É-VEM 3 iMEMóD gfllEUWS ELCK WAT WILS. TREKJES Droevig ongeval. Kerkdiefstal te NieUw-Namen. BOBBED HAIR. DE ERVARINGEN VAN EEN KAPPER. Door rioolgassen bedwelmd. Inbraak in een school. Veel geschreeuw'en Een eigenaardige wedstrijd. Twee personen te water gesprongen. De roodvonk in het kinderkamp te Didam. Een eigenwijze le luitenant getroefd No. 420. ZOO JE ZE HEBBEN WIL, ZOO ZIJN ZE. Ziezoo, 't is nu voor elkaar. Die tiendui zenden arbeiders vooral in N.-Brabant, maar óók elders die smachtend uitzagen naar het oogenblik, dat zij bij de socialisti sche Vakbeweging mochten ingelijfd worden, kunnen nu terecht. Zij wisten het al lang, dat hun belangen bij de „R.K. Besturen van vakvereenigingen" niet veilig waren ze zijn daarom ook uit die R.K. organisaties gegaan doch om zoo maar naar die socialistische bonden, met hun pracht besturen over te gaan, dat zouden zij wel willen, maar daaraan zit héél wat vast. Je kan dan je plichten als katholiek niet meer waarnemen en nog veel anders wat in de knel komt. Dat hield hen tot heden nog terug. Maar nu kan daaraan voor goed een einde worden gemaakt. Mijnheer C. v.d. Pol legt ons dat in „Het Volk van 5 October heel netjes uit de doeken „Dat de Nóord-Brabantsche makkers 't toch eindelijk begrijpen Bisschoppen en priest" rs zijn precies als alle andere regenten zoo je ze hebben wil, zoo zijn ze.Tegen den stroom kunnen ze nooit op." En dat -wordt niet zoo zonder meer neer geschreven, doch 't bewijs is er bij 1 Vroeger mocht geen enkel Tilburgsch fabrikant de Nieuwe Rotterdammer lezen of eerst moest dé Deken of Pastoor het blad hebben nage zien, desnoods met schaar en Oost-Indische inkt het hebben bewerkt, ^n kom daar nu eens om. De Pastoor is nu agent van de Te legraaf of Nieuwe Rotterdammer, althans, last heb-je voor geen cent meer. Van deze ^n soortgelijke rimram, hangt het geheele artikel aan elkaar en uit glles blijkt, dat mijnheer v.d. Pol noch van de R.K. arbeiders, noch van de R.K. arbeidersbewe ging ooit iets begrepen heeft en van kerke lijke aangelegenheden nog minder. Die schaar en Oost-Indische inkt mogen als aardigheidje niet slecht gevonden zijn, indien v.d. Pol maar even verder wilde zien dan zijn neus lang is, zou hij toch wel iets anders aan de weet komen dan wat hij die arme Volk-lezers nu wil wijsmaken. Hij kan van ons het vólle pond krijgen We willen toegeven, dat er R.K. personen zijn, waaronder ook arbeiders, die het met hun godsdienstige en maatschappelijke plich ten niet zoo nauw nemen we willen toege ven dat er inderdaad tien duizenden katho lieken zijn die zeer tot onze schande en schade nog maar steeds buiten onze or ganisaties blijven en het terrein vrij laten voor socialistische of liberalistische propa ganda. Aan hun passieve houding moet het voor een groot gedeelte worden geweten, dat niet meer werd bereikt en dat onze beginselen nog niet die toepassing vinden welke wij gaarne zouden wenschen. We hebben dat alles te erkennen, maar daaraan behoeft mijnheer v.d. Pol nog niet het argument te ontleenen, dat de R.K. ar beiders voor een groot gedeelte verlanjfènd uitzien naar het oogenblik dat zij door socia listische organisaties kunnen worden opge nomen. Want zóó is hef niet't zijn gewoon kortzichtige menschen die zichzelf, hun huis- genooten, en middellijk ook ons allen, aan groote gevaren blootstellen omdat zij niet oëgrijpen kunnen of willen wat Christelijke solidariteit hen voor plichten oplegt. Er mankeert bij onp dus nog heelwat, maar v.d. Pol doet verstandig eerst maar eens :n eigen huis aan de schoonmaak te beginnen. Want ook da ér valt heel wat op te knappenl De S.D.A.P. klaagt, dat er nog zooveel mannen van het N.V.V. buiten de „partij staan het N.V.V. klaagt dat er nog zooveel S.D.A.P'ers zijn, die naast de toch zoo keu rig bestuurde vakorganisaties staan beiden klagen ze om het hardst, dat er nog zoovelen zijn, die met hun geld de liberale en vooral de „Neutrale" pers steunen en smeeken hun volgelingen toch af te zien van die verderfe lijke gewoonte, waardoor zij aan hun vijan den de kracht verschaffen om zichzelf te be strijden. Onze Bisschoppen zouden het bijna niet hartroerender kunnen doen, dan de socialis tische Overheden. Maar dat nog eens daargelaten. Het is niet alleen het R.K. Werkliedenverbond, en het Christelijk Vakverbond, dat in ledental ach teruitging. Het N.V.V. heeft ook knap zijn portie gekregen en is ook het laatste kwarc- taal zij het in. mindere mate dan het R.K. Werkliedenverbond nog achteruit geboerd. Als dan het uittreden van leden bij de Katholieken het gevolg is van een niet vol doende behartiging hunner belangen, wat is dan de oorzaak dat het N.V.V. zooveel tienduizenden leden verloor Ligt dat ook aan de onbenulligheid van die leiders Ik zou dat niet gaarne zoomaar zeggen, hoewel er heel wat meer aanleiding voor zou zijn, als voor de bewering van den heer v.d. Pol De geweldige blunder verleden jaar dooi Stenhuis bij het beëindigen van het Textiel- conflict geslagen, kan ondanks alle pogingen om hem onder humbug te bedekken, aan niemand die van vakvereenigingstaktiek wat verstaat, Zijn ontgaan de sommatie van den Modernen Mijnwerkersbond zoo pas tot onzen Christelijken Mijnwerkersbond ge richt en door collega Stins zoo fijntjes afge wezen, is niet anders dan wat Don Quichot- terie de houding van den Modernen Me- taalbewerkersbond inzake de overwerkver- gunningen dreigt al eenzelfde karakter aan te nemen. 't Zou dus nog niet zoo erg onaannemelijk schijnen, wanneer wij' het ledenverlies van het N.V.V. zouden wijten aan de houding door sommigen zijner leiders aangenomen, maar we zullen dat niet doen en alleen aan den heer v.d. Pol den vriendschappelijken raad geven zie jij nu maar eerst al de leden van „de partij" tot het N.V.V. te brengen, waarschuw vooral tegen het lezen yan libe rale en neutrale bladen, dan hebt ge voorloo- pig werk genoeg. En als er dan nog R.K. arbeiders zijn, die nog kortzichtig genoeg zijn om niet te begrijpen, dat zij, door naast onze arbeidersbeweging te blijven, practisch de aanleidende oorzaak zijn van de opge blazenheid der socialistische vakbeweging, dan zullen wij in dien tusschentijd trachten om hen aan het verstand te brengen dat er voor een R.K. persoon geen onthouding mo gelijk is. Want niet-R.K. georganiseerd zijn be- teekent niet zich nergens mee bemoeien, maar beteekent practisch, dat men óf het veld vrij laat voor het met vernieuwde kracht- opdringend liberalisme óf voor het socialis me, waarmede we tenslotte evengoed ten gronde gaan. Als mijnheer v.d. Pol dien raad van mij wil aannemen, dan hebben we voorloopig aan twee kanten werk genoeg zonder dat we elkaar voor de beenen behoeven te loopen en 't moet toch ook voor hem heel wat aange namer zijn zoo'n zelfbewust „rood" zieltje voor de socialistische Vakbeweging te win nen, dan zoo'n halfbakken Roomsche, die dus nog niet eens benul heeft van datgene waar het werkelijk om gaat. A.J.L. VAN „ABNORMALE" MENSCHEN. „Cegedisco" het officieele orgaan van de Centrale gedistilleerd Commissie en uiteraard dus de spreekbuis van het georganiseerde drankkapitaal, probeert in het nummer van 29 September j.l. ons een indruk t e geven van de resoluties dei; Internationale Con ferentie tegen het alcoholisme onlangs te Genève gehouden. En dat gaat er van langs. Reeds eerder heb ik er op gewezen, dat genoemd orgaan er een, laten we maar zeg gen heel zonderlinge beschouwingswijze op na houdt maar zooals het er nu aan gaat staan is toch wel wat èl te grof. En ik kan me niet voorstellen, dat er menschen zijn, die dan ook voor een dergelijke wijze van voorlichting, nog een greintje respect kun nen hebben. Ziehier een stukje uit het „betoog", dat dan stellig dienen moet om een indruk be treffende die conferentie te vestigen „Interessant is dat plan voor een door den Volkerenbond in te stellen studie-bureau voor het alcoholvraagstuk en de sociale be- teekenis van het alcohol-kapitaal. Een aar dige aanwijzing, hoe fantasten van velerlei schakeering den Volkerenbond beschouwen als jaagpaard voor hun schuit. Hoe gevaarlijk die fantasten zijn, hoe ze reeds au serieux genomen worden, hoe ze doordringen en tot macht komen weten wij Nederlanders het best. Een Ruys de Beerenbrouck, die een des eerste onder hen is, werd n. b. Minister president en is president der Tweede Ka mer, wordt straks voorzitter der R. K. Staats partij. Een Rutgers is nu Minister van Onder wijs. Vijf en twintig jaren geleden zou het feit, dat iemand strijdbaar geheelonthouder was beschouwd zijn als zulk een bewijs van on evenwichtigheid, dat zoo iemand geen post van verantwoordelijkheid kon bekleeden. Dat gevoel is echter afgestompt. Men aan vaardt hen als gelijkwaardigen. Niet alleen voor onze bedrijven is dat een gevaar. Voor de geheele maatschappij is dat rampzalig, want het bewijst, dat men min der voorzichtig, minder kieskeurig is bij de bezetting van die posten met groote verant woordelijkheid. Maar het is wonder, dat deze fantasten zelf, steeds minder weerstand ontmoetend, nu ook steeds vermeteler worden, en zelfs be peinzen den Volkerenbond in te' spannen Wat zoo'n Studie-bureau van den Vol kerenbond beteekent, als het er eenmaal is, heeft men kunnen zien aan het Internatio naal Arbeidsbureau. Het beteekentbe staande moeilijkheden opblazen tot kwesties van reusachtigen omvang en nieuwe moei lijkheden uitvinden. Maar het beteekent voor de lieden der „be weging" zich uitleven op grooten voet op kosten der volkeren. Zooals nu allerlei ar-1 beidersleiders in Genève met hooge salaris sen hun actie voeren in een door een „rechts positie" gewaarborgde functie, zoo zullen we straks hetzelfde voor de drankbestrijders beleven als wij er niet tijdig bij zijn om der wereld de oogen te openen voor dat drei gende gevaar. De driestheid, de overmoedigheid der in Genève congresseerende dames en heeren blijkt ook wel zeer sterk uit de zesde para graaf van deze eerste resolutie waarin met bedekte termen, maar duidelijk genoeg, voorkeurs promotie wordt gevraagd voor beambten geheel-onthouders. Als die wensch zou zegevieren, zat er spoedig geen normaal mensch meer op eenige plaats van beteekenis. En helaas daarvoor zouden er abnor- malen genoeg te vinden zijn." We krijgen op dat fraais nog minstens één vervolg-artikel, maar daarin kan de grofheid welke hierin tot uitdrukking komt, niet meer te niet worden gedaan. De wijze waarop Cegedisco meent over dergelijke belangrijke onderwerpen en voor aanstaande personen te mogen spreken, moge haar genre zijn we zijn gelukkig niet ver plicht om er bewondering voor te gevoelen. Ook de bestrijding van de drinkgewoonte en in het algemeen de bestrijding van het alcoholisme is en blijft menschenwerk; zoo dat ook daaraan wel weer gebreken zullen kleven maar al aanvaarden we, dat deze of gene in zijn ijver eens wat meer zegt dan wetenschappelijk te be\*ijzen is, we mogen nooit vergeten dat'de actie als zoodanig ge dreven wordt door liefde tot den evenmensch en daarom staat zij, reeds uit dien hoofde, duizendmaal hooger dan de plompe ?c*ie' voor eigen standje welke er van „Cegedisco' c,s. uitgaat. En 't zonderlingste bijna schreef ik vermakelijkste is wel, dat die redactie ge lóóft dat anderen abnormaal en zij zelf nor maal is Zoodat ik tenslotte tot geen ander inzicht kan komen, dan dat men in Geneve heel goed werk heeft verricht. Had 't „Cegedisco" geen pijn gedaan, dan zou zij niet zoo piepen. Ze is letterlijk de kluts kwijt. En dat zal er niet beter op worden wan neer zij even nota wil nemen van wat de „Kruisbanier" van 1 October kan mede- deelen omtrent de innerlijke kracht van So- briëtas. „Inderdaad is sedert 1914 het ledental cn- zer Kruisverbonden van 35228 geleidelijk tot 19762 gedaald. Om dit echter goed te verstaan, moet in aanmerking worden genomen, dat dit totaal cijfer de drie klassen van drankbestrijders omvat. De gespecificeerde stand is als volgt De Paulisten zijn sinds 1914 gedaald van 7186 tot 1055 de Afschaffers, of gelijk ze prac tisch altijd genoemd worden de Kruisver- bonders, van 23466 tot 14100. De Geheel onthouders echter zijn met 200 gestegen. Maar wij hebben ook een vrouwelijke drankbestrijding. Daar is, wel is waar, ook achteruitgang, doch gelukkig van veel min der beteekenis. Het gezamenlijk ledental onzer Mariavereenigingen bedroeg in het zelfde jaar (1914) 44679, en thans 39810. De Afschafsters gingen terug van 38186 tot 34165, en de Geheelonthoudsters van 6311 tot 5645. Wij hebben bovendien een Jeugdorgani satie. En hier valt in elk opzicht zeer groo ten vooruitgang te constateeren. De St. An- navereenigingen, welke er in 1914 waren met 23512 gezinnen èn 71888 kinderen, zijn vermeerderd tot 24746 gezinnen en 74602 kinderen. Onze Jongensbonden hadden in 1914 een ledental van 3313, thans 8601 en in onze Meisjesbonden was in 1914 het aantal ge heelonthouders 3871 tegenwoordig 11308.' Wanneer we het bovenstaande goed na gaan, dan blijkt daaruit, dat onze R. K Drankbestrijding, ondanks tijdelijken terug slag die men in de na-oorlogsche jaren overal heeft nog op volle kracht is. Vooral de mooie cijfers der jeugdorgani satie geven een beeld van den vruchtbaren arbeid op dat terrein verricht. „Cegedisco" zou zeggen helaas, er blijken nog meer „abnormale" menschen te zijn, dan ik verwacht had. Maar dat behoeft óns niet te spijten. gevers voor de C.A.O. niets gevoelen ligt voor de hand, omdat zoowel de grondge dachte als de praktijk van de C.A.O. even zeer in gaat tegen de liberale als de socialis tische gedachte. Hieruit is zeer wel te verklaren, dat men in dien hoek dan ook bitter weinig gevoelt voor de verbindendverklaring. We behoeven daar dus niet vreemd van op te zien. Maar we mogen toch wel vragen dat men argumenten aanvoert en ons niet met een „boeman" van streek wil brengen, zooals Mr. Cort, v.d. Linden in „de Werk gever" tracht té doen. Sprekend over het ontwerp verbindend verklaring, waar hij niets van hebben moet, begint hij met een verklaring van Troelstra uit te spelen, als bewijs, dat we m?t de ver bindendverklaring op weg zijn naar het so cialisme. „De strekking is voqr een deel van onze bevolking overduidelijk het zal dit ont werp steunen als den eersten stap op den weg der socialisatie, een eersten voorpost veroverd in den strijd tegen het Z.g. kapi talisme. Troelstra duidde hier op toen hij zijn partij genooten zijn politieke na latenschap aldus kenschetste „De strijd van de democratie is nu gekomen op het punt, dat ze moet doordringen in het be drijfsleven. Wat we thans bezig zijn te doen is de aantasting van het kapitalisme in zijn kern. De arbeidersklasse moet nu het algemeen kiesrecht en haar andere machts middelen gebruiken direct in het front tegen het kapitalisme. Zoover zijn wij ge komen, dat nu elke stap het karakter draagt van den eindstrijd voor het socialisme.". Dat lijkt me nu toch geen werk voor een bestudeerd man. Indien dat ons menschjes van den kouden grond overkomt, zou 't er misschien nog mee door kunnen, maar van zóó iemand, die zich bovendien geroepen acht de werkgevers van voorlichting te die nen, m gen we toch verwachten, dat hij niet met een gezegde van deze of gene zelfs niet van Troelstra komt aandragen, maar aantoont den logischen gang van het be drijfsleven v< de verbinddendverklaring naar de soci s ie. Daar ben i_ en wellicht meerderpn met mij toch wel nieuwsgierig naar, hoe Cort. v.d. Linden dat zal klaarspelen. Doet hij dat niet, dan moest hij dien socialistischen „boeman" ook maar opbergen. Wat de socialisten vroeger op grond van hun beginsel nalieten, dat doen ze thans met veel plezier op grond van hetzelfde beginsel. Dus daar hebben we niets aan. A.J.L. HERWONNEN LEVENSKRACHT. MAANDBERICHT OVER SEPTEM BER 1925. Voor rekening van „Herwonnen Levens kracht" werden uitgezonden Naar het sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn s 1 Sept. 1 kind van èen lid uit Schiedam. 2 1 kind uit Amsterdam. 29 1 vrouw van een lid uit Nijmegen. Naar het Herstellingsoord „Maria Atixi- liatrix" te Venlo 21 Sept. 1 kind van een lid uit Rotterdam. Deze ontleenden huüne rechten als volgt 2 als aangesloten bij den Nederl. R. K. Grafischen Bond, 2 als aangesloten bij den Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond. Op 30 September 1925 waren 77 patiënten in behandeling. J. TH. v. d. LAAN, Secretaris. WERKLOOSHEID. Volgens de gegevens van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling waren in de week van 7 tot 12 September 1925 van de 268792 tegen werk loosheid verzekerde personen, 16301 geheel en 4783 gedeeltelijk werkloos. Het percentage "is dus resp. 6.6. en 1.9 tegen 6.9 en 2.1 in de overeenkomstige week van 1924. A. J. L. GEEN „BOEMAN" NOODIG. De Collectieve Arbeidsovereenkomst (C.A.O.) wordt in R.K. kringen vrij alge meen als een te waardeeren instelling be schouwd. Zelfs zóó, dat zij destijds als grond slag diende voor onze Bedrjjfsraden. Dat is niets vreemds, want het sluiten van C.A.O. ligt heel in de lijn van wat wij Katho lieken voorstaan, terwijl het in wezen gaat te gen de Klassenstrijd-gedachte. Het is dan ook heel natuurlijk, dat de socialisten er aanvankelijk niets van moesten hebben en de Communisten loopen er thans nog niet hoog mee weg. Tactische lui als de socialisten ongetwij feld zijn, hebben zij al betrekkelijk spoedig hun verzet tegen deze instelling die men toch niet kon tegengaan opgegeven en thans zijn zij voorstanders, onder 't motief dat het Collectief Contract een nuttig instru ment is in den klassenstrijd. Dat de liberale en liberaal-gezinde werk- Woensdagmiddag reed de heer M. met twee door een disselboom verbonden wa gens over den straatweg BorculoHengelo. Twee kinderen van B. V. te Borne hadden plaats genomen op den disselboom. Een der kleinen, een 8-jarig ventje, viel er af met het noodlottig gevolg, dat de wielen van den achtersten wagen over z'n borst gingen. In levensgevaarlijken toestand werd het jonge tje in een nabijstaand huis gedragen, waar dr. Eekman, uit Borne, hulp verleende. Te Nieuw-Namen (Zeeuwsch-Vlaandereu) is naar de verneemt, ingebroken :n de sacristie der kerk, waar al de kasten zijn doorsnuffeld, doch de dief of dieven schijnen getracht te hebben in de kerk door te dringen. Het is blijkbaar alleen te doen geweest om geldswaarden, wijl het overige onaan geroerd werd gelaten. In een der kasten van de sacristie bevond zich een bedrag der schaalcollecte van nagenoeg 30. Dit be drag is ontvreemd. Ook bevond zich daar 'n doosje met oneconsacreerde hosties. Dit doosje werd door de)n( inbreker(s) geopend en op de credens van de sacristie geplaatst. Alles wijst er op, dat hier geen inbreker van beroep aan het werk is geweest. Het door een speurhond aangewezen spoor loopt in de richting van de Belgische grens. Naar men vermoedt hebben kermisgasten uit een der Belgische grensdorpen hun slag willen slaan. Herhaalde malen is al beweerd, dat de bobbed-hair-mode al aan haar einde was ge komen, maar telkens blijkt er niets van aan te zijn, al weten de kappers, die de „chic" bedienen in de groote steden, wel genoeg va riatie te brengen in de methodes van knip pen, dat de dameshoofden een dankbaar ob ject van geld verdienen blijven. Een dier kappers in Berlijn heeft onlangs aan een journalist allerlei merkwaardighe den onthuld uit zijn practijk van Bubenkopf- knippen. In zijn salon snoeien de bedienden eiken dag gemiddeld 50 vrouwelijke haar- bezittingen., Wel een bewijs, dat die mode nog niet verdwijnt. Er gaat vaak een lange zielestrijd vooraf, eer een dame besluit zich aan de nieuwe mode te onderwerpen. Ver schillende loopen eerst wel een jaar lang met die gedachte rond en als ze dan eindelijk in de kappersalon komen, onttrekken ze zich vaak op het laatste nippertje nog aan de op- peratie, hetzij omdat hun de moed ontzinkt, hetzij omdat de chef-kapper het afraadt, om dat het haar minder goed zal staan. Maar dezen komen meestal weer terug. En dan gebeurt het gewichtige feit dik wijls onder het loozen van zenuwachtige Zuchten en het storten van tranen. De echtgenooten zijn meestal sterke te genstanders van de metamorphose hunner vrouwen. Een collega van den kapper, die hier aan 't woord is, had eens in de woning van een rijken klant de vrouw des huizes van den langen haartooi ontdaan, toen de man in de kamer verscheen, een revolver voor den dag haalde en woedend uitriep „Als je m'n vrouw niet dadelijk weer het haar als vroeger opmaakt, kom je hier niet levend vandaan Deze dame moest haar haar ook weer laten aangroeien maar dit is een uit zondering bijna alle echtgenooten geven hun vroegere standpunt op, als ze voor het voldongen feit staan meestal vinden ze later zelfs, dat het uiterlijk van hun levensgezel lin erop is verbeterd. De meeste dames laten de operaties 's mor gens uitvoeren den avond te voren hebben ze dan meestal de toestemming van hun egaas afgesmeekt, hebben 's nachts van angst en opwinding niet geslapen, en gaan den volgenden morgen zoo vroeg mogelijk op pad, om hun mannen de gelegenheid te ont nemen, bij het middagmaal de toestemming weer in te trekken. Er kwamen eens twee vriendinnen in den salon, waarvan ér een het haar kort wilde hebben, maar nog altijd niet goed durfde vanwege Haar man. „O, doe dan net als ik," zei de ander, „toen ik voor het eerst met kort haar thuis kwam. en'mijn man in verontwaardiging wilde uit barsten. Zeg hem, dat je al een week lang met kort haar hebt rondgeloopén en dat het heelemaal niet te pas komt, dat niet eens be merkt te hebben. Het werd een groóte scène maar den volgenden dag bracht hij een prach tig verzoeningscadeau mee." Deze weinig stichtelijke raad werd opge volgd en alles verliep juist volgens program Bijna alle vrouwen brengen voor het groote oogenblik zusters, moeders, tantes of vrienr dinneri mee bij pas-getrouwde jongelieden komt ook 'de echtgenoot wel. eens mee. Onlangs waren bij den zegsman van den journalist een grootmoeder, moeder en kind (16 jaar oud) verschenen, die alle drie het haar lieten korten. Een andef dame was na anderhalf jaar van besluiteloosheid eindelijk tot de haar-opcratie gekomen, maar tijdens het knippen viel ze in onmacht en moest in een auto naar huis wor den gebracht. Men ziet, dat het vraagstuk „kort of lang haar" wel verschrikkelijk gewichtig wordt opgenomen in de dameswereld van Berlijn. Als men nu aan de werkelijk-gewichtige din gen des levens ook maar op z'n minst even veel aandacht besteedde Dinsdagmorgen zijn, naar de „Arnh, Crt," meldt, drie gemeentewerklieden aan den Vosdijk te Arnhem begonnen met het schoonmaken van het riool in den weg. Eén hunner daalde daartoe in het riool af, maar de achtergeblevenen bemerkten spoedig, dat hun afgedaalde kameraad geen levensteeken meer gaf. Een tweede werkman ging daarop in den rioolkoker, maar keerde niet terug. De derde, die daarop een onderzoek naar het lot van zijn voorgangers instelde, vond beiden in bewusteloozen toestand in het riool, blijkbaar bedwelmd door de daarin verzamelde gassen. Hij slaagde er met be hulp van een touw in om beiden uit het riool op den weg te brengen. Zij kwamen spoedig weer bij kennis. Eén hunner bleek in staat om loopende naar zijn woning te gaan, de tweede, die het langst in het riool had vertoefd, werd per rijtuig naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd om daar, met het oog op mogelijke gevqlgen van rioolgas- bedwelming, gedurende erikele dagen in ob servatie te blijven Te Barneveld is Dinsdagnacht in de Prin ses Julianaschool ingebroken. Uit een geslo ten kast is een bedrag van circa 200 ge stolen. Voor een slagerswinkel op den hoek van den Overtoom en de Anna Vondelstraat te Amsterdam, was het Dinsdagavond te on geveer twaalf uur een hevige consternatie. Wat was de oorzaak van dit oploopje? Aëhter een winkelruit van de slagerij stond een klein kind te huilen, Omti^nt de motieven van dit huil-concert tastten de vele nieuwsgierigen dien avond in het duis ter. De slager was uit, en allerlei veront rustende verhalen van vergeten kinderen deden de ronde. Toevallig kwam een in< specteur van politie voorbij, en deze hel derde het mysterie op door een ruit in te slaan. Het bleek toen, dat het kleine kind het bed had verlaten en in den eenzamen winkel angstig geworden, was gaan huilen. Ternauwernood was door het ingrijpen der politie het schreien van het kind eenigs- zins tot bedaren gebracht, of achter uit het huis klonk opnieuw een erbarmelijk ge huil, noch harder dan dat van het kind. Was er achter nog een vergeten kind? De politie zou het alras ophelderen. Niet een kind, maar de Volendamsche dienstbo de had dit gehuil aangeheven, omdat zij dacht dat er inbrekers waren, waartoe het gerinkel van glas wel aanleiding had gege ven, En nu begon het kind weer te gillen, omdat de Volendamsche gilde. En zoo zou het misschien doorgegaan zijn. Gelukkig kwam nu weldra de slager thuis en bedaarden de gemoederen en keerde ein delijk de rust in de slagerij terug, waarop allen zich ter ruste begayen. Onder een groote groep bewoners der Ge - meentewpningen te 's-Hertogenbosch had een bèwoningswedstrijd plaats waarvoor bij raadsbesluit f 500 aan prijzen en f 50 aan pre- miën werd toegestaan. Deze wedstrijd had ten doel de gezinnen die vroeger in bekrompen huisjes en oude krot ten woonden, en thans van flinke doelmatige en aangenaam gelegen huizen zijn voorzien aan te moedigen die woningen behoorlijk te onderhouden. De animo voor dezen wedstrijd was bui tengewoon groot. Er werden 145 prijzen en premies toegekend, waaronder 35 met diplo ma. Het diploma werd ontworpen aan de Bos sche Kon. School voor Kunst, Techniek en Ambacht. De uitreiking aan dé- winnaressen huisvrouwen zal plaats hebben ten stadhuize in tegenwoordigheid der jury, gevormd uit dames leden van den R. K. Vrouwenbonden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeeling Den Bosch. Men meldt uit Zwolle Woensdagmiddag omstreeks 2 uur liep een zekere S. J. K. met zijn neefje te wandelen, toen hij ter hoogte van de Zeven Alleetjes in de gracht sprong. De jongen volgde weldra zijn voorbeeld. 1 Beiden zouden verdronken zijn, indien niet zekere Westerop de beide drenkelingen te hulp was gekomen. Onmiddellijk begaf W. zich te water, en het gelukte hem zwemmen de beide personen naar den wal te trekken, waar H. Kronenberg, die tot zijn middel in het water stond, de drenkelingen overnam. S. J. K. die in overspannen toestand ver keerde, werd fnet zijn neefje per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Ter geruststelling der ouders tengevolge van berichten „over de roodvonk in het Kin derkamp te Didam", verzoekt het dagelij ksch bestuur der Centrale Commissie mede te deelen, dat zich in haar Kinderkamp, waar van af 1 September—13 October wederom 95 jongens zijn gehuisvest, sedert 25 Sep tember j.l. 6 uiterst lichte gevallen van rood vonk hebben voorgedaan bij kinderen, die tijdig in de barak van het ziekenhuis waren opgenomen en het daar in alle opzichten goed maken. In overleg met den betrokken Inspecteur voor de Volksgezondheid werden door de directie en den behandelenden geneesheer de noodige maatregelen getroffen om verdere uitbreiding te voorkomen. 37 Jongens, met vriendelijke hulp van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis, dat voor uitstekende ligging zorgde, in een afzonder lijk gebouw buiten het Kinderkamp onder quarantaine gesteld, konden gisteren zonder bezwaar naar huis terugkeeren de overigen blijven, ofschoon volkomen gezond, voot alle zekerheid nog in het Kinderkamp onder ob servatie. We lezen in de „Resb.": Maandag ruim half twee stonden op den Rijswijkscheweg bij de Wenckenbachstraat in Den Haag 2 wielrijders-agenten toezicht te houden op het verkeer met het oog op de schoolkinderen Uit de richting Rijswijk kwam op den mid. denweg in gestrekten draf een troep huzaren of artilleristen onder leiding van een l*Uc luitenant. Een der agenten wees den aanvoerder der ruiters naar den rechter zijweg, doch de „luit' vertikte het om het bevel van den agent of te volgen, „Ik heb er niets mee te maken, die keien bennen te glad!" schetterde „luit" den agent toe en de dienaar van den H. Hermandad leed de nederlaag.' Bij de Ingenhouszstraat kwam midden op de snelbaan een derde agent op zijn dooie ge mak aanwandelen. Ook hij scheen het afge speelde tooneeltje gezien te hebben. Op 50 M. afstand zette de a'jent „te voet" zich in „verkearspostuur": linkerarm zijwaarts ge strekt, rechterarm omhoog en onbewegelijk nam hij 't offensief in. De „luit" capituleerde •en de troep draafde op den zijweg verder. Het snelverkeer werd niet meer gehinderd, dank zij den kranigen agent. Buren-logica. Juffrouw Mos begon er juist het was ^onüag en rond elf uur voormiddag over tè denken haar vette nachtjak te verwisselen voor 'n veelkleurige blousehaar onder- rók te overtrekken met 'n dito bóven.... 'naar spinnepootige kronkelvlechtjes te ont doen van de half verpluisde touwtjes en ve terbandjes, om daarna die vlechtjes te ont vlechten £n zoo mogelijk te vervormen tot een dragelijk kapsel.... toen ze oor-spitsend bleef staan en haar gore nachtgelaat naar het oipen raam wendde. Want door die opening gonsde verwijderd ruzie-gerucht naar binnen en juffrouw Mos zqu juffrouw Mos niet zijd als ze zich niet vergewiste van de oorsprong en oorzaak dezer klanken. Ze liert de veelkleurige blouse en bovenrok vooralsnog over de stoel hangen, de vlechtjes, bandjes en touwtjes in hun oude toestand, plakte haar bovenlijf op het vensterkozijn en bracht neus, oogên en ooren in speurdienst. Juffrouw Mos behoorde tot de liefhebbende buren, diet als er in de straat een paartje trouwt, nummer een zijn met een cadeautje, plus felicitatie, nummer laatst met bedanken voor 't vierde advocaatje en 't vijfde taartje..., ca als ze buiten zijn, elkaar vertellen, dat de bruid 'n feeks is, die haar man op z'n kop zal zitten, of de bruigom 'n leeglooper, die z'n vrouw naar werkhuizen, spijskokerij en arm bestuur zal drijven.... Die, als er een ge boorte plaats heeft, moeder en kind over laden met weldaden en hulpvaardigheids uitingen, het nieuwe wereldburgertje een en geltje, 'n honneponnetje, 'n beeldje vinden en op straat staan te smoezen, dat 't kind 'n Leelijke dingen had ze tot nu toe niet van de familie Van Stempelen kunnen uitwroeten. En dat stak haar, want aan iedereen moest wat mankeeren, dat stond als 'n paal en ze vond het tegenover haar speurreputatie niet verantwoord, dat ze van 't leelijke nog niks af wist. Ze luisterde dus met dubbele interesse en beefde van opwinding over het feit, dat ze akelig schrieltje is en op „hem" lijkt.... enniet binnen de tw intig seconden zekerheid dat ze magge lije, dat 't wurm niet zoo'n stuipekop zal worden as z'n vader.... Die alle mogelijke moeite doen, om van nieuwe buren de intiemste -aangelegenheden uit te visschendag en nacht bespieden wat die nieuwe buren doen hoe laat ze thuis komen, en of dit fatsoenlijk gebeurt, hoe ze lachen, praten, zingen, hoe ze gekleed gaan, wat ze verdienen, wat ze uitgeven, waar ze vandaan komen, welk geloof ze beleiden, welke poli tieke richting ze aanhangen, hoeveel schuld ze hebben en of ze bij de politie en Bank van Leening bekend staan. En omdat de straat kort geleden was ver rijkt met 'n nieuwe familie, waarvan ze elkaar al 'n boekdeel hadden verteld, was juffrouw Mos dubbel actief. Ze hing dan uit 't raam en luisterde Luisterde naar de schreeuwende stemmen, die van de kant der nieuwe buren kwamen. Dat die nieuwe buren Van Stempelen heetten wist ze natuurlijk al van af de eerste dag hunner komst. Ook, dat hij metselaar was, dat zij vroeger in 'n fijstrijkerfj had ge werkt, dat hij duiven hield, lia was van 'n harmonie-gezelschap en dat ze drie hadden kinderen waarvan de oudste, 'n longen, de ambachtschool bezocht. kreeg en geen der buren naar buiten kwam om mee te luisteren. Eindelijk, daar kraakte een deur.,., en ze zag buurvrouw Klisser op de stoep komen. „Sssst 1" „Ah Goeie morregeLekker weertje he „Zeg, luister jij es...." liet juffrouw Mos haar hoofd wat dalen „hoor jij wat „Ja" radioot juffrouw Klisser na scher pe luistering.... „d'r is hommeles in de buurt't is binneshuisDat zal wel weer bij Hein de Rooie weze." „Nee, dat geloof ik niet, want die zal van- moqege wel weer uit vissche zijn gegaan. Weet je wat ik eerder denk „Nou?" „Bij Van Stempelen...." „Bij de nieuwe „Zou toch niks geen wonder weze Weet je hoe 'n vent of ik hem nou net vin Zoo'n stille geniepigerd, die z'n vrouw ge moedereerd 'n pak rammel geeft en voor be buitenwereld de schijnheilige speelt." „Nouas je 't mijn vraagt, buujvrouw, an z'n gezicht te zien lijkt 't me geen lolli ge snijboon voor z'n vrouw.... zoo'n echte isegrimmige bakkes heb ie,,,, geen lachie komt 'r over z'n gezicht heen." „O zoo, as je 't maar weet.... Ik heb 'r méér zoo meegemaakt hoor! Z'n femielje mot ook niet zooveel bizonders weze...." „O niet Hoe dat zoo „Nou jadaar zalle we maar over zwij- gezalle we 't nog wel eris over hebbe Ik heb al zoo ies "gehoord, maar 'k zal d'r wel meer van an de weet komme." „Hoor ze 's te keer gaan Zou 'k es effe dichterbij gaan luistere „Nee mensch, niet doenas ze dat merreke, dan scheie ze d'r misschien mee uit.... 't Kan nerreges anders weze as bij hun..v Hij zal wel niet wete, dat 't hier Zoo'n gehoorige buurt is, anders hield de stiekemerd z'n eige wel 'n beetje koest.... Wat kan 'n mensch z'n eige toch vergisse hè? Zoo op 't oog zou je zeggen, wat 'n nette luidjes „Heb zij niet gestreke voor de mensche'?" „Ja, da's te zegge Ze is ondergeschikte geweest in 'n groote strijkerij.bij Bos hoven... Weet je nog wel dat daar vroeger zoo'n hoop wier gestole 't Benne nog es pliesiezaken geworde" „En was zij daar soms ook. Juffrouw Mos haalt haar schouders op tot aan haar ooren en' snijdt 'n gezicht van „God zal 't weten." Dan luistert ze nog eens en komt tot de teleurstellende ontdekking, dat alles stil is in de buurt. „Da's gauw afgleoopen" zegt juffrouw Klisser. „Dat is 't netmaar wiewêet hoelang zijn ze al an 't bakkelijeik meende van morgen vroeg al zoo iets te hooren.'k had amper me ooge ope of 't was al 'n leve van je welste in de buurt. Nou, mensch, ik ga me eige deris opknappe.... 'k heb 't rijk alleenme man is 'n hoekie om en me jonges zijne naar 't voetballenplezierige Zondag hoor „Ook zoo 1" Juffrouw Klisser verdwijnt in haar deur- hol, en 't hoofd en 't bovenlijf van juffrouw Mos doen dito in de Zondagmorgen-kamer dufheid. 'n Uur later vertellen buurvrouwen C. D„ E., F., G. aan buurvrouwen H., I., J. K., L., dat er vanmorgen bij de nieuwe bu ren in huis is gevochtendat ze de heele ochtend al ruzie hebben gehad.... dat hij haar 'n blauw oog heeft geslagen.... dat de heele familie niet deugt.dat zij in de strijkinrichting, waar ze vroeger werkte, heeft gestolen wat los en vast was en er voor in de kast heeft gezeten.... dat hij 'n stille genieperd isj die z'n vrouw en kinderen stiekum mishandeltdat Buurvrouwen CDEFGH—I JKL gaan 's middags met man en kin deren wandelen en bezoeken terloops fami lie, vrienden of kennissen, aan wie ze vertel len, hoe 'n prachtig stelletje niéuwe buren ze hebben gekregen.... dat ze vanmorgen met elkaar hebben gevochten, dóórloopend ruzie hebben, elkaar bont en blauw slaan, dat de heele familie berucht is en dat ze al lebei in de bajes hebben gezeten voor dief stal.... dat...." 1 De familie, vrienden en kennissen van buurvrouwen CDEFGHIJ KL vertellen 's avonds onder 't praten, kaarten, leutje drinken aan familie en ken nissen A. B. C. tot Z., dat er in de K. straat eene familie v. Stempelen is komen wonen 'n stelletje-, dat aldoor vecht, drinkt, steelt en de heele buurt in opschudding brengt en dat vanmorgen de vrouw door haar man half dood is geslagen en dat ze zoowat om de beurt in de gevangenis zittenen dat ze 's Maandagsmorgens hangt het hoofd met de spinnepootige vlechtjes en bandjes, plus bovenlijf met vuil jak van juffrouw Mos weer uit 't raam.en de mond, met hier en da^r 'n scheeve, bruine tand, is zeer arbeidzaam. Juffrouw Klisser staat weer op 't stoepie en luistert naar het verloop van 'n bloederig film-verhaal uit de bioscope. Als juffrouw Mos 'n paar seconden adem hapt en nieuwe spreekkracht verzamelt, komt juffrouw Klisser er even tusschen met 'n nuchter :„Wat 'k zeggen wil, buur vrouw tussche twee hakiesdie ru zie van gisteremorrege, dat was tóch bij Hein de Rooie". „Is 't werentig Niet bij onze nieuwe bu ren?" „Nee, hoordie ware geen eens thuis, 't Was bij Hein de Rooie.... die had weer heibel met z'n vrouwNou heb 'k nota- bene al an buurvrouw C. verteld, dat 't bij de nieuwe buren wasAs die 't nou nog maar niet verder heb overgekwebbeld, want 't is zoo'n kleskous „Nou mensch, wat dan nóg? Wat dan nóg,? Vandaag of morgen geeft ie z'n vrouw ommers toch 'n aframmeling Daar zie ik hem best voor an met z'n gluiperige snoet werk." G. N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10