1N EN OM HAARLEM. Donderdag 15 October 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16172 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Uit den Gemeenteraad. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. HET AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER VAN ZAND VOORT. De buitengewone gemeenteraadsvergadering. De aubade der kinde- en onder zi'n bestuur is er veel v00r dat Per" ren. Het, défilé der vereenigingen. Een spontane huldiging. De aanbieding der cadeaux. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS Koningstraat 10 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week o.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. MEUWE HAABLFMSCHF GOURAMT Advcrtentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 cL per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Oftflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen t 1 uUUU. Levenslange getieele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen beide beenen of beide oogen Het was gisteren binnen de raadszaal al even ongezellig als buiten. De najaarsstorm lokte tot geen wandeling; maar inde raads zaal was niets wat ons vasthield. De kleine en onbeteekenende agenda was de Raad te kwart na zes nog niet door gesukkeld, zoodat de voorzitter de vergadering onder alge meen prdtest schorste tot 's avonds.... Bij de adressen was het bekende stuk van de afd. Haarlem van de Mij. van Nijverheid over de begrooting^ De ontvangst was alles behalve vriendelijk; niemand had er een goed 'woord voor over en Wethouder Slin- genbepg bood aan om het stuk bij de aan staande begrootingsdebatten van a tot z te vermorselen. Nu, ook ons lijkt de methode van het Haarlemsche departement van de M. v. N. niet verstandig. Wie een werk als een Haarlemsche Gemeentebegrooting wil beoordeelen, moet niet met kleine critiek aankomen; die valt tegenover een cijfer van 10 millioen weg; jnaar moet groote. lijnen aangeven. En die worden in het stuk der Mij. gemist. De begrooting wierp nog meer schaduwen vooruit. Zoo werden aan den Raad ter goed keuring aangeboden suppletoire begrootin gen 1924 voor het Groote Gasthuis en het Burgerlijk Armbestuur en de 3de supple toire begrooting 1924 met de af- en over schrijvingen der verschillende posten. Al deze stukken zijn gewoon jaarlijks terug te komen en zonder aanmerking te passeeren. Wanneer de rekening over een bepaald jaar bekend is, wordt de definitieve begrooting daarmee in overeenstemming gebracht. Sinds de heer Joosten echter in den Raad is, worden allerlei formeele zaken besproken, die vroeger niemands aandacht trokken. De heer Joosten betoogde, dat het systeem niet deugde; het geeft aanleiding om er maar op los te leven, de begrootingsposten te over schrijden en dan later met aanvullende be grootingen te komen, 't Is bovendien tegen de wet om nu met zoo'n stuk te komen, dat vóór 30 Juni verschijnen moet_ Wethouder Slingenberg wees het verwijt af. Aan den wettelijken termijn van 30 Juni kan men zich niet houden, evenmin als aan dien van 1 November voor het vaststellen der begroo ting door den Raad en tal yan andere ter mijnen in de Gemeentewet genoemd. De laatste suppletoire begrooting is verder niet veel meer dan een regularisatie, om n;m. de begrooting in overeenstemming te brengen met de door den Raad genomen besluiten. Voor het overige betreft het enkele over schrijdingen der begrootingsposten, welke niet te voorkomen zijn. Zonder een zekére vrijheid van beweging kunnen B. en W. niet huishouden. Wanneer dat binnen het raam van 10 pet. voor enkele posten blijft, moet daarop geen aanmerking worden gemaakt. De insinuatie, alsof B. en W. op deze manier heimelijk uitgaven er -door wilden smok kelen, waarvan d^e Raad geen notie had, wees de Wethouder guitig af met de opmer king; de Raad pluist de zaken veel te goed na, dan'dat een der leden van het college van B. en W. zich daaraan zou wagen. Overigens was het den Wethouder van financiën aange naam te bemerken, dat de Raad zoo krach tig tegen overschrijding der begrootings posten opkwam. Dat gaf hem steun om de directeuren en hoofden van diensten krap te houden. De heer Joosten Had dus weinig houvast aan den Wethouder! De heer Gerritsz kwam daarop met een meer tastbaar feit: de over schrijding van den post kosten voor de motor rijwielen voor de politie met bijna 100 pet; Maar ook daaruit kon de Wethouder zich redden door de bemerking: in het college van B. en W. heb ook ik daartegen gepro testeerd; daar ga ik ook niet mee accoord. De verantwoording was dan aan den bur gemeester als hoofd der politie; cn deze kon niet anders dan de formeele juistheid der bemerking erkennen. Maar hoe was het'ge- gaan? Het toegestane crediet was na een half jaar reeds verbruikt. Maar eer dat blijkt is men al weer een paar maanden verder. En dan kan men den dienst, die zoo nuttig is, toch niet stop zetten? Volkomen juist- Maar het lijkt ons toch niet in orde, dat de Raad zoo iets eerst thans in October 1925 moet vernemen. Daarna kwam opnieuw het voorstel tot opheffing van de commissie voor steunver- teening aan de orde. Men herinnert zich, dat lit in een vorige raadszitting werd aange houden en de heer Keesen toen de toezeg ging kreeg, dat eerst nog eens de verschil lende vakcentrales over de zaak zouden worden gehoord. Dit is geschied en heeft aanleiding gegeven tot de ontslagneming van den heer Gerritsz als lid der commissie. Bovendien waren er voorstellen van den heer Joosten en van den heer Keerwolff ingekomen om het voorstel van B. en W_ te wijzigen. Alles bij elkaar konden wij ons dus op een „frissche" discussie voorberei den. Nu, het is een Babylonische spraakver warring geworden, waaruit ten slotte nie mand meer wijs kon worden, zóó erg, dat de heer Joosten eindelijk, na het voorstel van B. en W. krachtig bestreden en dat van zich zelf verdedigd te hebben adviseerde, om alles maar weer in te trekken en de zaak bij het oude te laten! We zullen onze lezers niet met al dat ge praat vermoeien. Er werden definities van het' begrip „crisis" opgezet; de economische I 750." doocklijkerf afloop f 250. ee/voef of° hand' f 125 ver'les..van een f Rfl bij een breuk van ff, f) bij eetl voet of een oog 1 1£«J. duim of wijsvinger 1 «JU." been of arm I *lK an< verlies van een andere vinger pas. De heer Gerritsz had formeel groot ge- royaal eeri onteigeningsprocedure aanhangig lijk toen hij betoogde, dat de vertegenwoor- maken. Intusschen, het beroep van de Sodafabriek digers der vakcentrales hun plicht niet had den geda.an en men dus geen nieuwe bijeen komst van de gedelegeerden der vakcen trales had moeten houden, want dat dan het j wikkeling van deze zaak af. hek van den dam ging. Maar Wethouder I Heerkens Thijssen en de heer Keesen had; J In de avondzitting werd na de benocmin- den minstens even zeer het gelijk aan hun gen bij de rondvraag een aanval op den bur- rijde, toen zij beweerden, dat in de gegeven j gemeester gedaan, dat hij zonder vooraf- omstandigheden, bij zooveel verwarring, het j gaande convocatie, de Raadsvergadering practisch goed was om de vèrtegenwoordi- gers van alle vakcentralen nog eens bij el kaar te roepen. Het fraaiste der historie was, dat alle sprekers het over het voornaamste eens waren, n.m. dat zooals B. en W. voor stelden de crisiscommissie moest worden opgeheven. Maar daarna gingen zij hopeloos uit elkaar. B_ en W. hadden logisch voorge steld om na opheffing der commissie op 1 Januari a.s. de zaak in het volgend jaar te liquideeren, zóó, dat alle uitgetrokken werk- loozen nog tot ten hoogste 90 dagen op den gewonen voet uitkeering konden ontvangen. Na dien komt men weer in den zomer en mocht dan het volgend jaar winter onver hoopt opnieuw steun van gemeentewege aan valide werkioozen noodig zijn, darr is er tegen dien tijd we! een regeling. Want Wethouder Heerkens Thijssen herinnerde er aan, dat hij in principe - hij heeft dat indertijd in een praeadvies voor de ver- eeniging voor Armenzorg uiteengezet aan de zijde van de Raadsleden staat, die blijvend verschil willen zien gemaakt tus schen de gewone werkioozen (losse en half bekwame vaklieden) en de werkioozen, die door een onverwachte crisis in een onder neming of bedrijf buiten werk komen. Bij dezen stand van zaken hadden de raads leden elkaar toch op het voorstel van B. en W. moeten vinden. Maar de heeren Joosten c.s. hadden op een onzalig uur nu eenmaal een zoogenaamd amendement ingediend, waardoor het voorstel van B. en W. een geheel ander karakter kreeg. Zij wilden n.m. wel de crisiscommissie opheffen, maar tege lijk een nieuwe regeling instellen, waarbij de bovenbedoelde werkioozen door den dienst van de werkloozenzog zouden wor den behandeld cn deze niemand naar het Burg Armbestuur zou mogen verwijzen zon der vooraf overleg te hebben gepleegd met het bestuur der betrokken vakvereeniging. Terecht zei Wethouder Heerkens Thijssen: daar pas ik voor; de zaak is veel te inge wikkeld om zoo maar zonder nauwkeurige bestudeering te beslissen! En toen de toode heeren zagen, dat zij het niet konden win nen, stelde de heer Joosten voor: dan maar alles, terug nemen en bij het oude laten. Maar daar wilde de groote ««eerderheid van den Raad niet van hooren. Er moest nu een eind aan komen. Eii dat gebeurde, doordat de voorstellen van de S. D. A. P. met 22 tegen 11 stemmen werden verworpen en die van B. en W. werden aangenomen. Ten slotte heeft er nog een uitvoerige discussie plaats gehad, welke op iederen buitenstaander wel een vreemden indruk moet maken. Er is al sinds lang een conflict tusschen B. en W. en de N.\£. Haarlemsche Sodafabriek 'aan den Spaarndammerweg. Wie de officieele stukken over deze zaak- leest en wie vooral Wethouder Reinalda gisterenmiddag hoorde pleiten in den Raad, die zou zeggen; B. cn W. hebben hel grootste gelijk van de wereld; B. en W., dat wil zeg gen een meerderheid, waarvan wij niet welen hoe groot zij is. Want Wethouder Heerkens Trijssen heeft zióh, als commissa ris der vennootschap, geheel buiten de be handeling dezer zaak gehouden en mr Bruch was bij de stemming niet aanwezig. Wat er van zij, de heer Reinalda en mr. tig en vandaar het verzet van boven- j 's avonds had laten doorgaan. We moeten genoemde heeren. Het zpu ons ook niet juist j echter ditmaal den burgemeester gelijk .lijken, wanneer een gemeente op deze manier geven. De agenda had binnen drie uur aige- de» macht had om een bezitter Van grond handeld kunnen Lorden; de avondzitting te verhinderen zijn terrein af te schutten en was de schuld van den Raad zelf zou ^noodzaken dit voor een groot deel on- Wethouder Reinalda deed nog een frap- brmkbaar te laten liggen. Dat zou kunnen 1 pante mededeeling over knoeien met verf bij uitloopen op onteigening op een koopje, het bouwwerk aan de Pijlslaan, waarvoor wanneer men n.m. een onderneming op deze j we belanghebbenden naar het verslag ver- wijze zou kunnen verjagen. Laat men dan wijzen. De heeren Klein Schiphorst en Joh. Vis- ser hebben bij de afhandeling van het laat ste agendapunt nog een succesje behaald I I Q V» u W V V O V KJ dl I lil U is met 21 tegen 11 stemmen verworpen. Met bij de aanvraag van een crediet voor de I lielangstdhng wachten vv., de verdere ont-Schalkwijkerbrug;de eerste met zijn -voor- stel om de brug van 20 op 22 meter breedte te brengen; de laatste met zijn advies om de afloopen van de brug af te ronden. Te half elf ging de Raad in geheime zit ting. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags. Woensdags, Vrij- dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 5914 uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg de 2e Dinsdag van iedere maand, van 56'A uur. den. Hij wijst op de verbetering in het Brand weerwezen en besluit met de beste wenschen voor een goede gezondheid en rust van den voorzitter. De rij der sprekers wordt besloten door den hoofdambtenaar ter secretarie, den heer D. HOOGEBOOM. Spr. begint met op te merken, dat ook het gemeentepersoneel niet achter wil blijven bij deze huldiging. Ieder roemt de onpartijdigheid van den voorzitter tegenover het gemeentepersoneel wx soneel'eredaan. ook voor de salarisrep,elinp,en. Het afscheid, dat de gemeente Zandvoprt gisteren van haar burgemeester, den heer Beeckman genomen heeft, zal den inwoners der badplaats nog lang heugen. Algemeen is aan de huldiging deelgenomen. Tegen kwart over twee des middags was door den burgemeester op verzoek van den raad de buitengewone openbare raadsver gadering belegd. Voor dat doel prijkte de raadszaal in een smaakvolle bloemen - en plantenversiering, bestaande uit dahlia's, langs de lambrizeering geschikt, terwijl rozen cn bloemen in de Zandvoortsche kleuren, geel en blauw de tafel van B. en W. en der raadsleden sierden. Boven den voorzitterszetel was het wapen van Zandvoort, gemaakt van bloemen, aan gebracht. In de raadszaal bevond zich reeds voor den aanvang der vergadering een groot aantal genoodigden. Onder hen merkten wij op, de echtge- nooten der raadsleden, de oud-wethouders baron H. C'ollot d'Escury, Groen en Stom, den oud-gemeentesecretaris, den heer P. L. de Vries, de medici van Zandvoort, de hoofden der verschillende takken van dienst, de hoofden der scholen, den commissaris van politie, den heer Lovink, de vóorzitters der verschillende commissies en vele ge meente ambtenaren. Het raadslid, de heer Gunters was met kennisgeving aanwezig. Te kwart over twee betrad burgemeester Beeckman, vergezeld van zijn echtgenoote de raadszaal. Als allen gezeten zijn opent de voorzitter de vergadering, die, zooals hij zegt, belegd is op verzoek van wethouder Siegers en andere raadsleden. De voorzitter geeft dan aanstonds het woord aan wethouders Siegers. Wethouders SLEGERS begint met aller eerst een woord van dank te richten tot den voorzitter voor zijn bereidwilligheid om deze vergadering te beleggen. Nu het de laatste dag is, aldus spr., waarop u, burgemeester, als hoofd der gemeente Zandvoort optreedt, komt u ongetwijfeld het beeld voor den geest van uwe installatie als burgemeester van Zandvoort, nu onge veer 30 jaar geleden. Van de visschersplaats, die Zandvoort toen ter tijd was, is de ge meente thans de tweede badplaats des lands geworden. De burgemeester heeft in den tijd van zijn bestuur veel gedaan voor zijn ge meente en daar kan men trotsch bp zijn. Toen de burgemeester het roer in handen nam, waren er nog zoo geheel andere toe standen in Zandvoort. Er was geen waterleiding, geen electrisch licht, geen gas en geen woningbouw. Dit alles, wat thans tot stand gekomen is er van zij, Slingenberg waren in ieder geval voorstan-J ders om liet beroep der Sodafabriek te ver- j werpen. Dc directie wil aan den rand van haar terrein een stecnen muur bouwen; maar de grens van haar terrein valt buiten een vroeger getrokken rooilijn. De gemeente kan het bouwen' buiten die lijn verbieden. Kan zij ook het maken van een afsluitmuut van den weg tegen gaan? Neen, zegt de Sodafabriek en zij vond steun bij de heeren Wolzak, Klein Schiphorst, van Liemt en de Braai in den Raad. Ja, zeiden B. en W. en zij hadden dan ook de vergunning tot oprich ting van den muur geweigerd, waarvan de Sodafabriek bij den Raad in beroep kwam. Nu is deze loop van zaken een eigenaardig bestel van onze slecht geregelde admini stratieve rechtspraak. Een gemeenteraad, optredend als rechter, dat heeft niet onze betreft.1 Waar immers gaat het om? Art. 5 sympathie. En zeker niet in zaken als hier der Woningwet schrijft den gemeentebe sturen voor te waken tegen het stichten van gebouwen buiten eenmaal vastgestelde rooilijnen. Wat nu is een „gebouw". Wie eenig begrip van rechtspraak heeft, weet, dat niets gevaarlijker is dan het geven van definities over wetstermen. En over het begrip „gebouw" in de Woningwet is de jurisprudentie nog lang niet volledig. Zoo be toogt de heer Reinalda met een zekerheid, alsof er niet aan te twijfelen valt, dat een steenen muur een „gebouw' is in den zin der Woningwet En daarmee werd dan meteen maar beslist, dat de eigenares van een terrein (hier de Sodafabriek) geen zeg genschap had over haar eigen grond. Dat De heer J. BEECKMAN, Zandvoort's afge treden burgemeester. positie der geheele wereld kwam er bij te was een groot deel van den Raad te mach- zijn evenveel monumenten om den burge meester als leider der gemeente te herdenken. Ook zal den voorzitter voor den geest komen die rij van wethouders en raadsleden die kwamen en gingen en hun plaats door verschillende omstandigheden door anderen zagen ingenomen, doch de burgemeester bleef door de Kroon 30 jaar op zijn po ;t gehandhaafd en daarvoor is de gemeente dankbaar. Gij behoeft niet te aarzelen, aldus spr., thans aan de gemeente uw rekening voor te leggen, van al hetgeen gij in'uw ambtelijken loopbaan hebt verricht, want uw werk was gced. Zeker, het was niet altijd zonder critiek; doch is dit te verwonderen? Noem een regeerder wiens daden zonder critiek bleven. Van een plaats van 3000 zielen, groeide Zandvoort tot een badplaats van 8000 in woners. Vee! goed werk is in de gemeente verricht en spr. is er trotsch op wethouder te zijn, want hij heeft het werk en de krachts inspanning van den burgemeester gezien en leeren waardeeren. Mocht er al eens wrijving zijn door ver schil van opvatting, de vriendschap leed er niet onder. Spr. wijst er op, dat bij zoovele groote ge beurtenissen voor Zahdvoort ak bekroning nog kort geleden het raadsbesluit is genomen, dat, eenig- in den lande, den arbeiders de ge legenheid schenkt binnen korteren of lan- geren tijd een eigen woning te bezitten. Dat Zandvoort hierin voorgaat mag voor den bur gemeester een verheugend feit zijn. Ook voor de echtgenoote van den heer Beeckman is deze dag gedenkwaardig én spr. dankt in dit verband mevr. Beeckman voor den steun die zij aan het werk van haar man verleende. De gemeente wil thans haar burgemeester huldigen eti wil dezen dag voor het hoofd der gemeente zoo aangenaam mogelijk ma ken, opdat déze dag voor hem gedenkwaardig zal blijven. Allen, groot en klein willen hun 'dank brengen en wat Zandvoort doet is op recht, want de Zandvoorters zijn oprecht. Spr. eindigt dan met den burgemeester al het beste toe te wenschen en de hoop uit te spreken, dat de Goede God hem moge zege nen voor al hetgeen hij deed voor Zandvoort en dat Hij hem er voor tijd en eeuwigheid voor moge beloonen. Een geestdriftig applaus onderstreepte deze woorden van wethouder Siegers. De heer ZWAAN, oudste lid van den raad, voerde dan namens den raad het woord. Spr. wijst er op, hoe burgemeester Beeck man 30 jaren aan de belangen der gemeente heeft gewerkt, waarvan spr. er 24 met hem mocht samenwerken. Er waren veel moei lijkheden te overwinnen, doch die werden overwonnen. Spr. brengt den burgemeester hartelijk dank voor hetgeen hij voor Zandvoort ge daan heeft. Thans gaat hij het openbare leven verlaten en het zal vreemd aandoen zijn voor zitters-zetel door een ander te zien ingeno men. Bij het scheiden wenschte de raad een stof felijk blijk van waardeering aan te bieden, nl. een fauteuil, het symbool der rust, eti spr. hoopt, dat wanneer de burgemeester daarin een? zijn rust zal genieten hij zal terugden ken aan Zandvoort en wat hij voor Zandvoort deed. Namens den raad bood mevr. Weenink Heida in sympathieke bewoordingen aan mevr. Beeckman bloemen aan. De heer BRAMSON nam dari het woord Als oudwethouder voelt spr. zich gedrongen aen scheidenden burgemeester toe te spreken. Zij, die den burgemeester niet van nabij hebben gekend, begrijpen niet de moeilijk heden, die een burgemeester heeft te door staan, die de belangen der gemeente voor oogen hepft en vooropstelt en die tevens iederen ter wille wil zijn. Spr. heeft altjjd eerbied voor den burge meester en voor zijn werk gehad en door de loyaliteit van den heer Beeckman werden geschillen altijd uit den weg 'geruimd. Dank brengt spr. den burgemeeste- voor zijn kracht en invloed bij het vraagstuk der volkshuisvesting, waardoor dit groote vraag stuk thans bijna is opgelost. Spr. brengt den burgemeester voor alles dank, wat hij voor de gemeente deed en hij hoopte dat de burge meester als inwoner der gemeente, nog tal van jaren zijn Zandvoort zou meemaken. De heer v. d. PLAS wijst er op, dat nu de burgemeester zijn tijd van gaan gekomen acht, hij er van verzekerd zal kunnen zijn, dat hij een welverdiende rust zal kunnen gaan genieten. De heer Beeckman was niet alleen een goed burgemeester maar ook een goed burger vader, die de nooden der inwoners kende en die vvist te lenigen. Srr. weet niet en is nooit te. weten kunnen komen, welke partij de burgemeester is toege daan, maar hij kan wel verklaren, dat de bur gemeester altijd streng onpartijdig was tijdens de uitoefening van zijn ambt, waarom hij als een waardig voorbeeld kan gesteld worden De opvolger van burgemeester Beeckman zal maaien wat zijn voorganger zaaide en als spr* hoopt dat de opvolger burgemeester Beeckman nog zal overtreffen, dan hoopt hij ook, dat die opvolger dit ook zal zijn voor het natuurschoon en de boombeplanting van Zandvoort, opdat burgemeester Beeckman onder den schaduw der Zandvoortsche hoo rnen rijn rust zal kunnen genieten. Dan vraagt de gemeente-secretaris de heer Jellema het woord. Spr. wil, als hem dit wordt toegestaan, op den laatsten dag van het burgemeesterschap van den heer Beeckman even het woord voeren. Slechts drie jaren heeft spr. het ge noegen gehad met den burgemeester te kun nen samenwerken, maar het waren wellicht jaren, die' veel arbeid vroegen. Eerstens was er het financieele vraagstuk, voor Zandvoort van groot belang. Veel is er over gesproken en dank zij het werk en de doortastendheid van den burge meester is thans de baan geopend voorver mindering van den belastingdruk. Dan hét vraagstuk van den woningbouw, dat steeds de volle aandacht van den burge meester had en dat thans zulk een schitte rende oplossing vond, die het einde van den woningnood in Zandvoort beteekende. Al dat werk zal bij ieder in aangename herinne ring blijven en spr. wil voor zich persoonlijk verklaren, dat hij steeds gaarne met den bur gemeester heeft samengewerkt. Ook de heer. J. v. d. BOS, opperbrand- meester spreekt enkele sympathieke woor- son'eel gedaan, ook voor de salarisregplingen. Voor de werklieden in gemeentedienst deed de burgemeester veel. In dit verband wijst spr. op de totstandkoming van het scheidsgerecht voor de werklieden, het re- werkliedenreglement en het Georganiseerd Overleg. Het gemeentepersoneel wil den scheidenden burgemeester «en blijvend aan denken aanbieden, nl. een gashaard en spr. uit den wensch, dat de voorzitter nog aan zijn personeel later zal mogen terugdenken, als hij zijn welverdiende rust geniet,. Het dochtertje van den heer BRAMSON bood dan namens het gemeentepersoneel aan mevr. Beeckman bloemen aan. Op deze lange rij van spr. wilde de bur gemeester» antwoorden. Spr. wenscht gaarne eenige woorden van dank te spreken voor al het waardeerende, hetgeen zooeven geuit is. Het was voor spr. een moeilijke besluit zijn ontslag als burgemeester van Zandvoort te vragen, omdat hij zoozeer aan zijn werk kring gehecht' was. Dertig jaren heeft spr. Zandvoort bestuurd en de evolutie der ge meente meegemaakt. Hij heeft steeds getracht zich aan te passen aan den tegenwoordigen tijd, hetgeen hem echter hoe langer hoe moeilijker vielen thans is spr. qp een leeftijd gekomen, waarop hij het bestuur wil overdragen aan andere per sonen die meer op de hoogte der tegenwoor dige tijden zijn. Spr. zal de laatste zijn om te zeggen, dat hetgeen in die dertig jaren tot stand kwam, zijn werk was. Hij heeft zeer veel medewerking voor alles steeds onder vonden bij de raadsleden, ambtenaren en ook het particulier initiatief, waarvoor spr. allen zijn hartelijken dank brengt, ook aan den raad, die zijn taak zoo vergemakkelijkte. Dank brengt spr. ook aan den gemeente secretaris. Dank zij diens voorlichting is het zoover gekomen dat de toestand der gemeen- tefinanclën thans beterende is. Naast den secretaris richt spr. zijn dank ook tot de directeuren der bedrijven, tot de hoofdambtenaren, inzonderheid tot den heer Hoogeboom. Onmogelijk kan spr. alle leden van het gemeentepersoneel persoonlijk be danken, doch hij wil hier even memoreeren, hetgeen hij reeds eerder zeide. Laat het personeel met ijver werken en zich voorbeeldig gedragen, dan za'l het met zijn verzoeken in voorkomende gevallen ook een gunstig onthaal bij den raad vinden. Voor spr.'s opvolger is een groote taak weg gelegd, maar spr. hoopt, dat zijn opvolger grooten steun zal mogen ondervinden, die hij zoozeer noodig heeft. Spr. zal Zandvoort niet vergeten. Hij blijft er wonen, doch wil zich uit het publieke leven terugtrekken. Indien men dit soms nog een enkele maal wenscht, zal hij ieder gaarne met zijn raad en inlichtingen terzijde staan. Voor de stoffelijke bewijzen van hulde en dankbaarheid is spr. zeer erkentelijk, even als voor de bloemenhulde zijn echtgenoote bereid. Het spijt spr. dat hij den raad en het ge meenteleven gaat verlaten, doch hij hoopt in aller vriendschappelijke herinnering te blijven voortleven. Na een hartelijk applaus sluit de voorzit ter de vergadering. Nog vraagt de heer Ds. Hulsman het woord. Spr. acht het eén voorrecht deze verga dering te kunnen bijwonen, want. hij is ve- s jaren vriend geweest met burgemeester Beeckman. Spr. besluit met de hoop uit te spreken, dat de burgemeester en zijn echtgenoote lang voor elkander mogen blijven gespaard, voor hun familie en voor geheel Zandvoort, voor wie zij zich onvergetelijk hebben ge maakt. Tenslotte, werd nog een telegram, gezon den door den zeereerw. heer pastoor BOHL voorgelezen, luidende „Met aangename herinnering aan welwillende medewerking zend ik burgemeester BEECKMAN mijn afscheidsgroet." Hiermede was de openbare raadsvergadering afgeloopen, maar nog was de huldiging niet ten einde. Ofschoon het weer ongunstig was en telkens de regen neer kletterde, had een gansche menigte zich voor het raadhuis verzameld om de aubade der kinderen aan te hooren. Allereerst verschenen de kleintjes van de bewaarschool onder leiding van mej. v. d. Enden, die een lief afscheidsliedje zongèn. De genoodigden, op het bordes verzameld, hoorden deze kinderlijke hulde aan en de burgemeester ging ze zelf bedanken. Een kleine kleuter mocht het voorrecht smaken aan mevr. Beeckman een mooie bloemen mand te overhandigen. Dan, begeleid door Zandvoortsch Harmonie-Kapel kwamen de schoolkinderen, ongeveef 1200 in getal aan- gemarcheerd en ving de aubade aan onder leiding van den heer J. POST uit Haarlem. Flink werd er gezongen en de zon, die juist even door de wolken brak gaf kleur aan het aardig tafreel. Vanaf het bordes dankte de burgemees ter de kinderen en de onderwijzers en onder wijzeressen hartelijk voor deze grootsche, hulde hem en zijn echtgenoote gebracht. De hulde werd besloten met een défilé van Zandvoortsche vereenigingen met ont plooide vaandels en banieren. Aan dit défilé namen de volgende vereeni gingen deelHet werklieden-verbond „On- Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit. OPGAVE: FABRIKANTEN Haarlem. derling Hulpbetoon" de afdeeling Mannen? koor van „Onderling Hulpbetoon" at Zandvoortsche Muziekkapel de Zang vereeniging „Kunst en Arbeid" de Chr. Zangvereeniging „Emmanuel" de gym nastiek vereeniging O.S.S. de damesafdee- ling van O.SiS. de Zangvereeniging „Stem des Volks" de Zandvoortsche Accordeon vereniging „Oefening baart Kunst" de R.K. Tooneelvereeniging „Vriendenkring" de R.K. Kiesvereenigingde Kinder- en Operette vereeniging de Z.V.V. Zeemeeu wen. Hiermede was de hulde ten einde. Onder de tonen van een pittige marsch werd afgemarcheerd, waarna Zandvoorts Muziekkapel in de muziektent plaats nam en nog eenigen tijd concerteerde. Nog lang bleef het druk in de nabijheid van het raadhuis. Des avonds te half acht werd aan den scheidenden burgemeester een serenade ge bracht door de verschillende zangvereni gingen. Het geheel leverde een fantastisch gezicht op. Het Tramplein was keurig afge zet en voor het raadhuis werd de burge meester toegezongen, onder leiding van den heer E. Dees. De burgemeester zeer bewogen, dankte voor dit gezang. Een donderend applaus volgde op de doodsche stilte. Hierna begaf men zich naar Monopole op het Stationsplein waar den burgemeester het huldeblijk van de burgerij zou worden aangeboden. Dit geschiedde door den wethouder Siegers. Hij zeide dat het huldebetoon van den bur gemeester niet kunstmatig' was opgevat maar werkelijk uit den boezem kwam. Ieder die werd gevraagd mede te werken, deed dit spontaan. Indien de burgemeester terug dacht aan het geen hij had gedaan gedurende zijn bijna 30-jarige loopbaan als burge meester dan kon hij op veel terugzien. Toen hij kwam was Zandvoort nog een visschers- dorp met hier of daar slechts een hotel of pension. Nu leeft Zandvoort bijna uitslui tend van de badgasten en die verandering is tijdens zijn bestuur gekomen. Er wordt geen feest gevierd van het heengaan, .maar men hoopt dat de burgemeester nog lang van zijn rust mag genieten. En de dank van de ge meente komt niet tot uiting in vormen maar is omgezet ook in daden. Namens de burgers biedt hij den burgemeester epn karpet aan en stoelen, en hij hoopt dat wanneer de burge meester het kleed betreedt of rust zoekt op een der stoelen, hij aan Zandvoort zal den ken. Veel heeft de burgemeester gedaan voor volksgezondheid, volkshuisvesting en onder wijs. Hij hoopt dat de burgemeester nog lang van .zijn rust zal mogen genieten. De bijval in de meer dan volle zaal was zeer groot. Hierna werd de burgemeester toegezon gen en daarna gaf de harmonica-club iets ten gehoore wat beide'zeer veel bijval ten deel deed vallen. De Christelijke zangvereeniging Emmanuel zong nu „Halleluja Eeuwig dank en eere.". Onder doodsche stilte werd deze zegebede aangehoord. De heer Siegers verzoekt nadat de Accor dion vereeniging iets ten gehoore heeft ge bracht, den burgemeester het geschenk der bevolking in oogenschouw te nemen. De burgemeester hieraan gevolg gevend, dankt de burgerij. Zijn gevoel is overweldi gend en niet in woorden uit te drukken. Hij had gedacht alleen in den raad afscheid te nemen en als rustend burger te blijven in Zandvoort. Het eerst kon hij niet, het laatste zal hij doen. Hij heeft in Zandvoort veel ontwikkeling zien komen en daar wenscht hij de plaats geluk mee. Als hij nu hoort wat de vereenigingen doen en hij vergelijkt hoe het was toen hij kwam, dan ziet hij dat er veel vooruit is gegaan. Ook de Vereeniging „Onderling Hulpbetoon" die eene groote vereeniging is geworden, doet veel voor de bevolking. De vereenigingen die er zijn, te veel voor hem om op te noemen, werken mee om de plaats vooruit te helpen. Hij dankt voor alles wat hem is bereid en brengt' een woord van hulde die daaraan hebben medegewerkt en het comité in het bijzonder. (Donderend applaus en hoera geroep.) De mandolineclub „Mignon" speelde hier na onder leiding van den heer Oosterveld eenige nummers. Ds. Hulsma, die onder luid applaus werd begroet, sprak hierna over de bijna onge looflijke verandering die Zandvoort had on dergaan. Bijna 30 jaar geleden toen de Bur gemeester hier kwam,bemerkte ik dat hij en ik goede vrienden zouden worden. Eenige dagen na de installatie kwam de burgemeester bij hem en vertelde hem dat hij de taak zwaar vond, vooral in verband met het volkskarakter Nu zou niet één raadslid dit meer doen, maar de burgemeester heeft gevoeld dat er veel in Zandvoorts volk sluimerde en hij heeft alles gedaan om dat te doen ontwaken. Hij hoopt dat de Burgemeester nog lang plezier zal hebben van zijn werk en spreekt den wensch uit dat Zandvoort steeds hooger zal gaan in geestelijk en godsdienstig en mate rieel opzicht. L.uide betuigingen van bijval vielen den geliefden oud-predikant toe en het bleek dat Zandvoort haar geliefden oud-predikant niet vergeten heeft en verheugd was, hem weder eens in haar midden te zien. Muziek en zang brachten vele aangename afwisseling. Het geheel was zeer goed geor ganiseerd en alle vereenigingen, die hadden medegewerkt om aan Burgemeester Beeck man een grootsch afscheid te bereiden heb ben veel eer van hun werk gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1