ESPERANTO-CDKSÜS 1925126 Be repetities wederom aan" gevangen. V erkeersonge vallen. De H. O. V. Dinsdag, 6 Oct. 1925. 50ste Jaargang No. 16164 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Historische dagen. Voor dezen cursus kan m:n zlc!i aan melden 8 OCTOBER aanstaande in gebouw ST BAVO 's avonds 8 uur. Agenda 7 October Viering van den Franciscusdag in het Franciscushuis. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat (0 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De heer H. van Alphen, de nieuw benoemde burgemeester van Zandvoort. Z.Ed, is thans burgemeester van Westzaan. Gevonden dieren en voorwerpen. SCHIETEN. Uitslag invitatiewedstrijd. ATHLETIEK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. R1EUWE HAARLEMSGKE Advertentiën 35 cents per regel. Bi: contr-ct belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst alt. ingezónden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Qfllfifi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 75*0 bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f IOC öij verlies van een f E It dij een breuk van f (O bij verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU. verlies van beide armen beide beenen of beide oogen 1 üU." doodelijken afloop Ca U. een voet of een oog; uv." duim of wijsvinger been of arm; 1 ftU". and andere vinger Het heeft wel eens den schijn, alsof in de internationale verhoudingen veelal alles bij het oude blijft. Hoe lang maken de geallieer den nu onder elkander al geen ruzie over de oorlogsschulden; en 700 pas is de Fransche minister van financiën weer uit Washington teruggekeerd onverrichter zake, terwijl hij toch zoo hoopvol vertrokken was? Hoe lang praat men nu al niet over het beslechten van twisten door arbitrage; over het onmo gelijk maken van den oorlog? En ondertus- schen wordt er lustig gevochten in Marokko en Syrië en China en dreigt ieder oogenblik een gewapend conflict tusschen Rusland en een der Europeesche Staten, tusschen Enge land en Turkije enz. uit te barsten. Hoe lang is al niet betoogd, dat Duitschland en de Vereenigde Staten tot den Volkenbond be- hooren toe te treden, wil dit lichaam inder daad zijn naam waard zijn?. Zoo zouden wij kunnen doorgaan. Het verwondert dan ook niet, dat bij velen de belangstelling voor de internationale poli tiek maar zeer matig is, zooal niet geheel ontbreekt. Ten onrechte; want wel degelijk wordt nog iederen dag geschiedenis gemaakt en volgt met name de -Europeesche staat kunde de laatste jaren een tamelijk vaste lijn, die heen stuurt naar veiligheid, arbi trage, ontwapening. In deze drie leuzen is alles vervat, wat de beste diplomaten sinds 1918 aan idealen hebben. En op alle interna tionale bijeenkomsten van politici en op alle Volkenbondsvergaderingen vormen deze drie woorden de leidende gedachte. Groote vorderingen zijn zeker niet aan te wijzen; wie niet moedeloos wil worden, moet dag aan dag stemmifigen beluisteren; kleine feiten gadeslaan en zijn verwachtingen van schokkende gebeurtenissen afzetten. Wie daartoe geen tijd of lust heeft, doet het best kennis te nemen van enkele beslissende mo menten in de Europeesche diplomatie, zoo als wij er nu dezer dagen in Locarno weer gaan beleven. Wat daar op de Conferentie in de kleine stad in Italiaansch Zwitserland gebeuren gaat is voor de verdere toekomst van Europa van onschatbare waarde. Verleden jaar heeft de wereld in voorbarig optimisme gehoopt, dat er als vrucht .der vijfde Volkenbonds vergadering een algemeen vredesverdrag zou tot stand komen, waarbij alle beschaaf de staten zich zouden verplichten hun ge schillen aan een onpartijdig rechtscollege voor te leggen en als gemeenschappelijken vijand te beschouwen, wie het wagen zou de grenzen van een ander te schenden. Het ideaal van MacDonald bleef echter een ideaal. Men herinnert zich hoe in Januari j.l. de Deutsche regeering toen gekomen is met een aanbod aan Engeland en Frankrijk om een veiligheidstractaat te sluiten met be trekking tot de zoo gevaarlijke Rijngrens; hoe dit aanbod van alle kanten is bekeken en vooral in Frankrijk bezwaren opleverde, omdat Duitschland aan zijn plan de ge dachte verbond om, wanneer het aan den Rijnkant alle oorlogsgevaar en vredesbedrei- ging had uitgesloten, in het Oosten de gele genheid zou hebben om zijn grenzen te corri- geeren, waar het zich door het tractaat van Versailles naast de nieuw ontstane Staten, Polen en Tsjecho-Slowakije, bekneld en be nadeeld gevoelt. Intusschen heeft de Engel- sche diplomatie het zóóver gebracht, dat het Duitsehe aanbod van Januari dé grond slag is geworden voor een Conferentie, waarop Duitschland met de geallieerden op voet van gelijkheid zal kunnen beraadsla gen om le komen tol een arbitrageverdrag voor het westen en zoo mogelijk ook voor het oosten. Wanneer het alleen om het veiligheids verdrag van het westen ging, dan waren de moeilijkheden niet zoo groot. De internatio nale verhoudingen zijn thans gelukkig al weer zóó ver gevorderd, dat Frankrijk be reid is met Engeland, België en Duitsch-. land een verdrag te sluiten, waarbij partijen zich wederkeerig verbinden geen daad van vijandschap te stellen en alle eventueele ge schillen, welke tot oorlog zouden kunnen leiden, aan arbitrage te onderwerpen. Maar daarnaast verlangt vooral Frankrijk, gedre ven door zijn bondgenoóten Polen en Tsjecho-Slowakije^ dat Duitschland óók de Pruisische oostgrens, zooals deze in het ver drag van Versailles is getrokken, als on schendbaar zal eerbiedigen. Daartoe heeft de handige Tsjechische staatsman Benesj al reeds een arbitrageverdrag aan Duitschland aangeboden. En het gaat er nu om Duitsch land in den Volkenbond met alle rechten en plichten op te nemen, zóó, dat de regeering te Berlijn zoowel ten oosten als ten westen door veiligheids- en garantieverdragen ver bonden is en niet meer tusschen beiden kan balanceeren, ter sluiks knipoogend naar de regeering vaj Moskou, die maar al te graag haar roode leger te avond of morgen op west Europa zou loslaten. Duitschland in den Volkenbond; dat moet de prijs zijn, welke Locarno moet opleveren! Duitschland maakt nog bezwaren: gij zijt tot de tanden gewapend, zegt het tot zijn mede- conferentiegenooten; ik ben ontwapend. Wanneer ik in den Volkenbond ben, moet ik toelaten, dat Frankrijk eventueel troepen over Duitschen bodem vervoert, wanneer b.v. Polen door Rusland wordt aangevallen. Kan dat van een ontwapende geëischt wor den? Polen weegt bij deze besprekingen zwaar. De jonge, trotsche republiek, zal zijn rechten doen gelden; daar kan men zeker van zijn. Zijn toekomst hangt voor een groot deel van de komende dagen af. Maar niet van Polen alleen, Voor heel Europa staat er onnoembaar veel op het spel. Wanneer het mocht gelukken een wést- Europeesch, liever nog een midden- Èuropecsch veiligheidspact tot stand te brengen, waardoor voor een niet gering deel de onzekerheid uit ons werelddeel verdwij nen zou, waardoor ook eindelijk ernstige stappen voor beperking van bewapening mo gelijk waren, dan zou deze conferentie het begin van een beter tijdperk kunnen inlui den. Moge de bisschop van Locarno Zondag middag niet vergeefs de hemelsche zegenin gen over het diplomatenwerk der komende dagen hebben afgesmeekt! Sociëteit „St. Bavo." Ledenvergadering Volksbond 8 uur. Haarlemsche In koop Combinatie half 9 uur. Knip cursus „Casano" 8 uur. Vioolonder- wijs 3 uur. Boeren en Tuinders- onderlinge 1 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van Aquarejlen en Pastels door J. C. M. Legner. Dagelijks geopend van 10 tot 6 uur, uitgezonderd Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Vi en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 2—4 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag, avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI. weg 309 O verveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagspchtenas en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboevcen, St. Marlhavereeniging. Bloemeofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.mS gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vcreeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen gankelijk. R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde -- St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg} ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgèvel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, le kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. He't triduum, dat de vorige week voor de jongens v.an het St. Franciscusliefdewerk ge houden werd, is een groot succes geworden. Gedurende die dagen werd in de „Francis- cuskapel" des morgens ten 7 uur Sen H. Mis gelezen, telkehs in tegenwoordigheid van on geveer honderd jongens, terwijl des avonds, wegens beperkte kapelruimte, in twee ploe.- gen (om 7 en om 8 uur) de pakkende predi katies van Pater Hugo Ponsioen O.F.M. met aandacht werden gevolgd. Zondag Franciscusdag werd een plechtige H. Mis, met uitstelling van het H. Sacrament, opgedragen, waaronder algemeenc H. Communie en predicatie. De feestelijk ver sierde kapel was benauwend vol; biedt zij on geveer 140 zitplaatsen, thans moest met de ruimte gewoekerd worden, wijl meer dan 200 jongens de H, Mis bijwoonden. Van 11 tot 4 uur was het H Sacrament in de Kapel ter aanbidding uitgesteld. Te 4 uur werd een plechtig sluitingslof gecelebreerd, waaronder predicatie en pauselijke zegen. Des avonds verzamelden zich de jongens, die trouw het triduum hadden bijgewoond, met hun ouders in de groote tooneelzaal. De overigens zoo ruime zaal bleek bijna te klein, oin ouders en jongens tegelijk te herbergen. De momenteel nog directeurlooze vereeni- ging was er in geslaagd Pater Vitus Hentzen O. F. M., kapelaan van de St. Anthoniuskerk, bereid te vinden, een opwekkende toespraak tot de ouders te richten. Met van Francis- caansche blijdschap tiptelende woorden wees spr. op het werk der vereeniging: de ouders bijstaan in het opvoeden hunner jongens. Spr. constateerde het welslagen van het triduum, en hoopte, dat het zaad door Pater Ponsioen in de harten der jongens uitgestrooid, rijke vruchten zou dragen. Dez woorden werden door de jongens spontaan onderstreept door een luide ovatie voor Pater Ponsioen. Zeer joviaal nam Pater Hentzen de gele genheid waar, om den jongens mede te dee- len, dat de steeds onvermoeide, liefst zich op den achtergrond stellende heer v. Woerden de motor van het Haarlemsche S. F. L., zijn militairen dienstplicht moest gaan vervullen en voor een heel jaar Haarlem ging verlaten. De liefde en dankbaarheid der jongens kwam levendig tot uiting in enthousiaste hoera's voor den onthutsten oud-secretaris. Hierna was het woord aan het ten vorige iare opgerichte fluitistencorps van 't S. F. L Onder de beproefde leiding van den kundigen dirigent, den heer v. d. Burgt, wist deze af- deeling de feeststemming te verhoogen. Het succes, dat dit corps bij zijn eerste optreden mocht inoogsten, zal voorzeker een spoorslag zijn èn voor dirigent èn voor de jeugdige mu sici om met ijver en (vooral) volharding hun muzikale pogingen voort te zetten. Het Haagsche trio zorgde voor het opge- ruimd-lollige gedeelte van den avond en mocht de voldoening smaken de intusschen op hooge temperatuur geraakte zaal schier onbedaarlijke lach-salvo's te ontlokken. In de pauze werden de gebruikelijke tractaties rondgedeeld. De voorzitter bedankte hierna de ouders voor hun medewerking in de dagen van het triduum en hoopte, dat het S. F. L. ook in de toekomst aanspraak mocht blijven maken op hun,zeer ge.waardeerden steun. Spr. deelde mede, dat vanaf a,s. Zondag (11 October) ge regeld des Zondags 2 H.H. Missen in de Fran- ciscuskapel zullen gelezen worden te 8 en 9 uur. De voorlering van èen felicitatie met het Patroonstest, door den oud-directeur Pa ter v. d. Berk aan de Haarlemsche S. F. L.- jongens gericht, werd mei luid applaus be groet.. Nadat het trio nog eenige lachverwek kende stukjes had voorgedragen, gingen èn ouders èn jongens voldaan en opgeruimd huiswaarts! Provinciale begroóting voor 1926. Ged. Staten bigden de Staten van N. H. aar. de ontwerp-begrooting van de provin ciale inkomsten en uitgaven yqor der, dienst 1926,"vergezeld van een memorie van toelichting,.een lijst van schulden, ontwerp besluiten tot het heffen van opcerften en het sluiten eener geldleening en een twee tal staten, waarvan de een een overzicht geeft van den loop der provinciale opcen ten in de jaren 1914 tot 1926 en de ander aantoont, hoe het verloop der gewone in komsten en uitgaven der Provincie in die jaren is geweest. Wederom zal het aantal opcenten to! 20 op de Grondbelasting en de Personcele be lasting en tot 5 op de Inkomsten- ,en Ver mogensbelastingen beperkt kunnen blijven, zulks niettegenstaande een bedrag van f 750.00C, is uitgetrokken voor storting in het Wegenfonds. Dat dit mogelijk is, is eenerzijds te dan ken aan het nog steeds hooge batig slot der rekening 1923 ad 2.297.322.13, ander zijds aan de omstandigheid, dat de daling van dc opbflgngst der opcenten, waarmede bij vorige begrootingen in zoo ruime ■.paté rekening gehouden moest worden, wëlhiast geheel tot staan schijnt gekomen. Een per centsgewijze vermindering van de hoofdsom men, dié tot grondslag van de raming der opcenten strekt, kan achterwege blifven. Voorts doen de bezuinigingen die voor in na ten aanzien der provinciale ziekenhuizen zijn toegepast, thans haar invloed gelden. Tenslotte behoeft voor 1926 igeen rekening gehouden te worden met de kosten van in koop van diensttijd van provinciale ambte naren en oud-ambtenaren, waarvoor op de begrooting voor 1925 een bedrag van 1.750.000 werd geraamd, terwijl het cre- diet van 200.000, dat op diezelfde bt- grooting voor het bestrijden van de werk loosheid was uitgetrokken nog niet uitge put is en dus ook voor 1926 kan worden ge bruikt, Een en ander neemt evenwel met weg, dat ook in de komende jaren naar een zuinig beheer zal moeten worden gestreefd. de vermogensbelasting 3.849.900; Leges Provinciale griffie 2Ó.OOO; teruggaaf van bij voorschot betaalde kosten van verple ging van behoeftige krankzinnigen 950.000, rente wegens gelden gestort in het P. E. N 1.025.Ö00; aflossing door het P. E. N. 482.000; rente en aflossing Waterleidin- verbruik 1.Ö80.00C. Van de uitgaven vermelden wij; algemeene bestuurskosten' 536.468; kosten Provin ciale wegen en werken 826.850; rente en aflossingen van door de provincie aange gane. geldleeningen 4.701.723; uitgaven ten behoeve van het onderwijs 351.000, waarvan 250.000 in de kosten van hot Nijverheidsonderwijs; bijdragen in de kos ten van verpleging van behoeftige krank zinnigen 725.000; dito, die rechtstreeks door de Provincie betaald worden 965.000; bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden en bijkomende werken 161.400. Het totaal bedrag der schulden der pro vincie op 1 Januari 1926 wijst aan 'J 59.932.800, met verplichte aflossing in 1926 Van 1.659.500 aan de gemeenten in de pro vincie Noordholland over het jaar 1926 eene bijdrage uit de provinciale kas te verleenen, ter tegemoetkoming in de kosten^ van ver pleging van iederen armlastigen krankzin nige, daaronder begrepen idioten en imbe- cillen, die wordt verpleegd in een gesticht ■als bedoeld in art.. 7 der wet van 27 April 1884 en van iederen krankzinnige, verple :gd in-eene inrichting, aangewezen-op grond van artikel 7, sub 2, der bovenvermelde wel, tol het bedrag, waarmede die verplecgkos- ten, met inbegrip van het kleedgeld, de som van 940per jaar overtreffen, weikc laatstgenoemde som ten laste der gemeen ten blijft,zulks onder voorwaarde, dat van eene vergoeding, die eene ge meente ter bestrijding van de kosten "an verpleging van een behoeftigen krankzin nige. buiten de bijdrage van de Provincie, uit welken hoofde ook, ontvangt, aan de Provincie een aan de provinciale bijdrage evenredig gedeelte wordt gerestitueerd, Ged. Staten der provincie Noordholland, stellen voor te besluiten; vast te stellen de navolgende regeling ter voorkóming van gelijktijdig genot van rente of uitkeering in gevolge verzekeringswetten en wedde, be looning of wachtgeld ten laste der Provincie. Over dèn tijd gedurende welken eene rente of uitkeering volgens eene desbetref fende wettelijke regeling en eene wedde, eene belooning of een wachtgeld ten laste van de Provincie gelijktijdig zouden worden genoten, wordt het bedrag der rente of der uitkeering in mindering gebracht van de wedde,-de belooning of van het wachtgeld.' Onder wedde of beloóning worden er- staan alle inkomsten, die onder de benaming van salaris, 'traktement, loon of eene daar mede gelijk te stellen benaming, of vaste emolumenten, aan de. ambten, bedieningen of werkzaamheden zijn verbonden, voor zooverre 'zij in den regel niet strekken tot vergoeding van onkosten door de waarne ming daarvan veroorzaakt. Gedeputeerde Staten kunnen in buiten gewone gevallen bepalen, dat deze inhou ding geheel of ten deelc achterwege zal bljj- ven. Eerste zwemoefening in Stoop's Bad op Maandag 12 October, 's avonds 8 uur. Door welwillende overeenkomst is hef oefenuur gecombineerd met dat der Bloemendaalsche Brigade, echter worden de leden verzocht, bij voorkeur op 't eigen oefenuur te komen. Instructie zal worden gegeven door mevr. C. de KlerkOut, mej. C. de Klerk, mej. C. Kuyt en de heeren: C. dc Lugt. J. Kemper, Hedenmorgen te half 10 zouden, zooals reeds vermeld werd, de repetities der Haar lemsche Orkestvereeniging in het Prove niershuis weder aanvangen. Op tijd waren alle orkestleden aanwezig en ook de heer Nico Gerharz was gekomen en voordat de H. O. V. haar werk weer begon, sprak de dirigent zijn leden toe. Hij bracht een woord van hulde aan het j werk van dc commissie van vijf, vooral aan den heer Stinis en den heer W. J. v. d. Kamp en hij sprak de hoop uit dat men nu in het vervolg even prettig zou samenwer ken als vroeger. Hij was volkomen bereid de spons over het verleden te halen, waar mede de orkestleden hartelijk instemden. Dan met een: Alla, mannen, nü weer, zooals vóór vijf jaar geleden, werd de 5e Symphonie van Beethoven weer ingezet en klonken de orkesttonen na den langen „vacantietijd" weer over het Proveniers- hofje. Daarmede waren alle conflicten van de baan. Omtrent de gehouden inzamelingen voor het ontbrekend bedrag kunnen wij nog mededeelen, dat door bemiddeling van de exploitatie-commissie van den Stedelijken muziektuin te Alkmaar een bedrag van 145 werd ontvangen. Ook werd geld bij eengebracht door de leerlingen der Han delsschool en 3-jarige H. B. S. en door het personeel der firma Muller, G Houtstraat. De commissie heeft thans weer goeden moed op het voortbestaan der PI. O. V„ want naar men ons verzekerde, komen sinds de bekendmaking, dat de II. O. V. behouden is, thans weer talrijke aanmeldingen van leden binnen, niet alleen van hen, die tijdens het conflict uit de vereeniging traden, maar ook van nieuwe leden Ook verzocht men ons mede te deelen, dat de commissie van vijf verzoekt aan allen," die hun bijdrage hebben toegezegd, deze binnen drie dagen over te maken aan den heer H. Stinis, Kruisweg 23. Vrijdagmiddag a.s. de half 4 vergadert de commissie van vijf om verdere bespre kingen te houden. Vóór dien tijd zal nog geen ledenvergadering der H. O. V. bijeen geroepen worden. Wel is het waarschijnlijk, dat het oude bestuur, mei aangevulde vaca tures, zijn functie blijft vervullen. Het eerste ledenconcert der H. O. V, voor het nieuwe seizoen zal Donderdagavond plaits hebben en reeds hedenmorgen waren telegrafische orders uitgezonden om in het orkest eenige reeds voor het conflict ont stane vacante plaatsen aan te vullen, o.m. voor een cellist en een harpist. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Achteruit. OPGAVE: Medegedeeld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van erder j 6 October. Hoogste barometerstand 772.3 m.M., te Muenchen. Laagste barometerstand 744.7 m.M., te Vardoe. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 October: Matige zuidwestelijke tot westelijken wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, vooral in het Noorden kans op eenige regen, zeilde temperatuur. Als toch de vergadering zich met de des betreffende voordracht vereenigl. zat voortaan jaarlijks een bedrag van 750.000 in het Wegenfonds zijn te storten en zai binnen afzienbaren lijd met het beschikbaar stellen van gelden tot uitvoering van dc ka naalplannen rekening zijn te houden, terwijl op batige saldi van vorige diensten niet blijvend kan worden gerekend. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 24.580.600. Va.i de inkomsten worden vermeld: opbrengst der belastingen (20 opcenten gebouwd en dito ongebouwd), 20 dito personeele belas ting; 5 rijksinkomstenbelasting; en 5 op N. Z. Zwart, H. van Luyken, L. Bongels en A. J. Meyerink. De penningmeester herinnert er aan, dat het meebrengen van diploma of lidmaat- scbapsbewijs verplicht is en verzoekt tevens alle deelnemers bij deze eerste oefening 1 mee te brengen. Op Dinsdag 20 October, oefenuur der Bloe mendaalsche Brigade, van 7 tot 8 uur, heb ben ook Haarlemsche leden toegang; hier voor zullen dezelfde voorwaarden gelden, echter aparte kaarten worden ingericht. Badgoed, dat niet in de inrichting gew&s- s'chen is, mag niet gebruikt worden. Twee jongens verwond. Zaterdag stond de met èen paard bespan nen sleenkolenwagen van de Wed. Leen in de Parklaan te Hoofddorp voor de woning van een der klanten. Op „den bok" zat een 14-jarige zoon van de wed. L. om toezicht op den wagen te houden, terwijl z'n broer even bij een klant vertoefde. Een 7-jarig zoontje van den heer de K. alhier was op het paard gaan zitten; hierdoor schijnt het dier schichtig te zijn geworden en sloeg op hol. De jongen viel op den grond en verwondde zich vrij ernstig aan een zijner armed. De andere knaap, die op „den bok" zat, viel ook van den wagen en werd over den grond geslingerd; hij bekwam hierdoor een kneuzing aan z'n rechterenkel. Het paard werd spoedig tot staan ge bracht. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aanrijding. De 9-jarige H. O., wonende in de Wilgen laan te Zwanenburg reed Zaterdagmiddag per rijwiel op den IJweg toen een dorsch- machine, bespannen met twee paarden na derde. Hieromtrent meldt men ons nog het volgende: Bij het passeeren raakte de jon gen de macht over z'n stuur kwijt met het gevolg dat hij tegen een telefoonpaal botste, van zijn rijwiel viel en achter de paarden van de dorschmachine op den grond terecht kwam. Toen de bestuurder van de paarden het ongeval zag gebeuren, stopte hij onmiddel lijk. Aan zijn tegenwoordigheid van geest is het tc danken dat het ongeval geen ernstige gevolgen had, want toen de dorschmachine stil stond, bleek dat de jongen vlak voor een der wielen van de zware machine lag. Het knaapje werd aan een zijner beenen .verwond; Dr. Kuijper uit Halfweg verleen de de eerste hulp. Het ongeluk te Hoofddorp. Naar wij vernemen is de toestand van den 13-arigen H. Driessen, wonende in de Draverslaan te Hoofddorp, jfic enkele dagen geleden bij een aanrijding zoo ernstig werd gewond, thans langzaam voortuitgaande, ter wijl het direct levensgevaar geweken is. Hij wordt nog steeds in de Mariastichting te Haarlem verpleegd. Aanrijding le Haarlemmermeer. Zaterdagmiddag had een aanrijding plaats aan de Hoofdvaart van twee luxe auto's. Een kwam er den Spaarnwouderweg af uit de richting Amsterdam de andere kwam van de Hoofdweg richting Hoofddorp. Met flinke vaart botsten ze tegen elkaar. Van de een een groote Studebaker was de vooras en een wiel stuk terwijl de kleine er met kapotte banden af kwam. De vier inzittenden van beide auto's hadden hoegenaamd geen letsel bekomen en die zijn dan broederlijk na reparatie van de kleine auto naar Amster dam gegaan. Later is de groote met voor deel op cèn Iorie naar Amsterdam gesleept, 't Verkeer stond 'n poos stil wijl de weg versperd was. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Sme destraat, R.-K. boekje; v. Schouwenburg, Raamsingel 42, grijze ceintuur; W. Mulder, 2e Voöruitgangstraal 13, ceintuur; W. Bouw, Kolkstraat 28, gummi-schoen; Rookhuizen, Lindenstraat 30, bast. foxhond; M. v. Eek hout, Gierstraat 85, h&arstrik; P. dc Liefde, Bakkerstraat 55. herdershond, E. W. Leem kuil, Waldeck Pyrmontstraat 47, herders hond, uit Santpoort mee komen Ioopen; W. F. Pel, Nieuw Landje 3a, herdershond met penning en halsband; J. Anthonisse, Merk manstraat 11, armbandhorloge; A. J. Jan sen, Spaarnwouderstr. 61. R.-K. kerkboekje; Schutters, Berckheydestraat 9, zwarte poes, Haerlem; Mevr. Cappel, Kleverlaan 143, zw.- witte poes, idem; C. Gerritsen, Duinlustpark- weg 56, idem idem; J. Vermeulen, Oranje- boomstraat 66. muts; W, v. Gasteren, Kleine Houtstraat 121, portemonnaie met inhoud; P. Metselaar, Bewaarder van het Stadhuis van Haarlem, zwarte portemonnaie; L. Polak, Emostraat 8, regenjas: G. v.. Aggelen, Hee rensingel 33, rijwielbel; J. Oostwald, v. Bee- renslcynstraat 26, rijwielbelastingmerk; P. Hopman, Harmeniansstraat 30, idem;; C. Wijkhuizen, Ged Oudegracht 80, idem; J. v. d. Leer, Busken Huetstrar.t 13, idem; H. Bouwman, Pepijnstraat 37, idem; J.- Zijlstra, Karei v. Manderstraat 31, idem: A. Vermee- ren, Burgwaf 55b, schort; H. Kraan, Kerk- hofstr. 24, behsngersschaar; M. Smit, Wou- wumanstraat 31rd„ sierspeld: J. W. Blom, Javastraat 5, vulpotlood; J. Kraakman,-Du- sartstraat 4, vulpenhouder. Het 'weer heeft niet veel medegewerkt vandaar zeker, dat de opkomst niet bevre digend is geweest. De wedstrijden schijnen gaandeweg slechter bezocht te worden. Zooals iut den uitslag blijkt'zijn er mooie series gemaakt en komen enkele jongere schutters meer op den voorgrond. De uitslag is als volgt: Posthumus-beker: Bloem. Commando me? 392 p.. Deze mooie beker is thans eigendom geworden. Buks. Kcrpswedstrijd le vijftallen: 1. Bloeni^ Commando, 472 p.; 2. Graaf Floris 460 p.; 3 V. V. en K. 459 p. Korpswedstrijd 2e vijftallen: 1, Gen. Jou- bert 445 p.; 2. Gen. v. Merlen 437 p. Korpswedstrijd Burgerwachten. le vijf tallen: 1. Burgerwacht Bloemendaal 462 p. Korpswedstrijd Burgerwachten 2e vijf tallen: 1. Burgerwacht Bloemendaal 447 p. Personeel: 1. P. Langendonk 100 p.; 2. J. Rompa 97 p.: 3. A, J. Hekker 95. 91; 4. J. Lindeman 95, 89; 5. N. van Keulen 94, 96. Vrije baan: 1. J. Rompa 60. 7; 2. D. C. Houtgraaf 60, 4; 59, 14; 3. A. J. Hekker 60, 4; 59, 10; 4. J. A. Rijkers 60. 3; 59, 13; 5. H. J. van Tongeren 60. 3; 59. 5; 6. Alb Bos 60-59 7. W. Hoogenstein 59. 3; 8. J. van Bruggenum 59, 2; 9. J. W. F. Fransoo 60-58, 3; 10. P. Langendonk 60-58-57, 2. Marga. Korpswedstrijd le vijftallen: 1. Gen. Jou. bert 281 p.; 2. V. V. en K. 270 p.; 3. Bloem, Commando 268 p. Korpswedstrijd 2e vijftallen: 1. Graaf Floris 266 p.; 2. Gen. Joubert 265 ip. Kcrpswedstrijd Burgerwachten. le vijf tallen: 1. Burgerwacht Haarlem 275 p.; 2. Burgerwacht Blcemendaal 268 p. Korpswdstrijd Burgrwachten 2e vijf tallen: 1. Burgerwacht Bloemendaal 274 p.; 2 Burgerwacht Haarlem 271 p Personeel: 1. A. van Tbl 60 p.; 2. C. Keyser 58 p.; 3. C. Lindeman 57 p.; 4. J. Lindeman 56, 58; 5. J. W. F. Fransoo 56, 57; 6. J. Rompa 56, 55; 7. M. Tisselaar 56 p.; 8, Zwitser 55-57. Vrije baan: 1. v. d. Pol 36. 2; 2. G. Mooye- kind 36-35, 9; 3. A. J. Hekker 36-35, 3; 4, P. Langendonk 36-35 p 5. P. Alders 35, 6; 6. J. Rcmpa 35, 5; 7. H. J. van Tongeren 35, 3; 8. H, Prins 35, 2; 9. H. Spoor 35-34, 2; 10. F. van Pelt 35-34-33; 11, M, J. Post 35-34-33. Extra-prijs vrije baan buks groote verg, zilveren medaille J. Rompa. Extra-prijs vrije baan, marga, groote verg. zilveren medaille, A. J. Hekker. H. R. K. A. V. „HOLLAND Secr. A. Wijsman, Graaf van Wietsfr. IJ» De winfertraining, De wintertraining, welke aanvankelijk zou beginnen a.s. Woensdag, moet door sa menloop van omstandigheden nog een week uitgesteld worden. Een ep ander in verband jnet de fusie welke getracht zal worden tot 'stand te brengen tusschen „Holland", „Ex celsior'' en „Ursus'.'. De juiste datum en het aanvangsuur zullen nader bekend gemaakt worden. Getracht wordt de beschikking te krijgen over de zaal van dc school op de Nieuwe Gracht, welke goed gelegen is in het centrum der stad en welke ook zeer ge schikt is voor wintertraining. Wij hoper dan ook als wij beginnen met onze winter, training alle leden aanwezig te zullen zien om dan van den winter den zoo noodigen stijl aan te leeren om er in 't volgende sei zoen de voordeelen ervan te kunnen onder vinden. R.-K. ATHLETIEKCLUB „EXCELSIOR". Aangesloten bij de N. A. U. en N. H. A. B. Secretariaat; Koningstraat 27, Haarlem. Heden (Dinsdagavond) om 8 uur .oefenen in hel Patronaat Koningsteinstraat no. 2. zoowel voor Junioren als Oudere leden. Geroyeerd wegens contributieschuld IL Termets.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1