hadden, terug naar Haar lem, waar ze weer aan de ouders werden teruggegeven. Bij de gehouden „Prijsvraag ontwerpen be hangselpapieren", door Nederlandsche Ar- tisten, werd de derde prijs toegekend aan het ontwerp; motto „Cirkel," waarvan de ontwerper bleek te zijn, de heer H. A. H, v. d. Burg, alhier. Heden herdenkt den heer A. v. Gennep den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma J. J. Beijnes. De jubilaris mocht reeds veel belang stelling ondervinden. Door het personeel werd hem een servies aangeboden, waarbij de oudste collega hem hartelijk toesprak, De directie overhandigde den jubilaris de gebruikelijke enveloppe. Het zeer aantrekkelijke programma had gisteren weer een groot aantal menschen naar het Brongebouw getrokken. De demon straties snelverband E. H. B. O. werden met aandacht gevolgd. Door den voorzitter van E. H. B. O. werd nog eens de aandacht gevestigd op het feit, dat zooveel mogelijk rekening wordt gehouden bij ongevallen of dames- dan wel heeren-'assistentie noodza kelijk is. Het Euphonia-Mannenkwartet oogstte veel bijval door haar werkelijk sublieme uit voering van een aantal liederen. De post- zegelbpurs, welke in den namiddag werd gehouden, zal Zaterdagmiddag wederom plaats hebben. De entree voor deze beurs is gratis. Naar wij vernemen, zijn de standhouders over het algemeen tevreden. Reeds thans staat vast dat de 2e Haar- lemsche Jaarmarkt op 21 Mei 1926 zal ge opend worden. Waar deze jaarmarkt zich in een buitengewone belangstelling mag verheugen, leidt het geen twijfel of de 2e zal zeer zeker nog schitterender zijn. In het percel Ridderstraat 24 heeft de her Lammerse thans zijn tweede zaak geves tigd van in- en verkoop van tweede hands meubelen. De eerste zaak is gevestigd in de Jacobijnestraat. Het nieuwe winkelhuis in de Riderstraat is ruim van inrichting en be slaat een grote oppervlakte, waar een uitge breide voorraad van allerlei meubelen in keurige orde gerangschikt zijn tentoonge steld. De winkel, die ruim voorzien blijkt te zijn, maakt egn keurigen indruk, welke nog verhoogd werd door fraaie bloemstukken, éie bij gelegenheid van de opening der zaak werden ontvangen. Gistermorgen om ongeveer 10 uur had op den KI. Houtweg, nabij de KI, Houtbmg, 'n aanrijding plaats tusschen een met 'n paard bespannen wagen met steenen en een twee wielig melkwagentje, waardoor een veertig tal eieren braken, eenige ilesschen gort en melk verloren gingen- Het ongeval ontstond, doordat de melk wagen moest uitwijken voor een tram. Ter zelfder tijd passeerde ter linkerzijde een ap- dere melkwagen en kwam van de brug de wagen met steenen. Deze laatste kon niet meer tijdig tot stilstand worden gebracht, met het bovenvermeld gevolg. Gisterenmiddag werd op de Amsterdam- sche vaart een jongen, die daar per fiets reed door een auto aangereden, Hij werd naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. De officieele opening van het nieuwe Zanderinstituut behoorende tot het St. Eli zabeth's Gasthuis, zal plaats vinden op Vrij dag 9 October a.s., in tegenwoordigheid van het college van regenten van het zie kenhuis. Tot deze plechtigheid zijn vele doktoren uit Haarlem omtï*"'"' "nfgp- noodigd. Zaterdagochtend te 9 uur zullen patiën ten en oud-patiënten van de Zanderinrich- ting, die het plan opvatten om dr, P. J. Bückmann, die zich machtig geïnteresseerd heeft voor dit nieuwe instituut, te huldigen daartoe in de gelegenheid worden gesteld, HET ONGEVAL BIJ DE N.V. FIGEE. Tegen den kraandrijver wordt 14 dagen hechtenis geëischt. Hedenmorgen had zich voor de rechtbank te verantwoorden H. F. P., in dienst bij de N.V. Figée. Op den 13en Juni had hij den kraan bediend. Toen hij een stuk ijzer op moest hijschen, geraakte de kraan uit het evenwicht en viel het stuk naar beneden, daarmede den schilder J. de L. zoodanig verwondend, dat deze aan de gevolgen overleed. Bekl. P., gehoord, zeide, dat hij niet wist dat de last te zwaar was voor den kraan, Men had hem gezegd, dat het ijzer 3 ton Woog. Hijzelf had het geschat op 4/4 ton, doch naderhand bleek de last meer dan vijf ton te wegen. Ook wist hij niet, dat er schilders op de boot waren. Dr. J. Hulst, als getuige gehoord, ver klaarde, dat de doodsoorzaak niet zoozeer het gevolg was van uiterlijk geweld dan wel door infectie. Dr. L. S. Sie verklaarde, dat de infectie ontstaan was, door het vuil wat in de won den was gekomen. Zonder -infectie zou de dood niet zijn ingetreden. Getuige de Vr., die met de L. samen den schuit had geschilderd en zich met den rug naar den wal bevond, zeide, hoe hij op 'n gegeven oogenblik, toen een stuk ijzer met de kraan boven de schuit was gebracht, hoorde roepen; „berg je." Hij is toen weg gevlogen, juist voor dat het ijzer neerviel. Hij zag de Laat met een arm en been onder het stuk ijzer liggen en hoorde hem roe pen: „help, help!" Als getuige a décharge werd gehoord Ir. Koppen, die de werking van den kraan de monstreerde en eenige technische aanwij zingen gaf. Ook verklaarde getuige, op 'n vraag van den verdediger, dat P. meermalen kranen beproefde, zoodat hij zeer goed op de hoogte was met de verschillende bijzon derheden. Ook behoeft de kraandrijver niet te wegen, doch doen de sjouwers dit, die het gewicht aan den kraandrijver me- dedeelen. Getuige van Z., chef der sjouwers, ver klaarde dat questieuze stukken wel gewo gen worden, doch dikwijls schat men maar. Voorschriften omtrent het wegen bestaan er niet, In elk geval behoeft de kraandrij ver zich er niet mee te bemoeien, dat is voor de sjouwers. De schipper A, de Vr. was op de schuit aanwezig, toen het stuk ijzer opgeheschen werd. Get. verklaarde, de gewoonte te heb ben, bij elk stuk dat aan boord kwam steeds te roepen; „pas er op." Getuige zag een stukje rails wegzakken en de kraan van achteren opwippen. Hij riep toen; „berg je" waarop de één nog net weg kon komen, Getuige N. C. Hoogkamer verklaarde, dat het gewicht van lasten meestal door de sjou wers wordt opgegeven. Ook deze getuige heeft gewaarschuwd toen de kraan begon te rijden. De Kraandrijver K. legde vervolgens nog eens uit wat zijn werk is. Hij bevestigde de verklaringen van de vorige getuigen a décharge. Meestal vraagt de kraandrijver aan de sjouwers; „Kan je hét hebben of niet?" Getuige van der Linden had een proeflast gewogen, waarbij bleek, dat de kraan 6800 K.G. kon hebben. Eveneens verklaarde ge tuige, dat railclamps slechts worden ge bruikt bij stormweer. Schipper P. Tjeerdes verklaarde gehoord te hebben, hoe men „berg je" riep, voordat het stuk ijzer boven het schip zweefde. Van te voren roept men steeds deze waar schuwing. Getuige kreeg den indruk, dat de schilders zoolang mogelijk werken, zoo veel te eerder zijn zij klaar. Zij haasten zich nooit met weggaan. Het O, M. verdeelde de zaak in twee op zichten, nl. Ie, de dood te wijten aan het ongeval en 2e. het ongeval de schuld van beklaagde. Bekl. had meer voorzichtigheid in acht moeten nemen. De deskundigen ver klaarden, dat de dood, het mag dan zijn niet onmiddellijk, dan toch wel middellijk het ge volg zijn van het ongeval. Verder geeft be klaagde toe, dat hij geen railclamps heeit gebruikt om de kraan vast te 'zetten, Ook gaf bekl. toe, dat hij de hefboom niet in den allerhoogsten stand heeft gezet, en ten slotte heeft hij niet gewaarschuwd. Dit alles wijst er op, dat de schuld van bekl, vaststaat. De verdediger heeft het zwaartepunt wel een beetje verlegd en wel naar een buitenge wone oorzaak. Bekl. had moeten zorgen, dat dit niet voorkwam. Door de getuigen is ge zegd, dat railclamps alleen gebruikt worden 's avonds bij het vastzetten van de kraan, doch beklaagde - zelf zegt, dat deze rail clamps zeer zeker gebezigd worden om de kraan bij zware lasten vast te houden, Bekl. wist eveneens, dat het gewicht questieus was. Een beroep op de sjouwers, die altijd het gewicht aangeven,, gaat ook niet op. Beklaagde is toch geen willoos werktuig van de sjouwers. Spr. meende dan ook dat de schuld hier vaststaat en requireerde een hechtenisstraf van 14 dagen. De verdediger, mr. Loben Séls, was er van overtuigd, dat cliënt niet schuldig was. Zeer zeker in den zin van de strafwet niet. Plei ter heeft zich ter plaatse zelf overtuigd en gezien hoe moeilijk de schuldvraag uit te maken is. Daartoe'zijn deskundigen noodig. Op de eerste plaats merkte pleiter op, dat cliënt niet belast was met het kraandrijven, doch dat het slechts een overeenkomst was met zijn kameraden. Het argument van de railsklamps gaat niet op daar ter plaatse waar de last werd neergelaten, geen klamps aanwezig waren, wel op de plaats van het ophijschen. Het O. M, neemt een gewicht van 5000 K.G. aan. Juist is dit niet, hoewel het wel iets over de 500 K.G. zal geweest zijn. Doch pleiter meende, dat 500 K.G. op zoo'n gewicht niet veel verschil uitmaakt en dit meestal onder de stille re serve gerekend wordt. Cliënt zou niet ge waarschuwd hebben, doch dit werd reeds door zoovele andere menschen gedaan, wat ook altijd de gewoonte is. Ook heeft een kraandrijver met zoovele dingen te maken en hij kan toch niet overal tegelijk zijn. Nog maals meent pleiter de schuld in den zin der strafwet te kunnen betwisten. Volgens den Hoogen Raad is bij dood door schuld nood zakelijk de voorzienbaarheid en deze was hier zeer zeker niet aanwezig. De gewone normale voorzienbaarheid was -hier niet aanwezig. Cliënt heeft het gewicht zelf nog gelanceerd. Ook wat de railklamps betreft, was cliënt niet in ver zuim, daar het maximum gewicht kan ge heven worden zonder klamps. Pleiter meen de de oorzaak van het ongeval meer te moeten zoeken in de weersgesteldheid. Da gen lang was het droog geweest en den laatsten nacht had het gestortregend. Een stuk rails is weggezakt en de kraan is daar door uit zijn evenwicht geraakt. Tot slot legde pleiter nog een buitengewoon gun stig getuigschrift over van client's "supe rieuren, waarin gezegd wordt, dat deze nog onlangs met gevaar voor eigen leven an deren heeft geholpen. Van lafheid is dus hier heelemaal geen sprake. Pleiter meende dan ook vrijspraak te moe ten eischen. De uitspraak is bepaald op 15 Oct. a.s. In de bovenzalen van „De Kroon" houdt MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V K HEDEN 5% Nederland 1919 6Nederland 1923 454 Nederl. 1917 756 N.-L 1921 A... 6% N.-L 1923 D... LolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgen» geur. Koloniale Bank L dische Bank Cert Handel Mij. Re»c. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Action* id. COmp. Merc, Arg. Poerworedjo Oude Dell Senembah Dell Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rail» Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell 101 1035/g 983/4 I029/Ie 103% 40% 62 51 152 1461/, 131% 185 69 17 553 314 118 174% l. 141 913/16 151 141 105 420 504 418 340 1 320 178 273 350 104% 145% 87 439/i6 69/l6 101% '03% 98% 102%6 •03% 148 184 68% 314 120 1741/4 140 137 137 158 380 120% 10 •51% 144 7% 423 500 418% 343l/2 106 145 87 42 de afd, Haarlem en Omstr. van de Vereen, tot verbetering van het lot der Blinden in Nederland en Koloniën een bazar van ge bruiksvoorwerpen van allerlei aard, ver vaardigd door de Haarlemsche blinden. De twee zalen bevatten thans van deze gebruiksvoorwerpen een uitgebreide collec tie van den meest verschillenden aard, alle practisch voor het dagelijksch gebruik. Daar zijn borstels, schuiers, matten, mandjes, boenders, enz., Alles het werk van de blin den. Verder alle benoodigdheden voor het blindenschrift, het z.g.n. braileschrift, het welk ook door blinden wordt gedemon streerd en zeer interessant is. Tal van tafels zijn beladen met het brei en haakwerk, ook theewarmers, gevlochten mandjes, shawls, ook grootendeels werk van blinde kinderen. Dan ondergoed, kousen, handschoenen, boeselaars, teveel om op te noemen, alles keurig gerangschikt en in smaakvolle kleuren en een model van accu raat en handig werk. De voorwerpen dragen allen ten prijsje en wie iets wenscht te koopen zal natuurlijk welkom zijn, want getracht wordt een zoo groot mogelijk afzetgebied voor het werk der blinden te verkrijgen. Intusschen loont een bezoek alleszins de moeite. De bazar is heden geopend van 26 uur en van 7—10 uur; verder Vrijdag van 26 uur. Over twee maanden is het werk klaar. Vele maanden hebben onasthetische stei gers onze ouderwetsche, mooie geveltjes in het Groot Heiligland bij de Gasthuisvest be graven, zonder dat iemand een hand uitstak om dit mooie Haarlemsche plekje, tegenover het Frans Halsmuseum, te verlossen van dat monsterachtige omhulsel. Maar dat had een geldige reden, immers men wachtte op de subsidie van Gedeputeerde Staten en dat wachten werd een ware lijdensweg. Lan gen, langen tijd stonden de huisjes daar, als gebukt onder den last van al dat hout, een treurigen aanblik biedend. Doch nu is het leed geleden; de subsidie werd toegezegd en met grootcn spoed toog de firma Metselaar Zonen aan den ar beid. De restauratic was hoogst noodzake lijk. Groote slechte brokken moeten uitge hakt worden en er is vee! voegwerk. Ook moeten eenige van die aardige puntdakjes geheel vernieuwd worden, zoodat, wanneer het weer goed blijft, over ongeveer 2 maan den de huisjes in al hun pittoreske schoon heid weer te' voorschijn zullen komen, Op den Feestdag van de H, Theresia van het Kindje Jezus zij werd, zooals bekend dit jaar in de rij der heiligen opgenomen - is gisteren onder een plechtig Lof, het nieu we beeld dezer heilige gewijd dat voortaan de Kathedraal zal versieren. Het beeld de bekende voorstelling der heilige met het kruisbeeld en de vallende rozen is vervaardigd door onzen stadge noot, den beeldhouwer Maas in overleg met Z. D. H. den Bisschop van Haarlem en den architect der kathedraal, den heer Cuypers. Het is geplaatst in het Noorder-transept aan den ingang der H. Familie-kapel. Deze plaats werd door Mgr. uitgekozen voor het beeld, omdat de H, Theresia een groote vereerster was van de H. Kindsheid van Je zus. Als tweede heilige, die Christus' Kinds heid bijzonder vereerde, zal aan de andere zijde van den ingang mettertijd het beeld komen van den H. Thomas van Villanovq. Er waren gisteravond vele geloovigen bij de plechtigheid tegenwoordig. De wijding van het beeld werd verricht door den Hoog- eerw. heer Plebaan, met assistentie van den Weleerw, heer J. M. v. d. Tuyn, secretaris van het Bisdom en den Weleerw. heer P. J. Nieuwenhuis. De Weleerw, heer rector B. v. Baaren te Leiderdorp, hield een mooie feestpredicatle. Het beeld was rondom keurig versierd met een regen van roode en gele rozen. Het koperwerk onder aan het beeld is ge leverd door de firma Thijssen, uit Haar- lem. Het is de bedoeling in de kathedraal el ke maand een Theresia-Lof te celebreeren. Wij kunnen nog mededeelen, dat de ka pel van de H. Familie, wat betreft altaar en ramen, zal worden afgemaakt door het hier ♦er stede bestaande kerstmisgilde. Velen zal het ook verheugen, dat dezer dagen een bedrag is aangeboden om de Sa cramentskapel van gebrandschilderde ra men te voorzien. Hedenmorgen had in gebouw „Geko" aan den Spaarndammerweg te Schoten, de aan besteding plaats van 17 woningen in 3 blok ken met bijkomende werken, aan de Reitz- Ben Viljoen- en Lucas Meyerstraat, Gem, Schoten. Ingeschreven werd als volgt;; C, van Leeuwen, Nieuwerk, 53,000. N. V. Aannecm-Maatschappij, Velsen, 54136 C. en M. Kwak, Zuidland, 49.800, M. Zwaan, Nieuwdam,, 59.990, Boerigter en Houtkamp, Haarlem, ƒ52,400. Bréuker, Utrecht, ƒ49,750. Gebr. Roos, Nieuw Beierland, 49.900, N. Cobelens en Zonen, Schoten, 568829. W. v. d. Berg, Nieuw-Beierland, 50.240. A. Zeilmaker, Overveen, 66,300. De raming was 49.700. Laagste inschrijver was Breuker te Utrecht v/or 49,750. Ondertrouwd; 1 October; H. W. Hess- ling en H, Post. H. Beenhakker en E. Fortgens. C. van 't Ende en D. Loef. C. J. Meijer en A. C. Ross. P. A. v, d. Graft en C. E. Dijkstra. Getrouwd: 1 October. A, G. J. Houtkamp en J. H. Zwaneveld. D. A. Vrugt en T. de Haas, G. W. v. Driesten en D. J. Luijken. A. G. Broekman en M, Drenth. G. Eijsker en M. v, d. Linden. C. Beek en J. E. Stoelman, J. M. G. v. Waveren en M. E. de Wit, Geboren: 30 Sept. z. van J. J. v. d. Wei deBoogaard, d. van E. v. d. WalKil- lenbrink. Overleden'. 1 October. B'. Hazenhoek Ottpns, 71 jaar. Staten Bolwerk, H. Rij ke»Spaans, 77 jaar, Kinderhuisvest. Aan de ouders van zijn pupillen heeft 't Si. FranciscnsLiefdewerk een circulaire rondgezonden, waarin een luisterrijke vie ring wordt aangekondigd van Let St. Frao- ciscus-Patronaat-feest op aanstaanden Zon dag, Een luisterrijke feestviering bij het St. Franclscus-liefdewerk. Onafscheidelijk as socieert zich aan die idee, de herinniring, aan reeds talrijke koffie-met-krentenbrood- orgieën, aan een zwijmel van daverend feestgezang, van oorverdoo-vende losbran ding van over-nafeve dankbaarheid en voldoening na zoo menig welgeslaagd pro gramnummer, Jawel, maar ook een herin nering aan de toewijding en aan, de volhar ding, aan de gulle goedhartigheid en aan de vaste tucht, aan vele desillusies en aan prachtige successen van een voor den bui tenstaander bijna met te veel jeugdig ide alisme opgezette, maar krachtige en werk lustige organisatie. Aan stichtende Kinder missen met onbegrijpelijk welgeslaagd ge zang, aan plechtige Communiefeesten van voor verwildering bewaarde beschermelin gen, met dankbaar-ontroerde ouders. Een Patroonsfeest is voor het St, Fran ciscus-Liefdewerk niet alleen een motief om den jongens een prettigen, enthousias ten avond te bezorgen, en hun ongetemde kelen, hun niet te .temperen levenslust en de blijheid om de gevonden goede verzor ging te laten uitslaan, maar ook gereede aanleiding om nog eens dieper dan anders hen ie döen gevoelen den .eersten bestaans grond van, hun patronaat; godsdienstige en maatschappelijke verheffing en verdediging. Zoo is gisteravond in de kapel van het 'St. Franciscushuis aan de Zoetestraat een triduum geopend ter voorbereiding op het feest van. Zandag. Omdat reeds de Kapel niet ruim genoeg meer is, wordt voor twee groepen afzon derlijk, één te kwart voor zeven en één te kwart voor acht des avonds, de plechtig heden en toespfraak gehouden, door den Eerw. Pater Hugo Pontioen uit Wychen, terwijl de H. Mis met toespraak 's morgens kwart voor zeven voor allen gezamelijk ge lezen wordt. Voor Zondag vermeldt het programma: morgens te 9 uur H. Mis met gezangen, algemeene H. Communie en uitstelling van het H. Sacrament, waarna gezamelijk ont bijt; 's middags te 4 uur Lof met toespraak en pauselijke zegen met vollen aflaat. Van 's morgens 11 uur tot des middags 4 uur is in de Kapel aan de Zoetestraat 11 het ff. Sacrament uitgesteld en de Kapel is dan voor ieder toegankelijk en wij kunnen niet anders, ian wie dit kapfelleiie met zijn smaakvolle sieraden en dien dag zeker rijke versiering, nog nooit bezocht heeft, aan raden, van deze gelegenheid gebruik te ma ken. De dag zal worden bekroond met een éclatanten feestavond met tractatie in de groote speelzaal, voor hen die trouw het triduum hebben meegemaakt. Het gevierde vrcolijke „Haagsch Trio", treedt dan met een uitgelezen programma op en de ouders of voogden der pupillen zijn voor dien avond oók uitgenoodigd, Voor broers en zusters is er echter geen plaats. Wij wenschen het sympathieke St, Fran- ciscus Liefdewerk gaarne, dat zijne feestvie ring in alle opzichten slagen mag. En wie voor deze mooie vereeniging nog een offertje over heeft, wete, dat de pen ningmeester de heer F. Beaufort, Kinder huisvest 49, dit maar al te graag omgaand in entvangst zal nemen. Wij vestigen nogmaals de aandacht op j de plechtige opening, die voor een ieder toegankelijk is, Kaarten van avond en mor- gen-overdag, óók morgenavond gratis ver krijgbaar aan St. Bavo, Smedestraat. NATIONALE MILITIE. Uit deze gemeente moeten voor de nieu we lichting 49 lotelingen dienen. Het hoog ste nummer, dat moet opkomen, is nummer i 72. i Schotensche Winkeliersvereeniging. I De Schotensche winkeliersvereeniging Een- I dracht Maakt Macht" hield gisteren een j feestelijke prppaganda-avond voor alle win- I keiiers, in gebouw „Geko" aan den Spaarn dammerweg hoek Florcsstraat. De heer H, van Rigteren, voorzitter, der vereeniging, opende den avond, en heette allen welkom. Behalve Eindhoven is Schoten een der plaatsen, die zich het meest uitbreiden. Het is daarom noodzakelijk de aandacht te ves tigen op onze zaken, aldus spr. Het bestuur heeft een plan gemaakt om een winkelweek te organiseéren met attracties, speciaal voor de leden. Van de ruim 350 winkeliers is er slechts een 60-tal georganiseerd. Spr. brengt dank aan den heer Lipman die geheel wel willend de keurige versiering aanbracht en aan de Gebr. Steentjes, die dc zaal gratis beschikbaar stelden. Hierna trad de heer Speenhoff met zijn liedjes op. Mej. J. Weeling, opera-zangeres, vroeg hierna de aandacht voor aria's uit madame Butterfly en Lolita. Aan de piano had mej. B, Courant plaats genomen, die op keurige wijze begeleidde. Na beide stukken werden de rollen omge wisseld en nam mej. Weeling aan de piano plaats, terwijl mej. Courant eenige voor drachten ten beste gaf. De heer en mevr. Speenhoff en de heer Davids traden daarna op. De voorzitter sloot, ftadat nog eenige num mers waren uitgevoerd, hierna de biieen- 439e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 1 October. Se Klasse lie Lijst. Hooge prijzen; 1983 17580 1000. 635 4919 9276 14016 ƒ400. 881 3752 14644 15590 1S789 200- 273 951 970i 11189 17667 1S762 19123 ƒ100 Priizen van 70: 18 353 761 71 3S1 867 138 399 892 182 44S 265 544 290 567 34! 612 1023 1206 129S 135,3 1404 1419 1439 1629 1709' 1786 1823 1497 1871 1544 1562 1925 1990 1992 2005 2023 2035 2092 2093 2188 2272 2297 235.3 2426 246S 2484 2518 2798 2877 3029 3076 .3115 .3201 .3.377 3562 ,3637 3208 3.37? 3865 3597 3754 3817 3875 3916 3971 4055 4074 4076 4170 4,305 4322 4335 4479 4600 460S 4620 4735 4741 4777 4810 4827 4829 4907 4968 5064 5195 5292 5318 5.330 5361 5402 5503 5512 5553 5564 5677 5748 5777 5778 5828 5930 5936 6010 6887 7148 7,3 D 7554 7571 7574 817? 5877 591 6334 6697 6712 6827 7402 7410 7458 7534 7587 7596 7672 7896 7989 8155 8178 8197 8206 8253 8350 8397 8406 8579 8637 8672 8678 8707 9009 9.336 944.3 9459 96.37 9771 9804 9867 10104 10157 10184 10306 10347 10441 10487 10576 10587 10694 10704 10816 10958 110.39 11060 11238 11292 11324 11450 11482 11555 11557 11563 11705 11914 11922 12051 12132 12299 12.344 12604 12627 12703 12835 12844 12S93 12909 1297? 1302,3 13253 13321 13332 13431 13437 13530 13696 13712 13727 13780 13796 13830 14025 14310 14351 14510 14524 14624 14652 14664 1477? 14800 14802 14826 14836 14920 14946 15041 15065 1507: 15168 15185 15266 15294 15302 15417 1542'! 15509 15676 15741 15796 15848 15911 15937 1604! 16060 16084 16092 16267 16314 16396 1648! 16677 16745 16819 16846 16853 1687,: 17036 17177 17226 17294 17355 17394 1742: 17444 17658 17857 17926 17948 18002 18104 18129 18137 18144 18254 "1S359 18397 18517 1855(7 18700 18735 18788 18941 19048 19049 19186 192S4 19314 19499 19914 20022 2003' 20142 10144 20226 20257 20281 20450 2073! 20748 20821 20S26 omA- ?oco6 O0934 1 §0 456 716 861 i 122 1236 1388 554 1653 1859 1988 2215 2313 2587 2*36 2891 3084 3270 3628 3868 4015 437! 4628 4945 5128 5666 5S64 6028 6189 6296 6.342 6574 6743 6926 7206 7429 7689 7884 809.3 8273 8445 8643 8910 9048 9.337 9550 9713 9989 10131 10312 10513 10749 11014 11456 11614 11814 11977 12169. 12533 12872 13234 13590 1.37.33 14148 14311 1444.3 14453 14615 14901 14923 15261 15530 15736 16035 16170 16294 16448 16625 17095 17271' 17520 17795 18077 18.324 18563 18745 18955 19.304 19680 19883 20000 20154 20408 20556 207.32 2092.3 5c met 190 494 775 899 1144 1260 1400 1579 1693 1929 2015 2225 2327 2598 2763 2905 8094 3283 .3694 3902 4078 4.398 4696 4955 5152 5712 5882 6050 6206 6,312 6391 661.3 6745 6933 7228 7470 77.37 7898 8150 8282 8488 8662 8932 9051 9.368 9562 9715 10025 101.32 10328 10549 1079.3 11042 11502 11626 11830 11990 12292 12629 12921 13250 13638 1378.3 14202 14320 NIETEN: 59 298 330 808 931 1175 1328 1434 1614 174! 1799 19.31 1940 2027 2122 2230 2245 23S4 2441 36 269 512 791 913 1160 1292 1417 1589 2625 2.797 2976 .3101 26.30 2814' .3008 3102 3296 3.342 .3696 3725 3906 3940 4103 4183 4474 4494 4748 4790 5002 5038 5253 5272 5740 5759 5906 5915 6078 6095 6226 6236 6315 6323 6453 6466 6629 6670 6765 6823 6936 6960 7231 7248 7496 7551 7780 7811 7903 7939 8161 8212 8297 8336 8568 8591 8685 8689 8942 8952 9066 9130 9387 9402 9570 9659 97-38 9885 10029 10033 19188 10222 10428 10496 10578 10607 10844 10874 11151 11190 11535 11541 11642 11656 118.34 11856 12005 12020 12296 12347 12632 12645 13001 13037 13263 13270 13645 13647 1380.3 13854 14216 14222 14.349 14367 134 327 5,35 823 1030 1180 1340 1478 1628 1826 1931 2170 2273 2470 2632 2819 .3011 3143 3396 3734 .3982 4268 4556 4840 5041 5341 4760 5970 r 123 6252 6324 6566 6671 6S44 6964 7282 7578 7840 7973 8214 8367 8592 8724 8989 9208 9454 9667 9956 10035 10240 10506 10688 10876 11322 11561 11675 11874 12075 12363 12751 13057 13279 13649 13955 14238 14398 14456 14460 14478 14489 14638 14708 14718 14757 14956 15024 15297 15304 15574 15600 15897 15904 160.36 16052 16171 16176 16322 16337 1648.3 16511 16895 16930 17105 17121 17.305 17376 17546 17555 17860 17871 18147 18173 18340 1S360 18616 18638 18753 18791 18965 18997 19.310 19311 19715 19728 19915 1993! 20013 20028 20176 20268 20433 20442 20620 20637 20754 20759 20984 20987 klasse 10e lijst 15035 15094 15410- 15441 15601 15625 15944 15965 16095 16115 16196 16201 16365 16382 16546 16599 16965 17010 17166 17134 17400 174,39 17618 1762.3 17879 17939 18223 18266 18391 18432 18693 18695 18809 18833 19045 19046 19427 19511 19844 19851 19952 19984 20033 20095 20298 20322 20460 20489 20668 20685 20772 20825 21000 10712 m.z. 147 360 620 841 1046 1188 1342 1496 1641 1848 1974 2183 2290 2505 2647 2863 3042 3242 3456 3812 3989 4314 4578 488! 5062 5368 5797 5982 6150 6275 6327 6569 6682 6885 7053 7356 7658 7850 53042 8251 8375 8602 8736 9003 9212 9478 9671 9968 10083 10276 10508 10710 10937 11348 11586 11691 11907 12128 12430 12770 13143 1.3413 13666 14024 14287 14411 14505 14772 15219 15497 15636 16000 16145 16226 16401 16606 17013 17246 17447 17669 17961 18273 18434 18710 18892 19220 19603 19854 19989 20117 20362 20520 20698 20849 150 444 715 843 1080 1230 1345 1533 1648 1975 2214 2300 2520 2678 287" 3069 320- 356" 3854 400" '4333 4622 4892 5090 5643 5836 6015 6177 628= 6329 6575 668" 6901 7100 7400 7673 7879 807" 8262 8433 8624 8905 9014 9239 9521 9712 9969 10097 10309 10512 10717 10993 11369 11613 11766 1192! 12140 12515 12858 13216 13445 13700 140.3? 14301 14438 14584 14803 15225 1551 15691 16024 16167 16272 1642" 16623 1707 17257 17485 1770° 17972 13286 18534 1S72.1 1S901 19294 19601- 19857 19995 20124 20380 20552 20713 2085! 10772; 12581 komst en men bleef nog eenigen tijd bij elkaar. AMSTERDAM, 1' Oct. Bij de directie van de Holland West-Afrika Lijn is bericht ingekomen, dat het stoomschip „IJssel- stroom". dat op de kust van West-Afrika gestrand is, verloren is. De bemanning en de passagiers, die door de „Elisabethville" waren opgenomen, zijn geland te Grandassan (Ivoorkust). Zij zul len door het s.s. „Helder" worden afge haald en later inet .de stoomschepen „Albi- reo" en „Java" de reis voortzetten. ROTTERDAM 1 Oct. De 60-jarige bank werker M. K. kwam vanmorgen, toen hij werkzaam was bij de gemeent. electrische centrale aan de Schiehaven in aanraking met den stroom, waardoor hij met ernstige brand wonden tegen den grond sloeg. De arts constateerde den dood. De geneesk. dienst had eerst geruimen tijd kunstmatige adem- haling toegepast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2