imm Am'd j Gravin Francisca. aigeiseene staking in Frankrijk. In Calabrië verwoest een orkaan een spoororug. Een trein in het water gestort; twaalf dooden. Nieu we proclamatie van de Spanjaarden aan Abd-el-Krim, waarin de Riffiinen gesommeerd worden zich, onder bedreiging van uitroeiing en verwoesting, te onderwerpen. De gedelegeerden te Locarno hebben Zaterdag een boottocht gemaakt op het Lago Maggiore. De Fransche missie van uit .Washington teruggekeerd. De zeeliedenstaking in Zuid-Afrika ge- iindigd. Algemeene R. K. Werkgevers vereniging. Paul Krüger-her denking. Vestingbegrooting 1926. Kustverd ed igings fonds. F. Bramley. f Het kanaal LuikMaastricht. VERKEER EN POSTERIJEN Het verkeer in Den Haag. 90 206 69 400 83 31 1 91 FEUILLETON. LUCHTVERKEER. Vliegtuig in een sloot. Nieuwe records van Lasne. UIT ONZE WEST. SurinameCuragao. UIT ONZE OOST. Groote knoeierijen te Weltevreden. Communistische propaganda onder havenarbeiders te Priok. Sarekat Islam en regeering. ORDE EN ARBEID, Laatste voorstel der Directies. Geen resultaat. HANDEL EN NIJVERHEID. Meubelbeurs Amsterdam. Een mooie opdracht. V KERK EN SCHOOL1. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen Naar de missie Maria-congregaties. Jaarboek der R. K. Universiteï f*mn«OTÏ Dc conferentie van Locarno. De dag van Vrijdag werd besteed aan di plomatieke besprekingen. Chamberlain bezocht in den namiddag Luther, die ook item- een bezoek bracht. Skrzynski bracht behalve aan Chamber lain en Vandervelde ook een bezoek aan Benesj. De geallieerde en Duitsche juristen wer ken dag en avond. Het probleem der Fran sche waarborgen voor de arbitragepacten van Duitschland met Polen en Tsjecho-Slowakije schijnen goede vorderingen te maken. De conferentie hervatte Zaterdag in tweede lezing het onderzoek der artikelen van het pact op den grondslag der amendementen, ter bestudeering aan de juristen voorgelegd. In de preambule werd aan de contracteeren- de staten de naam van Italië toegevoegd, die met voorkwam in het te Londen geredi geerde ontwerp. Deze toevoeging bevestigt slechts de verklaringen, reeds afgelegd door de Itajiaansche gedelegeerden wat betreft de bedoeling van Italië om als garant aan het pact deel te nemen op dezelfde voor waarden als Groot-Brit'annië. Het onderzoek der artikelen leidde tot de aanvaarding eener definitieve redactie voor het meerendeel der punten. De overige blij ven voor latere bespreking voorbehouden. Deze betreffen den waarborg voor de oostelijke arbitrage verdragen en de toetre ding van Duitschland tot den Volkenbond. Een draadloos bericht uit Lor.den meldt, dat :n de door de deskundigen Vrijdag ont werpen formule die blijkbaar nog niet de ;oedkeurisg der ministers heeft kunnen weg dragen bepaaid werdt, dat een sanctie vaartoe door den Raad van den Volkenbond overeenkomstig art. 16 van het Convenant besloten wordt, slechts kan worden in wer- ring gesteld met goedkeuring van de par lementen der betrokken landen. De Zaterdag uit Locarno ontvangen be richten wijzen er op, dat de verwachting als zou nog deze week overeenstemming aan gaande het garantie-pact worden bereikt, voorbarig was. Uit de communique's blijkt, dat volkomen overeenstemming bestaat, rnet uitzondering van hetgeen de beide bekende punten betreft, doch dat een oplossing ten aanzien van deze twee punten zeer 'spoedig kan worden verwacht, daarmen meent een formule te hebben gevonden, welke de Duit sche nationalisten zou bevredigen. Het bericht dat Italië het veiügheidspact mede zal onderteekenen wekt geen verras sing, doch wel dat Mussolini voornemens is daartoe naar Locarno te komen. De te Locarno vertoevende ministers gaan het nu eens op het water probeeren. Een telegram uit Locarno meldt namelijk, dat de vertegenwoordigers van Frankrijk, Enge land en Duitschland Zaterdagmiddag een boottocht op het Lago Maggiore hebben ge maakt om op de golven de problemen der conferentie te bespreken. Chamberlain verklaarde aan <Je Engelsche journalisten De boottocht op het meer stelde ons in staat onze standpunten beter te leeren kennen en ze nog nader tot elkaar te brengen. Ik ben zeer voldaan over de besprekingen van hedenmiddag en geloof, dat zij ons dich- )er bij een accoord brachten, maar er is nog veel te doen voor de conferentie kan eindigen. In de Vrijdag gehouden voltallige zitting is geen accoord bereikt over de toetreding van Duicsehland tot den Volkenbond. De aangekondigde middagzitting is afgelast. De afkondiging der alge- meene staking in Frankrijk, Op het departement van binnenlandsche Zaken is onder voorzitterschap van den mi nister een belangrijke conferentie gehouden •er beraadslaging over de eventueele gevolgen der onlangs gepubliceerde afkondiging der algenjeene stakingvZij nam alle noodige voor zorgsmaatregelen ter verzekering van het functionneeren der openbare diensten en ter onderdrukking van eiken aanslag op de vrij heid van arbeid. Tegen drie communisten député's van het Seinedepartemer.t, die in de Banlieue vlugschriften verspreidden tegen den oorlog in Marokko en vóór de algemeene staking, is procesverbaal opgemaakt, waarna zij weder in vrijheid werden gesteld. De communisten hebben Zaterdag de algemeene staking bij de transportbedrijven in het gebied van Parijs afgekondigd, totdat de eischen van het personeel zullen zijn ingewilligd. In Lyon hebben de communisten geduren de den nacht een order tot een algemeene 24 uur-staking voer heden op de stads muren geplakt. De terugkeer van Caillaux. Caillaux heeft op zijn terugreis uit Amerika te Plymouth in een interview verklaard, dat het resultaat zijner besprekingen te Washington hem niet heeft teleurgesteld. „Niet iedereen kan zulke overeenkomsten sluiten als de heer Baldwin" de hij. Een trern m een nvrer gestort. Een hevige orkaan, die Zaterdagavond in net gebied der Ionische Zee woedde, ver nielde een spoorbrug van 14 m lengte over de rivier de Ponza in de lijn van Catonzaro naar Regygio (Calabrië), tengevolge waarvan een trein in het water stortte. Het aantal dooden bedraagt twaalf, onder wie drie spoorweg beambten drie personen worden nog ver mist. T:en« reizigers zijn ernstig verwond. Nog twee bruggen over dezelfde rivier zijn ingestort. De oorlog in Marokko. Op den weg naar Tatoean is een landmijn ontploft, waarbij een auto werd opgeblazen, een Spaansch officier werd gedood en anderen gewond. Het feit, dat de Riffijnen een groote hoe veelheid ledige patronenkisten bemachtig den, die naar Tanger werden vervoerd, om te worden verkocht, schijnt te hebben ge leid tot het gerucht, dat zij een groote hoe veelheid kleine wapens en munitie hebben buit gemaakt. De colonnes van kolonel Dolla hebben Za terdag hun opmarsch in de richting van Soek Telatza de Elef voortgezet, waar zij zien opnieuw met de Fransche zullen vereenigen. Nu Abd-el-Krim> ofschoon hij- langzaam- sctiuic zou worden samengesmolten. iaan voor den druk der Fransche en Spaan- o/~Vto 1 octoyc mnof urtilmM r-^r.4- De missie Caillaux is te Havre aan wal gestapt. Caiilaux Wilde zijn oordeel niet zeggen over het ontwerp voor een voorloopige accoord, dat hij bij zich heeft. Hij bepaalde zich er toe, te constateeren, dat het ontwerp tot uitwerking had dat voor den geheelen duur de handelsschuld met de politieke Caillaux verklaarde nog dat hij de Ver eenigde Staten verliet in een atmosfeer vol vriendschappelijkheid, welke steeds tusschen de beide groote naties moet worden gehand haafd en waarin nimmer wijziging kwam ondanks de kracht waarmee hij de rechten van Frankrijk verdedigd had. De besprekin gen, die te laat zijn begonnen voor het al gemeen welzijn en de beschaving zullen en moeten voortgezet worden voor het welzijn der wereld en voor de economische en poli tieke ontwikkeling van Europa, welke ver bonden is met die van Amerika. Caiilaux en de Fransche schuldencom- missie zijn Zaterdagavond te Parijs terug gekeerd. De quaestie van Mosoel. De koning, die onlangs reeds met koning Feisoel over de quaestie van Irak en Mosoel heeft gesproken had heden over deze aange legenheid een onderhoud met minister Amerv dat een vol uur duurde. Fred. Bramley. Hedennacht is te Londen plotseling over leden mr. Fred Bramley, algemeen secre taris van de Britsche Vakvereenigingsfede- ratie, die in verband met een vergadering van het I.V.V, hier vertoefde. Een noodlottige operatie* Een paar dagen geleden heeft een arts te Londen bij een. zestienjarigen jongeman een operatie verricht, die voor den patiënt door een onvoorziene gebeurtenis noodlottig is afgeloopen. De jongen was, fietsrijaend, in. botsing gekomen met een automobiel en had daarbij een kaakfractuur opgeloopen. De artsen achtten een opera'tic noodig, en toen de operatie zoo gced als afgeloopen was, ont plofte opeens met een lievigen knal de spuit, waarmede de arts, die hem behandelde, be zig was warme lucht in den mond van den patiënt te spuiten. Het gevolg v.-as, dat een bloeduitstorting in de hersenen plaats had en de patiënt binnen tien minuten tijds over leed. De arts en medische getuigen, die voor den lijkschouwer getuigenis aflegde, ver klaarden, dat zij in den oorlog honderden gevallen van kaakfractuurbehande.ling had den medegemaakt en dat hun geen enkel geval van ontploffing bekend was. De ont ploffing moest het gevolg zijn geweest van een vermenging van de dampen van den aether en zuurstof, die waren gebruikt tot het bewerkstelligen van een plaatselijke ver dooving, daar het licht, waarmede de spuit verwarmd werd, op ruim zes voet van de operatietafel verwijderd stond en derhalve niet de directie oorzaak van de ontploffing kon zijn. Het was den artsen niet bekend, dat deze dampen ontvlambaar waren. De jury nam de verklaringen der artsen aan en stelde vast, dat de dood van den jongen het gevolg was van een ongeluk, veroorzaakt door de ontploffing. De Duitsch-nationalen en Locarno. De avondbladen der Duitsch-nationale volkspartij ontkennen, dat de reis van het lid van de fractie der partij von Lindeiner-Wil- dau naar Locarno achterwege is gebleven we gens een protest van den rijkskanselier De reis is opgegeven omdat „een andere groote partij" der regeeringscoalitie afzag van het voorgenomen zenden van een lid naar Locar no. De Roode-Kruisconferentie. De internationale Roode-Kruisconferentie te Geneve heeft haar werkzaamheden beëin digd na een reeks resoluties te hebben aan genomen, in een waarvan het houden eener internationale Roode-Kruisweek in de con- tribueerende landen ten bate van het inter nationale comité wordt bepleit. De eerstvolgende vergadering wordt in 1928 gehouden, de plaats van bijeenkomst is nog niet vastgesteld. Een circulaire van den grootmeester der vrijmet selaars in Italië. In een circulaire aan alle Italiaansche loges deelt de grootmeester der vrijmetselaars, na gezinspeeld te hebben op wat hij noemt de rouwweek van Toscane, mede, dat hij zich tot de regeering zal wenden om ten behoeve van de vrijmetselarij eerbied voor de wet in te roepen in afwachting, dat het parlement de wetten op de vereenigingen en de vrijmet selarij goedkeurt, gelast de grootmeester de staking der werkzaamheden en bijeenkom sten van alle Italiaansche loges. De moord op Matteotti. Volgens de „Epoca" zijn Cesari Rossi, de chef van het persbureau van den premier, en Marinelii, de secretaris-penningmeester der fascistische partij, van rechtsvervolging ontslagen. De andere beschuldigden in ver band met den moord op Matteotti zijn naar het Assizenhof terugverwezen. sche legers moet wijken, vast besloten is niet te zwichten en tot het laatst stand te houden, dreigt de oorlog in Marokko een strijd op le ven en dood te worden. De Spanjaarden hebben thans boven het gebied der Riffynen van hun vliegtuigen uit proclamaties uitgeworpen, waarin een laatste, dreigende waarschuwing tot de op standelingen wordt gericht. Op 5 September j.l., zoo heet het in deze proclamatie, heeft de Spaansche hooge commissaris drie dagen aan Abd-el-Krim gegeven om zich te onder werpen. Toen deze dit niet deed volgde de landing der Spanjaarden bij Cebadilla. Wij geven u thans nog drie dagen om u te onder werpen. Kaid Amaroesen van den stam der Beni Saids is aangewezen om als vertegen woordiger van het Kalifaat de mededeeling uwer onderwerping in ontvangstfte nemen. Wanneer ge niet tot hem komt en zich bij zijn troepen aansluit, zullen de Spaansche strijd krachten uw gebied binnendringen, het in brand steken en verwoesten, als bestraffing voor uw opstand. Ge weet dat in Koedia Tahar en Ben-Kamsj, bij Tetoean, de strijd macht van Abd-el-Krim's broeder door de Spanjaarden is overwonnen. De dooden der overwonnen zoowel als die der overwinnaars zijn verbrand en zij zullen hun families niet langer verzorgen. Eerzucht heeft Abd-el- Krim het hoofd doen verliezen en hij voert u naar een oorlog, die slechts zal eindigen met uw uitroeiing indien gij u niet onderwerpt aan de regeering van den Kalief, die alleen rust, vrede en gelük voor u verzekeren kan. Paul Krugers geboorte datum herdacht. In geheel Zuid-Afrika is het feit herdacht, dat Paul Kruger Zaterdag honderd jaar ge leden geboren werd. De Voornaamste ge- beurteniss was de onthulling van een stand beeld van Kruger te Pretoria. Het is opmer kelijk dat dc Engelsche pers hier hulde brengt aan Krugers manhaftige qualiteiten terwijl de viering zich niet door eenig teeken van verbittering heeft gekenmerkt. De zeeliedenstaking in Zuid-Afrika geëindigd. De scheepvaartstaking kon Zaterdagavond als geëindigd worden beschouwd. De door de reeders aangenomen voorwaarden ter bijleg ging van het conflict behelzen o.a. het vol gende De reeders staken alle vervolgingen, geen der stakers zal het slachtoffer worden van de actie geen vervolgingen bij aankomst in Engeland Bij een geheime stemming in een bijeen komst der stakers stemden 311 zeelieden vóór de bijlegging van het conflict en 230 er tegen. Het vermiste Grieksche vrachtschip Het zoeken naar het Grieksche vrachtschip „Marguerite", dat naar men gelooft tusschen East-London en Port Elisabeth vergaan is, is opgegeven. Men is van oordeel, dat het schip is omgeslagen tengevolge van het wer ken van de lading gedurende een hevigen storm, die Donderdag heeft gewoed. Naar men verneemt had het schip 35 Grieken en één Japanner aan boord. Stoomschip aan den grond geloopen. Het stoomschip „Prinsess Kathleen", dat met 900 passagiers aan boord een tocht maak te van Vancouver via Victoria naar Seattle, is in den mist in de haven van Victoria aan den grond gevaren. Naar gemeld wordt, be staat er geen gevaar Bijna een etmaal te water. Gemeld wordt dat nabij Panama, 18 mijlen buiten de kust, een Amerikaansch matroos die 23 uur te voren over boord was gevallen door een voorbijvarend stoomschip is opge pikt. De man had zich al dien tijd moeten verdedigen tegen haaien, die. hij zich van het lijf wist te houden met een stuk hout, dat hij gegrepen had. De schuld van Tsjecho- Slowakije aan de V. S. De regeling is vastgesteld op een basis van 115 millioen dollar, te betalen over een periode van 62 jaar. Mellon deelt mede, dat Tsjecho-Slowakije gedurende 18 jaar 3 millioen dollar per 'jaar zal voldoen. De samengestelde interest is bepaald op 4 1/4%; gedurende de eerste 10 jaar zal 3% worden betaald, vervolgens 3%%. De Australische verkie zingscampagne. De opening der verkiezingscampagne door de regeeringspartijen ging vergezeld van ern stige wanordelijkheden. De politie v/erd ont boden, die na een kloppartij de oproer kraaiers uiteenjoeg. Wij ontvingen het heden in druk versche nen prae-advies van Dr. L, G. Kortenhorst met_ statistische Bijlage van Ir. B, Bölger, uitgebracht aan de Verteniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek, in de vergadering van 24 Oct, j.l. over Voortbren ging Werkloosheid Loonpolitiek. Te Utrecht is Zaterdagavond in de groote zaal van Tivoli, de' 100ste geboorte dag van Paul Kruger herdacht. Dr. P. H. Ritler Jr. sprak een kort openingswoord, waarin hij de beteekenis van dezen avond uiteenzette. Daarna gaf hij het woord aan den eersten spreker, dr. W. J. Leyds uit 's-Gravenhage, gewezen gezant van de voor malige Zuid-Afrikaansche Republiek. Prof. mr. dr. C. M, A. P. van Roy, te 's-Gravenhage, gewezen hooglceraar aan de voormalige Vlaamsche universiteit te Gent, wees op de beteekenis van Kruger voor den Dietschen stam in het algemeen en voor den Vlaamschen tak daarvan, in het bijzonder. De laatste spreker was de heer L. Pen ning uit Utrecht, de bekende schrijver van Zuid-Afrikaansche verhalen. Uit Nieuwediep wordt gemeld: Zaterdag morgen heeft de commandant Marine, vice-admiraal C, Fock, in een toe spraak tot den commandant, officieren en verdere bemanning van Hr. Mr. „Gelder land" in herinnering gebracht, dat het heden 100 jaar geleden was, dat de laatste presi dent van de Zuid-Afrikaansche Republiek, Paul Kruger, geboren werd. Spr. bracht daarbij in herinnering, dat het op enkele dagen na 25 jaar geleden was, dat Hr. Ms. „Gelderland onder bevel van den toenmaligen kapitein ter zee, J. H. L Baron Sweerts de Landas Wyborg de door de geheele beschaafde wereld als sym pathiek gevoelde opdracht ontving van H. M. de Kóningin, om president Kruger van Lorenz Marques, naar Europa over te bren- gen. - Van de toenmalige bemanning van 309 koppen, zijn er nog 16 in actieven dienst, n.l. 5 hoofdofficieren, 7 hoofdonderofficieren en 4 sergeant-onderofficieren, Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot vaststelling van de begroo ting van uitgaven ten behoeve van de vol tooiing van het vestingstelsel, dienst 1926. In dit wetsontwerp worden alleen gelden aangevraagd, noodig voor noodzakelijk on derhoud van het bestaande, en voor eenige onvermijdelijke voorzieningen. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot vaststelling van de begrooting van inkomsten èn uitgaven van het Fonds ter verbetering van de Kustverdediging, dienst 1926, In afwachting van de voorstellen in zake de verdere verbetering van de kustverdedi ging, waarvan _de indiening is toegezeg wordt hierop als veertiende termijn voor de onderscheiden werken, genoemd in de wet houdende instelling van een Fonds ter verbetering van de Kustverdediging 20.000 uitgetrokken. Te Amsterdam is plotseling overleden de heer Fred. Bramley, secretaris van den Al- gemeenen Raad van het Britsche Vakver bond. De heer Bramley was Woensdag j.l. tc Amsterdam aangekomen ter bijwoning van de vergaderingen van het bestuur van het I. V. V., Vrijdagmorgen heeft hij nog een zitting bijgewoond, doch des middags voelde hij zich onwel en bleef in het American Hotel, waar hij logeerde. Toen hij Zaterdagmorgen zou worden ge wekt, werd hij dood in bed gevonden. Bevaarbaarmaking voor schepen van 1000 ton en meer. Een plan der Luiksche grooï-industrie. Naar de Msb. verneemt, hebben mach tige groepen der Luiksche grootindustrie het initiatief genomen tot oprichting eener organisatie, die dc bevaarbaarmaking van het kanaal Luik—Maastricht voor schepen van 1000 ton of meer, aansluitend op het JulianakaHaal, zelf zal ter hand nemen. Daartoe 'wordt een groote Naamlooze Vennootschap opgericht, waarvoor de groot industrie het kapitaal zal fourneeren. Staat, provincie en gemeenten zullen deze Naam- looze Vennootschap verder door leeningen en subsidies de noodige middelen moeten verschaffen. In bet tweede kwartaal vijf clooden en tweehonderd gewonden. Vermeerde ring van het aantal ongelukken in de buitenwijken. Het aantal verkeersongevallen bedroeg, volgens de maandcijfers van het Gemeentel. Statistisch Bureau, in het 2de kwartaal van 1925 603, nl. April 184, Mei198, Juni 221, tegen 404 in het voorafgaande en 54Ó in het 2e van 1924. De stijging van het 1ste op het 2de kwartaal was minder sterk dan in 1924 n.l. 49 tegen 61 Van dé 603 ongevallen hadden 5 den dood ten gevolge, 49 ernstig en 151 licht letsel, 398 uitsluitend materieele schade. De volgende staat vermeldt het totaal aantal bij verkeersongevallen betrokken voer tuigen en voetgangers in het 2de kwartaal van 1925 en 1924. 2e kwartaal 1925 2e Trams 62 Vrachtauto's 112 Personenauto's 269 Motorrijwielen 75 Rijwielen 413 Wagens met paard 86 Handkarren 33 Trampassagiers 2 Voetgangers 77 kwartaal 1924 65 Vroeger had hijgdie vrouw zooTgoed ge kend. Helaas al te goed, voor de ontwikkeling van hetgeen men het levensgeluk van den mensch noemt. Doctor Martin herinnerde zich haar voor naam, onbaatzuchtig karakter, haar trots en ook haar oprechtheid en onbesproken beid. Maar hoe lang was dat al geleden En hoe kunnen de menschen veranderen, tengevolge van de levensomstandigheden 1 Ook herinnerde hij zich hare rustige koelheid, thaar overdreven eerzucht, haar verlangen naar aanzien en rijkdom. Om reden van stoffelijken aard had zij eens zonder bedenken haar liefde ten offer gebracht. Ze wilde hoogerop. Dat had ze wel honderdmaal "verklaard. En misschien was er voor haar maar één weg geweest, om hoogerop te klimmen op de maatschappelijke ladder. Maar ze behoorde niet tot degenen, die gemakkelijk wankelen, en berouw hebben over het gedane. Het zou haar moeilijk vallen, de dwaling van een geheel leven te beketme n. Hoe geheel anders was bet karakter van doctor Martin Ter wille van het minste stoffelijke gewin in bewuste onwaarheid te leven, dat stond voor hem gelijk met een vergiftigd leven, vol onrust, vol slapelooze nachten, vol ondrage lijke wroeging en zielelijden. En gravin Hollenstein In zijn verbeelding zag doctor Martjn haar nog voor zich staan, zooals hij haar wel honderd maal had gezien, in de concert zaal, op de promenade, in haar équipage, gezeten, met hare trotsche als uit marmer gehouwen gelaatstrekken, haar rustige be wegingen. Neen, dat zag er niet naar uit, als of haar leven vergiftigd, hare nachten slapeloos waren Maar zou het zijn plicht niet zijn, haar in te lichten Hij begreep, dat de wereld zulk een stap zou beschouwen als zonder tact zich te menger, in vreemde aangelegenheden, zonder daartoe bevoegd te zijn. Maar in dit geval kon doctor Martin toch niet zeggen, dat de zaak hem niets aanging, of dat hij daartoe niet bevoegd was. En eens had hij die vrouw bemind Maar al zou hem nu ook de grootste ont goocheling te wachten staan, hij gevoelde zich gedrongen, om te onderzoeken, of zij het zou weten. En dan, wanneer hij de overtuiging zou hebben gekregen, dat zij tegen beter weten in handelde, dan zou hij haar zonder eenige bedenking bestriiden. Dan zou alle achting voor haar immers dood zijn. Het was een stap, waarvoor hij al honderd maal in zijn leven had gestaan maar waarvoor hij telkens was teruggedeinsd, want hij was van nature een fijngevoelend teruggetrok ken karakter. Hij wilde zoo gaarne beter van zijne mede- tnenschen denken dan zij wel verdienen. TWEEDE HOOFDSTUK. Het zoogenaamde studeervertrek van graaf Rudi von Hollenstein was tamelijk groot. Daar bevonden zich verschillende mu ziekinstrumenten. Fluiten en waldhoorns, die sedert lang niet meer gebruikt \varen, hingen langs de wanden. En op de tafels stonden bloemen en plan ten in groote ronde vazen. Er waren maar drie dingen op de wereld, die hem geheel in besiag namen bloemen muziek, en de liefde tot zijne dochter Catha- riaa. De vensters van zijne kamer stonden wijd open. En daarbuiten op de veranda zag men wilde wijnranken en slingerplanten die de vensters raakten. Het was een geluk te noemen, dat de ven sters open stonden want anders zou de zwak ke borst van graaf Rudi moeilijk bestand zijn geweest tegen den geur van half verwelkte bloemen, vuil water in de vazen, en het stof ,dat uit de meubelen en tapijten opstpes. Iets van het stof der armoede, van de schilderachtige wanorde van den halven rijk dom, was in de huishouding der familie von Hollenstein blijven hangen. Gravin Frar.cisca, zijne gemalin, had te veel te doen, en haar karakter was te veel naar het groote en algemeene gericht, om zich veel om de kleinigheden van de huishouding te bekommeren. Ze liet de keukenmeid maar 'koken, en de waschvrouw het linnen reinigen. Maar bestelen liet ze zich niet. Op dat eene punt concentreerde zich al haar energie. Hulpeloos ineengedoken lag de magere gestalte van graaf von Hollenstein in zijn leuningstoel. Maar niet tegenstaande zijne eenigszins verwaarloosde kleeding, had zijne verschij ning toch ietsvoornaams zelfs eene zekere élégance, Angstig zagen zijne goedige grijze oogen naar de, indrukwekkende gestalte van zijn gemalin. Rustig en beslist klonk hare volle, hel dere stem. Maar toch kön hij daarin eene zekere prikkelbaarheid hooren. „Maar ik zeg je, Rudie, dat het beslist on- noodig is. Doctor Diamantos heeft met zijne druppels in alle gevallen, zelfs in de meest ernstige, steeds het juiste getroffen." Ongeduldig fronste de trotsche gravin hare wenkbrouwen, en beschouwde ze de ingedoken gestalte van haar echtgenoot, het lijdende smarteliik verwrongen gelaat van Totaal 1129 1036 In 412 gevallen, 68 van het totaal aantal, was het niet-opvolgen van de voor naamste verkeersvoorschriften door be stuurders van voertuigen de oorzaak van het ongeval. Hieronder waren 86 gevallen van verkeerd uitwijken of geen voorrang ver kenen laatstgenoemde verkeersfout had alleen al 45 ongevallen ten gevolge. De ongevalien waren ditmaal het talrijkst op Zaterdag, Woensdag en Dinsdag ,resp. 114, 100 en 99. Gemiddeld per uur was het aantal onge vallen het hoogst tusschen 2 en "4 uur namid dag. Vergeleken met het tweede kwartaal van 1924 valt een belangrijke vermeerdering van het aantal ongevallen op de stillere wegen in de buitenwijken waar te nemen, nl. van 51 op 85. De Fokker F VII H-NACR, bestuurd door den vlieger Van der Hoop, is op weg van Parijs naar Amsterdam genoodzaakt ge weest een noodlanding te maken bij de Westeinderplassen. Het toestel kwam bij het uitrollen in een sloot terecht, zoodat het landingsgestel en de vleugel averij bekwa men. De vier passagiers, personeel van de K, L. M, van Waalhaven, hebbeh geen let sel bekomen. Het bericht dat de. Fransche vlieger Fer dinand Lasne de wereldsnelheidsrecords over 100 en 200 K.M. met 500 K.G. nuttigen last, zou hebben verbeterd, wordt bevestigd. Lasne volbracht deze prestatie Woens dag op het circuit VillesauvageLa Mar- mogne, met een jagersvliegtuig Niieuport- Delage uitgerust met een Hispano-Suiza 450 P.K. motor. De 100 K.M. werden afge legd in 21 min. 21 sec., zijnde een gemid delde uursnelheid van 28i K.M. 30 M.; de 200 K.M. in 42 min. 54 sec., zijnde 279 K.M. 720 M. gemiddeld per uur. De vorige records stonden sedert 16 Juni 1925 ten name van den Hollander B. Grassé, wiens uur-gemiddelde waren resp. 266.627 en 265.076 K.M. Een nader bericht meldde intusschen, dat Lasne Zaterdag zijn bovengenoemde records alweer zou hebben verbeterd, ij Iemand die het voornemen heeft zich bin nenkort op Curasao te vestigen, verzocht in lichtingen omtrent den levensstandaard al daar, om die te vergelijken met Suriname. Het resultaat was als volgt Curasao Suriname 1 pond boter f 1.75 f 1.50 1 pond kaas 1.30 1.40 1 pond suik. (br.) 0.25 0.14 I pnd suik. (wt) 0.30 0.25 1 ei sóms 10 a 12 cent 0.07 %2 0.08 1 liter melk 0.75 0.15 1 pond rijst 0.20af0.25 0.15 1 pond koffie 0.80 0.65 1 pnd br. boon. 0.60 0.30 1 pnd w. boonen 0.50 0.30 1 pnd gr. erwten 0.60 0.30 1 pak thee 0.50 0.90 1 pnd zoutvl. 0.60 a f 0.75 0.45 1 pond koevl. 0.50 0.50 a 0.75 1 blik olie 2.80 a f3.50 5.00 Houtskool p. zak 2.50 1.25 Schoenen (heer- ren) 16.00 a 20.00 17.50 a 20.00 Schoenen (da mes) 7.50 a 10.00 12.50 Onderbr. p.st. 1.50 a 2.00 2.00 a 3.50 Borstrokken p. s. 1.50 a 2.00 1.25 a 2.00 Katoen p. yard 0.25 a 0.75 0.35 a 0.80 Blom 0.20 0.18 Aardappelen 0.12 0.15 Lucifers p. pakje 0.30 0.40 Drinkwater .per blik 0.07 Yi nihil Waschwater per bjik 0.02 y2nihil Huishuur f25 a f 50 f 15 a 30 Gepleegd in het Garnizoens- kleedingmagazijn. Er zijn naar Aneta uit Batavia meldt, uitgebreide knoeierijen tot bedragen van duizenden ontdekt in het garnizoenkieeding- magazijn te Weltevreden. Een magazijn meester, die verdacht wordt is juist met zijn gezin met verlof naar Holland vertrok ken. Pogingen, om hem te Sabang aan te houden, zijn mislukt. De boot was reeds vertrokken. De arrestatie van den communistischen pr-opagahdist te Batavia verschafte aan de recherche gegevens betreffende een gevaar lijke propaganda onder de havenarbeiders te Tandjong Priok. De Centrale Sarekat Islam besloot, naar! Aneta uit Batavia meldt, dat de locale af- deelingen het besluit, waarbij hun rechts persoonlijkheid werd toegekend, aan de re geering zullen terugzenden onder mededee ling, dat daarop niet langer prijs «gesteld wordt. Intrekking der 5% loonsverlaging. DE NACHTDIENST BLIJFT OP 46 UUR BEPAALD. In de Vrijdag te Ha*arlen gehouden vergade ring van de Contactcom. hebben de mijndirec- ties hajr laatste voorstellen meegedeeld. De ze komen hierop neer de loonsverlaging van 5% wordt ingetrokken. De wekelijksche arbeidsduur der ondergrondsche arbeiders wordt van 46 op 48 uur gebracht met dien verstande, dat de nachtdienst op 46 blijft. Hier i tegenover hebben de directies de volgende consessies gedaan, welke door de mijnwerkersorganisaties gevraagd werden. Ten eerste zal het voorstel van den Neder- landschen Mijnwer'rersbond, gesteund door de andere organ's i>s, om in plaats van de tien-daagsche uitbetaling der ioonen over te gaan tot de wekelijksche uitbetaling, bij aanneming van het voorstel der directies, met 1 Januari van kracht worden. Verder zullen bij onrechtvaardig ontslag in plaats van 25 dagen loon, 35 dagen loon betaald worden. Het loon der stutters zal in plaats van 80%, 85% van het houwersloon bedra gen. Een tweede conferentie met den Rijks» bemiddelaar. De Zaterdagochtend, onder leiding van den Rijksbemiddelaar, den heer A. H. van IJsselsteyn, gehouden conferentie van par tijen betrokken bij het conflict van de scheepswerf van P. Smit te Rotterdam, heeft geenerlei resultaat opgeleverd. De conferentie zal Dinsdag a.s. worden voortgezet. De eerste Ned. Jaarbeurs voor meubilee ring, decoratie en woninginchting zal van 19 tot 28 Februari te Amsterdam worden ge houden. Aan de firma Thole te Enschede, fabriek van hijsch- en transportwerktuigen, is door een Italiaansche firma, de levering opgedra gen, in concurrentie met Engelsche firma's, van een kolenyerlaadbrug van circa 80 Meter lengte, zelfrijdbaar en met opklapbaren uit legger. De kraan wordt door haar gemon teerd in de zee! a ;en van Dakar (West-Afrika) Voor drijfkracht wordt een verticale cylin- der-stoommachine toegepast. De toesland van Monseigneur is, naar „St. Janski." meldt, alleszins bevredigend, De datum van het vertrek uit het zieken huis is nog niet vastgesteld. Drie missionarissen van de LI. Familie, pa« ter F: Groot uit Spanbroek, pater Joh. v.d. Lindeji uit Apeldoorn en broeder Egidius (Th. Stoffels) uit Bemmel, hopen op den laatsten dag van het H. Jubeljaar 1925 te vertrekken naar Oost-Borneo, het nieuwe Missiegebied van hun jonge, maar krachtig groeiende organisatie. In verband met den directeurendag def Maria-congregaties die a.s. Woensdag in „Loyola" te Vught gehouden wordt, meldt het secretariaat, dat Nederland mêt zijn Koloniën ongeveer 900 Mana-Congregaties rijk is, waarvan veruit de meeste zijn op gericht voor' de jeugd. In de 5 Nederl, bis dommen bestaan thans. 720 jeugdcongrega- ties, n.l. 253 voor jongelingen en 467 voor meisjes. Het bisdom 's-Bosch telt er 147, n.l, 36 voor jongelingen en lil voor meis jes. (St. Janski.) Binnenkort zal bij de firma Dekker en van de Vegt te Nijmegen verschijnen het Jaarboek der R.K. Universiteit (niet te ver- wisselen met het Jaarboek der 'Sint Rad- boudstichting). Dit Jaarboek, door een Se naatscommissie ad hoe samengesteld, zal bevatten alle bescheiden, die betrekking hebben op het academisch jaar 19241925, als: officieele verslagen, oraties, series lec- ticnum, enz. Verder de naamlijst der stu denten, uitslag der examens, bibliographie der Hoogleerarcn, mededeeling omtrent bcurzenregeling en Universitcitsvereeniging e.d. Het Jaarboek zal voor het publiek ver krijgbaar gesteld worden. den verouderden man. Een onbewuste uitdrukking van minach ting lag op haar gelaat te lezen. Zijn geheele leven door had graaf von Hol lenstein zooveel, geklaagd, en zij hield al die klachten voor overbodig. Het baatte immers niets, en maakte ande ren het leven niet aangenamer. Maar nu had graaf von Hollenstein toch werkelijk reden tot klagen. Men kon het duidelijk hooren aan de moeite, die het spreken hem kostte, én aan zijn hijgende ademhaling. „Gij moogt zeggen wat gij wilt, Francisca, maar ik bespeur geen de minste verlichting door die druppels," antwoordde hij. „Waar schijnlijk werken zij niet bij elk gestel won deren uit. Ik ben besloten eens zelf naar doc tor Martin te gaan. Dat kunt gij mij niet kwalijk nemen, kindlief. Men kan zijn leven toch maar eens verliezen, en eigenlijk is het lang niet onverschillig, op welke manier men zijn leven verliest. In onzen tijd zijn er zoo vele middelen, om een zieke zijn lijden te verlichten. Mijne nachten zijn dikwijls zeer pijnlijk. Dat kan ik je verklaren. Zeer pijn lijk'." „Ja, wie wil blijven leven, moet ook iets kunnen verdragen," zei de gravin op gewich- tigen toon. „Zonder smarten te verduren komt men niet aan zijn einde. Dat gaat nu eenmaal niet. Doctor Martin zal je dan ook wel duidelijk maken. Maar toch is het tegen over de buitenwereld een zonderlinge han delwijze, wanneer gij juist naar dien genees heer gaat, die ons voor zwendelaars heeft uitgemaakt." „Maar Francisca „Neen, hij heeft dat wel niet met zooveel woorden gezegd, maar de ergste beleedigin- gen worden gewoonlijk niet met duidelijke woorden uitgesproken. Door de schouders op te halen, door doodzwijgen, door zijne houding kan men in vele gevallen zonder woorden veel meer zeggen dan met woorden Om kort te gaan, ik zou het hoogst onge past vinden, als ge naar hem zoudt gaan. Het zou gelijk staan'met een verklaring van wantrouwen tegenover mij." „Maar Francisca Gij weet wel, dat ik van den beginne af met die Diamantos-drup- pels niets te doen heb willen hebben. Gij hadt dat blinde, onbegrijpelijke vertrouwen in het succes van'dat geneesmiddel."' „Die druppels hebben hun geneeskracht voldoende bewezen," zei gravin von Hollen stein zeer bedaard en op een toon van gezag „En kunt gij wel zeggen, dat gij met de Dia- mantos-druppels nooit iets te doen hebt wil len hebben, beste man Waarvan heeft ons ibestaan dan gedurende dié iange jarén wel afgehangen Vermoeid sloot haar „beste man" dc oogen. Hii zwee" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10