irriNen STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. Het veiligheidspact en arbitrage verdrag met Duitschland door den ï'ranschen ministerraad aangenomen. De Prins van Wales van zijn reis teruggekeerd. Een Fransch—Duitsche poging tot toenadering op wetenschappelijk gebied, mislukt. Gem. buitenl. berichten. DE PRINS VAN WALES TERUGGE KEERD. De Bioscoopwet. De moord op makelaar Busch in 1915. LUCHTVERKEER. Het Fokker Bulletin. EJTrEm n„ i Krcuz Zeitung" DE CONFERENTIE VAN LOCARNO Mussolini te Locarno. Scialoja, Chamberlain en Briand brachten een bezoek aan Mussolini. Vandervelde verklaarde, dat het hem on mogelijk is persoonlijk Mussolini te gaan begroeten. De pogingen der Duitschers om tot het laatste moment concessie te verkrijgen, en in het vaderland den indruk te wekken dat er tot het uiterste om gevochten is, leidden nog tot meer besprekingen en discussies dan ver wacht werd, zoodat Briand het déjeuner, dat hij gisteren aan de pers, ook de Duitsche, wil de aanbieden, plotseling heeft afgezegd. De Duitsche mise-en-scène werkt onder andbre met telegrammen van Rijnlanders, die smeeken hun te Locarno niet in den steek te laten. Maar alles is feitelijk gere geld en het is ondenkbaar dat de conferentie nog mislukken kan op de ontruiming van Keulen. De geallieerden weigerden Donder dagavond deze ontruiming zwart op wit te geven. Na de aubade aan den jarigen Chamber lain door den gemeenteraad, verscheen Mus solini om bezoeken af te leggen en werd de hall van het Palace-hotel overvuld met fas cisten en rechercheurs. De Fransche ministerraad heeft heden met algemeene stemmen het veiligheidspact zoo als het te Locarno geredigeerd is, aangeno men alsmede het arbitrageverdrag met Duitschland. Duitsch-Fransche toenadering Men zal zich het bezoek half September van den Franschen minister van onderwijs De Monzie aan zijn Duitschen collega dr. Becker herinneren, waarvan het doel was op geestelijk gebied tot toenadering te ko men. Beide ministers besloten toen o. a. om een uitwisseling van professoren en studen ten te bevorderen. Op grond van de te Ber lijn gemaakte afspraak heeft een Duitsche leeraar van een gymnasium toestemming gekregen het onderwijs op verschillende Parijsche gymnasia bij te wonen. Dit bezoek zou dezer dagen beginnen op het gymnasium Henri IV. De aankondiging ervan beeft ech ter zulk een vloed van protesten uitgelokt bij een deel van de docenten en leerlingen, dat het Fransche ministerie van onderwijs ïich gedwongen heeft gezien om, ter ver mijding van ongewenschte incidenten, de verleende machtiging in te trekken en de poging door rechtstreeksch contact de gees telijke toenadering in de hand te werken, als voorbarig op te schorten. De zeeliedenstaking te Havre. De staking der zeelieden breidde zich uit het aantal stakers is thans tot 2500 gestegen. Het schip „Jouffroy Dabbans" kon met een losse bemanning bemand worden. Het congres der radicalen te Nice. De politieke, fiscale-finantieele commissies namen het voorstel van Franklin Bouillon aan waarbij de huidige en komende regeeringen worden uitgenoodigd om aan de geallieerden nooit een hooger bedrag te betalen,dan Frank rijk van Duitschland zal ontvangen. Franklin Bouillon verklaarde zich bereid om deze stelling overal te verdedigen. De tegenstelling tusschen de twee groote stroomingen op het congres te Nice is reeds Donderdagavond treffend aan den dag geko men. In de commissie voor de algemeene poli tiek werd het rapport Ducos behandeld, dat niet vriendelijk voor de regeering-Painlevé is. Malvy merkte op, dat men van de regeering duidelijk moet eischen het radicale program integraal toe te passen en haar anders moet omver werpen. Franklin Bouillon kwam daar na op tegen de tyrannic der socialisten, de zelfde socialisten, die, als ze hun zin ge kregen hadden, Marokko voor Frankrijk hadden doen verloren gaan. „We moeten voortaan niet met hen blijven samengaan," zeide hij, „indien ze niet willen deelnemen aan de regeering en daarmee aan de verant woordelijkheid. Er zijn dan nog eerlijke de mocraten genoeg aan onzen rechterkant, waarmee we kunnen samenwerken." En Franklin Bouillon waarschuwde tegen het Engelsche voorbeeld, waar de steunpolitiek van Mac Donald de conservatieven aan het bewind heeft gebracht. Herriot, met kracht hierop antwoordende, verklaarde, dat het etiket van „radicaal- socialistische partij" allereerst de samenwer king oplegt met de socialisten. Deze hebben hem als minister trouwens volkomen vrijge laten een niet-socialistisch, doch radicaal pro gram toe te passen. Van een samenwerking met het overwonnen nationale blok kan geen sprake zijn. Mocht Painlevé de gematigden in zijn meerderheid willen opnemen, dan zou Herriot zeggen „Ik heb liever dat je heengaat." De commissie besloot met overgroote meer derheid met de aanneming eener motie, waarin gezegd wordt, dat slechts een regee ring gesteund zal worden, die zonder zwak heid het gemeenschappelijke programma van het kartel toepast en die de sinds 1924 driemaal overwonnen meer rechtsche par tijen van haar meerderheid uitsluit. Het is piet twijfelachtig of deze motie zal ook door een groote meerderheid van het congres wor den aanvaard, waarmee dan de keus der partij gedaan is tegen Painlevé en vóór de socialis ten. De Duitsche generaal die Antwerpen innam. De krijgsraad van Antwerpen-Limburg heeft twee zaken ten laste van Duitsche krijgslieden behandeld. De eerste zaak betrof den Duitschen gene raal von Beseier, bevelhebber der 11leger- afdeeling, die in 1914 Antwerpen innam. De krijgsraad veroordeelde generaal v. Beseierdie reeds geruimen tijd overleden is, bij verstek tot 15 jaar dwangarbeid. Von Beseier werd ook nog ten laste ge legd het in brand steken van het klooster der Ursulinnen te O. L. Waver, doch hij werd daarvan vrijgesproken. De tweede zaak betrof den Duitschen ko lonel Waisir, bevelhebber van het 30e regi ment infanterie. Waisir kwam per trein van Duitschland, met zijn regiment op 16 Augustus 1914 te Bilsen. Op zijn bevel werden omdat bur gers zouden hebben geschoten een negen tal huizen in brand gestoken. Kolonel Waisir werd bij verstek ter dood •eroordeeld. De actie tegen Severing. De stemming over de tegen minister Seve ring ingediende moties van wantv u /en zal terst volgende week plaats hebben. De monarchistische|provccatie. Tegen generaal Sixt von Arnim, die be schuldigd wordt van hoogverraad, is de -in structie geopend. De generaal deelt in de mede, dat de linksche bladen zijn rede ten dentieus hebben weergegeven, doch hij voegt er niet bij, wat hij dan wèl heeft gezegd. Aanvaring tusschen on derzeeer en mijnenveger. De Amerikaansche onderzeeër 25 heeft bij oefeningen boven water komende een 'mijnenveger geramd. De onderzeeër verlooi den periscoop, doch maakte geen water, terwijl van den mijnenveger eenige platen werden ingedrukt. Beide schepen bereikten de haven veilig. De toestand1 in China, Uit Kanton wordt gemeld, dat de bolsje wist Borodin tegenwoordig is en een be slissende stem heeft in alle bijeenkomsten van den uitvoerenden raad van Kanton met inbegrip van de bijeenkomsten inzake den boycot tegen Hongkong. De „Times" meldt uit Hongkong, dat de opmarsch der troepen tegen Kanton geen vorderingen maakt en dat geen van beide partijen sterk genoeg is zich van haar basis te verwijderen. Chineesche kruisers hebben een stoom schip uit Wladiwostock aangehouden, dat 7000 geweren, pistolen en munitie voor Kanton aan boord had. Het schip werd door een Russisch oorlogsschip begeleid, doch de lading kon zonder verzet in beslag worden genomen. Uit Sjanghai meldt de „Times", dat de vijandelijkheden tegen Tsjang Tso Lin bin nen enkele dagen zullen beginnen zooals uit de levendige troepenbewegingen valt af te leiden. Generaal Seen Sjoean Fang, een bondgenoot van generaal Woe Pei Foe, heeft zijn troepen op 30 Eng. mijlen van Sjanghai geconcentreerd en heeft alle troepen van Tsjang Tso Lin genoopt gisteren Sjanghai te ontruimen. De troepen trekken in noordelijke rinchting langs den spoorweg Sjanghai-Nan- king en laten Sjanghai onverdedigd achter. Verwacht werd, dat Soen Sjoean Fang heden te Sjanghai zou aankomen en met een groot leger de stad zou bezetten. De atmosfeer is zeer geladen, want men gelooft dat de strijd op 80 mijl Noordelijk van Sjanghai zal beginnen. Alle spoorweg verbindingen zijn door troepenbewegingen gestoord en te Sjanghai komen honderden vluchtelingen aan. Een grijze lucht, motregen en mist in deze atmosfeer keerde) zoo wordt draadloos gemeld) de prins van Wales Vrijdagmorgen tegen negen uur te Spithead terug van zijn maandenlange reis met de kruiser „Repul se" naar West-en Zuid-Afrika en Zuid-Ame- rika. Destroyers en vliegbooten waren het oorlogsschip bij Wight tegemoet gegaan. Alle schepen in de haven waren gepavoiseerd. Vóór twaalf uur meerde het schip te Ports mouth, waar het gemeentebestuur gereed stond den prins officieel te verwelkomen. Draadloos ontving de „Repulse" tal van geluk- wenschen voor den prins, o.a. van de marine. NIEUWE KARDINALEN. De „Giornale d' Italia" meldt, dat in het eerstvolgende consistorie, dat in December a.s. bijeen zal komen, de apostolische nun tius te Parijs mgr. Ceretti en mgr. Perosi te Rome tot kardinaal zullen worden ver heven. Ook zou mgr. Pacelli, de nuntius te Rome den kardinaalshoed krijgen. BIEFSTUK VOOR.... VEGETARIËRS. In dezen tijd van toenadering tusschen de volken doet het goed te lezen van de mogelijk heid, dat vleescheters en vegetariërs eveneens tot elkaar gebracht worden. Er is namelijk sprake van het maken van biefstuk uit.... katoenzaad, zoodat zij die het vleesch hebben afgezworen, ook voortaan zonder gewetensbe zwaren een „halve biefstuk metzul len kunnen bestellen. De heer David Wessen, oud voorzitter van het Amerikaansche (na tuurlijk) Instituut van scheikundige inge nieurs, heeft te Ottawa verklaard, dat uit onderzoekingen van het departement tfan landbouw der Vereenigde Staten gebleken is van een groote gelijkenis tusschen het proteïne van katoenzSad en dat van vleesch. Hij verklaarde dat het slechts een quaestie van tijd was dat scheikundige zouden ont dekken hoe mer. uit het zaad iets kon ma ken dat in de plaats kwam van vleesch. MENGELBERG IN AMERIKA. Uit een uit New-York ontvangen telegram blijkt, dat het eerste optreden in dit seizoen van Mengelberg aldaar wederom een gewel dig succes is geweest. Een aantal vooraan staande personen uit de New-Yorksche we reld waren in hun auto's van hun landhui zen gekomen om met hun familie in de loges in Carnegie Hall plaats te nemen de hall was tot op de laatste plaats bezetniet de schitterende uitvoering van de Tweede Ou verture (Suite) van Bach, Strauss' Don Juan en de Tweede Symphonie van Brahms, wek te Mengelberg en het Phimarmonisch Or kest een onbeschrijflijk enthousiasme, zoo als in deze overdonderende-stad nog niet be leefd werd. Men hoorde slechts uitingen van bewondering, nergens critiek. ISttSj Vergadering van Vrijdag 16 October. Voorz: Jhr. Mr. Ch. Ruys de Bcerenbrouck. Voortgegaan wordt met het wetsontwerp Bestrijding van de zedelijke en maatschap pelijke gevaren van den bioscoop. De behandeling van art. 4 wordt voortge zet. Art, 4 luidt: „Bij vérordening kan de Gemeenteraad onder Onze goedkeuring bepalen, dat ver gunningen als bedoeld in art. 1 slechts met inachtneming van de in de verordening ge stelde voorschriften zullen worden verleend. Deze voorschriften zullen niet mogen be treffen voorstellingen, die uitsluitend voor personen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, toegankelijk zijn." Hierop zijn ingediend drie amendementen, één van den heer BOON, V. B., dat van ge meentelijke bemoeiing wil uitsluiten nakeu ring en bezoekverbod voor kinderen bene den 18 jaar, doch nakeuring voor kinderen beneden veertien jaar wil toelaten; één van den heer MARCHANT, V. D., luidende: „Deze voorschriften mogen niet betreffen punten waaromtrent bij deze wet of bij een krachtens deze wet vastgestelden algemee- nen maatregel van bestuur is voorzien"; en één van den heer Dr. DE VISSER, C.H., dat nakeuring ook voor volwassenen en keu ring der reclamebiljetten aan de gemeenten wil toestaan. De heer KLEEREKOPER, S. D„ noemt Minister de Geer den krijgsgevangene van de rechterzijde. Die minister moge zich de wijze les van Solon aan Croesus herinneren, n.l. dat niemand vóór zijn dood is gelukkig te prijzen. In één dag tijd heeft de Minister zich aan de rechterzijde overgegeven. Het was de schuld van den Minister, dat de na-keuring het voornaamste punt is geworden, Spr. gaat nog eens uitvoerig na hoe de hou ding der rechterzijde bij de vorige Bioscoop wet was tegenover de na-keuring. Bijna al gemeen was men daartegen, zelfs de heer Nolens. Als men toegeeft, dat de bioscoop op zichzelf niet af te keuren is, aldus sprak die afgevaardigde, dan was het ook niet ge- wenscht de bioscoop in de gemeentepolitiek te betrekken. Duidelijker kan het niet en dus wacht spr. af hoe de heer Nolens zijn draai zal nemen. Het ergste vindt spr., dat met de nakeu ring weer het element van reclame dat in een verbod ligt, wordt binnengehaald. Wan neer gemeente A bij nakeuring een film ver biedt, maar gemeente B die toelaat, zal in B weer reclame worden gemaakt met het ver bod in A, Spr. wijst op de evolutie-film te Amster dam vertoond, toegelicht door Dr. van der Sleen. In Roomsche bladen heet die film „verouderde praatjes." Dat zegt al weer iets voor een eventueele nakeuring elders, Resumeerende keurt spr. nogmaals krach tig het gebeurde af. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer DE GEER, herhaalt, dat hij de amende menten-Boon en -Marchant niet kan aan vaarden. Spr. heeft geen bezwaar tegen ge meentelijke nakeuring en ook niet tegen keu ring voor volwassenen. Hij heeft dit uitdruk kelijk verdedigd en dus heeft hij geen prin-- cipieel bezwaar gemaakt tegen het amende ment-De Visser. De invoering van het twee de lid van art. 4 had tot gevolg, dat de ge meentelijke nakeuring voor volwassenen ver viel. Artikel 4 had ten doel een absoluut ver bod van den bioscoop tegen te gaan. Onjuist is het, te zeggen dat spr. een smadelijke zwenking heeft gemaakt. Smadelijk zou het zijn geweest als hij zijn beginsel nad losge laten, maar dit is niet het geval geweest. De heer SCHAPER, S. D.: Zeg toch liever dat het uw bedoeling was de stemmen van rechts te krijgen. Dat was toch de bedoeling alleen. (Rumoer.) Dc MINISTER houdt vol, dal hij het recht j heeft overleg te plegen met de Kamer binnen de grenzen van zijn beginselen. Spr. houdt vol, dat art. 4 slechts een secun daire kwestie is in deze wet. De hoofdzaak is de algemeene keuring en reeds is in de laatste maanden door de gemeentelijke com missies onderling overleg gepleegd over het vaststellen van algemeene normen. Er was hem gevraagd of hij er. bezwaar tegen had, dat het tweede lid van art. 4 werd afgestemd. Toen antwoordde spr. dat hij bij afstemming de wet introk. Toen is hem gevraagd of hij bezwaar had tegen opneming van vrijheid van nakeuring. Daartegen kon hij geen bezwaar hebben, omdat hij daar geep principieel be zwaar tegen had. Als in 1923 maar drie leden van links had den voorgestemd, dan hadden zij een wet ge had, die art. 4 niet'bevatte. De heer KETELAAR, V. D.: Als er één anders had gestemd was de Vlootwet aange nomen. (Gelach.) De heer NOLENS, R. K„ wil een enkel '.voord zeggen nu hem zooveel eer is aange daan. Hij moet echter opkomen tegen de citaten die de heer Kleerekoper gaf uit spr.'s rede in 1923. Hij zegt dat hij in 1923 niet heeft ge dacht aan verbod of nakeuring maar al ware dat het geval, dan houdt hij zich het recht voor na twee jaar een ander inzicht te heb ben. De heer 'MARCHANT, V. D„ betoogt dat eenheid van keuring het doel is geweest van dit ontwerp. Het is echter een onvruchtbaar werk om nu nog te trachten verbetering in dit ontwerp te brengen. Het eenige wat hij nog zou wenschen is, dat de leeftijdsgrens waar beneden, bioscoopvoorstellingen verbo den kunnen worden, op 14 jaar te stellen. Waarom is men toch alle moeilijkheden be gonnen. Het liep met de keuringen goed en het eenige wat men wenschte was de cen trale keuring om eenheid te brengen in de keuring, De rest is allemaal overbodig, Na een kort woord van den Minister ko men de amendementen in stemming, Het amendeinent-Boon wordt verworpen met 56 tegen 42 stemmen, rechts tegen links en de heer Arts, R. K. Het amendement-Marchant wordt verwor pen bij zitten en opstaan. Het amendement-de Visser wordt aange nomen 56 tegen 42 stemmen, links tegen rechts behalve Arts. Art. 4—15 worden goedgekeurd. Art. 16 (de differentieering der leeftijden). De heer BOON, V. B., verdedigt zijn amen dement om te doen keuren op geschiktheid voor kinderen tot 14 jaar en op toelaatbaar heid voor kinderen van 1418 jaar. De heer MARCHANT, V. D„ licht zijn amendementen toe. Hij wil laten vervallen de keuring voor volwassenen en keuring op toelaatbaarheid' van films zoowel voor kin deren beneden 14 jaar als van die van 14—18 jaar invoeren. De heer DECKERS, R. K„ heelt natuurlijk 1 principieelen tegenstand tegen het laten val len van de keuring voor volwassenen en de overige amendementen kan hij niet aanvaar den. De heer Dr. DE VISSER, C. H., is vóór dif ferentieering omdat het niet aangaat dezelfde maatstaf te stellen voor kinderen van 13 en van 17 jaar. Onder de 17-jarigen zijn al vele studenten. Het lijkt hem een ondoenlijke taak voor een keuringscommissie om een positief kenmerk van geschiktheid uit te spreken. Hij gevoelt dus veel meer voor de indeeling die den heer Boon heeft voorgesteld. De heer KLEEREKOPER, S. D„ betoogt dat niet uitsluitend paedagogen in de commis sie voor de keuring moeten zitting nemen, Hij verklaart zich voor het amendement- Boon. De MINISTER hecht niet veel aan het on derscheid tusschen geschiktheid en toelaat baarheid. De grenzen zijn met te stellen. Het gaat om normen en toelaatbaarheid betee- kent toch ook dat iets niet ongeschikt is. Het beste lijkt 't spr. één terminologie te volgen en of van geschiktheid of van toelaat baarheid.te spreken. De heer DECKERS, R. K., stelt een sub amendement voor om in het amendement- Boon het woord toelaatbaar te vervangen door geschikt. De heer MARCHANT, V, D., acht het woord geschiktheid ongeschikt omdat het een positief begrip is en het zal onmogelijk voor een neutrale commissie zijn om iets positiefs geschikt te verklaren. Hij trekt zijn amendement ten aanzien van dc keuring voor volwassenen in. Het amendement-Deckers op het amende ment-Boon lin beide gevallen keuren op ge schiktheid) wordt verworpen met 56 tegen 41 stemmen. Het andere amendement-Boon wordt ver worpen met 59 tegen 38 stemmen. Het amendement-Marchant werdt aange nomen met 68 tegen 29 stemmen. De heer KLEEREKOOPER (S.-D.) zou wel gaarne zien dat aan de bioscoophouders een adviseerende stem werd gegeven in de Keuringscommissie. De MINISTER zegt overweging toe. Eindstemming. De heer KERSTEN (St. Ger. Partij) legt de verklaring af dat hij voor de wet zal stemmen, omdat die toch wel eenige verbe tering zal brengen. (Groot gelach). Het wetsontwerp wordt aangenomen met 57 tegen 41 stemmen, rechts tegen links en Arts. (Zesde dag.) Hoe een dochter van Busch zich diens verdwijning heeft aangetrokken. Getuige De Kort aan den tand gevoeld. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren voortgezet de behandeling van de zaak te gen Marcelis Muylwijck, in verband met den in October 1915 in een perceel aan den Overtoom gepleegden moord op den koop man Busch. Het eerst is als getuige gehoord, de zes tigjarige weduwe C. A. BuschIJzerman, de vrouw van het slachtoffer, die mededeelt, in 1895 met Busch te zijn gehuwd. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen geboren, waar van een, toen het elf maanden oud was, is gestorven. De beide andere kinderen, een jongen thans 18 jaar en een dochter thans 21 jaar oud, zijn nog in leven. Sinds 1910 heeft getuige gescheiden van haar man ge leefd. De kinderen, voor wie Busch zeer goed was, kwamen vaak bij hun vader. De dochter was na de verdwijning van haar vader zóó zenuwachtig, dat zij in het Wil li elminagasthuis moest worden opgenomen. Ook thans is haar toestand nog van dien aard, dat getuige geen krant in huis durft te nemen. Vóór het gebeurde was haar doch ter normaal. Getuige heeft niet uit den mond van Busch, maar van andere zijde vernomen, dat haar man nog 2000 van Muylwijck moest hebben. Op haar verzoek is haar zwager toen naar Muylwijck gegaan, die meedeelde, dat Busch naar Amerika was vertrokken. M. weigerde dc vordering te betalen, onder het motief, dat Busch bij zijn terugkomst uit Amerika het geld opnieuw zou kunnen vorderen. Zij heeft nimmer eenigen steun van beklaagde ontvangen. De president wijst er beklaagde op, dat hij, volgens zijn opgaaf, in Augustus 1915 na de homologatie van zijn accoord, op 18 Augustus 1915 1225 aan Busch heeft be taald en vraagt hem hoe hij aan het geld is gekomen. Beklaagde antwoordt, dat het geld ge deeltelijk afkomstig was van de hypotheek, maar ook van zaken, die hij mocht voort zetten. Daarop wordt getuige J. J. B. Transwa- wa, de schilder, die destijds in het perceel aan den Overtoom had gewerkt, opnieuw gehoord. Hij verklaart Zaterdags den kuil gezien te hebben. Of zij Vrijdags of Zater dags gegraven is, weet hij niet. Hij heeft haar niet zien graven, en het is mogelijk dat dit Vrijdags reeds .geschied is. Op.v erzoek van den verdediger wordt nu als getuige-deskundige gehoord dr. G. C. Bolte te 's-Gravenhage, die hem een brief heeft geschreven waarin de mogelijkheden van inhibitie-dood zijn beschreven. Getuige verklaart, dat de voorstelling omtrent den plotselingen dood van Busch wel aanneme lijk is. President: Is het wetenschappelijk te ver klaren, dat als iemand met de vuist op tafel slaat, een ander door den schrik plotselig dood kan blijven? Dr. Bolte: Het lijkt me niet waarschijnlijk, doch mogelijk is het wel. (Hilariteit.) Dr. J. H. Pameier te Alkmaar, die in 1917 een geval van halswervelbreuk heeft be handeld, legt op verzoek van den verdediger verklaringen af, welke zooals de presi dent opmerkt niets met de zaaK-Muyl- wijck hebben uit te staan. Daarna wordt opnieuw voortgeroepen de getuige de Kort, dien de president er op merkzaam op maakt, dat deze zaak reeds een grooten omvang heeft aangenomen en dat het laatste woord er nog niet in gespro ken is. Ik veronderstel, aldus de president, dat hier nog meer zaken aan het licht zul len komen. Daarom dring Ik er nog eens bij u op aan, dat u niets dan de waarheid zuit zeggen. Is het waar, dat u de kuil in de ga rage eerst op Zaterdag hebt gegraven? Is dat niet eerder gebeurd? Was het niet des nachts of reeds des Vrijdags? De Kort: Ik weet niet beter of het was op Zaterdag. President: U hebt gezegd de kuil Zater dag te hebben gegraven, omdat u van an deren gehoord had, dat het op Zaterdag was gebeurd. Dc Kort: Zoo is hel, ik weet het ook niet meer zeker. President: Is het waar, dat u achter het geTieim gekomen bent op de wijze waarop u het verklaard hebt? Is dat inderdaad tot u doorgedrongen, doordat u beklaagde eens in gedachten verzonken op de plaats zag staan, waar u inderdaad de kuil gegraven hebt, en hij een oogenblik later begon te schreeuwen en met de armen te zwaaien? De Kort: Zoo is het gegaan, J/esident: Waarom zei u aan dén rech- ler-commissaris: Ik was bang voor M.? De Kort: Dat zou iedereen geweest zijn. Na het rooken van een sigaar van Muyl wijck ben ik eens' een heelen dag ziek ge weest. Het'is ook wel mogelijk dat het de angst geweest is. Den volgenden dag heb ik er Muylwijck over gesproken, dat ik dacht dat die sigaar vergiftigd was. Toen heeft hij gezegd op zijn gewone huichelach tige manier: o, hoe kun je nu zoo iets van me denken? En daarop heb ik gezegd: denk er om, iemand heeft een verzegelden brief van me waar de heele geschiedenis in staat. Deze brief gaat open als ik eens op eer. rare manier aan mijn eind kom. En zoo meende ik hem in mijn macht te hebben, want ik was wel degelijk bang voor hem. Ik ben ook eens bijna in den lichtkoker getuimeld. Ik wil niet zeggen dat het werk van Muylwijck om in overweging den brief aan de justi is geweest, maar bang was ik voor hem. tie te zenden. Dit schijnf geschied te zijn, De verdediger Levy: Ik heb zeer sterk want korten tijd daarop kwamen recher den indruk, dat u van hetN oogenblik af dat cheurs met den brief bij get. In den brief u hoorde van de vermissing van Busch, het stond verder dat de Kort het muurtje ge metseld had. Toen de kist gevonden was heeft Schop- man, naar get. had meegedeeld, 1000 gezonden aan commissaris Pateer. Dit geld is bij Schopman teruggebracht. De verdediger merkt op dat de anonie me brief het poststempel droeg 10 Oct. 1924, doch get. blijft er bij, dat Schopman eerst einde Dec. 1924 of begin Jan. 1925 met d<A brief bij hem is geweest. Toen op den bewusten Zaterdag de kisf is gevonden is hij des avonds naar Schop man gegaan om hem daarvan mededeeling te doen. Schopman was zeer verwonderd, dat de kist inderdaad gevonden was. De verdediger merkt op, dat „men" het vreemd vindt, dat Schopman niet als ge tuige gehoord wordt. Pleiter heeft er geen sprake de confrontatie van Muylwijck met getuige voor den rechter-cominissaris. rik wil aannemen, aldus mr. Levy, dat ge aan den dood van Busch niet schuldig zijt. De Kort: Dat zal mij een zorg zijn! Verdediger: Toen u het kabinet van den rechter-commissaris binnen kwam en de verdachte daar zat, heeft deze immers ge roepen: Je kunt nu de heele waarheid zeg gen, ik heb alles bekend! Maar jij kunt nu mijn straf een boel verlichten of verzwaren. Beken jij nu dat je 3000 van mij gehad hebt van het geld van Busch. De Korte: Dat heeft hij gezegd. Beklaagde blijft het ontkennen. President: Het staat in het proces-ver baal van den inspecteur Van Slobbe, die er bij was. Beklaagde: Mijnheer van Slobbe verklaart zooveel dat onwaar is. President: U moet u wat matigen. Het zijn ambtseedige verklaringen. Tot De Kort: Waarom denkt u dat Muyl wijck niet de waarheid spreekt? De Kort: Omdat ik nooit een roode cent gehad heb. Getuige wendt zich dan tot beklaagde en zegt: Je vertelt nu dat je genade van God gekregen hebt voor je 'misdaad, of als het een ongeluk is geweest, dat Busch is dood gegaan, daarvoor. En nu ga je er een nieu we misdaad bovenop stapelen. Nu help je mijn vrouw en mij naar de verdoemenis! Mijn naam is weg hier in Amsterdam, ik kan geen baas meer krijgen! En je wilt mij melffclle geweld in de gevangenis helpen. Verdediger: Waarvoor denkt getuige, dat Muylwijck hem in de gevangenis wil hel pen? Voor welk feit? De Kort. Hij zegt immers, dat ik zooveel van hem heb gesleept. Altijd maar weer meer. Wat ben ik dan, roept getuige sar castisch, een stommeling,, dat ik er niet stil van ben gaan leven! Verdediger: Ja, maar voor welk feit zou beklaagde u in de gevangenis willen heb ben? President (ongeduldig): Voor chantage en heling. Deze man kent toch het Wetboek van Strafrecht niet uit zijn hoofd. Daarna wordt opnieuw de getuige Eeltjes voorgeroepen. De president zegt hem, dat hij niet bang behoeft te zijn om op vroeger afgelegde verklaringen terug te komen en vraagt hem nogmaals, of hij niet mede heeft geholpen aan het graven van den kuil. Eeltjes blijft het ontkennen, hij had dien Zaterdag ander werk. President: Maar, kan de kuil niet op Vrij dag zijn gegraven? Eeltjes: Ik kan het niet zeggen. De Kort: Hij bezweert bij zijn vrouw en kinderen, dat hij niet geholpen heeft. Ik doe zoo iets niet, maar hun broer is toch ook een geloovig mensch, die zal de waar heid wel spreken. Laat de rechtbank dan hun Jjroer hooren, die was er ook bij. Beklaagde herinnert zich wel, dat hij Eeltjes mede opdracht heeft gegeven om den kuil te graven, niet echter dat hij Eel tjes heeft zien graven. Getuige Janssen heeft den makelaar op den dag van diens verdwijning te Rotter dam ontmoet met Claassen en Lorelto. Hij was bijna altijd in het gezelschap van deze heeren. Getuige heeft toen in de wachtka mer een onderhoud gehad over zaken. De beide anderen hielden zich afzijdig, wat ge tuige wel wat verwonderde, omdat ze altijd als parasieten aan Busch hingen. In den loop van het gesprek heeft Busch zijn por tefeuille uit zijn zak gehaald en gezegd: Ik kan 60.000 contant betalen. Fin hij liet zien, dat hij een groot pak bankbiljetten in zijn portefeuille had, hetwelk getuige wel op 60.000 schat. Na afloop van dit gesprek, is Busch met Claassen en Loretto in den trein gegaan. Hij zei, dat hij naar Amsterdam ging. Den volgenden dag had getuige Busch naar aan leiding van het bovenbedoeld gesprek weer noodig omdat er besloten was lot een af faire. Getuige heeft den volgenden dag Claassen naar Busch gevraagd, maar die antwoorde lachend: Die zal wel met een meid naar Amerka zijn. Getuige Pot is met Busch in gezelschap geweest te Rotterdam, op den dag van diens verdwijning. Tot Voorburg heelt hij 's avonds met hem gereisd in de richting Am sterdam. Busch had toen veel geld bij zich, zeker meer dan 40.000. President tot beklaagde: Het komt nu toch wel vast te staan dat Busch duizenden en duizenden guldens bij zich had. Waar is dit geld gebleven? Bekl.: Ik heb niet meer dan vijf a zes duizend gulden genomen. President: Dat u niet meer geld gehad hebt is mogelijk, maar waar is de rest ge bleven? U hoort de verklaringen van de getuigen en kunt uw conclusies er uit trek ken. De .gescheiden vrouw van Loretto zegt, dat deze in 1916 naar Amerika is gegaan. Zij was bekend met al de zakenvrienden van haar man. Ze hoorde na de verdwijning van Busch voor het eerst hiervan van haar man, en deze zeide, dat hij wel naar het buitenland zou zijn gegaan. De president deelt mede, d^it na de pauze drie getuigen op verzoek van beklaagde met gesloten deuren gehoord zouden worden. Het publiek moest hier achter niets geheim zinnigs zoeken een dier getuigen is een vrouw, wier naam hij liever niet bekend wilde hebben. Daarna is gepauzeerd. van uw man Getuigen a décharge gehoord. Wat de vrouw can De Kort vertelt. In cident tusschen cerdediger en pre sident. Na de pauze worden met gesloten deu ren drie getuigen a décharge gehoord en daarop wordt de openbare zitting hervat. Dan verschijnen een aantal getuigen a décharge ,die zich bij den verdediger heb ben aangemeld om mededeeling te doen van gevallen, waarbij personen bewusteloos werden of overleden tengevolge van stoei partijen of grepen in den hals. Het blijkt evenwel, dat deze gevallen zich anders hebben toegedragen dan hetgeen met Busch zou zijn geschied. Vervolgers wordt gehoord zekere Vink, die het vorige jaar December het gebouw aan den Overtom gehuurd heeft, die ver klaart dat toen hij er korten tijd woonde hij hield er een verkooplokaal Schop man bij hem kwam met een anoniemen brief, waarin Muylwijk beschuldigd werd van moord op Busch, mr. Wijsman en den heer van der Stijl in Den Haag. Schopman zei, dat het hem wel 1000 waard was als de zaak uitkwam. Getuige gaf hem daar- belang bij, omdat hij bekl. slechts zou bea zwaren. De Officier zegt er geen prijs op te stel len Schopman als getuige te laten hooren. Hij acht dit niet noodig. De crouw van De Kort als getuige. Als getuige décharge wordt vervolgens gehoord de vrouw van den metselaar De Kort. President: Kwam u met het gezin var- Muylwijk in aanraking en hoe kwam dat? Vrouw De Kort; Mevrouw had een werkster noodig en toen heb ik mij aan geboden. President: Hebf u nooit van Busch gehoord? Vrouw de Kort: Ik hoorde dat hij naar het buitenland was gegaan. President: Hebt u nooit van uw man ge hoord, dat Busch daar begraven lag? Vrouw de Kort: Nee, mijnheer! President: Hebt u wel eens geld van Muylwijk gekregen, behalve hetgeen u ver diende? Vrouw de Kort: Nee, mijnheer! Zij deelt thans mede, dat, toen haarman in Zuid-Afrika was, zij van hem geld ont ving. Daarvan betaalde zij ook het voor schot van de Zuid-Afrikaansche Voorschot- kas terug. Zij befuigt met klem, dat niet waar is, wat Muyiwijk in zijn dagboek schreef, dat zij geld van hem heeft gekre gen. President: Toen uw man bij Muylwijk was, kreeg hij toen geregeld loon betaald? Vrouw de Kort: Dikwijls werd niet ge regeld betaald, doch het kwam altijd fe- renht. President: U hebt dus nooit cadeaux in geld ontvangen? Vrouw de Kort: Nee, mijnheer- De verdediger: Heeft getuige wel eens boodschappen naar Muylwijk gebracht? Ol briefjes? Vrouw de Korf: Dat was toch niet noo dig, want mijn man werkte bij hem. Verdediger: Maar toen uw man niet meer bij hem werkte? Vrouw de Korte: Daar weet ik niets van. Ik weet niet of Muylwijk en mijn man el kaar nog wel eens spraken. President tof beklaagde: U zegt, dat u aan getuige 25 en 50 hebt gegeven. Houdt u dat vol? Muylwijk: Ja, die heb ik gegeven. Vrouw de Korf: Ik heb nooit geld gehad Ik moest 26 van mevrouw hebben, 15 had ik haar geleend en de rest heb ik voor haar uitgegeven. Haar man zou ze mij betalen, doch ik heb die f 26 nooif ge had. President tot beklaagde: Houdt u ha nu nog vol? Muylwijk: Ja. President: Waarom gaf u haar geld? Muylwijk: Omdat haar man mij dat ge vraagd had. Verdediger (tot getuige): Maar waar leef de u van, toen uw man in Zuid-Afrika was? Vrouw De Kort: Ik kreeg minstens 100 per maand van mijn man en drie jongens van mijn verdienden in de bouwvakken 27.50, '18 en 6 of 8. Heftig incident. Daarna wordt op verzoek van den ver dediger gehoord, zekere Liefman, die inlich tingen geeft over Busch. De verdediger stelt verschillende vragen. Bij een dezer vragen weigert de president deze toe te laten. President: Ik wensch er niet verder op in te gaan. Verdediger (woedend): Ik wensch mij» opmerkingen te maken! President: Aan mij is de leiding! Verdediger: Wilt u dezen brief door ge tuige laten waarmerken? President: De rechtbank laat deze vraag niet toe. Verdediger: (zich nog heviger opwindend) Gcat u dan maar verder alleen uw gang! President: Graag! Maar wenscht u dan geen verdere getuigen te laten hooren? Verdediger: Ik wensch nog meer getui gen gehoord te hebben. Maar weigert u de zen brief door getuige te laten waarmerken? President: Ja, dat weiger ik. Ik heb met de rechtbank overleg gepleegd. Dan komt voor de aannemer van den Broeke. Als het incident nog eenigen tijd heeft voortgeduurd, schorst de president de zit ting voor een kwartier. Na heropening van de zitting hoort de rechtbank nog een aantal getuigen, mceren- deels meubelfabrikanten, die omstreeks 1915 met Muylwijk in zakenrelaties hebben ge staan. Zij verklaren aan Muilwyk meu belen in consignatie te hebben geleverd. Daar eenigen hunner geen feitelijke mede- deelingen kunnen doen betreffende de (betalingen van Muylwijk, stelt de rechtbank hun verhoor tot nader uit om hen in de ge legenheid te stellen hun boeken uit dien tijd nog eens te raadplegen, Dan wordt de zitting verdaagd tot Zater dag. vermoeden hebt gehad dat die kuil heelt moeten dienen voor het lijk van Busch en dat u toen gedacht hebt: laat ik het voor me houden, dan heb ik een wapen in de hand als de baas me weer eens niet betaalt. De Kort: Daarvan is geen sprake. De verdediger: Wat dacht je dan wel van den kuil? Je moet toch een gedachte heb ben gehad? De Korte: Ik heb er geen gedachte bij gehad. Verdediger: Heb je hem ook niet gevraagd waarvoor die kuil moest dienen? De Kort: Zoo iets vraagt een werkman toch nooit?! Dan zou de patroon gauw zeg gen: wat een vervelende klier is dat en dan zou je er gauw uitliggen. De verdediger 'brengt daarna weer ter AMSTERDAM, 16 Oct. Aardappelent (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zceuw- sche bonte 3.703 9p, id. blauwe 3.40 3.70, id. eigenheimers 2.502.80, id, blauwe eigenheimers 2 70—3, Fricschë. borgers 2.502.60, Zceuwsche blauwe poters 1.902 10, id. bonte poters 1-90 2.10, Anna Paulowna zandaardappelea 45, Drentsche eigenheimers 2.25— 2.75, rapen 1.702 per 70 kg. ALKMAAR, 16 Oct, Kaas. Ter markt waren 180 stapels, weg, 156,000 kg. Fa- briekskaas kleine 62, commissie 63, middelbare boerenkaas kleine 60, commissie f 63 50. Handel matig. LEEUWARDEN, 16 Oct. Vee. Aange voerd 94 stieren 175570, 17 ossen, 425 vette koeien 220480, per kg. 0.90— 1.16; 1120 melk- en kalfkoeien 220500, 18 vete kalveren 120 pinken 125 250, 1785 graskalveren 45140, 220 nuchtere kalveren 717, 235 vette scha pen 3556, 271 weideschapen 30 50, 515 lammeren 2438, 872 vette var kens 58—175, per kg. 0.80—0.90, 92 magere varkens 2858, 845 vette big gen 3060, 270 kleine biggen 915, 42 paarden. De handel in melk- en kalfvee was ta melijk voor goede, langzaam voor afwij kende soorfen, le soort vette koeien duur, slieren flauwer, graskalveren langzaam, nuchtere kalveren stug, wolvee iets stijver. Zouters 7872, Londensche varkens 86 —90 cent. Eieren. Aanvoer 11.000 kippen-, 10 12K ct.300 eenden- 103411 ct LEEUWARDEN, 16 Oct. Boter. Aanvoer 23/3 en 83/6 v. Fabrieks- 2.15—2.44. No- tëering van de commissie 2.50. Kaas. Sleutelkaas f 0.600.84. Nagelkaas 0.47-0.54. Goudsche 0.35—1.07. Edam mer 0.64—0.98. Aanvoer 30.477 stuks. UTRECHT, 16 Oct. Kaas. Aan de markt waren 132 partijen, tezamen 36 300 K.G. Prij zen le kwal. 5961, 2c kwa.l 5558, Rijksmerk 58—65. zwaardere tol 69. Handel vlug. Het Fokker-bulletin verschijnt niet meer gestencild, doch komt thans gedrukt uit. Een groote verbétering, waardoor ook de cliché's meer tot hun recht komen. Behalve het gewone reclame-nieuws zal elk nummer ook een artikel van meer alge- meenen aard bevatten. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 15