DE DOM TE UTRECHT GERESTAUREERD DIRK SCHAFER GEHUWD - EEN WONING OPGEVIJZELD GEMENGD NIEUWS LEGER EN VLOOT. BINNENLANDSCH NIEUWS. Geneesheer en letterkundige. Ontvlucht en gevat. Geslacht gevogelte naar Duitschland. De positie der onderofficieren. pFruTszAK'FN. Voetballen op Zondag. «MiiMiiafllSliillitlMgM Ter gelegenheid van zijn 40- jarig doktersjubileum heeft Dr. Frederik van Eerden een vraag gesprek toegestaan aan een persmedewerker van Vaz Dias. Zoo, ben ik aldus froeg hij den interviewer nu 40 jaar medicus a.s. Zaterdag? Weet ik niets van 'k heb 't ook in de pers gelezen, dus zal 't wel zoo zijn, al begrijp ie soms niet, langs welke kanalen de kranten hun berichten krij gen wbar ging Uw dissertatie over? Wacht, die zal ik eens opzoeken Dr. van Eeden zocht in zijn groote, gecatalogiseerde bibliotheek en reikte „de kunstmatige voeding bij Tuber culose" aan En uit het titel blad bleek, dat de promotie 10 Juli 1886. onder het rector magnificaat van prof. mr L. de Hartog had plaats gevonden. Na mijn promotie, vertelde van Eeden verder, vestigde ik mij te Bussum en wel op „Beu kenoord" op den hoek van den" Wichmanlaan en 's-Graven- landscheweg Thans verdwenen. Alleen de 75-jarige dr Fock en dr. Schipper (85 jaar), waren toen hier gevestigd, dus ik kreeg een goede praktijk. Na zeven jaren liet ik er een huls bouwen aan den Kom van 't Spiegel, waar ik acht jaar later het buis bouwde, waar nu Moltzer zijn intrek genomen heeft Twee iaar later woonde ik op Walden, d.w.z. in 't klei ne huis, waar nu de Wiezenk- kers wonen en thans vijftien jaar hier. Nu wilde dr van Eeden de geschiedenis van Walden vertel len Walden bedoelde nooit te zijn een op zich zelf staande kolonie maar een werkende groep van de vereeniging Ge meenschappelijk Grondbezit (G G B.) Bijna zonder uitzondering kan gezegd worden, dat wie zich op Walden als medewerker aan meldde in de eerste jaren, dit zeide te doen uit verheven ide alisme, maar het werkelijk deed uit de meest gewone, grove zelfzucht. Men beweerde de maatschappij te willen verbe teren, maar men kwam 'om een gemakkelijker en pleizieriger leventje te hebben. Al« bewijs hoe zonderling het stond met den ernst en de bedoelingen dezer eerste idealisten strek- ke de volgende onbeschaamde tpreuk, die we onder elkaar op WaHen hadden gemaakt: „Waar Allen Luieren, Daar Eet Niemand Nochtans Eet Die Luiert Als Wij." Inderdaad bleven deze be strijders van het parasitisme eten, ondanks hun luieren, dat wij dus zeggen: parasiteerende op het geld van den stichter. Wellicht verwondert men zich er over, dat dit werd toegela ten Maar men vergete niet, dat het hier niet gold het zoo spoe dig mogelijk rendabel maken van 'n bedrijf, maar de vraag in hoever de arbeiders in staat zijn hunnen arbeid zelf te lei den en te regelen. Maar om die vraag te beantwoorden moest men hen, die beweerden er toe in staat te zijn. gelegenheid ge ven dit te toonen Daarom hield ik mij strikt aan de volgende gedragslijn Ik liet aan hen, die beweerden tot vrijen arbeid in staat te zijn, de gelegenheid hiervan blijk te geven en greep niet in. vóórdat de noodzake lijkheid dwong, dat wil zeggen, voordat de geldmiddelen dreig den uitgeput te raken. Ik stelde geen regels vast, maakte geen bepalingen hoegenaamd, doch behield mij het recht voor op te treden, zoodra de zaak dreig de spaak te loopen. En wat er van Walden over gebleven is? Toch dit, zei dr. van Eeden, dit ik bewezen heb, dat men van de opbrengst van het land kan leven. Zelfs, nu zooveel oppervlakte verkocht is, leef ik van de opbrengst van 4 H.A., voornamelijk van de zeer mooie appels, die we hier verkoopen. Voorts hebben we eigen groen ten en ook melk van m'n eigen koe. M'n boeken en stukken bren gen weinig op Is het geen schande dat m'n twaalf tooneel- stukken niet tot opvoering ko men, terwijl de grootste prullen gespeeld worden? Een heerlijke voldoening waren de opvoerin gen van „De Heks van Haar lem", hier in Bussem en Larenj dank zij de uitstekende leiding van Saa|bom en het spel der spelers, was het succes zoo buitengewoon Ik ben nu juist bezig met De legende van Sancta Sara", 'n Dortsche hei lige Zes tafereelen van de ze ven heb ik af en dan als antwoord op onze verdere nieuwsgierigheid op zijn schrijf tafel tastend, ben ik aan het corrigeeren van een levensbe schrijving, die Pater Padberg van mij gemaakt heeft en die binnenkort zal verschijnen, ter wijl ook mijn ervaringen op droomgebied geplubliceerd wor den. U hebt zooeven gezegd, dat u nog steeds de beginselen toege daan bent, die u op Walden wilde toepassen. Denkt u deze nu in verbinding met de Kat holieke opvattingen te propa- geeren? Dat zal niet kunnen, aldus dr. van Eden, omdat de Paus zijn veto heeft uitgesproken over het samengaan van Katholieken ïn socialisten In de richting van Katho lieke Sociale Actie is voor mij misschien wel wat te doen. Zijn, zoo vroegen we tenslotte al uw vroe gere ervaringen, inzichten en gevoelens op DE GERESTAUREERDE DOMKERK TE UTRECHT is gisteren officieel geopend. Wij geven van dit wereldberoemde bouwwerk een exterieur- en een interieur-foto, na de restauratie. L'IRK SCHAFER, de beroemde Nederlandsche pianist, is Dinsdag te Amsterdam in het huwelijk getreden met mej I. A, Durnstorff. Het bruidspaar voor 't stadhuis. EEN BAANWACHTERSWONING OPGEVIJZELD, aan den spoorweg Amsterdam- Haarlem. Wegens de nieuwe brpggen aan de Houtmankade moest de woning plm. l'A M de hoogte in. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Aan de bron der couran tenberichten: Chamberlain (X)) ontvangt de vertegenwoordi gers der pers. UIT ONZE OOST. Door de katholieken van Batavia werd een feestavond aangeboden aan den Pauselijken Delegaat Mgr. Gijlswijk. Een der levende beelden'; de H. Willibrordus predikt het Evangelie. Z. EXC. DE INTERNUNTIUS, Mgr. Schioppa bracht een bezoek aan de Reinilda-stichting in welwillend te midden der kleinen. de Elandstraat te 's-Gravenhage. Z. Exc. poseerde INTRONISA'llt TE THORN bij Roermond. Een kiekje van de processie met het Allerheiligste, omringd door engelen. zijn bekroond door mijn Katholiek zijn, het- v^elk geen overgangsstadium van mij is. Ik ben en blijf Vierkant Roomsch". In de sterke oogen van den 65-jarige, wiens leeftijd men tien jaar jonger zou kun- gelost in of bekroond door Uw Katholicis- nen schatten, blonk nog de oude strijdlust, me? terwijl hij ons met dezelfde, zoekende, bijna Hoe wisselvaljig mijn leven ook is ge weest er is toch een vaste lijn in te be speuren Ge zelf noemdet „Ellen" als voor beeld van het religeus gevoel, dat ge ook thans in mij meent te bespeuren We|nu, toen ik „Ellen" schreef was ik 28 jaar. En om uw eigen formuleering te gebruiken, al mijn ervaringen, inzichten en gevoelens deemoedige bewegingen uitliet, hij ons ontvangen had. waarmede Een verpleegde uit het krankzinnigenge sticht te Venray, woonachtig te Zevenaar, heeft Dinsdagochtend kans gezien uit het gesticht te ontvluchten en zonder spoor kaartje Zevenaar te bereiken, waar hij Dins dagavond per trein aankwam. De politie was spoedig aanwezig en haalde hem uit zijn woning. Hij is thans opgesloten en wordt naar de inrichting teruggebracht. De Duitsch douane te Essen ziet tegen woordig scherp toe op ingevoerde zendin gen gestlacht gevogelte uit Nederland. In dien geslachte kippen en hanen niet goed en volledig zijn geplukt, gaan zij onherroepe lijk naar ons land terug. Op die wijze moe ten den laatsten tijd zendingen zijn gewei gerd. (Msb.) Uit een aan het hoofdbestuur van de on- dcrofficiersvereeniging „Ons Belang" ver leende audiëntie door den minister van Oor log, ^en heer Lambooy, is, naar wij vernemen gebleken, dat de minister in beginsel voor stander is van de periodieke bevordering, dat hij voornemens is, de opleidingen weder te openen, een raad van beroep in het leven te roepen voor het adviseeren bij geschillen bij bevordering en ontslag. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van L. van 't H. en 6 ande ren, bestuurderen van de voetbalvereeni- ging .Sport Staalt Spieren", die door het Kantongerecht te Oud- Beijerland zijn ver oordeeld tot 0.50 boete subs. 1 dag hech- ternis wegens het doen houden van een voor het publiek t'oegankelijken voetbal wedstrijd op een Zondagmorgen te Klaas waal. i De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 9 November a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 12