fflflMEMóD i E.UWS ST ATEN-GENERA AL TWEEDE KAMER. KERK EN SCHOOL. MARKTNIEUWS. Adres van Ons Belang. Honderdjarig notariaat in één familie. De actualisten. De verloving van H. M. de Koningin. STAATSBEGROOTING VOOR 1926. Buitenlandsche Zaken. Gebrek aan mededeelzaamheid. Economische politiek. Het gezantschap bij hel Vaticaan. Salarissen Rijksambtenaren. Bioscoopwet Geheime distilleerderij. Een appeltje voor den dorst. Het „onbekende'r schip weer vertrokken. Oneerlijke colporteur. Nalatige kiezers veroordeeld. De „Eemdijk" gestrand. Plotselinge dood. De stormramp van 10 Augustus. De moord op Pater Geny S. J. Inbreker aangehouden. Valsch beschuldigd. Een zeldzaam jubileum. De nieuwste celwagen. Een „wedstrijd" met een treurig einde. Met een auto te water gereden. Aan de gevolgen overleden. Ernstig ongeluk. Een dader van kerkdiefstallen ontdekt. Door een 28 meter hoogen schoorsteen gevallen. Het onverwachte schot. De belastingontduiking in de mijnstreek. Gezonde gemeente. Wantoestanden in het Tand heelkundig Instutuut der der Universiteit te Utrecht. VISSCHERIJ. Het Hoofdbestuur van Ons Belang, Ver- eeniging van onderofficieren enz., heeft een uitvoerig adres gezonden aan den Minister van Oorlog waarin het den Minister nog maals met grooten nadruk verzoekt wel te willen bevorderen dat de onderofficieren thans als nooduitkeering over 1925 wordt toegekend een bedrag overeenkomende met een maand salaris tot een minimum van 100. Woensdag vierde te Berghem (Limb.) de familie Notaris Mr. Bijvoet, het 100-jarig bestaan van het Notariaat in rechte lijn bij de familie. S. P. Bijvoet werd notaris 17 September 1925, H. A. H. Bijvoet 14 Ja nuari 1868, mr. H. A, H. Bijvoet 23 Jan. 1909, Volgens „De Rsb." zijn thans alle afdee- fingen alsmede het hoofdbestuur van de Nationale Arbeiders-organisatie opgeheven, zoodat genoemde organisatie nu uit het ka der der vakvereenigingen is verdwenen. De organisatie was indertijd opgericht door enkele leden van het Verbond van Actualisten. Heden, 16 October, is het 25 jaar geleden, lat H. M. de Koningin in een buitengewoon nummer van de Staatscourant haar verloving mededeelde met Zijne Koninklijke Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin. Aan het voorloopig verslag is het volgen de ontleend: Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de Regeering ten aanzien van het- buitenlandsch beleid nog steeds niet de mededeelzaamheid betracht, welke zonder schade voor 's lands belang mogelijk zou zijn. Verscheidene ieden gaven uiting van hun Icvoel van ongerustheid over de protectio nistische politiek van andere landen. Eenige leden achtten zich, hoe groote waardeering zij in het algemeen ook hadden voor den arbeid van den minister, verplicht te constateeren dat deze naar hun meening, waar het onze economische relaties met Duitschland betreft, niet zoodanig is opge.- treden, als men na de ten vorige jare door hem gedane toezeggingen had mogen verwachten. Gevraagd werd of, en zoo ja welke stap pen de Regeering gedaan heeft om zoo mo gelijk een einde te maken aan de bevoor rechting door de Dnitsche Spoorwegen van de Duitsche zeehavens ten nadeele van de Nederlandsche door toepassing van speciale lagere tarieven voor goederen, naar en van eerstgenoemde havens te vervoeren. Algemeen werd de wensch te kennen ge geven, dat zoo spoedig mogelijk wordt over gegaan tot afschaffing van het pasvisum, dat door Nederland en Duitschland nog van we- derzijdsche onderdanen wordt gevorderd. Gevraagd werd of de minister bereid is met zijn ambtgenoot van Financiën in over leg te treden over de kwestie der terug betaling van Duitsche leeningen, die vóór den oorlog in ons land zijn geplaatst. Gaarne zou men vernemen, welke het re sultaat is geweest van 's ministers bemoei ingen inzake onjuiste voorstelling in 't boek werk „Les Armeés Franpaiser dans la Gran de Guerre", als zouden in Augustus Duit sche legereenheden over Nederlands grond gebied zijn getrokken. Gevraagd werd of de Regeering steeds haar volle aandacht gevestigd houdt op han del en wandel van den hier te lande wo- n enden ex-keizer van Duitschland en of zij over voldoende middelen beschikt om te verhoeden, dat deze, zoolang hij hier te lande gastvrijheid geniet, zich inlaat met aangelegenheden van internationale politiek. Van verschillende zijden werden klachten geuit over de werkwijze van de Directie van Economische Zaken, en over de totaal onbevredigende wijze, waarop deze afdeeling r.ch kwijt van dat deel van haar taak, dat bestaat in het geven van inlichtingen. Sommige leden zouden gaarne worden in gelicht omtrent de verdere voornemens der Redering inzake het vraagstuk van de ambtswoning van den minister» Inlichtingen werden gevraagd omtrent de noodzakelijkheid van een diplomatieke ver tegenwoordiging in Egypte. Verscheidene leden verklaarden zich voor de opheffing van het gezantschap bij den Pauselijken Stoel. Onder hen bevonden zich sommigen, die deze opheffing voorstaan op principieele gronden. Deze leden achten 't gezantschap bij het Vaticaan krenkend voor het Pro- testafltsche volksdeel, Anderen vroegen of het Vaticaan nog kan bogen op. den titel van te zijn een diplomatiek milieu bij uit nemendheid, nu de bijeenkomsten te Genève herhaaldelijk de voornaamste staatslieden en diplomaten in die stad bijeenbrengen. Ook waren er leden, die het gezantschap rouden willen opgeheven zien louter om re denen van bezuiniging. Vele andere leden verklaarden hun stem aan dit onderdeel der begrooting te zullen geven. Opheffing zal alleen kunnen plaats rebben, indien zou kunnen worden aange toond, dat het belang van het geheele volk ht°°r*',eS*aan Van ^antschap niet Vergadering van Donderdag 15 Oct, nam. 1 uur, Voorz.: Jhr. Mr. Ch, Ruys de Beerenbrouck Aan de orde is de behandeling van het Verzoek van den heer J. ter Laan om ver lof tof het richten van vragen aan de Re geering, in zake de door haar gevolgde sa- larispolitiek, met name, of zij alsnog be reid is over het jaar 1925 aan het personeel een extra-uitkeering te verstrekken. Het gevraagde verlof wordt toegesfaan. De interpellatie zal behandeld worden na die van den heer Vliegen, maar niet vóór a.s. Dinsdag. Nadat het wetsontwerp tot ontginning van het steenkolenmijnveld bij Vlodrop (Limb.) met 72 tegen 23 Etemmen is aan genomen, (de soc-dem. stemden tegen), werd de behandeling der voortgezet. Artikel 4 luidt: „Bij verordening kan de Gemeenteraad onder onze goedkeuring bepalen, dat ver gunningen als bedoeld in art, 1 slechts mert inachtneming van de in de verordening ge stelde voorschriften zullen worden ver leend. Deze voorschriften zullen niet mogen be treffen voorstellingen, die uitsluitend voor personen, die den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt, toegankelijk zijn." Hierop zijn ingediend twee amendemen ten, één van den heer BOON V. B., dafvan gemeentelijke bemoeiing wil uitsluiten na keuring en bezoekverbod voor kinderen beneden 18 jaar. en één van den heer MARCHANT V. D. luidende: „Deze voorschriften mogen niet betref fen punten waaromtrent bij deze wet of bij een krachtens deze wef vastgestelden algemeenen maatregel van bestuur is voor zien," De heer DECKERS R.K. meent, dat de aanvulling die de Minister bracht, geen verbetering is. Mag een gemeente nu geen voorschriften meer geven van openbare or de en zedelijkheid ten aanzien van voor stellingen voor volwassenen? De zoo goe de nakeuring is hierdoor echfcr zeker uit gesloten en daartegen heeft spr. ernstig bezwaar. Spr. citeert het oordeel van de subcommissie uit den Jeugdraad, die vóór een dergelijke keuring is omdat zij ernstig bezwaar had *egen sommige bioscoop-voor stellingen. Voort's wenscht hij censuur op de pro paganda geschriften en de reclamebilfet- ten voor de voorstellingen. Van verschil-, lende zijden is daarop trouwens aangedron gen, Een nakeuring voor volwassenen acht hij dus gewenscht, Hij is dus tegen de amendementen en hoopt dat het mogelijk is een weg te vinden waardoor nakeuring mogelijk wordt. De heer HEEMSKERK A.-R. hecht groo te waarde aan de grondgedachte van dit artikel. Hij acht de centrale keuring goed, maar stelt ook prijs op een gemeentelijke nakeuring. Het is nief juist, dat het een exorbitant recht is, daf men voor de ge meente vraagt. Op dit oogenblik bezitten de gemeenten dit rechf en het artikel Iaat alleen dit recht aan haar. De arresten van den Hoogen Raad hebben met dit punt niets te maken; zij loopen alleen over de vraag welke autoriteifen hebben te be slissen over de al of niet toelaatbaarheid van voorstellingen. B. en W. mochten hun recht niet overdoen aan derden, aldus be sliste de Hooge Raad. De gemeentebesturen hebben op dif oogenblik meer bevoegdheid dan art. 4 hun geeft. Leiden heeft reeds een keuring voor volwassenen, welke geschiedt in naam van den burgemeester, die natuurlijk de beslissing houdt. Er ig dus geen reden om eenig leven te maken tegen dat arfikel Het heeft een ruime redactie; het mist een overgangsbepaling voor reeds bestaande verordeningen. De amendementen zijn eenigszins zon derling. Met dat van den heer Boon kan spr. zich nief vereenigen, want spr. vraagt zich af wat er dan wel in de gemeente verordening mag staan. Mag de bioscoop verboden worden aan personen boven 18 jaar? Het amendement ontneemt aan 't ar tikel alles wat rationeel is en laat er in waf gek is. (Gelach). Het amendement-Marchant is mysterieu- ser. (Hilariteit). Wat is gemengd volgens deze wet? Er is een centrale keuring. Sluit dan een centrale keuring iedere gemeen telijke uif? De heer Marchant brengt puzzles in de wet en waarom zullen wij dat nu doen? De jongste regeeringswijziging maakt de wet niet onaannemelijk, maar hij heeft er .toch groot bezwaar tegen. De Minister behoeft zich daarvan niets aan te trekken want hij zal wel niet blij ven staan op deze bepaling die hij te elf der ure in het ontwerp bracht om de op positie tevreden fe stellen. De centrale keuring zal goed werken, maar het is toch niet zeer kwaad dat een eventueel correctief blijft bestaan voor een al te slappe keuring. Hef correctief zal preventief werken, omdat er niet te veel disharmonie tusschen centrale en gemeen telijke keuring moet bestaan. Mef de tweede alinea van art. 4 kan spr. zich niet vereenigen en hij hoopt dat er nog wijziging zal zijn aan te brengen. De heer TILANUS C.-H. bestrijdt nog maals de opvattingen in de amendementen belichaamd. Hij ontkent voorts daf het on gewijzigde artikel mogelijk maakt dat de gemeente-besturen den bioscoop het leven onmogelijk maken. Hij sluit zich aan bij het betoog van Mr. Heemskerk. De heer KLEEREKOOPER S. D. cifeert uit de Memorie van Toelichting op de vo rige wet, afkomstig van mr. Heemskerk, dat een plaatselijke keuring niet gewenscht was *omdat de verschillen in de keuring rechtsonzekerheid zou brengen voor de bioscoophouders en het aanzien van de keuring-in het algemeen zou verminderen. Thans is mr. Heemskerk vóór plaafselijke keuring. Plaatselijke keuring is nooit een keuring op fatsoen maar wel op beginselen. Voortgaande beroept de heer KLEERE- KOPER zich op Pater Hyacinth Hermans, die betoogd heeft, dat in de keuringscom missie de verschillen in inzicht volstrekt niet zoo groot zijn als men wel zou denken De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer DE GEER, bespreekt allereerst 't amendement-Boon, dat vrijwel alles uit het artikel haalt, daf er in gelegd is. Bij dit artikel is juist gedacht aan nakeuring voor kinderen en nadere bepalingen voor kinde ren. Het amendement-Marchant schept een puzzle, omdat het niet precies is aan fe geven wat volgens deze wet volgt. Het is echter klaarblijkelijk de bedoeling hetzelf de te bereiken als het amendement-Boon. Beide amendemenfen wijst spr. dus af. Wat de jongste wijziging in art. 4 be treft, het is de bedoeling geweest het ge ven van onmogelijke voorwaarden tegen te gaan. Spr. zelf achtte hef eerste lid vol doende met de veiligheid van de Konink lijke goedkeuring, maar hij was bereid an dere veiligheid te geven. Een vergunning moet niet tot een verbod gaan voor meer derjarigen. Afgesneden wordt ook de gemeentelijke nakeuring voor volwassenen, Spr, acht dit geen bezwaar, wanf het overgroote deel der gemeenten is niet verder gegaan dan tot een keuring voor kinderen. Het is on juist, dat de gemeentelijke nakeuring ver sterkend zal worden op de centrale keu ring. Het is juist andersom. Wanneer de cenfrale keuring weet, dat zij alle verant woordelijkheid heeft te dragen, dan zal zij zich veel meer van haar taak bewust zijn. De gemeentelijke autonomie heeft spr. onverkort gelaten. Op het tweede lid stelf spr. wel terdege prijs, omdat hij wil voor komen, dat de gemeenten de vergunning zullen hanteeren als een verbod. Wil men de keuring voor volwassenen alsnog in dit artikel mogelijk laten, dan zal spr, dit niet onaannemelijk verklaren. Hij wil dan echter hier ook de keuring der reclame biljetten opnemen. De heer BOON (v.b.) wil tegemoetko mend zijn en wijzigt zijn amendement zóó, dat gemeentelijke nakeuring mogelijk blijft voor kindere# beneden 14 jaar, maar ook voor de jongsfen wenscht hij geen verbod. De heer dr. DE VISSER (c.h.) zegt, dat de minister een nakeuring voor volwas senen niet principieel afwijst. Hij begrijpt de praktische bezwaren, die daartegen kunnen bestaan, maar hij gelooft niet, dat ze zich zullen voordoen. Spr. dienf nu een amendement in, waardoor de nakeuring voor volwassenen weer mogelijk wordt en tevens een keurinö der reclame. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag één uur. Door de ambtenaren der accijnzen te 's-Gravenhage en Leidschendam is ten huize van K. V. en A. van G. te Leidschendam een complete installatie voor het vervaardi gen van gedistilleerd ontdekt. Alle werktuigen alsmede en partij spiri tus, werden in beslag genomen en tegen beiden proces-verbaal opgemaakt. Een appeltje voor den dorst heeft de heer Edwin Reynolds bij Falmouth in Cornwall wonend, die in zijn tuin een appelboom heeft staan welke dit jaar niet minder dan 14000 appels heeft opgeleverd. De oogst woog ongeveer een en een derde ton. De rijkbeladen boom is 10 jaar oud en 30 voet hoog. In 1921 heeft hij evenwel den eige naar nog beter bedacht, toen telde hij n.l. 16000 vruchten. Het schip, dat Woensdagavond ten wes ten van de havenhoofden te Scheveningen voor anker is gegaan, is Donderdagochtend om 11 uur weer vertrokken. Het heet Naval" en is vermoedelijk een Engelsch vaartuig. Zekere A. S,, colporteur, die verzekerin gen afsluit voor het Algemeen Assurantie kantoor aan de Leuvehaven te Rotterdam, heeft een valschelijk geboekte post van 4000.geind voor bovengenoemd kan toor. Hij kreeg n.l, van iederen post, welke hij afsloot een bepaald percentage. De kantonrechter te Terborg heeft 21 personen uit Doetinchem en 9 uit Zelhem, die hun stemplicht bij de jongste Kamerver kiezing hadden verzuimd elk veroordeeld tot een boete van 3 of 2 dagen hechtenis. Hulp van sleepbootcn gevraagd. Het Hollandsche stoomschip „Eemdijk" (7655 ton) van de Holland-Amerilft-lijn, op weg van Vauiouver naai Rotterdam is, nabij de Race Rocks (Noord-Pacific) gestrand Het schip neoft zes voet water in de voor- piek gekregen. De hulp van sleepbooten is ingeroepen. I Een moeder van 13 nog in leven zijn de kinderen te Heerlerbaan (Limb.), bezig zijnde met de wasch, werd plotseling onwel en viel dood naast de waschkuip neer. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft wederom eenige kisten kleeren aan den burgemeester der gemeen te Zeeland gezonden ter verdeeling onder de door de stormramp geteisterde bevol king. Reeds maakten we in 't kort melding van den moord op Pater Paul Geny S.J., professor in de philosophic aan de Grego- rjaansche universiteit te Rome, gepleegd. De bijzondere correspondent van de „Croix" te Rome seint omtrent deze misdaad nog de volgende details Omstreeks 9 uur 's morgens ging Pater Geny één zijner neven, die bij de zusters van het H. Kruis aan de Via San-Basilio vertoefde, bezoeken. Bij het binnengaan in die straat bracht een soldaat, die den priester eenigen tijd ge volgd had, hem plotseling een bajonetstoot in de lendenen toe. Pater Geny werd stervend naar het San Giacomo-hospitaal vervoerd, waar hij uit de handen van den Pater Capucijn aan het ziekenhuis verbonden, het H. Oliesel ont ving en weldra stierf. De moordenaar, die onmiddellijk ge arresteerd werd, vertelde, dat tijdens den oorlog een priester per abuis aan zijn moeder was komen mededeelen, dat haar zoon ge storven was. Zijn moeder was dientengevolge krankzinnig geworden en had zelfmoord gepleegd. Sindsdiens had hij een doodelijken haat tegen alle priesters opgevat. Toen hij nu in de stille straat een priester zag loopen, besloot hij, ofschoon hij den geestelijke niet kende, zijn reeds lang ge koesterd wraakplan uit te voeren en den pater te dooden. De daad van den ongelukkigen, vermoe delijk ontoerekenbaren man heeft de Grego- riaansche universiteit van één van haar meest eminente professoren beroofd. Pater Geny organiseerde dit jaar, met pater Le Roellec, directeur van het Fransch Seminarie te Rome het internationaal Thomistisch congres. In 1914, bij het uitbreken van den oorlog, keerde Pater Geny naar Frankrijk terug en diende in het leger. In 1915 werd hij met het oorlogskruis gedecoreerd. Intusschen vroeg de Fransche gezant te Rome hem, naar die stad te doen terugkeeren, met het oog op de Fransche belangen, die door zijn invloed gediend worden. Hij werd 'dus weer professor te Rome en werd de opvolger van Pater Billot, toen deze kardinaal gecreëerd werd. Dinsdag werd te Wageningen door de po litie een man aangehouden en naar het bu reau gebracht, die bleek te hebben ingebro ken in een keet bij een in aanbouw zijnde villa, en daaruit te hebben ontvreemd een overjas en een steekbeitel. De jas had hij aan, terwijl de beitel bij fouilleering in zijn bezit gevonden werd. In den loop van den morgen meldde de politie te Renkum, dat daar den afgeloopen nacht was ingebroken, van welke inbraak de aangehoudene mede de dader was. De man gaf op te heeten W. F. A., oud 27 jaar, fabrieksarbeider, wonen de te Amsterdam. Het bleek, dat hij tevens de dader was van den diefstal met braak in den nacht van 10 op 11 October j.l. te Eist gepleegd, terwijl hij in October 1924 door de rechtbank te Zutphen was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens inbraak te Beekbergen. Hij verklaarde bij zifn .ver hoor aan den Commissaris van Politie; dat hij den gestolen beitel wilde bezigen voor nieuwe inbraken. Op het politiebureau aan de Groote Paau- wensteeg te Rotterdam, kwam Dinsdagavond de 19-jarige H. H. aangifte doen, dat in de woning van zijn grootmoeder aan de Eerste Diergaardestraat de muntgasmeter was opengebroken. Zijn grootmoeder verdacht hem er van en daar hij er niet op aangeke ken wilde worden, wijl hij onschuldig was, wenschte hij dat de zaak door de politie werd onderzocht. Hij verdacht zijn elfjarig broertje van den diefstal. De politie nam den knaap eens in verboor en ontlokte hém een bekentenis. Het bleek dat de jongen sinds half September herhaaldelijk den me ter had opengebroken. Hij was op de ge dachte gekomen, om het te doen, doordat hij wel eens bij winkeliers gaspenningen moest halen voor een buurvrouw. Het leek hem gemakkelijker, de munten uit den me ter te nemen, en hij had dan nog plezier van het geld. Het doel was natuurlijk: bios coop en snoepgoed. TIJDENS DE HONDENWACHT ONT SNAPT- Uit Helder wordt gemeld De marinier le kl. W. H. J., tegen wien, wegens opruiing in het kamp te Ede, door den fiskaal van den zeekrijgsraad te Helder, één jaar gevangenisstraf werd geëischt, is in den nacht van Zondag op Maandag uit zijn cel ontsnapt, en tot heden nog niet boven water gekomen. J. had kans gezien, zijn bewaker in dien be- wusten nacht over te halen, hem eenige oogenblikkèn vrij te laten, om „afscheid" te ■nemen van zijn vrouw. De marinier le kl. P. had Zondagnacht om halftwaalf van den korporaal van die wacht, de hondenwacht overgenomen. Op zijn rond gang hoorde hij die smeekende stem van den marinier J., die hem verzocht, naar zijn vrouw te mogen gaan. P. kreeg medelijden met zijn gevangen collega en opende, met een valschen sleutel, de cel (de korporaal had de sluetels meegenomen). J. zwoer den marinier P. na eenige uren terug te komen en in dat ver trouwen liet P. hem gaan. Wie er echter terugkwam, niet de marinier J. Om halfvier deelde P. den korporaal van de wacht mee, wat hij gedaan had en on middellijk werden toen maatregelen ge nomen om den voortvluchtige te pakken te krijgen. Tevergeefsch echter. J. werd niet gepakt en is tot nu toe niet boven water gekomen. De onvoorzichtige bewaker zit nu in zijn plaats in de cel opgesloten. De heer A. van Helden, werkzaam bij de afdeeling Hydrographie van. het Departe ment van Marine; als kaartbijwerker, gewe zen opperstuurman bij de Kon. Ned. Marine, hoopt Dinsdag 3 November e.k. een dienst tijd van 50 jaren bij het Rijk te herdenken. Op den Schiedamschedijk te Rotterdam heeft weder eens een zeeman den boel op stelten gezet. De man verkeerde in beschon ken toestand en verzette zich tegen zijn ar restatie. Hij gaf een agent een klap in het gezicht en nam toen de vlucht. Bij het Vas teland werd hij echter gegrepen, doch de woesteling ging danig te keer. Agent en ar restant rolden over den grond tot er hulp opdaagde. Twee andere politiemannen over manden den verzetpleger, deden hem de handboeien aan en zetten hem op het voor- balcon van een juist passeerenden wagen van lijn 7, waarmede hij in triomf naar het bureau in de Groote Paauwensteeg werd vervoerd. De agent had een paar blauwe schenen. De woesteling was de 29-jarige varensgezel J. v. M. Een winkelier te Zwammerdam had fami lie-bezoek en, na bewondering van elkanders motorfietsen, een soort wedstrijd geïmpro viseerd. In razende vaart vlogen de, niet geheel nuchtere motorrijders langs de glib berige wegen. Spoedig slipte V. waarop èn bestuurder èn duo-passagier op de straat- steenen vielen. Geen nood, de motor Werk te nog en voort ging het weer met onzinnige vaart. Onverwacht kwam het einde, V. slip te wéér en vloog tegen een lantaarnpaal op, welke afknapte. Vlak achter hem reed de tweede motor, welke eveneens omsloeg. Het slot van den wedstrijd was droevig. V. werd vrij ernstig gewond weggebracht, zijn pas sagier brak een pols, terwijl de anderen met pijnlijke ontvellingen huiswaarts togeiv Dinsdagavond is te Tilburg de 20-jarige B. J. de J., uit Breda, die met een luxe-auto uit de richting Den Bosch kwam, aan den Bosschen weg aldaar in het'kanaal gereden.' Terwijl de brug ter plaatse geopend was en de toegang met een ijzeren ketting was af gesloten, reed De J. door de ketting heen het water in. Door een der zijportieren wist De J- "it den wagen te klimmen. Hij werd 'daarna door den brugwachter op het droge gebracht. Met een nat pak en eenige kleine ontvellingen kwam hij er af. De auto kon eerst Woensdagmorgen uit het water wor den gehaald. Te Nieuwenhagen is na hevig lijden over leden het 2J4-jarig zoontje der echtelieden H. dat in een ketel kokend water was ge vallen en ernstige brandwonden had beko men. Het 5-jarig zoontje der echtelieclen P. te Heerlen, is in het St. Jozefziekenhuis aldaar aan bekomen brandwonden overleden. De man, die op den dag der installatie van den nieuwen burgemeester van Vcenendaai in het café Meyer aldaar door zekeren J. S. werd gestoken, is te Utrecht in het zie kenhuis, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, overleden. Te Leiden is gisteren een ruim 80-jarige vrouw in het Sionshofje van de trap geval- en dadelijk aan de gevolgen overleden. Woensdagmiddag tegen half vijf is te Breda op de Kwattafabrieken de ongeveer 40-jarige werkman V., aldaar, op onver klaarbare wijze in de mengmachine terecht gekomen. Toen men den ongelukkige bevrijd had, werd hij naar het St. Ignatius-ziekenhuis overgebracht. Hij was ernstig gewond, had naast uit wendige kneuzingen een schedelfractuur en een paar ribben gebroken. Donderdagmorgen oordeelde men in het ziekenhuis den toestand van den gewonde niet ongunstig. De politie te Rilland-Bath (Zeeland) is er in geslaagd den dader te vinden van de in Zuid-Beveland dé laatste jaren in kerken en scholen gepleegde inbraken. Het is de 43-jarige A. M. uit Nieuw-Hellevoet, die in Rotterdam gedetineerd is. De man bekende en in zijn woning zijn verschillende voor werpen afkomstig van de diefstallen in be slag genomen. Op het terrein van de gasfabriek te Amersfoort heeft èen ernstig ongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder nog be trekkelijk goed is afgeloopen, meldt het „U. D." De Duitsche schoorsteenbouwer B. was bezig met werkzaamheden aan een 28 MÉ hoogen schoorsteen, toen hij plotseling uit gleed en naar beneden viel, waar hij be wusteloos met een gat in het hoofd werd opgenomen. Dr. Pos verleeride de eerste, geneeskundige hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De man is,per ziekenwagen derwaarts vervoerd. Bij nader onderzoek bleek, dat de man verder geen ernstige kneuzingen had opgeloopen, zoodat er voor zijn leven niet gevreesd be hoeft te worden. De echtgenoote van den mijnwerker D. te Spekholzerheide (Limb.) lag reeds te slapen, toen ze verschrikt wakker werd door het lossen van een revolverschot. Meenend dat een moordaanslag op haar gepleegd werd, schreeuwde ze om hulp. Op haar hulpge roep kwamen buren opdagen. Wat bleek later? Dat haar man zich in de keuken be vond met een vriend, wien hij een brow ning-revolver wilde verkoopen. Toen hij het vuurwapen aan zijn vriend liet zien, ging onverwachts het schot af. De kogel drong door het plafond der keuken in een matras van het bed, waarin de vrouw sliep. De kogel ketste af op en veer der matras. D. en zijn vriend werden aanvankelijk aangehou den, doch later weer op vrije voeten ge steld. D. werd geverbaliseerd wegens over treding der vuurwapenwet en de browning werd in beslag genomen. In verband met de belastingontduiking bij de mijn Loura en Vereeniging te Eijgelshoven verneemt Het Volk dat door den gewezen generaal-directeur P. een borgsom van 100.000 ,is gestort bij. de justitie. In de gemeente N. en St. Joosland met een bevolking van ongeveer 1100 inwoners, zijn 59 personen 70 jaar of ouder. Hieron der bevinden zich 10 van 80 jaar en ouder en 3 van 90 jaar en ouder. Een vergadering van tandheelkundige stu denten te Utrecht heeft besloten het vol gende te publiceeren: Terwijl directeur en lectoren van het Tand heelkundig nlstituut herhaaldelijk bij de be treffende autoriteiten hebben aangedrongen om verbetering te brengen in de door den grooten toevloed van studenten ontstane wantoestanden op genoemd nlstituut, draalt de regeering nog steeds met het aanbrengen van de hoogst noodige verbeteringen. Wij vinden het dan ook niet overbodig de aandacht van het publiek te vestigen op de omstandigheden waaronder de huidige tand heelkundige studenten van het eerste en het tweede studiejaar gedwongen zijn de oplei ding in het Instituut tot het tandartsexamen te volgen. eD lokalen waarin ze hun techni sche vooropleiding genieten, voldoen niet aan de meest bescheiden eischen, die aan een dergelijke'inrichting moeten worden gesteld. Zou een alleszins hygiënische en aangename werkwijze in deze lokalen mogelijk zijn voor 50 hoogstens 60 studenten, nu moeten resp. 116 in het eerste en 97 in het tweedé stu diejaar hier hun opleiding ontvangen. Wanneer men bovendien bedenkt, dat het aantal assistenten (2 op 100) absoluut ontoe reikend is, dan is het niet te verwonderen, dat de lectoren gemeend hebben óm althans het onderwijs voortgang te kunnen dien vin den, de studenten in groepen te moeten Split sen, zóodat slechts door iedere student {lé helft van de onder normale omstandigheden beschikbaar gestelde werkuren kunnen wor den benut. De gevolgen van deze maatregelen zijn, dat de voorbereiding noodig om tot de patiëntenbehandeling in het derde jaar te ko men, alleszins onvoldoende moet worden ge acht, wat voor velen een aanzienlijken lan- geren studietijd dan normaal ten gevolge zal hebben, Wat den student buiten zijn schuld zoowel moreel als financiëel zwaar treft. Het is niet ongewenscht speciaal de aan dacht te vestigen op de buitengewoon on hygiënische toestanden, waaronder, ondanks de groepenindeeling moet worden gewerkt. De kunstverlichting, dikwijls reeds vroeg in den middagnoodzakelijk, is meer dan slecht, ventilatie beslist onvoldoende, eD afwezig heid van zuurkasten heeft tot gevolg, dat steeds zwavelzuurdampen de toch al niet te frissc'he atmosfeer vergiftigen, zoodat de ge zondheidstoestand van de studenten er on der lijdt. In verband met het bovenstaande zou het .werkelijk nuttig zijn indien de Gezondheids- Toestanden zooals ze moeilijk te beschrijven raad een onderzoek zou willen instellen, zijn, zouden daarbij aan het licht komen. Het is begrijpelijk, dat deze toestand niet al leen voor directeur en lectoren nog mee voor de studenten en assistenten onhoudbaar is, zoodat 't noodig dat de regeering hier ten spoedigste krachtige maatregelen tot verbe tering treft. AMSTERDAM, 15 Oct. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsche Bonte f 3.503.70, id. Blauwe f 3.503.60 d. Eigenheimers f 2.502.80, id. Blauwe, Eigenheimers f 2.703, Friesche Borgers f 2.502.60, Zeeuwsche blauwe poters f 1.90 2.10, id. bonte poters f 1.902.10, Anna auwlowna Zandaardappelen f 45.50, Hil- legommer Zandaardappelen f 45, Drent- sche Eigenheimers f 2.252.75, Rapen f 1.70 2 per 60 Kg. AMSTERDAM, 15 Oct. Eieren. (Eier- veiling Prinsengracht.) jWeekaanvoer 130.000 stuks. Prijzen kippen- hoogste f 12, mid- en f 10—10.50, laagste f 8 eenden- f 8. Handel kalm. DELFT, 15 October. Boter. Aanvoer 32/8 en 5/16 v., te zamen 690 Kg. Prijs f 2.753 per Kg. Handel vlug. ELST, (Bet.) 14 Oct. Fruitveiling V.V. 0.B. Goudreinetten le soort 1319, 2e soort 5 )410, extra 2732, bellefleur le soort 1216, 2e soort 89y2, extra 2024 Fransche bellefleur 1020, sterappels 17 1, zure roodjes 1524, Fransche reinettenj} 012, Groninger kroon 1112, citroen bellefleur 1627, grauwe reinetten 78, princesse nobles 2026, present of Enge land 2931, guldelings 910, peperappels 810, notarisappels 13, koningsrood 11 15, boschappels 18—19, hanemans 14 16, jasappels 1011, Tacon Derk 1314, pomme d'orange 1213, Gerrit Roelpfs 9 10, dubbele benderzoet 1112, zoete honderdmarek 1011, Doyenne de com- mice 62—102, calebasse de tirlemont 35 36, duchesse d'Angoulème 3738, Leghi- pont 3750, kraaiperen 2435, nouveau poiteau 31—35, Lane's prince Albert 10 18, druiven 5870, gev. roodjes 810 ct. per Kg. GOUDA, 15 Oct. Kaas. Aangevoerd 193 partijen, le soort f 65—68, 2e soort f60 64, rijksmerk le soort 6771, 2e soort f 61 i —65, zware f 74. Handel matig. HOORN. 15 Oct. Kaas. Aangevoerd 10 stapels fabriekskaas f 61 U 17 stapels boe renkaas f 61 y2 22 stuks boerencommissie f 64. Totaal 49 stapels, wegende 28.291 Kg, Handel vlug. NIJMEGEN, 14 Oct. Paardenmarkt. Aanvoer 152 paarden en 26 hitten, luxe paar den f 375500, werkpaarden f 300—375, slachtpaarden f 80175, 1 L-jarige f 200 350, hitten f 75220, veulens f 75130 HOOFDDORP, 15 Oct. Tarwe nieuwe 1113, Rogge 9—9,50, Gerst Che valier 11-12, Wintergerst 1011, Ha ver 9.5010,50, Witte Duivenboonen 14 16r Paardeboonen 1112, Groene erwten 11 'A15 J-sSchokkers 1222, Karwei 24.5025.50, Bruine mosterd 5764, Geel mosterd 3040, Blauw- maanzaad 4446, Koolzaad 2425, Kanariezaad 2022 per 100 K.G. GOUDA, 15 Oct. 1925. Kaas. Aange voerd 193 partijen. Hnadel matig. 1ste kwal, 6568, 2de kwal. 6064. zwaardera Rijksm. 74, met Rijksmerk 1ste soort 6771, id. 2de soort 6165. Boter, Weinig aanvoer. Handel vlug. Weiboter 1.251.35, Veemarkt. Melkvee, aanv, redelijk, prijs 300400, handel redelijk. Vette Var kens, aanv. red., prijs 4542 ct. per half K.G., handel vlug. Magere Varkens groote aanv., prijs 4045 ct. per half K.G. Handel matig. Magere Biggen - groote aanv., prijs 1020 per stuk. Te zamen pl.m. 2600 st. Zooglammeren red. aanv., prijs 2632 per stuk, handel flauw. Nuchtere Kalveren wei nig aanv., prijs 1422 per stuk, handel redelijk. Eieren. Aanv. -redelijk. Prijs 10\7 per 100 stuks. Handel vlug. AMSTERDAM, 15 Oct. (Bericht v/h Gei*, Veilingsgeb. expl. De Jong Koene.) Trans- perant de Cronsel extra f 60—86 idem I f 4260 Goudreinetten extra f 2634 idem I f 1420 Bismarck f 1018 The Queen f 1830 Lemoenappelen f 2028 Gravensteiners f 3038 Goud Germain f 14—26 Landburger Reinet f 1226 Oranje Reinet f 16—24 Peterselieapnelen f 1426 Kaneelzuur f 1222 Fr. Scha velingen f 1624; Tulpappelen f 1826 Blomee f 1420 Dubb. benders f 1420; Notarisappelen f 1830 Codlini Keswick f 2834 Jaap van Dirk f 1014 Keulsche paradijs f 1420 Evan zoet f 1216 Ster appelen f 2436 Lord Suffield f 1524 Campagnezoet f 1016Huismanzoet f 12 18 Jasappelen f 1222 Canadareinet- ten f 1624 Dubb. bellefleur f 2028 i Bellefleur f 1420 Present van Engeland f 1826 Nouveau Poiteau f 1832 Beur- ré Clairgeau f 4256William Duchesse f 3254 Durandeau f 3052 Hertogin Elza f 3052 Duchesse d'Angelin f 3648; Beurré Hardy f 5064 Bonne Louise d'Av- ranches f 5466 Calebas de Tirlemont f 34 54 Soldat Laboureur f 3438 Seigneur d'Esperen f 46—54 Triumf de Vienne f 36 58 Westl. Lauwtjes f 1622 Boeren- groentjes f 2028 Winter Bergamotte f 24 34 Leghipons f 5060 tomaten f 1017 Spercieboonen enkel f 2432 dubbel f 10— 24 snijboonen f 3434 kassnijboonen f 5264 Walnoten ongebolsterd f 1215 hazelnoten f 3034, alles per 100 kg.bloem kool I f 18—25 idem II f 8—16 per 100 stuks andijvie f 1.202.80 per 100 struik f postelein f 0.600.70 spinazie f 0.450,60 per mandje uien f 0.801.10 per baal van 25 kg.zandeigenheimers f 5.5010.20 J drielingen f 4.505.30 per 100 kg. Bloemen. Pullings f 1733 Mont Blanc f 1633 Rayonanten f 1726, (lila)brons f 1822 wit f 1625 Am. anjers f 811 j chabot anjers f 2.504 dahlia's f 2.506 Hadley f 18—34 Golden Ophelia f 11—17 Ophelia f 816 Sunburst f 712 keizerin f 615 Columbia f 814, alles per 100 stuks snijgroen f 35.50 per 100 rank eiketakken f 1.20—2.10 per 100 tak. BARNÉVELD, 15 Oct. Pluimvee. Tamme eenden f 0.801.50, wilde id. f 11.20, jonge hanen f 0.501.75, oude id. f 0.75— 1.50, jonge hennen f 24, oude kippen f 0.80 2, tamme duiven f 0.250.30, jonge pa trijzen f I.'IO1.20, oude id. f 0.55—0.60, hazen f 1.752.50, fazanten f 1.502, tam me konijnen f 1.503, alles per stuk. Aan voer 40.000 stuks pluimvee. Handel redelijk vlug. BOVENKARSPEL (Station), 15 Oct, Aardappelen. Schotse 1.40, blauwe 175— 1.80 per baal. Aangevoerd 155 baal. Uien. Groote gele/2.302.65, Drielingen/22.30 Nep 3.753.85 per baal. Aangevoerd 135 baal. le bloemkool 13.2022.40, 2e id, 3.60—16.80, 2e id. 5.60—7.70 per 100 st Aangevoerd 78.900 stuks. Roode kool/1.20— 1.70 per 100 kg. Aangevoerd 28.700 kg. Gele kool 1.1.80 per 100 kg. Aangevoerd 21.900 kg. Witte kool 1.30—1.70 per 100 kg. Aangevoerd 16.600 kg. Bieten groote 9.2012.70 id. kleine 34.- per 100 st.l Aangevoerd 82.500 stuks. Slaboonen 3.10—1 4.75 kg. Aangevoerd 310 zak. - CULEMBORG, 15 Oct. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstr.). Goudreinetten le soort 814 y2 ct., bellefleur le soort 1214 ct., campagnezoet le soort 9 ct., rabauen le soort 6)4 ct., huismannen 5)4 ct., rein* d'or 3)4 ct., koningsrood le soort 7x ct.i benderzoet 2e soort 7)48 ct., zoete belle fleur 6)47 ct., holgaten le soort 5 ct.j wijnzuur 2e soort 4)4 ct., Gert Roelol le soort 10 ct., melkappel 5)4 ct., Court pendti 5)46)4 ct., boschappel 9)4 ct., roodzoetj 8)4 ct., witroes 4)4 ct., gemengd zuur 6 ct.,' alles per kg. IJMUIDEN, 15 October. Heden waren] aan de markt de vangsten van 14 stoomtrei-l Iers. De prijzen waren als volgt tarbot fl.65i 1.45, tongen f2.601.90 per Kg.; griet f 5528, gr. schol f 60—48, md. schol f 53 48, zetschol f 5044, kl. schol f 4020y f 22.50—9.50, scharren f 23—17 per 50 Kg; roggen f 2914 per hoop vleet f 2.60— 1.30 per stuk; makreel f3733, pieter-i man en poon f 157, gr. schelvisch f 23 4.50, kl. schelvisch f 16.50—11.50, f 12.50^ 6 per 50 Kg'.kabeljauw f 8069 per 125 Kg.gr. gullen f 2615, kl. gullen f 10 —6.50, wijting f7.50—4.20, heilbot f 37—) 33 per 50 Kg. IJMUIDEN, 15 Oct. Heden kwamen aan de treilvisscherij hier aan den afslag dé stoomtreilers IJ.M. 62 (Concordia) met f 2790 IJM. 136 (Clazina Luther) met f 2780 IJM. 99 (Johanna Elizabeth) met f 1976 IJM. 40 (Calabria) met f2747} IJM. 501 (Flora) met f 2301 IJM. 417 (D« rika VII) met f6422 IJM. 125 (Derika XII) met f 2757 IJM. 94 (Peter D.) met f4382 IJM. 253 (Sumatra) met f4982;! JM. 154 (Protinus) met f 1885 IJM. 232 (Westland) met f 1559 IJM. 261 (Pan) meti f2029 IJM. 183 (Liesbeth Betty) met] f3670 en IJM. 70 (Zeehond) met f2187 aan besomming. IJMUIDEN, 15 October. De vangsten van den zeilharinglogger IJM. 249 (Alma) en van den Britschen stoomdrifter L.T. 706] (Golder Gift) werden heden geveild. De op! brengsten bedroegen resp. f 1488 en f 1668.' VLAARDINGEN, 15 Oct. Alhier zijn,! binnengekomen de haringschepen VI 166 25 lastVI 190, 35 last. v Aan den afslag werd besteed voor volle haring f 25.2026.80, ijsharing f 22.40— 22.60, maatjesharing f27.70, steurharing f 19.2021.40 per kantje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6