imtctj- PJ EVENTJES LACHEN; u piifStv J fc Vlij BW NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 16 October 1925 Volgens mededeelingen in de Engelsche pers is te Locarno in zake het ï^ljnpact overeenstemming bereikt. De Duitsch-Fransche en Duitsch- Belgische arbitrageverdragen goedgekeurd. In Duitschland worden plannen overwogen van rijkswege steun te verleenen aan noodlijdende bedrijven. Onder de Radio-berichten: De gesloten verdragen op de conferentie te Locarno zullen veertien dagen, na de parafeering te Londen worden geteekend. Het persbanket. Proces-verbaal opgemaakt tegen 500 Ber- ijnsche bakkers wegens woeker. UIT HET AND- De conferentie te Locarno. De daurtebestrijding in Duitschland. De ontruiming van het bezette gebied. De strijd in Syrië. De oorlog in Marokko. De vaste Kamercommissies. Ontginning van het Steenkolen- mijnveld te Vlodrop. Meer eenheid in het Zieken- fondswezen. De reorganisatie van de KS. A. De toestand van het Rijkspersoneel. Stijging van de woninghuren in verschillende landen. De interpellatie in zake de nooduitkeering. Invorderen van „kwade posten". mi «34|f^VCr%" ill Wat de Nederlandsche delegatie op de jongste Volkenbonds Vergadering gedaan heeft. Wijziging Ziekte-wet. Het vangen en dooden van kieviten. Belangrijke schenking. De accijns op het gedistilleerd. Dc conferentie van Locarno. De Duitsche delegatie ontving hedenavond de bevestiging der beslissing van het kabinet en Hindenburg, waarin haar machtiging wordt verleend om haar adhaesie te betuigen aan het Veiligheidspact. Naar de bladen uit Rome vernemen is Mus solini Woensdagavond in alle stilte van het station Trastererp uit Rome vertrokken ten einde zich naar Locarno te begeven. Men concludeert hieruit, dat het Pact zoo goed als gesloten is, daar Mussolini naar men weet voornemens was alleen even naar Lo carno te gaan om het Pact te teekenen. Toen het bericht van Mussolini's vertrek bekend werd, nam de fascistische censuur onmiddellijk maatregelen om de publicatie van het bericht in Italië vóór de aankomst van Mussolini in Locarno te verhinderen. Een bericht uit Rome bevestigt, dat Mus solini naar Locarno is afgereisd. De dag van Woensdag was uitsluitend ge wijd aan de werkzaamheden der juristen en daar de tekst der arbitrageverdragen tusschen Duitschland eenerzijds en Frankrijk en Bel gië anderzijds om 5 uur nog niet gereed was, werd de conferentie tot gisterenochtend ver daagd. Volgens gisterenmiddag \2 uur uit Lo carno ontvangen dagbladberichten is Don derdag volledige overeenstemming bereikt inzake het vAdrag van wederkeerigen waar borg (het Rijnpact) en zal het stuk morgen worden geparafeerd. Ofschoon er tot dusver geen officieele bevestiging is, is het bericht naar alle waarschijnlijkheid juist. De conferentie hoorde na aanneming van het Rijnpact in tegenwoordigheid der Tsje chische en Poolsche gedelegeerden het rap port der juristen aan in zake de Duitsch- Fransche en Duitsch-Belgische arbitrage- verdragen. Beide verdragen werden aange nomen. De algemeene staking in Frankrijk. Het gerechtelijk onderzoek waarbij is gebleken, dat de arbeider André Sabatier, die bij de stakingsonlusten te Surennes werd doodgeschoten, gevallen is door een kogel van een ingenieur van de radio-technische fabriek Lafosse, is voortgezet. Deze heeft bij zijn verhoor verklaard, dat hij op eigen initiatief eerst de brandspuiten op de manifesteerende menigte heeft laten richten, en dat hij, toen hij door een steen geraakt werd, van uit een locaal der fabriek op de menigte heeft geschoten. Lafossë is opgesloten in de „Santé." Sabatier zal waarschijnlijk heden be graven worden op dien dag zal de alge meene staking worden afgekondigd en be toogingen gehouden worden voor de radio- technische fabriek. Doriot zit ook in de „Santé", beschuldigd van geweldpleging tegen de politie. De zeeliedenstaking geëindigd. Havelock Wilson heeft een telegram ont- angen van de te Atlantic City vergaderende American Federation of Labor, meldend, dat met algemeene stemmen een motie is aangenomen om bestuurders en leden van zijn bond geluk te wenschen met hun flink standhouden tegenover de „rooden." Tegen de politieke op hitsing. Wegens de talrijke botsingen tusschen .echts- en linksstaande vereenigingen heeft de commissaris van politie te Dortmund de leiders van alle politieke vereenigingen schriftelijk verzocht in verband met de door die vechtpartijen bij de bevolking gerezen onrust, er bij hun leden op aan te dringen verdraagzaamheid te betrachten tegenover andersdenkenden en samenscholingen op straat en pleinen tegen te gaan. Een derge lijk schrijven is ook gericht aan de directeu ren der verschillende scholen. Economische noodtoe stand in Duitschland. Voor het Duitsche bedrijfsleven schijnen weer ernstige moeilijkheden te zijn ont staan. Men kan dit opmaken uit het feit, dat gisteren de controlecommissie uit den Rijksdag is bijeen geroepen ten einde ken nis te nemen van plannen der Rijksregeering om van rijkswege deel te nemen aan een on dersteuningsactie voor in moeilijkheden ge raakte firma's. De commissie spreekt de verwachting uit, dat dienaangaande voorstellen bij den rijks dag zullen worden ingediend zoodra het Rijk actief zal dienen in te grijpen. Alleen de communisten verklaarden zich tegen participatie van het Rijk in een onder steuningsactie. Men weet, dat het Rijk tot dusver nog aan geen enkele ondersteunings actie, ook niet voor de groote concerns Stinnes, Stumm enz. heeft deelgeno men. Hierin schijnt thans verandering te komen. De B. B. C. dringt er op aan, dat zoo spoedig mogelijk de namen der firma's, die dienen te worden ondersteund, zullen wor den gepubliceerd. De monarchistische pro vocatie. Het republikeinsche klachtenbureau al hier heeft bij den Oberreichsanwalt een aan klacht ingediend tegen den gep. generaal Sixt von Arnim, wegens zijn Zondag gehou den monarchistische rede. Men beschuldigt den generaal van opruiing tot hoogverraad. Duitschland en Oostenrijk. Het vereenige Duitsche post- en tele graafpersoneel heeft te Berlijn pen betooging gehouden voor de aaneensluiting van Duitschland en Oostenrijk. Een gedelegeer de van de Oostenrijksche colega's gaf de verzekering, dat de idee van de laansluiting in Oostenrijk nooit gerust had. Nooit zou het denkbeeld in Oostenrijk kunnen worden verstikt, vooral niet, omdat deze aangelegen heid geen partijkwestie is, maar een pro gram van het geheele Duitsche volk. Na verschillende redevoeringen werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat men met leed wezen moet vaststellen, dat nog steeds bui- tenlandsche politieke krachten bezig zijn de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, te verhinderen.Verder wordt geconstateerd dat een dergelijk verbod in strijd is met het zelfbeschikkingsrecht, terwijl de aanwezi gen zich vastbesloten verklaren ook in de- toekomst met alle krachten te ijveren voor de aansluiting. Zweedsche electriciteit voor Denemarken. Zweden voorziet thans, naar de Zweed sche draadlooze dienst meldt, de trams van Kopenhagen van kracht en een groot deel van Seeland van licht en wel uit de water vallen van de rivier de Lagan in de provin cie Halland. De nieuwe kabel door de Oere sund, van 50.000 volt, is naar het heet de zeekabel met de grootste spanning ter we reld. De reis van Tsjitsjerin. De Russische volkscommissaris van bui- tenl. zaken Tsjitsjerin zal zich op zijn terug reis naar Rusland eenige dagen te Weenen ophouden, waar hij o.a. besprekingen zal heb ben met den Zuidslavischen gezant over de betrekkingen tusschen Rusland en Zuid- Slavië. De vervolging van Piastiras. Kolonel Piastiras heeft de Grieksche re geering verzocht het arrestatiebevel in te trekken, daar hij bereid is het land te ver laten. Sir Hari Singh troons- opvolger in Kasjmir. De resident te Srinagar, Sir John Wood, heeft op een niet-officieelen durbar namens de Britsche en de Indische regeering aan Sir Hari Singh de officieele erkenning mee gedeeld van zijn troonsopvolging in Jammoe en Kasjmir. Scheepsbrand. Aan boord van het s.s. „Hohenlinden" is brand uitgebroken, tengevolge waarvan 25.000 gallons alcohol, een waarde van ca. 1/4 millioen dollar vertegenwoordigende werden vernietigd. De oorzaak van den brand was het vlam vatten van ontsnappende dam pen. Drank in beslag genomen. De inhoud van een heel pakhuis in beslag genomen dranken oude bourgogne en champagne van beroemde merken, zoowel als jenever en zoogenaamd huisbrouwsel is gisteren, naar uit New York wordt ge meld, in het water van de East River ge worpen. De waarde der dranken vertegen woordigde een millioen dollar. De kwestie der draadlooze stations. De „Times" meldt uit Peking, dat de Chineesche regeering heeft meegedeeld, dat dc rechten der Japansche Mitsoei-Maat- schappij en der Amerikaansche Federal Wireless Company zullen worden opge heven en worden vervangen door een stelsel van samenwerking tusschen China, de V. S. en Japan. Het Japansche gezantschap heeft dit denkbeeld goedgekeurd en de vorming gevraagd van een internationaal consortium waarin ook Engeland en Frankrijk vertegen woordigd zullen zijn. Je parafeering van de diverse verdragen moet plaats vinden Zaterdagmorgen om elf uur, de onderteekening te Londen veertien dagen later, waneeer alle teksten en verta lingen vergeleken en vastgesteld zijn. De tekst van de gesloten verdragen zal te Lo carno nog niet gepubliceerd worden. Duitschland zal onmiddellijk toetreding tot den Volkenbond aanvragen, waarover in een buitengewone Assemblée in December of Januari beslist zal worden. Donderdagmiddag om vier uur is Mussolini te Locarno aangekomen. Het banket, door de journalisten aange boden aan de ministers, werd, niettegen staande de -reeds geseinde moeilijkheden, door de aankondiging van het bereikte ac- coord door een officieel communiqué kort voor het begin, een groot succes. Alle minis ters amuseerden zich kostelijk met de ma nier, waarop de Franch, dc voorzitter der recipieerende vereeniging van journalisten, den draak stak met het dagelijks in vier talen en evenveel regels verbreid commu niqué, waaruit de journalisten toch twee kolommen konden halen. Aan de redevoering, door Chamberlain op het persbanket gehouden, ontleenen wij nog, dat Chamberlain onthulde dat de lei ders der delegaties verbaasd waren over de gemakkelijkheid, waarmede de moeilijkhe den, die, zich voordeden, werden overwon nen. Hij zeide voorts, dat de te Locarno verkregen overeenkomsten in de naaste toe komst in de betrekkingen tusschen de volken weerklank zouden vinden. De Duitsche autoriteiten, die tot dusver nog op geen enkel succes in haar actie tegen de duurte konden bogen, hebben gisteren met groot vertoon een razzia in de Berlijn- sche bakkerijen georganiseerd. Door ruim 100 politiebeambten werden 2000 bakkerijen gecontroleerd, met het gevolg, dat tegen 500 bakkers een aanklacht wegens woeker is ingediend. De laatste vreemde soldaat in het sanctie- gebied is gisteravond de Rijnbrug naar Hom burg gepasseerd, nadat reeds des middags de meubelen enz, der Rijnlandcommissie waren weggebracht. Ook Ruhrort is door de laatste afdeeling verlaten. Sr blijven nog slechts vier civiele personen hier, die geen enkele militaire be voegdheid bezitten. Bij een zuiveringsoperatie, gisteren in de buurt van Damascus uitgevoerd, werden een honderdtal roovers gedood. Een telegram meldt nader, dat de lijken van 24 der gedoode roovers naar Damascus zijn vervoerd om op een openbare plaats ten toon te worden gesteld. Uit New-York wordt gemeld, dat in Ame rika groote belangstelling is gewekt door den eisch der regeering tot ontbinding van het z.g. Lafayette-eskaaer van Amerikaan sche vliegers, die in Noord-Afrika aan Fransche zijde strijden. Van regeeringszijde wordt verklaard, dat Painlevé deze Ameri kanen alleen voor propagandadoeleinden gebruikt en dat zij daarom een veel hoogeren rang hebben gekregen dan hun toekomt. Het zijn avonturiers, die zich als idealisten voor doen, doch slechts een sportieve sensatie zoeken. Zij hebben voor de Franschen weer- looze dorpen gebombardeerd. Daarbij komt nog, dat zij vroeger in een en hetzelfde jaar eerst aan de zijde der Bolsjewiki legen de Polen hebben gevochten en daarna aan Poolsche zijde tegen de Russen. De Donderdag in de vergadering der Tweede Kamer benoemde vaste commis- siën hebben tot haren voorzitter gekozen: de vaste Commissie van Privaat- en Straf recht den heer Heemskerk; de vaste commissie voor Belastingen, den heer Van Vuuren; de vdste Commissie voor Openbare Wer ken, Verkeers- en Waterstaatsaangelegen heden, den heer J. J. C. van Dijk; de Bjjzondere Commissie voor de Wets ontwerpen. Nadere voorschriften ten aanzien van "de uitoefening der geneeskunst en Bepalingen omtrent het met openlijke aanprijzing in het verkeer brengen van middelen tegen ziekten: den heer Scheurer. De Tweede Kamer heeft Donderdagmid dag het Wetsontwerp Ontginning van het Steenkolenmijnveld bij Vlodrop aangenomen met 72 tegen 23 stemmen. Het rappprt is verschenen van de com missie tot onderzoek van de mogelijkheid, meer eenheid te brengen in het ziekenfonds- wezen in ons land, welke commissie inder tijd is samengesteld uit de volgende organi saties: Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, Maatschappij tot bevorde ring der Pharmacie, Ned. Mij. tot bevorde ring der Tandheelkunde, Landelijke Fede ratie ter behartiging van het Ziekenfonds- wezen, Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigfhgen, R.-K. Werkliedenverbond, Christelijk Nationaal Vakverbond en Alge meen Nederlandsch Vakverbond. Blijkens haar conclusies is de commissie o.a. van meening, dat het wenschelijk is, dat in iedere plaats van beteekenis als regel slechts één ziekenfonds bestaat. In kleinere gemeenten en op het platteland zullen de ziekenfondsen zich over meer plaatsen dienen uit te strekken. Het stichten of in stand houden van zie kenfondsen, als winstbeoogend bedrijf, of als onderdeel daarvan, acht de commissie ongewenscht. Het is gewenscht, dat binnen daarvoor aan te wijzen districted, de ziekenfondsen vereenigd worden tot districtfederaties. Aan de ziekenfondsen dient de individueele ge neeskundige behandeling te worden toever trouwd, terwijl de districtsfederaties de sociaal-hygiënische en algemeene medische belangen zullen hebben te behartigen. Boven alle fondsen worde een Centrale Raad geplaatst, belast met de algemeene leiding van het Ziékenfondswezen en de verdeeling van eventucele subsidies. Voor het lidmaatschap van het zieken fonds komen niet slechts in aanmerking de arbeiders en hun gezinnen, maar de gelegen heid moet worden opengesteld, dat daaren boven zelfstandige personen tot het fonds kunnen toetreden, doch uitsluitend, voor zooverre zij, naar hun welstand, met arbei ders gelijk te stellen zijn. Den verzekerden worde de vrije keuze gelaten uit de aan het fonds verbonden huis artsen, specialisten, tandartsen en apothe kers. De rechtspositie der geneesheeren, apo thekers en tandartsen moet worden vastge legd in een tusschen het fonds en de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, resp. de Mij. ter bevordering der Pharmacie en de Mij, tot bevordering der Tandheelkunde, te sluiten overeenkomst. Het wezen der K. S. A. zal niet worden veranderd. Het Diocesaan Comité van de K. <S. A. in het bisdom Haarlem vergaderde onder lei ding van mr. G. C. J. D. Kropman te Am sterdam. Behalve 't bestuur waren aanwezig afgevaardigden van den R. K. Volksbond, Middenstand, Vrouwenbond en R. K. Werk- geversvereeniging benevens de afgevaardig den van een achttal comité's. Uit het verslag van den penningmeester, den heer A. J. M. Angenent, die tevens tij delijk secretaris is, bleek dat slechts 16 comité's voldaan hebben aan haar statutaire verplichting tot afdracht van 15 pCt. Na ampele discussie, waaraan ook mej. F. Peeters uit Bloemendaal deelnam, die vond dat het Centraal Bureau meer moest j aanvoelen wat de K. S. A. op een bepaald moment als actie-punt moet aanvatten, j sprak de vergadering zich met algemeene stemmen uit tegen het str even om het wezen van de K. S. A. te veranderen. De organi- j sane van rnans moet in hoofdlijnen de zerroe i rmmn», JL m uesiag nemen van zen- blijven. I dingen dezer vogels in de havenplaatsen en In dezen geest zal de afgevaardigde mr. op de grensstations te bevorderen? Kropman ter Centrale moeten pleiten. Maar mocht dan toch van andere zijde de omzet ting der K. S. A. in den geest van de voor stellen van het R. K. Werkliedenverbond worden doorgezet, dan wil men in den geest der Dordtsche amendementen den naam K. S. A. behouden, en zoo mogelijk de ge heele aangelegenheid der reorganisatie com missoriaal doen onderzoeken en voorberei den. De voorzitter deelde onder aplaus mede, dat aan het Centraal Bureau, welks 20-jarig bestaan a.s. Vrijdag 16 October wordt her dacht, een gift van 200 als geestgave, zal worden overgemaakt. Nog bracht de voorzitter het werk van de Vredesweek in herinnering. Dit belooft speciaal een studieweek te worden. Bespreking tusschen R. K. Kamerfractie en R, K. Centrale van Bnrg. Overheidspersoneel. De onlangs verschenen negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal-Bu- reau voor de Statistiek geeft een overzicht van den loop van de huishuren in verschil lende landen vergeleken met dien van de kosten van levensonderhoud. Daartoe is vooi- de maand Maart voor elk der jaren 1920— 1925 het index-cijfer der huishuren (gemid delde huur vóór den oorlog =r 100) uitge drukt in percenten van het -gelijktijdige in dexcijfer der kosten van levensonderhoud. De gegevens ontleend aan het Duitsche tijdschrift Wirtschaft und Statistik, zijn aan gevuld met overeenkomstige voor Amster dam. In het algemeen blijkt hieruit, dat aanvankelijk de stijging van de huishuren achter is gebleven bij die van de kosten van levensonderhoud. Onder invloed van de beperkende wettelijke bepalingen konden de huishuren, vooal in die landen, waar het geld sterk deprecieerde, de voortdurend stij gende kosten van het levensonderhoud niet Donderdagmorgen heeft een bespreking volgen. Waar nu in de laatste jaren de plaats gehad tusschen een commissie uit de valuta gestabiliseerd is, ziet men de huren R. K. Kamerfractie en vertegenwoordigers zich geleidelijk aanpassen aan de gewijzigde van de R. K. Centrale van Burgerlijk Over- prijsverhoogingen; dit is o.a. het geval in heidspersoneel. '~'"x::1' D"' Van de Kamerfractie waren aanwezig de heeren van Sasse van Ysselt, van Schaik, Kuipers, Suring en mej. Annie Meijer; van de R. K. Centrale de heeren von Frijtag Drabbe, De Boer, Guit en van den Broek Duitschland Oostenrijk, Polen en Hongarije, maar in geen van deze landen is nog bij verre na de oude verhouding hersteld. Duitschland is met een vcrhoudingscijfer van 51.4 nog het verst op dien weg gevolgd. Zag men in de genoemde landen het Besproken werden de pogingen die in het cijfer, dat de verhoudingen aangeeft tusschen werk gesteld worden om in de financieele de huishuren en de kosten van levensonder- positie der ambtenaren de noodige verbete- boud aanvankelijk dalen, daarna (na dc ringen te brengen. De delegatie der Kamer- stabilisatie) stijgen, in landen, waar de de- fractie zal van deze besprekingen zoo spoe- preciatie nog doorging en ten deele pas in j:* 1 - i fractie uitbren- laatste jaren meer belangrijke afmetingen dig mogelijk verslag aan de gen. Behandeling niet vóór Dinsdag. In de Donderdag gehouden Tweede Kamer zitting is aan den heer J. ter Laan, S.-D., verlof verleend tot het richten van vragen aan de regeering in zake de door haar ge volgde salarispolitiek, n.l., of zij alsnog bereid is, over het jaar 1925 aan het perso neel een extra uitkeering te verstrekken. Deze interpellatie zal aan de agenda wor den toegevoegd, met dien vestande, dat zij niet eerder aan de orde komt dan Dinsdag a.s. Eenvoudiger procedure gewenscht. De Kamer van Koophandel te Arhnem heeft ter beoordeeling van den minister van Justitie een door haar ontworpen wetsont werp gezonden, welke een veranderde wet geving aangeeft voor het invorderen van z.g. „kwade posten." Volgens het voorgestelde ontwerp kunnen vorderingen, uitsluitend strekkende tot be taling van ten hoogste tweehonderd gulden, zonder dat een dagvaarding wordt vereischt, schriftelijk door den eischer worden inge diend ter Griffie van het bevoegde Kanton gerecht. Voorts is aan de artikelen nog het vol gende ontleend: Het geschrift gaat, indien mogelijk verge zeld van de bewijsstukken 'of een afschrift daarvan. De eiscber voegt daarbij zooveel afschrifen als er verweerders zijn. Het af schrift geldt voor den verweerde als het oor spronkelijke. De Kantonrechter roept ieder der ver weerders op, om bij hem binnen 14 dagen na, dagteekening die oproeping, door een bij hem in te dienen aangeteekend schrijven, hetwelk het nummer der oproeping vermeldt, mede te deelen of en zoo ja, welke gronden van tegenspraak hij tegen de vordering heeft. Van iedere, van een verweerder bij aan geteekend schrijven ontvangen mededeeling, betreffende een tot hem gerichte oproeping, wordt de datum van ontvangst vermeld in een register. Indien niet binnen 14' dagen eenig aangeteekend schrijven van den ver weerder is ontvangen, hetwelk, naar het oordeel des Kantonrechters, inhoudt een betwisting van de verschuldigdheid van het gevorderd bedrag, en indien hem de vorde ring niet onrechtmatig noch ongegrond voorkomt, doet hij, onder korte vermelding der daadzaken, tegen verweerder bevel tot betaling daarvan, alsmede van de tot dien toe en nadien gemaakte of te maken ge rechtskosten. Wanneer dc Kantonrechter oordeelt, dat het antwoord des verweerders als betwis- heeft aangenomen, is de aanvankelijke aan passing van het huurpeil aan het prijspeil onderbroken, hetgeen zich (Frankrijk, Noor wegen, Denemarken) uit in een afneming, sinds 1923 van het vcrhoudingscijfer. Echter is in deze landen de huishuur betrekkelijk veel minder gedaald, zoodat het indexcijfer nog steeds 5080 pet. van dat der kosten van levensonderhoud bedraagt. De aanpassing, die in de landen met gestabiliseerde valuta viel waar te nemen, heeft zich in die, welker munt slechts een onbeteekende depreciatie heeft ondergaan, reeds geheel of nagenoeg geheel voltrokken: in verschillende van die landen (Zweden, Vereenigde Staten) staat het indexcijfer der huishuren thans belangrijk boven dat van de kosten van levensonderhoud, in andere (Engeland) niet ver daar beneden. In Am sterdam is ook in Maart j.l. de verhouding van vóór den oorlog (met ongeveer 3 pet.) overschreden. Stelt men de stijging van de kosten van het levensonderhoud ten opzichte tijd vóór den oorlog —100, dan van de huishuren in Maart 1925 in Duitschland Oostenrijk (Weenen) Hongarije Polen (Warschau) Frankrijk (Parijs) Noorwegen Denemarken Italië (Florence) Finland Zweden Engeland Nederland (Amsterdam) Canada Vereenigde Staten den die 51.8 8.2 14.0 26.8 51.4 62.0 79.1 32.2 104 1 108.8 86.5 102 9 98.6 110.5 gr,T//WfM r'"'/ ,,'s Morgens als ik opsta is mijn eerste ge dachte voor jou." „Dat zegt je broer ook." „Jawel, maar ik ben een half uur eerdei op dan hij." MISBRUIK. Een student in de medicijnen, een beetje"' aangeschoten, kijkt naar 't lijk van iemand, die verdronken is en zegt: „Zoo gaat het, als men misbruik maaktj vanwater!" SLAGVAARDIG. „Hoeveel sigaren rook jij wel op een. dag?" ,,'n Stuk of acht!" „Tjonge, da's veel! Bedenk eens als je ai dat geld je levenlang opgespaard had. dan kon 'je nou al 'naardige villa hebben." „Jij rookt niet, wel?" „Nooitl" „Zoo en waar is jouw villa dan?" GEWOONTE „Ik herhaal het, dat is allemaal 'n kwes tie van gewoonte. Ik heb een vrouw, twee schoonzusters en een schoonmoeder thuis en als die toevallig eens ophouden met pra ten, d^n raak ik met mijn werk finaal in de war!" Men schrijft ons: Nu de zesde algemeene vergadering van den Volkenbond weer achter den rug is, mogen wij het optreden van onze gedele geerden te Genève eens aan een korte be schouwing onderwerpen. Op die manier toch krijgt men een aardigen kijk op het geen er van Nederlandsche zijde in 'net be lang van den Volkenbond ondernomen wordt, terwijl tevens gelegenheid zich voor doet een oogenblik aandacht te wijden aan wat er ten dien opzichte nog mocht ont breken. Voorop zij gesteld, dat zeer zeker nie mand de kundigheid van de heeren, die zich onder aanvoering van minister van karne- beek in het begin van September naar de Volkenbondsstad opmaakten, in twijfel zal trekken. Trouwens, onmiskenbaar is weer gebleken, hoe men in het Volkenbondsmi lieu de talenten en het inzicht der Holland- schc afgevaardigden op prijs weet te stel len. Zoo oogstte in het bijzonder Professor v. Eysinga, als voorzitter van de commissie voor technische volkenbondsorganisaties door zijn medeleden aangewezen, in die - commissie welverdiende lof, zoo viel onzen, ting moet worden aangemerkt, verwijst hij gezant te Parijs, den heer Loudon, die zit partijen naar een door hem te bepalen terechtzitting. Dc Minister van Arbeid vraagt inlichtingen aan de organisaties. Verscheidene organisaties hebben van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgend schrijven ter beantwoording ontvangen: ting had in de commissie voor de ontwa peningsproblemen, menige huldebetuiging ten deel, terwijl eveneens Mr. Limburg, lid der juridische commissie, Graaf v. Lyndon v. Sandenburg, die deel uitmaakte van de commissie, welke zich met de politieke vraagstukken had bezig te houden en Prof. Francois, die den goeden indruk, die men van hun capaciteiten had, opnieuw ten vol le bevestigden. En Minister van Karnebeek? Wel, die verliet dc vergadering al heel spoedig, scheen alleen dc gelegenheid eens te heb- In verband met de voorbereiding van ecne j ben aangegrepen om een paar internaiiona- wijziging der Ziektewet zoude ik gaarne van U inlichtingen ontvangen over de volgende aangelegenheden. In tal van collectieve arbeidscontracten komen bepalingen voor met betrekking tot zickengeldu?tkeeringen, verschuldigd in ge val van ziekte van een onder het contract vallenden werknemer. Gaarne zoude ik ver nemen wat U betreffende de werking dezer bepalingen bekend is. In het bijzonder houd ik mij aanbevolen voor beantwoording der volgende vragen: Zijn U klachten omtrent de naleving van bepalingen als hier bedoeld ter oore geko men? Heeft over het algemeen in geval van ziekte een vlotte uitkeering van ziekengeld plaats of moet door ziek geworden arbei ders dikwijls op uitkeering worden aange drongen? Op welke wijze worden geschillen omtrent ziekengelduitkeering beslist en komen zoo danige geschillen veel voor? Een spoedig antwoord zal ik zeer op prijs stellen. Door den heer Polak zijn aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: I. Is het den Minister bekend, dat er in verschillende streken van ons land nog kie viten worden gevangen en gedood, voorna melijk voor den uitvoer naar het buiten land, en dat zelfs door burgemeesters ver gunningen zijn afgegeven om deze vogels te vangen, te dooden en te vervoeren, op grond van artikel 9 der Vogelwet, derhalve wegens het aanbrengen van schade of overlast? II. Is de Minister van oordeel, dat de kievit een nuttige vogel is voor den land bouw, welks bescherming zooveel mogelijk dient te worden bevorderd? III. Zoo ja, is de Minister dan bereid bij zijn ambtgenoot van Justitie aan te dringen op verscherping van het toezicht ten platte- lande op het vangen, dooden en vervoeren van kieviten en bij zijn ambtgenoot van le collega's te ontmoeten en speciaal met den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken een meer intiem praatje te maken. Dat daarbij het ontwerp tractaat het hoofd punt van het gesprek tusschen dit tweetal zal hebben gevormd, ligt voor de hand. Waar de samenkomst van dc-Volkenbonds- vergadering al niet goed voor is. De overige leden der delegatie bleven op hun post en hebben hun best gedaan om door hen verdedigde voorstellen in veilige haven te loodsen. Prof. Francois kreeg ge daan, dat in verband met het onderwerp kinderbescherming, tot de hygiënische com missie ook het deskundig geluid van kinder hygiënisten in de toekomst zal doordrin gen. Mr. Limburg zorgde er voor, dat som mige belangrijke vraagpunten van interna tionaal recht, die sinds het Korfoe-inci- dent van twee jaar geleden ppdoemden, en nog onopgelost bleven, nog eens extra aan een onderzoek zullen worden onder worpen, waarvan het resultaat wellicht weer het noodige kan bijdragen tot een verdergaande ontwikkeling van het Volken recht. Het voornaamste werk echter dat door de Hollandsche delegatie ondernomen is en wel bij monde van den heer Loudon, was de poging, om met spoed een program van werkzaamheden voor een ontwapeningscon ferentie te doen voorbereiden. Niet dc ont wapeningsconferentie zelf, wilde onze ver tegenwoordiger als het ware zonder v®r" wijl doen plaats vinden. Neen, dat heeft hi) wat ook anderen van zijn betoog gemaakt mogen hebben geen oogenblik bepleit. Doch wel wilde hij dat men met het tref fen van voorbereidende maatregelen niet langer zou dralen, terwijl hij ook verschil lende verbeteringen in de commissie, die zich met het ontwapeningsprobleem bezig houdt, meende te moeten aanbevelen, op dat die commissie doeltreffender werk zou kunnen verrichten. Aanvankelijk sloeg het voorstel-Loudon wel in, doch nadat het eerst concurrentie had gekregen in den vorm van een ietwat afwijkend Spaansch voorsteL en daarna van Engelschen kant tegen den betrachten spoed wat gesputterd was, daalden de papieren aanmerkelijk. Hei eind van het liedje was een compromis, waarbij een resolutie tot stand kwam, die aan de verschillende bezwaren tegemoet trachtte te komen en dat ook deed. In de practijk zal er intusschen, zoo niet alles te gen loopt, toch wel degeiijk niet al te zeel met de voorbereidende werkzaamheden, tenminste met het opstellen van een werk programma, getalmd worden. Al die voor bereidingen helpen echter niets, zoolang niet de veiligheid vasteren bodem onder de voeten krijgt; dan toch breekt pas het oogenblik aan, om een ontwapeningsconfe- rentie bijeen te roepen. Moge weldra de betere organisatie der Volkerenbondscom- missie, overeenkomstig de wenschen door den heer Louaon geuit, haar beslag krij gen en moge ook spoedig het tijdstip daar zijn, waarop men ter vaststelling van een internationale conferentie der ontwapening om de conferentietafel gaat zitten. En de arbitrage? Ja, ook daarvoor is menige lans gebroken; opnieuw heeft men erkend, dat voortaan veiligheid, arbitrage en ontwape ning onverbrekelijk samenhangen. Jammer genoeg kwam de Nederlandsche delegatie in dit opzicht achter anderen aan geloo- pen. Het had toch zeker op den weg van de vertegenwoordigers van het land van Grotius gelegen, ook hier een moedig of fensief te ondernemen, in samenwerking met anderen. Ziet, daar raak ik, wat wel licht een zwak punt van onze jongste on. derhandelingen té Genéve te noemen zou zijn. Het ontbrak aan de noodige eenheid tusschen en met die staten, wier opvattin, gen men als eensluidend met de onzen ken. de. Het ligt dan ook op den weg onzer re. geering in de toekomst het pad voor een deugdelijker samenwerking in Genéve te banen: dan zal de kracht door de Neder, landsche en door bijv. de Scandinavische en Zwitsersche delegaties ontwikkeld, heel wat grooter kunnen worden dan zij nu was. Indien waar mocht wezen, dat de kleine sta ten door railerlei factoren meer dan tot dus verre in een hoek geduwd worden dat was de indruk van meer dan een kundig toeschouwer is er dubbel reden om in den vervolge op het samenstellen van een gemeenschappelijke actie dier staten aan te sturen. Late Nederland hiertoe het nocdigr initiatief nemen. De heer A. Kerkhoven, te 's-Gravenhage, heeft aan 's Rijks Museum van Natuurlijke historie te Leiden ten geschenke gegeven eene collectie coleoptera uit Nederland en Nederlandsch-Oost-indië, door wijlen zijn vader, den heer A. E. Kerkhoven, bijeenge bracht. Deze voor het museum zeer belangrijke verzameling bestaat uit meer dan 20.000 exemplaren in bijna 4000 soorten. De Regeering heeft met erkentelijkheid van deze waardevolle schenking kennis ge nomen. Aan den schenker is de dank dei Regeering betuigd. Het „Hbld." verneemt uit vakkringen, daf- de regeering zou overwegen een wijziging van de gedistilleerdwet van 1862 te bevorde ren, waardoor dc dusgenaamde eerste klas distillateurs zouden komen te vervallen, welke den accijns eerst hebben te voldoes bij aflevering van het product. Dientenge volge zou het aantal 2e klasse distillateurs toenemen, dit* reeds bij het inslaan de: grondstoffen den accijns hebben te voldoen. Èen gevolg hiervan zou zijn, dat de regee ring doorloopend de beschikking kreeg over grootere middelen uit den gedistil leerd-accijns. Hiervan zou zij gebruik wil. len maken, om over te gaan tot een verla ging van den gedistilleerd-accijns. Bij onderzoek ter bevoegder plaatse bleek ons, dat al deze mededeelingen wel heel erg voorbarig zijn. Op het Departement van Fi nanciën is de afdeeling onder welke dit on- derwerp ressorteert, ternauwernood toe aan de bestudeering van het rapport, eeni- gen tijd geleden uitgebracht door de z.g. productiecommissie. „Nu is het niet onmogelijk, dat de afdee ling, na bestudeering van het rapport den minister en advies daarover voorlegt, waar in vooistellen in bovengenoemden geest vervat zullen zijn. Maar wij meenen zeker te weten, dat er op het oogenblik nog niet de minste aanleiding is dergelijke voorstel len te verwachten. En in ieder geval is het uitermate voorbarig aan de regeering zulke plannen toe te schrijven. Het heele onder werp is pas in een begin-stadium van studie en de uiterst technische aard ervan brengt mede, dat zelfs indien te eeniger tijd voor stellen als bovenbedoeld zijn mochten wor den overwogen (waarvan vooralsnog geen sprake is), met de uitwerking nog een zéér geruimen tijd zou zijn gemoeid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9