GEMENGD N IEUWS. Het Schaepman-moriument. Uitbetaling van pensioenen. Ned. R. K. Reisvereeniging. Interpellatie-verzoeken toegestaan. Ministerieel bezoek. Meestbegunstiging tusschen Nederland en België. Uitbetaling van Duitsche ongevallenrenten aan Nederlanders. De heer W. van der Lugt lid van den Nijverheidsraad. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Handelsverdrag met Hongarije. Bioscoopwet. VERKEER EN POSTERIJEN, LUCHTVERKEER. Wekelijksch luchtvervoer. VISSCHERIJ. MARKTNIEUWS. Brand in een autobus. Arrestatie met hindernissen. Horloge-diefstal. Schip suikerbieten gezonken. Verdronken. Een nachtelijke beschieting. De krokodillen in de Residentie. Een treinontsporing bij Waarder Ernstig ongeluk. Geen vogelverschrikker, Een pater op klaarlichten dag vermoord. Inbrekers aangehouden. ORr EN ARBEID. Uit het mijnbedrijf. FINANCIËN. Spaarfonds voor bodemcultuur. B Hoog oprijzend over de Twentsche Landouwen. Eindelijk hebben dan de plannen voor het jchaepman-monument een vasten vorm aangenomen. Reeds meer dan vijftien jaren was het Schaepman-Comité te Tubbergen bezig, om uit vrije giften de kosten voor elkaar te krijger., maar er werd zulk een enorme som vereischt, wilde men den grooten Staatsman en redenaar een hem waardig monument oprichten, dat men slechts lang zaam vorderde. Tot ten slotte een legaat van den eveneens grooten Twentenaar Pastoor Geerdink z.g., het mogelijk maakte, de plannen in daden om te zetten. De Commissie, die het legaat van pastoor Geerdink beheert, zal zorgdragen voor het beeld vanaf het voetstuk, de rest wordt verzorgd door het Comité te Tubbergen. Zoo heeft het Comité Tubbergen in eigen dom verkregen een prachtig stuk grond in die gemeente, de geboorteplaats van Mgr. Schaepman. Het is gelegen onmiddellijk bij het dorp op den esch, van waaruit men een groot deel van Twente overziet. Daar zal het monument komen, hoog op rijzend over de Twentsche Landouwen, als willende overschouwen al de lage landen aan de zee, evenals ook van Tubbergen en Twente hij het land is ingegaan, oprijzend over al de groote figuren van zijn tijd en nu nog herdacht als een priester, redenaar, staatsman van buitengewone gaven. Op een terrasvormige hoogte, welke zal liggen 4 meter boven den kruin van den aan- grenzenden grintweg, zal op een voetstuk van 2 y2 meter zijn bronzen beeld van 4 ]A meter oprijzep. Het geheel tot een hoogte dus van 11 me ter, zal den grooten Doktor voorstellen staan de in de houding van een redenaar, bloots hoofds, in het gewaad der protonotarii apostolici. Onder de voeten van het beeld wordt in den rand aangebracht.: Doctori Magno E. G. Op de voorzijde van het voetstuk komt het schild en devies Credo-Pugno met datums van geboorte en overlijden; aan de beide kanten het familiewapen met de onderschei dingsteekenen der protonotarii apostolici en het vignet der Tweede Kamer met hun jaar tallen. Op de achterzijde wordt aangebracht het opschrift Dankbare hulde van Katho liek Nederland, alles in brons. De Commissie tot oprichten van een stand beeld te Tubbergen van Dr. Schaepman is als volgt samengesteld: Mgr. Prof. Dr. Jos. Schrijnen, voorzitter Nijmegen, Pastoor W. L. S. Knuif, onder-voorzitter, Denekamp en Deken J. H. Scholten, secretaris, Oldenzaal. Deze Commissie heeft een prijsvraag uitge schreven, waarvoor drie prijzen zijn be schikbaar gesteld en waaraan kunnen deel nemen alle Nederlandsch? Kunstenaars, die Katholiek georganiseerd zijn. De Jury bestaat uit Prof. Dr. Raplf. Lig- tenberg, voorzitter, Utrecht Prof. Jules Lagae, lid beeldhouwer, Brussel, en Jan Stuyt, secr., Den Haag. Het Eerste Kamerlid de heer Slingenberg <èeeft tot den Minister van Financiën de vol lende vragen gericht I. Is den Minister bekend, dat door den Pensioenraad bij circulaire van 25 Sept. 1925 aan de gemeentebesturen is medegedeeld, dat, in afwachting van de totstandkoming van een, krachtens art. 115 der Pensioenwet 1922 uit te vaardigen algemeenen maatregel van bestuur aanvangende met de pensioen betaling over het 4de kwartaal 1925, een wij- zigjng zal worden gebracht in de «itbetaling van de pensioenen van oud-gemeente-amb tenaren en die van weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren in dien zin, dat de uitbetaling dier pensioenen voortaan niet meer zal geschieden door tusschenkomst van de gemeentebesturen, doch door toezending aan den belanghebbende van een postchèque op naam II. Is de Minister, met den heer Slingen berg, niet van meening, dat tengevolge van deze wijze van uitbetaling de belangen van verschillende gemeente», welke, in afwach ting van de toekenning van pensioen waarmede dikwijls vele maanden zijn ge moeid aan hun oud-ambtenaren voorschot j 'hebben verstrekt, in gedrang kunnen komen, aangezien die gemeenten voortaan geen in vloed meer kunnen uitoefenen op een ver rekening van reeds ontvangen voor-schotten III. Zoo ja, is de Minister dan bereid om maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat het risico, voor bedoelde gemeen ten aan deze nieuwe wijze van uitbetaling verbonden ten aanzien van de terugbetaling van verstrekte voorschotten, wordt wegge nomen of, zoo er bezwaren zijn om daarvoor maatregelen van blijvenden aard te nemen, tlthans zulke maatregelen te treffen, dat de tot aan het 4de kwartaal 1925 door de ge meenten uitbetaalde voorschotten aan hen, wier pensioen op 1 October 1925 nog niet was geregeld, aan die gemeenten worden terugbetaald IV. Is de Minister, met den heer Slingen berg, niet van meening, de geschikte maat regel te dien opzichte hierin bestaat, dat de chèque of cheques voor uitbetaling van het pensioen over het tij.dvak, waarover door een gemeentebestuur reeds voorschot is ge geven, worden toegezonden aan dat gemeen tebestuur in plaats van aan den belang hebbende Zaterdag zijn de deelnemers der vijfde Rome-reis van de Ned. Roomsche Reisver- zeniging onder leiding van den Zeereerw. heer Pastoor Offermans uit Lierop na bijwo ning der Pausmis door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Op de heenreis naar Rome was nabij Mi laan het Karthuizer klooster „Certoza" 'n juweel van bouwkunst, bezocht. Te Assisië werd op het graf vaa den H. Franciscus door den Zeereerw. leider een plechtige H. Mis opgedragen, geassisteerd door twee der aan de reis deelnemende geestelijken. Den vol genden dag werd de kerk van Portiuncula zocht. De reis slaagt tot heden uitstekend. Er heerscht onder de deelnemers een aange name geest. Msb. fn de Dinsdag gehouden Tweede Kamer zitting zijn de volgende drie interpellatie- verzoeken toegestaan, n.l. van den heer Klee- rekoper (s. d.) in zake het standpunt van de regeering ten aanzien der voorzieningen, die door de stormr-mp van 10 Augustus in ver schillende gemeenten noodig zijn geworden; van den heer Vliegen (s. d.) betreffende de afgraving van den St. Pietersberg en van den heer Lovink (c. h.) naar aanleiding van de onlangs door den Duitschen Rijksdag aangenomen wijzigingen in de Tariefwet, waarbij ook in bijzondere mate de Neder- landscbe belangen zijn betrokken. Besloten werd de interpellatie-Vliegen aan het eind der agenda te doen houden. De beide andere interpellaties zullen op een na der te bepalen dag plaats hebben. De minister van Oorlog, de heer Lam- booy. en de minister van Waterstaat, ir. Bongaerts, zullen Woensdag a.s. een bezoek brengen aan het vliegterrein Schiphol bij Amsterdam, aan den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en aan het vliegkamp te Soes- terberg. Belga seint uit Brussel: De regeeringen van België en Nederland hebben door uitwisseling van nota's overeen stemming bereikt om elkander zonder re serve van rechten op voet van meestbegun- stigde natie te behandelen. Van bevoegde zijde deelt men aan het „Vad." mede: De laatste jaren is herhaaldelijk de hulp der regeering ingeroepen om'uitbetaling te verkrügen van renten, waarop hier te lande verblijvende Nederlanders ingevolge de Duitsche ongevallenwetten aanspraak hadden en zijn klachten ingekomen over den afloop van renten met een tengevolge van de waar dedaling van de mark vrijwel, fictief bedrag. De onderhandelingen, in verband met die klachten met dè Duitsche regeering ge voerd, hebben er thans toe geleid, dat do renten, welke ingevolge de Duitsche onge vallenwetten zijn toegekend ter zake van ongevallen, welke vóór 1 Juli 1925 hebben plaats gehad, met ingang van dien datum zullen worden herzien en opnieuw zullen worden vastgesteld in Rijksmarken. Voorts zijn nietig verklaard alle na 31 De cember 1921 door Duitsche autoriteiten ge nomen beslissingen, waarbij een rente zon der toestemming van den betrokkene is af gekocht. Waar ten aanzien van nagenoeg alle ren tétrekkers volgens de Duitsche ongevallen wetten thans een nieuwe beslissing behoort te worden genomen, schijnt het niet ondien stig er op te wijzen, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, alvorens de in Nederland wo nende rentetrekkers de hun toekomende rentebedragen zftllen ontvangen. Het Hoofdbestuur der Algemeene R. K. Werkgevers Vereeniging heeft, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het be danken van den heer Ir. L. de Nerée tot Babberich, benoemd als vertegenwoordiger der A. R. K. W. V. in den Nijverheidsraad den heer W. G. A. van der Lugt, directeur der N.V. W. van der Lugt Zn.'s Stoom- kuiperij en Kistenfabriek te Rotterdam. Vergadering van Dinsdag 13 Oct., nam. 1 uur. Voorz.: Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Interpellaties. Aan de orde is de behandeling van het verzoek om verlof tot hef richten van vra gen: Door den heer Kleerekoper, aan de Re geering, omtrent haar standpunt ten aan zien der voorzieningen, die door de sform- ramp van 10 Augustus in verschillende ge meenten noódig zijn geworden; door den heer Vliegen, aan den Minis ter van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, betreffende de afgraving van den Sf. Pietersberg in de gemeente Maas tricht; door den heer Lovink, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, naar aanleiding van de onlangs door den Duitschen Rijks dag aangenomen wijzigingen in de Tarief- wet, waarbij ook in bijzondere mate de Ncderlandsche belangen zijn befrokken. De gevraagde verloven worden verleend. De VOORZITTER stelt voor de tweede interpellatie op de agenda te plaatsefi en de beide andere op een nader fe bepalen dag te behandelen. Conform besloten. Nadat het wetsontwerp van het op 9 Dec. 1924 fe 's-Gravenhage tusschen Ne derland en Hongarije gesloten handelsver drag met daarbij behoorend protocol, z. h. s. is goedgekeurd, komt aan de orde het wetsontwerp fot bestrijding van de zede lijke en maatschappelijke gevaren van den bioscoop. De algemeene beschouwingen worden geopend door den heer BOON V. B., die aan de vroegere behandeling en het lot van de Bioscoopwet herinnerde. De grondfout van de wetgeving op de bioscopen is vol gens dezen spreker, dat men niet heeft vastgehouden aan de bedoeling dier wet geving en aan de bescherming van de jeugd tegen eventueele gevaren aan den bioscoop verbonden. Vervolgens releveert de heer Boon ver schillende punten uit de behandeling in 1923: de pogingen van den heer Kersten om den bioscoop te verbieden om diverse soorten keuringen in te voeren, om op ge schiktheid fe keuren enz. Ten aanzien van het toezicht op de bios copen is reeds zeer veel gedaan, hetgeen spr, nader met voorbeelden toelicht. Ver schillende leden der Kamer die nooit in den bioscoop zijn geweest, hebben die instel ling veroordeeld als het vreeselijkste daf er bestaat. Spr. is herhaaldelijk in den bioscoop geweest en heeft er zich dikwijls vermaakt. Er is dikwijls veel romanfiek en veel sentimentaliteit maar er zijn vele een- voudigen van geest die deze beide gaarne zien, zonder dat zij slechf voor hen zijn. De titels van de films zijn dikwijls over dreven en niet overeenkomstig den in houd der films. Dif wetsontwerp geeft een preventieve bescherming ook van volwassenen, Dat is een eerste stap op een nieuwen weg en wie weet waarheen die leidt op andere ge bieden. Wanneer op geschiktheid voor kinderen beneden 18 jaar zou worden gekeurd, dan zou volgens de Amsterdamsche Bioscoop commissie sleobis K procent van de films „geschikt"' zijn te achten, hetgeen dus be- teekent, dat men de bioscopen wel zou kunnen sluiten. Spr. wenscht in zijn amen dementen op „geschiktheid" te keuren voor kinderen tot 14 jaar en op „toelaatbaar heid" voor kinderen van 14 fot 18 jaar. Deze wet is een gequalificeerde dor- perswet en spr. zal zijn stem er niet aan geven als zijn amendementen niet zijn aan genomen. De heer L1NGBEEK Herv. Ger. Partij, ziet in dit ontwerp een proeve van Chris telijk regeeringsbeleid. Spr. zal voor den bioscoop geen adjectief zoeken, maar wil wijzen op de groote oppervlakkigheid die uit den bioscoop blijkt. Vaak gaat de film over den rand der zedelijkheid heen. Wat is daarfegen te doen? Overal waar God zijn Kerk bouwt, bouwt de duivel zijn kapel. Hoe zal het dan gaan waar God geen Kerk bouwt? Daar wordt de duivelsche kapel de Kerk. De godsdienst is het middel om den mensch kennis van zich zelf aan fe bren gen; de mensch moet ontevreden worden over zich zelf. De Kerk dient die kennis aan te brengen; de regeeringen hebbende Kerk niet gesteund in haar taak. Nu de excessen overal naar buiten treden, dient de regeering de zedelijke welvaart te be vorderen door den strijd van de Kerk te steunen. Van dit ontwerp verwachf spr. niet alles; het zal geen kwaad doen maar ook niet alle goeds. Het is echter een bewijs dat de regeering beseft wa haar taak is in dezen en dat zij wil meehelpen om de nationale Kerk te steunen ,d.i. de Nederduitsch Her vormde Kerk. (Gelach). De heer KLEEREKOPER S. D. herinnert aan het sfandpunt, dat zijn fractie bij de vorige wet ingenomen heeft. Men had geen bezwaar tegen preven tieve maatregelen ten gunsfe van de jeugd, zelfs tot den meerderjarigen leeftijd. He laas. heeft de regeering thans de beginse len foegespitst, want op samenwerking met spr.'s fractie stelt zij geen prijs meer. Zij heeft aan de Profestantsch Christelijke bezwaren toegegeven en heeft spr. s begin selen totaal genegeerd. Autonoom optreden van gemeentebestu ren heeft weinig nut, meent spr., want als de eene gemeente den bioscoop verbiedt, gaan de liefhebbers naar eer. andere, die dezen foelaat. De niet-gesplitste keuring van films voor kinderen acht spr,- een ern stige technische fout. Natuurlijk wordt de maatsfaf voor de kleinste kinderen aange legd en dat maakt al dadelijk een groote fout. Het is met den bioscoop als met zoovele andere zaken: er zijn goede films er zijn minder goede. Wil men zeer goede geven laat de overheid dan zelf bioscopen stich ten, dan kan zij hef beste geven wat er is. Waarom is nooit een bioscoop verboden po grond van art. 188 der gemeentewet? In Amsterdam zijn 24 bioscopen, in Brus sel 300 en dus is er nog geen groot aantal hjer te lande. Ondanks alle verbodsbepa lingen zal het niet mogelijk zijn de men- schen te verbeteren. De fantasie zoekt een uitweg en met negatieve verbodsbepalin gen zal men dien uitweg niet dichtstoppen. Met nadruk wijst spr. er op, dat voor tal van goede doeleinden de gelden zijn afge nomen van de begrootingen besfeed voor doode middelen als de marine. Thans wil men op andere wijze de moraal bevorde ren en daaraan doet spr.'s fractie niet mee. Dor positieven arbeid wil spr. de moraal bevorderen, door het dienen \"Un een groot ideaal in de wereld. Een verbodsbepaling heeft geen waarde en los van alle Techni sche en praclische overwegingen is spr.'s fractie ook tegen deze wet. De heer BOMANS R.K. zeg dat levens vreugde door ieder mensch verlangd wordt De natuurlijke levensvreugde gepaard met den natuurlijken godsdienstzin acht hij een harmonisch geheel. Voor zoover de bios coop een bron van levensvreugde is, is spr. daar voorstander van; voor zoover de bios coop wetenschap brengt, steunt hij dien gaarne. In zooverre is de bioscoop ook een gave Gods en spr. erkent dat hij wel eens den bioscoop heeft verlaten befer dan hij er in ging. De wet moet zich daarom al leen kanten tegen de gevaren van den bioscoop en niet fegen het bestaansrecht daarvan. Rijkskeuring acht spr. juist en nakeuring kan gewenscht zijn, maar art. 4 stelt spr. nief gerust. Het bevat de gelegenheid voor nakeuring maar het bevat ook de gelegen heid van een algemeen verbod van bios coop en tegen dit laatste heeft hij ernsfig bezwaar. Spr.- vraagt andere inlichtingen ornfrent de draagwijdte van dit artikel. De heer KERSTEN Staatk. Ger. Partij acht dit ontwerp een verbetering omdaf de gemeenten de vrijheid van nakeuring krij gen. Desniettegenstaande heeft hij ernstige bezwaren tegen dit ontwerp. Hij wijst bijvoorbeeld op het oordeel van de Amsterdamsche commissie die slechts een zeer klein percentage van de film „ge schikt" acht voor kinderen beneden 18 jaar. Dit bewijst al dat de commissie fei telijk sluiting der bioscopen noodig acht voor kinderen beneden 18 jaar, De bioscoop trekt door zijn sensatie zeer, maar verveelt als de sensatie niet ge regeld grooter wordf. Het ligt dus voor de hand dat het gevaar steeds grooter wordt. Alleen het grofsfe wordt door de keuring tegengehouden. De commissie kan niet iedereen tevre den stellen en dus is zij geen afdoend mid del tegen alle gevaren, Wil de regeering die gevaren onderdrukken, dan zal slechts één remedie overblijven, nl. dat zij de openbare bioscoopvoorstellingen verbiedt. Spr. stelt ccn motie voor, waarin een der gelijk verbod wordt gevraagd en de Re geering wordt uitgenoodigd een daartoe sfrekkend wetsontwerp in te dienen. De heer MARCHANT V.-D. betoogt. dat het particulier initiatief nergens zich zoo snel en zoo ruim heeff ontwikkeld als bij dc keuring der films. Het lijkt alsof de wefgever haast maakt om dit initiatief vóór fe zijn en behoefte hoeft aan eenheidsver- toon. Een doelmatige regeling geeft dit ont werp niet omdat hef te uitvoerig en te in- gewikkeldis. Art. 188 van de Gemeentewet is voor de zorg voor de volwassenen meer dan voldoende. Voor kinderen is het iets anders. Als men voor hen wil zorgen, dient men drie eischen fe vervullen: centrale keuring, verbod van opvoering van niet goedge keurde films en strafrechterlijke repressie van overtreding van dit verbod. In Indië heeft men dien weg ingeslagen en het is nief duidelijk waarom men dien weg hier ook niet volgt. De burgemeester, aldus ging de heer MAR CHANT voort, heeft thans de bevoegdheid een door de centrale commissie géedgekeur- de film niet toe te staan. Dus is art. 19 dat den burgemeester die bevoegdheid nog eefls geeft, overbodig. Een positieve keuring past z. i. niet in deze wet. Op geschiktheid kan niet gekeurd worden. Een film die zóó is, dat kinderen er bij in slaap vallen, is niet geschikt. Geschikt heid brengt ons op paedagogisch terrein en dit ontwerp bestrijdt alleen de gevaren, zoo dat alleen de negatieve keuring over dg toelaatbaarheid mogelijk is. Art. 4 kan den bioscoop geheel onmogelijk maken. De garantie dat „Wij" moeten goed keuren beteekent niets. Stel u eens voor, dat domine'Kersten minister van Binnenlandsche Zaken wordt! (Gelach). Eenig nut van nakeuring is denkbaar, maar eisch van de practijk is het niet, als men deze zaak maar aan het particulier initiatief had overgelaten. Het overhaaste bij de -in diening van dit ontwerp acht hij een groot nadeel. De heer TILANUS (C. H.) zag wel gaarne, dat de overheid' meer met positieve midde len trachtte de moraal te bevorderen. Spr. weet de goede zijde van den bioscoop te waardeeren, maar 't doet overigens niets ter zake'hoe ieder over den bioscoop dmkt. Het gaat hier om het bestrijden der na- deelen, die daaruit kunnen voortkomen. In het algemeen draagt de bioscoop niet veel bij tot de zedelijke verheffing van ons volk. Volgens spr. beginselen heeft de overheid de verplichting te waken tegen het nadeel, dat de bioscoop kan hebben. Het hoofdbezwaar, dat spr. heeft tegen dit ontwerp, is hierin gelegen, dat de overheid zich met de centrale keuring een onmogelijke taak op den hals haalt. Laat de keuring iets toe, dan heet het natuurlijk dat de film van rijkswege is goedgekeurd en dat dus all^ in orde is. De overheid neemt dus de ver antwoording daarvoor op zich. Daarom wil spr. liever de keuring1 aan de gemeentebe sturen overlaten. De Staat haalt zich werk op den hals, dat onuitvoerbaar is. De reeds aanwezige films zullen moeten worden gekeurd. Dat alleen is re ds een onmogelijke taak. Aan de groote verwachtingen, die men van de bioscoop had, heeft hij niet voldaan. Hét bezoek er aan neemt trouwens reeds af, niettegenstaande alle pogingen der exploi tanten om het publiek te trekken. Kan daarom de Staat niet volstaan met steun te verleenen aan de gemeentelijke keurings commissie en het voorschrijven van een verplichte gemeentelijke keuring? Overal hebben de commissies goed werk gedaan en het is niet noodig daarin fn te grijpen. Gedeeltelijk is in dit wetsontwerp tege moet gekomen aan de verlangens van spr.'s fractie. Het nieuwe artikel 4 bevat geen verbod meer; of gemeentelijke na-keuring mogelijk is, is niet duidelijk aangegeven. Gaarne wil spr. eenige nadere inlichtingen over dit artikel hebben, opdat geen misver stand daarover kan ontstaan, is geen na keuring mogelijk, dan zal het spr. niet moei lijk zijn zijn stem over dit ontwerp te be palen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer DE GEER, zal Woensdag spreken. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag één uur. COMITÉ TOT VERLAGING DER POSTT ARIEVEN. Naar „De R. K. Werkgever" meMt, is in het Comité tot verlaging der posttarieven het plan geopperd, aan het Hoofdbestuur der Posterijen in overweging te geven, in dc groote steden een bestelling te doen verval len, als bezuinigingsmaatregel om mede hier door tot verlaging der posttarieven te kun nen komen. Deze zou dan zijn dc bestelling van omstreeks 4 a 5 uur n.m. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: In de week van 28 September3 October 1925 bedroeg het uitgaand luchtverkeer uit Nederland 55 k.g. briefpost, 166 k.g. pak ket-post, 3880 k.g. goederen en 100 passa giers, waarvan 25 in transito-verkeer. In dezelfde week bedroeg het inkomend vervoer 46 k.g. briefpost, 252 k.g. pakket- post, 3569 k.g. goederen en 121 passagiers, waarvan 36 in transito-verkeer. 40—45—51 ct., Kalveren 62 72 j/2—87 ct. Prijzen per stuk van mager vee Melk koeien f 300500, Kalfkoeien f 350500, Stieren f 130500, Pinken f 130190, Gras kalveren f 75—115, Vaarzen f 200280, Paarden f 200300, Biggen f 1124, Slacht- paarden f 100175, Biggen per week f 2.50 2.75, Hitten f 130220. Fok Nuchtere kal veren f 2036, Slacht nuchtere kalveren f 1518, Gverloopers f 2545, Veulens f 60—80. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was gewoon de handel was tamelijk, voor goede soorten was er nog al vraag, ter wijl de mindere soorten niet zoo gemakkelijk geplaatst konden wórden. De prijzen bleven vrijwel gelijk aan die van gisteren. Een enkel puikbest spoelingbeest ging nog 2 y2 cent boven noteering. Stieren met beperkten aan voer, handel .flauw en ongeveer de prijzen als de vcrige week. De aanvoer van vette kal veren was kort, de handel was stug. geen ver andering in de prijzen. Een enkel puikbest kalf ging nog 5 cent boven noteering. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien wederomi ruim, daar was goede vraag en er werden hooge prijzen besteed. Jong vee was ruim ter markt er werd nog al voor Zeeland gekocht. Dientengevolge was er tamelijke handel en er werden matige prijzen besteed. Graskalveren zeer ruim aangevoerd handel flauw en ongeveer de oude prijzen. De aanvoer van nuchtere fok- en slachtkal- veren, was tamelijk, handel traag, prijzen eenigszins gedrukt, wegens slechte berich ten uit Londen. Werk- en slachtpaarden, hit ten en veulens matig aangevoerd handel flauw, ten gevolge waarvan de oude prijzen moeilijk te handhaven waren. Biggen met tamelijk ruimen aanvoer, luien handel, vrij wel onveranderde prijzen. SNEEK, 13 Oct. 538 melk en kalf koeien f 145430, 44 vette koeien f 240 410, 5 vette kalveren f 5580, 1189 gras kalveren f 50130, 56 nuchtere kalveren f 8 —19, 280 schapen f 35—50, 255 lammeren f 38—37, 3550 varkens f 50—150, 145 big gen f 1018, vette koeien 5057 vette kalveren 50:62 vette varkens 4044. IJMUIDEN, 13 Oct. Heden waren aan de markt de vangsten van 12 stoomtreilers. De prijzen waren waren als volgt tarbot 1.60 tot 1.20 tongen 2.301.70 per kg griet 6428 gr. schol 4540 midd. id. 44 zetschol 4234 kl. schol 2820, 187.50 scharren 2013.50 per 50 Kg roggen .4018 per hoop vleet 2.25.080 per stuk makreel 3029 pieterman en poon 205.50 gr. schelvisch 4741 midd. id. 34—24 kl. midd. id. 19—13.50 kl. id. 1312, 128.50 per 50 kg kabel jauw/8853 per 125 kg gr. grullen/2623 k.l id. 12.507 wijting 186 per 50 kg. IJMUIDEN, 13 Oct. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoom treilers IJ.M. 134 (Gerberdina Johanna) met ƒ2165 IJ.M. 150 (Kamperduin) met 4098 IJ.M. 45 (Perseus) met 1677 IJ.M. 179 331 (Holland 5) met 771 IJ.M. 179(Holland III) met 2437 IJ.M. 197 (Zaanstroom IV) met 4286 IJ.M. 104 (Annie) met 2351 IJ.M. 12 (Johanna) met 2724 IJ.M. 54 (Insulinde) met 3141 IJ.M. 161 (Elie Cheneviere) met 3253 IJ.M. 32 (Zeemeeuw met 2747 IJ.M. 38 (Jenny Elsa) met 4446 aan besomming. Van de haringvisscherij kwamen heden binnen de Britsche stoomdrifter L.T. 53 (Girl Kathleen) met 190 manden verschc haring en de loggers IJ.M. 314 (Dirk Job) met 20 last IJ.M. 262 (Engeltje) met 14 last; IJ.M. 266 (Petrus Paulus) met 20 last KAV. 18 (Adelaar) met 19 lastK.W. 23 (Katwijk aan Zee V) met 15 last K.w. 44 (Dirk) met 29 last K.W. 147 (Wilhelmina III) met 14 last K.W. 144 (Wilhelmina V) met 10 last en K.W. 74 (Katwijk aan den Rijn III) met 16 last pekelharing. Geveild werden de vangsten van de Britsche stoomdrifters L.T. 703 (Empires Heroes) met 984 L.T. 746 (Margare Hide) met 2182 L.T. 756 (Buckler) met 1407 de loggers IJ.M. 188 (Hendrika Antonia) met 3935 IJ.M. 391 (St. Jacob) met 8045 aan opbrengst. TIEL, 12 Oct, Boter gold als vorige week f 2.602.7Ó, aanvoer 25 Kg. Hoewel de aanvoer van eieren een weinig minder was dan vorige week, thans 45.000 stuks vertoonde de prijs slechts een geringe stijging. Deze was heden 1012 cents. AMERSFOORT, 12 Oct. Aangevoerd 58 wagens bevattende 14.500 kilo, prijs f 55 63 per 50 kilo. Handel vlug. BODEGRAVEN, 13 Oct. Aanvoer 416 Stapels Gouda kaas, waarvan 375 sta pels met rijksmerk, in totaal 16.286 stuks, wegende f 30.288 K.G. Ie soort f 6571, Zware f 73, zonder rijksmerk f 5866. Handel matig. PURMEREND, 13 Oct. Aanvoer 50 stapels boerenkaas f 61.50, 16 stapels fa- 'oriekskaas f 60—62, 451 K.G. boter f 2.60 2,70. Kipeieren f 10.50—11.50, Kuikens f 0.253, ganzeneieren f 5.507.50. GRONINGEN, 13 Oct. Eieren f 8.50— 9.62J4 Per 100 stuks. ROTTERDAM, 13 Oct. Weënaplein. Kipeieren f 812, eend- f 7.758.50, Rus sische kipeieren f 7.508.50. Aanvoer 50.000. ROTTERDAM, 13 Oct. Rotterdam- sche veiling. Kipeieren f 9.5512.20, kleine f 5.50—9.15. Eend- f 7.90—8.65. Aanvoer 60.000. AMSTERDAM, 13 Oct. De aardappel prijzen zijn onveranderd. Aanvoer 1 lading 600 H.L. GRONINGEN, 13 Oct. Roode Tarwe f 10.50—f 11.50. Witte Tarwe f 10.50—11.75. Rogge f 8.259.20. Wintergerst f 910.15. Zomergerst f 9f 9.75. Witte Haver f 8.50 9.75. Gele Haver f 8.5010. Zwarte Haver f 8.509.40. Blauwpeulerwten f 1018. Zwanenhals f 910.50. Groene Erwten f 10.5015.75. Paardeboonen f 1011.50. Wierdeboonen f 1011,50. Waalsche Boo- nen f 1016.75. Koolzaad f 1925. Karwij- zaad f 18—24.50. Geel Mosterdzaad f 30 42. Kanariezaad f 1521.50. Lijnzaad wit bloei f 1820.50. Buitenlandsche Rogge f 10.40—11. Voergerst f 9.75—10. Ronde Mais f 10.50—11. GRONINGEN, 13 Oct. Op de heden gehouden veemarkt waren de prijzen als volgt Vroegm. koeien f 235375, f 250 ■300. Vare koeien f 300—325, f 250—275, Kalf- en melkkoeien f 430—450, f 350— f 390, f 240—300, Stieren 90—94 ct., 78— 80 ct., Lammeren f 400 f 250—310, Kalf- vaarzen f 350f 440, f 250, Melkschapen f 25—60, 43—50, 99—94, 70—80 ct., Wei- delammerèn f 25—23, f 1.12—1.16, f 1.04— 1.08, Vette kalveren f 1.35—1.40, f 1.15— f 1.25, Biggen f 11—17, f 1.50—2.50 per week. Vette varkens 9091, 8284 ct. Zouters 8082 ct., Vette schapen f 5055, f 4518, Londensche varkens 8487 ct., Weideschapen f 40—50, f 30—38, vette lammeren f 32—36, Vette scheapen f 46 52, f f 38-42. De aanvoer bestond uit 108 vette koeien, 182 kalveren, 409 kalf- en melkkoeien, 52 stieren, 1550 schapen, 899 vette- en Londen sche varkens, 375 magere varkens en big gen. Het kalf- en melkvee werd prijshoudend verhandeld voor slachtvee en stieren gin gen de prijzen iets hooger. Vette kalveren waren gelijk aan die der vorige week, nuch tere fok- en slachtkalveren gingen iets hooger in prijs en varieerden van f 1218. De wol veehandel was over het geheel iets beter dan de vorige week, waardoor de prijzen zich over het geheel konden staande houden. Vette varkens werden prijshoudend verhan deld, Londensche varkens en zouters gingen iets hooger in prijs. Biggen waren gelijk aan de prijzen der vorige week. NIJMEGEN, 12 Oct. Op de Varkens- en Kalverenmarkt waren aangevoerd: 925 stuks biggen, 66 vette varkens, 18 vette kalveren, 161 nuchtere kalveren, 44 gras- kalver&n Biggen golden f 1218 per stuk, vette varkens 42;45 cent, vette kalveren 45 54 cent per Kg., nuchteren kalveren f 1225, graskalveren f 9130, drachtige varkens f 60 vette koeien f 0.520.58 per »/2 kg., 5 geiten f 716 per stuk. De handel was matig. ROTTERDAM, 13 Oct. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 231 Paarden, 2208 Magere Runderen, 139 Vëtte Kalveren, 1060 Graskalveren, 10 Veulens, 1 Ezel, 596 Vette Runderen, 671 Nuchtere Kalveren, 325 Schapen of Lammeren, 401 Biggen, 13 Bok ken of Geiten, 36 Overloopers. Prijzen per kilo: Koeien 35—37 U—50—52—60 ct., Ossen 4042 '4.5054 ct., Stieren 3714 De inzittenden met moeite gered. Door onbekende oorzaak geraakte Dins dag naij Mortel een autobus, die vol passa giers zat, in brand. De inzittenden wisten met moeite zich t? redden. Van een kind verschroeide het haar, ook de chauffeur kreeg brandwonden. Een politieman gewond. Zondagnamiddag trachtten marechaussees te Oldenzaal een drietal onverlaten, die, on der den invloed van sterken drank, den weg onveilig maakten, te arresteeren, toen een hunner, zekere G. K. uit Deurningen, met een groot mes een der politiemannen een. doodclijken stoot in het hoofd trachtte toe te brengen. De politieman wist den stoot te ontwijken en loste daarop een paar scho ten, die geen doel troffen. Hij zelf kreeg een snijwonde aan het hoofd. Daarop werden G. K. en diens broeder onder heftig verzet geboeid in arrest gesteld. Zij zijn naar Al melo overgebracht. Wegens diefstal van een twintigtal gouden horloges ten nadeele van den horlogemaker v. d. W. te Delft is aldaar gearresteerd de 29-jarige werkman J. A. S. De horloges waren door S. voor het mee- rendeel reeds verkocht en zijn door de re cherche in beslag genomen. S. is overgebracht naar het Huis van Be waring te 's-Gravenhage. Juist voor de doorvaart van de brug over de Markt op het Lamschots, onder Hoeven (N.-Br.) had een met bieten geladen schip het ongeluk door eenige schommeling water te scheppen, tengevolge waarvan de schuit vrij vlug zonk, Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Het lijk van de vrij-bejaarden boekhou der M. is Dinsdagmiddag uit het Hoofddiep te Pekela opgehaald. Men meldt uit Ruinen d.d. 10 October aan de „Asser Ct.": Hedennacht omstreeks 2'A uur, heeft al hier een zeer laffe daad plaats gehad. Ter wijl de. arbeider D. Hut, wonende op de Leuwke alhier, te bed lag, hoorde hij een schot vallen, terwijl hij tevens glas hoorde rinkelen. Onmiddellijk sprong hij het bed uit, en, zag hij, dat er door de ramen was geschoten en een gordijn naar beneden was gevallen. Terwijl hij en zijn vrouw zich aan kleedden, viel er weer een schot, en werd het andere raam geraakt. Hierop gingen H. en zijn vrouw naar buiten en zochten daar den omtrek af. Onderwijl zij hiermede bezig waren, en de vrouw inmiddels de honden had losgemaakt, werd er voor de derde maal geschoten. H. werd toen op twee plaatsen aan het hoofd geraakt en in het rechterbeen, even wel niet ernstig. Daar ze toen bang waren, dat er nog eens weer zou geschoten wor den, deden ze de vensters dicht, en gingen in huis. Zij waren nog maar ternauwernood binnen of hel vierde schot viel. Het eene venster', waarin 6 ruiten waren, wetd vrij wel geheel verbrijzeld, terwijl van het twee de venster een ruitje geschadigd en een stuk is. Ook.de deur en de vensterluiken Waren bezaaid met kleine gaatjes, veroorzaakt door hagelkorrels, waaruit werd opgemaakt, dat met een geweer geschoten is. Men zal zich misschien nog het bericht herinneren over de ontdekking van, krokodillen in de residentie. Een originecle Hagenaar had louter voor zijn genoegen twee krokodillen tot huisdieren opgevoed en leefde met deze dieren heel prettig in een bovenwoning aan de Brandtstraat. Be halve dat zij zich een paar malen angstwek kend in de richting van de beenen van on voorzichtige bezoekers had gewaagd en de vrouw des huizes bij een gelegenheid, toen zij een harer huisvrienden liefderijk over den rug-, streek, een niet malschen slag met den geweldigen staart had gekregen, bleven zij verder op goeden voet met de bewoners en stelden zich voor hun maaltijden tevreden met runderlappen en beafstuk. Het bleek echter, dat dc politie er nog niet zoo zeker van was, dat onze twee goedmoedige kro kodillen voor hun diners voor de afwisse ling eens een paar bewoners zouden uitkie zen, en hoewel de eigenaar slechts met de dieren uit wandelen ging, als zij aan een stevigen ketting waren vastgeklonken, nu zij gevaarlijke afmetingen begonnen aan te nemen, vonden de autoriteiten het voor de veiligheid der Transvaalbuurt e^n gevaar, en dies moesten zij verdwijnen. Hoeveel krokodillentranen de dieren ook stortten, het besluit stond onherroepelijk vast. De eigenaar heeft noode van zijn huisvrienden dien hij zulk een goede opvoeding gaf, .moe ten scheiden en heeft ze nu ten geschenke aangeboden aan de Rotterdamsche Dier gaarde, waarheen ze, troosteloos van ver driet, zijn overgebracht. Dinsdagavond omstreeks 10 uur is bij het station Waarder, tusschen Bodegraven en Woerden, een trein ontspoord. Te Leiden was bericht ontvangen, dat de laatste trein uit Utrecht meer dan een uur vertraging had. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur is aan den achterkant van het bouwwerk van de firma Gerzon, n.l. in de Gortstraat te 't-Hage, een ernstig ongeluk gebeurd. De daar werkzame 19-jarige J. W., wonende in het Westeinde, kreeg n.l., door het breken j van een liftkabel, een kruiwagen met ce ment op het hoofd, waardoor hij verschil lende verwondingen, o.a. waarschijnlijk een schedelbreuk, bekwam. Hij is door den Geneesk. Dienst naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. In verband met het door ons aan de „N. R. Ct." ontleende verbaal over een schil derij van Van der Helst, dat als vogel verschrikker zou hebben gediend, nemen we thans uit hetzelfde blad een protest van dr. Hofstede de- Groot over. „Het Is algemeen bekend, schrijft deze „dat het stuk, eertijds behoorende aan d« familiën Jentink en Farret, in 1881 al op de zoogenaamde watersnood-tentoonstelling in de Gothische zaal is geweest, ja zelfs al vermaardheid had, tóen het in 1863 op ds historische tentoonstelling te Delft te zien was. De Stuers was toen, 19 jaar oud, student te Leiden," Het Hbld. bereikte naar aanleiding van het stukje nog een tegenspraak van andere zijde, die de gegeven voorstelling „zuivere fantasie" noemt. „Dit bekende meesterstuk heeft n.l. tot 1895 of 1896 steeds gehangen in de woning van bekende familie, in wier bezit het steeds is geweest en op een plaats waar iecpr, die een kostbare familieschilderij be zit en de waarde daarvan kent, zou hebben gehangen. „In plaats van dienst te doen als vogel verschrikker, was het door de familie tegen brandschade verzekerd voor twintigduizend gulden (ƒ20.000 „Zoo algemeen bekend was het, dat dit schilderij in het bezit dier familie was, dat menig kunstliefhebber zich tot de familie wendde met verzoek het te mogen zien, zoo o.a. jhr. Victor de Stuers en de gezant De Stuers. „Dr. Bredius 'heeft indertijd op verzoek der familie advies gegeven hoe met het schilderij te handelen, toen door ouderdom een barstje in het doek was gekomemj. Naar de Bsb. verneemt, is Pater Paul Beny S.J. uit Nancy Maandag te Rome ver moord. Hij werd op straat aangevallen door een plotseling krankzinnig geworden soldaat van de genie, die hem met zijp bajonet doodstak. Pater Geny was professor in de filosofie en in de Fransche, Italiaansche en Latijn- sche talen aan de Gregoriaansche universi teit. Zaterdagnacht heeft de politie te Schie dam oogenschijnlijk een goede vangst ge^ daan met de aanhouding van A. B. en B, G B. Zij stonden onder verdenking de inbraak te hebben gepleegd in de distilleerderij var de firma Hafcenkamp Westerkade te Schie dam. Bij het dadelijk gevolgde onderzoek ten huize van B. G. B. werd niet minder dan veertig liter jenever gevonden, handig ver stopt onder de, keukenvloer. Bij verdere huiszoeking kwam aan het licht, dat zich in dezelfde woning nog be vond een groote partij linnengoed, welke bleek afkomstig te zijn van een, in de Fur- nesshaven liggend stoomschip. De politie veronderstelt, dat zij met deze aanhouding op het spoor is van nog allerle' inbraken, welken den laatsten tijd ter sted« zijn gepleegd. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Contractscommissie voor het mijnbedrijf is de nieuwe arbeidsovereenkomst door den Alg. Ned., den PtoL Christelijken en den Neutralen Mijnwerkersbond geteekend. De Alg. Christelijke bond zal zijn houding nog nader bepalen.De 5 pCt'. loonsverlaging is ingetrokken, de arbeidstijd op Zaterdag wordt verlengd. Eerste uitkeering ongeveer 25 pCt. Naar de Msb. verneemt, zal de eerste uit keering in het faillissement van het Spaar fonds voor Bodemcultuur ongeveer 25 pst. bedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6