éi V erkeersong evallen. Radio-Omroep 75 ct DE SPAARNEBANK Schittert Overal Het geschil tusschen het j gemeentebestuur en de Haarlemsche Sodafabriek. B. en W. stellen voor het verzoek- te weigeren. R.-K. Vrouwenbond. Concert Santa Lucia. Ernstige val. R. K. Grafische Tooneelvereeniging „Amicitia." Statuten. Intrekking rijbewijs. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Douche Baden. Een stagnatie op het bouwwerk j Ingezonden mededeeïingen aan de Rijlslaan. 1 a 60 cents per regel. Voordracht over Chineesche kunst. Huldiging dr, P. J. Bückmann. Kijk eens naar het merk op de zakken waaruit FRANKEN'S BROOD wordt gebakken De bloem en het mee! valt lot slechts ten deel! Dit feit valt niet licht te verzwakken! VOOR DFN POLITIERECHTER Verloting. Aanbesteding Rijkswaterstaat. 1 GEMEENTERAAD. Alberdingck Thiim. Ingezonden mededeeïingen a 60 ctnts per regel. DR A!S!ti A-vanVALKEMBURC e A •jLEV£RTRy Dahlia's. De asphalteering. iooy2 1011/2 103 103 981 ji 102 102 io31/a 1031/, 38 68l/a 57 170 168 160 161V8 142 198 199 771/2 77 b 21 Ö&Vo 554 3i2yó 311 126i/2 1273/,j t75i/2 1751/4 142 142 431/2 1441/2 93i/2 163 164 383 384 122 123 11 11 151 151 141 7»/4 73/1 107 433 426 I9H/2 491 395 390 373 360 3581/2 345 201 194* 3061/a 355 105 141 140 89 40i/2 40l/8 618/ie Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. RADIO LUIDSPREKERS omplete 3 lampstoestellen vanaf per week. f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. INGEZONDEN. Ingezonden mededeeïingen a 60 cents per regel. BURGERLIJKE STAND. Een grondwerker door een zandirein overreden De werkzaamheden geëindigd. OVERVEEN. EEN PRACTISCHE VERBETERING. AERDENHOUT. indertijd hebben we uitvoerig melding gemaakt van het adres, dat de direcfie der Haarlemsche Sodafabriek aan den raad gezonden had en waarin toestemming gevraagd werd tot het bouwen van een afscheidingsmuur. Hef prae-advies van B. en W. op dit verzoek is thans verschenen en zij stellen voor, hun beslissing, volgens welke die toestemming geweigerd is, te -handhaven. In hun prae-advies zeggen B. en W„ dat hun weigering moest geschieden op grond van art. 5 der Woningwet. Onder het bou wen in strijd met de Woningwet moet wel worden verstaan het maken van een muur als door appellante gevraagd. Dat voor het maken van een afscheiding door middel van een schutting geen vergunning noodig zou zijn, ontkennen B. en W. op grond "van art. 51 der Woningwet. Eveneens faalt volgens B. en W., beroep op art 73 der Bouwverordening. omdaf de bepaling eensr plaatselijke verordening niet krach teloos kan maken het artikel dier wet, volgens welk de vergunning moest worden geweigerd. B. en W. merken verder op, daf appel lante onjuist weergeeft dc bedoeling van de aanvulling van art. 73 der Bouwveror dening op 12 Augustus 1.1. Bedoelde wijzi ging betreft het bouwen buitên de rooilijn In het onderhavige geval is er echter geen sprake van een rooilijn, doch van een krachtens de Woningwet vastgesteld uit breidingsplan. Ten slotte meenen B. en W. dat utili- teitsgronden bij de beslissing over het verzoek van appellante geen rol kunnen spelen. De R.-K. Vrouwenbond te Haarlem, heeft zijn Winter-programma klaar. Dit bevat o.m. hef volgende: In vereenigxng met de R.-K. Volksuni versiteit, voor de léden van alle organi saties toegankelijk, zal gegeven worden door den ZEerw. Heer L. J. Wiilenborg, pastoor te Bloemendaal een inleiding tot de Brieven van St. Paulus aan de Romei nen en Ephesiërs op 17 en 24 November en 9 en 16 December. Vervolgens Praatavonden met Vragen stellen op het gebied vair praktische alge- meene Kundigheden, gedurende 4 avonden. Op den eersten dezer avonden zal Profes sor Aengenent van Warmond een bespre king houden over: „Democratie". Verder worden Cursussen voor leden van den Vrouwenbond gehouden bij vol doende deelname van 20 cursisten, en wel Cursus in Naaien en Knippen; Cursus in Hoeden opmaken; Cursus in Ziekenver pleging in hef gezin: Cursus in vreemde talen: Fransch-Duitsch-Engelsch en een Moedercursus. Op 1 October heeft een groofe Propagan- da-avond plaats met introductie voor alle belangstellende vrouwen Als spreekster treedt op Mevrouw Ellen Russe, met hef onderwerp: „Maryke van Nijmegen". Op Donderdag 12 November, houdt de ZEerw. Heer Pastoor Hoozemans een lezing over: Advent. In Januari op een later bekend fe ma ken datum volgt de Jaarvergadering. Kie zen van nieuwe Bestuursleden. Nieuw jaarsgroet en wensch. Tombola opgeluis terd door muziek enz. In Februari een Lichtbeeldenavond. In Maarf eer Conferentie over den H. Vastentijd. Op 8 April een Feestavond met verras singen op allerlei gebied. Op Vrijdag 6 November heeft plaats de herdenking van de instelling van de „Wacht bij 't H Sacrament". In de St. Jozef-kerk wordt te 10 uur een gezongen H. Mis opgedragen. 's-Avonds te 8 uur plechtig Lof met predicatie door den ZEerw. Heer Pastoor Sondaal. Den ge- heelen dag is hef Allerheiligste ter aan bidding uitgesteld. De Mandolineclub „Santa Lucia", die zich door haar wezenlijk mooie concert avonden bij het kunstminnend publiek een goeden naam heeft verworven, geeft haar eerste openbare uitvoering in dit seizoen op Donderdag 22 Octber a.s. in den Schouwburg aan den Jansweg. Zij heeft zich weer van uitstekende medewerking verzekerd: Mej. Tonny van Leeuwen, kla vier, Cor de Wilde, cello en Bernard Sa muels, fluit. Het programma belooft veel en „Santa Lucia" is haar beloften altijd trouw nagekomen. Voor muziekliefhebbers die tevens dé kunstbeoefening onder onze jonge menschen willen steunen, is dit weer een mooie gelegenheid om toe te treden tot hef donateurschap der vereeni ging. Hedenmorgen kwm een 77_jarige dame op haar kamer in het hofje „In den Groenen Tuin, zoodanig te vallen, dat zij haar heupheen brak. Zaterdag a,sM -des avonds half acht geeft bovengenoemde vereeniging in het gebouw „St. Bavo haar eerste openbare uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd zal worden „Dc Indringer", sociaal spel in 3 bedrijven van J. Grosfeld, Verder zal de bekende Jazz band „Nut en Genoegen," de muzikale ver zorging op Zich nemen. Het geheel belooft een genotvolle avond te worden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den administrateur van het gebouw „St. Bavo," Smedestraat 23, alhier. De „Staatscourant" bevat de wijziging in de statuten van de Nederlandsche Gladiolus Vereeniging, alhier. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem dd. 1 October 1925, is fn hooger beroep bevestigd het vonnis van den kantonrechter te Haarlem dd, 17 Juni 1925, waarbij aan H. van der Aar, aannemer, wonende te Haarlem, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van zes maanden, en dat die termijn is ingegaan op 4 October 1925. In verband met hét feit, dat de oproep der Reddingsbrigade, die verplaatst ts naar de Politie, altijd een zaak is, die snel handelen noodig maakt, terwijl natuurlijk licht kan voorkomen, dat het politienummer voor andere zaken bezet is, werd aan de Brigade het nummer 10231 toegewezen, waardoor de minst mogelijke vertraging bereikt wordt. In de afgeloopen week, zijn in het douche- badhuis aan den Schotersingel 1171 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 401, in dat aan het Leidscheplein 857 en in dat aan het Hofdiikplein W Van arbeiderszijde meldt men ons: Op het bouwwerk van de 182 gemeente woningen, welke aan de Pijlslaan door den aannemer van Emmerik worden neergpzet, hebben hedenmorgen de schildersgezellen het werk niet kunnen hervatten. Wij vernamen omtrent de reden van deze stagnatie het volgende: Het schilderswerk is aangenomen gewor den door den schilderspatroon L„ welke door eenige financieele moeilijkheden op Zaterdag 3 October aan de 37 bij hem in dienst zijnde gezellen niet het volle loon kon uitbetalen. De gezellen namen evenwel genoegen met de verklaring.dat het te kort zijnde bedrag op Zaterdag 10 October cr bi: zou worden betaald. Groot was evenwel de teleurstelling der arbeiders, toen zij, na de vorige week de geheele week hun arbeid te hebben -ver richt, j.l. Zaterdag in het geheel niets ont vingen. Naar aanleiding van dit financieel geschil stond heden het schilderswerk stop, daar de heer L. verklaarde, het niet voort te kunnen zetten. Hedenmorgen vond een. conferentie plaats tusschen wethouder Reinalda, besturen der gezellenorganisaties en den aannemer van Emmerik, omtrent eventueele voortzetting. Omtrent het resultaat der conferentie was nog niets bekend. De heer v. Emmerik, aannemer van het bouwwerk, deelde ons naar aanleiding van bovengenoemde stagnatie het volgende mee: Reeds ongeveer vijf weken geleden werd al gezocht naar de oorzaak van het niet goed overschilderen van de woningen op het bouwwerk aan de Pijlslaan. De oorzaak werd aanvankelijk geweten aan de minder goede kwaliteit van de over- verf en de fabrikant werd gewaarschuwd. Doch bij nader inzien bleek, dat het euvel geweten moest worden aan het feit, dat voor de vedf geen lijnolie doch mineraalolie was gebruikt. Reeds dadelijk was bij 'het schilderwerk bedoelde olie gebruikt en thans drong de ondergrond door alle grondverven heen, zoodat het geheele schilderwerk moet worden herzien. Voor het afgeleverde werk was door dA heer v. Emmerik- aan den aannemer van het schilderwerk aan den heer M. L. reeds ongeveer 12000 betaald. Daar echter met het schilderen geheel opnieuw moet worden begonnen, betaalde de heer v. Emmerik den onderaannemer M. L Zaterdag geen geld meer uit, waardoor deze ook de schildersgezellen geen loon kon uitbetalen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de heer M. L, onkundig was met de gevolgen, die het gébruik van de mineraalolie met zich zou brengen, daar bedoelde olie hem gerecommandeerd was door een ander. Deze andere persoon scheen echter de hoe danigheid dezer olie wel te kennen. Intusschen is een commissie samenge steld, door de directie van het JVoningbe- drijf, die het oordeel zal vragen omtrent hetgeen gedaan zal moeten worden. De heer v. Emmerik verzekerde ons, wan neer bedoeld oordeel «gevallen zal zijn, het werk verder zelf ter hand te zullen nemen. Intusschen ligt het schilderswerk stil. In de hedenmorgen gehguden conferentie met wethouder Reinalda werd, naar men ons mededeelde, besproken de oorzaak van hef conflict, n.I. de minder goede hoedanig heid van de grondstoffen en werd ov.erwo- gei^ op welke wijze de beste oplossing voor economische afwerking zou kunnen gevon den worden. Eerst daarna zou1 het conflict en de uitbetaling der Ioonen behandeld worden. Zaterdagavond 8 uur, gaf de hèer.T. B. Roorda, oud-conservator van 's Rijks Ethnografisch Museum, een voordracht met lichtbeelden over Chineesche kunst in de gehoorzaal van Teylersstichting. Dit geschiedde voor de leden van het tee kencollege .Kunst zij ons doel", in verband met de tentoonstelling van Chineesche Kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam, welke geopend is tot en met 18 October a.s. Na een kort welkomstwoord begon dc heer Roorda, die een zeer belangrijk aandeel van deze tentoonstelling bijeen heeft ge bracht, zijn voordracht, Spr, maakt onderscheid tusschen vier stroomingen: magische kunst, godsdienstige kunst, romantische en religieuse kunst.' De magische kunst is het oudste en spr. liet ons eenige belangrijke representanten uit die periode zien, bronzen vaten om den voorvaderen te offeren, waarop telkens het z.g.n. veelvraatmotief voorkomt. Het ma gische karakter verdwijnt echter naarmate de tij voortschrijdt en het Boedhisme, dat zich in twee deelen splitst, waarvan China het noordelijk gedeelte is, verliest- aldaar zijn magisch karakter en wordt onder deze Boeddha-bescherming als zelfstandig godde lijk wezen, meer godsdienstige kunst. Hiervan getuigen de reliefs en schilderijen in de rotskloosters. Bij deze werken is het opvallend hoe sterk deze-kunstwerken doen denken aan de oud-Christelijke, bij name Byzantijnsche en Alexandrijnsche kunst. Klaarblijkelijk moet hier een zeer sterke overeenkomst van geesteswording aanwezig zijn. De kunst in China maakt dezelfde evolutie j door als de Westersche kunst en via eenig werk dat doet denken aan de Italiaansche renaissance-kunstenaars beland! de Chinee sche kunst in een romantische periode, waarvan het werk nochtans een zeer bijzon dere geesteshouding verraadt welke het sterkst spreekt uit de verhouding welke de Chineesche kunstenaar voorstelt tusschen het geheelde voorwerp en de ruimte Deze liefde voor de ruimte duidt op de Chinee sche religie en we vinden daarin sterk te rug de gedachte aan de rust, welke Boeddha omzweeft. Een hartelijk applaus bedankte spr. vpor zijn leerzame, en interessante rede. Zaterdagmiddag is in de leskamer van het Zanderinstituut dr. P, J. Bückmann ge huldigd door patiënten en oud patiënten van de Zander-inrichting. Dr. Kikkert sprak hem namens hen allen toe en wees er op, dat dr, Bückmann in het begin wel wat afschrikt, döordat hij wat knorrig kijkt, maar wanneer de menschen h.em eenmaal hebben leeren kennen, wordt hij ook geacht en gewaardeerd. Verder wees spr. er op, hoeveel dr. Bückmann voor de Zander-inrichting over heeft en hoeve- len reeds genezen het Zander-instituut ver laten hebben. Als alle krukken, aldus spr., waarop zieken hier gekomen zijn, en die na de genezing niet meer noodig waren, hier verzameld waren, zouden de wanden er mede bedkt zijn. Namens patiënten en oud-patiënten bood spr, aan dr. Bückmann een serre-ameuble ment aan. Dr, Bückmann sprak een kort dankwoord en herdacht tevens de verdiensten van wij len dr. Westerman voor het Zander-insti tuut. Daarna huldigde de heer Monnikendam, oudste Zanderpatiënt, dr. Bückmann, waar na mej. H, waagen namens de assistenten het woord voerde en de goede samenwer- I king tusschen dr. Riirkmann en hen memo- j reerde. Verduisteringen. Tegen den niet verschenen beklaagde C. S., uit Haarlem, werd verstek verleend ter zake verduistering van een bedrag van 140 Door J, M. v, L. was aan S. een mo torrijwiel in commissie gegeven, met de op dracht er 140 voor te maken. Het meer dere mocht S. houden. Van L. ontving na eenigen tijd een brief met de mededeeling, dat" het motorrijwiel voor 140 verkocht was en waarin tevens verzocht was om dit bedrag in wekelijksche termijnen te mogen terugbetalen. Het O. M. achtte dit feit wettig en over tuigend bewezen en eischte, in aanmerking' genomen, dat bekl, zeer slecht bekend staat, een gevangenisstraf van 5 maanden. Conform dezen eisch werd bekl. veroordeeld. Vervolgens stond terecht de 57-jarige W. J. J, H., van beroep teekenaar en wonende te Haarlem. Bekl. had op 15 Augustus tc Zandvoort platen verkocht, voorgevende dat1 de helft van de opbrengst bestemd was voor de noodlijdenden van den ramp te Borculo. Om alles zoo waar mogelijk voor te stellen, had hij een brief geschreven aan de Hoogv edele Dames en Landgenooten om steun. Tevens was er een lijst met gefingeerde na men bijgevoegd, van menschen die z.g. ge geven hadden, terwijl een nagemaakte poli- tievergunning met valsch stempel de men schen moest overtuigen? Aan twee dames had hij op deze manier platen verkocht, Bekl. beriep zich op zijn armoede, waar door hij tot deze strafbare feiten is geko men. Hij had nog maar eenige stuivers op Het O. M. vond namaken van het poütie- stempel het ergste. Een geldboete zal niet helpen, waar bekl. geen geld heeft, terwijl een voorwaardelijke straf van twee maan den te zwaar zou zijn. Een gevangenisstraf van *8 dagen leek spr. het beste. Bekl, wees nog eens op de slechte alge- meente toestanden. Op de best mogelijke manier heeft hij steeds getracht zijn kost te verdienen, doch overal waar hij zich meldde, kreeg hij ten antwoord: „te oud te oud." De politierechter kon zich beklaagdc's toestand wel indenken, doch het namaken van politicstempels moet gestraft worden. Spr! wilde echter zoo clement mogelijk zijn en veroordeelde bekl. tot 4 dagen gevange nisstraf. Oplichtingen, Ter zake oplichting van een bedrag van .15.tennadeele van zijn meisje stond terecht G. J. B„ reiziger uit Schoten. Bekl. beweerde nog iets van zijn meisje te vorderen hebben gehad, wat hij trachtte terug te krijgen, toen fij uit haar betrekking te Santpoort ging. Zij had daar nog een klein te goed, wat bekl. voor haar inde door een valsche -handteekening te plaatsen.' Het meisje verklaarde daarentegen hem niets schuldig te zijn, integendeel zij had hem verscheidene malen geholpen met geld. Het O, M. vond, dat bekl. de zaak wel wat te eenvoudig voorstelde. Hij wist toch dat hij een valsche handteekening zette Spr. eischte 1 maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde bekl. tot 30.of 15 dagen hechtenis. De 26-jarige electricien C. G, B. uit Scho ten moest zich verantwoorden ter zake op lichting van 48.—. Bekl, had een werkje aangenomen, waarbij overeengekomen werd, dat de lastgever de materialen vooruit zou betalen en deze materialen bij een bepaal den leverancier zouden worden gekocht. In 't geheel kreeg bekl. ongeveer ,f 48.—. In plaats de materialen te gaan koopen op de afgesproken wijze, ging hij naar een ander en gaf daar een bestelbriefje af ondertee- kend met den naam van zijn lastgever. Ook leende hij verschillende bedragen van men schen zender ooit terug te betalen. Het O. M. vond het feit zeer ernstig en eischtte een gevangenisstraf van 3 maanden. De politierechter veroordeelde bekl. tot 6 weken gevangenisstraf. Noodlanding den den Haarlemmer- meerpolder. Zaterdagmiddag te ongeveer 4 uur heeft het vliegtuig H. N. A, C. L„ op weg van Rotterdam naar Amsterdam, in den Haar lemmermeerpolder nabij het fort Kudelstaart een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig, een Fokker VII, vervoerde vier leden van het personeel van de K. L. M. en bagage van Rotterdam naar Amsterdam. De nood landing had plaats wegens het warmloopen van den motor. Het toestel kwam in een weiland terecht en werd zeer ernstig be schadigd. De inzittenden bekwamen geen letsel. Het toestel werd bestuurd door den be kenden HollandIndië-vlieger Van der Hoop. Het zal ter plaatst worden gede monteerd cn naar* Rotterdam worden ge bracht. Ongeval, Vrijdag kwam op den Kruisweg te Haar lemmermeer een wielrijder in aanraking met een passeerende auto, doordat een der por tieren openstond, zonder dat dit door den chauffeur scheen opgemerkt te worden De wielrijder, die geheel rechts van den weg reed, kreeg plotseling een slag van het por- tiër tegen z'n arm, «waardoor hij tegen een boom botste en kwam te vallen. Hij liep een wond aan het höofd op en moest zich onder geneeskundige behnnde- ling stellen. Onder een fiets. Een zoontje van den timmerman M. aan den Aalsmeerderdijk te Haarlemmermeer, geraakte spelenderwijs onder een fiets en bezeerde zich zoodanig dat doktershulp moest worden ingeroepen. Het v,entje scheen een sleutelbeen ernstig gekwetst te hebben, terwijl ock zijn gelaat en handen ontvellingen vertoonden. Ernstig rijwielongeluk. Op den Bennebroekerweg onder Haarlem merméér had een ernstig rijwielongeluk plaats. De koofmian J. B. reed met zijn fiets den oprit van den ringdijk aldaar ar, toen plotseling het frame van zijn rijwiel doormidden brak. De heer K„ voor wiens woning het ongeval gebeurde, begaf er zich direct heen en constateerde dat de man ernstifL aan het hoofd verwond was. Dr. v. A. uit Bennebroek, die gewaar schuwd werd, legde het eerste verband. Door den val waren ook eenige tanden in zijn mond gebroken cn een stuk uit zijn bovenlip gescheurd. B. werd per rijtuig naar zijne woning gebracht. De afd. Haarlem van de Vereeniging tot Bevordering der gezondheid in grafische vakken in Nederland, houdt een groote ver loting, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de instandhouding en uit breiding van het sanatorium „Eerbeek te Eerbeek. v Bij de firma Warmer en Go-, Korte Spaarne 25, zijn eenige van de500 prijzen tentoongesteld. Gisteren werd door den hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat alhier aanbesteed: het opnieuw maken van een opgeruimden remspoel in het buitentoelei- dingskanaal naar de groote schutsluis te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal, volgens bestek No. 199, dienst 1925, raming 5300. Hoogste: D. Stada tc IJmuiden, voor 5290.—. Laagste: Naaml. Vennootschap „Kenne- mersbedrijf" voorheen Van Dongen en Van Hoven te Dordrecht voor 4770. MET „HAERLEM" OP ELSWOUT. Met de tram van tweeën ging het van het Verwulft naar Overveen en van daar onder gezelligen kout naar de Poort van Elswout, waar reeds eenigen in auto, per fiets of te voet waren aangekomen. Met geen prinsenkwar tiertje wachten ging het toen de hoofdlaan op in de richting van het huis, onder leiding der heeren Gonnet en Tadema, met den heer Uiterwijk, bewoner der Voorpoort als gids. Welk een vredige rust heerschte op het bui tengoed, een rust, die je deed denken aan de Groenendaal op een door den weekschen morgen. De heele wandeling beschrijven zullen we nu niet doen, omdat we reeds eenige malen op een October Zaterdagmiddag den tocht had den meegemaakt en een en ander in ons blad meedeelden. Als altijd was de wandeling langs de prachtige waterpartijen, over de ket tingbrug en landelijke bruggen. Weder voerde het pad langs talrijk steile bergpaden onder den wonderboom door. Deze boom mist zijn eigenlijken kruin, terwijl een zijtak bijzonder sterk is ontwikkeld en het bergpad en de hel ling overwelft. Hier hebben de heeren Burdet en Thijsse de vogels in hun element bestu deerd en „genomen." We werden door het prachtig rosarium en den Franschen tuin geleid en langs de oranjerie, waar de oranje appel geurig bloeide. Natuurminnaars van allerlei slag konden volop genieten, zoowel de „zwammers" als de vogelkundigen. Liefheb bers der levende natuur vonden weinig bloe men meer. In den kweektuin zagen ze dui zenden boomen „in aanbouw." Aan het einde der wandeling gaf de heer Uiterwijk nog een stukje geschiedenis. Toen nam de oudste der vereeniging, de heer Gonne het woord. Hij schetste hoe Elswout het zomergewaad had verwisseld voor het herfstkleed en zich klaar maakte voor het winterpak. Het woord van dank aan den heer Luden voor de welwil lende toestemming, aan den heer Uiterwijk voor zijn vriendelijk geleide vond weerklank en waardeering. Van de mededeeïingen' van den eersten boschbeheerder het volgende. De gezamen lijke landgoederen zijn 2400 Hektare ruim groot. Behalve de 1400 H. A. duingrond en uitgestrekte landerijen, behoorden tot het fa miliebezit van de Van der Vliets. „Duinlust," „Overbeek," „Lindenheuvel," „Bloemen- heuvel," „Belvédère," „Elswoutshoek," „Elswout" en „Koningshof". Een 30 jaar terug werd met de gemeente Haarlem een ruil aangegaan. Haarlem kreeg het terrein om den watertoren en de familie kreeg een deel terrein aan de Oostzijde van de Brou werskolk. Toep we zoo door de prachtige buiten plaats meedwaalden, dachten we aan het onverwacht bezoek van Keizerin Maria Louise, de gemalin van Keizer Napoleon Bonaparte, 't Was in October 1811 dat „le petit Caporal" zijn intrede deed in Amster dam en „le beau monde" van Bloemendaal voor eenige dagen te Amsterdam vertoefde. Daar was ook Willem Borski met zijn vrouw. Het tienjarig dochtertje, later gehuwd met den heer A. F. Insinger was achtergelaten onder de goede zorgen van de Engelsche gouvernante. Op het Keizerlijk bezoek had niemand gerekend. Bloemendaal scheen wel verlaten. Daar komt op een Octoberachter- middag een prachtige equipage door de voorpoort de breede lindenlaan oprijden. De gouvernante wist van niets, maar voelde bij intuïtie, dat het de Keizerin moest zijn. Haar eerste werk was de jongejuffrouw Borski eenige bloemen in handen te geven. Die werden vol gratie aangeboden en in dank aanvaard. Het was wérkelijk de keizerindie met een „merci bien, ma petite," de haastig gevormde ruiker accepteerde. Daarop reed Josephine eenigen tijd rond over Elswout. Was de heer des huizes thuis geweest, dan had zij ook zeker aan het huis een bezoek gebracht. Dat huis stond niet ojp de plaats van het tegenwoordige, maar nabij de voorpoort. We meldden vroeger reeds, dat met den dood van W. Borski Jr. de aanbouw van 't tegenwoordige „looze" huis werd ge staakt. UIT HET STUCADOORSBEDRIJF. Geen arbeiders van buiten Haarlem. Vrijdagavond vergaderde de moderne SJu- cadoorsbond in de Centrale, op welke ver gadering door den voorzitter verslag werd uitgebracht van de gehouden vergadering met de ongeorganiserde patroons. Dit ver slag werd na eenige gedachtenwisseling goed gekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten om op de werken hier ter stede en in den naasten omtrek voorloopig geen arbeiders in het stucadoorsbedrijf op te nemen die van buiten af komen daar. er thans vele arbei ders alhier woonachtig werkloos rondloopen. In dit verband werd^tevens besloten na 1 Nov. niet meer te werken of dit moet zijn in glas- dichte huizen. behoorlijk clrogen van 'den cemenTen onder laag veroorzaakt liet groote oponthoud. Maar, voor wat hoort wat, Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 14 October 1925 des namiddags ten 1 J4 ure 'n 3e Statenzaal (Prinsenhof). Aar de orde zal worden gesteld 1. Mededeeïingen en ingekomen stukken (liggen te,r inzage). Verzoekschrift van J. van Dorp ontslag hoofd school 12 en hoofd Vervolgcursus No. 1 Procesverbaal opne ming boeken en kas Gemeente-Ontvanger 2. 2e suppletoire zakelijke belasting op het bedrijf 1925 3. 3e suppletoire begroting, enz. 1924 4. 2e suppletoire begrooting 1924 a. St. Elisabeth's of Groote Gasthuis b. Burgerlijk Armbestuur 5. Rekening 1924 Armenraad6. Vergoeding ingevolge La ger Onderwijswet bijzondere school a. Cruquiusstraat, b. Dreef, c. Anoniestraat e.a., d. Klarenbeekstraat. 7. Verhuring grond Middenweg 8. Verkoop grond a. Kloppetsingel (A. Bierboom), b. Jacobijne- straat (Ver. de Apostolische Kas) 9. Rui ling grond Busken Huetsraat, Zomerkade ;10. Opheffing Commissie Steunverle ning; 11- Beroepschrift N.V. Haarl. Soda fabriek weigering bouwvergunning12. 12. Vernieuwing Schalkwijkerbrug. 13. Be noeming van a. een tijd. leeraar Lyceum b. twee leeraren Lyceum, c. een tijd. leeraar Lyceumd. drie tijd. leeraren(essen) H.B.S. A met 5-j. cursus e. een tijd. leeraar idem een tijd. leeraar H.B.S. B met 5-j. cursus g. een tijd. leeraar idem h. een tijd. leeraar Avondschool Handelsonderwijs i. tijd. per- s^ieel Vervolgcursus no. 1, Gisteravond had in de zaal St. Bavo de tweede wedstrijdavond plaats van de jubi- leerende Rederijkerskamer „Alberdingck Thfjm. ij De zaal was goed bezet en het jasz-band gezelschap de „Spaarne-fellows" bracht met haar opgewekte muziek dadelijk de ge- wenschte stemming. Na een kort inleidingswoord van den heer ran Castricum, waarin deze de aanwezigen welkom heette en verder even wees op de verschillende punten van het winterprograro van den R. K. Volksbond, kwam voor het voetlicht de R, K. Tooneelvereen. „St, Boni- facius" uit Krommenie, Opgevoerd werd „Mijnheer Klaproos", blijspel in drie bedrijven, bewerkt door den heer G. Nielen. Dat niet alleen het stuk zelf, maar ook de wijze, waarop de Krom- menieërs het voor het voetlicht brachten, in den smaak viel, bewijst wnl de manier, waarop het publiek haar instemming en ge. •noegen te kennen gaf. Het was een zeer geanimeerde avond. LEEUWARDEN In den tuin van de firma v. Tubergen, aan den Koninginneweg zijn prachtige Dahlia's te bewonderen. Vooral voor den liefhebber is deze keurige collectie hei bekijken wel waard. Hedenmorgen vroeg zijn de eerste twee geïsoleerde vrachtauto's met, asphalt uit Duivendrecht aangekomen, waardoor dus een begin is gemaakt met het eigenlijke as- phalteeringswerk. Bij de Krocht is men met het leggen van het beton-bcd geheel klaar en alleen, de kleine nakomende werkjes, moeten nog worden verricht. De betonmolen is bij het Viaduct aan den Kruisweg, bij het Staten Bolwerk geplaatst, waar men is begonnen iiet beton-bed te leggen. De werkzaamheden aan de KL Hout straat zijn thans in vollen gang. Regelmatig komen de wagens met Bitumen aan en wordt dit over de straat verspreid, ter dikte van 5 c.M. De warme massa wordt eerst met een handwals in elkaar gedrukt, waarna de stoomwals voor de rest zorgt. Vervolgens wordt over den weg cement- poeder1 geveegd en na een dag behoort de verkeersstremming weer tot het verleden, wat zeer zeker vooral ten opzichte van de Krocht een groote voldoening zal zijn, waar deze stremming heel wat ongemak veroor- Z3dkt< De KI, Houtstraat zal in een dag of drie gereed zijn, terwijl de Krocht vermoedelijk niet langer dan 1 dag zal ophouden. Het 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4K NederL 1917 7% N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... holl Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur jurgent gew. Koloniale Bank L dische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito I Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. t .iep. Mérc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silao Wai Sumatra Dordtsche Pelr, Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell V K HEDEN LO 00 43 12 OCTOBER" LATERE KOERS EERSTE KOERS BERLIJN PARIJS i BRUSSEL WEENEH i LONDEN i STOCKHOLM KOPENHAGFN OSLO niiiiii BAZEL a t s MEW-YORK ROME i t i 59.30 11 55 11.45 36.— 12.05 66.80 60.30 49.70 48.05 2.49 10 05 59,24 11.45 11.39 35.15 12 041116 66,80 60.35 49.40 48 02 2.4813/18 9.10 Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- cn Beursberichten met tusschenpoozen van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4,30 Avondberichten over de H. D. O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur. Engelsche stations 365495 M. ^dage lijks concerten, lezingen, enz. van 7.20 ca. 11 uur. Zondags ook van 3.50 uur. Daventry 1600 M. dagelijks. Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.2(1 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz. Zondags van af 3.50 en 8.50 uur. H. D. O. 1050 M. dagelijks Politiebc- berichten 12 en 7,30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias. Diner» conct^t (ongeregeld) 6 uur. Kinderuurtjt 's Maandags 5 uur. Avondconcerten dage. lijks 8.10 uur, zie verder event, bijzonder, heden hieronder. Radio Paris 1750 M. Dagelijks conceri, zang of lezing 12.50 en 9 uur. Brussel 265 M. dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur). Eiffeltoren 2650 M. dégelijks ,ondet voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag, Vrijdag en laatste Zaterdag de: maand op 2200 M. concert te 7.50 uur. Duitsche stations 395443 M. dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 tiur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz. De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur BIJZONDERHEDEN. 11.20 Proefuitzending voor Amateurs. H. D. O. 7.15, Radiopraatje. 7,40, Zin gende (bekroonde) kanaries. 8.10, Stu dio Concert en Declamatie door Mej. Truus Best. MUNSTER. 410 M. 8 u., Am Hoch- zeitstage", zangspel. Zie verder boven. RECTIFICATIE. Geachte Redactie, In het stukje getiteld „Piet Tideman' in het blad van Zaterdagavond zijn twee zin storende fouten blijven staan, die ik gaarne wilde rectificeeren. De passage: „Piet-werd uit de redactii verwijderd" dient' te worden gelezen: „Piet was uit de redactie verwijderd." Da' heengaan immers was geheel vrijwillig. Verder sta^t op den negenden regel var onderaf: „De onbekookte papenhater en onverdraagzame Nederlander DiC moet zijn: Een onbekookte papenhater enz.' Deze passage slaat niet op het speciale ge- val Tideman, maar is in het algemeen be doeld. Met dank ook voor deze plaatsing. DAVID. Ondertrouwd: 10 Oct.: A. C. Knook en B. M. C. Nolthenius. 12 Oct.: F. W. J Groenevcld en H. Petersen. Geboren: 8 Oct.: z. van Ga Pa Pa de Bont Bandsma. 9 Oct.:* z. van II. Mulder Di oogendijk. z. van F. Wunnenburg— Assenberg. d. van A. M, de Goede Velzenboer- 10 Oct.: z. van J. van MerkensteinA-Snoek. d. .van M. A. Beek- huijsv, d. Berg, z, van R. Wensveen-- Stammes. -r- d. van C. Missetv., d. Eijk- hof. d. van M. C. NeelissenTeeuwen 11 Oct.: d. van A. VrugtBouwman. Overleden: 8 Oct.: J. J- Nachtegeller— Slikvoort, 67 j., Ilagestraat T. D. Hctem, b8 j., Lange Annastraat 9 Oct.: G. Steen- voordenv. Zutphen. 67 Groote Hout straat - 10 Oct.: H. S. v. DiggelenEls- kamp, 32 j„ Emmakade H. J„ 2 mnd., z. v. C. dér Kinderen, Brouwersstraat W. G. Bijster, 12 j., M. v. Heemskerkstraat H. BoerlageHoebé, 62 j„ Wilhelminapark J, W. Schoonman, 78 j., Kleverparkweg - 11 Oct.: N, dc Vleeshouwer, 87 j„ Ged. Voldersgracht. Zaterdagnacht om 2 uur is op de terreinen van den sluisbouw wederom een ernstig on geluk gebeurd. De grondwerker Ririaldi ge raakte bij het oversteken van een overweg onder een passeerenden zandtrein. R. werd een tiental meters meegesleurd en met een gebroken been, een ernstige hoofdwond en andere kwetsuren bewusteloos opgenomen. Na verbonden te zijn is het slachtoffer naar hel ziekenhuis „St. Joannes dc Deo" Ir Haarlem overgebracht. Met hei uitdiepon van den Hcerensingei is men gereed gekomen. De baggermolen is afgebroken, om naar de plaats van bestem ming te worden gebracht. Het vaarwater is thans op zoo'n diepte gebracht, dat diepge- laden vaartuigen zonder moeite door dei singel kunnen varen t Nederlagenwedstrijd bij „de Kastanjeboom." Hedenavond wordt in café „de Kastanje boom te Heemstede gespeeld tusschen ,,d» Kastanjeboom en „D. O. K." Haarlem. Hedenmorgen werd boven den ingang vat, het Raadhuis een valscherm aangebracht, waardoor het nu mogelijk is de bruidjes, die op haar huwelijksdag met slecht weer te kampen hebben, in hun bruidstoilcties van uit auto of rijtuig het Raadhuis droog binnen te loodsen, EEN SCHADEPOSTJE. Hedenmorgen kwam. de veehouder J- Boogaard met zijn vrachtauto, beladen met bussen melk, op den Boekenroodeweg, dcordat hij te veel naar rechts uithaalde, in aanraking met een telefoonpaal, waar door de auto over den kop sloeg en de bus sen op de straat terecht kwamen; ruim 20( L. melk ging verloren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2