EVENTJES LACHEN. Het Eucharistisch Triduum voor Zieken Binnenlandsch Nieuws. Gravin Francisca. NIEUWE Tweede Blad HAARLEMSCHE COURANT Dinsdag 20 October 1925 n Het Apostolaat der Zieken. Wijziging in de Centrumpartij. - Rijkspresident Lobe overdever- dragen van Locarno. De Engelsche gezant te Berlijn, Lord d Abernon, heeft Streseman en Luther bij hun aankomst te Berhin verwelkonid Onder de Radio-berichten: De arbeiders der Bej-hinsche ïab^en spreken zich voor staking uit. Dreigende staking bij de West-Duitsche binnenscheepvaart. FEUILLETON. Gem. buitenl. berichten. KUNST EN KENNIS J. P. J. Wierts 60 jaar. De gratieverleening aan de Duitsche studenten. Loonstrijd in Duitschland. De oorlog in Marokko. De burgeroorlog in China. De Indische begrooting over '26. Het loon-ontwerp van de Nederl. Spoorwegen. Ik had het voorrecht, een afzonderlijke rudiëniie bij Z. D. H. den Bisschop te mo gen verkrijgen, om het Bisschoppelijk oor deel over dit blijvend Apostolaat der Zie ken tc vernemen. En ziehier, wat Monseig neur mij zeide: „Telkens wanneer ik een stichting bezoek en dan een bezoek breng aan de zieken in dat huis, dan vraag ik aan de zieken: Weet u, welke de grootste daad is, welke ooit op de wereld gedaan is? Dan zien de zieken met vragende oogen naar mij op en ik antwoord hen: Dat is de opdracht van Jezus' lijden en Sterven om zijn Vader te verheerlijken en de wereld te redden. Welnu, uw grootste daad zal dezelfde zijn „Is u uw lijden en sterven met Jezus lijden en sterven vereenigt en opdraagt voor dat zelfde doel. Heerlijk woord, diepe gedachte, wereld omvattend Apostolaat! Zeker, sprak toen Monseigneur, u moet de zieken op dat Apostolaat wijzen, u moet ze eraan herinneren en zeg dan voorai dat de zieken hun lijden moeten opdragen voor de bekeering van allen, die niet-katholiek zijn en in het bijzonder voor de bekeering der Joden. Want de Jood, de zoon van het weleer uitverkoren volk is een geroepen apostel, en bezit reeds in zijn natuurlijke hoedanigheden een kracht tot Apostolaat, waarbij geen ander te vergelijken is. Iedere bekeerde Israëliet wordt een andere Apos tel, zooals de eerste Apostelen met een roeping voor heel de wereld. En toen monseigneur mij vroeg, hoe ik mij voorstelde dt zieken daartoe uit te noodigen en vooral ze blijvend in dien offerwil te doen volharden, was mijn antwoord: Alle zieken, die in Bioemendaai, Amster dam, Nijmegen en den Haag het Triduum gevolgd hebben, zijn ongetwijfeld van goe den wil en wel van dien goeden offerwil waarmee ze op de eerste uitnoodiging on middellijk tot dit Apostolaat willen toetre den, en waartoe ik in Bioemendaai een se cretariaat wil openen, ten einde al de zie ken, die hun naam en adres opgeven, als Apostelen van het Lijden in te schrijven en hen als zoodanig te gedenken en te eeren en te bemoedigen, doof een maandelijkscb contact, wdt door het secretariaat met hen zal onderhouden worden, In den vorm van een kleine, korte correspondentie wordt hun een gedachte, een opwekking, een voor beeld gegeven, nu eens ontleend aan het Boekje, voor het Triduum samengesteld, dan weer uit de H. Schrift, de Vaders en andere geestelijke schrijvers, waardoor hun Apostolische geest wordt verlicht; hun Apostolisch hart wordt opgewekt; hun Apostolische moed wordt aangewakkerd; hun Apostolische kracht wordt versterkt; hun Apostolisch vuur wordt onderhouden; hun Apostolische liefde in gloed gebracht. En hierop ontving ik toen, God zij dank, de Bisschoppelijke goedkeuring en den Bis- schoppelijken zegen. Is dit goedkeurend en zegenend oordeel van onzen beminden Bisschop niet geheel in overeenstemming met wat Sint Paulus noemt: „Gods Recht'vaardig oordeel, dat gij het Rijk van God waarvoor gij ook lijdt, waardig geacht wordt?" j Begrijpt u nu ook, lieve zieke lijdende christenen, hoe innig, hoe graag ik mij in den geest vereenig met Sint Paulus, als hij schrijft: „Daarom bidden wij ook ten allen fijde voOr u, dat onze God u zijne roeDing waardig kture en allen behagen wil van Zijne Goedheid en 't werk des geloofs krachtiglijk volbrenge, opdat de naam onzes Heeren Jesus Christus verheerlijkt worde in u en gij in Hem naar de genade van onzen God en van den Heer Jesus Christus." In het lijden Gods rechtvaardig oordeel erkennen, aanbidden, beminnen, Dit lijden aanvaarden en opdragen voor het Rijk van God. Door zulk lijden het Rijk van God door God zeiven waardig geacht worden. Tof dit lijden geroepen worden door God en waardig gekeurd, worden. Met dit lijden allen wil van Gods goed heid volbrengen. Met dit lijden het werk des geloofs vol tooien met kracht. In dit lijden den naam onzes Heeren Je sus Christus verheerlijken in U In dit lijden zelf verheerlijkt worden in Hem overeenkomstig dit lijden en naar de mate van het lijden deelgenoot en uitdeeler te worden van de genade van onzen God en van den Heer Jesus Christus; Is er een heerlijker schitterender Aposto laat te denken, dan dit Apostolaat van het lijden? En daarom in naam van God, die U roept in naam van Jesus Christus, die U noodigt in naam van den Bisschop, die U zegent in naam van de talloos velen, die snakken naar licht van waarheid en genaden, van liefde in naam van de niet-Katholieken, die God of Christus niet kennen, zooals Hij ge kend wil worden, in naam van de Joden die geroepen apostelen zijn Komt Christen-zieken komt Christen-lij dende, komt als Apostelen en gebint uw Apostolaat. Geen enkele uitgezonderd: want Jesus heeft het gezegd en U toegeroepen: Komt allen tot mij, die belast en beladen zijt. Ik zal U verkwikken Wie mijn leerling wil zijn, verloochene zich zelve, neeme zijn kruis op eiken dag weer pn volge mij. 1. Op den len November a.s., den feest dag van Alle Heiligen, zal het secretariaat van het Zieken-Apostolaat worden ge opend. 2. Dit secretariaat wordt gevestigd in de R.K. Pastorie te Bioemendaai. 3. De zieken en lijders naar ziel of li chaam, gelieven hun naam en voornaam en duidelijk adres te zenden aan: Het secretariaat v.h. Zieken-Apostolaat: R.K. Pastorie, Bioemendaai. 4. Voor de toetreding tot het Aposto laat en de beoefening ervan is alleen noo- dig: a. de vaste wil efi het krachtig besluit het lijden aan te nemen uit de hand van God; b. het te dragen volgens den wil van God als christen in den geest van Christus. c. het aan te bieden als offer aan God voor het Rijk van God. 5. Het zenden van naam en adres wordt beschouwd en aanvaard als de uitdrukking van dien wil en het vastleggen van dit be sluit. 6. Aanstonds na ontvangst van deze ken nisgeving wordt toegezonden het bewijs van inschrijving in het secretariaat waarop in den vorm van een kort gebed de opdracht staat gedrukt. Een klein insigne, in den vbrm van een kruisje, wordt tegelijk aan geboden. 7. Dit Apostolaat verplicht natuurlijk niet op zonde. Bovendien blijven alle natuurlijke en bo vennatuurlijke middelen tot genezing van zichzelven of anderen geoorloofd. Juist de toepassing van de zegeningen der Kerk over zieken en geneesmiddelen, strekt niet alleen tot genezing, maar ook tot opbouwing van het „Werk des geloofs" en tot groei en bloei van het Rijk van God, 8. De kracht van dit Apostolaat wordt gericht op het Rijk Gods en wel op den in- wendigen groei van hetRijk van God, n.l. de heiliging der zielen en dt bekeering der zondaren, maar overeenkomstig den wensch van den Bisschop vooral op den uitwendigen groei, n.l. de bekeering der niet-katholieken en in het bijzonder de bekeering der Joden. 9. Waarschijnlijk zal aan alle ingeschre venen ten kleine herinnering en opwekking worden gezonden, om in den Offerwil van dit Apostolaat te volharden. De schoonste en dagelijksche herinnering en opwekking worden gevonden in de Con secratie der H. Missen in de parochiekerk of in de Kapel, waarmee de zieke of lijden de zich geestelijk vereenigt en zijn lijden medtconsecreert en opdraagt met het Hoog heilig Offer. 10. De toetreding tot dit Apostolaat kost geen cent. In de onkosten wordt voorzien door vrijwillige bijdragen van zieken en ge zonden. 11. Het £ieken-Apostolaat begint en gaat voort onder de banier en de hoede, het het voorbeeld en de voorbede van Maria, de Koningin der Apostelen, de Koningin der Martelaren. 12. Het Zieken-Apostolaat eindigt bij algeheele genezing of door den dood. Dit eindigen wordt zöo spoedig mogelijk nLed®" gedeeld aan het Secretariaat van het Z. V. te Bioemendaai. Procedamus in pace, in nomine Cnnsti. Amen. Laat ons optrekken in vrede. In den naam van Christus. Amen. Bioemendaai, 15 October 1925. Pastoor L. I. Willenborg. Lord Reading's opvolger. De politieke medewerker van de „Daily Mail" meldt, dat waarschijnlijk zeer bin nenkort de benoeming zal worden bekend ge maakt van den opvolger van Lore Reading als onderkoning van Indië. De ambtspe riode van Lord Reading loopt eerst in April a.s. af, doch in verband met den gezondheids toestand van mevrouw Reading geeft Lord Reading er de voorkeur aan, vroeger naai 10 „Mama," zoo riep zij uit, „waarom hebt u dién goeden man beleedigd? Nooit heb ik een geneesheer gezien, die me al dadelijk zooveel vertrouwen inboezemde. Met streng gelaat wendde gravin Fran cisca zich af. „Bemoei je niet met zaken, die je m geen geval kunt beoordeelen, Catharma, zoo zei ze, „anders zou het met onze goede ver standhouding uit zijn." Beleedigd door die harde woorden, treurige stemming en tevens bevreemd door de voor haar raadselachtige houding van haar moeder, ging Catharina de kamer uit. Ze had veel eerbied voor hare moeder, en was steeds een gehoorzaam kind geweest, maar toch Voor de eerste maal m haar leven wilde het haar voorkomen, alsof hare moeder met den rechten weg bewandelde. En ook maakte ze zich ernstig bezoigd over haar vader Schunbaar rustig, maar inwendig on-jte brengen. bevredigd en opgewonden, bleef gravin Francisca alleen. Hoewel ze' het zichzelve niet wilde be kennen, beefde ze toch terug voor de groote verantwoording, die ze op zich had genomen. En op den grond van haar hart kwam steeds duidelijker het zoolang doodgezwegen en bedwongen bewustzijn op, dat zij zelve niet meer in de geneeskracht der Diamantos- druppels geloofde, en dat dat geneesmiddel berustte op een groote dwaling, of wat nog veel erger zou zijn op een gewone zwendel Maar wat moest ze er aan doen f Gravin Francisca had zichzelve in zekeren zin aan de Diamantos-druppels verkocht. Haar geheele maatschappelijke bestaan hing daarvan af. 1 En haar geldelijk vermogen was nog met zoo groot, dat ze zonder die Diamantos- druppels het leven kon voortzetten op den zelfden voet als zij en haar gezin tot nu toe gewoon waren. Maar Gravin Francisca gevoelde toch, dat er iets gedaan moest worden, om hare positie te verzekeren. Dr Martin zou de zaak zeker ernstig behandelen. Hij zou haar ernstige schade kunnen berokkenen, en daarom zou ze mets meer doen, om hem in ongunstige stemming Engeland terug te keeren. Daar zal hij een beirngrijke financieele regeeringsfunctie gaan bel lieden. Als opvolger van Lord Reading noemt de medewerker van het blad Lord Peel. Het oordeel van lord Cecil. Lord Cecil heeft in een interview met de „Sunday Times" over den uitslag van de conferentie van Locarno het volgende ver klaard „Ik geloof niet dat het gemakkelijk is, de beteekenis van het verdrag van Locarno te overdrijven. Het is de eerste werkelijke stap, gedaan om de voornaamste vijanden uit den grooten oorlog tot elkaar te brengen. Het is de eerste keer, dat er conferentie van oude antagonisten heeft plaats gehad op vol komen gelijke voorwaarden, en een over eenkomst is verkregen, cie op zichzelf, af gescheiden van den Volkenbond, iets geheel nieuws is. Men staat hier niet gelijk in vroe ger dagen voor een bondgenootschap tot het opleggen van den vrede, doch voor een over eenkomst om den vrede te bewaren." Cecil zeide ook dat in de geheele zaak het meest-treffende en aangenaam aandoende element was, dat president Hindenburg, wiens naam steeds aan oorlogzuchtige plan nen was verbonden, een gezaghebbende stem in het verdrag had gehad. De Engelsche scheeps-, bouwindustrie vraagt re geer ingssubsidie. De secretaris van de Ketelmakersvereem- ging heeft den premier per brief het verzoek gedaan«jom ter stimulcering van de schezps- bouw-industrie, deze uit de werkloosheio- en pensioenverzekeringsfondsen van den staat een subsidie te verleenen. De brief stel voor uit deze fondsen een subsidie van vijf tig shilling voor elk ton gebouwde scheeps- ruimte boven de tegenwoordige gemiddelde productie van elke scheepswerf te ver leenen. Indien een verhoogde opbrengst van 600.000 ton zou worden verkregen, zouden alle werkloozen in deze industrie, naar wordt gezegd, aan werk worden geholpen en zou een bedrag van 3.700.000 pond be spaard worden op den werkloozensteun. Het geval-Wirth. Volgens het Berl. Tag." zal binnenkort een politiek belangrijke verandering worden gebracht in een deel van de centrumspers. Sinds eenigen tijdswas een groot deel van de pers van liet centrum in: Westfalen in han den van een concern met zetel in Münster. Het Berlijnsch blad verneemt van bevoegde zijde, dat dit concern zeer spoedig op zal gaan in de uitgeversmaatschappij van de in Dortmund uitkomende „Tremonja". Aan hef hoofd van deze onderneming staat de heer Lambert Lensing, die geldt voor een beslist tegenstander van dr. Wirth. Na hei uittreden van den oud-rijkskanselier uit den rijksdagfractie van het centrum, werd doe zijn orgaan geschreven, dat het overweging verdiende of onder de gegeven omstandig heden dr. Wirth nog wel tot den rijkspartij- dag kon worden toegelaten. Een officieel docun ent over „de kwade trouw van Duitschland". De „Action Fran?aise", die geen vriend is van den minister van buitenlandsche zaken, Briand, publiceert in zijn nummer van gis teren dus daags nadat, zooals het blad het zelf uitdrukt, Briand te Locarno zijn hand in die van Stresemann heeft gelegd een offi cieel document, waaruit volgens de A. F. de kwade trouw van Duitschland, zijn onwil om het plan-Dawes uit te voeren, moet blij ken. Dit document is een brief, op 22 Aug. 1925 door den heer Tirard, hooge commis saris der Fransche republiek in het Rijnland aan den minister van buitenlandsche zaken Briand gericht. Volgens dezen brief zou Duitschland het tekort schieten der „garan ten van den eersten rang" voorbereiden en het deficit van zijn begrooting organiseeren. Met die „garanten van den eersten rang" zijn be doeld de Duitsche spoorwegmaatschappij en de Duitsche industrie, die in de eerste jaren de voornaamste lasten van het plan-Dawes moeten dragen. De bijdrage uit de Duitsche begrooting wordt pas in het vijfde jaar dei- betalingen van belang. De agent voor de scha devergoedingsbetalingen ontvangt b°v en- dien zekere verpande inkomsten bij wijze van eenvoudigen waarborgmaatregel tegen een eventueel tekort schieten van de deoiteu- rgn van den eersten rang. Deze waarborg nu zou gevaarlijk worden om toe te passen als daardoor het evenwicht der begrooting zou worden vernietigd. De heer Tirard herinnert er aan, dat hij reeds op 28 Januari van dit jaar de aandacht van het departement van buitenlandsche zaken heeft gevestigd op de manoeuvre, die zich in de Duitsche pers afteekende om te trachten aan te toonen, dat de toepassing van het plan-Dawes binnenkojrt op onover komelijke moeilijkheden zou stuiten. Deze campagne ontwikkelt zich thans in zoo ver scheiden vorm, o.a. door redevoeringen van Duitsche ambassadeurs in den vreemde, dat men (aldus de heer Tirard in zijn bnet) mag gelooven aan een offensief, dat in overleg en in grooten stijl geschiedt. De conclusie van den,brief, die meer dan een bladzijde in de „Action Frangaise be slaat, is reeds boven aan geduid. Alle moei lijkheden van het oogenblik, werkelijke of vermeende, die zoo zwart mogelijk worden afgeschilderd, worden aan de schadeveigoe- dingen toegeschreven. Men wil aldus een feitelijken toestand scheppen, die een her ziening van het charter der schadevergoe dingen noodzakelijk doet voorkomen en de internationale meening door verkeerde voor stellingen gunstig stemmen voor een her ziening. Er wordt dan in de conclusie op gewezen, dar Duitschland voor den dienst 1924/25 uit eigen middelen slechts 200 nul- lioen marken heeft behoeven op te brengen, terwijl het begrootingsoverschot voor dien zelfden dienst meer dan twee milliard be droeg. De lasten door het plan-Dawes aan de Duitsche industrie opgelegd, vertegenwoor digen 0.39 van het er in gestoken kapitaal. Haar totale verplichte lasten zijn 38 onge veer van die van vóór de inflatie zij zijn ge ringer dan die welke aan de buitenlandsche industrieën in het algemeen worden opge legd en dus geenszins ondragelijk. Zelfs kon ze niet meer toornig op hein zijn, wegens de houding, die hij tegenover haar had aangenomen. Hij had rechtvaardig en onberispelijk correct tegenover haar gehandeld. Dat moest ze zelve fegen wil en dank toegeven. En Gravin Francisca wist het ernstige en grootsche van zijn karakter te waardeeren. Ze dacht er alleen aan. zichzelve en de haren te helpen. Het mocht nu iets korter of langer duren, de winst, die ze op het oogenblik genoot, zou ze niet meer op fatsoenlijke wijze kunnen blijven genieten, en ze was verstandig genoeg geweest, om niet alles op één worp te zetten. Ze had stukken grond gekocht, die m latere jaren groote waarde zouden verkrijgen, maar waarop thans niets anders dan aard appelen werden verbouwd. En in de naaste toekomst zou ze groote zorgen hebben. Dat stond nu al op haar bleek gelaat te lezen. En haar vroeger zoo prachtige, donkere haarlokken begonnen dooi" de vele slape- looze nachten, die ze had doorgebracht, al grijs te worden. Op Catharina hadden de indrukken der laatste week nog geen bijzónder diepen in druk gemaakt. I Er kwamen warme, heerlijke September- I dagen. En door de frissche, reine lucht her- Opzettelijk zou ten slotte volgens de con clusie het overschot op de begrooting 1924'25 omgezet zijn in een tekort op de huidige be grooting. Naar aanleiding eer publicatie van de „Action Franfaise" zal een onderzoek wor den ingesteld om de Echtheid van het docu ment vast te stellen en indien dit echt is, de verantwoordelijkheid voor de publicatie Brand aan boord van een schip. Het van de Clyde afkomstige stoomschip „Comanche", dat op weg was van Jackson ville naar New York is Zaterdag avond ten gevolge van brand onder de kust- van Mayfort verlaten. Tien personen wor den vermist velen zijn verbrand of ge kwetst. De overlevende leden van de beman ning en passagiers zijn hier aangebracht, na dat zij gered waren door het tankschip „Rea per" en het loodsschip „Mota". De brand begon in het voorruim en breidde zich uit tot de lading en duurde niet lang of hij was niet meer te bedwingen. De passagiers en bemanning poogden in dé reddingsbooten te ontkomen. Het meerendeel der vermisten is, naar onder de vee, tig passagiers wordt geloofd, tusschen de „Reaper" en het bran dende schip verpletterd. Nadere berichten over den brand aan boord van het stoomschip „Comanche" on der de kust van Mayfort melden, dat de brand veroorzaakt werd door het plotseling vuurvatten van een lading hars. Het vuur laaide ongelooflijk hoog op en brandde het schip tot de waterlijn af voordat motorboo ten van de kust het op 8 K.M. afstands be reikten. Het tankschip, dat het reddings werk begon, vcc juist achter het nood lottige schip, welke twee teddingsbooten te rechtkwamen tusschen de „Comanche" en en het tankschip en als eierdoppen vermor zeld werden. Al het personeel van het stoomschip „Co- manche" is' terecht, doch het stoomschip is volkomen een wrak geworden. De nieuwe burgeroorlog in China. Berichten uit Peking zeggen, dat een nieuwe burgeroorlog is begonnen. Het schijnt een uitgemaakte zaak, dat hét voornemen be staat, een regeering in Nangking of Hankau te vestigen tegenover de thans bestaande regeering te Peking. De troepen van Tsjang Tso Lin trekken in de richting van Nang king terug. Voor het oogenblik wordt slechts van kleine gevechten melding gemaakt. De „Times" ontving omtrent de gebeur tenissen zeer uitvoerige berichten uit Peking. Tengevolge van de troepenbewegingen is het spoorwegverkeer tusschen Sjanghai en Nangking, en Sjanghai en de grens van Tsjekiang gedeeltelijk stopgezet. Klaar blijkelijk zal de militaire gouverneur van Tjsekiang, die een beschermeling van Woe Pei Foe is, een militaire demonstratie in het gebied ten Westen van het Taihoemeer uit voeren en Nangking bedreigen. Bij wijze van voorzorgsmaatregel heeft de militaire gou verneur van Kiangsoe, die de rechterhand van Tsjang Tso Lin is, zijn troepen uit Sjanghai teruggetrokken hij bevindt zich tusschen Soetsjau en Nangking. De mili taire gouverneur van Tsjekiang heeft onge veer 13.000 man troepen, die overigens ge brek aan munitie hebben. De troepen van Tsjang Tso Lin in Kiangsoe tellen meer den 30.000 man en zijn goed uitgerust. Generaal Soen tsjoean Farig, militair gouverneur van Sjekiang, is Zaterdagmorgen Sjanghai binnengerukt. Hij vaardigde een proclamatie uit, waarin hij maarschalk Tsjang tso Lin openlijk aanklaagt. De troepen van Sjekiang achtervolgen de terugtrekkende legermacht van Tsjang tso Lin in de richting van Nanking. Er is een verordening uitgevaardigd, waarin aan Soen tsjoean Fang instructie wordt ge geven zijn troepen te doen terugtrekken naar de plaatsen, waar zij aanvankelijk gelegerd waren op grond van het feit, dat de terug tocht der troepen van S tocht der troepen van Tsjang tso Lin uit Sjanghai aan de grieven, die Soen tsjoean Fang had, een eind heeft gemaakt. EEN INVAL IN EEN GENERAALS- HUIS TE DUBLIN. Zaterdagnacht is in het huis van den vroe- geren generaal van het leger van den Ierschen Vrijstaat, Bearley, een inval gedaan. Zes ge maskerde mannen drongen de woning bin nen en vroegen om een zeker document, dat geweigerd werd. Zij doorzochten daarop het huis en manen verscheidene papieren mede. Zij verklaarden, dat ais de zaak niet in orde was, zij zouden terugkeeren. Bearley schrijft thans een biografie van wijlen generaal Michael Collins en men ge looft, dat de inval ten doel had, ae publicatie van zekere feiten te verhinderen. GELUKWENSCHEN. Lord d'Abernon, de Engelsche gezant te Berlijn, bevond zich onder degenen, die Luther en Stresemann bij hun aankomst Zondag te Berlijn verwelkomden. Hij deelde hun mede, dat Chamberlain hem speciaal opdracht had gegeven, hen geluk te wenschen met het te Locarno bereikte succes en te zeg gen, dat Chamberlain zich steeds met vreugde de eerste ontmoeting te Lacarno en den geest van oprechtheid en openhartigheid, waar mede de Duitschers d« discussies jadden ge voerd, zou herinneren. De Duitsche regee ring zou het zich tot een eer mogen rekenen, het initiatief te hebben genomen tot de actie, die tot het verdrag van Locarno had geleid, EEN VERKLARING VAN LöBE. Rijksdagpresident Löbe verklaarde in een onderhoud, dat het parafeeren van het veilig heidspact de verlossing van Duitschland be- teekende en wellicht eenmaal zou leiden tot de stichting der Vereenigde Staten van Euro pa met uitwissc'ning der grenzen. EEN „KRACH" TE ANTWERPEN. Te Antwerpen zijn dezer dagen aangehou den de makelaars in effecten Gilissen en Van de Velde in verband met door hen geleden verliezen ten bedrage van drie millioen francs. stelde de gezondheid weer van graaf Rudi Hij kon nu vrijer ademhalen, hij vergat de angsten en zorgen, die hij gehad had, deed zijne gewone dagelijksche wandelingen, en tot laat in den avond bespeelde hij zijn ge liefde violoncel. Hij genoot de groote zelfvoldoening, dat een door hem gecomponeerd muziekstuk op een weldadigheidsconcert ten gehoore werd gebracht, en hij deed moeite, opdat een of ander hooggeplaatst personage de opdracht van dat muziekstuk zou aanvaarden. Dat gelukte hem ook eindelijk. En het gevolg daarvan was, dat graaf Rudi von Hollenstein met eene ridderorde werd gedecoreerd. Dat was al de derde ridderorde, die hij op deze manier had bekomen, en de kinderlijke vreugde, die hij daarover gevoelde, werd hem door zijn trotsche gravin gemakkelijk gegund. Altijd had gravin Francisca gaarne gezien, dat elk van hare familieleden zijn eigen be langen en zaken waarnam, en haar zelve in alles volkomen vrijheid liet. Daarom-verheugde ze zich ook over de liefhebberij van hare dochter, om kunstvoor werpen te verzamelen. En voor zooverre dat geschikt kon ge schieden, begunstigde ze ook dat kostbaar genoegen. En nu koesterde Catharina weer een harte- wensch. Ze had in den morgen de kortelings ge- opende zalen van een kunsttentoonstelling VERMINDERING VAN DE ENGEL SCHE BESTUURSKOSTEN? De ,D;ily Mail" verneemt dat de Be zuinigingscommissie, die het Engelsche ka binet eenigen tijd geleden uit zijn midden heeft benoemd en welke Woensdag a.s. voor het eerst formeel bijeenkomt, zich hoogst waarschijnlijk zal verklaren voor een ge dwongen vermindering van de bestuurskos- ten der regeeringsdepartementen met 10 pCt. Er gaan volgens het blad ook krachtige stem men op om ook de salarissen der ministers en van de parlementsleden in het bezuini gingsplan te betrekken. EEN GEDËNKTEEKEN VOOR GE SNEUVELDE ARTILLERISTEN. Zondagmorgen heeft de hertog van Ccn- nought op een drukbezocht punt van Hyde- park te Londen een gedenkteeken onthuld, ter nagedachtenis van de Engelsche artille risten, die in den grooten oorlog sneuvelden. Het gedenkteeken is het werk van den En- gelschen beeldhouwer Jagger, en bestaat in hoofdzaak uit een geweldigen houwitser in actie, omringd door doode en levende leden van de bediening. Het behelst het inschrift „In trotsche herinnering aan de negenen veertig duizend zesenzeventig leden van alle rangen van het koninklijk regiment der ar tillerie, die in den grooten ooi log 1914/'18 hun leven hebben gegeven voor Koning en vaderland." DE DRIE DUITSCHE STUDENTEN BEGENADIGD. De Duitsche bladen brengen de mededee- ling uil Moskou, aldus een draadl. bericht uit Berlijn, dat de drie Duitsche studenten, die door de Sovjetregeering ter dood waren veroordeeld begenadigd zijn. DE AUSTRALISCHE SCHEEPVAART STAKING. Een verplichte conferentie tusschen ree- ders en zeelieden is verdaagd als gevolg^ van een aansporing, door den „chiefjustice" to, de arbeiders gericht om hun besluit, niet aan de conferentie deel te nemen, zoolang nog stakers in de geyangenis worden vastge houden, te herzien. MUGGEN-RESTAURANTS. De bekende Haagsche componist J. P. J- Wierts wordt 26 April a.s. 60 jaar. In ver schillende plaatsen is men reeds bezig be- sprekingen ie houden, op weUe v/iize men dit feit het best kan herdenken. Mijnheer Mug: „Zeg, vrouwtje, waar zul len wij vandaag gaan dineeren?" ZIJ GAF 'T GRAAG EVEN OVER. Ze waren een jaartie -zetrouw:». Milr.neer Thomas zat voor 't raam en tas een boek. Mevrouw- deed haar best de jonge spruit van een maand al wiegende in slaap té zingen. „Zeg vrouw de dichter zegt* „Dt hand, die de wieg van het kind heen en weer ba- weegt. regeert de wc: 7 t „Nou," antwoordde zij. - geer :ij Jaf. ®e wereld 's voor n half ur.rtie 'ben op!" DXN BEGINT 'T VOOR GOED. Vriendin: „lk heb gehoord, aal de kwes tie met je verloofde is bijgelegd. Jongedame: „Ja, maar tijdelijk. Over twee maanden trouwen we. EEN MENSCHLIEVEND JONGETJE. „Dat is niet mooi van je. Karei, dat ie dezen keer zoo slecht op school hebt op gepast; verleden jaar was ik zóo blij, dat je met den eersten prijs naar huis kwam. Ja, maar ma, een andere moeder wil ook wel 'res pleizier van haar kind hebben. Het bericht, als zouden de Duitsche stu denten Kindermann en Wolscht te Moskou reeds uit dë hechtenis zijn ontslagen is vol gens berichten van de avondbladen met juist. Men neemt evenwel aan, dat hun begin November gratie zal worden verleend Het referendum onder de arbeiders van de gemeentelijke gasfabrieken en de water leiding heeft een zeer groote meerderheid vóór de staking opgeleverd. 91 pCt. van de arbeiders spraken zich uit tegen de arbitrale uitspraak en vóór dé staking. Gisterenavond zijn de leiders van de vakorganisaties nog maals bijeengekomen. Zij zijn bereid nog verdere onderhandelingen met de directies te voeren, doch zullen daartoe zelfstandig geen pogingen ondernemen. Het personeel van de Berlijnsche tram heeft besloten de op 31 October afloopen- de arbeidsovereenkomst op te zeêien; Met eischt een loonsverhooging van 10 pt. per uur voor alle categorieën van arbeiders. Te Frankfurt heeft vandaag het tramper soneel het werk neergelegd, zoodat het ge heele tramverkeer tot stilstand is gekomen. Uit Duisburg wordt gemeld, dat er in de geheele West-Duitsche kanaal- en rivier scheepvaart een staking dreigt tengevolge van het feit, dat de ondernemers den eisch van het dek- en machinepersoneel om een loonsverhooging van 20 pCt. hebben ver worpen. Waarschijnlijk zal de algemecne staking worden geproclameerd. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de „Daily Express" van zijn correspondent, die zich in het hoofdkwartier van Abd-el-Knm bevindt en van daar reeds eerder langs ge- heimzinnigen weg een bericht aan het blad deed toekomen over het ongelooflijk geringe aantal troepen, dat tegen de Franschen en Spanjaarden strijdt, wederom een bericht ontvangen. Thans meldt de correspondent, dat de Riffijnen, die de stellingen aan de baai van Alhucemas verdedigden, niet meer dan 100 man sterk waren en dat Ajdir tegen 'n aanval van een derde der gecombineerde Fransch-Spaansche vloot, de vliegeskaders en de kanonen van het eiland Alhucemas werd verdedigd door slechts. zeven man. Uit Sjanghai wordt aan de „Manchestei Guardian" gemeld, dat de militaire gouver neur van Tsjekiang, Soen Toean Fang, dm thans feitelijk als de bevelhebber van dc vereenigde troepenmacht van Tsjekiang, Foekien en Kiangtsoe kan worden be- 1 schouwd, in een interview met een plaatse- lijk blad heeft verklaard, dat hij een beslist tegenstander is van de conferentie met dc mogendheden over de douane-tarieven. Tsjang-tso-Lins troepen zijn blijbaar op het juiste punt zonder strijd naar A oever der Yangtse-rivier terug te trekken. Volgens sommige berichten zouden zij be reid zijn Kiangtsoe en Amhoei te ontruimen, ten einde de bijeenkomst der tariefconferen tie niet te verhinderen. Men verwacht ech ter algemeen, dat zij niet verder zullen te rugtrekken dan Soetsjow en dat hun tegen standers zoover zullen vooruitrukken, dat een gevecht onvermijdelijk is. Slot der rekening. Het tekort van den geheeien dienst van het tijdvak 1921/1926, ten bedrage van 1252,9 millioen is tot een bedrag van rond 1092,5 millioen gedekt door de opbrengst van de sedert 1915 achtereenvolgens aangegane geldleeningen op langen termijn. Dekking vereischt dus nog een bedrag van. 1252,y— 1092,5 160,4 millioen. Na aftrek van een bedrag van 50 millioen dat in het loopende jaar en in 1926 uit be lastingen over vroegere dienstjaren ontvan- gen zal worden, alsmede van rond 3o mil lioen van voorloopig nog in omloop te, houden muntpapier, zal derhalve aan vlot tende schuld nog gefundeerd moeten worden een bedrag van 160,485 of 75,4 millioen. Na volledige uitvoering der leemngswet 1923, krachlens welke nog schuldbewijzen bezocht, en daar een allerbekoorlijkste .schil derij gezien, een kinderkopje, met de lieflijk ste kleuren afgemaald. En met kinderlijk verlangen wilde ze elk kunstvoorwerp, dat bijzonder hare aandacht trok, ook in haar bezit hebben. Dat heeft ze van haar grootvader, placht haar papa dan te zeggen, terwijl hij haar met liefdevollen trots aanzag, alsof die hef- hebberij een bijzondere deugd was. Catharina beschouwde het geld als een middel, dat er alleen toe diende kunstvoor werpen te koopen. En ze hoopte, dat haar toekomstige echtgenoot er evenzoo over zou denken als zij. Toen ze van die tentoonstelling was terug gekomen, begaf ze zich dadelijk naar de ka mer van hare mama, om de vervulling van haar wensch,te verkrijgen. En daar de deur van het ruime vertrek der gravin half geopend stond, trad ze zonder aan te kloppen binnen. Maar verschrikt bleef ze staan. Ze zag hare moeder, die anders, wat er ook mocht gebeuren, nooit hare yer~ loor, vóór een leuningstoel op de krneen liggen, het gelaat met beide handen bedekt, terwijl een pijnlijk steunen haar boezem ont welde. Alweer had gravin Francisca een door eene onbekende hand Se1sc5revfn.ont" vangen, waarin ze werd beschuldigd, een geneesmiddel aan te prijzen dat geen de minste waarde bezat. „Mama 1" riep Catharina uit, terwijl ze op tot zoodanig beloop kunnen worden uitge geven, dat de werkelijke opbrengst daarvan rond 36 'A millioen bedraagt, blijft derhalve nog te consolideeren een bedrag van 75,4 36.5 of rond 39 millioen. Uit een overzicht van de totale leening- schuld van Ned.-Indië blijkt, dat de vaste schuld ultimo 1926. circa 1085K millioen zaJ bedragen. Door de Ned. Vereeniging aanvaard. In het Maandag te Utrecht gehouden, druk bezochte buitengewoon congres van de „Nedcrlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is met groote meerder- beid besloten het loon-ontwerp van de direc tie van de Nederlandsche Spoorwegen te aanvaarden. hare moeder toesnelde. „Wat scheelt u toch in 's hemelsnaam Zijt u ziek m Langzaam liet de gravin hare handen van haar gelaat glijden. En ze zag hare dochter aan alsof hare ge dachten veraf verwijlden. Het was een blik vol smart, vol angst en vrees. Zware zorgen lagen op haar doods bleek gelaat te lezen. En wanneer Catharina zich in later dagen nog die smartelijke uitdrukking herinnerde in oogenblikken, waarop haar gemoed zich tegen hare moeder wilde verharden, dan kwamen er weer zachtere gevoelens van ver zoening bij haar op. Nog eens vroeg ze hare moeder op harte- lijken toon, wat haar toch scheelde. Maar toen richtte de gravin zich op, en ongebogen, in hare volle grootte, stond ze vóór haar dochter. „Kind, wat denkt ge toch wel Het is niets. Ik heb alleen razende hoofdpijn.' „Maar waarom neemt u dan de Diaman tos-druppels toch niet in, mama U helpt immers iedereen daarmee. Waarom zor|J u niet genoeg voor uw eigen gezondheid Een zonderlinge glimlach kwam op de lippen van gravin Francisca. En toen antwoordde ze met doffe stem „Ja, Catharina. Ge hebt gelijk. Ik zal de Diamantos-druppels innemenMaar laat mij nu eenigen tijd alleen. Ik heb dringende bezigheden te doen.,.. En wilt ge nog iets kindlief?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5