Zenuw EftóD gflIEUWS wè tabSetfen Mijnhardt VAN ALLES EN VAN OVERAL De Ze~de Algemeen© Vergadering van den Volkenbond. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Zaterdag 3 October 1925 'RFC' De moord op den aannemer Busch in 1915. STOOMVAARTLIJNEN. Mag dat? De vervuilde vrouw. Een doortastend burgemeester. Uit angst een auto-ongeluk verzwegen. De,,Claudius Magnin" vlotgekomen. 73. 0! het al eens in het buitenland verfoond 's weet ik niet. maar ik heb reden om te gelooven, dat Nederland hel eerste land is, Waar ooit een wedstrijd is gehouden in hef ontwerpen van behangselpapier. Nou, zoo iets heelemaal nieuws, daar noest ik natuurlijk naar toe en ik heb er teen spijt van, dat ik er geweest ben. ^J/ant daar ii het gebouw Marnixstraat 400 A in Amsterdam, heb ik niet minder dqjt 600 ontwerpen voor modern behangsel papier gezien. Modern? Ja, verreweg de meeste tenminste, al waren er dan ook wel een paar bij, die weer aan de oudheid deden denken. Maar met dat al, is de wedstrijd een groot succes. Het was de heer L. Goudsmit te Am sterdam, die het eerst op het denkbeeld kwam, Hollandsch behangselpapier te laten maken. Er zijn weliswaar groote massa's buiten- landsche papieren hier in ons land te krij gen en onder die buitenlandsche papieren zijn naast foei-leelijke ook wel heel erg mooie, maar foch ontbrak er iets aan. Onze bouwkunst staat op het oogenblik nu eenmaal aan de spits; uit alle landen komen de vakmannen bij hen naar wat er hier in Holland gebouwd wordt en hoe 't er gebouwd wordt. En naast dien nieuwen bouwsfijl heeft zich ook een nieuwe binnenarchitectuur EERSTE PRIJS: Wwerp Sikko v. d. Woude, Amsterdam. ontwikkeld; nieuwe vormen zijn uitgedacht voor onze meubelen, nieuwe patronen ont worpen voor onze tapijten en daarbij pas sen nu eenmaal de buitenlandsche behang sels, ook de mooisfe, maar zelden Daarom liet de firma Goudsmit door ver schillende Nedcrlandsche kunstenaars Roelof Gerbrands en M. A. H. v. d. Burg uit Haarlem, Dirk Verstraten uit Rotter dam, W. Retera uit den Haag en J. B. Hcukclom en Alberf Klijn uit Amsterdam nieuwe papieren ontwerpen, welke hij ook liet uitvoeren en die in 1926 algemeen in den handel zullen komen. Ik heb die nieuwe papieren gezien en ik vind ze bijna zonder uitzordering mooi, de goedkoope, zoowel als de dure, al spreekt het vanzelf, dat niet elk papier voor elke kamer geschikt is. Maar dat is wel het mooie, dat ook de menschen met minder zware beurzen voor muider geld precies hetzel'de mooie pa troon kunnen koopen dan de rijken voor meer geld alleen is dan het papier wat dunner, eb en zijn kostbare kleuren (goud bijvoorbeeld) en ondergronden weggelaten. Maar de firma Goudsmit was daarmee nog niet Tevreden en jloor bemiddeling van de -schildersvereeniging ,,St. Lucas" noodig- da hij alle kunstenaars uit mee te dingen :n een prijsvraag voor een mooi modern be hangselpapier. Die prijsvraag slaagde schitterend. Zooals EERSTE PRIJS: Ontwerp C. Mus Hzn den Haag. g'ezegd, zijn, meer dan 600 ontwerpen inge zonden, die nu in Amsterdam tentoonge steld zijn. Deze tentoonstelling is een openbaring. Want er blijkt uit, dat nu zeer velen tegen de moeielijke taak bleken te zijn opgewas sen, al zijn er ook mislukkingen onder. Verreweg de meesten hebben echfer vol komen begrepen, wat een moderne wand- bekleeding moet wezen; een rustige, niet opdringerige vlakversiering, die zich harmo nisch aansluit aan bet moderne interieur. Ik kan het me levendig voorstellen dat de jury hoe die was saamgesTeld heeft men reeds Maandagavond in ons blad kun nen lezen een moeilijke taak gehad heeft om uit die 600 ontwerpen de beste te. kiezen, die voor de uitgeloofde prijzen in aanmerking konden komen en dat blijkt ook wel aan het feit, daC geen tweede prijs werd toegekend, doch de ontwerpen van de hee- ren Sikko v. d. Woude. een 19-jarigen Am sterdammer en den Hagenaar C. Mas Hzn., beide een eersten prijs toekenden. De derde prijs verwierf onze stadgenoot M. A. H. v. d. Burg. Van deze drie bekroonde ontwerpen hier bij een afbeelding, die natuurlijk, omdat de kleuren r aan ontbreken, niet alles laat zien, maar toch wel eenig denkbeeld geven van de wijze, waarop de opgaven zijn op gelost. DERDE PRIJS: Ontwerp M. A, II. v. d. Burg, Haarlem, VIII (Slot). verkieselijker is, dient no» te worden afge wacht. Naast deze algemecne resolutie, die het Protocol van 1924 bevestigt, zonder dat Engeland daartegen verzet heeft gepleegd, staat het besluit betreffende de Economi sche conferentie. Het heeft ook in de As- semblée nog heel wat voeten in de aarde gehad, voordat dit besluit kon worden 1 doorgvoerd, en de steun, dien de Fransche delegatie aan de Nederlandsche resolutie betreffende de Ontwapeningsconferentie verleenog, is dezerzijds door steun aan dc gedachte der economische conferentie wel gereciproceerd. Aan den anderen kant dient erkend, dat de Raad van zijn zijde er geen gras over heeft laten groeien om met de hem opgedragen taak een begin te maken. Immers, onmiddellijk na dc sluiting der As semblee is hij bijeengekomen ten einde te bespreken welke gevolgen aan de vele, aangenomen resoluties ware te geven De Raad heeft besloten eenerzijds de z.g.n. co ördinatiecommissie betreffende de bewaoc- ningen zoo spoedig mogelijk, hetzij in Oc tober hetzij in November, bijeen te roepen teneinde een programma van werkzaamhe den voor de voorbereiding der Ontwape ningsconferentie tc ontwerpen en tevens den Raad van Advies te dienen over de hervorming dezer Commissie in een Studie commissie voor de vermindering der bewa peningen Anderzijds zal in de a.s. raads- :itting, die intusschen niet te Madrid zal orden gehouden een Fransch voorstel ter afel komen, waarn de beginselen der eco nomische conferentie worden verwerkt. En 'en slotte heeft de Volkenbondsraad, ge- olg gevende aan het Nedcrlandsche voor» tel, door den heer Limburg ingediend en erdedigd, besloten om de leden van den 'olkcnbond uit te noodigen bet juristen- npport, dat naar aanleiding van bet Corfu- incident van twee jaren geleden is versche- j nen, te bestudeeren en daaruit voortvloeien de opmerkingen aan de aandacht van den Raad te onderwerpen bij voorkeur vóór 1 Februari. Men zal goed doen ook dit Ne- derlandsch voorstel niet los van geheel de verdere actie van den Volkenbond te zien, omdat dit iuristenrapport de bevoegdheid van den Volkenbond in internationale ge schillen raakt en zoodoende tot uitbreiding van de werkingssfeer kan bijdragen Geheel aan het slot der agenda staat in den regel en stond ook nu de verkiezing van de zes niet-permanente leden van den Raad.Formeel heet het, dat de afgetreden leden niet direct herkiesbaar zijn; maar praktisch wordt, aangezien Spanje het be treffend amendement op het Pact nog steeds niet heeft geratificeerd, daaraan niet de band gehouden. Sprak, zoo heeft men zich reeds afgevraagd, het schuldgevoel bij Spanje toen ziin vertegenwoordiger opstond en verklaarde aar. deze stemming niet te zullen deelnemen? In elk geval, vooral ten gevolge van de houding der Zuid-Ameri- kaansche Staten die de beide hen toegewe zen zetels blijkbaar nog een jaar wenschten te behouden, is er in de samenstelling van den Raad geen verandering gekomen. Zwe den, België, Spanje, Brazilië, Tsjecho-Slo- wakije en Uruguay zijn als niet-permanente leden van den R%.ad herkozen, voor een jaar. Wie dus een Nederlandschen zetel in den Raad reeds in het verschiet ztag komt bedrogen uit. Wellicht maar gelukkig, want zoo straks komt de Mosoclkwestie ter be slissing opnieuw voor den Raad en het is de vraag of het voor Nederland, gezien zijn Koloniën in het verre Oosten, zoo begeer lijk zou zijn geweest in dit geschil mede tc werken aan een beslissing. Voor Uruguay of Tsjecho-Slowakije schijnt dit onschadelijker! De Canadcesche president Dandurand, I die met opgewektheid heeft gepresideerd, heeft de zitting met den gebruikclijken ha- nierslag gesloten. Nadat bij tevoren dc even- zeer gebruikelijke sluitingsrede bad uitge sproken Hij heeft daarin gezegd dat, zoo deze zesde Assemblee al geen schittering moge hebben gehad, zij niettemin ernstig werk heeft verricht. Hij wees op den finan- cieclcn heropbouw van Oostenrijk en Hon garije; op de bedrijvigheid, door een groot aantal technische commissiën in den loop I van dit jaar aan den dag gelegd; op het plan voor een economische conferentie en den arbeid van de Commissie voor inicllec- tueele samenwerking, die wijde perspectic- j ven openen. Dc beraadslagingen over dc j kwestie der minderheden beeft aangetoond, dat de Volkenbond op haar bescherming be dacht is. Ten slot'c verklaarde Dandurand, dat de thans we! klassiek tc rekenen trio- logie: arbitrage, veiligheid en ontwapenng, ideaal en tegelijk praktische richtlijn blijft. Geen enkel der beginselen, in 1924 opge steld, is verlaten ol terzijde gelegd; slechts de toepassing en de wijze van* toepassing zijn gewijzigd Door verdragen van regiona len aard zullen de leden van den Volken bond de arbitrage regelen en het ontwapc- ningswerk voorbereiden Maar de geest van het Protocol blijft z i. het werk van de ver gadering bezielen. Moge het zoo 'zijn! bindt oogenbÜkkelij'k den strijd aan mef bet gekristalliseerde urinezuur, hetwelk zich op de spieren, zenuwen, of in de gewrichten fs gestorven op de wijze als beklaagde voor- Elk tablet TOGAL n j i ,i I"-"stojummbh, De verdediger herinnert aan een vrijwel I analoog geval, in 1917 in de kazerne te heeft vastgezet. Deze kristallen worden opgelost en verwijderd^ aoor de nimmer talende Alkmaar. Twee soldaten waren, niet in ar rest, aan het wofstelen, de een greep den ander in den nek en deze zakte plotseling in eikaar en stierf den volgenden dag. Kan Busch op dezelfde wijze zijn gestorven? Prof. De Vries kan niet oordeelen over wat toen te Alkmaar is gebeurd. Verdediger: Waarschijnlijk is Busch eens of meermalen tijdens zijn carrière als vlie ger met zijn machire omlaag gestort. Kan dit een trauma hebben veroorzaakt, waar' door hij, hoewel overigens gezond, geschikt is geworden om den inhibitiedood te ster ven? Prof. De Vries: Een dergelijke veronder stelling kan altijd juist zijn. Verdediger: Wordt dit niet waarschijnlij ker bij een vroegeren sportsman, die in zijn jeugd veel van zijn hart gevergd hééft? Vooral als het een echten Don Juan betreft? j Prof. De Vries kan deze vraag niet be-j vestigend beantwoorden. Op de vraag of hij het mogelijk acht om een lijk anderhalf uur na het intreden van den dood in een kist op te vouwen, gelijk beklaagde het iijk j van Busch gedaan heeft, zegt hij' dat in noi- i male gevallen de lijkverstijving een of an- derhalf uur na den dood begint Dr. Ch. Bles wordt vervolgens eveneens als deskundige gehoord Mr. Levy: Is het niet juist dat bewuste loosheid door de inhibitie niet uitsluit? Dr. Bles: Er zijn mij inderdaad een paar gevallen uit de litteratuur bekend Mr. Levy: Kan er bij iemand, die als aviateur eenige malen valt, waarbij zijn machine verniel-! wordt, terwijl hij zelf •slechts eenige sc 'rammen oploopt, toch een trauma ontstaan. waardoor hij geschikt wordt voor een dood als Busch gestorven is? Dr Bles: Dat is inderdaad niet onmoge lijk. Een neef van den verslagene heeft een brief aan de rechtbank geschreven en wordt naar aanleiding daarvan gehoord. Hij zegt zijn oom altijd gekend te hebben als een werking der Togal-Tabletten, de oorzaak der pijnen wordt daardoor weggenomen en spieren of gewrichten worden weder les en lenig gemaakt. Eén proef overtuigt Drogisten a f 0.80 en (3Xgr. tlheumatieH, IscbSas, Onschadelijkheid gegarandeerd. Wat tot nu toe niet in de geschiedenis van den Volkenbond is voorgekomen, is ge schied: deze zesde Assemblee is binnen de vier weken, daar in den regel toegewe zen.gescheiden. Zij heeft juist drie weken geduurd, en al.is uil haar niet het bijzon dere voortgekomen, dat sommigen verwacht hebben, juist., omdat er geheel geen ver wachting gekoesterd werd, men kan haar niet den lof onthouden, dat zij naarstig heeft gewerkt. Vooral in den loop van dc laatste week, toen weer enkele groote Vol kenbondsdagen aan de bekende atmosfeer van Gcnève herinnerden was dit het geval. Wie dan ook het aantal zittingen, door de Volkenbondsorganen thans gehouden, legt naast zoodanig aantal van voorgaande As semblees zal bemerken, dat deze zesde raadsvergadering, zij moge dan korter bijeen zijn geweest, toch veel werk beeft afge daan. Men verlieze daarbij niet uit 't oog, dat de steeds toenemende verbetering van de Volkenbondsmachmeric het gemakkelij ker maakt om in korter tijd meer af te doen dan te voren, en dat de ingewikkeldheid van problemen afneemt naarmate de voorberei ding geheel geslaagd mag heeten. Het behoeft wel geen betoog, dat vooral de eerste en de derde Commissiën, die be treffende arbitrage en ontwapening in den loop der laatste week het hoogtepunt van belangstelling hebben gevonden. Van deze loch diende uit te gaan alles, wat ertoe kon leiden, dat de beginselen van het Protocol van 1924 nog geheel overeind staan; hech ter misschien dan een voorgaand jaar, om dat zij reeds een eorsten aanval hebben doorstaan. De weg, waarlangs deze begin selen te verwezenlijken zijn, is nu een an ders geworden en de opdrachten, in dat op zicht aan den Raad van den Volkenbonod gegeven, doen zien, dat ook tussche.n de zesde en zevende Assemblées in de ont wikkeling van den Volkenbond haar loop kan nemen. Benesj heeft dit op de hem eigen karakteristieke wijze verklaard door er na druk op te leggen, dat zoo deze Assem blee met den weg beeft gevolgd, waartoe men zich een jaar tevoren had verboncen, zij toch in elk geval de in vorige iaren ge nomen besluiten heeft bevestigd Hij, die gewend is in deze Assemblée geen blad voor den mond te nemen, was dan ook de gene, die onder applaus de Assemblée uitnoódigde zich voor te bereiden op den opmarsch van het volgend jaar. Trouwens, Lord Robert Cecil heeft den slechten indruk dien de Engelschen gedurende een deel van deze vergadering hebben gemaakt, gedeelte lijk teruggenomen, door op het levensbelang van de ontwapening de aandacht te vesti gen en, gelijk na hem de Fransche gedele geerden deden, op bet onverbrekelijk ver band van veiligheid en ontwapening te wij zen. De Jouvenel heeft zich daarbij aan gepast door te doen uitkomen, dat het Pro tocol nog steeds leeft, omdat niet slechts deze Assemblée de triologische grondgedach te ervan: arbitrage, veiligheid en ontwape ning heeft behouden, doch ook, omdat .de verschillende verdragen, welke op 't oogen blik een voorwerp van bespreking uitmaken, stoelen op denzelfden wortel en volkomen passen in het kader van het algemeen Protocol. Een aangename verrassing was het in dit verband zeker, dat Hymans namens België kon verklaren opdracht tc hebben om de bepalingen van aritkel 36 van het Statuut van het Hof van Den Haag, waarin de verplichte bevoegdheid wordt aanvaard, te onderteekenen Als algemeen resultaat genomen, heeft de Assemblée tbaos de- docr de eerste en derde Commissiën voorbereide resutie aangc- genomen, waarin nog eens wordt vastgesteld, dat een aanvalsoorlog als een internationale misdaad wordt beschouwd, terwijl met vol doening daarin wordt kennis genomen van hetgeen door sommige naties reeds is ge daan of voorbereid, teneinde in afzonder- H'ke verdragen de grondgedachte van het Protocol van 1924 vast te leggen. Uitdrukke lijk echter constateert de Assemblée daar nevens, dat zulke overeenkomsten riet tot bepaalde gebieden behoeven te worden be perkt doch uitgebreid kunnen worden tot de geheele wereld Tenslotte is de Raad uitge- noodigd om een voorbereidende studie te maken yan de organisatie van een Conferen tie voor de beperking der bewapeningen, opdat, wanneer uit een oogpunt van alge- meene veiFgheid de toestand bevredigend zal zijn, een dergelijke conferentie terstond zal kunnen worden bijeengeroepen Het is wi«., het Zwccdsche voorstel, dat op uitbreiding der verplichte arbitrage sloeg, is in den oor- sfironkelijken vorm niet doorgevoerd kunnen worden, maar niettemin is den Raad ver zocht om osk in deze dichting een onderzoek in te stellen, dat moeilijk een ander resul taat kan, hebben dan de geleidelijke ontwik keling der verplichte arbitrage bevorderen. Wie zich denkt, dat men enkele jaren voor den oorlog op een geheel afwijzend stand punt stond; verplichte arbitrage zeer ze ker voor politieke geschillen niet vatbaar achtte, wel, die kan toch al weer niet ont kennen, dat hieruit vooruitgang spreekt. Wellicht hebben Macdonald en Herriot ons het vorig jaar den indruk gegeven, dat wij wat al te spoedig konden voortgaan. Of de geleidelijke weg niet in sommige opzichten Hel getuigenverhoor voortgezet. Dc Amsterdamsche rechtbank heeft Vrij dag voortgezet de behandeling van de zaak tegen Marcelis Muylwijk, in verband m,et den 22en October op den Overtoom ge- pjcegden moord. De president vraagt, alvorens met het getuigenverhoor voort te gaan, aan be klaagde „U hebt tweemaal bij den techler- commissaris meegedeeld, dat Busch, toen hij op den grond lag, bruiste, d. w, z. een sissend geluid gaf. Op de terechtzitting ver klaarde u echter, dat u Busch niet boorde bruisen." Beklaagde; „Zooals ik het bij den rech- ter-commissaris heb medegedeeld, zoo is het. Als ik het op de terechtzitting anders verklaard heb, is dit een vergissing." Gehoord wordt nu als geluige mevrouw Blitz, die in een slagerswinkel in de Nieuwe Tolstraat heeft géwoond, waar Busch meer malen telefoneerde. Ze deelt mede, dat zij op Vrijdag 22 October des avonds om half- acht werd opgebeld door iemand, die haar verzocht een boodschap te willen overbren gen aan de vrouw, met wie Busch een ver houding had en die aan den overkant woon de. De stem get. kon niet booren of het de stem van Busch was zei; „Mevrouw, wilt u aan Jetje zeggen, dat zij maar naar Carré zal gaan. Ik kom later thuis. Zegt u haar ook maar, dat ik op het kind zal pas sen," President tot beklaagde: Hebt u dien avond Busch te uwen kantore met getuige booren telefoneeren en weet u of Busch toen gezegd heeft, wat getuige hier heeft meegedeeld? Beklaagde: Het kan wel zijn. Ik kan me dit niet meer herinneren. De arts Vechtman, le 's-Gravenhage, die de vorige week een brief aan den verdedi ger beeft geschreven, omtrent de ervaring, welke hij heeft opgedaan, toen eens een vriend hem bij den hals heeft gegrepen, waardoor hij bewusteloos is geworden, wordt nu als getuige gehoord. Hij is van oordeel, dat de doodsoorzaak kan zijn: druk op den nervus vagus. Daarna wordt gehoord prof. De Vries. Wij meenden te verstaan, dat prof. de Vries het niet uitgesloten achtte, dat Busch gezond man. Hij h^d indertijd een gezwel achter zijn oor, dat hij heeft laten wegne men, omdat het zoo leelijk stond Busch was, aldus geluige, voor duivel nog hel bang Eens is hij in de buurt van Roosen daal aangerand, maar toen de aanranders bemerkten dat zij met Busch te doen had den, moesten zij er niets meer van hebber. Overigens zeide getuige, dat zijn oom nooit rookte of dronk, maar zeer spierkrachtig en opvliegend was. Dat hij zich heelemaal niet verweerd zou hebben, kan hij zich niet voorstellen. Daarna wordt opnieuw de inspecteur van de centrale recherche van Slobbe gehooid, die getuige de Kort, na het opgraven van de kist in Januari j.l. het eerste verhoor heeft afgenomen. President: Hoe yas toen de houding van de Korl? Van Slobbe: Den dag daarop heb 'k hem gehoord, toen hij ziek te bed lag. Op mijn vraag, wat bij vnn de zaak, met name van het begraven van de kist wist, antwoordde bij: niets. Daarna ben ik met Eeltjes terug gekomen en die heeft toen gedemonstreerd, op welke zenuwachtige wijze Muylwijk aan de Kort instructies heeft gegeven, hoe hij den kuil moest graven en liet muurtje met selen. De Kort wilde er toen niets van we ten, dat hij dit gedaan had of dat hem dit was opgedragen. Eenige dagen daarna heb ik hem in de garage het muurtje laten zien en toen heeft hij toegegeven, dat hij het in opdracht van Muylwijk gedaan heeft. Daar na heb ik hem medegenomen naar den rechter-commissaris en hem dit in tegen woordigheid van Muylwijk doen herhalen. Toen hij spreken ging riep Muylwijk: De Kort, wees voorzichtig, maak mij niet ongelukkig, denk om mijn vrouw en kinde ren! of iets dergelijks. Muylwijk zei ook nog, dat de Kort een te goed vakman was dan dat men hem voor het metselen van zulk een muurtje instructies zou moeten geven. Muylwijk erkent, desgevraagd, dat hij bij die gelegenheid eenige moeite bij de Kort heeft aangewend om dien dc bewuste ver klaring voor zich te doen houden. Getuige A. de Jong te Amsterdam deelt mede in 1917 beklaagde te hebben leeren kennen. Muylwijk lïoejit meubelen van hem voor eenige duizenden guldens. Aanvanke lijk werd regelmatig betaald, maar later kwamen betalingsmoeilijkheden. Daarop kreeg- Muylwijk alleen nog goederen in con sign atie •Beklaagde merkt op, dat hij reeds in 1915 in relatie met getuige de Jong is getreden. De Jong acht dit niet mogelijk. Op ver zoek van den verdediger is hij bereid af schriften van de facturen over le leggen. Getuige P. Grin te Amsterdam, die be klaagde jarenlang heeft gekend, zegt Muyl wijk steeds als een goed mensch beschouwd te hebben. Beklaagde had een goedhartig karakter. Hij was wel eens te goed. Getuige KI. Gelder zegt beklaagde al twintig jaar te kennen. Muylwijk was een goede vent. Toen getuige hoorde dat Muyl wijk verdacht werd van de verdwijning van Busch, is hij verschrikkelijk geschrikt. Enkele getuigen verschijnen nog, die ech ter geen mededeelingert, betrekking heb bende op de zaak, kunnen doen De verdediger herinnert er nu aan, dat de president op een der eerste terechtzit tingen beklaagde heeft medegedeeld, dai hij volgens verschillende deskundigen, die hij heeft gesproken, niet kan aannemen, dat Muylwijk het feit heeft gepleegd, zooals Ier terechtzilling door dezen is verklaard Hij vraagt de personen met wie dc pre sident gesproken heeft, hier als getuigen te laten verschijnen. De president kan aan dit verzoek niet voldoen. Wanneer ik, zegt hij, mijn licht wil opsteken hij menschen, die mij vertrouwe lijke mededeelir.gen komen doen en die van de last verschoond willen blijven om Ier terechtzitting te komen, dan moet ik dit eerbiedigen, aldus de president. Verdediger: Kunt u die menschen dan geen vrijstelling vragen van uw belofte om ze niet te dagvaarden? President: Ik ben hier niet om een vraag- verlioor van u tc ondergaan! Verdediger: Wilt u dan in elk geval acte nemen van mijn .verzoek? President: Als u dit vraagt, moet ik dit wel doen De verdediger vraagt acte, dat de com missaris Pateer Ier terechtzitting heelt ver klaard, dat dadelijk na het openen van het graf van Busch door geluige-deskundige van Ledder Hulsebosch dc stroorommel uit de grafkist is verwijderd, en dat dje commis saris daarna op de desbetreffende fotogra fie de plaats heeft aangewezen, waar die stroorommel vervolgens op den vloer is neergelegd; dat daarna de getuige-deskundige Van Lcddcn Hulsebosch ter terechtzitting heeft verklaard, dat die stroorommel door hem slechts terzijde is geschoven, anders, inplaats van een foto van lijkresten in de kist, slechts een foto van een open kist met stroo gevuld, zou hebben gekre gen, en dat de stroorommel niet op den vloer is gelegd; dat de president toen, vóórdat geluige- deskundige Van Ledden Hulsebosch verder verklaarde, uitdrukkelijk constateerde, dat dus des morgens de commissaris Pateer in zijn verklaringen jegens de rechtbank zich had vergist. Alles terwijl juist de desbetreffende foto grafie aantoont, dat reeds te voren de stroo rommel zoo goed als geheel uit de kist was verwijderd. President: Deze acte kan ik in zooverre accepteeren, dat de rechtbank daarbij de opmerking maakt, dat voor haar de juistheid der afgelegde verklaring alleen uit het pr >- ces-verbaal en niet uit de acte van den verdediger kan blijken! De verdediger verzoekt thans nog der rechtbank een journalist te hooren, die alle terechtzittingen heeft bijgewoond en die van de demonstratie met inspecteur Sio'obe in de rechtzaal een anderen indruk heelt gekregen dan bedeelde politieman '.elf De president kan ook dit verzoek niet in willigen. De demonstratie met den inspec teur is door de rechtbank waargenomen en van Haar waarneming is ëcn proces-verbaal opgemaakt Op verzoek van den verdediger wordt ïu de verdere behandeling der zaak ge-schorst tot Vrijdag 16 October a.s. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, aangekomen 1 Oct. Sa- turnus st Hamburg, stukgoed, Levantkade, carg. Holl. W. Afr. lijn. Dollaart St. Hani- burg, stukgoed handelskade, carg. Ned. Be- vrachtingskant Hontestroom st. Londen, stukgoed, Handelskade, carg. carg. Holl. Stoomboot Mij Eemland, st. Zuid-Amerika. stk. graan, Handelskade, carg Kon Holl. Lloyd. Haarlem st. Zuid-Amerika, stukgoed. Suriname kade, carg. Vrachtmail. Maasstroom st. Huil, stk. steenkool, Handelskade, carg. Holl. Stoomboot Mij. River Ribble st. Goole, stk. steenkool, Handelskade, carg. N V. Gebrs. Scheuer. Alkmaar st. Hamburg, stukgoed, Surinamekade, carg. Vrachtmail. IJMUIDEN, aangekomen 2 Oct. Cyril van Libau voor Velsen. Vertrokken 2 Oct. Tyro n. Belfast. Hille- gom n. Archangel. Mineral n. Danzig. Banka n Hamb. Katie n. Harlingen. IJMUIDEN, aangekomen 2 Oct. Irine v. Malaga, San Joaquim v. Rijdam Ellen v. Uleaborg. IJMUIDEN, aangekomen 2 Oct Bawean v. R'dam Redstart v. Londen. Vertrokken 2 Oct. Cyrille Daniels n. Goole. MAASSLUIS, vertrokken 1 Oct St Georg n. Harwich Nystrand n. Londen. MAASSLUIS, aangekomen 2 Oct. Agili ty v Harburg n. Schiedam. Isbjorn Lon den. Archangel v. Harwich. Export v. Lon den. Bernisse v. Hamburg. Firmton v Har wich. Batavier 4 v. Londen. SNA. 7 v Rouaan. Hessle v. Cardiff Ruben v. Vilvoor de. Arendskerk, v. Hamb. Masuren v Ant werpen. Ulyses van A'dam. Havbris v. Lon den om kolen, Ainkaraf Mendi v. Sagunto. Oldekerk v Vladiwostock. Oilva v. Rosarlo. Hercules v. A'dam. Marita v. Londen. Emlynian v. Tegaurog. Atlanticos v. Antwerpen. Hector Sleepb. v. Londen. Shelie v. Middlesbro Vertrokken 2 Oct. Cronier n. Harwich. Neptunus n. Alicante. Jerniand n. Wark- wortb. Fennia v. Wasa Hadsund n. Rige. Aldabi n. B. Aires. Bawean n. A'dam. Thor n. Stettin. Godfried Bueren n. Wabana. MAASSLUIS, aangekomen 2 Oct. Dagmar v. Frederikshamn. Bender v. Lagos. Ring- fond v. Portishead om kolen. Rydal v. Lagos, fond v. Parfishead om kolen. Rydal Force v. Rouaan, Faro v.Odense. Frigido v. Londen Vertrokken 2 Oct. Rozenburg, sleepb. n. Londen met' twee bakken. Eurybates n. Duinkerken. A. L'Hermite n. Duinkerken. VLISSINGEN, gepasseerd 2 Oct. Jantje tn.s. Londen. Noorderdijk v. Rotterdam. Zijldijk v. Amsterdam n. Antwerpen. Van Antwerpen Triton n. Barcelona. Vreewijk n. Cardiff. Ary Scheffer n. Rotter dam. Sievos Non Vobis n. Montreal. MEL IS KERK (H Afr. -lijn) thuisreis 2/10 bij Gibraltar verwacht. MEN AD O (R. Lloyd) thuisreis p. 1/10 Sa- gres. MENTOR (Oceaan) Japan-R'dam 29 9 te Singapore. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 2/10 van R'dan r.aar Spanje. NEREUS (K.N.S.M.) 1/10 van A'dam te Passages. o NICKERIE (W.I.M.) thuisreis 1/10 van Madeira n. Havre. NOORDERDIJK (H.A.L.) 2 10 v. R'dam te Antwerpen. OLDEKERK (H.O.A. lijn) 2/10 v. Vladi wostock te Rotterdam. PRIAM (Oceaan) Java n. Amst. 2 10 te Mar seille verwacht. PRINS FRED. HENDRIK (W.I.M.) uit reis 1/10 v. Maderira. RANDFONTEIN (H. Afr. lijn) 1/10 v. Port Natal te East Londen VAN RENSSELAER (W.I.M.) uitreis p. 1/10 Flores. RIETFONTEIN (H. Afr. lijn) thuisreis, p. 1/10 Dakar. ROEPAT (Nederl.) 2/10 van A'dam n. Bata- via. SAWAHLOENTO (Paket) 1 10 te Batavia SLAMAT (TR. Lloyd) uitreis p. 1/10 Kaap del Arml. SOF.KABOEMI (R. Lloyd) thuisreis 2/10 v. Padang. SPAARNDAM (H.AL.) R'dam-New Or leans 1/10 _v- Boulogne. TABANAN (R. Lloyd) thuisreis p. 2 10 v.m. 4.30 Quessant. TJIKARANG (Java-China-Japan) 1/10 v Sjanghai te Batavia. ULYSSES (K.N.S.M.) 2/10 v. A'dam te R'dam VENUS (K.N.S.M.) 1/10 v. Carthagena te Almeria. ZEUS (K.N.S.M.) A'dam-Middl. Zee l/lö v. Vigo ZIJLDIJK (H. Lloyd) uitreis p 2/10 v.m. 7 uur Vlissingen n. Antwerpen. BATOE (Java-New-York lijn) Java-New- York 30/9 v. Port Said. BAWEAN (Nederl.) 2/10 v. R'dam te A'dam. JOHAN DE WITT (Nederl.) 2/10 v. A'dam te Batavia. PRINSES JULIANA (Nederl.) thuisreis 1/10 v. Colombo. Zenuwstilleni-zenuwsterkend. Buisje 75 ct- NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ADONIS (K.N.S.M.) 1/10 v. Melilla n. Genua AGAMEMNON (K.W.I.M.) thuisreis p. 2/10 Dyngeness. AGAPENOR (Oceaan) Japan-R.dam 30/9 te Londen. ALDABI (R.Z.A.-lijn) 2/10 v. R'dam n. B Aires» ALMELO (W.I.M.) uitreis 29/9 n. Corral. ALWAKI (R.Z.A.-lijn) thuisreis 1/10 v. I—/clS Peil ARENDSKERK (H. Austr. lijn) 2/10 v. Hamb. te R'dam. BACCHUS (K.N.S.M.) 1/10 v. Gibraltar te Oran. BANKA (H. Afr.-Iijn) 2/10 v. A'dam n. Hamburg. BAWEAN (H Austr.-lijn) 2/10 v. R'dam Adam. BREEDIJK (H.AL.) 1/10 v. Baltimore te Newport News BRIELLE (W.I.M.) thuisreis p. 1/10 Dun- geness. BUITENZORG (R. Lloyd) thuisreis'1 10 v. Port Said. CARNA (W.I.M.) 30/9 v. San Juan de Porto Rico n. Lizard. CLIO (K.N.S.M.) 30 9 v. Palermo n. Tunis. DELFT (W.I.M.) 1/10 v. Caleta Buena te Lima DELI (H Afr. lijn) uitreis 1/10, van Port Soudan. DOLPHIJN m.s. 29 9 v Nieuwpoor' te1 Londen. THESEUS 30/9 v. Huil n. Algarva kust om naar Rotterdam te laden. ZWARTE ZEE R'dam-Montreal 1/10 op 350 mijl W. van Fastnet. DRECHTERLAND (H. Lloyd) uitreis p. 1/10 Fern. Noronho. FLANDRIA (H, Lloyd) thuisreis 2/10 tc Bahia. GAROET (R. Lloyd) thuisreis pass. 1/10 Sagres. HEBE (K.N.S.M.) 1/10 van A'dam te Ceuta HERCULES (K.N.S.M.) 2/10 van A'dam' te R'dam. HYSON (Oceaan) Liverpool-Java p. 1/10 Gibraltar. omdat men INSULINDE (R. Lloyd) thuisreis p. 1/10 Perim. IRENE (K.N.S.M.) 2/10 van Spanie le Am sterdam. IRIS (K.N.S.M.) 1 '10 van Alicante te Ge nua. KINDERDIJK (H.A.L.) R'dam-Pacific 29/9 n.m. 5.20 op 220 mijl W. van Valen- cia. KLIPFONTEIN (JL Afr» lijn) uitreis 29/9 van Las Palmas. MEERKERK (Br. Ind. lijn) uitreis p. 1/10 Perim. MELAMPUS (Oceaan) Liverpool-Java 2/10 v. Singapore. Een onderwijzer aan een school in Lim burg vetelt aan de L-imb. Koerier, dat een der jongens in zijn klas met veel genoegen iets vertelde aan zijn makkers. Op de vraag van den onderwijzer, wat er aan de hand was,ver» telde de jongen het volgende merkwaardige voorval „Gisteren ben ik met vader naar Keerler- heide geweest en daar heb ik iets heel mooi s gezien. Daar waren een 20-tal „hondenhef- hebbers" bij mekaar en die zouden hun hond loslaten op 'n das, die in een hok zat gevangen. Verschillende honden hadden moe ten onderdoen, maar tenslotte kwam er een, die maakte in korten tijd den das at. Nog n half uur daarna had deze hond t schuim op zijn bloedenden bek staan van „de gut Hierna vroeg de onderwijzer of ze geen angst hadden* voor de politie. „Welnee zei t jochie „daar was 'n politieman, maar die zei niets." Naar wij vernemen is Vrijdagmorgen d« gepensionncerde gemeentewerkman "Of- ■man, bewoner van de woonschuit inde Laak haven te 's Hage waar, zooals gemeld is, dooi de politie zijn vrouw in een toestand van er gerlijke verwaarloozing is aangetroffen, door de politie aangehouden en in verzekerde be waring gesteld. Hij zal vervolgd worden we gens mishandeling. Naar aan de Tel. gemeld wordt, is de toe stand van de vrouw, hoewel niet direct levens gevaarlijk, zorgelijk. Om de baldadigheid tegen te gaan, heeft de burgemeester aan den Lieschbos aldus meldt het „U. D." de waarschuwing laten aanplakken, dat, indien het stukgooien van glazen van de daar geplaatste straatlantaarns niet ophoudt, deze gedurende eenigen tijd niet meer aangestoken zullpn worden. Het is de politie te Ede mogen gelukken den chauffeur, die den sergeant Geutselaar overreden heeft, aan te houden en tot beken tenis te brengen. Het blijkt dat de onderof ficier op den weg had gelegen. De chauffeur J. v. I. en de reiziger H. D. twee jongelui, waren met een drietal meisjes uit geweest. Na lang zoeken was dit de politie ter oore ge komen ook, dat zij dien dag Bennekom ge passeerd waren. Zij verklaarden, dat zij te laat iemand op den weg hadden zien liggen,en uit angst voot de gevolgen het ongeluk verzwegen hadden- Op eigen kracht vertrokken. Vrijdagavond is de Fransche vrachtboot „Claudius Magnin" die bij Bergen aan Zee door den mist op een zandbank geloopen was, op eigen kracht bij hoog water los gekomen. Daarbij kreeg het schip een staaldraad in de schroef, waardoor nog eenige uren opont houd ontstond. Twee sleepbooten uit Hel der waren aanwezig. De gezagvoerder van de vrachtboot weiger de echter hulp en wilde niet zeggen, vanwaar of waarheen hij ging, noch welke vracht bij hij had. Nadat de ankers gekapt waren, kon de boot om halfzes 's avonds langzaam qp- stoomen in de richting van IJmuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5