MEMGDt— ^flIEUWS Een griezelige vondst. Ernstig auto-ongeluk in den Haag. Ernstig auto-ongeluk bij Echt. Op een trein geschoten. Een winkelier opgelicht. Wat de kermis te Nijmegen voor de gemeente opbrengt. Zwaagdijksche Baldadigheid. Sigaretten-rookers. Onder de tram vermorzeld Ondankbare dievegge. Moordaanslag te Driebergen. De 34.000ste. ORDE EN ARBEID. Uit de Metaal industrie. Loonactie'in de N.-Holl. Venen, Werkloozen naar België. Uit de metaalindustrie. Uit de mijn-industrie. RECHTSZAKEN. De brandstichting te W eesperkarspel. De kaasmakerij en de Arbeidswet. Smokkelarij in het groot. Het drama in de Schiestraat te Rotterdam. Huur met obligaties. KERK EN SCHOOL. Praktijk-Examen Mgr. Gijlswijk te Rome. Pater van Soest. a BÏNNENLANDSCH NIEUWS. Het bezoek der Koningin aan Limburg. LUCHTVERKEER. Pinedo vertrokken. Wekelijks luchtverkeer. VERKEER EN POSTERIJEN. Intern, treindiensten voor 1926—1927. UIT ONZE OOST. Kinderarbeid in tabak. KUNST EN KENNIS. R.-K. Radio-uitzendingen. LEGER EN VLOOT. Diensttijd bij de kol. reserve. De hulpinstructeurs SCHIETEN. BILJARTEN. i SPORT EN WEDSTRIJDEN, HOCKEY. LANDB. EN VISSCHERIJ Zaterdag j.l. vond, volgens „Het Volk", een werkman in Honesch' bosch te Eibergen tnsschen de boomtakken een schedel han gen, die bijna geheel ontvleeschd was. Er zat een touw om. Naderbij gekomen, vond hij op den grond het lichaam, ten minste een hoopje kleeren. Hij waarschuwde de politie. Deze vond in de kleeren de beenderen van een lijk. In de kleeren vond men een beursje met 12, een zilveren horloge en een hou ten tabakspijp. Door deze gegevens, die overeenstemden met de opgegeven kentee- kenen van iemand uit Geesteren, gem. Bor- culo, die aldaar sedert 28 Juni 1.1. is ver dwenen, wist men de identiteit van de overblijfselen vast te stellen. Ze zijn van een 65 a 70-jarigen G. H. M., een ongehuwden, eenigszins zonderlingen ouden man. Acht personen gewond. Den Iaatsten tijd gebeuren in de Residen tie opvallend veel auto-ongelukken. Dins dagmiddag heeft wederom een ernstig auto busongeluk plaats gehad in de Weimarstraat op den hoek van de Beeklaan, ten gevolge van de onverantwoordelijke snelheidsmanie van een vrachtautobestuurder. Omstreeks drie uur kwam uit de richting Gouden Regenstraat een autobus van lijn 5 van den H. O. D. met matige snelheid door de Weimarstraat gereden, en wilde de krui sing bij de Beeklaan oversteken, toen uit de Beeklaan een zware vrachtauto van de Amstelbierbrouwerij met groote vaart kwam rijden in de richting Loosduinscheweg. In plaats van op dit drukke punt zijn snel heid te verminderen, ging de chauffeur deze juist vermeerderen, blijkbaar met de bedoe ling nog vóór de autobus de Weimarstraat te passeeren. Het gevolg was, dat de bierauto boven op de autobus terechtkwam, die na eenige om wentelingen op het trottoir werd gewerkt en vervolgens tegen een winkelpui tot stil stand kwam. De acht inzittenden van de autobus wer den allen van hun plaats geworpen. Een be woner van de Noorderbeekdwarsstraat raakte door de aanrijding zoodanig bekneld, dat hij een zware beenbreuk bekwam, en nog andere verwondingen opliep, terwijl een juffrouw uit de Bilderdijkstraat door de schok door de ruiten van de autobus op straat werd gesmeten, waarbij zij een ern stige hoofdwonde kreeg. De toestand dezer beide gewonden maak te het noodig, dat de Eerste Hulpdienst ge- rcquireerd werd, die hen naar het zieken-' huis bracht. De juffrouw kon, na daar ver bonden te zijn, weer naar huis gaan. De an dere, de 40-jarige B., moest in het zieken huis worden opgenomen, de overige zes pas sagiers bekwamen eveneens alle verwon dingen, hetzij door de glasscherven, hetzij builen en schrammen door de botsing. De autobus was ernstig beschadigd. Het ach tergedeelte was geheel in elkaar gedrukt. Daarentegen was de vrachtauto er wonder- gocd afgekomen. Alleen het voorgedeelte was licht beschadigd. Tegen den chauffeur van den bierauto, aan wiens snelheidsmanie het ongeluk te wijten is, is proces-verbaal opgemaakt. Een persoon doodeüjk gewond. Op den Rijksweg van Roermond naar Echt heeft Dinsdag een ernstig auto-onge luk plaats gehad. De auto van den heer Schwettzer, directeur van de mijn „Laura en Vereeniging" te Eygelshoven, waarin ge noemde heer en diens echtgenoote zaten, die op den terugweg waren van de plechtig heid der ingebruikneming van de stuwe te Lihne, is in snelle vaart gereden op een auto, komende uit de richting Echt, die ten gevolge van slippen den weg versperde. In dezen Iaatsten auto zaten de heeren L. Hornix en Wouters, beiden uit Vcnlo, en Hanssen uit Susteren. Beide auto's wer den totaal vernield.. De auto van den heer Schweitzer rukte de achteras weg van den anderen auto. Aan het gelukkig toeval, dat de wagen juist tusschen twee boomen door in het kreupelhout vloog, dankte de familie Schweitzer haar leven. De heer Hornix werd uit den auto ge slingerd en stervende opgenomen. De heer Wouters bekwam lichte verwondingen, evenals de chauffeur van de auto. De heer Schweitzer kreeg slechts lichte verwondin gen aan het gelaat, door het breken van een glasruit, terwijl mevr. Schweitzer ongedeerd bleef. De heer Hornix werd in een café binnengedragen, waar hem de H. Sacramen ten der Stervenden werden toegediend. Dc reizigers eener 3de klas coupé van den ■trein, welke 5.35 van het Centraal Station te Amsterdam naar Hilversum vertrekt, wer den Zacrdagmiddag, even voor de trein het Muiderpoortstation genaderd was, opge schrikt, doordat een projectiel^ door 't open coupéraampje vloog en de tegenoverliggende glasruit vernielde, nadat daarin eerst een zuiver kagclvormig gat was gemaakt. Hieruit werd afgeleid, dat pp dezen trein geschoten »s, hetgeen in deze omgeving reeds herhaal delijk heeft plaats gehad. De reizigers stel den het treinpersoneel met het gebeurdg in kennis. Zaterdagavond omstreeks half tien ver voegde zich in een winkel te Amersfoort een net gekleed persoon, blootshoofds, die den winkelier vroeg of hij een biljet van 25 kan wisselen. De winkelier antwoordde be vestigend en legde twee briefjes van 10 tn twee rijksdaalders neer. waarop de be zoeker direct het geld bïi zich stak. De win kelier vroeg daarop het biljet van 25; de bezoeker zou het halen bij zijn kameraad, die buiten stond. Hij ging naar buiten en kreeg daar van zijn vriend een pet en een fiets, waarna de heeren zich snel op de fiets verwijderden. De winkelier wacht nog op z'n geel briefje. De heeren hebben gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat in den winkel betrekke lijk weinig gelegenheid was om snel van ach ter de toonbank naar de winkeldeur te komen omdat het volstond met allerlei winkelwaren. Volgens ongaaf van de plaatselijke belas tingen, heeft de jongste kermis aan dc ge meente Nijmegen een voordeel opgeleverd van 68.468, 07. Aan staangelden der tenten en kramen werd ontvangen 39.981.30, aan vermake lijkheidsbelasting 21.687.05. aan levering van gas, water en electrischen stroom 5210.22, aan meerdere belasting-opbrengst van de beide bioscopen tijdens de kermis dan in het onmiddellijk daaraan voorafgaand tijdvak van 9 dagen 930. De totaal-opbrengst i s 6228.72 minder dan verleden jaar, toen de kermis 74.688.79 in het gemeentelijk laadie bracht. Aan ver makelijkheidsbelasting is echter slechts 262.10 minder ontvangen dan in 1924. Hadden ^e Nijmegenaars hun kermis nief, dan zouden zij 1% meer plaatselijke inkom stenbelasting moeten betalen. Voorshands geven zij de voorkeur aan hun vrijwillige ker- misbelasting. die wordt opgebracht en waar- waartoe niemand verplicht is. Eenige jaren geleden is het voortbestaan van de Nijmeegsche kermis bedreigd ge weest. Naast het directe financieele voordeel voor de gemeente, staat ook nog een belangrijke bron van exfra-inkomsten voor vele nering doenden, daar ook ditmaal de keriiiis, vooral op de laatste drie dagen, door duizenden vreemdelingen uit een wijden omtrek van Nijmegen is bezocht. Alleen uit Arnhem en de Betuwe zijn op den tweeden Zondag on geveer 10.000 personen in de stad geweest. Meisjes, lantaarns en aanplakborden, In de Maandagmiddag gehouden raadszit ting van Hoogkarspel, werd gesproken over de ergerlijke baldadigheid te Zwaag- dijk. Het schijnt, dat eenige jeugdige per sonen het den bewoners 's avonds zóó las tig maken, dat sommigen niet de deur uit durven gaan. De burgemeester deelde o.a, mede, dat vaak meisjes gemolesteerd worden. De straatverlichting is ook niet meer veilig. Thans schijnt men het op de lampjes te hebben voorzien. De laatste daad van bal dadigheid is het in brand steken van de opgeplakte officieele bekendmakingen op de aanplakborden. De burgemeester van Hoogkarspel, die meermalen met de politie op surveillance is geweest, had tot heden met het opsporen der daders geen suc ces gehad. Bovendien mist hij de medewer king van de burgerij, wijl men blijkbaar bang is om namen te noemen. „U rookt 20 a 30 sigaretten per dag?" „Jawel, zoo ongeveer." „Gelooft u zelf niet, dat dit bovenmatige rooken veel schuld is aan uw ellendigen toestand?" „Volstrekt niet." De geneesheer schudde zijn hoofd. Hij glimlachte op eigenaardige wijze en haalde uit een flesch een bloedegel (waarom niet bloedzuiger?) te voorschijn. „Ik zal u iets toonen," zeide hij, „ont bloot eens uw arm." De sigareltenrocker deed dit, en de ander zette op diens blee- ken arm, een dunnen, zwarten bloedegel aan. Dadelijk begon het dier te zuigen, het werd dikker, tot^het plotseling in kramp achtige trekkingen neerviel, dood! Dat heeft uw bloed bij dezqn bloedegel bowerkt," zei de arts. Hij nam het lijkje tusschen duim en wijsvinger: „Ziet gij, wer kelijk dood," zeide hij. „U heeft hem ver giftigd." „Ik veronderstel, dat het geen gezonde bloedegel was," antwoordde de rooker op brommigen toon. „Geen gezond, dier? Nu goed, laten wij het nog eens prpbeeren." De arts zette nog 2 bloedegels op den ma- geren arm van den jongeling. „Als deze twee ook sterven," zeide de patiënt, „dan zal ik in plaats van 30 siga retten er maar 10 per dag rooken." Gedu rende de laatste woorden kreeg de klein ste van de twee bloedegels een stuip en viel dood neer, eenige oogenblikken later de tweede eveneens. „Hoe afschuwelijk," zeide de jonge man, ik ben waarlijk voor bloedegels erger dan de pest." „Dit is de werking van het vergif in uw bleed, dat bij alle sigarettenrookers voor komt," zeide de arts. „Dokter," antwoordde de rooker. terwijl hij de drie docde bloedegels bekeek, „ik geloof haast dat U gelijk hebt." (De dokter in Huis.) Tragisch ongeluk te Groningen. Dinsdagmorgen bevond zich de turfven- ter A. de Jonge uit Groningen met zijn paard en kar op den Peizerweg."Juist toen de Drachtster stoomtram passeerde, week het paard plotseling op zijde, waardoor de turfkar in aanraking kwam met de voor bijrijdende tram. De machinist zag het on- geéal, doch kon niet meer bijtijds rem men. De Jonge viel door den schok van den wagen, kwam helaas onder de loco motief terecht en werd vermorzeld. De 17-jarige dienstbode E, N„ in dienst bij mr. H. H. te Maastricht, ontvreemdde van hem 100, frs. 20 en een gouden armband. De 100 werden teruggevonden en er zou verder geen gevolg aan de zaak worden ge geven. Ze moest evenwel den dienst verla ten. Uit dankbaarheid bestal ze dienzelfden dag haar patroon voor 500 francs, die in haar woning te Meerssen in beslag werden ge nomen. Proces-verbaal is opgemaakt. Zijn stiefvader met een greep bewerkt. Aan het „U. D." wordt het volgende ge meld De 19-jarige J. G. heeft Zaterdagavond omstreeks 7 uur zijn stiefvader, den 45- jarigen schildersknecht C. H. E., zoodtnig met een vijftandschen greep toegetakeld, dat hij badende in zijn bloed op het tuinpad bleef liggen. Reeds lang was er een wrok geweest tus schen de vrouw en haar zoons uit haar eerste huwelijk tegen haar echtgenoot, die veel mis bruik maakte van sterkedrank. Deze wrok verergerde, toen E. zijn erf deel kreeg (pl. m. f 1600). Hij wilde het geld zelf behouden, hij meende er alleen recht op te hebben en verbraste het geld, dat zoo goed gebruikt kon worden in het verarmde gezin. Vorige week bijv. is hij met vrienden per auto naar de noodlanding van het vliegtuig te Maarn gaan kijken enfin, hij maakte goe den sier en schijnt doorloopend dronken thuis gekomen te zijn. Toen hij Zaterdag weer in een café zat, is zijn stiefzoon hem daar komen waarschuwen dat hij niet dronken thuis mocht komen. E is wel dronken huiswaarts gekeerd en J. G. heeft zijn vader met den greep buiten het huis gehouden met het bekende vreeselijke gevolg. Toen de chef-veldwachter E. bij zijn wo ning aan de Zonstraat vond, dacht hij dat hij reeds bezweken was zijn hoofd was on herkenbaar verminkt door de tanden van den greep. Direct liet hij dr. Timmers roe pen, die nog constateërde dat op twee plaat sen de arm was stukgeslagen en overbrenging naar Utrecht noodzakelijk achtte. Reeds om 9 uur was de geslagene in de kli nieken opgenomen endaar werd zijn toestand hoogst ernstig beschouwd. J. G. werd in verzekerde bewaring gesteld en Maandagmiddag overgebracht naar Ut recht waar hij ter beschikking is gestejd van den officier van justitie. Maandag is bij den Burgerlijken Stand de 34.000ste inwoner van Deventer aangegeven. Daar bekend was dar deze heugelijke ge beurtenis te wachten stond, hadden ver schillende gelukkige vaders een wedloop naar het stadhuis ondernomen om des mor gens bij de opening der secretarie de eerste I te zijn. De vader van Hermanus Marïnus i Kappert mocht den prijs, een Deventer koek, I verwerven en die werd hem dan ook met eenige plechtigheid overhandigd. De onderhandelingen mislukt. Naar de Tel. verneemt, is de conferentie van den Alg. Neef. Metaalbewerkersbond, Dinsdagmorgen met Wilton gehouden, mis lukt. De onderhandelingen zijn thans afgebro ken. Naar Wilton is een telegram verzonden luidend: „Indien morgen geen bevredigend antwoord in zake eischen der arbeiders, breekt Donderdag de staking bij Wilton uit. De werkgevers in de Noord-Hoilandsche venen hebben aan de betrokken arbeiders organisaties medegedeeld, dat zij, in verband met den slechten bedrijfstoestand, voor 1926 een loonsverlaging noodzakelijk achten van 15 pet. voor het z.g. slooten en een verlaging van het uurloon van 45 op 40 ets. De werk- nemersbesturen vinden een meerdere verla ging dan 5 pet. niet aanvaardbaar. De gemeentelijke arbeidsbemiddeling te Emmen, heeft 150 arbeiders uit die gemeen te aangewezen om te werken in België. Daar er voor de gehuwden weinig Overblijft voor gezinsonderhoud (ongeveer 2.50 per week), heeft de regeering een bijslag van 9 per week in het vooruitzicht gesteld voor de groote gezinnen. Van arbeiderszijde wordt sterk tegen deze uilzending van werklieden geprotesteerd. De dreigende staking bij de ijzergieterij der firma Boddaert Co. te Middelburg is Maandag niet doorgegaan, omdat de firma in overleg met den Metaalbewerkersbond besloten heeft het „besmette" werk voor- loopig niet uit te voeren. Het arbeids- en iooncontract aanvaard. Op de Zondag gehouden bestuurdersconfe- rentie van den Christelijken Mijnwerkers- bond is besloten het hoofdbestuur een vrij mandaat te geven en het advies van dit hoofdbestuur, om de loonovereenkomst aan te nemef>, op te volgen. Maandag is aan de Contactcommissie be richt, dat ook de Christelijke Mijnwerkers- bond het arbeids- en Iooncontract aan vaardt. Op de Maandag gehouden buitengewone zitting der Arr. Rechtbank te Amsterdam, had zich de timmerman T. W. R„ uit Bus- sum, te verantwoorden ter zake, dat hij zich te Weesperkarspel in den nacht van 17 op 18 April j.l. had schuldig gemaakt aan het misdrijf van brandstichting. In deze zaak waren 11 getuigen a charge ge dagvaard. Bekl. bewoonde perceel 16 a 112, links waarvan zich een onbewoond perceel 111 bevond. Rechts van hem woonde de smid Hendrik Keyzer. De beide woningen 111 en 112 waren oud en bekl. had een bouwvergunning aange vraagd om daarvoor andere in de Maats te stellen. Bovendien had hij zijn brand-assurantie- pnlis juist op 11 April van 2000 verhoogd tof 3360, en de week voorafgaande aan den brand op clandestiene wijze dc be langrijkste stukken van zijn inboedel naar Bussum overgebracht. Bij het blusschings- werk had bkklaagde toegezien, imaar na afloop was hij weggegaan, toen er sprake van ,was dat. de politiezou worden ge haald. De President, Mr. Van Rooyen: „Vat zegt u daarop? Bekl.: Daar weet ik niet veel antwoord op te geven, Edelachtbare. Ik heb het niet gedaan. De rijksveldwachter, als getuige gehoord, verklaarde, dat meh hem in den bewusten nacht was komen wekken met de mede deling „dat ze den boel in brand hadden gestoken"). Hij1, !ben!avens get. Tepe ver klaarden, dat de brand begonnen was in 't onbewoonde perceel, hetgeen bevestigd werd door den Amsterdamschen hoofd brandmeester A. G. Förch, die ter plaatse een onderhoek naar den vuurhaard had in gesteld. Bekl. was naar .zijn zeggen om 3 uur wakker geworden en had gemeikt, dat er brand was. Hij was daarop zijn buurman gaan roepen. Deze, de smid H. Keyzer vertelde dat bekl. hem toegeroepen had „De ouwe rot zooi brandt", waarop getuige, die door net wegvoeren der meubels al argwaan had ge kregen, bekl. had toegevoegd: „Een moorde naar, een brandstichter hen je!" De substituut-officier van Justitie mr. or. Van Heynsbergen achtte voldoende aan wijzingen voor de schuld van beklaagde aanwezig. In zijn requistoir vestigde hij nog de aandacht op de eigenaardige haast die bckh met de polis had gemaakt. En nadat hij Vrijdag 17 April dc verhoogde po'is in ont vangst had genomen, brak dienzelfden nacnt brand uit. Aangezien bekl. z. t; opzettelijK een brand heeft gesticht, waardoor gemeen ge vaar voor personen en goederen te ducn.en viel, ei si He het O, M. twee jaren gevange nisstraf met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. Aangezien bekl. op .verzoek uit het Voor arrest was ontslagen stond hem geen toe gevoegde verdediger ten dienste. Hij zelf had de hulp van een rechtsgeleerde raads man niet ingeroepen, I De Hooge Raad heeft Maandag verwor pen het cassatieberoep van den officier va» iustitie te Utrecht tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij F, N. is ontsla gen van rechtsvervolging in zake overtre ding der Arbeidswet, aangezien de ruimte, waarin kaas wordt geschrapt, gekeerd en geveegd, ten einde haar goed te houden, daardoor niet wordt geacht te zijn een ta- briek of werkplaats in den zin der Ar beidswet, nu niet ten laste was gelegd, dat in die ruimte tevens was geborgen nieuwe kaas, die voor den verkoop beter geschikt moest worden gemaakt. De rechtbank te Winschoten wees vonnis in de zaak tegen A. L., koopman te Win schoten, én H. S„ zonder beroep te Delfzijl, die wegens ongedekt vervoer van 480 L. spiritus ad 95.8 pCt. en weigering van visi tatie terechtstonden. De rechtbank achtte niet bewezen, dat bekl. op Nederlandsch gebied waren. De eerste en tweede bekl. werden voor het verboden vervoer ontslagen van rechtsver volging. A, I. werd wegens het tweede feit veroordeeld tot 50 boete of 50 dagen hechtenis. De tweede bekl. werd van dat feit vrijgesproken. De zaak tegen den der den bekl. werd verwezen. De rechtbank veroordeelde verder D. Z werkman, H. v. D., timmerman, beiden tp Delfzijl en O. K., werkman te Groningen, wegens ongedekt vervoer van 993,5 L. spi ritus ad 97.2 pCt. ieder tot drie maandpn gevangenisstraf. De Rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag middag uitspraak gedaan in de zaak tegen den inspecteur van politie G. M. en den ma joor A. S., de twee politiemannen, die te recht hebben gestaan in verband met het drama in de Schiestraat, ter zake doodslag en poging tot doodslag. De rechtbank heeft hen vrijgesproken, van oordeel zijnde, dat niet bewezen is, dat hier van eenig opzet sprake is geweest bij beide beklaagden, daar het zelfs niet hun doel was, iemand te dooden. Bewezen is, dat ze iemand's dood hebben verwacht en gewild, als noodzakelijk gevolg van hun schiepen. Van mishandeling is daarbij geen sprake. De rechtbank overwoog verder, dat de politie mannen nastreefden de opsporing van ver dachten en hierbij zijn ze wèl buiten de rede lijke grenzen gegaan. Zij toch hebben het bonzen op de deur voor schieten gehouden en stellig overijld en onbezonnen gehandeld en niet gehandeld zooals mocht worden ver wacht, ook tegenover misdadigers, In het bij zonder geldt dit voor den inspecteur, maar ook voor den agent, die een revolver aan zijn collega heeft gevraagd en daarop is gaan schieten. Dit alles neemt niet weg, dat in de gegeven omstandigheden, de beklaagden re delijkerwijs overtuigd waren van de juistheid van hun optreden. Hun daden kunnen niet als bewüste mishandelingen worden aange merkt en hier is sprake noch van doodslag, noch van poging hiertoe, noch van mishan deling, den dood ten gevolge hebbend. Dit alles overwegende, spreekt de recht bank de beklaagden vrij. De eisch was drie maanden gevangenisstraf. Iemand had een huis in huur van een maatschappij, van welke huurovereenkomst een der bedingen was, dat de huurder voor 3000 moest deelnemen in 5 pCt. obligaties der verhurende vennootschap, die op zich nam bij beëindiging van de huur de obliga ties a pari terug te nemen. Vóór het einde der huur ging het huis aan een anderen eigenaar over die bij hpt ver strijken van den huurtermijn de overnam;; van de obligaties weigerde. De rechtbank alhier overwoog, dat de eischcr, die tot overneming dagvaarde, te recht had betoogd, dat al aanvaardt men de opvatting, dat krachtens art. 1612 B. \V. al leen op den koopcr overgaan dc rechten en verplichtingen uit de huur, het beding tot overneming der obligaties tot die rechten en verplichtingen behoort en daarmee een ge heel uitmaakt. Het blijkt toch voldoende, dat de huurovereenkomst niet. althans niet op dezelfde voorwaarden door de oorspronke lijke verhuurster zou zijn gesloten, zonder die deelneming in de obligatieleening. Hier tegenover doet het er niet toe, dat die ver plichting niet in het gedrukte formulier der huurovereenkomst staat. De nieuwe eigenaar werd derhalve tot te rugneming in de obligaties veroordeeld. beid vrij algemeen voorkwam: Volgens schatting in Besoeki circa 6000 van 12 tot 16 jaar. In de tabak te Deii komt kinderarbeid in het geheel niet voor, en officieele personen achten het mogelijk dat ook in de Besoeki- tabak die arbeid geheel wordt uitgeschakeld. In elk geval zal dit niet plotseling geschie den; de arbeidsinspectie krijgt de bevoegd heid, als overgangsmaatregel, voor enkele ja ren dispensatie van de nieuwe regeling (1 Januari 1926 in te voeren) te verleenen. Wij vestigen de aandacht op het praktijk- examen Handels-diploma Boekhouden, dat afgenomen wordt door de R.K. Vereeniging van Leararen, verbonden aan het Handels onderwijs, in opdracht van den R.K. Mid denstandsbond. Voor dit examen gelden dezelfde eischen als voor de andere practijk-examens in boekhouden, zoodat door den handel aan dit practijk-examen gelijke waarde wordt toegekend, Voor het laatst gehouden exa men in Juli 1.1. hadden zich een flinw aantal candidaten aangemeld, voornamelijk uit het Zuiden van het land. Het eerstvolgend examen (het vijfde) zal worden afgenomen op 20 en 30 Dec. a.s., te A'dam, R'dam, Utrecht, Zwolle, Nijmegen, Venlo, Roermond, Eindhoven, Den Bosch, Tilburg, Breda en desgewenspht op andere plaatsen, naar gelang" het belang der candi daten dit vordert. Nadere inlichtingen te bekomen bij den secretaris der Examen-commissie, Frater Hildebertus, Antoniusstraat, no, 3, Tilburg. Inschrijf-formulieren en examen-eischen gratis verkrijgbaar bij den penningmeester, den heer A. J. Spierings, Ververstraat 9, Den Bosch. Mgr. Gijlswijk is Zondagavond in goeden welstand te Rome aangekomen. (Msb.) Naar we vernemen, zal de Zeereerw. Pa ter Marcelinus van Soest, van Venlo, diqjvan het vorig jaar af in de prefectuur Banka en Billiton der Paters van de H. H. Harten te Sambong op Banka werkzaam is, ongeveer December van dit jaar naar Manggar op Bil liton vertrekken, waar Z.Eerw. tot pastoor is benoemd. (Cenlr.) den. 13 December: Bloemendaal lb—Hilver sum II. M. H. C. IIAmsterdam Ila. Amster dam libAmateure. HOLLANDSCHE REGELS. Ie klasse. 25 October: H. D. M.'t Gooi, Utrecht— T. O. G. O. H. O. C.M H. C. 1 November: 't Gooi—H. O. C. T. O. G. O.—H. D. M„ UtrechtM. H. C. 8 November: M. H. C. 't Gooi., H. D, M.Utrecht. 15 November: H. O. C.T. O. G. O. 22 November: 't Gooi Utrecht. M. H. C.—T. O. G. O., H. D. M.— H. O. C. 29 November: Bekerwedstrijden.' 13 December: T. O. G. O.'t Gooi. Utrecht H. O. C„ M. H. C.—H. D. M. 2e klasse 25 October: T. O. G. O. IIDelft. Leiden— H. O. C. Ila 1 November: H. O. C. Ila-T. O. G. O. II HoutrustLeiden. 8 November: DelftH. O. C. Ila. 15 November; T. O. G. O. IIHoutrust. 22 November: HoutrustH. O. C. Ila. LeidenDelft, 29 November: Beker wedstrijden. 13 December: Delft—Houtrust. T. O. G. O,IILeiden. Tweede dag. Woensdagmorgen maakte de Koninklijke familie een groofe rijtoer door Maastricht. Te ruim half tien werd uitgereden. Het eerste doel van den tocht was een bezoek aan de St. Servaaskerk. Langs den geheelen weg bestond groote belangstelling en vooral in de omgeving van liet kerkge bouw stond een groofg menigte, die het Koninklijk gezin bij de aankomst luide toe juichte. Na het bezoek aan de St. Servaas wan delden de bezoekers, na de kerk door het portaal aan het Klooster te hebben verla ten, naar de Sf. Jan. Ook hier vertoefden de bezoekers geruimen tijd ter bezichtiging van de kerk en haar merkwaardigheden. Van de St. Janskerk werd naar den St. Pietersberg gereden. Het bezoekaan den St. Pietersberg duurde bijna drie kwartier. Daarna werd teruggereden naar hef Gou vernementsgebouw. Ongeveer twaalf uur kwam men daar aan, In den middag hadden weder op verschil lende plaatsen in de slad muziekuitvoerin gen plaats. De Italiaanschè vlieger De Pinedo verliet Maandagmorgen Shangai met bestemming voor Amoy. Men meldt aan het Haagsche Anela-kan- toor: In de week van 510 October bedroeg het uitgaand luchtvervoer uit Nederland 17 k.g. briefport, 82 k.g. pakketpost. 3628 k.g. goe deren, 54 passagiers, waarvan 5 in transito- verkeer. In dezelfde week bedroeg het inkomend luchtvervoer 88 k.g. briefpost, 254 k.g. pak- ketpost, 3957 k.g. goederen en 107 passa giers, waarvan 9 in transitoverkeer. Een vijfdaagsch Europeesch congres in Den Haag begonnen. In de Ridderzaal te Den Haag is Dinsdag een 5-daagsch Eurcpeesch congres voor het vaststellen van de internationale treindien sten en de regeling van hot daarin opge nomen rijtuigmateriaal voor het dienstjaar 1926-1927 aangevangen. Uit ongeveer der tig landen waren vertegenwoordigers van verkeersministeries ,spoor- en" stoomboot maatschappijen aanwezig. De leiding van deze international^ bijeenkomsten, welke telkenjare in een ander land worden ge houden, berust steeds bij het Bureau van de Zwilsersche spoorwegen ie Bern. Naar het Soer. Hbl. meldde, heeft de ar beidsinspectie in Oost-Java een onderzoek ingesteld naar den vrouwen- en kinderarbeid in de tabakcultuur, in verband met de be perkende maatregelen, die ingevoerd zullen worden. Bij dit onderzoek bleek, dat de kinderar- Naar dc „Morgen" verneemt, zal, dank zij het initiatief van den Z.Eerw. Pater L. Perquin O. P. van nu af geregeld eefl R.-K. Radio-uitzending per week plaats hebben, Woensdag a.s. zal de Z.Eerw. Z.Gel. Pater dr. Stein S. J., v. h. onder directeur der Va- ticaansche' Sterrenwacht, .door middel van den H. D. O. spreken over de sterrenkunde der Chineezen. Zondag 25 October geschiedt er weder een Mis-uitzending en zal ook bij de morgenwijding doo'r een Katholiek wor den'gesproken. Den 28sten October spreekt Wies Moens over Guido Gezelle. Met betrekking tot de berekening ran diensttijden vermeldt een in een binnenkort te verschijnen legerorder opgenomen min. beschikking, dat de diensttijd hier te lande van bij de koloniale troepen gedetacheerde vrijwillig dienende militairen begint stil te staan met den dag van verfrek naar de ko loniale reserve en weder aanvangt met den dag van terugkeer bij het korps, waartoe deze militairen definitief behooren. Geen dienstplichtigen oan de lichting 1922. Een binnenkort te verwachten legeror der bèvat een mi.nistrieele beschikking be treffende hulp-instructeurs, waarin wordt medegedeeld, dat de gelegenheid om een verbintenis als hulp-instructeur aan te gaan overeenkomstig het bepaalde in legerorder 1925, no.'352, op 31 December 1925 wordt gesloten. Voor alle dienstplichtige onder officieren, die in het tijdvak 1 October 1925 tot en met 31 December d.a.v, tot het slui ten eener verbintenis als hulp-instructeur worden toegelaten, eindigt het dienstver band op 1 April 1928. Dienstplichtige onderofficieren behooren- de tot de lichting 1922 komen nief meer voor het sluiten eener verbintenis als hulp- instructeur in aanmerking. BLOEMEND A ALSCHE BUR GERWACHT. Uitslag van den eindwedstrijd 1925 op ge weer Model 95 gehouden op 17 en 18 Octo ber jl. op de Schietbanen te Overveen, af stand 100 Meter. Er werd geschoten in twee klassen, den eersten dag onder buitengewoon ongunstig weer, niettegenstaande werden er hooge se ries genoteerd. Personeelebaan le klasse. Maximum 100 punten 1. C. J. Lindeman 98 p. 2. P. Lan- gemdonk 96 p. 3. N. van Keulen 95 p. laat ste schot 9 4. C. F. Visse 95 p., laatste schot 8 5. Alb. Bos 94 p.-;6. F. P. Hekker 93 p., bij loting 7. J. van Keulen 93 p. bij loting 8. Alb. Janssen 93 p. 9. H. J. van Tongeren 93 p. 10. W. Faase 93 p.11. P. J. Roeien 89 p. Personeelebaan 2e klasse 1. Th. Mooijkind 95 p.2. F. Bersee 89 p. 3. H. Pr.ins 86 p.4. J. Schrijvers 85 p. 5. A. van der Hulst 81 p. 6. A. Schipper, 80 p. 7. G. van der Raad 79 p. 8. P. Lip- pits 78 p. 9. P. Laan 77 p. 10 J. G. van Kessel 76 p.11. M. Mooijekind 76 p.12 A. van der Ploeg 76 p. 13. J. Chabot 75 p.; 14. P. Brouwer 74 p. Eerebaan, Maximum 50 punten t 1C. J. Lindeman 48 p. 2. C. F. Visse 47 p. 3. P. Langendonk 47 p. 4. F. P. Hekker, 46-p. 5. Alb. Bos 45 p.6. Alb. Janssen 45 p. 7. J. Schrijvers 44 p. 8. N. van Keulen 44 p. 9. J. van Keulen 44 p. Vastebaan le klasse Maximum 60 punten. 1. Alb. Janssen 60 p. 2. C. F. Visse 59 p.; 3. P. Langendonk 59 p. 4. N. van Keulen 58 p. 5. J. van Keulen 58 p. 6. F. P. Hek ker 57 p.7. Alb. Bos 57 p. 8. W. Faase 56 p. 9. P. Roeien 56 p.10 H. J. van Ton geren 55 p. Vaste baan 2e klasse 1. A. Schipper 59 p. 2. A. van der Ploeg 56 p. 3. F. Bersee 56 p. 4. P. Brouwer 52 p.5. B. H. Wezenaar 51 p.6. H. Prins 50 p. 7. J. G. van Schaik 50 p.8. P. Lip- pits 41 p< De prijsuitreiking en uitreiking der Ko- nings- en Vaardigheidskruizen, zaL plaats hebben op Zaterdag 24 October a.s. in Hó- tel Vreeburg te Bloemendaal des avonds om 7 uur- Na de prijsuitreiking kleine onderlinge wedstrijden en gezellig samenzijn. BIJ ZONDAG A.S. AANVANG DER COMPETITIES. De Ned. Hockey en Bandy Bond heeft de zer dagen de competities voor het a.s. sei zoen als volgt ingedeeld: INTERNATIONALE REGELS. le klasse West: Amsterdam, Bloemendaal, Hilversum, M. H. C. en Victoria. 2e klasse West: Amsterdam Ila, Amsterdam 11b, Amateure, Bloemendaal II, Hilversum II en M. .H C. II. le klasse Oost: Arnhem, Deventer, En schedé, Zutphen en Zwolle. - HOLLANDSCHE REGELS. le klasse West: 't Gooi, H. D. M„ H, O. C. M. H. C„ T. O. G. O., Utrecht. 2e klasse West a: Delft, Houtrust, H. O. C. Ila, Leiden, T. O, G. O, 11. 2e klasse West b: H. D. M. II, Houtrust II, H. O. C. II, Victoria IJ. De competities beginnen 25 October a.s. Het programma t.m. December is als volgt samengesteld: INTERNATIONALE REGELS le klasse. 25 October 1925: Victoria IM.H.C. 1; 1 November: M. H. C. IHilversum I; Amster dam IBloemendaal I; 8 November: Hilver sum I—Victoria I; BloemendaalM. H. C.; 15 November: M. H. C.Amsterdam 1; 22 November: AmsterdamHilversum, Bloe mendaalVictoria; 29 November: Beker wedstrijden. 13 December: VictoriaAm sterdam, HilversumBloemendaal. 2e klasse. 25 October: Hilversum IIAmateure; Am sterdam lib—Amsterdam Ila. Bloemendaal II M. H. C. II. 1 November: Bloemendaal II Amsterdam lib. Hilversum IIM. H. C. II. AmateureAmsterdam Ila. 8 November: Amsterdam libHilversum II. M, H. C, II Amateure. Amsterdam IlaBloemendaal 17. 22 November: Amsterdam IlaHilversum IL AmateureBloemendaal II. M. H. C. II Amsterdam lib. 29 November: Bekerwedstrij- NEDERLAGENWEDSTRIJDEN „De KASTANJEBOOM." KASTANJEBOOM—D.O.S. „Schoten." Maandagavond werden dc wedstrijden voortgezet met den strijd tusschen Kastan jeboom en D. O. S. uit Schoten. Hoewel P. Kohus er iets beter in is en'een flinke overwinning boekte, zijn de 2 volgende spelers er slecht in, en verliezen met spre» kende cijfers. Ook de 4e partij is niet best, ook al wordt dit een kleine overwinning voor de thuisclub. De laatste partij waarbij D.O.K. een kleine voorsprong heeft, is zeer span nend. In den aanvang loopt D.O.S. flink uit, en er komt zelfs een stand van 257. Daarna komt de Kastanjeboom speler er aardig in en weet den achterstand in een stevige overwinning om te zetten, waar door de thuisclub tevens den wedstrijd nog wint. je uitslag is als volgt: KASTANJEBOOM—D. O. S. P. KobusMeeuwenoord 10030 in 16 b. M. Geuskensv. Trigt 58100 in 33 b, H. v. Gurp—Capini Sr. 43100 in 30 b, W. v. RoodenCapieni Jr. 10093 in 46 b. P. SchooN. Kasteel 10047 in 33 b. Hoogste, tevens beginseric gemaakt door P. Kobus, n,m. 23. Hoogste serie v. Trigt, 19 OM DEN HEEMSTEDE-BEKER. De meest belangrijke partij, n.l. fusschcfï Mastenbroek en P. Kobus, welke wel zal beslist hebben, wie dit jaar eigenaar van den beker wordt, is gisteravond gespeeld. Bei- den begonnen slecht, doch Mastenbroek wist 1 zich na de 9e beurt te herstellen en maakte 1 dan vlot eenige goede series; Kobus blijft slecht en pas in de 17e beurt, als de stand1' 13170 is, maakt hij een goede 22. Hoewel de stand dan 13192 is, geeft Mastenbroek nog volop gelegenheid in te loopen, door nog 6 beurten te dóen voor de resteerende 19. doch Kobus weet er niet an te profiteeren. Met 50 caramboles voor- sprong wint M'-slenbroek, die daardoor vrij wel zeker is van de overwinning, daar hif nog ongeslagen is en nog slechts 1 partij bëhoett te spelen, daar hij ook A, Leuven, vooral in den eindstrijd met sprekende cij fers klopte. De partij VoUengaA. Leuven, loopt Vollenga direct snel uit. zijn partner geen kans gevend. De uitslag van de 3 partijen is als volgt: P. Kobus—B. Mastenbroek 1Ö0—150 in 22 b. A. LeuvenB. Mastenbroek 82150 in 20 b. VollengaA. Leuven 15073 in 27 b. Hoogste eindscrie 25. Mastenbroek. PLUIMVEE-BEDRIJF PRIJSVRAGEN. Men meldt ons: Naar aanleiding van het dikwijls voorkomende gebeuren dat niet volkomen terzake kundigen een Pluimvee- bedrijf gaan beginnen, waardoor niet dien opzet wordt verkregen, welke voor een rendabel bedrijf noodzakelijk is, schreef de heer G. J. Westerink, oud Hoofd van den Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimvee teelt, kortelings in „De Kleinveeteelt een artikel waarin de wenschelijkheid werd be toogd om, over verschillende vraagstukken het Pluimvee-bedrijf betreffende, prijsvragen uit te. schrijven en de beste der ingekomen antwoorden le publiceeren. Dit denkbeeld is door de -redactie van genoemd blad overgenomen en de eerste orijsvraag is dezer dagen gcpubliceerH, n.l. de meest rendabele inrichting van een Pluimvee-bedrijf op een zandgrond-terrein \7an ongeveer 5 H.A. waarvan een situatie- teekening met toelichting werd afgebeeld. Als permanente jury voor deze prijsvragen werden benoemd: Mevr. J. van Bork, eige naresse der „Kip en Eifarm", Spaarndanu mprweg 19, Schoten bij Haarlem, Jury-se cretaresse; D. J. Holsteyn, hoofdredacteur* van „De Kleinveeteelt"; W. Janssen, hoofd assistent Rijks-pluimveeteelf-consulent en G, J. Westerink, oud-hoofd van den Rijkst voorlichtingsdienst en Rijkspluimvee-con- sulent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7