Onze Bratis-Ongelnkken Verzekering Ontplooiing van Katholieke Middenstandsactie Ruwe, Sqhrale Handen geneest Si. - 1QJ2S - Indië men meï PUüOL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 12 October 1925 !n dan Centralen Raad. Heden keerden wij uit aan den Heer J. ZOET, Kort© Zijlstraat 2rood Haarlem, de somma van VIJFTIG GULDEN, wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor, zijn" arm is gebroken. Aan den Heer N J. BAKX, Joh. van V! iets tra at 86 Haarlem, een bedrag van VIJFTIG GULDEN, wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor zijn been gebroken is. Aan den Heer J. KIEFT, Zuidervesting Edam, een bedrag van VIJFTIG GULDEN, wegens aan hem overkomen ongeval waardoor een zijner armen gebroken is. DE ADMIN STRATIE tïel isJSvasriü hoog lijd, Uwe „mtliscê^e'" geschen- jtteKi ïm QZ3.& Magagazijn Je komen uiizoe&en. H. X LAMP, UIT DEN OMTREK. SANTPOORT. HILLEGOM. HET EIGEN GEBOUW VAN BLOEMBOLLENCULTUUR Hillegom handhaaft zijn aanbod. SPAARNDAM. HAARLEMMERMEER. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVERWIJK. VELSEN. VELSEROORD WIJKEROOa IJMUIDEN. BENNEBROEK. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. HEEMSTEDE. SCHOTEN. No. 3, „Groote gebeurtenissen werpen haar scha duwen vooruit l" Onbetwistbaar is het 6e R.K. Midden- stanscongres de groote gebeurtenis der vorige week geweest en dan was de Centrale Raadsvergadering van onzen Diocesanen Kath. Midddenstandsbond, welke daags te voren in dezelfde zaal van „Bellevue" in Amsterdam gehouden werd, wel haar scha duw Q Want toen we Dinsdag 1.1. ter Centrale Raadsvèrgadering opgingen, toen was het dadelijk waarneembaar, alleen reeds door het bijzondere aspect in de zaal, dat er iets bijzonders gebeuren ging groen en bloemen en de kleurige prachtige Vaandels van den Bond met zijn afdeelingen, welke de Hcofd- bestuurstafel dit keer in een bijzonder milieu zetten. Onder de opgekomenen ter vergadering de habitue's en hier en daar nieuwe gezichten. ja, zoowaar, ook het vrouwelijk element deed voor het eerst in onzen Centralen Raad rijn 'entree. Niet als deputée evenwel Doch de echtgenoote van den Aigevaar- digde uit de Beemster had het blijkbaar op prijs gesteld manlief op zijn excurssie naar 's Lands Hoofdstad te vergezellen en zoo kon zij dus eens getuige zijn, dat ook soms de mannen wel de kunst verstaan, waarvan le vrouwen menigmaal ja, in den regel beticht worden. Een mijner geachte Afgevaardigden uit le Spaarnestaad, als altijd de man van de bonne chance" viel het voorrecht te beurt tan HAAR groene zijde plaats te nemen en het is zeer wellicht hieraan toe te schrijven geweest, dat hij, die ook voor het eerst zijn „joyeuse entree" in onzen Centralen Raad maakte, zich daar zoo bijzonder op zijn ge mak heeft gevoeld.... Als gewoonlijk ging aan de opening der vergadering vooraf een 'hartelijke, weder- zijdsche begroeting en ,waar noodig, een aan elkaar voorstellen. Gracieuse buigingen in de richting der Hoofdbestuurstafel onder elkaar, als altijd, zeer spoedig een zeer opgewekte stemming. De Directeur, Chris Jansen, de alom bekende, stormde natuurlijk op iedereen los, en stelde, zonder presentielijst, om»iddel- lijk de indentiteit vast. Het werd een verbroedering als vanouds, een handjesdrukken naar alle richtingen en toen Toen klonk de hamer van Voorzitter Struycken, hij, met den eeuwigen glimlach om de lippen, ging de vergadering van den "Centralen Raad openen met het hartelijke speechje, zooals we dat van hem gewoon zijn. G'ij verwacht, lezer, van mij geen apergu van het verhandelde, want onze vlugge Pers is mij reeds voor geweest, ik wil hier enkel eenige indrukken, beschouwinkjes weergeven en daar, waar het mogelijk is, eenig karak teristiek gebeuren Verschillende Jaarverslagen werden uit gebracht door den secretaris, den penning meester, de beheerders der diverse Hanze- instellingen. Ach, ik wilde, dat zij per radio zouden kunnen worden meegedeeld aan onze Kath. Midenstanders en dat dezen dan ook het oor zouden te luisteren leggen. Geen bezwaar, geen klaagtoon zouden meer worden gehoord, niemand zou zijn contributie meer te hoog vinden, want in ernst, enorm en geweldig zijn de praestaties, welke in zoo'n afgeloopen jaar door ons Hoofdbestuur geleverd worden, praestaties ki het groote algemeene Middenstands- belang 1 Vooral het verslag van den Bondssecre- taris leverde wel een zeer gedocumenteerd betoog, een geweldig overzicht van wat er al in zoo'n jaarperiode te doen is. geweest en het is toe te juichen, dat dit uitmuntend En sprekend Verslag in ons Orgaan zal Worden gepubliceerd. Het was goed en welverdiend, dat in dit keurig gestyleerd Verslag de corypheëen, Struycken, Rector Jansen (de Bondsadviseur) en de Directeur van het Centr. Bureau, Chris Jansen, apart en dankbaar werden herdacht, het was ook een, hoewel onuit gesproken verlangen der Vergadering, en daarom weerklonk zoo spontaan het applaus bij de verschillende dankpassages, doch het fortissimo werd bereikt, toen de populaire Chris Jansen, de eigenlijke en de werkelijke drager van den geheelen Bond aan de beurt kwam. Het was natuurlijk dat Secretaris Boon, die op eenigszins declameerenden, doch des niettemin aangenamen toon, zijn Verslag voorlas, ook de sombere stem liet hooren, toen hij het had over den geweldigen achter uitgang van den Bond in ledental, gedurende het rampjaar 1924. Maar onmiddellijk daarop overwon zijn be kend optimisme het weer, toen hij, God zij dank, weer teekenen van heropleving mocht constateeren en met deze voor oogen zich welgemoed betoonde, vol hoop op de toe komst, welke het Hoofdbestuur met de bes te wenschen bezield, zou ingaan. En ziet, alsof de goede God wilde beze gelen deze bede van den stoeren en toch altijd zoo eenvoudig blijvenden Midden- sfandswerker, daar drong plots, en voor het eerst, door de hooge raampjes van de Ver gaderzaal de steeds maar weggebleven Herfstzonne en zij wierp haar nog levendige, helle stralen lieflijk over de Vergaderden, zette het heele Bestuursmilieu in zonne gloed en deed hel flikkeren het overvloe dig geborduurde goud op de Vereenigings- vaandels. Vol hoop en verwachting stelde ik mij bij dit toevallig gebeuren de vraag Zou dit zonne licht werkelijk de voorbode zijn van een hel ierder en lichter perspectief in ons Vereeni- gingsleven Een perspectief? De Bondsadviseur zei het zoo juist in zijn daaropvolgende toespraak „dan moet er onder onze Kath. Middenstanders komen 'en geest van willen, een geest van solidari teit, en vervolgens deelde Rector Jansen der Vergadering mede, dat hij op zijn zoo juist afgelegde reis naar de Ewige Stad den bij- tonderen Zegen had gevraagd voor onzen Kath .Middenstand, een Zegen, dien hij zoo /an heeler harte had verkregen, van onzen roemrijk regeerenden Paus Pius XI. Behoeft het gezegd, dat deze mededeelin- .gen door de Vergaderden cwder grooten in druk werden aangehoord O, het is bekend, welk warm hart de Bondsadviseur onzen Kath. Middenstand toedraagt. Uit de Verslagen der Hanzeinstellingen bleek ten duidelijkste welke groote voor- deelen onze Leden door aansluiting kunnen bemachtigen. Alléén is een groote onbekendheid dik werf de oorzaak, dat er een te weinig ge bruik van gemaakt wordt. Zoo werkt de Glasverzekering met de meest billijke tarieven. Het Fonds „Uitkeering bij Overlijden" is geheel en al, volgens de. nieuwste Wetsbe palingen op den meest hechten grondslag gereorganiseerd het Informatie-en Incas sobureau werkt sekuur, doch vooralsnog met een exploitatieverlies. „Opdoeken," stelde Rotterdam voor. Doch zoo eenvoudig ging dit niet, want de heer Peters uit Amsterdam zit in de Com missie van Toezicht en hij verdedigde het behoud op de meest krachtige wijze. En hij won het pleit Het Bureau blijft vooralsnog! Het is hier thans niet de plaats om over al die Hanzeinstellingen uit te weiden, doch ik stel mij voor er nader op terug te zullen komen. In een onzer vorige artikelen voorspelden we het reeds, dat de verslagen van den Pen ningmeester in mineurtoon zouden zijn s e- zet. Dat was ook zoo, doch ook de Bonds- penningmeester zelve, althans wat zijn hu meur betrof, was in denzelfden toon ge stemd. Hij was uiterst prikkelbaar, stug in zijn uiteenzettingen en beantwoordingen, kortom de heef van den Brule uit Rotterdam, hij was dezen keer niet te genaken. Maar, laten wij eerlijk zijn hij heeft in den Bond een van de alleronaangenaamste en ondankbaarste functies. Hij heeft er maar voor te zorgen, dat de Bondsmachine behoorlijk kan functionee- ren, niettegenstaande de finantiën geregeld achteruitliepen. Is het niet om er moede- lo^s onder te worden En dan, zooals wij van hem hoorden, de chicanes, welke er gemaakt worden. Eerst wordt behoorlijk een Rekening ge zonden aan de Afdeelingen. Men hoort niets. Daarop volgt de dispositie. Kwitantie re tour niet akkoord. In plaats van dan toch in ieder geval te be talen, waarmede men wèl akkoord gaat, be taalt men niets en men soupeert heel ge woon de aanwezige kasgelden op. Moet dat zóó blijven doorgaan roept de Penningmeester wanhopend uit. Inderdaad, het moet hem worden toege geven, dat is toch geen reeël zaken doen. Schande is het en het gaat erop gelijken, als of men zich jegens den bloedeigen Bond al les maar kan permitteeren. Wat de Begrooting betreft, die kwam er dit keer goed af. Aangevallen werd zij eigen lijk niet. De eerste aanmerking werd gehoord op de donatie aan de K. S. A. en dat wel naar aanleiding van den rechtstreekschen verkoop van sigaren aan particulieren. Algemeene verontwaardiging in de Ver gadering, welke steeg, toen de Afgtv ardig- de uit Leidschendam meedeelde, dat daar huis aan huis, voorzichtig de Middenstands winkels overslaand, met de K.S.A. sigaren was gevent. Chris Jansen kwam naar aanleiding dezer aangelegenheid aan het woord. Hij .s hier alreeds voor de Middenstandsbelangen in de bres gesprongen, had verbreking geeischt van het met het Syndicaat voor 5 jaren aan gegane contract en had verlangd dat de K. S. A. sigaren alléén in de winkels en niet aan de partikulieren zouden worden verkocht. Een definitieve toezegging was nog niet verkregen, men wachtte nog. Doch dan ook geen definitieve donatie, zeide de Vergade ring, en zij stelde haar afhankelijk van een ge heel bevredigend antwoord van de zijde der K. S. A. Bij de verdere behandeling der Begrooting liet ook Haarlem de stem hooren over de h.i., te hooge afdracht aan den Dioc. Bond van f 5.per lid en par jaar, terwijl in den neutralen Bond heel wat minder behoeft be taald te worden. Nu trof de Alg. Ledenvergadering van Haarlem, welke deze opdracht haren afge vaardigden verstrekt had, het wel erg onge lukkig, daar dezen, geen van drieën, individu eel, zich konden vereenigen met de zienswijze der Ledenvergadering. Desondanks deelde de afgevaardigde, de heer Joh. F. Lamp deze zienswijze der Ver gadering mede, doch zeide er meteen bij, dat hij voor zich een afdracht van f 5.per lid en per jaar geenszins overdreven achtte. Met dit betoog vereenigde zich ook vol komen de tweede afgevaardigde, de heer J. F. G. Huizing. En tot slot kwam de ondergeteekende dit betoog nog versterken en zeide zich niet te kunnen begrijpen, dat een Middenstander bezwaar kon maken tegen een afdracht aan de Hooge Leiding van 1.37 cent per lid en per dag voor de behartiging van de algemee ne en belangrijkst! Middenstandsbelangen.... Een krachtig applaus steeg uit de vergade ring op. Natuurlijk reageerde hierop de Bonds- penningmeester. In zijne beantwoording zeide de Bondspenningmeester, dat hij met de neutrale Organisaties niet te maken had, doch dat hij alleen attentie vroeg voor de op onze Begrooting uitgetrokken uitgaven en wanneer men daarop aanmerking had, dan moest men er maar mee voor den dag komen. Ik moet zeggen, dat dit antwoord niet uit muntte door kracht, hij had de vergelijking tusschen de Neutrale Bonden en onzen Kath. Bond wel sprekender in het voordeel van de zen laatste kunnen aantoonen, doch, zooals gezegd, de Bondspenningmeester was niet in goede conditie, in hooge mate geprikkeld. Amsterdam bepleitte nog een korting- en reductiesysteem op de contributies voor de grootere afdeelingen. Was het niet juist, dat dezerzijds tot voor zichtigheid werd aangemaand, waar wij zelf tegen deze kortingsysteem zóó fel ten strijde trekken Hoe het zij er werd een Commissie be noemd om het vraagstuk der Contributie heffing te bestudeeren. Nog stelde Amsterdam voor te schrappen Wij vieïpaitlxeri are ondier gnrarstï-.- van gave overivomsl. BARTELJOMSSTMAAT 18 TEIEF. IC626 IIMMIHHIII'IMHIIIIi 'IHBIJIIIIIH den post gratis abonnementen op het Or gaan voor de Geestelijke Adviseurs. Ons inziens een klein en kortzichtig voorstel Kan men eischen, dat onze G.A. uit eigen zak aanschaffen alle Organen der Vereeni- gingen, waarvan zij als G.A. benoemd wor den En toch is het noodzakelijk, dat zij om trent alles op de hoogte zijn Wat beteekent nu voor een Afdeeling een gratis abonnement Heel lang werd over dit punt gedelibe reerd, het werd tenslotte onhoudbaar, doch allerlaatst de post bleef gehandhaafd. De plaats, waar volgend jaar de Centrale Raad zou vergaderen, was, ingevolge voor stel van het Hoofdbestuur, Alkmaar. Dat voorstel gaat zeker wel onder den ha mer door, had ik gemeend. Doch, daar kwamen de Zeeuwen los Altijd is er gezegd De Centr. Raad moet vergaderen aan de lijn tusschen R'dam, en A'dam. Nu verbreekt het H. Bestuur zelf den regel, doch nu eischen wij volgend jaar als vergaderplaats Goes op. Steeds hebben wij alles getrotseerd, altijd naar het Noorden gegaan, komt nu ook eens bij ons. En wij garandeeren U een feestelijke ontvangst receptie op het Stadhuis, conser- ten enz. enz. Ook bal met Zeeuwsche boerinnen werd er gevraagd. Ook dat De sympathie voor Zeeland steeg met de seconde Daar stond Alkmaar's Voorzitter, de heer Keys per. Wij zullen alles met de vliegmachine doen, zei hij. Maar zelf een kaastractatie kon de zaak voor Alkmaar niet redden. Zoowat alles stemde voor Goes, zelfs de Hoofdbestuurs leden en dezen dus tegen hun eigen voorstel. Goes behaalde de overwinning De verschillende Voorstellen gingen on der den hamer door, ingevolge de prae-ad- viezen van het Hoofdbestuur. Alleen was er nog te elfder ure ingekomen een zeer lange motie van Rijswijk, vragend in hoofdzaak een Rijksinstituut voor de cre- dietverleening aan den Middenstand. Uit de toelichting bleek, dat Rijswijk niet erg veel verwachtingen had van een medewer king der Kath. Kamerfractie. Wellicht dacht Rijswijk aan hetgeen eens werd opgemerkt in een Vergadering van Aandeelhouders der Hanzebank in onze Stad gehouden, waarbij dit werd gezegd, dat nooit zal kun nen gerekend worden op steun van Kath. Kamerleden voor een Middenstandscrediet- instelling, omdat zoowat alle Kath. Kamer leden Commissarissen zijn van Particuliere Bankinstellingen. De Pers had dit destijds verzwegen en hierop doelde „Vox Clamans op in zijn jongste stuk in „De Maasbode." Het lot der Rijswijker motie was, dat het Bondsbestuur er in de volgende vergade ring op zal antwoorden. Bij de Rondvraag werd door ondergetee- kende nog bepleit Jiet ieder oogenblik in de Pers publiceeren der verschillende praes taties van den Bond en der Federatie, dan zal er bij de Middenstanders ook meer appre ciatie ontstaan voor de Hoogere Leiding en zullen als vanzelf de klachten over een te hooge afdracht van contributie verstommen. De Voorzitter was het hiermede volmaakt eens en zullen in den vervolge onze Midden standers beter en vollediger omtrent de praestaties worden ingelicht door middel der Dagbladen. De Centrale Raad was hiermede ten einde en buiten stonden reeds de extra-trams ge reed om ons te vervoeren naar Watergraafs meer, waar in een 15-tal zalen der voormalige Gasfabriek allerlei demonstraties van elec- trische apparaten gegeven werden, ten dien ste van allerlei soorten van Bedrijven. Alles was er in actie en ik vond een en an der zeer interessant, doch de werkelijk des kundigen zullen er uit den aard der zaak nog in hoogere mate van genoten hebben. De hoogere waarde van dezen opzet was voor mij hierin gelegen De Gemeente laat den Particulieren Han del exposeeren met de apparaten en de Ge meente zelve bevordert daardoor de levering van stroom. Zóó worden beide belangen ge diend en zóó moet het ook inderdaad. Ik was verheugd over deze gelukkige combi natie. Doch, daar kreeg ik bij den uitgang der Tentoonstellingszalen een niet onaardig ge- illustreerd boekje van het Amsterdamsch Gem. Electriciteitsbedrijf en daarin zag ik een heele lijst van huishoudelijke electrische apparaten, doch verkrijgbaarin dsn Gemeentelijken Winkel daar en daar....* Middenstanders Let op Uw saeck 1 P.J.M. van TETERING. Maggi's-bim- Vrijdag 15 October zal in café „Zomerlust" een demonstratie gegeven worden met de bereiding van Maggi's pro ducten. Ook zal er een film vertoond worden van de fabrieken dier fi-ma in Zwitserland. Zal men, op dien dag, ook de voortreffe lijkheid dier spijzen door de genoodigden laten beoordeelen? Onfwïkkelingsclub, De lange avonden zijn weer aangebroken en daarmede dus volop tijd voor de studie. Met ingang van Maandag 12 October her vat de ontwikkelingsclub „St. Paulus" hare lessen te 7.30 uur aan de pastorie te Drie buis. Velen schijnt het niet bekend te zijn dat die club bestaat en naar welk doel zij streeft, anders was het ledental wel groo- ter. Voornamelijk leert men u daar uw ge dachten op de juiste wijze door wöT>rd en geschrift aan anderen kenbaar te maken. Men wisselt er van gedachten over allerlei onderwerpen, men leert er ook lezen en schrijven op de juiste wijze. Ook leert men 'ér door de daad bet waarnemen van alle bestuursfuncties in sociale, politieke en vakorganisaties. Dit is in 't kort het doel der club en wel waard door meerderen nagestreefd te worden. De aanmelding ge schiedt bij het bestuur der R.K. Propagan- daclub „St. Engelmundus", alwaar verdere inlichtingen verschaft worden. De motie, door den heer Vooren in de Raadsvergadering van Hillegom ingediend en met algemeene stemmen aan genomen, luidt als volgt „De Raad der Gemeente Hillegom, in ver gadering bijeen, op 9 October f925, „gehoord het afwijzend antwoord van de „Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur op het aanbod dezer gemeente ten „behoeve van de stichting van een Beursge bouw c. a. te Hillegom, „overwegende, dat de Algemeene Vergade ring van bovengenoemde vereeniging geen „andere, en derhalve geen betere oplossing „heeft kunnen vinden voor de algemeene „noodzakelijk geachte stichting van een eigen „Beursgebouw, „overwegende, dat de groore meerderheid „van belanghebbenden, wonende en wer- „kende in het hart van dë Bloembollenstreek, „met name de kweekers en e- porteurs te „Hillegom, Lisse en Sassenheim de voorkeur „geeft aan Hillegom als standplaats voor „het Beursgebouw, „overwegende, dat binnen afzienbaren tijd „de stichting van een Beursgebouw opnieuw „aan de orde zal komen, „besluit „a. het aan de Algemeene Vereeniging ge- „dane aanbod te handhaven, „b. deze motie te plaatsen in het Weekblad „der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en in het Kweekersblad, „c. deze motie ter kennis te brengen van het „Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging „voor Bloembollencultuur, van de afdee-, „lingen te Hillegom, Lisse en Sassenheim „van det Bestuur van den Bond van Bloem- „bollenhandelaren en van het Hollands „Bloembollen kweekers Genootschap." Zilveren Huwelijksfeest van H. M. de Koningin.Alhier is een vergadering ge houden, met het doel, aan deze huldiging algemeen deel te nemen. Er is een Comité gevormd, bestaande uit de volgende heeren Eere-voorzitter de Edelachtbare Heer Bur gemeester D. Wentholt, leden de beide Wet houders, de heeren J. H. M. Balvers en P. de Vreugd. Verder de heeren I. C, Baas, A. Goldenberg, A. M. van der Jagt, J. D. Jan sen, P. Klaver, W. Kijne,. J. Veldhuijzen van Zanten, J. V. Vermeer en Dr. J. H. der Weduwen. Enkele jongedames zullen worden uit- genoodigd, om zich te willen belasten met den verkoop van bons, groot f 0.50 en f 0.25 opdat arm en rijk aan onze geliefde lands vrouwe zijn liefde kan doen blijken. Gaarne sporen we onze lezers aan, zich in dezen niet onbetuigd te laten. Denk om de beiastingplaatjes. Eer gisteren wérden de wielrijdenden aan de Ringvaart gecontroleerd: er waren er meer deren, die hun belastingplaatje misten. Het bekende gevolg bleef niet uit dubbel be talen. Men zij gewaarschuwd Opgeborgen. De bode Kn. alhier is in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt verdacht, remboursementen te hebben ver duisterd, ook is een vermoedelijke heler aangehouden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: F. A. Hageman en A. de Groot, G. J. J. Elde- ring en M. van der Schoot, J. W. A. Wester hoven en E. M. Tromp. Geboren: z. van A. C. GaljaardBohde, van M. van der PuttenKokkelkoren. R.K. Onderwijzers. Op Donderdag 8 October hield de Afd. „Hillegom en O. van R.K. Onderwijzersessen haar gewone huishoudelijke vergadering in het Patronaats zaaltje, Mariastraat 24. De voorzitter de heer R.J.J. Heirman, riep het welkom toe aan cir ca 25 leden en na voorlezing der notulen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd, volg den eenige mededeelingen. Als tijdelijke penningmeesteres (Mej. v.d. Eerde was we gens ziekte, genoodzaakt geweest haar func tie neer te leggen), .was Mej. B. Heitiink be noemd. Inzake de bespreking van het win- terprogram werden verschillende sprekers genoemd bij wie informaties zouden worden ingewonnen. De lezing van den heer P.J. Kroes over Het Schrift, viel bijzonder in den smaak. Verschillende soorten van schrift, beeld, teeken, spijker en klankschrift wer den door hem aan de vergadering getoond en meermalen barstten gulle lachsalvo's los om de eenige manier van vertellen. Geen won der dan ook, dat de voorzitter na hartelijk applaus der leden, den heer Kroes ten zeer ste dankte. Hierna volgde een aangename bespreking over een te houden godsdienstcursus ter ver krijging van diploma B. Zeven leden gaven zich als lid van den cursus op, terwijl beslo ten werd een schrijven te richten tot de hoof- 'den van scholen om hun te verzoeken te wil len informeeren of onder het personeel nog cursisten waren voor dien godsdienstcursus. Naar aanleiding van de groctsche propa ganda, die het hoofdbestuur der Dioc.-Vër. van R.K. Onderwijzers(essen) zou houden, wekte ae voorzitter de aanwezigen op in hun omgeving te trachten alle niet-leden lid van de R.K. organisatie te maken. Bij de rondvraag vroeg de heer Alkemade het woord over de plaatsing van een ingezon den stukje onder hoofd" Hillegom in de N.H. Courant. Beaoeld stukje was volgens hStn en zooals bleek, volgens heel de vergadering, bp- leedigend voor aiie hoofden van lagere scho len in Hillegom en Omstreken. Hij vroeg wat de voorzitter tracht te deen tegen derge lijk geschrijf. Nadat door den heer Heirman de noodige explicaties waren gegeven, werd besloten een schrijven te richten tot de Re dactie van de N.H. Courant en de vergade ring met der: christclijken groet gesloten. Vervolgonderwijs.Voor het vervolgon derwijs, alhier, voor den cursus 1925 1926 hebben zich aangemeld 2 meisjes en 6 jon gens. Burgemeester en Wethouders hebben voor het geven van dat onderwijs, in verband met de ziekte van den heer Zuidweg, Floofd dier school, aangewezen den heer A. C. van Bostelen, onderwijzer, alhier. Electriciteitsvoorziemng.Ten be hoeve van de electrificatie onzer gemeente zijn door de firma Albers en Kluft te Am sterdam reeds een aantal palen en andere be- noodigdheden aangevoerd. Het verdient aanbeveling dat de ingezetenen die op het net willen aansluiten, hun huisleidingen spoedig laten aanleggen. Verbetering Westkolk. Verleden jaar is het voorgekomen dat iemand door den slechten toestand waarin de schoeiing aan de Westkolk verkeert, dicht bij den wal wegzak te. Thans is Rijnland bezig om de schoeiing te vernieuwen. Gemeentetoren.-— De herstelling vap den toren schijnt binnenkort geëindigd te zijn. Dan moet hij nog geschilderd worden, en kan het nieuwe uurwerk worden geplaatst. Vingers afgesneden. - Zaterdagmorgen had een Brabantsche arbeider, die op het land van d^n landbouwer H. alhier bezig was met het afhakken van suikerbieten, het onge luk twee zijner vingers met een groot bieten mes nagenoeg geheel af te snijden. Hij meest onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Motor- en tractorcursus. De afdee ling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is voornemens dezen winter een motor- en tractorcursus te doen houden. Reeds hebben zich enkele deelnemers opgegeven, terwijl degelegen heid tot deelname voor belangstellenden nog is opengesteld. Personalia. De heer P. J. Balder Jz. te Rijk is als leerling 4e stuurman geplaatst bij de Kon. Pakketvaartmaatschappij en zal zijn eerste reis aanvangen met het s.s. Ma- doera, dat 31 October vertrekt van Amster dam. Intrekking rijbewijs. Bij vonnis van het kantongerecht te Haarlemmermeer d.d. 22 September 1925 is aan A. Mittelmeijer van beroep motorhersteller, wonende te Lis se, wegens overtreding van art. 15 der Mo tor- en Rijwielwet, de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen is ontzegd voor den tijd van één maand, welke termijn is ingegaan op 7 October'1925. Arbeidsbemiddeling. Als werkloos stonden op 9 Oct. ingeschreven: 1 Grondwer ker, 1 timmerman, 1 losse arbeider. Burgerlijke Stand. Geboren Gerrit Jan, z. v. T. Jongerling Johannes Marinus, z. v. W. G. Thoolen en van E. J. Meijer Hendrikus Leonardus An- tonius, z. v. M. P. Burger en van C. J. Aarden burg Agatha Clasina d. van L. Groenland en van A. J. Janssen. Burgerlijke Stand.— Ondertrouwd J. W. van der Lem en M. J. Vessies. Getrouwd N. Paap en M. Th. van Woen- sel B. Groen en E. C. M. Duiker J. A. Kempier en M. J. Wassenaar C. Jongens en T. Bakker P. J. J. Hoogmoed en G. van der Wurf. Geboren C. J. Kleijne-Tromp z. A. H. Schweitzer-van der Kolk,z.M. Tand-Klos d. A. de Winter^van'Laar d.J. Heij- Dophemont, levenl. z. Overleden T. H. M. van Eijk, 1 jaar Ca. Moolenaars, 70 jaar, geh. met M. Gerritse C. Honig, 36 jaar, gehd. met A. de Vries. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor aan te vullen de overeenkomst met de gemeente Haarlem omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Velsen op inrich tingen voor middelbaar- en hooger onderwijs in eerstgemelde gemeente. B. en W. stellen voor afwijzepd te beschik ken op het verzoek van E. de Groot te IJmui- den, om met het gemeentebestuur van Haar lem een regeling te treffen, omtrent de toe lating van leerlingen uit deze gemeente tot de handelsschool aldaar. B. en W. stellen voor van de N.V. Bouw en Handelsmaatschappij „Camelia" te Am sterdam aan te koopen stukken grond vobr wegverbreeding te Wijkeroog. B. en W. stellen voor te verkoopen aan de woningbouwvereniging „Velsen", een strook grond te Velseroord voor den prijs van 2.- per M2. B. en W. bieden ter vaststelling aan, de Verordening tot wijziging en aanvulling der Algemeene Politieverordening, waarbij tus schen de artikelen" 71b en 72 wordt inge voegd een nieuw artikel, luidende Artikel 71c. „Met boete van ten hoogste vijf en twin tig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder bestuurder van een motorrijtuig, die daarmede in de afdee ling Santpoort rijdt a. in de richting noord-zuid op het gedeel te van den Middenduinerweg, tusschen den Duin- en Kruidbergerweg en de grens dei- gemeente Bloemendaal b. in de richting oost-west op het gedeelte van de Wiistelaan tusschen den Rijksstraat weg en de Middendorpsstraat (Steenen muur) c. in de richting west-oost op de Mid den dorpsstraat." Aankoop grond. B. en W. stellen voor aan te koopen van de N.-V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden, fegen den prijs van 3 per M2 ten behoeve van den aanbouw van 295 woningen in het belang der volkshcis- vesting, eenige gedeelten grond, ter ge zamenlijke grootte van 5510 M2 en de prijzen in' fataal te bepalen op 206.500. Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen, omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: grijze pef; drie beiastingplaatjes. Gevonden voorwerpen, Bij 'de po litie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: Ko peren sleutel; belastingplaatje; blauw kin- dertaschie me? inhoud; jonge zwarte her dershond met halsband. Gevonden voorwerpen, Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: Wol len kindermutsje; bondenpenning; nikkel horloge mef ketting; dasspel; hcndenhals- bnnd met penning; zweep; bewijs van be taling-obligatie; zwart hondje- met bruine kop; zilveren gulden; 214 ets.; 2 cfs.; lan taarn; manteiceintucr. Bosch en Duinzicht, Baron Hardenbroek, burgemeester dezer gemeente, is door on- derhandschen aankoop eigenaar geworden van huize „Bosch en Duinzicht" aan den Rijksstraatweg alhier; dat indertijd door burgemeester Zubli voor eigen rekening gebouwd werd. Men behoeft net niet te weten. Zonder voorafgaande kennisgeving heeft men het tijdstip der buslichting, van de posterijen, des avonds weer. eens veranderd en het een half uur vroeger gesteld. Een kort berichtje in de dagbladen vooraf zal toch niet over bodig zijn. Opdracht. Onder architectuur van L. en Ingenieur Jan van der Laan te Leiden is onderhands opgedragen aan de firma Verhoven Evers aannemers te Heem stede. het vergrooien van de R.-K. kerk aan den Haagweg te Leiden. Harmonie „St. Michael." Gister avond beeft de Harmonie „St. Michael" een uitvoering gegeven in het Verenigings gebouw. Donateurs en kunstlievende.leden waren in grooten getale naar het parochie huis opgegaan, om dit eerste concert van het seizoen bij te wonen. Het was een schitterende avond De aanwezigen werden welkom geheeten door den heer W. Luiten, die een vlotte openings- speech hield, en die daarna de baanj in casu het tooneel, vrijliet voor de muzikanten van St. Michael, om het concert te beginnen De heer Hofmeester tikte op zijn katheder ....strekte de armen.... en daar golfden de tonen van een pittige marsch .van Herman Starke, „Sable et Lance" de zaal in. De mucisi toonden, dat ze gerepeteerd hadden ze bliezen de marsch met élan, zuiver van maat en vlakkeloos van toon, zoodat men bijna onwillekeurig de voeten in beweging zou brengen. De ouverture „Le jour de Soleii," van H. Kling en de wals „Am Meeresstrande," van Max Fischer, genoten een zeer goede uitvoering en werd met even veel bijval door de aanwezigen begroet. Enkele solo-trekjes gaven sommige musici gelegenheid om hun talenten te toonen en, ofschoon ze allen goed werden uitgevoerd noemen we hier den heer v. d. Burg, die zijn piston met virtuositeit bespeelt. Waarmee wij intusschen niet te kort wenschen te doen aan de andere leden zij deden de passages, welke voor hun rekening kwamen, r.iet min der tot hun recht komen. Groote vrooltjkheid verwekte de „Neger bruiloft", dewelke hier niet „in natura" werd te aanschouwen gegeven, maar waarvan we door middel van de muzikale expressie hebben genoten. Het is een komisch mu- j ziekstuk waarin momenten voorkomen, dat muzikanten hun instrumenten voor een wijle j neerleggen, om met hun stemorgaan aan het j muzikale gevoel uiting te geven. Dit aardige muziekstuk werd met eenige Afrikaansche juichkreten en een schetterende fanfare ge sloten Toen het daverend applaus bedaard was schoof het mooie nieuwe looneelgordijnj dicht om even later weer vaneen te schuiven! voor het optreden van de heeren Van Vel- zen en Paardekooper. De humoristen zijn oude bekenden van Heemstede en bij St. Michaël graag geziene gasten Ze hadden direct het contact mt de aan wezigen gevonden, getuige de algemeene deelname aan het lied„Bobbed-hair", waarvan het refrein afwisselend door dames en heeren werd medegezongen. Om recht te laten we dervaren aan een veel achtergestelde sexe, zij hier geconstateerd dat het sonore geluid der mannenstemmen het verre won van den aarzelenden sopraanzang der dames. De humoristen hebben voorts een af wisselend programma geboden waarom veel en hartelijk gelachen is. Nadat zij afscheid hadden genomen, kwam St. Michaël weer ten tooneele en deed den aanwezigen genieten „La coupe d'or" en van „Impressions-Pittoresques," waarna het programma met het muziekstuk „Marie et Henriette" en een mooie finale, besloten werd. Den dirigent, den heer Hofmeester, en zijn musici een woord van hulde voor dit concert. Gevonden dieren en voorwerpen, Terug te bekomen bij G. Lok, Reitz- straat 78, een portemonnaie J. Mulder, Reitzstraat 70, een courantenhanger. Van Vessum, Dr. Leijasstraat 54, een mgnd ma kreel W. de Jong, Schoterweg 158rood, een portemonnaie S. Stam, Overtonstraat 6, een bril H. Scheen, Brouwerskade 81, twee bankbiljetten Z. Eikerbout, Olivier- straat 10, een zilveren manchetknoop J. van Essen, Oosterstraat 10, een portemon naie en een spiegeltje W. van Beek, Reitz straat 39, een zilveren kettinkje N.G. Cra mer, Borneostraat 3, een regenjas M. Fran sen, Javastraat 72, een R.K. kerkboekje L. Overmans, de la Reijstraat 70, een R.K. kerkboekje aan het bureau van politie een huissleutel, een dameshandschoen, een schaar tje, een rijwielbelastingplaatje, een bril, een pet, en een kinderportemonnaie. Gem. Ophaal- en stortingsdienst. Deze dienst voldoet in een behoeffe. Er zijn thans meer dan 1600 personen aan- tfeslnf on y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9