Y erkeersGogev^llen. Een doodeSijk ongeluk op den Schoterweg. Uit den boom gevallen. Openstelling der groote Brug over Rijnlands boezemwater te Halfweg. Het net van primaire wegen in Noord Holland. Ji Een bewijs van het tegendeel. Een va! van 7 Meter en nog geen letsel. Een rijwieldiefstal. Maandag 12 October 1925 50ste Jaargang No. 16169 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Agenda 13 October Een knaapje door een auto overreden. Spaarnwouderstraat VereeniginsL Het dochtertje van den heer ir. P. J. van Voorst Vader, ingenieur bij den Rijkswaterstaat, opende de brug door het doorknippen van het koord. De opening der nieuwe Brug te Halfweg. Hierboven een overzicht van de nieuwe brug eu vatude belangstelling De dief gearresteerd. Programma J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht De toegezegde steun aan de H.O.V Dr. A. Gans. H. O. V. Ged. Staten stellen voor, voor dit doel geldleeningen van otaal f14 000.000 aan te gaan en jaarlijks f 750.000 in een Wegenfonds te storten. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: RASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elkeregel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen r t' 7f lfl - e,en ongeval mei f <ïCft bij verlies van een hand, f IOC beide beenen of beide oogen 1 doodehjken afloop I Lolt, een voet of een oog CtO." Levenslange geheeie ongescmkclieid toewerken üoor verlies van beide armen bij verlies van een duim of wijsvinger i f Rft - bij een breuk van f i ft ;1 3U. been of arm HU'. bij verlies van een andere vinger. Het komt in de protestantsche gemeenten van tijd tot tijd voor, dat een predikant na een officieele aanstelling van den kansel leerstellingen verkondigt, welke in strijd zijn met de als rechtzinnig erkende leer, wat dan begrijpelijker wijze aanleiding wordt tot een conflict met den betrokken kerke- raad en, bij een niet bevredigende oplos sing met hoogere instanties, zóó, dat bij blijvend meeningsverschil, de voorganger uit zijn ambt wordt ontheven. Bij het ontbre ken van één erkend leergezag voor allen, behoeft dit verschijnsel in de .portestant- sche kringen, niet te verwonderen. Wat ech ter wel verbaasde, was de belangstelling, welke het sociaal-democratisch hoofd orgaan „Het Volk" aan den dag legde, voor een dergelijk conflict, ontstaan door een onrechtzinnige uitlegging van den zonden- zal van den eersten mensch door ds. van Geelkerken, Wij laten het geval voor wat het is,'daar een dagblad al allerminst ge schikt is voor theologische debatten. Ge vraagd, waarom „bet Volk" zich dan wel :oo voor deze zaak interesseert, waarom het dag aan dag zijn lezers over den stand van zaken inlichtte en de heer Kleerekoper zich genoopt gevoelde naar aanleiding van dezen, protestantsch-kerkelijken strijd op zijn bekende cynische en spottende manier onder zijn „Oproerige Krabbels" een ope rette te schrijven op een der meest drama tische gebeutenissen van het Bijbelverhaal, komt het sociaal-democratische blad Zater dagavond met een antwoord, dat ons niet onverschillig kan laten, ook ons Katholieken niet. 't Is niet voornamelijk leedvermaak of spotzucht, schrijft het blad, waardoor de code redactie tot haar belangstelling voor bet geval-van Geelkerken werd gedreven. 'I Is veel meer omdat naar haar inzicht „de Néderlandsche politiek er direct mee ge moeid is." Het blad is zoo verstandig om bij deze uit spraak' een' uitvoerige toelichting te schrij ven; wij vreezen, dat anders zelfs het meerendeel van de eigen lezers het verband tusschen dit meeningsverschil tusschen leden van de gereformeerde kerk en de politiek niet zou vatten. Dat verband is niet anders dan de ontdekking, dat de coalitie haar kiezers slechts bij elkaar houdt met godsdienstige motieven, dat er in de zoo genaamde „christelijke politiek" noch chris telijkheid noch echte politiek te ontdekken valt; wat het roode hoofdorgaan aldus uit drukt: Een iheerderheid onder de kiezers brengt baar stem uit, volkomen los van politieke overwegingen, op haar godsdienstige over tuiging. Zoodra deze kiezers niet meer door godsdienstige overwegingen worden be- heerscht en zij inderdaad politieke argumen ten op feitelijken grondslag laten wegen, is hun stem In den regel voor rechts verloren. De politici der rechterzijde weten dat zeer goed en het houdt hen voortdurend bevan gen in een panische vrees voor desertie van hunne troepen. En, wat nog sterker is, die, verhoudings gewijs weinig talrijke, rechtsche kiezers, bij wie wèl politieke overwegingen gelden, voelen dan ook niets voor de theologische aantrekkelijkheden der partij van hunne keuze, maar nemen .die godsdienstige toe gift op de reaktionaire leverantie met min achtende onverschiligheid in ontvangst. Ziedaar den ouden aanval op de rechter partijen nogmaals herhaald, Hoe dikwijls is net goed recht der coalitie al bewezen; hoe vaak is al weerlegd, wat „het Volk" nu weer eens met een vuur, als gold het een gloed nieuwe zaak, voordraagt? Wij zul len dan ook geen moeite doen, om de roode redactie te Amsterdam op dit punt te be- keeren. Daarvoor zou eerst bij ons de over tuiging moeten bestaan, dat de Volk-redactie zelf in hart en ziel gelooft, wat zij van de onvereenigbaarheid van godsdienst en poli tiek zegt. Maar nog altijd heeft zij ver zuimd om aan te toonen, dat het socialisme niet tegen den godsdienst is; dat eén over tuigd christen in zake b.v. eigendomsrecht, huwelijkswetgeving enz. niet principieel tegenover den .sociaal-democraat moet staan. Op één uitdrukking echter in het jongste betoog van de Volksredactie willen wij toch even wijzen, omdat zij zich'hiermee meenende 'de christelijke politiek den doodsteek te geven zóó verpraat, dat zij beter had gedaan de campagne-van Geel- j kerken maar te laten rusten. Het blad is zoo vriendelijk om het samengaan der christe lijke partijen in de politiek voor te stellen als een kermistent en de christelijke poli tiek Is dan een uitvoering op hét slappe koord. En iri de taal van deze fraaie verge lijking heet het verder: „Zeker, de heeren van de directie binnen, wisten al lang, dat het touw sleet op de scherpe randen der mo derne wetenschap, waarlangs te schuren het op onverwachte oogenblikken, gedoemd is." Wat dit zeggen wil? Dit: in de kerkelijke kringen staat nu en dan een persoon op, 1 die de Openbaring verwerpt, die er door de zoogenaamd moderne wetenschap toe komt om het Woord Gods voor fabel en verzinsel te verklaren. En „het Volk" juicht oij zulke gelegenheid: „het licht breekt door." Die moderne predikanten en allen, die de leer van het christendom den rug toe keeren zijn de heldeö, de pioniers, die ónder de nog j geloovige christenen „het licht" der weten- I schap, dat is van het modernisme, brengen i zullen; die den geloofsafval zullen bevorde ren en daardoor het leger der linkschc, speciaal der socialistische kiezers zullen versterken. De overwinning van de -.ede op. het geloof zal dus het heil in Nederland moeten brengen! Als er ooit een waarschuwing geschreven is aan de christenen om zich te wachten voor hen, die zeggen, dat er geen verband tusschen relegie en politiek bestaat, dan heeft hét ditmaal zeker wei onbewust „het Volk" gedaan! Sociëtiet „St. Bavo" Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 uur. Kleermakers, 8 uur! Slagers, 8 uur. Train 8 uur. Pro pagandaclub Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg. N.V. Het Schouwtoo- neel: „Dr. Kjiock" 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert, 23 uur. Tuinzaal Brinkmann. Koninkl. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, kwart over 8 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke" Donderdag van 89!4 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraaf 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Vi en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau B! weg 309 Overveen Idr C Bosch) R K. Leeszaal en aitleenbibliothoek l.insstraal 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtenas en op Zon en Feestdagen Uitleenen vao boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken Zt. Marthavereeniging. Bloemhofstj. 1, Zon dags en Woensdags van 8 10 uur, <n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis- ies, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sinl Bavo Smedestraaf 23 van 8*—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereéniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2 3 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Fees'dagen gankelijk, T. K. Kraamverzorging van de Derde Orde - St. Franciscus. Aanvragen (e richter fot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Klever'parkweg) - Dinsdagavond Eerste Hnlp bi) Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, le kennen aan het zwati schild met wit kruis aan den huisgevel Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur is cp den Schoterweg, nabi; de Rennemergstraat een droevig ongeluk gebeurd, waarbij wederom een menscbenleven te betreuren was. Het tragische ongeval heeft zich als volgt afgespeeld. Langs den Schoterweg reed een vracht wagen der firma Bus. Op den wagen zat ook de 11-jarige W. G. Bijster, wonende President Steynslraat te Schoten. Toen de auto de Kennemerstraat genaderd was, sprong de jongen er af met het onge lukkig gevolg, dat hij kwam te vallen, juist met het hoofd voor, het hnkerachterwiel van den wagen, waardoor hij werd over reden. Hevig bloedend werd de knaap op genomen, op een plank gelegd en door twee leden van E. ,H. B. O. naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gedragen, waar door den geneesheer slechts de dood geconsta teerd kon worden tengevolge van schedel breuk. De chauffeur van de vrachtauto verklaar de, niet' gezien te hebben, dat een jongen op zijn wagen meereed Hij had slechts op den Schoterweg plotseling een schok ge voeld, waarop hij onmiddellijk stopte, loen zag hij, ongeveer drie meter achter den wagen den jongen liggen, hevig bloedend. De auto werd door de politi? voorloopig in beslag genomen. Nader vernemen wij nog omtrent dit ongeluk, dat een drietal jongens op den wagen medereed. Men vermoedt dan ook, dat de knaap onderweg van den wagen wilde afspringen met het genoemde treurige gevfclg. De vader van het slachtoffer is m dienst bij de firma Bus. Het bestuur van bovengenoemde Vereeni. ging heeft besloten op' Dinsdag 13 October a.s., een ledenvergadering te houden in café Roodenburg, Spekstraal alhier, 's avonds Sik uur. Op de agenda komt o.m. voor verslag kascommissie, bespreking winkelweek en benoeming commissie daarvoor. Zaterdagmorgen te ongeveer 10 uur was de 67-jarige H. K, wonende Barbarossa- straat, alhier, op het terrein van de; Marga- rinefabriek aan den Spaarndammerweg be zig met het zagen van takken uit een boom. Doordat hij het evenwicht verloor, viel hij van een hoogte van 7 nieter. Zijn val werd gedeeltelijk gebroken* door een tak, waar door hij geen verder letsel bekwam dan eenige schrammen in het gelaat. Deze lichte verwondingen werden in de fabriek verbonden, waarna K. zijn werk weer kon hervatten. Zaterdagmiddag kwam in 't mooie raad huis te Halfweg een schare belangstellenden bijeen, uitgenoodigd door het gemeente bestuur van Halfweg, ter gelegenheid van het in gebruik nemen der nieuw gebouwde brug te Halfweg over „Rijnlands boezem water." Onder de aanwezigen merkten we behalve B. en W. en vele raadsleden van Haarl.liede c.a. verschillende autoriteiten op divers ge bied, benevens den hoofdingenieur, en min- dere ambtenaren van den Rijks waterstaat. De burgemeester heette alle aanwezigen, hartelijk welkom'en memoreerde het doel der bijeenkomst, om vervolgens het woord te geven aan den hoofdingenieur den heer van Voorst Vader, ten einde deze in de ge legenheid te stellen in 'n kort overzicht, de wording van dezen brugbouw toe te lichten. Spreker dankte het gemeentebestuur in de eerste plaats, voor de feestelijke en plechtige wijze waarop dit bestuur meende deze opening te moeten doen plaats hebben, en bracht vervolgens een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt, zoowel indirect als direct voor den goeden afloop van het werk, o.a. aan de heeren van Meeteren, aannemers van het grondwerk, den heer van Zuilen te Groningen, bovenbouw, en N. V. Kloos en Zonen, die de ijzeren brug gen leverden. Het oorspronkelijk plan der brug, opge zet in 1912 was geraamd, op 'n kosten van f 142.000. Echter kwam de oorlog 'n spaak in 't wiel steken. De prijzen gingen schrik barend omhoog, en inmiddels wijzigde zich, het verkeer zoodanig dat het plan van 1912 niet meer kon voldoen. Het daarna ontworpen en veel breeder op gevatte plan, dat thans is uitgevoerd, kostte, met den aankoop van grond en eenige per- ceelen, w.o. 'een gedeelte van het bekende café Coppee, plus minus f 6 2 0.0 0 0. Zooals men ziet, meer clan 4 X zoo duur dan het oorspronkelijke plan. Het moderne verkeer kost zware offers. Men heeft nu één uit zes deelen bestaande brug, ter lengte van 90 meter en ter breedte van 12 meter. Ze kan 'n gewicht torschen van twee aaneengesloten rijen wagens, die elk 14000 K. G. wegen, omgeven door een dichte menigte menschen- Ook zal 'n stoomwals: van 20 ton, veilig over de brug kunnen gaan. Na nog eenige mededeelingen gedaan te hebben, over de verdere verbreedings- plannen en werken tusschen A'dam en Haarlem, bracht spreker nog speciaal dank aan z'n medewerkers de heeren O. Lofvers en J. Th. Hooremans, die met grooten zorg vanaf den beginne dit werk» hebben geleid. De burgemeester, dankte spreker voor z'n uiteenzetting en verzocht de aanwezigen niet hem de nieuwe brug voor het verkeer te gaan openstellen. Buiten wachtte reeds „Eensgezindheid", om met vroolijke muziek, het gezelschap naar de nog met een lint gesloten brug te beg?- - leiden. Het jongste dochtertje van ingenieur v. Voorst Vader knipte vervolgens het lint door. Applaus weerklonk, fanfares zetten in,felici- tatie's werden over en weer gedaan en de brug was officieel geopend. Toen nam nog eenmaal de burgemeester het woord, hij dankte nogmaals allen voor het welslagen van het werk, dat niet alleen 'n gemeente maar vooral 'n lands belang genoemd mag worden, en bood den heer van Voorst Vader een fraai groot bloemstuk aan, voorstellende de nieuwe brug. De ingenieur dankte hartelijk, voor deze namens het gemeentebestuur gegeven attentie. De muziek zette weer in, en onder de to nen van de „Radio" marsch marcheerden allen over de nieuwe verbinding oyer Rijn- Hands boezemwater. Vrijdagmorgen werd bij de politie hier ter stede aangifte gedaan van diefstal van ten rijwiel, dat geplaatst was voor een woning in de Zochers^raat, welke diefstal Donderdagavond was gepleegd. In den loop van Vrijdagavond werd bedoeld rijwiel door een burger onbeheerd gevonden nabij de speelplaats aan het Prinsen Bolwerk. Het rijwiel werd bij de politie gedeponeerd. Door de Haarlemsche recherche werd ver der onderzoek ingesteld met het gevolg, dat nog dienzelfden avond aan het bureau kon worden gebracht de 20-jarige G. v. S„ wo nende te Haarlem. Deze heeft thans'bëkend zich aan diefstal van genoemd rijwiel te hebben schuldig ge maakt en bovendien aan diefstal, van twee andere rijwielen, die waren geplaatst resp. voor een perceel aan den Kloppersingel en aan de Johan de Breukstraat. van dc Orgelbespeling in de Groote of Sf. Bavokerk, te Haarlem, op Dinsdag 13 Oc tober 1925, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert: 1. Psalm. B. Marcello (1686—1739). 2. So nate f k'. t., Padre Martini (170617841, Prélude, Allegro, Sicilienne, Courante, Me nuet. 3. Jesu, meine Freude (Canzone), S. KargEiert. 4. Communion, Jean Huré. 6. Fuga, M. Koch. OPHEFFING COMMISSIE TOT STEUN- VERLEENING. In verband met het voorstel van B. en W.. de Commissie tot Steunverleening voor uilgetrokken werkloozen op te heffen, is door den Haarlemschen Bestuurdersbond n adres aan den raad gericht, waarin gewezen wordt' op de nog steeds in grooten om vang hcerschende wetkloosheid, wat er op wijst, datr de crisis nog niet tot het ver leden behoort en mogelijk weder in de toe komst een ernstig karakter zal aannemen. Voorts wordt er op gewezen, dat naar de meening van adressant de bij een werkloo- zenkas aangesloten arbeiders nimmer als armlastigen in den zin der wet mogen wor den beschouwd en nimmer terecht mogen komen bij het Burgerlijk Armbestuur, indien zij buiten hun schuld langer werkloozen - ondersteuning noodig hebben dan den ter mijn, waarop zij krachtens hun lidmaatschap der kas, recht kunnen doen gelden. Adressant verzoekt derhalve den raad, bij een eventueele opheffing der Commissie naar een regeling te zoeken, welke rekening houdt met het bovenstaande, volle aandacht te blijven schenken aan het verschijnsel der werkloosheid en te trachten middelen en wegen te vinden, waardoor de gevolgen der werkloosheid voor de tot werken bereid zijnde, doch buiten hun schuld tot werk loosheid gedoemd zijnde arbeiders, ook in dc toekomst tot de kleinst mogelijke pro porties zullen worden teruggebracht. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit. OPGAVE: OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen van 12 October. Hoogste Barometerstand 766.5 m.M. le Isafjord. Laagste Barometerstand 741.9 m.M. te Vardoes. Verwachtingen van den avond van 12 lot den avond van 13 October: Matige lot zwakken noordwesteiijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig ol geen regen, overdag zelfde temperatuur, des nachts kouder Men verzoekt ons, mede te willen deelen, dat alle toegezegde giften voor de fj. O. V, toegezonden kunnen worden aan den heel H. Stinis, Kruisweg. De Commissie zou gaarne zien, dat deze giften zoo spoedig mogelijk ingezonden werden, opdat daardoor de incasso-kosten vermeden kunnen wor. den. Men meldt ons uit Leiden: Dr. A. Gans, geneesheer aan het Prov. Ziekenhuis te Santpoort, toegelaten als privaat-docent in de Neuologie aan de Rijksuniversiteit alhier, heeft dezen middag zijn colleges geopend met het houden van een openbare les in het Klein-Auditorium over schetslijnen eener alagemeene Neurologie. Hedenavond 12 October geeft de Haar' lemsche Orkestvereeniging, onder leiding van den hder N. Gerharz. een concert in de Stadsgehoorzaal te Leiden. 1 Op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Octobei wordt met medewerking van de Haarlem sche Orkestvereeniging een opvoering ge-_ geven van het Oratorium „De Jahreszeiten door de Oratoriumvereeniging, onder leiding van den Heer Van der Broecke, in de Ooster- kerk te Zaandam. 1 Thans is verschellen de voordracht van Ged. Staten betreffende de vaststelling van het primaire wegennet van Noord-Holland. Ged. Staten stellen voor: I. Vast le stellen het plan voor een net van primaire wegen in de Provincie Noord- Holland., II. Gedeputeerde Staten te machtigen dc uitvoering van hel sub 1 bedoelde ter hand te nemen en hen uit te noodigen omtren. de overneming door dé Provincie van be staande, op hel plan voorkomende, wegen, die bij anderen in beheer en onderhoud zijn, nadere voorstellen le doen. III. Gedeputeerde Staten te machtigen tot het zoo noodig langs den weg van ge rechtelijke onteigerting in eigendom verkrij- gen van dc perceelen en kunstwerken, voor de uitvoering van het sub 1 bedoelde plan benoodigd. IV. Gedeputeerde Staten te machtigen tot het ten behoeve vab de uitvoering van het sub f bedoelde plan. naarmate de be hoefte daaraan zich verdoet, aangaan van geldleeningen tot een zoodanig maximum bedrag als noodig zal zijn om eene som van f 14.000.000.te verkrijgen, met bepaling, dat deze leeningen zullen worden aange gaan tegen een rente van ten hoogste 5 pet. 's jaars en dat de aflossingen voor élke ieening, aanvangende in het jaar, volgend:- cp dat, waarin zij- is aangegaan, zullen ge-- scbieden in 40 jaren; V. te bepalen, dat gedurende de jaren 1926 tot en met 1940 jaarlijks een bedrag van 750.000,— uit de bewone middelen der Provincie gestort zal worden in het Fonds ter bestrijding van de kosten van aanleg van wegen. VI. Gedeputeerde Staten uit te noodigen omtrent de vaststelling eener regeling va» het beheer van het sub V bedoelde Fond en het dienstbaar maken van de daarin ge- storte gelden aan de uitvoering van het sub I bedoelde plan nadere voorstellen te doen. (Wegens plaatsgebrek volgt de toelich ting van dit voorstel worgen.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1