UTT1Ï*! EVENTJES LACHEN Jpfr Binnenlandsch Nieuws. iff te - Bij de besprekingen te Locarno inzake toetreding van Duitschland tot r oen Volkenbond, is nog geen overeenstemming bereikt. Een rede van Baldwin op de jaarvergadering der conservatieve partij. Een ontplof fing van amoniak-tanks te St. Louis zou vijf en dertig menschenlevens hebben gekost. Een voor de mogendheden beleedigenden circulaire van China. Onder de radio-berichten: De Belgische minister van Justitie Tschoffen wegens ziekte vervangen. Een verklaring van Polen op de conferentie te Locarno. UIT HET AND- t De conferentie in Locarno. Een voordracht, van Mgr. Dr. Seipel. De Duitsche bankschandalen. De nieuwe Belgische minister van justitie. Spoorwegarbeiders door een trein gedood. De Interparlementaire Unie. De ontploffing in een gasfabriek I.ANDB. EN VISSCHERIJ Canadeesche paarden in Nederland. LEGER EN VLOOT. De opheffing van het garnizoen te Delft. RECHTSZAKEN. DrFrederik van Eeden. De Bezuinigingscommissie Vorst in het Oosten van het land. Twentsche Katholiekendag. Het Tweede Kamerlid J. J. Wintermans. De Ned.Duitsche Handel. Rijksinkomstenbelasting 1923—1924. Een belasting op den vruchtenwijn. LUCHTVERKEER. De Koolhoven F. K. 33 in het buitenland. Valschheid in geschrifte. MARKTNIEUWS. tegen mogendheden, met wie China in vriendschap leeft, zou goedkeuren. De strijd orp Kanton. Uit Peking wordt geméld, dat de nieuwe militaire Sovjet-attaché te Peking, Voronin genaamd, samen werkt met generaal Feng. Feng beschouwt zich zelf als de opvolger van Soen Pet Sen en maakt front tegen Tsjang Tso Lin. Volgens een bericht uit Moskou heeft generaal Soen Dash Pin, de chef van den generalen staf van Feng's leger, een langdurige conferentie gehad met Froen- se, den Sovjet-commissaris van oorlog te Moskou. Da conferentie van Lorarno. De plenaire zitting van gisteren blijkt minder bevredigend geweest te zijn, dan de Engehchen en Franschen het voorstelden. Op de dringende betoogingen van Briand en Chamberlain, om tot den Volkenbond toe te treden, antwoordden de Duitschers, dat paragraaf zestien moest worden veranderd en dat zij anders concessies gegarandeerd wenschten te zien. In tegenspraak met de optimistische mededeelingen aan andere zijde wordt ge meld, dat Stresemann gisteravond om half elf de Duitsche journalisten in hotel Esplanade bijeenriep en hun mededeelde, dat Chamber lain hem elke concessie ten aanzien van paragraaf zestien had geweigerd, zoodat'hij de kansen op een accoord donkerder inzag. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Locarno zegt, dat het belang rijkste feit, dat bij den tegenwoordigen stand der onderhandelingen met voldoening kan worden vermeld, is; dat de besprekingen totnogtoe zijn gevoerd met toenemende intimiteit en hartelijkheid. „De moeilijk heden, waarvoor de onderhandelaars zich zich van begin af aan geplaatst zagen," aldus de correspondent, „worden thans met veel minder vrees onder het oog gezien, niet omdat deze of gene schitterende dubbel zinnige formule is gevonden, doch omdat de onderhandelaars ef in toenemende mate van overtuigd zijn geworden, dat zij niet met ledige handen terug komen- De vast beslotenheid van Chamberlain, om alleen te vertrekken, wanneer iets is bereikt, is geen oogenbük in twijfel geweest en evenzeer doven twijfel verheven is zijn overtuiging, dat hetzelfde het geval is met Briand en Stresemann." Stresemann verklaarde, dat het ontwapende Duitschland niet in staat was om overeen komstig het pact van den Volkenbond een Staat te helpen, die onder schending van het pact wordt aangevallen en dat er eerst gelijk heid van rechten zou bestaan indien de ont wapening van Duitschland gepaard ging met een algemeene ontwapening, in welk geval lvt mogelijk zou zijn dat Duitschland dade lijk tot den Volkenbond toetrad- Briand verklaarde hierop, dat alle naties ten aanzien van het pact van den Volkenbond op voet van volkomen gelijkheid moeten worden behandeld. Duitschland kan, lid ge worden zijn desiderata in den Volkenbond uiteenzetten. Hij verklaarde dat de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond den eenigen hechten grondslag vormt voor een wederzijdschen waarborg en een Europeesch accoord. Het is juist het gemis van veiligheid dat tot dusver een beletsel vormde voor alge meene ontwapening. Het Rijnpact zal de eerste stap zijn op den weg naar verzoening der volken en geleidelijk voeren naar een algemeene ontwapening. Chamberlain, Scialoja en Vandervelde steunden de opmerking van Briand nopens den eerbied, dien men verplicht is aan de voorwaarden, in het pact van den Volkenbond gesteld voor toelating. Bij het onweer, dat gisteravond boven Lo carno woedde, is de bliksem ingeslagen in hotel Esplanade, waar echter alleen de elec- trische geleiding werd vernield, zoodat de Duitsche delegatie bij kaarslicht moest sou- peeren. Ook in de electrische centrale der stad zelf sloeg de bliksem in, zoodat geheel Locarno in volslagen duisternis was gehuld. Boven dien werd het verkeer in de straten door een wolkbreuk nagenoeg geheel belet. F De jaarvergadering der Engelsche conservatieve partij. De rede van Baldwin, gehouden voor een vergadering van meer dan 3000 personen, had het karakter van een antwoord op de jongste kritiek op de politiek der regeering. De regeering, aldus spr., bestaat niet uit reclamesdeskundigen, zij werkt beter dan zij spreekt. Hij herinnerde aan de groote weldaden van het pensioenstelsel, dat uit de wonin gen der armen meer zotgen had verdreven dan alle beloften en plannen der andere partijen. De regeering werkte verder voor de pacificatie van Europa. Er was te Lo carno geen enkel politicus, die niet vastbe sloten was voor zoover mogelijk de confe rentie tot een succes te doen zijn. Betreffende Mosoel wees Baldwin er op, dat deze provincie door de Engelsche troe pen was bevrijd van de Turksche heerschap pij en het recht van Irak op de provincie Mosoel was even geldig als zijn recht op elk ander gedeelte van zijn gebied. Baldwin verzocht zijn gehoor met geduld de arbi trage van den Volkenbond af te wachten, Naar verwacht werd, zou Turkije evenals Engeland zijn eereverplichtingen nakomen. Baldwin kondigde vervolgens de maat regelen aan inzake de hervorming van het Hoogerhuis en den landbouw. Wat de bezuiniging betreft was de kan selier van de schatkist besloten in de begroo ting voor het volgende jaar aanzienlijke be perkingen aan te brengen. In verband met de werkloosheid drong spr. er op aan, dat iedereen Britsche goe deren zou koopen. De regeering zou gebruik maken van alle haar ten dienste staande middelen om de pogingen tegen te gaan om de troepen door opruiende redevoeringen en actie tot het verzaken van hun plicht te verleiden. Geen geallieerden meer op den rechter Rijnoever. Naar uit Londen wordt gemeld, is met het intrekken van de contróle-post bij Ruhrort de laatste militaire bezetting op den rechter Rijnoever buiten de bruggehoofden verdwe- De aansluiting van Oos tenrijk bij Duitschland. Volgens een telegram uit Weenen zou de bondskanselier Ramek zich uitgesproken hebben voor aansluiting bij Duitschland en de meening hebben geuit, dat men den Vol kenbond nu maar eens duidelijk moest ver tellen waar het op stond. In het „Berl. Tag." treffen wij echter een telegram aan, waaruit blijkt, dat de soc. lei der Otto Bauer in dezen geest gesproken heeft. Hetgeen aannemelijker en ook meer in de lijn is/ De heer Otto Bauer heeft zich nl. opnieuw uitgesproken tegen het regeeringsstandpunt en bleek van oordeel, dat een kapitale fout van de huidige bxirenlandsche oolhiek van de Oostennijksche republiek is, dat zij de geweldige veranderingen, die sinds ander half jaar' in Europa zich voltrekken, niet ziet of niet wil zien. Oostenrijk, aldus Bauer, had zeker in een buitengewoon moeilijke positie verkeerd in den tijd, toen de heer Poincaré in Parijs heerschte en de Fransche troepen het Ruhrgebied bezetten en Duitsch land dagelijks verdeemoedigd werd. Thans echter is de toestand geheel anders. Verge lijk eens, zei de heer Bauer, de onderhande lingen, die nu met Duitschland gevoerd worden, het vechten van het Oosten en het Westen om Duitschland vergelijk de ijve rige pogingen om toch maar eiken schijn van een „dictaat" te vermijden, met de behandeling, welke men Oostenrijk in Ge- nève heeft laten ondergaan. De eenige, die de innerlijke onmogelijkheid van dit verschil voor het doel van de Fransche politiek heeft ingezien, was de Fransche premier Painlevé; want hij heeft zeer goed geweten, dat, wanneer men Oostenrijk als kolonie blijft behandelen, terwijl men tege lijkertijd gedwongen is Duitschland geheel anders te behandelen, de meening geducht aan kracht moet winnen, dat er voor de Oostenrijkers slechts één uitweg bestaat om als vrije menschen en gelijkgerechtigde Europeanen behandeld te worden, n.l. de aansluiting bij Duitschland. Het zou der halve de allereerste taak van de Oostenrijk- sche politiek moeten zijn om deze gewijzigde psychologische situatie in Europa te benut ten, ten einde ook voor Oostenrijk de vrij heid terug te krijgen. Men behoorde den Volkenbond slechts eens duidelijk en geza menlijk te zeggen, dat wij niet meer bereid zijn onze vrijheid en ons recht over ons eigen lot te beschikken op,te geven. De Italiaansche schulden commissie. De Italiaansche delegatie voor het regelen van de oorlogsschulden met Amerika heeft zich onder leiding van den minister van Financiën Volpi, te Napels aan boord van de „Duilo" naar New-York ingescheept. De Fascistische Partij. De gropte Raad der Fascistische Partij heeft na eèn bespreking over de coöperatieve organisatie van den staat en de coöperatieve vertegenwoordiging in het parlement, be sloten, dat de Senaat ten deele moet worden gekozen door de stemmen der coöperaties. De tegenwoordige leden van den Senaat blijven in functie. De secretaris-generaal heeft medegedeeld, dat er thans 800.000 fascisten bij de partij zijn ingeschreven, d.w.z. 150.000 méér dan in 1924. Litauen en de Ver. Staten. Uit Washington wordt gemeld,.dat Litauen zijn schuld van 6 millioen dollar aan de Vereenigde Staten, heeft voldaan. De oorlog in Marokko. Nadat eerst de vliegtuigen en daarna officierspatrouilles van Fransche enSpaansche zijde de verbinding tusschen de beide legers in Syah hadden tot stand gebracht, is thans de cavalerie gevolgd. Een bericht meldt, dat de Spaansche en Fransche cavalerie in de streek van Kiffane (het gebied der Metalsa) opereeren. Oud-minister Malvy, die eenige maanden geleden namens de Fransche regeering met de Spaansche heeft onderhandeld over de samenwerking der beide landen in Marokko, waaruit de desbetreffende overeenkomst is voortgevloeid, bevindt zich thans wederom in Madrid. Hij zelf beweert, dat zijn reis slechts het behartigen van particuliere belangen be oogt. Volgens een V.D.-bericht echter onder handelt hij met het Directorium over de gedragslijn, welke Frankrijk en Spanje zullen volgen, zoödra, na de onderwerping van Abd el Krim, over den vrede zal worden onderhandeld. De strijd in Syrië. Een telegram uit Beiroet meldt, dat de voornaamste mobiele colonne, die in het gebied der Djebel Droezen opereert en van Ressas naar Taazle vertrokken was, tusschen Asleah en Ressas slag heeft geleverd met troepen der Droezen. Gemeld wordt, dat volgens^ een bericht uit Marseille aan de „Matin" een passagier van het s.s. „Courrier d'Orient" heeft ver klaard, dat gedurende het beleg van Soeëida elf Fransche artilleristen, die door de Droezen gevangen genomen waren, gefusilleerd zijn omdat zij weigerden op Soeëida te schieten. Ontploffing in een Ame- rikaansche gasfabriek. Drie personen zijn gedood en 30 gewond tengevolge van een ontploffing gisteren mid dag van ammoniak-tanks in de gebouwen der Laclede gas-maatschappij in het hart van St. Louis gelegen. De ontploffing deed het gebouw op zijn grondvesten schudden en de ruiten springen. Er volgde een hevige brand, dien men thans meester is. Een later telegram meldt Bij de ontploffing van ammoniak-tanks in de fabrieken van de Gasmaatschappij in het hart van de stad, zijn minstens vijf-en- dertig personen gedood. China en de Mogend heden. De Nederlandsche gezant zond namens de mogendheden een nota aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken, om te wij zen op een officieele Chineesche circulaire, waarin wordt beweerd dat alle buitenlandsche consuls omkoopbaar waren en dat vreemde lingen, die Chineezen hadden gedood en gewond, zich ongestraft bewogen en overal werden beschermd. In de nota wordt gezegd, dat het haast ondenkbaar is dat het regee- rineseezae zulke hooestbeleedigende taal De kans, dat Stresemann een aanneme lijke geachte oplossing der moeilijkheid vaV. paragraaf 16 verkrijgen zal, is sedert zijn onderhoud van gisterenmorgen met Briand vergroot. Vandervelde sprak van negentig procent kans, datt de conferentie goed afloopen zal en dat vertrouwen schijnt ineens weer al gemeen geworden. Wat Polen betreft, heeft de uiting van Skrzynski, dat Polen er niet op staat, dat Frankrijk eventueel door Duitschland heen Polen tegen Rusland helpt, daar Frankrijk dit toch niet zou doen, de verwachtingen op een algemeen accoord verhoogd. De Britsche draadlooze dienst meldt omtrent de optimistische verklaringen van Chamberlain aan de Britsche journalisten, dat de minister zcide, dat hef werk niet zou worden overhaast weshalve hij geduld aanried niet alleen ten aanzien van den tijd, dien de conferentie noodig acht, maar ook ten aanzien der geheimhouding, welke zij zichzelf heeft opgelegd. Openbare di plomatie beteekent niet openbare onder handelingen, maar alleen geen geheime verdragen en hier zullen geen 'geheime ver dragen zijn. Ik leg de gelofte af, aldus Chamberlain, dat het definitieve verdrag niet geheim gehouden zal worden en hier niets zal worden aangenomen zonder vol ledige instemming en goedkeuring van de Britsche regeering. Ik beloof ook, dat er geen geheime overeenkomst zal zijn ter aanvulling van het openbare verdrag, zoo vervolgde Chamberlain. Wij bereiden slechts hier in de keuken het maal, dat in het openbaar zal worden opgediend in het parlement zoodra het gereed is. In een door vooraanstaande politici en di plomaten druk bezochte vergadering hield de voormalige bondskanselier dr. Seipel Donderdagavond te Weenen een voordracht over internationale samenwerking. Hij zeide o.a., dat men tot een wezenlijke overeenstemming eerst dan zou komen, wan neer de detailkwesties tusschen de betrok ken naties breedvoerig zouden zijn bespro ken en opgehelderd. Wij mogen uit het ver leden niet datgene overnemen wat ons heeft bezwaard, maar hetgeen ons heeft verbon den, ten einde een nieuwer en beter vorm voor werkelijke overeenstemming en samen werking te vinden. In de enquête-commissie in de zaak Bar- matKutisker eischte de vertegenwoordiger der Duitsch-nationalen, dat de sub-commis sie eindelijk eens met haar werk zou gereed komen. Indien haar beraadslagingen heden middag niet zouden zijn afgeloopen, zouden de D.-nat. aan de verdere discussie der sub commissie niet meer deelnemen. Deze ver klaring werd met groote beweging ontvan gen. De „Libre Belgique" meldt, dat de katho liek van Overbergh de por'efeuille van justitie heeft aanvaard in de plaats van Tschoffen, die wegens ziekte aftreedt. Bij Leipzig zijn gisteren vijf arbeiders, die werkzaamheden aan een spoorlijn verricht ten, overreden en gedood door een perso nentrein, dien zij tengevolge van den dik ken mist niet hadden zien aankomen. Een zesde werd zwaar gekwetst. Aan een diner ter eere der gedelegeer den naar de conferentie der Interparlemen taire Unie werden verschillende redevoe ringen uitgesproken, die alle tot hoofd thema hadden, dat dc natiën der wereld bo ven alles zoeken naar vrede, niet door wet ten en verdragen, maar door den „will to peace." De president der Columbia Universiteit, die voorzat, verklaarde, dat de moderne be schaving moest worden beschermd tegen een herhaling van hetgeen tien jaar gele den was geschied, daar haar constitutie niet sterk genoeg was om een tweeden aanval te doorstaan. Bij de ontploffing in een gasfabriek te St. Louis (Missouri) zijn niet 35 personen gedood, maar 5 gedood en 30 gewond. sel wordt gehouden, svordt vooral de Kool hoven F. K. 33, het 3-motorige verkeers vliegtuig dat door de Nationale Vliegtuig- Industrie te 's-Gravenhage is vervaardigd, druk besproken. Men hoopt de machine tij dens het bezoek, dat aan het vliegveld te Evere zal worden gebracht, te kunnen be zichtigen. Er zijn vele afgevaardigden van luchtvaart maatschappijen voor aankoop van nieuw vliegmateriaal aanwezig. De Nederlandsche Industrie maakt een goede kans met de drie- motorige Koolhoven F. K, 33. Naar aanleiding van een Reuter-berich1 uit Londen betreffende den invoer van Ca" nadeesche paarden verneemt de Msb„ daf een transport van 83 paarden uit Canada ver scheept zijn en dezer dagen te 's-Graven hage zullen arriveererr. De bedoeling van den monsterverscheping is, dat de Europeesche paardenwereld kennis kan, maken, met, wat Canada op het gebied van paarden leveren kan. De zending bestaat uit verschillende typen paarden, zoowel zware werkpaarden van verschillende kleuren en in den leeftijd van 4 tot 7 jaar. De handels commissaris van de Canadeesche regeering te Rotterdam is door zijn regeering hiervan ver wittigd en de paarden zullen te bezichtigen zijn in de stallen van de Firma G. M. van der Kuylen, Laan van Meerdervoort 52 te 's-Gra venhage. Onderhandelingen betreffende den aankoop van grootere quantums kunnen door genoemde firma tot stand gebracht worden. Alle paarden worden geleverd onder garantie voor verborgen gebreken ingespannen als ook gereden voor het rijpaarden type. Verschil lende oudere handelaren zullen zich nog wel herinneren, dat destijds door de heeren Crough, Crawford en Pootmans, beide laatst genoemden uit Antwerpen groote hoeveel heden Belgische Percherons en warmbloed- hengsten naar Canada hebben gezonden, waarvan thans de afstammelingen wederom n' ar Europa worden uitgevoerd. 7JEKTEVERLOF, Kees: „Zoo, Plet, met de kinderen uit?" Piet: ,,Ja Kees, ik ben overspannen en heb daarom van den dokter 3 weken rust moeten nemen enne.enne.ik moet veeï waa dden." In verband met de geruchten omtrent wegneming van het garnizoen te Delft en verplaatsing daarvan naar Den Haag, kan worden medegeedeeld, dat de winterploeg van de lichting 1925 van het 15e regiment infanterie, te Delft in garnizoen, haar eer ste oefening grootendeels zal volbrengen :n het barakkenkamp te Waalsdorp. ZIJN KEUS. Vader (tot zijn zoontje): Wat heb je het liefste: een broertje of een zusje?" Zoontje: „Als het u heztelfde is, gp.ef' u me dan maar een hobbelpaard." DE SNEL-ZWAAN. In een klein provinciestadje voerde men Wagner's opera „Lohengrin" op. Toen de edele ridder in de laatste acte weeg weg zou varen in zijn door den zwaan getrokken boot, werd deze bij vergissing met een tame lijke snelheid en zonder stoppen over het tooneel voorbij getrokken. Zonder blikken of blozen riep r.u Lohen grin naar achter de schermen: „Zeg kan iemand me ook zeggen, hoe laat de volgend# zwaan gaat?" GEWOONTE. „Liefste," voeg zij, „hou je even veel vaa mij als vroeger?" „Ja schat!" antwoordde hij. Dat had haar toch genoeg moeten zijn, maar zij vroeg nog:; „Waarom?" O, dat weet ik niet! Gewoonte, de,ik ik. klonk 't nuchter. Heden 10 October herdenkt Frederik van Eeden het feit, dat hij 40 jaar geleden den dokterstitel verwierf. Het Ned. Correspondentiebureau meldt: In verband met de critiek in enkele Ka tholieke bladen op de smenstelling d'er Be zuinigingscommissie, vernemen wij van goed ingelichte zijde dat o.a, drie vooraanstaande R. K. .heeren gemeend hebben, van de hun geboden gelegenheid om voor een benoe ming tot lid der commissie in aanmerking te worden gebracht, om voor hen geldige re denen geen gebruik te mogen maken. In den afgeloopen nacht heeft het in de Lijmes (Geld.) en omgeving geducht gevro ren. De velden waren met een laag ijzel be dekt. De Twentsche Katholiekendag zal den Tweeden Pinksterdag 1926 te Almelo wor den gehouden. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten aan de R.-K. Universiteit te Nij megen is de heer J. J. Wintermans, lid der Tweede Kamer dr Staten Generaal te Eind hoven. De besprekinr/en te Berlijn. Verlaging van zekere douanetarieven verlangd. Sedert eenige dagen hebben in het Duit sche ministerie van buPenlandsche zaken te Berlijn onderhandelingen p'aats gehad met het Nederlandsche gezantschap over de ver laging van enkele Duitsche douane-tarieven voor tuinbouw-producenten Donderdag is de Nederlandsche delegatie, onder leiding van dr. Nederbragt, chef van de Economische Afdeeling van het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken te 's-Graven- hage, te Berlijn aangekomen om een verdrag met de Duitsche regeering af te sluiten, waarin tegelijkertijd ook eenige andere kwesties betreffende de handelspolitiek ge regeld zullen worden. In een. voorloopige bespreking, waarbij van Nederlandsche zijde de gezant baron Gevers en van Duitsche zijde de legatie- raad van het ministerie van Buitcn'andsche Zaken, dr, Marckwald, het voorzitterschap voerden, werden de wenschen van beide par'ijen voorgedragen. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk verscheidene dagen duren. In de Scptember-ailevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn betreffende deze belasting enkele gegevens opgenomen over het jaar 1923/192-1 in vergelijking met de voorgaande jaren, waaruit duidelijk de groote stijging van het belastbaar inkomen van 1915/1916 tot 1921/1922 blijkt en de daarop gevolgde daling onder den invloed der malaise. Uit deze gegevens blijkt, dat het aantal inkomens boven de 140!) belangrijk is ge daald en dat mede als gevolg hiervan die beneden 1400 zijn toegenomen. Hoezeer de hoogere inkomens door de malaise zijn achteruitgegaan, blijkt hieruit, dat over 1921/1922 het bedrag der inkomens van f 20.000 en hooger nog 17.10 pet. uit maakte van het bedrag van alle inkomens te zamen, terwijl over 1923/1924 dit cijfer is gedaald tot 11.66 pdt. De op deze hoogere inkomens drukkende belasting in hoofdsom vormde in 1921/1922 nog 53.15 pet. van het totaal bedrag der belasting, welk cijfer over 1923/1924 terug liep tot 40.85 pet. Voor de gemeenten boven 20.000 in woners, de provinciën het het Rijk worden medegedeeld de cijfers betreffende het ge middelde inkomen per aangeslagene. Over het laatste jaar bedroeg dit cijfer voor Am sterdam 2595, voor 's-Gravenhage 3050, voor Rotterdam 2652, voor Utrecht 2658 en voor het geheele rijk 2358. Een jaarlijksche bate van 113.400 Een wetsontwerp is ingediend tot vast stelling van nadere bepalingen, omtrent den accijns op den wijn. De memorie van toelichting op dit ont werp herinnert aan de wet van 22 Juli 1899, die van den acci'ns vrijstel-'e gegis'o of ongegiste dranken, die hie.r te lande worden vervaardigd uit versche boomvruchten, met uitzondering van druiven. Deze maatregel ,was een" gevolg van den aandrang van verschillende zijder, o.a. van maatschappijen van land- en tuinbouw en van nijverheid, die meenden aldus een-afzet gebied te zullen zien ontstaan voor het in, landsche fruit, dat destijds nog geen goede prijzen wist te bedingen. Het voorloopig ver slag op bovenbedoeld ontwerp, later wet geworden, gaf blijk van de bezorgdheid van verschillende leden, die vreesden voor vcr- valsching op groote schaal, toeneming van knoeierijen, zoowel ten nadeele van den consument, als van den fiscus, door versnij den van wijn, met onbelasten ooftwijn en vervanging van het gebruik van wijn door dien ooftwijn. Hoewel in de vrees van de tegenstanders van het ontwerp door de toenmalige Regee ring niet werd gedceH, moot ti" c-kmd worden, zoo wordt-gzegd, dat zij juist gezien hebben. De inlands-die wiin is geori p\np-(. handel van eenige beteekenis geworden. Dc techniek der bereiding is sedert 1899 verbe terd, zoodat het mogelijk is aan het product een sma~ak te geven, op dien van Zuideliiken wijn gelijkende. Bekend is, dat rabarber- wijn verkocht wordt onder namen, die den indruk van zuidelijken herkomst moeien wekken. Evenzeer, dat inlandsche wijn veel onder den naam van vermouth of portwijn, in krui denierswinkels enz, wordt verkocht. Er heeft dus vervalsching en bedrog op groote schaal plaats. Er is een toenemend gebruik ontstaan van onbelasten alcohol. Het wetsontwerp heeft tot strekking den, uit in landsche versche vruchten vervaardigden wijn niet langer onbelast te ft ten. Het komt den minister voor, dat rqet een accijns van 10 per hectoliter wel kan wor den volstaan, uit overweging, dat bii de be reiding van vruchtenwijn in den regel suiker, wordt gebruikt, waarvan accijns is moeten worden betaald, Volgens de voorgestelde regc'inz zou de hectoliter vruchtenwijn met 18.75 a ƒ20.10 zijn belast. Hiervan kan een jaarlijksche bate voor, de schatkist van 113.400 worden verkregen beneven 22.680 voo. het lee- ningfonds daar hierin de opbrengst der op centen wordt gestort. De inlandsche fabrieken blijven voldoen de beschermd, door het feit, dat van bui tenlandsche producten de volle wijn-accijns 20 per hectoliter, benevens 20 opcenten) gevorderd wordt. Onder >de deelnemers aan het Internatio naal Luchtvaa' t-Congres, dat thans te Brus- Tegen bekl. 2 jaar geëischt. Donderdag diende voor het Gerechtshof te Arnhem dë appèlzaak tegen G. A. S„ slager te Enschede, die bij vonnis der Recht bank te Almelo wegens valschheid in ge schrifte werd veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf. Bekl. had meermalen zaken gedaan met ze keren F. H. Varvik, landbouwer te Enschede; o.m. zou deze een boerderij van bekl. hebben gekocht voor f 24.000, waarvoor hij hem een chèque op de Twentsche Bank heeft afgege ven. Bekl. wordt er nu van beschuldigd, deze chèque zelf met de liandteekening van Varvik te hebben voorzien. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. W. F. ITesselink, te Arnhem, die, daar bekl reeds voor de rechtbank had ontkend de chèque te hebben vervalscht,een vergelijking had gemaakt tusschen de bewuste hand- teekening van Varvik en bekl.'s handschrift. Een nauwkeurig onderzoek had 'getuige den indruk gegeven, dat de echte hanöteekening moest zijn nageteekend, daar er tal van on regelmatigheden voorkomen in de verdik kingen getuige is tot de conclusie gekomen, dat de haridteekening reeds als zoodanig abnormaal is en dat er afwijkingen in voof- komen t. o. v. de echte, die overeenstemming hebben met bekl.'s handschrift. De verdediger, mr. L. van Gigh uit Am sterdam, merkte op, dat het overeenkomstig getuigenverklaringen mogelijk is, dak dc handteekening in staande houding, met de chèque tegen een houten deur gelegd is ge plaatst. Dit verklaart de onregelmatigheden in het schrift. Daarna werd gehoord F, H. Varvik, die zeer verwarde verklaringen aflegde. Get. erkende, dat hij met bekl. in café Modern te Enschede over den koop had gesproken; hij zeide echter niets geteekend te hebben. Naar aanleiding van de omstandigheid, dafin de, handteekening de voorletter F. ontbrak ontspon zich een uitvoerige discussie;- na een langdurigen aanval van den verdediger, gaf get. toe, dat hij indertijd een contract met bekl. had gesloten, waarin ook in strijd met get.'s gewoonte, de F. ontbrak. De Advocaat-Generaal, mr. C n o p i u s, constateerde, dat de feiten niet geheel te be wijzen zijn en besprak daarna dc vraag over de mogelijkheid van nadeel, gelegen in het aanbieden der chèque. Spr. eischte vervolgens vernietiging van het vonnis der rechtbank en eischte tegen bekl. een gevangenisstraf van 2 jaar met af trek der preventieve hechtenis. De verdediger constateerde,'dat de. Proc.- Gen. met reden zijn eisch tot een veroordee- lend vonnis vrijwel geheel heeft gebaseerd op juridische gronden; spr. merkte op, dat ook op grond van de mogelijkheid van nadeel geen veroordeeling kan plaats hebben, daar de bank steeds advies vkaagt aan den afgever. Spr. concludeerde ten slotte tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. ROTTERDAM, 9 Oct. De stemming voor Karwijzaad blijft f lauw; voor de afiwk ke ling van de oude transacties is er zoo goed al geen vraag. Blauw maanzaad traag. Op de ver laagde noteering meer attentie en sluit de week met een vastere tendenz. Geel mosterd zaad hooger l^etaald. Kanariezaad flauw en tot belangrijke prijzen te koop. LEEUWARDEN, 9 Oct. Tarwe wit f 1212.75, haver f 1011, lijnzaad wit f 20 21, slag f 18f 20, erwten schokkers f 14 f 25. ALKMAAR, 9 Oct. Aangevoerd 744 H.L. tarwe f 12.5013.50, 125 H.L. rogge f 910.75, 756 H.L. gerst Chev. f 1112, 1308 H.L. haver f 10.50f 11.25, 543 FI. L. boonen paardeboonen f 12—f 13, bruine f 3034, citroen f 4048, duiven f 15.50 f 17.50, witte f 4460.50, 5 H. L. rood mos terdzaad 60, 4 H. L. geel id. f 36, 5 H.L. lijnzaad f 12, 27 H.L. karwijzaad f 48, 451 H. L. erwten groote groene f 13.5016, f 3640, grauwe f 3250, vale f 3247. LEIDEN, 9 Oct. Vee. Aangevoerd 29 stie ren f 190575, 131 kalf- en melkkoeien L23C 475, 559 varekoeien f 180320, 21.2 vette ossen en koeien f 265445, f 0.701.21 per k.g. schoon. 347 graskalvcren f 35110, 6 vette kalveren f 50I35m, f 1.051.70 per kg. schoon, 35 nuchtere kalveren f 919, 318 vette schapen f 3852, f 1.481.76 per kg. schoon, 460 weicleschapen f 3048, 724 varkens voor Londen f 2068, f 0.780.83 per kg. schoon, 585 biggen f 917. Kaas. Aangevoerd 133 partijen Goudsche le s. f 6469, 2e s. f 56—62 Leidsche lc f f 6367, 2e s. f 5552. Handel goed. AMSTERDAM, 9 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte 3.103.40, id. blauwe 2.803.10, id. eigenheimers 2.502.90, id. blauwe eigenheimers 2.702.90, Friesche bravo's 3.25, id. borgers 2.70—2.75, IJpoldei roodbonten 2.50, Zeeuwsche eigenheimers poters 1.802.30, id. blauwe poters 1.90— 2.10, id. bonte poters 1.902.10, Anna Pauwlowna zandaardappelen 45.50, Hille- goramer zandaardappelen 3.505.50 per hl Friesche rapen 2 per 60 kg Uien 5 per 100 kg. LEEUWARDEN, 9 Oct. Boter. Aanvoel 34/3 en 11.2/6 v. Fabrieks- 2.252.49, Noteering van de commissie 2.54. Kaas. Sleutelkaas 0.530.90. Nagelkaas 0.40—0.52 Goudsche 0.22—1.03, Edam mer 0.600.95. Aanvoer 36.866 stuks. LEEUWARDEN. 9 Oct. Vee. Aangevoerd 129 stierefl 175570, 16 ossen, 337 vette koeien 230480, per kg 0.901.16; 818 melk-en kalf koeien 220500, 18 vette kdveren 105 pinken 125250, 1422 graskalveren 45135, 160 nuchtere kalveren 717, 262 vette .schapen 3556, 328 weideschapen 3048, 574 lammeren 24 39, 732 vette varkens 58—175, per kg 0.800.90, 85 magere varkens 2858, 694 vette biggen 2860, 260 kleine biggen 915, 17 paarden, 47 bokken. De handel in melk- en kalfvee was stugger, in vette koeien niet vlugger en in stieren stijver. In gras kalveren was de handel aan vankelijk behoorlijk, doch bij afloop stugger. De handel was stug voor nuchtere kalveren en vlug voor varkens. Wolvce iets beter. Zouters 7883, Londensche varkens 84—90 c. Eieren. Aanvoer 14,000 kippen- 9%12 c, 200 eenden- 10—11 c. UTRECHT, 9 Oct. Kaas. AAn de markt waren 142 partijen, te zamen 44.020 kg. Prijzen le qual. 5759, 2e qual. 5456, rijksmerk 5564, zwaardere tot 65. Handel matig. GOUDA, 9 Oct. Coüp. Tuiniers vereeniging „Gouda en Omstreken", Tomaten A. 6.30 —8; id. B, 6.40—7.60; id. C, 3.60—4.60; id. CC, 0.30—1 per 100 pond. Spruiten, le soort, 7.7017; id. 2e soort 0.506.80, Uien 3.704. Kroten 4.104.80. Snij- boonen 361. Stokboonen 1844. Stam- boonen 738. Spekboonen 520. Pronk- boonen 0.70-—4.10. Witloof le soort 34 36, id. 2e soort 29. Posteleeiri 17. Spinazie 1 3—14 per 100 K.G. Andijvie le soort 0.90—2.70,:d. 2c soort 0.20—1.30. Kropsla 1.30—6.90. Komkommers 1.40 11. Bloemkool 227. Gele Savoyekool 1.704.60. Groene id. 2.80—5.40. Roode kool 1.704.50 per 100 stuks. Wortelen 15010.40. Kroten 1.105. Radijs Sr 1.60 3.50. Peterselie 0.801.10. Selderie 0602.60. Prpi 30— 3.10 per 100 bos. Eieren 11.4012 per 100- stuks, „A'slagvereeniging Beemster, Purmerend en Omslreken". Vrijdag 9 October. Aardappelen 0.470.97 per zak (25 K.G.) KJ. Aardappelen 0.520.59 per zak (25 K.G.) Slaboonen 1.90—4.80 per zak (15 K.G.) Komkommers 3.706.70 per 100. Tomaten 0.050.21 per K.G. Bloemkool 4—18.20. Roodc kool 3.70—4.80. Savoye Kool 6—7.50 per 100. Spruitkool 0.90— I.95 per 15 K.G. Spinazie 0.400.55 per mand van 5 K.G. Sla 2.403.60 per 100 krop. Andijvie 1.604.90 per 100 krop. Selderij 1.90—4.70 per 100 bos. Bieten 6 13 per 1000. Worteelen f 1318 per 100 bos.'Uien 0.851.20 per 25 K.G. Uuien, drielingen 0.951.20 per 20 K.G., id. Nijs 1.151.90 per 20 K.G. Appels: Brabant- schc Bellefleur 0.08—0.15. Zoete Belle fleur 0.100.14. Groninger Kroon 0.10 —0.13. Koningin Emma 0.070.17. Nota- ris-aappel 0.07—0.15. Present van Enge land 0.1ÓJ0.19. Reinette, goud 0.06 0.18. Reinette, zoet grauwe 0.120.15 per K.G. Peren: Beurré Clairgeau 0.16 0.34. B'oerengroen 0.170.26. Doyenné du Comice 0.180.87. Duchess Williams 0.16 0.24. Gieser Williams 0.270.30. Kam perveen 0.110.14. Maagdenpeer 0.17 0.28. Nouveau Poiteau 0.130.31. Soldat Laboureur f 0.18 0.29.St. Nicolaaspeer 0.18—0.24, Druiven 0.72—0.95 oer K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14