1 Mij siaakt alléén 1 een BROCHESciparet 1 5paarne-^ank 1 RENTEWIJZIGING f3000 verlies vangbefde armen 8beide been en of beide o flit nnmmer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. De electriciteitsvoorzlening door het Hoogovenhedrijf. Verkeersongevallen. Leekepreeken. f40-, a Zaterdag 10 October 1925 Bureaux: NASSAULAAN DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16168 DICK GOEMANS VOGELENZANG 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 ®e®®®®®hs®®®@®®®®®®®® b a E deposiio-rente Agenda 11 October Agenda 12 October De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Een waarschijnlijk verbruik in 1925 van 30.000.000 K W.U. Hei uitbreidingsplan te Velsen. Een 18-jarige jongen door electrischen stroom gedood Dr. Fred, van Eeden. «gMKR Utó Aanrijding te Umuiden. NIEUWE HAARLEMSGHE abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal i 3.20 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-advertentiën Groothandel in OLIËN, VETTEN en TEERPRODUCTEN Specialiteit in FORD-OLIË van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke Iiini>nl Pnstrpkpninp Nummer ^970 1 Advertenhen cents per regel, öij contract belangrijke kor (o lijnen). - 1 OStrekening INumniel ^y/U tmg Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mede <e regel meer 15 cents. bij vooruitbetaling 1 deeiing 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents der regel tegerfkongeva?lenver'zek erd' voor een der volgende uitkeeringen t auór f 7é»n eenongevai met OCn bij verlies van een hand. f IOC bij verlies van eeq f Cfl bij een breuk van f tn bij verlies van eet oogen 1 JU- doodehiken afloop 1 JU. een voet of een oog 1 160.' duim of wijsvinger I JU.' been of arm I 4U'. andere vinger Bij contract belangrijke kor da jfer regel. ,i 110. VAN BADEN EN ZWEMMEN. 1 Tot de genoegenk van het strand behoort op de eerste plaats het baden. De vroegere visschersdorpen langs de kust, welke thans des zomers de stedelingen lokken, prijken immers alle met den naam badplaats! En de oude badplaatsen hebben dan ook werke lijk hun ontstaan te danken aan de be hoefte aan zeebaden. In onze gecultiveerde samenleving heefi die trek naar plassen en Wasschen in zee eigenaardige moeilijkheden doen ontstaan. Zee en strand zijn voor openbaar gebruik en ten algemeene nutte, als de lucht, welke wij inademen. Zij vormen nog meer publiek terrein dan onze straten, pleinen en wegen, welke genormaliseerd, met keien, klinkers of asphalt belegd, in tastbaren zin eigendom van Rijk, provincie of gemeente vormen. Maar het zeestrand, Waarover de golven spoeleh, dat telkens Wisselt en verandert, daar voelt de mensch, Vooral de gedisciplineerde en gecultiveerde stadsbewoner zich vrij als een visch in t water. Het maakt hem kregel, wanneer hij daar bordjes ziet met „verboden toegang politievoorschriften onder een gemeente wapen leest, of een fraai opgedirkten, dorpschen koddebeier ziet heerschen als een dienaar van St. Hermandad op een wegen kruispunt in de stad. Zee en strand betee- kenen voor den stadsmensch vrij zijn, natuur- genieten zonder overheidsbemoeiing, naar vrije verkiezing loopen, zonder aanwijzingen Van een verkeersagent. En toch is nergens dat politietoezicht meer hoodig gebleken en is het tegelijkertijd nergens meer onvoldoende, dan juist in onze moderne badplaatsen. Het is bedroevend om het te moeten zeggen, maar nog bedroe- Vender, dat het niet is tegen te spreken, dat dé beschaving van onze westersche samenleving, waardoor wij ons wanen te onderscheiden van nomaden en Laplanders, Van negers en indianen, niet anders is dan •uiterlijk vernis. Wanneer gij een missionaris «preekt, die ergens in Afrika, Azië of Zuid- 'Amerika eenige tienduizenden heidenen heeft helpen bekeeren tot het christendom, dan kunt ge tevens van hem vernemen, dat het grootste gevaar voor die nieuwe christen gemeenten de eventueele aanwezigheid van •Zoogenaamd beschaafde Europeanen is. Op geheven uit hun staat van bijgeloof en ruwe zeden, leven die inboorlingen het ge lukkigst, wanneer zij het minst van hun primitieve levenswijze afwijken. Het bij brengen van die hooggeroemde westersche cultuur loopt op niets anders uit dan op het scheppen van niet te bevredigen behoeften en op het einde een terugvallen in een moreele inzinking, erger dan de oorspronke lijke heidensche staat Het leven in onze hedendaagsche bad plaatsen is helaas een onweersprekelijke bevestiging van deze stelling: de mensch, die eenmaal van geslacht op geslacht is voortgekomen uit een christelijke samen leving, die bij zijn geboorte zich omringd ziet door een in de perfectie gecultiveerde maatschappij, wordt erger dan de heiden in den oerstaat, wannéér hij met dat uiterlijk cachet van christelijke beschaving ook niet innerlijk aan de zedewetten van het christen dom gehoorzaamt. Het gaat er mee als met het dier, dal men zou kunnen brengen tot het inzicht van zijn kracht. Zoolang het paard met zijn schichtig oog alles twintigmaal vergroot ziet, is het onderworpen aan zijn meester. Wanneer men het zou kunnen leeren, hoe groot zijn kracht is, hield men het niet meer in toom. Zoo gaat het met den mensch, die met het aannemen der beschaving niet tevens zijn zieleleven op hooger peil stelt: de cultuur wordt hem slechts een middel om zijn menschelijke hartstochten op geraffineerder manier bot 'c vieren, dan hem zonder die ontwikkeling tijner vermogens mogelijk was geweest. Onze moderne badplaatsen zijn veelal schouwplaatsen van het zedelijk verval der rich nog altijd noemende christelijke maat schappij. Bij de onbeschaafde volken is het baden in rivieren en meren niet anders dan iedere andere dagelijksche bezigheid, eten drinken en slapen. Bij de Hindoes en andere oosterlingen wordt het baden in „de heilige rivier" opgevat als een godsdienstig gebruik, waaraan streng de hand wordt gehouden. Houten gebouwen in iedere plaats langs den stroom geven aan de vrouwen gelegenheid Om aan de voorschriften van den profeet te voldoen en tevens zich te hoeden voor nieuwsgierige blikken. Maar in de wester sche -landen, waar het christendom eeuwen 'ang de kuischheid heeft gepredikt, heeft Hen zich ontworsteld aan wat men thans Vooroordeelen gaat noemen. Daar is- het baden een publieke vertoöning geworden en dreigen de onbeschaamdheden met ieder nieuw seizoen grooter afmetingen aan te nemen. Ieder jaar toch vermeerderen de slachten van hen, die willen blijven vast houden aan regels van openbaar fatsoen en de strijd om handhaving der openbare zedelijkheid is een dankbaar onderwerp ge worden in de gemeenteraden van de kust plaatsen. Bij het onbetwistbaar afnemend schaamte- i fievoel van ons geslacht, is het hier besoro- ken vraagstuk een uiterst moeilijk probleem geworden. Wat moet de overheid, in deze de plaatselijke overheid, doen? Negen maan den van het jaar bestaat hare-gemeente uit ettelijke honderden gezinnen, die weinig last veroorzaken. Maar in de zomermaanden wordt ieder plekje van het stadje of dorp in beslag genomen; dan is heel de bevolking gespitst op geldverdienen aan badgasten. Een strook van het strand valt onder hei toezicht der gemeente. Daar stroomen vooral op Zondagen en vacantiedagen dui zenden te zamen. Wanneer die menigte zelf geen gebondenheid en fantsoen kent, welke dorpsburgemeester is in slaat gesteld dat hij het wil ze daartoe te dwingen? Vandaar dan ook, dat het geven van- dwingende voorschriften zoo weinig uithaalt, omdat de macht ontbreekt ze te handhaven. Daarbij' komt nog de concur rentie in luxe en voldoening aan moderne grillen, welke de exploitanten op de bad plaatsen tot allerlei excessen drijft en tot het uitoefenen van druk op de gemeente besturen om het den veel geliefden badgas ten niet lastig te maken. Wie het strandleven bestudeert, ziet er de zonderlingste legen- strijdigheden. Een deel van het strand wordt afgepaald en de paar honderd meter tus schen de palen heet het gereserveerd ter rein. Voor dat deel gelden allerlei voor schriften ten opzichte van orde en openbare zedelijkheid. Maar de „gemengde baden" mogen niet ontbreken; dat laat de concur rentie niet toe. Een verbod van loopen langs badkoetsjes bestaat, maar geldt niet voor de wachtende badgasten! Nog dwazer is „het stille strand," waar personen van beiderlei geslacht en iederen leeftijd op de meest schaamteloze wijze rondzwerven of liggen te drogen in het zand. Aan den ingang van den Boulevard kan men met dikke letters vermeld zien, dat het ver boden is zich buiten een afgesloten ruimte te ontkleeden. Maar die „afgesloten ruimten" zijn alle in handen van,een pachter, die,een hoog recht moet opbrengen. Vandaar, dat de groote massa „dagjesmenschen," buiten het gereserveerde deel de openlucht voor ont- kleedkamer neemt en liever het schaamte gevoel afwerpt dan zich van zeebaden ont houdt. De luxe van het fatsoen kan de beurs van den kleinen man zich niet veroorloven! En aan de overheid ontgaat deze kant van het delicate probleem. Naar alle zijden breidt de overheidsbe moeiing zich uit; geen belastinggeld is te hoog om aan „sociale wenschen" te voldoen. Maar met kracht het zedelijkheidsgevoel van ons volk op peil te houden, daar wordt niet aan gedacht. 't Wordt tijd, dat het leven in onze bad plaatsen meer de aandacht gaat vragen van allen, die het goed meer.en met het moreel van ons volk. Er zijn droeve voorbeelden welk een verderfclijken invloed een slappe houding der openbare meening op dit punt kan hebben. De noordelijke volken, welke het grootste deel van hel jaar in mist en kou en regen leven, zijn begrijpelijker wijze meer dan de zuidelijke volken geneigd om lichaamskoestering te zoeken op zonnige dagen. Vandaar de geneigdheid in- de Scandinavische landen naar zee- en zonne baden, welke tot een nationale traditie zijn geworden. Maar vraag niet met welke treu rige gevolgen voor de zedelijkheid. De Katholieke priesters, welke in die noor delijke landen als missionarissen moeten werken bij het schaarsche aantal Roomsch gedoopten, zien juist in die geneigdheid tot die schaamtelooze lichaamsbewegingen het groote beletsel voor hun bekeeringswerk. In een land als Zweden is de bevolking uiterst dun gezaaid; 13 menschen per V. K.M. tegen 180 in Nederland; 7 geboorten op duizend inwoners tegen 26 hier te lande. Kenners van het volk schrijven de schuld hiervan niet het minst op rekening van de immoreele excessen, welke in de publieke zonnebaden worden gevoed. Afneming van de moraliteit brengt nood zakelijk verzwakking van het ras en onder mijning van godsdienstig leven. Wanneer wij de badplaatsen niet gaan betrekken in onze zorg voor de handhaving der publieke zeden, zal alle strijd voor eer en deugd minder dan half werk blijken te zijn. HOMO SAPIENS. ftfi" „„L4 1A A ïl lil lil lal lal lil lü i" „De Kroon" Groote Marakl Bioscoop voorstelling 8 uur. Gem. Concertzaal 2 a uur Concert II. O. V. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van Aquarellen en Pastels door J. C. M. Legner. Dagelijks geopend van 10 tot 6 uur, uitgezonderd Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraaf 11 Eiken Donderdag van 89!4 uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, spr. hoe de conducteurs vroeger als het ware aan zich zelf waren overgelaten en toch zorg de jij, dat er nooit iets aan te merken viel. Bij het publiek ben je reusachtig gezien, om je trouw, je goed humeur en de joviale omgang. Waar je een man van tijd bent hebben we als kameraden een klok bij elkaar gehaald 1 Dat je er nog lang van mag genieten en je je nog een paar jaar taai mag houden en even zoo de vele jaren, die we je met pensioen toe- wenschen. Als 3de spr. voerde het woord de heer Kok, chef der maatschappij, die spreekt van een anderen tijd, toen je 22 in plaats van 62 telde. We deden toen' niet veel anders dan werken en slapen, onze arbeidsvoorwaarden zijn veel verbeterd. Op jou zijn we jaloersch als jij in dienst komt ook nu je de 6 kruisjes achter je hebt-moet 'alles er tip top uitzien, er moet glimmen wat aan het uniform glimmen kan, MET ÉÉN DAG OPZEGGING 1 °a VOOR EEN MAAND VAST2'/t DRIE MAANDEN VAST 3 ZES MAANDEN 3l/s EEN JAAR4 H SPAARBANKBOEKJES 4 Sociëteit „St. Bavo" Jaarfeest Volksbond 8 uur. De Kroon Groote Markt Bioscoop voorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Post en Telegraaf 8 uur. Tooneelclub Vrouwenbond kwart over 8 uur. Grafische Bond 8 uur. Bëvolkings-Bureau 8 uur. Stadsschouwburg Maskerspel „Nataraja" 8 uur. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2—6% en 's avonds van hall 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bpnd van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan nel Bu reau BI.weg 309 Overvcen (dr C Bosch). R. K Leeszaal en uitlcenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken 'dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur. be- halve des Maandagsochtenas en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderbrieven St. Marthavereeniging. Bloemhofstr, 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, o.m gezellig samenzijn voor Hollandsche raeis- •v fes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 urn op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdageq gankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde -• St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Holp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit. kruis aan den huisgevel De Zondags en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa- Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 14. Telefoon 11000; L. Schoor!, Frans Halsplein 1. Telefoon 11180; Bosch- en Vaart-Apotheek, Boekenrodestraat 13. Telefoon 13290. 1. Nieuwe Groenmarkt 22, Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraal 49, Vrijdag half 89. WIJZIGING PAKKETPOST. Op de bijpostkantoren te Heemstede en Santpoort-station en op de hulpkantoren Bennebrcek. Vogelenzang, Spaarndam en Santpoort-dorp is vanaf 12 October a.s. bij gewone postpakketten voor het binnenland een nieuw model adreskaart in tabelvorm te voegen. De bij het publiek in voorraad zijnde oud-model adreskaarsen kunnen wor den opgebruikt. Deze blijven geldig voor p.akketten met aangegeven waarde. 40 JARIG AMBTSJUBILE. Vrijdag was het 40 jaar geleden, dat de heer P. van de Werken bij de N. Z. H. T. in be trekking kwam. Dit merkwaardig jubileum is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des mor gens te 10 uur werd de jubilaris met zijn fa milie ontvangen in het Kantoorgebouw aan de Remise te Hillegom, waar in de Directie kamer een aardige versiering was aangebracht. Talrijke collega's, oud-collega,'s en anderen waren daarbij tegenwoordig. Als eerste spreker werd het woord ge voerd door den heer Modderman, Chef van de exploitatie, die namens de Directie sprak. Onder hartelijke felicitatiewoorden bood hij Piet de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan, tevens namens de Maatschappij van Nij verheid een Diploma met gouden medaille de hoop uitsprekend, dat de jubilaris deze nog jaren moge dragen. De heer Modderman wees verder op het verschil van voor veertig jaren en nu, wat de arbeidsvoorwaarden betreft, hoe van de Werken in zijn moeielijke taak de omgang met het publiek, schitterend is ge slaagd en spreekt den wensch uit, dat de jubilaris de dienstjaren, die hem nog resten met denzelfden ijver arbeide van altoos en hij nog jaren van welverdiende rust daarna moge smaken. Als 2de spr. trad op de heer Tuininga, namens het personeel. Spr. heeft met de conducteurs „omgezwalkt". Het is een heele praestatie, zoo veertig jaar. En jij hebt eigen schappen, die niet ieder heeft eerlijk en trouw. In ons conducteursleven hebben we vooral te waken, dat wij niet dérailleeren en de verleiding is dikwijls groot. Op geestige en gemoedelijk-correcte witze schetst deze en geen vlekje op je kleeren duldt je dat weet ook het publiek en waardeert dat. Moge je nog lang de vruchten plukken straks van je welbesteed conducteursleven Ten slotte sprak de heer Wardenburg uit Haarlem, die herinnert aan des jubilaris, Zilveren feest. Hij wijst op het mooie, het- ideale, het hoogere ook in ons eenvoudig be roep en hoe we als een hemel op aarde heb ben, vergeleken bij vroeger. Ook deze biedt den Feesteling een souvenir. Piet is onder den indruk en dat is ie niet gauw Met trillende stem dankt hij den heer Modderman en verzoekt, dien dank aan de Directie over te willen brengen en evenzeer de andere sprekers. Ook zijn vrouw dankt met hartelijkheid. Dan wordt een „Lang zal ie leven" spontaan gezongen en dit officieele ge deelte is voorbij. Van avond nog 2 serenades en dan is de Feestdag weer voorbij, maar niet vergeten Ook'wij bieden den getrouwen, sympathie? ken, gemoedelijken, Jubileerenden Piet onze beste wenschen aan De stichting van het Hoogoverbedrijf te Velsen was voor de industrieële welvaart dier gemeente van meer dan gewone beteekenis en sinds de oprichting is de bestaansmoge lijkheid en productiviteit van het bedrijf in vele opzichten bewezen, waartoe niet alleen medewerkte de afzet van het hoogoverpro- duct maar daarnaast vele bijkomende fac toren een bron van inkomsten konden zijn door de aflevering der zgn. nevenproducten, waarvan het verstrekken van energie in den vorm van electriciteit tot de voornaamste ge rekend kan worden. Waar in veel voorkomende gevallen bij menig belangrijk becirijf de nevenproducten in vrij geringere orde ten opzichte van het hoofdproduct zijn te rangschikken, neemt het produceeren van electrische energie bij het Hoogovenbedrijf -groote afmetingen aan en is in dit verband in staat, niet alleen voor het bedrijf zelf, doch ook daarbuiten belang rijke diensten te bewijzen. Voor de provinciale voorziening van elec triciteit is de productie door het Hoogoven- bedrijf van groote. waarde. Het jaarverslag van het Hoogovenbedrijf maakt hiervan melding. Daarin is o.m. het volgende opgenomen „De centrale van het hoogovenbedrijf heeft de belangrijke taak, naast de kracht voorziening van de eigen fabriek, te zorgen voor aflevering van de in de gassen aanwezige energie in den vorm van electrisch vermogen. Waar de maatschappij het daarvoor moet heb ben van afzet in het Provinciale net aan de P. E. G. E. M., wordt met erkentelijkheid geconstateerd, dat van genoemde N. V. de gewenschte medewerking werd ondervonden om harerzijds de mogelijkheid tot vergroo ting van het door haar af te nemen vermogen op te voeren tot aan de hoeveelheid, die de fabriek kan aflevcen. Van Juni 1925 af mag worden aangenomen, dat het net in staat is, de niet in eigen bedrijf benoodigde energieproductie van één hoogoven volledig af te nemen. Aan de P. E. G. E. M. werden afgeleverd 27.600.000 K.W.U. Tot zoover het verslag van het Hoogovenbedrijf. Het scheen ons wel van belang onzen lezers hieromtrent nog wat meer mede te deelen en bij informatie te bevoegder plaatse werd ons het volgende medegedeeld. De N.V. „Pi E. G. E. M." is er steeds op uit, het Hoogoven bedrijf zooveel mogelijk van den overtelligen stroom te ontlasten en men nies aannemen, dat het Hoogovenbedrijf over 1925 ongeveer 30.000.000 K.W.U. aan de P.E.G.E.M. zal leveren, waarmede vrijwel het maximum zal zijn bereikt, dat door den eenigen hoogoven, die thans in bedrijf is. kan worden gepro duceerd. Daar het bedrijf van de Hoogovens nog niet van dien omvang is, dat reeds een tweede oven permanent in gebruik moet worden ge steld, kan de afgifte van stróom voorloopig de productie van één oven niet te boven gaan. Mocht in den loop der jaren ook een tweede hoogoven permanent in bedrijf worden ge steld, dan zal het Hoogovenbedrijf ongeveer tweemaal zooveel electriciteit kunnen leveren als thans geproduceerd wordt. Op dit oogen- blik is echter nog niet te zeggen, wanneer dit het geval zal zijn. De door het Hoogovenbedrijf geleverde electriciteit wordt door de P. E. .G. E. M. op haar beurt afgeleverd aan het Provinciaal Electridteitsbedrijf, dat bij den tegenwoordi- gen st^nd van zaken jaarlijks 60 a 70millioen K.W.U. noodig heeft. Oppervlakkig gezien, zou men dus meenen, dat liet-P.E.N., zoodra' de tweede hoogoven permanent in bedrijf zal zijn, alle benoodigde electriciteit van het Hoogovenbedrijf zou kunnen betrekken. Dit is echter in werkelijkheid niet zoo, want, ter wijl de productie van de Hoogovens zeer ge lijkmatig is, heeft het P.E.N. op verschillende uren van den dag en op verschillende dagen van het jaar veel meer stroom noodig dan op andere. Het Hoogovenbedrijf levert dus nu eens (vooral in den nacht) meer stroom, dan het P.E.N. gebruiken kan, dan weer (vooral des winters in de avonduren) veel minder stroom dan het P.E.N. noodig heeft. Om hierin te voorzien, zijn de centrales te Amsterdam (Noord) en Haarlem wat men noemt parallel geschakeld met de Hoogoven centrale. Men moet zich dit zoc voorstellen, dat alle drie centrales den stroom als het ware in de leidingen pompen, die die cen trales verbinden en dat het P.E.N. op ver schillende punten van die leidingen en Am sterdam en Haarlem aan hun centrales den stroom afnemen. Produceeren nu de Hoog ovens te veel electriciteit voor de behoeften van het P.E.N., dan gaat dit teveel in de richting Amsterdam of in de richting Haar lem, is de behoefte van het P.E.N. grooter dan de productie van de Hoogovens, dan zenden de Centrales te Amsterdam en Haar lem stroom naar de punten, waar het P.E.N. de electriciteit afneemt. Wanneer men nu vraagt, of dit betrekken van electriciteit van het Hoogovenbedrijf een voordeel voor de P. E. G. E. M. en dus voor haar afnemers Provincie, Amster dam en Haarlem oplevert, dan is het ant woord daarop niet in twee woorden te geven. Uit een oogpunt van algemeene economie is er natuurlijk een groot voordeel, want het zou in strijd met alle begrippen van econo mie zijn om de gassen, die bij het hoogoven proces ontstaan, niet te gebruiken. Maar de vraag is anders gesteld en nu is het een feit, dat door de levering door het Hoogovenbedrijf de machines in de centrales te Amsterdam én Haarlem niet meer gedurende even langen tijd als vroeger gebruikt worden en dat dus die centrales minder economisch moeten werken dan vroeger. Dit nadeel in cijfers om te zetten en af te wegen tegen het voor deel, dat door de Provincie, Amsterdam en Haarlem tengevolge van den betrekkelijk lagen prijs van den door het Hoogovenbedrijf geleverden stroom verkregen wordt, is uiterst moeilijk, doch alleen reeds om het aan de levering door de Hoogovens^ verbonden algemeen economisch voordeel, dient zij te worden nagestreefd. Invloed van beteekenis op de prijzen, die de Provincie, Amsterdam en Haarlem aan hunne afnemers moeten vragen, kan het echter niet hebben, als was het alleen maar uit hoofde van het feit, dat de productiekosten slechts een klein onder deel vormen van den prijs, dien de licht- verbruiker moet betalen, welke prijs vooral beheerscht wordt door de z.g.n. distributie- kosten. Een punt, dat met betrekking tót de leve ring door het Hoogovenbedrijf wel eens naar voren is gebracht, is de zekerheid en de sta biliteit van de levering. Men beschouwt de door dit bedrijf geleverde electriciteit wel als „afval-electriciteit" en inderdaad is zij, zcoals wij hierboven aanstipten, een afval- of bijproduct. Voor den afnemer is echter een K.W.U., door de Hoogovens geleverd, precies even- zoo goed als een K.W.U., door Amsterdam geleverd en de klanten van het P. E. N. in het noordelijk deel der Provincie hebben bovendien het voordeel, dat, als er onver hoopt eens iets in de Centrale te Amsterdam mocht gebeuren, zij ook nog stroom van de Hoogovens kunnen krijgen. Aan den anderen kant spreekt het vanzelf, dat bij de Hoogovens het eigen bedrijf steeds de eerste plaats inneemt. Uit het bovenstaande mag men dus de conclusie trekken, dat door de samenwerking tusschen het Hoogovenbedrijf en de P. E. G. E. M. een stand van zaken is geboren, die beiden bedrijven zekere voordeelen brengt en die uit een oogpunt van algemeene econo mie valt te waardeeren. In de a.s. Dinsdagavond te houden raads vergadering zal worden behandeld de voor dracht omtrent vaststelling van een plan tot herziening van het oorspronkelijke uitbrei dingsplan voor deze gemeente. Niet minder dan 17 bezwaarschriften van grootbezitters enz. zijn ingekomen, o.a. van de N.V. „Veen- duin," Jhr. Boreel van Hogelanden, G. M. del Court van Krimpen te Wassenaar, Mr. Guépin te Santpoort, Hoogovens, Walrave Boissevain te Amsterdam enz. De reclamanten achten zich door geprojec- teerden plantsocnaanleg en te breede wegen in hunne belangen geschaad. B en W. stellen voor, het plan overeen komstig het ontwerp vast te stellen, behou dens eenige wijzigingen. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur, had in den Houtrakpolder een droevig ongeluk plaats. De 18-jarige W„ wonende te Halfweg (Zwanenburg) had voor den Houtrakpolder eenige werkzaamheden te verrichten, ter hoogte van het watergemaal bij den Noor- derweg. De jongen die in een mast van het hoogspanningnet van de electrische geleiding zat, raakte een draad aan, met het gevolg, dat de .ongelukkige neerstortte. Door de ter plaatse aanwezige werklieden werd telefo nisch medische hulp ingeroepen en de politie gewaarschuwd. Dr. Melchior van Halfweg was spoedig ter plaatse en stelde onmiddel lijk nog pogingen in het werk de levens geesten op te wekken, doch tevergeefs, dc dood was reeds ingetreden. Het lijk werd per auto naar Halfweg vervoerd. Gevallen. Mej. Ph„ wonende aan den IJweg te Lijn den, had het ongeluk, terwijl zij iangs de Hoofdvaart fietste, dat haar stuur brak, met het gevolg, dat zij zoo1 kwam te vallen, dat ze een hoofdwonde opliep. De hulp van eed geneesheer moest worden ingeroepen. ,Auto in de sloot. Donderdagmiddag reed de graanhande laar Péters met zijn auto door den IJweg te Vijfhuizen. Toen hij hij den landbouwer G. de werf op wilden rijden, nam hij zijn draai niet goed en hij reed pardoes in de wegsloot. De heer Peters Jtwam er goed af. Niet dan na heel veel moeite, wist men het zware ge vaarte uit de diepe sloot te halen Vandaag herdenkt de heer Dr. Fred, va* Eeden, den dag waarop hij vóór 40 jaar lot doctor in de Medicijnen werd gepromo veerd. Dr. I red. van Eeden is ons, Roomschen, in de laatste jaren hartelijk lief geworden.' dierbaar ook door hel treffend voorbeeld' dat hij ons, Katholieken, g^eft door zijn be-l keering en de wijze, waarop hij zijn bekee-j ring beleeft, en daarom zij dit jubileum in deze rubriek herdacht. Immers, Dr. Fredtrik van Eeden is een geboren Haarlemmer. Zijn vader was hier ter stede ten bekend botanicus en secretaris van de Maatschappij v,an Nijverheid. Zijn moeder, mevrouw van Eedenv. Warmeloo," verwierf zich vele verdiensten voor hef openbare leven en was o.m. oprichtster der Huishoud- en Industrieschool, In Haarlem krteg Van Eeden ook zijn eerste onderwijs en Haarlem bleef hij in zijn latere levens jaren liefhebben. Dr. Fred, van Eeden heeft zich onder scheiden op elk gebied, waarop hij zich be woog. Als geneesheer met zijn experimen ten over de psychische geneeswijze, als we reldhervormer om zijn teleurstelling met „Walden" en de nederzetting in Carolina, als letterkundige als de schrijver van zoo vele werken, die zijn naam tot een zeer ver nageslacht zullen bewaren en ten slotte als bekeerling. Voor ons, Haarlemmers, zal echter Dr. Fred, van Eeden vooral blijven de groot* van Eeden, die te Haarlem geboren werd en roem bijzette aan de glorie van zijn vaderstad. Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Stilstand OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Op het Sluisplein te IJmuiden had Vrij dag een aanrijding plaats tuWchen den wiel rijder J. F. en den motorrijder C. S. F. be kwam eenige lichte' schrammen, terwijl het rijwiel ernstig beschadigd werd. Tegen S. werd procesverbaal opgemaakt. Auto tegen een boom. Vrijdag geraakte een der voorwielen van een op den Huigsloterdijk rijdende vracht auto los. De chauffeur kon hierdoor z'n stuur niet meer houden, met het gevolg, dat da auto tegen een boom reed en ernstig werd gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Botsing. Op den Venneperweg kwam Donderdag" avond een tweetal wielrijders, die beiden zonder licht reden, met elkaar in aanrijding. De arbeider H. alhier, bekwam een vri) ernstige hoofdwonde, terwijl z'n fiets deer lijk werd gehavend. De andere wielrijder kwam er met enkele schrammen af. BIOSCOOPTHEATER „DE KROON." In de „Kroon" draait weer een afwisselend en dikwijls heel interessant programma. Vooral het uitgebreide journaal, vraagt en verdient een groot gedeelte van onze aan dacht, gevolgd door een klucht in 2 acten: „Als het zomer wordt"een film waar van we den inhoud evenmin als de titel kunnen verklaren. We weten alleen nog maar, dat er een bende leeuwen in voor komen en een neger-engeltje, die wanhopige pogingep aanwendde om van den grond los te komen. Zeldzaam aardig is de teekenfilm „de Avon turen van Felix" waarin het pro- en contra der poezen gedemonstreerd wordt. Heel mooi ook is de dierenfilm, waarin alleen het stilstaande lichtbeeld van opzit tende en pootjesgeven de brontosaurussen en ichlosaurussen een beetje mallen' indruk maakt. Na de pauze gaat het hoofdnummer „Op hooge Zee," een sensatie-film van hét eerste water. Iemand die niet van deze sensatie houdt, kan zich verlustigen aan de zeldzaam mooie fotografie, de prachtige compositie en het natuurschoon. De inhoud draait om een verdwenen laat ste wilsbeschikking, een .mooi meisje, eer fabelachtige staal-fabriek en een sympathieke en een antipathieke jongeman. De fielt in het stuk is „bij" wat z'n hulp middelen betreft, en weet altijd op het juiste oogenblik een zeestootner of een vliegmachine uit den grond te stampen. Het verhaal speelt in het tijdperk, toen men een kapitein van een passagierschip met 20000 personen aan boord, mocht dreigen hem in den grond te boren, zonder dat men er later iets meer van hoorde. De muziek was, zooals steeds, goed ver zorgd. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLANb KLEIN BILJART. Voor bovenstaand Kampioenschap heelt o.m. ingeschreven, de Haarlentsche Kampi oen, dc heer W. Kobus. «L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1