s UTTfM BINNENLANDSCH NIEUWS. MEN6D ftlEUWS Beschouwingen over ye mislukte Fransch-Amerikaansche onderhande lingen inzake de schuldregeling. Loebe, de voorzitter van den Duit- schen Rijksdag, zet in de Interparlementaire Unie te Washington Duitsch- land's wenschen betreffende arbitrage en ontwapening uiteen. De eerst volgende internationale conferentie voor zeerecht zal te 's-Gravenhage worden gehouden. 7 Onder de Radio-berichten: Caillaux en de andere leden der schulden commissie op weg naar huls. Een belangrijke overeenkomst tusschen Duitschland en Rusland. 1 De aanstaande conferentie. Een nieuw lord-mayor van Londen. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en de Ver. Staten. De overeenkomst Rupland en Duitschland. p. •ins Hendrik te Frankfort en Wiesbaden. Uitvoering in een R.-K. Kerk. De werktijd in het kleedinghedrijf De Staaisbegrooting voor 1926. Tyamvekeer le Amsterdam. 37000 Obligaties der N.V. ,.Utilé" in beslag genomen Een standbeeld voor Joan v. Oldenbarneveldt. FINANCIËN. Dè Wit en Co.'s Deken fabrieken LUCHTVERKEER. Het lint. Jur. Luchtvaattcongres te Brussel. HANDELDEN NIJVERHEID. LANDB. EN VISSCHERIJ De tuinbouw aan den Langendijk. De nieuwe aardappelsoort Alpha. Vrachtverlaging voor Steenkoolvervoer. Herstel der Stormrampschade. Volendam door 55.934 toeristen bezocht. Zeldzaam. Natuurschoon behouden. Varkenspest. In een kuil gestort. HoIIandsche molens in Amerika Het s.s. „Fluviale 22" op een Bank geloopen. MARKTNIEUWS. Coöperatieve Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". VISSCHERIJ. De mislukte Fransch-Amerikaansche onderhandelingen. De Amerikaansche bladen betreuren het teer dat Caillaux niet in staat was de voor gestelde voorloopige schuldregeling te er kennen. Zij verklaren dat Amerika verlangend was Frankrijk edelmoedig te behandelen en weigeren te'gelooven dat het congres een of andere redelijke overeenkomst niet zou villen ratificeeren. De voorloopige regeling zal de officieele bevestiging door de Fransche regeering eiséhpn. Het bericht, dat overeenstemming was bereikt, kwam na een dag vol tegenstrijdige geruchten en verklaringen, gedurende wel ken alle betrokken personen onafgebroken werkten om een weg uit de impasse te vin den. Algemeen spreekt men de opinie uit, dat Coolidge, ofschoon officieel zich niet in de zaak mengende, krachtigen invloed heeft geoefend op de onderhandelingen van heden. Commentaar leverend op den afloop der onderhandelingen te Washington schrijft het „Pe'tit Journal", dat men aan de Fran sche onderhandelaars eerder sou kunnen 'verwijten te ver te zijn gegaan en cijfers te hebben genoemd, die Frankrijk niet had kunnen betalen. Het zilveren huwelijksfeest van het Belgische koninklijke echtpaar. Gisteren is in België het zilveren huwe lijksfeest van den koning en de koningin gevierd. Het huwelijk werd op 2 October 1900 ge sloten in het paleis van hertog Karl Theodor van Beieren te München. Bij de voltrekking waren behalve koning Leopold II o.a. de koning van Roemenië, de graaf hn de gravin van Vlaanderen en hertog en hertogin Karl Thèodor. (de ouders der bruid) tegenwoor dig. De minister van buitenlandsche zaken van Beieren, baron von. Crailsheim, las de nuwelijksacte voor. De aartsbisschop van München gaf den zegen. Den 6en October kwam het jonge paar naar Brussel, waar het op 8 October plechtig op het stadhuis werd ontvangen en voor het eerst door de bevol king toegejuicht. De berooving in het Ber- lijnsche hoofdbureau van politie. De quaestie van de berooving van twee employé's van een firma op het Berlijnsche hoofdbureau van politie tot een bedrag van 20.000 M. is nog steeds onopgelost. Het verhoor van de beide loopers, man nen van 21 en 22 jaar, heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Aangenomen wordt, dat de Köpenickiade gedurende langen tijd is voorbereid. De beide loopers hebben verklaard, dat de z.g. rechercheurs hun een getypt stuk papier hadden voorgehouden, waarop zij wezen op hun namen, die volkomen juist met de voornamen waren ingevuld. Boven op het stuk papier stond „Haftbefehl" en daarnaast een groot stempel. „Volg ons, zonder opzien te wekken" had het bevel geluid, „het betreft voorloopig nog geen arrestatie, ntaar slechts een verhoor in het politiebureau." Natuurlijk zijn wij meegegaan ,wij kon den niets anders doen, hebben de loopers aan journalisten verklaard. De rechercheurs rie pen 'n auto aan, wij stegen in den wagen. Er werd ons tweede document getoond. Daarop stond iets van „Beschlagnahtne" en wij moesten onze portefeuilles over geven. Daarna had de auto stilgehouden voor het hoofdbureau van politie. Een der rechercheurs was uitgestegen en naar bin-, nen gegaan, met de woorden, dat hij den commissaris op de hoogte moest brengen de tweede, die de portefeuilles in zijn be zit had, was bij hen gebleven. Vervolgens kregen de loopers bevel om uit te stappen de tweede rechercheur bracht hen in het gebouw en was daarop plotseling verdwenen. „Wij wachtten een tijd en gingen toen nar< den commissaris. Ik geloof niet, dat wij eenige schuld hebben, dat kan iedereen overkomen." De „Voss. Z." verwijt beide mannen ge brek aan tegenwoordigheid van geest en al te groot vertrouwen. De brutaliteit van beide „rechercheurs" overtreft nog verre die van wijlen den kapitein van Köpenick, want de berooving had plaats in een gebouw, waar honderden ambtenaren bezig zijn voor Ber lin's veiligheid te~ zorgen in een gebouw waarvan de naam alleen al den misdadigers een schrik op het lijf moet jagen. De valsche rechercheurs hebben zelfs de hulp van echte politiebeambten ingeroepen, om n.l. de poort van het hoofdbureau te openen voor de auto. De arrestatie werd gegrond op een belas tingontduiking. En wie is, tenminste op be lastinggebied zoo rein van geweten, vraagt de „Voss. Z.", dat hij zich zou durven ver zetten tegen zulk een beschuldiging? En terwijl de taximeter van de auto van uur tot uur steeg, en de beide loopers geduldig I wachtten, hadden de beide bedriegers ruim schoots tijd zich uit de voeten te maken. Wat vroeger de uniform van den kapitein van Köpenick uitwerkte, doet thans een stempel van het hoofdbureau van politie De Interparl. Unie. Donderdag is, naar de Duitsche draadloo- ze dienst meldt, de Duitsche delegatie te Washington aangekomen voer de bijeenkomst 'tan de interparlementaire unie. Na de begroe- tingsrede van minister Kellog werd senator MacKinly tot voorzitter gekozen, die de ar bitragegedachte tot het grondbeginsel van de interparlementaire unie verklaarde, waarna de voorzitter van den Duitschen Rijksdag, Loebe, Amerika dank bracht voor het plan Dawes, hetwelk voor het eerst de geweldpo- litiek verving door rechtsgrondslagen. Duitsch lands tegenwoordige positie, zoo vervolgde de heer Loebe, wordt beheerscht door twee gezichtspunten, In politiek opzicht streeft het naar arbitrageverdragen, waarvan het grootste en belangrijkste in Lbcarno zal worden behandeld en welks totstandkoming dringend noodig is. Als grondslag voor de nieuwe oriëntéering beschouwt Duitschland de algemeene ontwapening. Duitschland is ontwapend en .kan niets beters wenschen dan dat Coolidge met zijn streven volledig succes moge hebben. Maar technische ont wapening, zoo herhaalde Loebe, is niet ge noeg ook de geestelijke ontwapening is noodig. Het congres der Arbeiderspartij. Ramsay MacDonald verklaarde in een interview, dat hij de uitsluiting van de com munisten uit de Arbeiderspartij steunde, omdat zij niet revolutionair is. De houding van de Arbeiderspartij bewees, dat de vak beweging gezond is. De aanstaande conferentie. Over het standpunt der Fransche delegatie seint de Par-ijsche correspondent van de- „Times" Inzake de quaestie van de schuld aan den oorlog staat de Fransche regeering op het standpunt, dat deze door de onder- tee kening van het Verdrag van .Versailles definitief is afgedaan. Het is evenwel rrocit de bedoeling geweest de schuld aan den Oor log als cèn eeuwige vlek op den naam van het Duitsche volk te beschouwen. Ook de quaestie van de ontruiming van Keulen komt in verband met de onderhandelingen over het pact niet ter sprake, maar toegege ven wordt dat het met succes sluiten van het Pact niet zonder invloed zal blijven op deze quaestie. Wat betreft het hoofdbeginsel der Fransche regeering kan aangenomen wor den, dat den Duitschers de grootste vrijheid bij de bespreking der verschillende stand punten moet worden gelaten, maar dat het niet toelaatbaar is, dat eenig pact iets anders zou zijn dan een regeling van het vredesver drag en dat het pact de essentieele verdrags rechten vap Frankrijk, niet mag verkorten en het ook Frankrijk niet moeilijker mag maken zijn verdragsverplichtingen tegen over Polen en Tsjecho-Slowakije na te ko men. Lijdelijk verzet der Oostenrijksche ambtenaren In de financieele commissie van den Na- tionalen Raad heeft minister Ramek ver klaard, dat de regeering wel zoekt naar een oplossing uit het dilemma, geschapen door de salariseischen van de ambtenaren, maar dat de grenzen van de begrooting door die oplossing niet mogen overschreden worden, daar men staat onder den dwang van den economischen toestand. De regeering weigert niet meer met het „comité van 25" te onderhandelen. Naar de Weensche correspondent van de „Voss. Zt." meldt, verwacht men dat, hoe wel de stemming op heden ongetwijfeld een overgroote meerderheid zal brengen voor de algemeene staking, het comité nog niet met dit laatste middel zal dreigen, maar het eerst zal beproeven met lijdelijk verzet der ambtenaren. Het zinken van de duikboot Veniero. Volgens een communiqué van den minis ter van marine zou het s.s. „Capena" op 26 Aug. op de duikboot „Veniero" zijn gestoo- fen. Bij een onderzoek is gebleken, dat de kiel van het stoomschip beschadigd is De minister van verkeerswezen heeft den kapi tein van de „Capena" gelast zich aan land te begeven, daar hij niet onmiddellijk rapport heeft gemaakt. Internationale conferentie voor zeerecht. De internationale conferentie voor zee recht heeft haar werkzaamheden beëindigd. Op Voorstel van den Nederlandschen afge vaardigde werd het internationaal mari tiem comité uitgenoodigd Den Haag te kie zen als zetel der volgende conferentie. Granaat ontploft in een schietschool In de schietschool te Madrid is een gra naat ontploft, waardoor één persoon werd gedood en vijf ernstig gewond. Treinbotsing te Madrid. Twee treinen van den stadsspoorweg zijn met elkaar in botsing gekomen. Een tiental personen werd licht gewond. De oorlog in Marokko. Een te 3.15 nam. door Primo de Rivera aan boord van het pantserschip „Alphonsus XIII"' uitgezonden radiogram meldt o.a., dat het dorp Ajdir tengevolge van het bom bardement der Spanjaarden in brand staat, ook het huis van Abd-el-Krim. De opstand der Droezen. In het gebied der Dzjebel-Droezen hebben de Fransche troepen zich opnieuw in bewe™ ging gezet. De operaties zijn in een nieuw stadium gekomen, waarin met kracht zal worden opgetreden. De ramp van de duikboot S 51. In weerwil van het feit, dat twee bergings- schepen, de Monarch," en de „Century", welker kranen samen een lichtingscapaciteit van 300 ton hebben, samenwerkten om de duikboot S 51 bij het achterschip te lichten, slaagden zij er niet in er beweging in te krijgen. De toestand in Chili. Alessandri, de president der republiek, is afgetreden. Luis Barros zal het vice-presi- dentschap aanvaarden. Men hoopt binnen kort een nieuw ministerie te kunnen vormen. Overal is het kalm., Briand en Bertholet zijn per automobiel naar Locarno vertrokken. Gisterenavond te 9.20 uur is de Duitsche delegatie van het Anhalter Bahnhof fe Ber lijn naar Locarno vertrokken. Tot op het laatste oogenblik was zoowel het station als het uur van vertrek streng geheim ge houden. Het station werd door een groot aantal rechercheurs bewaakt. Alleen zij, die een speciaal bewijs van tosgang van het departement van buitenlandsche zaken konden vertoonen, werden op het perron toegelaten. De directeur van de afdeeiing Berlijn van de rijks-spoorwegmaatschappij inspecteerde persoonlijk de exfra-trein. Opvallend was het ook, dat twee inge nieurs de koppelingen tusschen de verschil lende wagens zorgvuldig nakeken. De sa lonwagens waren van binnen met bloemen versierd. Bij het vertrek van de delegatie waren behalve vele Duitsche autoriteiten ook aan wezig de nuntius Pacelli als doyen van het diplomatieke corps en de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Italië. Pacelli onder hield zich geruimen lijd met den riikskemse- lier, terwijl de Engelsche ambassadeur d'Abernon in een ernstig gesprek met dr. Stresemann gewikkeld was, Sir Willam Pryke is tot lord-mayor van Londen gekozen .Sir William is 78 jaar oud Hij was al sedert 1887 lid van den gemeen teraad, terwijl hij sedert 1920 optrad als wethouder. Caillaux en de andere leden der Fransche schuldcommissie zijn in den afgeloopen nacht uit Washington vertrokken om met het s.s. „France" tqrug, te komen. Dc correspondent der Engelsche bladen te Washington vernemen van bevoegde zijde dat Amerika niet zal ingaan op een verzoek tot herziening van de betalingsvoorwaarden der Brilsche schuld aan de Vereenigde Sta ten. Van Amerikaansche zijde'wordt verze kerd, dat te Washington geenszins de opvat ting geldt als zou eerst na vijf jaar weer reden bestaan om over de Fransche schuld te onderhandelen. Men staat integendeel in Amerika op het standpunt dat de voorloo pige regeling voor den. tijd van vijf jaar veel eerder door een definitieve regeling kan worden vervangen en dat de onderhande lingen daarover kunnen 'beginnen zoodra Frankrijk, dit wenscht, zooals ook uitdruk kelijk door den Amer.ikaanschen minister van financiën Mallon werd verklaard. De Fransche delegatie heeft vóór haar vertrek wel niet verklaard, maar toch laten doorschemeren, dat de kans zeer gering is dat het Fransche parlement de, voorloopige regeling zal ratificeeren. Het 'rijkskabinet heeft gisteren zijn toe stemming verleend tot de onderteekening van het Duitsch-P.ussischc vcrdragcncom- plex. Dit omvat o.m. een vestigingsverdrag, een economisch-, een zeevaart-, een spoor weg- en een belastingverdrag, voorts een consulair verdrag en verschillende overeen komsten op juridisch gebied. Leest men het gisteren verschenen offici euze communiqué der Duitsche regeering ring over het Duitsch-Russische handelsver drag, dan krijgt men niet den indruk, dat men te Berlijn over de bereikte resultaten erg in d ew'olken is Vrij onomwonden wordt er de nadruk op gelegd', dat men tevreden maar niet voldaan is. Men noemt het ver drag een „waardevol uitgangspunt voor ver dere economische overeenkoins.cn en voegt er onmiddellijk aan toe, dat men te gelegener tijd zal probceren de thans ge troffen regeling te verbeteren Anderzijds verklaart men, dat de draag wijdte van dit eerst na moeizame onderhan delingen die meer dan twee jaar hebben geduurd tot stand gekomen verdrag des te grooter is, daar Duitschland het eerste land is, dat zoo een veelomvattende over eenkomst met de Sovjet-regeering sluit. (Het handelsverdrag omvat behalve dc ge noemde overeenkomsten nog een verdrag over het bedrijfsrecht, 'een over handels scheidsgerechten en ten slotte een regeling van den rechtskundigen bijstand. De Duitsche regecring heeft gisteravond dit complex van verdragen principieel goedgekeurd. Ter definitieve vaststelling van den tekst en ter regeling van eenige nog niet geheel opgehelderde punten ver trekt dezer dagen een kléine Duitsche dele gatie naar Moskou. Zoodra deze haat taak heeft volbracht, zal hef verdrag ondertee kend worden. Omtrent het bezoek van Prins Hendrik aan Frankfort aan dé Main en Wiesbaden meldt men uit eerstgenoemde stad Z. K. Hoogheid de Prins der Nederlan den is den 27sten Sept., 's avonds om tign uur, uit Lugano komend, te Frankfort a.' d. Main aangekomen en werd door den consul-generaal der Nederlanden, den lieer Marckx, aan het station afgehaald. Z. K. H. maakte een geheel inofficieel bezoek, maar greep deze gelegenheid aan, om een reeks van instellingen van wetenschappe- lijken aard en van volkswelvaart te bezich tigen, waarbij hij door de autoriteiten ont vangen en rondgeleid en door den consul- generaal begeleid werd. De Prins had ook gelegenheid met den Oberbürgermeistèr van Frankfort, dr. Landmann, samen te komen. De stad Frankfort had gedurende het geheele bezoek automobielen ter be schikking gesteld. Z. K. H. gebruikte met den heer Marckx op 28 September het noenmaal bij prof. dr. Fricdlander en heeft 's middags op een thee ten huize van den consul-generaal, waar ook de Nederlandsche vice-consul Ter Horst met echtgenoote was, vele op den voorgrond tredende Frankforters ont moet. 's Avonds bood het bestuur der Frankforter Automobielclub, waarvan de Prins eerelid is, een avondeten aan in be sloten kring, waarna de heer Grossmann, van het Neue Theater te Frankfort, aller- vermakelijkste voordrachten hield. Den 29sten September maakte Z.K.H. met den heer Marckx een autotoer naar Ead Nau- heim; 's middags werd het noenmaal bij den groot-industrieel en renstalbezitter, Ge- heimer Regierungsrat dr. Arthur von Wein berg, wiens echtgenoote een Nederlandsche is, gebruikt. 1 De Prins vertrok ingevolge een uitnoo- diging van den Oberbürgemeister van Wies- baden naar deze stad, waarbij de consul- generaal hem begeleide. Te Wiesbaden is het Kurhaus bezichtigd, waarna door de stad een operavoorstelling en daarna een avond^ maal werd aangebodén, na afloop waarvan Z.' K. H. met den nachttrein naar Het Loo is vertrokken. Meet belastin;/ worden betaald? Wegens overtreding der verordening op de gemeentelijke belasting is, volgens het „Centrum", proces-verbaal opgemaakt tegen den voorzitter der Vereeniging „Katholiek Leven" te Breda, Op initiatief van deze Vereniging gaf de Sixtipcsche Kapel ver leden week Maandag in de Onze Lieve Vrouwekerk aldaar een uitvoering van ge wijde zangen, waarbij tevens een Lof ge celebreerd werd. Voor de zitplaatsen moest vijf, drie of twee gulden betaald worden, terwijl voor den gedruKten tekst der lie deren een kwartje werd verlangd. Belasting waj niet geheven. De Minister van A., Id. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin heerenkleeding als maatwerk en detailconfectie wordt vervaardigd in alle gemeenten vergund, dat in hun onderne mingen in het tijdvak van 12 October tot en met 28 November 1925 door arbeiders van 16 jaar of ouder, niet zijnde coupeurs, in afwijking van hel bepaalde bij de artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 9'A uur per dag en 53 uren per week arbeid wordt verricht, zulks onder bepaaide voorwaarden, De afdeelingen van de Tweede Kamer, die j.l. Dinsdagmiddag aanvingen met het onderzoek van de Staaisbegrooting voor het jaar 1926 en daarbij behoorende wets ontwerpen, zijn Donderdag geheel met liaar taak gereed gekomen. Kleine dal'n;/ in September. De Amsterdamsche gemeentetram ver voerde in September 1925 10.938.000 pas sagiers tegen in September 1924 11.053.644 passagiers en in Augustus 1925 10.321.951 passagiers. Van 1 Januari tot en met 30 September 1925 zijn vervoerd 95.358,000 passagiers en over hetzelfde tijdvak in 1924 (Februari 29 dagen) 96.182.125 passagiers. De Centrale Recherche heeft te Rotter dam bij een drukkerij in het centrum der stad op grond van verbod van overtreding der Loterijwet, in beslag genomen: 37.000 obligaties, 27.000 coupons en een groote partij onafgewerkt drukwerk der N. V. „Utilé", bestemd voor een nieuwe door deze maatschappij uit te geven premie- leening. Tel. Men zal zich herinneren, dat indertijd een plan heeft bestaan, om bij de verbou wing van de Gevangenpoort in Den Haag, Joan van Oldenbarneveldt een plaatsje aan de buitenzijde van de poort te geven. Het uitgevoerde verbouwingsplan heeft, mede omdat er niet gehceg geld was in gekomen, aan het baby-poortje de voor keur gegeven boven de statue van cnzen groote staatsman. Naar de N. Crt. verneemt, zullen echter zij, die het oude denkbeeld steunden, bin nenkort van het Ccmité )een voorstel ont vangen tót besteding der reeds bijeen gebrachte gelden. Naar de Msb. verneemt bestaan er plannen, om met medewerking der houders van hypo thécaire obligaties tot een reorganisatie en verdere voortzetting der vennootschap te komen. Daarbij zouden de minder lucratieve afdeelingen van het bedrijf moeten worden afgesneden met name de weverij te Geldrop en de cylindei'garenspinnprij- te Helmond. Het nieuwe bedrijf zou dan omvatten 2 spinnerijen te' Helmond en 2 weverijen te Gemert en Deurne. In dit verband is van belang, dat ten behoeve van obligatiehouders slechts de fabrieken te Helmond en Gcldrop hypothecair zijn verbonden en dat die te Gemert en Deurne ten behoeve van de be trokken bankinstellingen zijn verbonden. Vrijdag verwierp het Int. Jur. Luchtvaart congres te Brussel, het voorstel betreffende een verplichte verzekering .van passagiers. Aangenomen werd een voorstel betreffende verplichte verzekering van het luchtvaart- personeel, voor zooyer dit niet verzekerd is door de algemeene ongevallen-wetten. Men meldt uit Langendijk Wij staan aan den vooravond van de de finitieve inwerkingtreding der Duitsche tol tarieven. Velen onder de bouwers en koop lieden vragen zich af, welken invloed deze op den toestand in den tuinbouw zullen oefenen. Over 't geheel is men pessimistisch gestemd, al verwacht men, dat onze Regee ring nog wel eenige verzachting zal weten te verkrijgen. Let men op het verloop der prijzen ge- durehde de laatste weken, dan is het voor onzen tuinbouw we! te hopen, dat de Duit sche toltarieven den toestand niet ongun stiger maken, dan hij nu reeds is. De uit komsten toch waren verre van bevredigend. Ongelukkig hebben vele koolakkers in ern stige mate te lijden gehad van den zwaren hagelslag, waardoor de aangevoerde kool al weer voor sterk verminderde prijzen moet worden verkocht. Voor verzending is deze kool totaal ongeschikt, oociat ze zoo goed als onverkoopbaar is. Witte kool werd ver kocht voor 40 ct. per 100 K.G., een prijs, die velen in de verleiding brengt, ze op de akkers te laten verrotten als mest. Toch steeg de aanvoer nog elke week geregeld. Ook de roode en gele kool brachten onbevredigende prijzen op. Vooral de greotere soorten, die voor on geveer f 100 per 10 00 Kg. van de hand moesten worden gedaan. De kleinere soorten bleven het meest gewild, doch ook de prijzen van deze waren 'zoodanig, dat van geen loo- nende exploitatie kon worden gesproken. De wortelen deden hei iets, beter, doch een prijs van f 3 per 100 Kg. voor losse wortelen is te weinig.. De bloemkool, die langen tijd de glorie onzer veilingen uitmaakte, vanwege de hooge prijzen, zijn gedaald met ongeveer 150 Gemiddeld f 15 werd de laatste dagen be steed voor eerste soort, terwijl de tweede soort in doorsnee maar 5 a f 6 kon halen. De slaboonen, waarvan de qualiteit wel wat te wenschen laat, brengen goede prijzen op, ofschoon ze lagor notëeren dan een paar weken geleden. En ook de uien, waarvan de aanvoer van be teekenis is, gaan met reuzenschreden in prijs achteruit f4 a f 5 per 100 Kg. blijft ver beneden het middelmatige. En ook aard appelen brokkelden af. Elke week worden nog 350 wagons van 10.000 Kg. groenten op de verschillende veilingen aangevoerd. Het stemmingsbeeld is van dien aard, dat van een gedrukten toestand van den Langen- dijker tuinbouw moet worden gesproken.' Een goede opbrengst. Op het kweekveld der Friesche Maat schappij van Landbouw te Engelum LS-eeln proef genomen met de nieuwe aardappeo-, soort Alpha, Dr. J. C. Dorst, consulent votr de plantenveredeling der Friesche Maa - schappij van Landbouw, is de kweeker van dezen nieuwen aardappel, die een krüising is van de soorten Paul Kruger en Preferent. Dezer dagen is, naar het Friesche Land bouwblad meldt, de nieuwe aardappel ge rooid. Uit verschillende deelen van Fries land waren belangstellenden opgekomen om hierbij tegenwoordig te zijn. Er werden gedolven Alpha, Borger en Roode Star. Dat de Alpha meer opleverde dan de beide andere soorten, welke onder gelijke omstandigheden waren gegroeid, kon, nadat enkel het loof van den akker ver wijderd was, door ieder worden gezien. Op zoeken en wegen was daarvoor niet noodig. Een ruwe berekening leidde tot 'n opbrengst van ten minste 400 korf (halve H.L.) per pondemaat (is 36.75 are), en dan nog voor de minst opbrengende poters. Men had de poters gescheiden in drie verschillende ma ten, t.w. van plm. 50, van plm. 100 en van plm. 117 gram. Bij de laatstgenoemde was de opbrengst 't grootst en de vorm der knol len het mooist (ze waren beter geladen). Een opbrengst vaïl 420 halve H.L. per ponde- nlaat zal, meent men, eerder een zuinige dan een rftime berekening zijn. Het oordeel var. de aanwezigen aan het slot der demonstratie luidde wat wij van den nieuwen aardappel gezien hebben, is schitterend. Op aandrang van de Regeering. De Tel. meldt Naar wij uit goede bron vernemen, hebben, op aandraag van de regeering, de Nederlandsche Spoorwegen een bespreking geha'd met de Mijnvereeni- ging (De vereeniging van mijndirecteuren) en hebben de Neder). Spoorwegen eveneens op aandrang van de regeering, in een vracht tarief-verlaging voor steenkolenvervoer toe gestemd. Er zal een verlaging komen in den vrachtprijs o.a. voor z.g. convooi-zendingen. De door de Nederlandsche Spoorwegen vastgestelde verlaging werd door de mijti- directies, gezien de internationale verhou dingen, ten eenenmale onvoldoende geacht, doch de Nederlandsche Spoorwegen ver klaarden in geen geval tot een verdere ver laging te kunnen overgaan, wilde hun fi nancieel evenwicht niet in gevaar gebracht worden. Het werk te Langenboom en Zeeland vordert goed. De werkzaamheden tot herstel en her bouw van de Noord-Brabantsche dorpen die door de stormramp van 10 Augustus jl. geteisterd zijn, vordert goed. De regeling der vergoedingen kon dan ook reeds voor een belangrijk deel plaats hebben naar mate van de beschikbare mid delen. In den loop der volgende week zal aan de getroffenen uitkeering worden ge daan voor de schade geleden aan oogst, meubelen, vee, fruitboomen en bedrijf. Tegelijkertijd wordt hun medegedeeld, welke vergoeding zij zullen ontvangen voor beschadigde en vernielde huizen, schuren en stallen. Ondertusschen is te Zeeland en Langen boom reeds zeer veel schade hersteld. De waterputten te Zeeland zijn alle gerei nigd van gemeentewege die te Langen boom konden door de gebruikers zelf vol doende worden gezuiverd. De lichtvoorzie ning is zooveel mogelijk geregeld. Dank zij de offervaardigheid van het'Ne derlandsche volk, kan nu reeds worden ge zegd,. dat herstel der geleden schade voor een zeer groot deel verzekerd is. Ook aan eenige getroffenen door de stormramp bui ten Zeeland, Langenboom en Gassel, kon hulp en steun worden toegezegd. In dit jaar is het vreerndelingenbezoek aan Volendam nóg drukker geweest^ dan vorige jaren. Duizenden kwamen per rijwiel, motor en auto naar Volendam, terwijl per boot niet minder dan 55.934 toeristen kwamen. Op een oppervlakte van 30 meter in 't vierkant, heeft de heer Kort te Ter-Apel (Grcn.) 16 pompoenen geoogst met een ge zamenlijk gewicht van 284 K.G. Er zijn er bij met een doorsnede van bijna een halven meter De gemeente Gaasterland (Friesl.) heeft aangekocht van de in liquidatie zijnde N.V* Gaasterland te 's-Gravenhage, al de bezit tingen (ongeveer 180 hectare bosch) onder Elfbergen bij Oudemirdum, zulks tot be houd van natuurschoon. Te Boxmeer (N.B.) heerscht in erge mate de varkenspest. Bij een landbouwer aldaar, bezweek de geheele stal 38 stuks. In de om streken sterven er dagelijks. In Sambeek van een klem-veehouder 15 stuks op een dag. Te' Valkenburg (Limb.) is een paard met kar gestort in een 20 meter diepen kuil in de oude mergelgroeve bij het Kraaiendorp. Bij het storten van puin geraakte de kar te dicht op den rand. ,De Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel deelt ons mede In den laatsten tijd bereikten ons van ver schillende zijden zoowel rechtstreeks als in direct vijf aanvragen voor den aankoop, resp. bouw in Amerika van HoIIandsche wind molens. De Kamer heeft th'ahs een Neder landsche molenbouwer bereid gevonden, door combinatie van bovenbedoelde aan vragen daartoe in staat gesteld, aan deze Amerikaansche verlangens op niet te kost bare en_ doeltreffende wijze te voldoen. In het „Volkerak", in den Carolinapolde* nabij Dinteloord, is het s.s. „Fluviale 22", kapitein J. B. Kets, komende van Antwer pen met een lading mais, bestemd voor Duisburg, uit het roer op een bank vastge- loopen. Tijdens de pogingen om het schip vlot te brengen, is het juist onder den ketel, in tweeën gebroken. Door de bergingsmaatschappij Van der Tak en Hoogeboezem te Dordrecht, is het schip door drie sleepbooten vlpt gebracht en in de buitenhaven van Dinteloord gesleept, waar de lading is gelost. Alleen ruim 3 had water gemaakt. LEEUWARDEN, 2 Oct. Boter. Boter. Aanvoer 22/3 en 10C v. Fabrieks- 2.17 2.40. Notetfring van de commissie 2.42. Kaas. Sleutelkaas 0.53—0.90. Nagelkaas 0.3S0.60. Goudsche f 0.321.14. Edam mer 0.230.37. Aanvoer 31.380 stuks. LEEUWA'RDEN, 2 Oct. Vee Aangevoerd 115 stieren 175570, 19 ossen, 322 vette koeien 230480, per kg 0.901.16 775 mélk- en kalf koeien 220—500, 15 vette •kalveren 68 pinken 125250, 12766 graskalveren 45—135, 227 nuchtere kal veren .818, 312 vette schapen 3555, 395 weideschapen 30—45, 640 lammeren 2439, 846 vette varkens 58175, pet kg 0.800.90, 82 magere varkens 2858, 462 vette biggen 28—53, 291 kleine big gen 915, 25 paarden, 57 bokken. De handel in melk- en kalfvee was zeer kalm, in goede vette koeien vaster, en in af wijkende soorten flauwer, in stieren kalm. Graskalveren met meer handel, en in goede soorten behoorlijk, en in afwijkende stugger. Nuchtere kalveren waren lager in prijs. De handel in varkens was minder en in varkens voor Londen vaster. Wolvee stug. Zouters 7881, Londensche varkens 8088 c. Eieren. Aanvoer 16.000 kippen 91,1% c., 200 eenden- '910% c. AMSTERDAM, 2 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte 3.25—3.60, blauwe 3.25—3.50, Eigenheimers 2.60—2.90, blauwe Eigen heimers ƒ2.70— 3* Zeeuwsche Eigenh. poters 2—2.30, blauwe poters 2—2.10, bonte poters,/ 22.10 Anna Paulowna zandaard- appelen 46.20, Hillegommer zandaard- appelen 3.25—4,25 Drentsche Eigenhei mers 2.50—2.75, "alles per hl. Zeeuwsche uien 2.75 per 50 kg. ALKMAAR, 2 Get. Kaas. Ter markt waren 180 stapels, weg. 147.000 kg. Fa- brièkskaas kleine 59%, commissie 61, middelbare boerenkaas kleine 60, com missie 60, middelbare Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 1 Oct. Aardappelen, blauwe 1.852.40, bonte ƒ1.80, kriel ƒ0.70—0.80 per baal aangevoerd 260 baal. Uien, groote gele ƒ1.952.55, drielingen 2.40—2.75, Nep 3.804 per baal, aangevoerd 900 baal bloemkool le s. f 10—15.70, 2e s. 3.90—7.80, 3e s. 2.80— 5.60 per 100 stuks, aangevoerd 95.900 stuks roode kool 1.201.90 per 100 kg aangevoerd 21500 kg gele kool 1.40—2.20 per 100 kg, aangevoerd 7300 kg; witte kool 1.101.40 per 100 kg, aangevoerd 6000 kg bieten groote 9.8012.50, kleine 3.30 4.80 per 1000 stuks, aangevoerd 36.600 stuks slaboonen 1.853.50 per 15 kg, aangevoerd 1105 zak. ENKHUIZEN, 1 Oct. Aardappelen Blauwe aardappelen 2.402.65, bravo's 2.502.55 per baai (100 pond). Veiling van 2 October 1925. Toroateiï A 6.70—9.60; id. B 6.80—8.60; id. C 3.40— 5.20; id. CC 0:20—1.40, per 100 pond. Scrijbconen 653; Stokboonen 744; 'Stambconen 1030; Spekboonen 618; Pronkboonen 0.505.80; Uien 2.105.10; Kroten 4h— 5.20;Postelin 59; öpinazie 1 15; Spruiten 1 srt. 8.1013.50; ld. 2e srt« 1.707.70, per 100 K.G. Bloemkool 2—30; Gel Savoyekool 4.70— 6.10; Groene id. 3-6.70; Roede Kool 4— 5.50; Andijvie le srt. 1.603.20; id. 2e srt. 0.30—1.S0; Kropsla 1—2.20, per 100 stuks. Wortelen 1.50—10.50; Kroten 0.70—4.10; Radijs 0.903.80; Pieterselie 0.300.70; Selderie 1.60—4.10; Prei 1.60—3.10. per 100 bos. Eieren 1112 per 100 stuka, IJMUIDEN. 1 Oct. In de afgeloopen maand bedroeg de vischomzet in den Rijksaf slag alhier f 1.443.996 tegen f 1.523.840 in September van het vorig jaar. Gedprende de afgeloopen negen maanden bedroeg d* totaal-omzet dit jaar f 8.439.375 tegea f 8.988.374 in het gelijke tijdperk van 1924. VLAARDINGEN. 1 Oct. Alhier binnen V L. 142 met 35 last haring. A'an den afslag werd besteed voor volle haring f 26.80—32, ijle haring f 23.40, hom- en kuitziekharing f 26.1027.70,. steurha- ring f 21.3021.90 per kantje. ENKHUIZEN. 1 Oct. Heden kwamen hier 18 vaartuigen binnen met 33 tot 300 pond lioekbot per vaartuig. Totaal ruim 2000 pond. Marktprijs f 32,0528.70 per 50 kg. Kleine partijen hoekschol golden f 23.35 per 100 pond. Garnalenprijs f 1.25 per mand. MAASSLUIS, 1 Oct. Binnen van de ha- ringvisscherij M. A. 2, Burgemeester v. d. Lely, schipper P. v. d. Stolk met 225 last. URK, 1 Óot. Door 10 vaartuigen zijn;he-, den hier aangevoerd 208 manden garnalenj prijs f 0.300.80 per mand 20 pond aa f 0.29 en 250 pond schol f 0.10 eer pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14