llustpAti 50-Jarig Jubileum Martin. despaarncbank DE KATHOLIEKE Radio-nieuws EEN INTERESSANTE. LOUDSPEAKER Het geschil tusschen de gemeente en de Mij. tot Exploitatie van Staal- waterbronnen. Behandeling voor de Haarlemsche Rechtbank. MUZIEK. <3evonden dieren en voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. BINNENLANDSCH NIEUWS. David Wijnkoop en de Communistische Partij in Holland. Het Marineheleid. a v. a. 101 Va 103i/2 43 65 53 169 160 142 194 79Va 20 540 301 1261/a 171V2 14lVa 169 160 141 194 79 541 301 127 393 125 9V* 135 7Va 4161/a 492 391 3661/a 364 199 112 l42Va 421/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VRAGENBUS. Door een tramwagen aangereden. UIT DEN OMTREK. 110.000 ABONNE'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT* SANTPOORT. BLOEMEND AAL. SCHOTEN. DE R.-K. SCHOOL. OVERVEEN. HEEMSTEDE SPAARNDAM. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. HALFWEG BENNEBROEK. VELSEROORD la verband met het geschil tusschen de gemeente Haarlem en de Maatschappijtot Exploifatie van Staalwaterbronnen, was ter zitting van de Rechtbank alhier d.d. gisteren aangebracht de procedure van de Gemeente tegen de Maatschappij tot be noeming door de Rechtbank van drie scheidslieden tot het geven van een beslis sing in dit geschil. Mr. Tjeenk Willink, die in deze voor de Gemeente optreedt, con cludeerde voor eisch, terwijl Jhr. Mr. van Styrum zich procureur stelde voor de Maat schappij en uitstel voor antwoord verkreeg tof 17 November a.s. In een zitting van Maart 1925 besloot de gemeenteraad, de overeenkomst, waarbij de gronden in het Frederikspark aan de maatschappij in erfpacht werden gegeven, als vervallen te beschouwen en voor het geval daarover verschil van meening bleek te be staan, als scheidsrechter te benoemen mr. P. Tjeenk Willink. Voor het geval 't Scheids gerecht niet binnen een maand tot stand zou zijn gekomen, de benoeming van drie scheidslieden aan de rechtbank te verzoe ken. EERSTE BACHCONCERT. Een Bachfeest in 't klein, dit eerste Bach- eoncert. Het bestuur der Haarl. Bachvereeniging had den eminenten Johan Schootjderbeek, die met zijn „Nederl. Bachvereeniging" schoone successen heeft mogen boeken, genoodigd om de cyclus concerten te openen. Schoonder beek had de moeilijke taak, in kort bestek het schoone uit het schoone te kiezen zóó, dat het programma naast een genot voor hart en oor het oeuvre van den grooten meester in het rijk der tonen veelzijdig belichtte. In me dewerking van het Residentie-orkest en een keur van solisten heeft Johan Schoonder- beek zijn koor heerlijke dingen laten doen. Mocht de tenorpartij, in verhouding tot het qualitatief zeer mooi bezette bassenkoor en de klankvolle vrouwenstemmen, nog beter be zet kunnen zijn, zoo heeft toch de prestatie van dit keur-ensemble ons in hooge mate bevredigd, en ons bekend gemaakt met werken, die wij uit den aard der zaak niet of zelden te hooren krijgen. De Latijnsche wer ken, die Bach schreef in den aanvang zijner Leipziger periode, danken wij aan de om standigheid dat de Leipziger liturgie nog vele elementen der Katholieke cultus bewaard had. Men zong het Sanctus, op bepaalde feestdagen, als inleiding tot de Communion, het Kyrie den eersten Zondag in den advent, en in den vesper «van Kerstmis het Magni ficat. Schoonderbeek opende en sloot zijn programma met een der 6 nog restende Sanc tus en het prachtige Magnificat. Vooral dit laatste werk handhaaft zich naast Bachs grootste werken een hymnus die in groote contouren de onverwoestbare kracht van het Christendom verzinnelijktwe denken hier bovenal aan het op zich zelf staande koordeel „Omnes generationes" of het „fecit potentiam in brachio suo" met het machtig uitklinkende orgel, het „dispersit superbos," een orgel gelijk aan het dogmatiseerende „sicut locutus est," in fugastijl natuurlijk. Dit Magnificat schonk groote bevrediging, al gaf ik een lief ding om te weten of in Bachs tijd de trom petten óók zoo leelijk-scherp klonken in het hqog register. Kan Hermann Eichborn hier geen raad schaffen Naast de vocaalwerken was er een werk van zuiver instrumentalen aard, het cembalo concert in D. Mejuffrouw Marie Landré, on ze Hollandsche Wanda Landowska, voerde het werk uit in een alleszins beneerschte virtuositeit en met de klankschakeering waar toe het instrument haar maar eenigszins in staat stelt. Interessant zou 't zijn, 't werk nu ook eens op een modernen concertvleugel te hooren veel wat ons thans voorbijging zou ons dan zeker zijn duidelijk geweest. De soliste, die veel bijval verwierf, ver zorgde ook met smaak en gratie de cembalo partijen in de vocale werken. Daar waren nog de solisten, van wie wij kunnen volstaan met 't vermelden der na men. Naast Van Tulder en Max Kloos, An ton van der Horst, zongen de dames Anke Schierbeek en Dresden-Dhont, de laatste niet zoo goed gedisponeerd als we van haar jewoon zijn haar zingen leed ditmaal aan !en doorgaans hoog intoneeren, en waar het meerendeel der thans geboden kunst leeft :n bloeit in de klangfreudigkeit, was haar volumineus geluid niet steeds in staat om de gewekte verwachtingen te bevredigen. Met het spel der viole di gamba (Van Ister- dael, Zurhaar) en der hobo (den zanger der schalmei H. Stotijn) kwam het doorgaans tot een ensemble van groote klankbekoring. En zoo wij thans Mevrouw Nooraewier- Reddingius het laatst noemen, heeft dit zijn goede reden. Zij was in waarheid de heerlijke zangkunstenares, wier zingen telkenmale dat van een vroegeren keer overtreft. Nooit kan men zich genoeg doen aan deze volmaakte kunst, en het allerverhevenste wat Bach geeft, danken wij naast 'Messchaert aan de wijze waarop Aaltje Noordewier-Reddin- gius het ons heeft geopenbaard. En Johan Schoonderbeek heeft ons met zijn niet overtalrijke keurschare, uitnemend op een heel practisch podium opgesteld, doen weten, hoe de toonwerken voor gemengd koor vau Joh. Seb. Bach tot heden nog niet zijn overtroffen. Schoonderbeek's arbeid kan. niet dankbaar genoeg worden herdacht. G. J. K, C.M. Beek, Keizer Karelstraat 30, dek zeil v. Putten, Linschotenstraat 24, zw. bruine hond Fauna Mej. Melis, Parklaan 108, handschoen C. Hesseling, Zuid Pol derstraat 23, kip Hellingman Groote Hout straat 174, tramkaartv. Wort, Raaks 7, gr witte poes Fauna Schouten, Fabriciusstraat 8, bonte poes Fauna A. Kool, Colensostraat 30, zakkammetje Mevr. Romevn, Nassau- plein 8, zw .witte poes J. Bijlschmidt, Wes terstraat 47, kinderportemonnaie B.J. Roosloót, Rustenburgerlaan 26, poriemon- naie m.i. A. Kool, Colensostraat 30, idem m.i. Postkantoor, Gedempte Oude Gracht, pakje muziek Brand, Kinderhuissingel 16, ring v. Kessel, Merovingenstraat 44, schort met gereedschappen M. Artz, Tuinwijk laan 21 Heemstede, zakmes W. v. Hon- schoten, Jan Steenstraat 49, zak met motor- gereedschappen. Ondertrouwd: 21 Oct.: H. Everts en L. Beekman. H. Poppink en C. M. Karre- man. C. v. d. Weert en H. v.d. Haar. W. N. Ootes en F. G. Jelgersma. I. van Zantwijk en N. Koning, G. J. Zondag en J. de VisserL. Stevens en F. Boelsma. A. Mourik en A. v. Riessen. V. F. L. Hetem en E, M. Balm. J. D. Flaschwin- kel en W. v.'t Hert.' Getrouwd: 21 Oct.: G. C. Höfkes cn H. B. J. A. Dunker. P. Koster cn H, J. Spoor. C. Hoogewerf en J. G. Stoop. J. J. Twisk en ,C. M. H. H. v. Thienen. P. J.v. Staveren en G. J. Kemper. J. J. M. Verouden en B. J. de Haan. L, Nonne- kes en G. J. Jongkind. M. Poelman en M. Jonker. Geboren: 20 Oct. M. GrootBleeker, z; J. P. BoudewijnHuisman, z. 19 Oct. E. H. de WildePloeg, d. 21 Oct. M. C. KunisKool, z.; A. FerronLakebrinlj, d. Overleden 20 Oct. J. M. FortgensMa- dern, 79 j., Nassaustraat; A. v. Boven, 67 j., Korte Hofstraat: B. v. d. Berg. 68 j., Duven- voordestraat. 21 Oct. T. v. Dijkde Lan ge, 24 j., Noorder Schoolsteeg: T. Schoorl, 60 j., Kamperlaan. Aan allen die hebben bijgedragen aan het huldeblijk, aan te bieden op den 29sten Oc tober, den dag van het 50-jarig jubilé, is 'n circulaire gezonden, waarin wordt medege deeld, dat dien dag des voormiddags om 11 uur, op de begraafplaats aan den Schoter- weg,. door de commissie een krans zal wor den gelegd op het graf van wijlen den heer J. G. Martin Sr. Zij worden uitgenoodigd bij deze plech tigheid tegenwoordig te zijn. Des nam. te 3 uur zal de aanbieding van het huldeblijk plaats hebhen. tijdens de receptie, welke de heeren Martin zullen houden in de lokalen van de dans-academie in de Sc'nagchelsfraat. De voorzitter van het comité, de heer W. £>y- serinck, zal bij geide plechtigheden het woord voeren. Het huldeblijk bestaat uit een in. brons vervaardigd relief borstbeeld van den op richter der scherm-, gymnastiek- en dans school met een album bevattende de na men van de deelnemers. Als aardige bijzonderheid zij nog ver meld, dat het driejarig zoontje van den heer M. Martin evenals wijlen zijn groot vader J. G. Martin geheeten, het borsfgeeld zal onthullen. Na afloop der receptie, welke tot 6 uur duurt vindt een diner in De Kroon plaats, waaraan o.m. zullen aanzitten de familie Martin en de leden der commissie, de hee ren'W. Dyserinck, Max Weber en Adr. N. Eken, We lezen in de „Tribune." Het presidium vaft de C. P. H. had het noo- dig geoordeeld pg. Wijnkoop uit te noodigen tot een conferentie. Nadat de conferentie verschillende malen op de vastgestelde data, door verhindering van pg. Wijnkoop niet kon doorgaan, verscheen pg. Wijnkoop eindelijk m de presidium-vergadering van Maandag 19 October.... vergezeld van pg. Mulder. Op de mededeeling van het presidium, dat pg. J. Mulder niet was uitgenoodigd, zeide pg.v Wijnkoop, dat hij pg. J. Mulder had medege nomen om voor hem aanteekeningen te ma ken van hetgeen hij zeide. Tegen een dergelijk optreden meende het presidium bezwaar te moeten maken. Na kort beraad besloot het presidium dat het ge sprokene in de conferentie met pg. Wijnkoop door een lid van het presidium (pg. Wins) geprotocoleerd zou worden en dat dit pro tocol pg. Wijnkoop voordat hij de conferentie zou verlaten ter lezing en ter eventueele cor rectie zou worden gegeven. Pg. Wijnkoop wenschte met deze regeling geen genoegen te nemen, doch volhardde bij zijn eisch, dat pg. J. Mulder de presidium vergadering zou bijwonen. Het presidium kon op dezen onredelijken eisch natuurlijk niet ingaan. Pg. Wijnkoop, in dit geval niet bereid tot een bespreking met het presidium, verliet de vergadering, waar door de door het presidium bedoelde con ferentie niet kon plaats vinden. Waar het in de bedoeling van hef presi dium heeft gelegen, om, in opdracht van het partijbestuur, met pg. Wijnkoop, diens stel- lingname ten opzichte van de partijpolitiek te bespreken en dit door het ondisciplinaire en onpartij genootschappelijke optreden van pg. Wijnkoop onmogelijk is geworden, was het presidium genoodzaakt pg. Wijnkoop het volgende schrijven te doen toekomen Amsterdam, 20, 10 '25. W. P. Ingevolge uwe weigering om met het presi dium, onder uitsluiting van dérden, een be spreking te houden, zien wij ons genood zaakt u te verbieden in het openbaar voorde partij en de partij-instanties zoowel als in de partij-afdeelingen op te treden, zoolang bedoeld ónderhoud niet heeft plaats gevon den. Namens het presidium, (w. g.) L. SEEGERS. BEZWAREN TEGEN DE SPLITSING VAN DE MARINE. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Marinebegroo- ting. Het volgende is aan dit verslag ontleend Sommige leden maakten er bezwaar te gen, dat in deze begrooting reeds is vooruit- geloopen op de vereeniging van de departe menten van Oorlog en Marine tot een de partement van Landsverdediging. Zij kon den onder deze omstandigheden aan de be grooting in dezen vorm moeilijk hun stem geven, en verzochten haar alsnog in dien zin te wijzigen, dat aan hun bezwaar werd te gemoet gekomen, in het bijzonder door schrapping van den post voor tractement van den directeur-generaal. Tegen de boven bedoelde plannen der Regeering hadden sommige leden voorhands ernstige beden king. De practische uitvoerbaarheid van de splitsing der Marine in één voor Nederland en één voor Nederlandsch-Indië, werd voor al in twijfel getrokken met het oog op het personeelsvraagstuk. Het voornaamste ar gument voor de splitsing bezuiniging op de marine-uitgaven, achten deze leden even min steekhoudend. Verder vroeg men zich af, of het in poli tiek opzicht wel gewenscht is, dat Indië een in verhouding tot de Nederlandsche, krachtige vloot krijgt, geheel onttrokken aan het centraal gezag. Andere leden stonden minder afwijzend tegenover de splitsing van het marine-beheer, doch meenden ook, dat de staatkundige vragen, die hier rijzen, ondér de oogen moeten worden gezien, alvorens het bezuinigingsargument naar voren wordt gebracht. Verscheidene andere leden kon den zich met de nieuwe richting van het ma- rinebeleid zeer goed vereenigen. Weer ande re leden waren in beginsel eveneens voor splitsing doch slechts onder tweeledig voor behoud. E>oel der splitsing mag niet zijn, gemakke lijker tot den bouw van een oorlogsvloot voor Indië te kunnen geraken. In de tweede plaats waren zij van oordeel, dat een vloot, waarvan de taak zich niet tot politietoezicht in den Archipel bepaalt, doch daarnaast een maritieme verdediging beoogt, ook bij split sing der marine, toch mede door Nederland zou moeten worden betaald, daar zij ook Ne derlandsche belangen zal hebben te dienen. V K 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 434 NederL 1917 7% N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... LolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unit Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot HolL Stoomboot Java Cultuur jurgeni gew Koloniale Batik I ditche Bank Cert Handel Mij. Reac. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. I ~inp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silan Wai Sumatra Dordtsche Petr, Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell IOOV2 1031/2 981/» 143 143i/4 94 Va I68I/4 386 '24'/8 10 148 134 75/8 104 418- 4861/a 388 357 347V2 195 294i/2 358 108 141 90 40 7 HEDEN lOOl/a IÖ31/2 98i/2 101 Va 1031/2 1711/4 1411/2 143 1431/8 IO91/2 21 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN PARUS BRUSSEL WEENEM LONDEN ,i|| STOCKHOLM KOPENHAGFN OSLO iimiii BAZEL 1 v 1 1 NEW-YORK ROME 1 1 1 59.30 11.05 11.40 36.— 12.03 66.65 62.35 51.45 48.- 2-491/2 10.05 59,23 10.98 11.35 35.10 120413je 66.65 61.50 50.75 47.97i/2 2 481*/16 9.971/2 Vr.: Kunt U mij ook zeggen, of er een cursus voor electricien gegeven wordt? Antw.: Wendt U tot den directeur der Ambachtsschool, Kleverparkweg, Haarlem. Vr. Kunt U mij ook zeggen of er in de gemeenten Hillegom Lisse, Noordwijk of Sassenheim een cursus in boekhouden wordt gegeven? Wat zijn de kosten? Waar zijn in lichtingen te bekomen? Antw.: Dat is niet bekend. Informeer u echter eens of wellicht de R. K. Midden- standsvereeniging in een dier plaatsen een dergelijken cursus organiseert. Anders kan allicht een advertentie in de N. Haarl. Crt. u aan een bekwamen leeraar helpen. Vr. Wat is de langste gevangenisstraf, waartoe iemand in Nederland kan worden veroordeeld? Kan men ook langer krijgen dan levenslang? Antw.: In Nederland is de langste straf die veor een en hetzelfde misdrijf wordt gegeven, levenslang. Dat neemt niet weg dat men voor verschillende misdrijven kan veroordeeld worden. Het zou bijv. mogelijk zijn, dat een misdadiger! weemaal tot le venslang werd veroordeeld, door bijv. twee verschillende rechtscolleges Vr.: Weet u ook een middel om een bruinen vlek uit een groene Velours de Laine mantel te krijgen? Het schijnt geen verf te zijn, want met benzine of terpetijn gaat 'i er niet uit? Antw.: Het is niet mogelijk u een mid del op te geven, wanneer u niet, althans bij benadering den aard van de vlek kunt op geven. Het op te geven middel dient 0111 die vlek op te lossen. Om te weten, welk middel moet worden aangewend, dient men dan den aard van de vlek te kennen, AMSTERDAM, 21 Oct. Hedenmiddag is een ongeveer 10-jarig meisje aangereden door een tramwagen van lijn 13 op de N.Z. Voorburgwal voor de D. v. Hasselt-steeg. Het meisje werd ernstig gewond binnenge bracht in een groentenwinkel, waaruit het vervoerd is naar het Binnen-Gasfhuis. ADVERTEEREN IN DE KAjTH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELE PROPAGANDA MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE Personalia. Onze plaatsgenooten, de dames J, Bremerkamp en Handgraaf, zijn aangesteld als leerarcssen. bij het Handwerk- onderwijs, dat in deze gemeente gegeven wordt vanwege de Haarlcmscho Huishoud en IndustrieschooL Tuinbouw- en Plantkunde. De afd. Bloemendahl—Velsen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, zal Don derdag a.s. des avonds 8 uur een buitenge wone bijeenkomst houden in hotel Vree burg. De heer B. -G. Swanenburg dc Veye zal een voordracht met lichtbeelden houden, over „Paddestoelen". De heer van Cruynin- gen zal na de pauze een causerie houden over de cultuur van Cypripediums. Het Naaldenveld. Een paar weken geleden is in den Raad van Bloemendaal druk gesproken in verband met een bebou wingsplan van het Naaldenveld. Natuurlijk weet elke Haarlemmer, waar het Naalden veld is en begrijpt dat het zoo heet naar de millioenen van naalden der sparre- en deh- neboomen, die er den bodem bedekken. Voor wie 't niet weet dan, d3t deze duinval lei een anderhalf uur ten Zuiden van 't dorp Bloemendaal ligt over de Zandvoortsche- laan. Zij beslaat een oppervlakte van ruim 44 bunders, waarop een boerderij. Zoo stil als 't er was nog een halve eeuw terug, is 't er nu niet meer. Onder dé hooge dennen gezeten hoort men steeds van be trekkelijk nabij het suizend geluid der tram, ziet door de boomen heen de huizen aan de Zandvoortschelaan. In het Naaldenveld heeft de heer van Eys' in het begin der vorige eeuw welbeteelde akkers aangelegd en die met houtsingels tegen verstuiving en verdroging omgeven. Voorts plantte hij er goed houtgewas aan, liet een beek tot afwatering graven en er een woning bouwen. Van der Aa schreef in 1851 „Gemakke lijker toevoer van mestspeciën schijnt de eenige verbetering te zijn, welke deze vallei zou kunnen ondergaan, want het land ligt hoog en levert geen weilanden op." Personalia. Voor het examen apothe kersassistente, slaagde te Amsterdam mej. A. C. de Vries, alhier. Personalia, Voor het voorloopig raa- chinistenexamen slaagde te 's-Gravenhage de heer G. H. J. v. d. Veldt, alhier. Jjjet „Haarl, Dagblad" had gisterenavond dp volgende primeur: De nieuwe school voor R.-K. lager onder, wijs aan dc Timorstraat is heden in gebruik genomen. Naar verluidt zal dat schoolge bouw reeds spoedig blijken te klein te zijn, daar het aantal leerlingen met den dag toe neemt. Het voornemen is dan ook waar schijnlijk reeds het volgende jaar dit school gebouw jjoor bijbouwing van een vleugel te vergrooten. Maar bovendien schijnen er plannen te zijn om spoedig tot den bohw van een R.-K. Zuster- ol Bewaarschool te besluiten, tegenover de Petrus Canisius- school, eveneens aan de Timorstraat. De Zeereerw. heër Pastoor deelt ons mede dat er nog geen sprake van is aan het nieu we schoolgebouw een vleugel bij te bouwen. Het blijft natuurlijk altijd mogelijk dat tc eeniger tijd besloten wordt de school uit te breiden (niet door den aanbouw van een vleugel, maar door er een verdieping op te plaatsen) doch voorloooitï is men blii, dat de school geopend is. Wat die bewaarschool betreft, hoopt de pastoor ook wel, als hij tijd van leveh heeft, daar eens ooit aan te beginnen, maar hoe verre toekomstdroomen dat nog zijn, blijkt wel uit het feit dat de pastoor er aan twijfelt of dat werk voor hem zal zijn weggelegd. Er blijft vgn de primeur aldus niet veel meer over dan de gesprekken over even tueele mogelijkheden, die de R. K. der Sint Lidninaoaroohie zooal eens onder elkaar ge houden hebben. Het Witte Kruis. Vrijdag 23 October, s avonds 8 uur, houdt de afd. Schoten van Het Witte Kruis een ledenvergadering in Geko. O.m. komt aan de orde candidaat- stelling voor het Hoofdbestuur in 2 vaca ture s. Het bestuur stelt voor in de vac.-Dr. Van wveUrW£,? (De R»'p) wndideeren mevr. W. J. Vromans—Rit, secretaresse der afd. Schoten. DE RAMPENLAAN. De Kampenlaners weten niet. hoe ze het hebben. Ais er binnenkort Hoos Bezoek was te wachten en men wilde docr middel van de Eampeglaan aan dat hoog bezoek een gunstig idee geven van gemeentelijke zorg voor onze wegen, dan kon mfcn zich niet drukker maken, dan men de laatste dagen gedaan heeft. De meening van het Rampenlaanpiubliek over deze groote be langstelling van onze Publieke Werken is zeer verschillend. Er zijn er, die er een gunstig voorteeken inzien, dat 't met de annexatie van dit stuk Overveen wel los zal leopen. Immers, als de gemeente de overtuiging aad, dat dit lid van het Over- veensche lichaam zou afgescheurd worden, dan zou zij 't wel aan dc toekomstige moeder overlaten, daaraan kosten en moeiten te besteden. Anderen zijn minder optimistisch gestemd en vergelijken het op knappen van de Rampenlaan bij hét werk van een huismoeder, die haar huis gaat verlaten, en dit, vóórdgt de nieuwe be woners er intrekken, nog eerst een „goeie beurt" geeft, opdat zij niet den naam krijgen vaneen.. van een smeerpoets te zijn ge weest. Maar hoe dit zij de Rampen - laan en haar bewoners varen er wel bij. Want de laan genoemd naar meneer De Rampen, waarop men tot voor kort nog bij 't rijden bad te kampen met stooten en stampen,, zoodat men gevaar had vcor maag- en darmkrampen, vooral des avonds bij het spaarzame licht der in de boomen wegschui lende lampen, ajs men half bedwelmd'werd door vieze dampen, welke opstijgen uit een paar aanwezige mastklampen, (een wonder mag 't heeten, dat 't publiek trots dit alles bewahrd bleef voor verkeerrrampen), is zeer in haar voordeel veranderd. Wel heeft het lang geduurd, eer men hier mee klaar kwam. Den vorigen winter had de groote ver woesting plaats van de laan, toen de mof fen van de gasleiding in beton werden inge maakt. Nadat de gaslekken gestopt waren, was de mooie laan herschapen in een rij bulten en kuilen, die alleen door de prach tige regelmaat gewees, dat er een andere oorzaak aan ten grondslag lag dan de domme toevalligheid. Bij tusschenpoozen is toen de laan weer bij gedeelten in orde gebracht en nu dezer dagen kwam zij gereed. De oprit bij de brug is toen meteen verbeterd. Het bekende afzonderingssysteem is ook daar weer toegepast. En de voet paden daar ter plaatse zijn toen van cemen ten tegels gemaakt. De motorwals heeft een paar dagen onafgebroken gewalst met dit gevolg, dat 't profiel van den rijweg zoo zuiver rond is als de buitenplak van een Edammer-kaasje. Verschillende bewoners willen nu niet achterblijven en knappen hun tuintjes en de kanten van hun land op, zoodat ook dit aan de laan ten goede zal komen. Rente stichtingskosten woningen Ka- dijk. B. en W. stellen voor te besluiten te bepalen, dat de rente waarnaar zal wor den berekend de annuïteit van de stich tingskosten komende ten laste van de ex ploitatie der acht en veertig woningen aan den Kadijk en de Talmastraat zal bedragen 6 pet. 's jaars. Vergoeding art. 101 L. O. Wet 1920, over 1923. B. en W. stellen voor te besluiten het bedrag der bedoelde vergoeding over het dienstjaar 1923 vast te stellen vopr de Bijzondere Protestantsche School Voor weg (M.U.L.O.) f 691.24; R.K. Meisjesschool Kêrklaan 56 (M.U.L.O.) 6429.40; R.K. Jongensschool, Hecrenweg 103 (L. O 3021.33. Commissie tot Wering nan Schoolverzuim Door het overlijden van den heer Th. J. Heydanus, in leven Hoofd der Bijz. Prot. School aan den Voorweg, is eene vaca ture ontstaan in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in'deze gemeente. Ingevolge het bepaalde bij artikel 21 der Zeerplichtwef moet in deze vacature wor den voorzien en doen wij u daarvoor de volgende aanbeveling: 1. D, J. van der Stam, hoofd dér Bijz. Prot, School aan de Adriaan Pauwlaan; 2. A .Muller, benoemd Hoofd der Bijz. P'rót. School aan den Voor weg. Straatnamen. B. en W, stellen voor te besluiten aan den reeds gedeeltelijk aan- gelegden weg op htt terrein gelegen aan de Westzijde van den Heerenweg tusschen Kerklaan en Van Merlenlaan, op het uit breidingsplan dezer gemeente aangegeven als weg no. 277, tot aan het punt waar deze weg zich in tweeën splitst, den naam te geven: van: Hugo de Grootlaan. BEGROOTING REINIGINGSDIENST. Verschenen is de begrooting van baten en lasten van den gemeente-reinigingsdienst voor den dienst 1926. Zij sluit over den ge wonen dienst met een bedrag van 60,470 ér, over den kapitaaldienst met een bedrag van 2660. Feestavond R.K. Kring. Zondagavond gaf de R.K. Kring met welwillende mede werking van de R. K. Mandoline-club „Sint Gregoruis" directeur de heer L. van Warmerdam een feestavond in de zaal van den heer Th. v. d. Putte. De zaal was geheel gevuld en de aanwezigen laten wij het er maar aanstonds bijvoegen hebben genoten, volop. Het was een echt gezellige avond, met veel afwisseling enwij willen hopen, dat nog meerderen zullen volgen. Dd voorzitter opende met een enkel woord dezen avond, waarna de mandoline club inzette met de „Marsche Populaire". Het tweede stuk „Souvenir de Paris" werd keurig uitgevoerd, terwijl ook de overige nummers eveneens keurig werden gespeeld. „Het Wonderstaafje of De Verbeterde Gierig aard" een blijspel in een bedrijf, werd door de jongens Jan Hartog, Piet en Kees Reijg- wein, Cor Wolfers, Kees Koek en Gerrit Hartog, alleraardigst opgevperd, evenals het blijspel „Wie is de Rechte" door Chris, Jan en Gerrit Hartog Gdn. en Chris Hartog Kzn. De leiding van deze twee tooneelstukjes was in handen van den heer G. Goebert, die zich thans ook weer kenmerkte als een goed re gisseur en tooneellist. Het damestooneel deed niet minder. Ook zij oogstte veel bij val met het blijspel. „Tante Toosie", waar in meespeelden de dames L. Hamers (tante Toosie) Jo Jukes (gezelschapsdame), Fr. Handgraaf (Dollie), J. Ruijgvoorn (Liesje) en M. van Laar (Gusta) de laatsten drie nichtjes van Tante Toosie. Het blijspel „de wonderbare lijm" eveneens opgevoerd door bovengenoemde dames, mocht er ook we zen. Bij een voordracht van den heer A Winters, getiteld „Hannes" konden de aan wezigen naar hartelust lachen. Door de hee ren G. Goebert en L. van Warmerdam werd tusschen de bedrijven door een mooi konijn bij opbod verkocht voor den meest biedende. Het konijn ging in handen over van den heer Th. Jukes voor den prijs van f 17.80, welke gelden de kas van de mandolineclub ten goede kwamen. Mej. Jo Jukes gaf ter afwis seling eenige pianostukjes te hooren en een Jaszbandgezelschap liet zich zoo nu en dan ook eens hooren. Wij mogen niet eindigen alvorens onzen dank te betuigen aan allen die hebben meegewerkt tot het welsk gen van dezen avond en hopen van ganscher harte dat zij zich nog dikwijls beschikbaar zullen stellen, teneinde mede te helpen het Room- sche leven ter plaatse te bevorderen. R.-K. Kring. Aanstaanden-Donderdag avond om half 8 houdt de R.-K. Kring in het Patronaalsgebouw hare jaarvergadering .Aan de orde is verkiezing van drie bestuurslede,, bespreking St. Nicolaasfeest, bespreking- tooneel, bespreking biljart-en kaartclub en wat verder ter tafel zal worden gebracht Opkomst wordt dringend verzocht. DE VERBINDING MET HET STRANE EN DE E.H.B.O. De heeren C.I. de Vries Robles en dr« IJ. Hanneman, artsen, respectievelijk voor zitter en secretaris van het Geneeskundig Gezelschap „Kennemerland", hébben aan den Raad van Velsen een adres gezonden, waarin het volgende onder de aandacht, wordt gebracht dat het verkeer aan het strand te IJmuiden den laatsten tijd zeer is toegenomen, zoo zelfs, dat er op één dag in den afgeloopen zomer ruim 15000 menschen aan het strand vertoefden dat het zeer vaak is voorgekomen, dat voor ongevallen, etc. hunne hulp is ingeroe pen geworden dat de verbinding met het strand vanuit IJmuiden zeer gebrekkig is, zoodat de hulp, die zij moesten verleenen niet spoedig ge noeg ter plaatse kon zijn, hetgeen niet in het belang was van hen, die deze hulp aoo- dig hadden dat er aan het strand niet aanwezig is een verbandkist, geen zuurstofapparaat (voor het opwekken der levensgeesten van drenke lingen), geen brancard dat er ook niet bestaat een doorloopende telephonische verbinding tusschen het strand en het politiebureau dat wij tot nu toe gelukkig bespaard zijn gebleven voor rampn, zooals indertijd met de Berlin voor den Hoek van Holland, maar dat het leed niet zal zijn te overzien wanneer wij door groote stormrampen getroffen zou den worden dat IJmuiden als eerste klasse Wereldha ven vergeleken met andere wereldhavens niet geoutilleerd is om de noodige hulp spoe dig en afdoend te kunnen verleenen. Redenen waarom zij Uwen Raad beleefd in overweging geven zoo spoedig mogelijk verandering in den bestaanden toestand te willen brengen door le. te zorgen dat aan het strand aanwezig is een volledige verbandkist, een zuurstofap paraat en een brancard 2e. dat een goede verbinding tot stand komt vanuit IJmuiden met het strand 3e. een doorloopende telephonische ver binding tusschen het strand en het politie- ureau te IJmuiden. Aan den ketting gelegd. Op verzoek van de firma A. de Jong te Scheveningen is Maandag voor een vordering van ruim 3500 gulden beslag gelegd op den logger „Geer- truida Parlevliet" K. W, 29, toebehoorendc aan de maatschappij .Vooruitgang" te IJmui den. Het schip is in het Noordzeekanaal aan den'ketting gelegd. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan dat is Gevonden een bos sleutels reservewiel van een auto bury van een boerenwagen rozenkrans damesarmbandhorloge lorg net in étuikinderportemonnaie met in houd reservewiel met band van een auto. Komen aanloopen: graskalfHollandsche Herdershond; twee eenden. Verloren: pak, inh. ongeveer 10 stuks ge kleurde dames- en kindervesten ep een ha- vert meterstök een kistje inh. rollen be schuit bloedkoralen armbandje klimeor- del. Ruziezoekende Maandaghouders. Een drietal jonge arbeiders, wonende te Rijk al hier, dat geen trek in geregelden arbeid had, •heeft Maandag dc bloemetjes weer eens bui ten gezet. Op een echte oudcrwetsche ma nier zijn zij aan het „Maandaghouden" ge weest. Per auto werden verscheidene cafés aangedaan, waarin flink aan Bacchus werd geofferd. Ten slotte belandde zij in de verlofsloka liteit van M. aan den Aalsmeerderdijk. Wijl het drietal reeds onder den invloed van sterken drank verkeerde, weigerde do genoemde caféhouder op hun verzoek om bier te schenken in te gaan. Hierdoor onstond twist en tot handtaste lijkheden werd overgegaan. Een paar glazen, welke op een tafeltje stonden, wérden naar het hoofd van den kastelein gegooid. Door een paar scherven werd hij bloedend in het gelaat verwond. Na eenige worsteling trokken de ruzie zoekers toch eindelijk weg, om in het dorp Aalsmeer hun „fuiven" voort te zetten. De politie heeft de zaak in handen, zoo dat dit muisje voor hen nog wel een staartje zal hebben. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de christelijke school te Nieuw-Vennep (hoofd de heer J. A. van Arkel) is benoemd de heer W. A. Bullema te Spijk (Gr.) Mishandeling. Tegen D. S., alhier, is een instructie geopend wegens zware mis handeling van P. T., te Alkemade en we. gens meineed. Verduistering. Door-de politie is proces verbaal opgemaakt tegen H. W., wonende in deze gemeente, wegens verduistering. De campagne. De campagne aan de suikerfabriek heeft een zeer vlot verloop. Dagelijks komen geregeld bieten aan. Ver wacht wordt, dat de campagne nu nog pl.m. 7 weken zal duren. Gecontracteerd is er voor pkm. 160 millioen K.G. bieten. Dagelijks wordt plus minus 2 a 234 millioen K.G. bie ten verwerkt: Het tractor-ongeval. De toestand van den 15-jarigen zoon van den landbouwer G. in den Houtrakpolder alhier, wien den lOen dezer een ernstig ongeval is overkomen met een tractor en die thans verpleegd wordt in de Gereformeerde Ziekenverpleging te Am sterdam is goed vooruitgaande, De behande lende geneesheer heeft thans alle hoop ge geven, dat het gekwetste nog goed terecht zal komen. De patiënt heeft reeds weder een oogenblik van het oog gebruik kunnen maken, Ook de verdere verwondingen gene zen goed. RAADSVERGADERING. Donderdagavond 22 October 1925, 8 uur houdt de raad een openbare vergadering over de navolgende onderwerpen: Ingekomen stukken; Comptabiliteitsbe- sluiten: a. Kasgeldieening 1925, b. Wijzi ging gemeenterekening 1923, c Wijziging gemeentebegrooting 1925, d. Gemeentere- kening 1924. Uitbreiding verlichting Schooliaan. Uitbreiding buizennet waterleiding. Uit breidingsplan. Gouden Echtpaar. Onder vele blijken van belangstelling herdacht het echtpaar de Koe den dag, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Hun woning was voor deze gelegenheid aardig versierd. De omwonenden boden het bruidspaar een en veloppe met inhoud aan. Het werd een on- vergeteliike dag voor de beide oudjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2