NIEUWE MACHINES BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. - MAASKANALISATIE - DE PRINS v. WALES - LOCARNO mtm mm mm KERK EN SCHOOL}. Opleiding R. K. Jeugdleiders en Voorlichters bij beroepskeuze. GEMENGD NIEUWS. Een mislukte speculatie. Na de Stormramp. Valsche zilverbons. ORDE EN ARBEID. De staking bij P. Smit Jr. te Rotterdam. WM&Mi mm wm& van zijn wereldreis fflnilinniMimiHII!lllllimilllllIim!NI!!!fiTmimii!irimmiiiiiiiii!!Miimimmm!nimi>nMi..Ni,ni.iiit„.„miiij NIEUWE MACHINES BIJ DE ZUIDERZEE-WERKEN. Wij waren in de gelegenheidom een kijkje te nemen van de werkzaamheden aan de Kooi, die een belangrijk deel vormen van de voorbereidingen tot de drooglegging van de Zuiderzee. Een groote zandzuiger, die per week plus minus 13.000 kubieke Meter verzet en op twee schuiten gemonteerd is, dient om het zand op den dijk te spuiten. De zandelevator brengt het zand in een 68 M. lange buis van 30 c.M. diameter die over zijn geheele lengte horizontaal is opgehangen aan een 25 M. hooge bok. Hierdoor vervalt alle steigerwerk en kan bij verzakking van den ondergrond rustig doorgewerkt worden. Aan dit zeilde werk maakten wij kennis met een enorme kleitransporteur. Lagen de zandschepen langszij van den zandzuiger, de dekschuiten voor het kleitransport komen tusschen de»iwec schepen in, die de klci-transporteur dragen. Bij 't vervoer op dekschuiten kan de klei beter opdrogen en dan kunnen de schepen gelost worden door middel var een Jacobsladder met emmers, die dwars over het schip loopen. Deze ladder is bewegelijk bevestigd. De klei wordt van die emmers op een 60 Meter langen ijzeren transportband gebracht, die haar boven op den dijk stort. Deze band heeft geen vaste verbinding met den In Juli j.l. werd door het Centraal Zielkundig Beroeps kantoor het plan aangekondigd om een R. K. School voor Be roepskeuze in het leven te roe pen. Op de 3e R. K. Paedago- gische Week te Tilburg op 17, 18 en 19 Augustus werd dit plan nader ontvouwd en toe gelicht. Bij de uitwerking ble ken verschillende vakken van onderwijs samen te vallen met die voor Opleiding tot Jeugd leider. Reeds lang werd naar deze opleiding door velen in den lande verlangd en verschei dene voorstellen werden in die richting gedaan. Door het Ziel kundig Beroepskantoor werd daarom de Interdiocesane Jeugdcommissie verzocht nu deze gelegenheid daartoe zoo bij uitstek geschikt was bei de plannen te combineeren, waartoe de Internationale in haar vergadering van 3 Sep tember met algemeene stem men besloot. Voorts werd de medewerking verzocht van de R. K. Leergangen te Tilburg, wijl zij reeds met veel succes gedurende eenige jaren voor het Diploma Opvoedkunde en sinds kort voor Diploma's Lichamelijke Opvoeding oplei den en van beide gedeeltelijk gebruik gemaakt zou kunnen worden. Het Curatorium der R. K. Leergangen besloot tot de ge- wenschte samenwerking in zijn vergadering van 25 September. Uit de bovengenoemde drie in stellingen werd vervolgens een Raad van Toezicht benoemd, bestaande uit de volgende per sonen: Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen Dr. Th. Goossens, namens de R. K. Leergangen te Tilburg; Pastoor W. H. de Grijs, Rector J. G. Jansen, na mens de Interdiocesane Jeugd commissie; Prof. Dr. F. Roels, G. D. Zegers, namens het Cen traal Zielkundig Beroepskan toor! Secretaris van den Raad van Toezicht is: G. D. Zegers, Drift 1012 Utrecht. Zij, die gelang stellen in de opleiding van .R K. Jeugdlei ders en Voorlichters bij be roepskeuze en dit zullen er velen zijn verwijzen we naar het zoo juist verschenen prospectus, dat in brochure vorm verkrijgbaar is bij het Centraal Zielkundig Beroeps kantoor Drift 1012, Utrecht. Wie een kuil graaft voor een ander.... De gemeente-veldwachter van Muiden kreeg bezoek van iemand, die zich voorstelde als rijksambtenaar en hem mede deelde, dat hij een boerderij kon aanwijzen aan den 's-Gra- velandscheweg, waar zich een geheime branderij moest bevin den. De politieman antwoord de dat de ambtenaar dan bij de politie van Weespercarspe! moest zijn, aangezien de ge noemde weg niet op Muider grondgebied lag. De „ambte naar" stelde in uitzicht van de premie, welke voor het op sporen van geheime branderijen gesteld is, wel een deel aan de politie te willen afstaan. Niet om deze reden maar belang stellend naar den afloop van deze aangifte, besloot de Mui der gemeente-veldwachter met den .ambtenaar" in den auto, waarmede deze gearriveerd was, mede te rijden. Toen ging men gezamenlijk naar den Weespercarspelschen gemeente-veldwachter. Deze achtte de zaak van voldoende gewicht, om een onderzoek in te stellen. Voorzichtigheidshal ve wilde hij echter eerst den burgemeester een bevel tot binnentreding der aangewezen boerderij vragen. Het liep al weer niet mee, want de burge meester was niet thuis. Het gelukte echter den burgemees ter, die in de nabijheid op be zoek was, te bereiken; het ver langde bevelschrift werd ge- teekend en daarmede gewapend toog men opnieuw per auto verder, nu naar den 's-Grave- landscheweg. De veehouder H. S. wien het bezoek gold, keek niet weinig vreemd op, toen hij reeds te bed gegaan op deze wijze uit zijn slaap gewekt werd. Of de politie huiszoeking mocht doen? werd beleefd ge vraagd, waarop met de meeste bereidwilligheid werd ingegaan. Het bleek der politie echter in hoofdzaak om de schuur te doen te zijn. Inmiddels had S, den „amb tenaar" eens goed opgenomen en toen bleek hem, dat dit nie mand anders was dan de hel per van een boomsnoeier die eenige dagen tevoren in den boomgaard gesnoeid had. Ook de vrouw des huizes herkende in dengene die de politie ver gezelde pertinent dengene, die te voren in den boomgaard ge assisteerd had bij het snoeien en inspuiten der vruchtboomen. Doch de man ontkende zeer beslist bedoelde persoon te zijn. De Weespercarspelsche poli tie had intusschen een gat in den grond van de schuur ge graven, ten einde te onderzoe ken of daar wellicht een distil- leertoestel verborgen lag. Op eèn gegevenmogen snoeien. Toen de arbeid afgeloopen UITBREIDING VAN HET O. L. Vr. GASTHUIS te Amsterdam. Mgr. Stroomer plaatst den eersten steen van het St. Anna- paviljoen. ondergrond, maar is door spandraden aan een 24 M. hoogê bok bevestigd. Beide geweldige machines zijn geheel nieuw voor Nederland, nog nimmer werd een werk met vrijhangende transporlinrichtingen van 60 en 68 M. lengte uitgevoerd. DE MAASKANALISATIE. Een excavator bij Sambeek, bezig aan 't graafwerk van een 1200 M. lang kanaal met sluis. Z. D, H. Mgr. dr. VESTERS is Zondag in zijn geboorte plaats Vught op feestelijke wijze ingehaald. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Het gebouw, waar de zittingen gehouden word®11 prijkt met de vlaggen der verschillende mogendheden. DE LACH VAN DEN PRINS VAN WALES, waarmede hij de harten zijner toekomstige onderdanen verovert. De Prins keerde gister terug. DE KRUISER JAVA is van Amsterdam naar Ned. Indië vertrokken. Een foto van de „Java" in het IJ, op den achtergrond het Centraal-Station. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Ter eere van de aanwezige buitenlandsche diplomaten wordt Lo®ar° 's avond geïllumineerd, waarvan hierboven een foto. De politie was het inmiddels opgevallen, oogenblik stootte zij op iets hards. Reeds i was, had S. den boomensnoeier een glaas- J dat de „ambtenaar" sterk naar drank rook. hoopte zij al haar moeite beloond te zien, je jenever aangeboden; de helper had even doch.... er kwam slechts een oude spade te voren een kop thee gehad. Degene die te voorschijn; Ook een verder onderzoek j het glaasje jenever gedronken had, had de leverde niet het minsteresultaat op. opmerking gemaakt, dat die zoo bijzonder De politie ondervroeg natuurlijk scherp1 lekker was, waarop S. schertsend gezegd den eigenaar der boerderij, doch deze kon ha": Ja> maar die maak ik ook zelfl geen enkele inlichting of opheldering ven, totdathem plotseling een licht opging. En hetgeen hij toen de politie me dedeelde kwam neer op het volgende: Eenige dagen te voren was een boomen snoeier met een assistent bij hem geko men met het verzoek den boomgaard te En deze schertsende opmerking had den assistent op de gedachte gebracht dat hij misschien wel eens een premie kon ver dienen. Hij nam voor eigen rekening „op speculaire" in Amsterdam een huurauto en tufte met het bovenvermelde resultaat naar Muiden. Dit werd aldus verklaard dat hij de boomsnoeiers getracteerd had, ten einde hen uit te hooren en daarbij zelf had moe ten meedrinken. Het politie-onderzoek ten huize van S. liep natuurlijk op niets uit en de „ambte naar" bracht de beide politiemannen op hun verzoek weer per auto naar hun w<v ningen. Dit muisje heeft echter nog een staartje. Want de politie stelde zich later in ver binding met den inspecteur der accijnzen en het bleek, dat geen enkele ambtenaar opdracht had een onderzoek als bovenbe doeld in te stellen. Thans is de politie speurende naar den pseudo-ambtenaar, die zooals eveneens later aan het licht kwam „vergeten" had zijn auto te betalen. Blijkens de zevende verantwoording van het Ned. R. K. Huisvestingscomité is in totaal tot nu toe ontvangen 332.484.35. Volgens de aanwijzing der schenkers is hiervan bestemd: voor de slachtoffers in het bisdom Den Bosch 7781.42 voor die te Borculo c.a. 7204.563^, voor die in alle geteisterde streken 81342.3112, voor speciale doeleinden 1790, voor de slacht offers in Noord-Brabant 234.366.05. Donderdag zijn de door de recherche te Rotterdam aangehouden acht mannen die verdacht worden van het maken of uitge ven van valsche zilverbons van een rijks daalder, ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring overgebracht. De vier valsche zilverbons, die een van de aangehoudenen tijdens zijn vervoer Pe celwagen heeft opgegeten, zijn terugge' vonden in zijn uitwerpselen. Na het inl slikken van de zilverbons was hij onWe geworden. In de Donderdag te Rotterdam g0h°u1'?c„'} vergadering van den Alg. Ned. Metaalh werkersbond met personeel van de Lr.1}13; Smit Jr. zijn de voorstellen van.den Riiksf middelaar verworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8