illéivtrAtie REGENMANTELS DE KATHOLIEKE W.EER H V EEN VERRASSING! V erkeer sontfevallen Gesneden Kloosterbalsem WILLEM VAN HEMT DE SPAARNEBANK hillegom: Dierenmishandeling. R.-K. Jong Studenten en Abituriën ten Vereeniging St. Bavogilde. Gemeentelijk Orgelconcert. Rijkspostspaarbank. Gevonden dieren en voorwerpen. Te water. Hongaarsche kinderen. Steun aan uitgetrokken werkloozen. TOONEELé BURGERLIJKE STAND. Begrafenis Waalko J. Dingeraan. Aauto verbrand. Onder een bietenwagen. 110.000 ABONNÉ'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN 31J "WERFKRACHT" Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. De hy-gi-é-nisten beslisten hetgeen we in Haarlem reeds wisten „Geen ZUIVERDER brood dan H. FRANKEN'S Brood." Daar valt niet meer over te twisten! Het bezuinigingsrapport van de Maatschappij voer Nijverheid en Handel. Gewestelijke uitbreidingsplannen. Verkoopingen. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. heelt alle wonden HET PROVINCIALE WEGENPLAN. V K Jheden 102 1731/2 142 144 144 1631/2 3831/o 1223/4 11 150 140 -U 4241/2 488 388 3643/4 346 192 106 141 40 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BEVERWIJK. IJMUIDEN. HALFWEG. ZANDVOORT. IJMUIDEN. - HAARLEMMERMEER. Ondanks de vele lofzangen op de jongens, zijn zij nog heel dikwijls kwajongens. Door een goede voorlichting van ouders of voog den zullen zij echter het juiste verschil tu.s- schen goed en kwaad zeer zeker leeren en zich de bovenbedoelde lofzangen op den duur waardig toonen. Hier in Haarlem worden n(Tg op verschil lende plaatsen eenden gehouden, die vooral voor de kleinen een speciale attractie zijn. Als het mocht, zouden zij heele bakkerswin kels voor de beestjes willen strooien, louter uit toegenegenheid. Ook Zaterdag was de belangstelling bij de Amsterdamsche Vaart groot, totdat eenige kwajongens er een einde aan maakten. Een eendje, angetrokken door het geheimzinnige onbekende, stevende de Amsterdamsche Vaart in, belangstellend gadegeslagen door verschillende jongens. Hoe diep zij wel over tuigd waren van de verkeerde neiging van de eend, bleek spoedig uit hun handelwijze. Geschreeuw hielp niet, nou, dan maar met diverse voorwerpen gooien. Met een stok zou het misschien gaan. Waarschijnlijk dachten zij aan eigen ervringen. Deze hndelwijze echter is verre van fair. En maar al te dikwijls ziet men nog dieren mishandelen. Het is een algemeene plicht om dit zooveel mogelijk tegen te gaan en in dit geval zal een kleine wenk van ouders de jongens zeker het verkeerde van hun z.g. "hulpvaardigheid doen inzien. Maandagavond hield boengenoemde ver eeniging haar vergadering tot opening van het seizoen. Nadat de heer R. A. P. Roezen de vergadering met den christelijken groet geopend had, heette hij de leden hartelijk welkom en spoorde aan met vereende krachten te werken, om de vereeniging tot bloei te brengen. Als voornaamste punten stonden op het programma: Bestuursverandering; Winter- program en deelname aan de lezingen van de R.-K. Volksuniversiteit. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Voorzitter: R. A. P. Rooien, Elswoutslaan 1, Overveen; vice-voorzitter C. J. Vierling: le secretaris A. A. M. van Wayenburg, Wilhelminapark 12, Haarlem; 2e secretaris K. W. Jacobs, Julianastraat 5: penningmeester J. Heerkens Thijssen, Plein 12, Haarlem. Voor het win'cerprogram kwamen de vol gende lezingen vast te staan: De ZeerEerw. Zeergel. Heer Dr. A. Th. Vlaar, O.E.S.A. zal spreken over de relativiteitstheorie, de heer N. J. J. van Opzeeland over de Noorsche Mythologie; de 'heer B. S. M. Walenkamp over de beurs; de heer J. Wesselingh over .Kunst"; de heer E. Brantjes over „Hijsch- werktuigen"; de heer H. van den Leemput over „Brabant", terwijl verschillende andere leden nog hun toezegging gaven. Vervolgens werd een feestcommissie be noemd. Gekozen werden de heer-en C. J. Vierling, A. G. Aukus, J. van Bemond en A. A. M. van Wayenburg. Hun werd opgedragen te zorgen voor het slagen van een feest bij het éénjarig be staan, dat in Januari gevierd wordt. Om trent de lezingen van, de R.-K. Volksuni- "versiteit werd meegedeeld, dat den leden der vereeniging een belangrijke reductie was toegezegd voor het bezoeken der cursussen. Bij de rondvraag kwam nog de bespreking van ondcrafdeelingen aan de beurt. O.a. werden een debating- en tooneelclub opge richt. Na de rondvraag sloot de voorzitter de geanimeerde en drukbezochte vergade ring, nq de leden nog eens aangespoord te hebben tot flinke medewerking. Het eerste Gemeentelijk Orgelconcert in dit seizoen zal plaats vinden op Vrijdag 16 October a.s., des avonds te 8 uur Onze stadgenoote Hermien PoelSchol ten, d- bekende altzangeres, zal hierbij hare medewerking verleenen; het programma ver meldt liederen van Bach, Handel, Fauré, Debussy en Smulders. George Robert zal orgelwerken van Wal- ther. Bach en Franck ten gehoore brengen. Gelijk reeds vermeld, bedraagt de entree prijs voor deze concerten 25 ets.; de pro grammakosten zijn 10 ets. Opgave uitsluitend 'betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulppost- kantoren, gedurende de maand September. Aqn bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd 245.707.53 en terugbet. 247.051.51, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1343.98. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank- bpekjes bedroeg 225. Hieronder 156 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 479 idem ad 1 cent (Schoolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op stzalsschuldboekjes inge schreven nominaal 6050 en afgeschreven 6250, derhalve minder in- dan afgeschre ven 200. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 4. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werden uitgevoerd 3 orders tot een nominaal bedrag van 3000. Terug te bekomen bij: F. Taverne, Spaarn- wouderstraat 62, armband; „Sierkan", Zijl- weg, armband; J. Nienkemper, Nagtzaam- straat 47, ceintuur (grijze); W. H. Smit, A. L Dyserinckstraat 114, ceintuur (geruit); G. Blom', Oranjestraat 14, ceintuur (grijze); J, v. d. Pol, Kamperstraat 72, ceintuur (cover coat); J. v. Duffelen, Hagestraat 36, dames handschoen (zwart); P. Zwaanswijk, Haze- broekstraat 11, idem (idem); J. Kales, Oudé- weg 57b of c., groote hond; H. v, Teunen- broek, Gierstraat 60, gummi damesjas; Vis ser, Zijlweg 59, grijze poes;" Kramer, Voor uitgangstraat 68, gr. witte poes, Gans, Pa- pentorenvest 16, zwarte poes, Straatman, L. Heerenstraat 42, gr. witte poes, alle Ken nel. „Fauna"; H. v. Goch, Spaarnwouder- straat 46, koralen ketting; A. de Boer, Bree- sfraat 13, lorgnet; N. Sondorp, 2e Zuidpol derstraat 36, studentenmuts; C. de Hey, Harmenjansstraat 82, portemonnaie m. i.; M. Schreuder, Anthoniestraat 39, pakje ijzer waren; H. Huyboom, Breestraat 2, pakje kleermakersbenoodigdheden; P. J. Augusti- nus, Julianapark 46rd„ Schoten, rijwielbel- merk; J. v. d. Horst, Adr. Loosjesstraat IC., idem; H. de Boer, Wagenmakerslaan 11, sleutel; G. H. Koekenbier, Koningstraat 15, zakmes. Maandagmorgen om ongeveer elf u. reed een 18-jarige tuindersknecht met een hand wagen waarop 10 manden en twee zakken bloembollen op de Gr. Houtbrug, richting Gasthuissingel, toen hij bij het afrijden van de brug ten gevolge van de zwaarte van den wagen deze niet meer houden kon en een 14-jarigen wielrijder aanreed. De jongen ge rankte met de fiets te water en werd er door voorbijgangers met den reddingsbaak weer uitgehaald, evenals de fiets. Ook de wagen viel te water en werd er na verloop van eenigen tijd weer uitgehaald. De jongen bekwam geen letsel. Maandag zijn weder 40 Hongaarsche kin Jeren naar hun land vertrokken, zoodat thans nog een zestigtal hier in Haarlem aan wezig is. De heeren Joosten, Keerwolf, Kingma en Scholl stellen voor, het ontwerp-besluit be treffende 4e opheffing der Commissie tot steunverw, "ng aan werkloGzen te wijzigen en aan te vullen als volgt: Lid II te lezen: „Met ingang van den datum waarop de Commissie tot Steunverleening aan werk loozen wordt opgeheven, rechtstreeks van gemeentewege aan uitgetrokken werkloozen steun te verleenen op de basis van de rege ling van 13 December 1922." Het besluit aan te vullen met het volgen de: „III. Met de uitvoering van het onder II bedoelde besluit, onder toezicht ,van en on der verantwoording aan burgemeester, en wethouders, te belasten den dienst der ge meentelijke werkloosheidsbestrijding, onder de bepaling, dat geen werklooze arbeiders, die voor steun in aanmerking zijn gekomen, worden afgevoerd, om voor verderen steun te worden verwezen naar het Burgerlijk Arm bestuur, zonder dat over die afvoering vooraf overleg is gepleegd met het bestuur van de vakvereeniging, waartoe de betrok ken werklooze behoort." „NATARAJA". Al krijg je langzamerhand meer dan ge noeg van al die experimenten op tooneel- gebied, omdat ze telkens op niets uitloopen, je voelt je toch niet heelemaal verantwoord als je van een nieuwe poging niet behoor lijk kennis neemt. En dan waag je 't er maar weer op en prikkel je jezelf met 'n beetje nieuwsgierigheid: wat zullen ze nu weer voor ongewoons geven op 't punt van spel, regie, décor. 't Moet gezegd: „Nataraja" was ongewoon, maar dan ook ongewoon vervelend, 'n Stuk als 'n hyper7modern schilderij: het vereischt 'n bladzij lange verklaring van wat er be doeld en.... niet bereikt wordt. We zullen nie|t gaan afdingen op het acteursvermogen van JRu Mulder, die de eenige rol in dit vaag-Boeddhistische en duidelijk-verwarde menschelijke poppenspel vervulde, 't Was in 't algemeen wat rauw, maar toch meestal zoo sterk beeldend als de in nevelen gehulde tekst het toeliet. Ook willen we de praestatie van Flortie Rodrigo als danseres en leidster der figuren op prijs stellen, al overtuigt ze ons niet altijd zelfs niet in haar solodansen. En de muziek van Alex de Jong en de maskers van Chris Agterberg mogen gerust met waardeering genoemd. Maar een maskerspel, zooals aangekon digd werd, is ons niet gegeven: de eenige figuur, die de handeling vormde, speelde zonder masker, gaf zich, ook door zijn rea listische opvatting, als de mensch van vleesch en bloed, waarbij de zoogenaamde zinnebeeldige figuren, die hem omringden, zonderling afstaken. En al meent de schrij ver C. de Dood, die het stuk bewerkte naar een Engelsche vertaling van Bhavnani Haldar's gedicht „Appar Svami's dream of the Dancing Siva," dat bij ons een mono drama gegeven heeft, inderdaad was het een verkapte dialoog met te weinig pre tentie om een schouwburgavond te vullen. Er ging aan „Nataraja" dan ook een declamatie- en dansprogramma 'voorf. De verzen van Herman Gorter en Henriëtte Roland Holst werden door Ru Mulder vrij goed voorgedragen al missen we in zijn dictie de dieper ontroerende kracht maar zij konden bezwaarlijk een inleiding vormen tót het „drama" na de pauze. Het geheel Ï9 een vertooning geworden, die weinig waardeering afdwingt. Alsof het spel nog niet duister genoeg was op ?ich^ zelf, werd het begrijpen nog bemoeilijkt door het ontbreken van programma's, di? althans eenige aanwijzing hadden kunnen geven. We hoorden dan ook al „Nataraja" vertalen door „na'-te-raien"! Dezen keer hebben de afwezigen geen on gelijk gehad. En er waren veel afwezigen! Om tien uur stonden we weer op straat, zonder iets rijker te zijn geworden, en met het verlangen in ons hart, om spoedig door 'n stuk echte toonee'speelkunst van een waarachtig acteur als Jan Musch b.v., onze teleurstelling te mogen vergeten! Men schrijft ons: Mevrouw Citssy van Marxveljt, de be kende schrijfster van zooveel geestige boe ken, o.a. van Joop ter Heul, heeft zich in verbinding gesteld mét Mevr. -"N. C.' Hop manKwast, om eenige dezer boeken in operette-vorm voor het tooneel te bewer ken. De keuze is gevallen op „de Kingford- School", waarvan de opvoeringen nog dit seizoen zoowel hier als elders zullen plaats hebben, en waarin een aardige demonstratie van de allerlaatste type-methode zal gege ven worden. De machines hiervoor zijn be langloos afgestaan door N.V. Woodstock- House. Door een meeningsverschil met den dir recteur van den Stadsschouwburg, ziet me vrouw HopmanKwast zich genoodzaakt dit seizoen den Jansschouwburg te bespelen. Getrouwd: 13 Oct.: M, v. d .Berg en S. Samson. Geboren: 10 Oct.: z, van A. A. Nauta v. d. Mije, 11 Oct.: d. van J. Engels Keppel. z. van M. C. DelverBrink man. 12 Oct: z van C M W Komen v. d. Velde. z. van E. M. Wilkesde Bonte. d. van M. E. Kleip—Broshuis. d. van A. Croosv. Geloven. d. van J. M. v. Beekv. Schie. Maandagmiddag werd op de begraaf plaats Westerveld ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van den te Haarlem overleden schilder eA etser Waalko J. Dingeman, in leven aanvankelijk werk zaam bij de adminisfratie der Rijksbelas tingen en o.m. vele jaren lid van den ge meenteraad van Gorkum. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op de heeren G. D Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, A. Hesselink van „Acto", Dr. Hoentjes en bestuursleden van Kunst zij ons Doel te Haarlem, be nevens eenige vrienden uit Gorkum. Het woord werd gevoerd door den heer Gratama, die er op wees, dat Dingeman een moeilijk leven had geleid en in zijn vrijen tijd de kunst beoefende, zelfs zóó, dat toen hij voor de keus stond, zijn amb telijken loopbaan er aan gaf om zich aan de kunst te wijden. Zijn vrienden zullen zijner zeker langen tijd herinneren. Verder voerden het woord F H. Boot namens Kunst zij ons Doel, dan dr. Hoen tjes en tot slot de heer van Ginkel, zwa ger van den verledene. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. Zaterdagavond werd met de auto van den heer Schots, te Krommenie een auto tochtje gemaakt in den omtrek van die gemeente. Plotseling vloog de wagen in brand. Persoonlijke ongelukken kwamen nie* voor; verzekering dekt de schade. Zaterdag speelde een 9-jarig zoontje van den landbouwer H. te Haarlemmersmeer, op het erf van de boerderij met een zijner ka meraadjes, terwijl uit het land over het erf «yflO-e ADVERTEEREN IN DE KATK ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT yOOR COMMERCIEELE PROPAGANDA MAURITSKADE 39. "S-GRAVENHAGE met bietenwagens werd gereden. Toen de jongen plotseling vlug om een hoek van het huis kwam loopen, passeerde juist op dat moment een bietenwagen. De knaap botste met z'n gelaat tegen den wagen en een wiel ging over een zijnet voeten. Hij werd zoo danig verwond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het Bestuur van het Departement Haar lem der Maatschappij voor Nijverheid en Handel verzoekt ons i het volgende mede te deelen: Tal van opmerkingen, hetzij in de pers hetzij rechtstreeks aan het Bestuur, be wijzen, dat het Rapport niet ongelezen blijft, al zijn velen het, ten opzichte van een bepaald onderdeel, niet met het Rap port eens. Maar dit is minder. De bedoe ling van het Rapport is in de eerste plaats dat men zich rekenschap geeft 'van den precairen toestand van Haarlem's finan ciën, Om niet alleen het gevaar te signa- leeren, is er ook naar gestreefd de mid delen tot bestrijding aan te geven en juist dit deel van het Rapport wordt becriti- seerd. Deze critiek geeft aanleiding tot misverstand. Als uit de begrooting blijkt, dat de be sparing op de salarissen, die de nieuwe incasso-dienst voor de bedrijven met zich brengt, veel geringer is (voor het electri- ■citeitsbedrijf b.v 21.000) dan de bij drage in de kost van den Incassodienst, dan is toch de vraag gewettigd: „Hoe is dat mogelijk?" Wellicht wordt dan uit het stellen der vraag nog eens een anderen kijk op de cij fers gekregen en wordt het gemeenschap pelijke doel bereikt. Want dit moet niet vergeten worden: Hef rapport beoogt te zijn studiemateriaal; zoo men wil, critisch studie-materiaal, maar dan uitgaande van den wensch om opbouwende critiek te le veren. Verschillende belangen komen in het ge drang wij zijn ervan overtuigd maar voor het algemeene belang een finan cieel gezond Haarlem moeten groeps belangen wijken Maandag werd in hef Gouvernementsge bouw te Haarlem onder voorzitterschap van Z. Ex. den Commissaris der Koningin, een vergadering gehouden in verband met Ge westelijke uitbreidingsplannen. Aanwezig waren enkele leden van Ged Staten, de vertegenwoordigers van den Min. van Arbeid, verschillende vertegenwoordi' gers van de gemeentebesturen van Amster dam, Haarlem, de vereeniging van Neder- landsche gemeenten, Stad en Lande, Gooi land Ned. Instituut van Vakkennis en Ste denbouw. Besloten werd een commissie van advies te vormen die Ged. Staten zal bijstaan bij beoordeeling van gemeentelijke uitbreidings plannen. Na afloop werd geluncht bij Z. Exc. den Commissaris der Koningin. in het Alg. Verkooplokaan op 12 October 1925; Ten overstaan van Notaris J. Wildschut: No. 1: In aanbouw zijnde: Drie Heerenhuizen, een Winkelhuis, een Garage en Erven te Schote aan den Rijks straatweg en Spaarnhovenstraat (Noord zijde) ter grootte van ongeveer 450 C.A.. Opbod 25.100, J. P. Kok q.q. No. 2: In aanbouw zijnde: Drie Heerenhuizen, een Winkelhuis, een Garage en Erven te Schote ami den Rijks straatweg en Spaarnhovenstraat (Zuid zijde) ter grootte van ongeveer 450 c.A.. Opbod 20.000 J. P. Kok q.q. In het plan over de overneming, beheer en onderhoud van de wegen en vaarten tus- schen de zes Noord-Hollandsche steden, zijn door Ged. Staten ook opgenomen de be zwaren van de Gemeenten: Grootebroek, Bovenkarspel, Hoogkarspel, Westwoud en blokker, welke in een gezamenlijk adres trachten aan te toonen dat zij op histori sche gronden niet tot heP verleenen van eene bijdrage kunnen worden verplicht en dat het ook afgescheiden daarvan, onbillijk zou zijn van die gemeenten eene bijdrage te vorderen. Voorts zijn zij van oordeel, dat de categorie onderhoudsplichtigen tenminste behoort te worden uitgebreid tot alle belas ting betalenden van het Hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorderkwartier, welks grenzen echter stellig geen juiste om sluiting vormen van het bij de wegen en vaarten belanghebbend gebied. Ged. Staten zijn van oordeel dat het be roep op de in 1668 tusschen Enkhuizen en Hoorn eenerzijds en de dorpen van de Streek anderzijds getroffen regelingen niet opgaat, omdat de omstandigheden en verhoudingen sedert geheel gewijzigd zijn De wegen en vaarten zijn immers vroeger, toen de ver keersmiddelen ten plattelande nog zeer ge brekkig waren, door de steden aangelegd en in beheer genomen, uitsluitend met het oog op de onderlinge verbinding van die steden, m, a. w. met het oog op het doorgaand ver keer. Zij hebben echter tevens krachtig bij gedragen tot de ontwikkeling van de streek, waarin de objecten zijn gelegen en zijn daar door in den loop der jaren ook van groote locale beteekenis geworden, terwijl in den laatsten tijd ook het platteland in hooge mate is gaan profiteeren van de interlocale verkeersmogelijkheden, welke de weg, dank zij de uitvinding van rijwiel en motorrijtuig biedt. Waar de gemeentebesturen erkennen dat de dorpsweg in deze samenvat met den weg voor doorgaand verkeer, is het verwonder lijk, dat zij een bijdrage in het onderhoud van dien weg als dorpsweg en meer wordt in deze van hen niet verlangd weige ren, Ofschoon de besturen het verder willen laten voorkomen, dat de doorgaande ver keersweg een bezwaar voor dorpen betee- kent, in verband met het gedreun en ge stamp der auto's hebben zij toch reeds her haalde malen blijk gegeven zeer op het be houd van den doorgaanden weg door hunne dorpen gesteld te zijn. De bedenkingen, wel ke zij indertijd tegen het tracé van den pri- niairen weg welke ten noorden van de Streek is ontworpen, hebben geuit en ook een deel van het verzet de totstandkoming der kanaalplannen, kunnen daarvan tot be wijs strekken. 5% Nederland 1919 6Nederland 1923 iX Nederl. 1917 1% N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... holL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rutterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoomboot H V. A. Java Cultuur j urgent gew. Koloniale Bank 1 dische Bank Cert Handel Mij. Retc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C-mp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A dam Rubber Serbadjadi Slist O ...•••eeteti Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell 100i/2 103 981/2 1031/a 421/2 641/2 54 1661/g 1601/, 140 197l/2 77 201/2 553 309 1283/ 4 l74l/2 142 144 144 93 163i/2 382 1221/2 1 IVs 150 140 73/4 «061/, 427 4911/2 388 357 3461/, 1881/2 2881/2 357 105l/a 141 891/a 40 61/2 1011/2 103 98i/2 102 1031/2 165 159 140 198 763/4 20 553 307 128i/2 14 OCTOBER- BERLIJN 59.30 PARIJS 11 30 BRUSSEL 11.35 WEENEM 36.- LONDEN 12.05 STOCKHOLM 66.85 KOPENHAGFN 61.85 OSLÓ mini, r 50.90 BAZEL 1 48.10 4EW-YORK 2.49 ROME t 1 r 9.90 tERSIE KOERS LATERE KOERS R. K. NIJVERHEIDSONDERWIJS VOOR MEISJES. Velen, die er onmiddellijk of middellijk mee in aanraking zijn geweest, weten wat het is R. K. Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Dit instituut is niet onbekend in Beverwijk. Meerdere jaren reeds heeft het de sympathie en de belangstelling van velen ondervonden. Als onmisbaar element in de opvoeding der vrouwelijke jeugd vroeg en verkreeg het de belangstelling van degenen die met de zorg van onze meisjes waren beiast. Zij zagen er niet tegen op om ondanks veel moeiten en bezwaren van allerlei aard hun jeugdwerk volledig te maken door het openen van cur sussen waar de Roomsche meisjes zich kon den klaar maken voor de groote taak welke haar in het leven wacht. Wie zich even de moeite getroost om ken nis te maken met dit Nijverheidsonderwijs voor onze Roomsche meisjes, zal onomwon den moeten toegeven, dat er hier geen sprake is van nuttigheid, maar van een zekere nood zakelijkheid. Zeker, op het patronaat, wordt aan de op voeding van het godsdienstig leven onzer meisjes een bijzondere zorg besteed. Daar leeren zij God kennen en Zijn eenig onver anderlijke wetten en door die kennis wordt liefde gekweekt. Daar leeren zij hun leven zoo inrichten, dat het beantwoordt aan de levensroeping waartoe ieder mensch geroe pen is God te dienen op' deze aarde. Daar leeren zij kennen den vrede en het geluk welke de godsdienst haar met beide handen biedt en voelen zij zich veilig tegen vele kwade in vloeden en valstrikken die loeren op haar deugd en onschuld. Maar er staan nog andere belangd! naast de persoonlijke zelfheiliging ook de omgeving waarin het meisje later haar leven zal moeten slijten vraagt veel van haar. En om aan die verwachtingen te beantwoorden, later, wan neer zij haar plaats moet innemen in het ge zin dat zij zelf heeft gesticht, moet zij zich in haar jeugd trachten te bekwamen en zichzelf geschikt maken om eens de levensrol te ver vullen, waartoe zij geroepen wordt. Daarom moet de opvoeding tevens zijn een voorbe reiding voor de heilige en edele taak welke haar eens als vrouw en moeder wacht. 1 Daarom moet zij van jongsaf de huishou ding aanleeren en alles wat daarmede zoo innig samenhangt. En om nu onze mcHcs in de gelegenheid te stellen zich die kennis en vaardigheid eigen te maken, welke zij in haar later leven zoozeer zal behoeven, daarvoor zal ook dit jaar het Nijverheidsonderwijs voor onze meisjes worden voortgezet. Wegens bezuiniging moet onze school verstoken blij ven van hulp uit Rijksmiddelen. Maar reeds is een verzoek naar onze gemeentelijke over heid, om financieelen steun en wij mogen wel vertrouwen dat dit verzoek, hetwelk zulk een sociaal belang geldt niet tevergeefs zal zijn. Wanneer wij nu eenige mededeelingen neerschrijven en u een heknopt program voor leggen, dan voegen wij daarbij, behoudens eenige wijzingen welke het ontvangen van de gemeente-subsidie zal noodig maken. Er bestaan dan plannen om Maandag 19 October te openen een cursus in knippen, naaien, koken, strijken, huishouden en al gemeene ontwikkeling. Deze verschillende lessen zullen als volgt worden verdeeld Maandag- en Donderdagavond van half 7 tot half 9 naai- en knipcursus Woensdag avond van half 7 tot half 9 strijk-, huishoud en kookcursus Vrijdagavond van half 7 tot half 9 algemeene ontwikkeling. Dit is een voorloopig program, met de uit werking waarvan de volgende week een be gin zal worden gemaakt. Het behoeft hier eigenlijk geen betoog, dat wij rekenen op de volle medewerking van allen, vooral van de ouders. Het verleden is een waarborg, dat wij ook dit jaar zullen slagen. We rekenen natuurlijk op de belangstel ling vooral van degenen, die meisjes hebben, die voor dergelijke cursussen in aanmerking kunnen komen. Het geldt hier alleen, het belang van het Roomsche meisje elke neven bedoeling is uitgesloten. Ook het meisje moet later een plaats bekleeden in de groote Maat schappij, maar vooral in de kleine maatschap pij van het gezin. We hebben niets aan opper vlakkig coquette, niets-willende meisjes, die opgroeien tot niets kunnende vrouwen. Daar van hebben we al te veel. Neen wij moeten vrouwen hebben die berekend zijn voor hun taak, die op hun tijd de handen uit de mou wen weten te steken, die begrip hebben van huishoudelijke spaarzaamheid en behendig heid. Door deze eigenschappen in het meisje te ontwikkelen,1 wordt haar vorming vervol ledigd en juist daarvoor biedt zich nu zoo schoon de gelegenheid aan, welke ieder ouder, die het ernstig met zijn kind meent en ernstig werk maakt van de opvoeding van zijn dochter, met beide handen moet aangrij pen. Wij rekenen dan ook op een groot aantal deelneemsters. Gelegenheid om zich op te geven bij mej. Heeremans, Breestraat, Beverwijk. Deze ge legenheid staat open tot Zondag 18 October. De voorloopige kosten zullen zijn 15 ets per week voor de meisjes die lid zijn van de Maria- Congregatie en het Patronaat en 30 ets. per week voor hen die geen lid van genoemde in stellingen zijn. Voor niemand kunnen dus financieele bezwaren gelden. Zoo gaan wij onder Gods zegen en in ver trouwen op uw aller sympathie met moed den komenden cursuS te gemoet. Het Witte Kruis. Dinsdagavond ver gaderde in Hotel „ter Burg" de afd. Bever wijk van de N. H. Ver. „Het Witte Kruis." De aftredende bestuursleden Dr. J. C. Boon, Ds. Ph. Houmersen, Mej. A. C. A. Sepp en de Secr. C. Jongejans werden her kozen. In de vacature ontstaan door bedanken van Dr. Muys v. d. Moer werd voorzien door de verkiezing van den heer O. van Alphen. De begrootingen over 1926 voor wijkverpleging en kraamverpleging, t.b.c.- bestrijding, badhuis - en verplegingsartike- len werden goedgekeurd. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van de Provinciale Ver. te hou den te Hilversum werden benoemd de heeren C. Jongejans en C. Dingier. Op voorstel van den heer Visser werd be sloten de zusters der vereeniging te verzoe ken om een rapport uit te brengen over de Volkshuisvesting en, wanneer dit daartoe aanleiding geeft, zich te wenden tot den gemeenteraad om aan te dringen de verbe tering hiervan te bespoedigen. Sijmen betaal. Door de commissie werd een persoon v. E. verbaliseerd, wiens rijwie. niet was voorzien van een belastingmerkl Het rijwiel werd in beslag, genomen. Rijksbijdrage woningbouw. Bij beschik king van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën is aan de gemeente Beverwijk, ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van 143 ar beiderswoningen, gebouwd door de Woning- bouwvereeniging „St. Agatha", aldaar, met de bij beschikking van 13 December 1921 uit 's Rijks kas toegekende voorschotten, als nog eene jaarlijksche bijdrage toegekend van ten hoogste 17.345.03. 9 75 8 90 Aan beide zijden te 4p 75 dragen IC» Goede kwal. Gabardine 4C 75 absoluut waterdicht TIJDELIJK AANBOD! I ANEGANG hoek Warmoesstraat AKTE LAND- EN TUINBOUWKUNDE. De rijkstuinbouw- en landbouwconsulen- ten te Alkmaar. Schagen en Hoorn zullen, bij voldoende deelname, in November a.s. te Hoorn of te Alkmaar een cursus ope nen, waar onderwijzers van lagere scho len worden opgeleid voor de akten land en tuinbouwkunde 1. o He onderwijs wordt kosteloos verstrekt; ook kan een deel der reiskosten worden vergoed. De cursus duurt ongeveer 2% jaar Damnieuws. In de afgeloopen com petitie is het onze Damclub „Gezellig Sa menzijn" niet naar wensch gegaan, niet wat spelcapaciteiten betreft dit was zeer goed te noemen doch de fout schuilde in het wedstrijdreglement van het District Haar lem en Omstreken. Daar iedere club, op zijn eigen handje een vastgestelden wedstrijd kon afschrijven, en men kon protesteeren tegen arbitrairbesliste partijen en van de hierbo ven genoemde gevallen zeer dikwijls gebruik werd gemaakt en het altijd ten koste van Gezellig Samenzijn was, heeft laatstgenoem de vereeniging na langdurige en breed uiteen gezette besprekingen besloten, om zich uit den Ned. R.K. Dambond terug te trekken- Den doorslag daartoe heeft gegeven een Haarlemsche club, die Gezellig Samenzijn onsportief behandelde We zullen hier niet vejrder op ingaan. De fouten in het reglement en in het Dis- trictsbestuur hebben hun verkeerde uit werking niet gemist. En zoo is het geschied I Om het District Haarlem en Omstreken te redden, werd een nieuw Bestuur gekozen, dat de zaken krachtig aanpakte, en het eerste wat dit deed, was reglementsherziening. Men zag, zoo kon het niet langer. En nu, na de herziening van het reglement, heeft het Districtsbestuur zich weer tot Ge zellig Samenzijn gewend, of deze club, onder het nieuwe reglement, bij den Bond wilde aan sluiten. Na uiteenzetting van de voor Gez. Sam. zoo belangrijke punten, is dit op een vergade ring van Gez. Sam. besproken. Wel ging er op die vergadering een stem op, die vroeg, als een club zich niet aan het reglement houdt, wordt ze dan door het Dis trict gestraft, of is het weer zooals voorheen Hierop werd het sportief zijn naar voren ge bracht. opdat geen leden zullen worden ver loren. De heer Van der Poel, Districtbestuur der, gaf in dezen zeer bevredigend antwoord, waarna bij stemming besloten is, zich vanaf 1 October weder bij den R.K. Dambond aan te sluiten. We wenschen onze vereeniging een aange- namen winter en competitie. Laten de R.K- Damliefhebbers zich allen opgeven als lid der club, opdat er waar nooaig naast gezel ligheid ook kracht vanuit ga. Bloempjesdag.De opbrengst v.d. Zon dag alhier gehouden Bloempjesdag ten bate van Santos (steun aan tuberculose onbemid delde standgenooten) instelling van de Hanze heeft f 90 opgebracht. Een welgemeend dankwoord worde bij deze gebracht aan de beide Pastoors alhier voor hunne medewer king en aan de ijverige verkoopstertjes De melkprijs. Deze is hier weder met 2 cent per liter verhoogd en bedraagt thans 20 c. Waar de prijzen van boter en kaas en die der eieren momenteel mede schrikba rend hoog zijn, is het voor onze huismoeders geen prettigen tijd, wat dit noodzakelijk le vensmiddel betreft. Ernstig ongeval. Zaterdagmiddag ge raakte de 15-jarige zoon van den landbou- J. G.. die in den Houtrakpolder met een tractor Averkzaam was, door het te ver ach teruitrijden in een sloot. Na uit zijn benarde positie verlost te zijn, bleek, dat een zijnei oogen vrijwel uitgestooten was, een oor hem gedeeltelijk afgerukt en een zijner kaken verbrijzeld was, Hij werd in zorgwekkenden toestand naar het Geref. Ziekenhuis te Amsterdam ver voerd. Zijn toestand is nog zeer ernstig. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Christeliike Scholen al- bier. Onbestelbare Stukken. Lijst van on bestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de 2e helft der maand Sep tember 1925. Brieven Binnenland. 1. Krij Barnhoorn, Katwijk aan Zee; 2. Mulder J. J„ Veen- dam; 3. Utrechtschesfraat 89, Amsterdam 4. Wakkee W. P., Harlingen. Briefkaarten Binnenland: 5. Blaak H., Jutphaas; 6. Drakker Alie, Helder; 7. vah Duin, 8. v. d. Horst, Heemstede; 9. Romeyn Nelly, Vlaordingen; 10. Pachema, Amsterdam; 11. van Thiel J. J„ Hilver sum. Brieven Buitenland: 13. Zwaan Jacob, Grimsby. Briefkaarten Buitenland: 14. van Ee A„ Gent (België); 15. Porkerf, Dusseldorf; 16. Tdhlmeister, Altbeck? Woest rijden. Een b'stuurder vfin een auto, die in de kom van Hoofddorp door woesf rijden de veiligheid van het verkeer op den openbaren weg in gevaat bracht, werd door de politie aangehouden en verbaliseerd, omdai hij zonder achter licht reed en bovendien nog geen 18 jaar oud was. Pluimveetentoonstelling. Het bestuur van de Haarlemmermeersche Hoenderclub te Hoofddorp, is nu reeds ijverig werk zaam met dc organisatie van de a.s. in ternationale pluimveetentoonstelling, wel ke zooals bekend in de maand. De cember a.s. in hotel „De Landbouw" al daar zal gehouden worden. Reeds mocht dit bestuur het genoegen smaken ver scheidene eereprijzen van liefhebbers der pluimveetelt toegezegd te krijgen. Ook wordt door vele personen flink gefeekend op de lijsten voor het waarborgfonds. Wanneer de omstandigheden blijven meewerken belooft de a.s. pluimveeten toonstelling flink uitgebreid te worden, zoodat zij de vorige gehouden tentoonstel lingen verre zal overtreffen, IJsclub., Het bestuur van de ijsclub „De Eendracht" aan den Sloterweg alhier, heeft tegen Dinsdag 27 October a.s., de jaarvergadering voor de leden uitgeschre ven. Op de agenda staat o.m. vermeld een bespreking over de werkzaamheden voor de a.s. wintercampagne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2