EVENTJES LACHEN: Ör °s °4 RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Voor den Amsterdamschen politie-rechter Niet geschikt om fatsoenlijk kermis te houden. De deur van het perceel van Ambrosius. Verduistering van 2000 francs. Inbraak te Rotterdam. Vader en zoon. Br^nd te Leeuwarden. Een raadslid dat lezen noch schrijven kan. KUNST EN KENNIS. Nieuw middel tegen suikerziekte. Belangrijke muzikale vondst. LEGER EN VLOOT. Het gedenkteeken van kolonel Van Essen. Ernstig auto-ongeluk te Eindhoven. Een speelhol ontdekt.' Het drama in de Schiestraat te Rotterdam. Een zeldzaamheid. Een schadepostje. Een v. d. Helst in een kersenboom. De moord te Nederweert. Auto door trein aangereden. Droevig ongeluk te Sappemeer. Smokkelen. Een valsche muntersbende te Rotterdam. Val van de Maas. Twintig typhusgevallen in Dussen. Diefstal in den trein. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ 9 Een 24-jarige melkventer, wonende te Bussum, verscheen Vrijdag middag voor den Amsterdamschen Politierechter, Mr. Servatius. Hij had zich op 7 Juli jl. geduren de de Larensche kermis, terwijl hij zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevond, tegen zijn aanhou ding door een veldwachter verzet met de ge wone dronkemansmiddelen, als' daar zijn zich op den grond werpen schoppen en trap pen, met armen en beenen om zich slaan enz. enz. De beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. Hij was tot z'n spijt weer dronken geweest. „En dat, terwijl ik me zóó had voorgenomen, nooit weer naar een kermis te gaan. Edelachtbare. Ik zeg nog tegen m'n vrouw ik doe het niet, vast niet Maar toen kwam ik een paar vrienden tegen, en die hielden me een poosje aan de praat.... en toen begon het hard te regenenen toen moesten we in een café gaan schuilen. Nou en toen dronk ik een paar glaasjes bier, heusch niet meer dan een stuk of acht, Edel; achtbare. En toen ik op straat kwam, was 't al mis. Ik weet niet meer, wat er toen ver der met me gebeurd is." De politierechter maakte de opmerking, dat beklaagde reeds eerder wegens weder- spannigheid voorwaardelijk veroordeeld was en later wegens hetzelfde feit, tot een geld boete. „U schijnt dus telkens weer in 't zelf de kwaad te vervallen." „Ja, Edelachtbare, en daarom heb ik juist al dien tijd zoo m'n best gedaan. Alle ker missen sla ik over, laatst te Blaricummer kermis ook nog. Ik drink anders nooit een druppel, ook Zaterdagsavonds niet en Zon dags niet. Maar dit was gebeurd, voor ik het wist." De veldwachter, als getuige gedagvaard, zeide, dat bekl. zeer gunstig bekend staat. Hij werkt hard, is goed voor zijn gezin, en Reeds vroeger als schietschijf gediend. Een der vorige bewoners van het pand in de Delftsche straat, waar de door de schoten van de politie getroffen molenaar Ambrosius gewoond heeft, heeft melding gemaakt van het feit, dat hij indertijd ongeveer vier jaar geleden, schietoefeningen gehouden heeft op het paneel der bewuste deur. Dit is van balang, daar het O.M. voor een deel zijn betoog baseert op de in het paneel aan wezige schietgaten „Ze mogen toch niet meer schieten". Donderdag om twee uur kwam de opkooper B. op het bureau van politie der eerste afdeeling te Rotterdam, waar hij te kennen gaf, dat hij gaarne, met toestemming van den officier van justitie, derevolvers van de politie wilde opkoopen-, „daar deze van nu af toch geen gebruik meer mocht maken van haar wapen-s." Namens de Société des Wagons Lits is bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat een der employés geld had verduis terd ten bedrage van 2000 francs. Het schijnt, dat de man met het geld naar Parijs is ver trokken. In den nacht van 9 op 10 Oct. is inge broken in een pand aan de Nadorststraat te Rotterdam, waarin gevestigd is het café van den heer L. de P. De dieven hebben vermoe delijk door het openstaande raampje van de buitendeur een ijzeren draad gestoken eji met behulp daarvan den grendel van de deur ge schoven. Vandaar kwamen zij in een por taaltje, waar zij een schuifraam openden, waardoor zij in de bottelarij kwamen. Van hier gingen zij naar het woonhuis, waar zij een buffetkastje doorzocht hebben. Uit het kistje namen zij twee ijzeren geld kistjes weg. In deze kistjes zaten een bank- prettig in den omgang; zoolang hij uk den J.J* ,.fl van 2Q0 en eltele van kroeg blijft. Maar d. jenev - f 25 en f 10, benevens honderd halve gul kroeg blijft. Maar de jenever punt. Het O.M. waargenomen door Mr. van Heijnsbergen, achtte de wederspannigheid bewezen en requireerae op grond van gunstige inlichtingen een geldboete van f 50 subsidiair 50 dagen hechtenis. Mr. Servatius verminderde dit tot f30 subs. 30 dagen. Bekl. was zichtbaar opge lucht. Het geld zou hij wel bij elkaar krijgen, al was het tweehonderd gulden Alles lie ver dan de -gevangenis in Een ongeveer veertigjarig boertje, ook een slachtoffer van de kermis te Laren* die zich vervolgens voor eenzelfde feit tè verantwoor den had, dacht hier heel anders over. Hij bleek, in den loop der zitting, nogal „op z'n geld te zitten." Bekl. had zich op 12 Juli jl. eveneens te gen de politie verzet, toen men hem naar 't bureau wilde brengen, daar hij dronken langs den weg liep. Hij hield zich vast aan een hek, sloeg en krabde, beet de agenten in de beenen en gedroeg zich als een woeste ling. De inlichtingen over dezen bekl. luidden onverdeeld gunstig. Hij heeft een welvaren de boerderij en was nog nooit eerder met de politie in aanraking geweest. „Ik was m'n positieven kwijt, Edelachtbare. Maar ach., geeft u me liever een voorwaardelijke straf", vroeg hij vriendelijk. Mr. Servatius merkte op, dat een geld boete een veel minder zware straf is. Lang zoo on-eervol niet als een voorwaardelijke veroordeeling. Het boertje keek zuinig én zuchtte eens. „Dat grapje heeft me toch al zooveel geld gekost, Edelachtbare." „Het is ook wel goed, dat u het eens in uw portemonnaie voelt, dat zooiets niet te pas komt 1" Ook deze bekl. moest f 30 boete betalen subs. 30 dagen hechtenis, conform den eisch. De Haagsche rechtbank hééft dezer dagen uitspraak gedaan in een procedure tusschen een zoon en zijn vader. Voor den zoon trad op mr. Marchant en voor den vader mr. J. Weijl. De zoon was naar Amerika gegaan en spe culeerde daar met geld van zijn vader zonder medeweten van dezen. dens, tot een totaal bedrag aan specie van ruim f 900. Voorts werden uit de kistjes genomen drie gouden dameshorloges, een gouden schakel armband, een gouden heerenhorloge, eenige sieraden, benevens enkele papieren van waar de. Uit een buffetlade werd nog een bedrag van f 250 weggenomen. Eén der geldkistjes is later in de Nieuwe Kerkstraat opengebroken teruggevonden door een zekeren H. M., welke het kistje bij de politie deponeerde. Het kistje bevatte alleen nog eenige papieren. Zaterdagmiddag om ongeveer twee uur werd brand ontdekt op de bovenverdieping van het huis van den winkelier in manu facturen en bontartikel^n, Schweigmann, aan den Wirdummerdijk te Leeuwarden. Vermoedelijk door een gebrek aan de rook leiding, moeten de dicht bij den schoorsteen liggende goederen vlam hebben gevat. In den winkel werd een slag gehoord en toen naar boven werd geloppen, vond men alles in vlam men. De omwonenden snelden te hulp om het noodige in veiligheid te brengen. De brand weer, die spoedig verscheen, had in een uur tijds het vuur bedwongen. De eerste en tweede verdieping zijn vrijwel uitgebrand, waarbij heel wat goederen, zoowel door het vuur als door het water verloren gin gen. Verzekering dekt de schade. Niet in een ooipsraaü is het edelachtbare lid te vinden dat lezen noch schrijven kan, Joch in den Raad van Groot Einahoven Maandag bij de stemming voor leden van de vaste raadscommissies werd het feit publiek gemaakt. De ,',Meierijsche Crt." noemt het een pijnlijk moment, toen de heer Wijsmul ler aan den Raad verklapte, dat het-edelach- baar raadslid van de wilde partij, de heer Scheepers, zijn stembiljetjes voor de samen stelling der raadscommissies in liet -vullen door diens geleerderen buurman, den heer Van de Moosdijk, die dan vervolgens de briefjes dichtvouwde en zonder deze aan den edelachtbaren heer Scheepers getoond te hebben, in de bus duwde. Pijnlijk was de onthulling van dit berdijf, wijl hierdoor aan „de heele wereld" kond werd gedaan, dat een partij kiezers in Eind hoven er toe is kunnen komen om een overi gens respectabelen man, die blijkbaar noch Van de daarbij gemaakte winsten zond hij l schrijven, noch lezen kan, af te vaardigen geregeld geld naar zijn vader, hetgeen door dezen werd geaccepteerd. Toen er echter verliezen werden geleden, wilde de zoon deze door zijn vader laten beta len, hetgeen de vader weigerde. De zoon stelde daarop een vordering in tegen zijn vader, om het verlies te betalen. De rechtbank ontzegde evenwel deze in gestelde vordering. Er is een preparaat gevonden,, daï, naar gemeld wordt, een verbetering is van de in suline, het welbekende geneesmiddel voor suikerziekte van Dr. Banting. Dit preparaat, dat te danken is aan de onderzoekingen van een anderen Canadee- schen arts, dr. Rabinowitsch, heeft het voordeel, dat het door den mond ingenomen kan worden, terwijl insulime door inspui ting toegediend wordt. Het preparaat van dr. Rabinowitsch smaakt als zoete stroop en wordt verkre gen uit glycerine door de inwerking van bepaalde bacteriën. Het draagt den naam van Oxeaceton. Men verwacht, dat het even goed werkt als insuline, in de meeste gevallen, waarin de ziekte nog niet te ver is voortgeschre den. Te Loreto in Italië is, in'de beroemde kerk van het Heilig Sacrament, een zeer be langrijke muzikale code gevonden uit het jaar 1528, in de karakters van de editie van Lyon. De muziek van dit werk, dat een der alleroudste drukken van Frankrijk is, wordt toegeschreven aan Franpois Layolle, den leeraar van Benvenuto Cellini. De minister van Oorlog, de heer Lam- booy, zal zich bij de onthulling van het ge denkteeken voor kolonel Van Essen, in de legerplaats bij Oldenbroek, doen vertegen woordigen door generaal-majoor E. F. In- singer, inspecteur der artillerie. Voorts zul len bij die plechtigheid tegenwoordig zijn deputaties 'van verschillende staven van het leger en van het corps artillerie. naar den Raad. OP 5 KINDEREN INGEREDEN. Zaterdagmiddag omstreeks vier/-uur is in de Prins Hendrikstraat te Eindhoven een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij vijf kinderen bijna te pletter waren gereden, tusschen een auto en een muur. De winkelier-koopman, E. M. had zijn auto, welke hij nog slechts een week in zijn bezit hao, uit de garage gehaald aan de Prins Hendrikstraat. Op straat gekomen, zou hij gaan rijden, en blijkbaar niet voldoende op de hoogte van het mechanisme van den wagen, startte hij zoodanig, dat de auto met flinke vaart het trottoir opreed, tegen een vijftal kinderen, die het uitrijden van den wagen hadden gade geslagen. Zij werden door den stoot met een vaart tegen den muur van een woijiing ge drongen. Eén hunner, het achtjarige zoontje van den heer Kleerekooper, bekwam een ernstige wond aan het onderlijf.- Het kind werd naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest voor het leven. Een ander jongetje, het eenige zoontje van den heer De Jong, kreeg zeer ernstige beenfracturen, welke, naar .men in het zie kenhuis mededeelde, waarnaar ook dit knaap je werd vervoerd, de amputatie van een de- beentjes hoogstwaarschijnlijk maken. Ook de drie andere kinderen, waaronder het zoontje van den heer Grunfcld, bekwamen verwondingen, welke zich echter gelukkig minder ernstig listen aapzien. Zij werden door verschillende doktoren be handeld. De muur, waartegen de auto reed, is gedeeltelijk ingedeukt, de veer van den wa gen is aan de eene zijde geheel, ontzet. Op last van de politie hebben twee deskun digen den 'wagen ter plaatse onderzocht. Hieruit ble^k, dat de auto, wat het mecha nisme betreft, geheel in orde was, zoodat het ongeluk vermoedelijk geheel moet worden toegeschreven aan onkunde van den bestuur der. Naar een ooggetuige verzekerde, moet de bestuurder op de groote versnelling gestart hebben, iets wat men nooit doet, en hij reed onmiddellijk met groote vaart tegen den muur op. De kinderen werden er tusschen -gedron- gen. Hem werd, na het gebeurde door de politie op het bureau een verhoor afgenomen, waarbij hij zeer onder den indruk van het ongeval was. De kinderen konden toen zii tegen den muur gedrukt werden, slechts na eenigen tffld door een zekeren H. uit hun benarde positie verlost worden. Een en ander verwekte in de anders zoo stille straat groote opschudding, terwijl men algemeen diep onder den indruk van het ge beurde was. Vijftien bezoekers aangehouden. In den nacht' van Vrijdag op Zaterdag heeft de politie van. het bureau Singel te Amsterdam een speelhol ontdekt. Het was eenige beambten opgevallen, dat des n ach is vrij veel personen een huis in de Regu liersdwarsstraat binnengingen. De politie ging onverwachtkijken en ontdekte vijf tien personen, die in het kaartspel ver diept waren. Dit vijftiental werd, zooals gebruikelijk is, naar het bureau geleid, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Daarna werden zij op vrije voeten gesteld. Overtreding van de drankwet niet ge constateerd. Naar aanleiding van het bericht over den man, die vier jaren geleden met een revolver schietoefeningen zou hebben gehouden op deur in de passerelle aan de Schiestraat te Rotterdam, waarachter Ambrosius moet hebben gestaan, toen hij door den doodelij- ken kogel werd getroffen, heeft mr. J. A. de Vries, subst.-officier van justitie, aan de „N. R. Crt." medegedeeld, dat van justitie- wege naar de beweringen van den vorigen gebruiker van de latere woning van Ambro sius een onderzoek is ingesteld, doch hét on derzoek heeft uitgewezen, dat deze mede- deelingen voor de behandelde strafzaak zon der eenig belang zijn. Bij het ontbijt, dat Vrijdag op het stad huis van Antwerpen aan den bevelhebber en de officieren van 't Engelsóh onderzeeërs flottielje, dat Antwerpen bezoekt, werd aan geboden, werden de Belgische dischgenoo- ten, schrijft de „Msb." niet weinig verrast toen een der Engelsche duikboot-comman danten luitenant Mayer, een tafelspeech in het Nederlandsch afstak, Commandant Mayer hield gedurende tien minuten in het zuiverste Nederlandsch voor de vuist weg een hulde-rede op Antwerpen, als zijnde de stad van arbeid en kunst. De heer Mayer verbaasde niet weinig de Belgen, waarbij er enkelen waren, die geen woord Vlaamsch verstaan. Men schrijft uit Hengelo aan de „Stand.": Donderdagavond was de dochter van den landbouwer W. de Groot Driene bezig haar haar te kammen. Toen zij hiermede gereed was, reikte zij haar moeder een opgevouwen krant over, die de vrouw in de kachel wierp, inde veronderstelling dat er uitgevallen haar in zat. Eerst later kwam men tot de ont dekking dat er voor f 80 aan bankbiljetten in de krant was geweest. Het geld was echter inmiddels totaal verbrand. Mr. J. C. Roossenburg schrijft aan de N. R. Crt. Nederlanders, die Parijs bezoeken, kunnen in het Louvire een schilderstuk van Bartho- lomeus van der Helst bewonderen, voor stellende Mr. Anthony Reepmaker, zijn echtgenoote Susanne Gommaerts, en hunne oeide zoontjes Jacobus en Ernst. De echt- genooten zijn geschilderd in faritasiecos- tuum, gezeten in hun park de moeder heeft het jongste kind Ernst, dat een gouden nedaiih met tien beeldenaar van den Koning- Stadhoudér in oe hand heeft, op den schopt. Aan zeer weinigen is het bekend, --hoe dit Hollandsche schilderij in Frankrijk ge komen is. De geschiedenis er van is curieus. O nstreeks 1897 bezocht de heer Victor de S.uers een oude dame, Mevrouw de wed. J. en zeide „Wel, Mevrouw, U behocfrt tot zulk een oude familie, dat U zeker wei oudheden zult hebben Het antwoord was „Mijnheer de Stuers, wij hebben niets." Toen riep een der kinderen, di? bij h?t ge sprek tegenwoordig was „Moeder de ker seboom." „Wat is dat met dien boom?", vroeg de Stuers. Hij ging kijken en vond een stuk doek, dat 'gebruikt werd, om de rnus- schen van den kersenboom af te houden, en hetwelk bleek te zijn het bovenvermelde, schilderij van B. v. d. Helst. Nadat het doek gerestaureerd was, werd het in den Brakken Grond te Amsterdam voor een hoogen prijs verkocht aan baron Slichting te Parijs, wiens erfgenamen het aan den Franschen staat ten geschenke hebbA gegeven. Zoo zijn de Reepmakers in het Louvre ge komen Naar verluidt hebben de drie verdachten van den moord op den onbezoldigd Rijks veldwachter Verkennis in den nacht van 21 op 22 September j.l. te Nederweert gepleegd, nog steeds geen bekentenis afgelegd. Het onderzoek heeft thans echter reeds zooveel aan het licht gebracht, dat het frijwel vaststaat, dat de justitie met de aanhouding der gebrs. D. en K., allen arbeiders uit Neder weert, de daders in handen heeft.' KIND GEDOOD. De trein van 2 uur uit Roosendaal naar Rotterdam heeft Zaterdagmiddag den voer- ma'n Tak uit Zegge met zijn vrachtauto aan gereden. De auto werd vernield. Een ventje uit Roosendaal genaamd De Bruijn, dat meereed, werd gedood. De aanrijding ge schiedde op den beruchten onbewaakten overweg onder Oudenbosch. Nog ïs in deze zaak betrokken een vrouw, die er in geslaagd was betere zilverbons te, fabriceeren. Uit een gevonden brief blijkt, Twee 13-jarige jongens gedood. dat gi- vafl was ,de v]ucht te nemen en Bij gelegenheid van de motorwedstrijden dan de polltie met alles in kennis te stellen, te Sappemeer. georganiseerd door de Ver- I In d£Z£n brief wordt de geheele zaak precies eeniging van Volksvermaken aldaar, heelt uitgelegd. De zilverbons, zijn gemerkt Serie Zondag j.l. een droevig ongeluk p'aats' ger i G p g^ dragen 3ge ee'n versChillend DJim- had. Er waren vier series van het program- merj vvaartoe de numerator, dien men ten ma verrenen, toen Van Riessen, Raangs en heiize van den communist F. vond, gediend Rub/'n^h startten in klasse B.. innoud 500 M3. Van Riessen was door mo'ordefect ONZE MEDE-PENSIONGASTEN. f direct buiten den strijd, zoodat alleen Ru- bingh en Raangs overbleven Ook tusschen deze twee was van stri;d feiteli k geen sprake, daar Rubingh onbedreigd de leiding had. De rijders waren al driemaal rondgeko men, toen bij het ingaan van de Noörder- bocht Raangs met veel gas hoog ooliep slipte, van zijn motorafgleed en de Royal Enfield de boschjes inschoot van het afge zette bochtgedeelte. Toch hadden enkele jongens het verbod van wachters en politie overschreden en zich daar geposteerd. Aanvankelijk vermoer de men nog niet, dat er een ongeluk van dergelijken omvang had plaats gehad. Spoe dig bleek echter dat een tweetal knapen van 13 jaren een schedelbreuk hadden be komen. De een, G, Bakken, bleek op slag Rotterdam in gevangeniskleeding te berei- deeft. De geheele installatie is naar het hoofdbu reau van politie vervoerd. Zooals gezegd zijn tot dusver negen personen in verband met deze zaak aangehouden. Flet onderzoek duurt nog voort. Bij het onderzoek werd de recherche ge holpen door den chef van de Vahch-Geld Centrale hoofdinspecteur K. H. Brookhcf te Amsterdam. In verband met de arrestatie van de val- sche-muntersbende te Rotterdam, verneemt de Tel. nog, dat de persoon, die zich voor André de Bruijn uitgeeft en zegt communist te zijn, zéér vermoedelijk geen communist is7 Hij is iri Duitschland ter zake van een of ander ernstig misdrijf welk weet men nog niet veroordeeld, ontsnajrie en wist C O I ÖV O Men meldt uit Oostelijk-Groningen Een algemeen bekend feit is het, dat ge- dt re de den oorlog veel werd gesmokkeld in deze streken, zoowel van- als naar Duitsch land. Doch thans is het smokkélen van vee over de grens zoo groot, als zeker niemand der tegenwoordige bewoners aan de grens hebben gekend. Schapen en paarden worden nu over de grens gehaald. gedood, de andej, G. Elsus. gaf nog eenige teekenen van leven. Zonder evenwel tot be wustzijn te zijn gekomen is ook dit knaapje gestorven. De dokters Ph. Tak en G Groeneveld die als medici aanwezig waren, benevens de Eerste Hulp bij Ongelukken, waren direct ter plaatse. Er waren nog drie lichtgewonde jongens,, die eenige been-blessures hadden opgeloopen. Gelukkig konden deze na van den schrik te zijn bekomen, allen loopende het terrein verlaten „Aan wien de 'schuld?" is dien in zulke gevalfen direct geneigd te vragen Is hier wel van schuld sprake7 Is het niet veeleer jeugdige onbezonnenheid die de jongens er toe dreef het verbod te ov.ertre'den. Flet be stuur van de Vereen, voor Volksvermaken treft geen blaam, daar het de bochten vol doende had afgezet, terwijl het bovendien voor de noodige bewaking had zorg ge dragen. Het bestuur lastte na di'. ongeval onmid dellijk de wedstrijden af. De machine van Raangs werd door de politie in beslag ge nomen. Negen personen gearresteerd. De centrale, recherche te Rotterdam is er in geslaagd een drukkerij van valsche zilver- bons op het spoor te kopten, die ongeveer twee maanden lang door een wijdvertakt complot werd geëxploiteerd. In verband met deze zaak zijn niet minder dan negen personen gearresteerd. De Tel. meldt de volgende bijzonderheden: De drukkerij werd gedreven door een vreemdeling, een communist, die zich André de Bruin noemt, maar toegeeft, dat dit een valsche naam is. Hij deelde de recherche echter mede, dat hij nimmer zijn waren naam zal zeggen. Ook zal hij nimmer vertellen tot welke nationaliteit" hij behoort. De man spreekt Duitsch, doch het is niet uitgesloten, dat hij een Rus is. De drukkerjj was gevestigd in Rotterdam op een zolderkamer van pand Hudsonstraat 129, welke zolderkamer André. de Bruin in huur had van H.P., stoker aan de gasfabriek aan de Keylehaven. Het was de politie bekend,, dat den laatsten tijd aan den Linker Maasoever geregeld valschezilverbons in betaling veerden ge geven in de arbeiderswijken, bij wmkeüftrs er. bij het ophalen van huishuur. Donderdagavond kwam een l3-jarige jon gen bij een winkelier in de Tolhuisstrrat, waar bij een zilverbon in betaling gaf, De winkelier weigerde echter dezen bop in be taling te nemen, waarop de jongen r.aar zijn br.oér ging, den 25-jarigen havenarbeider J. van H.-uit de Spastraat. Deze kwam zich bij den winkelier daarover beklagen, en tn'aakte nog al ruzie over dit feit, doch de winkelier bleef bij de weigering den zilverbcn aan ff nemen. De politie hoorde van het geval eh arres teerde daarop onmiddellijk J. van H. Toer men hem vroeg den zilverbon te toonen, be weerde hij dezen verbrand te hebben. Ten slotte zeide hij, den^ilverbon te heb ben ontvangen van den 24-jarigen havenar beider A. D. K., uit de Veldstraat. In totaal Zoo deelde hij mede* had hij 15 valsche zil verbons ontvangen. Dienzelfden avond is toen A. D. K. ge arresteerd, die bij zijn verhoor bekend" ge kegeld zilverbons te hebben gekregen van den 31-jrrigen havenarbeider L. F., een com munist, wonende aan de Personeel:haven. De politie ging dezen zoeken, doch de man bleek niet thuis te zijn. Intusschen heeft men in zijn woning huis zoeking verricht en vond men op een plaatje acht"" zijn woning onder den grond een bön- bonriière, inhoudende 120 valsche zilverbon?.' Dienzelfden nacht werd L. F. nog gear resteerd Bij fouilleering bleek, dat hij in het bezit was van een geladen revolver. Aangezien de arrestatie onverwacht geschiedde en de man niet gewaarschuwd bleek te zijn, had deze een rustig verloop. Denzelfden avond werd L. F. verhoord. Aanvankelijk ontkende deze iets'van de zaak te weten. Doch toen hem de valsche zilver bons werden getoond, die mén achter zijn woning op het plaatsje had opgegraven, zeide hij, deze gevonden te hebben aan het vlieg veld Waalhaven. Dit kon hij natuurlijk niet volhouden, waarop hij zeide, de biljetten van een zekeren Herman te hebben ontvan gen. Toen ook deze opgaaf onjuist bleek, gaf hij op den naam van André, een vreemdeling zan de Hudsonstraat. Vrijdagmiddag heeft de politie een inval gedaan in het pand Hudsonstraat 129 en c'arr vond men den persoon,-die met den naam van André was aangeduid, bezig met het ma ken van valsch geld. Hij bevond zich op een zolderkamer var het pand, die hij in huur had van den stokc H. P. van de gasfabriek aan de Keilehaven. Men vond eerst een pakje van 30 zilverbons: in een bed een foto-toestel, fleschjes met verschillende chemicaliën, gevoelige platen eri een pers, kortom een geheele complete in stallatie voor het vervaardigen van valsche zilverbons. Men vroeg hern naar zijn naam, waarop hij het antwoord gaf, hierboven ver meld. Uit een courant, die ten zijnen huize in beslag is genomen, bleek intusschen, dat hij reeds een belangrijke straf moet hebben ondergaan. In hetzelfde pand heeft men den stoker ken. Ten einde in een milieu te geraken, dat hem niet zou verraden, gaf hij voor, in Duitschland wegens communistische propa ganda in de gevangenis te zijn geworpen. Zoodoende werd hij in de Maasstad met open armen ontvangen. Is het bovenstaande een sterk vermoeden; zeker is het intusschen, dat de man geen Rus, doch Duitscher is, In April is hit be- I gonnen met het experimenteeren op het gebied van valsch geld, èn wel met zilver bons van een rijksdaalder. Drie van de acht personen, waaruit de bende bestond, waren zijn vhste medewerkers. Zij waren het, die papier, steenren en kleurstoffen machtig werden en deze naar de Hudsonstraat brach ten. De eerste partij was njet groot, doch zij was buitengewoon slecht. Als men deze exemplaren ziet, staat men verbaasd, dat er onder de winkeliers personen waren, die zich deze vodden voor munt in de handen lieten stoppen, Daarna begon de Duitscher de biljetten te verbeteren. Telkens geleken ze „echter" en een serie van 200 stuks in .totaal zijn er 700 a 8C0 gemaakt waren de beste, die hij vervaardigd had. Een paar weken geleden waren die gereedgekomen en waar ze alle gebleven zijn, heeft de politie op dit oogen- blik nog niet doorgrond. Doch ook deze exemplaren waren nog niet naar 's heeren De Bruijns zin. Bij de huiszoeking werden zaken aangetroffen, die er op wezen, dat hij nog steeds naar volmaking streefde. Zoo trachtte hij met kleurfilters -langs fotografi- schen weg de kleuren te scheiden om naar gelang zijn ontdekking cliché's te maken. Ook werden bewijzen gevonden, dat hij aanstalten had gemaakt met het vervaardi gen van een serie van valsche biljetten van 10. Een en ander wal reeds voor dit doel in gereedheid gebracht en zoo was een be stelling voor messing platen al gedr.an Een derde ontdekking was, dat hij, toen hij pas in Holland was, stempels had ge maakt voor valsche rijwielplaatjes. Hiervan warbn er eenige reeds in circulatie gebracht. De waterstand van de Maas is wederom zoodanig gevallen, dat schenen met een groo- tere vaardiepte, dan 1.60 M. op het rivier vak RoermondVenlo gevaar loopen, te Kesse! aan den grond, te raken. Een twintigtal gevallen van typhus heeft zich in de gemeente Dussen voorgedaan- De oorzaak wordt toegeschreven aan het slechte drinkwater, Dcor den Inspecteur der Volksgezondheii zijn uitgebreide onderzoekingen ingesteld. Van een Engelsen man, die per mailtrein uit Duitschland naar Vlixsingen reisde is ge durende den nacht uit zijn in de coupé opge hangen pantalon een bedrag van ongeveer 30 pond sterling aan Engelsch en Duitsch geld ontvreemd. De recherche te Vlissingen, die telegrafisch mededeeling had gekregen heeft Vrijdag bij aankomst van den trein een onderzoek ingesteld en zet dit thans nog voort. „Och meneer Knutsel, ik heb van uw vrouwtje gehoord, dat u zoo n knappe in genieur bent en nou wou ik u 'ns vragen of u 'ns naar mijn taschje wil kijken 't heeft nooit meei^ goed willen sluiten sinds ik er 'n maand gelejen 'r.s boven-op ben gaar zitten." DIE PROFFEN TOCH! Proiessor: „O. dokter, wilt U direct even bij ons komen'" Dokter: Zeker, mijnheer. Wie is er bij U ziek?" Professor: ,.Ik zelf. dokter. Maar er was niemand thuis, die ik even kon sturen, daar om kom ik zelf maar even." ,,'t Ij In den laatsten tijd worden in alle plaatsen I H. P. gearresteerd. Men vond eer, porte- van Oost-Friesland door of namens Neder- landsche kooplieden de beste schapen opge kocht en door „drijvers" naar en als het maar kan over de grens gehaald. Een werk, dat goed betaald moet worden, doch dat mogelijk is, omdat er naar het schijnt goede winsten worden gemaakt en het soms niet deert, of 30 of 40 of meer schapen in beslag worden genomen. In de Duitsche grensplaatsen is men wei nig ingenomen met dit schapensmokkelen, daar de prijs van het vleesch daar in de laat ste maanden zeer in de hoogte is gedreven tot nadeel der bevolking. Ook slachtpaardeq worden thans in groo- ten getale door Nederlandsche kooplieden in Oost-Friesland gekocht. De Oost-Friezen be weren, dat het gebruik van paardenvleesch niet alleen daar, doch ook in Nederland zeer is toegenomen. Meer dan 100 paarden zouden maande lijks over een enkelen toevoerweg van Oost- Friesland naar Nederland gaan feuille in zijn woning, inhoudend 30 zilver bons, terwijl hij nog een biljet in zijn zak had Verder is gearresteerd de 32-jatige haven arbeider. A. S. uit de Zwijn Rechtstraat, di" vier zilverbons van A. D. K. had gel régen. Per celwagen werd deze naar het hoofdbureau van politie vervoerd, doch bij aankomst wer den de zilverbons niet meer op hem bevon den. Het bleek, dat hij ze in den celwagen had opgegeten. Voorts is gearresteerd de rijwiel handelaar A. K. H. P. uit de Hudsonstraat, die 150 zilverbons had gekregen en de 35-jari- ge havenarbeider L. v. S. uit de Atjehstraat, die ook ziivêrbons in betaling had gegeven. Bij een nadere huiszoeking 'ten huize van den communist F. aan de Persoonhaven vond men in den kelder van zijn woning onder den grond verstopt, een numerator, benevens eenige tubetjes verf. De steenen, die voor de fabricatie gediend hebben, zijn door F. en een kameraad in den Schiemond te wa,ter ge gooid. Tot dusver heeft men vergeefs naar deze steenen gezocht. AMSTERDAM, 10 Oct. Aardappelen' (Bericht van den makelaar Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte 3.102.40, id. Blauwe ƒ280—-3.10, id. Eigenh. 2.60—3, id. Blauw Eigenh. 2.702.90, Friesche Borgers 2.70, IJpolder Roodbonten 2.50, Zeeuwsche blauwe Poters 1.902.10, id. bonte Poters f 1.902.10, Anna Paulowna Zandaardappe- len 45.50, Hillegommer Zandaaidappelen 3.50—5.50, Drentsche Eigenheimers 2.25 tot 2.75, alles p. hl. Zeeuwsche uien 5 per 100 kg. Friesche rapen 2 per 60 kg. AMSTERDAM, 10 Oct. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jorig Koene.) William Duchesse 3254, Darun- deau 3654, Hertogin Elza 3654, Duchesse d'Angelin 3546,-Beurré Hardy 5470, Bonne Louise d'Avranches 5668 Calabas de Tirlemont 3454-, Soldat Laboureur 3-J38, Seigneur d'Esperen f 4654, Tripmph de Vienne 3658 Westl. Lauwtjes 1622, Boerengroen 2028, Winter Bergamot 2434, Leghi- pons 506,0, Lemoenappelen 20—28, GraVensteiners 30;—38, Goudpermain 14 tot 26, Landsburger Reinet 1226, Oranje reinet 16-24, Kaneelzuur 1222, Fr. Schijvelingen ƒ16-24, Tulpappelen 18 ot 26, Bloemee 1420, Dubb. Bender 14—22, Tr. de Cronsel Extra 80—100 idem I 4468,, Notarisappelen 1830, Codlin Keswick 2834, Jaap y. Dirk 1018, Keuiscbe Paradijs 1420, Eva zoet 1216, The Quceen 18—30 Sterappelen 2234, Lord. Suffield 15—24 Goudreinetten Extra^ 2634, idem i ƒ.1424 Bismarck 1018, 'i'omaten 1218, Sper- cieboonen 24-32, dubbele 1024, Snijboonen 2434, Kassnijboonen 5262 WAlnoten ongebolsterd1121.4, Hazel noten idem 3034 alles per' 100 kg. Bloem kool I 18—25, idem II 8—16 per 100 stuks. Peen 1522 per 100 bos. Andijvie 23.40 per 100 struik. Postelein f 0.650.75, Spinazie 0.500.65 per mandje. Uien 1.101.60 per baal- van 25 kg. Zandeigenheimers 5.5010.20, Drielingen 4.505.30 per 100 kg. i Bloemen Pulliags 1835, Mont Blanc 1732, Rayonanten lila 1624, brons 16—20, wit 1624, Amer. Anjers 7—11, Chabotanjers 34.50, Dahlia's 2—4.20, Haclley 7—14, Golden Ophelia 59, 58, Sunburst 57, Keizerin f 48, Columbia 58, alles per 100 stuks. Snijgroen 47 per 100 rank. Eiketakken f 1.202 per 100 takken. BREUKELEN, 9 Oct. Kaas.' Aangevoerd 182 wagens, te zamen 6908 stuks, wegendeca. 48.365 kg. Prijs le s. f 626, 5s. 0. 5ef256 61, gestempelde f 5768, zwaardere f 70 p 50 kg. DELFT, 10 Oct. Kaas. Aangevoerd 33 stapels Komijnekaas. Aangevoerd 33 stapels i Komijnekaas, f 1.051.74 t>»- ka ZOÖLOGIE. Meester: „Wie van jullie weet wat een steenarend is?" üees steekt zijn vinger op en zegt: een vogel, meester." Meester: „H'm eën vogel, dat is zoo maar het antwoord is niet voldoende. Jij Piet." Piet: „Een roofvogel, meester!" Meester: „Dat is een goed antwoord, maar wie weet nog wal ik er verleden week van verteld heb?" Sjaak steekt zijn vinger op: „Ik weet het meester. Een steenarend is een mesjokke vogel!" De geheele klas lacht en Sjaak moet in den hoek gaan staan „Een steenarend, legt de meester nu uit, „is een roofvogel, die zich bij voorkeur op de hooge kale rotsen ophoudt en daar dan ook zijn voedsel zoekt en zijn nest houdt...' Sjaak draait zich plotseling om en roept verongelijkt uit: „Zie, je nou wel. dat een steenarend een mesjokke vogel is, waht welke verstandige vogel zoekt nou zijn eten boven op een kale rots!" DEVENTER, 9 Oct. (Weekmarkt.) Boter le 51.50—52, 2e f 50—51 per 20 kg. Eieren f 11.5012.75 p. 100 st. ELST, 9 Oct. Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Goudreinetten le soort 1321, roodjes 18 24, sterappels 1726, bellefleur le s.1217, citroenappels 1718, paradijs 89, grauwe reinetten 9 10, guldelings 11—15, Fran- scjie bellefleur 1419, wijnzuur 1213, courts pendu 910, notarisappels 1415, reinzoet 8V29, pomme d'Orange 1213, Gerrit Roelofs 8 1 9, zoete bellefleur 1011 campagnezoet 910, zoete honderdmarek 811, enkele benderzoet 8 'A9, dubbele benderzoet II13, extra «oudreinetten 26 33, bergamotperen 2428, kraaiperen 28 29, Doyefine du Commice 6775, buree Na poleon 2650, nouveau Poiteau 2830, Leghipont 4145, gev. sterappels 1215 gev. goudreinetten 5 H8 V>, gev. bellefleur 79, gev. zuur 3 3/46 D» gev. zoet'37, mispels 910 ct., p. kg. Noten 4378 ct. p. 100 St. -UTRECHT, 10 Oct. Vee. Aangevoerd waren 2000 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren stieren f 420310, kalfvaarzen f 180 320, pinkvaarzen f 120—180, melkkoeien f 240420, kalfkoeien f 270450, vaars koeien f 140310, magere kalveren f 40130 nuchtere kalveren f 1620, magere varkens f 2253, biggen f 12—22, magere schapen f 3646, lammeren f 2632. Eieretj f 912. Boter f 1.40. ALKMAAR, 10 Oct. Vee. Aanvoer 21 paarden 150—375, 67 koeien 280—500, 1 vet kalf ƒ80, 57 nuchtere id. 1428, 489 schapen 4448, 24 magere varkens 3043 115 biggen 1426, 7 bokken en geiteu 4—16. Boter per kg. ƒ1.101.35. Eieren per 100 stuks 1011.25. ALKMAAR, 10 Oct. Eieren. (N. V, Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier). Aanvoer 40.000 kipeieren. Prijzen 56/60 kg, ƒ10—11, 60/64 kg. 10.90—11.40, bruine ƒ11.6012 per 100 stuks. Aanvoer 450C eendeieren. Prijzen 8.108.50 per 100 st, BROEK OP LANGENDIJK, 10 Oct. (Weekbericht Langedijker Groentenveiling.) De tamelijk lustelooze stemming ter veiling, waarover wij de vorige week reeds schreven, is ook deze week blijven aanhouden, uitge zonderd voor de bloemkool, die nog steeds een tamelijk gewild artikel blijkt te zijn. De hoogste prijs hiervan was ƒ18 p^r. 100 stuks, laagste ƒ.18, met een flinke aanvoer van 154.000 stuks. De aanvoer san roode kool bedroeg' deze week 280.000 kg met prijzen van 14, terwijl zeer rncoie partijtjes 't konden brengen tot 4.50 a 4.80. Gele kool had een aanvoer van 142.000 kg, waarvan de prijs was van 1 tot 4.20. Een groote aanvoer van witte kool 625 kg is weg gemaakt voor uiterst lage prijzen, vaneerende tusschpn de 30 cent en 1 gulden per 100 kg, Hoewel de uien-aanvoer in geen geval hoog zijn te noemen, worden er toch nog tamelijke quantums van de hand gedaan. Aanvoer 73.500 kg. Prijs voor grove uien 45.30 gele nep 6.50 tot 9 en drielingen 4 tot 5.70. De meeste uien zijn reeds „aan de hoop" gezet, in afwachting van gunstiger prijzen. De bieten-aanvoer bedroeg 76.500 Kg. Prijs 1 tot 3.40. Losse peen bracht op 0.70 a 2.20. Aanvoer 40.000 kg. Slaboonen van 13.80 tot 24. Aardappelen geen aan voer meer. IJMUIDEN, 10 Oct. Van de treilvisscherij" kwamen heden hier aan den afslag de stoom- treïlers IJM. 325 (C-loria) met f 2968 IJM. 168 (Odin) met f 2714 IJM. 109 (John Brown) met f 3393 IJM. 80 (Hasenkamp) met f 2490 IJM. 46 (Helua) met f 1766 IJM. 52 (Dordrecht met f 1818 IJM. 147 (Kijkduin) met f 3780 IJM. 155 (Albert Groen) met f 2096 IJM. 29 (Zeeleeuw) met f 3333 IJM. 177 (Emma) met f 2784 IJM. 175 (Trio) met f 3699 en de Britsche stoom- treiler G. Y. 304 met f 1879 aan besomming. Heden kwamen van de haringvisscherij binnen de zeillogger K. W. 92 (Prins Hen drik) met 16 last pekelharing en de Britsche stoomdrifers L. T. 226 (San Richards) met 280 manden en Y. H. 479 (Young John), met 344 manden versche haring. Geveild werden de ladingen van den stoomlogger IJM. 33 (Jhr. Carel Herman van den Brandeler) met f 8432 van de zeilloggers IJM. 11 (P. J. van Leeuwen) met f 7015 en K. W. 108 (Noord- Branbant) met 1249 en van den Britschen stoomdrifter L. T. 675 (Swift Wing) met f 2444 aan opbrengst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8