De geheimzinnige bende BINNENLANDSCH 'NIEUWS. JV\ - Bijzondere maatregelen te Locarnö in verband met de a.s. conferentie. De duikers, bezig met de duikboot S 51, moeten hun werk staken. Verdere concessies van Amerika tegenover Frankrijk. Onder de radio-berichten: Verwacht wordt, dat bij de Fransch-Ameri kaansche onderhandelingen inzake de schuld spoedig overeenstemming zal worden bereikt. De ziekte van Tsjitsjerin en het Duitsch-Russische handelsverdrag. Gem. buitenl; berichten. DE DRUKKERSSTAKING TE ANT WERPEN. BtJIT AMD De onderhandelingen tusschen Frankrijk en de Ver. Staten. Het vertrek der Duitsche delegatie. De reis van Tsjitsjerin. De veroordeelde Fransche aviateur. Autobandieten aan het werk. De vroedvrouwenschool te Heerlen. De Stormramp. Het verkoopen der Staatsloten door de collecteur onderling. De financiën van Oude-Pekela. Een nieuw Stadion te Amsterdam. De burgemeester van Woerden. De electrificatie van de spoorlijn A msterd amRotterdam. FINANCIËN. Arnold Gillissen's bank. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. FEUILLETON. A tmtPl Dc kwestie van Mosoel. Na het interview, dat Amery Dinsdag aan de pers toestond en dat anderhalf uur duurde, opent de „Daily Mail" opnieuw een campagne tegen zijn politiek inzake Mosoel en wel in het bizonder naar aanleiding van Amery's verklaring, dat hij niet aan de mo gelijkheid van een oorlog met Turkije ge looft. Het blad nu merkt op, dat Amery on geveer dezelfde houding aanneemt als des tijds de coalitieregeering, toen de gebeurte nissen in het gebied van Tsjanak het land aan den rand van een oorlog met Turkije brachten. Het blad steekt den draak met Amery's voorspellingen, daar hij ook vroe ger steeds onjuiste voorspellingen heeft ge daan en het land. zonder goedkeuring van het Lagerhuis in verwikkelingen met Tur kije brengt. Het congres der Arbeiders partij. De Labour-conferentie heeft met alge- meene stemmen een resolutie aangenomen, waarin op alle leden der Labourpartij een beroep wordt gedaan om te weigeren zich aan te sluiten bij de „army supplementary reserve." Het congres der Arbeiderspartij heeft met groote meerderheid een door de extremisten voorgestelde resolutie verworpen, eischende dat aan de Sovjetregeering en aan Zinowjew een verontschuldiging wordt gezonden, om dat Ramsay MacDonald, toen hij premier was, betrokken is geweest bij de publicatie van den „vervalschten" brief van Zinowjew die het succes der Conservatieven bij de jongste verkiezingen tot gevolg had. Brand aan boord van een schip. Aan boord van het stoomschip „Mariner", dat van Nèw York naar Londen onderweg was en een lading paardehaar en veeren aan boord heeft, is brand uitgebroken. Gisteren morgen vroeg is het schip te Gravesend bin- aengeloopen. De „Mariner" meet 7698 ton. Het schip vertrok 19 September van New Vork. De dood van Léon Bourgeois. De bladen brengen hulde aan de loop baan van idealisme en den adel van karak- :er van Léon Bourgeois en aan zijn rol bij de stichtiiig van den Volkenbond. Zij her- .nneren er aan, dat deze vrij wat krachtiger middelen van optreden zou hebben als men op de denkbeelden van Bourgeois was inge gaan. De onderhandelingen tus- schen Frankrijk en Amerika. Naar verluidt heeft Caillaux in zijn voor stel het gemiddeld te betalen bedrag, ver deeld over 62 jaar, verhoogd tot 100 millioen, terwijl de Amerikanen hun minimum tot 150 millioen hebben verlaagd, hetgeen de Fran- schen huns inziens in staat zijn te betalen. De Franschen evenwel houden vol, dat dit niet het geval is en verklaren, dat zij geen overeenkomst wenschen te sluiten, welke zij wellicht later niet zouden kunnen nakomen. Caillaux en Mellon hebben besloten de gisteren belegde volledige zitting niet te doen plaats hebben. Na afloop der conferentie tus- schen Caillaux, Mellon en de deskundigen werd officieel verklaard, dat er groote vor deringen waren gemaakt. De „Matin" meldt uit Washington, dat in het jongste Amerikaansche memorandum onderscheid wordt gemaakt tusschen de hoofdsom der schuld en de rente. Ten aan zien der eerste wordt een verbintenis gevraagd terwijl er voor de tweede voorstellen worden gedaan. De Fransche delegatie, die hoofd som en interest op één staat had gebracht, onder^gekt of het mogelijk zou zijn deze tnethoclfe te wijzigen. De bestrijding der duurte in Duitschland. Ingevolge een gisteren met dr. Ltfther ge voerd onderhoud heeft de politie-president van Berlijn Grzesinski last gegeven de con trole op de prijzen, die thans alleen wordt uitgeoefend op vleesch, uit te breiden tot brood, groenten en fruit. Het aantal con- tróleambtenaren zal aanzienlijk worden 'uit gebreid. Naar Locarno. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat de Duitsche delegatie onder leiding van den rijkskanselier waarschijnlijk Zaterdag uit Berlijn naar Locarno vertrekt. Volgens de bladen heeft de Zwitsersche telegraaf- en. telefoonadministratie met het nog op de a.s. conferentie tusschen Locarno en Bellinzona nieuwe lijnen doen aanleggen en pogingen gedaan om een bruikbare tele fonische verbinding met Londen, Parijs, Rome en Berlijn tot stand te brengen. De inhoud van de verkla ringen der Duitsche amba- v bassadeurs. Bij de overhandiging der antwoord-nota legden de leiders der Duitsche missies mon deling en door het terhandstellen van een gelijkluidend memorandum een verklaring af, waarin zij betreffende Duitschlands toe treding tot den Volkenbond wijzen op het voorbehoud, vermeld~in het Duitsche me morandum van Sept. 1924. Het doel, waarnaar gestreefd wordt, over eenstemming en verzoening, zou nog gevaar blijven loopen, indien het niet gelukte vóór Duitschlands toetreding tot den Volken bond en vóór het sluiten van het Veiligheids pact een einde te maken aan het conflict, dat thans nog Duitschland en de geallieerden scheidt, nl. de ontruiming der noordelijke zone van het Rijnland en de definitieve rege ling der Duitsche ontwapeningsquaestie Zoolang de door het Duitsche volk als on rechtvaardig gevoelde toestand, de verlenging der bezetting van een groot Duitsch gebied voortduurt, kan het vertrouwen in de vreed zame ontwikkeling niet worden hersteld. De rijksregeering koestert de hoop, dat de regeeringen deze mededeelingen in denzelf- den geest van loyauteit zullen opnemen, als waaruit zij zijn voortgevloeid en dat zij daarin den oprechten wensch zullen zien om voor de voltooiing van het groote vredeswerk den weg Te effenen. Uitsluitingen. De directie der fa. Siemens Halske te Weenen, waar het personeel reeds een week staakte en Dinsdag besloot de staking voort te zetten, heeft alle arbeiders en geëmployeer den uitgesloten. De Steyerische Waffenfa- brik in Stiermarken heeft denzelfden maat regel genomen. De betrekkingen tusschen Polen en Rusland. In antwoord op een tafelrede van den Poolschen minister van buitenl. zaken aan een maaltijd ter eere van Tsjitsjerin heeft deze er blijkens een radiogram uit Berlijn o.a. op gewezen, dat de Poolsch-Russische toenadering niet moest worden opgevat als te zijn gericht tegen een of andere vreemde mogendheid. 1 De „Stampa" in beslag genoemen. Wegens de publicatie van artikelen over de manoeuvres, waarin berichten en com mentaren voorkwamen welke tendentieus en nadeelig voor het leger werden geacht, had de prefect de inbeslagname van de „Stampa" gelast. Thans heeft de prefect de concessie van den verantwoordelijken hoofd redacteur ingetrokken. De verschijning van het blad is gestaakt. Vergrooting van den Ar- gentijnsche vloot. De Senaat hechtte zijn goedkeuring aan een wetsontwerp, dat de regeering mach tigt tot het openen van een crediet van twee honderd millioen piaster tot het vervangen van kruisers en den aankoop van duikboo- ten en moederschepen voor vliegtuigen. De oorlog in Marokko. Uit Melilla wordt gemeld, dat Primo de Rivera op het Fransche pantserschip „Pa ris" het bombardement heeft gevolgd van Sidi Driss (ten O. van Ajdir) door dit schip en door de Spaansche oorlogsschepen. De ramp van de duik boot S 51. De duikers, die bezig zijn met de gezon ken duikboot S 51, werden door het werken van den grond en het sterkte getij Dinsdag avond om ejf uur gedwongen, hun pogingen op te geven. Volgens een ontvangen tele gram hebben zij hun werk gisteren hervat. Een vermetele straat roof te Niagara Falls, In een auto zittende roovers hielden in de hoofdstraat onder bedreiging met revolvers een banklooper aan, die, vergezeld van een politieagent, 19.000 dollars naar een filiaal der bank overbracht. De roovers ontsnapten met den buit. Na tien weken te.hebben geduurd is de staking bij de courantendrukkerijen te Ant werpen geëindigd. Er is een nieuw contract gesloten waarbij de eischen der gezellen slechts gedeeltelijk zijn ingewilligd. LENIN NOG NIET ROOD GENOEG. Onbekenden hebben dezer dagen het stand beeld van Lenin in de stand van Sovjet-Rus land in het Grand-Palais op de tentoonstel ling voor decoratieve kunst te Parijs, met rooden inkt besmeujrd. HET ONTZET VAN SOEEIDA. Edouard Helsey seint aan het „Journal" bijzonderheden over het onzet van het gar nizoen van Soëeida. Dat ontzet heeft den Franschen slechts zes dooden en 23 gewon den gekost. Wij zijn, zoo vertelt hij, 36 volle uren in de stad gebleven waar wij een zeker aantal huizen in brand hebben gestoken aan den Droezenleider Attrasj of aan een of an deren rotger.oot van hem toebehoorend. In den maanloozen nacht was het effect be vredigend, vertelt Helsey. De vuurgloed met de triomfantelijke vlammen bloosde op de drie zijden van Soeëida, dat als een fort op een rots van grilligen vorm ligt. Heel het Droezenland en heel Hauran hebben kun nen zien, dat Frankrijk de rebellen waar het wil weet te kastijden, in weerwil van allen tegenstand. KONINGINNEDAG TE KAAPSTAD. Op den avond van 29 Augustus j.l. werd zoo schrijft men ons uit Kaapstad de ver jaardag van Koningin Wilhelmina der Neder landen feestelijk herdacht door de plaatselijke Nederlanders en andere vrienden. De be sturen van de Nederlandsche lichamen wa ren voor de gelegenheid tot samenwerking ge komen en men vierde een mooi feest. Op 31 Augustus was er in den namiddag receptie ten huize van den Consul, den heer P. A. van Buttingha Wichers. CHOLERA OP DE PHILIPPIJNEN. Te Manilla heerscht in vrij hevige mate cholera. Gedurende de laatste 48 uur wer den elf dooden en 38 nieuwe gevallen van vermoedelijk Aziatische cholera in Manilla geregistreerd. Sinds het uitbreken der ziekte zijn 23 personen overleden en hebben zich in totaal 104 gevallen voorgedaan. I De Fransch-Amerikaansche onderhande lingen over de schulden hadden gisteren een vlot verloop. Naar verluidt is er overeenstemming be reikt tot het inlasschen, in elke regeling die tot stand mocht komen, van een clau sule, welke in een herziening dezer regeling voorziet in geval het aan heide zijden dui delijk mocht worden, dat Frankrijks beta- lingscapiciteit is overschat. Bovendien heeft de Amerikaansche com missie de voorgestelde annuïteiten met 29 millioen dollar verminderd. Frankrijk acht beide concessies van groot gewicht. Een ancjer voorstel, dat door de Fransch- Amerikaansche commissies wordt overwo gen, bepaalt dat dc betalingen worden op geschort in geval de wisselmarkt- ongunstig is voor de overdracht der gelden op den vastgeslelden datum, waardoor dus het Frrnsche departement van financiën een ze kere vrijheid wordt gegeven voor het uitkie zen van een gunstig tijdstip voor de over dracht- Naar verluidt zetten de Franschen de voordeelen uiteen van een langduriger pe riode dan 62 jaar voor de amortisatie der schuld, daar zij aldus hun jaarlijksch gemid deld bedrag kunnen verminderen. Volgens te Parijs uit Washington ontvan gen berichten, heerscht er algemeen opti misme en wordt spoedige overeenstemming verwacht. De Duitsche delegatie zal Zaterdagavond met een spccialen trein naar Locarno ver trekken, waar zij Zondagmiddag zal aanko men. Behalve de rijkskanselier, de minister van Buitenlandsche Zaken, staatssecretaris von Schubert en „Ministerialdirektor" Gaus zullen nog de staatssecretaris van de rijks kanselarij en de rijksperschef, alsmede eenige referendarissen van het departement van buitenlandsche zaken en de persafdee- ling deel der legatie uitmaken. De delegatie zal in het hotel Esplanade in een voorstad van Locarno wonen en door rechtstreeksche telefoon- en telegraaflei- dingen met Berlijn in verbinding staan. De gemeenteraad van Locarno heeft voor de a.s. conferentie de groote zaal in het paleis van justitie beschikbaar gesteld. Liet persbureau zal in een zaal van het voorma lige regeeringsgebouw worden onderge bracht. De Gothardlijn legt een directen wagen naar Locarno in. Gistermiddag om twaalf uur is de Russi sche staatscommissaris voor buitenlandsche aangelegenheden Tsjitsjerin aan het Schle- sische Bahnhof te Berlijn aangekomen. Hij werd ontvangen door leden van de Russi sche ambassade en door den staatssecreta ris von Schubert. Tsjitsjerin was 's avonds de gast van den rijksminister van buiten landsche zaken dr, Stresemann cn luncht vandaag met den rijkskanselier dr. Luther. Hij is voornemens zich in Berlijn door eenige doktoren te laten onderzoeken. Waarschijn lijk zal hij Berlijn spoedig verlaten en zich, naar men aanneemt, naar Wiesbaden be geven ten einde daar genezing van zijn sui kerziekte te zoeken, In parlementaire kringen verwacht men, dat in aansluiting aan het verblijf van Tsjitsjerin te Berlijn het sluiten van het Duitsch-Russische handelsverdrag bekend zal worden gemaakt. Dc Staatsaflwaltschafl heeft den tot een boete veroordeelden Franschen aviateur Coste heden vrijgelaten, nadat hij de verkla ring had afgelegd, dat hij alle moeite zou doen om de rest van de boete te betalen. Dinsdagmorgen reed dc heer Bisserene directeur eener waterleidingmaatschappij, met zijn auto door Choisy-le-Roi (Frankrijk) met een tasch met 90.000 francs bij zich, be stemd voor de uitbetaling van zijn personeel. Eensklaps werd zijn wagen door een andere auto ackterop gereden. Uitstappend om te zien wat er aan zijn auto beschadigd was, bevond de heer Bisserene zich tegenover twee der inzittende van de andere auto, die revolvers op hem richtten en hem met den dood bedreigden als hij een woord sprak. Intusschen maakten twee andere bandieten zich van de tasch meester. Na de banden van de auto van den bestolene te hebben stukgesneden, ging het viertal er in volle vaart vandoor. Arbeiders, die in de nabijheid werkten en het tooneel hadden gadegeslagen, staken geen hand uit om te helpen. Zij meenden met.... een filmopneming te doen te heb ben! Van hun dwaling genezen, zetten zij de auto op hun fietsen achterna, doch zonder haar te kunnen inhalen. De auto hadden dc bandieten zelf weer aan een Parijsch schouwburgdirecteur ont stolen. In de radsvergadering van Heerlen van Dinsdagavond is e enbesluit genomen dat van belang kan zijn voor de Vroedvrouwen school. In de overeenkomst van erfpacht met de Vereeniging „De Kweekschool voor Vroedvrouwen" is de bepaling opgenomen, dat bij het eindigen van het erfpachtsrccht, op welken grond ook, de gemeente het recht heeft, alle op de in erfpacht gegeven perceelen gestichte gebouwen en gemaakte beplantingen over te nemen tegen de boek waarde op dat tijdstip, mits de gemeente bin nen drie maanden na het eindigen van het erfpachtsrccht verklaart dat zij van dit recht wenscht gebruik te maken. In een schrijven deelt de Minister van Ar beid mede, dat hij in overweging heeft, een voorstel aan de'Staten-Generaal, strekkende tot instandhouding van de Kweekschool voor Vroedvrouwen. Het zou in de lijn van een dergelijk voorstel liggen, dat de eigendom der gebouwen overging aan den Staat. De Minister hoopt hierover overeenstemminn te verkrijgen met het bestuur der vereeniging^ Het wil den Minister wenscbelijk voor komen, dat indien de zaak aldus wordt .ge regeld, het erfpachtsrecht wordt overge dragen op het Rijk. Mede zou de Minister er prijs op stellen, dat in htt contract voor het Rijk de bevoegdheid werd voorbehouden, het erfpachtsterrein, ben beëindiging van het erfpachtsrecht te koopen voor een be drag, dat zal worden vastgesteld door drie schaters. Het zal, zoo luidt het slot van 's ministers schrijven allerminst dc bedoeling zijn, dat- nu of later de bestemming van de gebouwen voor school en kliniek zal worden veranderd, integendeel. B. en W. hadden tegen inwilliging van het verzoeg geen 'bezwaar en de rad besloot met algemeene stemmen de zaak te regelen. Een cycloon-museum te Boroulo. Nar hel Haagsch Anetakantoor verneemt' heeft jhr. De Muralt, burgemeester van Bor- culo, het initiatief genomen tot het oprichten van een cycloon-museum. De heer J. Ros- sing, gemeente-ontvangen, is voorloopig be last met het verzamelen van materiaal en gegevens. Waar het bijeenbrengen van een zoo volledig mogelijke collectie van groot wetenschapelijkp belang wordt geacht, roept de burgemeester alerl medewerking in, om daartoe te geraken. Ieder, die in het bezit is van fotografieën, beschrijvingen, aanteeke- ningen, affiches, couranten, bulletins, tele grammen, imprifés, brieven, enz. betrekking hebbend op de ramp te Borculo, op de ge houden geldinzamelingen, of op den weder opbouw worden uitgenoodigd deze stukken voor de aan te leggen verzameling te willen afstaan en rechtstreeks te willen adresseeren aan den gemeente-ontvanger voornoemd. Door den heer Staalman zijn aan den Mi nister van Financiën de volgende vragen ge richt: 1. Is het den Minister bekend, dat de cir culaire van 18 September j.l. no. 3/1878, van den directeur der Staatsloterij, betreffende den yerkoop van loten door collecteurs en collectrices onderling, vele dezer functiona rissen in groote ongelegenheid heeft gebracht, vooral ten gevolge van den korten termijn, welke gesteld is om te voldoen aan de eischen, die thans blijkens die circulaire als noodzakelijk worden geacht en zoozeer af wijken van hetgeen sinds vele jaren niet alleen als toelaatbaar werd beschouwd, maar zelfs van de zijde der directie der Staatsloterij werd aangemoedigd? 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid althans dezen termijn te verlengen, als niét van de zijde der Regeering op andere wijze aan de thans voor zeer vele collecteurs en vooral collectrices gerezen bezwaren kan (worden tegemoet gekomen? Op de vragen van mevr. Bakker-Nort be treffende den financiëelen toestand der ge meente Oude-Pekela en de uitbetaling van leenings-gelden aan die gemeente, heeft de heer De Geer, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw o.m. het volgende ge antwoord. 1. Het is den ondergeteekende bekend, dat de gemeente Oude-Pekela in groote moeilijkheden is geraakt. 2. Ondergeteekende heeft dezer dagen termen gevonden, machtiging te verieenen tot uitbetaling van het restant der onder garantie van het Rijk door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan de gemeente Oude-Pekela toegezegde leeningsgelden. 3. De begrooting van dc gemeente Oude- Pekela voor het jaar 1925 wordt dezer dagen door Gedeputeerde Staten van Groningen goedgekeurd. Vermijding van den toestand, dat een financiëel beheer moet worden ge voerd zonder goedgekeurde begrooting, ligt .overigens van nature en dit zal ook in 1926 voor Oude-Pekela gelden in de eerste plaats op den weg van dc gemeente. Ruimte voor 40.000 personen. Te Amsterdam zijn thans in bewerking plannen voor een nieuw stadion. In het nieuwe plan, ontworpen door den architect J. Wils, wordt het geheel aan drie zijden N., W. en Z. begrensd door ver bindingsgrachten. Het Van Tuyll-plein, dat tusschen het Oude Stadion O. en Nieuwe Stadion W. komt te liggen, zal een opper vlakte van 250 bij bij 320 M. krijgen. Het W.-deel wordt in de eerste plaats gevormd door het Nieuwe Stadion, dat ruimte biedt voor 40.000 toeschouwers. Behalve een voetbalveld, bevat het een loopbaan van 450 M. en een wielerbaan (hout) van 500 M. Ten einde een beeld der werkzaanihe- den vóór den bouw te kunnen vormen, werd mdeegedeeld dat onder 't Stadion pl.m. 5000 palen, elk 14 M. lang, zullen moeteif geslagen worden. De ruimte van het vóórplein is zoodanig, dat daar 13.0(10 personen opeengehoopt kun nen staan. Voorts bevinden zich in het W. complex dat door een 800 M. langen wandelweg wordt omzoomd, een gebouw voor kracht sport stadszijde en een voor de scherm- sport. Het kan een groot voordeel genoemd worden, dat dc gebouwen onafhankelijk vSn elkaar kunnen worden bereikt. In den Z.-W. hoek is het zwemsladion aangegeven, dat ruimte biedt voor 5000 toe schouwers en een bassin heeft van 100 bij 20 M. Ten N. van het hier beschreven complex, dus aan de stadszijde, bevinden zich in het gedeelte ten W, van den Amstelveensche- weg nog de volgende gebouwen: een ge bouw voor kunsttentoonstellingen met een Eerehof, geflankeerd door een galerij, waar in een expositie van beeldhouwwerken zal kunnen plaats hebben. Hier zal tevens een postkantoor werden gevestigd, waar men in 1928 niet alleen hoopt Olympische postze gels te verkoopen, maar tevens ze met een speciaal stempel te laten- afstempelen. Ten W. van dit 100 bij 100 M. gr. terrein, komt een 125 bij 125 M. groot cricketter rein, terwijl aan de W. en N. verbindings gracht nog een restaurant met terras en een jachthaven zullen verrijzen. Aan den Amstelveensche weg blijft een gedeelte open waaraan nog geen bepaalde bestem ming is gegeven. In den N. hoek van het W. complex, dus ook aan den Amstelveensche weg, wordt een terrein voor de tennissport ingericht. In dc eerste plaats een centre-court met zoo mogelijk 3 banen en een 12-tal banen daar buiten. Het geheele W. complex met alle hier boven beschreven gebouwen heeft een op pervlak van 14 H.A. Wat het O. deel betreft, ten O. van den Amstelveensche weg, waar het thans be staande stadion is gelegen, kan het volgen de worden medegedeeld. Dit gedeelte blijft tot na de Olympische spelen bestaan, doch zal dan door de gemeente Amsterdam in gebruik worden genomen, zoodat de gebou wen dan zullen worden afgebroken. Ten Z. van het bestaande Stadion en he te bouwen Olympisch dorp, zal een rijwiel bewaarplaats en autopark worden inge richt; het laatste biedt ruimte voor pl.m 3500 auto's. Het totaal oppervlak van het te bewer ken terrein zal 43 H.A. bedragen, d.i. 3 H.A. grooter dan het Vondelpark. Op het geheele terrein zal 1.000.000 M3 zand moe ten worden aangebracht, d.i. wanneer elke 5 min. een zandtrein van 16 kipkarren rijdt, een werk, dat pl.m. 2 jaren vordert. Aan het Stadion zal 7600 M3 gewapend beton moeten worden verwerkt en wanneer men nagaat, dat normaal per dag 40 M3 kan worden verwerkt, heeft men eenigszins een idee van den omvang van het geheele werk. Hoewel dit Stadion-plan nog steeds voor loopig is, zal men zeer spoedig aan het werk moeten gaan om nog tijdig d.i. in den zomer 4927 klaar te zijn. De burgemeester van Woerden, de heer H. G. van Kempen, verzoekt naar aanlei ding van een bericht in enkele bladen, dat hij in de raadsvergadering zou hebben meedegedeeld, Woerden te gaan verlaten, daar hij met zijn gezin Katholiek geworden is, te melden, dat dit bericht onjuist is. Hij heeft nimmer in een raadsvergadering hier over gesproken. Wel heeft hij na afloop van een raadsvergadering, toen deze reeds was gesloten en ook de pers reeds lang was vertrokken, aan de raadsleden persoonlijk medegedeeld, dat hij zoodra een geschikte Katholieke plaats vacant komt, daornaar zal solliciteëren, omdat hij met zijn gezin, Kat- holiek geworden is. Hoe lang dit zal duren is dus absoluut niet bekend. Men heeft thans een aanvang gemaakt met electrificatie van het gedeelte 's-Gra- venhageRotterdam van de lijn Amsterdam Rotterdam, Met het plaatsen van de palen voor de bovenleiding is n ee een dezer da g >n begt nr en. In de Woensdag gehouden vergadering van aandeelhouders van Arnold Gillissen's Bank te Amsterdam, werd in de vacature mr. O. van Dijk met algemeene stemmen benoemd de her P. J. M. Gillissen. Op een vraag der aandeelhouders bericht te de directie, dat de zaken in het loopendc jaar zeer bevredigend marcheeren en dat behoudens onvoorziene omstandigheden, op een behoorlijke winst gerekend mag worden. Aan een dividend-voorspelling wcnschtc* dc directie zich niet te wagen daar een tven- tueele uitkeering nauw verband houdt mei het_ verloop van den z.g sluitpost. Echter kan de directie hieraan toevoegen, dal zijn langdurige onderhandelingen ovci den verkoop van epn belangrijke partij ef fecten tot dezen post bchoorend, dezer da gen tot een goed einde hoopt te brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN, 29 Sept. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn" Spinazie 15—18; pronkboonen 10; pos- lëlein 7 8; peen 2.70; spruitkool 7 17; uien 5.506.50 per 100 Kg.; kroten 4.10—4.60; andijvie 2—2.90 per 100 100 bos; kropsla 1.60—3; bloemkool 10 16, idem II 56; roode kool 67: meloenen 16—31 per 100 stuks. AMSTERDAM, 30 Sept. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 3.103.60, id. blauwe f 3.103.40, id. Eigenheimers f 2.402.60, id. blauwe Eigenheimers f 2.702.90, id. Eigenheimer poters f 22.20, id. blauwe poters f 22.20, id. bonte poters f 22.20, Anna Pawlona -andaardappelen f 4.506, Hillegommer zandaardappelen f 45, Drentsche Eigen- 'aeihiers f 2.803, alles per hl. AMSTERDAM, 30 Sept. Vee. Ter markt, .varen aangevoerd 211 vette kalveren, le qual. f 1.20—1.32, 2e qual. f 1.10—1.20, 3e qual. f 0.901.10 per kg. levend gewicht 52 nuch tere kalveren f 1425 per stuk 600 varkens, Holl, le qual. d 1.121.13, 2e qual. f 1.10 1.12. ASSEN, 30 Sept. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 85.000 stuks. Prijs f 8.5010.50 per 100 stuks. GRONINGEN, 29 Sept. Eieren. De prij zen waren heden voor den groot-handel f 8.75 9.75, voor den kleinhandel f 2.20 de 20 stuks. URK, 29 Sept. Door 9 vaartuigen zijn he den hier aangevoerd 208 pond aal, prijs f 0.31 en 140 pond schol f 0.10 per pond 120 manden garnalen f 0.301 per mand. IJMUIDEN, 29 Sept. In de week van 22 tot en met 28 dezer kwamen in de vischhal alhier ten verkoop de vangsten van 89 stoom- treilers 64 motor- en 7 zeilkustvaartuigen alsmede 1 Nederlandschen motorkotter tot een totaal-gewicht van 808.600 kilogram en eene besomming van f 284.289. Aan de beugvisscherij namen in deze ver- slagweek geen schepen deel. Van de drijfnetvisscherij liepen binnen 8 Nederlandsche zeilloggers en 13 Britsche stoomdrifters met een aanvoer van 419.580 kilogram en een opbrengst van f 96.979. De 43 van elders komende consignatie zendingen brachten f 2090 op. De totaalopbrengst bedroeg in deze week f383.358 tegen f291.385-in de voorafgaan de week. B2 „Welnu," vroeg hij. ,Het huis is omsingeld, dezen keer zul len de Broeders ons niet ontkomen. Zij zijn in een' muizenval. Voor en achter wordt hun woning bewaakt en naar bó^sn kunnen zij fiiet ontsnappen". Op dit oogenblik klonken er beneden kreten van schrik en toorn. „Wij zijn ingesloten", hoorden de edel lieden rocpcin, „een geheele politiemacht staat voor de deur". „Ook de achterzijde van het huis wordt bewaakt, er is geen ontkomen, dan naar boven. Opeens klonk er nog meer geraas Blijk baar was de politie bezig een inval te doen de deur van hef huis werd gefor ceerd en met 3e wapens in de vuist storm den de agenten binnen. De drie edellieden konden niets beters doen dan boven aan de trap blijven, maar ze trappelden van ongeduld. Zij hoorden ontzettend lawaai, er werden schoten ge wisseld, deuren dicht geslagen en zij ston de.' werkelooi. „Laten wij gaan helpen," riep do Linar. „Neen," zcide lord Nibblingfon bedaard, ,als wij naar beneden gaan, zijn wc niet zeker, dat er niemand ontsnapt. De politie is sterk genoeg en niet een van de schur ken zal er thans ontkomen, Dc bende moet thans geheel en volkomen worden uitge roeid." Blijkbaar hadden de samengezworenen genoeg ondervonden, dat zij niet behoef den te trachten naar boven langs de trap te ontkomen. Het gerucht werd trouwens langzamerhand minder, de politie had de misdadigers overweldigd. Men zag bene den aan dc trap opeens licht en de stem •fan den inspecleur riep naar boven: „Zijt gij daar heeren, is dit de trap waar van gij gesproken hebt." Op het bevestigend antwoord klom hij omhoog. „Groote God, wat een gevecht, sprak hij halverwege gekomen. Maar hier op de trap ligt nog iemand." Hij lichtte met zijn lan taarn bij en de Tournel ging snel naar be neden. „Dood," zeide de inspecteur, „een kogel in het hart, enfin er zijn meer yan die schur ken geraakt." Hij klom verder omhoog en zag nu Gian ni liggen, „Deze is vlak bij u gekomen," merkte hij °p. „Neen," zeide de Linar, „deze heeft gehol pen dc trap te verdedigen. Hij heeft dien vent daar neergeschoten, die als een kat zacht naar boven geslopen was. Maar hij lap- languit op den grond, hoorde hem liet hem dicht bij komen en schoot hem toen koelbloedig neer. Het is Pictro,' zeide hij. „Zelf ook gedood?" „O, men haalt reeds doktoren. Twee agenten hebben een kogel te pakken en een stuk of vier van de schelmen zijn ge wond." „En hebt gij niemand laten ontsnappen?" „Welneen."\ „En de signora?" „De signora? Wie bedoelt gij?" „Hebt gij dan geen dame beneden gevon den?" Weineen." „Kom," riep de Tournel, „zij moet er toch zijn, zij zal zich verscholen hebben, laten wij haar gaan zoeken." „Voorzichtig," zeide de inspecteur, „de trap is vol bloed." De vrienden daalden nu naar beneden, gevolgd door den inspecteur, die een paar agenten bevel gaf Gianni te verzorgen, die nog steeds bewusteloos lag. Intusschen kwam reeds een politiedokter aan, die zich met de zorg voor de p-ewonden belastte en daar Gianni zeer ernstig gewond aws, dezen het allereerst behandelde. De Tournel en de Linar doorzochten het geheele huis maar zij vonden geen spoor van signora Chiarina, toen lord Nibblington zich opgewonden bij hen voegde en uitriep: „Ik heb de gevangenen pezien, ze zijn alle gepakt, behalve een, de markies de Cava is cr niet bij." „Wat," riep de Tournel ontzet, „maar dan moet hij nog verborgen zijn, een ontvluch ting was toch onmogelijk. Zou juist hij ons toch weder ontsnapt zijn, neen het is niet denkbaar." Men waarschuwde den inspecteur van po litic, dat de hoofdman van de bende nog niet gevangen was en terstond begon er nu een uitp-ebreid onderzoek, waarbij geen vertrek werd overgeslagen, geen kast on- doorzocht bleef. Maar de kapitein van de bende was spoorloos verdwenen en met hem signora Chiarina. „Het is om moedeloos le worden," zeide de Tournel, „nu zijn we nog even ver." „Ho, ho," antwoordde dc Linar, „de ge heele bende is gevangen behalve "dan hij." „Maar hij alleen telt meer dan al de an deren samen. „En tcch," zei lord Nibblington, „hij kan niet ontsnapt zijn." Maar hij was het wel terdege, want ieder onderzoek was vergeefsch de vop-el was ge vlogen. „Ja," zeide de inspecteur van politie, „maar de vangst is niettemin piooi. We dan ken die aan u heeren. Gij zult morgen wel bij het justitieel onderzoek tegenwoordig moeten zijn, wilt u mij uw adres opgeven." Zij deden dit en konden nu naar huis gaan. De gevangen genomen boeven waren reeds weggevoerd, de gewonden onder welke Gianni werden per raderbaar naar het naast- bijgelegen ziekenhuis vervoerd. De Linar had zich laten verbinden. Zijn wonde bleek slechts een schampschot te zijn van weinig beteekenis. „Nu," zeide d? Tournel, „zullen wij nog met ons rijtuig gaan." Zij gingen daarnaar zien, het was reeds daglicht geworden, maarlhet rijtuig was ver dwenen. „Zou de politie het paard op stal p-ebracht hebben," vroeg de Linar. „Niet waarschijnlijk," antwoordde dc Tour nel. „Het is ook wel gevaarlijk paard en rij tuig den geheelen nacht onbeheerd te laten staan. Er zijn liefhebbers van zoo'n span genoeg in Parijs." „Of," merkte de lord op, „of heeft mis schien het hoofd van de Broeders zich met onze equipage uit de voeten gemaakt. Het zou iets voor hem zijn." Men moest zich tot gissingen bepalen en hoewel zij ongetwijfeld dien nachl een prachtipen slag geslagen hadden, wareti de drie vrienden toch maar half tevreden. Zij hadden zoo vast gemeend, dat de markies di Cava thans in hun handen was, dat de teleurstelling hen erg trof nu h ijtoch weder onsnapte. Zij gingen naar de wóning van de Tournel terug, nu de geheele bende op het hoofd na, gevangen was, hadden zij zeker geen aansla- pen meer te vreezen. Jean, de bediende yan den graaf, ont ving zijn heer en diens beide vrienden met teekenen van groote verwondering, maar als een goede huisknecht vroeg hij niets in hoe vreemdsoortig costuum de heeren ook waren, het gelaat vuil van de kruitdamp en met bloedspatten op de kleeren. „Het be£te is, dat wij een paar uren gaan slapen," zeide dp Tournel, „wij kunnen dan verder zien, want dit staat zeer zeker vast, dat onze taak nog niet ten einde is. Voor die markies di Cava onschadelijk gemaakt is, zullen wij niet rusten." Daarmee waren de andere heeren het eens en 's morp-ens tegen tien uren waren alle drie weder present. De paar uren slaap ljadden hen goed gpdaan en meer nog waren zij opgeknapt, doordat zij zich in een ander pak kleeren hadden kunnen steken, na zich in het bad verfrischt te hebben. Jean had gezorgd voor een stevig ontbijt en dc vrienden lieten het zich smaken. Zij waren nu minder somber gestemd dan in den vroegen morgen en de Linar zeide: „Welbezien zijn wij toch eigenlijk een heel eind p-evorderd. Het is waar, dien markies hebben wij niet, maar hij is toch vleugellam. Zijn bende is gevangen en de geheimzinnig heid, waarmede hij zich omringd had, die zijn grootste kracht was is verdwenen. Zijn hoogc sprongen zijn in ieder geval uit." (Wordt vervo'gd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6