Verkeersongevallen. Woensdag 21 October 1925 50ste Jaargang 16177 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Een heilige plicht! Agenda 22 October Faillissementen. VERLAGING .VAN DEN GASPRIJS. Geslipt. Botsing. „Nazorg." Programma Het ongeluk aan het Hoogoven- bedrijf. HET NIEUWE POLITIE-POST- HUIS OP HET LEIDSCHEPLEIN. De aanbesteding 9 November. Hinderwet. Personalia. Openbre Telefooncel. LOOTS' CONCERT- De Gymnastiekwedstrijden van „Ursus." KANTONGERECHT. Aiidriessen-Concert. Concert Dirk Schafer. Gevonden dieren en voorwerpen. Levensverzekeringbedrijf. Een houten hulpschoolgebouw te koop aangeboden. Een lange dagtaak. Telegraphisch Weerbericht Uit de Staatscourant. Dr. M. C. A. Bijleveld. De begraienis van Mevr. Willekes Macdonald. Het werk aan de Pijlslaan. LAATSTE NIEUWS. Toekenning gouden medaille. T egenspraak. Ue abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 {3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenties 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit Diad ajn,-ingevolge ue vmeKeruigsvoorwaarden, f OflflSI - Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken dooi f 7Cfl bij een ongevai met f OCfl bij verlies van een band, f IOC »egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitbeeringen vllUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 vU." doodelijken afloop L een voet of een oog: 1 ItJ.' bij verlies van een f Cfl duim of wijsvinger JU" bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger Dezer dagen bereikte ons een uitgave van het Algemeen secretariaat van de Tucht-Unie, getiteld „Onze jeugd en de tucht," bevattende een aantal rapporten en voorstellen aan het algemeen bestuur der Unie uitgebracht. De rapporten zijn de vrucht van een motie, op de laatste alge- meene vergadering aangenomen, waarin het vraagstuk der tuchteloosheid onder de jeugd opnieuw tot een voorwerp van studie werd gemaakt. Wanneer men nu de uitvoerige rapporten doorbladert, dan vindt men daarin studies van de centrale commissie "over de alge- meene verschijnselen van het vraagstuk, de oorzaken en de middelen ter bestrijding der tuchteloosheid en verder door subcommis sies uitgewerkt de vragen: wat kan de kerk, wat de school, wat de vrije jeugdbeweging, de pers, de vakbeweging doen tegen de tuchteloosheid der jeugd. En de vraag kwam bij het lezen van al die studies bij ons op: maar heeft men dan het eerste en voor- voornaamste, n.m. de opvoeding van het kind door de ouders vergeten? Gelukkig blijkt dit niet het geval te zijn, al zouden wij voor ons het vraagstuk der tucht op de I eerste plaats er eene van opvoeding door de j natuurlijke opvoeders, de ouders, willen noemen. Maar afgezien van deze volgorde is het rapport der zesde commissie over „het kind en het huisgezin" een doorwrocht stuk werk gewordep, zoowel door uitvoerigheid als meer nog door diep ingaan in de stof. Op een enkele passage meenen wij de aandacht* te mogen vestigen, omdat ze ons voor verspreiding in ruimeren kring zoo alleszins gewenscht lijkt. Wij lezen: Vooral ga men de sensatieiust bij kinderen tegen. Vrij diep is die sensatieiust reeds in het vaderlandsche volkskarakter ingevre ten. Wanneer men zich de moeite 'geelt eens een „belangrijken" wedstrijd te gaan bijwo nen en dan zelf niet door de wedstrijdkoorts is aangetast, staat men verbaasd, eigenlijk haast bedroefd over de ongemotiveerde opt winding, waarmee het „spel" wordt gevolgd. En niet juist voor de blijken van hei intellect lie bij een dergelijken wedstrijd worden gegeven, neen, voor de zuiver materieele hoofdmomenten, voor den hardsten schop, den geweldigsten klap; vooral-als er onge lukken mogelijk zijn, zooals bij motorrennen, zijn de geestdrift en de belangstelling het grootst. Met werkelijke sport hééft dat alles zoo goed als niets te maken. Werkelijke sport wordt niet beoefend om het publiek en is als zoodanig een gezonde en niet ge- noeg te waardeeren uitspanning. Werkelijke sport zal dan ook eerder een middel ter be strijding van baldadigheid kunnen zijn in tegenstelling van bovengenoemde excessen die weer enkel als sterke prikkels werken moeten en elk gevoel voor gezond en een voudig genot bij groot en klein dooden; en als die sterke prikkels er niet meer zijn, dan volgen de verveling en de tuchteloosheid. Men wete in dit verband, dat in één jaar in den Haag aan schade door baldadigheid werd geleden: opbreken van bestrating 30.000 verbreken van afrastering 5.600 b'anken en borden I 7.600 plantsoenen 13.000 56.200 alsmede dat van de 946 brandalarmeeringen er 550 op rekening van baldadigheid moeten worden geschreven. Daarom houde men de kinderen van de straat, zooveel mogelijk, en men leere hen zich op straat behoorlijk te gedragen: niet op rijen naast elkaar te fietsen, de regels van het verkeer te volgen, geen boomen en j planten te beschadigen, geen dieren te plagen of op te jagen, geen oude of gebrek kige lieden uit te jouwen of te sarren en zich in het algemeen ingetogen te gedra- gen. i In dit verband moge nog eens gewezen worden op de nadeelen van het collecteeren door kinderen, op het 's avonds laat buiten laten en op de gevaren op sexueej gebied, die het' kind zoo vaak bedreigen. Het sexueele vraagstuk eischt ten deze zeker alle aandacht. Hier geldt het gebod van groote voorzichtigheid. Tegenwoordig wordt onder het motto „vertrouwen" door vele ouders een ongelooflijke zorgeloosheid tentoonge spreid. Wie Zijn kind van enkele jraen „ver trouwt' bij vuur, is, zacht uitgedrukt, zorge loos en wie in den puberteitsleeftijd, doch ook daavoor en daarna, zijn kind „ver trouwt" bij nacht en ontij, op afgelegen plaatsen en bij nachtelijke uitgangetjes, zon der eenige voorzorg of eenig toezicht, han delt nog onverantwoordelijker. Natuurlijk mag die controle niet op wantrouwen geba seerd zijn, niet op wantrouwen van het eigen kind, maar gij kent de anderen niet zooals ge uw eigen kind kent en de kinderen heb ben steeds, maar zeker ook dan in dien moeilijken tijd huns levens, recht op een toe ziend oog, een leidende vaste hand. Ook de lectuur verdient bijzondere aan dacht. Men denke niet dat het kind maar alles moet en mag lezen omdat bet toch niet alles begrijpt of omdat het er toch eenmaal doorheen moet. Zeker, men kan het kind niet, tot het oud is, onbekend laten met alles wat er in de wereld te koop is, maar men houde de leiding zelf in handen en gedooge niet dat door middel van ongezonde lectuur de ziel van het kind. worde vergif tigd, of "in elk geval het kind niet dan langs geleidelijken weg en zonder schokken, die dikwijls de zenuwen van 't kind ernstig kun nen aantasten, volwassen wbrdt. Een van de meest funeste dingen, die er voor op groeiende kinderen bestaan, is de zooge naamde prikkellectuur en die van porno grafische boeken en bladen, die tegenwoor dig zoo gemakkelijk onder het bereik van de aankomende jeugd geraken. De invloed van die pornografische lectuur is eens betiteld als „het vergif, dat zij gelijk honig uit de pagina's van het vieze blad zuigen" en eigenlijk is dat heel juist, maar men moet zich ook voor overdrijving hoeden. Gelukkig zijn de meeste kinderen in den grond nog niet zoo slecht en heeft dergelijke lectuur niet altijd zoo funesten invloed als gevreesd wordt. Maar dat het dien invloed kan heb ben is wel zeker en waarom zal men zijn kind daaraan wagen? Waarom zorgt men. zv>i piet vnor goede le<J**ur? EWt behoeven geen zoetelijke verhaaltjes te zijn, waar niets akeligs .gebeurt en niets gewaagd wordt, er is nog genoeg lectuur waarin een zekere spanning ligt, maar die toch niet bestaat uit een aaneenschakeling van den meest fan- tastischen onzin, zonder zin of slot en als droog zand aan elkaar hangend en waarbij de sensatie zit in valluiken, afgronden en revolvers, zooals de „Lord Listers" en der gelijke, Maar erger dan deze „draken" zijn voor de jeugd die in den puberteitsleeftijd komt of is, de bladen en tijdschriften waarin perversiteiten en dubbelzinnigheden staan, vaak door zinneprikkelendeillustraties aan gedikt, die niet zullen nalaten op den duur den sexueelen ondergrond van de kinderziel te beroeren. En wanneer eenmaal de on schuld uit de ziel op profane wijze is ver dwenen, dan is die ziel meestal onherstel baar gewond. Die wonden zijn voor het leven, die wonden blijven, ook al blijkt daar van naar buiten ook aan de ouders en in tieme vrienden wellicht nooit iets. Maar wanneer ieder wiens Ziel eens op dergelijke wijze is geschokt, wiens diepste gevoelens eens zoo zijn gewond, bij zichzelf eens naar waarheid nagaat hoe het komt dat die wonde nooit geheel is dichtgegaan, dan zal het ant woord wezen dat die wonde geslagen werd op een wreede, verraderlijke wijze. Daar voor te waarschuwen is de heilige plicht van ieder die ouders wil leeren hun kind sterk te maken voor het leven. Zorgt dat uw kind die moeilijkheid zonder schrijnende wonden overleeft en ban daarom in de eerste plaats alle dergelijke lectuur uit zijn omgeving. Onder de 'namen der dames en heéren, welke dit rapport hebben samengesteld, vinden wij geen katholieken, wat bij andere rapporten wel 't geval is. Des te meer mogen deze woorden daarom worden onderstreept. Door onze geestelijken en in onze eigen pers wordt zonder ophouden tegen de excessen van de sport en tegen de gevaren van de prikkellectuur en de bedenkelijke geïllu streerde bladen gewaarschuwd. Velen s.chijnen de gevaren hiervan cog maar niet te kunnen inzien. Hier zijn nu personen aan het wöord, die zeker niet van bekrompen heid kunnen worden verdacht; die zelfs niet de strenge moraal der Katholieke Kerk aan hangen en die toch met grooten ernst aan de Nederlandsche vaders en moeders toe roepen; weert toch dat vergif uit uw huis. Zij noemen dat een heiligen plicht. En wan neer dit naar de opvatting van de samen stellers van dit rapport geldt voor allen zelfs voor ongedoopten, tot wie zij zich blijkens hun verdere beschouwing evenzeer wenden als tot godsdienstbelijders hoe klemt dan die waarschuwing voor ons, Katholieken, die behalve onzen natuurlij- .ken plicht nog zooveel zwaarder verant woordelijkheid hebben voor de zielen van de ons toevertrouwde jeugdl Sociëteit „St. Bavo" Geloof en Weten schap 8 uur R, K, Jongevrouwen- bond 8 uur Esperanto 8 uur Vioolonderwijs 8 uur Commissie Jeugd Organisatie 8 uur Cursus Kerkzang 8 uur. Schouwburg Jansweg. R. K. Mandoline club „Santa Lucia" 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert 23 uur. Rastaurant „De Kroon" Groote Markt „Het Witte Kuis" 8 uur, R. K. Leeszaal Ledenvergadering 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon. Groote Markt. Bioscoop voorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 Vu uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Vi en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI.weg 309. Overveen (dr C. Bosch)-, R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbcek J'ansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtenas en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Alarthavereeniging. Bloeinhofstr. 1, Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, n.rn. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben TeL 11671 R. K, Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 urn op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond 1 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12. R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord« St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 1 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) j Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden, te kennen a'an het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. 20 October 1925 werden in staat van fail lissement verklaard: A. van Oosten Jr., houder van een foto grafische inrichting te Zandvoort, Kerkstraat 3; curator Mr. P. Donker te Beverwijk; S, Rosa en A. Pillon, te zamen handelende onder den naam of firma Italiaansche Ter razzo Vloeren Maatschappij, gevestigd te Haarlem, curator Mr. G. W. C. Pliester te Haarlem; M. Lammers, schilder te Haarlem, Korte Heerenvest 17rood, curator Mr.' Dr. W. P Vis te -Haarlem; P. Witzel, teekenaar te Haarlem, Groote Houtstraat 8, curator Mr. P, Tjeenk Willink, te Haarlem; J. de Wekker, kruidenier te Edam (Bult), Scheepmakersdijk 137, curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem; B. G. Husman, win kelier te Haarlem, Leidscheplein 34, cura tor Mr. A. F, H. Schreeurs te Haarlem; Nicolaas Prins, destijds landbouwer te Sloten, thans vrachtrijder te Halfweg, Lin delaan, Haarlemmermeer, curator Mr. Julius Hoog te Haarlem; Pieter Biersteker, koop man in glas en aardewerk te Santpoort, Hageljngerweg 17, curator Mr. B'. Bouman te Haarlem; Rechter Commissaris Jhr. Mr. R. de MaPees van Swindereii te Haarlem. Geëindigd is het faillissement van K. Groot,- veehouder ,te Kwadijk, door het ver bindend worden der uitdeelingslijst; curator Mr. H. H. Riepma te Edam. Naar wij vernemen zullen vanuit den Raad bij de behandeling der gemeentebe- grooting, voorstellen worden gedaan tot verlaging van dea gasprijs. Gistermiddag reed de 35-jarige A. K. op een motor opden Kinderhuissingel, nabij de Ziflbrug, toen hij plotseling moest uit wijken voor twee wielrijders, die uit de Zijlstraat kwamen, waarbij hij over de tram rails rijdende, slipte en kwam te vallen. Hij is per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht, waar eenige wonden aan het hoofd geconstateerd werden. Na verbonden te zijn, ls hij per auto naar huis gebracht. De wonden zijn niet van ernstigen aard. Auto in de Ringvaart- Dinsdagmiddag'geraakte een auto,-komen de uit Haarlem, welke op weg was naar Vijf huizen om vandaar bruiloftsgasten naar het raadhuis te Hoofddorp te brengen, tenge volge van den glibberigen weg en het slip pen der wielen in de ringvaart. De chauffeur kwam er als door een won der ongedeerd af. In de auto bevond zich gelukkig niemand en direct werd een ander motorrijtuig uit Haarlem ontboden. De gedeeltelijk in de diepte verdwenen auto kon met veel moeite weer aan den kant worden getrokken en op het droge gebracht. Gisteravond ongeveer 6 uur kwam een vrachtauto, door een te korten draai in botsing met de electrische lantaarn op den hoek ZijlstraatNassaulaan, met gevolg dat de ballon kletterend op de steenen terecht kwam. De bestuurder van de vrachtauto bleef nog wachten, wat wel een bijzonderheid mag worden, genoemd, maar daar er geen politie bij was, vervolg de hij toen maar zijn weg. Later op den avond is de lantaarn weder in orde gemaakt. Men schrijft ons Mogen wij een oogenblik uwe aandacht vragen voor de vereeniging „Nazorg" tot bevordering van de belangen van T. B.C.- patiënten in Haarlem en Omstreken Deze vereeniging die zich als doel heeft gesteld het, oprichten en instandhouden van een werkinrichting, waar ontslagen T. B. C.- patiënten lichten lichamelijken arbeid kunnen verrichten, is goedgekeurd bij Koninkl. Besluit van 13 Aug. '25, No. 25. Om u een goed beeld te geven van hst doel der vereeniging mogen wij erop wijzen, da t het helaas nog al te veël voorkomt, dat een T.B.C.-patiënt, die uit een Sanatorium, Lighal enz. ontslagen is, door het direct her vatten van zijn of haar dikwijls te zwaren lichamelijken arbeid, weder instort, .waar door al het geld en alle moeiten en zorgen, welke aan hem (haar) ten koste zijn gelegd, helaas waardeloos zijn geworden. Om dit weder inzinken zooveel mogelijk te voorkomen, heeft onze vereeniging zich voorgesteld, zooals dit reeds in andere plaat sen in ons land het geval is, te komen tot oprichting van een inrichting, waar b.v. rïetvlechtwerk of lichte houtarbeid enz. zal kunnen verricht worden, onder genees kundig toezicht of eenig versterkend voedsel ontvangen. Hierdoor worden dan deze patiënten weder, na hun langere of kortere rustkuur, aan werk gewend en kunnen in#vele gevallen hierna met gerustheid wederom de maat schappij ingaan. Daar er echter voor zulk een bijzonder sympathiek doe] heel veel geld noodig is, komen wij tot u met het vriendelijk verzoek of u ons plan zoudt willen steunen met een jaarlijksche bijdrage of door toetreding als lid of donateur(trice) onzer vereeniging. Wij hebben daarvoor ooic gerekend op diegenen, die zich geen groote financieele offers kunnen getroosten en hebben daarom de contributie vastgesteld op f 5.20 per jaar en als Donatie ten minste f 2.50 per jaar, desgewenscht te disponeeren in wekelijksche, maandelijkschc of door u zelf te bepalen termijnen. Wij vertrouwen, dat er onder de lezers van het blad velen zullen zijn, die iets, al is het maar een dubbeltje per week, kunnen afzonderen om daarmede bij "te dragen tot verbetering van het lot van zooveel slacht offers der gevreesde ziekte. .Mogen wij ook niet vergeefs bij de beter gesitueerden inwoner dezer plaats hebben aangekloptOp verlangen zullen wij hun gaarne nog nadere plannen enz. onzez ver eeniging uiteenzetten. Opgaven van lidmaatschap en donaties, alsmede giften worden gaarne ingewacht door den-. Secretaris van de Propaganda- commissie W.E. C. Waalewijn Jr., Klever- parkweg 174, Haarlem. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 22 Oc tober 1925 des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium b. kl. t., J. S. Bach. 2. Cing Pieces op 55, A, Samuel, 3. Scherzo uit de 5de Sonate, A. Guilmant. 4. Trois Meditations, J. Guy Rooartz. 5. Pastel III, S. Karg. Elert. - Naar wij vernemen, is de toestand van Alkemade, die bij het ongeluk aan het Hoogovenbedrijf gewond werd en nu in het ziekenhuis „St. Johannes de Deo," alhier, verpleegd wordt, goed vooruitgaande. Het bouwen van een politie-posthuis op hef Leidsche plein alhier, zal worden aan besteed op Maandag 9 November a.s. B. en W. van Haarlem, doen weten, dat bij hunne beschikking van 20 dezer aan Joh. Pelser te Amsterdam, als gemachtigde van Th. J. Pelser vergunning is verleenr tot op- irchting van een koek- en banketbakkerij in een gebouto, gelegen achter het pecreel aan den Jansweg no. 49, waarbij een electromo tor van 1 P. K. zal worden gebezigd voor het aandrijven van verschillende werktuigen. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan de firma Gebrs. Nobels en Jansen vergun ning. is verleend tof oprichting van een drukkerij in het perceel aan .den Koiiden- horn no. 44, gedeeltelijk, waarbij vier etec- trOmotoren zullen worden gebezigd met een gezamenlijk vermogen van 5/4 P.K. voor het aandrijven van verschillende werktui gen. B, en W. van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 2 November e.k. 's voormidags ten UK uur, ter gemeente-secretarie 7e afd. ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van H, J, A, van Zomeren om een definitieve ver gunning tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewerking in hef per ceel aan de Nagtzaamstraat no. 65 kad, sectie E no. 3465 waarbij vier electromo- toren zullen worden gebezigd met een ge zamenlijk vermogen van 11 P.K, voor het aandrijven van verschillende werktuigen. De heer A. Brandt, gediplomeerde van de afdeeling Werktuigbouwkunde der Middel bare Technische School te Haarlem, is met ingang' van 21 October aangesteld tot teekenaar-construcfeur bij de Werf Con rad. De Directeur van het Rijkstelegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden dat mef ingang van 22 Oc tober a.s. het wijkkantoor Haarlem-Plein \oor den telefoondienst wordt opengesteld. Van uil de openbare spreekcel aldaar kunnen alsdan op werkdagen van 9 uur v.m, tof 5 uur n.m. locale, interlocale en internationale gesprekken worden gevoerd, terwijl tevens telefoonoproepberichten kunnen worden aangeboden. WELDADIGHEIBSUITVÜERING TEN GUNSTE DER ST. FRANCISCUS LIEFDEWERKEN. Nu de uitvoering van „Loots' 5-stemmig „Te Deum Laudamus" voor mannen-, jon genskoor en orgel, op j.l. Zondagavond in het Plechtig Aahbiddingslcf in de St. Anto- niuskerk alhier, is geslaagd, heeft het be stuur van het Zangkoor „Benedicamus Do mino" 't besluit genomen dit werk te plaat sen op het programma van het concert, hetwelk genoemd koor op Woensdagavond 25 November in de Gemeentelijke Concert zaal zal geven. Het machtig grootsch werk zal niet nalaten ook in de Concertzaal een overweldigenden indruk te maken. Het volledig concertprogramma is alsnu vastgesteld en bevat 2 werken voor orgel van Loots en 1 van H, Andriessen. uit 'te voeren door Hendrik Andriessen: liederen van Loots en Diepenbrock, te zingen door Louis van Tulder, terwijl door het koor, bestaande uit 40 mannen- en 60 jongens stemmen zal worden gezongen „Libera- me Domine", mannenkoor en orgel, Pb. Loots; „Te Deum Laudamus". mannen-, jongens koor en orgel Ph. Loots; Morgenlied, Mannenkoor. Ph. Loots: Sanctus Bene- dictus en Gloria uit de 'St. Fransiscus Mis voor soli, mannenkoor en orgel, Ph. Loots. Moge de kennisname van dit programma vele muziekliefhebbers en weldoeners aan moedigen, bet concert bij te wonen. Om dit voornemen te vergemakkelijken zullen binnen enkele dagen éen aantal dames, die zic-h daartoe zeer welwillend hebben beschikbaar gesteld, aan de Haar- lemscbe ingezetenen toegangskaarten voor het concert aan te bieden, waarvan de prijs bedraagt: gereserveerd 1.50. niet-gereser- veerd 1.—. In de prijzen zijn alle rechten inbegrepen. Laten nu allen kennis willen maken, spe ciaal met de schoone werken van wijlen Ph. Loots of deze kennismaking hernieuwen, daarbij tevens medewerkend aan een hoogst nuttig Liefdewerk, en zich daartoe een kaart verschaffen. A.s. Zondag, 25 October, worden de groote gymnastiek-wedstrijden gehouden, bij. gelegenheid van het eerste lustrum van „Ursus". Niet minder dan vijftien der sterkste vereenigingen uit het Bisdom zul len daaraan deelnemen. Ongetwijfeld een record-aantal, dat het beste bewijs is, dat „Ursus" zich in zijn vijfjarig bestaan een goeden naam heeft verworven. De talrijke fraaie successen die „Ursus" op de. ver schillende Bondswedstrijden behaalde, heb ben daartoe niet weinig bijgedragen. Als Katholiek Haarlem nu a.s. Zondag ook zijn belangstelling toont, zullen de lustrumwed- sfrijden van „.Ursus" zeker slagen. Hedenmorgen werden voor het Kanton gerecht weer een groot aantal zaken be handeld wegens overtreding van de motor en rijwielwet. Diverse chauffeurs hadden zich fe verantwoorden voor het in gevAar brengen van de veiligheid op den openba ren weg. Zoo bad op den Bronsteeweg een aan rijding plaats gehad, waarbij de wielrijder J. B. door een auto werd aangereden, waarbij hij verwondingen aan den knie opliep. B. reed rechts van de in de rich ting Haarlem rijdende tram, toen D. v. O. als bestuurder van de auto ook nog rehts wilde passeeren. Hef gevolg was een aan rijding waarbij B. een 10-tal meter werd meegesleurd. Het O. M. eischte een geldboete van 60, subsidiair 20 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde O. daar op tot 40 boefe. Het 1 ypografisch Mannenkoor „Kunst na Arbeid de heer P. C. Rocijakkers geeft op Vrijdag 13 November een concert, waarop door het koor uitgevoerd zullen .worden allééfi composities van wijlen onzen stad genoot, den heer N. H. Andriessen. In studie zijn genomen de volgende werken: De Gijpten, Marifjaeren, Psalm 83 en De Stalboef, voor soli en koor. naar een bal lade van W. J. Hofdijk. De solo-partijen zijllen gezongen worden door Mevrouw KanneBicoker, den heer Drogtrop, beiden te dezer stede en den heer Khöne, bariton, te Amsterdam. De solisten zullen zingen werken van de heéren W. en H. Andriesen, zoodat het geheel een Andriesen-concert zal worden. Velen zullen weder met vreugde ver- nenlen, dat „onze befaamde pianist Dirk Schafer, een concert te Haarlem zal geven en wel op Maandag 26 October in den Stadsschouwburg. Zooals altijd, zal ook nu wel de Schouw burg geheel uitverkocht zijn., temeer daar d; entreeprijzen zeer laag gesteld zijn. Een ieder raden wij dan ook run zich tijdig van plaatskaarten te voorzien. De regeling is in handen van het Concert bureau A. Vernout Groenewegen, Kleine Houtweg 71, broche Damen, Koninginneweg 5, broche B. Bui tenhuis, Oosterstraatr 60 Schoten, beitel Hendriks, Gasthuislaan 97, rijwielband A. Hamers, Aelbertsbei gstr. 19, ceintuur (grijs) Politiebureau, Smedestraat, cape C. F. H. Smal, Merovingestraatr. 26, rij wieldynamo E.v. Hagel, Wagenweg 86, dameshandschoen J. Vervooren, Popeling- straat la, kerkboek M. de Bruin, Prov. Ziekenhuis te Santpoort, kettinkje v. Leeu wen, Groot Heiligland 38, zw. witte poes, (Fauna) Machielse, Schotersingel 101, idem, idem v. Dijk, Tugelastr. 55 Schoten, gr.- witte idem, idem Sparreboom, Bevckheyde- str. 17 zw.-wit poesje, idem M. Vermeulen, Bloemhofstraat 10, grijze poes J. Ploeg, Pie ter Kiesstr. 79 rd., hondenpenning; Politie bureau, Smedestraat, parapluie; H. J.Pieterse, Reithstr. 19 rd. Schoten, pakje vieesch J. Leeflang, Nagtzaamstr. 36, pince-nez in étui J. v. d. Lubbe, Breestraat 7, heeren- portemonnaie H. v. Poolen, Saenredam- straat 12 zw. rijwielbel. merk P. Klabou, Papentorenvest 43, ringetje W. v. Staveren, Leidschestraat 20, rijwielbel. merk J. Koops, Rollandstraat 39, idem A. Fernay, Kruis- tochtstr. 20 kindertaschje. Terug te bekomen bij: A. Kevers, Witte Heerenstraat 6, armbandhorloge; J. Diek- man, Korte Lakenstraat 2zw., boekjes en potlood; J. Sweerts, Nv Groenmarkt 24rd„ muziekboekjes; J. Bernard, Wilhelminastr 12b, bril; J, J. Veldmeijer, Lange Annastr. 50, belastingbiljet; Politiebureau, Smedestr. telefoonboek; G. vdVoort1, Kinderhuisslr, 15rd„ kruisbeeld; F. J. L. de Bruin, Brou wersstraat 12rd„ notitieboekje; Moeskops, Teding v. Berkh.straat 36, broche; H, Ro- sies, Saenredamstraat 30rd„ rijwielbelmerk; W. van Anten, Slachlhuisstraat 6zw„ kin dercape; A. van Eden, Koningstraat 60, cein tuur; A. C. Kranenburg, Ged. Raamgracht 25b, ceintuur (gabardine); B. J. Garsseu, Saenredamstraat 126, ceintuur (bruin); Po litiebureau, Smedestraat, ceintuur (bruin); R. Schildwacht, Ruysdaelstraat 10rd„ cein tuur .(grijs); Heslenfeld, Frederikspark 4, armbandhorloge; T. H. Kroon, Z. Brouwers straat 4, motorhandschoen; Wezel, Zuider- houtiaan 12, gr, witte poes; Politiebureau, Smedestraat, dameskousen; W. Versteeg, L. Raamstraat 40, lorgnet; M. v. Huis, Oranje straat 135, muts; Schlegers, Hoogstraat 6, mes; Politiebur. Smedestraat, portefeuilles m. i.; H. v. Gogh, Spaarnwouderstraat 46, bondenpenning; J. v, Bekkum, Brouwers vaart 110', rijwielbel.merk; W. Vennik, Ruysdaelstraat 26, idem; Politiebureau, Smedestraat, ring; W. C. Bakker, Nieuwe Kruisstraat 24, rijwielbel.merk; A. v. Eden, Koningstraat 60, idem; P. Wulkes, Harmen- jansstraat 45, regenjas; Carels, Kruisweg 56, rijwielbel.merk; J. ZÖPi Vooruitgangstr. 3. reticule met inhoud; G, J. Jansen, 1 eyler- straat 53, rozenkrans in étui; A. v. Dijk, W. Heerenstraat 13rd., kinderrokje; C. Erbrink, v. Loostraat 16, geolied werkscbort; J. Groeneveld, Zuid Polderstraat 78, school- behoeften in étui; J. v. Kolk, Beukenstraat 4, Schoten, overschoenen; J. Burggraaf, Gortesteeg 18, speelpop; Politiebureau, Sme destraat, bos sleutels; D. Antonisse, Merk manstraat 11, taschje m. i. De Stcrt. no. 202 bevat de drie-en-twin- tigste opgave van in Nederland gevestigde ondernemingen tot uitoefening van het le vensverzekeringsbedrijf, aan welke is uitge reikt de verklaring, bedoeld in art, 18 der wet van 22 December 1922 op het levens- vensverzekeringsbedrijf, Sl-bl. no. 716. Hier onder bevinden zich: N. V. Verzekering-Mij. „Spaarhuis", gevestigd te Haarlem; N.\ Verzekering-Mij. „Vrijwillige Liefdebeurs", gevestigd te Haarlem. A.s. Donderdagavond wordt in ,,'t Notaris huis'' o.m, geveild het houten hu'.pschoolge- bouw, staande op het terrein Kopstraat hoek Anslijnstraat. Het gebeuw is groot 35 bij 10 M. en be vat 6 lokalen, waarvan 4 stuks 7 bij 6.5 M. en 2 stuks 7 bij 4.5 M„ hoog 4.5 M. Een gang ter breedte van ruim 2 M„ voorts berg plaats, W.C.'s en urinoirs. Hel gebouw ;s ge deeltelijk uitneembaar en opgesteld op be tonblokken, de buitenwanden samengesteld van dubbel schotwerk in regels. Plafond en binnenschotten v. kraalhout, houten vloeren en dito dakbeschot. De stookplaatsen in de lokalen zijn gemetseld van kalkzandsteen; voorts zijn aanwezig een electrische licht- leiding, waterleiding, rioleering, closets, fonteintjes in de lokalen, 12 stel gordijnen, 6 kachels en pijpen, 11 verlichtingsorna mentjes (grendels met kap) enz. Het gebouw met fundeeringen, rioleering en verdere .bij het gebouw beboorende za ken moeten geheel voor den 3en December Mag ik eens van uw hoekje gebruik ma ken om mijn hart te luchten over een mijn* inziens overdreven lange dagtaak van leer aren bij ons gemeentelijk, onderwijs? Aldu* een onzer abonné's, In het bezuinigingsrappor.t van de Maat schappij van Nijverheid wordt er op gewezen dat één leeraar in lichamelijke opvoeding maar liefst 8800, aan salaris verdient. Dat schijnt hem hierin te zitten dat die lee raar èn aan een H.B.S. èn aan het Gymna sium een volledige taak als leeraar ver vult en daarvoor respectievelijk j 4500 en 4300. salaris geniet. Is dat wel de goede methode? Die leeraar heeft alzoo 38 les uren per week. Dat is dus gemiddeld zes en een half uur per dag, waar dan nog reke ning bij moet gehouden worden met de vrije middagen. Ik spreek hier niet van, dat in dit licht wel eigenaardig uitkomt de klacht van zoo vele leeraren dat zij niet met lesuren mogen worden overladen. Een weekwerktijd van 19 uur wordt als een volledige leeraarstaak beschouwd en dit is een leeraar die, zonder schade blijkbaar voor zich zelf en voor het onderwijs, het dubbele aantal lesuren op zijn schouders neemt. Wat moet men nu van de alge- meene klacht denken? Maar ook zal, om dezen leeraar in de ge legenheid te stellen zijn lessen te geven aan. beide onderwijsinrichtingen, de lesrooster daar speciaal voor moeten worden ingericht. En tenslotte zou het toch wel een bil lijker verdeeling zijn, indien dit salaris van 8800, over twee belanghebbenden werd verdeeld. Neen, een goede regeling lijkt mij de te genwoordige toestand niet. Barometerstand 9 uur v.m.: 752. Achteruit LICHT OP. De lantaarns inoefen morgen worden opgestoken om 5.20, OPGAVE: j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Konlugstraat 10 Haarlem Naar waarnemingen in den morgen van 21 October. Hoogste Barometerstand, 764.6 m.M. te Tóulon. Laagste Barometerstand 737.0 m.M. te Vcstmanoer. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 October: Matige tot krachtigen, zuidelijke tot zuid westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. van het terrein verwijderd zijn, terwijl het terrein vlak gemaakt opgeleverd moet uror» den. De Staatscrl. bevat de statuten van de N.V. „Electr. Timmerfabrieken voorh. Joh. Möhringer Pz." te Haarlem. Het doel der N.V. is het vervaardigen van timmerwerken, het uitoefenen van de loonzagerij en -schaverij en het aannemen en uitvoeren van werken voor eigen reke ning of voor rekening van derden, alles in den ruimsten zin genomen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 50.000, verdeeld in 100 aandeden, icde# van 500. Naar wij vernemen zal Dr. M. C. A Bijleveld, die eenigen tijd in het Diacones, sen huis werd verpleegd, deze ziekeniprich. ting weer verlaten. De begrafenis van Mevr. P. J. Willekc» MacdonaldReynvaan zal plaatshebben Vrijdag a.s. 's-morgens om half elf op de Algemeene Begraafplaats aan de Klever, laan. Naar wij vernemen loopt het onderzoek omtrent het schilderwerk nog steeds, doch zal binnen eenige dagen de beslissing vallen. AMSTERDAM, 21 Oct. De gouden medaille door H. M. de Koningin ter be schikking gesteld van het Bestuur der Mij, „Arti et Amicitia" is toegekend aan den heer Herbert van der Poll, naar aanleiding van. zijn pastelteekening, getiteld Argwaan, ingezonden op de najaarstentoonsteiling. 1 BERLIJN. 21 Oct, De Sovjet-ambas sade te Berlijn, spreekt tegen als zou Tsjitsjcrin naar Parijs geseind hebben om een onderhoud met Briand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1