J EVENTJES LACHEN. De geheimzinnige bende BRIEVEN UIT BORNEO. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede blad Dinsdag, 6 Oct. 1925. De Duitsche gedelegeerden te Locarno geven aan persvertegenwoordi gers verklaringen omtrent de Duitsche buitenlandsche politiek. Giste ren is de conferentie te Locarno met een Godsdienstoefening begonnen. Bijzonderheden over de verovering van Ajdir in Marokko. Onder de Padio-berichten: De eerste bijeenkomsten te Locarno. Het protest van Italië tegen een rede van een socialistisch afgevaardigde in het Oostenrijksche parlement. De Finsche torpedoboot S 2 gezonken 53 menschenlevens verloren gegaan. U5T HET AND- t De conferëntie te Locarno. De Fransche schulden aan Engeland en de V. S. Ernstige ontploffing. Spoorwegongeluk te Chemnitz. Éen Oostenrijksch-ltaliaansch incident. Een Finsche torpedoboot gezonken. De opstand in Syrië. HANDET FN MTTVERHEID. Aardappelen. Een onhandige bestrijding der bioscoopwet. De nieuwe Bezuinigings commissie. Mr. A. R., Zimmerman. Hygiënische melkwihning. 't Wegenfonds. HET GROOTSCHE BERGLANDSCHAP. Melkwinning en hygiëne. FINANCIËN. Het credietsysteem in den tabakshandel. FEUILLETON. Het noordpuntje van Borneo bestaat uit twee puntige schiereilanden, tenminste het linksche is puntig, Het rcchfsche meer rond. Dit heele gedeelte is niet ongelijk aan noordelijk Nederland. Het schiereiland Noord-Holland is hier het schiereiland Ku- dat, waar ik dezen brief schrijfmachine. De Zuiderzee is een groote baai geen Frie- sche heerenbaai! genaamd Marudii, en dan het rechtsche schiereiland zooiefs als OveriiselDrente, en Friesland dan Mof- frika weg geprakkedenkt. De Marudubaai Ls 'n 50 K.M, lang en bovenaan 30 'K.M. breed, loopt nauwer en nauwer het land in, zoodat ze aan haar zuidkant slechts 15 a 16 K.M .breedte heeft. De schiereilanden aan beide kanten zijn dan ook 50 K.M. lang en dit linksche n 20 a 25 K.M. breed, het rechtsche is breeder en lager, doch is niet breeder dan 40 K.M. 1 en zuiden van de baai groeien ze samen, loo- pen naar beide kanten schuin omlaag en vormen zoo de apex van het ruw-drie- hoekig Borneo. Dat is de aardrijkskundeles! Dit heele kopstuk is nooit bemisaioneerd, we zijn nog in den pionierstijd. En nu ben ik uitgezocht om te probeeren om hier te planten een geloofstuin van vrome, brui ne Doesoenzieltjes te kweeken. Tuinman en kweeker. St, Pieter Co. En nu zit ik op 't oogenblik wel, doch heb de laatste 5 6 weken veel getippeld, moet het land wel verkennnen, zoeken waar menschep wo nen als overal op Bornea ook hiér dun bevolkt. Zoo dat is 'n nieuwtje! Alweer pioneeren! Verleden week zijn hier dichtbij nog twee koppen gesneld. Voor w-ie het nog niet weten mochten, dat beteekenl', dat er verleden week 'n man en 'n vrouw aan gevallen zijn, hun hoofden afgeslagen en meegenomen. Eigenaardig roovers en dic- venspel! Zoo ik zit onder de „echte" om van te rillen-!! Mijn kop is te leelijk,' dus die is veilig genoeg. Nu weer aardrijkskun de. Onder de Marudu-baai is het land 110 K.M.. breed en 50 a 60 K.M. meer naar het zuiden loopt een bergreeks, die deze nieuw- op te richten parochie scheidt van de na burige en die standplaats ligt nog vijf da gen tippelen ver' N. L. Tuaran. Ik weet dus waar ik STA,!! Deze streek is bezaaid met heuvels en heuvelruggen, kris en kras dooreen, doch gelukkig niet zoo hoog en steil als in vroe gere plaatsen. Er zijn twee olifanten-gras vlakten; over ebn heb ik gesjouwd van 5 uur 's morgens tot 3 uur 's middags, dan ben je heeletnaal uitgedroogd. Een hooge bergreeks ligt' in 't Oosten. In deze paro chie wonen 25000 Doeaoens op z'n minst 5 verschillende soorten - dan eenigc dui zenden Badjóus, en Illanoens (allen Maho- medaan) en Chineezen vooral in 't Noor den, en nog meer mooie jongens! Er is een stadrKudat-hoofdplaats van den district-resident. Laat me dit maar weer vergelijken bij Noord-Holland. Den Helder in 't Noorden is hier Sampangmangiau, de driehoek Medemblik - Hoorn - Enkhuizen is hier weg en in plaats een binnenbaai het land in, aan wier noordkant Kudat ligt. In het zuiden bij Abcoude ligt Langkon, waar ook een Europeesche gouvernements-offi- cier staat. Daar 20 K.M. schuin boven sta ik, langs 'n rivier Biraan. Dan is er nog een gouvernement-statie te Zwolle, Senad- ja, waar alleen een klerk met eenige po- litie-agenten huist. In dit schiereiland zijn geen groote rivieren, doch in het andere is er een die van 't zuiden langs den berg reeks loopt en zich te Blokzijl in de Zui derzee stort, Bengkoka heet de rivier. De Bongon, Bandau, Milsu. Matunggong zijn flinke rivieren en dan nog een heele rits kleinere, die in 't regenseizoen de groote na apen. Door vele hen ik al doorgelip- peld, maar we zijn op Borneo, en de mees ten zijn bekrokkodild, dus het is altijd op passen. Mag ik 'n - extra Weesgegroetje van U, lezers? Reuzedank! Adio! t. t. J. STAAL, Pr. Miss. kwartier van Abd el Krim, door de Span jaarden, is het, naar uit de ui.tvoerfge be richten, blijkt, heftig toegedaan. Vrijdag ochtend wisten de Mehalla's de legióensol- daten en de aan Spaansche zijde strijden de harka's, nadat zij reeds eenige dagen ge stadig waren opgetrokken, stormenderhand Laocosa te vermeesteren, dat het dorp Ajdir volkomen beheerschte. De Riffijhen vlucht ten daarop zonder tegenstand te bieden, ge volgd door de Spaansche soldaten, die het dorp binnendrongen, Onmiddellijk begon em razzia spoedig stonden vrijwel alle hui zen in brand en bood het dorp eelt- fantas tische aanblik. Eenige mijnen, die rondom het huis van Abd el Krim waren-geleed, ont ploften met groot geraas. Abd el Krim had een vrij modern gebouw tot zijn hoofdkwar tier ingericht," van telefoon voorzien. In zijn werkkamer stond een eenvoudige tafel met een zilveren inkfstel voo-fs jagen ei tal van uitknipsels uit Spaansche bladen etr. brieven. Op een étagère lagen een groote hoeveelheid bankbiljetten der „Riffrepubliek." De Riffgevangenen verklaarden, dat Abd el Krim Donderdag reeds Ajdir had verlaten met|zijn geheele staf en 25 muilezels voor het dragen der bagage. Reeds zijn de Spaansche troepen, bezig te zoeken naar het stoffelijk overschot hunner kameraden, die in gevangenschap in Ajdir zijn gestorven. Van het Westen naar het Oöstên heerschte er Zondag in de sectoren een activiteit, welke de dissidente stammen verrastte en eenigs- zins van de wijs bracht. In het westen bezetten de Franschen met één slag den bergtop van Saphar el Ar. De vijand streed moedig, doch werd op de vlucht gedreven en liet veel munitie achter. Overal ontwikkelt de voortgang zich onder de beste voorwaarden. Voor de eerste maal ondernamen de vlieg tuigen een omvangrijk nachtelijk bombarde ment in het gebied van het massief'van Se- nehdja. De Franschen, die in de buurt,van Tazza tegen de dissidenten opereerden, bereikten al hun doeleinden en leden onbeteekenende verliezen De Spaansche-Fransche troepen voerden Zaterdag een gecombineerde operatie uit aan de oevers van de Loekkos. De Fransche troepen bezetten Saf, waarvan de douars in brand werden gestoken. De Spanjaarden leden geen verliezen. De Interparlementaire Conferentie. Uit Washington wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat baron Adelswaerds, de voorzitter van de conferentie der Inter parlementaire Unie, geweigerd heeft, miss MarysMacSweeney tot de conferentie toe te laten, omdat zij geweigerd heeft, den eed als lid van het parlement van den Ierschen Vrijstaat af te leggen. Een oude veete bijgelegd. Het geschil tusschen den metselaars- en den stucadoorsbond, dat vier jaren heeft geduurd en tengevolge waarvan te New York en in andere steden verschillende bouw werken, welker aannemingssommen in totaal 250 millioen dollar bedroegen, moesten worden stopgezet, is bijgelegd door de onder- teekening van een overeenkomst, ingevolge welke de bouw onmiddellijk zal worde her vat. Het geschil was ontstaan, doordat de beide cóncurreerende bonden de uitvoering van zekere soorten werk uitsluitend voor zichzelf opeischen. Amerika en zijn buiten landsche crediteuren. Uit Washington wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld De jongste •gebeur tenissen in Washington bewijzen, dat de Améïikaansche regeering ten slotte over tuigd is van de jv'irtheid van wat de buiten landsche regee.i ren verklaren, n.l. dat het niet mogelijk is, met de buitenlandsche regeeringen, die schuld aan Amerika hebben, een regeling te treffen op den grondslag van een 'betaling tot den laatsten cent, waarvan thans iedereen erkent, dat dit absurd en onmogelijk is. Ramsay MacDonald op reis. Ramsay MacDonald, die oorspronkelijk roornemens was naar Canada te gaan, heeft dit plan opgegeven in verband met de in Ca nada voor de deur staande parlementsver kiezingen. Hij zal nu naar het vaste land gaan en daar verscheidene hoofdsteden bezoeken, in het bijzonder Berlijn, Weenen en Praag. Zijn bezoek draagt geen officieel karakter, doch hij hoopt toch de kennis met de buiten landsche politieke kringen te vernieuwen, waarmede hij toen hij premier was in aan raking is gekomen. Hij zal vóór het parle ment begint weer te Londen terug zijn. Inwijding van een Duit sche kerk te Londen. De aartsbisschop van Keulen heèft een nieuwe Roomsch-Katholieke kerk in White Chapel te Londen ingewijd. Luther en Streseman om trent de Duitsche buiten landsche politiek.. Aan den vooravond van de confereptie te Locarno, die, daar de verschillende delega ties Zondag in deze plaats zijn aangekomen, gisteren is begonnen, hebben zoowel de Fransche premier, als de Duitsche rijkskan selier en de Duitsche minister van buiten landsche zaken, politieke verklaringen af gelegd. De Duitsche ministers spraken in een bijeenkomst van de vertegenwoordigers der internationale pers, meer in het bijzonder over de te Locarno te voeren staatkunde en over de verhouding tot Rusland. Het zou ver keerd zijn, aldus dr. Stresemann, om een tegenstelling te willen scheppen in de Duit sche politiek tusschen Westen en Oosten. Er is voor de Duitsche regeering geen sprake van een keuze tusschen Westelijke of Oos telijke óriënteeririg. Duitschiand wil een Europeesche politiek voeren, ten einde bij te dragen tot de pacificatie van Europa en te ontkomen aan een isoleering. De politiek van isoleering, zeide dr. Luther, heeft afge daan. Na de onderhandelingen te Washington. Volgend de „Matin" heeft Painlevé de onderhandelingen met de Ver. Staten over de regeling der schuld niet afgebroken, maar onderbroken. Hij heeft zijn volle vertrou wen in Amerika behouden en wil, dat iedereen zal begrijpen, dat Frabkrijk niet willens en wetens lasten op zich kan nemen, die zijn krachten te boeven gaan. Alvorens zich echter een definitief oordeel te vormen over het voorloopig accoord, dient Painlevé met Caillaux te praten en kennis te nemen van van den tekst. Een plezierboot gezonken. Draadloos wordt gemeld, dat gisteren een plezierboot, de „Goliath", in de haven van Marseille lek werd en zonk. Vijf per sonen verdronken, dóch de meerderheid van de passagiers en de bemanning werd gered. De conferentie in Locarno geopend. Voor het met, vlaggen en bloemen ver sierde justitie-gebouw van Locarno had zich gisteren reeds vroeg een geweldige menschen- menigte' verzameld om cc opening van d,e conferentie over het Veiligheidspact gade te slaan. Tegen 11 uur arriveerden de dele gaties in auto's. Chamberlain nam naast den burgemeester van Locarno, Rusca, plaats. Niet aanwezig zijn de Tsjecho-Slovaaksche en Poolsche delegaties. De burgemeester opende vervolgens de conferentie met een toespraak, waarin hij de gedelegeerden namens de stad Locarno be groette en dankte voor het feit, dat zij door Locarno uit te kiezen als plaats voor deze belangrijke conferentie, de stad voor immer met het groote werk verbonden hebben, dat zij voornemens zijn uit te voeren. Busca sprak den wensch uit, dat het werk der gedelegeerden met succes bekroond zou worden en aan de menschheid de verwachte gerechtigheid en vrede zal brengen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Chamberlain, antwoordde met enkele woorden, waarin hij voor de hartelijke ont vangst dankte en zeide, dat het alle delega tier verheugen zou, indien zij op den gast vrijen bodem van Zwitserland definitief den vrede zouden kunnen herstellen. De Engelsche en Itaiiaansche delegatie zijn Zondag aangekomen. Briand heeft met Chamberlain geconfereerd over de werk zaamheden der conferentie. Ook Vandervejde^is aangekomen. 's Avonds heeft er onder leiding van den bisschop van Locarno een godsdienstoefe ning plaats gehad om den zegen van het Opperwezen over de werkzaamheden der conferentie af te stheeken. „De „Petit Parisien" is van oordeel dat de verklaringen van Luther en Stresemann eenige vrees wekken, want zij lieten eenige zinsneden los, die toonden dat de te bespre ken quaeSties thans op dezelfde wijze als acht maanden geleden worden gesteld. De „Matin" zegt dat de woorden van Luther een verzachte paraphrase vormen van de verbale nota, die de vorige week te Parijs werd overhandigd. ,De oorlog in Marokko. Bij de verovering van Ajdir, het hoofd- De eerste zitting der conferentie'was giste ren kort na half een geëindigd.- Dë gedele geerden der verschillende landen kwamen overeen onmiddellijk aan te varigen met de discussies over h.et te slui'eil Rijn-Véilig- Heidspact, daar verschillende, artikelen van het door de juristen voorbereide pact na dere uitlegging behoeven. De deskundigen hebben opdracht gekregen onmiddellijk met het onderzoek een aanvang 'te' maken. De volgende zitting van, dë conferentie werd op hedenochtend lO.uuf bepaald, De particuliere besprekingen tusschen de ge delegeerden zullen reeds in den loop van den namiddag beginnen. 'Een telegram meldt nog, dat de Duitsche vertegenwoordigers hun goedkeuring hech ten aan het mecrendeel der artikelen van het door de juristen te Londen opgestelde ontwerp-pact van het Rijnland,' waarvan voorlezing werd gedaan. Een aantal artike len, die in beginsel werden aanvaard, wer den terugverwezen om er de redactie nader van te omlijnen. Eenige artikelen- werden geheel en al voorbehouden-. De 1 indruk van het eerste contact is gunstig.' Al even optimistisch is de, Britschei draad- looze dienst, die meldt, dat er in de eerste zitting meer vorderingen werden gemaakt, dan algemeen verwacht was. In zijn verklaringenaan de pers vóór den aanvang der conferentie heeft Chamberlajn nog gezegd, dat, ofschoon de conferentie zou beginnen met vijf naties rönd^de tafels, andere d.w.z. Polen en Tsjech,oslowakije zoo noodig er bij zouden worden geroe- pen. Stresemann werd gisterenmiddag onwel; hij had keelpijn en was koortsig; hij con sulteerde een medicus, die van- opinie was, dat de schuld lag aan de verandering van bet klimaat en de reis. Hij veronderstelde dat de ongesteldheid van kotten 'duur zou zijn en dat 'Stresemann .Hedenmiddag m staat zou zijn het confereerên te hervatten. De zitting van hedenmorgen is afgélascht. Minister Churcill wordt Zaterdag van zijn vacantiereis uit Italië te Londen terugver wacht. Hij zal zich' terstónd bezig, houden met de consequenties van .d,e voorgestelde voorloopige regeling der afbetaling van Frankrijks schulden aan Amerika voor Fransche schulden aan Engeland. „Het cijfer van 12 'A millioen, dat 26 Augustus j.l. als basis, voqr de jaarlijksche betalingen van Frankrijk aan Engeland werd vastgesteld, was n.l. als gemiddeld cijfer be doeld en men was overeengekomen, dat Frankrijk eventueel gedurende de eerste vijf jaar minder zou betalen, op voorwaarde, dat het tekort later zou worden ingehaald. Het beginsel dat Frankrijk aan Engcjapd beta lingen zou doen, evenredig aan die aan an dere landen, kan nu aldus worden toegepast dat de Britsche regeering van Fraqkrijk ge durende de eerste vijf jaren van Frankrijk annuiteiten zou ontvangen, welke, niet meer bedragen dan het aequivalent van 40 mil lioen dollar hetgeen dus minder zou zijn dan 12% millioen. In de colluose-fabriek Ragnit bij, Tilsit, ontplofte de ketel van een werklocpmotief. De stukken ijzer drongen door de muren van een gebouwtje, tengevolge waat-van zes arbeiders werden gedood drie zwaar en zestien licht gewond. De slachtoffers zijn ten deelc vreeselijk verminkt. Toen,gisterenavond 6.30 de personentrein uit Meinersdorf het centraal-station binnen reed, kantelde tengevolge van een verkeer den wisselstand een personenwagen. Drie reizigers werden gedood, 12 licht gewond, v Gemeld wordt, dat tengevolge van een rede van den socialistischen afgevaardigde Ellenbogen in het Oostenrijksche parlement de Itaiiaansche gezant een protest heeft in gediend bij den minister van buitenl. zaken. Deze heeft onmiddellijk een vertegenwoor diger naur de Itaiiaansche legatie gezonden om h,et diepe leedwezen der Oostenrijksche regeering wegens de onbedachtzame woor den 'van den Oostenrijksche afgevaardigde te betuigen. De Itaiiaansche afgevaardigde heeft zich echter niet voldaan verklaard en men kan derhalve verwachten, dat het inci dent verdere gevolgen zal hebben. De Finsche kanonneerbooten Haeneennaa en- twee .torpedobooten zijn in den nacht op een tocht naar Wasa in de Botnisehe golf door een hevigen storm overvallen. Volgens de tót dusver ontvangen berichten is de tor pedoboot S 2 gezonken. De commandant, een oKwier, de scheepsdokter en 50 man equipage zijn daarbij verdronken. De kaonneerboot „Haeneennaa" is te Wasa binnengeloopen de tweede torpedo boot te Björneborg. Beide vaartuigen had den sléchts lichte averij opgeloopen. Militaire vliegtuigen zijn naar de plaats van de tamp gezonden. De Zweedsche regeering heeft schepen aangeboden voor het instellen van een on derzoek", de Itaiiaansche gezant twee hier aanwezige, vliegtuigen. De verongelukte torpedoboot was in 1900 getouwd. Zij had een waterverplaatsing van 260 ton, voerde twee kanonnen van 1% c.M. kaliber ,en was van een torpedolanceerin- richting voorzien. Hamad bey el Atrasj, een der voornaam ste. leiders van den Droezen-opstand, heeft zich onvoorwaardelijk onderworpen. Te- Hama zijn zuiver plaatselijke onlusten uitgebroken, welke >chijnen te zijn aange sticht'door Nomaden. Alle maatregelen zijn getroffen voor het herstel der orde. Men meldt uit Weert: De oogst van aardappelen in deze streek is in vollen gang. De opbrengst is zeer groot, en 'de kwaliteit over het algemeen zeer goed. Op de- lagere gronden hebben ze wel wat van de .vele regens geleden. De marktprijs is 2.75 pet; 100 K.G. op wagon. De „aardappelenzomer" zooals de land lieden zéggen, komt het oogsten der aard appelen en andere najaarsvruchten zeer ten goede. De aardappelen leveren ook in het land van Maas en Waal een ruimen oogst en de hoedanigheid is uitstekend, T)e prij zen zullen dit jaar zeer matig zijn. Binnenkort zal het nieuwe ontwerp-Bios- coop (het eerste werd. zooals men zich herinnert, met éen zeer gemengde stemming in 1923 door de Tweede Kamér verworpen! m openbare behandeling genomen. Dit feil is voor het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond aanleiding om aan 'de pers een beschouwing toe te zeilden van de-hand van den Bondsadmini- strateur j Dat deze het voor „hel bedrijf" opneemt, is zeer natuurlijk- v Begrijpelijk is ook, dat wordt opgekomen tegen bepalingen,'dié voor het bedrijf scha delijk kunnen worden geacht.. Maar onverstandig moet Ifef worden ge oordeeld, dat de schrijver ziin kracht schijnt ie zoeken in felheden 'tegen de regeering en zoo aan zijn beschouwingen een sterk subjectieve kleur gééft. Het begint al dadelijk met de verzeke ring, dat „de calvinistische drijvers" hebben weten door té drijven, dat de Tweede Ka mer nog vóór de behandeling' der begrooting in een „specidle vergadering" boeenkomt ter behandeling va'n het ontwerp-Bioscoop- wet. Er is geen sprake vaq een speciale ver gadering en evenmin van een doordrijven door calvinistische denvers: de voorzitter der Kamer heeft het ontwerp op de Kamer agenda gebracht en .zonder bezwaar heeft de vergadering zich 'daarmee ver.eenirfd. Onverstandig "is hét-van'den schrijver, de christelijke grondslagen, waarvan in de Troonrede sprake is, in verband,te brengen met de film-kèuring: Worden de christelüke grondslagen dan door het 'film-bedriif niet aanvaard, en ziin de voorstellingen zóó, dat zij den toets van christelijke beginselen niet kunnen door staan? En verder: Ops volk wordt dus nu officieel onder censuur van de christelijke regeering ge steld. Wat dit voor de toekomst beteekent, is thans nog niet te overzien. Vast staat echter, dat als deze re'geering zich lang weet "te handhaven wat niet te hopen is mede met het oog op here plannen voor een Zondagswet' ook het tooneel. de pers en de literatuur onder censuur zullen wor den gesteld. Het „Huisgezin" schrijft er van: „Dergelijke uitweidingen, die buiten het kader van het -Bioscoop-ontwerp vallen en door den gemachtigde van den Nederland- schen Bioscoopbond op ongemeen onhan dige wijze wordep verbreid, kunnen de zaak waarvoor hit zegt op tè komen, niet be vorderen.' Hij wekt het vermoeden, dat „het bedrijf" niet tegen controle en toe zicht kan, wdarbij mét christelijke beginse len wordt gerekend. Terwiil verdér'zijn bekommering over het voortbestaan dér christelijke regeering in verband met' tocmeel, pers en literatuur een zaak is, die absoluut staat buiten den in houd. de waafde of de onwaarde van het ontwerp-Bioscdopwefe Als de schrijver ten slótte zegt, dat alle bioscoopdirecteuren in de komende dagen op het witte "doek de voornemens der reëeering zulleh-bekend mak^n, en dat bo vendien'„nog veel ernstiger maatregelen genomen zullen worden, die er toe moeten leiden, dat de," meerderheid in de Tweede Kamer de regeeHng nietvolgt op dezen voor hét bedrijf"' gevaarlijken' weg, dan wordt men versterkt in de meening, dat zulk een bestrijding niet tot het gewenschtc resultaat kan voeren. - In plaats van .een zake-lnke uiteenzetting een amendeering ven !het ontwerp beeft men in hoofdzaak gekregen schimpscheuten op dr regeering en verzekeringen dat „het bzdrijf" in gevaar is. Er zi;n nog andere kanten aan deze zaak, en de Bioscoopbond zal het moeten geheu gen, dat de regeering'en Kafner ook daar mee rekening houden. Installatie der commissie. De Minister van financiën zal Vrijdag 9 dezer des namjddags half 3 dé Bezmmgings- commissie. in-haar nieuwe, samenstelling m- stalleeren. Mr. A. R. Zimmerpian verzoekt aan de N R Ct. mede te 'deelen, dat bij geen en kel onderhoud, dat hij te'Wéeben met een journalist of eèn correspondent van een persbureau gehad hééft,- over de mogelijk heid eener benoeming, lot -gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië gesproken is. In.een bijéénkomst Van het gemeentebe stuur van Amsterdam met belanghebbenden bjj hel melkbednijf is in: beginsel besloten tot de oprichting vah- ee,n vereeniging tot bevordering van hygiënische melkwinning. Een commissie, waarvian de heer R. H. Gel der, veearts, als stcrctaris zal optreden, zal de noodige stappen doén' om tot stichting van deze Vereetiiging té geraken. Weldra Het wetsontwerp te wachten. Naar - de Tel, verneemt, is de volgende maand reeds de indiening te wachten van een wetsontwerp' tot stichting van het aan gekondigde Wégenlo,nds. Daaruit zullgn niet alleen voor een groot Zij: „O, mannie, snoezig, vin-je niet? Wc moeten beslist, zoo gauw wc weer thuis zijn, een randje van rotsen om 't grasperkje in ons tuintje laten aanleggen!" STAATSGEHEIMEN. Een Engelsch staatsman zat op zekeren dag met een vriend in de hal van een groot hotel te praten, toen een jonge man op hern toetrad en vroeg: „Kan ik. u een oogenblikje spreken, mijnheer?'" „Zeker," antwoordde deze, opstaande. De jonge man leidde hem dwars door de. hal, waarbij het scheen alsof de jonge man den staatsman iets heel gewichtigs te vragen had. In den uitersten hoek gekomen, fluisterde het jongmensch den staatsman in het oor: „Ik ben redacteur van het blad en zou u willen vragen mij te vertellen, wat u van de buitenlandsche politiek der regecring denkt." Een oogenblik was de staatsman verbluft, toen antwoordde hij: „Komt u evén mee. Verheugd volgde de journalist den staats man, die hem voorging door de leeszaal, toen door den salon, die eenige verdiepin gen lager lag/vervolgens door een lange gang in de eetkamer. In den versten hoek daarvan gekomen, zocht de staatsman *3CF" ter een hoedenstandaard een hoekje jp- Hij wenkte den journalist, die hem in'stijgende verwachting had, gevolgd, boog zich vertrou welijk voorover naar den jongen man en fluisterde dien geheimzinnig toe: „Bij mijn ziel, ik weet er niets van." deel de kosten bestreden worden voor den aanleg en verbetering van de verkeerswe gen, doch ook voor de verbetering van dc rivierovergangen, die voor een goed wegen net een onmisbaar element vormen. De maatregelen in de Hoofdstad, Naar de Tel. verneemt, zal de gemeente Amsterdam zorgen voor de controle van de melk in Amsterdam, terwijl de boeren zélf zullen zorgen voor ten hygiënische melkwin ning en dito aflevering in Amsterdam. Dit is het principe, waarvan zal worden uitgegaan, om tot eefl. bétere kwaliteit van de melk te kunnen komen. De kosten van de commissie kpmen voof rekening van de gemeente Amsterdam ter wijl voor de verbetering van de melkwin- nings-hygiëne bij de veehoudersbedrijven later óók financieele steun bij de gemeente Amsterdam zal kunnen wordeh aangevraagd. De commissie die officieelc sanctie verkrijgt is geïnstalleerd door den burgemeester. Een nieuwe verkoopclausule. Naar het Tabaksblad verneemt, zal in de eerstkomende vergadering van'de Vereeni ging der Hollandsche tabakshandelaren een voorstel ingediertd worden waarbij op ter mijn gekochte tabak, ook als zij na verla ding zich reeds in het bezit van den koo- per bevindt, toch tot op het oogenblik van de betaling het eigendom zal 'blijven van den verkooper. Door deze verkoopclausule zal worden voorkomen dat gekochte, maat nog niet betaalde tabak aan banken of an dere schuldeischers als onderpand wordt ge geven of door den liscus in beslag kan worden genomen. Geen andere tak van handel kent het cre dietsysteem, zooals dat gebruikelijk- is in den tabakshandel, waarbij credieten op lan gen termijn verleend worden, die zelfs niet door wisselaccepten zijn gedekt, en waarbij bepaaldw ordt, dat dc goederen uitsluitend als bedrijfsmateriaal moeten dienen en niet als middel om zich crediet te verschaffen. Daar in den laatsten tijd eenige misbruiken werden geconstateerd, wordt de bovenge noemde beperkende clausule onvermijdelijk geacht om het'tegenwoordige vrij crediet systeem op den duur te kunnen handhaven. Nu goed dan. Vast staat, dat di Cava hier 's morgens geweest is. De bankier ver wachtte hem. Wat kwam de markies hier doen? Geld halen Kwam hij het stelen? Het lijkt mij onwaarschijnlijk, daar de ban- kiet zeer waarschijnlijk geweten heeft, dat hij geld noodig had. Anders zou hij -^ovecl geld niet losgemaakt hebben, daar lil de boeken niet blijkt, dat het geld voor andere doeleinden benoodigd was." ;,üx Cava kwam dus hier. Hij is maar zeer kort hier gebleven, heeft in dien tijd het geld, gebeurd en is weer vertrokken Heeft Itij den bankier gedood?" „Ja, natuurlijk!" „Goed, maar zoeken we naar de beweeg redenen van dien moord. Gij zelf meent te moeten gelooven aan plotselinge wóedc. Het is- zeer goed mogelijk. Maar wat 'kan di,e woede hebben opgewekt. Was ér geld te weinig, het lijkt mij niet zeer waarschijn lijk. Andrieu had meer geld kunnen beschik baar stellen, Zijn financiën waren volstrekt niet in het ongereede. Hebben de twee twist gekregen. Dat is onmogelijk, daar di Cava maar zeer korten tijd op het kantoor geweest is. Hij kan hoogstens het geld heb ben opgestreken en toen tot besluit den bankier' de hersens hebben ingeslagen." „Dat is toch ook moeilijk aan te nemen." „Inderdaad." „Ziet ge dus wel. Wij hebben alle ver onderstellingen gemaakt, maar kunnen geen enkelijke aannemelijke vinden. „Alle veronderstellingen hebben wij nog niet gemaak'l. Wij hielden geen rekening- met dé mogelijkheid, dat di Cava het geld gebeurd heeft en toeft weer heengegaan is, zcp.der den bankier te dooden. „Zonder den bankier te docden, rjpP ^c Iord uil,'„maar hij is toch vermoord!" „Een ander kan de moordenaar zijn." „Neem me niet kwalijk, de Linar, maar dat is gewoonweg,-onzin. Het kan, dunkt me, niet in een verstandig brein opkomen, te twijfelen, of di Cava wel de moordenaar is. Da', 'hij en niemand anders den bankier gedood heelt, het is zoo klaar als de dag. „Op welken grond." „Nu, mij dunkt, gronden voor die zeker heid bestaan er genoeg. „Van zekerheid kan in ieder geval nim mer gesproken worden. Als ieder persoon, van wien men weet, dat hij het laatst met een vermoorde sprak, de moordenaar moest zijn, zou 't er al heel ongelukkig uitzien. 's Morgens vroeg is di Cava bij Andrieu hier geweest.." v- „Heel wat uren later ,pas, vond men den bankier dood in dién stoel. Er is dus tijd genoeg verlcopen, om te kunnen aannemen, dat ook een ander den bankier heelt kun nen vermoerden." „Men zou dat inderdaad kunnen aanne men, als di Cava iemand was, van wien men een dergelijken dood niet verwachten kon. Neen, duizend tegen één. dat hij 'de móor- dènaar is en niemand anders." „Duizend tegen één, aangenomen, maar het is dus toch mogelijk, dat hij 'den moor denaar niet is." „Waarom aar. zijn schuld te twijfelen? „Niet omdat hij zoo iets niét doen zou, als 't hem te pas kwam, maar omdat wij geen enkele reden kunnen bedenken om welke hij dien moord gepleegd zou (hebben. En dan cok, omdat hij haast .te ,kor,t hier was om de daad te volvoeren „Maar wie zou liet gedaan hébben. Wie kan dan de moordenaar geweest zijn Zoo lang 'gij mii daarop geen antwoord geven kunt, zal ik uw, veronderstelling niet aan vaarden." „Ik ben juist hierheen gekomen, om te trachten, een spoor van dien veronderstel den moordenaar te vinden. Het ;kan im mers geen kwaad, voor een oogenblik aan te nemen, dat iemand anders da"n di Cava de moordenaar is. Als wij daarvan uitgaan, gelukt het ons misschien nog - wel het een en ander te ontdekken, dat de'geheime po litie niet ontdekt heeft, juist, omdat deze ook dadelijk als vaststaande heeft aange nomen, dat de markies de moordenaar was.' „We kunnen het probeeren,"^ zeide lord Nibbl'ington, „maar uw resultaten zullen ni hil zijn." 1 „Dat kan zijn, maar ook een gunstige uil slag' is mogelijk." Het goed vertróuwen van de Linar scheen evenwel beschaamd te worden. Hij onder wierp opnieuw alles aan een nauwkeurig onderzoek, maar hij vond niets dat hem licht verschafte of een draad in handen gaf. De twee vrienden verlieten ten laatste het kantoer, zonder veel ontdekt te hebben. lrWat nu," vroeg de lord,toen zij weer over dc straat liepen, „wat nu?" „Laten wij een wandeling maken, we krij gen dan ebn koel hoold en dat kunnen we thans gebruiken." Ze wandelden een poos zwijgend voort, toen zeide de Linar: „Veronderstel: een ander heeft bankier Andrieu gedood." „Geeft gij die veronderstelling nog niet op?" f „Nee^n, zeker niet, hoe dwaas u dit mis schien moge schijnen. Neem aan. dus een ander is de moordenaar. Het moet dan ie mand zijn, die wist, dat de bankier veel geld in kas had, zonder te bevroeden waar schijnlijk, dat hij het reeds weder in de vroegte had uitgegeven. Die persoon zou dus geld willen rooven en niet wetend, dat de bankier op zijn kantoor was, meende hij dit veilig te kunnen doen. Maar dc bankier was wel op het kantoor en de dief heeft hem toen den doodelijken slag toegebracht. Zoo zou het toch gebeurd kunnen zijn." Ondanks zich zeiven móest lord Nibbling- tcn de vindingrijkheid van zijn vriend be wonderen. „Het zou aldus gebéurd kunnen zijn, maar liet is daarom' nog niet zoo gèbeurd. Maar komaan, 'ik zal voor' eeh oogenblik aan nemen, dat ge gelijk hfebt. Wat meent gij dan, dat er etts'-fè doen staat om dien moordenaar te ontdekken?" „We redeneeren iverdér. De' moordenaar moet eerstens iemand-géweèst zijn, die net de zaken van- dan bankier op de hoogte was en dan móet hij gemakkelijk binnen het kantoor hebben kunnen komen, Wie konten nu als verdachtèn het eerst in aan merking: dc bedienden. Het kon zijn, dat onder het personeel ietnand schuilde, die tot iets dergelijks in staat was.»Het-zal dus niet kwaad zijn te onderzoeken uit welke personen het kantoorpersoneel in de rue Lafite bestaat." I „Ik heb vanddag iemand gesproken, die vroeger bij den heer A'ndrieu in dienst was. Hij kan ons misschien van dienst zijn. „Zeer zeker.' En hij was misschien nog met lang bij den bankier vandaan? „Neen, nog pas geledten. Hij is nu bij mijn bankier." - t „En zijn plgats in de rue Lafitte zal door een ander zijn ingenomen. „Ja, dat is waarschijnlijk wel het geval." „Welnu, dat bewijst, dat het personeel van bankier - Andrieu niet geheel uit per sonen bestaat, di.c daar 'sinds lang in dienst waren. Er kan dus iemand ziin, die zich er in gedrongen heeft, met het voornemen daar eens zijn slag te slaan. We behoeven dan nog niet te veronderstellen, dat een ge wone bediende zijn meester vermoord heeft. Het kan heel goed, dat een schufk, zich in hei vertrouwen v-an den bankier heeft weten in te dringen, om hem te kun nen berooven." „Het kan, het kan, zeide lord Nibbling- tcn, „maar wat een toevallige samenloop van omstandigheden zou er dan hebben plaats gehad. Het is ongelooflijk, neen, deLinar, ik zeg u, di Cava en niemand anders is -de moordenaar van den heer Andrieu." „Maar gij zult toch niet weigeren mij te helpen zoeken in dc aangeduide richting. „O, neen. ik ben geheel tot uw dienst. Het lijkt mij «én wanhopig ondernemen! rra,ar ik weet geen betere wijze om de zaak aan te vatten." Den volgenden dag bevond'lord Nibbling- ton zich alweer bijtijds in het kantoor van zijn eigen bankier en hij vroeg deze-nog maals verlof den kantoorklerk te mogen spreken. Dit werd hem niet geweigerd. „Mijnheer," zeide de Engelschman, „ik moet u nogmaals lastig vallen met eenige vragen. Maar met de beantwoording daar van bewijst u mij een zeer grooten dienst en u weet ik vraag niet uit ijdele nieuws gierigheid. Hoe lané is het geleden, (Jat u uw betrekking bij mijnheer Andrieu verliet?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5