Stadsnieuws. V erkeersongevalien. Wildstand en wildschade. M^c-esopd,, 13(100.- f m-sass-db» Vrijdag, 2 Oct. 1925. 50ste Jaargang No. 16161 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De beteekenis van het Nijverheidsonderwijs. Agenda 3 October Van onze Rechtbank. Een mishandeling in de Haarlemmermeer. Prof. Dr. E. van Slogteren. Gemeentelijke uitbreidingsplannen. R.-K. Vrouwenbond. 4Vs Leening Provincie Noord- Holland. Nuts-Spaarbank te Haarlem. Besmettelijke ziekten. TOONEEL. Spaarnwouderstraat-Vereeniging. Opheffing postbestelling op Zondag. Sluiting kantoor Invoerrechten en Accijnzen. Nederlandsche Vereeniging van Postzegelsverzamelaars. Taxi-tarieven. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De gehouden loterij van „Herwonnen Levenskracht." Verlof Drankwet. „Koninginnedag." De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel, Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. tegen ongevallen verzekerd bi] een ongeval met F OCfl bij verlies van een hand, f 1 OE bvUt een voet of een oog; I«u.' bij verlies van éWn f CO duim of wijsvinger JU.' bijeen breuk van|>^Q^ bii verlies van een been of arm andere vinger - Sinds een drietal maanden trokken amb- lelijke bemoeiingen de aandacht van schrij ver dezes meer onafgebroken op het onder wijs in zijn verschillende vormen. Dit werd oorzaak tot het schrijven van deze regelen. Algemeen is de klacht, duidelijk is het waarneembaar bij iedere sollicitatie, dat deze tijden overvloedig gezegend zijn met perso nen, welke zich meer speciaal tot intellec- tueelen arbeid geroepen of aangetrokken gevoelen, terwijl in dezelfde mate de kladh- ten sterker en sterker worden over een te kort aan geschoolde vaklieden, of met an dere woorden, dat de liefde voor het am bacht kwijnt. Toch, het spreekt zoo van zelf, is een te veel van het een even scha delijk uit een oogpunt van algemeen belang als een te kort van het andere. Daarom mag de vraag worden gesteld: waardeeren wij voldoende, wordt algemeen wel goed begrepen de groote beteekenis van ons vakonderwijs? Het is voor weinig tegenspraak vatbaar dat de scholen van nijverheidsonderwijs mede tot de belangrijkste instituten van dezen tijd behooren. Ondervinding heeft ge-I leerd, dat elke actie, ook zuiver materiëele, op weinig nuttigs uitloopt, wanneer deze f actie per slot niet steunt op bezonken we tenschap. Daarom ook zijn de inrichtingen van de lagere, middelbare, hoogere en hoog ste wetenschap voor de menschheid in haar geheel van het allerhoogste belang. Een volk dat zijn wetenschap en zijn kunst zou verwaarloozen zou op den langen duur in vervlakking en in onbeduidendheid ten ondergaan. Maar een volk dat praktisch niet meer zou kunnen toepassen, hetgeen het intellect voor hem wrochtte, bij gebrek aan bekwame ambachtslieden, komt op den langen duur evenzeer in de meest hopelooze positie te .staan. Hoe is de nijverheid op dit oogenblik ge oriënteerd? Bij de groote zegeningen welke een eeuw van ongekende vooruitgang op technisch gebied heeft gebracht, kan toch geenszins worden tegengesproken, dat de positie van vele werkers in fabriek en be drijf veel van haar aantrekkelijkheid heeft verloren. De positie welke de machine op dit oogen blik bij de fabricatie inneemt is overweldi gend, vergeleken bij een vijf en twintig ja ren terug. Natuurlijk kan er niet aan worden ge dacht hel zou gaan gelijken op het terug draaien van de wijzers van den tijd om de machine zijn overwegende plaats le gaan betwisten en jils eisch te stellen, dat men- schelijke krachten meer en meer haar func tie zouden overnemen. Zulk een situatie stellen, beteekent een voudig reactie in de slechtste beteekenis van het woord. Maar de machine heelt het de mensch heid blijkbaar zóó gemakkelijk gemaakt, dat onafzienbare groepen in de laatste tijden klaarblijkelijk geen hoogere \\ak-asspiraties heben gekend dan haar handgrepen te leeren kennen, en dag in dag uit met en door die handgrepen, telkens opnieuw den heiligen avond te halen. Zulk een omstandigheid moet in breede kringen een vervlakking, een ontaarding hebben gebracht, waarvan ons de afmetin gen schier onafzienbaar gelijken. Maar daarom is de vraag buitengemeen actueel vooral nu dagelijks de klacht dui delijker wordt gehoord of er geen mid delen zijn, om de ambachtslieden meer Hei de en meer kennis van het vak bij te bren- gen. i Het is nu eenmaal niet zelden zoo, aat een geweldige concurrentie van en in massa-artikejen, de kans steeds kleiner en kleiner maakt om op de fabriek lang bij het .waarom" van het product stil te staan. Bekwame ingenieurs e.a. mannen der we tenschap trachten, dagelijks opnieuw, an dere en betere methoden te vinden, om nog vlugger en als het kan met nog minder aan wending van menschelijke kracht, z.g. „loonepd" te produceeren. Op de meeste abrieken, met machines tot in de perfectie, s voor den werkman weinig meer te halen jit een oogpunt van vakkennis. Sommige personen zeggen dan ook, dat Je meeste werklieden geen vakkennis meer noodig hebben en eenvoudig met de rou tine hunner handgrepen kunnen volstaan. Zou dit werkelijk de waarheid zijn? Zou, indien velen goed begrepen waarom de ma chine nu zus werkt en niet zoo, niet vaker tot gevolg hebben, dat zij zelf meer haar werk bestudeerde en door de praktijk nog groote verbeteringen zouden worden aan gebracht? Zou ook het leven van velen niet mooier worden, indien zij, mede daardoor, 'niet al leen werkten omdat het nu eenmaal niet gaat zonder werken? Trouwens de klacht over gebrek aan en de roep om geschoolde vak- en ambachts lieden kan veilig als reactie op de machinale africhting en afstomping worden aanvaard. Men moet ook in de fabriek natuurlijk zoover de productie het gedoogt den ambachtsman zijn liefde voor den handen arbeid trachten te doen behouden. Een van de waardevolste instituten van dezen tijd het volgt consequent uit het voorgaande achten wij de inlichtingen van nijverheidsonderwijs. Gelukkig vindt rnen reeds in vele plaatsen ambachtsscholen waar een deel van de, thans zich naar het ambacht-orienteerende jeugd de eerste beginselen, en met die be ginselen ook een stuk liefde voor het vak worden bijgebracht. Natuurlijk is een driejarige dagsschool lang niet voldoende om een goed ambacht te leeren. Men heeft ons wel eens voorge houden, dat zij, die dezen 3-jarigen cur sus hebben afgemaakt, klaar zijn voor het ambacht. Neen, daar wordt slechts een fun dament gelegd, waarop de leerling en zijne beschermers met vrucht kunnen voortbou wen. Helaas niet alle jongelieden, die de fabriek of het bedrijf willen binnengaan, kunnen een ambachtsschool bezoeken. Maar er bestaan iit zeer vele plaatsen avondcursussen, waar bij, vooral door teeken- en algemeen ont wikkelend onderwijs, toch wordt getracht aan de jongens van heden, de mannen van straks, iets mede te geven, hetwelk naar liefde voor vak of ambacht wijst. Uiteraard zullen de lesroosters, zoowel als de tijdsduur, van deze cursussen in on derscheidene plaatsen verschillend zijn. Nochtans ondervonden wij, dat we! overal wordt getracht in de zooeven besproken lijn eenzelfde doel te bereiken. Hebben wij hier en daar den gang van zaken goed gevolgd en goed beluisterd, dan wordt met prijzenswaardigen ijver getracht, althans waar de kans op slagen bestaat, zoowel de afgestudeerden van de driejarige dagambachtsschool, als hij een vijfjarigen avondcursus, nog aan nieuwe avondcursus sen aan hun scholen, als vervolg op dien eersten leertijd, te verbinden. Dit streven moet in het algemeen van het allergrootste belang worden geacht, om dat juist deze voortzetting als het ware den beslissenden slag voor Jiet verdere leven van deze jongelieden kan geven. Wij hebben nooit goed begrepen waarom sommige personen niet in enthousiasme kunnen geraken om de beste en bekwaam ste jongens van de dag-ambachtsscholen, en ook, zij het in minder bereikbare mate, van de avondcursussen, bij gebleken aanleg zoo bij te werken, dat zij spoedig de mid delbaar technische scholen kunnen bezoe ken. Lang niet altijd zijn de jongens, die- het M. U. L. O. of een driejarige H. B. S. achter den rug hebben de beste en meest geschikste candidaten voor het Middelbaar Technisch Onderwijs. Zeker niet, als gere deneerd wordt: voor een theoretisch intei- iectueele hoogere vorming gaat het met dien jongen niet best, dus dan maar naar de Middelbaar Technische school! Hulp, door voorbereidende cursussen aan de beste en bekwaamste jongens van am- bachts- en avondscholen is voor de voor ziening van geschoolde vaklieden en toe komstige bedrijfschefs van het allergrootste belang. Ten slotte' wijde men ook meer en meer aandacht aan de kunst bij het ambachts- onderwijs en omgekeerd, vooral op scholen. Schrijver dezes heeft te lang de periode van wansmaak en platheid en geesteloos heid in het ambacht nog wel in een zgn. kunst-weelde-vak gezien en doorleefd om niet te begrijpen de groote beteekenis welke een goede samenwerking van kunst, techniek en ambacht kan brengen. Thans ziet hij de positie van uit een an deren, misschien nog wel beteren, gezichts kring nog duidelijker. Moge dan, misschien voor een klein deel, mede door dit artikel, de belangstelling bij allen die het wel meenen met het ambacht, met het vak, met de fabriek waarin zoo- velen geheel hun leven moeten slijten voor deze takken van onderwijs een weinig zijn verhoogd. Het lijkt ons dat juist dit soort van onderwijs, om allerlei overwegin gen, in dezen tijd de allergrootste belang stelling verdient! 's-B. M. K. Sociëteit „St. Bavo." Zangles 1 uur Vervolgonderwijs 3 uur Geel Wit 5 uur Willen i® Kunnen 8 uur -Gewone zittingen 7 uur. Stadsschouwburg. N. V. „Het Schouw- tooneel" Dr. Knock, of De Triomf der Medische Wetenschap. 8 uur. Brongebouw „Haja". „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscns Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2634 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem, hofstraat 1 Alle werkdagen van v.ra. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen vaa boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken.1 St. Marthavereeniging. Bloemoofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sini Bivo Smedestraat J3 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen R. K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Uitspraken van Donderdag 1 Oct. 1925. 1. G, H. W., bloemist, wonende te Bloc- mendaal; vrijgesproken. 2. H. v. d. A., aannemr, wooende le Haarlem; appèl overtr. Motor en Rijwiel- wet. Vonnis Kantonrechter Haarlem beves- tigd. 3. F. P. van R., motorhersteller, wonende te Haarlem; appèl overtr. Motor en Rijwiel- wet. Vonnis Kantonrechter Haarlem be vestigd. 4. A. D., chauffeur, wonende te Amster dam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 10.boete subs, 5 dagen hecht, o. v. 5. H. J. L.. koopman, wonende te Am sterdam: appèl overtr. art. 436 W. v. Str. Vonois Kantonrechter Haarlem bevestigd. Te Vijfhuizen. Terwijl mej. V., wonende ^an den Vijf- nuizerdijk, den Zwarten weg af kwam fiet sen, reed ze met een flinke vaart mej. S. tegen den grond, waarna ze zelf een buite ling maakte, zoodat ze in de wegsloot te recht kwam. In Haarlemmermeer. De kruidenier S wonende le Hoofddorp, reed dezer dagen op zijn rijwiel, waarop een mand met boodschappen was geplaatst. Bij het ps.sseeren van een ander vervoermiddel geraakte S. de mach! over z'n stuur kwijt, met het gevolg dat hij kwam te vallen en een sleutelbeen brak. Hij heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Naar ons uit Castricum wordt medege deeld, werd gisteren door een jagersgezel schap in het Koningsduin onder deze ge meente in een betrekkelijk kleine jacht ge schoten 400 stuks wild, terwijl daarbij moet worden vermeld dat geen fazanten werden geschoten, omdat deze nog niet voldoende volgroeid zijn. Misschien kan een buitenstaander daar uit wel afleiden, dat de wildstand zeer goed is te noemen Maar voor den tuinder zegt dat nog wat anders en wel een schade aan" de nog te veld staande gewassen, als aard appelen enz. Deze is dan ook, beduidend erg te noemen. Voor loopend wild is daartegen wel wat te doen, doch voor het vliegende wild als fazanten, die voornamelijk veel scha de aanrichten arfi aardappelen, bieten en bloembollen, welke weer- aanstonds worden geplant,, is hier geen maatregel tegen te treffen ter bescherming van de vruchten. Daartegen kan alleen helpen de afgifte door het Departement van Bmnenlandsche Zaken van een vergunning tot het vernietigen van het schadelijk wild. Deze vergunningen blij ven echter zeer lang weg en het gevolg hier van is, dat, bij vele tuinders groote schade wordt aangericht. Te hopen is het, dat hierin spoedig wordt lorzien Terwijl in den nacht van Woensdag op Donderdag een tweetal aan den Hoofdweg in de Haarlemmermeer wonende landbouwers zich per rijwiel huiswaarts begaf, werden zij op den Lisserdijk plotseling door twee jonge mannen aangevallen .die blijkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerden en van de kermis te Lisse kwamen. De land bouwers werden vastgegrepen en ieder hun ner kreeg van de individuen een geducht pak slaag. Zij wisten tenslotte uit de handen van de onverlaten te komen en kozen ijlings het hazenpad, terwijl zij de fietsen achter lieten. De aanvallers trachtten daarop de fietsen in de Ringvaart te gooien, doch dit werd door een woonwagenbewoner, die daar ter plaatse met ziin wagen stond, verhinderd. Toen de landbouwers Donderdagmorgen hun fietsen kwamen ophalen, bleek van een der bagagedragers een ias te zijn weggeno men. De politie is er in geslaagd de beide kwaaddoeners, de arbeiders J. v. W. en A. v. D., te Abbenes op te sporen. Zij werden voor verhoor naar Hoofddorp overgebracht. Omtrent den nieuw-benoemden hoog leeraar, dr. E. van Slogteren, aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen, schrijft men aan de „Msb." Dr. E. van Slogteren, benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de plantenziekten- kunde aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, is een leerling van den bekenden hoogleeraar Moll te Groningen. Nadat dr. v. Slogteren gedurende de mobilisatie als re serve-officier het land had gediend, nam hij zijn studie weder op en promoveerde hij bij prof. Moll, wiens assistent hij jarenlang ge weest v/as, op een dissertatie over de physio- logie der huidmondjes. Benoemd tot phyto- patholoog voor de bloembollenstreek en daar gestationneerd als ambtenaar van het Insti tuut voor Phytopathologie te Wageningen, maakte hij zich verdienstelijk door een metho de uit te werken voor de bestrijding van 't narcissenaaltje, een voor onze cultuur nieu ws en zeer gevaarlijke vijand. Zijn studiën over deze en andere bloembollenziekten, die in het weekblad voor de bloembollencultuur werden gepubliceerd, worden door de prac- tijk zeer gewaardeerd de door hem uitge werkte bestrijdingsmethoden worden in de iractijk op groote schaal toegepast en hierin neeft onze cultuur een krachtig wapen tegen de van Amerikaansche zijde in het werk gestelde pogingen, om den invoer van bloem bollen geheel te belemmeren. Wanneer men ten slotte in Amerika zal inzien, dat men de Nederlandsche bloembollen kan toelaten, zonder dat daarmede gevaarlijke ziekten behoeven te worden overgebracht, zal dit voor een groot deel te danken zijn aan het werk van dr. van Slogteren, die zoowel xn Amerika als hier te lande bij gelegenheid van het Internationaal phytopatologisch congres van 1923 voor de belangen van de Neder landsche cultuur krachtig is opgekomen. Dr. van Slogteren heeft o.a. ontdekt, dat als gevolg van een hectwaterbehandeling bij juiste toepassing, niet alleen de aaltjes in de hyacinthen en narcissen kunnen worden ge dood, maar ook de qualiteit der bloemen di rect kan verbeterd. Het is voor de Landbouw hoogeschool van belang, dat dr. van Slogte ren aan het Instituut voor Phitopathologie, dus aan de Landbouwhoogeschool verbonden blijft en dat dus ook de studenten van zijn kennis zullen kunnen profiteeren. Vorming van eene gewestelijke commissie in de provincie Noord-Holland. Eenige dagen geleden hebben Gedepu teerde Staten aan verschillende personen en corporaties en ook dc regeering en verschil lende afdeclingen van de Noord-Holland - sche Vereeniging van Nederlandsche ge nieenten eene uitnoodiging gezonden, ter bijwoning van eene bijeenkomst op 12 Oc tober, ter bespreking van de gewestelijke uitbreiding Naar de N. R. Crt. verneemt is dc bedoe ling te komen tot de vorming van eene ge westelijke commissie (van advies) aan welke alle uitbreidingsplannen in de provincie ter beoordeling worden voorglegd. Dit schijnt dus te gaan in de richtng van dc geweste lijke raden, de ook reeds op het ten vorie jare te Amsterdam gehouden Internationaal stedenbouwkundig congres besproken zijn en waarvan de instelling nu kortgeleden is aanbevolen in het rapport der commissie, ingesteld door de Vereeniging van Neder landsche gemeenten en het Nederlandsche Instituut voor samenwerking en steden bouw, welk rapport zal worden behandeld op het op 31 October a.s. te Amsterdam te houden Nederlandsch stedenbouwkundig congres. Het verschil lijkt ons alleen dat deze ge westelijke Noord-Hollandsche commissie uit vrijwillige samenwerking wordt geboren, terwijl de gewestelijke raden van boven af zouden worden opgelegd. Gisterenavond hield de R.-K. Vrouwen bond in gebouw St. Bavo een groote pro- paganda-avond, waarbij mevrouw Ellen Rus- se als spreekster optrad met het onderwerp „Maryke van Nijmegen." De presidente, juffr. F. A. M. Peeters, opende de bijeenkomst en heette de aanwe- zigèn hartelijk welkom. Het seizoen gaat thans weer beginnen, met nieuwen moed, met verdubbelden ijver moeten wij, aldus spr. na deze rustperiode, het werk weer op vatten. Gewerkt moet er worden, ook jongere krachten moeten mee gaan doen om de so ciale actie uit te bouwen. De Vrouwenbond bloeit thans en als dat zoo wil blijven, zal men moeten blijven werken. En ontstaat er al thans niet een zekere lauwheid bij onze leden, hetzij door het minder bezoeken van cursussen, hetzij door critiek. De critiek is zoo gemakkelijk. Als men zoekt, is er altijd wel iets te vinden. En hoe graag vindt datg zaad geen ingang. Lauwheid is het ergste wat er kan gebeuren. Deze avond, aldus spr., is bedoeld,als een propaganda-avond. Laten wij door onze da den, met het Kruis in de hand, de wereld veroveren. Moeilijk is het, strijd is er voor noodig. Maar bedenk, dat niets in de wereld veranderd of verbeterd kan worden zonder de vrouw. Daarom moet de Vrouwenbond één krachtige compacte massa zijn. De af- deeling Haarlem is één van de sterksten in Nederland, niet alleen door haar ledental, doch ook door haar werken. Als dat zoo moet blijven, werk dan mede. Een ieder kan wen schen naar voren brengen, doch zwijgt niet. Niets is minder onaangenaam voor het be stuur dan dat Drie wenschen zijn kenbaar gemaakt en alle drie zijn verhoord. Drie cur sussen zullen worden gehouden, voor de feden van den Vrouwenbond gratis te vol gen. Hebt gij dus nog wenschen, maakt deze dan kenbaar. Indien eenigszins moge lijk zal er aan voldaan worden. Vervolgens sprak spr. tof de nog niet-ge- organiscerde vrouwen een opwekkend woord om toe te treden tot den Bond. De Bisschop verlangt dat allen eensgezind zijn, werk dan mede den vrede in den wereld te brengen. Velen begrijpen de kracht van de organisa tie nog niet. Zonder organisatie zinkt men echter hoe langer hoe dieper. Hebt uw orga nisatie lief, en zet Uw woord er in daden om. Weest alleri propagandisten. Behalve de pro pagandistenclub moeten allen meewerken. Een hartelijk applaus beloonde de spreek ster voor ha2r opwekkende woorden. Vervolgens deed de presidente eenige me- dedeelingen. Verschillende cursussen zullen worden gehouden, waarvoor men zich tot 13 October kan opgeven. De begreoting over 1926 werd vastge steld aan ontvangsten en uitgaven op f 2525. Hierna werd het woord gegeven aan Me-^ vrouw Ellen Russe. Spr. verdeelde haar" onderwerp in tkveeën, Voor de pauze de val van Maryke van Nijmegen vertellend en na de pauze het blijde eind, de inkeer en boete. Deze Maria-legende, spelend in de Mid deleeuwen, ten tijde van de Hertogelijke par tijtwisten, geeft een beeld van den stijd tus schen goed ?n kwaad, tusschen Christus en den duivel. Mevr. Russe wist in warme kleu ren de legende voor oogen te tooveren. Allen leefden mee en voelden het gebeuren. Tref fend werden verschillende citaten uit het zoo bekende werkje voorgedragen, waardoor spr. den hartelijken dank van de aanwezigen volop verdiende. De avond mag als propaganda-avond zeer zeker geslaagd heeten. De opkomst was groot, zoodat het bestuur met genoegen op dezen avond zal kunnen terugzien. Uitgifte ter conversie van 5%% en 6% leeningen. Koers van uitgifte 981/4. De heeren Hope Co., de Nederlandsche Handel-Maatschappij en de Amsterdamsche Bank berichten, dat zij, onder voorbehoud van verleening der Koninklijke goedkeuring op het besluit der Provinciale Staten d.d. 29 September 1925 No. VI, de inschrijving openstellen op een 4%% obligatieleening f 15.327.000) ten laste van de provincie Nrd.- Holland, welke dient ter conversie van het uitstaande nominale bedrag der 5% en 6% leeningen. De inschrijving wordt opengesteld Woens dag 7 October 1925 tot des namiddags vier uur te Amsterdam ten kantore van de hee ren Van Loon Co. te Rotterdam bij het, Agentschap van de Nederlandsche Handel- Maatschappij en de Bijbank van de Amster damsche Bank te 's-Gravenhage bij het agentschap van de Nederlandsche Handel- Maatschappij en het bijkantoor van de Am sterdamsche Bank. De koers van inschrij ving is bepaald op 981/4 pCt. De betaling der krachtens vrije inschrij ving toegewezen obligatiën a 982.50 per stuk, vermeerderd met 1.75 voor 14 dagen rente a 4 >4 pCt. en het op de nota van toe wijzing verschuldigde zegelrecht, moet ge schieden ten kantore van inschrijving op Don derdag 15 October 1925 tegen in ontvangst neming van de stukken. Aan het desbetreffende besluit van Gede puteerde Staten is nog het volgende ontleend: De provincie behoudt zich het recht voor alle of een deel der niet uitgelote aandeelen der leening te allen tijde a pari af te lossen. Rente betaling en aflossing geschieden ten kantore van de Kas-Vereeniging te Amsterdam. Vergelijkend overzicht over September 19251924. Aantal behandelde posten 9137 vorig jaar 6719; aantal inlagen 7038, v. j. 5169; aantal terugbetalingen 2099, v. j. 1550. Ingelegd f 282.645,84, vorig jaar f 236.284.69. Terugbetaald f 269.531.84, v. j. f 236.600.15. Meer ingelegd f 13.114.00, v. j. minder f 315.46. Aantal nieuwe boekjes 195, v. j. 241. Aantal afbetaalde boekjes 119, v. j. 84. Spaarbusjes op 30 September 1925 in omloop 1505. Geledigd in September 1925 328 busjes met een totaal van f 4893.843-2. Aantal boekjes in bewaring op 30 September 1925 353. Over de week van 20 tot en met 26 Sep tember 1925, kwamen in deze gemeente 5 gevallen voor van dyphtheritis en 1 ge val van roodvonk. OM HET KIND, tooneel- spel in 4 bedrijven van A. SteinLandesman. Vertaling door Edmond Visser, Regie Jan'C. de Vos jr. De tournée, die de jubileerende Gusta de. VosPoolman door ons land zal houden, is gisteren met de opvoering van bovenge noemd stuk in den Stadsschouwburg be gonnen voor een flink bezette zaal. Ware het niet, dat wij de sympathieke actrice, die gedurende veertig jaar haar kunst aan het Nederlandsche volk heeft gegeven, een bijzonder woord wilden wijden, dan hadden wij wegens de keuze van het stuk, waarvoor wij, wat de jongeren betreft, voor behoud vragen, maar liever de geheele voor stelling doodgezwegen. Nu evenwel mogen wij den avond niet onbesproken laten. De keuze is ook daarom minder gelukkig, wijl de aandacht in plaats van naar de jubi- laresse zelve meer uitgaat baar de indringster, de avonturierster, het kind met het zwer- versbloed, die van zang en dans houdt en geenszins thuis is in het vredige gezin van den baanwachter met zijn vrouw, die geluk en tevredenheid vinden in de eenvoudige gebeurlijkheden van allen dag het zingen der vogels, het rustige leven op het land, te midden der bosschen, met een toom kippen en wat groenten in het tuintje. Het einde van den avond bracht datgene, waarop ieder in de zaal zich gespitst had de huldiging van mevrouw de Vos-Poolman. Hoezeer zij als haar uitdrukkelijken wensch had te kennen gegeven, dat alle vertoon ach terwege zou blijven, zelfs geen bloemen zou den .worden gegeven, kon het bijna niet an ders, of van dit verlangen der actrice moest worden afgeweken. De directeur van den schouwburg, de heer van Hees, sprak de jubilaresse het eerst toe. Hij memoreerde den tijd, waarin hij met „Guus" samen op de planken stond, „en nu", zoo ging hij voort, „sta jij hier, om af scheid te hemen van de kunst, die je zoo dier baar was. Je hadt te kiezen tusschen de kunst 'en je man. Je hebt het laatste gekozen. Ik spreek tot je als ex-collega. En hoewel je uitdrukkelijk gewenscht hebt, dat er geen bloemen zouden zijn, hoop ik toch, dat ge deze bescheiden bloemenhulde zult willen accepteeren. Ik heb je altijd hooggeacht. Hooggeacht als kunstenares) als mensch en als vrouw van den grooten Jan C., aan wien ge je verder leven nu gaat wijden." Namens de medespelers werd mevr. de Vos eveneens een ruiker aangeboden. Geroerd dankte mevr. de VosPoolman en verklaarde, dat het haar moeilijk viel thans uit te drukken, wat er in haar omging. Zij dankt den heer v. Hees /voor de gevoelvolle woorden tot haar gericht. „Gij zijt mijn ex-collega, maar niet mijn ex-vriend." Dank bracht mevr. de Vos aan de heeren Wibaut en Patijn voor hun bereidwilligheid zitting te nemen in het comité, dank aan Willem Rooyaards, die manuscripten, rollen en vertaling welwillend en belangeloos af stond, dank aan Cor v. d. LugtMelsert, die op 't eerste verzoek zijn avond in den Stadsschouwburg aan haar afstond, dank aan mevrouw van Hees voor haar bloemenhulde, waardoor de jubilaresse zoo aangenaam werd verrast bij het binnentreden der kleedkamer, dank aan allen, die zullen bijdragen in het fonds waarvan de heer v. Hees voorspelde, dat de Haarlemsche bijdragen mild zouden toevloeien. Dinsdagavond j.l. hield de Spaarnwouder- straatvereeniging hare eersten Jaarlijkschen Feestavond. De bovenzalen van Restaurant „De Kroon" op de'Groote Markt, welke voor dezen avond schitterend waren versierd, verhoogden daar door de reeds feestelijke stemming. De opko' -it was zeer groot en een ieder br c it een r olijk heumeur en een gezelligen geest mede, xoodat deze avond reeds vooruit geslaagd mocht heeten. Te ongeveer 9 uur opende de voorzitter dê heer v. Keimpema, den avond en heette namens de feestcommissie en het bestuut alle aanwezigen hartelijk welkom. Met eenige goed gekozen woorden schetste de voorzitter het doel der vereeniging,. Tevens riep de voorzitter een woord van welkom toe aan „Haarlem's Klein Cabaret". De avond had een gezelljg verloop. Op dezen avond werd voor de H.O.V. een bedrag van f 14.26 gecollecteerd. De directeur-generaal der Posterijen had aan de Kamer van Koophandel medege deeld, dat overwogen werd de opheffing der postbestelling op Zondag in Hillegom en Lisse. De Kamer van Koophandel heeft in die 'gemeenten bij de ingeschrevenen in het Handelsregister hun oordeel daarover ge vraagd en in verband daarmede stelt het Bureau der Kamer voor, aan den Inspec teur der Posterijen te 's-Hagc een schrijven te richten, waarin de te treffen fnaatregel ontraden wordt. Door den Ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem, was aan de Ka mer van Koophandel advies gevraagd over een eventueel besluit tot sluiting van het kantoor op Zaterdagmiddag, indien bij voor komende noodzakelijkheid ook na 12 uur 's Zaterdagsmiddags geholpen za! worden. Het Bureau der Kamer stelt voor, aan den Ontvanger te berichten, dat er geen bezwaar is, dat zijn kantoor na des Za terdagsmiddags 1 uur gesloten is. Men schrijft ons: „Met ingang van Zalcr- 3 October, des namiddags te 1 uur, en Men schrijft ons: Dezef dagen is op een vergadering van chauffeurs het taxi-bedrijf in Haarlem be sproken. Daar werd zeer terecht de aandacht gevestigd op de abnormaal hoogc tarieven, die in Haarlem worden geheven en het is zoo juist, wat u, meneer de klokkenluider der N. H. Crt., vroeger al eens opmerkte, dat die hooge tarieven de populariseering van het taxi-vervoermiddel in Haarlem te genhouden. Daarom durf ik er op deze plaats nog eens de aandacht op te vestigen. Op die vergadering van chauffeurs werd medege deeld dat het tarief in Amsterdam 15 cent per K.M. is; in Haarlem 40 cent en tevens werd daar verteld dat in Rotterdam het vo rig jaar 30 taxi's liepen met een tarief van 66 cent en thans met een betere standplaats regeling en een goede tariefsverlaging rijden er 93. Al die taxi's hebben natuurlijk een bo terham, anders reden ze niet. En zoo gaat het overal. Waar de tarieven laag zijn, daar floreert het taxi-bedrijf. Onbegrijpelijk komt het mij voor waarom die tariefsverlaging in Haarlem niet komt. Liever blijft men mop peren over het feit dat een taxi nu een uur of drie, vier zonder emplooi staat, dan het gebruik er van te bevorderen. Wie der on dernemers pakt hier de zaak eens serieus aan? En ook v.oor ons gemeentebestuur en „Vreemdelingenverkeer" is hier aanleiding voor toezicht want de goede naam van deze stad komt met taxi-tarieven, zooals nergens elders, ook in geen beter daglicht te staan. Baromeerstand 9 uur v.m.: 776, Vooruit OPGAVE: Medegedeeld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 2 October. Hoogste Barometerstand' 774.9 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 736.2 m.M. te Ingoe. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 October: Zwakke tot matigen noordelijke tot oos telijken wind, nevelig tot licht of halfbe- wolkt, droog weer, zelfde temperatuur. vervolgens op eiken Woensdag- en Zater dagmiddag, zal in Den Hout, in de onmid dellijke nabijheid van de Muziektent een postzegelbeurs worden gehouden, waar ge legenheid zal bestaan tot het ruilen vaa postzegels." De vorige week heeft de trekking pla«« gehad van de jaarlijkscbe loterij ten bate van het fonds „Herwonnen Levenskracht De trekking had plaats te Utrecht. De uit slag is voor Haarlem, dat op de navolgende nummers een prijs is gevallen: No. 15873 een Jap. Wandbord; no. 15894 een Presenteer blaadje; no. 15885 2 zilveren Vleeschvork- jes; no. 15842 Alpaca Lucifersdoosje; no. 15870 een Leesboed; no. 15878 dito; no. 15776 Al- pacca Lepel en Vork; no. 15701 abonnement „Zonnebloemen"; no. 15729 een Botervlootje. Op nummers van een serie, die door het Comité Haarlem is teruggezonden, zijn 2 rij wielen gevallen. De loten kunnen worden ingezonden bij het secretariaat: Emostraat 1. B. en W. van Haarlem brengen te openbare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van A. Slot, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Tempeliersstraat 71, Gisteravond had in café Brinkmann, op de Groote Markt, de jaarlijksche ledenver gadering van de Vereeniging „Koninginne dag" plaats. De rekening en verantwoording van den penningmeester over het jaar 1924 werd na accoordbevinding door een commis sie uit de leden goedgekeurd. Daaruit bleek, dat het jaar was .begonnen met een saldo in kas van 80 en eindigde mét een na- deelig saldo van 218.44. De periodiek af tredende leden van het Hoofdbestuur, de heeren O. D Emrik. Joh. G. Martin en L. M. Weterings, werden herkozen In de va cature, ontstaan door het vertrek van den heer H. B. Westerouwen van Meeteren, werd de heer P. J. M van Tetering gekozen. De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling lag genoemden heer uit te noodi- gen in een nader l" houden bestuursver gadering zijn in de plaatselijke pers geuite denkbeelden inzake reorganisatie dier Ver» eeniging nader uiteen te zetten. DE AARDAPPELENOOGST. De aardappelen zijn nu zoowat den grond uit. Alle alarmeerende dagbladberichten ten spijt, kunnen wij mededeelen, dat de oogst goed is en de qualiteit ook, behalve voor de Eigenheimers en Red Star, die iets van het natte weer hebben geleden voor zoover zij niet waren „ingespoten". Men is over de aardappelenoogst tevreden en de prijzen zijn voor de verbouwers ook tamelijk bevredigend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1