SS^flIEUWS FINANCIËN. UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID. ORDE EN ARBEID. MARKTNIEUWS. VISSCHEN. Pasvisa. Onderscheiding. LUCHTVERKEER. Fokker licht gewond. Fokker's succes in Amerika. Maas- en Waalsche Bank. De moord te Garoet. Zware brand bij Soerabaya. Het communisme te Soerabaya. Prof. Molkenboer over de R. K. Universiteit. Land bouw huishoud kunde. Een roerende kerkelijke plechtigheid. De Indologische leerstoelen te Utrecht. De historische tentoonstelling te Amsterdam. Uit de Bouwvakken. Dreigend conflict bij de scheeps werven der Firma's Wilton en P. Smit. Uit de Mijnindustrie. De crisis in het mijnbedrijf. POTTUM's SENSATIONEELE BALLONVAART TE LEIDEN. Zware druiventrossen. Het vreemdelingenverkeer te Bergen (N.-H.). In het Merwede-kanaal verdronken. Door een auto aangereden. Diefstal van bankbiljetten. Coop. 1 umiersvereeniging Gouda en Omstreken". In onderstaande lijst kan men zien welke eischen verschillende landen aan Nederlan ders stellen, die er tijdelijk willen verblij ven. Uit Nederland voor Nederlanders naar Ned.-Indië, per Ned. boot van een Ned. haven naar Ned.-Indië is geen pasport noo- tlig, doch wel gewenscht, wijl men anders de boot onderweg niet, kan verlaten. Door- réis-visum voor de Britsche Dominions kost 0.61. Staten waarvoor geen pasvisum noodig is. voor Nederlandsche Staatsburgers, in hel bezit van een geldig Nederlandsch paspoort, niet voornemens zich metterwoon in ge noemde staten te vestigen, is géén pasvisum noodig voor: België, Italië, Spanje, Luxem burg, Denemarken, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Frankrijk, Fransch Marokko of Algiers (wel echter voor Tunis en Indo china waarvoor het visum 5.40 kost), Groot-Brittannië, Ierland, Pannama en Ca nada. Wal België en Luxemburg betreft, daar voor is ook geen paspoort meer noodig. Vol doende is een bewijs van Nederlandschap, voorzien van foto (geldigheidsduur onbe perkt.) Familiepaspoorten, waar echtgenooten (of een van hen) met kinderen op kuunen reizen zijn van deze landen toegestaan in Noorwegen, Denemarken, België, Frankrijk, Zwitserland en Spanje. De kinderen óp den lamiliepas vermeld mogen niet ouder zijn dan 14 jaren. Voor Zweden, voor welk land ook familiepaspoorten geldig zijn, is de leeftijdsgrens op 12 jaar gesteld. De Britsche regeering maakt geen bezwaar tegen de gebieden in het Rijk waarvoor visa noodig zijn, één visum voldoende te achten. D^ op het paspoort vermelde kin deren moeten jonger dan 16 jaar zijn. Staten, die een pasvisum eischen. Duitschland. Daarvoor is noodig een ge woon visum voor een heen- en terugreis naar Duitschland, voor den duur van: drie dagen'/ 1.20, een week 3.00, een maand 6.00, drie maanden 9.00, meer dan drie maanden 12.00. De kosten voor een door reis door Duitschland worden berekend naa; den geldigheids-duur van het visuni Voor gczelschapsreizen, indien de deelne mers in het bezit van een geldigen pas zijn: voor iederen deelnemer 10 pCt. van de ge noemde kosten, maar minstens 6.00 voor het gehcele visum. Een visum voor gezel, schapsreizen wordt slechts onder bejTaalde voorwaarden verleend. Hieromtrent infor- mcere men bij de Duitsche postkantoren. Voorts wordt er op attent gemaakt, dat de paspoorten, die door nieuwe bladzijden zijn aangevuld, voor reizen naar Duitsch land niet meer geviseerd kunnen worden; al deze visa gelden slechts voor ééne heen- en terugreis. In bijzondere gevallen wordt een z.g. „Dauervisum" verstrekt, geldig voor drie maanden, zes maanden, of een jaar. Dc kosten daarvan zijn respectieve lijk 15.00, 24.00, 36.00. De gewone Duitsch visa gelden ook voor Beieren, alle bijzondere formaliteiten voor dat land zijn vervallen. F amilie-paspoorten zijn in Duitschland geldig voor: le. echtgenooten, 2e. echtge nooten of een van hen (ook weduwnaars of weduwen) en hun kinderen tot den leeftijd van 15 jaar. Deze passen moeten de namen en portretten van alle daarop vermelde per sonen bevatten die natuurlijk tezamen mot ten reizen. Het visumrecht wordt slechts één keer geheven. Deze voorwaarden gelden alle ook voor het bezette Duitsche gebied. Men moet zich daar binnen twee dagen na aankomst bij dc politie melden. Oostenrijk, visum, één jaar geldig, voor meer dan één reis in het jaar, 6.60, voor één reis 3.30; transitovisum niet noodig. Familie-paspoorten zijn in Oostenrijk gel dig; dc daarop vermelde kinderen mogen niet ouder zijn dan 14 jaren. Het visum- recht wordt slechts één keer geheven. Lithauen. Visum 6.00, enkel doorreis- visum 0.60 (aan te vragen bij het consu laat in Londen). Polen voor één reis 10.00, meer reizen j 20.00, voor een transitovi sum 2.00. Finland 6.00, doorreisvisum, driedagen geldig kosteloos; Letland voor een heen- en terugreis met verblijf gedu rende 30 dagen: 6; meer reizen per jaar 25; visum voor één doorreis 1; onbe paald aantal doorreizen 2.50. Rusland. Daarvoor worden hier te lande geen visa verstrekt. Om toelating tot dat land te verkrijgen, dient men zich te wen den tot de te Berlijn gevestigde Legatie der Sovjet-regeering, hetzelfde geldt voor de Oekrajiene, Georgië en de Kaukasische Sov jetrepublieken. Hongarije. Visum 6, doorreis zonder op onthoud 0.60. Familiepassen zijn toege staan; kinderen daarop vermeld mogen niet ouder zijn dan 14 jaren. Tsjecho Slowakije 6 een jaar geldig voor een willekeurig aantal in- en uitreizen; voor doorreis geen visum noodig. Joego-Slavië (Servië, Kroa tië, Slovenië) voor een visum zes maanden geldig voor verschillende in- en uitreizen 6; voor een visum voor een in- en uit reis drie maanden geldig 3; doorreis-visum (met opoikthcud) een maand geldig 1; doorreis-visum (zonder oponthoud) een maand geldig 0.60. Turkije: doorreis visum 5, visum voor verblijf 10. Portugal. Visum 10. Familiepaspoorten waarvoor één visum noodig is, zijn geldig voor: a. echtgenooten, b. echtgenooten of een van hen met minderjarige kinderen, en c. voogdén of voogdessen met pupillen. Ver. Staten van N.-Amerika. Visum 26. Brazilië 5.72; Argentinië 2.60; Chili: is noodig paspoort en bewijs van goed gedrag; beide moeten van een visum worden voor zien; elk dezer visa kost 3; zij zijn voor onbepaalden tijd geldig. Japan. Visum 5, China 6; voor onbe paalden tijd geldig; Siam 5; een transito visum kost 0.50. Britsche Dominions: visum 5.20, door reisvisum voor Nederlanders naar Ned.- Indië 0.31. De koningin van Italië heeft mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister, benoemd tot Groot-officier in dc Kroonorde van Italië. Voorts heeft de Britsche gezant namens de Britsche regeering aan mr. Patijn ,een fraai bewerkt zilveren kunstvoorwerp met inscriptie ten geschenke aangeboden. De heer Fokker is met zijn drie-motorig toestel, als eerste in de Ford-reliability- toer te Detroit aangekomen na 3400 k.m. te hebben afgelegd. Bij aankomst, gedurende 'n hevige donderbui, viel een camera uit het bagage-rek. Door den hevigen klap kreeg de heer Fokker een lichte kneuzing aan het hoofd. Overigens had hij geen letsel. Fokker is, naar uit New-York wordt ge meld, als eerste in den ,,Ford Reliability Tour'' geëindigd. Het succes was volkomen. Zoo zegt de „World": Fokker kent thans de publeke opir.ie uit het gejuich dat tiendui zend menschen ter eere van hem in Detroit aanhieven." De crediteurenlijst. Totaal passief 1.603.516. „Handelsbelangen" van a.s. Woensdag zal de credilcurenlijsl bevatten in het fauüssc- ment der Maas en Waalsche Bank en hare vennooten J. H. H. Kneppers en J. G. Jur- gen#, te Nijmegen. Zij telt 850 namen met een passief van to taal 1.603.516 en verder O. Kr. 3.620.772- B. Frs. 62.067; H. Kr. 151.465; Fr. Fr 14.705- R. M. 1584; 200. Hierbij zijn nog niet inbegrepen de vor deringen wegens fondsen, welke volgens den koers van 7 October zullen worden be rekend; eveneens zullen op dien datum de \Tejmde Seldsoorten tegen den dagkoers in Ned. geld omgerekend worden. De verificatie-vergadering zal, zooals wij reeds mededeelden, op 7 October a.s. ge houden worden. Een half verbrande koffer, waaraan ,geen tcekenen van plundering te bespeuren wa- len is, volgens een Aneta-bericht, gevonden m een leegstaand huis, naast het hotel te Garoet, waar mevrouw Campbell Malvie vermoord werd. Deze koffer was haar eigendom. Tien bedienden uit het hotel on dergingen een scherp verhoor. De kost baarheden der vermoerde zij-n in een wa terput gevonden. 7000 H. A. bosch en grasland verwoest. Aneta meldt uit Soerabaja: Een brand verwoestte 7000 H. A. bosch- en grasland op de bergen Weliran en Andjas Moro op de grens van Soerabaja en Pasoeroean. Het Soer. Hbld. schrijft: Er is den laatsten tijd een sterke actie te bespeuren van communistische zijde, om het aantal leden der vakvereenigingen uit te breiden. Natuurlijk is dat organiseeren een voudig het leggen van een grondslag voor latere stakingen en hoewel reeds langer po gingen gedaan werden om de vakbonden in kracht te doen toenemen is dit werk pas intensief ter hand genomen na het uitbre ken der stakingen te Semarang. De belangrijkste communistische voor mannen te Soerabaja zijn, naar bekend is, Prawircsoedjono, Moeso Soedibio en Soe- rachman. De handigste en meest ontwikkelde van dit edel viertal is Moeso, het bekende fac totum van prof. Hazeu, die een vrij behoor lijke algemeene ontwikkeling bezit, vloei end Hollandsch en Engelsch spreekt en hoofdredacteur l's van „De Proletar", een Inlandsch communistisch weekblaadje. Als spreker is Moeso vrwel ongevaarlijk. Zijn toehoorders beschouwen hem meer als een clown dan als serieus propagandist en zijn zonderlinge gebaren en manieren maken dat zijn spreken gewoonlijk als eenig suc ces, een daverend gelach teweeg brengt. Als schrijver is Moeso echter gevaarlij ker. Zijn scherpe pen, die zeer juist de sen timenten van de Inlanders weet aan te ra ken, is zeer gevaarlijk en zijn stijl mede sleepend. Als spreker gevaarlijk en verder niets beteekenend is Prawirosoedjono, die een dom, gevaarlijk drijvertje is, met groot enthousiasme weet te spreken en op zijn ge hoor een sterken indruk maakt. Hetzelfde kan worden gezegd van Soedi bio en Soerachman, die gevaarlijke sprekers zijn en als schrijver vrijwel niets beteeke- nen. i I Prof. Molkenboer gaat uit van het denk beeld, dat de R. K. Universiteif nog niet populair is bij de Katholieken van Neder land. De bedoeling der Universiteits-week is nu, ons eigen volk een en ander te vertel len van de basis der Katholieke Universi teit. Allen moeten daarvoor mobiel ge maakt worden. Deze universiteit is er een maal, dat is het nuchter feit. Men kan dus niet zeggen, we kunnen er wel mee uit scheiden, dat zou een onuitwischbare blaam werpen op de Katholieken van Ne- derjand. Wij zullen u zoo goed mogelijk uiteen zetten waarom de Universiteit er is en waarom zij er moet blijven. De pausen hebben gesproken en de noodzakelijkheid betoogd van het bestaan der Hoogescholen. De emancipatie van dc R. K. wordt vol tooid door de universiteit. Het is de sluifstecn en de kroon van on ze Kath. samenleving in Nederland. Spr. sloeg een blik in 't verleden en her dacht de middeleeuwen met de prediking van het Evangelie door geloofsverkondi- gers. Een pracht van katholieke cultuur op het gebied van kunst, wetenschap en ge loofsleven bloeide hier. Hoe getuigen daar van nog de oude middcleeuwsche kerken op onzen vaderlandschen bodem. Een gevoel van heimwee treft ons niet zelden bij 't herdenken dier tijden. Daarna kwam de stormramp der hervor ming die over ons land is gekomen. Wat 'n afval, 'n verwording van zeden, wat 'n slagen! Daardoor is het Katholicisme tot een kleine macht teruggedrongen Verjaagd, kortgehouden, geknot werden we. We heb ben ons zonder groole schade niet kunnen verweren. Het Katholicisme heeft toen ge- ruimen tijd gesluimerd. We werden door de machthebbers geduld en het paap-zijn leek een schande. Nederland nóemde men graag het bij uit stek Protestantsche land en de geschiede nis van ons volk schéén te beginnen met den afval bij dc hervorming. Wij berustten, doch God heeft deze be proeving niet langer geduld. De emancipa tie begon 100 jaar geleden en wakkere mannen namen ze ter hand'. Le Sage ten Broek, Alberdingk Thijm, Schaepman en Broere sloegen de handen aan den ploeg. Ze bewezen, dat we rechten hadden .waarvoor we wilden opkomen. In 1853 werd de Bisschoppelijke hierar chic hersteld. N'et alleen de kerken wer den heropgetrokken, maar ook en vooral het onderwijs. Het Mandement van 1868 verscheen. Het is buitengewoon merkwaardig als een programma, waarvan we de eischen hebben omgezet in daden. Daarin wordt gesproken van het onder wijs in zijn geheclen omvang. Dus ook van kweekt in d eUniversiteif. De universiteit is het kind van de Katho lieke Kerk. Parijs, Bologna, Salamanca, Pa dua, getuigen daarvan. Wanneer de Katho lieke Kerk dus in ons land haar krachten herneemt, is het volkomen in de lijn, dat ook gesticht wordt de Katholieke Univer siteit! De menigte wordt geleid door de ge dachte, doch de gedachten worden ge- kweet in de Universiteit Denk bijvoorbeeld aan dc geschiedenis van het Materialisme. Lang nadat het wetenschappelijk veroor deeld was, vond het nog zijn aanhangers onder de lieden van minder ontwikkeling. De Universiteit is dus geen weelde-arti- kel, geen speelpop van eenige geleerden, doch 't is een noodzakelijkheid. Wij hebben daartoe moeten overgaan. De absolute noodzakelijkheid Fcwoog ons daarheen. De plaats, die ons toekomt in de samen leving van ons vaderland, kunnen we pas volkomen vorderen doordat we weten schappelijk op peil zijn. Dat is de beste apologie. Daarna ging spreker tot het materieele over. Wel zijn w eerkend door de Regee ring, doch genieten geen regeeringssteun. De offervaardigheid en de financieele draagkracht der Katholieken zijn enorm. Denk eens aan al de kapitalen door onze voorvaderen besteed, aan de oude katho lieke kerken. Ze zijn ons ontnomen, maar we hebben opnieuw gebouwd, sedert onze herleving .kerken, scholen, ziekenhuizen, gestichten etc. Veel van die verplichtingen zijn nu vrij gekomen, o.a. die tegenover 't bijzonder lager onderwijs. Dus is het hoo- ger onderwijs aan de beurf. Nadat spr. di tverder had uitgewerkt, be sloot hij met de wapenspreuk der R.K. Universiteit: „In Dei nomine feliciter". Aan de Kweekschool der Eerw. Zusters te Bergen (N.-H.) zal binnenkort aanvangen een cursus in landbouwhuishoudkunde, uit sluitend voop externen. Zaterdagmorgen half elf kwam Z. D. H. Mgr. A. J, Callier met zijn secretaris en dc Deken van 's-Hage den HoogEerw. heer H. A, Tli, van Dam en pastoor de Greeve van de St. Tercsia-parochie per auto voor de woning van het echtpaar P. Duykers aan den Visschersdijk fe 's-Hage en traden twee trappen hoog de woning binnen, waar de voorkamer tevens ziekenkamer met eenige fraaie bloemstukken was opgesierd. Na door de huisgenooten eerbiedig te zijn ontvangen, diende Z. D. H. het 17-jari- ge dochterje Marietje die reeds 8 jaren ziek en bedlegerig is het H. Sacrament des Vormsels toe, hetwelk op de huisgenooten een diepen indruk maakte. Na de kerke lijke plechtigheid onderhield Z. D. H. zich nog eenige oogenblikken met de vormelinge en sprak haar moed en geduld in evenals het jongere zusje Befsy, die 9 jaar oud, ook al reeds langer dan een jaar bedlegerig is. ,Dit meisje was reeds 2 jaar geleden ge vormd. Na zijnen Bisschoppelijken zegen gegeven te hebben verliet Monseigneur en zijn Eerw. geleiders de nederige woning. Het gezin telt 7 kinderen, waarvan 2 zie- ker" (Msb.) Veertig studenten voor Leiden en acht voor Utrecht. Van de studenten, die de Indologische op leiding hier te lande wenSchen, hebben, naar de N,R. Crt. meldt, van de 48 aangewezen jongelieden 40 Leiden voor dc studie ge- kozen en 8 Utrecht. De laatste dag. Zondag was de laatste dag van de histo rische tentoonstelling in de Hoofdstad. Een buitengewoon groot aantal bezoekers maakte van deze laatste gelegenheid nog gebruik om alles te bezichtigen wat er ge legenheid van het Amsterdamsche jubileum in de musea werd bijeengebracht. In het Rijks-Museum werd het op dien dag ver kochte aantal entreebewijzen op ongeveer 2000 geschat. Het totaal aantal betalende bezoekers van den tentoonstelling gedurende de drie maan den dat deze te bezichtigen was, is nog niet uitgerekend, doch het wordt geschat tus- schen de 75.000 en 80.000 te liggen. Het aan tal bezoekers zal, omdat voor scholen bijv. bijzondere voorwaarden golden, ongeveer 100.000 bedragen. Reeds Maandag werd begonnen met de inruiming van de verschillende zalen. De Anatomische Les, die na hét vertrek van den Claudius Civilis in de Nachtwachtzaal was geplaatst, is verpakt en zal een dezer dgen naar Den Haag terug worden gezonden. De veranderingen, die het museum zal ondergaan, nu de door de tentoonstelling in beslag genomen ruimten vrijkomen, hebben nog geen definitieven vorm aangenomen en worden door de directie nog overwogen. Dc vakgroepsvergadering van den R. K. Bouwvakarbe'idersbond „St. Joseph" zal Zaterdag 17 October tc Utrecht een beslis- fende het collectief contract, mede naar aan- sing nemen inzake de voorstellen betref fende het collectief contract, mede naar aanleiding van de conferentie op 22 Sep tember 1.1. gehouden. De werkgevers zijn n.l. bereid te contrac teeren tot 1 Maart 1927 op de volgende voorwaarden: handhaving van de voorwaarden van het landelijk contract 1924—1925, aangevuld met de volgende bepalingen: 1. Opneming van de bepaling, dat, wan neer in stuk- of aangenomen werk wordt ge arbeid, de bepalingen van het landelijk col lectief contract van toepassing zijn. 2. Voor nachtwerk geen overwerk wordt 25 procent bepaald. 3. De ziekteverzekering wordt verbeterd. Er kan 13 weken worden getrokken. Een bewijs van aangifte kan worden gevraagd. 4. Gedurende de contractspcriode zal de klassenlijst onder de oogen worden gezien. Bij overeenstemming over wijzigingen kun nen deze dan tusschentijds worden inge voerd. 5. De groep ongeschoolden zal worden beperkt tot de plaatsen, waar zij momen teel bestaan, zoodat uitbreiding van deze groep is uitgesloten. Staking voor onrechtmatig ontslag blijft tijdens het contract mogelijk. 7. De hoofdbesturen der patroonsbon den zullen hun medewerking bij het tot stand komen van tarieven geven, wanneer de patroons ter plaatse tarieven of accoord- werk invoeren en weigeren daarbij de ar beidersorganisaties te erkennen. Gedurende deze contractspcriode mag dan voor tarie- ver niet worden gestaakt. (Volkskr.) Zaterdagavond zijn in het Algemeen Ver- kooplokaal te Rotterdam twee drukoezoente vergaderingen gehouden. De eerste vergade ring had het bestuur van den Metaaibe- werkersbond met de leden, werkzaam op de werf Wilton. In deze vergadering werd aan het bestuur opgedragen, met de directie te spreken over verkorting van den werktijd en een regeling te treffen over de 48-urige werkweek; alsmede te trachten hetzelfde loon te verkrijgen als vóór Augustus 1923. Gelukt dit niet, dan zou aan de directie en ultimatum worden voorgelegd. De tweede vergadering was met het per soneel van de scheepswerf P. Smit, Ook hier werd aan het bestuur opgedragen, te trachten de 48-urige werkweek in te voe ren en loonsverhooging te krijgen en bij geen resultaat zou eveneens aan de directie een ultimatum worden gezonden. Het conflict voorkomen? Naar de „Tijd" verneemt, zal het dreigend conflict in zake het mijnbedrijf worden voorkomen. Zijn de inlichtingen, welke het blad uit Limburg geworden, juist, dan heeft de Minister van Waterstaat de onderhande lingen met de mijndirecties tactisch zooda nig weten te leiden, dat het resultaat vrij waarschijnlijk alle partijen zal bevredigen. Met beleid moet de Minister zijn opge komen voor maatregelen, zoowel ter voorko ming van loonsverlaging, als voor verkrij ging van behoorlijke Zondagsrust. O.a. zal van de Zaterdag-nacht-ploeg de lange werktijd in den ochtend worden uit geschakeld, zoodat de hierbij betrokkenen des Zondags zoowel hun kerkelijke plichten behoorlijk kunnen verrichten als de vreug den van het gezinsleven genieten. Tevens zal de volgende ploeg niet voor middernacht van Maandag in de mijn afdalen. Ten aanzien van de spoorwegtarieven en de belangen, welke de Staat bij het mijnbe drijf heeft, schijnen zoodanige voorstellen te zijn gedaan, dat zij een loonsverlaging zul len voorkomen. Daar de Minister van Wa terstaat als lid van den Mijnraad en des kundig ingenieur met het bedrijf bij uitstek is vertrouwd, heeft hij voor de christelijk- sociale denkbeelden, welke hij belijdt, een gelukkige toepassing kunnen vinden. Jn verband met de uitnoodiging van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond gericht tot den Christ. Mijnwerkersbond, om zondar om wegen vóór Woensdag 7 October te willen mededeelen, of de Christ. Mijnwerkersbond mede bereid is in staking te gaan, wanneer de wijziging van den arbeidstijd en de loons verlaging worden ingevoerd, schrijft de heer Stins, voorzitter van den Christ. Bond dat hij het schrijven van den Alg. Bond als „mi litaristisch" beschouwt. De Christ. Mijnwerkersbond stemt er in geen geval in toe aan een bevel of commando van socialistische zijde te gehoorzamen. De loonsverlaging van 5 schijnt te zijn ingetrokken, in verband met de verlaging der vrachttarieven door de Ned. Spoorwe gen die daarin, zooals in ons blad van Vrij dag is vermeld, hebben toegestemd. In ons nummer van gisteren hebben wij melding gemaakt van de sensationeele bal lonvaart, die Pottum Zaterdag bij de 3 Oktoberfeesten te Leiden deed. Een 10- jarige jongen werd door het ankertouw ge grepen en mede de lucht in genomen. In datzelfde nummer lieten wij ook den heer H. v. W. van de „Telegraaf" aan het woord (niet de heer Pottum, zooals abusievelijk werd medegedeeld), die een gesprek had met den jongen. Dezelfde H. v. W. heeft ook den heer Pottum over het geval gesproken. Wij laten ook dat gesprek hieronder vol gen. Het is ontleend aan de „Tel.": We hebben den heer Pottum, aan wiens rustig beleid en zuivere berekening het hoofdzakelijk te danken is, dat de jongen er heelhuids is afgekomen, naar zijn impres sies en meening gevraagd.... Hoe merkte u, dat de jongen er aan hing. Het ging, bij het opstijgeh dan zoo, zei hij.... Omdat we tusschen de huizen wa ren, moesten we heel snel stijgen om daar van vrij te komen. Dat gaat dan met een snelle vaart, Op een paar honderd meter wilde ik mijn reclames uitwerpen, wat ik gewoonlijk doe.... En ineens zie ik wat onder aan de mand hangen. Ik dacht een pop. Ze halen wel eens meer grapjes uit. Dus dacht ik niet anders dan dat het een pop was. Maar ineens zag ik dat die een scheiding in zijn haar had. Eigenlijk geloofde ik het nóg niet. En ik zei tegen mijn passa giers.... kijk eens wat een leuke scheiding die pop in zijn haren heeft.... Maar dan zag ik in eens dat het kind was. Hou je vast, hou je vast! brulde ik omlaag. De jongen zei wat terug, maar van laag naar hoog kan je niets verstaan. Ik zag, dat hij knikte.... Mijn eerste gedachte was.... dalen.... dalen! Maar ik was vijfhonderd meter hoog en boven de stad. Gewoonlijk schiet je eerst tweeduizend me ter de lucht in.... Zóó wil het publiek. Dat wil de ballon als een voetballetje zien, dan is hét tevreden. De jongen hing zoowat veertig meter beneden ons, draaiende aan het touw. Hou je goed vast, brulde ik nog eens, terwijl ik de klep opentrok. Ik zag dat de jongen kalm was. Op 500 'meter had ik de stijgkracht bedwongen. Eerst moest ik bo ven de huizen weg. Al gelooft het publiek het niet we hebben een vrije ballon even zeer in onze hand als een vliegmachine. Men kan er sneller mee dalen. Een vrije ballon is absoluut bestuurbaar binnen de richting van den wind. Het is alles een bal- lastkwestic. Ik koos dus onmiddellijk van uit de lucht de plaats van landing, buiten dc stad. Dat was uiterst moeilijk. Er was een spoorbaan, met telefoondraden waartegen de jongen te pletter zou slaan, verder was er een groot water. Ik gaf dadelijk het gewone bevel aan de passagiers, als er gedaald wordt.... Alle maal zitten.... we dalen! Ik liet gas ontsnap pen zooveel noodig was. En we daalden on middellijk heel snel. Maar ik moest alles probeeren om den jongen te redden en daarom de ballon precies in de hand te houden Met die snelheid mochten we den grond niet raken En dan nog iets. De jon gen hing aan het touw waarlangs het anker glijden moest, dat aan de mand hangt. Wer- pe we anker uit, dan glijdt dit lngs het los hangende touw, middels een Jus, blijft ach ter de dikke knoop dan het einde hangen en haakt zich vast. Als ik nu anker uit wierp, dan verpletterde ik den jongen er mee, die bij de knoop hing. Er was dus maar één middel, waartoe ik onmiddellijk besluiten moestEerst het touw laten slepen.... en dan het anker uitwerpen, zoodat het halfweg het touw er gens in een slootberm zou vasthaken. Dan zou de jongen gered kunnen zijn. En er bleef ook geen tijd over om véél na te den ken. Een paar honderd meter verder lag reeds de spoorbaan. Als ik daar den jongen overheen sleepte.... was hij dood. Dus nog een snelle daling boven een aard appelenveld. De jongen raakte den grond. Ik hoopte, dat hij los zou laten, maar hij scheen vast aan het touw te zitten, viel holde weer even mee, werd wéér gesleept. Toen hing het touw ver genoeg over den grond om het anker te durven werpen zon der hem te raken. Het haakte halfweg het touw vast.... Eenige toeschouwers in het veld grepen het. Ik ruk de scheurbaan open De jongen was gered.... en.... wilde aan den haal gaan. Wij zijn hoogstens drie a vier minuten in de lucht geweestDe jongen heeft zijn tegenwoordigheid van geest geen oogenblik verlorendat was kranig. Wat kan de oorzaak zijn geweest dat hij werd meegesleurd. Zooals mijn vrouw het u al vertelde de jongen moet speels naar het over het pu bliek slepende touw hebben gegrepen. Ei genlijk is de schuld aan die politie-agenten die er stonden. Ik heb ze herhaaldelijk ge vraagd, het publiek weg te houden.... het te waarschuwen, dat niemand het tcuw zou grijpen, maar die stonden maar gewoon bij, alsof dat buiten hen om ging. Mijn vrouw heeft het toen nog toege schreeuwd.... niet aan het touw pakken! Want dat sleept door zijn zwaarte rustig mee omhoog. Doordat hij er naar pakte.... moet het zich om zijn arm hebben geknoopt Mijn gedachte is nog even geweest te trach ten hem binnen de mand te halen. Als het een man was) had ik het geprobeerd.... maar ik vreesde, dat de jongen bij het trek ken over de mand los zou laten, en durfde dat met den jongen niet aan. Bovendien wist ik, dat het om enkele minuten ging. Het is nog eens gebeurd.... Ook met een jongen.... Dat was in 1845 in Parijs. In de oudste editie van het Boek der Uitvindin gen vindt u er een houtsnede van. Daar lag het touw languit op den grond. Toen hing men het anker er nog achteraan. Er was nog niemand in de ballon. De bal lon slaat los.... Het wegschietende anker grijpt een kind, sleur 't mee de lucht in. Een onbemande ballon. Tegen den avond is de ballon vanzelf gedaald. En ook daar was het kind ongedeerd. Er komen steeds meer menschen.... we nemen afscheid. Door mej. de wed. W. van Paassen te Kwintsheul (Z.-H.) werden de vorige week geveild 4 trossen druiven, soort Allicante, die samen 18 pond wogen en verder nog 37 trossen met een totaal gewicht van 93 pond. De heer N. Duijnisveld te Wateringen oogstte o.a. 5 trossen witte druiven van de soort Golden Champion, die samen 15 pond wogen, wat voor witte nog zeldzamer is dan voor blauwe druiven. Men meldt uit Bergen: Nu de laatste gasten zijn vertrokken en een overzicht van het seizoen mogelijk is, blijkt meer en meer, dat velen, die hun va- cantie buiten doorbrengen de schoonheid van het eigen land beter gaan waardeeren. Was Bergen- voor enkele jaren voor velen vrijwel onbekend, thans mag Bergen zich ieder jaar in een grooter aantal zomergasten verheugen. In Augustus, de drukste maand, bedroeg in Bergen, waarvan het zielenaantal 4500 bedraagt, het aantal gasten pl.m. 3100, een cijfer, dat niet eerder werd bereikt. In den namiddag van Zaterdag tuimelde te Utrecht, meldt het „U. D." een 5-jarig knaapje in het Merwedekanaal, vlak bij de Blikfabriek. Een lid van de Utrechtschv Reddingsbrigade was spoedig op de plaats van het ongeval en sprong gekleed in 't ka naal. Toen het jongetje evenwel op den kant werd gebracht bleken de levensgeesten al geweken te zijn. Een 76-jarige arbeider van den heer Kröller te Hoenderloo, werd Vrijdagmorgen bewusteloos langs den weg gevonden. Hij bleek vrij ernstig door een onbekenden auto te zijn aangereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zekere H„ die met een bakfiets, geladen met haring in de richting Leiden reed, werd Zaterdagavond op den Rijksweg te Wasse naar aangereden door een achter hem ko menden auto. Hij werd over de fiets gewipt en tegen den grond geslingerd, terwijl fiets en inhoud verloren gingen. H. bekwam vleeschwonden aan gelaat en lichaam en werd te plaat-se verbonden. De bestuurder der auto gaf voor verblind te zijn door het licht van een auto uit tegenovergestelde richting komend. De politie te Deventer arresteerde Zater dag een 23-jarigen kantoorbediende wegens diefstal van bankbiljetten bij zijn werkgeef ster, de firma Noury en Van der Lande, wel ke diefstal een belangrijk bedrag beloopt. i m i - 'K-> IVV-y.,- ijajeib&SlfctEi BEVERWIJK, 5 Oct. R.-K. Coöp. Tuinders- vereeniging „Kennemcrland". Snijboonen 10 36 ct.spercieboonen z. dr. 1435 ct., idem met dr. 1227 ct., idem tros 1023 ct.; dikke boonen 824 ct.spekboonen 1014 ct.; spruiten 1219 ct.; tomaten 1224 ct. per Kg.; komkommers 413 ct. per stuk; bloemkool 515; roode kool 34; gr. kool 47 per 100 stuks; wortelen 2530 ct.; prei 712 ct. per bos; wortelen 414 ct.; aardappelen 35 ct. per Kg.; spinazie 1.90 2.85; andijvie 0.301.40; sla 13.45; postelein 0.400.80 per kist. BEEMSTER, 5 Oct. „Afslagvereeniging Boemster, Purmcrend en Omstreken". Sla- booneti 1.60-4.10; snijboonen 0.953.60 per 15 Kg.; komkommers 2.707.80 per 100; tomaten 1121 ct. per Kg.; bloemkool 2.50—19.90; roode kool 3.30—5.15 per 100; spruitkool 0.95.2.25 per 15 Kg.; spi nazie 55 ct. uer 5 Kg.; sla 1.902.10 per 100 krop; andijvie 0.603.20 per 100 krop; selderie 10.80 per 100 bos; bieten 7—12.50 per 1000; wortelen 16 per 100 bos; uien 0.90—1.10 per 25 Kg.; druiven 0.680.86 per Ke. Appels: Brabantsche 1014 ct.; Groninger Kroon 7—14 ct.; Pre sent van Engeland 933 ct.; Reinette goud 720 ct.; Transparante de Cronsels 926 ct. per Kg. Peren: Beurré Clairgeau 1115 ct.; Beurré van den Ham 16 ct.Boerengroen 1822 ct.Doyenné du' Commice 7786 ct.; Durandeau 1216 ct.; Duchess Williams 20 ct.; Nouveau Poiteau 1527 ct.; Kruideniers peer 16 ct.; St. Nicolaaspeer 18 ct per Kg. MEDEMBLIK, 3 Oct. 3000 stuks bik. lc s. f 1014.50; 10.000 stuks bik. 2e s. 2.80—7.—. Middagmarkt van St. Joseph. Baal uien 2.20-^2.30; Baal nep (gele) 3.904.10; Slaboonen 12,70. Veiling van 5 Oct. Tomaten A 8.10— IC.90, id. B 8.10-9.80, id. C 4.80—6.30, id. CC J 1.102, alles per 100 pond- snij boonen J 334, stokboonen 946, stam- hoonen 1235, pronkboonen 1.305.40, uien 4—4.60, kroten 1.205.10, poste lein 510, spinazie f 116, spruiten le srt. 6.80—12.40, id. 2e srt. 0.90 -5.90, alles per 100 k.g,; andijvie le srt. 1.704, id. 2e srt. 0.602.60, kropsla 1 806, bloemkool 130, gele savoyekool 3.30 4.90, groene id. 3.205, roode kool 2.30 4.80, alles per 100 stuks; wortelen 4.3u 11.80, kroten 1.904.60, selderie 1.6/ —2.60, alles per 100 bos. ROTTERDAM, 5 Oct. Pijne Zaden. Lijnzaadvoer f 1819, zaai f 20- -22, mosterd zaad geel f 3133, blauw maanzaad f 4044, karwijzaad f 2224, kanariezaad f 192L zonnebloempitten f 17 18 AMSTERDAM, 5 Oct. (Binncnland- sche granen). Tarwe 1214 Haver 911 Rogge 910 Gerst chev. 1213 Winter 1012 Groene Erwten 1417 Schokkers 2226 Capucijners Geel Mosterdzaad 3035 Bruin Mosterdz. 6062 Karwij zaad 2727 f» Maanzaad 4648 alles per 100 K.G. AMSTERDAM, 5 Oct. (Buitenland- sche granen) Disp. La Plata mais 200 stoo- mende La Plata mais 199 Oct./Dec. La Plata mais 198 Jan./l April id. mais 200 Stoomende Galfox mais 193 Oct./'Nov. Gallox mais 191 Zuid-Afr. mais gele, 4 Oct./ Nov. afl. 190 Witte rond 5 Sept./Oct. afl. 190 Witte Nov. mais disp. 195 Am. lijnk. disp. 1365. AMSTERDAM, 5 Oct. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 488 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwaliteit 120 —130 ct., 2e id. 105—115 ct., 3e idem 90— 102 ct., alles per Kg.; 120 Melk- en kalf- koeien f 375525 per stuk, 99 vette kalveyen 2e kwal. 95105 ct., id. 3e kwal. 8594, beide per Kg., 60 nuchtere kalveren f 1426, 196 schapen f 4055, beide per stuk, 674 vette varkens Hollandsche vette Overz. en Geld. vleesch 113114 ct. per Kg., Holl. mindere soorten 110112 ct. id. 23 paarden f 175350 per'stuk. ALKMAAR, 5 Oct. Aanvoer 547 vette varkens f 0.93—1. ROTTERDAM, 5 October. Ter vee markt waren heden aangevoerd 384 vette runderen, 201 vette kalveren, 1163 schapen of lammeren, 934 varkens. Prijzen per y> kilo koeien van 3537 y2 5254—6062 y2 ct., ossen 4042 5057 ct., kalveren 657587 y.90 ct., schapen, binnen 3035 ct., buiten, 44 46 4849 ct. lammeren f 3438 per stuk. varkens 4647 y, ct. De aanvoer van koeien en ossen was goed, de handel in koeien was redelijk, prijzen ble ven vrijwel op dezelfde hoogte. Voor een enkel puikbest beest werd nog 2 y, cent boven noteering betaald. Eerste soort ossen waren bijna niet ter markt, de prijs was voor alle soorten iets lager. De aanvoer van stieren was zeer gering, vandaar heden geen noteering. Vette kalveren waren matig aangevoerd de handel was traag, de prijzen ondergingen bijna geen verandering, schapen en lammeren waren flink aangevoerd, de handel was slecht, prijzen per stuk waren nog te handhaven, doch per pond waren ze iets lager. De aanvoer van varkens was aanmerkelijk minder dan de vorige week. De handel was voor alle soorten tamelijk en de prijzen bleven ongeveer op dezelfde hoogte. Voor het buitenland werd redelijk gekocht. AMSTERDAM, 5 Oct. De Centrale Botermijn noteerde heden als hoogste prijs f 2.45 en laagste f 2.20. APELDOORN, 5 Oct. Aanvoer 30.000 eieren. Prijs f 10.5013.50. Middelmarkt f 12. Handel kalm. ROTTERDAM, 5 Oct. Zeeuwsche eieren f 1011.50 per 100 stuks. Daar de heer Visbach te Heemstede zijn j café „Groenendaal" alom bekend bij ieder visscher, een dezer dagen overdoet aan den heer v. d. Heuvel hadden zoowel de oude als de komende nieuwe kastelijn voor die gelegenheid een grooten vischwedstrijd van clubs, aangesloten bij den Haarl. Henge- laarsbond georganiseerd, waarvoor door hen fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld. Zondag vond bovengemelde wed strijd plaats in de Ringvaart, tusschen Hille- gom en Bennebroek. Per vrachtauto's en per fiets trokken de 42 deelnemers met contro leurs en belangstellenden naar het terrein van den strijd, waar om 6.30 te Hillegom werd aangevangen. De vangst was allerbedroe vendst. Slechts 58 baarsjes lieten zich ver schalken, wat, volgens den Voorz. vanden H. H. B. te wijten was aan den wind, die draaiendéwas, West naar Oost, de visphjes lusteloos maakt. Met een korte tusschenpauze werd 6 maai een half uur gevischt, en nadat het laatste sein langs het stille water klinkt, vertrekken de deelnemers naar Café Visbach waar door het bestuur van den Haarl.H.B. wordt uitge zocht wie de verschillende prijzen hebben veroverd. De heer D. de Gier zegt allereersv dank voor de keurige regeling en vooral prijst het werk der paaltjes zetters, waardoor alles zoo vlot ging. Vervolgens het woord nemend tot de» scheidenden kastelijn dankt'hij dezen, voof de steeds bereidwillige medewerkin gaan de clubs, en spreekt den wensch uit dat de! nieuwe kastelijn, de heer v. d.Heuvel met de zelfde amicaliteit en bereidwilligheid voor de virschers zal optreden.Vervolgens dankt hij beide heeren voor het beschikbaar stellen der fraaie prijzen, waardoor de scheidende kaste lijn steeds in hun herinnering zal blijven, en de nieuwe een blijk gegeven heeft aan den heer Visbach in zijn voetsporen te willen vol gen. Onder eenige toepasselijke woorden wor den daarna door hem de prijzen uitgereikt, welke als volgt behaald werden le. pr. Ver zilverde lauwerkrans, „de lustige Henge laar" uit Haarlem met 21 stuks. 2e pr. Verz. lauwerkrans, „de Grundel" Haarlem met 11 stuks. 3e pr. Gr. Verz. lauwertak, „de Morgen stond" Heemstede met 8 stuks. 4e pr. KI. Verz. lauwertak, „de Dage raad" Schoten, met 7 stuks. 5e pr. Verg. zilveren Emaillekruis. „de Morgenstond", Uitgeest met 6 stuks. 6e pr. Verg. zilveren emaillekruis, „de Bra sem" te Schoten, met 5 stuks. De zilveren draagmedaille voor hem die de meeste stuks heeft gevangen, werd na loting tusschen de heeren Stoof en C. Diuts ieder met 6 stuks gewonnen door den heer Stoof, die deze, omdat het den heer Diuts nog nim mer gelukt was zulk een prijs te winnen, aam de heer Diuts overhandigde, wat met ap plaus werd beloond. Verschillende toespraken werden nog gehouden, waarbij de heer Visbach nog dank zegde voor de prettige samenwerking met de visschers, terwijl de heer v. d. Heuvel zijn volle medewerking toe zegde. Met een driewerf hoera voor de scheidende en komende heeren werd de wedstrijd, d»"1 een echt pre.tig verloop had, besloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6