De nieuwe Burgemeester van Zandvoert. r de spaarnebank Elk labiet TOGAL Drogisten a f0.80 en (3Xgr.) f 2- RfieUmatieK, ISClïiaS, JlCtlt. GELOOF EN WETENSCHAP. „Herwonnen Levenskracht". Personalia. De Kerk aan de Amsterdam straat. VOOR DEN POLITIERECHTER Verzet. Diefstal. Oprichtingsvergadering van „Het Mobilisatie-kruis". Het 70-jarig bestaan der St. Elisabeth's Vereeniging. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DE PRESIDENTE. DE GEMEENTE- BEGROOTING, Een nieuw waarschuwingsbord. Gemeentelijke Orgelconcerten. De H. O. V. 102 102 '03°/ 103J/ j6 993/4 1023/8 102% 103%16 103u/16 4lVs 60 50 1 53x/4 148 148 «32% 190 190 73 74 560 562% 320 320 122 174 175 139 140 1361/a 1371/2 136 Va '91% 160 «58% 374 381i/2 U. S. Steel «221/a 121 10 10 152 152% .140 141 7% 106 422 425 358 379 337 194 309 300 104% Ï06% 144% 142 ex d, 893/16 41 41 6% Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 6 OCTOBER- 439e NED. STAATSLOT ERIJ. Trek kin" van Dinsdag 6 October. 5e Kasse 14e Lijst. Hooge prijzen; 15000: 12121 18550 Prijzen van De bietencampagne. Lagere huishoudschool. BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGFN 59.30 11.60 11.25 36.- 12.051/2 66.90 52.95 50.30 48 05 2.411/, 10.10 59,26 11.481'/ 2 11.14 35.10 12.05 66.80 59.90 78.85 48 01 2-485/16 BURGERLIJKE STAND. Onderscheiding. Winkeldiefstallen. Naar huis. bindt oogenblikkellik den strijd aan met bet gekristalliseerde urinezuur, hetwelk zich op de spieren, zenuwen, of in de gewrichten heeft vastgezet. Deze kristallen worden opgelost en verwijderd door de nimmer falende werking der Togal-Tabletten, de oorzaak der pijnen wordt daardoor weggenomen en spieren of gewrichten worden weder los en lenig gemaakt. Eén proef overtuigt U reeds. Bij alle Apothekers «n Onschadelijkheid gegarandeerd. Declamatie-avond Mevr. M. Stegervan Erven Dorens. In de groote zaal van St. Bavo had „Ge loof en Wetenschap" ter opening van haar seizoen 19251926 gisteren een declamatie avond belegd, te geven door Mevr. M. Ste gervan Erven Dorens. De voorzitter, Mr. F. Vorstman, heette oude en nieuwe leden, die de groote zaal grootendeels hadden gevuld, hartelijk wel kom en uitte den wensch, dat het aan af wisseling zeer rijk progpam voor dit seizoen een ieder voldoening zou kunnen bieden. Voorzitter deelde mede, dat in de behuizing der vereeniging in zooverre verbetering zal kernen, dat het voorste gedeelte der groote zaal van klapstoelen zal worden voorzien, terwijl tevens in niet te verre toekomst een algeheele restauratie der zaal door het be stuur van den R. K. Volksbond overwogen wordt. De lezing met lichtbeelden over lucht vaart van Ir. G. Spit is vastgesteld op 22 October, het optreden der „Sileziërs op 6 November en de lezing van pater Callewaerl over Cyriel Verschaeve op 17 December, bijzonder werden de aanwezigen opgewekt tot bijwoning van den cursus over Indic, door dr. L. J. M. Feber te houden op 9, 16 en 23 October voor de R. K. Volksuniver siteit, waarvoor het cursusgeld voor leden van G. en W. (en de andere organiseerende vereenigingen der R. K. V. H.) 2.be draagt, en 2.50 voor niet-leden, en waar voor de kaarten verkrijgbaar zijn aan de R. K. Openbare Leeszaal. Met enkele vriendelijke woorden leidde voorzitter dan de declamatrice in, die plaats genomen had op het rijk met planten en bloemen versierde podium. Wanneer we hier dadelijk de slotwoorden van den voorzitter tot de onze mogen ma ken: Mevr. Steger is een kunstenaresse van werkelijke originaliteit, die geen copie le vert van datgene, waarmede anderen hun successen boeken, zooals elk waar kunste naar zichzelf moét blijven. En geen compli- menteuse frase was het, dat de vrouwelijke charme een factor is, die haar tegenover iederen man bevoorrecht. Sterk vrouwelijk doorvoeld en weergegeven was zoo „Eva" van Jan Prins, „de Moeder" van Geerten Gossaert, verschillende der religieuze ge dichtjes. Minder juist was hare opvatting van bo dewijk van Deijssel's nobel-mannelijk lyriek, die veel donkerder, ingehouden toon vergt, zooals de declamatrice hier en daar wel even gaf, om dan echter weer te hervallen in te vrouwelijke uitbundigheid van gevoel. Zoo ergens, dan past op dit lyrisch proza het woord van Gorter: „Hij was een man, aan wonderen gewoon, Wonderen van gevoel en de sonore toon, die gloeit door dit proza van nobel-beheerschte bewogenheid sloeg teveel over in uitgelaten overgave aan de stemmingen van ieder nieuw gevoelsbevld. Ook in andere gedichten, die meer sober heid vroegen, kwam deze overgave soms te sterk naar voren, maar wanneer deze op andere momenten een tot in uitersten ver fijnde uitbeelding wist te bereiken, mogen we haar gerust noemen een défaut de ses qualités. Rhythmeering en intonatie brachten soms verrassende effecten, al moesten ze op an dere punten wel eens zwak genoemd wor den. Het zeer talrijk publiek toonde zich door hartelijke applauzen na iedere voordracht en vooral aan het slot van den avond zeer dankbaar en voldaan. De vereeniging der Tuberculose-bestrij- ding „Herwonnen Levenskracht" ondervindt steeds meer sympathie bij haar weldoeners. Dat kan ook niet adders, daar het actief be stuur, waar het ook is, steeds propaganda maakt voor het fonds „Herwonnen Levens kracht". Zoo ontving de secretaris j.l. Zon dag tot zekere intentie een gift van 2.50 en heden eveneens een git van 2.50 van iemand, die geen offertje had bijgedragen op den gehouden Speldjesdag. Zoodra de on bekende weldoenster achter den naam ver nam van „Hewonnen Levenskracht" was t besluit genomen om een gift te zenden. Het bestuur is voor deze beide bijdragen zeer dankbaar en het zal op denzelfden weg voort blijven gaan, om het fonds van „Her wonnen Levenskracht" te propageeren. Voor het doctoraal examen genees- Tcunde slaagde te Leiden de heer M. B. Jon- kergoüw, alhier,, Het diploma A voor de zuivere toepas sing van het correspondentieschrift en ver trouwdheid met het systeem „Stolze Wery' werd toegekend aan den heer J. Gouwentak en mej. B. van Olst, beide alhier. Het cedtificaat machineschrijven volgens systeem „Wery" werd toegekend aan mei. B. v. Okt èn den heer D. G. v. d. Horst, alhier en aan T. de Jong, te Aerdenhout. De nieuwbenoemde burgemeester van Zand voert de heer H, van Alphen, vertoefde hedenmorgen tè Haarlem, om zijn opwachting te maken bij den Commissaris der Koningin. Wij ontoetten hem in café Brinkmann en maakten van de gelegenheid dezer ontmoe ting gebruik om "den heer v. Alphen geluk r te wenschen allereerst en ook om hem te vragen omtrent zi'n toekomstplannen voor zijn nieuwe standplaats. De heer v. Alphen zeide, zooals dit van een voorzichtig burgemeester begrijpelijk is, dat hij zich daarover nog geen vaste opinie had gevormd, daar hij Zandvoort niet kende. Slechts een of tweemaal had hij er voor betrekkelijk korten tijd vertoefd. De heer v. Alphen maakte op ons den irdru van een joviaal, flink man, die zijn beste krachten aan zijn arbeid geven kan. Wij vroegen hem ook zijn meening over verschillende gemeentelijke aangelegenheden o. m. omtrent dc openbare eerbaarheid der badplaats, dit vooral in verband met de er gerlijke jooneelen, die zich in het afgeloop^n seizoen, vooral bij het strandleven te Zand voort afspeelden. Ook hieromtrent kon de heer van Alplien zijn meening niet uiten, omdat hij 't strand- leven van Zandvoert niet kende. Wij hopen intusschen. dat de nieuwe bur gemeester niet zal aanzelen om de vieze plekken, die in dat strahdleven der bad plaats te vinden waren, hardhandig uit te snijden en dat hij geen termen aanwezig zal achten om dergelijke feiten nog eens in een seizoen te laten plaats hebben, maar dat hij op de betrouwbare inlichtingen van vele Zandvoorters afgaande (hij moge het oor te luisteren leggen bij verschillende raads leden en burgers! strenge maatregelen zal nemen om zulke ergerlijke tooneelen niet meer te dulden, want de goede naam vdn Z;,ndvoort is hiermede gemoeid. Het staat den nieuwen functionaris vrij yan Zandvoort een uitgaansplaats te maken Wij reproducecren hier nogmaals de teekening van de thans voltooide R.-K. kerk aan de Am sterdamstraat. Toren en voorgevel (met doopka pel) werden bijgebouwd. voorloopig comité gevormd, onder voorzit terschap van den heer Muller, die deze bijeenkomst georganiseerd had. Om ruim acht uur opende de waarne mend voorzitter deze vergadering en be sprak het doel, n.l. om dc eenheid, saam- hoorigheid, den vaderlandsch-lievenden geest en de kameraadschap fe behartigen. Spreker wilde zich gaarne aan het hoofd stellen als een afdeeling Haarlem zou wor den opgericht. Wanneer de oud-gemobiliseerde drager van een kruis later niet meer valide is, of in moeilijke financieele omstandigheden verkeert, zal hij gesteund dienen te wor den. In Haarlem zijn er velen, die in mili tairen diensf lief en leed met elkaar heb ben gedeeld, zoodat deze oude vrienden wel iets over hebben 'om elkander te steu nen. De minimum-contributie is op 25 cent per iaar bepaald, zoodat dit voor niemand een beletsel is om zich als lid op fe geven. De heer De Vries, hoofdbestuurslid van den bond, die deze oprichtingsvergadering bijwoonde, zeide gehoord te heben, dat er in 'Haarlem velen voor waren aldaar een afdeeling tot stand te brengen. Spreker zette he? ontstaan en nut van den bond uiteen en deelde mede, dat aan H. M. dc Koningin verzocht zal worden als Bescherm vrouwe op te treden. Allen gaven zich als lid op en hiermede was de afdeeling Haarlem en Omstreken van „Het Mobilisatiekruis" opgericht. Een der aanwezigen sfeldc toen de vraag waarom een mobilisatiekruis in winkels verkocht werd, daar zulk een gekocht kruis lang niet zooveel waarde heeft als een door leger-autoriteiten uitgereikt eere- voor de zgn. „dagjesmenschen", maar dan ook zal de badplaats om de dikwijls erger lijke tooneeltjes, die zich afspelen, geschuwd worden door degenen, die voor langeren tijd er hun verblijf zouden willen kiezen. Wij hopen, dat Zandvoort onder het nieu we bestuur een goede toekomst tegemoet gaat. De heer v. Alphen verzekerde ons, zeer verheugd te zijn over zijn benoeming en veel animo te gevoelen voor de hem opgelegde taak. Het gebeurt nog al eens in het gebouw van het Burgerlijk Armbestuur, dat <r min of meer lawaai gemaakt wordt. Zoo had v, L. Reeds meerdere malen het met den Op richter van het Armbestuur aan den stok gehad. Ook thans weer had hij zich te ver antwoorden ter zake verzet tegen de poli tie. Bekl. was binnengekomen, had gezegd: Ik eisch 8.50 en binnen een maand werk. Hem werd gelast zich uit het gebouw fe verwijderen, waaraan hij niet voldeed. Toen de politie hem wilde verwijderen, verzette hij zich hevig. Overeenkomstig den eisch veroordeelde de politierechter hem tot 1 maand gevange nisstraf. J. S. en A. S. uit Hillegom moesten zich verantwoorden ter zake diefstal van afval bloembollen in den nacht van 29 op 30 Augustus gepleegd te Lisse. Getuige D. verklaarde, dat de bollen op een hoop waren gegooid, omdat zij minder waardig waren en later voor mest worden gebruikt. Deze bollen mogen niet in den handel worden gebracht. Op een vraag van den politierechter of de knechts wel eens inlichtingen verstrek ken over de bedoelde bollen aan buiten staanders, antwoordde get. dat hij dit wel wist, doch niet speciaal van zijn knechts. Het O. M. meende het feit ernstig genoeg. Alle mogelijke moeite wordt gedaan om de zieke bollen buiten den handel te houden. Deze menschen weten dat en trachtten ze toch te verkoopen. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf. De pplitierechter veroordeelde beklaagden tot 15 boete of 15 dagen hechtenis, in aan merking nemende het blanco strafregister van bekl. Voor eenzelfde feit stond terecht A. St. uit Hillegom. Ook hier eischte het O. M. 1 maand ge vangenisstraf. In aanmerking nemende, dat bek!, reeds eerder gevangenisstraf had ondergaan, ver oordeelde de politierechter hem tol 14 da. gen gevangenisstraf. Een duistere zaak. De 28-jarige J. F. v. d. W. stond terecht ter zake verduistering van gelden welke hij in zijn hoedanigheid als voorzitter van de afdeeling Kennemerland van het Vader- landschVerbond onder zich had Deze gel den waren geïnd op kwitanties. Bekl. beweerde de gelden te hebben ge bruikt voor betaling van reiskosten en ver schillende publiciteitsonkosten. Hij hield toen nog 100 over, die echter niemand wilde accepteeren. De politierechter merkte op, dat bekl. bij de politie verklaard had, het geld te heb ben gebruikt, waarop bekl. antwoordde overdonderd te zijn geweest. Getuige H. zeide 35 aan W. te hebben gegeven. In de aan de politie gegeven ver antwoording komen gelden als betaald voor die het niet zijn. De verdediger, Mr. Löben Seis, zette de zaak nog eens uiteen en verzocht heropening der instructie, welk verzoek de politierech ter inwilligde en de zaak schorste. Omkooping. In een nacht in Augutss had v. d. V. uit Beverwijk op verboden grond geloopcn en was door een veldwachter aangehouden. Hij trachtte eerst een verkeerde naam op te geven, waarvoor hij evenals voor het loopen op verboden grond een bekeuring opliep. Vervolgens trachtte hij den agent over/1 ie halen geen proces-verbaal op te maken, door hem geld aan te bieden. „Laat mij maar gaan, ik zal je morgen wel wat thuis- sturen" en „Ik heb er wel 10 gulden voro over om niet bekeurd te worden," zou bekl. hebben gezegd. Het O. M. vond het feit ernstig, wat nog verhoogd werd door het draaien van bekl, De nisch luidde 50 boete of 25 dagen hechtenis, waartoe de politierechter hem veroordeelde. Zooals we reeds mededeelden is op 19 September fe Utrecht een nationale bond opgericht van gerechtigden tot het dragen van het Mobilisatiekruis. In verschillende deelen van ons land bestaan reeds afdee- lingen van dien bond, Gisteravond was men in het gebouw „De Nijverheid" bijeen gekomen om ook hier fer ^tedc een afdee ling op te richten. Er had zich reeds een teeken. De voorzitter antwoordde, dat an dere ridderorden ook in winkels moeten worden gekocht, maar gaf toe, dat het meer waarde heeft voor iemand, wanneer hij het kruis van dc leger-autoriteiten zelf onfvangt. De heer De Vries wees cr op, dat in andere plaatsen van ons land het zakboekje moet worden getoond, zoodat er dan een betere controle bestaat. In Haar lem zullen eveneens de kruizen worden uitgereikt, onder overlegging van het zak boekje. Vervolgens werd het bestuur samenge steld uit de navolgende heeren: N. Müller voorzitter; P. S. Hartogh Heys van Zoute- veen, secretaris; J. W. H. Budel, penning meester; H. Lodewijk, H. H. van Driel, T, A. E. R. Wynoldy Daniels en Schoonhoven leden. Hierna sluiting. Vandaag wordt dan feestelijk herdacht, het 70-jarig bestaan der St. Elisabeth's Vereeniging hier ter stede. Om 8 uur hedenmorgen droeg de Zeer- eerw- Heer pastoor H. C. J. Sondaal, gees telijk adviseur der véréeriiging, in de 5f. Josephskerk égri plechtige H. Mis tot in tentie der leden op, daarbij geassisteerd door de Welèerw. heeren A. W. J. Lühn en J. A. Voorham. Op treffende wijze werd door het zangkoor de Mis van Andriessen uitgevoerd, terwijl voor de Mis „Veni Cre ator" gezongen werd. Onder het H. Misof fer naderden de leden der vereeniging tot de H. Tafel. j Na het H. Misoffer vereemgden ztch cie leden en oud-leden der vereeniging, als mede de geestelijkheid der St. Josephs- kerk, aan een feestelijk ontbijt, aangericht in het gebouw der vereeniging aan de Jansstraaf. De voorzitster der vereeniging, mevr. RohdeLedel, sprak eerst een kort wel komstwoord en vervolgens werd het woord gevoerd door pastoor Sondaad. Deze sprak allereerst een woord van gclukwensch en wees vervolgens op den buitengewonen groei der vereeniging, die in het begin van haar besfaan slechts enkele honderden gul dens uitgaf en wier uitgaven thans geste gen zijn tot 10.000 per jaar. Ook herin nerde Zijneerw. aan de gestadige uitbrei ding van het aantal liefdewerken, dat m den loop der jaren door de vereeniging is beoefend geworden. Vervolgens herdacht Zijneerw. de vele dames, die gedurende de 70-jaren hare krachten aan de vereeniging gewijd hebben en steeds een waar voorbeeld van oprech te beoefening der naastenliefde gegeven hebben. Nog herdacht Zijneerw. speciaal de thans nog werkzame dames en spoorde allen op hartelijke wijze aan, steeds de deugden van de H. Elisabeth na te biijven volgen. - Ook he? hoogste kerkelijk gezag stelde liet streven en werken der vereeniging op hoogen prijs, zoo verzekerde Zijneerw. en hij achtte zich gelukkig, in dc persoon van de presidente alle leden te kunnen eeren, door haar het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te mogen overhandigen. Spr. verzocht het oudste lid, mej. C, de Wildt, het eere-kruis op de borst der presidente te spelden. Onder luide toejuichingen en bijvalsbetuigingen der leden voldeed deze hieraan, Mevr. Rohde dankte ontroerd voor deze onderscheiding. Nog geruimen tijd bleef men hierna in intiemen kring bijeen. De gemeente-begrooting voor 1926, wel ke heden aan de raadsleden werd verzonden, wordt 21 October a.s. in de afdeelingen on derzocht. zooals wij dezer dagep reeds meld den. De „Kaïnpioen" vertelt 'tvolgend verma kelijk geval; Iemand had aan de redactie geschreven, waarom de A. N. W. B. niet een waarschu wingsbord had geplaatst in een gevaarlijke bocht in een zandweg aan den duinzoom te Blocmendaal. Iemand van het bestuur ging eens ter plaatse kijken en wat vond hij? Dat een of ander kwiekeling, 'n slagersjon gen misschien, den Bond al vóór was ge weest en op eigen houtje een keurig ge schilderd bordje aan een boom had beves tigd, met het geschrift: Rotbochtl A.N.W.B. Evenals vorig jaar, zal George Robert in dit seizoen 12 concerten op het orgel in de Gem. Concertzaal geven. Als vaste avohd is biervoor de Vrijdag gekozen; de toegangsprijs zal voor alle con certen gelijk zijn, n.l. 25 cent nlus rechten, programma 10 ct De H. O. V. blijft dus behouden. Voor onze stad is dat een aantrekkelijkheid en voor velen zal het een bron wezen van groot kunstgenot, zooals nu reeds vele jaren het geval is. De crisis, die de H. O. V. in de laatste maanden doermaakte en haar op» den rand van den ondergang bracht, moge pijnlijk geweest zijn, ook zal zij een heilzame uitwer king voor de toekomst hebben. Alles bijeen genomen gelooven wij, dat zij den gezonden groei der H. O. V. zal bevorderen. In dit verband doet ons de gisteren gepubliceerde verklaring der musici genoegen, waarin de aanleiding tot het conflict betreurd wordt, vooral ook de wijze, waarop een uitsluitend interne aangelegenheid naar buiten is ge dragen, en meer nog de verzekering dat al len in de toekomst eendrachtig zuilen sa menwerken om de H. O. V. tot een muziek instituut van den eersten rang te maken. Dat Gerharz voor de H. O. V. is behouden zal hem zelf zeer zeker genoegen doen, want hij leefde voor zijn H. O. V., maar ook voor Haarlem is dat een gelukkige omstandigheid. Wat de H. O. V. geworden is, had zij voor een goed deel aan haar leider te danken. Prachtig is tenslotte de groote achting van hef Haarlemsche publiek voor de H. O. V. naar buiten getreden. De benoodigde 10.000 zijn. behalve een tweetal giften van 1000.en eenige van 5CO.bijeenge bracht met kleine en kleinere giften. Wij Zouden willen zeggen, dat dit meer waarde voor het krachtig voortbestaan der H. O. V. heeft dan wanneer de gemeenteraad 10.000 bad gevoteerd tot redding der H. O. V. Waar zooveel sympathie is gebleken, waar hier de vox papuli, de stem des volks, heelt gesproken, daar zal de gemeenteraad ook dit jaar de gebruikelijke 30.000 wel niet wei geren. Nochtans heeft de weigering van den Raad om 10.000 te geven, dit nut gehad, dat hiermee wel duidelijk het een:, inge nomen standpunt blijkt, dat met 30.000 subsidie per jaar het maximum is bereikt, dat de gemeente aan de H. O. V. als 'steun wenscht toe te staan. Tenslotte een woerd van hulde aan hen, die de H. O. V. hebben gered. En dan mag zeer zeker op de eerste plaats het prachtig initiatief van den heer Etinis genoemd worden. Hij was in de bc- middelingscommissie vrijwel de eenige, die er niet aan wanhoopte de noodige steunbe dragen bijeen te krijgen. En dat niet alleen, maar aan zijn onvermoeid werken, nacht en dag kunnen wij wel zeggen, aan zijn bezie lende stuwkracht is het te danken, dat de 10.000 er kwamen en dat het conflict werd opgelost. Had de heer Stinis zich niet voor den. wagen gespannen, dan zou misschien n ander het hebben geprobeerd, maar het is zeer de vraag of hetzelfde gelukkige resul taat zou zijn bereikt. Den heer StiniG een oprecht woord van hulde en dank. Hij heeft zich velen in Haar lem verplicht. MEDEGEDEELD DOOR V K HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 VA Nederl. 1917 993/4 1% N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scüeepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Hol!. Stoomboot 17 H V, A. Java Cultuur Jurgens gew. 1221/2 Koloniale Bank 1 discbe Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito 1371/4 Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie .4...... Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C„mp. Merc. Arg. 79/ /16 428 430 505 500 Deli Batavia A'dam Rubber Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr, Southern Rails Wabash Comm. Maxwell 8271 .1180 907 735 3061 12633 100. 12007 14308 20591 1000. 2024 6543 142Q0 18383 ƒ400 17612 18744 20983 200. 3356 6104 6179 9406 9606 10510 13559 14065 16056 16842 17771 70; 14 75 108 136 426 451 46? 689 697 801 992 1052 1099 1354 1357 1564 1632 1748 2063 2.394 2415 2435, 2620 2642 2784 2791 2867 2869 2888 2921 32,37 3292 3524 3623 3794 3870 .3944 4029 4030 4065 4182 4280 4331 4340 4388 4441 4661 4903 490? 4934 5014 5144 5208 5301 5363 5412 5527 5531 5668 5S84 5968 6041 6046 6107 6200 6220 6572 6764 6771 6849 6949 6990 7077 7080 7096 7107 7125 7184 7226 7266 7321 7545 759') 7692 8143 8302 8596 8617 8673 8697 8703 8787 8814 8885 8926 8980 9110 9168 9210 9548 9670 9794 9937 10088 101D0 10225 10429 10469 10474 10551 10771 10848 10982 11040 11044 11129 11.341 11.346 11480 11486 1153.3 11589 11602 11687 11718 11860 12104 12109 1224? 12315 12601 12732 12803 12848 12903 13002 13085 13112 13191 13402 1346.3 "13480 13513 13592 13632 13641 13655 13668 13723 14047 14080 14141 14304 14369 14370 14538 14565 14566 14568 14571 14573 14597 14701 14729 14736 14763 14875 15034 1514S 15259 15360 15425 154S5 15802 15959 16047 16075 16089 16168 16174 16308 16451 16482 16512 16525 16638 16690 16716 16874 16886 16894 16920 17031 17116 17298 17299 17307 17393 17479 17509 17552 17569 17611 17621 17637 17679 17889 17943 18025 18228 18313 18374 18403 18462 18481 18533 18614 18830 18953 18954 18988 19106 19158 19166 19172 19183 19230 19265 19623 19700 19734 19873 20042 20085 2Ü0§9 20097 20120 201,31 20180 20191 20255 20282 20364 20583 20747 20926/ De organist stelt zich voor in deze serie concerten o.a. alle werken van César Franck ten gehoore te brengen. Als medewerkende solisten kunnen reeds nu genoemd worden; Hermien Poel-rSchol- ten, alt, Mia Peltenburg, sopraan, Rosa Spier, harpiste, Jo v. YzerVincent, so praan. Met andere artisten wordt nog on derhandeld. Het eerste concert zal plaats vinden op Vrijdag 16 October a.s. De suikerfabriek te Halfweg is Maandag in werking gesteld. De bietenaanvoer is ruim voldoende. Ongeveer 600 personen vinden thans werk. BUURT- EN SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER" Maandagavond 5 October j.l. vergaderde de Buurt- en Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" huishoudelijk. Tot voorzitter werd benoemd de heer W. Klaren. Tot overige bestuursleden de hee ren J- J- C. Ophuijsen, M. A. J. Kemps, H. F. v. Bodengraven en J. Steffens, welke de functies onderling zullen vaststellen. Vervolgens werden behandeld Statuten en Huishoudelijk Reglement welke met bijna algemeene stemmen werden aangenomen. De verdere regeling van werkzaamheden werd overgelaten aan het bestuur. In de vergadering van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem is gisteravond het geven van Lager Huishoudonderwijs besproken. Met bijna algemeene stemmen sprak de commissie zich uit voor het geven van dit onderwijs na het doorloopen van 't zevende leerjaar. Omtrent het wezen van deze school kunnen wij nog het volgende mededeelen.. Deze school zal behooren tot hetzelfde type als de Openbare Huishoudscholen tp Amsterdam (vroeger werk- en leerscholen genaamd) en de scholen van de Vereeniging voor Vrouwenarbeid te Rotterdam. Het doel dezer scholen is een afsluiting te geven aan het lager onderwijs en als zooda nig verschillen zij van de Huishoud- en In dustriescholen, die vakopleiding beoogen en dus rekening houden met de beroepskeuze. Het Lager Onderwijs in zijn allereenvou- digsten vorm geeft voor alle leerlingen de vakken lezen, schrijven, rekenen, doch in de practijk des levens zijn voor de meisjes de vakken naaien en koken evenzeer noodza kelijk, onafhankelijk van 't „vak", dat zij als beroep kiezen. In andere landen, waar de leerplicht lan ger duurt dan in Nederland, behooren voor meisjes deze speciaal vrouwelijke vakken tot het verplichte onderwijs, o.a. in Duitsch- land Oostenrijk, Italië, Zweden. Dit onder wijs is moeilijk te verbinden aan gemengde scholen voor gewoon lager onderwijs. De en kele uren, welke op deze jongens- en meis jesscholen thans voor nuttige handwerken uitgetrokken wordeiï, moeten reeds met zorg op den lesrooster uitgetrokken worden. De Lagere Huishoudschool wil in dit tekort voorzien en in aansluiting aan het 6e leer jaar geven een 7de en 8ste leerjaar, waar, naast algemeen vormend onderwijs, ook vol doende les gegeven wordt in spciale vakken voor de vrouw noodzakelijk. In de eerste plaats komen voor deze school in aanmerkingmeisjes, die door de ouders thans nog dadelijk na het verlaten der lagere school in loondienst gezonden worden. De ervaring leert, dat het voor de lagere school dikwijls niet meer mogelijk is deze meisjes vrijwillig het 7de leerjaar te laten doorloopen doch dat de ouders wél ge negen zijn de kinderen nog naar de Vervolg- huishoudschool te zenden. Dit heeft het verblijdend gevolg, dat de meisjes, dan minstens 14 of 15 jaar zijn, vóórdat zij de school verlaten en zelfstan dig hel leven ingaan. Bovendien hebber, zi; dan inzicht, oefening en eenige ervaring ge kregen in het werk, dat later nagenoeg alle vrouwen wacht. Eigenlijke vakopleiding geeft dit type van school niet. Meisjes die tot 16- a 18-iari- gen leeftijd onderwijs mogen genieten, en BERLIJN PARIJS OSLO iii 11 c BAZEL i i i i NliW-YORK ROME f i EERSTE KOERS LATERE KOERS 12 280 4.37 701 1006 1147 1299 1514 1742 1851 2029 2180 2346 2523 2732 2990 3216 3398 3648 379(1 4018 4283 4609 4771 5043 5151 5369 5499 5763 628! 6382 6615 6690 6799 7041 7198 7466 7706 7932 8152 8290 8516 S731 8943 9109 9302 9410 9669 9S49 vooi een bepaald doel opgeleid worden, b v. costuumnaaister, huishoudster, verpleegster, enz. vinden haar weg na afloop van bet 7e loei jaar of U. L. O.-school naar de bestaan de Huishoud- en Industriescholen. in het onlwerp leerplan komen de vol gende vakken voor: Lezen, rekenen, iscd. taal, gezondheidsleer, aardrijkskunde, zin gen, staatsinrichting. Hand- en maciiine- naaien, verstellen, stoppen, mazen, breien* Teekenen of stofversiering. Huishoudvak- ken: kokjen, strijken en huishoudkunde. Pa- trconteekenen, costuumnaaien, warenken nis en voedingsleer, waschbeljandeling. De inrichtingskosten van keuken, wasch- kamer en 3 leslokalen worden geschat op 8.200. De jaarkosten van het le leerjaar van 40 leerlingen 9.400van het 2de leerjaar van 80 leerlingen 17.700. Ondertrouwd; 6 Oct. C. Emmer en P. A. v. Walwijk. C. C. Höfkes en H. B'. J. A. Dunker. Geboren: 2 Oct. d. van P. W. v. Eerden- Houtkamp. Overleden; 5 Oct, J. E. Blom, 29 d., z. v, G. Blom, Kamperlaan. J. P. v, Deursen- Mertens, 82 j„ Spoorwegstraat. 6 Oct., G., 1 m., d. v. M. v. Geldorp, Kamperlaan. Bij Koninklijk Besluit van 19 Augustus 1925, No. 19 is aan den agent van politie te Haarlem, Gerrit Boer, verleend de bron zen eere-penning me? loffelijk getuigschrift wegens het door hem met levensgevaar tot staan brengen van een hóllend paard met gespan in de Wilhelminastraat, alhier, op 27 Februari 1925 Zooals wij destijds reeds meldden, was het paard gespannen voor een voertuig, acor het schrikken van eeu auto in hét Kenaupark op hol geslagen. Waar de voer man aanvankelijk het paard nog eenigszins in zijn macht had, veranderde dit bij het nemen van de bocht voor de Manegebrug, waar het nogmaals opschrikte door het kraken van de wielen tegen de tramrails. Een ruk deed den voerman van den bok tuimelen. Het paard holde door en reed bij de Zijlfcrug het 13-jarig meisje B. M., uit Scholen aan. In de Wilhelminastraat stond toevallig de agent G. Boer in burgerkleeding voor de woning van Dr. B. Deze zag liet paard aan komen en greep het vast. Na een vijftigtal meters te zijn meegesleurd, gelukte het hem' het paard tot stilstand te brengen. Waar dit voorval zich juist voer school tijd afspeelde werden misschien verschil lende ongelukken voorkomen. Door de recherche te Haarlem zijn te Heemstede in beslag genomen 128 stuks lin nen en katoenen gemaakte goederen, af komstig uit de zaak van Vroom en Drees- mann alhier. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, 144 316 563 798 1033 1158 1304 1580 1743 1897 2032 2190 2349 2552 2743 3012 3217 3413 3665 3799 4207 4286 4611 4775 5061 5167 5397 5515 5847 6286 6409 6633 6695 6812 7046 7243 7468 7723 8018 NIETEN 172 188 330- 564 857 1035 1182 1305 1623 1774 1903 2045 2194 2392 2559 2782 3030 3273 3446 3668 3844 4221 4319 4627 4787 5068 5225 5437 5567 5868 6305 6433 6637 6698 6866 7117 7252 7543 7764 8033 348 630 919 1041 1195 1311 1655 1792 1919 2070 2227 2429 2607 2785 3107 3328 3537 3669 3863 4231 4386 4634 4821 5071 5309 5449 5594 5880 6331 6445 6642 6709 6904 7143 7287 7557 7796 8109 8174 8418 8595 8880 9036 9230 9320 9531 9741 9892 8153 - 8170 8307 8351 8548 S593 8778 S786 8951 8992 9159 9165 9307 9313 9477 9492 9687 9733 9866 9882 9985 10002 10024 10060 10266 10301 10376 10382 10573 10595 10616 10073 10S.10 10818 108ÏP 10852 10891 10966 11033 11051 11171 11176 11248 11351 11485 11530 11624 11634 11703 1.1839 U890 11931 12073 12085 12088 12098 12135 12274 12377 12384 12452 12488 12510 12512 12625 12660 12670 12685 12875 12890 12908 12917 1297,3 12979 12989 13056 13180 13239 1324S 13289 13462 13465 13479 13483 13584 13599 13623 13625 13770 13792 13808 13821 13904 13943 13963 14002 14048 14090 14091 14097 14219 14276 14337 14355 14382 14391 14409 14445 14606 14677 14689 14749 14S55 14885 14950 15007 15062 15069 15144 15172 15272 15292 (5337 15379 15488 15618 15624 15662 15769 15772 15778 15810 15825 15846 15859 15872 15970 16008 16033 16066 16100 16139 16203 1, 16333 16338 16362 16436 16490 16572 16595 16613 16676 16706 16713 16722 16811 16813 16852 16866 17110 17145 17233 17241 17277 17280 17.300 17337 17454 17497 17543 17770 17641 17677 17705 17710 17790 17820 17824 17858 18066 18067 18076 18095 18218 18246 18258 18300 18395 18400 18412 18426 IS55S 18562 18646 18662 18725 18785 18822 18850 18935 18939 18959' 19013 19160 19210 19252 19319 19454 19459 19481 19587 19660 19713 19727 19735 19855 19876 199co 19964 ''0045 20077 20094 20)70 20210 20212 20332 20356 20425 20485 20-'94 20538 20800 20853 20858 20862 20955 20988 1 5e Klasse 13e lijst; 11081 m.z. 110.31; 14N 70 m.z. 14964 ƒ70. dat deze goederen zijn ontvreemd door een magazijnbediende der firma, een zekeren A. Deze verkocht zc aan den koopman H. V. fe Heemstede, die wist dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Ook te zijnen huize zijn 16 stuks gemaakte goederen in beslag genomen. Hij werd door dc politie aangehouden. Het onderzoek wordt voort gezet. Tot ons genoegen kunnen wij mededee len. dat de heer J. v. M„ uit Voorburg, die in het St. Elisabeth's Gasthuis werd opgeno men, thans als genezen is ontslagen. Eveneens kon zich ter verdere verpleging naar huis begeven de heer M., die nabij de Centrale Werkplaats van Nederl. Spoorwe gen van de machine werd geslingerd. Dc heer W. v. D. uit IJmuidcn, die van een trap gevallen was en daarbij een her senschudding en een gebroken kaak opliep, verliet hedenmiddag het Diaconessenhuis. 202 .357 640 937 1066 1218 1323 1659 1806 1948 2111 2228 2482 2617 2859 3142 3347 3595 3713 3879 4250 4521 4666 4845 5678 5320 5470 5598 6032 6351 6490 6645 6729 6906 7154 7346 7568 7798 8119 S225 8428 8614 8897 9060 ?265 9352 9575 9754 9920 10177 10434 10714 10859 11073 11367 11637 11947 12108 12385 12541 12742 12946 13116 13382 13487 13639 13823 14015 14106 14375 14477 14755 15026 15197 16442 15664 15822 15882 16077 16264 16438 16629 16752 16923 17251 17353 17590 17730 17881 18139 18331 18475 18708 13883 19080 10-^7 19628 19753 20182 20405 20579 20909 204 417 685 942 1143 1258 1463 1690 1819 1953 2157 2288 2493 2663 2935 3172 3349 3630 3716 3898 4254 4553 4701 3873 5105 5324 5476 5611 6039 6375 6554 6662 6731 6929 7176 7443 7652 7832 8127 8231 84S9 8639 8921 9071 9285 9389 9585 9798 9926 10202 104S1 10726 10S80 11077 11432 11669 12021 12115 12439 12581 12772 12968 13126 13426 13525 13682- 13824 14021 14154 14376 14509 14762 15031 15235 15462 15767 15823 15896 16086 16302 16455 16661 16781 16966 17258 17409 17602 17731 17945 18140 18358 1S514 18717 18885 19081 19382 19635 19789 20029 20200 20416 20640 20910 267 423 687 974 1146 1290 1480 1705 1349 1972 2178 2299 2500 2701 2953 3211 3382 3643 3?23 3945 4274 4576 4720 4887 5150- 5343 5478 5665 6230 6380 6576 6669 - 6751 6979 7186 7459 7693 7912 8148 8249 8510 S705 8935 9108 9300 9396' 9590 9848 9966 10234' 10493 10790 10882 11118 11475 11673 12072 12134 12443 12607 1284') 1297 i 13140 13458 13576 13743 1387.3 14022 14213 14377 1460) 147S6 15042 15250 154S0 15768 15824 15963 16097 1 "05 16477 16664 16792 17092 17259 17431 17629 17777. 17959 18307 18394 18547 Ifiï',3 18S08 19110 19427 19643 1983? 20030 20203 20418 20715 2094' 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2