Ontplooiing van Katholieke Middenstandsactie. .71 Scheren PUROL Radio-Omroep. 75 ct. Rondom den Cen'ralen Raad. DAMMEN. MARKTNIEUWS. v RADIO LUIDSPREKERS Aan onze Lezers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Zaterdag, 3 Oct. 1925. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. HEEMSTEDE HALFV/EG. SPAARNDAM. HILLEGOM. BLOEMEÏ^DAAL. OVERVEEN. Veiling te Overveen. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HEEMSTEDE. VELSEN. INGEZONDEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Broodprijsverlaging in Den Haag. Bezoek Minister Rutgers aan de Parijsche Tentoonstelling. De bioscoopbond tegen de Bioscoopwet. Fransch s.s. bij Bergen aan Zee aan den grond. SPORT EN WEDSTRIJDEN. omplete 3 lampstoestellen vanaf per -week. f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. Spoort al Uw kennissen aan Iran vraag» en aanbod» advertenties te plaatsen in onze eisen Nieuwe Haarlemsche Courant NO. 1, Hetl zij mij vergund, met goedvinden der Hoofdredactie onzer. Katholieke Courant, een paar artikeltjes te schrijven naar aan leiding van het gebeuren volgende week in de Hoofdstad van ons Land. Heden, Zaterdag, ga ik dan een en ander mededeelen over de Vergadering van den Centralen Raad van den Bond van R.K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in ons Dio cees, welke Vergadering a.s. Dinsdag, den dag vóór den aanvang van het groote en Zoo veelbelovende Kath. Middenstandscon gres in Amsterdam zal gehouden worden. Over dit congres stel ik mij voor tegen a.s. Maandag een en ander te schrijven, ook met het doel de laatste lauwen onder de onzen op te wekken om zich gereed te maken dit zeer belangrijke Congres Woensdag en Don derdag zonder fout te gaan bijwonen. Kan ik niet beter op deze plaats dan in een minder goed bezochte Vergadering mijn Standgenooten toeroepen Gaat toch in grooten getale naar dit Congres, waar be raadslaagd en gesproken zal worden over de levensbelangen van U en van Uwe kinderen 1 Ik hoor, dat onze kleine Zustervereeniging te Heemstede met minstens tien leden ten Congresse opgaat, ik vraag zou Haarlem daarbij een treurig figuur willen slaan Die schande, hoop ik, zal ons bespaard worden Het Congres, dat 'n Bellevue gehouden wordt, is dus in een half uurtje van Haarlem uit te bereiken, het is gratis, zorrder kennis geving vooraf, voor onze Leden toegankelijk. Doch over dit Congres azs. Maandag meer 1 Thans allege over de Centrale Raadsver gadering 1 Onze Vereeniging zal er vertegenwoor digd zijn door de Leden van ons Bestuur, de Heeren Joh. F. Lamp en J.F.G. Huizing, terwijl de ondergeteekende als Voorzitter qualitate qua de Haarlemsche Vereeniging representeert. De plaatsvervangende Leden zijn de Heeren H.J.L. Klein Schiphorst en Joh. de Mol. Jammer, dat onze Alg. Geestelijke Ad viseur, de Z.E. Rector J. P. J. Kok, ver hinderd is. Ook deze Bijeenkomst, de 38e, tevens de 18e Jaarvergadering van den Bond, zal ge houden worden de Concertzaal van Bellevue (ing. Marnixstraat) en zal te half elf aanvan gen. Te voren wonen we in de Kapel van het Bernardusgesticht een H. Mis bij, welke voor den Bond door den Bondsadviseur, den Z. E. Rector Jansen, zal gelezen worden. De Vergadering zal worden gepresideerd door den Alg. Bondsvoorzitter, den Heer C. J. G. Struycken uit den Haag. Bezien we nu in vogelvlucht de 15-pun- tige Agenda Als gewoonlijk zullen we allereerst ver schillende Jaarverslagen hooren uitbrengen: van Secretaris en Penningmeester en van al de verschillende Instellingen der Hanzt Rooskleurig zullen al deze Verslagen wel niet luiden. Vooral in dat van den Penning meester zal een mineurtoon worden gehoord. Doch, wat hoop geeft, alle zullen toch waarschijnlijk tot deze eindconclusie komen, dat er een, zij het, zwakke opleving is te constateeren, de oogenschijnlijk dorre, le- venlooze boom gaat hier en daar weer nieuwe groene botjes vertoonen. Bij de Rekening 1924 valt het op, dat, ter wijl de post Contributies ca. 10 mille lager is dan de raming, toch de totale baten (42 mille) niet zoo ver afblijven van de Begroo ting (43 mille). Het streven naar groote bezuinigingen door het Hoofdbestuur manifesteert zich duidelijk door het volgende Geraamde lasten ruyn 43 mille, werkelijke lasten ruim 36 mille, zoodat de Rekening '24 nog met een goed slot van ruim 5 mille slui ten kan. De Balans per 31 Dec. '24 sluit in totaal met ca. 21 mille Bezit en Schuld. Bij de be handeling der Bondsbegrooting '26, met een totaalcijfer van ruim 30 mille, zullen de ton gen wel los komen. Allereerst zal weer de historisch geworden kritiek gehoord worden over de te hooge afdracht aan den Bond, n'en déplaise de toe lichting van den Bondspenningmeester. Deze afdracht bedraagt, zooals men weet, 5.per lid en per jaar. Men vindt dit te hoog die afdtacht, zoo redeneert men, slaat de plaatselijke actie lam. Bovendien vraagt men zich ook af Wat geeft het Hoofdbestuur ons daarvoor Wat presteert het Centraal Bureau, wat het Nationaal Hanze bureau En daarheen ver dwijnen. onze lieve duiten, terwijl men bij de neutralen veel goedkooper uit is.... Die klanken zal men ook dit jaar weer wel hooren. Tenminste aan onze Haarl. Afge vaardigden is reeds opgedragen in dezen geest de stem der kritiek te doen weer klinken en wellicht zal de Amsterdamsche Vereeniging dan wel bijvallen, welke boven dien wil voorstellen de groote Afdeelingen naar het ledental reductie op de contributies te verleenen van resp. 510 en 15%. Natuurlijk heb ik de meening onzer Ver gadering en van die mijner Bestuursleden te eerbiedigen, doch, daarnaast heb ik toch ook het recht m'n individueele meening te uiten. En dan wil ik toch zeggen, dat eigenlijk onze Kath. Middenstanders te hoog moesten staan om over een contributieafdracht van 5 gulden te vallen, wanneer zij eens gaan vergelijken, wat onze werknemers voor in standhouding van hunne Diocesane en Nati onale Bonden al niet over hebben. Ontkend zal toch niet worden, dat dezen het slechter kunnen'missen dan wij. Ligt het bij ons hieraan niet, dat wij de behartiging van het Middenstandsbelang door een al te klein brilletje bezien Plaatselijke actie, o, zeer zeker, zij is nut tig in hooge mate, zij registreert voor de le den, die dikwerf de meeste liefde hebben voor kleine en onmiddellijke belangentjes, het duidelijkst de aktiviteit der Bestuurderen. Inderdaad, in onze PI. Vereenigingen mag en zal die locale actie niet verwaarloosd wor den slaar toch omvat zij bijna altijd kleine, minderwaardige zaakjes en gevalletjes, meest- «1 van localen aard, vergeleken tenminste bij 4e groote Middenstands-problemen, welke qgar eeg oplossing smachten. Inderdaad, deze groote Middenstands belangen, die worden verdedigd in de hoo gere regionen, in een optreden in groot ver band en in onmiddellijke contact met de Re geeringslichamen. Daarom ben ik geneigd te zeggen als mijne vaste overtuiging, dat, wanneer onze Midden standers met meer appreciatie en met meer opofferingsgezindheid ten opzichte van dat optreden in grooter verband, over de heele linie hun Diocesane en Nationale Bonden gesteund hadden; zoodat onze Generale Staf had kunnen optreden, zooals het behoorde d.w.z. met groote kracht en een Leger achter Zich had gehad, waarin de geheele Kath. Middenstand van Nederland had plaats ge nomen, dan zou met onzen Stand wel meer rekening zijn gehouden, dan zouden niet zoo vele moordende wetten, zooveel ongunstige Bepalingen en Tarieven gemaakt zijn, die onzen Middenstand de keel dichtknijpen en dan zouden we niet paradeeren in de Kath. Kamerfractie met o, o, terwijl de Agra riërs, die alles voor hun Organisatie over had den, er met 10 inzitten Neen, ik ben het eens plaatselijke actie prachtig, haar behouden, haar cultiveeren, doch de behartiging onzer groote Midden- standsbelangen, de verdediging onzer Hoofd principes No. 1. Er moet te dezen opzichte in onze Afdee lingen en bij onze Leden wel veel misver stand heerschen en het Bondsbestuur, volsta dan ook niet alleen met het uitgeven van het Vlugschriftje „Wat is, wat deed en wat doet de Hanze doch men grijpe bij spreek beurten, in vergaderingen de gelegenheid aan inden breede mede te deelen wat de Diocesane Bonden met hun Bureaux, wat de Federatie met haar Nat. Bureau doen voor onzen Mid denstand. Het is werkelijk hoog tijd, dat al onzen Leden klaar en duidelijk wordt aangetoond, dat de 5 gulden afdracht per lid geen nutte loos uitgegeven geld is. Ook zal wel debat uitlokken de donatie, welke jaarlijks aan de K.S.A. gegeven wordt, nu deze ten einde haar finantieel tekort te dekken, begonnen is om van de Fabrieken naar de consumenten sigaren te leveren en daarvan de provisie in den zak te steken. Zoo iets, een uitschakelen van een deel van onzen Middenstand, nog wel een deel, dat waarlijk zoo'n goeden tijd niet doormaakt, dat kan en mag niet getolereerd worden. Het Hoofdbestuur is met de K.S.A. in -onderhandeling getreden en er zullen wel heel geruststellende verklaringen gegeven moeten zijn, anders voorspel ik, dat het jaar- lijksch susidie, 5 ets. per lid, kelderen zal. Dat de aftredende leden van het Hoofd bestuur, de heeren C. J. G. Struycken uit den Haag en E. J. M. Stumpel uit Hoorn hartelijk zullen herkozen worden, ook dat durf ik wel voorspellen. In de laatste Voorzittersvergadering viel een verlangen te beluisteren om in de toe komst niet altijd aftredende Hoofdbestuurs leden direct herkiesbaar te stellen. Men wilde ook wel eens wat versch bloed in het Hoofd bestuur brengen. Veel is daarvoor te zeggen, veel is daar ook tegen aan te voeren. Doch thans zou dit toch zeker niet mogen geschie den, dan liever later. O, de Heeren zelf willen ieder voor zich gaarne opstappen, doch ter wille der goede zaak willen ze ook wel weer blijven. Men wete het echter wel, dat het Hootd- bestuurslidmaatschap lang geen sinecure is. Het vordert dagen en dagen vergaderen. En vooral thans moeten deze mannen, die ons Middenstandsscheepje door de woeste stormen der laatste jaren hebben geleid, het ten slotte vermochten te sturen naar veil ge ree, terwijl het zelfs nog niet door de bran ding heen is, deze mannen moeten blijven op de commandobrug, hun leiding geeft ons vertrouwen, en trotsch zijn wij er op. Volgend jaar zullen we zeer wellicht in Alkmaar vergaderen. Het kan niet mooier Mogen we dan misschien in de e.v. maan den nog'wat moeten aansukkejen, voort kwakkelen, wanneer we eenmaal in Alkmaar zijn geweest, dan is het ziekteproces volstre- den en dan kan worden uitgeroepen „Van Alkmaar voorgoed de Viktorie." De Voorstellen der Afdeelingen bieden dit jaar niet veel belangrijks 1 Delft wil de stabilisatie der Contributie afdracht doen eindigen, d.w.z. een afdracht naar een eenmaal per jaar vastgesteld ledental en niet per kwartaal. De proef heeft blijkbaar niet voldaan, want ook het Hoofdbestuur stelt afschaffing voor. Gouda wil den naam „De Hanze latei) vervallen. Maar het Hoofdbestuur is daar met over te spreken. De Vereeniging moge tegenslagen in haar harer Instellingen hebben gehad, doch haar blazoen is onbesmet gebleven en zij heett zich dus voor haar naam, die burgerrecht heeft verkregen, niet te schamen. Alkmaar wil de Leden, die uit de Vereeni ging loopen het niet zoo gemakkelijk maken, om maar weer, als het hun belieft, terug te keeren. De Vereeniging heeft dit Voorstel inge diend met het oog op de vele Bouwvakpa troons, die leden worden der Vereeniging, wanneer er een rekenplichtig werk op komst is, waarvoor zij willen inschrijven en dit niet kunnen, wanneer zij geen leden zijn dezer Standsorganisatie. Doch niet zoodra is de Aanbesteding weer achter den rug, of de heeren verdwijnen weer, sooals zij gekorxien zijn. Inderdaad is dit geen fraai gebaar, doch het Hoofdbetsuur heeft het wellicht juist ingezien, waar.het adviseert om dit plaatse lijk te regelen en dus ook veronderstelt een plaatselijk euvel. Dit is het ook inderdaad, want hier in Haarlem hebben wij daar geen last van, in tegendeel, onze Haarl. Bouwvakpatroons zijn waarlijk onze slechtste leden niet. Hiermede zijn wij aan het einde der Agen da gekomen. De Rondvraag zal wel weer het een en an der interessants opleveren. Doch het geuite vermoeden, dat deze Cen trale Raadsvergadering zoo vroegtijdig zal zijn geëindigd, dat des middags nog tijd zal overblijven om een bezoek te brengen aan de Tentoonstelling van Machinerieën voor het Kleinbedrijf, dat mag vooralsnog wel wor den betwijfeld. Wanneer de Heeren eenmaal aan het pra ten zijn P.J.M. van TETERING. Jubileum. Onder buitengewoon veel blijken van belangstelling herdacht de heer C. Vis te IJmuiden gisteren ziin 40-jarig iu- bileum als machinist bij de N. V. Reederij voorheen Gebroeders Goedkoop. Ecu jubileum. A.s. Zondag herdenkt de R. K. Bond van Bouwvakarbeiders „St. Jo seph" zijn 1214-jarig bestaan, Overtreding IJkwet. Bij de gehouden controle zijn.door de politie eenige personen bekeurd, wegens het voorhanden hebben van gwichten die niet van hel vereischte merk waren voorzien. Gevonden voorwerpen. Een handwa gens een hond (dobberman pincher), demi saison (zwart), een sleuteltje aan een houtje. Burgerlijke Stand. Geboren: Bart Johan Coenraad, z. van B. J. C. Warnaar en B. van Straaten. Ondertrouwd: J. W. L. van de Linde, 25 jaar en A, Koene, 20 jaar. Getrouwd: J. C. Scheffer, 23 jaar en G. van Zonen, 23 jaar C. A, Bakker, 24 jaar en S. Prins, 23 jaar. Crescendo. Het fanfarecorps Cres cendo geeft Zondag a.s. op de Kolk een con cert, van 35 uur, Veiling. Donderdagavond werd in Hotel Sistermans een verkooping bij afslag gehouden ten overstaan van notaris A. Goldenberg alhier. De uitslag was als volgt 1. Een winkelhuis met woning, gelegen aan de Hoofdstraat, filiaal van de Firma Goulmy Baar. Ingezet op f 9750, was het perceel niet gehoogd en niet gemijnd. Het werd opgehouden. 2. Een perceel uitmuntend bloembollen land, gelegen aan groot vaarwater te Hille- gom, Loosterweg 3, groot 1 H.A., 26 A.10 c.A., eigendom van Mevr. de wed. Groustra- Schuring. Dit perceel was ingezet op f 19600 gehoogd met f 900 en werd afgemijnd op f 1300 door den heer C. Nieuwenhuis te Lisse, die kooper werd voor f21.800. Duivensport. Zondag hield de Hill. Postduivenhoudersvereeniging een wed vlucht vanaf Brussel, afstand 152 K.M. De duiven werden Zondag j.l. per vliegtuig ver zonden vanaf Schiphol. Deze 2 groote Bel gische vliegtuigen, expres daarvoor gere- quireerd, vertrokken te 10.40 vanaf Schiphol met 3154 duiven. De duiven zaten heel ge moedelijk voor de raampjes te kijken en trokken zich niets aan van het geraas van de motor. Dat het verzenden per vliegtuig voor verre vluchten het bij uitstek gewenschte voertuig zal worden, staat vast. De uitslag van de wedvlucht was 1ste prijs W. Beijersbergen, 2de P. J. van Etten, 3ee pr. S. Warmerdam, 4de pr. Gebr. Zwa- neveld, 5de prijs J. v. d. Akker, 6de prijs C. Rusman, 7de prijs M. Koek, 8ste prijs J. Zandvliet. Door het noodweer (tegenwind en regen) bereikte de eerste duif haar hok te 5-10-50. Aan de vogels was het te zien, dat ze meer te lijden hebben van het vervoer per spoor dan met het vliegtuig. De uitslag van de gehouden vluchten met oude en jonge duiven was 1ste prijs M. Koek, 241 p., 2de prijs W. Beijersbergen, 92 punten, 3de prijs H. Duwell, 78 p., 4dè pr. S. Warmerdam, 78 p., 5de pr. P. v. Reep, 67 p., 6e pr. Gebr. Zwaneveld 44 p. De prijzen bestaan alle uit medailles. Hiermede zijn voor dit Beizoen de vluchten geëindigd. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Vrijdag 9 October 1925 nam. 1.45. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. 2. Ingekomen stukken, deze bevatten goedgekeurde Raadsbesluiten door Ged. Staten van Zuid-Holland, dankbetuiging subsidie, mededeeling Hoofdbestuur der Alg. Vr. voor Bloembollencultuur inzake het niet-gebruikmaken van het door de gemeente gebodene. 3. Aanbieding Ge meenterekening, dienst 1924. 4. Aanbieding verslag Volkshuisvesting 1924. 5. Belegging vast kasgeld. 6. Verzoek van de vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen om subsidie. De gevraagde subsidie is 25. B. en W. stellen uit bezuiniging voor, het verzoek van de hand te wijzen. Tegen stemde weth. Balvers, die voor het jaar 1926 de gevraagde subsidie wil verleenen. 7. Verzoeken om voorschot uit de gemeentekas voor plaatsjes, in gevolge de Landarbeiderswet, voor W. Mesman en C. Gajlaard. Gevraagd wordt ten hoogste 7200. B. en W. stellen den raad voor, het gevraagde te verleenen. 8. Verzoek van de Commissie van Toezicht op den Tuinbouwwintercursus om gebruik te mogen maken van een lokaal der openbare school. B. en W. stellen den Raad voor, dit verzoek op door hen bepaalde voorwaarden te ver leenen. 9. Verzoek van het Hoofd der Open bare School voor U.L.O., om aanstelling van een derde leerkracht. B. en W. stellen den Raad vóór, uit voor de gemeente te zware financiëele offers, die uit de inwilliging van dit verzoek zouden voortvloeien, niet over te gaan tot de aanstelling van een boventallige leerkracht. 10. Regeling bezol digingen van den boekhouder van het Gas bedrijf en van den jongsten bediende van het waterleidingbedrijf. B. en W. stellen den Raad voor, deze regelingen vast te stellen conform het voorstel der Waterleidings- Commissie en het salaris van den eventueelen jongsten bediende te bepalen op 25 per maand, voorloopig zonder periodieke ver- hoogingen. 11. Aankoop van gronden van K. Vermey, bestemd voor doortrekking van de Nieuwe haven. Voorgesteld wordt wordt 645 c.A. te koopen. tegen 2 per M2. B. en W. adviseeren tot het doen van dezen aankoop. 12. Verwerking van afgekeurd vee en vleesch. Dit betreft een overeenkomst met de N. V. Thermo-chemische Fabrieken te Amsterdam, Vossiusstraat 30. B. en W. adviseeren den Raad, de bedoelde overeen komst te sluiten. 13. Reclames schoolgeld 2e kw. 1925. 14. Reclames en verzoeken om ontheffing hondenbelasting, dienst 1925. Aangehouden. Door de politie is aange houden een Duitsche dienstbode, die vroe ger in een Hotel alhier in betrekking was geweest en zich een parapluie had t°eÉ®- eigend van een familie, die daar tijdelijk logeerde en de vermissing later bemerkte. Bij nader onderzoek werd de parapluie in haar tegenwoordige betrekking op haar bevonden. De 23-jarige A. H. werd te Bloemèndaal in arrest gesteld, in afwach ting, hoe de Officier van Justitie over haar lot zal beslissen. Vrijdagmiddag had in Hotel van Ouds het Raadhuis te Overveen de openbare verkoo ping plaats hij toeslag en combinaties van de villa Djember met omliggende percee- len, te samen groot 1 H.A. 49 A., 57 c.A. j tuin en grond geschikt voor bouwterrein van villa's, benevens twee afzonderlijke 1 woningen en dubbele garage, alles gelegen r aan den Bloeraendaalsche-, Juliana- en Ter Hoffsteedeweg fe Overveen nabij den Zee weg, in 14 perceelen. Combinatie 1 tot en met 4 A. J. Stoel 32.835. Perceel 5. C. F. Verkooij 9100. Perceelen 6. 7, 8 A. Janssen 2i.360. Perceelen 9 tot en met 14 A. H. J. de Jong ƒ72.140. Zonder be raad zijn deze perceelen toegewezen tof een totaal bedrag van ƒ135.435. 3 OCTOBER. BERLIJN 59.30 PARUS 11 60 BRUSSEL 11.20 WEENEN 36.— LONDEN i t 12.05 STOCKHOLM 36.95 KOPENHAGEN 60.34 OSLO miiiii 50.25 BAZEL c 48 10 NEW-YORK 2.49 ROME 9.95 tERSIE KOERS LATERE KOERS R. K. Fonds voor Ziekenhuisverple- ging. Als vervolg op een de vorige maand gehouden vergadering tot stichting van een fonds voor Ziekenhuisverpleging werd in een vrij druk bezochte vergadering de ver eeniging definitief tot stand gebracht. Den heer W. Grofenland opende de bij eenkomst en zette nog eens doel en strek king uiteen. Artikelsgewijs werd daarna een concept reglement behandeld en daariw definitief vastgesteld. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Kokkelkoren, en tot leden de heeren G. Boerboom, P. B. F. Goossens, P. F. Meure en L. C. Snoeks. Besloten werd vanaf 1 October het fonds in werking te doen treden. De vergadering droeg een zeer geanimeerd karakter. Dat de totstandkoming van het fonds in een dringende behoefte voorziet is het best op te maken uit het feit dat het aantal aangeslo tenen reeds de 200 is gepasseerd. En daar ook niet-Katholieken als hospitaalleden kunnen toetreden, zal dit getal zeker in aantal toe nemen. Voor de functie van bode hadden zich 5 sollicitanten aangemeld, waaruit het bestuur een keuze zal doen. Na afloop der vergadering bleef het be stuur nog eenigen tijd bijeen tot regeling der verschillende werkzaamheden. Chr. Nat. School. Het bericht inzake de behandeling van deze kwestie voor Ged. Sta ten was deze week ontleend aan de N. Rott. Courant. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. R. K. MUZIEKKORPSEN. Geachte Redactie. Verleen mij bij deze 'n piaatsje in Uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Wij leven tegenwoordig in een tijdperk dat een ieder van welke richting dan ook Zich organiceert, zich vereenigt. Dat -organi- seeren vindt men op elk terrein, zoowel op Politiek als óp Maatschappelijk gebied. Wij bezitten in onze Provincie Noord Holland R. K.-, Neutrale-, en Christelijke Muziek verenigingen enz. D<^;h welke vereenigingen over het algemeen groeien en bloeien het we- ligst geachte Muziek-vrienden Juistniet den R. K. En waar dan de oorzaak van dat euvel? Dat is dit, dat er nog altijd R. K. Muziek- vrienden gevonden worden die lid zijn van Neutrale of Christelijke vereenigingen, die door toewijding van die leden zich heJjben weten op te werken tot een hooge afdeeling en nu met zekere minachting nederzien op de vereenigingen waar juist die R. K. thuis hoorden. Begrijpt nu toch eens, R. K.muzi- kanten wat een oneer gij U zeiven aandoet. Indien gij werkelijk als muzikant kunt op treden, en gij zijt R. K.. dan behoort gij vol gens Uw beginsel bij een R K. Muziek vereniging. Hier in de omgeving van Haarlem bestaan ongeveer zes R. K. harmonie- of fanfare corpsen met alle aan het hoofd muzikale dirigenten. Wat belet U nu toch tot toetre ding tot een dier muziekkoren Heden wor den er alle pogingen in het werk gesteld om in deze Provincie een R. K. Bond voor har monie en fanfare corpsen te stichten.'Hoe kan nu zulk een Bond reden hebben van bestaan indien de vereenigingen zitten te krukken om leden, die hun eigenlijk toe behoorden, name lijk die aan ander vereenigingen hun bes te krachten wijden. Breekt nu met Uw be zwaren en treedt toe tot een der R; K. Muziek corpsen, opdat wij juist daardoor een krach- tigen R. K. Bond kunnen bekomen. Dat kan indien ieder R. K. muzikant toetreedt tot een der R. K. koren. Hopende dat dit korte schrijven bij belanghebbenden die juiste uitwerking mag bekomen, waar wij als R. K. recht op hebben, tee ken ik een R. K. MUZIKANT. Warmond 1-10-1925. Hooggeachte Redactie, Verzoeke beleeld onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad te willen plaatsen, bij voorbaat mijn oprechten dank. Naar aanleiding der loopende geruchten te Lisse en omstreken, als zou H, C. Hoo- gervorst, wonende te Warmond door de Justitie zijn aangehouden omdat zijn zaken niet in orde waren, deelt ondergeteekende mede, dat dit uit den grond gerezen praat jes zijn en stelt hij een ieder, die hierin be lang zou stellen, in de gelegenheid zijn boe ken en kas te komen controleeren zoo noo- dig met deskundigen op Zaterdag 3 Octo ber des namiddags tusschen 2 en 6 uur. Intusschen raadt hij de zegslieden van deze lasterpraatjes aan hierover niet verder uit te wijden daar anders de Justitie wel eens een boodschap aan hun zou kunnen heben over het ontnemen van iemands eer en goeden naam. U, mijnheer de Redacteur, vriendelijk dankzeggend voor de verleende plaatsruim te. vcrbUift Hoogachtend H. C. HOOGERVORST, Assuradeur ie Warmond. Ook in Den Haag zal de broodprijs wor den verlaagd. Voorloopig zal dit alleen met één cent geschieden. Nederland den Grand Prix. Vrijdag is minister Rutgers, vergezeld door den heer Visser, chef der afdeeling Kunsten van zijn departement, benevens de heer Gla- ser, handelsattaché bij het Fransche gezant schap te 's-Graven'nage, op de tentoonstel ling voor sier- en nijverheidskunst te Parijs met eenige plechtigheid ontvangen. Dit is geschied in het Hollandsch paviljoen bij monde van ir. De Bie Leuvelink Tjeenk, den regeeringscommissaris. Onze consul- generaal de heer Droogleever Fortuyn was er met eenige commissieleden bij aanwezig. In zijn begroeting heeft de heer De Bie o.a. gezegd, dat onze inzending op de afdee ling kunstonderwijs den Grand Prix heeft ge kregen, de hoogste onderscheiding in "deze sectie. Den minister is 'n album met foto's aan geboden, waarna hij 't paviljoen en de zalen op de Esplanade en in het Grand Palais in onderdeden heeft bezichtigd, achtereenvol gens voorgelicht door de architecten Staal en Wijdeveld en door prof. v. d, Pluym (in de onderwijsafdeeling). Om 1 uur heeft commissaris-generaal Fer- nand David een lunch aangeboden, waaraan o.a. minister dt Monzie en minister Rutgers het woord hebben gevoerd. Dë gastheer dronk op de Koningin, minis ter Rutgers op president Doumergue. Des middags is mr. Rutgers in ons paviljoen een thee aangeboden waar de heeren Heldering, voorzitter der uitvoerende commissie, en van Maasdijk, gedelegeerde te Parijs, een toespraak hebben gehouden, waarop de mi nister heeft geantwoord. Het Hoofdbestuur van den Bioscoopbond heeft de leden in een spoedvergadering op Maandag a.s. te Amsterdam bijeengeroepen, tot het nemen van maatregelen in verband met de situatie, welke ontstaat, indien het ontwerp-bioscoopwet, dat 13 Oct. in de Tweede Kamer zal worden behandeld, on gewijzigd wordt aangenomen. Men meldt uit Helder: Bij Bergen aan Zee nabij paal 30, is gestrand het Fransche stoomschip „Claudius Magnin" van Bayon- ne. De sleepboot Cycloop is van Helder ter assistentie vertrokken. Door de huidverzachtende en buid- versterkende eigenschappen van Purol kan men het stukgaan en naschrijnen voorkomen als men vóór het inz epen zich telkens inwrijft met een weinig 30-60-90 ct. Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage* lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amslerd, tijdsein 10.15 en 4.30 Zondags niet Brussel. 265 M dagelijks concert t« 8.35 u. (ook Zondags). Daventry 1600 M dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12 Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 T.ijdseio als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl Omroep) 105C M dagelijks 5.30—7.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kindernnrtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner- concert Parijs Eiffeltorea 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 175P M. - dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel. Zaterdag 8.35 Solisten, concert. Zondag 8.35 Litteraire Programma. Daventry. Zaterdag 8.20 Concert en Zang. Zondag 3.50 Orgelconcert en Voor dracht 8.50 Kerkdienst 9.20 Kamermuziek. H. D. O. Zaterdag 8 en 10 u. Pers berichten 8.10 Studio Opera avond. Zondag. Solistenconcert. Radio Petris. Zaterdag 9 u. Gala concert. Zondag 9 u. Jazzband. Zie verder bovenstaande opgave. BILJARTEN. W. Kobus (kamp. v. Haarlem)Ph. Schmidt (kamp. v. Nederland) Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe clublocaal der B. C. „Vrienden kring" in het Café van den heer Dieben, Groote Houtstraat, speelden bovengenoemde heeren een match van 400 car. cadre op klein biljart. Toen de heer van Aalst, Eere-Voorzitter van „Vriendenkring" met een kort pittig woordje het nieuwe clublokaal opende, waren er reeds zeer veel belangstellenden aanwezig. In aanmerking nemende, dat we nog aan het begin van het biljart-seizoen staan, en de spelers dus nog vrijwel ongetraind waren, werd er een goeden wegstrijd gespeeld. Speciaal een fraaie ontmoetingsstoot van de Haarl. Kampioen, verdient vermelding. Over het verloop van de strijd het volgende: In de eerste beurten loopt onze Nationale Kampioen iets uit, door kort na elkaar 18, 33 en 11 car. te scoren, doch in de 7e beurt reduceert de heer Kobus zijn achterstand tot 12 car. met een vlot gespeelde 50. In de I2e beurt neemt hij zelfs de leiding over met een mooie serie van 45 voorafgegaan door 30 car. Dit wordt de heer Schmidt te bar en hij maakt de vier volgende beurten niet minder dan 162 car., 75, 45, 0 en 42. Wel loopt de Viendenkring matador nog iets in, maar de Amsterdammer is niet meer te be reiken. De eindstand wordt 400342 car. in 32 beurten in het voordeel van den Heer Schmidt. Na afloop reikt de Heer van Aalst met een toepasselijk woordje een mooie verguld zil veren medaille aan de winnaar uit, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. ONS GENOEGEN—ZAANDAM. Zondag a.s. speelt een tiental van Ons Genoegen uit Haarlem een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen de pas te Zaandam opgerichte R.K. Damvereeniging. De wed strijd vangt aan om 1 uur in het R.K. Volksbondgebouw fe Zaandam. MEDEMBLIK, 2 Oct. Ochtendmarkt. 16000 stuks bik. Ie s. 12.2016.30;8000 stuks bik. 2e s. 4.607; roode kool 0.50 - 1.60; witte kool 0.75—1. Middagraarkt. Uien 2—2.25; gel nep 3.95—4.30; slaboocen 0.502.70. PURMEREND, Vrijdac 2 Oct. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken. Zak aardappelen f 0.931.04 per zak van 25 K.G.; Slaboonen f 0.804 per zak van 15 K.G.; Snijboonen 0.957.05 per zak van 15 K.G.; Tomaten 0.110.26 per K.G.; Bloemkool 3—23.10 per 100; Roode Kool 2.705.60 per 100; Savoye Kool 3.90—7.20 per 100; Spruitkool 0.60 1.50 per 15 K.G.; Postelin 0.21 per K.G. per 100 krop; Selderij 14 per 100 bos; Bie ten 7 10 per 1000; Uien 0.55 a 1.10 per 25 K.G.; Prei 5.30 per 100 bos; Drui ven 6468 ct. per K.G. Appels; Brabantsche Bellfleur 12 a 18 ct. per K.G.; Groninger Kroon. 11 12 ct. per K.G. Notaris-appel 12 a 16 ct. per K.G.; Pre sent van Engeland 15 a 18 ct.; Goudreinette 10 k 16 ct.; Transparante de Cronsels 8 a 20 ct. per K.G. Peren: Doyenné du Comicc 81 ct. per K.G.; Durandeau 22 ct.; Duchess William» 35 ct.; Gieser Wildeman 28 ct.; Louise Bonne 41 ct.; Maagdenper 1430 ct.! Nouveau Poiteau 1325 ct.; Soldal Laboureur 2328 ct. per K.G. ALKMAAR, 2 Oct. Aangevoerd 4651 hl rogge f 10.50—11.25, 1359 hl. gerst chev f 11.75—12.75, 1338 hl. haver f 10—12, 197 hl. boonen paarden- f 12.50, bruine f 35, citroen f 39—43, duiven- f 17, witte f 50 15 hl. rood en geel mosterdzaad f 34.50— 36.50, 7 hl. koolzaad, 34 hl. karwijzaad, 473 hl. erwten, groene erwten (groote) f 34— 40, id. (kleine) f 14—15.50, grauwe f 44— 50, vale f 32—36, alles per 100 kg. ARNHEM,' 2 Oct. Eierveiling. Aanvoer 600.000 stuks. Kipeieren f 10.60—11.80, eendeieren f 8.40—8.70 de 100 stuks kal koeneieren 11—12 c. per stuk BEVERWIJK, 2 Oct. 1925. R. K. Coop. Tuindersver. „Kennemerland". Snijboo nen 1247, Spercieboonen z. dr. 1531, id. m. dr. 1735, idem tros 1026, Dikke boo nen 1020, Spekboonen 814, Spruiten 15 20, Uien 56, Appelen 1225, Aardbeien 1622, alles per K.G. Bloemkool 818, Roode kool 35, Groene kool 58, alles per 100 stuks. Wortelen 1832, Prei 513, alles per bos. Knolselderie 712 per stuk. Aardappelen 35 per K.G. Spinazie 1.65 3.45, Andijvie 301.40,' Sla 22.25, Poste lein 202—60, alles per kist. Komkommers 38 per 100 stuks. MONNIKENDAM, 2 Oct. De werkzaam heden in de rookerijen waren in de afgeloo- pen week, ofschoon het haringseizoen al is aangebroken, van beperkten omvang. Tot heden is er nog weinig Noordzeevisch van IJmuiden aangevoerd. De vangst is aanzien lijk minder dan verleden jaar. Dan komt er nog bij, dat de qualiteit te wenschen over laat. De handel is dan ook slecht, en verlie zen bleven de vorige week niet uit. Of het in de toekomst beter wordt, durven we niet beweren, doch de klachten in het hangens- bedrijf zijn thans gerechtvaardigd. Het ma kree lr oo ken was eveneens van beperkten omvang. De aal- en palingbewerking ver mindert van week tot week. De Voleridammer botters, die in de afgeloopen week een vrij goede garnalenvangst hadden, brachten 10 30 pond kwakaal aan. Wegens minder leven dige vraag naar deze visch (het seizoen loopt ten einde) was de prijs iets dalende, en kon de 60 ct. niet halen. Men besteedde gemid deld 4050 ct. per pond, hoogste markt 55 ct., laagste 38 ct. per pond. De aanvoer aan den vischafslag alhier bedroeg Donder dag nog 2000 pond aal meest binnengoed, Men besteedde voor aal 3550 ct. voor pa ling tot boven de 70 ct. per pond. Over hel algemeen kan men zeggen, dat de Gem, Vischafslag in het afgeloopen seizoen goed heeft gewerkt. Voorts zijn nog .afgeslagen eenige partijen sleep- en zijdennettenbot. Men besteedde 2534 ct. per pond. IJMUIDEN, 2 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 8 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.701.3, Tongen f 2.601.70 per kg Griet f 3818, Gr. Schol f46—39, Md. Schol f 33, Zet- schol f 26.50—25, KL Schol f 22—16—8—5, Scharren f 123 per 50 kg Roggen f 1910 per hoop Vleet f 2.301.05 per stuk Makreel f 18, Pieterman en Poon f 185.50, Gr. Schelvisch f 41, Md. Schelvisch f 35, K. md. Schelvisch f 2321, KI. Schelvisch f 17. 50—15.50—7.50 per 50 kg Kabeljauw f 60 per 125 kg Gr. Gullen f 17.5017, KI. Gullen f 4.70—2.50, Wijtihg f 5—2.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 2 Oct. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom treilers IJ. M. 149 (Victor) met f 2264 IJ. M. 134 (Gerberdina Johanna) met f 2774; IJ. M. 482 (Schiedijk) met f 4070 IJ. M. 45 (Perseus) met f 2659 IJ. M. 12 (Johanna) met f 2143 IJ. M. 27 (Zwarte Zee) f 1640 IJ. M. 32 (Zeemeeuw) met f 2844 en IJ.M. 42 (Flamingo) met f 2345 aan besom ming. Van de haringvisscherij kwamen heden hier binneo de stoomlogger IJ. M. 2667 (Dirk Jacobus) met 30 last pekelgaring de motor- logger K. W. 127 (Borneo) met 14 last pekel haring en de Britsche stoomdrifters L. T. 7 (Lord Curzon) met 250 manden L. T. 711 (Lord Fisher) met 283 manden L. T. 1152 (Lord Dunwich) met 233 manden L. T, 1201 (Wilmongton) met 152 manden Y. H. 134 (Coral Bank) met 240 manden en Y. H. 479 (Young John) met 450 manden versche haring. Geveild werden de vangsten van de Britsche stoomdrifters L. T. 7 (Lord Curzon) met f 2556 en L. T. 1201 (Wil mington met f 1330 aan opbrengst. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9