Ontplooiing van Katholieke Middenstandsactie Op, rondom en na het Congres. Ingenieurs Ned.-Indische Spoorwegen. LANDB. EN VISSCHERÏJ Appelenoogst in de Betuwe. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS Vervolging nalatige kiezers. Amendementen op de Bioscoopwet. UIT ONZE OOST. De knoeierijen te Weltevreden. M alaria-bestrijding op papier. De Duitsche tarieven goed merkbaar. LUCHTVERKEER. - Noodlanding. RECHTSZAKEN. Winkeldiefstallen op groote schaal. Relletjes te Amsterdam. No. 5. (Slot) Wel jammer, dat bij de bespreking var f dergelijke run op andere Standen zou wor- it overigens zoo schitterend geslaagc e Con-j den ondernomen. De Middr stand wil, da' dit gres gewag gemaakt moet worden van een geweldige teleurstelling, een deceptie, welke zoo door ieder gevoelü werd.... Daar kwam aan de orde, het was des mor gens al uitgesteld, de behandeling van het Prae-advies van dr. Van Beurden. Het be langrijke, gedocumenteerde werk van dezen Middenstandsgeleerde Des morgens was men nog m hoopvolle verwachting, dat de teleurstelling zou wor den afgewend, doch des middags werd zij droeve werkelijkheid. Dr. van Beurden verscheen niet O, des ochtends reeds, vóór het Congres, ■was het uitgelekt, dat de prae-adviseur zelf niet zou komen en met stomme verbazing en teleurstelling werd het tragische nieuws vernomen. De gekste geruchten deden op geld en zij, die ze hoorden, vreesden een alge- heele mislukking van het Congres. Voorzitter Struycken deelde heel laconiek mede waarschijnlijk familieomstandigheden. er.zelfde goede verhouding o tsta tusschen Overheid en Middenstand „is ten opzichte van andere - Standen. Respect heeft Spr. voor de gesties van den Middenstandsraad, doch de Middenstand staat op een'eigen Vertegenwoordiging „in politicis." Monseigneur acht het oogenblik gekomen om heen te gaan. Spreekt eerst nog het Congres op vader lijke wijze toe. Sinds drie weken is het de 2e dag, dat Mgr. thuis was. Toch wilde hij opgaan naar dit Congres uit achting voor het Bestuur en voor de den Bond trouw geblevenen. Geen medelijden heeft hij t- -t de buiten staanders, die doorgaans he; h r:st klagen. Doch eigenlijk weer wel, want zij leggen een duidelijk gebrek aan inzicht en solidariteit aan den dag. Ten slotte spreekt Monseigneur woorden Welke de eigenlijke redenen zijn, ik weet 1 van bemoediging en troost, en schenkt den _j Congressisten zijn Zegen. Z. D. H. verlaat de Congreszaal met vriendelijke handwuivingen, terwijl de zaal davert van het handgeklap. ze nóg niet, doch dat er iets gebeurd is, dat staat als een paal boven water. Inderdaad, zijn afwezigheid werd door al len diep gevoeld. Gelukkig, dat het niet tevoren alom bekend was geworden, er was van het Congres niets terecht gekomen. Hij toch, niet waar, die zou zijn het we tenschappelijk glanspunt in deze Hooge Vergadering Hulde dient dan ook zeer zeker te worden gebracht aan mr. van Hellenberg Hubar, die de situatie nog zoovéél mogelijk gered heeft door de taak van dr. van Beurden over te nemen (de verdediging van diens Prae-ad vies) doch den Prae-adviseur zeiven ge heel en al vervangen, dat was natuurlijk een onmogelijkheid. Daarom mag het wel een wonder heeten, dat het Congres nog zoo prachtig geslaagd is, n'en déplaise de absentie van den grooten acteur, die de hoofdrol vervullen moest.... Het glansmoment van het Congres Mr. van Hellenberg Hubar extraheert dr. van Beurden's omvangrijk prae-advies met deszelfs Conclusies. Een ordonnans achter uit de zaal spoedt zich naar de Bestuurstafel. Mijne Heeren, zegt Voorzitter Struycken, mag ik even interrumpeeren, ik geloof, dat Monseigneur in aantocht is. Alles komt in beweging, de lichamen wor den uitgestrekt en aller blikken richten zich naar achter in de zaal. De Congrescommissie heeft zich reeds daarheen gespoed. Bladzijde 32 van den Congresgids wordt opgeslagen Voorafgegaan door de recepieerende Com missie, zijn Secretaris en verschillende Autoriteiten betreedt Haarlem's vergrijsde Kerkvorst de Congreszaal eri nadert, rechts en links zeeg'nend, de Hoofdbestuurstafel. Uit aller kelen weerklinkt thans het Schaepman's indrukwekkende „Aan U, o Koning der Eeuwen!" Ik weet niet, hoe het op zoo'n moment anderen vergaat, misschien zijn anderen mannelijker, doch„ wat anders wel van bin nen kan beheerscht worden, dergelijke mo menten zijn mij te machtig, dan overwint het ingeboren Katholicisme den mensch en dan zijn met den besten wil van de wereld de waterlanders niet weg te houden. Kijk, een dergelijk verheven schouwspel, dat missen alle andere Congressen. Men mag het decorum noemen voor ons, Katholie ken, heeft dit een veel verhevener beteekenis. Monseigneur neemt plaats aan de rechter hand van den Voorzitter, en deze spreekt hem in welgekozen dankwoorden toe. Mr, van Hellenberg Hubar zet zijn rede voort. Daarna viel den bescheiden, sympathie ken Bondssecretaris Boon de eer te beurt zijn beschouwingen over het Congres te houden tijdens de aanwezigheid van Haarlem's Bisschop. Het was een bezielend, vermanend en propagandistisch woord. Zijn opvolger was de afgv. uit Leeuwarden, die den aanval opende op het betoog van den Regeeringsvertegenwoordiger. Zeker, zei de heer Westra uit Friesland, de Middenstand is steeds bereid alles zelf te doen, doch hinder hem'dan ook niet in zijn werken. Op alle mogelijke wijzen wordt hem werken belet. En wat de Gem. bemoeiingen betreft, men moge al een optreden soms praematuur vinden, nog altijd geldt voor spr. het gezegde „Wedersta in den beginne Een aanvaller in 2e linie was de afgev. uit Amsterdam, de Heer Heelt, die zeer gedo cumenteerd was en lang niet malsch Hij gaf een exposé der gesties van het Staatsmijnbedrijf, dat tal van nevenbedrij- ven gaat creëeren en daardoor doodt of be concurreert de particuliere bedrijven. Inder daad, laten wij het maar bekennen, de Staat zelf gaat niet vrij uit en hoe zullen wij var. hem dus hulp kunnen verwachten Hoe zal hij de Gemeenten kunnen weerhouden, wan neer hij zelf het .meest slechte voorbeeld geeft En dan wordt hier gezegd, dat de Midden- Stand zichzelf helpen moet. Doch schonk de Staat geen garanties óm de Rotterdamsche Bank op pooten te hou den Werden er geen Scheepvaartonderne mingen in moeilijke oogenblikken geholpen? En waarom zou de Middenstand in kritieke momenten óók niet op Staatshulp mogen aanspraak maken? En zóó ging deze ge vatte spreker vérder En na hem onze Secretaris der Haarlem- sche Kamer van Koophandel, Jhr. Mollerus, die weldra het oor der geheele vergadering kreeg door zijn uitnemende en goed bestu deerde uiteenzettingen. Gulweg zeide deze spreker, dat ook hier gelijk als in Duitschland, de na-oorlog wordt uitgevochten op de ruggen van den Midden stand. Dan hekelde hij het partikulier handel drijven door de Gemeenten en wees erop, dat door tal van Bedrijven valsche Balansen worden opgemaakt, waardoor de verliezen van Gem. winkels e.d. worden gecamoufleerd en geabsorbeerd door veel te hooge tarieven van licht, water, enz. Het systeem van het „groote potje," waarin alles, rijp'en groen, winsten en verliezen dooreen geworpen wor den, is een afschuwelijk systeem. Toen Chris Jansen bij den spree kstoel verrcheen, weerklonk er een krachtig ap plaus. Hij zou eenige roeden gaan uftdeelen Zeker, de Middenstand moet zelf zijn on misbaarheid bewijzen. En steun van Over heidswege kan vergezeld gaan van een „mits" De Overheid behoeft voor ons geen Sinter klaas te -zijn. Doch, wat onze Middenstand wil, dat is, dat hij uit het keldertje kome en gelijkvloers komt te staan. Hij wil zichzelf helpen, volkomen waar, doch daarbij lean hij geen tegenwerking dulden. Hij wil niet, dat hij steeds maar weer gefouilleerd wordt en onophoudelijk be lemmerd in zijn bedrijfsleven. Hij wil niet, dat men hem zijn adem beneemtMen zou eens wat zien en hooren. wanneer een Einde van den len dag. De eerste Congresdag spoedt ten einde Daar vraagt en verkrijgt het woord de Voorzitter van den Neutr. Middenst. Bond, de heer Schürmann. Na het protest van den heer van den Brule, den vorigen avond, en nu dezen middag de scherpe aanval op de Neutraliteit door den Belg, geveelde men, dat er wat los zou komen en misschien een ongewenschte oneenigheid zou kunnen ont staan. De spreker is nog maar even aan het woord, of Voorzittter Struycken interrumpeert hem al. Neen, Praeses, zegt de heer Schürmann, maak u niet ongerust, ik zal geen wanklank doen hooren, ik wil alléén een onjuiste mee ning rechtzetten. In onzen neutralen Bond eerbiedigen wij ieders oveituiging, wij laten allen vrij, doch wij zetten onze deuren open voor ieder, van welke richting of overtuiging ook en onze Bond beijvert zich steeds de overtuiging van niemand te kwetsen Toen was het onweer afgewend.... De beide Voorzitters treden op elkaar toe en drukken elkaar over de Bestuurstafel heen hartelijkst de hand. Hiermede eindigde de eerste Congresdag! De officieele maaltijd. In de groote bovenzaal van „American" zou de officieele maaltijd plaats hebben. Vooraf in de antichambres een gezellige réunie. En toen kwam het sein „Aan tafel De hoofdtafel strekte zich langs de heele lengte van de zaal uit en loodrecht op haar waren tal van zijtafels aangebracht. Het zag er keurig uit De plaatsen waren zeer diplomatiek ge regeld. In het midden de Tafelpresidént Struycken en aan de beide 'uiteinden der hoofdtafel, links, de vertegenwoordigers der R.K. Werk gevers, mr. van Spaendonck, en, rechts, de vertegenwoordiger van het Ned. Werklie denverbond, de heer Nijkanjp. Daartusschen namen de hooge Gasten in goede opeenvolging plaats. Rechts van den Tafelpraeses de Regee ringsvertegenwoordiger, Oud-Minister Aal- berse, Professor Aengenert, Burgemeester Stulemeyer, de Boerenspecialisr, dr. Deckers, enz. Links van hem de Burgemeester van Amsterdam, de Federatieadviseur, Pastoor van der Heyden, Weth. von Freytag Drabbe, de Bondsadviseur Rector Jansen, enz. Uit ons Haarlem namen aan dezen offici- eelen maaltijd deel, de heeren Jhr, J. C. Mol lerus, F. H. Smit, C. ten Boom, Rector Kok, W. J. B. van Liemt, H. J. L. Klein Schip horst, J. P. A. Nelissen, G. T. Klijn, F. Duyn en de ondergeteekende. De allereerste lafehpeeches hielden na tuurlijk de gewone plichtsplegingen in en daarop kondigde de President aan, dat een groot aantal sprekers reeds waren ingeschre ven, welke hij achtereenvolgens het woord zou verleenen. Gij 'kunt van mij niet verlangen, dat ik hier at die voortreffelijke toespraken, ge kruid, tintelend dikwerf van humor en van gevatheid, stuk voor stuk ga memoreeren. Alleen een paar enkele slechts Die b.v. van oud-Minister Aalberse, welke constateerde, dat hij na zeven jaren scheidens den Middenstand weer had teruggevonden. Hem gewerden dezer dagen drie Uitnoodi- gingen voor dit Congres één als oud-Mi nister, één als Kameflid en één als Rechts kundig Adviseur van de Federatie. De laat ste uitnoodiging was- hem het dierbaarst er gaarne heeft hij haar aangenomen. Hij mocht dus ervaren, dat na die zeven jaren men het contact met hem toch nog niet wenschte te verbreken. In advertentiestijl zou hij zeggen „Keer terug, alles is vergeven en vergeten Inderdaad, ze( de oud-Minister> men kan wel eens hard over hem gedacht hebben, doch „alles weten is alles vergeven", en zóó is het ook hier Welnu, mr. Aalberse komt weer met vreug de naar ons toe, wij reiken hem gaarne de hand, sans rancune, te zamen zullen we verder gaan arbeiden.... Amsterdam's Burgemeester scheen óók in zijn element te zijn. 's Morgens had hij ontvangen het Voorl. Verslag der Afdeelingen, waarin de Begrooting behandeld was en daar in werd krachtig afgekeurd het beleid van den Burgemeester bij de jongste melkkwestie en nu hier in dezen kring wordt hij weer ge prezen. Daaruit is deze gevolgtrekking te maken, dat hij dus wellicht het juiste midden houdt Rector Jansen diende zich aan, zooals bij wel eens genoemd wordt, als de „levende trait d'union" tusschen den Werkgevers- en den Werknemersstand. Zóó behoort het ook, die trait d'union, zij blijve, en daarop wenschte de Rector dan ook hartelijk een glas te ledigen. Dr. Deckers, mijn oud-studiegenoot, (we hebben aanvankelijk samen voor Officier gestudeerd), hield een allergeestigste toe spraak. Naar aanleiding van het sociologisch Werk van Prof. Aengenent, die fijntjes zat te glim lachen, sprak hij al-maar-door van den Mid delstand. Bij dezen hoorden vroeger ook de Poeren en al is er in de latere tijden een zekere scheidingslijn tusschen dé boeren en de handeldrijvenden getrokken, waardoor men is gaan spreken van den Boerenstand en den Midde(n)stand, een warme sympathie over en weer is er steeds blijven bestaan. Wèl zijn er voor den boer soms psychologi sche raadselen. Zóó kan hij maar niet be grijpen, waarom, wanneer hij voor de melk rekent b. v. 12 cent en de melkboer giet ze over in zijn kan, dat ze dan ineens 20 cent moet kosten Het daverde van net lachen en aan het applaus kwam geen einde. Natuuilijk was het een „farce" van dr. Deckers, waaraan hij zelf niet den minsten ernst verbond. En nu vind ik den secretaris van den Ned. Melkboerenbond, die in de Maasbode van heden, 13 October, daaraan aanstoot neemt, wel een weinig lichtgeraakt. Men moet óók tegen een grapje kunnen en wanneer het den spreker ernst ware ge-1 weest, ik verzeker, dat onze Haarlemsche Klijn, die mede aan tafel zat, het pleit voor de melkboeren wel op zich genomen zou hebben. Daar stelde een der'aanwezigen een dronk in op den Fleer Herbert en op zijn Belgen- land De Heer Herbert antwoordt onmiddellijk. Hij dankt voor de gesproken woorden en in het algemeen voor de meer dan hartelijke ontvangst hem hier in Holland bereid. Holland, Noord-Nederland, dat zoovéél banden van saamhoorigheid heeft met Zuid- Nederland, met Vlaanderen, met België. We hebben samen, roept spr. geestdriftig uit, de Maos en het Scheld Bij dit laatste woord gaat er een zacht ge murmel uit de 'kaal op. 'tls zóó, zegt de spreker gevat, maar dan hebben we toch samen de Noordzee, de zee van de Nederlanden. En ten slotte, (toen laaide zijn volle geest drift op), ten slotte hebben we gemeen, wat ons in het bloed zit en wat wij in onze har ten meedragen, wij hebben gemeen onze stamverwantschap, immers wij spreken nao- genoeg dezelfdetaol." En aan het slot wilde hij met een dronk bezegelen de hartelijke broederschap tus schen Noord- en Zuid-Nederland. Een onbedaarlijk applaus breekt los en daar galmt het uit „Zij zullen hem niet temmen, Den fieren Vlaamschen Leeuw., „Zoolang de Leeuw kan klauwen, „Zooiand hij tanden heeft...." Verschillende sprekers voeren nog het woord, zoo ook de heer Nijkamp, die dronk op de geregelde, goede verstandhouding tusschen den Werknemers- en den Midden stand. Maar al die speeches zijn niet te volgen. En hoevele ingeschrevenen konden zelfs niet meer aan het woord komen. De tafel moest worden opgeheven. Maar zij had niet weinig bijgedragen aan het overweldigend succes van dit Congres. Hebben we onzen stadgenoot Schuil in een onzer pl. Bladen, die een Geallieerden congres in Zwitserland had meegemaakt, niet gelezen, die schreef Dineert met el kaar, en drinkt champagne, steeds maar champagne, en alle internationale kwesties worden in der minne opgelost De dag werd besloten met een door de Amsterdamsche Vereeniging heel aardig ge- organiseerden feestavond, waar Chris Jansen op overweldigende wijze gehuldigd werd. Doch hij niet alleen, ook zijne Vrouw werd in de bloemen gezet. Het werd Chris toch dezen keer te mach tig. Hij kon het niet uithouden en geheel onder den indruk rukte hij uit een der bloem stukken een roos en wierp deze naar zijn Echtgenoote. „Vrouwke, zei hij" als ik voor de Middenstandszaak werkelijk wat heb mogen doen, dan heb ik dat aan jou te danken. Alle aanwezigen waren diep onder den indruk van dit spontaan gebeuren. Op waardige wijze werd deze dag besloten. De 2e en laatste dag. Ik moet thans heel kort zijn en dus moet ik wel zeer onvolledig weergeven, wat op den laatsten Congresdag zooal verhandeld is. De Vergadering was flink bezet, hoewel niet zóó druk als op den eersten Congresdag. De Prae-adviseur Stulemeyer en de pl. v. Prae-adviseur komen, nu aan het woord en beantwoorden de verschillende debaters. Re- en duplieken volgen. De Conclusies worden aangenomen. De Vergadering besluit dit telegrafisch te berichten aan dr. van Beurden en hem de hulde en dank der Vergadering te betuigen. Wederom betreedt de A'dafhsche afgev. Heek het podium. Hij geeselt het systeem der huidige „wet- tenmakerij." In plaats van eerst met de belanghebbenden en de ingewijden overleg te plegen, maken de Ambtenaren in al hein ondeskundigheid eerst het Ontwerp en zen den het daarna pas ter beoordeeling, waar door natuurlijk de meest stroeve behande ling bevorderd wordt. Dan komt deze spreker m geweldige actie tegen het Ambtenarenleger,dat ons goede Vaderland overstroomt en bedreigt. Zoo staan we thans hier, zooals vroeger in Duitsch land, bloot aan al dat „gemassregel." En van geen soepelheid in Wetten en Verorde ningen wil men weten Ook de Voorzitter van den Vakbond, de heer van Rossum, kwam bepleiten de noodzakelijkheid, dat er eindelijk rust zal komen in de bedrijven, wil tenminste onze Stand het hoofd boven water blijven houden. Maar, ook zal noodig zijn, dat er onder onze werkgevers een zekere solidariteit ontsta ten opzichte van Collega's in andere Branches. Over het Goöperatierapport is oneindig lang, er is te'veel over gesproken En toch is er serieus te weinig aandacht aan geschonken Het is mijn vaste meening, dat onze midden stand automatisch in de richting der Coöpe ratie zal worden voortgestuwd, wil hij den strijd tenminste met goed succes volhouden tegen de winkels en filialen van het Groot- Kapitaal. Doch helaas, het is maar al te waar, de 'Middenstand komt pas in actie, nadat hem de" kleeren van het lichaam zijn gescheurd. Het onderwerp der Coöperatie, het werd zoowat op de lange baan geschoven, doch, ik voorspel, dat het telkens weder zal terug komen, want men onderschatte den strijd Van den Middenstand, dien hij naar boven heeft te voeren niet men wete het wel, dat ook het Groot-Kapitaal een doodsvijand is van onzen Middenstand. Met dank- en slotspeeches werd het wel geslaagde Congres gesloten. De boottocht. Des middags te 3 uur werd de door Am sterdam aangeboden Boottocht door de Havens ondernomen. De groote Boot der Amsterdam-Friesland- lijn liep vol en onder de passagiers heerschte weldra een gezellige stemming. Tal van "Amsterdamsche, goede gidsen waren aan boord. Ververschingen ad libitum Rookgerij, thé'complet, enz. dat alles werd op de meest royale wijze geserveerd. Doch bij al die goede gaven, men bleef kalmMaar, daar kwa men de kellners met de Port en de Sherry aanrukken en daar brak uit alle verdie pingen der boot een krachtig „hoera" los. Het was dus geen Blauwe-Maandcomité, en "bp het water kan men veel hébben Keurig bracht de Boot ons weer aan den steiger achter het Centraal-Station en hier mede was het Congres ten einde. Een hartelijk afscheid naar alle kanten, volgde en wij kunnen onzen slotindruk for muleeren, zooals wij begonnen zijn Het zesde Ned. Kath. Middenst. Congres is schit terend geslaagd P. J. M. VAN TETERING. In antwoord op de vragen van den heer Polak, in zake de voorkoming van het tekort aan ingenieurs bij de Nederlandsch-Indische Staatsspoorwegen, deelt minister Weiter mede, dat bij zijn departement van verlen ging door de Indische Regeering van de contracten der bij den dienst der Staats- i spoor- en Tramwegen in Nederlandsck-Indië geplaatste buiteniandsche ingenieurs in zoo algemeenen zin als uit het in bedoelde vraag aangehaald bericht zou volgen, niets be kend is. Wel lag het, blijkens uit Indië ontvan gen berichten in de bedoeling der Regee- ring te trachten de contracten van een ze vental buiteniandsche werktuigkundige in genieurs, die bij genoemden dienst leiden de functies bekleeden, en op wier aanblij ven, met het oog op de belangen van den dienst, veel prijs wordt gesteld, voor ten hoogste drie jaren te verlengen. Luidens die berichten zou het, van een algemeen be drijf sstandpunt beschouwd, bepaaldelijk een fout zijn deze uitstekende ervaren krachten na beëindiging van hun vijfjarig contract te laten gaan, aangezien zij voor het oogenblik niet kunnen worden vervangen en zeker niet door jonge niet geroutineerde ingenieurs. Nopens het resultaat van de hierbedoelde pogingen staan den minister nog geen ge gevens ten dienste. Naar aanleiding van de tweede vraag kan worden medegedeeld, dat op verzoek van de Indische Regeering, van de jonge werktuig kundige ingenieurs, die voor den Indischen dienst worden opgeleid, doch na het behalen van hun ingenieursdiploma, wegens het des tijds bestaand overcompleet, van hun ver bintenis werden ontheven, in den loop van dit jaar een negental voor den Indischen dienst is bestemd. Algemeen gelach natuurlijk Maar Chris Jansen viel er onmiddellijk opaan, Oók de Middenstand staat dikwerf voor raadselen. Oók de Middenstand kan EEN OVERVLOEDIG EN MOOI GE WAS. Uit Eist (Geld.) wordt gemeld De appelenoogst in de Betuwe is thans in vollen gang. Vele rappe handen zijn aan het werk om vruchten van de boomen te halen. Het is opvallend hoe makkelijk de vrucht zich van het hout laat scheiden, het wordt dan oók tijd dat de boomen van hun lading worden ontdaan, want het gewas toont erge neiging om te vallen en zit maar losjes aan de takken. Het appelengewas is overvloedig, het ver toont mooi gaaf en blank fruit en is van gewil de kwaliteit. De prijzen stemmen tot groote tevredenheid en blijven constant. Van den in vloed der gevreesde Duitsche tarieven merkt men gelukkig voor de betere kwaliteiten ap pels zeer weinig, ondanks de „zoll" van de grens, is de handel levendig en opgewekter dan ooit. Veel fruit wordt nog opgeslagen, in afwach ting van mogelijk nog betere prijzen. De no teering van kroetappelen is, ten gevolge van de tarieven in Duitschland even naar bene den gegaan, doch herstelde zich. Peren, die er helaas maar weinig zijn, wor den in alle soorten goed betaald. Zwolle had gewoond. De notaris talmde ech ter wat erg lang met de afwikkeling ervan. Bij een latere visite deelde zij mede, door een val ongeschikt voor haar betrekking van pleegzuster te zijn geworden, waarna Z1J erin slaagde van den stiefvader van haar beminde C H. van begin Maart tot einde Augustus van dit jaar 7.50 per week los te /krijgen voor kostgeld, onder voorwend sel later alles te zullen terugbetalen als de erfenis was losgekomen. Ten leste was men argwaan gaan koesteren; een onderzoek wer ingesteld en toen bleek, dat de juffrouw ge huwd was, drie kinderen bezat en al haar verhalen verzonnen waren. Eind September was zij te Losser gearresteerd en in het Huis van bewaring alhier ingesloten. Tijdens de terechtzitting bleek, dat de vrouw, zes jaar geleden haar man en kinde ren had verlaten. De verdediger legde brie ven over, waarin medegedeeld werd, dat dc man zijn vrouw wederom tot zich wilde nemen. Het O. M, eischte tegen bekl. 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Het Kamerlid de heer Kersten heeft aan den Minister van Justitie gevraagd of deze kan mededeelen: a. hoeveel mannen en hoeveel vrouwen bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de verschil- lende kieskringen niet hebben voldaan 'aait de verplichting, opgelegd In art. 72 der Kies wet; b. tegen hoevelen (mannen en vrouwen) wegens overtreding van genoemde Kieswet een gerechtelijke actie is ingesteld; c. hoeveel mannen en vrouwen een schik king hebben getroffen; d. welke veroordeelingen in de verschil lende kieskringen zijn uitgesproken door de onderscheiden kantongerechten. Op i het wetsontwerp heeft de heer Mar- c'nant nader verschillende amendementen ingediend. Het eerste strekt om aan art. 4 als 2e lid toe te voegen; „Deze voorschriften mo gen niet betreffen punten, waaromtrent bij deze wet of bij een krachtens deze wet vastgestelden algemeenen maatregel van bestuur is voorzien." Een ander amendement strekt om van ar tikel 16 het tweede lid te vervangen door een tweetal nieuwe leden. Het eerste daar van, uitdrukkende, dat bij openbare bios coopvoorstellingen toegankelijk voor of bij gewoond door kinderen, te wier aanzien niet voldoende aannemelijk is, dat /ij den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, uitslui tend films worden vertoond, indien en voor zoover de centrale commissie deze toelaat baar heeft bevonden voor het vertoonen aan kinderen, jonger dan 14 jaar. Het tweede luidt; ..Bij openbare bioscoop voorstellingen, niet toegankelijk voor en bijgewoond door kinderen, beneden de 14 jaar, doch toegankelijk voor en bijgewoond door personen van 14 jaar of daarboven, te wier aanzien niet voldoende aannemelijk is dat ze den leeftijd van 18 jaar hebben be reikt, worden uitsluitend films vertoond, in dien en voorzoover de centrale commissie toelaatbaar heeft bevonden voor het ver toonen aan personen tusschen 14 en 18 jaar, Zij dateeren van 1923. Circa 20.000 verduisterd. Dc intendance-knoeierijen te Batavia da teeren van 1923. De waarde van hel ver duisterde bedraagt vermoedelijk 20.000. Het ,,A. i, D." verneemt uil Waingapoe (Soemba), dat de gezondheidstoestand daar zeer slecht is door een kwaadaardige mala ria, die reeds veel slachtoffers maakte. Prof. dr. Rodenwaldt, van den B. G. D., heeft er indertijd een onderzoek naar ingesteld, doch lot een krachtige bestrijding is he.t nog niet gekomen. Allee* wordt kinine verstrekt.... In een kort tijdsverloop stierven van de Europeanen de veearts, de echtgenoote van den assistent-resident en twee kinderen De adjunct van den veearts overleed ook aan de gevolgen, van de malaria, de nieuwe vee arts werd aangetast, dr. Kemmerlin§ van het Mijnwezen ging zwaar ziek weg. Naar aanleiding van dit bericht heeft de „Javabode" zich gewend tot prof. Roden- walt, de malaria-specialist van den dienst voor de Volksgezondheid Inderdaad heeft deze specialist 'n 1922 een bezoek aan Soemba gebracht, en bij die gelegenheid een assaineeringsplan ont worpen voor het terrein, dat, gelegen rond om een zee-inham, beschouwd mag worden als de broedplaats der gevaarlijke muskie ten. Drie jaren zijn sindsdien verloopen En het eenige nieuwe gezichtspunt in de zaak is een recent schrijven geweesi van den Ass.-Res. Verschoor van Nisse, die vijf maanden geleden die standplaats betrokken heeft, en waarin wordt medegedeeld, Hat in die drie jaren tijds nog absoluut niets gedaan is om het assaineeringsplan uit te voeren. Het terrein is met alang-alang begroeid. De malaria-muskieten leven er nog onge stoord. Van de papieren beschikking heb ben ze geencrlei last ondervonden en lot de uitvoering is het niet gekomen. Het blad besluit na deze mededeeling: In een maatschappij als deze, waar de continuïteit van het werk Steeds bedreigd wordt door mutaties, maar vooral ook door het feit, dat dan hier, dan daar een ambte naar plotseling met spoed-certificaat ver trekt tot herstel van gezondheid, is het dub bel noodig, dat van dag tot' dag de registers worden bijgehouden, die een juiste overgave van dienst waarborgen. Anders kan het geschieden, en geschiedt bet dan ook wel eens, dat het beste plan, het schoonste voornemen, een slaap van jaren ingaat tusschen allerlei ongeïnventari- OP EEN CHRYSANTH EEN HALVE GULDEN INVOERRECHT. Hoewel het voor den Aalsmeerschen kwee- ker reeds vaststond, dat de verhooging van het invoerrecht op bloemen in Duitschland 'van zeer nadeeligen invloed voor den vrij le- vendigen export zou zijn, was het in hoofd zaak toch een gissen, hoe de gevolgen zouden zijn. Thans, nu het verhoogde recht reeds eenigen tijd geheven wordt, is een en ander beter te overzien. In de eerste dagen dezer maand heeft men nog chrysanthen naar Duitschland gezonden. Echter bleek al spoe dig, naar de Tel. vernam, dat voor dit artikel de exportmogelijkheid alleen blijft bestaan, indien er een groote vraag naar is. Alleen wan neer de prijzen op de veilingen zeer laag zijn en de vraag in het buitenland groot is, zal de kweeker of exporteur zijn chrysanthen daar kunnen plaatsen. Ter staving hiervan moge dienen, dat b.v. het invoerrecht voor een chrysanth-var. „Mr. Pulling" ongeveer op 50 ets. kwam. Voor een rayonante op 3035 ets. En dat s'echts voor één enkele bak. De rozenexport lijdt minder van de ver hooging. Naar gelang der kwaliteit komt het invoerrecht op ongeveer 3 tot 4 y2 cent. Omdat het buitenland niet zooveel pro ducten vroeg als anders, deed de flinke aan voer der laatste dagen de prijzen aanmerke lijk dalen, zoowel van chrysanthen* als van rozen. Ook dahlia's gingen door den grooten aan voer en geringere vraag tegen lage priizen we?. Op het vliegveld te Vlissingen landden twee Fokkervliegtuigen omdat een ervan seerde paperassen. En speciaal waar het hy- niet snappen, waarom de boer 12 cent voor een (dein defect aan een magneet had ge- giënische maatregelen betreft, die waarlijk die melk moet rekenen, terwiil de koeien ze kregen. 'Het andere vliegtuig nam post en j niet voor de luxe worden ontworpen. geldt voor niks geven...» (goederen over en vloog toen.verda*- dit ;n sterke mat*. Moeder en dochter voor de ree».bank. Voor de Haagsche Rechtbank hebben Dinsdagmiddag terechtgestaan, de 47-jari- ge N.'. van W., huisvrouw van J. W. H. en haar dochter, de 18-jarige naaister M. M. H., beiden wonende te Den Haag, beschul digd van diefstal van een gr'oot aant'al goederen, uit verschillende winkels, voor namelijk in de Veenestraat en Spuistraat, gepleegd in het tijdsverloop van 1 Janu ari 1922 tof 1 Juni 1925 Ter zitting waren aanwezig vijf groote doozen vol met kleedingstukken, stoffen, kleedjes enz, en verder nog verschillende andere goederen. Beide beklaagden bekenden. De feiten werden bovendien bevestigd door een groot aanfal getuigen, meeren- deels verbonden aan de benadeelde zaken. Als getuige werd ook gehoord mej. van Elvelingen, ambtenares van de Reclassee- ring, die omtrent de dochter een onderzoek heeft ingesteld. Get. meende, dat deze ab- soluuf nog als een kind beschouwd moet worden, Zij heeft geheel onder invloed van de moeder gehandeld. Het O. M., waargenomen door mr. En ger, wees op den grooten omvang en de brutaliteit van de diefstallen. Het eenige motief, daf spr. voor deze feiten heeft kun nen- vinden, ligt in de omstandigheid, dat de oudste bekl., die uit Hilversum komt, daar weer héén wil en een winkel wil be ginnen. De moeder is oorzaak, dat ook de doch ter fhans terecht stond. Spr. eischte tegen de moeder 214 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventie ve' hechtenis, en tegen de dochter een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder bijzon dere voorwaarden. De raadsman der beklaagden, mr. Bak ker, ging met het O. M. mede, wat betreft de voorwaardelijke straf -voor de dochter. Hij meende echter dat ook dan nog de ge- eischte straf van een jaar te zwaar is. Téh aanzien van de moeder wees pl. er op, dat deze geen enkel motief voor haar mis drijven kan opgeven. Het verhaaltje van een op te richten winkel vindt nergens beves- tiging. Alle goederen zijn ongebruikt terugge vonden. Pleiter meent dan ook dat er alle reden is, om een onderzoek naar bekl.'s geestvermogens te doen instellen. Beide beklaagden waren gedurehde de geheele behandeling der zaak uitermate zenuwachtig en snikten luid. Toen het O. M. aan het woord kwam, werd dit zoo hin derlijk, dat de verdere behandeling buiten haar tegenwoordigheid plaats moest heb ben. Uitspraak 27 dezer. EEN SLUWE OPLICHTSTER. Verloofd met een getrouwde vrouw. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft te recht gestaan: W. J. van R., huisvrouw van C. H. van R., wonende te Losser (O.). In het laatst van het vorige jaar maakte zij te Amersfoort kennis met den milicien H. M. uit Spcyk Zij vertelde hepi Jo Nié- meyer te heeten, 25 jaren oud, ongehuwd en verpleegster te zijn. Deze kenismaking ein digde met een engagement en het meisje vertoefde later herhaaldelijk ten huize van haar verloofde. Daar vertelde zij van goede familie te zijn en een erfenis te goed te hebben van een tante, die op een villa bij NOODLOTTIGE AANRIJDING TE SCHEVENINGEN. EEN DOODE. TWEE GEWONDEN. Maandagmorgen omstreeks 8 uur is op den Scheveningschen weg, nabij de Adriaan Goe- kooplaan een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 15-jarigen jongen het leven gekost heeft. De Groentenhandelaar T. v. B., wonende op Seinpostduin begaf zich, vergezeld van zijn twee zoons, den 21-jarigen C. v. B. en den 15-jarigen S. v. B. met zijn groentenwa- gen van de stad naar Scheveningen. Toen hij ter hoogte van de Adriaan Goe- kooplaan gekomen was, is hij door een tot nu toe niet opgehelderde oorzaak aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. uit de Nieuwe Laantjes te Scheveningen. De vader met zijn beide zoons kwamen onder den vrachtauto en liepen ernstige ver wondingen op. De vader bekwam een hersen schudding en werd in ernstigen toestand doo; den Gêneeskundigen Dienst naar het Zieken huis aan den Zuidwal gebracht. x De jongste zoon kreeg de wielen van dei' zwaren vrachtauto over den buik, zoodat hij zware inwendige kwetsuren bekwam. in zorgwekkenden toestand is hij naar hei Diaconessenhuis „Bronovo" aan de Laan van Meerdervoort getransporteerd. Kort na zijn opname aldaar is hij aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De oudste zoon is er vrij goed afgekomen Met een niet-ernstige hoofdwond is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Na verbonden te zijn, was hij weer in staat naar zijn woning terug te keeren. De groentenwagen is zwaar beschadigd. Omtrent de aanrijding zelf zijn nog geen bijzonderheden bekend, daar de politie de verschillende personen, die getuigen waren van het ongeluk, nog moet hooren. Omtrent de aanrijding worden nog de vol gende bijzonderheden vernomen De eigenaar-chauffeur van den vrachtauto heeft aan de politie verklaard, dat hij op een gegeven oogenblik, vlak voor zich, een hand kar zag, waarachter drie personen liepen. Flet was toen al te laat om te stoppen en het eenige wat de chauffeur nog doen kon, was he' stuur omgooien. De auto kwam dwars over den weg te staan en slipte tengevolge van de gladheid nog een eind door. Het voorstuk reed tegen een boom en greep den 15-jarigen jongen, die tusschen den boom en den autc bekneld raakte. De overige personen werden tegen den grond geslingerd en bekwamen verwondingen. De chauffeur Z. is door de politie aange houden als verdacht van het veroorzaken van dood en zwaar lichamelijk letsel door schuld zijn auto is in beslag genomen. Het lijk van het 15-jarige slachtoffer is he denmorgen naar het gemeente-ziekenhuis ter gerechtelijke schouwing vervoerd. EEN WELBESTEED LEVEN. Op Terschelling is. in 89-jarigen ouder dom overleden de heer D. H. Duyf, die na een veelbewogen zeemansleven de laatste halve eeuw zijn krachten wijdde aan he' werk der Reddingmaatschappij. Zooals bekend is, schrijft de Tel., worden de belangen der Reddingmaatschappij op verschillende stations waargenomen dooi plaatselijke commissies. Al is het eigenlijke werk ook in handen van de moedige boot bemanning toch hangt het slagen van een redding in hooge mate af van de toewijdn en den ijver, waarmede de plaatselijke com- missiën haar taak vervullen. Vooral in de da gen waarin de zeilvaart nog bloeide, toen 1 aantal strandingen menigvuldiger was da thans, en motorreddingbooten nog niet b£ stonden, moesten dikwijls lange nachtelijk tochten worden gemaakt naar de plaats wa. de reddingboot zou moeten worden te watc' gelaten. Ook thans gebeurt dit nog, maar njv 1 zoo dikwijls. Dan nam Duyf herhaaldehj* plaats in de reddingboot. Langzamerhand is hij blind geworden. D'c blindheid noopte hem enkele weken geleden zijn ontslag te nemen uit de commissie van plaatselijk bestuur, waarvan hij 46 jaar dce' had uitgemaakt. Zeelaarzen en olie-got'1 die altijd klaar lagen om gebruikt te worde' als er een schip mocht stranden, en waaraan niemand anders mocht raken, ze zouden n" niet langer noodig zijn. De groote verdiensten van den heer D. H- Duyf werden door de Koningin bij gelegen heid van het jubileum der Reddingmaat schappij erkend door een benoeming to Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. B'J de Reddingmaatschappij zal zijn naam 1I! groote eere blijven voortleven. Sinds eenige dagen is de Hout'koopers* dwarsstraat te Amsterdam het tooneel va" een voortdurende ruzie tusschen twee fa milies, die met visch venten. Dinsdagmid dag kwam hef opnieuw tot een uitbarsting, waaraar. publiek en omwonenden ten slot gingen deelnemen. Zoo was er iemand u' de buurt, die oorlogje ging voeren met de° poot van een stoel. Hij liep echter teget een agent op, die frachtte hem te kalme ren. Het publiek trok partij voor den ma met den poot enbelemmerde den Een collega, die zag, dat een en ander pluis was, ontzetfe hem met gebruik ma king van de sabel. Bij deze gelegenhe' kreeg een tapper een slag op het hooi Hij werd in zijn inrichting verbonden c kon loopende naar een der gasthuizen ga® De relletjes kregen zoo'n omvang, dat d bezetting van het bureau J. D. Meyerp|c' moesf uitrukken om de orde te hersteHefI^ Hierbij werd van sabel en gummistok ge bruik gemaakt en verschillende keerC moest de menigte worden uiteengedreve j De man, die met den poot van een s*0® had geslagen, werd opgebracht. Proces verbaal wegens vechten is tegen hem °P gemaakf. Van vier tot zeven uur bleef het 111 moerig in de buurt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8