1 75 ct Radio-Omroep ïf5Ö.- Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Als de K.S.A. er eens niet was... De installatie van den nieuwen burgemeester van Zandvoort. Q Vrijdag 16 October 1925 50ste Jaargang 16173 Agenda 17 October De Gemeentelijke Zweminrichting. Van onze Rechtbank. Jubileum. Statuten. Een goed idee. RADIO- LUIDSPREKERS per week. omplefe 3 lampstoestellen vanal f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. Efen aanbesteding van vijf millioen. Telegraphisch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. 4 lie at>orin a mentsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: week 0.25 per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij •ooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen), Postrekening No. 5970. Advertenties 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonnes op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoor waarden f O legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I Levenslange gelieele ongeschiktheid tot werken door J1 7C0 verlies van beide armen beide beer.en of beide oog en 1 «ÏU." bi] een ongeval met f OCfl doodelijken afloop nuU. bij verlies van een hand, f |OC bij verlies van een oog l£év.~ duim of wijsvinger een voet of een bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. Ja, wat dan?? Ik zal maar niet de vraag stellen: Als de K S. A. er eens niet geweest was, wat dan? Want wat dan in Katholiek Nederland ge beurd zou zijn, wat dan achterwege zou zijn gebleven, hoe 't er dan met onze sociale organisaties zou uitgezien hebben, is niet te zeggen. Al wordt maar al te vaak vergeten, welk een staat van dienst de K. S. A. heeft, wat zij deed voor de ontwikkeling der geesien, wat zij gaf aan leiding, hoeveel goeds aan haar 't ontstaan dankt, wij moeten veel meer aandacht schenken nu aan heden en toekomst. Want het heden is verre van roos kleurig en de toekomst duister. Makr voor de velen, die, weinig naden kend, vragen durven, waartoe de K. S. A. in onzen tijd nog nuttig kan zijn, mogen we wel eens die andere vraag onder de oogen zien: Als de K. S. A. er eens niet was? Wat dan? Wel, dan zou men er onmiddellijk «ene stichten. Wellicht met een anderen naam; maar in alle geval een soortgelijke centrale van organisaties. Misschien met «enigszins andere statuten en andere gele ding en karakter; maar daarom nog niet een betere. Ongetwijfeld zou de behoefte aan zulk een centrale gevoeld worden; misschien als de éénigste mogelijkheid om uit de im passe, uit de malaise van het katholiek ver- eenigingsleven te geraken. Och, het is zoo gemakkelijk te verklaren: De K. S. A., vroeger een onmisbaar instituut, beeft haar tijd gehad, we kunnen haar voor taan wel missen en alléén loopen, zonder leiband. Wat bereikt zij feitelijk nog? Moe ten er nog vereenigingen worden opgericht? Hebben wij hare bibliotheek, haar sprekers, baar adviezen nog noodig? Wat voor leiding gaat er nog van haar uit? Ziet eens: laten we elkaar goed verstaan. Een menigte vereenigingen, die haar ont staan en eersten bloei aan de K, S. A. te danken hebben, zijn inderdaad forsch en we lig uitgegroeid. Van de eerste loop-lessen op den weg der organisatie hebben zij uitste kend geprofiteerd. Zij hebben nu haar eigen bestuurders, haar eigen bureaux, haar eigen organen, enz. enz. En .verder: het katholiek vereenigingswe- *en heeft zich tot verre uitersten gesplitst en gespecialiseerd. Zoodat voor bijna dezelfde belangen vaak meerdere kath. vereenigingen - werkzaam zijn. Maar die vereenigingen gaan achteruit in ledental. De vereenigingsidee is niet meer zoo krachtig onder ons. Van den éénen kant valt nog wel eens een of andere verteenigjng op te richten; ik denk b.v. aan verschillende vrije beroepen, aan dc emigratie, enz. Van den anderen kant lijkt ons vereenigingsleven v«ei op een sedert jaren óngesnoeiden vruchtboom. Veel doodgeschoten takken, Veel gedeeltelijk verdord hout, veel te dicht gewas, weinig vruchten. En aan den stam zooals ik de K.. S. A. ïou willen noemen zijn in den loop der jaren, nieuwe, wilde zijtakken uitgeschoten, die nu allemaal stammetje willen spelen, het werk van den eigenlijken stam willen doen, maar aan dien stam intusschen kostbare sap pen onttrekken, waarvan het geheel le-en moest; het geheel, dat nu te kwijnen staat. Zoo verliest het geheel zijn vruchtbaarheid niet alleen, maar ook zijn schoonheid. Het wordt een wildernis. De takken benemen, veel te dicht als zij staan, elkander lucht en licht Maar inplaats van dat te erkennen, en te adviseeren: Zet er flink het snoeimes in en de vruchten zuilen vanzelf komen, wil men een anderen boom planten, waarvan de vruchtbaarheid nog zal moeten blijken. De K. S. A. zou ongetwijfeld de laatste jaren véél meer tot stand gebracht hebben, had men haar rustig laten doorwerken, van de noodige financiën voorzien, haar niet, ik zei bijna; doodgepraat, laat ik dan zeggen: in zwijm geredeneerd. O neen, zij heeft niet stil gezeten, véél meer gedaan dan de meesten weten of besef fen. Maar wat zij nog doen kan in de toe komst, is van veel grooter belang. Maakt baar, door een eindelijke goede financiëele regeling èen opgewekt leven mogelijk, en gij zult het zien: de K. S. A. heeft baar taak nog lang niet ten einde gebracht. Meer dan ooit moet thans gewerkt wor den aan bewaring of herstel der eenheid on der onze groote organisaties. Meer dan ooit moet bij den overvloed van vereenigingen, worden aangestuurd op vereenvoudiging en combinatie. Vooral ook plaatselijk. Gelukkig beginnen sommigen dat in te zien. De pennen raken los. Het probleem wordt gesteld. Wie zal de kwestie aansnijden? Een der groote, centrale organisaties? Geen van haar heeft daartoe roeping of volmacht of zelfs maar het onvoorwaardelijk vertrouwen der andere. Evenmin als zij die roeping en dat vertrouwen genieten, wanneer algemeene en katholieke belangen moeten behartigd worden of ver tegenwoordigd. Dat alles kan alleen beproefd of gedaan worden door een super-centrale, eene als de K. S. A. Als die er eens niet was. Dan zou men spoedig inzien, dat er zoo iets komen moest, enmen zou die su per-centrale gaan stichten, onder welver diend applaus van geheel Katholiek Neder land. Zou men dan maar niet redelijker en ver standiger handelen, wanneer mea de bestaan de in wezen en leven hield, tot haar bestaan het noodige bijdroeg verbeterde, zoo noo dig, wat verbetering behoeft? Maar oude, beproefde schoenen niet wegwierp in de va ge hoop, dat nieuwe beter zullen zijn en ge makkelijker zullen zitten? Die vraag beant woordt zich zelf. L. VAN AKEN. Heeswijk. Sociëteit „St. Bavo" Zangles uur Geel Wit 5 uur Gewone zitingen 7 uur „Amicitia" 7.30 uur. Stadsschouwburg N.V. Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel „De Vijandin" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint rran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26J4 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI.weg 309. Overveen fdr C Bosch). R. K, Leeszaal en uitieenbibliotheek Jausslraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en vaD 710 uur. be halve des Maandagsochtenas eu op Zon en Feestdagen. Uitléenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens* dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dag: en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben -- TeL 11671 R. K. Bevolkïngsbureau G,ebouw Sinl Bavo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken -der S- E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen gankeiijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde ™- St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (KleverparkwegJ Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. In den afgeloopen zomer is een zeer druk gebruik gemaakt van de gemeentelijke zwem inrichtingets, zoowel door de abonné's, ge bruikers van afzonderlijke of 10-baden kaarren, door schoolklassen en nièt-befalende bezoekers. Door de verschillende categoriën van be- talenden werden aan de Houtvaart genomen 40816 baden, aan de Delft 80414. De aan tallen baden, op de afzonderlijke vereeni- gingsuren genomen, zijn hierin niet begrepen. In het bijzonder de afdeeling voor koste loos gebruik heeft een aantal bezoekers ge noteerd, dat eigenlijk ver boven de capaci teit dezer inrichting uitgaat, n.I. 71516. Het totaal aantal zwembaden in het sei zoen 1925 bedraagt voor de drie inrichtingen te samen 192.746, hetgeen, vergeleken bij het seizoen 1924, een vooruitgang betee- kent van meer dan 50.000 baden. Ook het schoolzwemmen bracht heel wat kinderen in contact met de zweminrichtin gen, aan de Houtvaart werden 9171 school- baden verstrekt, in de inrichting aan de Delft 4546. Diefstal. De 25-jarige los-werkman J. K. uit Veisen stond gisterenmiddag terecht terzake diefstal van een rijwiel te Heemstede. Doordat de fiets reeds herhaaldelijk verkocht was, kon deze niet meer aan den eigenaar worden teruggegeven. Bekl. zeide door ernstigen geldnood tot de daad gekomen te zijn, daar hij geen werk had. Her O. M. zeide dat bekl. reeds vier maal veroordeeld was en eischte daarom 9 maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Inbraak. In September had J. v. S. ingebroken in het paviljoen aan den Zeeweg te Bloemendaal en had daar 50 reepen chocolade, 10 doosjes sigaretten en 100 prentbriefkaarten wegge nomen. Bekl. was binnengekomen door ver breking van een ruit. Het O. M. vroeg, rekening houdende met het feit dat bekl. reeds 10 maal veroordeeld was in de laatste 10 jaar, een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek van preventief. Rijwieldiefstal. Terzake verduistering van een rijwiel werd tegen den 29-jarigen Th. O. een gevangenis straf van 9 maanden geeischt. Op een vraag van den president of bekl. nog iets had te zeggen riep deze de clementie van de rechtbank in. „Als ik daar zit, krijg ik m'n eten op mijn tijd, maar ik weet niet of m'n jongens dat krijgen." Overtreding politiever ordening. In hooger beroep stond terecht de 29-jarige Sijtje Boes te Marken, terzake overtreding van de politieverordening. Door den kanton rechter te Purmerend was zij veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Op 22 April zou zij de Marken bezoekende touristen hebben toegeroepen „If you like you can see the inside of an old Marker home." Sijtje verklaarde in 't geheel niet geroepen te hebben. Ze had slechts gewoon gepraat. Uitvoerig gaf zij daarop de situatie weer. Het bedoelde huis aan den Havendijk was speciaal neergezet voor vreemdelingen. De stand daar is prachtig. Dezelfde grond was reeds eerder door 14 andere Markers aange vraagd, doch door haar werd het gelukkiger wijze gekregen. Toen heeft de Gemeenteraad 2 jaar de bouwvergunning aangehouden. De reden In den Gemeenteraad heeft een wethouder zitting, die twee dochters heeft. Deze twee dochters hadden dezelfde zaak willen beginnen. Ook een hotelhouder was haar niet genegen. Aanvankelijk had ik, aldus Sijtje, alleen een huis in de Kerkstraat, De menschen kwamen bij mij en dronken een kopje thee, alles voor niets, meer voor de gezelligheid. Zoo zijn o.a. geweest de Amerikaansche gezant, Mi nister de Geer e.a. Vele menschen willen iets meenemen uit een Markenwoning. Nu, alles is te koop. Zoo kocht een zoon van oud-mi- nister Cremer nog een kast. Het is aardig om te zien, zoo'n Markenkamer. Ik zeg niet dat zij koopen moeten, alleen zeg ik U kunt vrij binnenkomen, het staat te bezien. Dan storm den de menschen direct naar binnen, vooral waar ik drie talen spreek. Nu wil de gemeen teraad, dat ik niets meer zeg, nou dan kan je je zaak wel opdoeken, want als je zelf je best niet doet, kun je wel gaan. Dan heeft er den geheelen zomer een rijks agent voor de deur van mijn woning gestaan, die den menschen zeide door te loopen. En het verkeer werd absoluut niet gestremd, daar de beun groot genoeg is. Een mijnheer van een reisvereeniging noemde het „posten". Veel schade heb ik hiervan ondervonden. De gidsen met vreemdelingen komen wel doch als een gids van Koppen en Verschure komt met een zestig of tachtig menschen, dan moeten zij doorlpoopen. Mr. Josselin de Jong merkt op er zelf ge weest te zijn en werkelijk last te hebben on dervonden van de drie meisjes die in de deur stonden. Het O. M. vond dat niets nieuws naar vo ren was gebracht en eischte daarom bevesti ging van het vonnis, waarop Sijtje zeide het verschrikkelijk te vinden. Men belemmert haar in haar zaak. De verordening is gemaakt tegen het bede len, voor die vrouwen, die de menschen in huis lokken om fooien. Dat doe ik niet, aldus Sijtje. Dit is zakelijk. En dan ze hebben me steeds dwars gezeten. Eerst verkocht ik op Zondag, toen kwam de Zondagwet. Nu is dat het ergste niet. Als je een heele week ge werkt hebt, dan verdien je je rust. Maar nu wil de christelijke gemeenteraad niet, dat op Zondag aan particulieren ver kocht wordt, waarom nemen zij dan wel kop pen geld aan op Zondag. Elke vreemdeling moet 7 cent betalen als hij op het eiland komt. En dat waar de burgemeester zelf gezegd heeft niet te begrijpen, dat de menschen geld willen trekken uit de Volksronde. De uitspraak in deze zaak zal nader plaats hebben. Uitsp-raken van Donderdag 15 Oct. 1925. H. F. P., machinebankwerker, wonende te Haarlem, vrijgesproken Th. L. de L., fabrieksarbeider, wonende te Purmerend, gedetineerd, „Diefstal", zes maanden gev. straf m. a. pr. hecht., o.v. M. D. de R„ fabrieksarbeider, zwervende, thans gedeti neerd, „oplichting", drie maanden gev. straf, m. a. pr. hecht., o. v. G. D. v. W., los werk man, wonende te Zaandam, thans gedeti neerd, „diefstal",.zes weken gev. straf, m. a. pr. hecht. o. v. L. M., hvr. Ph. C., wonende te Haarlem, „appèl overtr. Motor- en Rij wielreglement", vonnis kantonrechter be vestigd behalve wat betreft de toewijzing der civiele vordering, die ontzegd is J. D., fabrieksarbeider, wonende te Assendelft „appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", von nis kantonrechter Haarlem bevestigd M. L. A. B., zonder beroep, wonende te Velser- oord, gem Veisen, „appèl overtr. art. 436 W. v. S." vonnis kantonrechter Haarlem be vestigd F. B., wonende te Wijkeroog, gem. Veisen, „appèl overtr. Alg. Pol. Ver. Vei sen", vonnis kantonrechter Haarlem be vestigd F. B. wonende te Wijkeroog, gem. Veisen, „appèl- overtr., Alg. Pol. Ver. Vei sen", vonnis kantonrechter Haarlem be vestigd I. C. wonende te Haarlem, „appèl overtr. Winkelsluiting Haarlem", vrijge sproken D. K., los werkman, gedomicili eerd te Haarlem, thans gedetineerd, „dief stal", zes maanden gev. straf m. a. pr. hecht, o. v. P. v. N., los werkman, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, „heling", twee maanden gev. straf m. a. pr. heclit. o. v. C. v. W., hvr. A. B., wonende te Zandvoort, thans gedetineerd, „Art. 250 W. v. S.", een jaar gev. straf m. a. pr. hecht. o. v.. Maandag 9 November a.s. hcopt de heer Th. P. Donkerlo den dag Te herdenken, dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij de N. V. Werf Conrad, afd. grofbankwerkerij. Dé „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöperatieve Bouwvereeniging „De Eendracht", van de Coöperatieve Tuin- bouwvereeniging „Eigen Tuin" en van de Coöperatieve Bouwvereeniging ;,Nut door Spaarzaamheid," allen alhier. Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen vao $.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4.30 Avondbericbten over de H. D O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur. Engelsche stations 365495 M? dage- lijks concerten, lezingen, enz. van 7 20 ca. 11 uur. Zondags ook van 3.50 uur. Daventry 1600 M dagelijks. Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca, 11.30 uur concert, zang, lezing, enz Zondags van af 3.50 en 8.50 uur H. D. O. 1050 M. dagelijks Politiebe- beriehten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtie 's Maandags 5 uur. Avondconcerten dage lijks 8.10 uur, zie verder event, bijzonder heden hieronder Radio Paris 1750 M Dagelijks concert, zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel 265 M dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eiffeltoren 2650 M. dagelijks (onder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag, Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M. concert te 7.50 uur. Duitsche stations 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz. De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur. BIJZONDERHEDEN. Daventry 8.10 Radio Sounds 8.40 Redevoeringen. 9.50 ,Dear little Bil- lie", operette. 10.50 Zangrecital. H. D, O, 8.10 Studio Kamermuziek. Munster 3 uur. Volksliederen. De Kleine Houtstraatvereeniging heeft een aardig idee naar voren gebracht, door het initiatief te nemen des avonds de winkel étalages te verlichten. Er wordt over ge klaagd dat sipds de invoering van de 8 uur winkelsluiting de winkelstraten zoo'n doodsch aanzien hebben, dat het heelemaa! geen pretje meer is. na 8 uur nog eens t< w andelen in de stad. Vanzelf missen de win keliers ook de reclame, die van een mooi verlichte étalage uitgaat. Nu wil de Kleine Houtstraatvereeniging de étalages aan den buitenkant verlichten. De lampen zouden dan op één leiding worden aangesloten ec door middel van een kloksysteem gelijk tijdig aan en uitgaan. Er zijn aan dit denk beeld veie voordeelen verbonden. Niet al leen worden de étalages verlicht en trekken de winkeliers voordeel van deze reclame, maar ook de winkelstraten zullen er leven dig door verlicht worden, wat de gezellig heid in de straten ten goede zal komen. Bovendien behoeft in dien tijd de gemeen telijke verlichting in die straten niet te bran den hebben de lichtfabrieken een voordeel doordat zij stroom leveren in een tijd, dat er meer stroom geproduceerd wordt dan afezet. Het is een denkbeeld dat, dunkt ons, dt studie onzer lichtfabrieken waard is. De verlichting zelve en ook de wijze, waarop zij verkregen wordt, kan bijdragen tot de verfraaiing onzer stad entot stijving van onze gemeentekas. Gisteren had de officieele installatie plaats van den nieuw benoemden burgemees ter van Zandvoort, den heer H. v. Alphen. Daartoe was te 2 uur een openbare raadsvergadering belegd. Het was ongeveer kwart voor twee, toen de nieuwe burgemeester, vergezeld van zijn echtgenoote en eenige familieleden per auto voor het raadhuis arriveerde. Zandvoort's Harmoniekapel, die zich op het plein voor hel raadhuis bevond, zette het Wilhelmus in. Talrijk was de belangstel ling van de ingezetenen der gemeente om dien nieuwe Burgemeester te zien. De Burgemeester wordt door de wethou. ders en den gemeente-secretaris ontvangen. In de raadzaal, die in dezelfde smaak volle versiering prijkte als den vorigen dag, had zich inmiddels een talrijk gezelschap verzameld. Weer was de groote zaai tot in de uiterste hoeken gevuld. Onder de talrijke genoodigden bevonden zich, oud burgemeester Beeckman en diens echtgenoote, de heer C. Maarschalk, burge meester van Haarlem, de heer S. Vening'Mei- nesz, griffier der Prov. Staten, de oud-weth. Baron H. Collot d'Escury, de oud-ge- meente-secretaris, de 'neer P. L. dc Vries, de commissaris van politie, de heer Lovink, de gemeente-secretaris van Westzaan, de heer W. R. Drost, verschillende leden van het gemeente-personeel van Westzaan en tal van vooraanstaande personen uit Zand voort. t Alvorens de nieuwe burgemeester wordt binnengeleid, betreedt Mevr, van Alphen, begeleid do6r wethouder Siegers de raads zaal en neemt naast den ledigen voorzitters- zetel plaats. Wethouder Siegers opent als waarnemend burgemeester de vergadering en leest den benoemingsbrief van den heer v. Alphen tot Burgemeester van Zandvoort voor. Vervolgens verzoekt hij wethouder Mole naar den heer Zwaan en den, heer Jellema den burgemeester binnen te leiden. Als de heer v. Alphen binnentreedt ver heffen allen zich van hun zetel. Wethouder Siegers neemt het woord. Spr. valt de eer te beurt namens dc burgerij van Zandvoort den nieuw benoem den burgmeester welkom te heeten en geluk te wenschen met zijn benoeming. Toen bet bekend werd, aldus spr-, dat burgemeester Beeckman als burgemeester zou aftreden, rees aanstonds te Zandvoort de vraag, wie zal zijn opvolger zijn. Toen vernomen werd, dat de heer Van Alphen, burgemeester van Westzaan be noemd was, werd dc nieuwsgierigheid grooter en vroeg men zich af, wat de nieuwe burgemeester zou zijn en dc boop werd ge uit, dat de nieuwe burgemeester de ge meente groot zou maken. Spr. stelt den heer Van Alphen den raad voor. De heer Van Alphen is in een gemeente gekomen, waar veie vraagstukken om een oplossing vragen. In den raad bevinden zich evenzoovele specialiteiten op elk gebied, om die vraagstukken te beoordeelen. De komst van den nieuwen burgemeester brengt niet, zooals men wellicht zou kun nen denken, een algchecle ommekeer in de gemeentezaken. De raad laat zich niet drin gen, doch leidt zelf de gemeentepolitiek. De leiding van den voorzitter aanvaardt hij echter gaarne. De zaken en vraagstukken worden be spreken zonder dat raadsleden een blad voor den mond nemen, evenmin als de wet houders. Daarom komt de uiting van ge dachten soms in scherpe omlijsting le staan. Burgemeester Beeckman had er slag van met veel tact te leiden en spr. hoopt dat burgemeester v. Alphen veel van dien tact zal overnemen. De heer v. Alphen komt in een gemeente, waar het vraagstuk der ge- meentefinanciën en woningbouw grooten- deeis geklaard is. Toch, bij de aanstaande behandeling der gemeentebegrooting komt veel werk, doch naar men reeds vernomen heeft, gaat er een groote werklust van den heer v. Alphen uit. De nieuwe burgemeester krijgt een corps van goede ambtenaren en spr. vermeldt vooral den gemeente-secretaris, den heer Jellema, die voor de gemeente een buiten gewoon goede kracht is. Spr. uit de hoop, dat de echtgenoote van den burgemeester, haar man in dagen van moeizamen arbeid zal opbeuren en hij hoopt, dat God hem in zijn werk zal helpen. Met deze woorden hangt spr. den heer Van Alphen den ambtsketen om en ver klaart den nieuwen burgemeester voor ge ïnstalleerd. Vervolgens neemt de heer v. Alphen bet woord en beantwoordt de rede van den heer Siegers ongeveer aldus: In de allereerste plaats, het spreekt van zelf, zij het mij vergund mijn welgemcenden dank aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin te brengen voor mijne benoeming tot Burgemeester van Zandvoort, ik moge die gevoelens van erkentelijkheid ook uit strekken tot Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw voor het in mij gestelde vertrouwen, terwijl het feit, dat de Commissaris der Koningin mij geschikt acht om aan het hoofd van onze mooie gemeente te staan, mij wel in hooge mate gelukkig en dankbaar stemt; ik word hiermede op voor mij bijzonder vleiende wijze herinnerd aan de aangename verhou ding, die ik in mijn vorige gemeente bij voortduring tot het Provinciaal Bestuur mocht aanwezig achten. Wil van mij thans nog geen lange beschou wingen verwachten ove: de wijize, waarop ik mij voorstel de vele vraagstukken, die zich in onze gemeente ongetwijfeld voor doen te helpen oplossen of uit te voeren, daargelaten, dat de onbekendheid met die problemen de beoordeeling er van in een ijdel daglicht kan stellen, zouden mijn grootste voornemens toch stranden, indien ik mij niet verzekerd mag achten van de medewerking van de raadsleden en meer m engereu kring van de wethouders, den gemeente-secretaris en alle overige personen in gemeentedienst werkzaam. Ik ben mij ten volle bewust van de groote moeilijkheden, die zich bij het bestuur van een badplaats als Zandvoort met hare mooie, maar tevens is sommige opzichten eenigszins eigenaardige ligging kunnen voor doen; zonder de eischen der bezoekers van korteren duur te verwaarloozen, dient m. i. 4e naam van Zandvoort ook verder dan in de naaste omgeving een klank van bewon dering en achting op te wekken. Deze moeilijkheden bekijk ik niet met pessimisme. Zandvoort met haar frisschen wind eigent zich allerminst daartoe; ik erken de veranderde toestanden die zich vermoedelijk over de geheele wereld vol trekken; alleen vraag ik mij in alle be scheidenheid wei eens af of het tempo niet als een weinig te snel kan aangemerkt worden. Thans een woord tot U, mijnheer Beeck man, mijn voorganger: wat zuilen vele ge dachten door uw hoofd gaan nu U deze voorzitterszetel door mij ziet ingenomen, gedachten aan een negenentwintig-jarige ambtsvervulling. U kwam hier in den tijd van ouderwetsche wals en polka, om in dans- taal te spreken, men nemen mij deze uit drukking als nieuw-Zandvoorter niet kwa lijk; het rhythmc is tegenwoordig zoo ver anderd, het is meer tegen den draad in, meer hoekig. Het zal U vermoedelijk wel eens zwaar gevallen zijn om die nieuwe maatverdeeling te erkennen; ik ben over tuigd, van uw overgroote genegenheid voor Zandvoort en wanneer het mij mocht ge lukken onze badplaats te doen groeien op een wijze, die met hare werkelijke belangen in harmonie zal blijken te zijn, D een der eerste is om zich daarover te verheugen. Een speciaal woord van dank richt spr. vervolgens tot den wethouder, den heer Siegers voor de door hem gehouden wel komstrede. En zoo, vervolgt spr., wanneer ik dan vefder in de zaal zie, dan treft mij in de eerste plaats de belangstelling van vele ingezetenen. Die belangstelling geefi reden tot verheugenis en wel daarom, omdat wij elkaar allen noodig hebben en hun tegen woordigheid misschien als een stille toe zegging hunnerzijds voor die vereischte medewerking opgevat kan worden. In zie mijn familie en vrienden, na tuurlijk zijn zij present wanneer zich een belangrijk en eervol feit als zich heden in mijn ieven voltrekt, voordoet. Zij verheugen zich in deze onderscheiding. Ik bedank hen voor dit. blijk van medeleven. Ook tot den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, richt spr. eenige woorden «n bij hoopt, dat de verstand houding altijd zeer vriendschappelijk zal mogen zijn. Waaneer men-zoo een vreemd leven be gint, aldus spr., dat wal mij betreft onge twijfeld veel moois zal inhouden, maar mis- seinen ook wel eens strijd, wat een heer lijk aanmoedigend gezicht is dan de tegen woordigheid van U Westzaners, ik zie de gemeentesecretaris, mijn ijverigen bekwamen medewerker; het secretariepersoneel, steeds paraat; de politie, actief en gepensionneerd, altijd tactvol; den gemeente-opzichter en zijn trouwe hulp, flinke menschen; ik be dank U allen voor het vertrouwen, dat U in uw loods stelde. In mijnkleinen, lachenden jongen heb ik de mooiste herinneringen aan U, mijne Westzaansche vrienden bij mij. En thans tot slot een woord aan de pers. ik bedank haar voor de artikelen, die, voor zoover door mij gelezen, zich wel zeer gunstig over de (benoeming uitlieten. ïk vraag mij alleen maar af of het gezegde, de pers neme liet mij niet kwalijk, van „men moet niet alles gelooven wat in de courant staat" ook op deze stukken niet weinig van toepassing is? De bloei van Zandvoort is, behalve van zonnige warmte, ook afhankelijk van een goede pers. Niet om een persoonlijke reclame hiermee te beoogen, maar in het belang van mijn gemeente, roep ik uwe medewerking in en verkiaar mij daarom gaarne bereid U steeds voor zooveel moge lijk van dienst te zijn en vertrouw door die toezegging ook op uwe medewerking om te bevorderen, en met dezen wensch wil ik besluiten, dat de naam Zandvoort ge dachten aan genot, aan jolijt, maar ook aan fatsoen naar voren zal roepen. De heer Zwaaan wenscht den heer Van Alphen namens den raad met zijn benoe ming tot burgemeester geluk. De raad en de burgemeester zijn voor elkander nog vreemd, maar wanneer men vertrouwen in elkander stelt, zal met overleg alles in goede b&nen geleid kunnen worden. Op één vraagstuk, nl, dat der volkshuis vesting, wil spr. nog de aandacht vestigen en hij besluit met den wenscb, dat de arbeid van den heer Van Alphen tot groote zegen der gemeente zal strekken. De voorzitter dankt voor deze woorden en vraagt de hulp van den raad om zijn arbeid te steunen. Mevr. WeeninkHeida 'biedt vervolgens mevr. v. Alphen bloemen aan in de Zand- voortsche kleuren, geel en blauw en zij uit den v/ensch, dat mevV. v. Alphen er spoedig in moge slagen de harten van alle Zand- voorters te winnen en zij hoopt dat de burgemeester en «ijn echtgenoote er in mogen slagen de belangen der gemeente uitstekend te behartigen. Hiermede was de officieele raadsvergade ring ten einde. Van de receptie, die thans volgde, maak ten zeer velen gebruik om met den nieuwen burgemeester kennis le maken. Hedenmorgen werd door den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland aanbesteed: ,,het bouwen van het buitensluishoofd en bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den bouw eener schutsluis c.a. te IJmuiden, ingevolge de wet van 2 Janu ari 1917. Raming 5.125.000. Ingekomen waren 10 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Industrieele Beton Maatsch.., Amsterdam, 4.763.000. Remise Westfalische Bauindus- trie, bijkantoor Nijmegen 6.127.000 D. den Breeën en v. d. Bout, Nijmegen, 5.048.000. J. P. Broekhoven, Nijmegen en A. v. Zuilen, Groningen 4.674.000. Nederlandsche Aanneem-Maatschappij, voor heen H. F. Boersma, Den Haag 5.390.000. N.V. H. Butzer's Beton en Waterbouw, Den Haag, 1ste aanbieding 5.128.250, 2de aan bieding 5.107.566. Hollandsche Maatschap pij tot het maken van werken in gewapend beton, Den Haag, 1ste aanbieding 4.976.000 2de aanbieding 4.935.000. N.V. Chrisliaai en Nielsens Gewapend Beton Maatschappij, lste aanbieding 5.423.200, 2de aanbieding 5.390.200 N.V. Internationale Gewapende Beton bouw. Breda, 5.854.790.—: N.V. .JUbetara" VlIIMMMfi, Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morden worden opgestoken om 5.31. OPGAVEs J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen van 16 October. Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 749.5 m.M. te Var doe. Verwachting van den avond van 16 Octo ber tot den avond van 17 October: Zwakke tot matigen, westelijke tot Zuid- westeiijken wind, gedeeltelijk bewolkt met kans op regen, mogelijk nog eenige stijging in temperatuur. Bagger en Bouwmaatschappij Den Haag 1ste aanbieding 5.250.000.—, 2de aanbieding 5.230.000.3de aanbieding 5.110.000.— 4de aanbieding 5.125.0005de aanbie. ding 4.980.000.—, 6de aanbieding 4.995.000.—. INBRAAK TE LEMMER. LEMMER, 16 Oct. In den aigeloopen nacht is ingebroken in het kantoor van dc Holland-Friesland-Groningen lijn, aimer. Achter in de brandkast is een gat gemaakt; een belangrijke som gelds wordt vermist. Van de daders is geen spoor gevonden. DE HANZEBANK TE DELFT. Een eerste uitkeering. Naar wij vernemen, zal in den loop van deze maand door de directie van de N. V. Hanzebank te Delft, een begin worden ge maakt met eer. eerste uitkeering aan de crediteuren van de Bank. Deze uitkeering zal 10 pet. bedragen. De commissie van toezicht op de liquidatie heeft gemeend, dat crediteuren het meer op prijs stellen, reeds nu 10 pet, te ontvangen, dan te wachten totdat de te ontvangen baten een hoogere uitkeering zullen toelaten IN DE DOMMEL VERDRONKEN. BOXTEL, 16 Oct. Gisfermiddag moesl een circa 80-jarige werkman in den tuin van wijlen den heer H. appels afdoen, waarschijnlijk is de ladder van den oever in de Dommel gegleden, met het gevolg dat de man in dc rivier geraakte en ver dronk. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. LOCARNO, ,16 Oct De conferentie tus- schen Luther, Strescmann, Schubert en Briand, Van der Velde en Chamberlain, duurde van 6/4—10 uur. De Duitschers trachtten verzachtingen te verkrijgen van het regiem der bezetting. Verwacht wordt dat hedenmorfjen totale overeenstemming zal bereikt zijn tusschen Polen, Tsjecho- Slowakije en Duifschland. De voltallige slotzitting de conferentie, zal dan de arbi trage-verdragen tusschen deze landen goedkeuren. LONDEN, 16 Oct. In diplomatieke krin gen te Londen is het bericht van de over eenstemming te Locarno met groote vol doening ontvangen. Naar hier vernomen wordt, is de overeenstemming voornamelijk te danken aan het feit, dat Tsjecho-Slowa- kije en Polen hun eischen betreffend da garantie van Frankrijk van hunne grenzen, hebben ingetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1