Sport- en wedstrijden BRIEVEN U T FRANKRIJK. Radio-Omroep. 75 ct. "laatste nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Donderdag 1 October 1925 De Lustige Hengelaar. MOTORWIELRIJDEN. VRAGENBUS. ZWEMMEN. VISSCHEN. De Groote Kwak. HILLEGOM. RADIO LUIDSPREKERS omplete 3 lampstoestellen vanaf per week. f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 MARKTNIEUWS. BEVERWIJK. UIT DEN OMTREK. LISSE VELSEN. Koninklijk bezoek aan N.-Brabant. Locomotief ontspoord. Gevolgen der Poolsche Agrarische wet. Engelsch-Russisch incident. HEROPENING VAN HET POLITIEKE N SEIZOEN. Zoo langzamerhand begint Parijs winter- llures aan te nemen. De vacanties der kin leren loopen ten einde, de schcuwburgenkon- ligen generale repetities aan en wat het meest zekere teeken is van een naderenden winter, de boomen in de Champs Elysées prijken in Herfsttooi. De tentoonstelling van decora tieve kunst zal zich nog enkele weken hand haven, maar het einde van October zal ook deze zomergebeurtenis tot het verleden doen behooren. Een terugblik op het resultaat uit artistiek en commercieel oogpunt, zullen wij tot den sluitingsdatum bewaren. Alleen het parlementsgebouw ligt nog ver- Zonken in zomerrust en heeft de heropening niet aangekondigd. De vreemdelingen waren er genoeglijk rond en de gidsen 'toonen de plaatsen aan waar de politieke kopstukken plegen te zitten en brengen bij voorkeur de woelige tooneelen in herinnering, die zich daar in een vorig seizoen hebben afgespeeld. Het Parijsche zomerseizoen zal eerst recht ten einde zijn, als het Palais Bourbon weder om het middelpunt is der politieke belang stelling en de volksvertegenwoordigers uit hun departementen zijn teruggekeerd om met nieuwen moed de discussies te hervat ten. Wanneer dat zijn zal Vermoedelijk la ter dan andere jaren. De president van den Ministerraad schijnt het plan te hebben, de kamer eerst einde October en zoo mogelijk zelfs begin November bijeen te roepen. Dit is niet naar den zin der heeren socialisten, die een onmiddellijke oproeping hebben ge vraagd. Goede argumenten hebben hun daarbij niet ontbroken. De gebeurtenissen in Marokko en Syrië, de regeling der intefgeallieerde schulden, de mislukte bankstaking zijn motieven genoeg een dergelijk verzoek tot de Rageering te richten. Het is tot nu toe zelden voorgekomen dat een kabinet zulk een zware verantwoordelijk heid, als de gebeurtenissen der laatste maan den met zich brengen, op zich heeft genomen, Zonder de volksvertegenwoordiging te raad plegen. Zelfs indien men van meemng is dat op het Regeeringsbeleid niets valt aan te merken, dan nog kan men de afgevaardigden geen ongelijk geven, het uur gekomen te ach ten om inlichtingen te ontvangen. Zeker de socialisten zijn verplicht daarop aan te drin gen, waar zij in minder ernstige omstandig heden het „Bloc National" steeds hebben verweten de parlementaire vacantie in het oneindige te trekken. Weliswaar is grondwettelijk de zittings duur uiterst beperkt en gaat men daarbij uit van korte bijeenkomsten, maar het karakter der parlementaire werkzaamheden is dusdanig veranderd, dat met dit systeem al lang is af gerekend. Het gelijk is dan ook zeker aan de zijde van hen, die zoo spoedig mogelijk de algemeene politieke beschouwingen wil len beginnenen. Maar of Painlevé niet practisch doet hun stem onverhoord te laten, is een vraag die wij niet graag ontkennend zouden beant woorden. Vooreerst getuigt hij hiervoor, niet geheel én al aan den leiband van de uiterste linkerzijde te willen loopen en zelf het roer in handen te houden. En vervolgens geeft hij blijk te rekenen met de eischen door de tëgenwoordige politieke gebeurtenissen ge steld. Een oplaaiing der politieke hartstochten in woelige kamerzittingen op het oogenblik dat althans een schijnbare eenheid noodzakelijk is de groote vraagstukken tot een goed einde te-brengen, is allerminst geschikt in het lajid zelf en ook naar buiten een goeden indruk te maken. En herleving der partijpolitiek is noodwendig aan openbare kamerzittingen verbonden. Het is van een onmiskenbaar belang, dat de Regeering de handen vrij heeft om de twee voornaamste punten, de onderhandelingen met Engeland en Amerika over de schuld regeling en den strijd in Marokko zelfstan dig te leiden. Zij mag daarbij niet gehinderd worden door pijnlijke kamerdebatten en demagogische redevoeringen, die in geen enkel opzicht het goede verloop kunnen bespoedigen. Abd-el-Krim is uitnemend op de hoogte van de politieke verdeeldheid en wenscht niets liever dan deze tot uiting te zien komen in het parlement. Het oogenblik daartoe zou al zeer slecht gekozen zijn, nu juist het groo te offensief tegen de rebellen in het Oosten is begonnen. Of dit met een spoedige overwinning der Franschen zal worden bekroond De mee ningen loopen uiteen of de eindbeslissing zal vallen, alvorens het regenseizoen, een mach tige bondgenoot van Abd-el-Krim, intreedt. De behaalde resultaten schijnen van betee- kenis, maar de optimistische geruchten die nen niet te min van menige franje ontdaan, om een zuiver inzicht in den stand van zaken te krijgen. Het Marokkaansche oorlogsterrein stelt de Europeesche soldaten op een hardepr oef. Een guerilla-oorlog als in het Oosten gevoerd wordt, is niet in enkele maanden te beëindigen en de tegenstand der opstandelingen valt niet te onderschatten. Hun mannen zijn verwoede krijgers en hun oorlogsmateriaal van degelijk gehalte. In ieder geval de eerstkomende weken zullen licht kunnen brengen in dezen toe stand, die reeds vele menschenlevens en be langrijke geldelijke offers heeft geëischt. Licht is ook noodig in het Syrische vraag stuk. De generaal Sarrail, wiens aftreden door de rechterzijde steeds luider wordt ge vorderd, toont zich allerminst genegen dit te doen schijnen. Moeilijk anders te verwachten van een man die verknocht is aan de duistere werking van het geheime genootschap der Vrijmetselarij. Ook zijn geheimzinnige houding zal aan leiding geven tot heftige gedachtenwisseling in het parlement. Het zal er hoofdzakelijk van afhangen, hoe Caillaux's reis naar de Vereenigde Sta ten verloopt, en de uitslag van zijn alles be- heerschende goudleening zal zijn, of de ko mende kamerzittingen een min of meer vreedzaam karakter zullen dragen. Dat het kartel nog altijd springlevend is ondanks den opgezegden steun van socialisti sche zijde aan het kabinet Painlevé, is niet twijfelachtig. Hoe zou het anders mogelijk geweest zijn dat een man als Malvy, in de oorlogsjaren door 't hooge gerechtshof we gens landverraad veroordeeld, thans met bij na algemeene stemmen door het „Bloc des gauches" tot president van de financieele commissie uit de kamer is gekozen Wat er ook veranderd moge zijn sedert 12 Juli, de dag dat de meerderheid inhet parle ment bij stemming werd uiteengeslagen, de anti-clericale geest is dezelfde gebleven en houdt opnieuw bijeen, wat toen werd ontbon den. Illusies vallen op dit punt niet te koesteren. De gematigde redevoeringen van Painlevé in den Elzas strooien hoogstens zand in de oogen omtrent de gezindheid van dit kabinet. Zijn mede-ministers wikkelen er trouwens geen doekjes om en laten geen twijfel dat de katholieken van de tegenwoordige regeering evenmin iets goeds hebben te verwachten als van de vorige. Zeker niet als de Kamer weer bijeen is en pressie zal worden uitgeoefend, de eenheids- school, die de Monzie ijverig voorbereidt, in te voeren en maatregelen te treffen, door Herriot driester aangekondigd maar princi pieel niet afgekeurd door zijn opvolger. De „Union Sacrée" is al lang dood. Een schim van haar bestaat alleen nog tijdens de maanden van parlementaire onthouding. Daarom alleen is het reeds toe te juichen, dat eerst laat in den herfst de vlag zal waaien van het „Palais Bourbon" ten teeken dat de volksvertegenwoordiging den arbeid, veel eer den strijd, heeft hervat. Achter de schermen is deze reeds begon nen, in de wandelgangen worden de complot ten gesmeed. Veel goeds beloven zij niet. Het landsbelang zou er wel bij varen indien de parlementaire vacantie nog eens moest be ginnen. De commissies zouden dan het ernstige werk wel kunnen afdoen. Maar ook die zijn niet van politieke smetten vrij. Gelukkig nog enkele weken respijt, als Painlevé tenminste voet bij stuk houdt. Wat van deze niet al te krachtige figuur nooit met zekerheid is te,zeggen. droog, wat echter de goede luim niet be dierf. De prijzen werden behaald door de volgende heeren: le pr. Geldorp; 2e pr. Biere; 3e pr. Out; 4e pr. Roelofs, 5e pr. Hommel, 6e pr. Ver- haert, 7e pr. Nouwland, 8e pr. Droog, 9e pr. Poel en 10e pr. Knopert. Van enkele heeren van de Drukkerij De Spaarnestad, kreeg „De Groote Kwak" eenige mooie prijzen ten geschenke. Na afloop van den wedstrijd werd den heer Roelofs een souvenir aangeboden voor al hetgeen hij gedaan heeft voor dit visch- college. Dit vischcollege hield j.l. Zondag een on derlinge wedstrijd met zijn donateurs op baars in de Ringvaart tusschen Hillegom en Bennebroek. Het weer was slecht, zoo dat de wedstrijd moest ingekort worden. De volgende leden behaalden een prijs: G. Stoof le, J. Prins 2e, Perukel 3e, Tanger man 4e, C. v. d. Wouwen 5e, Jansen 6e, Wilkes 7e. Van de donateurs de heeren:, V. Deursen le, Buurman 2e, Wijkhuizen 3e, v. Wort 4e, v. Meel 5e, C. Meegdes 6e, v. Bruggen 7e, Huis in 't Veld 8e, J. Meegdes 9e. Des smiddags werden de prijzen door den voorzitter G. Stoof, met een toepasselijk woord aan de gelukkige winnaars uitgereikt. F. P. v. Rumpt wint zilver lauwertak. Onder hevige stortbuien en een stevige bries werd Zondagmorgen 7.15 gestart voor de betrouwbaarheidsrit HaarlemDen Hel derOverveen. Afstand 160 K.M. Vele inschrijvers waren door het zeer slechte we der thuis gebleven, doch de werkelijk spor tieve elementen waren prompt aanwezig en het is de zwaarste rit geworden welke tot nog toe werd verreden door de „M.C.H." De wegen waren vet van modder en afgevallen bladeren en eischten van de rijders al hun aan dacht voor de machine, welke vooral na Alk maar soms benauwende slippers maakte. Het was werkelijk lastig om aan het vastgestelde gemiddelde van 40 en 50 K.M. per uur te komen onder deze omstandigheden en de eenigste die hierin slaagde was de heer F. P. v. Rumpt op Sheffield Henderson, die met slechts 2 strafpunten dezen rit schitterend reed in een tijd van 3 uur 3 minuten. A. Wuring was een zeer goede tweede hoewel deze uitstekende rijder danig gehandicapt was doordat hij tegen zijn gewoonte op Indian P. P. reed inplaats van op de veel snellere en lichtere B.S.A., en nog 8 minuten te laat startte wegens een klein defect. Dat hij v. Rumpt zoo uitstekend partij gaf, pleit voor zijn klasse rijden. Wij hopen Wuring den volgenden keer op B.S.A. te zien en ver wachten dan, nog betere prestatie. „Bouwer" op Triumph was le bij de amateurs enP.de Nijs 2e op Norton niettegenstaande beiden een verkeerden weg reden welke circa 20 K.M. langer was. De „Norton" vooral vertoonde op de vette klei, toen eenigen tijd ingehaald moest worden, meermalen neiging om te kwispelstaarten. W. Stoelman welke een prachtkans op den.len prijs had, zag deze kans verloren gaan, door een defecte H. D. collector, wat door het opspattende water er in was gekomen, evenals v. Rossum op een geponseerde „Orionette." Een woord van hartelijken dank aan het sportieve echtpaar G. J. v. Kooten, welke in den stroomende regen reeds om 4 uur naar den Helder ver trokken om de tijdcontróle waar te nemen Tevens verleende onze bekende „Douglas rijder aan meerdere pechvogels technische hulp, 't welk vanzelf altijd dankbaar werd geaccepteerd. Verder rest nog een woord van dank aan de heer D. Th. de Jonghen welke 's morgens de start verrichtte en later de tijd en eindcontrole te Overveen. Uitslag Handelsklasse le prijs F. P. v. Rumpt, Sheff. Henderson, zilveren lauwertak 2e prijs A. Wuring, Indi an, verg. zilveren medaille. Uitslag amateur. le prijs „Bouwer" Triumph, verg. zilv. plaquette; 2e prijs P. de Nijs, Norton, zilv. medaille. per flesch alleen verkocht worden of los per maat, met of zonder kranen? 4. Kan de gemeente hierin nog dispensatie verleenen Antw.: 1. Die is in werking sinds 1 Ja nuari 1922; 2. Zie antw. 1; 3 en 4. Wendt u hiervoor tot den Keuringsdienst van Wa ren, Kampersingel 4. U spreekt van waren- wet, bedoelt u wellicht het Melkbesluit? Vr.: Ik heb spatten van zeewater op een regenjas gekregen. Dat zijn lichte vlekjes geworden. Met gewoon water heb ik ze er uit gekregen, maar na verloop van een week of twee zijn ze weer terugekomen. Hoe kan ik de vlekjes verwijderen, zonder de kleur te beschadigen. Het is een licht-koffie-bruine gabardine jas. Antw.: Deze plekken zijn uitgebeten en zullen langzamerhand onzichtbaar worden. Wilt u' het proces verhaasten, geef de jas dan aan een chemische wasscherij. Deze vlekken uit de jas halen is een veel te secuur werk om het zelf te doen. Vr.: Bestaan er in Haarlem ook Vereeni- gingen van Sierduiven liefhebbers? Zoo ja, waar moet ik mij dan vervoegen? Wordt er in Haarlem een blad uitgegeven hetwelk handelt over sierduiven etc.? Antw.: Vervoeg u bij den heer J. J. Pbilippo, secretaris van de Haarlemshce Sierduivenvereeniging, Lindenstraat 12, te Schoten, die U alle gewenschte inlichtingen geeft. Vr.! Ik ben 3 jaar in een brandwaarborg maatschappij. Er staat op de polfs dat de verzekering voor 10 achtereenvolgende jaren is aangegaan. Nu is deze maatschappij door een andere maatschappij overgenomen. Ben ik nu verplicht om- naar deze maatschappij over te gaan? Antw.: Zonder de polisvoorwaarden te kennen en zonder bijzonderheden te weten hoe uw brandverzekeringsmaatschappij in ar.dere handen is overgegaan, kunnen wij i( - niet beoordeelen of u zich de overschrij- i gewassen tegen Rautenkranz en Maria V. Lammens te Haarlemmermeer. Voor de 's namiddags te 1 uur te houden harddraverij voor geregistreerde paarden waren 14 paar den Ingeschreven. Bij loting werden zij ge rangschikt als volgt: 1. „Mareese" van J. Verkijk te den Haag, berijder Ph, Konijnen burg, 300 M3., 2. Aura van H. Verdegaal, alhier, ber. eigenaar 300 M3.; 3. Nevada B. van staf B. te Heemstede ber. L. Ensing, 305 M3.; 4. Ooststar van J. E. H. Eikhuizen te den Haag, ber. J G. de Boer, 295 M3.; 5. Kenneth van J Kruithof te Voorburg ber. J Kruithof Jr., 295 M3.; 6. Maggy Henry van J. M. Schoon te Medemblik, ber. J. van Leeuwen, 305 M3.; 7. Fleetwood R. van C. Paardekoopers te Ooegstgeest ber. J. P. Hulsebosch 290 M3.; 8. Queemperlé ,v. David Len te Hoorn, ber. K. Bakker, 300 M3.; 9. Maria V. vau stal Toekomst te den Haag, ber. P. C. Appel, 295 M3.; 10. Clemence van D. de Vlieger te Nieuw-Vennep, ber. eige naar 310 M3.; 11. Catharina R. van J. M. Schoon te Medemblik, ber. J. van Leeuwen 310 M3.; 12. Dienares van D. de Vlieger te Nieuw-Vennep, ber, J. de Vlieger, 295 M3.; 13. Rautenkranz van J. van der Zei te Mo- venkarspel, ber. K. Bakker, 295 M3.; 14. Nelly Ru van J. Hoogendoorn, Oude Rijn, ber, eigenaar 290 M3. Precies te 1 uur nam de wedstrijd een aanvang, In den' lsten omloop vielen af Ma- reeze, Nevada B., Venneth, Fleetwood R., Clemence, Dienares en Nelly Ru. Vervol gens Ooststar, Queemperlé en Catharina R. Aldus moesten de eerst uitgevallene om de troostprijzen draven. Hierbij vielen eerst uit Mareeze, Fleedwood R. en Dienares en in tweede instantie Clemence en Nelly Ru. Ten laatste kon Kenneth het niet houden tegen Nevada B., zoodat laatstgenoemde de troostprijs 75 en eerstgenoemde de troost- premie van 25 won. Hierna moesten de vier overgeblevene kampen om de hooge prijzen. Hierbij bleek dat Aura niet was op- Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dag*' lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154 30 Amsierd. tijdsein 10 15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks .-oncerl t« 8.35 u (ook Zondags) Daventry 1600 M. dagt-liiks concert en voordracht van 6.2011 of 12 Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10 20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdseie als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 ut» concert, enz. H. D. O. (Hilvers. DraadL Omroep) 1050 M. dagelijks 5.307.30 diner-concerl 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks bebalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eifieltorea 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. - dagelijks Concert en Lezing te 8.35 x BIJZONDERHEDEN. Daventry 8.10 2e en 3e bedrijf van Othello" 9.35. Redevoeringen tijdens Diner van Auteurs en Journalisten - 10,20 Jazzband. H. D. O. 6.45 „Voor de Huisvrouw"; 8 en 10. Persberichten 8.10 Studio- Kamermuziek; 10 u. Dansmuziek uit Royal, Den Haag. Zie verder bovenstaande opgave. Parijs, 24 Sept. 1925. Mr. P. v. S. Algemeene vergadering Haarlemsche Reddingsbrigade. Onder leiding van den voorzitter, den heer A. J. Meyerink, hield gisteravond de Haar lemsche Reddingsbrigade een druk bezochte algemeene ledenvergadering in „Lion d'Qr". De voorzitter bracht in zijn openingswoord dank aan allen, die op de wedstrijden in Heemstede en Den Haag de naam van de Brigade hoog hielden. Voorts bracht spreker woorden van dank aan de Haarl. Jachtclub, die zoo welwillend was geweest haar club gebouw beschikbaar te stellen bij de op Koninginnedag gehouden wedstrijden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de controle over 'de seinposten thans in han den is van de heeren Cramer en München. Bij -de mededeeling: 'wijziging oproep dienst, deelde de voorzitter mede, dat reeds onderhandeld is met cle diverse autoriteiten, doch, dat wanneer de brigade een gemakke lijk telefoonnummer wil hebben, de gemeen te eerst weer een telefoon moet aanschaf fen. Dus blijft het nummer voor water-, electriciteit- en verstikkingsongevallen yoorloopig nog 11858. Vervolgens reikte de voorzitter eenige diploma's uit. De diploma's voor het examen A van den Nederlandschen Bond tot het redden van Drenkelingen en van de Haar lemsche Reddingsbrigade werden uitgereikt aan de dames G. v. Leersum, A. Mens en G Kuit; het diploma voor examen B aan mej. G. v. Leersum en dipl. A aan den heer Van Luiken. Bij de bespreking wintercampagne werd besloten, beginnende 12 October, te gaan oefenen in Stoop's Bad van 8—9 uur. De eerste hulpcursus onder leiding van dr. Venema zal dezen winter weer gehouden worden, doch thans in het gebouw van het Roode Kruis aan de Kenaustraat. Voor deze bereidwilligheid zegde den voorzitter het Roode Kruis hartelijk dank. Vervolgens was aan de orde de bespre king van het 12X-jarig bestaan der Haar lemsche Brigade. 26 December a.s. zal het 1214 jaar gele den zijn, dat deze nuttige en menschlievende vereeniging, onder leiding van den heer A. J. Meyerink werd opgericht. Voor deze herdenkingsdag was reeds een commissie van voorbereiding samengesteld, bestaande uit de commissie van advies, de heeren Joh. Schmidt, Peltenburg, dr. Merens en Verschoor, uit de leden de heeren Kemper, Zwart, Kingma, mevr. de Klerk en mej. Meyer en de medische commissie, de hee ren dr. Merens dr. Mauritz en dr. Venema. Deze commissie heeft voorloopig het Volgende programma vastgesteld. 26 December van 1012 uur in Stoops gades, welke bij den Ned. Bond tot red den van Drenkelingen aangesloten zijn en op 1 Januari 1925 reeds lid van die brigade waren (het medische gedeelte van dezen wedstrijd zal in de gymnastiekzaal van Stoop's Bad gehouden worden). Na dezen wedstrijd is er gelegenheid om in Stoop's bad de lunch te gebruiken. Van 25 uur worden nationale zwem wedstrijden gehouden, waarvan het voor loopig programma als volgt werd vastge steld: I. Afvalwedstrijd voor juniores, Haarlem sche brigade, dames en heeren. II. 60 M. gekleed zwemmen, waarvan 20 M. met ongekleeden drenkeling; (om den wisselprijs van de 'fam. Schreuder.) III. Popduiken in badcostuum (nationaal dames.) IV. Wedstrijd om den Stads-Editie-wis selbeker, 80 M. gekleed zwemmen, waarvan 20 M. met drenkeling. Deze wedstrijd is tevens nationaal, doch komt in handen van den eerstaankomenden Haarlemmer. Voorts stelde dr. Merens een prijs beschikbaar. V. Wedstrijd popduiken, evenals III voor heeren. Pauze. VI. Figuurzwemmen door dames onder leiding van den heer A. J. Meyerink, VII. Wisselslag-estafetten 4X40 M.,. rug-, school-, zij- en vrije slag voor heeren van aangesloten Brigades. VIII. 80 M. rugzwemmen heeren. IX. Wisselslag-estafette 4X40 M. voor da mes. X. Demonstratie schoonspringen voor da mes en heeren op uitnoodiging. Voor bo vengenoemde werstrijden zal dispensatie bij den N. Z. B. aangevraagd worden. Na deze wedstrijden 's avoods feestelijke prijsuitreiking en fuif. Voor de wedstrijden worden reeds prij zen toegezegd. Voorts werd toezegging gedaan door eeni ge leden van „Don 't Cry om het muzikale gedeelte van dezen herdenkingsdag op zich te nemen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat hij 21 October in Boskoop zijn. medewerking zal verleenen voor de oprich ting van een Brigade. Voorts wekte de voorzitter allen op 7 October den filmavond in Jen Schouwburg Jansweg te bezoeken. Hierna sluiting. Zaterdagmiddag hield „De Groote Kwak" een kaswedstrijd op baars in het Z. B. Spaarne. Zooals gewoonlijk had dit visch college een slechten dag getroffen. Den ge- Bad opdrachtwedstrijd voor leden Bri-j heelen wedstrijd was het geen oogenblik Vr.: Kunt U mij ook zeggen, hoe ik af geplukte peterselie een poosje goed kan houden? Antw.: Wasch de stelen en leg ze op pa pieren vlak uitgespreid (dus niet in hoopjes) te drogen in de zon of in den oven van een matig brandend fornuis. In goed sluitende bussen wordt de peterselie daarna bewaard. Vr.: Ik heb een eigen bedrijfje en hen dus niet verplicht verzekerd. Ik heb sinds Aug. '1920 vrijwillig een premie gestort^ van 0.25 per week. Ik ben nu 57 jaar oud. Hoeveel uilkeering ontvang ik op 65-jarigen leeftijd, of bij gedeeltelijke of blijvende Invaliditeit? Antw.: 1. Op 65-jarigen leeftijd ontvangt u 3 per week uitkeering. Wat de uitkee- ring is bij Invaliditeit hangt af van het aan tal "en de waarde der geplakte zegels en kan dus op dit oogenblik voor u niet wor den beantwoord. Vr.: Ik ben getrouwd en heb een kind van twee jaar. Ik ben aangeslagen voor de be-- lasting van 19251926 voor 68.30. Ik ver dien 1800 per jaar. 1. Komt deze aanslag uit? 2. Verleden jaar 19241925 was mijn belasting 67 en had ik ook een kind. Ik dacht dat de belasting dit jaar minder was. Ik woon in Haarlem. Antw.: 1. Ja; 2. Verdiende U toen het zelfde als waarvoor u nu aangeslagen bent? Inderdaad is de belasting in Haarlem dit jaar minder dan verleden iaar. Vr.:'ik heb 50 handgeld gegeven voor het koopen van een melkwijk. Nu kan ik geen crediet van een bank krijgen. Toen heb ik voorgesteld om een schuldbekentenis te teekenen van 100 boven de koopsom, op 160 vooruit, vervolgens 15 per week. Daar wil hij nu niet aan beginnen. Moet hij nu het handgeld teruggeven? Antw.: Wendt u tot het R.-K Bureau van Arbeidsrecht, dat Dinsdagavond zitting houdt in het gebouw „Sint BavoSmede- straat. Vr.: Wat is een middel tegen kippen-luis? Ik heb reeds veel beproefd, doch nergens baat hij gevonden. Antw.: Verwijder Uw kippen minstens 8 dagen uit het nachthok en reinig dit van binnen in zijn geheel met creoline of carbol. Vr.: Mijn inkomen is 2587.Ik heb 3 kleine kinderen en ik werk in Hillegom, ter wijl ik in Heemstede woon. Wat bedraagt dit jaar mijn Rijksinkomsten-belasting, ver- dedigings-beslasting, gemeentelijke inkoms ten-belasting en forensen-belasting? Antw: In Heemstede betaalt u aan Rijks inkomsten-, Verdedigingsbelasting en Ge meentelijke belasting over 19241925 totaal 71.40. De forensenaanslag kunnen wij niet opgeven omdat ons de aanslag in Hillegom niet bekend is. Vr.: Kunt U mij ook eenige adressen op geven, waar handyverkles gegeven wordt? Antw.: Welke handwerklessen bedoelt u? Wanneer u handwerken voor dames bedoelt of huisvlijt, zouden wij u aanraden een ad vertentie in de courant te zetten om adres sen te bekomen, In deze rubriek kunnen wij moeilijk dergelijke adressen opgeven. Vr,: 1. Wanneer treedt de warenwet in werking? 2. Is de wet direct van^kracht of is er nog speling? 3. Wat staat er in de wet over de karnemelksche pao. Mag het i ving naar een andere maatschappij moet laten welgevallen. In het algemeen gespro ken, bent u daartoe natuurlijk niet ver plicht. Vr. Ik ben huurder van een wonins welke geen aparten opgang heeft. Ik word dus be schouwd als inwonend. Bij de huur was de waterleiding inbegrepen. In dat huis is een water-meter op naam van den eigenaar. Nu is mij gebleken dat de huisbaas voor het minimum verbruik, dat is 24 M3 per jaar, staat ingeschreven. Nu betaal ik per week 35 cent voor water, dus per 3 maanden 4.50, terwijl hij slechts 2,40 betaalt. Mag hij die prijs van mij flemen? Ik behoef toch zijn water met te betalen. -Ik betaal niet alleen voor het heele huis, maar hij krijgt nog geld toe ook. Kan ik een aparte meter eischen of slechts de helft betalen? Als hij er geen genoegen mee neemt kan ik dan néar de huurcommissie gaan, of het nog verder zoeken? Antw. Wendt u tot de administratie van de duinwaterleiding, Spaarne 58 en infor meer daar of u. billijk behandeld wordt. U moet niet vergeten dat het waterverbruik ook zooveel grooter zal zijn en dat elke hoeveelheid boven het overeengekomen quantum apart moet worden betaald. Wordt u onbillijk behandeld door uw huisbaas, dan zoudt u zich wel tot de huurcommissie kun nen wenden. Vr. van C. M. P., te S. Antw. Ons is de samenstelling van het door u gevraagde filet bekend. Wij zullen liet trachten te weten te komen. Vr.: Wanneer wordt de jacht op hazen geopend? Antw.: Op 28 September j.l. Vr.: Ik heb een fluweelen japon, die ge plet is en waar „moeten" van naden en zoom in zitten. Kunt u mij ook zeggen, hoe ilc die verwijderen kan? Antw.: Met stoom van kokend water. U houdt de japon goed in de stoom en haalt met een fijne naald de draadjes op. Daarna nog eens stoomen totdat Je plekken ver dwenen zijn. Op een zeer dikke mollige on derlaag dan aan den verkeerden kant op strijken. Het kan echter zijn, dat het door u bedoelde euvel een gevolg van slijtage is. In dat geval Is er natuurlijk niets aan te doen of helpt laten verven misschien. Vr.: Als men iets gevonden heeft en hier van aangifte heeft gedaan, doch miemand heeft zich als de eigenaar gemeld, mag men Jan na een jaar en zes weken het gevon dene als eigendom beschouwen en mag men er dan mee doen wat men wil? Antw.: Volgens het B. W. zijn verloren voorwerpen drie jaren opvorderbaar, waar na deze dus eigendom van den vinder wor den. Moreel echter wordt een vinder nooit eigenaar. Vr.: Mijn aanslag over 1925-26 komt mij wat hoog voor. Mijn inkomen is 1800; af trek voor noodzakelijk levensonderhoud 600; Belasting in hoofdsom over een vol jaar 27; Provincie 13.50; Verdedigings belasting 5; Gem. Ink. belasting 48. ioiaal 93.50. Is dit goed? Ik woon in Wijk aan Zee. Antw.: Ja. die aanslag is goed. Vr.: Mag iemand vóór zonsopgang en na zonsondergang jagen op hazen en konijnen in den jachttijd, wanneer hij in het bezit is van een jachtacte en op eigen terrein jaagt, h.v. op een akker, welke met een sloot is afgescheiden? Antw.: De wet is op dat punt niet erg duidelijk. Het is verboden te jagen vóór zonsopgang en na zonsondergang, tenzij op „behoorlijk" afgesloten buitenplaatsen, bloem- en boomkweekerijen en tuinen. Of een door een sloot omgeven akker hieronder valt, is niet met zekerheid te zeg gen. Het woord „behoorlijk" zijn afgesloten wil zeggen, dat een haas geen kans ziet te ontsnappen. Het beste doet u zich te wen den tot de oolitic .te uwer oleatse. Vraag: Op mijn aanslagbiljet Personeele Belasting staat o.m. vermeld 20 v. h. Lee- ningsfonds 1914, 100 v. d. Gemeente. Op een biljet welk bedrag hooger is dan liet mijne staat vermeld: 10 v, h. Leenings- londs 1913, 85 v. d. Gemeente. Hoe komt zulks? Antwoord: Waarschijnlijk betreft dat niet dezelfde gemeente en hetzelfde belasting jaar. niet tegen Henry. Van Maggu Henry en Rautenkranz bleek eerstgenoemde het sterk ste, zoodat deze den len pr. 400 en laatst genoemde den 2en pr. 200 verwierf. De strijd tusschen Aura en Maria V. viel uit ten gunste Van deze laatste, zoodat deze den prijs van 100 en Aura dien van 50 behaalde. De belangstelling was enorm. Met een toepasselijk woord werden onder fan fares de prijzen uitgereikt. Een flinke koek. Voor de Winkelweek had „Onderling Belang" o.a. een reuzenkoek gebakken, schitterend „gemonteerd" en wegende ongeveer 40 pond. Onder de leden is deze gratis verloot en was de arbeider Van Dorp de gelukkige winner. Gezien het groote gezin van Van D. gunnen we hem dat ge lukje des te liever. Duivensport „Vooruit". Zondag hield de Postduivenhoudersvereeniging „Vooruit" een wedvlucht vanaf Eindhoven, afstand 115 K.M. Wegens het zeer ongunsti ge weer werden de vogels eerst te half 3 losgelaten. De eerste duif kwam aan te 41517, de laatste te 52533. Zondag wordt een wedvlucht gehouden vanaf Maastricht, afstand 175 K.M. De los lating zal vermoedelijk plaats hebben te 9 uur v.m. Een groot aantal prijzen zijn voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld. vrage van Wijkeroog genoemd, worden te niet gedaan. Spr. meende dat er niet te veel .waarde mag worden gehecht aan de verklaring, dal enkele ouders hun handteekening hebber teruggenomen. In het raadsbesluit betreffen de de aanvrage van Santpoort wordt dat ook gezegd, dat dit terugnemen van de hand- teekeningen steeds geschiedde door wissel werking. Het is'van groot belang, of aan dez* tweede verklaring der ouders geloof wordt gehecht, want spr. is overtuigd dat de ou ders bij het afleggen van de tweede verkla ring zich niet bewust waren van den ernst der zaak. De kroon heeft zich dan ook steeds op het standpunt gesteld, dat hef voornaamste is wat de ouders eerst van plan waren en niet wat ze later wilden. Spr. zeide dat deze school in een werke- lijke behoefte zal voorzien. HOORN, 30 Sept. Vee. Aanvoer 119 vat kens, vette 0.920.96 Londenscne 0.78- 0.82 zouters 0.780.82 per kg. (schoon. Handel vlug. Eierveiling. Kipeieren, aanvoer 9515 stuks - Wit 9.30—10.90 bruin 10.60—10.90 van, boonen is afgeloopen, komen toch nog Eendeiererlj aanvoer 505 stuks, 8.10—8.2C steeds kleme partijtje® aan de veiling. Het v,\]rn„nB.:a..Bn iz „.„w f in 70 Veilingoverzicht. Ofschoon de oogst i WEBSTRIJDEN TE LISSE. Aan de gistervoormiddag gehouden ring- rijderij voor paren werd door 2C paren deel genomen. Te ruim 9 uur begaf de Harmonie „Eensgezind", onder leiding van haren direc teur den heer G. Verheij, van Leiden, zich onder hel blazen van een marsch naar het feestterrein op het land van de heeren Gebr. Vreeburg, waar te 10 uur de wed strijd een aanvang nam. Van de versiering der rijtuigen was niet veel werk gemaakt. Ja ze was zelfs van dien aard dat de 2e prijs niet werd toegekend. De eerste prijs hiervan verwierf de heer J. Bcclen en mej. M. GiliamsEigenbroodde derde prijs de heer en mpj. Jac. en C. Duineveld en de vierde prijs de heer en mej, A. en Lena Dui neveld. Van het ringrijden behaalden den eersten prijs de beer en mej. A. en Lena Duineveld; de tweede prijs de heef en mej. J. de Vlieger en M. de Vlieger te Nieuw- Vennep; de derde prijs de heer M. Duine veld en echtgénoote en de vierde prijs de heer Jac. Smit te Nnordwijkerhout en mej. partijtj blijkt echter, dat „de trek" er af is en van hooge prijzen is dan ooi; geen sprake meer, Dit kan ook niet verwacht worden, aange zien geen mooie kwaliteit meer wordt aan geboden en het aangevoerde meerendeels uit laatste afzoeksels bestaan. De notee ringen geven dan ook allerlei uiteenloo- pende prijzen aan, gelijken tred houdend met de kwaliteit. Andijvie is thans het hoofdproduct en bijna iedere inbrenger aan de veiling, voert dit product, in grootere of kleinere kwan- tums aan. Er komt bijna geenv product aan de vei ling, waarin grooter verscheidenheid is waar te nemen als juist in andijvie. Op de eerste plaats verschil van soorten. ten tweede verschil van, gewas en vervolgens, hetgeen van zoo groot belang is, verschil van be handeling. Andijvie vereischt veel werk en moeite om ze mooi geel te doen worden en er zijn nog altijd veel tuinders, die blijk baar tegen dit veeleischende opzien, doch dan ook bij verkoop daarvan de dupe wor den. Mooie, gele andijvie, is zeer gezocht en wordt goed betaald, doch naarmate de kwaliteit afwijkt, zijn ook de prijzen soms beduidend lager. De aanvoer vai bloemkool kan ook nog beduidend worden genoemd en was zelfs hooger dan de vorige week. De prijzen liepen ook de laatste veilingen terug en deze terugslag was vooral het stekst waar te nemen bij de 2e en 3e soorten. De aanvoer van roode en gele kool wordt al grooter, doch de prijzen zijn zeer laa*. Zeer gewild daarentegen zijn mooie sprui ten, die echter nog in kleine hoeveelheden worden aangevoerd. Veel vraag bestaal ook naar mooie spi nazie en sla en voor beide producten kon den wij ook de afgeloopen week buitenge woon hocge prijzen noteeren. Aardappelen staan rog steeds laag in prijs en de handel is stug en flauw. HET RAADSBESLUIT INZAKE DE STICHTING VAN EEN CHR. NAT. SCHOOL. In een gistermiddag gehouden openbare zitting van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is behandeld het beroep van het bestuur der Vereeniging tot oprichting en in standhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Velsen tegen de afwijzende beschikking van den raad dier gemeente op een door dit bestuur ingedien de aanvrage voor de stichting van een chris telijk nationale school riabij het Hoogoven-^ bedrijf. De gemachtigde van het schoolbestuur, mr. P. J. Idenburg, ontwikkelde verschillende argumenten tegen bedoeld raadsbesluit. Spr. zeide, dat de kinderen, die door B. en W. afgetrokken zijn, omdat ze door de ouders naar een christelijke school zijn gezonden, kunnen worden meegeteld, waarbij hij zich beriep op een Kqn. besluit van 25 Augustus j.l., genomen naar aanleiding van een be sluit van den raad van Utrecht, Mr. Iden burg merkte voorts op, dat als argument wel degelijk kan tfo'.den de groote uitbreiding van Wijkero',g, het d^el der gemeente Vel sen, waar dé school zal komen. Nog kort ge leden heelt de Raad gelden beschikbaar ge steld voor den bouw .van 48 woningen al daar. Wat het bezwaar betreft, dat sommige kinderen- op het moment van het teekenen der aanvrage den leeftijd van 514 jaar nog niet hadden bereikt, zeide spr., dat dc kroon zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat de kinderen bij de opening van de school den leeftijd van 5% jaar moeten hebben be reikt, Waar 1 Mei als datum van opening was vastgesteld, zouden er dan 64 kinderen dien leeftijd hebben bereikt. Daar de opening nu wel niet voor 1 September 1926 zal plaats hebben, zullen dan 71 kinderen 5'A jaar zijn. Mr. Idenburg herinnerde aan het op 22 September j.l. door den raad van Velsen genomen besluit, waarhij medewerking voor de stichting van eenzelfde school te Sant poort werd verleend en in welk besluit alle argumenten, door B. en W. tegen de aan- Kalkoeneieren 13 stuks 10.70. MAASTRICHT, 30 Sept. Boter. Aanvoi 122. 300 kg, hoogste prijs 2.48, middelprij; ƒ2.41, laagste prijs 2.20 per kg. TIEL, 30 Sept. Fruit. (Veiling Tiel er Omstreken). Goudreinetten 1522, belle fleur 813 U, maagdeperen 2429, bloem f 1619 Y>, koningsrood 810 1 i, binderzoe enk. 810 ySt stoofperen 1522, doyennt 781.20, sterappels 1826, tafelappels 18— 25, nctarisappelen 1622 c„ alles per kg Noten 44 c. per 100. VOLENDAM, 30 Sept. Eieren. Aan d< eierenveiling waren aangevoerd 85000 een deneieren f 88.15 en 1800 kippeneieren 10.30. "HAARLEM, 3G Sept. 1925. Groentenmarkt Appelen 126 ct., Peren 204 per pond Andijvie f 53 per 100 struiken; Bloem kool 2820 ct., Roode kool 106 ct. pei stuk; Salade f 54 per-100 krop; Postelein 108 ct. per pond; Bieten merk Hooge- boom de beste, 12 ct. per K.G.; Tomaten 10—6 ct. per pond; Gele kool 126 ct per stuk; Heerenboonen 1612 ct., Snijboonen 2010 ct. per pond; Druiven 3028 ct. per pond; Aardappelen 105 ct. per K.G.; Prei 2010 ct. per bos; Selderij 208 ct. p. bos. MEDEMBLIK, 29 Sept. 1925. Markt- vereeniging St. Jozef en Eendracht. 3000 stuks bloemkool le soort f 917.20; 10000 id. 2e soört 3.80—5.70; 40.000 0.80—3.20 9000 stuks geele kool 1.20—2.80; 1800 witte kool 0.620.85; 300 baal uien 2.1( —2.25; 100 baal nep (gele) 3.85—4.10; 30< zak slaboonen 0.502.75. PURMEREND. Veiling van de „Afslagver- eeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken" van Woensdag 30 Sept. 1925, Slaboo nen 1.154.15 per 15 K.G. Snijboonen 1.507.20 per 15 K.G. Komkommers —6.90 per 100 stuks. Tomaten 1523 ct. per K.G. Bloemkool 6.5020 per 100 stuks Roode kool 1.105.50 per 100 stuks. Witte kool 2,90 per 100 stuks. Spruitkool 1.15 2.15 per 15 K.G. Spinazie 1.251.65 pei mand van 5 K.G. Andijvie 1.703.70 pei 100 struik. Selderij 10.10 per 100 bos. Bie ten 414 per" 1000 stuks. Wortelen 22.3C per 100 bos. Uien 1—1.20 per 25 K.G Druiven 6673 ct. per K.G. Appels. Gronin ger Kroon 715 ct. Notaris-appel 12 ct. Pre sent van Engelandl322 ct. Goud Reinete 1621 ct., alles per K.G. Peren. Beurré Hardy 21 ct. Boerengroen 1423 ct. Louis» Bonne 60 ct. Maagdenpeer 2329 ct. Solda Laboureur 13 ctt, alles per K.G. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Ko ningin het voornemen, met prinses Juliana in 1926 's Bosch en andere steden van N. Brabant te bezoeken. AMSTERDAM, 1 Oct. Van den perso nentrein 130, afkomstig uit Nijmegen, die om 10.08 te Amsterdam aankomt is hedenmor gen bij het binnenkomen op het Centraal station, de locomotief onder den kap van het Seinhuis ontspoord. Daardoor ontstond eenige vertraging in 't verkeer. BERLIJN, 1 Opt. Volgens berichten uit Polen aan de bladen, zullen door de nieuwe Poolsche Agrarische wet 30.000 üuitsche boerenfamilies met ongeveer 150.000 zielen getroffen en in hun bestaan beroofd worden. BERLIJN, 1 Oct. Volgens een bericht uit Moskou, heeft de commandant van de Russische Zwarte Zee-vloot meegedeeld, dat hij de reis naar Italië niet kan voortzetten, aangezien dc Engelschen de doorvaart door de Dardanellen geweigerd hebben. De Sovjet-gezant te Londen zal hiertegen pro testeeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9