4 De R. K. Radlo-nitze>"ling. De Bloembollendfefstallei te Noordwükerhout. De R. K. Bood van Harmonie ën Fanfarecorpsen in Noord-Holland. V erkeersoswe vallen. Donderdag, 8 Oct. 1925. 50ste Jaargang No. 16166 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Neutraliteit en Radiocomroep. P. v. d. Werken, meer bekend.als „Piet", conducteur op de stoomtram Heemstede-Leiden, die Vrijdag 9 Oc tober zijn 40-jarig jubileum viert in dienst van de N. Z. H. T. M. Agenda 9 October Verkeersverbetering te Halfweg. Verbreeding Haairlemmernieerstraat. De nieuwe brug te Halfweg. TOONEEL. Het Maskerspel „Nataraja." 3 Abonnementsconcerten. Aangehouden. Loonactie in de kleeding-industrie. Aanrijding te Halfweg. De verblindende lichten. Aanrijding te Lisse. Broodprijsverlaging. N. Z. H. T. M. Provinciale Staten van Noord- Holland. Bekroond. Ned. R.-K. Graf. Bond. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Bloembollencultuur. Filmavond H. Z. B. Het Mobilisatie-Kruis. Ned. Vereen, van Spoor- en Tram wegpersoneel. De verdwenên huzaren terecht. De abonnementsprijs bedraagt-voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. pér plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne sop dit blad rijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden, f Onnfl Levenslange geneele ongeschiktheid tot vyerKen au* f Wtt "250 ee, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen UUUU." verbes van beide armen beide beenen of be.de oogea ;.I f JU. ooodelijken afloop &JU. ee. verlies van een voet of een land, f IOC oij verlies van een Cfl een oog I 1£ J." duim of wijsvinger 1 JU." bij een breuk van bij verlies van een been of arm andere vinger Wanneer wij over dé moeilijkheden om te tomen tot een draadloozen „nationalen omroep'' iets gaan schrijven, dan houden wij efr rekening mee, dat het groote publiek nog geheel buiten de strijdvragen staat, Welke de wereld van radio-amateurs be roeren. Het bestaan en het nut, de voor- en nadeelen van de radio-telefonie zijn wel al gemeen bekend; een ieder heeft af eens met meer of minder genoegen aan een radio toestel geluisterd en met belangstelling een installatie op het dak van zijn buurman be keken; maar verder strekt de wetenschap van het groote publiek niet. Daarom vooraf een korte toelichting. Toen voor eenige jaren ook in-Nederland belangstelling begon te komen voor de radio-telefonie werd de Nederlandsche Sein- toeslellenfabriek opgericht, welke ten doel hadHollandsche radio-liefhebbers van luister toestellen te voorzien. Om de belangstelling in de radio op te wekken kwam de Ned. Seintoestellenfabriek er toe om te Hilver sum een verzendstation op te richten, len einde de Hollandsche luisteraars ook Neder landsche muziek en Nederlandsche sprekers te laten hooren. Zonder dien Nederlandschen Omroep te Hilversum zouden de Holland sche luistervinken immers uitsluitend op büitenlandsche stations zijn aangewezen. Nu is zulk een „Omroep" geen eenvoudige zaak. Ook al zou geen toestemming van de Regeering noodig zijn, dan nog zouden er zóo maar geen tientallen verzendstations verrijzen. Om deugelijk en bevredigend te werken wordt een kostbare installatie, tech nisch geschoold personeel enz. vereischt Aanvankelijk bescheiden opgezet is de Hil- versumsche Omroep tot een voor radio amateurs waardevol instituut gegroeid, welks werkzaamheid zeer wordt gewaar deerd en dat een vergelijking met buiten landsche verzendstations goed kan door staan. Dit wat den technischen kant van de zaak betreft, met andere woorden het feit, dat de inrichting te Hilversum goed is ge organiseerd, een wat men noemt „sterke" afzender, dus goed hoorbaar is, enz. Er 'is echter meer. Iedere zaak, welke voldoen wil aan behoeften van haar gebruikers, moet Ook met de verlangens dier gebruikers reke ning houden. En nu kwam bij de Neder landsche radio-amateurs al spoedig de degelijke volksaard voor den dag, welke ons van de meeste andere volkeren onder scheidt. Wij zijn in nieuwe dingen wat traag; wij kijken liefst eerst de kat uit den boom, maar wanneer wij eén zaak aanpakken, dan halen wij er uit wat er in zit. Het bleek, dat de Hollandsche radio-luisteraars niet tevre den waren met wat in het buitenland ge beurt, waar de programma's van Brussel, Parijs en Londen gemeenlijk niet anders dan concerten, lichte muziek, jazz muziek, nieuwsberichten, een babbeltje voor kinde ren, een theepraatje voor dames of op zijn best een oppervlakkige kunstcritische be schouwing, een bespreking van nieuwe boe ken, een lezing over land- en volkenkunde en dergelijke bevatten. De fjollandsche radio-amateur verlangt meer dan muziek en oppervlakkigen kout. Hij heeft de groote beteekenis van de radio-telefonie voor het cultureele leven al heel spoedig begrepen. En het moet erkend worden, dat de Hilver- sumsche Omroep getracht heeft dien degc- Jijken Hollandschen aard te bevredigen. Maar hier komen ook tevens de moeilijk heden. Er zijn in korten tijd tal van confes- sioneele vereenigingen van radió-amateurs opgericht. Naar dezer dagen werd gemeld bestaan er ook onder dc socialisten plannen om te komen tot een sociaal-demöcratische radiovereeniging. Deze zooals ^rij giste ren aantoonden noodzakelijke splitsing voei;l tot technisch eigenaardige moeilijk heden. Op welke wijze moet aan de verlan gens van deze verschillende groepen worden voldaan? Eén oplossing is natuurlijk van neutralen kant al dadelijk aan de hand ge daan: maak één nationalen omroep. En van zelf volgt hier dan uit. dat de Overheid, in deze de landelijke regeering, zeker toezicht en medezeggenschap zal moeten uitoefenen. V»«r het bestrijden der kosten is al gedacht aan het heffen van belasting van de aange slotenen. Er zouden natuurlijk ook andere mogelijkheden zjjn, n.m. ieder? richting con cessie geven voor een eigen Omroep. Waar tegenover technische en financieele bezwa ren bestaan. Momenteel lijkt men de oplos sing algemeen te zoeken in de richting van den Nationalen Omroep. Onlangs hield de teer ir. M. Polak voor de Haagsche Radio sociëteit een lezing, waarin de totstandko ming van dien Nationalen Omroep warm verdedigd werd. Ook deze spreker hield echter weer geen rekening met den princi- pieelen kant van de zaak, wat De R. K. Radio-Gids deed schrijven, dat een zooge naamde neutrale Nationale Omroep, die dus geen rekening houdt met de verschillende beginselen, welke onder groote groepen van ons volk leven en dus geen rekening houdt met de ejschen, welke op grond daarvan ook aan den radio-omroep kunnen worden ge steld, geen werkelijk nationale omroep zou zijn. En het blad vervolgt dan: De beer Polak verstaat de neutraliteit van Jen nationalen. omroep terecht zoo, dat ieidere richting zich door middel van de radio kan uiten, maar niet duidelijk is voor ons het verder door hem gemaakte ondtr- scheid tusschen een nationalen omroep, welken spr. uit een belasting wilde bekos tigd zien en een bijzonderen, waarvan de kosten zouden moeten gedragen worden door de bepaalde richtiné, welke dien biizonderen omroep wenscht. Zouden we op deze wijze niet de onrechtvaardigheid weer hersteld zien «Is we hebben gekend met betrekking tot het onderwijs, toen groote groepen onzer bevolking lange jaren moesten betalen aan de kosten van het openbare (neutrale) on derwijs, waarvan zij afkeerig waren en bovendien zelf nog de kosten moesten dragen van hun bijzondere scholen, waarop hun goed recht thans gelukkig algemeene erkenning heeft gevonden? Een nationale omroep in dien zin, dat het een geestelijk leeg instituut zou worden, zal niet bevredigen, evenmin echter als een om roep, waarin de verschillende geestelijke stroomingen als gast eens aan het woord worden gelaten, terwijl zij het eigen huis verder zelf maar moeten bekostigen. Het beste bewijs hiervoor levert o.i. wel de alge meene ontevredenheid over den H.D.O.-") Niettegenstaande die ontevredenheid wen- schen wij onzerzijds toch wel uiting te geven aan onze waardeering voor de van die zijde in het werk gestelde pogingen zoo goed mo gelijk aan het gestelde doel te beantwoorden en hierbij mag tevens niet onvermeld blijven, dat berichten ais zouden de katholieken van den H.D.O. zijn uitgesloten en een aan vrage voor een R. K. zendavond zou zijn geweigerd onjuist zijn. Maar die goedbedoelde pogingen om er het beste van te maken moesten mislukken. De Bakker-herdenking heeft dit opnieuw aangetoond. De Nationale Omroep, gelijk wij ons dien denken, moet allereerst uit een cv. belas ting worden onderhouden. Zoolang de radio- uitingen der verschillende geestelijke stroo- mingen, welk onder groote groepen van ons volk leven, over één zender, moeten worden geleid, zullen de beschikbare uren vcrl^u- dingsgewijs moeten worden verdeeld tn de bezetting daarvan door daarvoor verant woordelijke instanties, namens de groepen j zelf aan te wijzen, worden geregeld. Hoe I eerder de opbrengst der ev. belasting split- sing over meer dan een zender, binnen de j grenzen van technische voorwaarden, moge- i lijk maakt, des te beter. Dien kant gelooven we dat het uit moet om van een inderdaad Nationalen Omroep te kunnen sDreken. Ziehier de kwestie der neutraliteit heel scherp gesteld. Maar practisch is daarmee de zaak nog niet opgelost. Om maar eens iets te noemen: wanneer schijnbaar het ideaal zou bereikt zijn en iedere groep van beteekenis, de Katholieken, de protestanten, de neutralen, de socialisten, hun eigen Om roep of wel hun evenredig deel van de uren van den Nationalen Omroep zou hebben ge kregen, dan blijft het mogelijk om elkanders uren te bederven. Het is een klein kunstje om met wat men noemt het genereeren van zijn toestel het luisteren voor zijn omgeving ónmogelijk te maken. Een groot opgezet program voor een bepaaldtf groep kan met een georganiseerde sabotage, zelfs geheel in de war worden gestuurd. Wij zouden dus in de toekomst een wet op het bederven van de luchttrillingen moeten krijgen. En denk u nu maar eens de moei lijkheden verbonden aan de handhaving van zulke bepalingen in! Zoo is er nog veel. Waarmee wij maar zeggen willen, dat de kwestie van den Nationalen Omroep alles bij elkaar, zoowel principieel als technisch, een buitengewoon moeilijk probleem vormt en het niet behoeft te verwonderen, wanneer de samenstelling van de beloofde Staatscom missie en de eventueele werkzaamheden daarvan niet zoo vlot van stapel zullen loopen, als zich oppervlakkig wel laat aan zien! lieken, die al lang niets meer aan hun gods dienst gedaan hadden en dat bij hen her inneringen werden opgeivekt aan vroegere j dierbare en treffende oogenblikken van hun I leven, dat gewetens werden wakker ge- schud, die jaren misschien reeds waren inge- j slapen geweest. Dat alles maakte, dat zij onwillekeurig meer dan anders onder den inyloed kwamen van de plechtigheden, en meer dan anders beseffen, hoe schoon en verheffend de katholieke liturgie is, en nu ook meer waar deerden, wat anders om dc gewoonte hun zonder veel contact voorbij was gegaan. Wij kunnen dan ook niet nalaten onzen dank te betuigen aan de H.D.O., die ons in staat stelde onze Katholieke geloofsgenöo- ten al dat schoons en verheffends te bezor gen, en gelooven dan ook niet te mogen weigeren het aanbod, dat men den Katholie ken heeft gedaan, n.I. ons om de drie Zon dagen het godsdienstig gedeelte van den om roep te laten verzorgen, en één avond in de week voor ons den zender beschikbaar te stellen. Deze uitzending zal echter èen' voorloo- pige ziin. Minister Bóngaerts hoopt binnen *:fzien- baren tijd gereed te komen met den Natio- nalen Omroep. waarbij de voornaamste geestesstroomingen in ons land ieder tot hun recht zullen komen en ons Katholieken het ons toekomende gedeelte der uitzendin gen zal gegeven worden. De staatscommissie, door hem in te stel len, zal echter reeds vóór de Nationale Om roep komt, een regeling moeten treffen, wijl het vraagstuk van den omroep den Minister urgent voorkomt. Totdat de staatscommissie die regeling ge troffen heeft, zullen de Katholieke uitzendin gen dus plaats hebben, zooals hierboven is medegedeeld.' en moeten ze door ons bekos tigd worden. Enkele vooraanstaande Katholieken hier in Amsterdam zullen zich met de organisa tie belasten, terwijl, als gedelegeerde van den Bisschop van Haarlem, de Hoogeerw. Deken van Amsterdam aan die commissie is toegevoegd. Eindelijk dus komt er een begin. Katholieken van Nederland, amateurs, op radio-gebied vooral, zendt uwe bijdragen, om dé kosten der uitzendingen te kunnen bestrijden, aan. den weled. heer C. Twaalf- hoven, Willemsparkweg 10, of aan onder- geteekende Pastoor L. H. PERQUIN, O.P, H.D.O. =r Hilversumsche Draadlooze Omroep. Hoezeer er door ons Katholieken ver langd wordt naar een draadlooze uitzen ding, welke voldoet aan de behoeften, vooral geestelijke, van den mensch, bleek dezer dagen, toen geheel den morgen van Zondag 4 October de H. D. O. zijn zender voor ons beschikbaar stelde. Dienzelfden dag nog kwamen ei van vel schillende deelen van ons land telegram men. 's Maandagsmorgens enthousiaste brieven en volgende dagen bleef het steeds doorgaan met dankbetuigingen voor het ge not, dat verschaft was geworden én door sprekers én door zang en instrumentale muziek; zoowel religieuse op de morgenwij ding als kerkelijke bij de uitzending van de plechtige Hoogmis. Wat in verschillende brieven, ook in ge sprekken per telefoon, bij de dankbare luisteraars steeds voorop stond,was de stichting, welke van die uitzending onder vonden was en den diep religieusen in druk, weiken men van de geheelc zending, maar vooral van den Kerkdienst, ontvangen had. Er waren brieven bij door of namens zieken geschreven, welke aandoenlijke uitin gen bevatten van dankbaarheid voor de heerlijke gevoelens, die door de uitzending waren opgewekt. Menschen, die lang aan het ziekbed gekluisterd of wegens lichaamsge breken genoodzaakt om steeds in huis te blijven, en daardoor sinds langen lijd niets meer gehoord hadden van de plechtigheden der Kerk. en die nu in den geest zich ver- eenigden met het H. Misofier, en zich ge lukkig gevoelden een woord van opwekking en. troost te vernemen, vooral nu de predi katie ging over hun lieve Moeder Maria. Daar was iemand, die zijn luidspreker buiten geplaatst had Tn ziin serre, en om zich heen een schare van andersdenkenden ver zamelde, die gesticht en aandachtig de predikatie volgde, welke woord voor woord verstaan werd. Daar waren ook katholieken onder, die sinds langen tijd ge'en kerk meer bezocht hadden en nu hun aandoening niet konden bedwingen, toen zij weer de zoo be kende geluiden hoorden van den zang des priesters en de jubelende klanken van hel „Gloria in excelsis." Ook de bezoekers van de St. Dominicus- kerk, vanwaar de uitzending plaats had, waren blijkbaar onder den indruk. Zij voel den, dat daar 'n nieuwe prediking der waar heid plaats had, dat de woorden, daar ge sproken, ook door duizenden niet-katholie- ken werden gehoord, en in staat waren om onbewuste vooroordeelen weg te nemen.... Zij begrepen, dat nu bereikt werden katho- Sociëteit „St. Bavo". Geloof en Weten schap kwart over 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8 uur Casano 8 uur Rederijkers 8 uur Zie kenfonds St. Willibrordus - 8 uur Tooneelclub Grafische Bond 8 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit r- Tentoonstelling van Aquarellen en Pasleis door J. C. M. Legncr. Dagelijks geopend van 10 tol 6 uur, uitgezonderd Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat tl Eiken Donderdag van 8914 uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Baro. Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 én van 26K en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.tn. 1012 uur, des middags van 24 uur, avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen tn aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BÏ.weg 309, Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en nitleenbibliotheek lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtenös eo op Zon en Feestdagen Uitleenen vaa boeken van 2 tot 5 uur er van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavcreeniging. Bloétm ofstr Zon dag? en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sinl Bivo Smedestraat 23 van 8—10 uui op Maandag-. Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jnnsstra.it - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum: Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen gankelijk. R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde - St. Franciscns. Aanvragen te richten tot Mevr Coebergb, Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis ajn den huisgevel. In de.„L.eidschc Courant" van Woensdag j.l. komt een uitvoerig bericht voor omtrent de bollendiefstallen te Voorhout gepleegd. Daar, waar de berichtgever een opsomming geeft 'van de hoeveelheden in beslag geno men bollen, wordt een voorstelling van zaken gegeven, als zou de heer J. v. D uit deze gemeente bij de diefstallen betrok ken zijn als heler van 17 manden Prinóes Elisabetji en Generaal de Wet. Deze voor: stelling is onjuist! De heer J. v. D. is in deze zaak absoluut niet als heler betrokken, doch heeft de politie vele en gewichtige diensjep bewezen ep mede hierdoor is klaarheid gebracht in de hier bedoelde dief stallen. Voor verdere publicatie is deze aan gelegenheid nog niet voldoende gevoiderd, doch zoowel de burgemeesters van Noord- wijkerbout en Voorhout, als de Brigade- Commandant van de Rijksveldwacht te Noordvy'ijk en de Rijksveldwachter te Noordwijkerhout zijn ten volle van den stand Van zakfen op de hoogte. Den heer v. D. tr.eft geen enkele blaam! Ook kunnen wij nog vermelden, dat nu reeds 11 verdachten in verband met deze diefstallen in arrest zijn gesteld en ter be schikking van den officier van Justitie in den Haag gesteld zijn. Op de gehouden vergadering van het voorloopig bestuur van den Noord-Holland- schen Bond van R. K. Harmonie- en Fanfa recorpsen, is het concept-reglement opge maakt dat aan de binnenkort te houden ver gadering van deelnemende muziekvereni gingen zal worden voorgelegd. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. V. Clijnk, Purmerend, voorz.; Jac. Horio; Zuid Scharwoude, secretaris; Stuyt, Urdam, penningmeester; P. de Koning, Wogmupd, 2e voorz.; Th. Lansdaal, Purme rend, ,2e secr.; Briook, Spierdijk, be- stóufslid en de. heer Wenne te Zwaag, tech- niich adviseerend lid. Dit de berichten, welke daaromtrent reeds biBZlehkwhmen mag worden aangenomen, dkt, de Kerkelijke Overheid met de oprich ting dezer organisatie bijzonder instemt. Tusschen het bestuur dezer gemeente en" het Hooghéémraadschap van Rijnland wor den sedert lang onderhandelingen gevoerd omtrent de verbreeding van de Baarlemmer- mèerstraat. Indien deze een gunstig verloop hebben ligt het in de bedoeling de langs dien weg staande afrastering aanmerkelijk achteruit te plaatsen, waardoor aanmerke lijk meer ruimle zal worden verkregen. Om den toestand goed te maken zal het tevens wel noodzakelijk blijken de langs die straat staande boomenrij te verwijderen. Indien nu bovendien de achter de Haarlemmermeer- j straat loopende sloot gedémpt wordt, waar van eveneens sprake is. dan kan het ver keer gedeeltelijk worden geleid over de nieuwe straat langs de nieuwe N. H. Kerk, waardoor een belangrijke verbetering zal zijn tot stand gebracht. Zaterdag a.s., des namiddags om 3 uur, zal de officieele opening van de groote nieuwe verkcersbrug over Rijnlands boezem water te Halfweg, plaats hebben. De mu- ziekvereeniging „Eensgezindheid zal deze plechtigheid opluisteren. „Ajs ik wilde Vereenigd Tooneel. Een karakter-comedie van meer betee kenis en fijner raakheid dan de nieuwere tooneeliitteratuur gewoonlijk brengt, werd gisteravond in onzen Stadsschouwburg door een talrijk publiek genoten. Een blijspel van Paul Géraldy, dat een verheerlijking is van het huwelijksgeluk en de trouwe huwelijksliefde ook al is die natuurlijk niet meer zoo bloesemend van jonge ver rassing, als diezelfde liefde in n vroeger tijdperk was; en een gevoelig-ironisch ex posé wan de teveel willende bloesemzucht, die in provoceerende omstandigheden t hart der vrouw beroert, tegenover de te weinig gevende gewoonte-onnoozelheid van den gelukkigen echtgenoot. De vrouw mis kent dc zielshistorie, de man mist of kan niet in praci'ijk breijgen 't besef, dat 't eeuwig-vrouwelijke eeuwig jonge behoef ten heeft. Ziedaar de stof voor een echte comédie, waaruil een drama wordt óf (zooals gelukkig hier) een blijspel, als de vrouw zich door haar bloesemzucht niet alleen 't hart, maar ook 'f dadenleven beroeren laat! 't Werd een blijspel hier, omdat de lief de der vrouw tenslotte haar kracht toch fcthield en de man er toe kwam (zij 'f op een wijze die eigenlijk de vrouw niet ver eert) baar zucht naar de figuurtjes der lief de eenig recht te doen. Omdat 't bij de vrouw maar een beroering was en geen bederf, zoodat de klaarheid van haar we zen ('t lieve kind begrijpf niet eens dal vuurwerk brand kan Veroorzaken) zien licht hersteit. Wij behoeven daarom ook dit tooneelwcrk niet op 't zwarte lijstje te zetten, al' maakt dan ook één zijde van de situatie, zeer aangedikt door 'n aantal uitdrukkingen die we maar trachtten voor bij te hooren, ernstig voorbehoud noodig. De vertaling foonde slechts hier en daar kleur van herkomst de regie gaf slechts tot 'n enkele zeer lichte bevreemding re den. 't Spel mag, over 't geheel gaaf hee- ten alom. Slechts Panon speelde de an deren leefden bijna steeds. Germaine (Ve ra Bondam) en Marcelle (Minny ten Hove), Philippe (Cees Laseur) en Berfhier (Dirk Verbeek) bleken tegen de eisclien van le- venswaré dictie en fijn spel. die 't stuk stelt, volkomen opgewassen. Het tekstboek en de actie hebben beide de groote ver dienste, dat zij de lijnen en tinten duide lijk neerzetten, zonder ergens te vervallen in charge, welke evenzeer aan de psycho logische waarheid als aan 't effect zou te kort doen. Alleen in de laatste groote scène tusschen Germaine en Philippe leek ons de houding der eerste iets te fel, viel de figuur van den tweede uit de gewoon- mannelijke onnoozelheid in 'n soort ge rekte bêtise. We durven niet uitmaken aan welke der drie zijden stuk, regie of spel de schuld lag, maar vonden 't jammer even door te krachtige tint de sfeer te verlie zen. Laten we niet vergeten te memoreerep, hoe René (lierman Kloppers) in manieren en spraak 'n pracht van n malle jonge ling was, aan 't eind van 't vlegellijdperk. Hij heeft tot de vroolijkheid van den avond niet weinig bijgedragen, en zoo'n frissche komieke figuur is van een schrij ver een gelukkige vondst. A.s. Maandagavond wordt in den Stads schouwburg opgevoerd het' maskerspel „Nataraja". Dit spel betreft een samen spel van plastiek, muziek, woord, vorm en kleur. Het staat onder regie van Albert van Dalsum. Het eerste concert van de serie van 3 concerten, te geven door Mia Peltenbuig, Hendrik en Willem Andriessen, zal plaats vinden in den Stadsschouwburg op Donder dag 15 Oct. a.s. Mia Peltenburg en Hendrik Andriessen zullen zich op dezen avond laten hooren Voor dezen avond zijn ook afzonderlijk kaarten verkrijgbaar bij Concertbureau A. Vernout. Door de recherche hier ter stede is op verzoek van de politie te den Haag te Haar lem aangehouden de 28-jarige kantoorbe diende M. B„ die bekende ten nadeele van zijn patrones een bedrag van ruim 600 te hebben ontvreemd. Men schrijft ons: Op Maandag 12 October houdt de afdec- ling Haarlem van den Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleeding- industrie ert aanverwante vakken, een huis houdelijke vergadering, waarin als spreker zal optreden, de heer v; d. Heeg. Besproken zal worden, de loonactie en juiste naleving der tarieven. Aanrijding bij de Zijlbrug. Te kwart over zes gistermiddag kwam vin de Zijlbfug naar den Zijlweg een auto gere den, juist toen van den Kindêrhuissingel een wielrijder kwam, die daar wilde over steken. Wielrijder en autobestuurder merkten el kander Ie laat op. zoodat een aanrijding volgde. De wielrijder K. S., wonende te Heemstede, kwam ie vallen en kreeg een wonde aan de onderlip en rechterwarfg. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De aange- redene wérd door een lid van E. H. B. O. verbonden en met dezelfde auto naar zijn woning te Heemstede vervoerd. Bij de Zwetbrug is een dame door een luxe auto aangereden- Zij werd op den grond gesmakt doch bezeerde zich niet ern stig. Het rijwiel werd als het ware geheel vernield. De chauffeur reed door, zonder zich iels van het geval aan le trekken. H.et nummer werd opgenomen en proces-verbaal volgde. Op de Amsterdamsche vaart nabij de Liede zijn in den nacht van 6 op 7 October om 1 uur, twee luxe auto's tegen elkaar gereden. De auto van den heer de Boer uit Haarlem werd ernstjg beschadigd, terwijl de andere van den heer Van Gulik uit Amster dam, minder ernstig beschadigd was. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan de verblindende lichten. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Gistermiddag had in t dorp een botsing plaafs tusschen de auto van den heer v. W. en den zoon'van R., welke op de fiets reed. De fiets werd zoodanig in elkaar ge drukt, dat hij totaal onberijdbaar was. De berijder kwam er met den schrik af. Bij de coöperaties „De Eendracht" en ,,'ooruifgang" zullen met ingang van Maan dag a.s. de broodprijzen verlaagd worden. De prijs van het melkbrood wordt dan 26 cent, van het waterbrood 21 cent en van bruinbrood 19 cent, alles per 8 ons. In de afgeloopen maand, bedroegen de vervoeropbrengsler op dc lijn Leiden Heemstede 12340.—; 12831,—); op de stadslijnen Hadrlem incl. Heemstede. Bloe- mendaal, Overveen 68416— f 69871. èn op de lijn AmsterdamZandvoort, incl. Sloterdijk 118594— 114381.—). De cijfers fusschen haakjes geven resp. de vervoeropbrengsten aan van dezelfde maand an het orig jaar. De Provinciale Staten van Noord-Holland zijn in najaarszitting bijengeroepen tegen Dinsdag 20 October des voonniddags half twaalf. Behalve verschillende begrootingen komt dan in behandeling een voordracht van Gedtp. tSaten betreffende overneming in be heer en onderhoud van de wegen en vaar ten tusschen de Zes Noord-Hollandsche Ste den en een voordracht van Gedep. Staten Inzake Wegenbeheer. De openbare behandeling zal aanvangen op Dinsdag 1 December. Op Dinsdag 8 en 22 December zal de nader te verschijnen pun- tenlijst aan de orde wordén gesteld. Op het groot nationaal ^solisten-, duel- en kwartet-concours, te Den Helder, behaal den de heeren J. P. Faassen en L. Frans- sen, resp. tenor, saxophoon en tuba bij de arbeidcrs-muziekvereeriiging „Excelsior al hier, een 2den prijs in de 2e afdeeling solis ten. Dinsdagavond hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden Bond een ledenver gadering in gebouw St. Bavo. De Voorzitter dc heer J. Selhorst opende de bijeenkomst met den Christ. Groet. Daar na las de secretaris de notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Vervolgen» installeerde de voorzitter de nieuwe 'eden en hoopt' dit zij ijverige leden van de or ganisatie zoudenworden. Dc penningmee ster bracht hierna verslag uit van de vie- Barometerstand, 772 voorui*. 9 uur v.w. OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Konlugstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 October. Hoogste Barometerstand 774.2 m.M. te Stornoway. Laagste Barometerstand 746.8 m.M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 October: Zwakke tot matigen noordelijke tot noordoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer overdag. ring van het 25-jarig bestaan van den Ned. R.K. Graf. Bond. Hierna kreeg de heer de Jong, uit Am sterdam, het woord. Spr. besprak het col- lectieve Arbeidscontract als het tot wette lijke regeling zou komen en overwoog de voor- en nadeelen ervan. Spr. schetste de •werking in Duilschland. Na de lezing werd gelegenheid gegeven 'tot hel stellen^ van vragen, waarvan door enkele leden gebruik werd gemaakt. De voorzitter deelde mede, dal de vol gende maand wederom een vergadering zou gehouden worden, die ook toegankelijk zou zijn voor de vrouwen. Dien avond zal door Kap. Lühn een lezing gehouden worden met lichtbeelden over Lourdes.. Ten slotte bracht de heer Keesen verslag uit van dc laatst gehouden Bestuurs-raad- vergadering. De rondvraag leverde niets bijzonoers op, waarna de voorzitter de vergadering met den Christelijke groet sloot. In de op Vrijdag j.l. gehouden vergade ring van het Hoofdbestuur der Algemeene vereeniging voor Bloembollen cultuur, were in verband met de gevallen beslissing ten opzichte van het Eigen-Gebouw, het be sluit genomen alle materialen die voor het hooidgebouw der tentoonstelling hebben ge diend van de hand te doen. In den loop der vergadering sprak het Hoofdbestuur zijngroote voldoening mt over de benoeming van Prof. van Slogteren tot buitengewoon hoogleeraar en werd met blijdschap geconstateerd dat hierdoor de ze kerheid is ontstaan, dat Prof. van Slogteren voor de streek te bt houden. De Haarlemsche Zwembond organiseert. Woensdagavond in den Schouwburg .Jans- weg een filmavond. De voorzitter van den bond de heer Moo- lenaar, heette de aanwezigen welkom en verklaarde, dat de eventueele baten van dezen avond zouden bestemd worden voor een te stichten trainingsfonds. Mochten onder de Haarlemsche zwemsters en zwem mers personen zijn. die geroepen worden om de Nederlandsche kleuren op de a.s. Olympiade te verdedigen, zij zouden dan niet afhankelijk behoeven te zijn van het trainings fonds van den Nederlandschen Z.D., maar uit eigen middelen zich klaar kunnen maken voor de komende wedstrijden. Spr. vertrouwt, dat het doel van dezen avond' aller sympathie heeft, en dankte degenen, die hiervoor hun medewerking verleenden. Hierna wérd een film afgedraaid, „De Venus der Zuidzee," waarin vooral voor zwemliefhebbers veel le genieten viel. Deze werkelijk mooie film werd gevolgd door „De aventurgn van Baron von Miinch- hausen" een aardige deekenfilm, terwijl tol slot voor dè pauze een zwemfeest der Haarl. Reddingsbrigade op bet doek werd gebracht. Na de pauze zong het kwartet Van Don gen eenige liedjes, welke zeer in den smaak vielen. Hierna behoorde deze goed geslaagde avond weder tot het verleden. In het verslag omtrent de stichting van de afdeeling Haarlem van „Het Mobilisatie- kruis", opgenomen in ons numjner van gis teren, is de naam van den voorzitter onjuist vermeld. Deze moet luiden H. F. C. Baron van Omphal Mulert, gep. generaSl-rmajoor De afdeeling Haarlem heeft haar bureau verplaatst van het gebouw „De Centrale" aan het Spaame rtaar perceel Ruychaver- straat 12. De beide huzaren uit het garnizoen Amers foort, die spoorloos verdwenen waren sederT 27 September, zijn thans terecht. Zondagavond j.l. meldden zij zich aan de wacht van de cavalerie kazerne te Haarlem aan. Zij waren 27 September op stap gegaan naar Rotterdam 'en hebben hun families te Arnhem in doodelijke ongerustheid liefst 8 dagen naar hen laten zoeken. Zij zijn den volgenden dag onder militair geleide naar Amersfoort gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1