EVENTJES LACHEN Binnenlandsch Nieuws. MEMGD a SET I IS UIT HET 45^1» De conferentie van Locarno. Painlevé over Frankrijk's politiek in Marokko. Nieuwe Spaamck-Fransche successen. Weer een spoorwegongeluk in Frankrijk. Fascistisch bestuurder te Florence vermoord. De vaste bruggen bij Arnhem en Nijmegen. Uit de mijnindustrie. Bereiding van Mond- en Klauw zeer-serum. HET COMITÉ TOT VERLAGING DER POSTTARIEVEN. HET BLFJFT VOORLOOPIG VOORT- BESTAAN. Het vroegere huis van mr. dr. Kooien. Jhr. dr. C. G. S. Sand berg. Onderscheiding voor Mr. Zimmerman. Het Staphorster hoertje Jr. t Geen studiereis naar Rusland. VERKEER EN POSTERIJEN- Treinverkeer met Duitschland. De Luckt-postdienst. Postzegels van 9 cent. LUCHTVERKEER. W Wekelijksch luchtverkeer. UIT ONZE OOST. Groote brand te Doesoen Soengsang. KERK EN SCHOOL. Nieuwe Encycliek. Het. Heilig Jaar. KUNST EN KENNIS. LEGER EN VLOOT. De mil. pensioenen. RECHTSZAKEN. Hoog Militair Gerechtshof. Een roeier, die geen hulp verleende. „De Nieuwe Gids" veertig jaar. Zonderlinge globetrotters. Tusschen Buffers bekneld. Een nieuwe oplichters-truc. Kind verdronken. Een cheque valschelijk geïnd. Pijnlijk, vervoer van kippen. MARK TNIEUWS. fitm "^nrr.y^- LOCARNO, 4 Oct. De bisschop van het kanton Tessino heeft hedenmiddag in een door hemzelf gecelebreerde godsdienstoefe ning in de kerk van San Antonio te Mural- to, den zegen Gods afgesmeekt voor hei welslagen der werkzaamheden van de ie houden conferentie. De Duitsche Rijkskanselier dr. Luther en de Duitsche minister van Buitenlandsche .Za ken dr. Streseraann hebben heden voeling gezocht met de vertegenwoordigers der openbare meening, die zich in zeer grooten getale in Locarno hebben verzameld, ten einde hen omtrent het standpunt van Duitschland in de kwesties, de conferentie rakende, in te lichten. In antwoord op een hem gestelde vraag omtrent het karakter der conferentie van Londen sprak Strestmann van een „derde conferentie," waarop wellicht het veilig heidspact definitief zou kunnen worden af gesloten. Uit deze uitlating trokken dc hoorders de conclusie, dat men zich aan Duitsche zijde den gang van zaken ongeveer als volgt voor stelt: Op de conferentie van Locarno zullen besprekingen plaais vinden over het Weste lijk veiligheidspact, welke eventueeh tot een Ten slote zou dan, op een latere cónfe- van dit pact zullen leiden. In aansluiting aan deze onderhandelingen zal, eveneens te Locarno, worden onderhandeld over de Oos telijke arbitrageverdragen, die wellicht ook reeds te Locarno voor een latere ratificatie door de parlementen zouden kunnen wor den rijp gemaakt. Ten slotte zou dan, op een later confe rentie, na besprekingen met de regeeringen en goedkeuring door de betrokken parle menten, het gehcele systeem van het Weste lijk veiligheidspact en de Oostelijke arbitra- geverdragen worden onderteekend. Daar dit program ook in het plan der Engelsche regeering schijnt te liggen en het afsluiten van het veiligheidspact door de ge allieerden aan de voorwaarde van Duitsch- lands toetreding tot den Volkenbond is ver bonden, is het niet uitgesloten, dat deze conferentie indien de onderhandelingen gun stig verloopen, tegelijkertijd met Duitsch- lands opneming in den Volkenbond zal plaats vinden. Het uiterlijke kader der conferentie die morgen in het „Pretorio," het paleis van justitie te Locarno, zal wordefl geopend, is heden namiddag in besprekingen tusschcn de vertegenwoordigers der geallieerden, die vervolgens bij de Duitsche delegatie een bezoek hebben gebracht, overeen gekomen. Uit een uitlating van dr. Luther kan men opmaken, 'dat de zittingen der con ferentie waarschijnlijk afwisselend door de leiders der delegaties zullen worden ge presideerd. De Engelsche delegatie met Chamberlain aan het hoofd is, evenals de Italiaansche hedenmiddag te Locarno aangekomen. De Poolsche mihister van buitenlandsche zaken, Skrzynski, zal Dinsdag naar Locarno vertrekken, waar hij Donderdag zal arrivee- ren. De openingszitting zal morgenochtend plaats hebben en uitsluitend aan de organi satie der werkzaamheden zijn gewijd ter wijl om 4 uur de zakelijke besprekingen zul len aanvangen. De eerste persoonlijke voelingname tus- schen de leiders der geallieerde en die der Duitsche delegaties zal op de openingszit ting plaats vinden, daar het bezoek van hedenmiddag slechts een formeel karakter heeft gedragen. FRANKRIJKS DOEL IN MAROKKO. PARIJS, 3 Oct. Heden heeft, zooals gemeld, te Nimes de onthuling plaats gevon den van het standbeeld, ter nagedachtenis aan den historicus Ernest Denis, die in 1849 in deze stad is geboren en vooral bekend is geworden door zijn studie over de Ce- chen, en veel heeft bijgedragen tot de be vrijding van Cechoslovakije. Op een daarna plaats gehouden banket hield Painlevé een groote rede over Frank- rijks buitenlandsche politiek. Sprekende over de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk zeide hij, dat, voordat men kan komen tot een algemeene verzoening in Europa, deze eerst moet worden verwezen lijkt in het gebied, waarin reeds zoo vaak twee groote volken op elkaar zijn gestooten, namelijk in dat van den Rijn. De Fransch- Duitsche verzoening is de hoeksteen der Europeesche beschaving. Deze verzoening is, volgens Painlevé, mogelijk, indien beide volken het onderling wantrouwen kunnen doen verdwijnen en in eikaars oprechtheid vertrouwen. Daarom gaat Briand naar Lo carno, waar de meest stoutmoedige poging zal worden ondernomen, om den wereld vrede tot stand te brengen. Sedert 11 Mei 1924 heeft het Fransche volk den wil te kennen gegeven, om den vrede op recht te baseeren. De bevrijding door den oorlog van weleer onderdrukte volken is een ernstig chirurgisch ingrijpen geweest en heeft nog niet gesloten wonden geslagen, doch het ernsiige zou zijn, deze thans aan te raken. Frankrijk blijft trouw aan dc richtlijnen van het Protocol. De jonge volken zullen er een waarborg in vin den, én kunnen rekenen op ,den steun en de trouwe vriendschap van Frankrijk, ter ontwikkeling van de zegepraal der arbitrage. Vervolgens kwam Painlevé over Marokko te spreken, waarbij hij een overzicht gaf van dc wijze, waarop Frankrijk daar het protec toraat uitoefent, tot bewondering ook van vete buitenlanders. Spreker keerde zich daarop tegen hen, die Frankrijk ervan be schuldigen, dat hei in Marokko een preven tieven aanval op Abd-el-Krim heeft gedaan. Frankrijk moest zich tegen invallen verde digen en heeft steeds getracht, bloedvergie ten te voorkomen. Hun, die aan het Rif gebied absolute onafhankelijkheid willen vcrleenen, voert Painlevé tegemoet, dat dit niet zou kunnen geschieden, zonder dat de gevaarlijke Marokko-vraagstukken weder op den voorgrond zouden komen. Het Rif-ge bied zou, indien daaraan onafhankelijkheid werd verleend, een kolonie van avonturiers worden en geen der bij de Middellandschc Zee betrokken naties kan dit dulden. Ten slotte gaf Painlevé nog een uiteenzet ting van de vredesvoorwaarden, die op 18 Juli aan Abd-el-Krim zijn aangeboden, doch j door hem niet werden aanvaard. Deze %'oor- I waarden luidden als volgt: De Fransche en Spaansche regeeringen zijn het er over eens, om aan de stammen der Riffi en der Djeballa's iedere autonomie te verleenen, welke vereenigbaar is 'met dc internationale verdragen, die het Riïfijnsche rijk 'ocheerschen. De beide regeeringen zijn het er over eens, om zonder uitstel onderhandelingen te openen met het oog op het tot stand komen van.den vrede en het inwerkingstel len van het nieuwe régime. Dc essentieele punten, waarvan deze on derhandelingen afhankelijk werden gesteld, waren: V/cderkeerige uitwisseling van krijgsge vangenen. Wederkeerige vcrleening van amnestie met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1921. Omschrijving van het autonome admini stratieve régime. Afbakening der gebieden, die onder dit régime zullen worden geplaatst. 1 Vaststelling van de sterkte der politic- troepen, die bestemd zullen zijn om de orde en de veiligheid te verzekeren. De vrijheid van handel zal in deze gebie den worden erkend en verzekerd in die ma te, waarin deze vereenigbaar is met dc in ternationale verdragen en met name met de internationale bepalingen betreffende dou anerechten. De handel in wapenen en munitie blijft verboden. Aanwijzing van een strandsector, welke door de Spanjaarden langs vreedzamen weg zal worden bezet. Dit zijn de vredesvoorwaarden voor Ma rokko, aldus vervolgde Painlevé, Ons eeni- ge doel is, om een soliden vrede in Ma rokko tc vestigen, waarbij nog onderdrukers nog onderdrukten zullen bestaan,. Dit sy steem is in de laatste vijftien jaar steeds in Marokko toegepast en het geldt nog. Op 15 Augustus bleef Frankrijk en Span je niets anders over dan door een gecombi neerde actie van hun beide legers aan de opstandelingen den vrede af te dwingen. Zulks was noodzakelijk, wilden wij Marok ko, en daarna geheel Noord-Afrika niet aan de barbaarscbheid overlaten. Frankrijk ontkent ook ten opzichte van Marokko de verplichtingen niet, waartoe 't voor den Volkenbond het initiatief nam. MADRID, 3 October. Dc Spaansche troe pen hebben heden een gecombineerde ope ratie uitgevoerd bij Loekkoo. De Fransche troepen hebben Saf genomen en alle ver sterkingen terstond platgebrand. Aan Spaan sche zijde zijn geen verliezen. Uit Fez wordt aan Havas bericht, dat de Fransche troepen, die op het middenfront strijden bij Taza alle punten overeenkomstig het plan hebben bereikt en dit ten koste van onbeteckenende verliezen. Twee dooden en yele gewonden. PARIJS, 1 Oct. In den nacht van Za terdag op 'Zondag is bij Hochfclden de ex press ParijsStraatsburg met een vaart van 80 K.M. per uur op een goederentrein gere den. De schok was hevig. Er zijn twee doo den en verscheidene gewonden FLORENCE, 3 Oct. Luporini, lid van het fascistisch bestuur van Florence, is heden avond gedood. De dader, die door 'n woe dende menigte achtervolgd werd en gepakt is ernstig gewond. «n De medewerking van het Rijk. Zooals men zich wellicht zal herinneren, heeft de vorige minister van Waterstaat in de memorie van antwoord op de Water- staatsbegrooting destijds verklaard dat de verbetering van de rivierovetgangen over den Rijn te Arnhem en over de Waal tc Nij megen door heC aanleggen van vaste brug gen een aangelegenheid is, waarbij de al gemeene rijksbelangen niet- in zoodanige mate zijn betrokken, dat deze Werken niet door de naast-belangcebbcnden zouden be- hooren te worden ondernomen. Naar de „N. Arnh. Crt." verneemt, zou de nieuwe minister van Waterstaat, ,r. Bongaerts, een geheel andere meening zijn toegedaan ten aanzien van den Rijkssteun voor de uitvoering van den vasten bruggen bouw. Is het blad wel ingelicht, dan is de Minister van oordeel dat' deze bruggen bouw v/el degelijk een Rijkszark is, zoodat te verwachten is dat hot Rijk een vsel grooter aandeel in het werk zal hebben en eventueel den bouw zelf zal uitvoeren met medewerking van gemeenten en provincie. Te verwachten is dat de commissie die het vraagstuk van dezen bruggenbouw tot in détails zal bestudeeren. spoedig zal zijn samengesteld en haar werk zal aanvangen. Tot leider van deze commissie is aangewe zen jhr. S. van CilCers, oud-Commissaris der Koningin in deze provincie, die deze ba- noeming heeft aangenomen. De samenstel- ling der commissie heeft eenigc vertraging ondervonden in verband met de gewijzigde opinie die in de regeeringskringen le be merken zou zijn. Tusschcmkomst van den Minister. Aangaand» da bespreking op het Depar tement van Waterstaat tusschen minister Bongaerts en de voorzitters der verschillen de mijnwerkersorganisaties, kan worden meegedeeld, dat de Minister de mijndirec.- tics er toe heeft bewogen, dat zii do loons verlaging van 5 pel. introkken. De arbcids- vcrlenging van 46 op 48 uur voor de on- dergrondsche arbeiders moest echter ge handhaafd blijven, doch dc nachtdienst van Zondag op Maandag zou op zes uur blijven. Naar van verschillende zijden gehoord wordt is het nagenoeg zeker, dat de mijn werkers-organisaties, naar hetgeen minis ter Bongaerts heeft medegedeeld, dan ge- wijzigden arbeidstijd en loonvoorstellcn in de mijnindustrie Donderdag zullen aanne men. De drie kleine bonden hebben een ver gadering op Maandag a.s., waaraan ook dc Chr. Mijnwerkersbond deel zal nomen: Dr. A. Hoefnagel, die steeds geijverd heeft voor dc oprichting van een afzonderlijk mond- en kfauwzeer-instituut hier te lande, toont zich niettemin in het weekblad „Dc Boerderij" ingenomen met het streven in ons land alvast de productie van mond- cn klauwzeer-serum op te voeren, teneinde in dc groeiende behoefte daaraan te kunnen voorzien. De directeur van den veeartsenij- kundigen dienst doet alle moeite, het daar heen te leideh, dat dc regeering een zeer belangrijk bedrag beschikbaar stelt voor den aankoop'van een groot a an i al, z.g. se rum-ossen. Dr. Hoefnagel betwijfelt echter, of de bereiding van dit scrum wel blijvend in dc stad Rotterdam moet geschieden. Een zeer afgelegen oord lijkt hem, met het oog I op eventueele verspreiding van de ziekte, daarvoor meer geschikt. Men schrijft ons Het Amsterdamsche Comité tot Verla ging der Posttarieven, gevormd uit de na volgende vereenigingen Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, Centraal In dustrieel Verbond, Alg. R.K. Werkgevers- vereeniging, C'hr. Werkgeversvereeniging, Ned. Middenstandsbond, Nederlandsché Dagbladpers,. Ned. Periodieke Pers, en Centrale Raad van Vakbonden in het Gra fisch- en Boekbedrijf, kwam dezer dagen bij een naar aanleiding van het onderhoud, het welk voorzitter cn secretaris met den Direc teur-Generaal der Posterijen hadden. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeeling, dat het Hoofdbestuur der Posterijen zich op het standpunt stelt, dat de pest er is vcor het publiek en daarom zooveel mogelijk met billijke wenschen van het publiek rekening moet gehouden worden. Bij het onderhoud, d5t enkele weken ge ileden plaatsvond, waren mededeelingen ge daan omtrent de verlagingen, nu op 1 October ngevoerd. Verdere verlagingen werden in ver schillende étappes in het vooruitzicht ge steld, doch hieromtrent moeten vooraf ver schillende berekeningen worden gemaakt, aangezien het sluitend houden van het budget door den Directeur-Generaal als allereerste npodzakelijkheid wordt beschouwd. Het overschot van zes millioen kan niet direct dienstbaar worden gemaakt aan de verlaging der portokosten, gezien dat een bedrag van zestig millioen aan salarissen wordt uitge keerd, waarvan, om den gangbaren term te gebruiken, enkele plooien bij de verminde ring ontstaan, moeten wordên gladgestre ken en daar zullen wellicht enkele millioenen mee gemoeid zijn. Het Comité besloot een nader onderhoud met den Minister van Waterstaat te vragen en verder feitenmateriaal ter kennis van den Directeur-Generaal te brengen om dit dan ook persoonlijk te belichten, zoodat met al gemeen® stemmen besloten werd het Comité voorlocpig nog niet te ontbinden. De gangbare meening in alle vereenigingen, in -lïfet Comité vertegenwoordigd, is, dat het porto nog belangrijk verlaagd moet worden ómdat deze onkosten nog te zeer het bedrijfs leven drukken en daardoor belemmerend in werken op het economisch herstel. Naar ,,De Volkscourant" mededeelt, heeft hét R.K. Werkliedenverbond te Utrecht, 't perceel, tot dusver bev/cond door mr. dr. D. A. P. N. Kooien, aan de Drift no. 8, te Utrecht) aangekocht. Uit St. Maurice (Valaisj wordt gemeld, aldus deelt het Corr. Bur. mede, dat onze landgenoot, jhr. dr. C. G. S. Sandberg, be kend als geoloog en koloniaal politicus, ziek ligt in de kliniek aldaar. Zijn, toestand, die zich eerst vrij ernstig liet aanzien, is thans bevredigend. De koning van Italië verleende mr. Zim merman,, commissaris-generaal van den Vol kenbond te Wcenen, het grootkruis van de Kroonorde van Italië. Te Staphorst is, naar de „Ned." meldt, na een ongesteldheid van eenige maanden overleden Jan Stegeman, zoon van wijlen Peter Stegeman, beter bekend als het Stap horster boertje. Verlof aan de Federatie geweigerd. Naar aanleiding van het verzoek van de Amsterdamsche Federatie van Personeel in Openbaren Dienst, om gedurende twee maanden verlof te verleenen aan een vijf tiental ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, om gezamenlijk een studie reis naar Rusland te maken, heeft het col lege van B. en W. van de hoofdstad geant- woorat, dat verloven als bovenbedoeld, niet worden verleend, tenzij dat klaarblijkelijk geschiedt :c het belang van de gemeente. B. en W. deelen mede. dat het gevraagde verlof niet voldoet aan de voorwaarde voor inwilliging en dat hei niet kan worden ver leend. Te dezer zake zal .de Federatie, naar de Tel. verneemt, zich nog met een adres tot dan Raad wenden. Opheffing der gemeenschappelijke visi tatie. De minister van Financiën brengt ter kennis van het publiek, dat met ingang van 4 October 1925, de gemeenschappelijke douanevisitatie en de gemeenschappelijke pascontróle, voor zoaver deze krachtens een met Duitschland gesloten overeenkomst te Bentheim en te Zevcnaar geschieden, wordt opgeheven. Reizigers, die op of na genoemden datum per trein via Bentheim Nederland binnen komen, zuilen weder te Oldensaal worden gevisiteerd, terwijl aldaar ook hunne passen zullen worden gecontroleerd. Alleen voor den trein D. 112 D. 2 zal de visitatie en de pascontróle gedurende den rit tusschen Bentheim en Deventer plaats hebben. Van genoemden datum af zullen ook de Duitsche ambtenaren hunne werkzaamheden weder uitsluitend op Duitsch gebied ver richten. De directeur-generaal' der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 5 October a.s. de luchtdiensten Amster damHamburgKopenhagen—Malmö, AmsterdamDortmund en Amsterdam HannoverBerlijn door den Nedcrland- schen dienst niet meer voor postvervoer zul len worden gebezigd.- In verband hiermede vervalt ook de gelegenheid om met laatstge noemde verbinding correspondentie voor het Memelgebied, Littauen, Letland, Est land, Finland, de Vëreenigde Socialistische Republieken der Sovjets en verder te ver zenden. Van genoemden datum af zal alleen van de luchtlijnen AmsterdamRotterdamLon den (van Schiphol 10.10 m. van Waalhaven 11 u. tn.) en AmsterdamHamburgKo penhagen (van Schiphol 9 u. m.) voor de overbrenging van brief- cn pakketpost voer resp. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Denemarken, Noorwegen en Zweden' wor den gebruik gemaakt, terwijl met den lucht- dienst AmsterdamBrusselParijs- (van Schiphol 10 m.) luchtpostpakketten voor België zullen worden vervoerd. De verzending van correspondentie met de luchtlijnen ToulouseCasablanca en ToulouseDalkar ondergaat geen wijziging. Voor verdere inlichtingen worden belang hebbenden verwezen naar de kantoren der posterijen. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat in gebruik zul len worden gesteld postzegels van 9 cent. Vermoedelijk zullen deze aan het eind van de loopende maand aan dc kantoren der po- terijen verkrijgbaar zijn. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor In de week van 2126 September bedroeg het uitgaand luchtvervoer uit Nederland 57 K.G. briefpost, 128 K.G. pakketpost, 3973 K.G. goederen, 125 passagiers, waarvan 40 in transitoverkeer. In dezelfde week bedroeg het inkomend luchtvervoer 75 K.G. briefpost, 377 K.G. pakketpost, 4111 K.G. goederen «vl29 pas sagiers, waarvan 40 in transitoverkeer. EEN 30-TAL WONINGEN IN DE ASCH GELEGD. Aneta meldt uit Palembang Een 30-tal woningen is te Doesoen Soengsang, in het Palembangsche, afgebrand. De schade be draagt f 96.000. Op 31 Dec. a.s. zal Z. H. de Paus plech tig in de St. Pieter het feest van Christus' sociaal koningschap afkondigen. De H. Vader bereidt op het oogenbiik een encycliek voor, welke deze groote Pauselijke daad officieel zal aankondigen én nader ver klaren. De Pelgrimsstroom naar Rome. De pelgrimsstroom blijft aanhouden. Zondag jl. bevonden zich niet minder dan 68 bedevaarten uit alle Europeesche en bui- ten-Europeesche landen in de Italiaansche hoofdstad. Voor de maand October komen dagelijks aanmeldingen bij «het vreemdelingenbureau binnen. Zoo hebben voor dc eerste helft van October de volgende pelgrimsstoe'ten hun komst aangekondigd, twee uit Noord-Ame- rika, drie uit Beieren, twee uit België, vier uit Zwitserland, vier uit Duitschland buiten Beieren, drie uit Oostenrijk, twee uit Ier land, twee uit Spanje, en een uit Nederland, Bulgarije, Tsjechc-Slowakije, den Elzas en Mexico. Voorts verwacht men nog 24 bedevaarten uit de verschillende steden van Italië. (Msb.) De verdediger van bek!, mr. A. H. Kui pers, hield een uitvoerig pleidooi voor vrij spraak. Uit geen der getuigenverklaringen is z.i. komen vast te,staan, dat bekl. het levensge vaar heeft gezien. Uitspraak 16 October, De min. van Oorlog heeft thans bepaald, dat militairen beneden den rang van officier niet behoorende tot het verlofpersoneel, bij alle wapens en diensttakken, slechts in dienst gehandhaafd mogen worden, zoolang zij in alle opzichten daarvoor de geschiktheid be houden en in elk geval niet langer dan tot den datum, waarop zij in den zin der Pensioen wet voor de landmacht een voor pensioen gel denden diensttijd kunnen doen gelden van 40 jaren» (Rsb.) Slapende marechaussee. Vrijdag hebben terecht gestaan J. B., 29 jaar, en J. E. van S., 25 jaar, beiden mare chaussee te paard 2e kl., door den krijgsraad te 's-Hertogenbcsch ieder tot een week gevangenisst. af met degradatie veroordeeld, wegens het zich in een zoodanigen toestand, brengen, dat zij een aan hen verstrekte op dracht niet konden vervullen. Ze moeSten aan de grens post vatten, om eventueel te verhinderen, dat een troep zigeuners, welke zich in de nabijheid der grens bevond, ons land binnenkwam. Zij zijn toen nadat zij zich op den grond hadden neergelegd, in slaap gevallen. Bekl. bekenden. Zij hebben zich echter niet opzettelijk te slapen gelegd Zij hadden al een zeer zwaren dienst achter den rug en zijn tengevolge daarvan iti slaap gevallen, De advocaat-fiscaal noemde het feit van ernstigen aard. Al hebben bekl. niet op zettelijk gehandeld, zij hadden moeten zorgen, dat zij wakker bleven. Eisch be vestiging van het vonnis. De verdediger, mr. v.Rossum pleitte aller eerst op juridische gronden,gezien de redactie van de dagvaarding, dat geen veroordeeling maar vrijspraak zal moeten volgen. In de 2e plaats deed pl. een beroep op-overmacht voor bekl., die oververmoeid waren. Ten slotte drong pl., voor geval van veroordeeling, aan op eën voorwaardelijke straf zonder degradatie, welke voor de toekomst van de bekl., die een uitstekenden staat van dienst hebben, zeer vergaande gevolgen heeft. Voor de Rechtbank te Middelburg, werd Zaterdagmiddag in hooper beroep behan deld de zaak tegen den 36-jarigen roeier bij bet Nederlandsch Loodswezen te Vlissin- gen, P. J. v. d.V., die door den kantonrech ter alhier was veroordeeld tot 3 maanden hechtenis, omdat hij op 13 Juni, toen een jongen dreigde te verdrinken, en bekl, ter plaatse was met een roeiboot, niet de noodige hulp hééft verleend om den jongen te red den, die dan ook ten gevolge van verdrin king overleed. De Officier van Justitie, mr. baron van der Feltz, meende, dat de kantonrechter een vergissing in het vonnis heeft gemaakt en dit dan ook moest worden vernietigd, maar dat dezelfde straf moest worden opgelegd, omdat spr. het volkomen eens is met de op vatting van den kantonrechter, dat bekl, ont bloot is van alle menschelijkheid, waar hij het behoud van zijn vischnetten liet voor gaan bij de poging, hét leven van het kind te redden. Van den S.O.S.'-schrijver in de Tel." „Een reuzengedenkdag, meneer 1" „Wie is er nu weer drie honderd jaar geleden gestorven „De Nieuwe Gids bestaat vandaag veertig jaar, meneer 1" „Gefeliciteerd, meneer. En nog altijd in leven „Spring, méneer Met al zijn voeten en wortelen levend in de ziel van het volk V „Dus geen Oud heertje met een kaal kopje en pijn in de lendenen „Meneer Ga onder de menigte en vraag, wie onze grootste dichter is en wat zal ze antwoorden „Vondel?...." „Nonsens, meneer Kloos Willem Kloos, meneer 1" „Mijn kruidenier op den hoek heet ook...." „Willem Kloos, meneer! Heeft Herman Gorter het niet zelf aan dr. Aegidius Timmerman gezegd. „Gorter „Gorter, meneer, Herman Gorter Ook een dichter Verslonden door het volk, meneer. Zijn werken, bedoel ik. Maar Kloos is grooter. En wat zei Leopold „Koning Leopold?.... Die van Cléo de Mérode „Leopold, meneer 1 Ook een groot dichter. Bijna zoo groot als Kloos. Hij wordt nog niet gelezen, maar als ie eenmaal gelezen wordt. „En wat zei Leopold?" „Leopold zei tegen mr. S. Sj. Brouwer. „Nooit van gehoord." „Brouwer Ook een groot dichter, meneer. Maar nog een stille zwijgende dichter. Maar als ie los komtHij zei tegen Brouwer „Wat is Willem tcch allemachtig groot." Nou u en-dan ik En weet u wat de burge meester zei „De Viugt?" „Maar meneer Dat is toch geen dichter. Neen Patijn van Den Haag. En wat zei die? „Ik bén er trotschop, dat Kloos Hagenaar is". O zoo Er» wat zei de vrouw van een van onze christelijke dichters „Is Kloos dan onchristelijk?" „Maar hij heeft de Leeuw, meneer Wat zei die vrouw „Ik wil miiii jongens Neeriands grootsten dichter laten zien". „En vroeg u niet „Waaro m niet liever het nijlpaard in Artis Dat is voor jongens" „Ik kan u alleen zeggen wc waren allemaal ontroerd de grootste dichter zoowel als het kleinste christelijke jongetje. Veertig jaar is 'n heele tijd, meneer. En dan nog groot Want wat is groot, meneer Dat wat leeft in het hart en de ziel van het volk en vraagt u eens hier op het achterbalcon van de tram, wat z^ van de Nieuwe Gids denken. Wat zullen ze dan zeggen?....' „Dam," zei de conducteur. DE DRENKELING. Er loopen thans in Rotterdam twee, ver moedelijke Duitsche, globetrotters rond, die de reis rond de wereld denken te maketj op hun bloote voeten. Natuurlijk, zegt de „Msbd." wekt het tweetal, dat in korte broek paradeert, nogal opzien, welk opzien onzer goede, or dentelijke medeburgers wel het best is te ka- rakteriseeren door de weergave van het ge sprek, dat ontstond, toen de inzittenden van een tramwagen van lijn drie, in de Heeren straat de globbetrctters in het vizier kregen. „Ze weten tegenwoordig van gekkigheid niet meer, wat zc doen," meende een ge zette juffrouw. „Ach mensch," zei een andere belang stellende, „je ken d'r op rekenen, dat ze d'r schoenen en d'r kousen stiekum in hun rug zak hebben.*' „Het benne artisten," merkte een derde op. Ze hebben violen bij zich. Nou, die zul len ook het zout in. d'r pap niet verdienen. In' al die uitspraken zat misschien 'n ietsje waarheid. Onze Lieve Heer heeft rare kost gangers, naar 't lijkt speciaal onder 't gilde globetrotters. Een arbeider gedood. In de cartonnageafdeeling 'van Phillips Glasfabrieken te Eindhoven, is Zaterdagmor gen een ernstig ongeluk gebeurg. Toen een zevental arbeiders twee ledige spoorweg- wagons uit de cartonnage-afdeeling naar bui ten wilde duwen, geraakte een hunner, de 21-jarige ongehuwde arbeider A. Vera, uit Valkenswaard tusschen de buffers In levens gevaarlijken toestand werd hij naar het zie kenhuis gebracht, alwaar hij Zaterdagmid dag is overleden. Opnieuw heeft Zaterdag de vice-president van de rechtbank mr. Eekhout, in gezelschap van eenige rechters en den verdediger van Muijlwijk, een bezoek gebracht aan het ge bouw op den Overtoom, waar de koopman Busch op 22 Oct. 1915 den dood vond. Het gezelschap heeft, zoowel de vroegere garage, waar Busch begraven lag, als ver schillende lokaliteiten in het gebouw be zichtigd. Er zijn zoo langzamerhand al heel wat oplichterspractijken bekend geworden. 'En telkenmale is tegen al deze trucs gewaar schuwd. Maar niet zoodra wordt weer een nieuwe handigheid gelanceerd, of de men- schen vliegen er met vaart opnieuw in. Nu is het weer het volgende gebeurd Bij een bloemist te Utrecht, meldt het Utr. Dagblad, verscheen een mijnheer, die mededeelde, bestuurslid te zijn van een vereeniging, die voornemens waseen uitvoering te organiseerc n waarvoor veel bloemen noodig waren. Men had besloten de levering op te dragen aan dezen bloemist, die voor dit werk een goeden naam genoot (de eigenaar van den winkel boog vriendelijk dankend) en zoo gewerd hem de bestelling voor circa 50. Bij het verlaten van liet bloemenmagazijn, haalde het „bestuurslid" een programma uit den zak„of de bloemist hier niet een annonce in wilde plaatsen van zijn zaak, voor 3 kon hij al een heel aardige advertentie krijgen in het programma vcor den feestavond, waar voor zoo juist bloemen waren besteld. Die annonce moest vooruit betaald worden Dc bloemist, die juist een levering van 50 genoteerd had, durfde niet weigeren en betaalde 3 voor énkele regels advertentie „Kom er uit, je kunt daar niet zwem men!" „Dat weet ik, denk ie dat ik anders om hulp zou roepen?" EERLIJK. Zij (sentimenteel): „Zeg vent, hoe zou Je leven zonder mij? Toe, zeg nu eens eerlijk' Hij: „Goedkooper." VOORBEREID. Kleine Frits: „Heeft u vanmorgen niets van dien aardschok gevoeld, mama?" Moeder: „Een aardschok hier? Je bent niet wijs, jongen!" Kleine Frits: „Toen ik bij het buffet stond is op-eefis de jaraf gevallen en gebroken.. IN DE TRAM. Ze stonden aan de'lus van lijn vier. Me vrouw X vertelde, dat ze pas verhuisd was naar eer. „heel huis" op de Amstellaan en mevrouw Y zei, zqe luid, dat natuurlijk de heele tram binnen 3 minuten er alles van wist, dat zc een nieuw ameublement ge kocht had: ,,'n pracht-ameublement, me vrouw. Me man is er apart voor naar Pa rijs geweest.." Op dat moment greep de kleine jongen van mevrouw Y, die op de bank zat, mama bij d'r mantel. „Kijk 's mammie'" zei-ie. „Och, dat kind is toch zoo bij de hand hè!" zei mevrouw Y tot mevrouw X., „waf is-d'r, schatje?" Daar hei-jc de man, die elke week om de centen voor de stoelen komt, mammie!' zei 't veelbelovende ventie. in het program. Het „bestuurslid" toonde zich zeer content, drukte nog eens op de wenschelijkheid, om toch vooral mooie bloemen te zenden naar den feestavond. En verdween. Met de 3 voor de advertentie... De vereeniging, die feesten zou, bleek bij onderzoek niet te bestaan. De bestelling van 50 waardeloos. Drie gulden betaald voor een advertentie, die nooit ergens verschenen is. De bloemist opgelicht. Het moet eenigen zijner collega's precies zoo gevaren zijn. Vrijdagmiddag had er in de houten nood woningen te Terwinselen een treurig ongeluk plaats, meldt het „Limb. Dgbl.". Vrouw H., welke gewasschen had, ging even den tuin Jn om de wasch op te hangen en vond, toen ze binneh kwam, haar 1-jarig kind in een emmer water liggen. De kleine bleek reeds overleden. Eet', bewoner der Van Breestraat te «Am sterdam heeft aangifte gedaan, dat een chè- que, groot f 678.50, welke aan hem uit Den Haag was verzonden niet in zijn bezit is ge komen, en valschelijk is geïr.d. Door de politie te Breskcns is procesver baal opgemaakt in verband met een pijnlijke wijze van vervoer van een partij voor Duitsch land bestemde kippen, tijdens welk vervoer 15 der dieren stierven. ALKMAAR, 3 Oct. Eieren. (N.V. F.ier- veiling voor Hoilandsch Noorderkwartier.) Aanvoer 495Ó0 kipeieren. Prijzen 56/60 kg 10.20—10.70 60/64 kg 10.60—11.10, bruine ƒ11.1011.70 per 100 stuks Aanvoer 4800 eendeieren. Prijzen 8.40 per 100. ALKMAAR, 3 Oct. Vee. Aanvoer 28 paarden 150—375 117 koeien 270—500 74 nuchtere klaveren 1430 834 schapen 4452 8 magere varken 40 80 biggen biggen 1324 13 bokken en geiten 414 per stuk. Boter 1.05132)4 per 0.5 kg. Eieren 9.5011 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 3 Oct. Aard appelen Blauwe 1.952.20 p. b. Aangev. voerd 55 baal. Uien Groote gele 1.85% 2.10, drielingen 2.502.60, Nep, 3.754.- Aangevoerd» 405 baal. le bloemkool 10. tot 15.20 2e id. 3.50—8.20, 3e id. 1.70— 6.00 per 100 st. Aangev. 313.300 stuks. Roode kool 1.202.10 per 100 kg. Aangev. 19.800 kg. Gele kool 1.602.60 per 100 kg. .Aangev. 10.400 kg. Witte Kool 1.30—2.00 per 100 kg. Augev. 32.800. Bieten groote 10.70—15.20, id kleine 4.50 —4.70 pei 100 st. Aangev. 43500 stuks. Slaboonen 1.603.05 per 15 kg. Aangev. 660 zak. URK, 2 Oct. Door 20 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 390 pond aal, prijs f 0.29 en 20 pond bot f 0.20 per pond 135 manden garnalen f 0.301 per mand. JJMUIDEN, 3 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 9 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.701.45; tongen f 2.901.70 per kg. griet f 5931 gr. schol f 4540 md. schol f 35 zetschol f 31—29 kl. schol f 23—15.50, f 16—3.20 scharren f 253.20 per 50 kg. roggen f 29 12 per hoop vleet f 2.301.90 per stuk makreel f 2218.50 pieterman en poon f 135 gr. schelvisch f 4537 md., schel- visch f 3530 k.md. schelvisch f 2014 kl. schelvisch f 15—11.50, f 10.50—5.50 pe 5C kg.kabcljouw f 6045 per 125 kg.gr. gullen f 2419 kl. gullen f 95.50 wij ting f 5.501.30 per 50 kg. HUIZEN, 3 Oct. In de afgeloopen week is alhier aangevoerd 3880 pond bot, 32 tot 36 ct. per pond 420 pond aal, 75 ct. per pond 960 pond garnalen 89 ct. per pond en 80 pond spiering 6 ct, per pond-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10