INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWST UIT DEN OMTREK. HALFWEG HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. VELSEN IJMUIDEN. Inbraak. CASTRICUM. VIJFHUIZEN. HILLEGOM. HEEMSTEDE Onze Katholieke Groenten- en Fruithandelaren. De conferentie van Locarno. Koning Fasoel. De a.s. algemeene staking te Parijs. feurgerlijke Stand. Geboren Grietje, d. v. D. C. de Rooij en J. J. Lieshen, Hout- rakpolder Gerardus Jacobus, z. v. M. J. M. Wi llems en G. C. Treffers, Stadskwartier. Ophalen vuilnis. B. en W. hebben aan J. den Dekker te Zwanenburg ondershands opgedragen het ophalen van haardasch en vuilnis alhier, voor het jaar 1926. Onder sloopers handen. Het van ouds bekende huis „Ter Hert", staande naast de suikerfabriek alhier, is thans in sloopers- handen. Vroeger was dit huis het eenigste hotel en logement van Halfweg. Alle schip pers en vrachtrijders, die deze plaats moes ten passeeren, deden dit huis aan. Het huis moet thans ruimte maken voor eventueels •uitbreiding der suikerfabriek. Geen concours. Was het plan van de muziekvereeniging „Eensgezindheid" in den zomer van 1926 een concours te houden, thans kunnen wij mededeelén, dat het con cours niet doorgaat. Opening tuinbouw-wintercursussen.-— Alhier werd de nieuwe, tweejarige cursus eenigszinds officieel geopend. Daarbij waren tegenwoordig de heer J. Donk, leeraar aan de Tuinbouwwinterscnool te Loisse, als vertegenwoordiger van het Rijkstoezicht, de heeren C. Ludwig en C. Geitenbeek Jr. als vertegenwoordigers der finantieele com missie der gemeente Hillegom, het onder wijzend personeel e.a. De heer Beumer van Sassenheim, hoofd van den cursus, zette voor de leerlingen het doel den omvang en de beteekenis van dit onderwijs uiteen, waarna de lessen een aanvang namen. Er zijn 24 leeelingen (deelnemers). We vertrouwen, dat allen trouw de lessenlessen zullen volgen, dan alleen kunnen schitterende resultaten verwacht worden. Aardappeloogst. Het rooien vaii de ^ardappeien heeft in dezen polder voor het grootste gedeelte zijn beslag gekregen. Het droge en zonnige weder heeft zijn gunstigen invloed op de ontwikkeling van het aardappclgewas doen gelden, zoodat de ziekte, die zich aanvankelijk in sommige soorten begon te vertocnen, slechtsge ringe schade heeft aangericht. In den Haarlemmermeerpolder kan dan ook van een goed aardappeljaar worden gespro ken. Been afgekneld. Donderdagmiddag heeft nabij den Aaismeerderdijk een ern stig ongeval plaats gehad. Een in de R' gvaart liggend schip zou door middel van een staaldraad aan een sleep boot verbonden worden. Toen de schipper den staaldraad bevestigd had lag het schip ietwat dwars in de vaart. Bij het voortbewegen van de sleepboot geraakte de schipper met een zijner beenen tusschen den staaldraad en het schip, met het gevolg dat dit been nagenoeg geheel werd afgekneld. Onmiddellijk werd een dokter uit Aals meer gewaarschuwd, die de eerste hulp ver leende. De man is later naar een zieken- inrichting te Amsterdam vervoerd. Toestand goed. Naar wij vernemen is de toestand van den jongen Driessen uit Hoofddorp, die hij den Vijfhuizerweg door een vrachtauto werd aangereden, goed. Het Christelijk getuigenis der cata comben. In aansluiting op het reeds eerder verschenen bericht in ons blad over de lezing met lichtbeelden welke op Maandag avond 19 Oct. a.s. in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk zal worden gehouden, verzoekt men ons nog opname van het volgende Het schijnt sommigen te bevreemden dat, in afwijking van de gewoonte, het K.S.A. bestuur prijzen voor dezen avond heeft ge steld. die nogal afwijken van hetgeen ge woonlijk aan entree geheven wordt. Ter nadere toelichting moge echter dienen dat alle baten van dien avond aan Pater Hen- drichs worden afgedragen, die dat niet voor zich zelve behoudt, doch dit afdraagt aan een genootschap te Rome dat zich speciaal be zighoudt met het verder doen van opgravin gen en opsporingen aldaar, teneinde steeds meer bewijzen te kunnen bijeenbrengen omtrent „Het Christelijk getuigenis der ca tacomben". Een zeer schoon en sympathiek doel dus dat on£ aller medewerking verdient. Voor het overige kunnen we hieraan nog toevoegen dat Pater Hendrichs een zeer be gaafd spreker is die met steeds stijgend suc ces zijn lezingen voor niet-katholieken in de groote steden houdt. Het heeft het K.S.A. bestuur dan ook veel moeite gekost hem voor het houden van zijn interessante lezing naar hier te krijgen. Het belooft een buitengewoon leerzame 8 en 10 uur. Tc 12 uur catechismus. Kwart voor 6 H. Familie. Te 7 uur Lof met Octo- ber-oefeningen. DINSDAG-avond na het Lof Maria- Congregatie voor de meisjes. WOENSDAG-ochtend te 7 uur Alge- meene K. Communie voor de meisjes van de Maria-Cor.gregatie, te 9uur Veni Creator en gez. H. Mis vaor Br. en Br. Na het Lof Maria Congregatie voor de Jongens. VRIJDAG te 12 en 4 uur biechthoorèn fc' de meisjes. ZATERDAG-ochtend te 8 uur gezamen lijke H. Communie voor de meisjes, 's Na middags van 4 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. De geheele week 's avonds te zeven uur Lof met Rozenhoedje. Dagelijks half zeven uit reiken van de H. Communie. Stagnatie. Op dc Brecstraat kantelde Vrijdagmiddag een wagen, beladen met riet, om. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte dit eenige stagnatie in het verkeer. Begin van brand. Tijdens de afwezig heid van de bewoners ontstond Vrijdagmid dag in het huis van v. d. W„ aan de Zee straat, een begin van brand in een partij krullen, die opgeslagen was in de timmer manswerkplaats. Door onbekende oorzaak vatten de krullen vlam. De omwonenden slaagden er na veel moeiten in het vuur tot de krullen te beperken. De rondvraag Door den raad werd 22 (September j.l. in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een voorstel van de leden B. G. Schuitenmaker c.s.om de „rondvraag" te herstellen. Over dit voftrstel is door ons het oordeel gevraagd van de commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetgeving, leden indertijd deel uitmaakten van eene commissie inzake herziening van het reglement van orde. Deze commissie deelt bij schrijven van 29 September j.l. om het vol gende mede „Het komt ons voor, dat aan het daarin uitgesproken verlangen zou worden tegemoet gekomen, wan eer tusschen de artikelen 16 en 17 van het reglement werd ingevoegd eer. nieuw artikel, luidende 1. Vóór den afloop der vergadering stelt voorzitter de leden in de gelegenheid mede- deelingen of vragen te doen in het belang der gemeente, mits hem daartoe aan het begin der vergadering opgaaf is gedarn. 2. Onderlinge discussie over zoodanige mededeelingen of vragen door de leden wordt niet toegestaan. 3. Tusschen het lid, dat de mededeelingen of vragen ddet, en burgemeester en wethou ders is discussie toegestaan. Mocht één der overige leden van den raad in de discussie be trokken worden, dan wordt ook dit lid voor een persoonlijk feit het woord verleend." DE DADER GEARRESTEERD. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te IJmuiden ingebroken in het schaftlo kaal van den Chr. Zecliedenbond aan de Visschershaven. Door inklimming door een tuimelraam heeft de dief zich toegang verschaft tot de locsli- tcit en eenige busjes met centen ontvreemd. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in en Vrijdag mocht het haa- reeds gelukken den dader. M, V„ uit Sche- veningen, aan te houden. Bravo! V. werd heden naar Haarlem overgebracht. Aangehouden. Door de politie werd aangehouden G. K. en naar Haarlem over gebracht. K. had nog 6 boete of 6 dagen hech tenis cn 4 boete of 4 dagen hechtenis te goed. Rijwieldiefstal. Ten nadeele van S. is uit de stookplaats van de Ijsfabriek aan het Sluisplein een rijwiel ontvreemd. Een onder zoek wordt ingesteld. Valsche gulden. Bij het kantoor der Haarlemsche Bankvereeniging te IJmuiden, werd een valschg gulden ontvangen met 't jaartal 1923. WAARSCHUWING. De burgemeester van Castricum waar schuwt ernstig om in relatie te treden met of te koopen van 3 in een auto rondreizen de kooplieden, die stoffen en linnengoed te gen zeer goedkoope prijzen aan den man trachten te brengen en niet leveren de maat welke verkocht is- Eén der personen heeft een donker uiterlijk en spreekt gebrekkig Hollandsch. De tweede is een gezet blond persoon, spreekt goed Hollandsch en doet dienst als chauffeur. De derde blijft in den regel in de auto en spreekt naar mededce- ling van de anderen Duitsch. Zij trachten de indeeling van de woningen goed op te remen en te weten te komen of er geld aanwezig is. Asphalteering. Met het a&phalteeren van het gedeelte Spieringweg is men Vrij dagmorgen gereed gekopien. Was deze weg voorheen vol kuilen en gaten, het is nu een weg, die bekeken kan worden. Een groote verbetering is hiermede tot stand gekomen. Men kan nu vanuit Vijfhuizen Halfweg be reiken bijna geheel lanrfs asphaltwegen. St. Jozeph Gezellen Vereeniging, In het St. Gerardus Majella Patronaat werd Donderdagavond een vergadering ge houden van R.K. Jongelingen tusschen 15. 20 jaar om te komen tot de oprichting van een afdeeling van bovengenoemde vereeni ging- De opkomst was best. Te ruim 8 uur open de Pastoor van Leeuwen namens Pastoor Krook, die hiervoor verhinderd was, de bij eenkomst met den Chr. Groet. ZijnEerw. wilde het gras niet voor de voeten van den spreker van dezen avond, Rector van Andri- chem, weg maaien en gaf dezen daarom da delijk het woord. De Rector begint met te zeggen, dat hij veel te zeggen heeft over de St, Jozeph Gezellen Vereeniging n.l. de be- teekenis, inrichting, doel, en werkwijze. De St. J. G. Ver. werd circa 80 jaar gele den gesticht door een Duitsch Priester, Adolf Kolping. Spr. schetste het jeugdige leven van ezen priester, die, toen hij eenmaal zoo- er gekomen was, na circa 20 jaar 400 Veree- igingen had gesticht, die zijn opgegroeid t goede gezonde Organisaties. Kolpings beid staat in het begin van het sociale leven, ij heeft de eerste sociale vereeniging ge licht en het program daarvan geldt nog tot den ten dage. In 1868 werd in Holland de St. J. G. Ver. sticht door drie heeren op een bovenkamer- te Amsterdam. De Stichter Jhr. van Nis- n tot Sevenaar, wordt als zoodanig nog steeds geeerd en jaarlijks trekt men nog op naar zijn graf om dankbaar zijn werk te ge denken. Tot vooi 7 jaar waren hier slechts 23 veree- nigingen en thans is dit aantal tot 70 gestegen. Hierna komt spr. aan het doel der vereeni ging. De Gez. Ver. mag niet zijn een Room- sche kroeg, De instructies der Ver. i zijn niet te ontaarden in louter vermaak. Het devies der Ver. is Godsdienstzin, arbeidzaamheid, eensgezindheid, vroolijkheid. Zij wil de leden bijbrengen in kennis en Godsdienstigen geest. Wil de leden leeren godsdienstig te zijn in alle opzichten in kerk en huis, on werkplaatsen cn op straat. Over de arbeid zaamheid zegt spr„ dat de Godsdienst den dagelijkschen arbeid moet verlichten. Wan neer men een góed lid wil zijn dan moet men zijn arbeid opvatten als plicht, ons opgelegd door God en dit daarom doen om God. Zoo wil de St. J. Gez. Ver. het leerén. Omtrent eensgezindheid en vroolijkheid, daarbij aard en karakter der Ver., zegt spr. dat het Kol pings wil was in zijn vereeniging een model huisgezin te stichten, daarom gaf hij aan zijn ver. een vader n.l. een Priester. Om den Priester groepeeren zich de leden, dat maakt het leven gezellig en broederlijk. Dc Pries ter moet zijn een vaderlijke vriend, een raads man, vertrouweling en deelgenoot in vreugde en droefheid. Spr. illustreerde een eventueele verkeering van gezellen in verband met ver houding tusschen Priester en leden. Omtrent het broederlijk verband zegt spr., dat de le den moeten zijn geestelijke zonen van den Priester President en daardoor broederlijk onder elkander. Hierna zegt spr. hoe men tot verschillende vermakelijkheden kan komen, zooals muziek, zang, tooneel, sport, etc. Als er leden zijn, die zeggen wat wordt er in de Gez. Ver. voor mij gedaan vraag dan eerst, wat doet ge zelf? Een en ander moet van de leden zelf komen, a Vervolgens komt spr. aan de inrichting 1 Dc heer Fijms sluit zich aan, bij hetgeen de heer Vooren heeft betoogd. Ook deze spr. noodigt B. en W. vriendelijk uit, hun prae-advies terug te nemen. De heer Vermeer zegt, dat B. en W. misschien nooit voor een moeielijker prae- advies hebben gestaan dan dit. Weken zal er over gedacht zijn, hoe kunne?! we den heer Engel heipen Spreker wil evenmin als de vorige sprekers een politiek tournooi betreden, men kent zijn meening in dezen een geheele reorganisatie van het onderwijs. Wil het Ulo goed zijn, dan moet de fundee ring, het L.O. daartoe het zijne doen. We moeten niet helpen met halve midce'en. Er is 80 der bevolking, dat de Ulo niet be zoekt en ook op sommige lagere scholen is een noodtoestand, die nog erger is dan bij den heer Engel. Na dat nog verschillende sprekers ovér dit punt het woord hebben gevoerd, trekken B. en W. liun voorstel in, en zal dit punt op de volgende vergadering opnieuw aan de orde worden gesteld. Punt 10. Regeling bezoldigingen van den boekhouder van het gasbedrijf en 1iet Wa terleidingbedrijf en van den jongsten bedien de van het Waterleidingbedrijf. De heer Fijma zegt, in de Gascommissie te hebben tegengestemd. Spr. ziet in den maatregel geen bezuiniging, wel bijbaantjes met douceurtjes. De heer Vooren zet de wordingsgeschiedenis van deze zaak uiteen hij is het in dezen met den heer Fijma niet eens. De gemeente is geen soort instelling van liefdadigheid, die oaantjes creëert. Steeds hebben we bezui- ning in den goeden zin en ook thans. De heer Fijma repliceert. De heer Loerakker wijst er op, dat we wel grootscheeps kunnen doen, doch dat de consumenten betalen. Verder vraagt de heer L. naar de bedoeling van het advies onder c., terwijl ook de heer Van de Loo nog inlichtingen verzoekt. De heer Vooren en weth. De Vreugd leggen een en ander verder uit. Hierna komt het voor stel van B. en W. in stemming en wordt aan genomen met 102 stemmen. Tegen de heeren Schrama en Fijma. (De heer Hoog moed was reeds vertrokken). Punt 11. Aankoop van gronden van K. Vermèij, bestemd voor doortrekking van de nieuwe Haven. De heer Fijma meent, dat B. en W. te vroeg met dit voorstel komen. Het doortrekken der Nieuw Haven wordt op f 1.000.00 begroot, koopen we dit, dan hebben we daardoor feitelijk besloten tot doortrekken en waar we van het bestaande eigenlijk al een strop hebben, zouden we die strop vergrooten. De voorzitter zegt, deze zaak is zoo ge worden door een goedgemeend advies van een der raadsleden, die een soort bouwver- bod wenschte. De rechtvaardigheid gebiedt thans een schadeloosstelling. Daar Vermeij billijk is in zijn vraag adviseeren B. en W. tot koopen. De heer Klaver zegt, die aandacht werd door mij gevestigd en was weldoordacht. En daar,we het te koop gebodene altoos voor de gevraagde f 2 per M. weder zullen kwijt kunnen, bestaat tegen de transactie geenerlei bezwaar. Na nog een korte bespreking wordt Het voorstel van B. en W. aangenomen met op 1 na alg. st. Tegen de heer Fijm. Punt 12. Verwerking van afgekeurd vee en vleesch. De voorzitter geeft dienaan gaande nog enkele opmerkingen, waarna het voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Punten 13 en 14 worden in besloten ver gadering behandeld. Punt 15 (niet geconvoceerd) Converteeren van geldleeningen. De voorzitter licht dit punt toe. Gede puteerde Staten hebben bezwaar, dat de gemeenten leeningen sluiten, waarvoor pro visie gevraagd wordt, tenzij men niet anders kan. Eerst komen de Rijkskantoren, die geen provisie nemen. Meermalen is er getracht, daartegen lagere rente te leenen, doch er was geen geld beschikbaar. Thans kunnen we van particuliere zijde 11.800 leenen tegen 5% erl tegen den koers van 99. Is de raad hiertoe bereid De heer Fijma vraagtkan het Rijk niet leenen De voorzitter: Thans niet en wanneer is onzeker. De heer Klaver is er niet tegen, doch het komt hem voor, dat de rentestand nog Zakt. Zouden we het nog even aanzien. De voorzitter meende er reden toe te hebben van de gedane pogingen kennis aan den raad te geven, daar er voor de gemeen te een voordeel in zit. Spr. zou willen ad viseeren te accepteeren. Hiertoe wordt met alg. st. besloten. Punt 16 (niet geconvoceerd). Demping van een gedeelte van de Vinkesloot. Wethouder De Vreugd deelt mede, dat de heer Biemont bereid is tot het toestaan van een gedeeltelijke demping, mits de gemeente zorgt voor een schoeiing en een schutting, en verdere schadeloosstelling van f 250. We kunnen dan een vaste brug daar maken en den toestand er veel verbeteren. B. en W. adviseeren, het voorstel, te accepteeren. De heer Klaver beaamt, dat het een be langrijke verbetering is, maar afdoende is het niet. Weth. De Vreugd licht een en ander na der toe, waarop de heer Klaver repliceeit De Voorzitter zegt, dat als de Raad er niet op ingaat, aan de brug enorme kosten komen. De heer Vermeer vraagt, of de kosten reeds begroot zijn. Na nog een korte bespreking worden B. en W. met alg. st. gemachtigd, de overeen komst te sluiten. Rondvraag. De heer Klaver heeft een serieuze klacht vernomen over het tarief van het bestelgoed -van Gend Loos. Voor een paar koffers werd f 5 bedongen. De betrokkene wilde zich rechtstreeks tot den Burgemeester wen den, doch deze was niet meer in de Burge meesterskamer. De voorzitter zegt, dat de wed. Maaskant het tarief van de gemeente heeftB. en W. zullen de zaak onderzoeken. De heer Klaver heeft nog een minder prettige vraag. Meermalen is spr. aandacht gevraagd voor den bouw der huizen van Pa trimonium. Is daar toezicht Spreker is er gaan kijken, het zijn heel kleine, primitieve woninkjes. Waar het hier ook een gemeente belang geldt, moet spr. zeggen, dat er ver schrikkelijk geknoeid wordt. Weth. De Vreugd merkt op, dat de hui zen wel klein zijn, doch dat er geknoeid wordt daarvan is hem en zijn collega niets bekend. Door den Gemeenteopzichter is een rapport uitgebracht, hetgeen ons slechts matig be viel. Na gehouden conferentie met het Be stuur en den architect is ons verklaard, dat de kiene afwii'd-^en zijn in het belang van de Volkshuisvesting. De ueeï Klaver ik ben geen deskundige doch ziet men dan niet, wat er gebeurt Er worden zelfs oude balken gebruikt, niet gecarboleumd etc. De heer Vermeer is dankbaar voor het gesprokene ook Patrimonium zal een on derzoek instellen. De heer Loerakker is met den heer Klaver wezen kijken, de indruk is slecht, de trasramen zijn nietggoed en er is meer. De heer Vermeer de technische leiding is goed ik weet, dat de heeren Klaver en Loerakker er met den.heer Van de Poll ge weest zijn. De heer Fijma interrumpeert Van de Poll heef zeker geen steenen geleverd De heer Klaver we hebben eerst ge vraagd aan den Gemeente-opzichter, mét ons mede te gaan, doch deze kon niet. Aan Van de Poll hebben we niet veel gehad, maar de verdachtmaking van den heer Fijma je gens den heer Van de Poll hier in de open bare vergadering vind ik misselijk. Wat hec t deze de Gemeente benadeeld? Het is ru- I moerig en de voorzitter hamert.^"" der Ver. De Priester-President, aldus spr., moet hebben vertrouwensmannen. Aller eerst een senior. Of wel de eerste onder de leden, daarbij de commissarissen. Dit alles te zamen wordt raad van commissarissen ge noemd en zorgt voor dc huishouding der vereeniging. Boven de ver. staat een Rtad van Bestuur, dit zijn geen leden doch welge stelde burgers uit de parochie, z.g. bescherm- heeren der Ver. Spr. hoopt, dat bier een veree niging gesticht wordt zooals deze volgens het gesprokene zijn moet. Indien dit inderdaad zoo te Hillegom moge zijn dan zal dit aan de parochie brengen' een buitengewone kracht, zullen de leden voor zich zelf gesterkt wor den en voor hun nageslacht veel goeds tot dtand brengen. Pastoor Krook, die tijdens de rede van den Rector onder luid applaus was binnen gekomen, dankte den spreker mede namens Pastoor van Leeuwen en de andere tegenwoordige heeren, benevens alle aanwezigen, voor de mooie zakelijke uiteen zetting en hoopt, dat het gesprokene als uit gestrooid zaad mag opgroeien tot heil der bei de parochieën. Hierna was er gelegenheid zich als lid op te geven. Medegedeeld werd dat de Vereeni ging er één zal zijn voor beide parochiën. Volgende week Donderdag komen opge geven leden bij elkaar om tot de officieele oprichting over te gaan. Alle leden zijn gedurende 3 maanden voorloopig lid, daarna wordt de geheele ver eeniging aangesloten bij het Centraal Verbond Hierna sloot de Rector de bijeenkomst met het gebed der St. J. G. Ver. Raadsvergadering. Vrijdagmiddag te 1.45 hield de Raad een openbare Verga dering. Afwezig de Burgemeester, voorzitter de Wethouder J.H.M. Balvers. Na voorlezing van het gebed wordt voot stemmer bij loting aangewezen de heer Schra ma. Alle Raadsleden zijn tegenwoordig. Punt 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Ze worden goedgekeurd. Punt 2. Ingekomen stukken. De heer Vooren vraagt het woord. Hij wijst op het antwoord van het Hoofdbestuur van Bloem bollencultuur aan de gemeente, inzake het door de gemeente gedane vorstelijke aanbod voor het Beursgebouw. Het aanbod is steeds genegeerd door vooraanstaande mannen, bij de opening der groote Tentoonstelling werd er met geen woord van gerept. Had de alg. voorz. slechts sympathiek tegenover het aanbod gestaan, dan waren we verder ge weest. Spr. brengt hulde aan de Voorzitters der Afdeelingen Hillegom, Lisse en Sassenheim voor hun ijver in dezen alsmede aan de afge vaardigden van Hillegom op de 151 ste Alg. Verg. Het is toch algemeen bekend, dat hier is het hartje van het bedrijf, van de teelt,, van de export, vooral als we zien, wat er gebeurt te Lisse op de veilingen. Hier is het centrum. Er wordt gesproken door de heeren uit de stad over de boeren te Hiilegom, die de beurs daar willen, maar die boerenkoppen zijn hard en zullen stijf blijven en niet buigen, totdat de beurs hier is, waar ze hoort. Zij zul len de beurs niet hebben, de goden van de stad, zegt spr. Met algemeene stemmen wordt een motie van den heer Vooren aan genomen, als antwoord op gemeld schrijven. De heer Loerakker wijst nog op de klein geestigheid van den Afgevaardigde van An- dijk te deken opzichte. De motie zal ter alge meene kennis gebracht worden, waarna de. ingekomen stukken verder voor kennisge ving worden aangenomen. Punt 3. Aanbieding Gemeenterekening, dienst 1924. Deze berust bij desbetreffende Commissie, die te zijner tijd daarvan ver slag zal uitbrengen. Punt 4. Aanbieding verslag Volkshuisves ting 1924. Het verslag circuleert bij de leden. Punt 5. Belegging van Kasgeld. De hher Klaver vraagt, of de belegging geschiedt voor kort of lang termijn. De voorzitter zegt, dat de postgiro geen rente vergoedt en dat we met een maandopzegging 3.75 krijgen. Daarbij is de instelling zou coulant, dat we desnoods maar 1 dag behoeven op te zeggen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met elgemeene stemmen. Punt 6. Verzoek van de Vereeniging „Moe- derschapszorg" te Heerlen om subsidie. De heer Vooren wil de a.s. regeling der Regeering afwachten. Weth. De Vreugd zegt we moeten antv/oorden. De heer Schrama is tegen het afwijzen der subsidie door de meerderheid van B. en W. en licht het groote nut der instelling voor de kleine luiden toe. Er wordt door verschillende hee ren nog over gesproken. De heer Loerakker stelt voor, voor dit jaar de gevraagde sub sidie van f 25 te verleenen. Daar dit verstrek kender is dan het voorstel van B. en W. (Weth. Balvers had ook in B. en W. vóór subsidie gestemd) wordt dit het eerst in stemming gebracht en aangenomen met 85 st. Tegen Weth. De Vreugd en de heeren Hoogmoed, Fijma, Jansen en Vermeer. Punt 7. Verzoeken om voorschot uit de ge meentekas voor plaatsjes, ingevolge de Land- arbeiderswet, voor W. Mésman en C. Gal- jaard. De heer Schrama is er niet tegen, mits er niet te veel afwijkingen komen wat ontsiering verwekt. Het moet geen scheeve hokkenboel worden. Weth.De Vreugd zegt, dat er met den wenk rekening gehouden wordt, terwijl de heer Selhorst dezen bouw aanbeveelt. Het gevraagde wordt daarna met algemeene stemmen toegestaan. Punt 8. Verzoek van de commissie van toe zicht op den Tuinbouwwintercursus om ge bruik te maken van een lokaal der Gemeente school. Wordt toegestaan. Punt 9. Verzoek van het Hoofd der Open bare School voor U.L.O. om aanstelling van een derde leerkracht. Over dit punt alleen is ongeveer een uur gediscussieerd. De heer Loerakker opent de rij der sprekers. Hij verwacht oppositie tegen het afwijzend prae- advies van B. en W. Noode zullen deze zeker dit advies hebben gegeven en hun daad getuigt van moed. Spr. brengt daarvoor gaarne dank. Niet aldus staat spr. tegenover de Plaatselijke Schoolcommissie. Haar ad vies kan. aanleiding geweest zijn, dat B. en W. dit advies hebben gege'ven. Het was ongevraagd en buiten de zaak er was veel in te lezen. Toch wil spr. vragen Hebben B. en W. de zaak niet al te zwaar bekeken? Kunnen we straks bij meerdere aanvragen niet zeggen tot hiertoe en niet verder? Met verschillende deskundigen heeft spr. e:over gesproken èn als het kan, zullen we den neer Jïngel helpen. Zouden we niet tijdelijk kunnen helpen Neen, want dan zou er een abnormale toestand heerschen en zou aanleiding kunnen geven tot oneerlijke con currentie. Is het niet mogelijk, dat B. en W. hun voorstel terugnemen en het daarheen leiden, dat aan elke school 1 onderwijzer ge- gjv n wo dt, die een gewoon salaris geniet? »v'e voldoen dan aan het verzoek van den heer Engel en geven aan andere scholen desge vraagd een boventalligen onderwijzer. De heer Vooren heeft met veel belang stelling naar den heer Loerakker geluisterd. De techniek van het onderwijs is zeer moeielijk. De meening der PI. Schoolcom missie zet spr. uiteen. De finantien der ge meente mogen bij de PI. C. niet nummer een zijn, wel het onderwijs. De samenstelling van het advies, zooals het is ingezonden is niet spr. werk. Verder toont deze spr. het groote belang van het U. L. O. voor een ge meente als Hillegom aan en den noodtoe stand der school, indien er geen Ac-ri« leer kracht wordt aangesteld Weth. De Vreugd als u van de Poll ge vraagd hebt, zal hij geep kwaad gezegd heb ben, uaarvoor ken ik hem reeds jaren. De heer Fijma de rommel en het vuil dér door Van de Poll aan de Gemeente ge leverde steenen is tot puin gehakt. Het gaat zoo nog even scherp door, ter wijl de voorzitter hamert en de discussies wenscht te sluiten. De heer Schrama klaagt weer eens over den Stationsweg en bepleit verbreeding en ge heele bestrating. De heer Van Houten vraagt bestrating der tramrails of aanvulling met zand de toestand is er meer dan gevaarlijk. De voorzitter geeft toezegging voor een en ander, waar na hij te ruim 6 uur d? ver gadering sluit, K. S. A. Gisteravond heeft het Plaat selijk Comité voor de Katholiek Sociale Actie een vergadering gehouden onder voor zitterschap van Dr. C. A. M. Droog. Medegedeeld werd dat indertijd de stich ting van een R. K. Bevolkingsbureau niet kon doorgaan, degens financieele zwarig- heden. Intusschen is echter een royale gift ingekomen en mét een bijdrage uit de kas van het Comité kon het register tot stand komen. Aanvankelijk werd het bijgehouden door Mej. Schermer, doch deze zag zich later ge noodzaakt haar functie neer te leggen. De heer Schermer, verklaarde zich daarna be reid om het begonnen werk voort te zetten. En zoo kunnen thans organisaties en ande ren, die inlichtingen wenschen omtrent namen van Katholieken in Heemstede woonachtig, zich bij den heer Schermer, in de Haven straat vervoegen, waar tegen een geringe vergoeding (1 cent per naam) de gewensclite inlichtingen worden gegeven. De voorzitter constateerde zeer terecht, dat de K. S. A. hiermede wederom een nuttig werk heeft tot stand gebracht. De begrooting voor 1926 werd goedge keurd. Zij sluit met een bedrag van f 330. Na eenige besprekingen omtrent de pro paganda werd als bestuurslid gekozen de heer G. P. Koopen, die'secretaris is van het Kruis- verbond. Bij de rondvraag werd nog besloten om een bedrag van f 20.te schenken, ten be hoeve van het St. Nicolaasfeest voor de kin deren van den Volksbond. Voorts zal aan de vereeniging voor de bescherming van meis jes, een bedrag van f 15.geschonken worden. Een even groot bedrag werd tenslotte op voorstel van den geestelijk adviseur, be schikbaar gesteld voor de verspreiding van vlugschriftjes en brochures in die gezinnen, waar het godsdienstig leven slapende is en een opwekking behoeft. Hierna werd de vergadering gesloten. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb niet aansprakelijk. Geachte Redactie Centrale Raad en Congres hebben gedu rende een drie-tal volle dagen de beharti ging van ons Middenstandsbelang van mij opgevorderd en het is daarom, dat ik tot mijn leedwezen niet eerder heb kunnen ant woorden op het meer dan een kolom groo te Ingezonden Stuk van den heer J. G. van Kessel ter verdediging van een hopelooze zaak, een stuk dat ons met de grootste ver wondering geslagèn heeft. Juist, omdat het van hem iseen voor man in ons Katholiek, sociaal en politiek le ven, bij wien dus geen onbekendheid met Bisschoppelijke Voorschriften mag worden verondersteld. Het is daarom, dat zijn verdediging zoo op vallend naiëf is. Kijk eens r Z. D. H. onze Bisschop, aldus ons Ker kelijk Gezag, zooals het den heer van Kessel bekend moet zijn, heeft bepaald le. Tot den Katholieken Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand behooren alle Katholieken, die zelfstandig en voor eigen rekening handel drijven. 2e. Wanneer Kath. Middenstanders, een zelfde branche uitoefenend, een Vakvereeni- ging oprichten, dan behoort die Vakvereeni- ging een afdeeling te worden van de Plaatse lijke Standsorganisatie. Hoe nu de heer van Kessel kan en durft te schrijven onze Vakvereeniging wil niet tot de PI. Standsorganisatie toetreden, daar door dus het Bisschoppelijk Voorschrift ,ne- geerend, dat is mij van een Kath. Voor man een raadsel. Onze R. K. Middenstandsvereeniging heeft destijds de Ledenlijst dezer Vakvereeniging ontvangen en uit deze zijn alle leden indivi dueel als leden der PI. Stands-organisatie ingeschreven toen de Reorganisatiecommis sie de Besturen der Onderafdeelingen tot een bespreking uitnoodigde, is ook verschenen hei Bestuur dezer Vakafdeeling in den be ginne is de Voorzitter van St. Marcus, als zijnde rechtens bestuurslid onzer PI. Stands organisatie en dus daardoor lid der Midden standscentrale oprde vergadering dier Centra le gekomen en heeft daar aan de besprekin gen deelgenomen voorts is het Bestuur dier Vakafdeeling op onze Bestuursvergadering verschenen en heeft beloofd pogingen in het werk te zullen stellen dat de leden hun ver plichtingen ten opzichte van contributiebeta ling zouden nakomen de Geestelijke Advi seur dier Vakafdeeling is vrij geregeld op onze Bestuursvergaderingen present geweest, wel degelijk is St. Marcus dus wederzijds gere geld beschouwd als een Onderafdeeling der Haarlemsche R. K. Misddenstandsvereeni- ging, alleen.... men wenschte geen contribu tie te betalen. En dat mag niet getolereerd Wij moeten geregeld bij onzen Hoofdbond onze Ledenlijst inleveren en dan moeten wij per lid afdragen f. 5.per jaar. Afdragen voop een 35-tal leden van wie wij zelf geen cent ontvangen, men begrijpt, dat gaat niet, en het is daarom, dat cr een eind aan moest komen. „Onze Leden kunnen de contributie voor de Standsorganisatie niet betalen, zegt de heer van Kesse. Een dunne uitvluchtEen jaarlijkschen feestavond organiseeren, dat doet men wel. Doch per lid en per dag twee en achttiende cent missen voor de behartiging van algemee ne Middenstandsbelangen, dat kan men niet betalen, terwijl, kom laat ons het maar eens ronduit zeggen, honderd en duizendvoudig dit geld stuk slaan, wanneer men uitgaat dat kan men wel. Wij hebben Van ons jongste besluit natuur lijk kennis gegeven aan onzen Bisschop. Wat zal het gevolg zijn, wanneer tenminste Mon seigneur, zijn voorschriften wil handhaven Dat deze Vereeniging niet meer zal kunnen blijven een R. K. Vereeniging in het bezi van een Geestelijken Adviseur, wijl zij niet wenscht op te volgen de voorschriften van het Kerkelijk Gezag. Dan zal dus de heer van Kessel fungeere als Voorzitter van een gediskwalificeerde Kath Zorg er altijd voot een fiesch Abdijsiroop in huis te hebben zoodat ge die 's avonds bij de hand hebt als ge een verkoudheid voelt opkomen. Want als het eenmaal zoover is zijt ge wellicht te luste loos om nog uit te gaan en een flesch te halen. Ge behoeft niet ver kouden te worden als ge niet wilt. Akker's is een beroemd kruidenmiddel bij bronchitis influenza, kinkhoest en verouderden hoest. Per fl. van 230 gr. (in koker) ft.50; 550 gr. f2.75 Vereeniging, die de Bisschoppelijke Voor schriften met soeten treedt een tegelijk als Voorzitter van ee Kath. Werkliedenvereni ging en als Politiek Vertegenwoordiger onzer Kath. Partij. Of die combinatie, eenig en zonderling in haar soort, toelaatbaar zal zijn, dat is niet aan ons om uit te maken. P. J. M. van TETERING, Voorzitter der R. K. Middenstandsver eeniging. PIET TIDEMAN. Geachte Redactie, Mr, Tideman, uit Bloemendaal, die zoo lek ker te keer kan gaan tegen alles wat Ka tholiek is, blijkt niet vies te zijn van Ka tholieke duiten. Ik zou mijn geachte geloofs- genooten er voor willen waarschuwen, on zen Bloemcndaalschen Piet, waarom wij zoo vele malen al hartelijk hebben gelachen, niet de gelegenheid te geven te lachen om onze katholieke centen'en onnoozelheid. Wat is het geval? Een heele poos geleden, de oudere Haar lemmers en Bloemendalers herinneren het zich heel goed, redigeerde en exploiteerd-. Piet Tideman het „Bloemendaalsch Week blad". Hij maakte er een angel van om gif en venijn te spuiten naar Rome en Room- sche Nederlanders. Het ding ging steeds be roerder, net als z'n geestesproduct „Het Mid den", en gaf eindelijk bijna den geest. Dt- ,,N. Haarl. Crt." was aan die ziekte van Tideman's orgaan niet vreemd, waarvoor haar nog heden alle hulde! Om er nog van te'redden, wat te redden viel,' gai Piet Tide man de exploitatie en de redactie van het „Bloemendaalsche Weekblad" in andere han den. Piet werd uit de redrctie verwijderd en hoewel de slechte geest van zijn werk ;n „Bloemendaalsch Weekblad" nog lang na- Werkte, knapte dc atmosfeer langzamerhand op en het „Bloemendaalsche Weekblad" be gon zelfs te rendeeren. Dat moment schijnt Tideman te hebben afgewacht, om er weer in te komen bij „Bloemendaalsch Weekblad' Hij heeft de redactie en exploitatie weer in handen genomen en nu is het mijn tyedoeling onze argelooze Katholieken aan te sporen hun abonnement op te zeggen op dat blad van Tideman en er onder geen beding in te adverteeren. I.oopende contrac ten dienen natuurlijk te worden afgewikkeld maar, Katholieken, in geen geval moe,t het contract of abonnement vernieuwd worden. Omdat „Bloemendaalsch Weekblad zoo an ti-Katholiek is? Het zou dat in handen van Tideman natuurlijk weer kunnen worden. Hij druipt immers van vergif tegen de Roomschen van het hoofd tot de voeten. Maar al zou er geen andere reden zijn, dan dat^Tjdeman weer met zijn vingers aan „BI. W. zit, dan zcu dit voor ons genoeg zijn om onze ge- loofsgenooten de lezing en den steun van dat blad af te raden. Wij, Katholieken, zul len dat blad van Tideman weer dc tering laten krijgen. Hij zal ons niet nemen. De onbekookte papenhater en onverdraagzame Nederlander, dien wij, de Hemel betere t, een landgenoot moeten noemen, verdient geen steun van Katholieken. Eerder immer' een oorvijg! Ik twijfel er niet aan of geef, Katholiek'zal nog langer „Bloemendaalsch Weekblad" lezen of er in adverteeren. Met dank vcor de plaatsing, DAVID UIT DE VERGADERING DER KATH. EN CHRIST. TEXTIELARBEIDERS-ORGANI SATIES. In de Vrijdag gehouden vergadering van 't Federatie-bestuur, bestaande uit de ver tegenwoordigers der Katholieke en Chris telijke textiel-arbeiders-organisaties, is men tot algeheele overeenstemming gekomen over het in te nemen standpunt, in ver band met den afloop der overeenkomst tusschen deze organisaties en de 3 Twentsch'e werkgevers. Geconstateerd werd dat in de Bonds-instanties van beide or ganisaties zoowel in de vergadering der afdelingsbesturen als in de zeer druk be zochte ledenvergaderingen men in groote lijnen met de voorstellen der hoofdbestu ren accoord kon gaan, zoodat behoudens eenige geringe wijzigingen het oorspronke lijk plan werd vastgesteld. Men zal zich met de werkgevers in verbinding stellen, waartoe een schrijven werd opgesteld, waarin de verschillende punten, die in een eventueele nieuwe overeenkomst behooren geregeld te worden, vervat zijn. Besloten werd nog d itschrijven te publicecren na dat het den werkgevers is toegezonden. LOCARNO, 10 Oct. Het is duidelijk dat dc moeilijke dagen der conferentie thans ceneen aanvang nemen. Het feit dat me vrouw Chamberlain gister vertrokken is naar de kust van Maggiore wijst erop, dat de conferentie waarschijnlijk verlengd zal worden. Zij zal haar echtgenoot daar gezel schap houden. LONDÉN, 10 Oct. De Westminster- Gazette zegt: wij zien de onderhandelingen momenteel in het meest kritieke strium. Het vertrouwen en de goede wil der delegaties zal de laatste moeilijkheden overwinnen. LONDEN, 10 Oct. Alvorens naar Iral te vertrekken, heeft koning Feisoel een ver klaring afgelegd, over den toestand in Mo-> soel. Ëen scheiding van Irak en Mosoel zou de grootste ramp voor mijn land beteeke- nen, zei de koning. Nog verklaarde hij: de vooruitgang van Irak zou enorm belemmerd worden. Ik vertrouw er echter op, dat in de toekomst vrede zal heerschen in het Midden-Oosten. PARIJS, 10 Oct. Algemeen wordt ver wacht dat de tegen Maandag a.s. door de Communisten geproclameerde algemeene staking "en groot echec zal vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6