V erkeersoB^evalIen. f 125.' Bsj het twintig-jarig bestaan, wan.het Centraa! Bureau voor K.S.A. Woendag 14 October 1925 50ste Jaargang No. 16171 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 15 October Faillissementen. Aangereden. Het ongeluk aan de Ringvaart. LAATSTE NIEUWS Bescherming de Britsche Nijverheid,, De Fransche kamerzittingen. De Druzen in Syrië. Het Duitsch-Russische Handelsver d rag. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koniugstraaf 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De oorlog in Marokko. Typhus te Zwammerdam. Gelijk dezer dagen gemeld, heeft de Rotterdamsdie recherche een prach- tigen slag geslagen met de arrestatie van een bende valsche munters. Wij reproduceeren: 1. het huis in de Hudsonstraat 129, waar de valsche- rnuntcrswerkplaats was gevestigd; 2. eer! kijkje in het atelier, waar de valsche zilverbons gemaakt werden. :xw: am a *?.»ss De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week .0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Adverfentiëc 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, Qftfln 0 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 7E0 bij een ongeval mei OCfl bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende 'uitkeeringen uUUU. verlies van beide armen, beide beer.en of beide oogen 1 «U. tloodelijken afloop 1 £dli. eer j verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van eenf CQ bijeen breuk van ff n bij verlies van een been of arm; lzeu andere vinger duim of wijsvinger Op 16 October a.s. zal het twintig jaar geleden zijn, dat ik de eer had de inwijding te verrichten van het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie te Leiden, dat met .volle goedkeuring van het Doorluchitg Epis copaat van Nederland was opgericht. Ik kan mij die gebeurtenis nog levendig herinneren. Daar waren bijeen de toenmalige voorman nen van de Katholieke sociale beweging, voor zoover deze zich tot dan toe in ons land ontwikkeld had; allen bezield met de grootsche gedachte om alle uitingen van katholiek sociaal leven, die reeds bestonden, en alle, die *ich in de toekomst zouden ont wikkelen, t« leiden in één bedding, ze samen te brengen in één centraal punt, natuurlijk met voikomen behoud van ieders eigen autonomie. Ieder zou zelfstandig haar eigen actie blijven voeren, maar de besturen zou den in geregeld contact met elkander de actie voeren. Decentralisatie dus van de actie, maar centralisatie van de leiding Daar stond dan de eenheids-centrale van katholiek sociaal Nederland, F.n het enthou siasme in de pers over de tot standkoming dier centrale was zoo groot als men zich maar eenigszins denken kon. Wat bleek men de beteekenis van die eenheidscentrale voor het Katholiek Nederland goed te begrijpen! De opzet was dan ook schitterend; en de kracht, die ervan zou uitgaan, was van zulk een beteekenis, dat men algemeen juichte over hetgeen was tot stand gekomen. Wat was dan het doel der K.S.A., waar van het Centraal Bureau de stuwkracht zou zijn? Dat doel was drievoudig; i Vooreerst zij zou het initiatief nemen tot en den stoot geven aan de oprichting van nieuwe katholieke sociale vereenigingen in ons vaderland. Want aan een verderen uit bouw van het katholieke organisatieleven .was in die dagen nog groote behoefte, i Zij zou ook ter hand nemen de volksont wikkeling overeenkomstig de katholieke be ginselen. Want eenieder was overtuigd, dat dergelijke ontwikkeling ten zeerste bevor derlijk zou zijn, aan den echt Roomschen geest onder de verschillende klassen der maatschappelijke samenleving. Zij zou ook bevorderen de goede samen- Werking tusschen de katholieke sociale ver eenigingen, m.a.w. zij zou er naar streven om te doen groeien den geest van innige solida riteit tusschen de veelsoortige organisaties, die immers ieder op eigen terrein gevaar loopen om te vervallen tot eenzijdigheid, terwijl er bovendien zoowel locaal als dioce saan en nationaal meerdere acties moeten worden gevoerd, die tot het werkterrein van geen enkele organisatie behooren, doch die het geheel katholieke volk in al zijn gele dingen aangaan en dus het gevoegelijkst worden uitgevoerd door een centrale, die de verschillende organisaties omvat. Ziedaar de opzet. En thans zijp wij twin tig jaar verder. Heeft de K. S. A. en in het bijzonder het Centraal Bureau, in elk op zicht beantwoord aan de verwachtingen, die in den beginne werden gekoesterd? Ik geloof niet, dal er iemand in den lande zal gevon den worden, die op deze vraag zonder meer een bevestigend antwoord zal willen geven De K.S.A. is niet geworden, wat men er van verwacht had en wat zij bad moeten wor den. Maar laat ik er aanstonds aan toevoe gen, dat zulks niet ligt aan de K.S.A. of aan haar Centraal Bureau, maar dat zulks moet worden toegeschreven aan twee oorzaken, buiten haar gelegen, waarop ik thans wat uitvoeriger wensch in te gaan. Die twee oorzaken zijn de volgende: Vooreerst, men heeft haar niet de gelegen heid gegeven, om de taak, die haar was toe bedacht, te verwezenlijken. En ten tweede, men heeft haar de middelen onthouden om tot een instituut van beteekenis in het katholieke openbare leven uit te groeien. Allereerst, men heeft haar niet de gele genheid gegeven, om de taak, die haar was toebedacht, te verwerkelijken. Die taak was, zooais wij boven hebben uiteengezet, een drievoudige. Wat nu het eerste deel dier taak betreft, n.L het initiatief nemen tot het oprichten van nieuwe organisaties, er is niemand, die niet vol lof is over de ver diensten, die de K.S.A. 'zich op dat terrein heeft verworven. Zoowel plaatselijk als lan delijk zijn er tal van organisaties, die haar ontstaan te danken hebben aan het initiatief der K.S.A. Do,ch wat is nu gebeurd? AI zeer spoedig is bij velen de meening ontstaan, dat daarmede de taak der K.S.A. was afgeloo- pen, en dat, naarmate de katholieke orga nisaties groeiden in aantal, de bestaansre den der K.S.A. minder werd. Zoo dat men zeer dikwijls, en zelfs door sommigen, bij wie men beter inzicht zou mogen veronder stellen, de meening hoort verkondigen; de K.S.A. is een mooi instituut geweest in vroeger jaren, toen de katholieke vereeni gingen nog moesten worden opgericht, maar thans is zij overbodig. Zulks nu is een mis vatting, die ontzaglijk veel schade heeft ge daan. Men vergeet namelijk, dat de K.S.A. behalve het oprichten van organisaties, nog een tweevoudige andere taak heeft te ver vullen, n.l. het bevorderen van de volksont- wikkeling en het bevordere^ van de goede samenwerking tusschen de verschillende katholieke sociale vereenigingen. Welnu, tot het verrichten van deze dubbele functie heeft men met de K.S.A. en haar Centraal Bureau niet voldoende medegewerkt. Vooreerst wat betreft het bevorderen der volksontwikkeling. Wanneer men bedenkt wat het Centraal Bureau door bijeenbrenging van een gratis beschikbare bibliotheek met uitgebreide knipselcollectie, door het verspreiden van goedkoope geschriften, door het organisee- ren van Sociale Weken en mondelinge zoowel als schriftelijke cursussen, door het gratjs geven van meer dan 10.000 adviezen, door het uitzenden van sprekers en samen stellen van sprekerslijsten, door lectuur- bemiddeling, 't aanleggen van een lantaarn plaatjes-collectie met lezingen, het be strijden van slechte en het bevorderen van goede films, gedaan heeft in het belang der volksontwikkeling, dan moest men erkennen, dat het in dit opzicht onschat bare diensten bewezen heeft. Maar toch, het had nog zooveel meer wil len en kunnen doen, indien men er toe medegewerkt had. Wat immers ziet men bijna overal in den lande? Het feit, dat de meeste organisaties, die zich maar eenigszins mpt volksontwik- cursussen oprichten en haar eigen weg gaan. keling kunnen bezighouden, zelfstandige Het gevolg daarvan is, dat vaak in één en dezelfde gemeente een overvloed van cur sussen bestaat, die slecht bezet zijn,- die ontzaglijk veel geld kosten en die een leger van docenten eischen. Hoeveel beter zouden al die cursussen worden gecentra liseerd in de plaatselijke K. S. A. De kos ten zijn dan veel minder, men heelt aan een veel kleiner aantal docenten genoeg, en heeft zoo goed als zeker een behoorlijk aantal leerlingen. Men heeft dus aan de K. S. A. een harer belangrijkste functies, waarvoor zij in het leven was geroepen, onthouden tot eigen schade. Want de kos ten aan het geven van een cursus verbon den, zijn voor een afzonderlijke organisatie dikwijls te machtig, terwijl men bovendien niet zelden veel moeite heeft met het vin- derf van beschikbare docenten. En wat geldt voor vele plaatselijke vereenigingen, geldt ook, al is het in mindere mate, voor organi saties, die een uitgestrekter werkterrein be zitten, zooals van diocesane en nationale veeenigingen. Ook deze hadden het geven van sommige cursussen beter overgelaten aan de diocesane of de nationale K, S. A., welke door middel van het Centraal Bu reau te Leiden de leiding dier cursussen had kunnen verzorgen. Dan had de K. S. A. nog beter aan haar doel beantwoord. Nu zulks niet is geschied, wijte men dit niet aan de K. S. A., maar zoeke men de oor zaak in het feit, dat men haar de gelegen heid niet bood, om dat belangrijke deel harer taak' geheel en al ten uitvoer te brengen. Ten tweede, wat betreft de bevordering van goede samenwerking tusschen de ver schillende katholieke sociale vereenigingen. Veel is er wel is waar door en in de K, S. A. tot stand gekomen door de samen werkende organisaties. Evenwel, ook op dit terrein heeft men de K.S.A. niet de gele genheid gegeven zich ten volle te ontwik kelen, zooals oorspronkelijk bedoeld Was. Wat had een voortdurend contact tusschen de verschillende organisaties zoowel locaal als diocesaan en nationaal een invloed ten goede kunnen uitoefenen! Zou dan niet meermalen een eenzijdige actie van afzon derlijke vereenigingen zijn voorkomen? Men vergete niet, dat, naarmate er meer sociale organisaties bestaan en naarmate zij groeien in kracht en beteekenis, een centraal punt hoe langer zoo noodzakelijker wordt, zoo wel locaal als diocesaan en nationaal, ten einde het gevaar voor eenzijdigheid te breken. Want al moge iedere organisatie haar doel nastreven met al de kracht, die zij ontwikkelen kan, zij mag nimmer uit het oog verliezen, dat zij die krachtontplooiing hebben tot uiting te brengen in den geest van christelijke solidariteit, dat zij dus nim mer eenzijdig haar eigen taak mag bezien, maar dat zij die steeds hebben in te ramen in dé groote lijst van het geheel der Katho lieke beweging. Het solidarisme moet niet alleen de activiteit der individuen, maar ook die der organisaties bezielen. En juist wanneer de organisaties krachtiger worden, kan men het centrale eenheidspunt des te minder missen, omdat kracht het gevaar voor eenzijdigheid verhoogt. Wanneer ik dan ook in de latere jaren meermalen de meening heb hooren uitspreken; onze katho lieke vereenigingen zijn tegenwoordig krach tig genoeg, er is dus géén K.S.A. meer noo- dig, dan heb ik mij telkens verwonderd over het gebrek aan inzicht in de mijns in-' ziens meest belangrijke taak, die. aan de K.S.A. door haar stichters is toebedacht, dé bevordering van de solidariteit tusschen de verschillende organisaties. En de behoefte daaraan is met de toeneming der vereenigin gen in aantal en in kracht niet verminderd, integendeel, zij bestaat dientengevolge in onzen tijd meer dan ooit. Was er dus nog geen K.S.A., dan was hare oprichting in onze dagen absoluut noodzakelijk, noodza kelijker nog dan twintig jaar geleden, En ik ben dan ook overtuigd, dat, v/anneer het Centraal Bureau te Leiden tengevolge van het gemis van financiën. waarover aan stonds meer zou moeten verdwijnen, door Katholiek Nederland onmiddellijk de be hoefte zou worden gevoeld om een instituut van gelijke strekking in het 'even te roe pen Eenheid en centralisatie var. onze ka tholieke openbare beweging is en blijft noodig. Een eenheidscentrale blijft dus nood zakelijk. Maar zou hef dan geen dwaasheid zijn, eerst de bestaande le "laten t-'i or,der gaan, als men straks toch opnieuw aan den bouw van de nieuwe centrale zou moeten beginnen? En behalve dat een centrale noodig is voor de harmonische samenleving in solidaristischen geest van de verschillen de organisaties in betrekking tot werk zaamheden, die op iedere afzonderlijk ter rein liggen, is zij ook noodzakelijk voor zoo- veie acties, die onder geen enkele der af zonderlijke vereenigingen ressorteeren, maar die uitgaan van het katholieke volk in al zijn geledingen, acties dus van algemeen ka tholieken aard. Ook daarvoor is de K.S.A. bedoeld, en ookdaarvoor heeft zij veel en nuttig werk gedaan. Doch, ook in dit opzicht had zij nog be langrijk meer kunnen doen, indien men dit gedeelte harer taak beter begrepen had. Dan toch zou het niet zijn voorgekomen, dat plaatselijk of landelijk een dergelijke actie van algemeenen aard was ter hand ge nomen door een of andere vereeniging met beperkt werkterrein of door een afzonder lijk daartoe in het leven geroepen Comité, waarbij dan wel de K.S.A. ook werd uitge- noodigd, zonder dat men echter bedacht, dat de K.S.A. eigenlijk het aangewezen lichaam voor het voeren van die actie was. Wanneer men dus meermalen de klacht hoort uiten: De K.S.A. diet niets, dan ver gete men niet, dat men voor zoover die klacht gegrond was, zelf daarvan de schuld droeg,v doordat men allerlei acties, die aan haar toebehoorden, zelf ter hand nam en haar dus de gelegenheid onthield om haar functie uit te oefenen. Warrftond. J. D J. AENOENENT. Vrouwenbond - zang 8 uur. 8 uur Cursus Kerk- Stadsschouwburg - Liederenavond Mia Peltenburg, sopraan, Hendrik Andriessen, piano. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 2 tot 3 uur. Bloemendaal Vergadering van den Ge meenteraad - 2 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 89ka uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 2634 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.ra. 1012 uur, des middags van 24 uur, en ZILVEREN PROFESSIEFEEST Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Jonge Vrouwenbond 8 uur Ver volgonderwijs 8 uur Propagandaclub Heden, den 14en October viert de Eerw. Moeder Leopolda (in de wereld Adriana Janssen van Blitterswijk) haar Zilveren Pro- fessieieest in het St. Josepbgesticht te Leidschendam. 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en nitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur én van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderbo««en St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dags en 'Woensdags van 8- 10 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 aui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen gankelijk. R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Grachl 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snclverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. 13 October 1925 werd in staat van faillis sement verklaard H. Schuur, bouwondernemer te Zand- voort, Paralelweg 43. Curator Mr. A. Bruch alhier. Rechter Commissaris Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen alhier. Opgeheven werden faillissementen van: J. H. Reek, manufacturer te Westzaan, Kerkbuurt E 94; curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. G. van der Bosch, kaashandelaar te Haar lem curator Mr. J. Deenik. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijsten van J. M. Toornend, timmerman te Haarlem; curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink H. Vissers, zaaizaadhandelaar te Leimui- den; curator Jhr. Mr. L. U Rengers Hora Siccama alhier. A. M. Wennekes, winkelier te Purmerend; cvrator Mr. H. H. Riepma te Edam. Maarten Edam, aannemer te Haarlem; curator Mr. W. G. J- Veenhoven alhier. W. Kroon, schoenwinkelier te Purmerend; curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier. J. van Roon te Haarlem; curator Mr. F. van der Goot, alhier. H. Witteveen, bezorger van effectenorders te Schoten; curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft alhier. H. A. Jansen, stucadoor te Wijkeroog Velsen; curator Mr. A.jJF. H. Schreurs dhier. J. Goosen, arbeider te Nieuw Vennep Hoofdweg 558; curator Mr, Jhr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. De N.V. „Lafayette" handelaarster in confectie alhier curator Mr. P. Tjeenk Willink alhier. Gisterenavond om ongeveer zes uur werd de 51-jarige krantenbezorger H. de Z. in de Lange Heerenstraat bij den Jansweg door een auto aangereden, toen hij plotseling de straat wilde oversteken. Hij brak zijn linke» been en werd per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd, waarna hij I naar huis kon worden.gebracht. Naar wij vernemen, is de toestand van j den 46-jarigen schipper J. de Lange, die en- j hele dagen geleden in de Ringvaart onder J Haarlemmermeer het ongeluk had met zijn been in een sleepbootstaaldraad te geraken, waardoor dit bijna geheel werd aRekneld, thans langzaam vooruitgaande. Hij wordt nog steeds in het Binnengasthuis te Am sterdam verpleegd. Het is evenwel nog niet zeker of het been behouden kan blijven. TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw er! Plantkunde vergaderde gisterenavond in de tuinzaal van café Brinkrnann. De voorzitter, de heer J. L. Bouwer, opende de vergadering en sprak de hoop uit dat dit seizoen goed zou zijn voor de afdeeling'. De secretaris, de heer R. M. v. d. Hart, las hierna de notulen voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken wer den behandeld, o. m. een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin verzocht werd gelden beschikbaar te stellen voor het laten ver vaardiger^ van een film. Wijl de stand van de kas met toelaat een soms gelds beschik baar te stellen, werd besloten een lijst ter teekening voor te leggen. Voor de op Woensdag 28 October te hou den Algemeene vergadering te Amsterdam was een beschrijvingsbrief ingekomen, welke behandeld werd. Overgegaan werd tot verkiezing van een afgevaardigde en een plaatsvervanger. Tot af gevaardigde werd benoemd de heer J. L. Bouwer en tot plaatsvervanger de heer A Koper. Tijdens de pauze werden de inge zonden planten gekeurd, door een commis sie bestaande uit de heeren D. Smit, C. v. Blankensteyn. B. de Kruyff en A. A. Spij ker. De prijzen werden als volgt toegekend v. Cruyningen 3 orchideeën Cypr. 15 punten Deijs Sr. 6 Christmas Pepper 4 punten col lectie dubbelbloentige Begonia's 4 punten A. Koper Bennebrock 4 variëteiten Asters 10 punten Polygonum 3 punten Helian- thus 2 punten. De heer M. G. Bausch ontving een dank betuiging voor zijn inzending Cacteeën. Uit het verslag van de Dchliatentoonstel- ling bleek dat er een batig saldo van meer dan f 100.was. Het bestuursvoorstel, om voor het geld dat boven die f 100.zijn zou, eenige stand- daards te koopen, werd aangenomen. De voorzitter bracht hierna dank aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van de tentoonstelling. In de Commissies van Toezicht werden de volgende personen benoemd voor Winter- cursussen, S. Pool, M. J. F. Bolderdijk, J. H. Bouwer voorz. R. M. v. d. Hart, seer. J. J. v. Cruyningen. Teekencursm B. de Krüyf Jzn., W v. d. Hoek, C. v. Blankensteyn, J. L. Bouwer, voorz. en R. M. v. d. Hart, secr. Dendrologie C. van Blankensteyn, B. de Kruyff Jzn., W. v. d. Hoek, J. L. Bouwer voorz. en R. M. v. d. Hart, secr. Na behandeling van de rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering. CENTRAAL DRANKWEER COMITÉ. Men schrijft ons Gisteravond vergaderde het Centraal Co mité van Drankbestrijdende vereenigingen. In plaats van den heer T.P. van dér Leer, die als zoodanig bedankt had, werd%tot lid der Commissie van administratie voor het maandblad benoemd de heer J. Roggeveen, terwijl de heer H. Drenth als lid aan de Com missie van redactie werd toegevoegd. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Algem. Bond Centraal Drankweer- coniité's, welke op 17 October te Utrecht wordt gehouden, werden benoemd de heeren 5.J. Vester en H. Drenth. Langdurige besprekingen werden gevoerd over de oprichting van een Consultatiebureau voor Drankzuchtigen. Besloten werd, alvo rens een besluit te nemen, eerst nog de mee ningen in deze te hooren van de verschillende dran k weer-organisaties. Voorts werd bepaald, dat in de volgende maand een vergadering zal worden gehou den met de besturen der drankbestrijders- vereenigingen en verdere belangstellenden om te komen tot een meer intensieve propa ganda. Als inleiders 2ullen worden uitgenoo- digd de heeren dr. A.J. Montijn te Utrecht en M.A. Reina Ida alhier. Voorts zal aan B. en W. een adres worden gericht, waarin het Comité namens alle drank- bestrijdersvereenigingen zijn leedwezen be tuigt, dat het gemeentegebouw Koningstraat 6, waarin de dienst der werlloosheidsbestrij- ding is gevestigd in de bovenlokalen, gedeel telijk door het gemeentebestuur is verhuurd voqr bierhuis» Na verschillende besprekingen van meer huishoudelijken aard werd deze bijeenkom, t gesloten. i LONDEN, 14 Oct. De Britsche regee ring heeft besloten aldus de polit. corres pondent van Daily-Mail", om krachtig de politiek van bescherming van binneni. in- dustriën, wier bestaansrecht te lijden heeft van unfaire en abnormale buitenlandsche concurrentie voort te zetten. De Regeering is er van overtpigd, dat deze politiek het beste middel is tegen de werkloosheid. De correspondent van genoemd blad verneemt, dat de kabinetsgoedkeuring gegeven is toi het instellen van een onderzoek naar de aanvrage om bescherming welke gedaan is door een vooraanstaande Britsche industrie. Het is practisch zeker, dat de tijd gevonden zal worden,-als het Parlement de volgende maand weer bijeenkomt voor de behande ling van een wet om uitvoering te geven aan alle beschermende rechten, waaraan goedkeuring is gehecht. PARIJS, 14 Oct. De Kamers zijn bij eengeroepen op 27 Oct. BEYROUTH, 14 Oct. De troepen der Djebel-Druzen hebben zich geconcentreerd in de omgeving van Mouseifre. iNieuwe ope raties zijn aanstaande. BERLIJN, 14 Oct. Op een banket ter gelegenheid van het sluiten van het Duitsch- Russische Handelsverdrag te Moskou, wees Litwinoff op het feit, dat dopr het verdrag het principe van 't verdrag van Rapallo thans een concrete toepassing op economisch ge bied gevonden heeft. Door de onderteekening van 't verdrag hebben Duitschland en Rusland bewezen, den tot nu toe bewandelden weg te willen voortzetten. 'j Primo de Rivera, eereburger. 1 BERLIJN, 14 Oct. Volgens een bericht rfit Madrid is Primo de Rivera benoemd tol eere-burger van deze stad. BBarometerstand 9 uur v.m.: 753. Stilstand. OPGAVE. Naar waarnemingen in den morgen van 14 October. Hoogste Barometerstand 770.0 m.M. te Isafjord. Laagste Barometerstand 73S.3 m.M. te Wisby. Verwachtingen van den avond van 14 tot den avond van 15 October. Mattige tot krachtige, later afnemende noordwestelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regen of hagelbuien, zelfde temperatuur. FEZ, 14 Oct. De militaire operaties zullen spoedig eindigen. De Franschen en Spanjaarden hebben alle beoogde doel-ein- den bereikt. Het regen-seizoen zal alle ope raties onmogelijk maken. LEIDEN, 14 Oct. Te Zwammerdam heeft zich een geval van typhus met doo- delijken afloop voorgedaan m een gezin dat wegens woninggebrek meer dan een iaar id een schuur was gehuisvest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1