Verkeersongevallen. De Bioscospwet. Ernstig ongeluk aan het Hoogovenbedrijf. Dinsdag 20 October 1925 50ste Jaargang 16176 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 21 October Drie arbeiders bekneld in een ertsgrijper,'twee gedood Dc oude Kolk te Spaarndam, (die zooals het plan was zou verdwijnen), wordt nu opgeknapt. TOONEEL. Het oude Kerkje te Spaarndam. De toren, die erg slecht was, wordt gerepareerd, en voorzien van een uurwerk met drie wijzerplaten. Nederlandsche Reisvereeniging van Roomsch Katholieken. Tooneel vereen. „Nieuw Leven". „Santa Lucia". MUZIEK. Abonnementsconcerten der Holl. Concertdirectie Dr. Q. de Koos. Geloof en Wetenschap. Mevr. P. J. Willekes Macdonaldv Reynvaan t Koningstraat IQ Haarlem, Telegraphisch Weerbericht Voor de JuIIaantjes. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij 'ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen), Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSE DURAMT Advertentiën 35 cents per regeL Bii contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. .\lle abonne s op uii umu zrjn, u.s^vuigc tegen ongeval'en verzekerd voor een >-*• voor w aai „ui '<tl|||l| L.evensiauge geneexe ongescmlctneici ioi wemen dooi f 7 G n bij een ongevax mei f9Cfl bij verlies van een flanel, f IOC der volgende uitkeeringen 1 uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen JU." doodelijken afloop "d U een voet of een oog: 1 l£iu. dij verlies van een f CA duim of wijsvinger 1 JU* ox) een breuk van f A O, been of arm Dij verlies van een andere vinger Er zijn onder onze lezers en vermpe- delijk zijn het er velen die nu wel eens precies willen weten, wat er eigenlijk met de bioscopen en het toezicht op de films gebeurt, wanneer straks ook de Eerste Ka mer de nieuwe bioscoopwet heeft aangeno men. Dat verwondert Ons niet; want na al wat er met dit wetsontwerp is gebeurd, is het geen schande om te bekennen, dat men de draad is kwijt geraakt. Hier volge dan een korte en zakelijke uiteenzetting van wat de Tweede Kanier de vorige week met groote meerderheid van stemmen heeft aangenomen, waarna wij nog enkele persoonlijke opmerkingen willen maken: Het nieuwe wat er komt is de centrale keuringscommissie voor films en voor recla mes, (afbeeldingen platen) waarmee de ex ploitanten het bioscoopbezoek aanwakke ren. Deze centrale Rijkskeuringscommissie wordt bij algemeenen maatregel van be stuur ingesteld. Na de afkondiging van de wet zullen in het openbaar geen films mëer worden vertoond, tenzij de centrale com missie ze als niet in strijd met de goede zeden of de openbare orde heeft toegela ten. Dit is dus een algemeen e keuring, een censuur voor iedereen, ook voor volwas senen. Terecht is echter ingezien, dat hier mee niet kon worden volstaan. Wat voor een volwassene toelaatbaar kan worden ge acht is dit nog allerminst voor een kind. En ook bij kinderen dient weer onderscheid te worden gemaakt. De grens tusschen vol wassenen en onvolwassenen was hier moei lijk anders dan op 18-jarigen leeftijd te stellen; al zal menig verstandig vader of moeder een achttienjarig meisje en zelfs jongen nog niet geestelijk rijp achten om alles te zien en te hooren, wat voor een gehuwde 'onschadelijk kan worden geacht. Maar, een neutrale Rijkskeuringscommis sie kan nu eenmaal de grens moeilijk ver der leggen. Van heel veel beteekenis is, dat dc com missie ook bij haar keuring voor onvolwas senen een onderscheid zal hebben te ma ken tusschen kinderen beneden veertien en tusschen veertien en achttien jaar. Er wordt gekeurd naar „toelaatbaarheid" en niet naar „geschiktheid," een strijdvraag, waarmee de Kamer zich lang heeft bezig gehouden. O.i. is terecht ingezien, dat er nimmer in eenige commissie eenstemmig heid zou zijn te krijgen, wanneer de maat staf „geschiktheid" moes? worden aange legd. De commissieleden, die als censoren namens de overheid hebben op te treden, moeten niet hun persoonlijk oordeel laten gelden, wat zij voor een kind, een half- en een geheel volwassene geschikt achten, maar wat met het oog op openbare orde en zedelijkheid kan worden toegelaten. Zij hebben minimum eischen te stellen; de zwaarste verantwoordelijkheid moet blij ven bij ouders en opvoeders, die in elk af zonderlijk geval hebben uit te maken, waf voor hun half-volwassen of nief-volwassen kind geschikt is; en de volwassene zelf ga met eigen geweten te raden. Een neutrale commissie kan niet anders doen dan uit wassen tegengaan, importeeren van schun nigheden, aanstootelijkheden, beleedigin- gen voor een bepaalde overtuiging enz. we ren; zij is nooit ii staat den bioscoop pas klaar en „geschikt" voor iedereen te ma ken. Daarmee mogen wij dus ook na de in voering van de bioscoopwet wel ter dege rekening houden. Naast de centrale Rijkskeuring zal ook de nakeuring door een officieele gemeente lijke commissie mogelijk blijven. Met heel veel moeite heeft de Kamer er ook dit ^doorgekregen. Ontegenzeggelijk zijn aan deze tweevoudige keuring bezwaren ver bonden, maar de voordeelen wegen daar tegen waarschijnlijk ten volle op, mits aan bepaalde eischen wordt voldaan, waarover straks nog een enkel woord. De Gemeente raad kan n.m. bij verordening bepalen, dat vergunningen tot oprichting van een bios coop slechts worden verleend, wanneer voldaan word? aan bepaalde voorschriften. Zoo kan b.v een gemeenteraad bioscoop bezoek verbieden voor personen beneden achttien jaar. Voor kleine gemeenten is deze bepaling nog al streng; zal in de practijk misschien al te streng blijken en ook de bioscoop tot een nieuw punt van strijd in de dorpspolitiek maken. Hopen wij er 't beste van Vohet overige benoemen B. en W. in elke gemeente, waar regelmatig openbare bioscoopvoorstellingen worden gegeven een plaatselijke commissie van toezicht, waar van de samenstelling en de taak ook weer bij algemeenen maatregel van bestuur zul len worden aangegeven. Deze commissie zal behalve adviseeren over vergunningen, schorsing en intrekking van vergunningen, aok de door de CeiArale commissie toe laatbaar geachte films mógen nakeuren, maar enkel voor personen beneden acht tien jaar: Over vertooningen van films voor volwassenen heeft een gemeentelijke com missie geenerlei zeggenschap, Ziedaar in hoofdzaak de bepalingen van Je bioscoopwet. Voor ons staat vast, dat door de Overheidscensuur op bioscopen zeel geestelijk onheil 'van ons volk kan worden afgewend; want ook onder de vol wassenen zijn aan den bioscoop verslaaf den. En de wetenschap van het bestaan eener Centrale Keuringscommissie zal uit- leraard al preventief werken; het zal de import van verderfelijke filmproducten te gengaan en de industrie van beter werk bevorderen. Wat de jeugd betreft, haar te bescher men is natuurlijk de hoofdzaak. Het ge schiedde reeds in de meeste groote ge meenten door daar bestaande keurings commissies, maar bij lange na niet voldoen de. Onder meer ontbreekt de noodzakelij ke scheiding in on- en half-volwassenen. Wil de nu komende censuur echter beter en vruchtbaarder werken, dan zal de samen stelling en werkwijze der commissies serieu zer moeten zijn dan tot nog toe. De film- exploitanten moeten weten tegenover een orgaan van de overheid te staan; zij moe ten de commissieleden op alle mogelijke wijzen tegemoet komen en deze moeten zich als gezag 'aten gelden. Daarvoor die nen zij op de eerste plaats zelf gezag te hebben, persoonlijk gezag, zich uitend in scherp onderscheidingsvermogen en liefde voor hun taak. En zij handhaven dan ook het gezag! Het moet b.v. niet kunnen voorkomen, dit een commissie een film goedkeurt onder beding, dat een bepaald gedeelte wordt uitgelicht, of dat de ex ploitant eigener beweging voer de keu ringscommissie stukken weglaat, maar dat een week lang draait, wat de commissie niet gezien of verboden heeft. Voorts zouden wij in overweging willen geven de leden eener keuringscommissie ieder jaar te laten aftreden en ze niet dan met onderbreking van een jaar opnieuw te benoemen. Tegen keuringswerk als hier gevraagd, zijn maar heel weinigen bestand; het gevaar voor afstomping van de censo ren zelf is zeer groot en kan op deze ma nier verholpen worden. Zoo is er nog veel, waarop bij dc samen stelling van de keuringscommissies dient te worden gelet. Zoolang wij daarom dc rege len niet kennen, waarnaar bij de samen stelling zal worden gehandeld, biijft onze hoop op volledig succes der bioscoopwet onzeker. Mogen de Regeering en ook de gemeentebesturen zich er van bewust zijn, dat van de keuringscommissies het welsla gen der wet afhankelijk is! Sociëteit „St, Bavo", Dames geleidsters Groote Gezinnen 8 uur Ledenver gadering A.R.K.A. 8 uur Haarlem- sche Inkoop Combinatie half 9 uur Inter Nos 's avonds half 11 uur Kunst na Arbeid 8 uur Bestuur Bouwvak- bond 8 uur Leden Spoor en Tram 8 uur Vioolonderwiis 3 uur Be volking* Bureau half 9 uur. Gem. Concertgebouw Volksconcert H. O. V. 8 uur. Korenbeurs, Spaarne, Vereeniging van Oud-Leerlingen der Tuinbouwwint)ercur- susse" half 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 89H uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bayo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 balf 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Yi en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St, Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om, versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12. R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord# ■*- St Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Hedennacht tegen 1 uur, heeft bij 't Hoog ovenbedrijf te Velsen een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij 2 arbeiders zijn ge dood 3 werklieden waren bezig een elec- trischen grijper, die bij 't lossen van. een Fransche ertsboot defect was geraakt, te reparceren Door een noodlottigen samen loop van omstandigheden schijnt de grijper die openstond tomlailaot te ziin. De 3 ar beiders geraakten bekneld. De pas gehuwde arbeider, Baden, uit Wijkeroog werd on middellijk gedood. Een andere arbeider, Offenberg, uit Wijk aan Zee werd doodelijk gewond. Hij mocht niet vervoerd worden en overleed na eenige uren. Hij laat een vrouw en 4 kinderen achter. De derde werkman, zekere Alkemade, uit Wijkeroog, eveneens gehuwd, werd ernstig gewond, doch kon hedennacht nog naar een der zie kenhuizen te Haarlem worden vervoerd. Hij is er opgenomen. De verbandmeesters van het Hoogovenbedrijf, Rodenberg en v. d. Holen, verleenden de eerste hulp. Dr. de Vries Robles uit IJmuiden, die direct na 't ongeval gewaarschuwd werd, was spoedig ter plaatse. Bij 't ongeval is niemand anders dan de 3 genoemde arbeiders tegenwoor dig geweest. Het gebeurde juist in schafttijd. Nader vernemen we, dat de toestand van Alkemade, geen reden tot bezorgdheid geeft. Hij is opgenomen in het ziekenhuis St. schedels van Haarlemsche notabelen en wordt teruggebracht. Hooger werpt de con ferencier hem de zaal in en nu doet heel het publiek mee; 't wordt een formeele wed strijd; één begeerte is er maar in de zaal, het geel-bruine monster ook eens een deuk te geven. Het springt van stalles naar het bal- con, van de parterre naar de loges; en het publiek giert van de pret. En wanneer de conférencier er dan een eind aan maakt door den bal met meer terug te werpen, JaD meesmuilt hij heel droog: zie je wel, dat ik kinderen heb! En hij wijst er op, hoe gezel lig het is zoo'n avond samen zich te verma ken; overdag heeft de een zijn zaken, de ander zijn zorgen, de derde zijn politiek; maar 's avonds moet ie je kunnen ontspan nen. Ziedaar hel geheim van „Der Blaue Vogel," het gezelschap, dat de heele wereld is doorgetrokken, overal uitbundig succes heeft gehad, Haarlem was hun 138ste stad, Joannes de Deo. Hedenmorgen was hij nog buiten bewustzijn. Naar men ons seint, is gebleken dat het noodlottig ongeval veroorzaakt is door hfeA door onbekende oorzaak naar beneden stor ten van het contra-gewicht van den grijper, welke eenige tonnen weegt. Er wordt een onderzoek ingesteld. e In de Meer. Op den Leimuiderdijk te Haarlemmermeer heeft Zondag een botsing plaats gehad tus schen een motorrijder en een wielrijder. Door den slechten toestand van den weg daar ter plaatse, geraakte de wielrijder de heer H„ te Haarlemmermeer: ziin stuur kwiit, juist bij het passeeren van het motorrijwiel. Het ge volg was, dat H. van zijn fiets viel en tegen het motorrijwiel terecht kwam. De bestuur der van het motorrijwiel kwam ook tegen den grond terecht en bekwam vrij emsige kwetsuren aan hoofd en handen. Ook de heer H. liep eenige verwondingen op. Beide rij wielen werden gehavend. Botsing tusschen twee wielrijders. De arbeider B„ die per fiets op weg was naar Haarlem en ter bekorting van zijn weg het pad koos langs den Geriiedijk, te Haarlemmermeer. in de richting van Vijfhuizen, had het ongeluk in bot sing te komen met een anderen wielrijder, die in een naast het pad gelegen geul terecht kwam en geen kans meer zag om uit te wiiken. Beide personen liepen verwondingen op, Aanrijdingen. Gistermorgen liep de 15-jarige G. C. op het trottoir van den Zijlweg met het wiel van een fiets te spelen, niet lettende op een vrachtauto van „De Sierkan," welke de Ruychhaverstraat inreed, zoodat hij bij het oversteken van deze straat tegen de auto opliep en kwam te vallen. Volgens zijn eigen verklaring ging het linkervoorwiel over zijn dijbeen, hetgeen niet kon beletten dat hij weer lustig voorthoepelde. Door het tegelijkertijd uitwijken door een auto en een fietsrijder op de lange Heeren- vest, kwam laatstgenoemde in aanraking met de auto. De fietsrijder werd door den autobestuurder naar het gasthuis ge bracht, waar hij werd opgenomen. De verwondingen bleken niet van ernstigen aard. De fiets werd vernield. Niets is meer veilig. Gistermiddag werd de Atax-standaard- telefoon op de Groote Markt omver ge reden. De dader bleef onbekend. Aanrijding te Driehuis. Op den overweg had een aanrijding plaats tusschen een visschersauto en een auto van den heer B. uit Buitenzorg. De visschersauto reed met snelle vaart den overweg op, waardcor de aanrijding plaats had. Beide auto's werden aan den voor kant niet ernstig beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op. een nette stad, zei de conferencier vleiend: een stijve stad, heeft, men mij gezegd, maar hier merk ik daarvan niet veel! Inderdaad! Bij zulk een gezelschap komt alles uit deji plooi. Wat „der Blaue Vogel" is? 't Is gemakke lijker te zeggen, wat het niet is. Een dozijn malen gaat het doek open en dipht; telkens een ander tafree! Nu eens een Russische nationale dans; dan weer een dol amusante poppenkast van twee verliefden in den mane schijn; nu eens een fel tafreel van Russische werklieden, in den plastischen stand van sleepers aan een vracht op de Wolga, met een prachtig doek van gloeiend zonnegoud op den achtergrond; dan weer „eene alte geschichte," in de maand Mei, een paar oudjes van het midden der vorige eeuw, zij in crenoline en een stijf keurslijf, hij in ge kleurde pandjas en lichtkleurigen hoogen hoed, samen onder den Meiboom, met al de sentimenteele buigingen van den tijd van „den lach en den traan,' eindigend in een menuet gedanst met rbeumatische beenen. Het heeft wat van een eerste klas cabaret, vooral wanneer de conferencier na elk tafreel zijn guitigen kop om het gordijn laat komen. Maar het is toch meer. De muziek is prachtig en het orkestje heeft in zijn mid den een wonderkind, dat een vioolsolonum- mer geeft van verbluffende virtuositeit. Maar ook de tafreelen zijn meer dan een cabaret kan geven. Daar hebt je „de koning riep zijn tamboer," een muzikaal drama uil de middel eeuwen: een koning en koningin op een troon, schitterend uitgedost en aan hun voeten een nar. Op den voorgrond een edel man en edelvrouw. In onverstaanbaar Rus sisch wordt een scène opgevoerd van groote dramatische spanning, eindigend met het DER BLAUE VOGEL. We plaatsen dit verslag onder „Tooneel." Maar is „der Blaue Vogel" wel tooneel? Ja wat is het eigenlijk en welk is het geheim van zijn succes? Ziedaar een vraag, welke menigeen zich al gesteld heelt. Mogen wij een antwoord wagen? De onverbeterlijke conferencier, die den geheelen avond leidt, glipt op een gegeven oogenblik tusschen de gordijnopening en doel het volgende ver haal: Ik had een vriend in Zurich, die mij een geschenk wilde geven. Verbeeld u een geschenk, in dezen crisistijd, nu iedereen wel wat wil nemen maar niets geven! Hii vroeg, mij: hebt ge kinderen? Ik zei, neen, jammer genoeg. Toch zal ik u iets geven, zei hij, om mee te spelen en gaf mij dezen bal. En dan komt er een bal te voorschijn van ongewone afmeting. En de gezellige prater begint er mee te ballen. Hij vertelt, dat hij er zich uitstekend mee vermaakt in zijn vrije uren. Probeer maar eens! En hij gooit den bal pardoes de zaal in. Eerst verbazing onder het publiek. En al heel gauw heelt de eigenaar zijn bal terug. Maar hij gooit weer; het rollende ding blijft wat langer uit; maakt een paar gekke buitelingen over kale neervallen van de jonge vrouw, 't Is als een welgeslaagd opera fragment. En de spelers dpen denken aan een schilderij van Lizzv Ansingh, die met haar poppen zooveel menschelijks weet uit te beelden/En wal dan te zeggen van de parade van de tinnen sol daten, welk nummer bet publiek zóó in enthousiasme bracht, dal er een herhaling moest komen. Waarin schuilt hier de beko ring? Is het iets anders dan in de vol maaktheid, waarmee dit schuiven van men- schelijke poppen is geenscenecrd? 't Is de caricatuur van den mensch, die ons hier in bewondering brengt. En zoo is het bij vele andere nummers: de straatzangers met het i draaiorgel en de harmonicaspelers; de op- tocht van de étalagepoppen, de rit van de I kozakken, 't is de werkelijkheid zóó getrouw nabij gekomen of in zulk een potsierlijken vorm gegeven, dat verbazing om de vol maaktheid der regie en lachlust om dc onge ëvenaarde caricatuur in ons wedijveren. Daarnaast komt dan nog onze bewondering voor de prachtige kleurencombinaties als in de zigeunerscène en al de eigenaardigheden van de Russische volksgewoonten. Hel succes van het gezelschap „der blaue Vogel", is verzekerd. Niemand kan precies zeggen, 'waarin het schuilt. Vermoedelijk moet een goed deel toegeschreven worden I aan de reactie welke het brengt tegen onze I stijve tooneelzalen, tegen ons onveranderlijk plankenleven evenzeer. „Der blaue Vogel brengt kleur en afwisseling, breekt met alle 1 conventie en vraagt alleen: hoe kan ik een beschaafd publiek eenige uren kunstzinnig 1 bezig houden? En dat gelukt; dat heeft I gisterenavond het elite gezelschap in den Haarlemschen Schouwburg weer volkomen 1 bewezen. Een van de vele voordeelen welke het lid maatschap van een goede reisvereeniging heeft is voorzeker de onvermoeide pogingen van het bestuur om haar leden aanschouwelijk kennis te laten nemen van bestaande in stellingen waarvan het practische nut wel door iedereen wordt erkend, doch waarvan men veelal niets anders weet dan de plaats waar zij zijn opgebouwd. Om deze betrekke lijke onkunde zooveel mogelijk op te heffen en tegemoet te komen aan de begrijpelijke nieuwsgierigheid van velen over wat er zich in die interieurs afspeelt, organiseert de bo vengenoemde reisvereeniging excursies onder deskundige leiding. Zoo werd er gisteren een bezoek gebracht aan de Electrische Centrale aan den Har- menjansweg, waaraan een flink aantal leden dezer reisvereeniging deelnam. Twee deskundigen, wien geen moeite te veel was, deden hun best om zoo begrijpelijk mogelijk de werking en inrichting van dit bedrijf te expliceeren en aan hen zal het dan ook geenszins gelegen hebben indien men het gehoorde niet aan anderen heeft kunnen navertellen. Niettemin hebbfen de de,elnemers(sters) eens kunnen aanschouwen dé machtige tur bines welke het beginpunt vormen van hun thuis zitter.den schakelaar en zich een denk beeld kunnen maken van de vele en zware werkzaamheden welke er moeten geschieden voor het bolletje bij hen in de kamer kan be ginnen te gloeien. Wij twijfelen dan ook niet of geen der deelnemenden zal het oogenblik gespeten hebben waarop zij besloten op dezen Zon dagmorgen eens een kijkje te nemen in een wereldje, waarin men zonder ophouden, dag en nacht bezig is voor het gemak vap een heele streek te zorgen. In de Jubileumgids van „Nieuw Leven" wordt een kort overzicht van het 15-jarig bestaan gegeven. Een 11-tal jaren geleden, toen de vereeni ging na een 3%-jarig bestaan door een troep je nog betrekkelijk joflgelui van enkele oude ren werd overgenomen om haar „nieuw le ven" in te blazen stond men zonder tooneel- kennis, krachten en kunstlievende le den of donateurs, toch reeds werd tooneel gespeeld in den waren zin des woords. Bleef het iri den beginne bij voordrachten en klei ne stukjes, bestond het publiek in de boven zaal van wijlen „de Karseboom" uit ouders, familieleden, kennissen en medestrijders, toch was de ijver en werkkracht niet minder dan nu zij in die laatste 11 jaren is opgegroeid tot de machtigste tooneelvereeuiging hier ter stede. Alvorens men „de planken" van een groo- ten schouwburg kon betreden had men reeds een leeftijd van vijf jaren bereikt. Het vijf-jarig bestaan zou gevierd worden in den Schouwburg Jansweg op groot lef, doch hoe bedrogen kwam men uit. Een halve zaal met menschen en voor iederen leegen stoel idem zooveel strop. Evenwel werd vertrouwen gekregen en een jaar later (1917) werd „Paljas" van De Vletter opge voerd. Dit stuk sloeg zoo in, dat een week later de opvoering moest herhaald worden en de zaal binnen enkele dagen uitverkocht was. Voordien waren er een 16-tal donateurs op die „Paljasavonden" werd enorm gewerkt om nieuwe leden te winnen en het aantal was de 100 gepasseerd. Zoo groeide het aantal van 100 op 200, daarna 300 en op het 10-jarig bestaan in 1921 waren er reeds 500. Tijdens het 12%- jarig jubileum was het hoogtepunt 1100 en thans enkele tientallen onder de 1000 K.L. Het programma vermeldt voor dit sei zoen verschillende tooneel- en amusement avonden, Het concert, dat de welbekende R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" a. s Donder dagavond in den schouwburg aan den Jans weg zal geven, belooft een der mooiste te worden, door deze vereeniging in den loop der jaren aan donateurs en belangstellenden aangeboden. Naast'het zeer verzorgde spel der club, onder leiding van den beer A. J. P. Hakkenberg van Gaasbeek, zal men kun nen genieten van hetgeen en drietal mede werkers van naam praesteeren. De bekwa me solo-cellist der II. O. V., dc heer ,C°r de Wilde, treedt op met den heer Bernard Samuels, wiens heerlijke fluitsoli een groote J attractie vormen, en met mej. v. Leeuwen Boomkamp aan het klavier. Zoo zal een trio voor fluit, cello en klavier gegeven worden van Carl Maria von Webcr, dat te Haarlem nog niet werd uitgevoerd. Bij de firma's Alphenaar en Langeveld zijn nog kaarten verkrijgbaar. Wie een goeden concertavond vol afwisseling wenscht bij te wonen, make hiervan gebruik. Het eerste abonnementsconcert der Hol landsche Concertdirectie Dr. G. de Koos zal door het vermaarde Fransche Poulet worden gegeven op Vrijdag 23 October a.s. in den Schouwburg Wilsonplein. Het Poulet-kwartet is reeds sedert jaren en gaarne geziene gast cp het Hollandsche concertpodium. Door hun meesterlijk spel, hun intense muzikaliteit, hebben zij de harten der muziekliefhebbers stormender hand veroverd. Kaarten voor dit concert zijn verkrijg baar bij het Concertbureau A Vernout, Warmoesslraal 10. Voor de 'vereeniging Geloof en Weten schap voor Haarlem en Omstreken wordt op Donderdag 22 dezer, des avonds te 8 uur, in de groote zaal van de Sociëteit St. Bavo, een causerie met lichtbeelden ge geven over „Luchtverkeer", door Ir. G, Spit, bedrijfsleider van hel vliegveld Schip hol. Aan deze lezing gaat vooraf de huishou delijke Algemeene Jaarvergadering, waar van de agenda o. m. vermeldt: jaarversla gen secretaris en penningmeester, verkiezing van een verificatie-commissie, periodieke bestuursverkiezing. Aan de beurt van af treden is Dr. C. H. Kuenen, die onmiddel lijk herkiesbaar is. Hedenmorgen half tien is, na een vrij langdurige ziekte die reeds lang het ergste deed vree zen, het lid van den Haarlemschen gemeenteraad, me vrouw P. J. Wille kes Macdonald Reynvaan overle den. In 1861 te Amsterdam geboren woonde zij sinds 1885 te Haarlem en heeft daar steeds veel belangstelling voor het open bare leven getoond. Mede doordat zij dc echfgenoote was van den Haarlemschen advocaat en procureur Mr. Willekes Mac donald was haar invloed in vele Haar lemsche kringen groot. ]T Zij was voorzitster van de aid: Haarlem van den Ned, Kinderbond, voorzitstervan de afd. Haarlem van den Ned. Bond yoor Vrouwenkiesrecht, lid van de pliatselijke commissie van toezicht op het Hooger Un- derwijs, plaatsvervangend lid van den Lr- gentieraad, secretaresse van de vereeni ging van vrouwelijke bestuursleden van de afdeeling Haarlem van den Economi- schen Bond, regenfes van de Barbara-be- waarschool, lid der commissie voor de be zwaarschriften inzake Plaatsel. directe be lastingen, lid der commisise voor de ifank van Leening enz. Toen door wetswijziging de mogelijkheid werd opengesteld, dat vrouwen deel uit maakten van onze landelijke en gemeentel, bestuurscolleges werd zij al aanstonds tol lid van den Haarlemschen. Gemeenteraad gekozen als afgevaardigde van dé Ec°n°" mischen Bond. Dat was op 20 Mei 1919, Een bewijs te meer, dat zij in Haarlem ge zien was. Zij behoorde daarmede tot de eerste vrouwelijke raadsleden van Haarlem. Ijverig raadslid als zij was, ontbrak zi) zelden op een raadsvergadering en was vol bèlangsfeljing voor de gemeentezaken, die zij naar haar beste krachten behartig de. Doordat met veel te veel reclame was aangedrongen van zekere zijde op de toe lating van vrouwen tot onze openbare be stuurscolleges, viel hef werk der vrouwen in den Raad van Haarlem evenals elders wel eenigszins tegen, maar erkend dient te worden, dat de vrouwen in dezen pioniers werk hadden te verrichten en even vreemc voor haar nieuwe taak stonden als haar mannelijke collega s, die voor de per®te maal een vergaderzaal betreden. Toch be hoorde Mevr. Willekes Macdonald tot de goede en zeer zeker tot de ijverigste raads leden. Zij waagde zich nief aan discusies op haar onbekend terrein, maar speciaal de punten,waarover het oordeel van een vrouw van belang is, hadden haar be langstelling en ook menige nuttige vinger wijzing werd uit haar mond vernomen. Vooral het onderwijs frok steeds haar aandacht. Zij zocht niet haar kracht in lange redevoeringen, maar kort en bondig, met den schijn zelfs van eenige schuchter heid, zette zij haar meening uileen. Wat ons en veler wel soms tegenstond het moge hier volledigheidshalve niet onaangestipt blijven was haar soms wat benepen standpdnt in aangelegenheden, waarmede zuiver katholieke belangen ge moeid waren. Bij de laatste verkiezingen werd zij Iv- kozen als raadslid, nadaf zij zich toen aangesloten bij den Vrijheidsbond. R collega's toonden haar werk te waard^erc1 door haar te benoemen o.m. tot regsn! van de Barbara-bewaarschool. Kenr-- kend was ook haar groote voorkomend heid; waaraan de raadsleden zeet zeke met genoegen zullen terugdenken. In onzen tijd zijn er niet zoo heel velei meer, die zich belangloos en mef ijver aan de openbare zaak kunnen en willen wijden zoodat elk verlies van zulk een man oi vrouw moei worden betreurd. In dezen ge- dachtengang lijdt Haarlem dor den dood van Mevr. Willekes Macdonald een groot verlies. Barometerstand 9 uur v.m.; 763. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.22. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 20 October: Hoogste barometerstand 769.5 m. M. te Dresden. Laagste barometerstand 745.6 m. M. te Ingoe. Verwachting van den avond van 20 tof den avond van 21 October. Meest krachtige Zuidoostelijke tot Zuide lijken of Zuidwestelijken wind; betrokken of zwaar bewolkt; regenbuien; sterke stijging van temperatuur. De collectes op de feestavonden der Propaganda club van den R.K. Vrouwen bond, welke gehouden zijn op 13 en 15 Oef. 1.1., hebben opgebracht 64.28-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1