Ontplooiing van Katholieke Middenstandsactie. De zaak v. d. Stel. RENTEWIJZIGING Ons Zesde Congres, De H.O.V, DE SPAARNEBANK Aan onze Lezers HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Loonactie tramwegpersoneel. HET BENOODIGDE GELD ONTVANGEN. Jhr. Dr. C. G. S. Sandberg. ioi3/4 102 V 102V tl V. A. VOOR DEN POLITIERECHTER 2249 2909 3191 619.5 7757 12224 12564 12740 14328 De Burgemeester van Zandvoort. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Berichten uit onze vorige Oplage. De moord in de Wormerveer- straat te Amsterdam. Aan de gevolgen overleden. HAARLEM - BLOEMENDAAL - HEEMSTEDE - ZANDVOORT NO. 2. Dat het komen zou en dat het zou samen vallen met de viering van het 10-jarig bestaan der Federatie onzer Diocesane R. K. Mid denstandsbonden, ons zesde Katholieke Mid denstandscongres, dat wist ik reeds vorig jaar Juni. Want in de tijden der Hamitdagen werd er al over onderhandeld en als Haarlem toen maar toeschietelijk was geweest, dan *ou dit belangrijke Congres, dan zou de vie ring van dit Nationale Lustrum hebben Plaats gegrepen binnen Haarlem's Veste, doch onze Kamer van Koophandel legde nu niet zoo'n buitengewone belangstelling a?n den dag in den vorm van een eenigszins te verwachten subsidie en daardoor werd °nze stad niet acceptabel en slokte Amster dam het voorrecht in, waar zelfs de Kamer daar, ben ik goed ingelicht, nog verwonderd was, dat op zoo'n bescheiden subsidie slechts Sprekend was. 't Is zoo Haarlem is niet Amsterdam Het zesde Katholieke Nederlandsche Midden standscongres zal dus plaats hebben in Neer- land's Hoofdstad het zal gehouden worden a.s. Woensdag en Donderdag in de zalen van „Bellevue", ian de Marnixstraat. Heden heb ik mij tot taak gesteld over dit belangrijk Congres een en ander te schrijven. Moeilijk zal dit allerminst zijnWant de Congrescommissie, voor welke de grootste pluim op den hoed nog niet groot genoeg is, heeft ons, als het ware, bedolven onder gegevens. Eerstens hebben we al sedert geruimen tijd van ons Hoofdbestuur de eene circu laire na de andere ontvangen, dan de ge regelde communiqué's in de bladen, de belangwekkende Prae-adviezen in brochure vorm uitgegeven, de keurige verzorgde Congresgids en „last not least" Zaterdag avond het interessante Congresnummer van ons bloedeigen orgaan. Voegen We daar nu nog bij, dat, naar mij ter oore kwam, weldra ook nog een aparte Congresuitgave van „De Maasbode" is te verwachten, dan hebben we toch werkelijk niet teklagen over gebrek ten opzichte van Congresmate riaal. Straks ga ik met U het Programma der ko mende, belangrijke dagen behandelen, als ook de uitgebrachte Prae-adviezen. Doch vooraf iets speciaals over ons Haarlem En dan allereerst deze vraag Zullen er van Haarlem ook velen opgaan ten Congresse Naar het Congres, dat van hieruit per trein in een half uur en per tram binnen het uur is te bereiken, waarvoor anderen zich uren en uren sporens getroosten, en dat voor U, Kath. Middenstanders, te allen tijde zonder entréekaart en geheel gratis 'toegankelijk is Ik herhaal mijne vraag Zullen onze Kath. Standgenooten van Haarlem, welke Stad ge legen is onder den rook van Amsterdam, zul len zij opgaan in grooten getale naar deze voor hen zoo gewichtige Hooge Vergt de ring Wie er uit onze Stad wel heengaat Onze beminde, hoogbejaarde Bisschop, die da.ir zal gaan getuigen van zijne belang stelling in en van zijne groote liefde voor Uwen, voor onzen Stand. En zullen daar dan de Kath. Middenstan ders uit zijne Residentie willen schitteren door afwezigheid Heden zijn reeds door de belangelooze zorgen van ons mede-lid, den aannemer G. Metselaar, per auto ons Vereenigingsvaandel met dat der Bouwvakpatroons naar de Con greszaal vervoerd en zullen daar dus onze Haarlemsche Middenstandsvaandels tijdens de Congresdagen prijken tusschen zoovele andere. Maar kunnen dap onze Haarlemsche Be- stuurderen en met hen de Leden zeiven ont breken om zich rondom hun Vaandel te scharen Ach, een dergelijke lauwheid, een dergelij ke onverschilligheid, een dergelijke lafheid. Zij zijn niet denkbaar, terwijl alles zich in spant om den groote gevaren, welke onze Stand bedreigen te bezweren. Wie er uit Haarlem zeker komen Voor onze R. K. Middenstandsvereeni- ging de officieel benoemde Afgevaardigden de Heeren G. J. Klyn en J. P. A. Nelissen. Hunne Plaatsvervangers zijn de H. H. H. Beekman en G. J. Alders, die dus ook onge twijfeld present zullen zijn. Verder de onder- getee kende als Voorzitter der Vereeniging. Namens onze Middenstandscentrale voor Haarlem en Oml. Gem. de Voorzitter en de Vice-Voorzitter, de H.H.F.H. Smit en C. ten Boom. Ook onze Kamer van Koophandel zal natuurlijk vertegenwoordigd zijn. Zietdaar eenige officicele Representaties, doch, naar wij vast vertrouwen, zullen velen op eigen gelegenheid gaan. En zij, die het Congres niet geheel kunnen bijwonen, zij doen het gedeeltelijk, het is den geheelen dag toegankelijk. Doch ieder, die het wel meent met zijn eigen Standsbelangen, hij ga en hij geve, al Zou het nog voor zoo korten duur zijn, acte de presence." Wie worden er op het Congres nog méér verwacht Ministers, Vertegenwoordigers van Re- geerings- en Officieele Lichamen, Gemeen tebesturen, ook dat van Amsterdam, waarbij Zelfs zal verschijnen d_e „aartsvijand van on zen Middenstand", de Socialisatie-Specia- list.... wethouder de Miranda! Voorts Vertegenwoordigers en Afgevaardigden van Kamers van Koophandel, van Werkgevers-, Patroons- en Middenstandsbonden, enz. enz. En in het algemeen zal men op dit Natio nale Congres aantreffen, schrijft Rector Soffers, mijn Provinciegenoot, zoo geestig •n het juist verschenen Congresnummer „De Kaerlen van Friesland en Holland, tfe wel de stoute Groenenburgers, de stoere. „Zeemannen, als de zwierige Limburgers, „de jolige Brabantsche klanten, als de exentfeste Stichtenaars." Zóó zullen dus in waarheid op dit Congres komen getuigen uit alle streken en oorden van ons Vaderland de georganiseerde Kath. Middenstanders van Nederland en zij zullen gezamenlijk aan de officieele Bestuurslicha- toen klaar en duidelijk doen verstaan, wat *n welke de taak en de bevoegdheid dezer 'aatste zijtj en waar derzelver grenzen liggen. Alvorens de dagindeeling van het congres te gaan bespreken, wil ik eerst nog de aan dacht vestigen op eenige merkwaardigheden typische omstandigheden, welke zich bij dit belangrijk Middenstandsgebeuren voordoen. j Immers, het is nog slechts een paar weken geleden, dat Troelstra bij zijn huldiging in den Haag met grooten nadruk wees op de noodzakelijkheid om allerwege, desnoods voetje voor voetje, voort te gaan in de rieh- ting de Socialisatie, om alles aan te grijpen, alles te bevorderen, wat slechts ook maar eenigszins tot verwezenlijking van het ideaal zou kunnen dienen. Daardoor toch zou het kapitalisme ten slotte in zijn hart worden aangegrepen en vernietigd. Dat dit niet zou kunnen geschieden dan over de lijken en de ruïnes van den Middenstand, dat is toch wel voor een ieder begrijpelijk. En zietdaar nu ons Congres, dat ten dui delijkste zal aantoonen, dat wij paraat zijn dat wij op onze hoede zijn, dat wij daarom precies en juist willen afbakenen de grenzen der Overheidsbemoeiing. De in den Haag aangeheven strijdleuze door Troelstra „Voetje voor voetje naar de Socialisatie zij heeft den ernst en de noodzakelijkheid van dit, ons Congres in niet geringe mate bewezen. Dit Congres juist in Amsterdam Het Congresbestuur e.a. officieel door het Gemeentebestuur te ontvangen Van Ge meentewege een Tentoonstelling georgani seerd ten dienste van onzen Middenstand en bij gelegenheid van dit Congres 1 Op het Congres aanwezig Amsterdam's Gemeentebestuur, waarbijde Miranda Droomen we of zal dit alles werkelijkheid worden Amsterdam, dat het monopolie scheen te bezitten van Socialistische plannenGe meentelijk verkoop van dit en van dat Pas achter den rug een jammerlijk fiasco met het Gem. Melkmonopolie, waardoor een Wierdels roemloos' moest sneven Fiasco gemaakt bij Ged. Staten met den gem. aankoop van meel, die, wanneer hij was doorgegaan, der. Gemeente duizenden en duizenden strop had bezorgd En nu, na dit alles, dit Congres, waar klaar en duidelijk door anderen zal worden aangetoond en geleeraard, welk het terrein der Gem. Bemoeiingen is en welk het niet 1 Er is nog iets, wat mij bij dit Congres ten hoogste verbaasd heeft. Dat zijn de voorbereiding en de organi satie Ieder zal over deze met den grootsten lof moeten spreken, want wie eenigszins be kend is met organisatiewerk zal dankbaar erkennen, dat dit Congres tot in de kleinste onderdeelen welverzorgd is. Welnu, was voor het welslagen een trio secretariaat,, zetelend in Den Haag, Utrecht en Amsterdam, niet een groot gevaar Zeer wellicht is het gevaar dezer al te ver metele decentralisatie afgewend door onzen populairen en aktieven Chris Jansen. Wanneer dat zoo is, dan hem reeds bij voorbaat onze hulde Ik ga thans, ook ten dienste der Congresbe zoekers, de dagindeeling bespreken. En daar bij zal de in alle opzichten welverzorgde Con gresgids mij goede diensten bewijzen. Na de Centr. Raadsvergadering, n.l. Dins dagavond 8 uur, heeft in Bellevue de eerste begroeting door de Congrescommissie plaats. Een goed orkest zal er de ge gewenschte stemming in brengen, zeer zeker ook voor het welslagen een noodzakelijke faktor. Woensdag de eerste Con gresdag Om negen uur wordt in de Begynhofkerk een H. Mis met zang opgedragen door den Z. E. Heer Pastoor L. J. van der Heyden, den Geestelijken Adviseur van den Nat, Bond. Dan worden om tien uur het Congresbe stuur en de Bondsbesturen door B. en W. van Amsterdam officieel ontvangen. En te elf uur wordt in Bellevue het Con gres officieel geopend met de gebruikelijke begroetings-en openingsspeeches. Hierna komen de Prae-adviezen van den Z. E. Z. G. Heer Dr. J. van Beurden, Profes sor te Heeswijk en van den Heer H. Stule- meyer Burgemeester van Bergen op Zoom, oud-Tweede kamerlid en oud-Wethouder van Rotterdam in behandeling over het bran dende onderwerp „OVERHEID EN MID DENSTAND:" Van 1 tot 2 pauze en om 5 uur sluiting. Te zes uur vangt in „American" de Of ficieele Maaltijd aan, terwijl te half negen de Amsterdamsche Vereeniging den Congres sisten in Bellevue een Feestavond aanbiedt. Donderdag de tweede en laatste Congresdag Om tien uur hervatting van den arbeid. Vaststelling der Conclusies en behandeling van het Coöperatierapport. Na de Rond vraag de sluiting. Des.middags te drie uur nemen de Congres sisten deel aan een Boottocht door het Ge meentebestuur van Amsterdam aangeboden. Ververschingen zullen aan boord worden rondgediend. Och, ocji, wat zijn in Amsterdam de bord jes voor onzen Middenstand verhangen, sinds Wethouder Wierdels vervangen is door 'den heer von Freytag Drabbe Zelfs zijn door de Congrescommissie in nauwe samenwerking met het Gem. El. Bedrijf in het Laboratorium der voorm. Gasfabriek aan de Linnaeusstraat van 5 tot en met 10 October zeer belangwekkende Demonstra ties georganiseerd van de nieuwste EI Machines en Apparaten, speciaal ten dienste van de Klein-en Middenbedrijven. Zij zijn geheel gratis toegankelijk. Daar er voor ie&r Bedrijf de allernieuwste snufjes te zien zijW, verdeeld over 15 zalen, is deze belangwekkende Tentoonstelling wel een zeer bijzondere attractie, welke men aan dit Congres heeft weten te verbinden. Ten slotte, maar toch het voornaamste Wat zal er op dit Congres behandeld worden Ach, ik zou wenschen, dat ieder de prae- adviezen gelezen had. Vooral dat van onzen grooten Middenstands- geleerde, dr. J. van Beurden, het is een werk, waarvoor ik een diep respect heb. Een werk, dat getuigt van een studie en mede van een overtuiging, zóó doorwrocht, zoó innig, dat het onzen leiders tot een waar en een juist richtsnoer zal dienen in de toe komst. Ook zal het menigen vertegenwoordiger in de publiekrechterlijke lichamen aan toonen, hoever reeds menigmaal de denk beelden omtrent de taak en de plicht der Overheid verwaterd zijn en de oraktiiken en opvattingen voldoende aantoonen, dat. men het goede en juiste spoor bijster is, meegesleurd als men is in het „roode" kielzog. Dit verdienstelijk prae-advies, helder als de dag, het is een lichtende sterre, waaraan zoovelen der onzen een groote behoefte hebben,. Het is een handwijzer, een waars chuwings- teeken, een signaal, een vuurtoren een licht boei, het is alles, wat men maar kan aanduiden en wat het vernuft heeft uitgevonden om te waarschuwen tegen gevaren, in casu het „roode gevaar",het gevaar der „revolutie", der omverwerping der kerken en altaren, van orde en gezag Dr. van Beurden stelt allereerst de be- ginselkwestie", daarna behandelt hij de toe passing dier beginselen en treedt vervolgens in bijzonderheden over den plicht en de taak der Overheid en tevens van den Midden stand. Ten slotte geeft de prae-adviseur tal van conclusies. Het zou ons te ver voeren ze alle hier te behandelen. In het kort, zij gezegd, dat op de meest vaste gronden veroordeeld wordt het betreden door de overheid van het particulier terrein, zonder uiterste en dringende noodzaak. De 2e. prae-adviseur, de heer Stulemeyer, is veel soberder in zijn praeiudium en van hem kan dan ook ten Congresse wel een uitgebreidere uiteenzetting vernacht worden. Ook hij stelt de taak der overheid vast, welke moet zijn beschermend en handhavend. De Middenstand heeft op steun en be scherming der Overheid alleszins aanspraak. Op haar beurt moet de Overheid ook kunnen steunen op den Middenstand, die in dit op zicht een voorbeeld moet zijn ten goede. Deze béide prae-adviezen over het on derwerp „Overheid en Middenstand" vor men wel de hoofdschotel van dit Congres, hetwelk zeer markant gesteld is in het teeken: „Front maken tegenover de dreigende So cialisatie In het teeken dus van den strijd naar beneden Maar men heeft goed gedaan ook ni"' uit het oog te verliezen den strijd, die onzeM.d- denstand constant te voeren heeft naar boven, tegen het Groot-kapitaal, da't onzen Midden stand, waar het maar kans ziet, als ware het een machinegeweer, decimeert. Daarom juich ik de behandeling van het Coöperatierapport op dit Congres zoo van ganscher harte toe. Want daarheen zal het toch moeten Wil onze Middenstand den strijd aanbinden tegen dat vervloekte Groot-Kapitaal, hetwelk onzen Stand of een zijner deelen om hals wil bren gen, dan zal hij met kans op succes coöpe- reerend te werk moeten gaan, kracht tegen over kracht stellend. Welnu, dit Coöperatierapport biedt hel dere perspectieven en behandelt met kennis van zaken deze „question bruiante". En om te besluiten De voorteekenen van dit zesde Kath. Ned. Middenstandscongres, zij beloven een schit terend welslagen. De wijze, waarop voorbereiding en orga nisatie hebben plaats gehad, zijn boven on zen lof verheven. De materie, welke zal worden behandeld, en die het Congres zal beheerschen, zij be hoort tot de voor onzen Middenstand meest brandende Vraagstukken van dezen tijd, 't Succes zal en kan dus ook niet uitblijven. Mits Mits de EERSTE belanghebbenden, onze Middenstanders zeiven, en hier zie ik natuurlijk reikhalzend speciaal naar mijn Haarlemsche standgenooten uit dat zij op h?t appèl verschijnen, de verdediging hunner vitale levensbelangen niet overlaten aan.anderen. Komen onze Middenstanders dus ge lijk het hun dure plicht is trouw op, dan zijn alle factoren voor een schitterend succes van dit Congres aanwezig. En, wanneer dan Gods onmis bre Zegen, dien wij 's morgens met de in onze zaak belangstellende Pries ters, in het H. Misoffer zullen afsmeeken, op dit menschenwerk zal neerdalen, dan, ja, wie zou dón nog aan een volkomen succes kunnen en mogen twijfelen „TFaxit Deus „Dat geve God 1" P.J.M. van TETERING. Voor de afdeelingsbesturcn van het spoor wegpersoneel houdt, vernemen wij, op Maandag 12 October a.s. het hoofdbestuur van „St. Raphael'1 te Utrecht eene vergade ring, waarop de loonvoorstellen zullen wor den besproken, alsmede de agenda voor den Bond van afgevaardigden. Deze vergadering voor den Raad van afgevaardigden wordt gehouden op 25 en 26 Oct. te Amsterdam. Wij vernemen dat de afdeeling Haarlem zal voorstellen den Bondsdag in 1926 te Haar lem te doen houden. Thans kunnen wij mededeelen, dat de financiëele positie der H. O, V. door het toevloeien der giften zoover verbeterd is, dat de H. O. V. gered is en voor Haarlem zal blijven bestaan. De 10.000, die voor de H. O. V. noodig waren, zijn ruimschoots binnengekomen en vele Haarlemmers, Grienden der H. O. V. zal de lijding dat de Haarlemsche Orkest- verceniging blijft voortbestaan, oprecht ge noegen doen, ook voor de standing van Haarlem, dat zijn orkest zal behouden. Voor het vele werk tot de instandhouding der H. O. V. komt aan de bemiddelingscom missie een woord van hartelijken dank toe, vooral aan den heer Stinis, die zijn beste krachteiu inspande om de H. O. V, te be houden en zoo ijverde voor het verkrijgen van den ,,nervus rerum", de financiën, In een conferentie met de orkestleden, die te half één hedenmiddag in het Proveniers huis werd gehouden, werd de toestand be sproken en als resultaat en levens als ge ruststellend bericht kunnen wij het volgen de meedeelen, hetwelk tegelijk de kans op conflicten in de toekomst tot een minimum reduceert: Alle leden van de H. O. V. brengen hun hartelijken dank aan allen die zoo spontaan gevolg hebben gegeven aan den oproep om financiëelen steun tot behoud der Hz O. V'. Zij betreuren het plaats gehad hebbende conflict, hetwelk mede het gevolg was van den benarden financiëelen toestand der H. O. V. Eveneens drukken zij hun leedwezen uit dat naar buiten interne aangelegenbeden zijn gepubliceerd geworden, welke feitelijk in eigen kring hadden moeten worden op gelost. Overtuigd dat de leden en vrienden der H. O. V. het conflict pijnlijk heeft getrof fen, verklaren, voor zoover zij aan het ont staan van dit conflict, direct of indirect, ook maar eenigszins aanleiding hebben kunnen geven, dit loyaal terug te nemen en beloven dat het orkest in zijn tegenwoor dige samenstelling eendrachtig zal medewer ken aan den verderen bloei der H. O. V. De collecte van Zaterdag. Om de 10.000 die de H. O. V. noodig heeft, bijeen te brengen, had de commissie van vijf voor de H. O. V. in de afgeloopen week alle krachten ingespannen. Op allerlei wijze, door giften, toezeggingen, inschrijvin gen op lijsten enz. werd getracht het ont brekende aan te zuiveren en tot slot der actie had Zaterdag de groote straatcollecte i plaats met muziek en zang. Het weer leende zich uitermate voor de collecte en de talrijke collectanten en col- lectrices konden zoodoende talrijke giften inzamelen. Door verschillende Haarlemsche muziek- vereenigingen werd welwillende medewer king verleend. Zoo gaf „Polyhymnia" van half 3 tot 3 uur een concert op de Groote Markt en op den drukken Zaterdagmiddag was het geenzins te verwonderen dat de uit voering veel belangstelling trok en zulke oogenblikken waren voor de collectanten welkome gelegenheden om de collecte busjes te vullen. „Harmonie Crescendo" concerteerde van 4 tot 7 uur op verschillende punten van de stad, zooals in het Amsterdamsche kwar tier, de Slachthuisbuurt, het Rozenpriëel, Groote Markt en Stationsplein. Te half 2 des middags trokken verschil lende leden der Haarlemsche Orkestver- eeniging er op uit om op enkele plaatsen te concertepren, terwijl dames collecteerden. In het geheel werden 6567 giften ontvan gen tot een gezamenlijk bedrag van 1064.73'-!. In het geheelwerden meer dan 8000 gif ten ontvangen tot een gezamenlijk bedrag van 1064.7314. Nog kunnen wij vermelden, dat 22 dames leden van Polyhymnia collecteerden, bene vens dames-leden der H. O. V. „Harmonie Crescendo" zamelde in 416.98/4de H. O. V.-leden 647.75. De commissie verzekerde ons, dat, vooral in de volksbuurten zeer spontaan werd bij gedragen. Het totaal ingezameld bedrag is 10.211.5914. Uit St. Maurice. Valais, word? gemeld dat onze stadgenoot Jhr. dr. C. G. S. Sandberg, welbekend als geoloog en kolo niaal politicus, ziek ligt in de kliniek al daar. Zijn toestand, die zich eerst vrij ern stig lief aanzien, is nu bevredigend. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets vaster. V K HEDEN 5% Nederland 1919 1013/4 6% Nederland 1923 L033/16 1033/16 414 NederL 1917 99 99 7% N.-L 1921 A... 6% N.-l. 1923 D... 1031/2 103i/2 41 Oude Vaart 60 dito Gem. Eigend. 50 - Mij „Nederland" 1531/2 Scheepvaart-Unie 147 48 Rotterd. Lloyd 132 Paketvaart 185 187 Oude Boot 70 71 Holl. Stoomboot 163/4 555 558 Java Cultuur 317 316 Jurgen» gew. 122 1231/4 Kolonlale Bank '741/4 1741/2 L dische Bank 139 1393/4 Ccrt Handel Mij. 36 V4 1361/2 Resc. dito 1361/4 1361 /2 Phoenix 92 Geconsolideerde 157 164 Kon. Olie 375 386 1231/a 1221/2 Marine comm. 10 9 8 Vorstenlanden 152 1521/2 Actions id. 142 141 Cymp. Merc. Arg. 73/ 14 73/4 106 Oude Deli 424 4271/2 Senembab 504 5051/a Deli Batavia 420 423 A'dam Rubber 344 356 Serbadjadi 318 Silau 179 Wai Sumatra 278 Dordtsche Petr. 356 Southern Rails 1047/ 1071/2 1441/, 1441/2 891/4 Wabash 423/18 413/4 Comm. Maxwell 61/2 De heer v. Alphen is nóch thans nóch vroeger aangesloten geweest bij een poli tieke partij en staat dus geheel vrij. Verzet. Het gebeurt nog al eens in het gebouw van het Burgerlijk Armbestuur, dat c-r min of meer lawaai gemaakt wordt. Zoo had v. L. Reeds meerdere malen het met den Op zichter van het Armbestuur aan den stok gehad. Ook thans weer had hij zich te ver antwoorden ter zake verzet tegen de poli tie. Bekl. was binnengekomen, had gézegd: Ik eisch 8.50 en binnen een maand werk. Hem werd gelast zich uit het gebouw te verwijderen, waaraan hij niet voldeed, loen de politie hem wilde verwijderen, verzette hij zich hevig. Overeenkomstig den eisch veroordeelde de politierechter hem tot 1 maand gevange nisstraf. Diefstal. J. S. en A. S. uit Hillegom moesten zich verantwoorden ter, zake diefstal van afval bloembollen in den nacht van 29 op 30 Augustus gepleegd te Lisse. Getuige D. verklaarde, dat de bollen op een hoop waren gegooid, omdat zij minder waardig waren en later voor mest worden gebruikt. Deze bollen mogen niet in den handel worden gebracht. Op een vraag van den politierechter of de knechts wel eens inlichtingen verstrek ken over de bedoelde bollen aan buiten staanders, antwoordde get. dat hij dit wel wist, doch niet speciaal van zijn kneciits. Het O. M. meende het feit ernstig genoeg. Alle mogelijke moeite wordt gedaan om de zieke bollen buiten den handel te houden. Deze menschen weten dat en trachtten ze toch te verkoopen. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde beklaagden tot 15 boete of 15 dagen hechtenis, in aan merking nemende het blanco strafregister van bekl. Voor eenzelfde feit stond terecht A. St. uit Hillegom, Ook hier eischte het O. M. 1 maand ge vangenisstraf. In aanmerking nemende, dat bekl. reeds eerder gevangenisstraf had ondergaan, ver oordeelde de politierechter hem tot 14 da. gen gevangenisstraf. Een duistere zaak. De 28-jarige J. F. v. d. W. stond terecht ter zake verduistering van gelden welke hij in zijn hoedanigheid als voorzitter van de afdeeling Kennemerland van het Vader- landschVerbond onder zich had. Deze gel den waren geïnd op kwitanties. Bekl. beweerde de gelden te hebben ge bruikt voor betaling van reiskosten en ver schillende publiciteitsonkosten. Hij hield toen nog 100 over, die echter niemand wilde accepteeren. De politierechter merkte op, dat bekl. bij de politie verklaard had, het geld te heb ben gebruikt, waarop bekl. antwoordde overdonderd te zijn geweest. Getuige H. zeide 35 aan W. te hebben gegeven. In de aan.de politie gegeven ver antwoording komen gelden als betaald voor die het niet zijn- De verdediger, Mr. Löben Seis, zette de zaak nog eens uiteen en verzocht heropening der instructie, welk verzoek de politierech ter inwilligde en de zaak schorste. Omkooping. In een nacht in Augutss had v. d, V. uit Beverwijk op vferboden grond geloopen en was door een veldwachter aangehouden. Hij trachtte eerst een verkeerde naam op te geven, waarvoor hij evenals voor het loopen op verboden grond een bekeuring opliep. Vervolgens trachtte hij den agent over te halen geen proces-verbaal op te maken, door hem geld aan te bieden. „Laat mij maar gaan, ik zal je morgen wel wat thuis- sluren"- en „Ik heb er wel 10 gulden voro over om niet bekeurd te worden," zou bekl. hebben gezegd. Het O. M. vond het feit ernstig, wat nog verhoogd werd door het draaien van bekl. De nisch luidde 50 boete of 25 dagen hechtenis, waartoe de politierechter hem veroordeelde. 439e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 5 October. Se Klasse 13e Llist. Hooge prüzen: 256 509 4008 9045 14916 1000. 6328 7174 11599 13654 14149 400. 87 3424 8215 10057 13534 17210 200. 960 11684 100. 9134 16605 Prijzen van 70: De advocaal-generaal bij den Iloogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van A. v. d, S., directeur van de gasfabriek te Schoten, die door het Hof te Amsterdam is' veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens het aan nemen van een gift als ambtenaar, wetende dat zij hem gedaan werd in strijd met zijn plicht en bediening. Naar wij uit den Haag vernemen, is met vol ontslag als burgemeester der gemeente Westzaan. De heer H. v. Alphen is in 1881 te Arn hem geboren en genoot daar het Lagen onderwijs. Gedurende vele jaren verblee deed hij daar het examen voor secrel Langen tijd vervulde hij daar de functie gemeentesecretaris, In 1918 werd hi burgemeester van Wcstzaam benoemd. 110 114 11s 156 302 421 487 537 552 592 608 695 785 817 906 930 947 1078 1275 1409 1414 1491 1505 1538 1575 1596 1666 1724 1830 1927 2053 2186 2257 2294 2351 2412 2764 2786 2796 2910 2944 3014 3343 3541 3622 3994 3995 4056 4101 4114 4235 4273 4313 43 IS 4430 4468 4604 4704 i 4843 5029 5127 5246 5266 5360 5383 5414 5431 5489 5549 5648 5679 5701 5976 5998 6017 6152 6186 6259 6269 6348 6407 6418 6524 6527 6553 6590 6655 6661 6678 6740 6930 6953 7132 - 7134 7191 7236 7237 7312 73.42 7344 7357 7389 7453 7582 7669 7734 7742 7779 8054 8147 8295 S432 8654 9061 9258 9278 9382 9463 9652 9655 9656 9664 9680 9758 9853 9881 10086 1013.3 10410 10649 10698 1Ó76R 10783 10825 10838 10913 10974 10992 11131 11179 11233 11302 11309 11404 11493 11760 11819 11895 12046 12101 12142 12216 1228S 12444 12519 12520 12624 12651 12679 12783 12799 12927 12977 13000 13025 13050 13110 13277 13457 13475 13705 13715 13766 13853 13886 13906 13942 13966 14179 14244 14317' 14371 14407 14593 14620 14698 14832 14859 14959 14964 14994 14997 14999 15122 15204 1525S 15553 15577 15580 15915 159.30 15977 16147 16216 16224 16287 16304 16307 16317 16419 16500 1680! 16893 16943 17055 17189 17335 17388 17405 17435 17495 17581 17823 17907 17930 18155 18423 18526 18609 18635 18773 18924 .19007 19575 19576 19626 19650 19706 19868 19971 20156 20165 20192 20275 20285 20289 20308 20744 20773 20816 20827 20836 20846 METEN: T 06 9 15 53 69 9i ys 121 163 196 199 228 235 252 260 378 415 505 657 719 770 832 849 860 872 874 934 957 979 1013 1047 1065 1081 1105 1161 1164 1174 1339 1362 1372 1383 1431 1436 1516 1519 1548 1551 1560 1567 1581 1654 1672 1751 1761 1797 1840 1853 1856 1944 1999 2004 2016 2030 2055 2121 2128 2131 2165 2260 2278 2311 2343 2369 2377 2380 2385 2421 2430 2455 2476' 2539 2590 2591 2600 2655 2656 2684 2685 2692 2695 2706 2708 2726 2729 2745 2S35 2836 2865 2875 2886 2898 2917 2932 2947 2948 2978 2986 3020 3059 3062 3083 3111 3169 3220 3309 3331 336! 3362 349S 3"G4 3717 3722 3755 3762 3773 3828 3832 3850 3885 3896 3933 3963 4014 4052 4053 4063 4071 4126 4156 4247 4307 I 4343 4346 4368 4444 4462 4488 4557 4579 4583 4625 4711 4712 4737 4750 4751 4759 4767 4798 4822 4833 4874 4924 4949 4970 5011 502S 5057 5112 5154 5192 5223 5311 5340 5344 5428 5494 5539 5541 5582 5592 5654 5699 5717 5724 5726 5753 5755 5824 5825 5879 5898 5907 5958 5981 603S 6056 6071 6143 6158 6185 6216 6231 6253 6322 6337 6422 6458 6491 6503 6610 6628 6693 6719 6774 6817 6842 6889 6948 7012 7016 7017 7052 7060 7131 71.53 7167 7182 7221 7238 726,S 7313 7338 7345 7363 7401 7444 7477 7479 7523 7525 7560 7570 7589 7646 7680 7708 7738 7752 7761 779.' 7797 7823 7848 7878 7915 8002 8013 8031 8056 8083 8091 8126 8151 816? 8182 8238 8244 8281 8318 8394 8396 8411 8422 8429 8483 8507 8547 8597 8610 8661 8665 8723 8767 8782 8879 8891 8970 8972 8995 9039 9096 9105 9164 9172 9176 9179 9213 9312 9335 9342 9376 9414 9482 9519 9661' 9743 9745 9769 9775 9776 9797 9813 9815 9845 - 9851 9894 9895 .9912 9919 9924 9973" 9979 10005 10021 10027 10050 1007? 10073 10134 10155 10165 10182 10245 1025? 10264 10288 10292 10298 10316 10378 10393 10404 10414 10449 10490 10575 10577 10579 10584 10613 10621 10641 10647 10679 10681 10700 10730 10745 10752 10759 10780 10917 10918 10921 10929 10969 11048 11056 11081 11108 11114 11128 11134 11145 11163 11317 11354 11362 11382 11388 11419 11494 11496 11516 11577 11583 11608 11674 11695 11706 11769 11781 11807 11826 11835 11889 11920 11948 11960 11964 11976 11997 12008 12022 12023 12032 12037 12039 12084 12097 12112 12158 12171 12189 12219 1223.5 12286 12308 12332 12345 12395 12408 12411 12419 12460 12486 12502 12525 12545 12550 12561 12646 12677 12693 12707 12712 12741 12764 12765 13771 128'8 12828 12839 12869 12882 12907 13006 13076 13081 13090 13132 13145 13163 13173 13182 13245 13313 13327 13342 13.356 13404 13422 13432 13435 13455 13459 13492 13505 13555 13617 13629 13656 13704 13739 13816 13822- 13857 13868 13879 13907 13908 13928 13973 13992 14171 14181 14195 14254 14266 14267 14269 14277 14279 14309 14366 14451 14452 14471 14521 14534 14552 14608 14619 14668 14752 14769 14838 14876 14902 14907 14939' 14981 15036 15063 15099 15135 15136 15164 15190 15237 15275 15325 15352 15,356 15380 15483 15484 15490 15501 15537 15557 15654 15697 15698 15773 15799 1.5819 15891 ,15955 15973 15982 15985 15995 16003 16050 16065 16068 16098 16118 16150 16160 16182 16192 1622.5 16220 16249 16306 16370 16372 16377 16402 16432 16442 16453 16543 16612 16619 16674 16700 16726 16736 16816 16817 16855 16869 16875 16942 16963 17027 17038 17063 17113 17179 17186 17213 17255 17281 17357 17371 17403 17428 17484 17524 17563 17567 17696 17.703 17708 17772 17797 17811 17813 17821 17843 17846 17883 17937 17947 17950 1797.3 1.8001 18017 18054 18085 18143 18172' 18204 18299 18312 18399 18424 18430 18439 18446 18467 '18474 18485 18488 18549 18594 18643 18650 18656 18687 18688 18699 18704 18706 18719 18728 187.3-1 18783 18818 18831 18839 18875 18902 18936 18937 18944 18958 18970 18979 18990 18992 18996 19004 19030 19052 19059 19125 19151 19223 19236 19307 19346 19350 19402 19418 19439 19514 19556 19559 19564 1970S 19738 19762 19766 19767 19772 19812 19828 19875 19877 19837 19979 19981 20001 20007 20032 20055 20092 20186 20195 30214 20223 20230 20290 20319 20341 20369 20389 20403 20424 20522 20529 20558 20609 20615 20688 20712 20725' 20868 20930 20957 5e Klasse tie Lijst: 12581 met 70 vervalt. 10630 17788 5c Klasse, 12e Lijst: 1868 m.z. 1861. «IIIIIIIWMI li——BW—W— AMSTERDAM, 5 Oct. De Rechtbank ver oordeelde hedenmorgen tot twajlf jaren ge vangenisstraf van Dam, die in de Wormer- veerstraat zijn vrouw en twee kinderen om het leven bracht. De eisch was levenslange gevangenis- stral. In haar vonnis overwoog de rechtbank dat niet gebleken was dat beklaagde te voren een misdadig feit gepleegd had. Zijn invrijheidstelling achtte de rechtbank Verder overwoog de rechtbank dat de voorbedachte rade bij het dooden van de vrouw niet was bewezen en dat het dooden van de twee kinderen als één voortgezet misdrijf beschouwd moest worden. EINDHOVEN, 5 Oct. De arbeidr G„ die Zaterdagavond tusschen de buffers raakte van 2 spoorwagons der Philips' glasfabrieken, is overlden. 1 O prolongatiekoe rs Deposito dagelijks opeisehbaar: voor één maand vast: voor drie maanden vast: 3 °/0 voor één jaar vast: SPAARDEPOSITO (tpurbankboukjus tot maximum f 2300.—) 4 Groote bedragen of andere termijnen op nader overeen te komen voorwaarden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7