Het primaire wegennet In Noord-Holland. Radio-Omroep £en toelichting door den Ingenieur^ directeur van den Prov- Waterstaat UIT DE PERS. Maatregelen tegen ontsiering van Stad en Land. Geen dreigender vraagstuk. De Kamer-Voorzitter. Het Bijzonder Onderwijs. LANDB. EN VISSCHERU De gevolgen der Duitsche tarieven. Vooruitgang in de bloemkool. Kunstlicht in de kippen- hokken. Goede winterkool-oogst. STOOMVAARTLIJNEN. LEGER EN VLOOT. Geneeskundig onderzoek. Reserveper soneel. HANDEL EN NIJVERHEID. De Jaarbeurs te Milaan. AAN ONZE LEZERS. Indian gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. RADIO- 7C c\ LUIDSPREKERS D Cl* per week. omplete 3 lampstoestellen vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. Vke lezen in hel „Maandblad voor Prac- tische gemeentepolitiek". „Allerwegen begint de belangstelling voor bet schoon der steden en van het platte land zich meer te uiten. Dat is een zeer gelukkig verschijnsel. Meerdere geslachten hebben zich in dit opzicht schuldig gemaakt aan groote ver waarloos ing. De toepassing van ijzer- en andere con structies werkte er toe mede dat men zich louter en hoofdzakelijk ging toeleggen op de constructieve zijde van het bouwvraag- stuk; voor het schoone werd in verschillen de kringen weinig of niets gevoeld. Zoo ontstonden tal van leelijke. wansma kelijke gebouwen; daar, waar in het be'ang van het verkeer noodzakelijkerwijze her en der het landelijke karakter van gansche conterijen verloren ging door den aanleg van spoor- en tramwegen, werd meteen nog de omgeving door stijHooze wachthuizen en stationsgebouwen ontsierd. Er gebeurde evenwel nog erger. Want het scheen dat eveneens een onver schilligheid voor datgene, wat ons als een schoone herinnering uit de grijze historie is gebleven, zich van de menschen had meester gemaakt. Mooie oude gebouwen, die al hadden zij geen bijzondere geschiedkundige beteekenis, toch door hunne schoone lijnen ons oog bekoorden en duideli;k blijk gaven van het beschavingspeil onzer voorouders, werden omver gehaald om plaats te maken voor meer moderne en al te dikwijls loei- leelijke gebouwen. Wanneer nog hier en daar een mooie gevel bleef staan, dan verkeerde het ge bouw als regel in een sterk verwaarloosden toestand of waren de oorspronkelijke ven sters en deuren door wansmakelijke produc ten van den nieuwen tijd vervangen. Het slemt tot groote vreugde, dat in de opvattingen ten deze een wijziging ten goede is gekomen. Al meer en meer beginnen de openbare besturen zich te bemoeien met deze zaak. Het Rijk stelde een dienst in welke het be houd van historische monumenten wil be vorderen; instellingen, door het particulier initiatief in het leven geroepen en van over heidswege gesteund, helpen mee aan hel be houd van het schoone dat stad en land bie den en waken er voor dat ook de nieuwe bouwwerken beantwoorden aan zekere eischen van aesthetica; Op dit laatste gebied zijn vooral de plaatselijke schoonheidscommissiën nuttig werkzaam. Deze commissiën werden uit den drang der omstandigheden geboren. Maar al te dikwijls gebeurde het, dat een gemeentebestuur met groote tegenzin een vergunning tot bouwen verleende; wanneer aan de eischen der vorderingen was vol daan, kon de vergunning niet geweigerd worden, al hield het gemeentebestuur zich ook overtuigd, dat daarmee het stadsbeeld ten zeerste zou worden geschaad. Om daaraan een einde te maken, is in de bouwverordeningen van verschillende ge meenten de zoogenaamde welstandsbepaling opgenomen, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, om een bouwvergunning te wei geren, wanneer het bouwplan niet aan be paalde eischen van welstand voldoet, ook al is er constructief niets op aan te merken. Het zijn de schoonheidscommissies, die dan tot taak hebben, de aesthetische waar de van het bouwplan te beoordeelen. Een schoonheidscommissie heeft vooral tot taak, een algemeen begrip aan te geven van wat al en wat niet uit een oogpunt van welstand toelaatbaar is. Het spreekt wel vanzelf dat dit nooit zoo ver mag gaan, dat de architecten in hun vrije kunstuiting ongeoorloofd zouden wor den beperkt. Wie zich een juist beeld kan vormen van de taak eener schoonheidscommissie, zal ook begrijpen, van hoe groote beteekenis de keuze van personen is, die in die com missie zitting zullen hebben. Daarin zullen ■uiteraard verschillende richtingen vertegen woordigd moeten zijn; want zoowel de mo derne richting onder de architecten als zij die meer de klassieke richting voorstaan, moeten in de schoonheidscommissie waar deering voor hunne kunstuitingen kunnen vinden. Na er op gewezen te hebben, wat reeds door provinciale besturen is gedaan, sluit het artikel: „Zoo constateeren wij dus, dat zich al meer en meer een streven naar verfraaiing van het aesthetisch aanzien van stad en landschap openbaart. Dat stemt tot groote verheugenis. Vooral het optreden van provinciale com missies juichen wij zeer toe. Deze commis sies zullen zich uiteraard slechts bezig kun nen houden met de hoofdzaken, omdat haar den tijd ontbreekt, zich in details te ver liezen. Dat kan niet anders dan bevorderlijk zijn aan de populariteit der schoonheidscommis sies, en deze populariteit is noodig, zal in derdaad met vrucht gewerkt kunnen worden aan de verfraaiing van onze steden en dor pen en zal ontsiering kunnen worden be streden. Juist omdat provinciale schoonheidscom missies veel in die richting zullen kunnen doen en daaraan niet de bezwaren verbon den zijn, welke nojj al eens aan de plaatse lijke commissies kunnen kleven, heeft de oprichting van dergelijke provinciale institu ten onze volkomen instemming. Voor de provinciale besturen is hier een mooie gelegenheid om, zoowel door finan- cieelen als door moreelen steun, mede te werken aan het behoud Van de schoonheid hunner gewesten." Het blad adviseert zijn lezers in de ge meenteraden en in het dagelijks bestuur der gemeenten de aansluiting aan de pro vinciale schoonheidscommissies te bepleiten en te bevorderen. Het „Volk" heeft de berichten over den Russischen communist Radek in Holland in 't belachelijke getrokken en blijft er bij, dat de geheele geschiedenis een mystificatie uit den fascistischen hoek is. Het geeft een voorstelling van zaken, als of het communisme niets beteekent. Het „Huisgezin" komt tegen een en ander op en schrijft: ,Ook al is Radek nooit te Antwerpen ge weest en al leidt hij niet van daar de com munistische beweging in Engeland, er is toch geen enkele reden om met de commu nistische wereldactie den draak te steken. Er is in werkelijkheid geen dreigender vraagstuk en het ware stuisvogelpolitiek zich zelf en anderen diets te maken, dat het bolsjewisme een lokale Russische liefheb berij is. Het bolsjewisme is bezig de heele wereld te vergiftigen. Men ziet zijn hand in de Chineesche troe belen, in de gebeurtenissen in Marokko, in Britsch-Indië, om van Europa nog te zwijgen. En nu is hel een hoogst belangrijke vraag, welke houding tegenover het bolsjewisme ioor de sociaal-democraten zal worden aan. genomen een vraag waarop het „Volk" een antwoord ontwijkt. De vraag en het antwoord zijn van vèr strekkende bteeekenis. Trekken deze twee internationale machten één lijn, verbinden zij zich tot één front, dan vertegenwoordigen zij een geweldigen invloed. Nu zegge het „Volk" niet, dat er geen sprake van kan zijn, dat de sociaal-democra tie met het bolsjewisme zal samenwerken* Er zijn nog altijd onderhandelingen gaan de tusschen de .kameraden" van Amster dam en die van Moskou, en zoo lang die niet definitief ten einde zijn, heeft men geen zekerheid. 1 Zeker, MacDonald is Moskou slecht ge zind. Van der Velde ook en andere voor mannen van de internationale sociaai-demo- cratie hebben hun afkeer van het Russische I slelset en de Russische methoden niet ver- I heeld, maar er wordt onderhandeld Meer dan dat: in ons land staat een man 1 als Fimmen, in Engeland een leider als Pur- cell het eenheidsfront voor en men mag zeg gen. dat er in alle landen een strooming on der de sociaal-democraten is die naar uiterst links wil. Die uiters'e stroomingen werken in de door Moskou gewenschte richting, terwijl het beruchte cellenbouw-systeem er op aange legd is, voor Moskou stelselmatig propagan da te maken in de socialistische gelederen. De communistische wereldactie is geen product van overspannen fascistische hoof den, geen bakerpraatje om kinderijke natu ren bang te maken, maar een dreigend feit van hoog-ernstige beteekenis waartegen over het „Vok" wel kan doen of ze er om lacht, doch dat ook de leiding der sociaal democratische internationale moet veront rusten." Met een aardigheid helpt men die intense propaganda, die men links en rechts speurt en overal vermoedt, niet uit de wereld. Over de eerste zitting, door oud-rnin ster Ruys gepresideerd, schreef de N. R. Ct. in haar Kameroverzicht: „Jhr. Ruys de Beerenbrouck wil blijk baar alles vermijden, waaruit (zij het vol komen ten onrechte) de conclusie zou kun nen worden getrokken, dat hij een vijand van het vrije woord of een bevooroordeeld voorzitter is. Ware het anders, hij zou reeds dezen eersten dag meermalen hebben kun nen ingrijpen, zender een:germate de per ken te bu ten te gaan. Had de president den communist De V'sser tienmaal zoo hard aan gepakt a's hij inderdaad gedaan heeft, toen deze bij de bespreking van het Nederland- sche-Hongaarsche handelsverdrag, allerlei Hongaarsche gruwelen opdischte, dan zou hij nog niet te ver gegaan zijn, al was het uit tactisch en psychologisch oogpunt vermoe delijk wel zoo verstandig, dat hij het voor hands bij een enkele vermaning liet. Had de i voorzitter de preek gewraakt, welke ds. Lingbeek hield over den tekst: „De plicht I der overheid is het instandhouden en steu- nen van de waarachtige, nationale, dat is enze Ned. Herv. Kerk," terwijl deze Her- j vcrmd-Gereformeerde eenling nochtans over i de Bioscoop-wet, d.w.z. een gansch andere zaak. het woord gevraagd had; hij zou al weder in geenen deele machtsmisbruik gepleegd hebben. Maar een verkeerde, ten- 1 dentieuze interpretat'e van zoodanig in grijpen zou waarschijn'ijk niet uitgebleven fijn, De voorzitter zal de overweging toege daan zi;n, dat de berijders van stokpaardjes, in het bijzonder de leden der dwergpartijtjes i in het bijzonder wel zoo uitgeraasd of u t- gepreekt zullen blijken, da', zij in de vol gende maanden ook zonder voorzitterlijke tusschenkomst minder zul'en afdwalen. Mocht het anders loopen, dan hiervan houden wij ons overtuigd zal een ervaren parlementslid als de oud-premier op hel rechte moment zijn invloed weten te doen gelden. "Een botsing aan het begin der campagne ware inderdaad een slecht voor teeken." Het Huisgezin schrijft Hoe dikwijls gebeurt het dat zelfs katho lieken meedoen met te beweren, dat ze bij de Broeders of Zusters toch niet zoo goed leeren als op de openbare school. Hoe komen ze daarop Aan de hand van onderstaande statistiek betreffende den uitslag van de in 1923 en 1924 gehouden Mulo-examens zal blijken dat het tegendeel waar is. Voor diploma A en B slaagden in 1923 Openbaar onderwijs 7,2.888 pet. Christelijk onderwijs 71.88 pet. Katholiek onderwijs 83.69 pet. Voor diploma A slaagden in 1924 Openbaar onderwijs 74.40 pet. Christelijk onderwijs 73.16 pet. Katholiek onderwijs 81.83 pet. Voor diploma B slaagc'en in 1924. Openbaar onderwijs 78.67 pet. Christelijk onderwijs 77.08 pet. Katholiek onderwijs 87.17 pet. Hieruit blijkt dat het getal Katholieken procentsgewijze het hoogst is. Onthoudt dit dan en laat je niets wijs maken Plichtsbesef en toewijding hebben onze Broeders en Zusters zeker in hooge mate en wat hun kennis betreft, ze haalden eens dezelfde acten als de anderen. *an kweekers en groenten-exporteurs. De Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier heeft het volgende adres gezonden aan de regeering: De K. v. K. enz. vestigt uwe aandacht er op, dat de onzekerheid, welke thans bij de groente-exporteurs in Broek op Langendijk en omstreken, zoowel ais bij de koopers in Duitschland heerscht, ten aanzien van de vraag tot wanneer de onlangs in werkjng ge treden nieuwe Duitsche invoerrechten voor de tuinbouwproducten (o.a. voor kool) van van kracht zal blijven, aanleiding is tot een stilstand in den handel die een zeer nadee- 'nvl°ed op deze streek kan uitoefenen. Zij is er mede bekend, dat ons departe ment van Buitenlandsche Zaken te Berlijn over verschillende tariefposten onderhandelt en beoogt allerminst, dat er van den stand dezer onderhandelingen een persbericht wordt gegeven, doch zij zou het toejuichen, indien ten spoedigste aan den handel eenige inlichtingen zouden kunnen woorden verstrekt b.v. of verondersteld mag worden, dat een eventueele wijziging niet binnen een bepaal den termijn zal intreden. indien de handelaren slechts weten, dat gedurende een bepaalde periode de huidige toestan'd zal blijven gehandhaafd, kunnen zij hunne transacties daarop richten, terwijl thans, nu feitelijk elk oogenblik een wijziging van de tarieven wordt verwacht, zaken slechts uiterst moeilijk tot stand komen. In het belang van den belangrijken groenten- export in haar district verzoekt de Kamer Uwe Excellentie derhalve eerbiedig spoedig hieromtrent eenige gegevens te doen bekend maken. Naar de Tel. verneemt, passeerde in de afgeloopen week het omzetcijfer aan de Veilingsvereeniging ,De Tuinbouw" te Bo- venkarspel de 4 millioen uitgezonderd dan nog de bloembollen, waarvan de omzet dit jaar het millioen mede reeds verre over schreed. Wanneer we nu nagaan, dat alleen hier het vorig jaar in totaal 5.460.000 werd geveild, zal dit bedrag, nu de bloem koolveilingen pas zijn aangevangen, zeker nog belangrijk worden overschreden, te meer nog nu de bloemkoolprijzen de afge loopen week een belangrijk avance te boe ken hadden. Kon de vorige week voor le soort toch nog amper 15 per 100 stuks worden gemaakt thans gaan ze voor 18.60 25.20 bij een dagaanvoer van pl.m. 100,000 stuks, terwijl 2e soort 12.4016.20 en 3e soort 4.707.80 geldt. Met de sluit- koo! blijf, het echter sukkelen. Belangrijke partijen worden reeds voor veevouder be stemd, terwijl het ter veiling aangevoerde kwanium, dat pl.m. 100,000 K.G. per dag bedraagt, voor luttele prijzen van de hand gaat. Voor roode besomt men 1.202.20, voor gele 1.101.60 en voor witte 0.70 1.10 alles per 100 K.G. Ook voor bieten was de vraag zeer flauw. Zelfs bij het te- rugloopen van den dagaanvoer van pl.m, 50.000 tot pl.m. 40.000 K.G. kon niet meer dan 8.5010.80 per 100 K.G worden ge maakt, terwijl voor de kleine slechts 3.40 4.50 werd besomt. Buiten de bloemkool werd alleen voor de slaboonen een goede j prijs bedongen, n.l. 0.200.35 per K.G. en wel bij een aanvoer van pl.m. 2000 K.G. per dag. i Met den fruitaanvoer blijft 't nog bedroe- j vend gesteld en het zijn alleen druiven, die in vrij groote kwantums ter markt komen. Een prijs van 0.840.86 per K.G. mag i voor dat artikel echter vrij goed worden genoemd. De Octoberjut gaat voor 24 '28 per 100 K.G. terwijl stoofperen, bij »veel vraag en weinig aanbod 16.4020.80 haal den. Een zeer belangrijke toeneming van den bloemkoolaanvoer mag binnen enkele dagen nog worden verwacht. Het is tegenwoordig een algemeen streven de pluimveeteelt meer winstgevend te maken. Betere kippen, bétere hokken, betere voe ding worden aangewend om de rendabiliteit van het kippen houden te verhoogen. Ook het voeren bij kunstlicht kan er het zijne toe bijdragen om meer voordeel uit de pluimvee teelt te halen. In de wintermaanden zijn de eieren meestal schaarsch en daardoor duur. Wie dus in deze maanden kans ziet eieren van ij n kippen te rapen, is verzekerd van een goeden prijs. Het aanwenden van kunstlicht in de kippenhokken geeft ons een gemakke lijk middel in de hand om de productie in de donkere wintermaanden op te voeren. In den winter gaan de kippen reeds vroeg op stok en komen eerst laat voor den dag. Bij donkere dagen gaan de dieren vaak reeds om vier uur ter ,ruste en komen eerst tegen acht uur te voorschijn. Van 4 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens maakt 'n nacht van 16 uur. De dag wordt dus vrij kort om het noodige.voed sel te kunnen opnemen. Daarbij komt nog, dat de dieren in den winter meer voedsel noodig hebben om de noodige lichaamswarm te voort te brengen. Alles bij elkaar genomen schiet er dus weinig of niets over om eieren te kunnen produceeren. Met kun dicht hebben wij nu een prach tige gelegenheid om den langen winternacht te verkorten en een betere verdeeling dei- maaltijden te krijgen. In de „Limb. Koerier" lezen we daarover een en ander Wie over electrisch licht te beschikken heeft kan gemakkelijk in het kippenhok één of meer lichtpunten aanbrengen. Er moet voor gezorgd worden, dat het licht zoodanig wordt aangebracht, dat de bodem "Van het hok goed verlicht is en dat de dieren de lam pen niet étuk kunnen vliegen. Nu is het mo gelijk in de vroege morgenuren licht in het kippenhok te gebruiken of wel 's avonds. Beide manieren leveren goede resultaten op. Wie 's morgens licht gebruikt kan 's avonds te voren in het hok wat hard voer uitstrooien en dit onderharken. De kippen zoeken dit ijverig op, wanneer 's morgens om een uur of vier het licht aangaat. Den heelen dag kun nen ze verder droog ochtenavoer en groen pikken en om 'n uur of drie 's middags krij gen ze nog wat hard voer. De hoeveelheid hard voer, die 's morgens en 's avonds samen verstrekt wordt moet niet meer dan 60 a 70 gram per kip bedragen. Wie 's avonds bij licht yoert, zal tegen dat het donker wordt hel licht aansteken en de dieren krijgen om een uur of 6 het hard voer onder scharielmateriaal. Ze kunnen dan tot een uur of acht zoeken het groote licht wordt langzamerhand verminderd en de dieren zoe ken de zitstokken op. Vaak wordt in de bei de voorgaande gevallen van een soort klok gebruik gemaakt, zoodat het licht op gere gelde tijden automatisch aan en uitgaat. Daar het aanwenden van kunstlicht op bo ven beschreven wijze voor 'dén kleinen kip- penhouder nog al duur ip zoowel aan licht- verbruik als aan installatiekosten -lijkt hel ons voor hem beter op de volgende wijze te werk te gaan. De dieren krijgen door den loop van den dag volop droog meelvoer en 's avonds om pl.m. 3 uur ongeveer 30 gram hard voer en wel bij voorkeur geharkt. Tegen een uur of 10 krijgen de kippen nogmaals hard voer en wel weer ongeveer 30 gram per kip. Dit voer wordt in een daartoe ingerich te ondiepe bak gedaan en in het kippenhok gezet. Met een flinken lantaarn wordt het hok verlicht, zoodat de dieren het voer ge makkelijk kunnen vinden. De eerste avonden moeten de kippen van stok genomen worden, maar na eenige da gen kennen ze het spelletje en springen reeds van stok, zoodra ze het lichtje zien. Gen flin ke carbidlantaarn is hiervoor uitstekend te gebruiken. Wanneer we het hard voer in een bak voorzetten hebben we 'n mooie gelegen- teid om er een scheutje ruwe levertraan ioor te roeren. Dit zal zeer gunstig werken :.p de jonge dieren en de productie zeker in de hand werken. In een kwartiertje is de heele bewerking afgeloopen en hebben de dieren hun krop gevuld. Als het licht nu langzamerhand ver minderd zoeken zij hun slaapplaatsen weer op. Wij hadden met laatst beschreven manier den vorigen winter de beste resultaten. Wij raapten van onze jonge hennen in de maan den November, December en Jafiuari meer eieren dan in den zomer. Gemiddeld legde elke hen in die maanden 24 eieren per maand. De kosten van het licht zijn zeer gering. De voordeelen springen dan duidelijk in het oog. De jonge hennen leggen dert» heelen winter door regelmatig eieren, die een zeer hoogen prijs opbrengen. Naast meer eieren geeft het voeten met kunstlicht een geschikte gelegen heid om den gezondheidstoestand der die ren te controleeren. Eiken avond zien we de dieren en als er een ziek is, openbaart zich dat dadelijk. De zieke dieren blijven nl. op stok als er bij kunstlicht gevoerd wordt en •komen niet op het voer af. We hebben dus een gemakkelijk middel om zieke dieren op te sporen en kunnen tijdig ingrijpen. Wij kunnen iederen kippenhouder, die een goed hok heeft, aanraden dezen winter eens een proef te nemen, met het voeren bij kunstlicht. Wij zijn overtuigd, dat het hem uitstekend voldoen zal. De kwaliteit kon beter. Uit Langendijk wordt gemeld: Met man en macht is men hier bezig met het binnenhalen der winterkool. De oogst valt mee; de kwali teit kon beter zijn. Gedurende enkele weken zijn alle werkkracht enin de weer, om Üe schuren (z.g. boeten) vol te stapelen met sluitkool. Het wachten is nu op betere prij zen. BUITENLANDSCHE HAVENS. AGNETAPARK, 17/10 v. Malta n. R'dam. ALFA, z.s. 15/10 v. Poole te Plymouth. ALKAID, 17T0 v. Villa Constitucion te Huil AMELAND 17/10 v. Spitsbergen n. R'dam. AMSTEL Uleaborg—R'dam p. 18/10 AMSTEL, UleaborgRotterdam p. 18/10 Brunswijk. BATAVIA MARU 19/10 v. Sandakan naar Hongkong. BATAVIER 4, 18/10 v.m. 10.20 v. R'dam te Gravesand. BELLATRIX 8/10 v. Montral n. Antwerpen BEN CORLIE San Nicolas-R'dam p. 17/10 Ouessant. BRITSUM 18/10 v. R'dam te Koningsber gen. CARNAC 16/10 v. R'dam te Buenos-Ayres. CALLISTO 17/10 v. Santos naar Kaapstad v. o. CASTOR 18/10 v. Koningsbergen n. Rot terdam. CORNELIA, in.s., 15/10 v. Plymouth te Charlestown. DEN HAAG New York-R'dam p. 1810 Lizard. DONAU 13/10 v. Galatz naar Hamburg. DRIEBERGEN 16/10 v. New Orleans n. Bremen. EBENHAEZER Heidema, 16/10 van Har burg naar Skive. DUBHE 16/10 van R'dam te Montreal. ELLEWOUTSDIJK, 16/10 v. Cardiff te Buenos-Ayres. EMMAPARK, 16/10 v. Chios te Cavalla. FREIBURG, Hamburg-Batavia, 19/10 te Malta. GRIMGERDE, 18/10 v. Hamg. naar R'dam INGRID STURM 12/10 v. Sornacs n. Zaandam. ISAR Hamb.-Braila 14/10 v. Lissabon. JOSEPH MAGNE v. R'dam p. 7/10 Ques- sant. KATHARINA, z.s., 15/10 v. Cherbourg te Rya. KINDERDIJK, Buenos Ayres-Duinkerken p. 17/10 Quessant. LUSNEALF 13/10 v. Reval bn. Leningrad R'dam. LOPPERSUM 18/10 v. Koningsbergen te Reposaart. MAURETONIA 19/10 n.m. 7 uur van New York te Southampton verwacht. MERCATOR 17/10 v. R'dam te Las Palmas. MONT BLANC Bourgas-Hamb. 15/10 v. Algiers. NANKING MARU 19/10 v. Semarang te Soerabaja. NAWAS .19/10 v. Semarang te Sabang. NECKAR 14/10 v. Corpoli n. Zwarte Zee. OOSTELSCHELDE, m.a., 16/10 v. Cadix n. Cassablanca. OOSTZEE II, m.n., 16/10 v. Gorinchem te Londen. ORNEFJILL 11/10 v. Archangel n. A'dam. RIJNDIJK, Buenos-Ayres-Genua n. 17/10 Gibraltar. SAARLANDR'dam-Dairen 17/10 te Penang. SCHIELAND 17/10 v. Leith te Hamburg. SIAM 17/10 v. Soerabaja n. Brisbane. SILVERELM 16/10 v. Makassar n. Soera baja. SNEPPE 8/10 v. Archangel n. A'dam. STAD ZALT BOMMEL, 17/10 v. Stock holm n. Lulca. STAD AMSTERDAM, Buenos Ayres— A'dam 17/10 van Montevideo. STEEL WOYAGER 17/10 v. Kobe n. Su matra. STELLA 18/10 v. Bremen n. R'dam. STRINDA 17/10 v". Montreal n. R'dam. TEXELSTROOM 17/10 v. Manchester n. A'dam THEMIS, 17/10 v. Hatnb, n. R'dam. THUBAN Buenos Ayres—Avilles, 16/10 Las Palmas. TIRPITZ R'damOost-Azië, 18/10 v. Sa bang. URKO MENDI Sagunto-R'dam p. 17/10 Ouessant. VREDENBURG, 17/10 v. R'dam te Santos. WATERWEG sleepb., 15/10 v. Brixh-rm n. Lissabon. WIELDRECHT 18/10 bv. New Orleans te Tarragona. WITTE ZEE 18 10 v. Spezzia te Huelva. IJSEL, R'damKoningsbergen p. 16/10 Holtenau. IJSELMONDE 16/10 v. Riga n. Delfzijl. ZOSMA (H.O.A.-lijn) thuisreis 19.10 te Sa bang. APPOLINARIS m.s., 17/10 v. Londen n. Remagen uitgeklaard. CITO m.s. 17/10 v. Nieuwpoort te Grave- send. HELENUS Fakir BarR'dam 16/10 v. Penang. HENNIE 17/10 v. Rumpst te Londen. JONGE JACOBUS 19/10 v. R'dam te Piom- bino. LIMBURG sleepb. 17/10 v. Gorinchem te Gravesend. MAXIMINA 17/10 v. Londen n. Hamburg uitgeklaard. I- ilgj Een binnenkort te verwachten legeror der bevat een ministerieele beschikking be treffende het geneeskundig onderzoek van reserve-personeel. In herinnering wordt daarin gebracht, daf reserve-hoofdoff.eieren en reserve-subalter ne officieren, zoodra zij onderscheidenlijk den 60-jarigen en den 56-jarigen leeftijd hebben bereikt, aan een militair geneeskun dig onderzoek nopens hun geschiktheid voor den dienst bij de reserve moeten worden onderworpen. Op overeenkomstige wijze moef worden gehandeld ten opzichte van reserve.onder- officieren bij het bereiken van den 56-jari gen leeftijd. Voor hen, die bij dit onderzoek geschikt worden bevonden ,moet het onderzoek tel kenmale om de twee jaar worden herhaald. De desbetreffende geneeskundige verkla ringen moeten, vergezeld van een advies, aan het departement van Oorlog worden toegezonden. Het Nederlandsche Paviljoen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van den voorzitter en den secreta ris namens het bestuur der Vereen. Neder land in den Vreemde te Amsterdam, hou dende verzoek om goedkeuring van de voorgestelde verhoöging van art. 97 der begrooting van het dep. van Arbeid, H. en N. voor 1926, betreflende het rerleenen eener bijdrage van 10.000, voor de stich ting van een Nederlandsch Paviljoen op de Jaarbeurs van Milaan. Voor de leden der Provinciale Stalen van Noord-Holland hield de Hoofdingenieur directeur van den Provincialen Waterstaat Jhr. C.J.A. Reigersman, een voordracht over de aanhangige plannen ter vaststelling en ten uitvoerbrenging van een primair wegennet in de provincie Noord-Holland. Deze voor dracht had plaats in de bovenzaal van res taurant Brinkmann. Ee groot aantal Statenleden was aanwezig Jhr. Reigersman merkt op, dat de te be handelen stof zeer uitgebreid is, zoodat hij zich zal moeten beperken. Evenwel zal gelegenheid gegeven worden tot het stellen van vragen. De aard van het verkeer, merkt spr. op, is grootendeels over de geheele wereld ge heel veranderd. Was het vroeger de wagen of eenvoudige kar, thans is het de zware last- auto, en het snelvervoer. Daaronder zijn de wegen bezweken en de noodzaak is aan den dag getreden om nieuwe wegen te maken. Spr. geeft enkele cijfers omtrent de ont wikkeling van het verkeer. In Amerika bedroeg het aantal ingeschre ven automobielen in 1893 300. In 1915 2.500.000. In 1923 15.000.000. In Nederland waren er in 1915 4729 auto mobielen, in 1923 23.143 auto's, in 1924 30.000 auto's. Het aantal motorrijtuigen steeg van 7860 tö 36.000. Het aantal rijwielen be draagt ongeveer 2.200.000. Hieruit blijkt, de enorme toename van het verkeer reeds. Thans het vraagstuk der wegén Dit is volgens spr. grootendeels een geld vraagstuk, behalve ook van economischen en hygiënischen aard. Wat het wegenvraag- stuk betreft, dit verschilt in de verschillende deelen van het land zeer sterk. Oorzaken daar van zijn velen onder welke de dichtheid der bevolking en ook het beheer dat in elke pro vincie verschillend is geregeld. De regee ring zal een wegbelasting invoeren en de baten zullen over de provincies gedeeltelijk verdeeld worden. Doch deze verdeeling zal volgens spr. niet dienen te geschieden in verband met de leng te der wegen, waardoor men in groote on billijkheden zou vervallen. In Noord-Holland vervolgt spr. is de lengte der Rijkswegen 125 K.M. gemeente wegen 850 K.M. waterschapswegen 4529 K.M. De wegen in Noord-Holland zijn in aan merking genomen het economisch en snel verkeer, te veel in aantal, te bochtig en te smal. Daarom is uitgegaan van een net van o --1 gaande wegen, dat het groote verkeer zal opnemen. Op de andere wegen zal het locaa verkeer kunnen plaatshebben. Een net van doorgaande wegen is noodig en hier kan spr. geen verschil zien tusschen belangen van stad en provincie. De geheele provincie heeft er behoefte aan, zooals bij vervoer van melk, hooi, groenten, vruchten enz. Dit doorgaand verkeer dient ook buiten het 'plaatselijk verkeer gehouden te worden, opdat het daarvan zoo weinig mogelijk hin der ondervindt. Wat den aanleg betreft, me kt spr. op, dat men niet bekrompen daarr. e le moet zijn, opdat de wegen tot in lengte van jaren dienstig kunnen zijn en voor uitbreiding vatbaar kunnen zijn. Daarom zou het ook aanbeveling verdie nen een verbod in te voeren om op een af stand minder dan 10 Meter van den weg te bouwen. De verharding van den rijweg moet zóó zijn, dat twee voertuigen elkaar funnen pas- eeren zonder teveel vermindering van snel heid. In dit verband een wegbeharding van 4 J4 3 5 Meter. De verschillende factoren, waarmede rekening gehouden dient te wor den noemt spr. op, o.m. de weersgesteld heid, het zware verkeer, de stofbestrijding enz. Welke verharding zal worden aangebracht is nog niet overal dadelijk vast te stellen. Buiten het^ wegdek van den rijweg volgt een tweetal rijwielpaden van 1J4 Meter be planting en een weg voor voetgangersver keer, tot een totale breedte als minimum voor den geheelen weg van 12 a 13 Meter. Waar reeds dadelijk belangrijk verkeer is te verwachten b.v. in industriestreken, heeft spr. reeds gedacht aan een totaalbreed te van 18 Meter. Verder zal iedere weg op zich zelf beschouwd dienen te worden. Bij het plan der primaire wegen is getracht de bestaande centra te verbinden en industrie streken te doorsnijden. Kleine omwegen op het net meent spr. van geen bezwaar te zijn, mits de wegen goed zijn. Dan zal het ver keer den iets langeren maar beteren weg ze ker voor lief nemen. Wat de kosten betreffen heeft spr. ge meend dat deze beperkt moeten worden tot hetgeen hoogstnoodig is. Het provinciale net is ontworpen in_ aan sluiting op de rijkswegen, waarvan spr. aan de hand van een groote schet; k art een be schrijving geeft met aanduiding der voor naamste wegen Ook van de verschillende wegprofielen toont spr. schetsen deze in vergelijking met Rijkswegen in verschillende andere deelen van het land, waaruit blijkt, volgens spr. dat de profielen der primaire wegen in deze provincie niet te grootsch met het oogwerk der kosten zijn opgezet. Bij deze verklaring legt spr. o.m. er den nadruk op, dat z.i. met het oog op een vei lig vei kier op een verkeersweg als in dit primaire net, nooit een stoomtram moet worden toegelaten, dit in verband met het stoom- en roe kgevaar, dat zeer groot is. Het meest kostbaar deel van het primaire wegennet zal volgens spr. liggen in de Zaan streek, daar deze zeer bebouwd is en dus groote aanlegkosten met zich zal meebren gen. Het geheele net van primaire wegen in deze provincie heeft een lengte van 320 K.M. Een hoofdverbinding tusschen Amster dam en IJmuiden is niet in het primaire wegennet opgenomen omdat hetr door de groote belangen, die het Rijk en de stad Amsterdam daarbij hebben, niet allereerst op den weg der provincie ligt om deze ver binding tot stand te brengen. De totale kosten van het net worden ge schat op 22.000.000. De eenheidsprijs wordt daarbij geschat op 5 per M2, waarvoor is te verkrijgen een goeden steenslagweg met bitumineuze ver binding. De termijn voor de voltooiing wordt ge schat op 15 jaar. Dit is lang, voor de wegen in NoordrHolland te lang, doch spr. wil het zoo mogelijk in korteren veel karteren termijn doen. Spr. wil besluiten met den wensch dat hierbij ook bewaarheid zal worden het spreek woord Waar een wil is, is een weg. Een luid applaus beloonde 'spr. voor zijn uiteenzetting. Daarna werd gelegenheid ge geven tot vragen stellen. De heer VERSCHURE vraagt hoe de overgangen over het Noordzee kanaal zijn ge dacht. Verder drukt spr. er zijn spijt over Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozer van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4.3C Avondbericbten over de H. D O. te 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur. Engelsche stations 365495 M. dage- lijks concerten, lpzingen, enz. van 7.20— ca 11 uur. Zondags ook van 3.50 uur. Daventry 1600 M. dagelijks. Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11.30 uur concert, zang, lezing, enz. Zondags var af 3.50 en 8.50 uur H. D. O. - 1050 M. dagelijks Poiitiebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner- concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtje s Maandags 5 uur. Avondconcerten dage- lijks 8.10 uur, zie verder event bijzonder heden hieronder Radio Paris 1750 M Dagelijks concert zang of lezing 12.50 en 9 uur Brussel 265 M dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eiffeltoren 2650 M. dagelijks (onder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens^ dag, Vrijdag en laatste Zaterdag dei maand op 2200 M concert te 7.50 uur Duitsche stations 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz De Bilt U00 M Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur BIJZONDERHEDEN. Brussel 8.35 „Herodiade." Davenrv 8.20 „England Expects." H. D. O. 6 Diner concert 8.10 Christ. Radio omroep. uit, dat geen verbinding is ontworpen tus schen Amsterdam en IJmuiden. De heer ASSCHER meent dat een breed te van het verharde wegdek op 4J4 tot 6 Me ter te smal zal blijken te 'zijn- Spr. vraagt of een breedere wegbeharding belangrijk duur der zou zijn. De heer COLIJN twijfelt er aan dat met 5 per M2 een goed wegdek tot stand ge bracht kii worden. Ork de termijn van aanleg hoopt spr. dat k ter zal zijn. De heer SPIER vraagt enkele ophelde ring omtrent de regeling van het voetgan gersver k :.er. Verder dringt spr. er op aan dat het ver hardt wegdek breeder zal worden dan van 4J4 tot 6 Meter. De heer DEKKER bepleit de wenschelijk- heid van een primairen weg door de Beemster. De heer KERNKAMP vraagt wat ver staan wordt onder wegen voor doorgaand verk :er. Mevr.BOISSEVAIN-PIJNAPPEL vraagt, waarom geen directe doorverbinding is ontworpen met Schiphol. Verder vraagt spr. of langs het Zandpad in 't Gooi de tollen zullen worden opgeheven De heer BOSMAN vraagt waarom geer rekening is gehouden met eventueele ka naalplannen waardoor dubbele wegen zou den ontstaan. De heer BOON vraagt welke soort brug gen men denkt te zullen bouwen in de pri maire wegen. De heer THOMASSEN vraagt of, nu een betere verbinding te water wordt overwogen, langs het Merwedekanaal, in verband hier mede geen betere oplossing zou zijn te vin den dan langs het Zandpad. Jhr. Reigersman beantwoordt de vragen. Wat de verbinding AmsterdamIJmui den betreft, deze past beter in het Rijks wegenplan. Het maken van deze verbinding ligt niet allereerst op den weg der provincie. De verbinding over het Noordzee Kanaal heeft spr. gedacht door pontyeren. Een brug was beter, doch hiertegen zou van de gemeen te Amsterdam teveel verzet komen. Wat de verhardingsbreedte betreft meent spr. dat met een minimum van 4J4 Meter volstaan kan worden, als men zorg draagt, dat men spoedig tot verbreeding eventueel kan overgaan. Wat de kosten betreft zegt spr. dat elke meter groote breedte over het geheele net ongeveer 1.600.000 zal kosten. Wat de prijs van 5 per M2 wegbeharding betreft, meent spr. dat deze verharding voor dien prijs gemaakt kan worden. Óver de groote wegoppervlakken geno men is deze prijs aanneembaar. Den termijn van uitvoering hoopt spr. ook zooveel mogelijk te kunnen bekorten. Een weg door den Beemster zou de ver binding AmsterdamHoorn 6 K.M. lan ger maken. Wegen voor doorgaand verkeer zijn die wegen, die tot het hoofdnet behooren, dat over de provincie is uitgespreid en waarop men langs wegen van secondairen aard kan komen. Verbindingen met Schiphol zijn aange bracht. In het uitbreidingsplan van Amster dam is men evenwel niet kunnen treden. Een weg vanuit Amsterdam in de richting Schiphol is in overweging. De tollen zullen worden opgeheven. Wat de kanaalplannen betreft, het zou te lang zijn, daarop te wach ten met de uitvoering van dit wegennet. De bruggen, die beweegbaar zullen moe ten zijn, zullen bruggen zijn, die snel geopend en gesloten kunnen worden. Hier is ook gedacht aan het systeem op haal bruggen. Wat de plannen voor waterverbinding be treft, merkt spr. op, dat voor zoover hij de ze plannen kent, er geen aanleiding zal zijn om hiernaast nog een goede verbinding te land buiten het Zandpad te ontwerpen. Hierna werd de bijeenkomst gesloten-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8